Jacek jesteś dla mnie absolutnie nr uno na youtubie , nie widziałem bardziej profesjonalnych wykładów . Leci wsparcie oczywiście. Pozdrawiam serdecznie
Panie Jacku. Bardzo wartościowe programy, tak trzymać. Mam nadzieję, że ten ogarek wiedzy, który Pan niesie wykorzystają wykonawcy do przekonywania inwestorów, że najniższa cena, to nie jest najlepsze kryterium. Przy okazji takie pytanie: czy w obecnej dobie ogólnej elektryfikacji systemów nie jest uzasadnione stosowanie koncepcji rozdzielnicy głównej i kilku podrozdzielnic? Ktoś powie że jak w fabryce, ale przecież to bezpieczniej, łatwiej i może nawet taniej. Przecież podrozdzielnice można łączyć z rozdzielnicą główną np. kablem 5x10mm2, co jest bardziej ekonomiczne niż ciągnąć przez cały dom kilometry kabla 3x2,5mm2. Co Pan o tym myśli?
U mnie w domu jest jeden wyłącznik różnicowoprądowy , trójfazowy😭 Gdy 5 miesięcy temu elektrykiem jeszcze nie byłem, nie przeszkadzało to nikomu, teraz już wiem że powinny być trzy wył.różn.prądowe , Instalacja z 2008 ,mój dom ma 120 m², zrobił to elektryk, Natomiast ja przymierzam się by to przerobić, Fajny Film Panie Jacku!!!
Mam nadzieję, że analizując to co napisałeś się mylę, czy ty chcesz zamienić jeden RCD trójfazowy na trzy jednofazowe?! 🤔 Jeśli tak to życzę powodzenia twoim urządzeniom zasilanym z 3f... 😁
Dobry material :-) też przebudowuje instalacje co najmniej kilkanaście obwodów jak nie kilkadziesiąt zostało zaplanowanych i jak najwięcej osobnych zabezpieczeń do różnych punktów poboru front właśnie po to by w razie usterki nie wywaliło całego piętra bądź domu tylko pokój albo jakiś obwód z pokoju
Na wrażliwe obwody np lodówkę można wykorzystać automatyczny przełącznik faz. Może odcinek o tego typu dodatkowych aparatach? Jest parę przydatnych rozwiązań jak np zabezpieczenie obwodu 3f przed zanikiem fazy
W starych gazetach typu "Radioelektronik" był schemat elektroniki do lodówki . Maszyneria miała dawać zwłokę po zaniku zasilania . Czyli jak na kilka sekund zanikło by zasilanie , to możliwość ponownego włączenia zasilania miało trwać ileś tam minut . Nie pamiętam co miało się dziać przy tak krótkim zaniku zasilania ( z agregatem lodówki), ale przełącznik faz dawał by taki efekt.
a ja zrobilem troche po niemiecku ... obwod oswietleniowy to maksymalnie 4 punkty swietlne , do wlacznika przewod 3x2,5 , gniazdo , powyzej wlacznik swiatla 3x1,5 i zabezpieczenie 10A ... to samo z lodowka i oswielleniem kuchni , a gniazda w samej kuchni to 3 obwody ... i osobno przylacze do plyty i piekarnika. Jezeli chodzi o oswietlenie zostalo rozplanowane na 3 fazy , razem 6 obwodow , gdzie na dwa poziomy przypadaja po trzy , a wiec zanik jednej fazy pozwala jakos zyc ;) ale to dzieki Twoim poradom !!!
Ja mam w domu 200m 3obwody gniazdowe. Dom z lat 90, instalacja w miedzi. Każda żyła to 2x1,5mm. Czyli każda faza idzie podwójnym przewodem. Co stoi na przeszkodzie żeby teraz zrobic podobna instalacje może tylko z grubszym przewodem zamiast podwójnego. Oczywiście nie mam żadnych problemów z instalacją
Zasilanie urzadzen w jednym pomieszczeniu z różnych faz generuje większe zagrozenie przy ewentualnym przebiciu na obudowy. Przypominam że między fazami jest 400v.
Fajny film. W noeszych budowach, proponuje umieszczac wszystkie gniazdka na 30 cm od podlogi, poza kuchnia i lazienka oczywiscie. Powyzej tego, nie wyglada estetycznie i raczej nigdy nie potrzeba gniazdka na takiej wysokosci. Wlaczniki z kolei umieszcza sie 120 cm od podlogi. Dawniej instalowali wlaczniki 20 cm wyzej, ale nie wyglada to dobrze estetycznie. Tak wiec: gniazda, 30 cm a wlaczniki switla 120 cm od podlogi. W kuchni gniazdka, 20 cm powyzej blatu. Jak blat jest na 98 cm powyzej podlogi to gniazdka 118 cm. Lodowka i piekarnik tez 30 cm a pralka troche nizej niz gorna powierzchnia pralki, zeby byla ukryta ale zeby latwo mozna wylaczyc reka. Wlaczone tyczki widoczne nie wygladaja zbyt dobrze. Dlatego instalujcie gniazda nad blatem tak zeby zaslaniane byly przez mikrofale, toster, czajnik i ekspres do kawy. Gniazdka mozna bardzo latwo przenosic w trakcie malego remontu, a pozniej jest wygoda i estetyka.
Mam pytanie. Budynek 40 letni brak uziemienia. System elektryczny starego typu, chciałem przerobić na nowo z układem różnicowo prądowym. Jakie uziemienie, czy szpilkowe bo chyba najtaniej. Przeszło rok temu założona fotowoltaika. Czy uziemienie domowe można podłączyć do uziemienia fotowoltaiki (szpilkowe) czy należy zrobić odrębne?
@@MrOprawca1978 to zależy... Niekiedy szpile wystarczają, pytanie jest innego typu, jaki jest rodzaj sieci. Jeśli TN-C to starczy nawet jedna szpila, gdyż punkt rozdziału przewodu PEN na PE i N ma być tylko uziemiony i nikt nie wymaga określonej rezystancji uziemienia...
Jacku. Czy stosujesz do gniazdek przewodowanie w formie lupa które można zabezpieczyć 32A, chodzi mi ze kabel z ostatniego gniazda wraca do rozdzielnicy. Rozwiązania takie stosowane są np. w Anglii.
no tak, teraz mi wyszło w domku przy gwieździe 120 obwodów i chyba coś po spinam po kilka do ESek, żeby nie zawalić całej stojącej rozdzielnicy :-) Póki co sterowanie np. każdą roleta będzie osobnymi przyciskami a docelowo raczej za przyciskiem coś po wi-fi. - zależy co wyjdzie autonomicznie i może tez taniej. czy ten aparat do zasilania awaryjnego musi być w RG czy może jednak można byłoby go zamontować w rozdz. pomocniczej w garażu? - jakoś nie widzę podłączania agregatu przez okno/drzwi np. zimową porą...
