CE skrót od Conformité Européenne to europejski znak zgodności świadczący że produkt spełnia odpowiednie dyrektywy europejskie. Od 2004 roku obligatoryjnie obowiązuje w Polsce. Chińscy producenci też muszą posiadać oznaczenia CE swoich produktów jeśli chcą je eksportować na rynki europejskie [muszą spełniać odpowiednie warunki] . Oznaczenie CE jest wymagane dla szeregu produktów sprowadzanych na rynek europejski, w tym elektrycznych. China Export to niektórzy producenci wymyślili sobie jako sposób na obejście tych wymogów. To są dwie różne rzeczy.
Zgadza się. Ale weź przejdź się po powiedzmy, dwudziestu mieszkaniach w Polsce i sprawdź, ile tam jest sprzętu niemieckiego, francuskiego, szwedzkiego, hiszpańskiego, a ile... chińskiego? Gwarantuję ci, że ten ostatni absolutnie wygra.
CCC - cena czyni cuda - nie eo końca ale fakt jak coś się stanie zaczyna się drabina jeden próbuje ugrać od drugiego ale jak do płacenia kasy na ubezpieczenie to tylko daj im więcej tym lepiej tylko jak trzeba coś zapłacić w ramach odszkodowanie zaczną się schody.
Ja zawsze namawiam ludzi by montowali T1+T2 - 25kA na pole - nie zawsze trzeba, ale lepiej mieć najlepszą ochronę. Cena 1400 - 1600 zł - wydaje się bardzo duża - ALE - jak policzymy wartość sprzętu w domu to się okazuje, że te 1600 zeta nie wygląda już tak strasznie. DEHN - świetne - ALE - drogie, w firmie używamy SALTEK, równie dobry co Dehn a trochę tańszy, polecam też Phoenix Contact. W zasadzie każda porządna firma jest ok.
@@Krucza zależy od przyłącza - ale niżej T1+T2 12.5 kA na pole bym nie schodził, za Hagera to SPN801 jest Iskiernikowo-Warystorowy, i jego bym brał. Ja polecam z doświadczenia Saltek, na którym od 8 lat działam w Fotowoltaice i nie tylko, Dehn, który czasem się trafia podobnie jak Phoenix Contact - oba sprawdzone i pewne.
@@roberth290 Za mało informacji - jeśli Masz od trafa do domu kabel, a w pobliżu nie ma domów z odgromem to możesz teoretycznie dać nawet warystorowy T2 na przykałd SALTEK SLP-275 V/4. W innych przypadkach albo T1+T2 12.5 kA na pole - to minimum. Ja nie zależnie od przyłącza NAPRAWDĘ radzę zamotować : T1+T2 - 25 kA na pole przykąłdowo : SALTEK FLP-B+C MAXI V/4 - Drogi, ale zapewnia bezpieczeństwo.
To prawda, ale nie ma 100 procentowej pewnosci ze te ochrony ,uchronią przed uszkodzeniem urządzen,bo juz sie spotkałem gdzie rąbło w sieć a przepieciowka wybuchła a urządzenia w domu zostały uszkodzone, normy swoją drogą a zycie wygląda zupełnie inaczej.
Wiem, że producent w takim przypadku jak podział TN-C, na TN-S jest w rozdzielnicy - zaleca stosowanie 3 polowego ogranicznika przepięć dedykowanego do instalacji TN-C. Ale co innego jak zasilanie jest kablowe od transformatora w ziemi, a co innego drogą napowietrzną. Przy rozdziale PEN w rozdzielnicy robi się "błędne koło" z tym przewodem już uziemionym. Jeżeli zastosuje się 4 polowy ogranicznik to mamy na wejściu PEN i na wyjściu. Zwał jak zwał, ale PEN/PE jest z dwóch stron ogranicznika i jak to jest? Dobrze, źle, może być?
Tysiąc czy dwa, nie ma to aż takiego znaczenia przy tym ile cenniejszych urządzeń to ochroni. Jestem na etapie realizacji instalacji w domu i chciałbym się dowiedzieć jaki najlepszy ogranicznik mogę kupić. A można je dublować żeby ochrona była jeszcze wieksza?
Mieszkam w starej kamienicy i docodzi do sytłacji w okresie zimowym do zaniku napięć i przepięć gdzie nieraz kończy mi się bluskrynem i muszę robić formatowanie, a nieraz dochodzi do uszkodzenia dysku i pamięci ram. Mam pytanie jaki ogranicznik przepięć założyć jeżeli mam zabezpieczenie na listwie licznika B 10 Światło i B 16 gniazdka sieciowe ,a zabezpiecznie przedlicznikowe B25 topikowy?
