U sąsiada w tym roku była właśnie taka sytuacja. Chata stan surowy, przychodzi elektryk i pyta o rozmieszczenie mebli i sprzętu AGD w kuchni. Inwestorzy zrobili oczy jak 5zł zupełnie nie gotowi na taki obrót sprawy. Tu jeszcze nie wszędzie posadzki pozalewane, dopiero okna wstawione, tu i ówdzie kupka gruzu, a majster się pyta już jak kuchnia będzie wyglądać. W efekcie tak na chybił/trafił puścili: 1) jedną linię wyżej z puszką na końcu, do hipotetycznego podświetlenia mebli (potem podczas finalizacji kuchni poszło z tej puszki jeszcze korytko w kierunku wentylatora okapu) 2) druga linia na 4 gniazdka na wysokość mniej więcej 20cm ponad teoretyczne możliwe miejsce umiejscowienia blatu. 3) trzecia linia do kuchenki indukcyjnej . Kuchenki indukcyjnej nie ma ale podpięty jest pod to piekarnik. Pół roku po finalizacji pani domu zapragnęła zmywarkę która też została pod to podpięta. Oczywiście piekarnik jest w zupełnie innym miejscu niż puszka więc poszło i tu korytko przed postawieniem mebli. 4) jedna nitka do wysokiej lodówki na przeciwległym końcu kuchni, w rogu (tu obyło się bez modyfikacji) 5) i oświetlenie na suficie.
Ostatnie zlecenie. Pani inwestor chciała puścić jedna nitkę do łazienki i jedną do kuchni. W kuchni lodówka, płyta, piekarnik, mikrofala, zmywarka. Szybko została uświadomiona, również szybko przyszło załamanie inwestorki.
Bardzo dobry temat poruszyłeś. Każdy inwestor powinien to obejrzeć przed podjeciem decyzji wyboru wykonawcy instalacji spośród ofert. Mam wiele sytuacji że przegrywam ofertowo przez stosowaną ilość zabezpieczeń ale udzielając gwarancji poprostu chce mieć spokój w późniejszym czasie.Nie wiem czy poruszałeś temat zabezpieczeń przeciwprzepieciowych w domach jednorodzinnych też ważny temat do wyjaśnienia dla inwestorów bo mam sytuację "jak mógł mi Pan umieścić w ofercie zabezpieczenie za 1200zł jak Pan Mietek zamontuje za 180zł" Pozdrawiam
Czy jeżeli mamy płytę indukcyjną z przeznaczeniem do podłączenia tylko jednej fazy, a mamy przewód z 3 fazami, to czy można wykorzystać dwie wolne żyły, żeby zdublować N i L1? Oczywiście wtedy w rozdzielnicy dwie wolne żyły zostaną odłączone od faz i podłączone do L1 i N. Cały temat wynika z tego, że żyły mają zaledwie 1,5mm2, a płyta 4,5kW. Gdyby podłączyć po dwie żyły pod L i N, to problemu by nie było. Czy są jakieś przeciwwskazania?
Panie Jacku oddzielny obwód do kuchni elektrycznej ok, a może by Pan zrobił testy gniazd ściennych 16A, podobnie jak to było ze złączkami wago, myślę że niektóre gniazda nie dadzą rady.
Panie Jacku już kiedyś o to pytałem, ale nikt nie podjął się odpowiedzi - czy agregat prądotwórczy przenośny powinien być uziemiony w czasie, gdy pracuje i jest używany?
@@JacekH07elektryk Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi raczej o wyjaśnienie od strony elektrycznej, bo producenci mogą pisać przeróżne rzeczy na urządzeniach tylko po to, aby wymigać się od różnych przepisów lub je łatwo ominąć. Agregat prądotwórczy przenośny jest raczej układem IT, gdzie uziemiając go tworzymy bardziej niebezpieczny układ, bo tworzymy bezpośrednie połączenie z potencjałem ziemi a z tego, co słyszałem na przykład na niektórych budowach jest nakaz uziemiania agregatów prądotwórczych przenośnych podczas używania ich, bo główny wykonawca tak nakazuje.
Przy moim agregacie 5kW w instrukcji jest napisane, że może pracować jako IT lub TN. Wnioskuję, że można uziemiac jeden przewod, albo i nie. Jednak jest jeszcze uziemienie obudowy i tu zdaję się zawsze trzeba uziemiac. Muszę to sprawdzić.