@@JacekH07elektryk 250m2 dom nowy. W każdym pomieszczeniu osobno podłączone rolety, oświetlenie, gniazda. Pokoje dzienne i pom. techniczne wiadomo po kilka dobrych. Grzejniki łazienkowe, kinkiety wszystko osobno.
A czy dobrze myślę, żeby na piętro oraz do kuchni poprowadzić przewód 5x4mm, i tam dalej rozciągnąć resztę? Myślę że mógłbym z tych trzech faz w kuchni, rozciągnąć to dalej na kolejne trzy sekcje gniazdek (zmywarka, czajnik, piecyk) każda na oddzielenie fazie. Na pietrze kazda faza na każdy pokój
Jak zawsze świetnie. Czekam na film o roletach, Opowiedz o sposobie na rozpisywanie obwodów przy planowaniu elektryki,stosuje się Numerację czy Litery ?
Oglądnij sobie serię Jacka o przewodowaniu rozdzielnicy - zwłaszcza odcinek 3 i 4 - tam jest nawiązanie do norm i sposobu oznaczeń. Choć umówmy się, że w warunkach domowych, to znaczenie jest takie by było to czytelne i naniesione odpowiednio na jakiś projekt, szkic :)
Super materiał aż udostępniłem dla klientów. Ale nieraz nie przetłumaczysz inwestorowi że trzeba to zrobić tak fachowo jak mówisz bo pierwsze pytanie ile bierze Pan za punkt a nikt nie mysli dalej o podziale na obwody co jest rzeczą najważniejszą. Pozdrawiam i myślę że jesteś bardzo cierpliwy dla klientów
Moim zdaniem Pan odrobinę przesadza: Czy komuś się zdażyło aby dodatkowy pobór mocy Kina domowego, domofonu, pompy CO czy oświetlenia LED spowodował przeciążenie bezpiecznika?
W domu zrobiłem sobie nawet nie wiem ile obwodów. Instalacja na maxa w typie gwiazdy. W zasadzie wychodzi 1 gniazdo podwójne na obwód. wszystkie przewody od lamp i włączników idą do rozdzieli i tam są łączone, na każdą lampę B6(i tak wszędzie led to aż nad wyrost) oczywiście gniazda połączone są obecnie w jeden obwód na pokój (salon2 obwody) kuchnia: 3 różniówki, każde gniazdo własny bezpiecznik B16 osobno mikrofalówka, piekarnik , zmywarka i czajnik, można włączyć wszystko naraz :) , gniazda w łazienkach każde osobna różnicówka +pralka pod różnicówką osobną, piec CO różnicówka + B16, oczywiście przepięciówka i rozłącznik izoalcyjny. to tak z grubsza. sporo osób mówi, że można by to zrobić taniej., oczywiście, że można ale na etapie budowy to było 1,2 zł za metr kabla i parę godzin mojej roboty . A teraz dołożenie kabla to by była masakra. mam spore możliwośći rozbudowy gdybym gdzieś miał większy pobór. Tak samo każdy włącznik mogę zastąpić innym lub włączać dowolną lampę z dowolnego punku.
zastanawiam się też czy nie ma niebezpieczeństwa porażeniem napięciem międzyfazowym w przypadku rozdzielanie kilku gniazd z jednego pomieszczenia pomiędzy różne fazy, dlatego w moim przypadku starałem się robić tak aby w jednym pomieszczeniu był prąd z jednej fazy. dodatkowo oświetleni rozrzucone po różnych fazach korytaż z L1, pokoje kolejno L2 i L3, salon z L1 kuchnia z L2 korytarz z L3, itp. tak , że w przypadku braku jednej fazy zawsze niedaleko jest włącznik zasilany inną i można włączyć światło, aczkolwiek jak do tej pory (3 lata mieszkam) zawsze jak nie było to wszystkich 3 naraz :)
@@maciej1387 Są faktycznie rejony w PL gdzie notorycznie brakuje jakieś fazy, więc rozdzielenie + awaryjnie przełącznik faz byłby dobrym zestawe ratunkowym. Co do różnych faz w pomieszczeniu, to przecież skoro masz oświetlenie z L1, a gniazda z L2 to już masz rozdzielone, a wcale porażenie nie jest mniej prawdopodobne niż pomiędzy gniazdami. Co więcej, nie ma żadnych przeciwskazań by w jednej ramce (nie w puszce!) wyłączników były różne fazy, bo czasami jedno pomieszczenie ma tyle oświetlenia, że funkcjonalnie i praktycznie lepiej jest rozdzielić.
@@krzysztofwadzinski9359 Ale to praktycznie wymóg, gdyż każde urządzenie o mocy od około 2 kW w górę z urzędu musi być na własnym obwodzie. Wiec co najmniej to piekarnik, płyta, mikrofala, czajnik, pralka, zmywarka, itd..
Super materiał. Pytanie czy mógłby Pan zrobić materiał o pomiarach pętli zwarcia w sieci z zasilaniem rezerwowym UPS?! Temat jest trudny i ile osób tyle opinii... Pozdrawiam.
@@JacekH07elektryk Przydział mocy opłaty z tym związane taryfy i co wchodzi na opłaty za Kwh i jeszcze cena w zależności od poboru energii bo jest tu wiele pułapek Pozdrawiam
Mam taka uwage / prośbę o zmaine ustawień bramki szumów. Fajnie gdyby nie wycinala odrwzu tylko ze zwloką 1s. Słuchając audycji na słuchawkach jest to troche nieprzyjemne.
Moim zdaniem to trzy obwody na gniazdka i trzy na światło wystarczająco plus siłowe . Chyba że chcemy inteligentny dom wtedy do woli na każde urządzenie po jednym obwodzie i całą szafę sterowniczą
Nie wspomniałeś nic apropo gniazd w garażu, ani w kotłowni. Warto aby kocioł miał swój RCBO, czasem nawet stosuję przed nim automatyczny przełącznik faz - szczególnie polecam to rozwiązanie na wioskach gdzie często znika jedna faza.