Witam pomoze pan? Kupilem ogranicznik schneidera a9l16182 Jest na nim rysunek że jest to do instalacji tn-c. A tn-s jest przekreślone. U mnie w domu jest instalacja 3 żyłowa. Wklad w srodku natomiast ma oznaczenie a9l16082 który wg. Producenta juz nadaje sie do instalacji tn-s. Teraz nie wiem czy nadaje sie ten ogarnicznik do mojego mieszkania czy nie.
Panie Jacku, wysłuchałem z uwagą ale i tak trudno mi podjąc decyzję - tzn. patrzę na ograniczniki T1+T2 marek takich jak VCX lub SIMTEC, których koszt wynosi odpowiednio około 150/220 zł i nie wiem dlaczego miałbym iść w cos droższego (ponad 500 zł). Prosba o zwięzłą poradę.. z góry dziękuję.
Witam. A ja ma pytanie odnośnie koordynacji SPD. Linia napowietrzna od trafo do mnie 2 słupy, w domu chciałbym zabezpieczyć się ogranicznikiem T1iT2 kombinowanym. Ale jeszcze mam budynek gospodarczy i tam pójdzie też podrozdzielnia linia kablowa ziemna 20mb 5x4mm2 . Jaki wtedy tam dać ogranicznik tylko T2? Ale tu sprawa się komplikuje bo na tym gospodarczym ma być jeszcze fotowoltaika wpięta do tej podrozdzielni? Co w takim przypadku? Dawać do skrzynki od foto która będzie obok rozdzielni następne SPD T1 i T2 ?
Panie Jacku co Pan myśli na temat ogranicznika OBO Bettermann V20 nr kat 5095 27 3 jako zabezpieczenie mieszkania w bloku z wielkiej płyty jest to dobry wybór czy jest coś lepszego w tych pieniądzach
Witaj Jacku mam pytanie. Czy folia w lawie fundamentowej to błąd przy uziomie fondamentowym gdzie bednarka jest ułożona po obwodzie budynku w zbrojeniu
Czy SPN901 T1+T2 będzie dobry do gomku jednorodzinnego na którym będą panele? A dom zasilany jest z kabla, w ziemi, podłączonego około 100 m do kabli powieszonych na słupach?
Panie Jacku mógłby Pan poradzić jaki ogranicznik przepięć zamontować w rozdzielnicy zasilającej moje gospodarstwo rolne? Czy w ogóle warto? Jaki koszt? Swego czasu pytałem sie lokalnego elektryka czy mógłby coś takiego zamontować to powiedział coś w stylu: "Panie nie warto, bo jak panu piorun pier...... to i tak nic nie pomoże" koniec cytatu...
Czy ogranicznik przepięć jest obowiązkowy w rozdzielnicy budynku jednorodzinnego?pytam czy np może nie przejść instalacja elektryczna odbioru bez tego aparatu?
Witam. Jestem na kupnie ogranicznika przepieć. Wybrałem DehnVentil do sieci TNS. Ale nie wiem czy wybrać taki z schematem połączęn 4+0 czy 3+1. Jakie są różnice pomiedzy nimi? Czytalem że mozna stosowac je naprzemiennie.
@@JacekH07elektryk w takim razie chciałbym prosić o poradę, który Ogranicznik wybrać do sieci TNS, gdzie od trafo do WLZ i do domu idzie wszystko w ziemi. Czy brać T1+T2 czy T2 wystarczy? Dehn czy może coś jednak tańszego z Hagera? Dziękuję za pomoc i odpowiedź!
Mam pytanie, czy mogę użyć ogranicznika 4-polowego ( dostalem za darmo) wpinając go do sieci tn-c-s nie podłączając zacisku N ? Po prostu nie chcę płacić za ogranicznik dedykowany
spd wazny temat ku przestrodze! najczestszym bledem montazowym jakim widze sa zbyt dlugie polaczenia za zaciskami PE ogranicznika... ps tlo z ksiazkami jest duzo lepsze do filmow
No i montowanie ich w szeregu z innymi aparatami. One powinny być, najlepiej, na swojej własnej szynie i nic obok. Jak trzepnie bezpośrednio a one nie wytrzymają, to je porozrywa i szkoda, żeby przy tym rozwaliły inne urządzenia, założone w rozdzielnicy.
Przecież na BOGA - mamy instrukcję montażu do ochronnika !!!! :) :) Należy ją przeczytać i wszystko wiemy :) :) nie wiem jak można dać za długie czy za małej średnicy przewody.