Do kuchni trzeba poprowadzić kilka ładnych obwodów. Ja mam 4 obwody jedno fazowe gdzie bez problemu łykam 5kw i to jeszcze trochę za mało. Niestety mieszkam w bloku i o 3 fazach muszę zapomnieć (11 pięter kucia aby z piwnicy doprowadzić 3 fazy - koszt 17 tys).
A gdzie umieścić gniazdo do przepływowego ogrzewacza wody jeżeli jest on montowany pod zlewem? Czy pod zlewem w szafce będzie bezpiecznie jeżeli woda może tam ściekać?
Właśnie takie rzeczy trzeba brać pod uwagę. Pod zlewem to nie jest dobre miejsce na gniazda ale gniazdo gdzieś ukryć trzeba i odpowiednie miejsce znaleźć trzeba
Zazwyczaj widuje się, że gniazdo do takiego podgrzewacza, czy częściej do zmywarki, umieszczone jest w szafce zlewozmywaka. Żeby było śmieszniej, to podgrzewacze potrafią mieć tak krótkie przewody zasilające, że nie da się inaczej niż podłączyć je w strefie mokrej.
@@dziabi3 Praktyczna obciążalność przewodu 4.0 mm^2 wykonanego z miedzi to, wg tabel, w zależności od sposobu ułożenia, od 25 do 38A. Ale lepiej nie obciążać go więcej, niż 25A na żyłę, żeby mieć pewność, że po paru latach się nie zwędzi. Lepiej jest dać przewód 6 mm^2. Jak linia ma być dłuższa, to już trzeba dać dziesiąteczkę.
Niektórym możesz tłumaczyć nowy dom nowa instalacja elektryczna w kuchni : płyta indukcyjna zabezpieczenie 3*16B+ okap z 1 fazy , zmywarka osobny obwód 16B A ,lodówka do wina osobny obwód 16B A , lodówka normalna osobny obwód 16B a ,mikrofala osobny obwód 16A ,piekarnik osobny obwód 16B A , wszystko przewodem 3*2,5 i kuchnia 5*2,5 a inwestor 2 lodówki do zabudowy+ piekarnik+ mikrofala podłącza do jednego przedłużacza 3*1,0 i miał mówione co ma do jakiego gniazdka podłączyć ,piekarnik miał 3500W i mikrofala 1200W i jak włączył wszystko to mu wyłącznik instalacyjny wyrzucał ,no to wpadł na pomysł ze wymieni sobie na większy a co wsadził C25 i tak działało do czasu aż mu się ten przedłużacz zapalił ,wtedy dopiero zrozumiał czemu nie ma podłączać wszystkiego do jednego przedłużacza. I pozdrawiam.
Zgoda jeśli chodzi o obwody ale nie jeśli chodzi o zabezpieczenia. Zmywarka - 10A, lodówki, mikrofalówka - 6A. Dla obwodów dedykowanych dopasowujemy zabezpieczenie do rzeczywistego obciążenia.
Powiem że skończyłem robić instalacje u siebie w domu nowo wybudowanym każde gniazdo jest na osobnym obwodzie kuchnia i łazienka to wgl mają kilka różnicowek a. I tak dla mnie za mało. Dom 130m2 230dniazdek
Trzeba było wszędzie włączyć po 3 RCD szeregowo, gdyby dwie poprzednie nie zadziałały, to może trzecia da radę. Obwody na gniazda planuje się na podstawie przewidywanego obciążenia. Jeżeli dałeś osobny obwód na każde gniazdo w pokoju, gdzie podlaczysz tv 200W, jakieś nagłośnienie itp a czasami odkurzacz, to z logiką nie ma to wiele wspólnego. Oczywiście masz prawo tak robić, ale bym się publicznie nie chwalił.
TN-S jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewód PE idzie żywcem od stacji transformatorowej. Bardzo mało masz takich sieci w kraju, tylko te, które mają własne trafo i sieć nn wykonano w systemie TN-S, bo zazwyczaj jest robiona jako TN-C, bo to jest po prostu taniej.
Używanie slowa: dedykowany w znaczeniu jak tutaj jest błędem językowym. Mamy okreslenie: przeznaczony into jest właściwe. Dedykacja to poświęcenie komuś utworu lub dzieła. A nie przeznaczenie jakiegoś obwodu jakiejś funkcji lub urządzeniu.