Neutralny przewód jest odpowiednikiem ziemi, która ma potencjał neutralny, jako punkt odniesienia dla generatora prądu o potencjalne napięcia np 230 V. Jak robiłem eksperymenty bawiąc się starymi wyłącznikami rocznicowo prądowymi i porównując je z nowym, który ma większą czułość.. To zauważyłem, że żarówka np diodowa (LED na 220 V) świeci się na jednym kablu prądowym, gdy zamiast drugiego, neutralnego połączy się ją do metalowej futryny w betonie, który styka się z ziemią.. albo wprost dochnie się do ziemi.. Byłem zdziwiony myśląc sobie, to po co ja kiedyś do oświetlenia odległej wiaty ciągnąłem aż 2 kable (prądowy i neutralny) jak mogłem tylko jeden i na słupach do domu mogły by być tylko jeden, bo Ziemia (jako planeta i ta warstwa po wierzchu) jest odpowiednikiem tego drugiego neutralnego kabla. Jak się dochnie do niej to na to samo wyjdzie, tylko wiadomo, żeby mieć lepszy kontakt trzeba głęboko wbić szpilę.. Jednak kable są tanie i ciągamy dwa, a nawet więcej.. jak mamy fanaberie kupić silnik 3 fazowy zamiast jedno fazowego (też można znaleźć taki dużej mocy - ja mam obecnie 3 fazy ale wolał bym 1 dla uproszczenia instalacji). Najlepszy patent zrobił ktoś, kto sam wytarza prąd mając obwód niezależny od elektrowni i nawet od ziemi. Panele fotowoltaiczne i falownik połączył bezpośrednio do gniazdek, pomijając ziemię i pokazywał że dzięki temu prąd nie łapie. Bo nie przechodzi do ziemi przez człowieka (bo obwód nie jest połączony z ziemią). Wiec okazuje się że można mieć 220V zmiennego w gniazdkach bez potencjału neutralnego ziemi.. Maszynka (inwerter) zmiana z baterii fotowoltaicznej i akumulatorów z e stałego na zmienny i tyle. To jest ekstra też sobie to zrobię.. i na tą jedną fazę można dać dużą moc.. Po co 3 fazy jak można mieć powera na jednej.. Choć jak ktoś się uprze morze mieć i 50 faz, bo 50 jednofazowych falowników w domu:) Zabawa prądem jest ekstra. Ostatnio łączyłem transformatory i uzyskałem z 12, 20, 30, 24 i jeszcze 12-tu z baterii od laptopa, razem 110V do zasilenia przekaźnika DC na takie napięcie. Można łączyć zasilacze szeregowo, albo równolegle jak baterie uzyskując zmianę napięcia i prądu. Hyba został bym elektrykiem gdybym żył w czasach Leszka co się Wałęsa-ł po pałacach belwederu, skacząc przez płoty solidarności.. do elity władzy. Ale wolę nic nie robić beztrosko bawiąc się w majsterkowanie, bo XXII wiek to czasy laby (praca się automatyzuje, AI wymiecie i wszystko będzie za darmo za paredziesiąt lat, bezwarunkowy dochód w standardzie.. a teraz życiem warto cieszyć się dla siebie. Czyli robić to ile się potrzebuje i kiedy się chce). __________________________________________________ Podsumowując - aby prąd płynął musi być jakiś kabel, POWROTNY połączony z generatorem. Powszechnie jest tak, że taki kabel jest wbity w ziemię i Ziemię się wykorzystuje jako potencjał, NEUTRALNY. i tak się nazywa ten kabel. Prąd płynie kablem prądowym do urządzenia a wraca kablem neutralnym do miejsca które ten prąd wytwarza. Czyli najczęściej do punku pośredniego, do transformatora linii wysokiego napięcia i dalej do elektrowni lub elektrociepłowni. Kabel neutralny jest jak rura powrotna w obwodzie centralnego ogrzewania. Woda ciepła walki górną rurą z pieca a wraca dolną jak się ochłodzi jako zimna. To prąc wali kablem prądowym do urządzenia (silnik, żarówka itp) a wraca kablem NEUTRALNYM, który jest niezbędny aby prąd płynął, czyli żarzył żarówę lub kręcił silnikiem. Jak przepływa przez urządzenie to je napędza. Płynie prądowym i wraca neutralnym. Jak obwód jest otwarty (włącznik albo wytyczna nie włożona) to prąd nie płynie). To jak w baterii.. Neutralny bo nie kopie.. Ziemia jest neutralna.. Niebieski od nieba:) ale czasem ktoś przemiesza kolory więc zawsze warto sprawdzić próbnikiem zamiast ręką. Tylko wytrawni elektrycy sprawdzają napięcie ręką albo robią pod napięciem. Bo im się nie chce wyłączyć bezpieczników np u siebie w kilkupiętrowym domu. Tak przy okazji zagadka -jak założyć połonicznik nie przerywając obwodu? Mi się to udało:) Dodam że nie jestem elektrykiem innym niż amatorem, ale mam wujka elektryka i zadzwonię doń czasem jak coś potrzebuję wiedzieć jak majsterkuje w domu (od dawna:)
@@adamroman3062 aleś poleciał... Przecież wyjaśnienie po co jest przewód neutralny można zawrzeć w jednym zdaniu!!! Poza tym to z twojej wypowiedzi widać, że nasz małe pojęcie o elektryce...
i obwód na zamrażalnik w piwnicy, bo jak go teraz tam nie ma, to będzie jak się pandemia przedłuży i system zachwieje, to przydadzą się i zamrażalki ze dwie
Nie wiem Panie Jacku czy wszyscy zauważyli, że wspomniał Pan o RDC typu A. Brzydko mówiąc instalatorzy "wpychają" inwestorom, którzy nie muszą się na tym znać typ AC, który jest o połowę tańszy tylko mogą być niemiło zaskoczeni brakiem jego zadziałania. Czystą sinusoidę to nie wiem w jakim obwodzie teraz mamy, chyba tuż za wysokiej klasy starym UPS.
Domofon to nie tylko centralka w rozdzielnicy. Często doprowadza się 230V do paneli wewnętrznych jako dedykowany obwód właśnie pod osobne zabezpieczenie.
Dziwię się, że elektryk zaleca aż 10 gniazd i do tego liczenie potrójnego jako jedno. Użytkowników niestety trzeba traktować ja idiotów. Zaraz do każdego gniazda, listwa zasilająca ląduje i z 5 robi się 25 gniazd na jednym zabezpieczeniu. U siebie robię max 3-4 gniazda na bezpiecznik
@@marcin7118 Takie są "przepisy". Ale nie jest to święta wykładnia. Pamiętaj jedno, że od 2002 roku stosowanie polskich norm - jest dobrowolne. Można je spokojnie olać i zrobić sobie to, co się chce.