Spalilo mi moduł na indukcji, serwis powiedział ze przepięcie oczywiście gwarancja nie uznana. Co zrobić żeby uchronić się od kolejnego przepięcia jakie zabezpieczeni będzie najszybsze i solidne ????
Najlepsze zabezpieczenie ? Dac wtyke i gniazdo siłowe przy indukcji i wyłączać fizycznie z gniazda jak przyjdzie burza żadne zabawki typu ogranicznik nie zapewnia bezpieczenstwa 100 procentowego
Wiecie, dla czego te ograniczniki są tak horrendalnie, irracjonalnie, niezrozumiale drogie, skoro same w sobie, to banalnie proste urządzenia, zwłaszcza iskiernikowe, bo to jest niezwykle proste i niezawodne, trwałe urządzenie? Otóż tą nienaturalnie wysoką ceną ich producent zabezpiecza się przed ewentualnymi roszczeniami od użytkowników tychże, gdy coś się stanie a one nie spełnią swojej roli. Jestem pewien, że nadwyżkę pieniędzy z ich sprzedaży, ich producenci lokują w dużej mierze w szereg nietanich ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, by w razie czego nie puścić siebie samych z torbami. Taki iskiernik to można sobie samemu zrobić z powodzeniem i to z bardzo tanich materiałów.
NIE SĄ PROSTE !!! W brew pozorom BADANIA pochłaniają ogromne pieniądze, jakość komponentó też się liczy. Dasz kiepski warystor i po 2 latach Ci puści - i Masz problemy. Przykład : mieliśmy zabezpieczyć przekąldniki prądowe i napięciowe przy liczniku SN - warystorowych ochronnikó T2 - NIE DASZ - bo nawet minimalny prąd upływu zakłóca pomiar - musi być iskiernik. I weź ro teraz, zbadaj i produjuj. Nawet tak powszechne zastosowania jak ochrona domów/mieszkań wymagają gigantycznych nakładów badawczych. No i miejsce produkcji - taki Saltek produkuje w Czechah a nie Chinach - resztę sobie dopisz.
@@bartekelektryk8542 Panowie, a tak szczerze - to ile razy wam przepięciowa coś uratowała? O jakich przepięciach mówimy. Mieszkam w mieście od urodzenia, nigdy nie słyszałem żeby komuś jakiś sprzęt w domu zmarł bo nie było przepięciówki. Słyszałem tylko ze sprzęt zmarł jak piorun walnął. Ale nie wierze, że t1+t2 dałby sobie radę z taką siłą.
Oczywiscie ze przepieciowe to sciema i maszynka do robienia pieniedzy. Zwlaszcza że wraz ze zmiana klimatu, burze sa baaardzo małą rzadkoscią a jak już to łupie po drzewach . Uderzenie pioruna w komin to z 1000 razy mniejsza szansa niż wygrana w loterie. Iskierniki używano w wojskowych radiostacjach i antenach od poczatku istnienia elektrycznosci. Byly to dwie grzebieniowe blaszki kolo siebie za pare groszy i nikogo szlag nie trafil. Aż pewnego razu wymyślili warystory czyli sposób na kasiore, gdyż iskierniki to za mały zarobek i byl prosty w wykonaniu. Warystory to już wieksza kasa zwlaszcza jak obuduje sie je naukową teorią. Do lat 2000-nych nikt nie slyszal o tych warystorowych wynalazkach w budownictwie mieszkaniowym czy przemyslowym. Bardzo malo budynkow ma warystory, bloki gomulkowskie czy gierkowskie istnieja juz 50-60 lat bez zadnych zabezpieczen przepieciowych i ....nic sie nie dzieje. To jest tak jak wykupowanie sobie 10 polis ubezpieczenia na zycie w nadziei ze to nas uchroni przed smiercia. To zgnily zachod tak nam narobil w glowach z tymi ubezpieczeniami. Nie slyszalem zeby za Gierka ktokolwiek mial jakiekolwiek ubezpieczenie i wszystko sie krecilo, tylko nie bylo interesu dla tych macherow z ubezpieczalni a teraz ich sie narobilo miliony. Nawet niektorzy placa horrendalne AC na 20-letni samochod z malym udzialem wlasnym, bo ich tak zastrasza i spanikuja te ubezpieczalnie, a nie wiedza ze samochod jest juz warty 500 zl i tyle tez dostana odszkodowania, a placa 500 zl skladek rocznie na takiego wraka. Tak ze te wszystkie zabezpieczenia to pic na wode, fotomontaż.
