Zrobiłem coś takiego u siebie, działa. Trzeba jednak pamiętać, że: 1. Nie wolno łączyć równolegle po stronie dc dwóch falowników. Chińczyka i ongrida. Chińczyk ma na stałe połączone N iPE. Ongrid nie. Spowoduje to wybijanie różnicówki lub nawet awarie. 2. Po stronie ac nie podłączać do tych samych przewodów. Dla offgrida wyprowadzić osobny przewód do wyłącznika sieć/agregat tam można rozłożyć 1 na 3 gazu. 3. Uważać na polaryzację po stroniei wyjścia ac. Odwrotne podłączenie spowoduje zawarcie. 3. Jeżeli masz kilka stringów o tym samym napięciu możesz połączyć je przez diody- min 15A 500V i do wspólnego wejścia chińczyka. 4. Zastosuj baterie, nawet nieduże, samochodowe, ale zwiększają stabilność pracy offgrida. Możesz połączyć szeregowo 2x74Ah bez bmsów. Będzie działać. 5. Pociągnij dodatkowy przewód sprzed przełącznika sieć/ agregat do zasilania wejścia falownika. Jak prąd będzie często wyłączany, znacznie podniesie ci to komfort życia. Po powrocie zasilania aku szybko zostanie doładowane z sieci. 6. Podłącz chinczyka do uziemienia. W przeciwnym wypadku dzieją się cuda, np. Na bateriach masz ponad 100v względem ziemi. Powodzenia i zasuskrybowywujcie gościa, bo wart jest tego!
Hej Mam pytanie odnośnie diody do połączenia równoległego. Mam w tej chwili 12 paneli w jednym obwodzie. Chce je rozbudować do 22 paneli - po 11 paneli na obwód i takie 2 obwody równolegle. Jakie dokładnie diody miałbym zastosować i gdzie? Myślałem że wystarczy po prostu zrównoleglić obwody i tyle. Z góry dziękuję za odpowiedź
Dokładnie to samo zrobiłem między 8 a 9-tym panelem z dziesięciu, które mam na dachu. Tyle, że ja mam 8 wpiętych to przetwornicy do grzałek, a 10 będzie po przełączeniu wpinane do inwertera off-grid, ponieważ grzałka nagrzewa mi wodę w 4 godziny na dwa dni, a przecież resztę energii też trzeba spożytkować.
Kupiłem kilka dwójników, trójnik i diody mc4 i złącza które wyżuciłem bo pękają na słońcu, wylałem z nich wodę gdy były na deszczu jeden dzień. Styki zzieleniały. Diode rozebrałem i wyciągnąłem bez trudu z zaciśniętej końcówki. To jest niebezpieczne rozwiązanie połączeń prze takim wysokim napięciu. U siebie zastosowałem puszki hermetyczne, dławiki, silikon do rynien a wszystkie połączenia umieściłem na płytce bakielitowej że śrubami.
Szczerze powiedziawszy, dla algorytmu najwazniejszy jest watch-time(czyli czy ludzie oglądają filmy od początku do konca, czy wylaczaja w polowie) i klikalność w miniatury(na głownej, w polecanych itd.) Na drugim miejscu aktywność na filmach, czyli komentarze i like'i. A subskrybcje są obecnie mało ważne. Widać to po wyświetleniach wielu starych kanałów, które mają miliony subskrybentów i małe wyświetlenia.
@@4nrgy Ja zasubowałem i dałem lajka drogi kolego. Oglądam też filmiki od początku i końca, co by watchtime był 100%. Może mi kiedyś coś podpowiesz jak będę się budował, więc muszę o Ciebie dbać;). Mówiłeś jednak, że suby chcesz dla algorytmu, to Ci powiedziałem co algorytm obecnie ceni. Tak na wszelki wypadek, jakbyś nie wiedział.
Witam. Już nie pierwszy raz słyszę w Twoich filmach że nie ma falowników na wyższe napięcia. Temat rozdzielacza skłonił mnie do napisania. Sprawdź sobie falownik GoodWe GW6.5K-ET obsługuje do 1000v pv. Wiem 3 fazowy i drogi ale prawdziwy off grid. Ktoś proponował taki mojemu koledze na 7tysi nowy. Myśl o rozdzielaczu miałem już jakiś czas temu ale że myślałem o jakimś małym falowniku Volta to mi nie załatwiało sprawy bo tam są male napięcia po 150 v z tego co pamiętam. Pozdrawiam 😉
A ja myślę, że to wcale nie takie genialne rozwiązanie bo część paneli się wtedy marnuje... Prościej było by podzielić string na pół jak już wchodzimy na ten dach (czyli łączymy szeregowo dwie połówki stringu a potem łączymy je razem równolegle) i zamiast dajmy na to 800V mamy 400V tyle, że z dwa razy większym natężeniem więc powinniśmy dać wtedy mocniejszy falownik Offgridowy i finito... Polecam takie rzeczy robić wieczorem kiedy ryzyko porażenia spada niemal do 0... ;-)
Warto dodać, że przepinki lepiej robić przy wyłączonym inwerterze, a jeszcze lepiej przy kiepskim słońcu. Może być nieprzyjemnie gdy pociągnie się łuk elektryczny. Ponadto nie jest to rozwiązanie dla każdego-musi to być instalacja bez optymalizatorów.
To od dawna było wiadome ale jak zrobić z tego automat by się samo przełączało to już jest wyższa szkoła jazdy i ogromny koszt dokładanie kasy tylko po to aby być niezależnym przez kilka chwil bo inni sąsiedzi będą mieć ciemno. $$ Potrzebny przełącznik 3 fazowy sieć -agregat w głównej rozdzielni, falownik 3 fazowy lub 1 fazowy ustawiony jako UPS czyli jak zniknie napięcie sieci włącza się akumulator ale prąd nie może cofnąć się do sieci by kogoś nie zabiło... i kara..
widzisz tu istotna kest idiotoodporność i bezawaryjność instalacji. przepinanie wtyków to gwarantuje. a wstawienie stycznika ktory zrobi to automatycznie to olbrzymi koszt 30zł. No i życzę żeby ciemno rzeczywiście bylotak lrotko zeby nie warto bylo inwertera uruchamiać poczekamy i zobaczysz😜
@@PermanentnyZespolTourettea właśnie chodzi mi o stronę DC w ciągu dnia. Jak to właściwie zrobić jeżeli miałbym 2 falowniki: on i off grid i chciałbym przepiąć w ciągu w dnia w sytuacji awaryjnej. U mnie jest napięcie ok 450V, więc zastanawiam się nad chińczykiem off grid do 500V do zastosowania awaryjnego.
W nocy to nie problem, ale właśnie chodzi o "awaryjne" przepięcie stringu w środku dnia kiedy to nam elektrownia "awaryjnie" i niespodziewanie wyłączy prąd na dłużej
rozłączasz połączenie do inwertera na rozłączniku pv albo na bezpiecznikach tak żeby przez nie nie płynął żaden prąd ( jeśli posiadasz miernik cęgowy DC to możesz sprawdzić dodatkowo zobaczysz na inwerterze ze nie płynie żaden prąd do niego i produkcja wynosi 0 ), później idziesz pod panele i rozłączasz mc4 w każdym springu jeśli masz je zrównoleglone (możesz to zrobić bo wiesz ze nie płynie żaden prąd z instalacji i nie pociągnie łuku). Po zakończeniu prac wszystko w odwrotnej kolejnosci spinasz mc4 i rozłacznik PV czy bezpieczniki). Tak robię dla instalacji na ziemi normalnie w dzień , wszystko jest uziemione.
@@bartekgsh drugi rozłacznik PV sobie podepnij i jeden dajesz na off a drugi na on, one są na konkretne napięcia i mają to rozrysowane na obudowie jak podpiąć.