To slowo "dedykowane" to wzielo sie z angielskiego i tam jest tez tak szeroko uzywane. This circuit is dedicated to the microwave" - to zupelnie poprawne. Tak ze gniazdko dedykowane dla odpowiedniego urzadzenia jest bardzo poprawne. Na pewno Ty slyszales to slowo tylko w tym znaczeniu jakichs celebracji i dlatego wydaje ci sie dziwne, ale jak sie troche osluchasz, to jednak zrozumiesz ze jest to odpowiednie uzycie tego slowa.
Dziękujemy.
Bardzo interesujacy temat.
U sąsiada w tym roku była właśnie taka sytuacja. Chata stan surowy, przychodzi elektryk i pyta o rozmieszczenie mebli i sprzętu AGD w kuchni. Inwestorzy zrobili oczy jak 5zł zupełnie nie gotowi na taki obrót sprawy. Tu jeszcze nie wszędzie posadzki pozalewane, dopiero okna wstawione, tu i ówdzie kupka gruzu, a majster się pyta już jak kuchnia będzie wyglądać.
W efekcie tak na chybił/trafił puścili:
1) jedną linię wyżej z puszką na końcu, do hipotetycznego podświetlenia mebli (potem podczas finalizacji kuchni poszło z tej puszki jeszcze korytko w kierunku wentylatora okapu)
2) druga linia na 4 gniazdka na wysokość mniej więcej 20cm ponad teoretyczne możliwe miejsce umiejscowienia blatu.
3) trzecia linia do kuchenki indukcyjnej . Kuchenki indukcyjnej nie ma ale podpięty jest pod to piekarnik. Pół roku po finalizacji pani domu zapragnęła zmywarkę która też została pod to podpięta. Oczywiście piekarnik jest w zupełnie innym miejscu niż puszka więc poszło i tu korytko przed postawieniem mebli.
4) jedna nitka do wysokiej lodówki na przeciwległym końcu kuchni, w rogu (tu obyło się bez modyfikacji)
5) i oświetlenie na suficie.
Ostatnie zlecenie. Pani inwestor chciała puścić jedna nitkę do łazienki i jedną do kuchni. W kuchni lodówka, płyta, piekarnik, mikrofala, zmywarka. Szybko została uświadomiona, również szybko przyszło załamanie inwestorki.
Bardzo dobry temat poruszyłeś. Każdy inwestor powinien to obejrzeć przed podjeciem decyzji wyboru wykonawcy instalacji spośród ofert. Mam wiele sytuacji że przegrywam ofertowo przez stosowaną ilość zabezpieczeń ale udzielając gwarancji poprostu chce mieć spokój w późniejszym czasie.Nie wiem czy poruszałeś temat zabezpieczeń przeciwprzepieciowych w domach jednorodzinnych też ważny temat do wyjaśnienia dla inwestorów bo mam sytuację "jak mógł mi Pan umieścić w ofercie zabezpieczenie za 1200zł jak Pan Mietek zamontuje za 180zł" Pozdrawiam
Czy jeżeli mamy płytę indukcyjną z przeznaczeniem do podłączenia tylko jednej fazy, a mamy przewód z 3 fazami, to czy można wykorzystać dwie wolne żyły, żeby zdublować N i L1?
Oczywiście wtedy w rozdzielnicy dwie wolne żyły zostaną odłączone od faz i podłączone do L1 i N.
Cały temat wynika z tego, że żyły mają zaledwie 1,5mm2, a płyta 4,5kW.
Gdyby podłączyć po dwie żyły pod L i N, to problemu by nie było.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Świetnie!
Panie Jacku oddzielny obwód do kuchni elektrycznej ok, a może by Pan zrobił testy gniazd ściennych 16A, podobnie jak to było ze złączkami wago, myślę że niektóre gniazda nie dadzą rady.
pomyślę o tym. W domu jak dzieckiem byłem 2 razy gniazdo się zaczęło topić.
Zgadzam się ze wszystkim . Ale z drugiej strony przeważnie jest główne zabezpieczenie c25😂
Panie Jacku już kiedyś o to pytałem, ale nikt nie podjął się odpowiedzi - czy agregat prądotwórczy przenośny powinien być uziemiony w czasie, gdy pracuje i jest używany?
Tu należy stosować sie do wytycznych producenta urządzenia bo zależy jaki zespół prądotwórczy.