@@bartekelektryk8542 No ok, juz zrobili badania, opracowali warystory, sprzedali milion warystorow to im sie koszty zwrocily, to myslisz ze obniza cene? Nieee, cena nadal jest horrendalna, kto zrezygnuje z darmowych pieniedzy? Przeciez tego zabezpieczenia sprzedaje sie miliony rocznie, Ilez mozna badac i pobierac te koszty ?
Panie Jacku coś się nie zgadza w opisie na początku filmu podajesz CE to China Export więc sprzęt do odrzucenia, zaś pod koniec filmu podajesz CE zgodne i żeby używać... więc jaka jest prawda ?
A po co ci to? Idziesz do lokalnej siedziby SEP, płacisz 200 PLN i masz ten niebieski kartonik. Ja tak zrobiłem. Dwie godziny gadania o pierdołach i papiery w kieszeni.
Zadam więc proste pytanie: Sieć TN-C Od transformatora do pierwszego przyłącza jest 480 metrów, kabel w ziemi. Od tych 480 metrów jest tylko 8 działek, moja ostatnia, przed moją jest 7, z których 1 będzie miała piorunochron w domku letniskowym o wysokości 6 metrów, z czego w odległość tego domku do mnie to ok 100 metrów, z jednej strony jest las. Czy ktoś się odważy podpowiedzieć jaki rodzaj zabezpieczenia i czy w ogóle brać to ustrojstwo pod rozwagę? I czy ktoś się spotkał z realną sytuacja, w której kolwiek owe ochronniki ocaliły sprzęt domowy, a zwłaszcza gdy kabel na takiej odległości idzie w ziemi? Naciągaczy pełno, więc proszę o poradę czysto merytoryczną. Pozdrawiam.
Jak zasilanie idzie kablem w ziemii, to prawdopodobieństwo przeniknięcia przepięć "importowanych" od sąsiadów jest znikomo małe. Ale nie zerowe, tym bardziej, jeśli ten domek z piorunochronem ma kiepskie uziemienie. Ale i tak warto u siebie założyć chociaż same warystory. A najlepiej ogranicznik kombinowany, iskiernikowo-warystorowy.
7:18 Symbol CE oznacza Conformité Européenne (źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE ).
CE skrót od Conformité Européenne to europejski znak zgodności świadczący że produkt spełnia odpowiednie dyrektywy europejskie. Od 2004 roku obligatoryjnie obowiązuje w Polsce. Chińscy producenci też muszą posiadać oznaczenia CE swoich produktów jeśli chcą je eksportować na rynki europejskie [muszą spełniać odpowiednie warunki] . Oznaczenie CE jest wymagane dla szeregu produktów sprowadzanych na rynek europejski, w tym elektrycznych. China Export to niektórzy producenci wymyślili sobie jako sposób na obejście tych wymogów. To są dwie różne rzeczy.
Zgadza się. Ale weź przejdź się po powiedzmy, dwudziestu mieszkaniach w Polsce i sprawdź, ile tam jest sprzętu niemieckiego, francuskiego, szwedzkiego, hiszpańskiego, a ile... chińskiego? Gwarantuję ci, że ten ostatni absolutnie wygra.
ciekawe daje suba za gniazdka przy oknie pozdrawiam
CCC - cena czyni cuda - nie eo końca ale fakt jak coś się stanie zaczyna się drabina jeden próbuje ugrać od drugiego ale jak do płacenia kasy na ubezpieczenie to tylko daj im więcej tym lepiej tylko jak trzeba coś zapłacić w ramach odszkodowanie zaczną się schody.
Ja zawsze namawiam ludzi by montowali T1+T2 - 25kA na pole - nie zawsze trzeba, ale lepiej mieć najlepszą ochronę.
Cena 1400 - 1600 zł - wydaje się bardzo duża - ALE - jak policzymy wartość sprzętu w domu to się okazuje, że te 1600 zeta nie wygląda już tak strasznie.
DEHN - świetne - ALE - drogie, w firmie używamy SALTEK, równie dobry co Dehn a trochę tańszy, polecam też Phoenix Contact. W zasadzie każda porządna firma jest ok.
Czy można prosić o podanie modelu na sieci kablowej "podziemnej" SALTEK lub Phoenix Contact
Jaki model na sieć TNS? Coś z Hagera? T1+T2 czy T2
@@Krucza zależy od przyłącza - ale niżej T1+T2 12.5 kA na pole bym nie schodził, za Hagera to SPN801 jest Iskiernikowo-Warystorowy, i jego bym brał.