Przepinania MC4 pod napięciem nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa pod warunkiem że w obwodzie nie płynie prąd i nie wkłada się paluchów do ich wnętrza... A żeby obwód przed rozpięciem rozłączyć to wystarczy zrobić to rozłącznikem na falowniku lub w skrzynce DC z zabezpieczeniami. A jak naprawdę jesteś przerażony wysokim napięciem to możesz poczekać z przełączaniem do nocy .... :)
Można sobie ten dodatkowy przewód wyprowadzić na rozłącznik PV tak żeby to było gotowe do użycia , jeśli mamy dwa to jeden ongridowy rozłączamy jak nie działa a włączamy drugi na inwerter ofgrid
Ba jak by podzielił te solary po 7 szt to by miał po 350V i 2 inwertery off grid współpracujące ze sobą mógłby podpiąć :) lub nawet jak ma więcej paneli to podzielić na 3 i piękna trójfazowa instalacja mogła by być :)
@@4nrgy dla czego zwory na dole? Nadal robimy kable Y i w razie czego rozłączamy główny i mamy 3 lub 2 obwody. 4kW to dość sporo, przy 3 obwodach farma musiała by mieć 12kWp więc większość farm obsłuży. Ja chciałem robić farmę, miałem jakieś pomysły, i tak się cieszę że nie zrobiłem, bo teraz tyle pomysłów mogę ulepszyć i znacznie lepiej zrobić, że później na pewno nie będę żałował. Bo nawet kable odpowiednie w gruncie mogę przewidzieć :)
W zeszłą sobote jechałem po 240W za 300zł szt, chciałem wziąć 10szt, ostatecznie pożyczyłem auto i wziąłem 20szt :D, okazuje sie że były najtańsze na OLX, teraz ceny szaleją. Powodzenia świadomym, a wiedza inżynierska przekazywana na tym kanale to surowe dane, których ciężko znaleźć na innych kanałach. Btw, człowieku jesteś jak otwarta książka z wiedzą, która mówi ludziom co z czym się je i jak to działa, obyś miał siły i chęć na więcej. Pozdrowionka :)
OK. Ja mam dwa springi 12 i 13 szt. po 370W , czyli napiecie mieści się do 500V. Instalacja in-grid, co dołożyć i jak tj spiąć, aby mieć awaryjne zasilanie w razie braku prądu w sieci? Czy jest coś aby to działało w automacie? Czyli przy braku prądu z sieci pracujemy z aku i instalacja działa off- grid, a w razie powrotu prądu wraca do on-grid?
Panowie jest sens kupować używane panele, gdzie cena zaczyna się robić jak za panele nowe? Ja kupiłem 10szt 240W po 210zł i to jeszcze wg mnie miało sens. Chce dokupić jeszcze z 3KW i mam dylemat nowe czy używane. Wypowie się ktoś ?
Mam taki system od dawna, ale wcale nie jest to takie proste. Oto kilka uwag dla laików. 1. Jeśli nie wiesz co robisz , nie tykaj, możesz zabić siebie i innych. 2.Przed załączeniem off gridu odłącz dom od sieci , w tym przewód N , zachowaj procedury zasilania awaryjnego twojego dostawcy. 3. Odłącz falownik on grid -tak ze strony DC jak i AC - przed uruchomieniem off gridu. 4. Odłącz odbiorniki trójfazowe i przekraczające moc off gridu, itp , itd , diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
Gdybym wiedział wcześniej o tym kanale to bym nie robił on-grida 15m od domu bo teraz się nie opłaca przerabiać instalacji tak by pociągnęła pompę ciepła przez kilka dni z brakiem prądu 😂
schemat czego ? nie potrafisz rozpiąć stringu za 10 panelem wpiąć trójnik i z trójnika wyprowadzić dodatkowy przewód który podłączysz do falownika z jednym z tych dwóch które wcześniej dochodziły do falownika ...ludzie co wy tu robicie ?
Witam , a ja mam inne pytanie mam instalacje 9,2 KW i w jaki sposób zrobić dokładając inwerter hybrydowy( 1 Fazowy)zrobić żeby w w czasie wyłączenia prądu z off-gridu zasilić on-grid 3 fazowy . Inwerter mógłby z aku podać 3 Fazy na ongrid oczywiście z automatycznym przełącznikiem odcinającym nas od miasta . Mielibyśmy zasilanie dla całego domu z tą różnicą że zasilanego na czas braku prądu z off-grida , no chyba że coś źle kombinuję.
Nie znam się na tym jeszcze, ale czeka mnie kombinowanie z instalacjami, by nasze siedlisko było jak najbardziej niezależne... Zapraszam czasem do nas na filmy ;)
Wszystko pięknie tylko proszę udostępnijcie schematy i porady jak zmontować aby każdy który ma chęci mógł też korzystać bo co z tego każdy się tylko chwała li, jeżeli coraz więcej ludzi by tak miało to inaczej by tańczyli. Tyle w temacie
Nie chcę być niemiły, ale do podpięcia kilku paneli do falownika nie potrzebny jest schemat. Jeśli nie wiesz jak to podłączyć to istnieje ryzyko, że zrobisz sobie krzywdę. Dla jednych to są proste oczywiste rzeczy, dla innych niestety nie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy to wydaj pieniądze na fachowca, który zrobi to bezpiecznie.
@@DanielSkwierawski Przypominam, że pan prowadzący "zbanował" MC4 w którymś filmie (na rzecz kostek) a teraz jakieś trójniki są tu proponowane. No i o to mi chodzi. Bo podłączyć, zacisnąć, etc. - tu nie trzeba mieć super wiedzy. Chodzi właśnie o wybór odpowiednich komponentów, zabezpieczeń etc, żeby to było bezpieczne i niezawodne.
Co do tego MC4 to racja, o mało nie zapomniałem że sam przed nimi przestrzegał. Ale poza tym to przecież na filmie jest, najprostszy zresztą jaki się da, schemat. To czego tu jeszcze nie rozumieć? :>
@@mateuszj47 nie znam Ciebie, ale jeśli zastanawiasz się nad tym jakich użyć komponentów do podłączenia paneli to prawdopodobnie nie powinieneś się za to zabierać. Oczywiście mogę się mylić, ale 500V prądu stałego z paneli jest o wiele bardziej niebezpieczne od 230V z gniazdka, więc dla bezpieczeństwa wolę ostrzegać 2 razy za dużo niż o 1 raz za mało. Przede wszystkim panele nie mają żadnego bezpiecznika, którym można rozłączyć obwód. W przypadku porażenia prądem stałym następuje napięcie mięśni, więc delikwent nie ma możliwości "odskoczenia". Jest jeszcze więcej aspektów które warto byłoby omówić. Więc jeśli stać Ciebie na panele i falownik to prawdopodobnie znajdziesz też kilka stówek na elektryka, który Ci to podłączy.
Arek, a jak to jest z tymi trakcyjnymi od widlaków, bo w necie mówią, że używają i co tydzień w ciul destylowanej muszą dolewać, chyba mijałoby się to z celem przy takim zawrocie gitary i kosztach rocznych.
trudno mi się odnieść, w magazynach raz na tydzień robi się rewizję i nawet są firmy sprzedajace centralne systemy dolewania wody. ale tam aku są zajezdzane codziennie do zera
Witam wszystkich niedawno była mowa o czujniku natężenia światła który by załączył grzałkę można prosić skąd mogę go zdobyć jak już wszystko podłączę za parę dni udostępnię jak zrobiłem of -grida bardzo prostą metodą i uzależniłem się od energetyki
Pomysł świetny, być może będzie remedium na problem który mnie trapi. Mam instalacje on-grid 7,02kWh ale planuje jeszcze dodatkową niewielką off-grid tak tylko do uzytki na trudne czasy. Myślałem że trzeba będzie dodatkowe panele na dachu kłaść, a być może sposobem z filmu dałoby się połączyć już istniejące z drugim falownikiem pod off-grid? Tylko przydałaby się jąkać wtyczka/przełącznik/włącznik żeby przepinać produkowany prąd z on-grid na off-grid w sytuacji jak w sieci braknie prądu. Czy to da się zrobić?? Pozdrawiam
Do tej wypowiedzi dodałbym ze wypinanie z inwertera przewody kiedy jest 700v nie jest zbytnio bezpieczne. Wystarczyłoby aby w rozdzielnicy zamontować przełącznik źródła zasilania ( automatyczny lub manualny). W przypadku zaniku przełącza się na inwerter off-grid.
Z całym szacunkiem , ale ludzie mnie załamują.. Trzeba myśleć,nikt nie mówi by zozpinac panele pod napięciem. Choć i tak można jeśli się wie jak to zrobić. A jak nie wie to latarka i robi się to po zachodzie słońca. Czy to takie skomplikowane?
@@as3779 z całym szacunkiem, ale takie komentarze to nic nie wnoszą. Jak masz panele na dachu to życzę powodzenia wchodzić po ciemku z latarka na dach żeby rozłączyć panele i tak codziennie. Po to jest technologia (w tym wypadku taki przełącznik) aby z niej korzystać.
tylko idiota wypina MC4 z falownika przy włączonym falowniku...chyba kazdy z IQ powyżej 20 wie że najpierw trzeba wyłączyc falownik wyłacznikiem który kazdy falownik posiada aby przy wypinaniu nie powstał łuk.wyłaczasz falownik dla bezpieczeństwa masz w zabezpieczeniach stringów bezpieczniki w szufladkach wypinasz je wyjmujesz wtyczki MC4 z falownika wpinasz do OFGrida załaczasz bezpieczniki włączasz .
kolejny kciuk poleciał karmimy i jesli moge mam pytanie mam froniusa IGTL 3.6 oraz Sofar Solar Ac Coupled Storage inverter tego sofara podlaczam jako offgrid z baterii?
a czy nie lepiej... np. mając 1string 16szt paneli zrobić dwa po 8szt i przełączać je przy inwerterze? ON-GRID 1x16 (dwa stringi po 8szt szeregowo złączyć w jeden obwód = jeden string 16paneli) OFF-GRID 2x8 (dwa stringi po 8szt szeregowo i złączyć równolegle)
@@jedras1991 albo na taką ewentualność można wpinać "zbywające" panele w ładowarkę mppt 48v np ;) fakt musimy miec 4 przewody z dachu zamiast 2 ale możemy wykorzystać wszystkie panele...