@@JacekH07elektryk Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi raczej o wyjaśnienie od strony elektrycznej, bo producenci mogą pisać przeróżne rzeczy na urządzeniach tylko po to, aby wymigać się od różnych przepisów lub je łatwo ominąć. Agregat prądotwórczy przenośny jest raczej układem IT, gdzie uziemiając go tworzymy bardziej niebezpieczny układ, bo tworzymy bezpośrednie połączenie z potencjałem ziemi a z tego, co słyszałem na przykład na niektórych budowach jest nakaz uziemiania agregatów prądotwórczych przenośnych podczas używania ich, bo główny wykonawca tak nakazuje.
Przy moim agregacie 5kW w instrukcji jest napisane, że może pracować jako IT lub TN. Wnioskuję, że można uziemiac jeden przewod, albo i nie.
Jednak jest jeszcze uziemienie obudowy i tu zdaję się zawsze trzeba uziemiac. Muszę to sprawdzić.
Witam jeśli dam zasilacz do taśm Led w rozdzielnicy to jaka może być maksymalna długość przewodu zasilające
trzeba policzyć spadek napiecia
Do kuchni trzeba poprowadzić kilka ładnych obwodów. Ja mam 4 obwody jedno fazowe gdzie bez problemu łykam 5kw i to jeszcze trochę za mało. Niestety mieszkam w bloku i o 3 fazach muszę zapomnieć (11 pięter kucia aby z piwnicy doprowadzić 3 fazy - koszt 17 tys).
Dla współczesnej kuchni to i pięć obwodów mało, w tym jeden co najmniej siła, przewodem 4.0 mm^2 - do płyty indukcyjnej.
Bez przesady Nigdy wszystko nie chodzi jednoczesnie
A gdzie umieścić gniazdo do przepływowego ogrzewacza wody jeżeli jest on montowany pod zlewem? Czy pod zlewem w szafce będzie bezpiecznie jeżeli woda może tam ściekać?
Właśnie takie rzeczy trzeba brać pod uwagę. Pod zlewem to nie jest dobre miejsce na gniazda ale gniazdo gdzieś ukryć trzeba i odpowiednie miejsce znaleźć trzeba
Zazwyczaj widuje się, że gniazdo do takiego podgrzewacza, czy częściej do zmywarki, umieszczone jest w szafce zlewozmywaka. Żeby było śmieszniej, to podgrzewacze potrafią mieć tak krótkie przewody zasilające, że nie da się inaczej niż podłączyć je w strefie mokrej.
@@JacekH07elektryk A nie można zrobić w puszce hermetycznej, w strefie mokrej?
Cześć Jacku, znasz się może na asymetrii napięć? A dokładniej mi chodzi o współczynnik asymetrii napięć. Jeżeli tak to proszę daj znać w komentarzu 😃
Czy przewód 3x4 wystarczy do przepływowego ogrzewacza wody?
zależy jaki ogrzewacz.
@@JacekH07elektryk do umywalki myślę że max 5,5 KW
4 mm2 w teorii to 40 amper i ponad 8kw. Wiadomo tyle się raczej nie da doić z jednej fazy. Dlatego podaj o jaką moc chodzi
@@dziabi3 Praktyczna obciążalność przewodu 4.0 mm^2 wykonanego z miedzi to, wg tabel, w zależności od sposobu ułożenia, od 25 do 38A. Ale lepiej nie obciążać go więcej, niż 25A na żyłę, żeby mieć pewność, że po paru latach się nie zwędzi. Lepiej jest dać przewód 6 mm^2. Jak linia ma być dłuższa, to już trzeba dać dziesiąteczkę.
Siema, czy kabel 4m wystarczy na 5?
Tak, jak uda ci się te cztery metry rozciągnąć do pięciu. To jest 25% długości, więc może być ciężko.
Prędkość x1.5 i można oglądać
Niektórym możesz tłumaczyć nowy dom nowa instalacja elektryczna w kuchni : płyta indukcyjna zabezpieczenie 3*16B+ okap z 1 fazy , zmywarka osobny obwód 16B A ,lodówka do wina osobny obwód 16B A , lodówka normalna osobny obwód 16B a ,mikrofala osobny obwód 16A ,piekarnik osobny obwód 16B A , wszystko przewodem 3*2,5 i kuchnia 5*2,5 a inwestor 2 lodówki do zabudowy+ piekarnik+ mikrofala podłącza do jednego przedłużacza 3*1,0 i miał mówione co ma do jakiego gniazdka podłączyć ,piekarnik miał 3500W i mikrofala 1200W i jak włączył wszystko to mu wyłącznik instalacyjny wyrzucał ,no to wpadł na pomysł ze wymieni sobie na większy a co wsadził C25 i tak działało do czasu aż mu się ten przedłużacz zapalił ,wtedy dopiero zrozumiał czemu nie ma podłączać wszystkiego do jednego przedłużacza. I pozdrawiam.