Ja polecam z doświadczenia Saltek, na którym od 8 lat działam w Fotowoltaice i nie tylko, Dehn, który czasem się trafia podobnie jak Phoenix Contact - oba sprawdzone i pewne.
@@roberth290 Za mało informacji - jeśli Masz od trafa do domu kabel, a w pobliżu nie ma domów z odgromem to możesz teoretycznie dać nawet warystorowy T2 na przykałd SALTEK SLP-275 V/4. W innych przypadkach albo T1+T2 12.5 kA na pole - to minimum.
Ja nie zależnie od przyłącza NAPRAWDĘ radzę zamotować : T1+T2 - 25 kA na pole przykąłdowo : SALTEK FLP-B+C MAXI V/4 - Drogi, ale zapewnia bezpieczeństwo.
@@bartekelektryk8542 o co chodzi z tym polem.
Co sądzisz o ograniczniku hager spn901?
To prawda, ale nie ma 100 procentowej pewnosci ze te ochrony ,uchronią przed uszkodzeniem urządzen,bo juz sie spotkałem gdzie rąbło w sieć a przepieciowka wybuchła a urządzenia w domu zostały uszkodzone, normy swoją drogą a zycie wygląda zupełnie inaczej.
Witam
Jaki ogranicznik zamontować w sieci
TN-C-S ?
Pozdrawiam
Sam rodzaj instalacji to tylko jeden argument, a potrzeba jeszcze co najmniej paru, by podjąć właściwy wybór.
Wiem, że producent w takim przypadku jak podział TN-C, na TN-S jest w rozdzielnicy - zaleca stosowanie 3 polowego ogranicznika przepięć dedykowanego do instalacji TN-C. Ale co innego jak zasilanie jest kablowe od transformatora w ziemi, a co innego drogą napowietrzną. Przy rozdziale PEN w rozdzielnicy robi się "błędne koło" z tym przewodem już uziemionym. Jeżeli zastosuje się 4 polowy ogranicznik to mamy na wejściu PEN i na wyjściu. Zwał jak zwał, ale PEN/PE jest z dwóch stron ogranicznika i jak to jest? Dobrze, źle, może być?
Tysiąc czy dwa, nie ma to aż takiego znaczenia przy tym ile cenniejszych urządzeń to ochroni. Jestem na etapie realizacji instalacji w domu i chciałbym się dowiedzieć jaki najlepszy ogranicznik mogę kupić. A można je dublować żeby ochrona była jeszcze wieksza?
Po co ogranicznik podłączamy do szyny PE? Nie ma ryzyka że przepięcie poleci do wszystkich uziemionych urządzeń w domu? Próbuje to zrozumieć...
Jeśli PE nie jest uziemione, to rzeczywiście, poleci. Bo nie będzie miało innego wyboru.
Mieszkam w starej kamienicy i docodzi do sytłacji w okresie zimowym do zaniku napięć i przepięć gdzie nieraz kończy mi się bluskrynem i muszę robić formatowanie, a nieraz dochodzi do uszkodzenia dysku i pamięci ram. Mam pytanie jaki ogranicznik przepięć założyć jeżeli mam zabezpieczenie na listwie licznika B 10 Światło i B 16 gniazdka sieciowe ,a zabezpiecznie przedlicznikowe B25 topikowy?
Witam pomoze pan?
Kupilem ogranicznik schneidera a9l16182
Jest na nim rysunek że jest to do instalacji tn-c. A tn-s jest przekreślone.
U mnie w domu jest instalacja 3 żyłowa. Wklad w srodku natomiast ma oznaczenie a9l16082 który wg. Producenta juz nadaje sie do instalacji tn-s.
Teraz nie wiem czy nadaje sie ten ogarnicznik do mojego mieszkania czy nie.
Panie Jacku,
wysłuchałem z uwagą ale i tak trudno mi podjąc decyzję - tzn. patrzę na ograniczniki T1+T2 marek takich jak VCX lub SIMTEC, których koszt wynosi odpowiednio około 150/220 zł i nie wiem dlaczego miałbym iść w cos droższego (ponad 500 zł). Prosba o zwięzłą poradę..
z góry dziękuję.
Witam. A ja ma pytanie odnośnie koordynacji SPD. Linia napowietrzna od trafo do mnie 2 słupy, w domu chciałbym zabezpieczyć się ogranicznikiem T1iT2 kombinowanym. Ale jeszcze mam budynek gospodarczy i tam pójdzie też podrozdzielnia linia kablowa ziemna 20mb 5x4mm2 . Jaki wtedy tam dać ogranicznik tylko T2? Ale tu sprawa się komplikuje bo na tym gospodarczym ma być jeszcze fotowoltaika wpięta do tej podrozdzielni? Co w takim przypadku? Dawać do skrzynki od foto która będzie obok rozdzielni następne SPD T1 i T2 ?