Jestem bardzo zmęczony, pracuję po 14 godzin Dopiero wracam do domu. Na razie mam dwa panele z mikroinwerterem odbyłem je na szybkiego w kwietnia aby podpisać umowę prosumencką, Teraz mam zamiar rozbudować aby część paneli szła ongrid, część off. Za trzy tygodnie Kończę ten głupi maraton, będę miał wówczas więcej czasu wolnego na poczytanie i obejrzenia wszystkich filmów w tym temacie
Czy ktos się może orientuje czy w falowniku trójfazowy hybrydowy solar edge można ustawiać prąd/napięcie maksymalnego rozładowania akumulatora. I czy obsłuży kwasówki ( bo niby współpracuje z 48v ale nie wiem czy nie tylko z firmowymi)
Witam serdecznie mam pytanie moje zużycie roczne to 3000 KWh ile potrzebuje paneli aby to było opłacalne a i chciałbym dołożyć klimatyzacje oraz szukam firmy która mi to wszystko ogarnie na dobrych podzespołach
to jest proste ale nie rozumiem czegoś takiego bo na alegro jest zestaw Inwerter 5kw ,proponuja 7paneli o mocy 360w i napiecie 41 v i piszą że można rozbudować o drugi string ....czy taka propozycja jest poprawna pod względem tego ze max Pv 5000 i max500v a przedział 240-450v stałego ?
a jaki będzie skutek jak pozostawię (np. przypadkiem) oba podłączenia, czy falowniki się "pokłócą", co może pójść nie tak? pomijam już fakt że przełączanie pod napięciem (panele oświetlone) może być groźne...
Gadka i marketing a kontretow schematow czy przykladowych instalacji brak.... a potem pozary instalacji pv czy brak odszkodowania bo instalacje robil pan Ziutek na podstawie teoretyka z yt.
cześć mam 10 paneli 400w Voc 48.45V Vmp 40.19V a inwerter to chinczyk 5,5kwa 450Vdc czy moge to podpiąć w jeden string czy jest to już za dużo i inwereter może się spalić ? dzięki
spox. będzie wielsza moc. jezeli masz parzystą liczbę paneli!
2 года назад
=> 3 MAŁE PYTANIA; Kontekst: na działce mam inwerter solarny MPPT 3000VA/2400W 24V, mppt Voc 102V (30-80V/40A), 1000W + 2 panele po 410W (w szeregu ~ 70V i 10A), chciał bym Powiększyć instalacje po trochu na raty, tzn teraz dodam 2 panele po 450W (i myślę podłączyć je równolegle do tamtych) , potem 2x aku (i też podłączyć je równolegle) , i na końcu inwerter mppt 5kw., 48V (i wtedy wszystkie panele podlaczyc szeregowo by przekroczyć wymagane 90 lub 120V na MPPT , tak samo akumulatory - by mieć wymagane 48V) -> 1 Moje pytanie: obecny inwerter solarny ma w opisie "MPPT Solar Charger Mode: 1000W" to czy mogę podłączyć panele o łącznej teoretycznej mocy ponad 1500W? (przez Podłączenie paneli szeregowo + rownolegle, nie przekroczę dopuszczalnego max napięcia i natężenia prądu MPPT) jak pisałem to tylko rozwiązanie przejściowe, nie muszę w pełni wykorzystywać 1500W, ważne by nic się nie sfajczylo i by co najwyżej odcinało wszystko powyżej 1000W, a nie całkowicie), będzie to działać? - 2 Pytanie: czy mogę użyć stalowych profili zamiast aluminiowych do zamontowania paneli? Czy lepiej nie łączyć aluminium że stalą? Ew. Może czymś je odizolować? -> 3 Pytanie: stare panele są opisane jako 410W, te nowe co chce kupić 455W, roznica prądu to raczej nie jest problem, ale czy wyższe napięcia o 3-5V to będzie jakiś problem? (przy szeregowym lub równoległym podłączeniu?
Ad1 mozna a zimą to będzie b.dobrze bo moc PV jest i tak niższa niż ta podawana dla warunków SECT ad2 na styku stali z aluminium robi się ogniwo i jest slabo. Niemcy dają elementy cynkowane, ja na aucie daję zawsze uchwyty i wkrety nierdzewne i jest OK ad3 tak. roznica napięć to najwiekszy problem, lepiej zupelnie innej mocy byle napiecie Vmpp bylo takie same. ale... jak się nie ma co się lubi to trudno 10% nizsza produkcja z 4paneli to i tak wiecej niz sprawniejsza produkcja z 2🤷
2 года назад
@@4nrgy Dzięki za odpowiedź, ale mam kolejne pytanie, bo moje panele są dziwne - niskie napięcie, ale wysoki prąd - wg specyfikacji producenta: Maysun 410W | Voc=29,8V | Vmp=24,8V | Isc=17,51A | Imp=16,51A | NOCT=43*C (dzielone na 4) to lepiej dopłacić po 100zł/szt i kupić identyczne jakie mam, czy taniej, i mocniejsze np: - LONGi Hi-MO4 LR4-72HBD-440M 440 Wp Bifacial (Voc=49/Vmp=41V) -JA SOLAR 455/MR- 455 Wp (BLACK FRAME) (49/41V) - Trina Vertex S TSM-400DE09.08 - 400 Wp (BFR) (41V/34V, też dzielony na 4) albo jeszcze tańsze i słabsze, ale nadal napięcia wysokie: - LONGI SOLAR 370W 35mm BLACK FRAME HALF-CUT (Voc=40V/Vmp=34V) - JA SOLAR JAM60S20 380 MR (41V/34V) i ew jak to zmiksować / które z którymi szeregowo, a które równolegle ?
2 года назад
@@4nrgy a jak bym połączył [stary = nowy równolegle] + [i taki pakiet połączył z drugim identycznym szeregowo] ? Czy lepiej? [nowe szeregowo] = równoległe do starych = [stare połączone szeregowo] Czy lepiej? [nowe równolegle] + szeregowo + [stare równolegle]
A co jeśli mamy całą instalację na optymalizatorach, np Inwerter huawei i dedykowane optymalizatory huawei, w takim wypadku optymalizatory zbiją nam napięcie na 1V tak jak ma to w przypadku jakiejś awarii - takie pytanie tylko, może ktoś zna odpowiedź?
Co się stanie jak 14 paneli połączymy w pakiety po dwa. Dwa równolegle i kolejne i kolejne. Tak utworzone pary łączymy w szereg. Napięcie powinno spaść o połowę i tu pierwszy plus. Pytanie czy nie stracimy na prądzie????????????
A co jakby podłączyć pod ten string powiedzmy 700-1000V DC w szereg dwa inwertery offgridowe tak ze plus pierwszego do minusa drugiego mostkiem i potem do pierwszego minus stringa a do drugiego plus - oczywiście te same inwertery teoretycznie powinno to ruszyć i sie nie uszkodzić?
A PiSdzielcy z tym limitem 2000kwh chyba strzelili sobie w kolano. Bo jak pobieram rocznie 5000kwh to wystarczy offgrid, który da mi 3000 i zaoszczędzę 3000 x 2zł czyli 6000 w rok, a limit 2000 kupię sobie za 2000 x 0,70zł czyli 1400zł. Może offgrid stanie się bardziej opłacalny niż ongrid. Zależy jak tam będą liczyć opłaty za przesył. Kombinuj odcinek jakby to tam korzystnie zrobić. PS. Fajnie teoretyzujesz blablabla... a ja chętnie zobaczyłbym Cię w jakiejś hardcorowej akcji z wiertarką w ręku a ty tak lubisz na leniuszka...
Na jednym stringu mam 7x380Wp (2,66kW) ~280V. Jaki najtańszy chiński off grid mogę kupić? Bo szukałem rożnych i znajdowałem same na ~100V po stronie DC 😞
@@4nrgy większość ma "Maksymalne napięcie z paneli: 100V" jedna którą znalazłem ma 190V. Do tego trzeba by przetwornice dc-ac i kilka aku i już wyjdzie w tysiącach. Na razie chciałbym system awaryjny- jest słońce to mam prąd, nie ma to nie mam, ale do rozbudowy w przyszłym roku o zestaw aku. (W tym roku już dość dużych wydatków, z 4kwp zrobiłem 8kwp)
Witam. Mam z odzysku 21 paneli i chciałbym użyć je do offgriu. Instalacja miała by służyć do zasilania w prąd przydomowego warsztatu, ogrodu i ewentualnie światła w domu. Problem w tym że nie nie wiem jakiego inwertera użyć pod panele i jak to pospinać? MP 110Wp Voc 129.11V Vmp 89.46V Imp 1.23A Maximum System Voltage DC1000V Pozdrawiam.
wszystko na zasilaczach impulsowych pójdzie z pradu stalego. więc jezeli bez aku to laczysz 3 w jeden string i takich stringow ile masz paneli. jezeli z akumulatorami to albo przez mppt albo... impulsową ładowarkę do akumulatorów 😜. ile chcesz wydać na system? masz akumulatory?
sa tez specjalne urządzenia ess sie nazywają to taki niby falownik do ktorego podpina sie normalny falownik ongrid. I ten system ess ma wlasnie mozliwosci wpięcia akumulatorów i calosc dziala jak hybryda offgrid/ongrid. Zalezy co sie ustawi w tym ess.