nawet nie zauważyłem bo skupiam się na TREŚCI bo to nie jakiś film modowy, teledysk, a poradnik (do słuchania, a nie gapienia sie ) - "trollu"- chciało by ie dodać, zniesmaczonym chamskim słownictwem i hejtem
@@JacekH07elektryk Będąc wdzięczny za Twój wkład pracy w ten kanał, miałem zamiar tylko obronić Cię przez nie uzasadnioną (moim zdaniem b. głupią) krytyką. Bo ktoś (b. głupio) się przyczepił do czegoś co nie ma żadnego znaczenia (moim zdaniem, bo ja nawet tego nie zauważyłem). A fakt istnienia wielu cięć świadczy o *staranności* autora, który dbając aby materiał był jasny i zwięzły usuwa zbędne fragmenty. Wiec tego jakby hejtera nazwałem spontanicznie tak jak o nim pomyślałem.. ale że wydało mi się to zbyt chamskie (nawet jak na bardzo niskie standardy internetu) to od razu *wymedytowałem* swój (na początku) *obraźliwy* komentarz. Zamieniając słowo "głupiec" na "hejter" które nie wydaje się być nawet obraźliwe. Jeśli ktoś ewidentnie *hejtuje* czyjąś prace. Jednak zapomniałem, że do powiadomień (które dostajecie od RUclips o nowym komentarzu) przychodzi oryginalna wersja (i to przeczytaliście). Jednak spójrz na to tak, że jak ktoś nie utrze nosa hejterom to będą tak pluć na wszystkich. Ja miałem dobrą intencje. Po prostu oburzyłem się i dałem słownego klapsa jakiemuś bezczelnemu dzieciakowi, który to zamiast docenić czyjś wkład pracy w film jeszcze krytykuje twierdząc, że nie da się oglądać co jest jakąś kpiną (bo ja nawet tego nie zauważyłem żadnego mankamentu /oprócz tych kilku włosów odstających na głowie co może na początku rozpraszać uwagę tylko chwilę/. Więc uważam, że miałem racje ale też rozumiem, że przesadziłem bo - *oryginalne* - nazwanie kogoś głupcem było przesadne (bo dziecko jeszcze nabawi się kompleksów.. a możne prawda jest tak straszna że to już nie jest dziecko.. Wiec niech się ten człowiek zastanowi drugi raz jak coś głupiego i szkodliwego napisze.. że ktoś jak ja go oceni negatywnie). Gdyby nie hejterstwo sam bym publikował w sieci o moich pasjach (więc ci szkodnicy mnie nie tylko wkurzają, ale ubożą życie moje i świata. Bo wiele osób pewnie ogranicza swą twórczość z obawy przed tym.. choć jak hejterów będzie za dużo można wyłączyć opcję komentarzy, na czym z kolei społeczność bardzo traci. Wiec jak by nie spojrzeć to są szkodniki i póki nie ma internetowej policji do karania tego typu wandali to chyba przydał by się jakiś rodzaj naturalnej regulacji. Tak jak napomnienie kogoś, że pisze głupoty. Mam nadzieje że w przyszłości net będzie regulowany przez algorytmy odfiltrowujące treści negatywne i nic nie wnoszące do tematu (oraz ich autorów, dając im punktacje. Ileś minusów to spadek na niższy poziom. Choć wtedy głupcy w swojej masie nigdy by nie zmądrzeli bo rozmawiali by tylko ze sobą nie mając wzorców). Dlatego postawa tolerancji wydaje się być opłacalna światu (niech się gryzą wszyscy razem i może zmądrzeją do kolejnej wojny, czyli czystki idiotów. Ludzie bezmyślni zwykle dają się nabrać na propagandę i będąc agresywni sami ciągną do walki). Mądrzy unikają walki bo myślą praktycznie o sobie. Wiec póki co też będę to tolerancyjny (cierpliwość cnotą). Może przestanę czytać komentarze (by się nie denerwować:-) Albo oswoję z faktem skali głupoty wychodzącej poza zakres przyzwoitości. Cóż, zmieniają się normy. Może ja nie jestem dostosowany (że nie przechodzę obojętnie jak ktoś komuś usiłuje dokopać za dobro które wnosi bardziej się starając - bo bez cienić merytoryczna jakość filmu by spadła, a od specjalisty w innej dziedzinie trudno wymagać aby był dobrym aktorem, mówiącym kwestie na żywo bez poprawek. Bo nawet w filmach są dziesiątki dubli jednej sceny). Więc ten dzieciak jest wybitnie beznadziejnie... nie mądry.. Jeśli o to co dobre ma pretensje. Sorry, za upór.. Nie chciałem nikomu zaszkodzić. Tylko pomóc światu (w tym sobie) by jakość komentarzy, ludzkiego myślenia była lepsza (choć może nie powinienem wychowywać obcych nawet rozwydrzonych dzieci). Winni się tłumaczą i trochę czuję się winny, że przesadziłem (ale wymedytowałem.. ale skoro dotarła 1-sza wersja, to już się nie kryję z moją nie dyplomatyczną oceną usprawiedliwiając ją).
A jeszcze przepraszam, za obraźliwe słowa - następnym razem będę delikatniejszy i ocenię jako "nie rozsądny". Ale czy delikatne, subtelne określenie dotrze do kogoś kto PRZEKLINA w komentarzach? Racze wątpię, a więc chyba nie powinienem czuć się winny, za zwrócenie uwagi bardziej adekwatnym jerzykiem.
Jacek jesteś dla mnie absolutnie nr uno na youtubie , nie widziałem bardziej profesjonalnych wykładów . Leci wsparcie oczywiście.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję bardzo, naprawdę fachowa rada.
Panie Jacku. Bardzo wartościowe programy, tak trzymać. Mam nadzieję, że ten ogarek wiedzy, który Pan niesie wykorzystają wykonawcy do przekonywania inwestorów, że najniższa cena, to nie jest najlepsze kryterium. Przy okazji takie pytanie: czy w obecnej dobie ogólnej elektryfikacji systemów nie jest uzasadnione stosowanie koncepcji rozdzielnicy głównej i kilku podrozdzielnic? Ktoś powie że jak w fabryce, ale przecież to bezpieczniej, łatwiej i może nawet taniej. Przecież podrozdzielnice można łączyć z rozdzielnicą główną np. kablem 5x10mm2, co jest bardziej ekonomiczne niż ciągnąć przez cały dom kilometry kabla 3x2,5mm2. Co Pan o tym myśli?
mam zamiar u siebie na pietrze zrobić taka podrozdzielnie
Bardzo cenne uwagi. Na ktorych napewno bede sie opieral
Jacku myślałem na początku ze włosy Ci się zjeżyły a tu kwiatek z tylu🤣jak zawsze świetny materiał. Pozdrawiam
U mnie w domu jest jeden wyłącznik różnicowoprądowy , trójfazowy😭
Gdy 5 miesięcy temu elektrykiem jeszcze nie byłem, nie przeszkadzało to nikomu, teraz już wiem że powinny być trzy wył.różn.prądowe ,
Instalacja z 2008 ,mój dom ma 120 m², zrobił to elektryk,
Natomiast ja przymierzam się by to przerobić, Fajny Film Panie Jacku!!!
Na dom własny trzy to też bida. Powinno ich być tyle, ile wynika to z instalacji. Na pewno nie tylko trzy nie nie tylko same jednofazowe.