Ogranicznik typu 3 (D) montować lepiej w puszce przy gniazdku czy na szynie w rozdzielnicy? I dlaczego tak a nie inaczej...
Ograniczniki typu 3 montować jak najbliżej chronionego urządzenia jest zalecane. Są zarówni dopuszkowe jak i na szynę DIN. Wszystko zależy od sytuacji
Ciekawe zagadnienie
Panie Jacku co Pan myśli na temat ogranicznika OBO Bettermann V20 nr kat 5095 27 3 jako zabezpieczenie mieszkania w bloku z wielkiej płyty jest to dobry wybór czy jest coś lepszego w tych pieniądzach
Jacek ogranicznik z filmu to DEHN 951315 ?
Dzień dobry. Dochodzą do domu 4 przewody, jak podłączyć przepięciówkę? Muszę bić szpilki?
Znak CE to nie jest Chajna Export, przecież to znak potwierdzający zgodność z europejskimi normami „Conformité Européenne” (zgodność europejska)
Dokładnie. Tylko te znaki są podobne do siebie i laik może mieć problem
Witaj Jacku mam pytanie. Czy folia w lawie fundamentowej to błąd przy uziomie fondamentowym gdzie bednarka jest ułożona po obwodzie budynku w zbrojeniu
Witam jaki ogranicznik przepięć zamontować w sieci TN C S
Czy SPN901 T1+T2 będzie dobry do gomku jednorodzinnego na którym będą panele? A dom zasilany jest z kabla, w ziemi, podłączonego około 100 m do kabli powieszonych na słupach?
Dałbym taki SPD co ma iskiernik na każdej fazie.
@@JacekH07elektryk to znaczy jaki? I dlaczego nie ten skoro jest ponoć zgodny z normą i przeznaczeniem?
@@JacekH07elektryk DHS TNS 255 DEHN?
Panie Jacku mógłby Pan poradzić jaki ogranicznik przepięć zamontować w rozdzielnicy zasilającej moje gospodarstwo rolne? Czy w ogóle warto? Jaki koszt?
Swego czasu pytałem sie lokalnego elektryka czy mógłby coś takiego zamontować to powiedział coś w stylu: "Panie nie warto, bo jak panu piorun pier...... to i tak nic nie pomoże" koniec cytatu...
Proszę opisać szczegółowo jakie to gospodarstwo i wyslać na maila. Mail jest za zakładce "Informacje"
Sprzedam taki nowy za 1000 zł. DehnVentil TNS 255 bez FM
To w końcu CE to china export, czy znak zgodności ?
Czy ogranicznik przepięć jest obowiązkowy w rozdzielnicy budynku jednorodzinnego?pytam czy np może nie przejść instalacja elektryczna odbioru bez tego aparatu?
w nowej instalacji tak
@@JacekH07elektryk dzięki za info pozdrawiam
Witam. Jestem na kupnie ogranicznika przepieć. Wybrałem DehnVentil do sieci TNS. Ale nie wiem czy wybrać taki z schematem połączęn 4+0 czy 3+1. Jakie są różnice pomiedzy nimi? Czytalem że mozna stosowac je naprzemiennie.
4+0 jest do sieci TN nie można do TT.
@@JacekH07elektryk Dziękuję za odpowiedź. A skupiając się na TNS to warto montować 3+1 czy 4+0?
czy to taki ? Ogranicznik przepięć C Typ 2 Dehn Dehnguard 230V
dobra znalazłem :d 1500 zł :D no kosztowna zabawka :D
Czy mi się zdaję, że taki film już był i został uzunięty? Bo dałem tam komentarz i niemogę go teraz znaleść
Był ale trwa modernizacja kanału bo z kartkami nie za fajnie wygląda.
@@JacekH07elektryk w takim razie chciałbym prosić o poradę, który Ogranicznik wybrać do sieci TNS, gdzie od trafo do WLZ i do domu idzie wszystko w ziemi. Czy brać T1+T2 czy T2 wystarczy? Dehn czy może coś jednak tańszego z Hagera? Dziękuję za pomoc i odpowiedź!
@@Krucza instalacja odgromowa jest ?