Год назад
10 Paneli 455W Voc: 50,7V , Vmp 40,3V i falownik EASUN 5.5KW z wejście 500VDC? Ja sądzicie? Będzie w sumie: 507...
Niestety nie mogę tego zrobić ze względu na gwarancję. Dwie instalacje 4 i 5 kw, dwa falowniki ongrid Huawei. Jak dobrać i podłączyć magazyn energii i przejść częściowo na offgrid. . Pozdrawiam.
@@4nrgy niestety nie mogę zdobyć takiej informacji. Poza tym i tak nie będę mógł ingerować pomiędzy panele a falowniki. Jedynie mogę wykorzystać to co wyjdzie z obu falowników.
@@4nrgy Zastanawiałem się czy w momencie blackout'u jeśli w gniazdo 3-fazowe podepnie się 3 przetwornice 12V >> 230V (czysty sinus). Każda przetwornica pod osobną fazę i i zasilana z osobnego akumulatora, to inwerter ongridowy "wstanie"? Czy w ten sposób teroretycznie można oszukać zabezpieczenie przed pracą wyspową?
A dla czego wykorzystujesz tylko część paneli przecież to głupota?? Podziel ciąg na dwa jednakowe stringi i zejdź na dół dwoma kablaki i robisz równolegle dwa stringi po 7 paneli i masz offgrida z pełną mocą. Przełącznik robisz manualny lub na przekaźniku( dwuch w zależności od ilości styków)
mam pytanie z perspektywy dziada który mieszka w mieszkaniu a nie domu - mam instalację offgrid na razie z akumulatorem 40Ah (żelowy) i 2 panele na balkonie, które wiszą na pionowej ścianie, i są bardziej ustawione pod słońce zimą (strona południowa, nic nie zasłania) i moje pytanie jest (bo chcę tę instalację rozszerzyć o więcej akumulatorów) czy jest sens montować panele w oknach za szybą? (pomijając już różnice temperatur w szczelinach na szybie, które zakryłbym folią aby różnica w temperaturze nie była za duża i okno nie pękło to czy uzysk z energii za szybą (która filtruje promieniowanie UV) w ogóle ma sens? czy ilość energii dla panela 100W dalej była by zadowalająca?
panele i tak są za szybą - przecież z przodu jest przylaminowane szkło. najwazniejsza zmiana to większe akumulatory. a panele teraz są cholernie drogie
Świetny pomysł! A może nie trzeba tych przewodów wcale wypinać z inwerterów (niech będą na stałe wpięte w oba). Jak nie ma prądu w sieci, to inwerter ongrid i tak się wyłączy. A jak prąd w sieci jest, to inwerter offgrid nie będzie go pobierał z paneli. Dobrze kombinuję? :-)
@@4nrgy Ale po co nam ta "pewność" plus niemały wydatek na stycznik na 1000V - niech oba inwertery mają na stałe podpięte panele - użyją ich i tak zamiennie, gdy prąd z sieci będzie/nie będzie.
Falowniki ongridowe działają z pełną sprawnością w wysokich napięciach, np mój najsprawniej działa w okolicach 500v, więc tracisz przy takim połączeniu na sprawności ongrida tak samo masz większe straty na przewodach. No i przy połączeniu 1x14 ongrid wcześniej się obudzi rano i później pójdzie spać -tak raczej będzie, ale tego nie sprawdzałem.
Jpd.... czy mógłbyś to jeszcze raz objaśnić ale trochę inaczej zobrazować? Nie zakumałem o co chodzi w tym filmiku... może to pokaż na prostych rysunkach z prostą narracją, co i dlaczego i kiedy... please...
No i super. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Pozdrawiam autora i wszystkich pozytywnie zasósbskrywnietych🤣🤣🤣
Zrobiłem coś takiego u siebie, działa. Trzeba jednak pamiętać, że:
1. Nie wolno łączyć równolegle po stronie dc dwóch falowników. Chińczyka i ongrida. Chińczyk ma na stałe połączone N iPE. Ongrid nie. Spowoduje to wybijanie różnicówki lub nawet awarie.
2. Po stronie ac nie podłączać do tych samych przewodów. Dla offgrida wyprowadzić osobny przewód do wyłącznika sieć/agregat tam można rozłożyć 1 na 3 gazu.
3. Uważać na polaryzację po stroniei wyjścia ac. Odwrotne podłączenie spowoduje zawarcie.
3. Jeżeli masz kilka stringów o tym samym napięciu możesz połączyć je przez diody- min 15A 500V i do wspólnego wejścia chińczyka.
4. Zastosuj baterie, nawet nieduże, samochodowe, ale zwiększają stabilność pracy offgrida. Możesz połączyć szeregowo 2x74Ah bez bmsów. Będzie działać.
5. Pociągnij dodatkowy przewód sprzed przełącznika sieć/ agregat do zasilania wejścia falownika. Jak prąd będzie często wyłączany, znacznie podniesie ci to komfort życia. Po powrocie zasilania aku szybko zostanie doładowane z sieci.
6. Podłącz chinczyka do uziemienia. W przeciwnym wypadku dzieją się cuda, np. Na bateriach masz ponad 100v względem ziemi.
Powodzenia i zasuskrybowywujcie gościa, bo wart jest tego!
dzięki za szczegolowy przepis!
Hej
Mam pytanie odnośnie diody do połączenia równoległego. Mam w tej chwili 12 paneli w jednym obwodzie. Chce je rozbudować do 22 paneli - po 11 paneli na obwód i takie 2 obwody równolegle. Jakie dokładnie diody miałbym zastosować i gdzie? Myślałem że wystarczy po prostu zrównoleglić obwody i tyle.
Z góry dziękuję za odpowiedź
@@Jatel22 Przecież każdy panel posiada swoją diodę...
Karmimy algorytmy. Pomysł MEGA prosty i genialny! 🌟🌟🌟
Dokładnie to samo zrobiłem między 8 a 9-tym panelem z dziesięciu, które mam na dachu. Tyle, że ja mam 8 wpiętych to przetwornicy do grzałek, a 10 będzie po przełączeniu wpinane do inwertera off-grid, ponieważ grzałka nagrzewa mi wodę w 4 godziny na dwa dni, a przecież resztę energii też trzeba spożytkować.
Kupiłem kilka dwójników, trójnik i diody mc4 i złącza które wyżuciłem bo pękają na słońcu, wylałem z nich wodę gdy były na deszczu jeden dzień. Styki zzieleniały. Diode rozebrałem i wyciągnąłem bez trudu z zaciśniętej końcówki. To jest niebezpieczne rozwiązanie połączeń prze takim wysokim napięciu. U siebie zastosowałem puszki hermetyczne, dławiki, silikon do rynien a wszystkie połączenia umieściłem na płytce bakielitowej że śrubami.
Do tego jeszcze jakiś elegancki przełącznik żeby nie trzeba było wtyków przy inwerterzach przepinać i jest super
Sieć-agregat za 60 zł.
Gościu, kocham Cię. Piwo;)!
Dla zasięgu. Poza tym dziękuję że przekazujesz nam taka cenną wiedzę. Dużo zdrowia!
Szczerze powiedziawszy, dla algorytmu najwazniejszy jest watch-time(czyli czy ludzie oglądają filmy od początku do konca, czy wylaczaja w polowie) i klikalność w miniatury(na głownej, w polecanych itd.)
Na drugim miejscu aktywność na filmach, czyli komentarze i like'i. A subskrybcje są obecnie mało ważne. Widać to po wyświetleniach wielu starych kanałów, które mają miliony subskrybentów i małe wyświetlenia.
👍 oj co ci szkodzi😜
@@4nrgy Ja zasubowałem i dałem lajka drogi kolego. Oglądam też filmiki od początku i końca, co by watchtime był 100%. Może mi kiedyś coś podpowiesz jak będę się budował, więc muszę o Ciebie dbać;).
Mówiłeś jednak, że suby chcesz dla algorytmu, to Ci powiedziałem co algorytm obecnie ceni. Tak na wszelki wypadek, jakbyś nie wiedział.
@@stv2660 Skąd wiesz czy brakuje?
