Hurok ellenállás mérés a gyakorlatban volt és ampermérővel

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 янв 2025

Комментарии • 42

  • @latvanypekseg
    @latvanypekseg 2 месяца назад +2

    Kedves Viktor, gratulálok a csatornához! Jómagam ‘97-ben végeztem villanyszerelőként egy tolna megyei suliban, de az SZKTV-nek köszönhetően nem kellett szakmunkásvizsgáznom. Aztán technikum következett, és természetesen több munkahely. Volt köztük egy villamosmérnöki tervezőiroda is, ahol időnként szabványossági felülvizsgálatokat, érintésvédelmi méréseket is végeztünk.
    Egy alkalommal (bő 10-11 évvel ezelőtt) egy ipari csarnokban mértünk, volt ahol nullàzási hurokellenállást, és volt, ahol FI-relé kioldási időt. Mindezt egy akkoriban igen modern Metrel Eurotest műszerrel. Akkor érdekes dolgot tapasztaltunk a kollégával: a mérés megkezdésekor a műszer szoftvere a szó szoros értelmében lefagyott, és semmire nem reagált. Akku ki, majd vissza, újra próbálkozás. Ezt megjátszottuk vagy 4-5 alkalommal több dugalj esetében is, de az eredmény mindig az volt, hogy a műszer megállt, nem lehetett mérni. Egyszer csak az az ötletem támadt, hogy kapcsoljuk le a világítást azon a gyártósoron, ahol mértünk (a csarnokvilágítás maradt). És láss csodát, a mérés gond nélkül lezajlott, a műszer mérte, amit kellett.
    Mit gondolsz, mi okozta a problémát? (Ezt csak mint érdekességet osztottam meg veled, és a követőiddel, engem akkor nagyon meglepett, ma pedig már rutinból beugrik, ha hasonló mérési zavarokkal találom szembe magam. Mondjuk hozzáteszem, azóta már elektronikai területen dolgozom, főleg méréstechnikával és automata teszeteléssel foglalkozom.)
    Mellesleg nekem is van egy olyan kis műszerem, mint amivel az áramot mérted a videóban (ez tűnt fel a videódban, így találtam rád). Az enyémnek a felirat szerint “DIGIMASTER DM-99B”, a hátulján egy olasz nyelvezetű címkével, de semmi egyéb. A tiéden is ugyanez a felirat van?
    Kivánok további minden jót, és nagy nézettséget a csatornának! 😊

  • @vercingetorix264
    @vercingetorix264 3 года назад +3

    85-ben végeztem,de még van új a nap alatt. Hétről hétre nézem,ahogy az időm engedi.Köszönöm szépen tanár úr!

  • @gyulafarkas6382
    @gyulafarkas6382 3 года назад +5

    Köszönjük !Végre magyar nyelven ,minőségi forrásból!

  • @CSTEntertainment
    @CSTEntertainment 3 года назад +4

    Minden elismerésem! Alapvetően otthon vagyok a témákban de mindig jó legalább egy megerősítést vagy egy kicsi pluszt hallani. Szerintem egyedülálló amit itt csinálsz! Szuperek! Köszönöm!

  • @laszlotamaskelemen4780
    @laszlotamaskelemen4780 2 года назад

    Nagyon profi a tartalom és az élmény is. Szeretem nézni.Szakmabeli vagyok . Jó egészséget és kitartást a többi videóhoz is.

  • @wolkswagenjetta1986
    @wolkswagenjetta1986 Год назад

    Köszönöm,nagyon érthető video volt!