@@mateuszbarczak2673 nie ma. Dopiero teraz zobaczyłem odpowiedz. Myślałęm o takim - SPN901R. I z tego co spr. w ENEA mam sieć - TN-C-S
@@Krucza i pytany Cię olał xD
Mam pytanie, czy mogę użyć ogranicznika 4-polowego ( dostalem za darmo) wpinając go do sieci tn-c-s nie podłączając zacisku N ? Po prostu nie chcę płacić za ogranicznik dedykowany
To gdzie będą odpływać ładunki? Do zlewu w kuchni? Musisz mieć uziemienie i to porządne uziemienie.
Czyli w przypadku ograniczników DG nie idziemy do szyny zaciskowej PE z GSU, tylko najpierw do ogranicznika, a później do szyny PE w RG?
A skąd taki pogląd?
spd wazny temat ku przestrodze! najczestszym bledem montazowym jakim widze sa zbyt dlugie polaczenia za zaciskami PE ogranicznika... ps tlo z ksiazkami jest duzo lepsze do filmow
No i montowanie ich w szeregu z innymi aparatami. One powinny być, najlepiej, na swojej własnej szynie i nic obok. Jak trzepnie bezpośrednio a one nie wytrzymają, to je porozrywa i szkoda, żeby przy tym rozwaliły inne urządzenia, założone w rozdzielnicy.
Przecież na BOGA - mamy instrukcję montażu do ochronnika !!!! :) :)
Należy ją przeczytać i wszystko wiemy :) :) nie wiem jak można dać za długie czy za małej średnicy przewody.
Strasznie widać cięcia
Spalilo mi moduł na indukcji, serwis powiedział ze przepięcie oczywiście gwarancja nie uznana. Co zrobić żeby uchronić się od kolejnego przepięcia jakie zabezpieczeni będzie najszybsze i solidne ????
Przed przepięciami chronią ograniczniki przepięć. Więc musisz sobie takowe zainstalować. Proste.
Najlepsze zabezpieczenie ? Dac wtyke i gniazdo siłowe przy indukcji i wyłączać fizycznie z gniazda jak przyjdzie burza żadne zabawki typu ogranicznik nie zapewnia bezpieczenstwa 100 procentowego
CE oznacza zgodność z normą europejską zharmonizowaną a nie china eksport !!!!!!!!!!!!!!!!
Zależy jakie CE diabeł tkwi w szczegółach.
Nie. CE to są tylko dwie literki: "C" i "E". Tyle.
@@JacekH07elektryk nie którzy widzą tylko CE. Musicie rozróżnić CE od C E
To nie są tylko litery. To jest LOGO chodzi o wymiary tego LOGO
Wiecie, dla czego te ograniczniki są tak horrendalnie, irracjonalnie, niezrozumiale drogie, skoro same w sobie, to banalnie proste urządzenia, zwłaszcza iskiernikowe, bo to jest niezwykle proste i niezawodne, trwałe urządzenie? Otóż tą nienaturalnie wysoką ceną ich producent zabezpiecza się przed ewentualnymi roszczeniami od użytkowników tychże, gdy coś się stanie a one nie spełnią swojej roli. Jestem pewien, że nadwyżkę pieniędzy z ich sprzedaży, ich producenci lokują w dużej mierze w szereg nietanich ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, by w razie czego nie puścić siebie samych z torbami. Taki iskiernik to można sobie samemu zrobić z powodzeniem i to z bardzo tanich materiałów.
NIE SĄ PROSTE !!!
W brew pozorom BADANIA pochłaniają ogromne pieniądze, jakość komponentó też się liczy. Dasz kiepski warystor i po 2 latach Ci puści - i Masz problemy.
Przykład : mieliśmy zabezpieczyć przekąldniki prądowe i napięciowe przy liczniku SN - warystorowych ochronnikó T2 - NIE DASZ - bo nawet minimalny prąd upływu zakłóca pomiar - musi być iskiernik. I weź ro teraz, zbadaj i produjuj.
Nawet tak powszechne zastosowania jak ochrona domów/mieszkań wymagają gigantycznych nakładów badawczych. No i miejsce produkcji - taki Saltek produkuje w Czechah a nie Chinach - resztę sobie dopisz.
@@bartekelektryk8542 No warystor ma swoje wymagania i w drewutni go nie zrobisz. Ale iskiernik?
@@bartekelektryk8542 Panowie, a tak szczerze - to ile razy wam przepięciowa coś uratowała?
O jakich przepięciach mówimy. Mieszkam w mieście od urodzenia, nigdy nie słyszałem żeby komuś jakiś sprzęt w domu zmarł bo nie było przepięciówki.
Słyszałem tylko ze sprzęt zmarł jak piorun walnął. Ale nie wierze, że t1+t2 dałby sobie radę z taką siłą.
Oczywiscie ze przepieciowe to sciema i maszynka do robienia pieniedzy.