Witam. Już nie pierwszy raz słyszę w Twoich filmach że nie ma falowników na wyższe napięcia. Temat rozdzielacza skłonił mnie do napisania. Sprawdź sobie falownik GoodWe GW6.5K-ET obsługuje do 1000v pv. Wiem 3 fazowy i drogi ale prawdziwy off grid. Ktoś proponował taki mojemu koledze na 7tysi nowy.
Myśl o rozdzielaczu miałem już jakiś czas temu ale że myślałem o jakimś małym falowniku Volta to mi nie załatwiało sprawy bo tam są male napięcia po 150 v z tego co pamiętam. Pozdrawiam 😉
A ja myślę, że to wcale nie takie genialne rozwiązanie bo część paneli się wtedy marnuje... Prościej było by podzielić string na pół jak już wchodzimy na ten dach (czyli łączymy szeregowo dwie połówki stringu a potem łączymy je razem równolegle) i zamiast dajmy na to 800V mamy 400V tyle, że z dwa razy większym natężeniem więc powinniśmy dać wtedy mocniejszy falownik Offgridowy i finito... Polecam takie rzeczy robić wieczorem kiedy ryzyko porażenia spada niemal do 0... ;-)
Przydałby się filmik o zabezpieczeniach offgrida z aku. W którym miejscu, ile, jakie bezpieczniki itd. Materiałów o tym jest mało.
Podoba mi się. Prostota jest szczytem wyrafinowania.
Dzięki za kolejny materiał
Dzień dobry dla zasięgu
Warto dodać, że przepinki lepiej robić przy wyłączonym inwerterze, a jeszcze lepiej przy kiepskim słońcu. Może być nieprzyjemnie gdy pociągnie się łuk elektryczny. Ponadto nie jest to rozwiązanie dla każdego-musi to być instalacja bez optymalizatorów.
Przydałby się jeszcze przełącznik przy falowniku aby nie przepinać tago za każdym razem.
Cześć wariacie ;-) . Tutaj racja co opowiedziałeś. Pozdrawiam.
Ooo, widzę, że pyknęło 50 tyś subskrybenatentenów 🤣
To od dawna było wiadome ale jak zrobić z tego automat by się samo przełączało to już jest wyższa szkoła jazdy i ogromny koszt dokładanie kasy tylko po to aby być niezależnym przez kilka chwil bo inni sąsiedzi będą mieć ciemno. $$
Potrzebny przełącznik 3 fazowy sieć -agregat w głównej rozdzielni, falownik 3 fazowy lub 1 fazowy ustawiony jako UPS czyli jak zniknie napięcie sieci włącza się akumulator ale prąd nie może cofnąć się do sieci by kogoś nie zabiło... i kara..
Jedyne moim zdaniem słuszne rozwiązanie. Nie wyobrażam sobie przepinania zlaczek gdy zabraknie sieci.
widzisz tu istotna kest idiotoodporność i bezawaryjność instalacji. przepinanie wtyków to gwarantuje. a wstawienie stycznika ktory zrobi to automatycznie to olbrzymi koszt 30zł.
No i życzę żeby ciemno rzeczywiście bylotak lrotko zeby nie warto bylo inwertera uruchamiać
poczekamy i zobaczysz😜
Dzięki za informacje 👍
Dziękujemy.
Czy mògłbyś nagrać krótki odcinek o tym jak bezpiecznie przepinać panele z ongrid na offgrid, żeby uniknać zwarcia, łuku, itp?
wystarczy to zrobić w nocy
@@PermanentnyZespolTourettea właśnie chodzi mi o stronę DC w ciągu dnia. Jak to właściwie zrobić jeżeli miałbym 2 falowniki: on i off grid i chciałbym przepiąć w ciągu w dnia w sytuacji awaryjnej. U mnie jest napięcie ok 450V, więc zastanawiam się nad chińczykiem off grid do 500V do zastosowania awaryjnego.
W nocy to nie problem, ale właśnie chodzi o "awaryjne" przepięcie stringu w środku dnia kiedy to nam elektrownia "awaryjnie" i niespodziewanie wyłączy prąd na dłużej
rozłączasz połączenie do inwertera na rozłączniku pv albo na bezpiecznikach tak żeby przez nie nie płynął żaden prąd ( jeśli posiadasz miernik cęgowy DC to możesz sprawdzić dodatkowo zobaczysz na inwerterze ze nie płynie żaden prąd do niego i produkcja wynosi 0 ), później idziesz pod panele i rozłączasz mc4 w każdym springu jeśli masz je zrównoleglone (możesz to zrobić bo wiesz ze nie płynie żaden prąd z instalacji i nie pociągnie łuku). Po zakończeniu prac wszystko w odwrotnej kolejnosci spinasz mc4 i rozłacznik PV czy bezpieczniki). Tak robię dla instalacji na ziemi normalnie w dzień , wszystko jest uziemione.
@@bartekgsh drugi rozłacznik PV sobie podepnij i jeden dajesz na off a drugi na on, one są na konkretne napięcia i mają to rozrysowane na obudowie jak podpiąć.
Super pomysł. Prosto i skutecznie. Mam jednak pewne wątpliwości co to przepinania kabli pod napięciem...
Przepinania MC4 pod napięciem nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa pod warunkiem że w obwodzie nie płynie prąd i nie wkłada się paluchów do ich wnętrza...
A żeby obwód przed rozpięciem rozłączyć to wystarczy zrobić to rozłącznikem na falowniku lub w skrzynce DC z zabezpieczeniami.
A jak naprawdę jesteś przerażony wysokim napięciem to możesz poczekać z przełączaniem do nocy .... :)
Można sobie ten dodatkowy przewód wyprowadzić na rozłącznik PV tak żeby to było gotowe do użycia , jeśli mamy dwa to jeden ongridowy rozłączamy jak nie działa a włączamy drugi na inwerter ofgrid
oczywiście! swietny pomysł
Ba jak by podzielił te solary po 7 szt to by miał po 350V i 2 inwertery off grid współpracujące ze sobą mógłby podpiąć :)
lub nawet jak ma więcej paneli to podzielić na 3 i piękna trójfazowa instalacja mogła by być :)
czywiscie że mozna. dwie rzeczy lekko utrudniają: wiekszy opor przy pracy ongrid(zwory na dole) max ladowarki w inwerterach hybrydowych to 4kW
@@4nrgy dla czego zwory na dole? Nadal robimy kable Y i w razie czego rozłączamy główny i mamy 3 lub 2 obwody.
4kW to dość sporo, przy 3 obwodach farma musiała by mieć 12kWp więc większość farm obsłuży.
Ja chciałem robić farmę, miałem jakieś pomysły, i tak się cieszę że nie zrobiłem, bo teraz tyle pomysłów mogę ulepszyć i znacznie lepiej zrobić, że później na pewno nie będę żałował. Bo nawet kable odpowiednie w gruncie mogę przewidzieć :)
Dzień dobry, geniusz
no! ale zginął mi komentarz i nie mogę facetowi podziękować
@@4nrgy na kompie w yt studio/komentarze da się wyszukać.
Super, proste i dobre 👍😎
subik poszedł🙂👍
Ja już mam tak od dawna... a i jeszcze jedna uwaga te chińskie inwertery na 501V nie chodzą :) i musiałem ominąć jeszcze jeden panel.
Ja zrobiłem bez rozpinania na hoymiles i siedzę offgrid cały dzien. Zasilanie w skrzynce off , off grid bufor on i działa . Kawa tv itp cały dzień. ;)
bo one chodzą w offgridzie. pół ameryki się zachwyca!
Brawo i gratuluję
Witam jesteś cool .
W zeszłą sobote jechałem po 240W za 300zł szt, chciałem wziąć 10szt, ostatecznie pożyczyłem auto i wziąłem 20szt :D, okazuje sie że były najtańsze na OLX, teraz ceny szaleją. Powodzenia świadomym, a wiedza inżynierska przekazywana na tym kanale to surowe dane, których ciężko znaleźć na innych kanałach.
Btw, człowieku jesteś jak otwarta książka z wiedzą, która mówi ludziom co z czym się je i jak to działa, obyś miał siły i chęć na więcej. Pozdrowionka :)
dzięki 👍
Też jadę do gościa od paneli. Dobry ma towar czy trzeba przebierać?
Od kogo bieżecie ?
OK. Ja mam dwa springi 12 i 13 szt. po 370W , czyli napiecie mieści się do 500V. Instalacja in-grid, co dołożyć i jak tj spiąć, aby mieć awaryjne zasilanie w razie braku prądu w sieci? Czy jest coś aby to działało w automacie? Czyli przy braku prądu z sieci pracujemy z aku i instalacja działa off- grid, a w razie powrotu prądu wraca do on-grid?
Panowie jest sens kupować używane panele, gdzie cena zaczyna się robić jak za panele nowe? Ja kupiłem 10szt 240W po 210zł i to jeszcze wg mnie miało sens. Chce dokupić jeszcze z 3KW i mam dylemat nowe czy używane. Wypowie się ktoś ?