Mam nadzieję, że analizując to co napisałeś się mylę, czy ty chcesz zamienić jeden RCD trójfazowy na trzy jednofazowe?! 🤔 Jeśli tak to życzę powodzenia twoim urządzeniom zasilanym z 3f... 😁
Dobry material :-) też przebudowuje instalacje co najmniej kilkanaście obwodów jak nie kilkadziesiąt zostało zaplanowanych i jak najwięcej osobnych zabezpieczeń do różnych punktów poboru front właśnie po to by w razie usterki nie wywaliło całego piętra bądź domu tylko pokój albo jakiś obwód z pokoju
Super pomocny film
Na wrażliwe obwody np lodówkę można wykorzystać automatyczny przełącznik faz. Może odcinek o tego typu dodatkowych aparatach? Jest parę przydatnych rozwiązań jak np zabezpieczenie obwodu 3f przed zanikiem fazy
Jak będzie do tego okazja czemu nie
W starych gazetach typu "Radioelektronik" był schemat elektroniki do lodówki . Maszyneria miała dawać zwłokę po zaniku zasilania . Czyli jak na kilka sekund zanikło by zasilanie , to możliwość ponownego włączenia zasilania miało trwać ileś tam minut . Nie pamiętam co miało się dziać przy tak krótkim zaniku zasilania ( z agregatem lodówki), ale przełącznik faz dawał by taki efekt.
Dobry poradnik.
a ja zrobilem troche po niemiecku ... obwod oswietleniowy to maksymalnie 4 punkty swietlne , do wlacznika przewod 3x2,5 , gniazdo , powyzej wlacznik swiatla 3x1,5 i zabezpieczenie 10A ... to samo z lodowka i oswielleniem kuchni , a gniazda w samej kuchni to 3 obwody ... i osobno przylacze do plyty i piekarnika. Jezeli chodzi o oswietlenie zostalo rozplanowane na 3 fazy , razem 6 obwodow , gdzie na dwa poziomy przypadaja po trzy , a wiec zanik jednej fazy pozwala jakos zyc ;) ale to dzieki Twoim poradom !!!
Kabel 2.5mm² do oswietlenia`🤣❔Naprawde po niemiecku`🤦🤦
Zajebisty filmik, najlepszy
Jesteś Pan mistrz
Ja mam w domu 200m 3obwody gniazdowe. Dom z lat 90, instalacja w miedzi. Każda żyła to 2x1,5mm. Czyli każda faza idzie podwójnym przewodem. Co stoi na przeszkodzie żeby teraz zrobic podobna instalacje może tylko z grubszym przewodem zamiast podwójnego. Oczywiście nie mam żadnych problemów z instalacją
Panie Jacku. Wykład godny 🍻
Zasilanie urzadzen w jednym pomieszczeniu z różnych faz generuje większe zagrozenie przy ewentualnym przebiciu na obudowy. Przypominam że między fazami jest 400v.
Ciezko sobie wyobrazic cala kuchnie zasilana z jednej fazy
@@zino7945
Zasilanie całej kuchni z jednej fazy jest bardzo częstą praktyką w blokach mieszkalnych.
Fajny film. W noeszych budowach, proponuje umieszczac wszystkie gniazdka na 30 cm od podlogi, poza kuchnia i lazienka oczywiscie.
Powyzej tego, nie wyglada estetycznie i raczej nigdy nie potrzeba gniazdka na takiej wysokosci.
Wlaczniki z kolei umieszcza sie 120 cm od podlogi. Dawniej instalowali wlaczniki 20 cm wyzej, ale nie wyglada to dobrze estetycznie.
Tak wiec:
gniazda, 30 cm a wlaczniki switla 120 cm od podlogi.
W kuchni gniazdka, 20 cm powyzej blatu. Jak blat jest na 98 cm powyzej podlogi to gniazdka 118 cm.
Lodowka i piekarnik tez 30 cm a pralka troche nizej niz gorna powierzchnia pralki, zeby byla ukryta ale zeby latwo mozna wylaczyc reka. Wlaczone tyczki widoczne nie wygladaja zbyt dobrze.
Dlatego instalujcie gniazda nad blatem tak zeby zaslaniane byly przez mikrofale, toster, czajnik i ekspres do kawy. Gniazdka mozna bardzo latwo przenosic w trakcie malego remontu, a pozniej jest wygoda i estetyka.
To temat rzeka. Dla koszykarza będzie inna wysokość odpowiednia dla przeciętnego użytkownika też inna. Dom jest do mieszkania ważne by było komfortowo
Mam pytanie. Budynek 40 letni brak uziemienia. System elektryczny starego typu, chciałem przerobić na nowo z układem różnicowo prądowym. Jakie uziemienie, czy szpilkowe bo chyba najtaniej. Przeszło rok temu założona fotowoltaika. Czy uziemienie domowe można podłączyć do uziemienia fotowoltaiki (szpilkowe) czy należy zrobić odrębne?
Uziomy szpilkowe to bida, to półśrodek. Wypadałoby zrobić porządny uziom otokowy.
@@MrOprawca1978 to zależy... Niekiedy szpile wystarczają, pytanie jest innego typu, jaki jest rodzaj sieci. Jeśli TN-C to starczy nawet jedna szpila, gdyż punkt rozdziału przewodu PEN na PE i N ma być tylko uziemiony i nikt nie wymaga określonej rezystancji uziemienia...
Jacku. Czy stosujesz do gniazdek przewodowanie w formie lupa które można zabezpieczyć 32A, chodzi mi ze kabel z ostatniego gniazda wraca do rozdzielnicy. Rozwiązania takie stosowane są np. w Anglii.
To są tzw. Ring-i
no tak, teraz mi wyszło w domku przy gwieździe 120 obwodów i chyba coś po spinam po kilka do ESek, żeby nie zawalić całej stojącej rozdzielnicy :-)
Póki co sterowanie np. każdą roleta będzie osobnymi przyciskami a docelowo raczej za przyciskiem coś po wi-fi. - zależy co wyjdzie autonomicznie i może tez taniej.
czy ten aparat do zasilania awaryjnego musi być w RG czy może jednak można byłoby go zamontować w rozdz. pomocniczej w garażu? - jakoś nie widzę podłączania agregatu przez okno/drzwi np. zimową porą...
120 obwodów? jest zazwyczaj tak że jeden obwód to kilka odbiorników. A duży obiekt?
@@JacekH07elektryk 250m2 dom nowy. W każdym pomieszczeniu osobno podłączone rolety, oświetlenie, gniazda. Pokoje dzienne i pom. techniczne wiadomo po kilka dobrych. Grzejniki łazienkowe, kinkiety wszystko osobno.
Witam spotkałem się gdzie zastosowano połączenie gniazdo do drugiego gniazda z drugiego do trzeciego gniazda czy to jest dopuszczalne
A czy dobrze myślę, żeby na piętro oraz do kuchni poprowadzić przewód 5x4mm, i tam dalej rozciągnąć resztę? Myślę że mógłbym z tych trzech faz w kuchni, rozciągnąć to dalej na kolejne trzy sekcje gniazdek (zmywarka, czajnik, piecyk) każda na oddzielenie fazie. Na pietrze kazda faza na każdy pokój
Jak zawsze świetnie.