  • @kalmankiss5849
    @kalmankiss5849 3 года назад +22

    Akik nálad tanulnak és érdekli is őket a szakma, biztos jó villanyszerelők lesznek! Végre van remény hogy lesz jó utánpótlás! 😉

  • @andrashorvath7640
    @andrashorvath7640 3 года назад +2

    Szuper volt tanár úr. 👍

  • @gaborbolla6935
    @gaborbolla6935 3 года назад +4

    Nagyon jó kis videó és célratörő a bemutatás! Anno a Verebély László technikumban ez a mérés is így ebben a formában feladat volt.... Annyi mássággal,hogy mi 10Amper It terhelő áram környékét állítottuk be! A könnyebb számolhatóság és a viszonylag ,,NAGYOBB" Talán inkább pontosabban mérhető,dU delta U feszültség esés miatt,..azaz talán így jobban sikerült avagy talán pontosabban sikeredett a valós hurok ellenállás mérés, esetleges hibás azaz rossz hurok impedancia viszonyok könnyebben felderíthetőek a nagyobb áram miatt,de szintén a célműszerrel való összehasonlítást is megtettük! ( az iskolában rossz értéket soha nem mértünk a jól kiépített és megfelelően méretezett és ellenőrzött hálózat miatt!!!) A Technikumi mérés után; - Akkor készítettem magamnak ehhez a suliban használt cél felszerelést, ami áll(t) és áll, mert megvan azóta is, egy 2db 5W-os izzó soros kötése, amin a L1 (R) fázis fekete vezetéke a cca 1 fm -es Mtk kábelnek,közepén a két izzó soros kötési pontján a Zöld-Sárga vezeték Földelés és a soros kötés másik végén a N kék vezetékkel banándugókkal a ( MTk ) kábel végeken, mint mérőcsúcsok. A konnektor és a védőföldelés folytonosságát vizsgálhatom, mint cél ,,MŰSZER" Eszköz! - Valamint áll egy 100 x 100 OBO dobozba szerelt banánhüvelyekből és megfelelően a mérési példának megfelelő vezetékezés és kívül az egyvonalas rajz, Volt és Ampermérő csatlakozási helyek,valamint a Test és Fázis mérő vezeték helyek illetve 2 db lengő dugaszoló aljzat amibe a műtrégéles van bedugva, ( 1000W régi Vasaló képezi a terhelést), valamint a műterheléssel és a áram mérővel soros kapcsolatú nyomógomb a dobozon ,ami alapállapotban nyitott,í gy a mérést a műszerek csatlakoztatása után amit az OBO dobozon elvégzek. A mérő vezetékkel elvégezve a mérési pontokon a mérést,a megfelelő műszereken leolvasható a U1 vagy Uü üresjárati és nyomógomb megnyomásakor a U2 vagy Ut terhelt kapocs feszültség és értelem szerűen a It terhelő áram... a többi már a videó példában is szemléltetett,feljegyzés,számolás dolga! Köszönet a sok sok videó feltöltéséért! Hasznos ismeret bővítő, tanulást vizsgát és vizsgára való felkészítést segítő és ismeret felújító tartalmak elkészítéséért és feltöltéséért! Jó egészséget és még sok hasonló ilyen segédanyag videó elkészítését kívánom! Tisztelettel ; Bolla Gábor ( bocsánat,ha kicsit hosszúra nyújtottam a hozzászólásomat!!!)

  • @laszloperinger5541
    @laszloperinger5541 6 месяцев назад

    Ismerek olyan villanyszerelőt akinek fogalma sincs arról hogy mi a hurokellenállás mérés! Amúgy tényleg jó, hogy így elmagyarázza ezeket az alapismereteket, nagyon hasznos.

  • @laszlolaszlo5828
    @laszlolaszlo5828 3 года назад +1

    Nem vagyok kezdő villamos,,szakember,, de szívesen meghallgatnák pár előadást! :) (már csak pár videó maradt amit nem láttam, de ez olyan mint egy kedvenc sorozat kell az új rész!!!!) Jó hallgatni a tiszta szép szakmai nyelvezetet,!!! nem egy kókler kit magát mindent tudással adja elő magát nagy arcal szinte 0 szakmai tudással!!