Rewwelacya 👍
Mam taki system od dawna, ale wcale nie jest to takie proste. Oto kilka uwag dla laików. 1. Jeśli nie wiesz co robisz , nie tykaj, możesz zabić siebie i innych. 2.Przed załączeniem off gridu odłącz dom od sieci , w tym przewód N , zachowaj procedury zasilania awaryjnego twojego dostawcy. 3. Odłącz falownik on grid -tak ze strony DC jak i AC - przed uruchomieniem off gridu. 4. Odłącz odbiorniki trójfazowe i przekraczające moc off gridu, itp , itd , diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
No... Juz zasysuskryboowałem😀
A dlaczego marnować 1/3 stringu. Odczep zrobić w połowie stringu ( przy parzyste ilości paneli) i obie połówki połączyć równolegle
Gdybym wiedział wcześniej o tym kanale to bym nie robił on-grida 15m od domu bo teraz się nie opłaca przerabiać instalacji tak by pociągnęła pompę ciepła przez kilka dni z brakiem prądu 😂
Cześć. Świetny pomysł. Prosimy o schemat.
schemat czego ? nie potrafisz rozpiąć stringu za 10 panelem wpiąć trójnik i z trójnika wyprowadzić dodatkowy przewód który podłączysz do falownika z jednym z tych dwóch które wcześniej dochodziły do falownika ...ludzie co wy tu robicie ?
Masz łaaapppkke za myslennnniee
Witam , a ja mam inne pytanie mam instalacje 9,2 KW i w jaki sposób zrobić dokładając inwerter hybrydowy( 1 Fazowy)zrobić żeby w w czasie wyłączenia prądu z off-gridu zasilić on-grid 3 fazowy .
Inwerter mógłby z aku podać 3 Fazy na ongrid oczywiście z automatycznym przełącznikiem odcinającym nas od miasta .
Mielibyśmy zasilanie dla całego domu z tą różnicą że zasilanego na czas braku prądu z off-grida , no chyba że coś źle kombinuję.
Nie znam się na tym jeszcze, ale czeka mnie kombinowanie z instalacjami, by nasze siedlisko było jak najbardziej niezależne... Zapraszam czasem do nas na filmy ;)
Albo żyjesz skromnie albo kożystasz z cudzej pracy.
Będziesz miał problem pisz robicie dobra robotę
Nie kumam ale dla zasięgu.
👍
Wszystko pięknie tylko proszę udostępnijcie schematy i porady jak zmontować aby każdy który ma chęci mógł też korzystać bo co z tego każdy się tylko chwała li, jeżeli coraz więcej ludzi by tak miało to inaczej by tańczyli. Tyle w temacie
To jest problem tego kanału, że pomysłów dobrych jest tu bez liku, tylko właśnie przydałyby się porządne schematy, zdjęcia, konkretne rozwiązania...
Nie chcę być niemiły, ale do podpięcia kilku paneli do falownika nie potrzebny jest schemat. Jeśli nie wiesz jak to podłączyć to istnieje ryzyko, że zrobisz sobie krzywdę. Dla jednych to są proste oczywiste rzeczy, dla innych niestety nie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy to wydaj pieniądze na fachowca, który zrobi to bezpiecznie.
@@DanielSkwierawski Przypominam, że pan prowadzący "zbanował" MC4 w którymś filmie (na rzecz kostek) a teraz jakieś trójniki są tu proponowane.
No i o to mi chodzi. Bo podłączyć, zacisnąć, etc. - tu nie trzeba mieć super wiedzy. Chodzi właśnie o wybór odpowiednich komponentów, zabezpieczeń etc, żeby to było bezpieczne i niezawodne.
Co do tego MC4 to racja, o mało nie zapomniałem że sam przed nimi przestrzegał. Ale poza tym to przecież na filmie jest, najprostszy zresztą jaki się da, schemat. To czego tu jeszcze nie rozumieć? :>
@@mateuszj47 nie znam Ciebie, ale jeśli zastanawiasz się nad tym jakich użyć komponentów do podłączenia paneli to prawdopodobnie nie powinieneś się za to zabierać. Oczywiście mogę się mylić, ale 500V prądu stałego z paneli jest o wiele bardziej niebezpieczne od 230V z gniazdka, więc dla bezpieczeństwa wolę ostrzegać 2 razy za dużo niż o 1 raz za mało. Przede wszystkim panele nie mają żadnego bezpiecznika, którym można rozłączyć obwód. W przypadku porażenia prądem stałym następuje napięcie mięśni, więc delikwent nie ma możliwości "odskoczenia". Jest jeszcze więcej aspektów które warto byłoby omówić. Więc jeśli stać Ciebie na panele i falownik to prawdopodobnie znajdziesz też kilka stówek na elektryka, który Ci to podłączy.
Arek, a jak to jest z tymi trakcyjnymi od widlaków, bo w necie mówią, że używają i co tydzień w ciul destylowanej muszą dolewać, chyba mijałoby się to z celem przy takim zawrocie gitary i kosztach rocznych.
trudno mi się odnieść, w magazynach raz na tydzień robi się rewizję i nawet są firmy sprzedajace centralne systemy dolewania wody. ale tam aku są zajezdzane codziennie do zera
Witam wszystkich niedawno była mowa o czujniku natężenia światła który by załączył grzałkę można prosić skąd mogę go zdobyć jak już wszystko podłączę za parę dni udostępnię jak zrobiłem of -grida bardzo prostą metodą i uzależniłem się od energetyki
Czyli ma zostać dotychczasowy inwerter ongrid i dodać drugi na te 500V , który jest z akumulatorami??
dokladnie tak!
@@4nrgy To faktycznie super wygląda. Jak będzie zanik w sieci albo noc to automatycznie zaczyą się akumulatory? Nie będzie wypływu do sieci?
Pomysł świetny, być może będzie remedium na problem który mnie trapi. Mam instalacje on-grid 7,02kWh ale planuje jeszcze dodatkową niewielką off-grid tak tylko do uzytki na trudne czasy. Myślałem że trzeba będzie dodatkowe panele na dachu kłaść, a być może sposobem z filmu dałoby się połączyć już istniejące z drugim falownikiem pod off-grid? Tylko przydałaby się jąkać wtyczka/przełącznik/włącznik żeby przepinać produkowany prąd z on-grid na off-grid w sytuacji jak w sieci braknie prądu. Czy to da się zrobić?? Pozdrawiam
no właśnie. Jak to zrobić by nie wypinać kabli tylko mieć jakis magiczny pstryczek pokrętło dla laików na czas awarii?
Tutaj masz rozwiązanie ruclips.net/video/c9tFp4j1Obk/видео.html
Do tej wypowiedzi dodałbym ze wypinanie z inwertera przewody kiedy jest 700v nie jest zbytnio bezpieczne. Wystarczyłoby aby w rozdzielnicy zamontować przełącznik źródła zasilania ( automatyczny lub manualny). W przypadku zaniku przełącza się na inwerter off-grid.
Z całym szacunkiem , ale ludzie mnie załamują..
Trzeba myśleć,nikt nie mówi by zozpinac panele pod napięciem. Choć i tak można jeśli się wie jak to zrobić. A jak nie wie to latarka i robi się to po zachodzie słońca. Czy to takie skomplikowane?
@@as3779 z całym szacunkiem, ale takie komentarze to nic nie wnoszą. Jak masz panele na dachu to życzę powodzenia wchodzić po ciemku z latarka na dach żeby rozłączyć panele i tak codziennie. Po to jest technologia (w tym wypadku taki przełącznik) aby z niej korzystać.
tylko idiota wypina MC4 z falownika przy włączonym falowniku...chyba kazdy z IQ powyżej 20 wie że najpierw trzeba wyłączyc falownik wyłacznikiem który kazdy falownik posiada aby przy wypinaniu nie powstał łuk.wyłaczasz falownik dla bezpieczeństwa masz w zabezpieczeniach stringów bezpieczniki w szufladkach wypinasz je wyjmujesz wtyczki MC4 z falownika wpinasz do OFGrida załaczasz bezpieczniki włączasz .
A co z pozostałymi 200V? można jeszcz na jaką grzałkę albo co innego coby się nie marnowało.
TAK!
kolejny kciuk poleciał karmimy i jesli moge mam pytanie mam froniusa IGTL 3.6 oraz Sofar Solar Ac Coupled Storage inverter tego sofara podlaczam jako offgrid z baterii?
tak! jakie masz baterie z sofarem?
@@4nrgy narazie zelowe docelowo pewnie LiFePo4 ale od czegos trzeba zacząć
4x12v62Ah i 8 x 6v 180Ah
o! fajnie bo ostatnio widzialem że sofar chcial baterii 180 V
😀
Dzięki
a czy nie lepiej... np. mając 1string 16szt paneli zrobić dwa po 8szt i przełączać je przy inwerterze?