Czekam na film o roletach,
Opowiedz o sposobie na rozpisywanie obwodów przy planowaniu elektryki,stosuje się Numerację czy Litery ?
Oglądnij sobie serię Jacka o przewodowaniu rozdzielnicy - zwłaszcza odcinek 3 i 4 - tam jest nawiązanie do norm i sposobu oznaczeń. Choć umówmy się, że w warunkach domowych, to znaczenie jest takie by było to czytelne i naniesione odpowiednio na jakiś projekt, szkic :)
Trzeba obejrzeć cały cykl tam wszystko jest powiedziane
Coś nie idzie zrobić abonamentu, odrzuca kartę, możne byś tez zrobił jednorazowe wpłaty ?
Super materiał aż udostępniłem dla klientów. Ale nieraz nie przetłumaczysz inwestorowi że trzeba to zrobić tak fachowo jak mówisz bo pierwsze pytanie ile bierze Pan za punkt a nikt nie mysli dalej o podziale na obwody co jest rzeczą najważniejszą. Pozdrawiam i myślę że jesteś bardzo cierpliwy dla klientów
Przychodzą ci którzy wiedzą czemu ja mam robić
Moim zdaniem Pan odrobinę przesadza:
Czy komuś się zdażyło aby dodatkowy pobór mocy
Kina domowego, domofonu, pompy CO czy oświetlenia LED spowodował przeciążenie bezpiecznika?
W domu zrobiłem sobie nawet nie wiem ile obwodów. Instalacja na maxa w typie gwiazdy. W zasadzie wychodzi 1 gniazdo podwójne na obwód. wszystkie przewody od lamp i włączników idą do rozdzieli i tam są łączone, na każdą lampę B6(i tak wszędzie led to aż nad wyrost) oczywiście gniazda połączone są obecnie w jeden obwód na pokój (salon2 obwody) kuchnia: 3 różniówki, każde gniazdo własny bezpiecznik B16 osobno mikrofalówka, piekarnik , zmywarka i czajnik, można włączyć wszystko naraz :) , gniazda w łazienkach każde osobna różnicówka +pralka pod różnicówką osobną, piec CO różnicówka + B16, oczywiście przepięciówka i rozłącznik izoalcyjny. to tak z grubsza. sporo osób mówi, że można by to zrobić taniej., oczywiście, że można ale na etapie budowy to było 1,2 zł za metr kabla i parę godzin mojej roboty . A teraz dołożenie kabla to by była masakra. mam spore możliwośći rozbudowy gdybym gdzieś miał większy pobór. Tak samo każdy włącznik mogę zastąpić innym lub włączać dowolną lampę z dowolnego punku.
zastanawiam się też czy nie ma niebezpieczeństwa porażeniem napięciem międzyfazowym w przypadku rozdzielanie kilku gniazd z jednego pomieszczenia pomiędzy różne fazy, dlatego w moim przypadku starałem się robić tak aby w jednym pomieszczeniu był prąd z jednej fazy. dodatkowo oświetleni rozrzucone po różnych fazach korytaż z L1, pokoje kolejno L2 i L3, salon z L1 kuchnia z L2 korytarz z L3, itp. tak , że w przypadku braku jednej fazy zawsze niedaleko jest włącznik zasilany inną i można włączyć światło, aczkolwiek jak do tej pory (3 lata mieszkam) zawsze jak nie było to wszystkich 3 naraz :)
@@maciej1387 Są faktycznie rejony w PL gdzie notorycznie brakuje jakieś fazy, więc rozdzielenie + awaryjnie przełącznik faz byłby dobrym zestawe ratunkowym. Co do różnych faz w pomieszczeniu, to przecież skoro masz oświetlenie z L1, a gniazda z L2 to już masz rozdzielone, a wcale porażenie nie jest mniej prawdopodobne niż pomiędzy gniazdami. Co więcej, nie ma żadnych przeciwskazań by w jednej ramce (nie w puszce!) wyłączników były różne fazy, bo czasami jedno pomieszczenie ma tyle oświetlenia, że funkcjonalnie i praktycznie lepiej jest rozdzielić.
@@maciej1387 I słusznie.
@@krzysztofwadzinski9359 Ale to praktycznie wymóg, gdyż każde urządzenie o mocy od około 2 kW w górę z urzędu musi być na własnym obwodzie. Wiec co najmniej to piekarnik, płyta, mikrofala, czajnik, pralka, zmywarka, itd..
Dziękuje za poradniki.Jeśli można prosić 1/krótszy czas 2/więcej napisów ,przykładów mniej opowiadania.dzięki temu będzie można lepiej zapamiętać.
Super materiał. Pytanie czy mógłby Pan zrobić materiał o pomiarach pętli zwarcia w sieci z zasilaniem rezerwowym UPS?! Temat jest trudny i ile osób tyle opinii... Pozdrawiam.
Bede miał UPS może w przyszłym roku
@@JacekH07elektryk super Panie Jacku. Dziękuję za odpowiedź i czekam z niecierpliwością na materiał. Pozdrawiam!
JacekH07 Jaka jest minimalna wysokość instalowania gniazd elektrycznych ?
Taka by było wygodnie użytkować. Zalecane to w pokojach 30cm ale to jest umowna kwestia
Jaki przydział mocy na budynek ?
A to zależy jaki budynek. Dobry temat na film
@@JacekH07elektryk Przydział mocy opłaty z tym związane taryfy i co wchodzi na opłaty za Kwh i jeszcze cena w zależności od poboru energii bo jest tu wiele pułapek Pozdrawiam
Mam taka uwage / prośbę o zmaine ustawień bramki szumów. Fajnie gdyby nie wycinala odrwzu tylko ze zwloką 1s. Słuchając audycji na słuchawkach jest to troche nieprzyjemne.
CO to jest bramka szumów i gdzie występuje, na jakiej sekundzie?
Moim zdaniem to trzy obwody na gniazdka i trzy na światło wystarczająco plus siłowe . Chyba że chcemy inteligentny dom wtedy do woli na każde urządzenie po jednym obwodzie i całą szafę sterowniczą
Nie wspomniałeś nic apropo gniazd w garażu, ani w kotłowni. Warto aby kocioł miał swój RCBO, czasem nawet stosuję przed nim automatyczny przełącznik faz - szczególnie polecam to rozwiązanie na wioskach gdzie często znika jedna faza.
Mógłby ktoś sensownie powiedzieć jaka funkcje pelni neutralny I nie chodzi mi o różnicę potencjałów
No jaką? Pozwala korzystać z energii elektrycznej w sieci niskiego napięcia.
Neutralny przewód jest odpowiednikiem ziemi, która ma potencjał neutralny, jako punkt odniesienia dla generatora prądu o potencjalne napięcia np 230 V.
Jak robiłem eksperymenty bawiąc się starymi wyłącznikami rocznicowo prądowymi i porównując je z nowym, który ma większą czułość..