  • @halljamenjeninnen1310
    @halljamenjeninnen1310 3 года назад +2

    1986-ban használtam ilyen műszereket. :)

    • @viktorjager3201
      @viktorjager3201  3 года назад +13

      A jobb oldalit kitaláltad, amivel az áramot mértem. Az első fizetésemből vettem mikor elmentem a Kőbányai Erőműbe dolgozni suli után. A kirakatból vették be, akkor több mint 10e Ft volt. Kerestem három műszakban nettó 7e. De még ma is működik, pedig elhiheted, hogy sokat mértem vele. Nagyon köszönöm a kommentedet, jól esett, hogy észrevetted!

    • @halljamenjeninnen1310
      @halljamenjeninnen1310 3 года назад +3

      @@viktorjager3201 Nekem is megvan még az első digitális műszerem és máig használom is. Én pedig a videót köszönöm! :)

  • @MrPalfiAttila
    @MrPalfiAttila 3 года назад +2

    Köszi szépen ! Hasznos volt.

  • @mategaszt9539
    @mategaszt9539 3 года назад +3

    Köszönöm szépen!

  • @ZSIFKO83
    @ZSIFKO83 2 года назад

    Nagyon jó es hasznos a videó. Gratulalok. Az ellenállás beszerezheto valahonnet.?Köszönöm.

  • @papptibor788
    @papptibor788 3 года назад +3

    Én most tanulok, és készülök vizsgára. Az Ön vidói alapján érthetőbbé válik mint a nyers nyomtatott anyagból.

  • @gaborvarga1222
    @gaborvarga1222 3 года назад +3

    Hasznos video. Koszonet erte. Mar csak egyet nem ertek. Minek venni tobb százezres muszereket ha kb egy 10es bol is megoldhato?! 😉

    • @viktorjager3201
      @viktorjager3201  3 года назад +4

      Kedves Gábor! Köszönöm a hozzászólást. Igazából a célműszerek nagy könnyebbséget okoznak, nem kell számolni, vezetékezés egyszerűbb, stb... Én mértem még ilyen rendszerrel élesben is, és elfogadta a kormányhivatal a jegyzőkönyveimet, mert végül is mindennek eleget tett. Kalibráltatni is lényegesen egyszerűbb és olcsóbb két univerzális műszert, mint egy célműszert. De ne ezt az utat járd, ez csak szemléltető példa. Köszönöm, hogy írtál még egyszer.

    • @latvanypekseg
      @latvanypekseg 2 месяца назад +1

      Kedves Gábor, a célműszereknek megvan az az előnye, amiért a nevük is az: egy adott feladatra sokkal hatékonyabban használhatóak. Egy ilyen Fluke műszer, és a másik hozzászólásomban említett Metrel Eurotest műszer, és a többi hasonló ilyen műszer beállítástól függően többféle információt is naplóz a mért értékek mellett. Meg tudod csinálni azt, hogy a hozzá való PC célszoftverrel például a villamos kiviteli tervek elektronikus változatából beimportálod azokat az adatokat, amik egy évé méréshez fontosak (pl elosztók, leágazások, áramkörök, helyiségek stb.), majd ezt egy struktúràlt adathalmazként feltöltöd a műszerbe, és csak elindulsz mérni, mindenféle külső jegyzetelő eszköz nélkül, a műszer mindent loggol, ami a jegyzőkönyv elkészítéséhez kell. El tudod képzelni, mekkora előny ez egy óriási gyártócsarnok vagy egy irodaépület mérésekor? A munka végeztével pedig a műszerből csk letöltöd az adatokat, majd elkészíted a jegyzőkönyvet a műszer PC-szoftverének segítségével. És ezt nem csak ezek az új csúcsműszerek tudják, a 15+ éves Metrel Eurotest is tudta, igaz az még csak sima soros porton kommunikált, nem USB-n.