ON-GRID 1x16 (dwa stringi po 8szt szeregowo złączyć w jeden obwód = jeden string 16paneli)
OFF-GRID 2x8 (dwa stringi po 8szt szeregowo i złączyć równolegle)
lepiej. tyle że trzeba na czas ongrid spinać zworą
Wtedy ciągniesz 2 przewody ale nie spinasz ongridu i musisz latać na dach. Inna sprawa że możesz przekroczyć prąd inwertera.
@@jedras1991 albo na taką ewentualność można wpinać "zbywające" panele w ładowarkę mppt 48v np ;)
fakt musimy miec 4 przewody z dachu zamiast 2 ale możemy wykorzystać wszystkie panele...
Jestem bardzo zmęczony, pracuję po 14 godzin Dopiero wracam do domu. Na razie mam dwa panele z mikroinwerterem odbyłem je na szybkiego w kwietnia aby podpisać umowę prosumencką, Teraz mam zamiar rozbudować aby część paneli szła ongrid, część off. Za trzy tygodnie Kończę ten głupi maraton, będę miał wówczas więcej czasu wolnego na poczytanie i obejrzenia wszystkich filmów w tym temacie
👍👏👏👏
Czy ktos się może orientuje czy w falowniku trójfazowy hybrydowy solar edge można ustawiać prąd/napięcie maksymalnego rozładowania akumulatora. I czy obsłuży kwasówki ( bo niby współpracuje z 48v ale nie wiem czy nie tylko z firmowymi)
Tylko ja bym tego nie robił przy pełnym nasłoneczniu paneli ⚡️
A czy nie można przy parzystej liczbie ogniw podzielić je na dwa równe stringi i spiąć równolegle?
taka opcja jest najlepsza. nic się nie marnuje
Witam serdecznie mam pytanie moje zużycie roczne to 3000 KWh ile potrzebuje paneli aby to było opłacalne a i chciałbym dołożyć klimatyzacje oraz szukam firmy która mi to wszystko ogarnie na dobrych podzespołach
to jest proste ale nie rozumiem czegoś takiego bo na alegro jest zestaw Inwerter 5kw ,proponuja 7paneli o mocy 360w i napiecie 41 v i piszą że można rozbudować o drugi string ....czy taka propozycja jest poprawna pod względem tego ze max Pv 5000 i max500v a przedział 240-450v stałego ?
DOBRY PATENT :)
szkoda ze używki PV pobjiaja w cenie ;/ byly za 190 teraz 300 nawet 400 wolaja omg...
W chinach po mału ceny spadają ale znowu dolar zabija kupno
Dokładnie 2 lata temu płaciłem 160zl za 240Wp. Tydzień temu widziałem na olx te same panele (od tego samego handlarza) gość sprzedał za 350zł.
czy te "puste" podpięte pod trójnik MC4 nie wpłynie na żaden parametr gdy będziemy spowrotem na ongridzie lecieć?
tak! dokladnie tak!
Nie wpłynie, tylko na czas ongrid zostawiasz ten dodatkowy przewód nie podpięty i zabezpieczasz żeby ci nigdzie zwarcia nie zrobił.
Posłuchaj się kolego i zaczniij od tego że trzeba mieć falownik on grid i inwerter ofgrig a zrob tak żeby był of grid na jednym falownik ongrid
Mistrzu, a jak zrobic wlasne panele fotowoltaiczne???
Cześć. Umyj włosy wyglądają strasznie. Roziązanie kiepskie bo już planują podatek od ilości paneli na dachu. Pozdro
nah. siedzę codziennie kilka godzi we wodzie więc codzienne mycie włosów nie wchodzi w grę, dziewczynom podobają się takie a to mi wystarczy 😁
a jaki będzie skutek jak pozostawię (np. przypadkiem) oba podłączenia, czy falowniki się "pokłócą", co może pójść nie tak? pomijam już fakt że przełączanie pod napięciem (panele oświetlone) może być groźne...
oczywiście że falowniki zglupieją. dlatego rozłącznik jest niezbędny
Karmimy
Karmimy algorytmy...
No to nie lepiej połączyć dwa stringi szeregowo-równolegle i mieć pełną moc?
Gadka i marketing a kontretow schematow czy przykladowych instalacji brak.... a potem pozary instalacji pv czy brak odszkodowania bo instalacje robil pan Ziutek na podstawie teoretyka z yt.
cześć mam 10 paneli 400w Voc 48.45V Vmp 40.19V a inwerter to chinczyk 5,5kwa 450Vdc czy moge to podpiąć w jeden string czy jest to już za dużo i inwereter może się spalić ? dzięki
spokojnie mozna. Vmpp do 450V a Voc do 500V to standard
@@4nrgysuper, dzięki :)
A musi być 500V a jakby zrobił 2x 350 żeby pracowały wszystkie ogniwa ?
spox. będzie wielsza moc. jezeli masz parzystą liczbę paneli!
=> 3 MAŁE PYTANIA; Kontekst: na działce mam inwerter solarny MPPT 3000VA/2400W 24V, mppt Voc 102V (30-80V/40A), 1000W + 2 panele po 410W (w szeregu ~ 70V i 10A), chciał bym Powiększyć instalacje po trochu na raty, tzn teraz dodam 2 panele po 450W (i myślę podłączyć je równolegle do tamtych) , potem 2x aku (i też podłączyć je równolegle) , i na końcu inwerter mppt 5kw., 48V (i wtedy wszystkie panele podlaczyc szeregowo by przekroczyć wymagane 90 lub 120V na MPPT , tak samo akumulatory - by mieć wymagane 48V)
-> 1 Moje pytanie: obecny inwerter solarny ma w opisie "MPPT Solar Charger Mode: 1000W" to czy mogę podłączyć panele o łącznej teoretycznej mocy ponad 1500W? (przez Podłączenie paneli szeregowo + rownolegle, nie przekroczę dopuszczalnego max napięcia i natężenia prądu MPPT) jak pisałem to tylko rozwiązanie przejściowe, nie muszę w pełni wykorzystywać 1500W, ważne by nic się nie sfajczylo i by co najwyżej odcinało wszystko powyżej 1000W, a nie całkowicie), będzie to działać?
- 2 Pytanie: czy mogę użyć stalowych profili zamiast aluminiowych do zamontowania paneli? Czy lepiej nie łączyć aluminium że stalą? Ew. Może czymś je odizolować?
-> 3 Pytanie: stare panele są opisane jako 410W, te nowe co chce kupić 455W, roznica prądu to raczej nie jest problem, ale czy wyższe napięcia o 3-5V to będzie jakiś problem? (przy szeregowym lub równoległym podłączeniu?
Ad1 mozna a zimą to będzie b.dobrze bo moc PV jest i tak niższa niż ta podawana dla warunków SECT
ad2 na styku stali z aluminium robi się ogniwo i jest slabo. Niemcy dają elementy cynkowane, ja na aucie daję zawsze uchwyty i wkrety nierdzewne i jest OK
ad3 tak. roznica napięć to najwiekszy problem, lepiej zupelnie innej mocy byle napiecie Vmpp bylo takie same.
ale... jak się nie ma co się lubi to trudno 10% nizsza produkcja z 4paneli to i tak wiecej niz sprawniejsza produkcja z 2🤷
@@4nrgy Dzięki za odpowiedź, ale mam kolejne pytanie, bo moje panele są dziwne - niskie napięcie, ale wysoki prąd - wg specyfikacji producenta: Maysun 410W | Voc=29,8V | Vmp=24,8V | Isc=17,51A | Imp=16,51A | NOCT=43*C (dzielone na 4)
to lepiej dopłacić po 100zł/szt i kupić identyczne jakie mam, czy taniej, i mocniejsze np:
- LONGi Hi-MO4 LR4-72HBD-440M 440 Wp Bifacial (Voc=49/Vmp=41V)
-JA SOLAR 455/MR- 455 Wp (BLACK FRAME) (49/41V)
- Trina Vertex S TSM-400DE09.08 - 400 Wp (BFR) (41V/34V, też dzielony na 4)
albo jeszcze tańsze i słabsze, ale nadal napięcia wysokie:
- LONGI SOLAR 370W 35mm BLACK FRAME HALF-CUT (Voc=40V/Vmp=34V)
- JA SOLAR JAM60S20 380 MR (41V/34V)
i ew jak to zmiksować / które z którymi szeregowo, a które równolegle ?
@@4nrgy a jak bym połączył [stary = nowy równolegle] + [i taki pakiet połączył z drugim identycznym szeregowo] ?
Czy lepiej? [nowe szeregowo] = równoległe do starych = [stare połączone szeregowo]
Czy lepiej? [nowe równolegle] + szeregowo + [stare równolegle]
A co jeśli mamy całą instalację na optymalizatorach, np Inwerter huawei i dedykowane optymalizatory huawei, w takim wypadku optymalizatory zbiją nam napięcie na 1V tak jak ma to w przypadku jakiejś awarii - takie pytanie tylko, może ktoś zna odpowiedź?
a inwerter trojfazowy?