Zgoda jeśli chodzi o obwody ale nie jeśli chodzi o zabezpieczenia. Zmywarka - 10A, lodówki, mikrofalówka - 6A. Dla obwodów dedykowanych dopasowujemy zabezpieczenie do rzeczywistego obciążenia.
@@williambonawentura Z tymi zabezpieczeniami to jak najbardziej .
Zabezpieczenie w pierwszej kolejności dobiera się do przewodu lub kabla ,a przewody do obciążenia jak to zrobić będzie na pewno dobrze.
Powiem że skończyłem robić instalacje u siebie w domu nowo wybudowanym każde gniazdo jest na osobnym obwodzie kuchnia i łazienka to wgl mają kilka różnicowek a. I tak dla mnie za mało. Dom 130m2 230dniazdek
I teraz niech ktoś powie że bierze od cenę śmiesznego punktu albo od m2.
Trzeba było wszędzie włączyć po 3 RCD szeregowo, gdyby dwie poprzednie nie zadziałały, to może trzecia da radę.
Obwody na gniazda planuje się na podstawie przewidywanego obciążenia. Jeżeli dałeś osobny obwód na każde gniazdo w pokoju, gdzie podlaczysz tv 200W, jakieś nagłośnienie itp a czasami odkurzacz, to z logiką nie ma to wiele wspólnego. Oczywiście masz prawo tak robić, ale bym się publicznie nie chwalił.
@@xReteo kto bogatemu zabroni? Jakby nas było stać też byśmy do każdego gniazda oddzielny obwód ciągnęli chociaż tylko w garażu/piwnicy.
Pytanko .
Sieci tN-S
domy jedno rodzinne
czy przewód PE łączymy z przewodem N
Bo wczoraj stoczyłem batalię z kolegą proszę o jakieś informacje
W TN-S są dwa osobne przewody i nie wolno ich łączyć. Tak samo raz rozdzielone PEN nie wolno ponownie zwierać
TN-S jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewód PE idzie żywcem od stacji transformatorowej. Bardzo mało masz takich sieci w kraju, tylko te, które mają własne trafo i sieć nn wykonano w systemie TN-S, bo zazwyczaj jest robiona jako TN-C, bo to jest po prostu taniej.
Używanie slowa: dedykowany w znaczeniu jak tutaj jest błędem językowym. Mamy okreslenie: przeznaczony into jest właściwe. Dedykacja to poświęcenie komuś utworu lub dzieła. A nie przeznaczenie jakiegoś obwodu jakiejś funkcji lub urządzeniu.
To slowo "dedykowane" to wzielo sie z angielskiego i tam jest tez tak szeroko uzywane.
This circuit is dedicated to the microwave" - to zupelnie poprawne.
Tak ze gniazdko dedykowane dla odpowiedniego urzadzenia jest bardzo poprawne.
Na pewno Ty slyszales to slowo tylko w tym znaczeniu jakichs celebracji i dlatego wydaje ci sie dziwne, ale jak sie troche osluchasz, to jednak zrozumiesz ze jest to odpowiednie uzycie tego slowa.
Szczera opinia.... Rzeczowo wyłożone tematy, z dużym pietyzmem....to moje zdanie jako "branżowca", secundo......dla laików ciut nudno....
Znasz się na temacie i tyle
Zna się w temacie ale też lubi marudzić, narzekać i wyolbrzymiać. Z budowy instalacji elektrycznej w małym domku zrobi wyprawę na Marsa :-)
Ale.. Prawda jest taka że nawet 1000 obwodów się sumuje....
Chodzi o selektywność. Jak Ci wywali piekarnik to żebyś wszystkiego innego nie musiał wlaczac spowrotem.
@@maestro93mm Spowrót chyba nie służy do włączania.
@@takponiekad3652 A wlaśnie że słórzy.
Wiedza jest ale transformator w kuchni pod szafka porażka
To jest nie przeze mnie robione akurat a przynajmniej dobry przykład na film
a co za problem taką wiedzę nabyć
Szewc w dziurawych butach chodzi ? Wiedza na poziomie ....