To zauważyłem, że żarówka np diodowa (LED na 220 V) świeci się na jednym kablu prądowym, gdy zamiast drugiego, neutralnego połączy się ją do metalowej futryny w betonie, który styka się z ziemią.. albo wprost dochnie się do ziemi..
Byłem zdziwiony myśląc sobie, to po co ja kiedyś do oświetlenia odległej wiaty ciągnąłem aż 2 kable (prądowy i neutralny) jak mogłem tylko jeden i na słupach do domu mogły by być tylko jeden, bo Ziemia (jako planeta i ta warstwa po wierzchu) jest odpowiednikiem tego drugiego neutralnego kabla. Jak się dochnie do niej to na to samo wyjdzie, tylko wiadomo, żeby mieć lepszy kontakt trzeba głęboko wbić szpilę..
Jednak kable są tanie i ciągamy dwa, a nawet więcej.. jak mamy fanaberie kupić silnik 3 fazowy zamiast jedno fazowego (też można znaleźć taki dużej mocy - ja mam obecnie 3 fazy ale wolał bym 1 dla uproszczenia instalacji).
Najlepszy patent zrobił ktoś, kto sam wytarza prąd mając obwód niezależny od elektrowni i nawet od ziemi.
Panele fotowoltaiczne i falownik połączył bezpośrednio do gniazdek, pomijając ziemię i pokazywał że dzięki temu prąd nie łapie. Bo nie przechodzi do ziemi przez człowieka (bo obwód nie jest połączony z ziemią).
Wiec okazuje się że można mieć 220V zmiennego w gniazdkach bez potencjału neutralnego ziemi..
Maszynka (inwerter) zmiana z baterii fotowoltaicznej i akumulatorów z e stałego na zmienny i tyle.
To jest ekstra też sobie to zrobię.. i na tą jedną fazę można dać dużą moc.. Po co 3 fazy jak można mieć powera na jednej.. Choć jak ktoś się uprze morze mieć i 50 faz, bo 50 jednofazowych falowników w domu:)
Zabawa prądem jest ekstra. Ostatnio łączyłem transformatory i uzyskałem z 12, 20, 30, 24 i jeszcze 12-tu z baterii od laptopa, razem 110V do zasilenia przekaźnika DC na takie napięcie. Można łączyć zasilacze szeregowo, albo równolegle jak baterie uzyskując zmianę napięcia i prądu.
Hyba został bym elektrykiem gdybym żył w czasach Leszka co się Wałęsa-ł po pałacach belwederu, skacząc przez płoty solidarności.. do elity władzy.
Ale wolę nic nie robić beztrosko bawiąc się w majsterkowanie, bo XXII wiek to czasy laby (praca się automatyzuje, AI wymiecie i wszystko będzie za darmo za paredziesiąt lat, bezwarunkowy dochód w standardzie.. a teraz życiem warto cieszyć się dla siebie. Czyli robić to ile się potrzebuje i kiedy się chce).
__________________________________________________
Podsumowując - aby prąd płynął musi być jakiś kabel, POWROTNY połączony z generatorem.
Powszechnie jest tak, że taki kabel jest wbity w ziemię i Ziemię się wykorzystuje jako potencjał, NEUTRALNY.
i tak się nazywa ten kabel.
Prąd płynie kablem prądowym do urządzenia a wraca kablem neutralnym do miejsca które ten prąd wytwarza. Czyli najczęściej do punku pośredniego, do transformatora linii wysokiego napięcia i dalej do elektrowni lub elektrociepłowni.
Kabel neutralny jest jak rura powrotna w obwodzie centralnego ogrzewania.
Woda ciepła walki górną rurą z pieca
a wraca dolną jak się ochłodzi jako zimna.
To prąc wali kablem prądowym do urządzenia (silnik, żarówka itp) a wraca kablem NEUTRALNYM, który jest niezbędny aby prąd płynął, czyli żarzył żarówę lub kręcił silnikiem.
Jak przepływa przez urządzenie to je napędza.
Płynie prądowym i wraca neutralnym.
Jak obwód jest otwarty (włącznik albo wytyczna nie włożona) to prąd nie płynie).
To jak w baterii..
Neutralny bo nie kopie..
Ziemia jest neutralna..
Niebieski od nieba:)
ale czasem ktoś przemiesza kolory więc zawsze warto sprawdzić próbnikiem zamiast ręką.
Tylko wytrawni elektrycy sprawdzają napięcie ręką albo robią pod napięciem. Bo im się nie chce wyłączyć bezpieczników np u siebie w kilkupiętrowym domu.
Tak przy okazji zagadka -jak założyć połonicznik nie przerywając obwodu?
Mi się to udało:)
Dodam że nie jestem elektrykiem innym niż amatorem, ale mam wujka elektryka i zadzwonię doń czasem jak coś potrzebuję wiedzieć jak majsterkuje w domu (od dawna:)
@@adamroman3062 aleś poleciał... Przecież wyjaśnienie po co jest przewód neutralny można zawrzeć w jednym zdaniu!!! Poza tym to z twojej wypowiedzi widać, że nasz małe pojęcie o elektryce...
Lodówka też proponuję zrobić osobno
i obwód na zamrażalnik w piwnicy, bo jak go teraz tam nie ma, to będzie jak się pandemia przedłuży i system zachwieje, to przydadzą się i zamrażalki ze dwie
Lampa z czujnikiem ruchu też osobny obwód
Bez przesady chyba że taka o mocy 2000W
Teraz tak robią elektrycy, 10 bezpieczników 16A i różnicówka 25A przed tym ;-) Tłumaczą to prawem jednoczesności ;-)
I przedlicznikowy na calosc 20A
Nie wiem Panie Jacku czy wszyscy zauważyli, że wspomniał Pan o RDC typu A. Brzydko mówiąc instalatorzy "wpychają" inwestorom, którzy nie muszą się na tym znać typ AC, który jest o połowę tańszy tylko mogą być niemiło zaskoczeni brakiem jego zadziałania. Czystą sinusoidę to nie wiem w jakim obwodzie teraz mamy, chyba tuż za wysokiej klasy starym UPS.
Masz czystą sinusoidę - w obwodach które obciążają sieć oporowo. Grzałki, żarówki klasyczne, itd..
@@MrOprawca1978 nie, gdyż już przebieg napięcia dochodzący do odbiornika jest już odkształcony... 😉
Co do domofonu uważam, że nie ma sensu go zabezpieczac np B6A gdyż jego pobór jest poniżej 100mA i posiada swój wewnętrzny bezpiecznik.
No tak. Ale jak ktoś do domofonu, czy też wideodomofonu, monitoringu i też alarmu, daje UPS-a, co ma absolutny sens, to już B-6 jest w porządku.
Tu chyba bardziej chodzi o wydzielenie danego obwodu aby awarie w innych miejscach nie wpływały na niego.