Co się stanie jak 14 paneli połączymy w pakiety po dwa. Dwa równolegle i kolejne i kolejne. Tak utworzone pary łączymy w szereg. Napięcie powinno spaść o połowę i tu pierwszy plus. Pytanie czy nie stracimy na prądzie????????????
strata na przewodach 2*większy prąd to 4* większe straty P=I²*R
A co jakby podłączyć pod ten string powiedzmy 700-1000V DC w szereg dwa inwertery offgridowe tak ze plus pierwszego do minusa drugiego mostkiem i potem do pierwszego minus stringa a do drugiego plus - oczywiście te same inwertery teoretycznie powinno to ruszyć i sie nie uszkodzić?
zabijesz inwertery
spadek napiecia na kazdym zależy od pobieranej mocy
A Jak sie to ma do instalcji na Solaredgu ?
Księciuniu!!! Przypomnij mnie ten film w którym karciłeś okrutnie złączki NC4. Najlepiej pkrzyklej w komentarzu link to tego filmu
Komentarz 😁
A PiSdzielcy z tym limitem 2000kwh chyba strzelili sobie w kolano. Bo jak pobieram rocznie 5000kwh to wystarczy offgrid, który da mi 3000 i zaoszczędzę 3000 x 2zł czyli 6000 w rok, a limit 2000 kupię sobie za 2000 x 0,70zł czyli 1400zł. Może offgrid stanie się bardziej opłacalny niż ongrid. Zależy jak tam będą liczyć opłaty za przesył. Kombinuj odcinek jakby to tam korzystnie zrobić. PS. Fajnie teoretyzujesz blablabla... a ja chętnie zobaczyłbym Cię w jakiejś hardcorowej akcji z wiertarką w ręku a ty tak lubisz na leniuszka...
Na jednym stringu mam 7x380Wp (2,66kW) ~280V. Jaki najtańszy chiński off grid mogę kupić? Bo szukałem rożnych i znajdowałem same na ~100V po stronie DC 😞
kup oddzielną ładowarkę mppt i już
@@4nrgy większość ma "Maksymalne napięcie z paneli: 100V" jedna którą znalazłem ma 190V. Do tego trzeba by przetwornice dc-ac i kilka aku i już wyjdzie w tysiącach. Na razie chciałbym system awaryjny- jest słońce to mam prąd, nie ma to nie mam, ale do rozbudowy w przyszłym roku o zestaw aku. (W tym roku już dość dużych wydatków, z 4kwp zrobiłem 8kwp)
Witam. Mam z odzysku 21 paneli i chciałbym użyć je do offgriu. Instalacja miała by służyć do zasilania w prąd przydomowego warsztatu, ogrodu i ewentualnie światła w domu. Problem w tym że nie nie wiem jakiego inwertera użyć pod panele i jak to pospinać?
MP 110Wp
Voc 129.11V
Vmp 89.46V
Imp 1.23A
Maximum System Voltage DC1000V
Pozdrawiam.
wszystko na zasilaczach impulsowych pójdzie z pradu stalego. więc jezeli bez aku to laczysz 3 w jeden string i takich stringow ile masz paneli. jezeli z akumulatorami to albo przez mppt albo... impulsową ładowarkę do akumulatorów 😜. ile chcesz wydać na system? masz akumulatory?
Nie mam akumulatorów ale chce mieć, myślałem o 4 x 100Ah. Budżet to ok 5-6 tys.
Czy da się wykorzystać inwerter on-grid do off-grid?
i tak musisz mieć skądś sieć. więc da się zwłaszcza jak ma tryb no sell
Zasięg
sa tez specjalne urządzenia ess sie nazywają to taki niby falownik do ktorego podpina sie normalny falownik ongrid. I ten system ess ma wlasnie mozliwosci wpięcia akumulatorów i calosc dziala jak hybryda offgrid/ongrid. Zalezy co sie ustawi w tym ess.
10 Paneli 455W Voc: 50,7V , Vmp 40,3V i falownik EASUN 5.5KW z wejście 500VDC? Ja sądzicie? Będzie w sumie: 507...
inwerter nie ruszy
Niestety nie mogę tego zrobić ze względu na gwarancję. Dwie instalacje 4 i 5 kw, dwa falowniki ongrid Huawei. Jak dobrać i podłączyć magazyn energii i przejść częściowo na offgrid. . Pozdrawiam.
napiecie na stringach obu instalacji??
@@4nrgy niestety nie mogę zdobyć takiej informacji. Poza tym i tak nie będę mógł ingerować pomiędzy panele a falowniki. Jedynie mogę wykorzystać to co wyjdzie z obu falowników.
Mam takie panele Ja Solar 365 Wp JAM60S21-365/MR 10 sztuk jako inwerrer to pociągnie 3.5 kw 500vdc?
a jakie tam są napięcia Voc i Vmpp?
@@4nrgy voc ma 41,13v a vmpp 33.96v
@@4nrgy i jak pociągnie taki inwerter?
A jak to zrobić, gdy pod każdym panelem jest optymalizator (jak na przykład w instalacjach SolarEdge)?
nic nie zrobisz bez obudzenia inwertera, optymalizatory się komunikują z inwerterem
@@4nrgy Zastanawiałem się czy w momencie blackout'u jeśli w gniazdo 3-fazowe podepnie się 3 przetwornice 12V >> 230V (czysty sinus). Każda przetwornica pod osobną fazę i i zasilana z osobnego akumulatora, to inwerter ongridowy "wstanie"? Czy w ten sposób teroretycznie można oszukać zabezpieczenie przed pracą wyspową?
szach mat, roszada pionowa ;p
Odpowiedni palec
Ja bym to zrobił na styczniku, że kiedy tauron wyłącza prąd, to stycznik odłącza faze i string 700V i załącza string 500V
fajny patent! prosto i do celu. tak trzymać dzięki
A dla czego wykorzystujesz tylko część paneli przecież to głupota?? Podziel ciąg na dwa jednakowe stringi i zejdź na dół dwoma kablaki i robisz równolegle dwa stringi po 7 paneli i masz offgrida z pełną mocą. Przełącznik robisz manualny lub na przekaźniku( dwuch w zależności od ilości styków)
Jak to działa z falownikiem z mmpt?
Ludzie mysla, ze dalej mysla ze ziemia jest kula.. wiec czy ja wiem czy oni tak „mysla”🤷
mam pytanie z perspektywy dziada który mieszka w mieszkaniu a nie domu - mam instalację offgrid na razie z akumulatorem 40Ah (żelowy) i 2 panele na balkonie, które wiszą na pionowej ścianie, i są bardziej ustawione pod słońce zimą (strona południowa, nic nie zasłania) i moje pytanie jest (bo chcę tę instalację rozszerzyć o więcej akumulatorów) czy jest sens montować panele w oknach za szybą? (pomijając już różnice temperatur w szczelinach na szybie, które zakryłbym folią aby różnica w temperaturze nie była za duża i okno nie pękło to czy uzysk z energii za szybą (która filtruje promieniowanie UV) w ogóle ma sens? czy ilość energii dla panela 100W dalej była by zadowalająca?
panele i tak są za szybą - przecież z przodu jest przylaminowane szkło. najwazniejsza zmiana to większe akumulatory. a panele teraz są cholernie drogie
Świetny pomysł! A może nie trzeba tych przewodów wcale wypinać z inwerterów (niech będą na stałe wpięte w oba). Jak nie ma prądu w sieci, to inwerter ongrid i tak się wyłączy. A jak prąd w sieci jest, to inwerter offgrid nie będzie go pobierał z paneli. Dobrze kombinuję? :-)
bardzo dobrze . stycznik na przewodzie tym trojnikowym wystarczy.
tak zeby mieć pewność stanu zał/wył
@@4nrgy Ale po co nam ta "pewność" plus niemały wydatek na stycznik na 1000V - niech oba inwertery mają na stałe podpięte panele - użyją ich i tak zamiennie, gdy prąd z sieci będzie/nie będzie.
a niby czemu offgridowy miałby się wyłączyć jak będzie sieć?
@@4nrgy nie tyle się wyłączy, co będzie pobierał prąd z sieci, a nie z paneli (jest ustawienie priorytetu)
OMG. Przecież panele można łączyć równolegle... więc łączymy to 2x7 paneli i nic nie musimy robić, przekładać. Nie kumam..
Falowniki ongridowe działają z pełną sprawnością w wysokich napięciach, np mój najsprawniej działa w okolicach 500v, więc tracisz przy takim połączeniu na sprawności ongrida tak samo masz większe straty na przewodach. No i przy połączeniu 1x14 ongrid wcześniej się obudzi rano i później pójdzie spać -tak raczej będzie, ale tego nie sprawdzałem.
Jpd.... czy mógłbyś to jeszcze raz objaśnić ale trochę inaczej zobrazować? Nie zakumałem o co chodzi w tym filmiku... może to pokaż na prostych rysunkach z prostą narracją, co i dlaczego i kiedy... please...
tyiri