ARCHICAD - Základové konstrukce - 2D výkresy z 3D modelu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 окт 2024

Комментарии • 38

  • @3Dprojektant
    @3Dprojektant 3 года назад +9

    Tohle video má cenu zlata⚠️ ,,Jsem z hlediska BIMu úplně šťastnej” made my day 🤣

  • @peterstruhar6818
    @peterstruhar6818 3 года назад +1

    Perfektný príspevok palec hore. Už teraz sa teším na ďalšie poučné video. Vďaka a prajem skoré uzdravenie.

    • @peterstruhar6818
      @peterstruhar6818 3 года назад

      Dobrý deň. Ešte by som sa chcel spýtať ohľadom používania profilov pri základových konštrukciách, kedy ich zvyknete používať vy? Lebo pri použití profilu mi všetky čiary aj obrysov základov aj nadzákladovèho muriva kreslí rovnakou čiarou, nieje možné to nastaviť. Pri použití profilu by sa to modelovalo lepsie ako vo vašom videu o profiloch len si neviem nastaviť hrúbky čiar v pôdoryse. Ďakujem za ochotu s pozdravom Peter.

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад

      Pokud Vám jde o podobný základ, se kterým pracuji ve videu o vlastních profilech a jejich modifikátorech (tedy samotný základový pas a nad ním několik řad betonových proléváních tvárnic, což jako celek tvoří dvoustupňový pas), je vůbec otázkou, jakým způsobem ho ve stavebních výkresech zobrazovat. Já to obvykle kreslím tak, že mám základový pas zobrazený v řezu (tedy ve výkresech základů se mi zobrazuje řez betonovou konstrukcí, pod kterou jsou tlustými čarami zobrazeny hrany spodního pasu). Takové zobrazeni jde udělat poměrně jednoduše, stačí nadefinovat rovinu řezu půdorysu tak, aby procházela tou částí betonových tvárnic. To, jak se bude zobrazovat řez těmito tvárnicemi, nastavujete přímo při definování profilu (může to tak dělat problémy například při zobrazeni řezu, kde by to ale mělo být možné zobrazit pomocí kombinací grafických stylů). Dokážu si představit, že by to tak to mělo fungovat bez problémů u nějakých jednodušších základů, u kterých třeba nedochází k výškovým odskokům a je tedy možné udělat rovinu řezu půdorysu v jedné úrovni. Kdybych chtěl zcela automaticky vytvářet výkres s složitějších základů (nebo to obecně nechtěl složitě nastavovat profilem), asi bych raději vytvořil zvlášť spodní betonovou a horní skořepinovou část pomocí desek. Zobrazeni horní části bych si poté nastavil nezávisle na zobrazeni té spodní, včetně případné povrchové výplně.

    • @peterstruhar6818
      @peterstruhar6818 3 года назад

      @@ardit. Ďakujem pekne za radu.

    • @peterstruhar6818
      @peterstruhar6818 3 года назад

      Dobrý večer. Chcel by som sa Vás ešte spýtať ako robíte podlahy nad základmi. Či zvyknete používať sendviče alebo dávate separátne podkladný betón a na to podlahu. A ešte mám veľkú dilemu ohľadom správneho zobrazovania hrúbok čiar v rezoch, či sa dajú konštrukcie nastaviť aby to správne vykresľovalo. Ďakujem pekne za odpoveď a prajem pekný večer. S pozdravom Peter.

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад

      Podlahy dělávám jako sendviče (podkladní beton + všechny podlahové vrstvy v jednom sendviči). Čáry konstrukcí v řezech mám nastaveny na tenké. Tlusté čáry tam nepoužívám (svým způsobem to nastavit vše, ale nikdy mi to nefungovalo na 100 %).

  • @vanpetro1228
    @vanpetro1228 3 года назад +2

    Dobrý deň, na začiatku sa chcem veľmi pekne poďakovať za super videá od vás. Pre mňa, ako statika a aj projektanta pozemných stavieb, ktorý začína v Archicadu po 18tich rokoch práce v praxi v Autocadu, to má nevyčísliteľnú hodnotu, keď niečo nevie alebo potrebuje nejaký tip, trik,... V tomto videu som si ale všimol, že pri výškových kótach základových pásov je H.H. -3,250. Keďže horná hrana podkladného betónu je -3,250 a spodná -3,400, tak pri základových pásoch by teda mala byť výška hornej hrany -3,400. Píšem to preto, lebo prax ukazuje, že robotník na stavbe (často ani nie vyučený stavbár) ma v maringotke len výkres základov, do rezu nepozrie a to zrealizuje naozaj takto, zaleje pásy do -3,250 a potom podkladný betón vylejú len od základového pásu po zákl. pás a podkladný betón teda nie je reálne uložený na pásoch a kari siete to isté. V lepšom prípade dvihnú stavbu o hrúbku podkl. betónu. On tam síce má uvedenú v ploche hornú a spodnú hranu podkl. betónu, len si to musí na tej stavbe všimnúť a uvedomiť, čo nie vždy tak je a tú hrúbku betónu neodpočíta. Ešte raz ďakujem za vaše videá a prajem všetko dobré a teším sa na ďalšie videá. Rado