  • @zsoltcsala5341
    @zsoltcsala5341 3 года назад +1

    Kedves Tanár úr,ha jól számoltam,ehhez a hurok-ellenálláshoz 153,3333 A zárlati áram "tartozik" (Ohm törvénye) így egy 16A-s kismegszakító (nem tudom fejből az alfa szorzót) biztosan le fog oldani. Remélem jól gondoltam!

    • @viktorjager3201
      @viktorjager3201  3 года назад +5

      Kedves Zsolt! Jól számolsz, de sajnos az alfa szorzó nyugdíjba ment, nem találod őt meg a szabványban. Egy jól és egyszerűen használható gyakorlatias megoldás volt mindazonáltal. Ma már meg kell nézni a kioldási áram-idő jelleggörbét, és abból lehet meghatározni, hogy mikor old le. Vagy használod továbbra is az alfa szorzókat Kádár Aba bácsi tiszteletére, és biztos lehetsz benne, hogy nem fogsz tévedni, ha mégis, akkor meg a biztonság javára. Amit írtál az jó. Köszönöm még egyszer.

    • @ef9276
      @ef9276 Год назад

      @@viktorjager3201 Bocsánat, maradtak a szorzótényezők, a MEE Érintésvédelmi Munkabizottságának 2002-es állásfoglalása alapján. Valószínűleg benne van a szabvány magyarázatos kiadásában is, de az érintésvédelmi felülvizsgálók tankönyvében biztosan.

    • @zoltanszunyog4257
      @zoltanszunyog4257 10 месяцев назад

      "B" karaktisztikájú le fog oldani 0,2 mp-en belül, mivel 5x-ös szorzót használunk. De a "C" karakterisztikánál a szorzó már 10x-es >>> 10x16A=160A vs. 153,3A. Ez tehát már határeset, nem garantált a 0,2mp-en belüli leoldás!

  • @levcike
    @levcike 3 года назад +3

    A hurokellenállás mérő sem működik ÁVK esetén? Ott is ki kell kötnöm a körből az ÁVK-t? Nem ismerem a műszert, ha 30mA alatt mér, talán még jó vagyok! :)

  • @viktorjuhasz7464
    @viktorjuhasz7464 2 года назад

    Köszönöm, de az lenne a kérdésem hogy ezzel az 1,5 ohmos értékkel mihez kezdek? Hogyan tovább? Honnan tudom hogy a mért hurok biztonságos-e érintésvédelmi szempontból?

    • @viktorjager3201
      @viktorjager3201  2 года назад +5

      Kedves Viktor! Igazából ez a mérés csak egy mozaik részlet abból a képből, amit villamos biztonsági felülvizsgálatnak neveznek. Nem teljes, csak egy részlet. Ahhoz hogy tudd hova tenni az értéket, szükség van további ismeretekre is, amit ilyen tanfolyamokon lehet megtanulni. Arról van szó, hogy ha ismered a hurokellenállás értékét, és elosztod a fázis feszültséget vele, akkor megkapod azt a zárlati áramot, ami ki fog alakulni testzárlat alatt. Megnézed annak a túláram védelmi szervnek az áram-idő leoldási karakterisztikáját, ami a vizsgált készülék előtt van, hogy ennél az áramnál 0,4s-on belül képes-e leoldani, vagy ehhez nem elég nagy ez az áram. Ha igen, akkor megfelel, ha nem, akkor kisebb értékűre, vagy más leoldási karakterisztikájura van szükség. Ugye nem egyszerű? Ezért mondtam, hogy ez csak egy mozaik szemcse a teljes képből. Nagyon köszönöm, hogy írtál!