Zwlaszcza że wraz ze zmiana klimatu, burze sa baaardzo małą rzadkoscią a jak już to łupie po drzewach .
Uderzenie pioruna w komin to z 1000 razy mniejsza szansa niż wygrana w loterie.
Iskierniki używano w wojskowych radiostacjach i antenach od poczatku istnienia elektrycznosci. Byly to dwie grzebieniowe blaszki kolo siebie za pare groszy i nikogo szlag nie trafil.
Aż pewnego razu wymyślili warystory czyli sposób na kasiore, gdyż iskierniki to za mały zarobek i byl prosty w wykonaniu.
Warystory to już wieksza kasa zwlaszcza jak obuduje sie je naukową teorią.
Do lat 2000-nych nikt nie slyszal o tych warystorowych wynalazkach w budownictwie mieszkaniowym czy przemyslowym. Bardzo malo budynkow ma warystory, bloki gomulkowskie czy gierkowskie istnieja juz 50-60 lat bez zadnych zabezpieczen przepieciowych i ....nic sie nie dzieje.
To jest tak jak wykupowanie sobie 10 polis ubezpieczenia na zycie w nadziei ze to nas uchroni przed smiercia. To zgnily zachod tak nam narobil w glowach z tymi ubezpieczeniami. Nie slyszalem zeby za Gierka ktokolwiek mial jakiekolwiek ubezpieczenie i wszystko sie krecilo, tylko nie bylo interesu dla tych macherow z ubezpieczalni a teraz ich sie narobilo miliony.
Nawet niektorzy placa horrendalne AC na 20-letni samochod z malym udzialem wlasnym, bo ich tak zastrasza i spanikuja te ubezpieczalnie, a nie wiedza ze samochod jest juz warty 500 zl i tyle tez dostana odszkodowania, a placa 500 zl skladek rocznie na takiego wraka. Tak ze te wszystkie zabezpieczenia to pic na wode, fotomontaż.
@@bartekelektryk8542 No ok, juz zrobili badania, opracowali warystory, sprzedali milion warystorow to im sie koszty zwrocily, to myslisz ze obniza cene?
Nieee, cena nadal jest horrendalna, kto zrezygnuje z darmowych pieniedzy?
Przeciez tego zabezpieczenia sprzedaje sie miliony rocznie, Ilez mozna badac i pobierac te koszty ?
Panie Jacku coś się nie zgadza w opisie na początku filmu podajesz CE to China Export więc sprzęt do odrzucenia, zaś pod koniec filmu podajesz CE zgodne i żeby używać... więc jaka jest prawda ?
Witam ja mam pomysł na nową serię która mogła by przygotować do egzaminu SEP ;)
A po co ci to? Idziesz do lokalnej siedziby SEP, płacisz 200 PLN i masz ten niebieski kartonik. Ja tak zrobiłem. Dwie godziny gadania o pierdołach i papiery w kieszeni.
👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀
Widzę że materiały zaczynają się powtarzać
Nie powtarzać tylko modernizacja kanału i podnoszenie jakości. Filmy a kartkami będą pozmieniane jeden może zostanie jako historyczny
Chłopie zejdź z drzewa. Jak ogranicznik ma dopuszczenie EU to klienta wali
jak coś się stanie to potem walić go przestanie.
Zadam więc proste pytanie:
Sieć TN-C
Od transformatora do pierwszego przyłącza jest 480 metrów, kabel w ziemi.
Od tych 480 metrów jest tylko 8 działek, moja ostatnia, przed moją jest 7, z których 1 będzie miała piorunochron w domku letniskowym o wysokości 6 metrów, z czego w odległość tego domku do mnie to ok 100 metrów, z jednej strony jest las.
Czy ktoś się odważy podpowiedzieć jaki rodzaj zabezpieczenia i czy w ogóle brać to ustrojstwo pod rozwagę? I czy ktoś się spotkał z realną sytuacja, w której kolwiek owe ochronniki ocaliły sprzęt domowy, a zwłaszcza gdy kabel na takiej odległości idzie w ziemi? Naciągaczy pełno, więc proszę o poradę czysto merytoryczną.
Pozdrawiam.
Jak zasilanie idzie kablem w ziemii, to prawdopodobieństwo przeniknięcia przepięć "importowanych" od sąsiadów jest znikomo małe. Ale nie zerowe, tym bardziej, jeśli ten domek z piorunochronem ma kiepskie uziemienie. Ale i tak warto u siebie założyć chociaż same warystory. A najlepiej ogranicznik kombinowany, iskiernikowo-warystorowy.