Pamiętaj, że zabezpieczasz obwód (kabel/przewód) a nie urządzenie. Z założenia wszystkie urządzania mają mieć własne bezpieczniki wewnętrzne.
Domofon to nie tylko centralka w rozdzielnicy. Często doprowadza się 230V do paneli wewnętrznych jako dedykowany obwód właśnie pod osobne zabezpieczenie.
Dziwię się, że elektryk zaleca aż 10 gniazd i do tego liczenie potrójnego jako jedno.
Użytkowników niestety trzeba traktować ja idiotów. Zaraz do każdego gniazda, listwa zasilająca ląduje
i z 5 robi się 25 gniazd na jednym zabezpieczeniu.
U siebie robię max 3-4 gniazda na bezpiecznik
dobra już zrozumiałem, że to dopuszczają
@@marcin7118 Takie są "przepisy". Ale nie jest to święta wykładnia. Pamiętaj jedno, że od 2002 roku stosowanie polskich norm - jest dobrowolne. Można je spokojnie olać i zrobić sobie to, co się chce.
A jak bedzie 11gniazd na obwodzie to co ? Nic kompletnie😂
ja pierdole na samym wstępie tyle cięć że odechciewa się oglądać
nawet nie zauważyłem bo skupiam się na TREŚCI bo to nie jakiś film modowy, teledysk, a poradnik (do słuchania, a nie gapienia sie )
- "trollu"- chciało by ie dodać, zniesmaczonym chamskim słownictwem i hejtem
Proszę nie obrażać jeden drugiego. Ten kanał nie jest do tego celu by komuś dołożyć.
@@JacekH07elektryk Będąc wdzięczny za Twój wkład pracy w ten kanał, miałem zamiar tylko obronić Cię przez nie uzasadnioną (moim zdaniem b. głupią) krytyką.
Bo ktoś (b. głupio) się przyczepił do czegoś co nie ma żadnego znaczenia (moim zdaniem, bo ja nawet tego nie zauważyłem).
A fakt istnienia wielu cięć świadczy o *staranności* autora, który dbając aby materiał był jasny i zwięzły usuwa zbędne fragmenty.
Wiec tego jakby hejtera nazwałem spontanicznie tak jak o nim pomyślałem..
ale że wydało mi się to zbyt chamskie (nawet jak na bardzo niskie standardy internetu) to od razu *wymedytowałem* swój (na początku) *obraźliwy* komentarz.
Zamieniając słowo "głupiec" na "hejter"
które nie wydaje się być nawet obraźliwe.
Jeśli ktoś ewidentnie *hejtuje* czyjąś prace.
Jednak zapomniałem, że do powiadomień (które dostajecie od RUclips o nowym komentarzu) przychodzi oryginalna wersja (i to przeczytaliście).
Jednak spójrz na to tak, że jak ktoś nie utrze nosa hejterom to będą tak pluć na wszystkich.
Ja miałem dobrą intencje.
Po prostu oburzyłem się i dałem słownego klapsa jakiemuś bezczelnemu dzieciakowi, który to zamiast docenić czyjś wkład pracy w film jeszcze krytykuje twierdząc, że nie da się oglądać co jest jakąś kpiną (bo ja nawet tego nie zauważyłem żadnego mankamentu /oprócz tych kilku włosów odstających na głowie co może na początku rozpraszać uwagę tylko chwilę/.
Więc uważam, że miałem racje ale też rozumiem, że przesadziłem bo - *oryginalne* - nazwanie kogoś głupcem było przesadne (bo dziecko jeszcze nabawi się kompleksów.. a możne prawda jest tak straszna że to już nie jest dziecko.. Wiec niech się ten człowiek zastanowi drugi raz jak coś głupiego i szkodliwego napisze..
że ktoś jak ja go oceni negatywnie).
Gdyby nie hejterstwo sam bym publikował w sieci o moich pasjach (więc ci szkodnicy mnie nie tylko wkurzają, ale ubożą życie moje i świata. Bo wiele osób pewnie ogranicza swą twórczość z obawy przed tym.. choć jak hejterów będzie za dużo można wyłączyć opcję komentarzy, na czym z kolei społeczność bardzo traci.
Wiec jak by nie spojrzeć to są szkodniki i póki nie ma internetowej policji do karania tego typu wandali to chyba przydał by się jakiś rodzaj naturalnej regulacji. Tak jak napomnienie kogoś, że pisze głupoty.
Mam nadzieje że w przyszłości net będzie regulowany przez algorytmy odfiltrowujące treści negatywne i nic nie wnoszące do tematu (oraz ich autorów, dając im punktacje. Ileś minusów to spadek na niższy poziom. Choć wtedy głupcy w swojej masie nigdy by nie zmądrzeli bo rozmawiali by tylko ze sobą nie mając wzorców).
Dlatego postawa tolerancji wydaje się być opłacalna światu (niech się gryzą wszyscy razem i może zmądrzeją do kolejnej wojny, czyli czystki idiotów. Ludzie bezmyślni zwykle dają się nabrać na propagandę i będąc agresywni sami ciągną do walki).
Mądrzy unikają walki bo myślą praktycznie o sobie. Wiec póki co też będę to tolerancyjny (cierpliwość cnotą). Może przestanę czytać komentarze (by się nie denerwować:-) Albo oswoję z faktem skali głupoty wychodzącej poza zakres przyzwoitości.
Cóż, zmieniają się normy. Może ja nie jestem dostosowany (że nie przechodzę obojętnie jak ktoś komuś usiłuje dokopać za dobro które wnosi bardziej się starając - bo bez cienić merytoryczna jakość filmu by spadła, a od specjalisty w innej dziedzinie trudno wymagać aby był dobrym aktorem, mówiącym kwestie na żywo bez poprawek. Bo nawet w filmach są dziesiątki dubli jednej sceny). Więc ten dzieciak jest wybitnie beznadziejnie... nie mądry..
Jeśli o to co dobre ma pretensje.
Sorry, za upór..
Nie chciałem nikomu zaszkodzić.
Tylko pomóc światu (w tym sobie)
by jakość komentarzy,
ludzkiego myślenia była lepsza
(choć może nie powinienem wychowywać obcych nawet rozwydrzonych dzieci).
Winni się tłumaczą i trochę czuję się winny, że przesadziłem (ale wymedytowałem.. ale skoro dotarła 1-sza wersja, to już się nie kryję z moją nie dyplomatyczną oceną usprawiedliwiając ją).
A jeszcze przepraszam, za obraźliwe słowa - następnym razem będę delikatniejszy i ocenię jako "nie rozsądny".
Ale czy delikatne, subtelne określenie dotrze do kogoś kto PRZEKLINA w komentarzach?
Racze wątpię, a więc chyba nie powinienem czuć się winny, za zwrócenie uwagi bardziej adekwatnym jerzykiem.