  • @gyunagyos
    @gyunagyos 3 года назад

    Kedves Viktor, köszönöm a nagyon hasznos és gyakorlatias szemléltetést! Az uborkákat egyéb háztartásban előforduló fogyasztókkal ki lehet váltani az egyszerűség kedvéért, ha annak ismert a teljesítménye? Pl. 250W halogén reflektor, 1500W hősugárzó, hajszárító, stb. vagy ennek van konkrét ellenjavallata? Bár az izzószál mért ellenállása hideg állapotban sokkal alacsonyabb lesz, mint üzemi hőmérsékleten, mivel 1A folyik rajta használat közben, ezért elég könnyen számolható. Köszönöm a választ!

  • @petronas215
    @petronas215 Год назад

    Ha 237-et írom be meg a 233-at 4/1.33=3 jött volna ki. Szóval ez így eléggé használhatatlannak tűnik.
    237 volt a max 233 meg a min amit mutatott a műszer.

  • @petermuzer7642
    @petermuzer7642 2 года назад

    köszönöm, hasznos

  • @Aquvid
    @Aquvid 3 года назад

    Szuper!

  • @tibornemeth7155
    @tibornemeth7155 3 года назад

    Szia Viktor! Tudnál-e esetleg olyan weboldalt ajánlani, ahol a videódban bemutatott "uborka" ellenállásokat lehet vásárolni?
    Válaszodat előre is köszönöm!Üdv.

  • @tamasszaller3760
    @tamasszaller3760 3 года назад +1

    Köszönöm szépen a videót! :) Nekem lenne egy kérdésem ha nem probléma. (Nem kötekedés a cél csak szeretném tudni mi okozhatja ezt.)
    Az ellenállás az biztosan 165Ω? Mert akkor a 235V/ 165Ω= 1,424242 A (bár itt akkor lehet a műszer pontatlansága játszik közre). Ezáltal a 2V/1,424242A= 1,404Ω Ez közelebb áll a kalibrált műszer által mért értékhez.

    • @viktorjager5112
      @viktorjager5112 3 года назад +1

      Kedves Tamás! köszönöm az értékes hozzászólásod. Az ellenállások hátoldalára volt rányomtatva az értékük, és párhuzamosan voltak kötve, azért mondtam ezt az értéket. Nem mértem le, mert nincs nagy szerepe igazából. A lényeg, az áram értéke, amit a műszer mér, fogadjuk el azt pontosnak. Az ellenállás a felvétel előtti próba során picit meg is melegedett már, ezért volt az áram értéke - a megnövekedett ellenállás érték miatt - kicsit kevesebb. Pestiesen szólva, ennyi hibával egy zongora is szól! Még egyszer köszönöm a hozzászólásod.

    • @setnjeric
      @setnjeric 3 года назад

      Valószínűleg az ellenállás nem 165 ohmos, ha megnézed a terhelt értékeket 233/1,33=175 ohm az eredő ellenállás (ugye ebből lecsípheted a kör ellenállását még és akkor megkapod). Bár nagyon változnak a feszültség értékek időbeni leolvasástól függően más értékek jöttek volna ki.

  • @peti3728
    @peti3728 3 года назад

    Egy baj van ,a sulival ,mert látom itt említik sokan...hogy szinte elnézést aki magára venné előre is ,bocs! Hogy ma már csak alapot szinte megtanitjak.....de nem ott leszel villanyszerelő!! ..mert nagyon de nagyon sokat kell tanulni, ahhoz hogy valaki egy cég/ vagy egy házban át is lássa!! Hogy mi is a hiba ! Ha van !.....(de én nagyon örülök ennek a videóknak, mert ebből többet tanulok ,mint a suliba)!!..anno ..

  • @Works1957
    @Works1957 Месяц назад

    A védő érintkező a fold

  • @MrTizenhatkarakter
    @MrTizenhatkarakter 3 года назад

    N-PE hurok méréséről is jó lett volna információhoz jutni.

    • @ef9276
      @ef9276 Год назад

      Bocs, az mihez kellene? Épp néztem egyik cég kínálatában a legdrágább a 800 eFt +ÁFA műszer, az sem tud ilyent.