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад +1

      Dobrý den, děkuji za reakci. S těmi výškovými kótami je to velmi dobrá připomínka. Musím se přiznat, že je to jeden z mnoha stavařských "problémů", u kterého se "zaseknu" při práci na každém z mém projektu a přehodnocuji, zda to udělat tak či jinak (a to ani nemluvím o to, že ve škole nás učili ty horní úrovně v půdorysu základů vůbec nekótovat a ve všech učebnicích (i v normě) jsou v řezech vždy podkladní betony kresleny tak, že jsou zdánlivě vylité právě mezi ty základové pasy). Máte ale pravdu, že tak, jak to popisujete, by to asi mělo být nejsrozumitelnější co do provádění (možná by ještě bylo dobré k těm kótám podkladních betonů přidat diagonální přeškrtnutí celého základu, ať je hned jasné, že se to vztahuje na opravdu celou plochu základu a nikoliv jen na desku mimo základové pasy).

  • @viliamsoltys9620
    @viliamsoltys9620 Год назад

    Dobrý deň, neviete náhodou jak u týchto automatických výškových kót nastaviť inú referenčnú rovinu? V nastaveniach tejto koty taká možnosť neni. V prípade že sa v projekte vyskytuje viac objektov s rozličnou +-0 tak sú tieto koty asi nepoužitelné. Ďakujem

  • @MichalKubanda
    @MichalKubanda Год назад

    Dobrý deň, mám problém s nastavením hrúbky skrytej čiary dosky. Štýl čiary na čiarkovanú sa zmení ,takisto aj farba ale hrúbka čiary sa paradoxne nezmení ale ostane rovnaká ako čiara obrysu.

  • @petrnovak5167
    @petrnovak5167 Год назад

    Dobrý den, rád bych se zeptal jak se dá změnit vzdálenost prvku od určitého bodu, tak jak to děláte v čase 21:15. zároveń podobný dotaz, když protahuji prvek např zeď podle referenčí čáry, tak se mi někde protáhne na zadanou vzdálenost a někdy se o zadanou vzdálenost prodlouží, nevíte jak se dá mezi těmito možnostmi přepínat ?

    • @ardit.
      @ardit.  Год назад +1

      Dobrý den, koukám, že myší tam jedu shora; najedu tam na ten určitý bod (v tu chvíli tam mám nějakých 700a něco mm), od kterého to chci mít ve vzdálenosti 1000 směrem nahoru. Tedy když mám kursor na tom určitém bodě, do informátoru zadám vzdálenost 1000, nemačkám enter (!), ale místo něj stisknu klávesu mínus. Stejně tak to funguje s přičítáním (když místo enteru po zadání dáte plus) a v Archicadu 27 na podzim bude fungovat i násobení a především (co se bude safra hodit) dělení. Koukněte na mé starší video ruclips.net/video/cn901-jX3JA/видео.html , ve kterém to vysvětluji (od cca 4:15) - třeba Vám toto video pomůže i s druhým problémem, o kterém píšete (úplně si nejsem jistý, co máte na mysli).

  • @vitkolaja4798
    @vitkolaja4798 3 года назад

    Dobrý den čas 29:25 a mizení kót. To není chyba ArchiCADu mají to takto nastaveno záměrně. Používají to například v rekonstrukcích případně projektům zateplení, kdy tak jdou nastavit kóty asociativní pro nový stav a kopírováním statické pro stávající stav. Kóty jsou vázány na typ částečného zobrazení konstrukce. Při změně se skryjí. Jinak super video.

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад +2

      Tak, jak píšete, to asi i dává logiku (u rekonstrukcí to tak funguje určitě, používám to (ba pokaždé, když se na mě někdo zděšeně obrátí s tím, že mu v archicadu něco "zmizelo", hned vím, kde je zakopán pes :) )). To částečné zobrazení mě trochu zaskočilo a nechtěl jsem kvůli tomu přerušovat nahrávání - ale vlastně je to fajn, že to takto funguje. Každopádně tím více platí, že první je třeba uložit pohled do mapy a následně teprve kótovat.

    • @vitkolaja4798
      @vitkolaja4798 3 года назад +1

      @@ardit. Přesně jak říkáte. Je to fajn funkce, ale musíte vědět jak se sní pracuje a co od toho čekat. Je pravda, že když to nevíte a náhodou to přepnete musí to být hrozný pocit, když to vše zmizí a vy nevíte co dělat :D. Osobně si myslím, že ukládání výkresů a práce s mapou zobrazení je to nejdůležitější a to první co by se mělo nastavit. Když pak člověk získá dostatečnou automatisaci je ta práce pak o hodně lehčí. Jinak hodně se mi líbí Vaše oblíbená nastavení. To je věc co už dlouho chci používat, ale nikdy se nemůžu dostat k tomu to vše pořádně nastavit :D

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад +1

      Oblíbená nastavení si vytvářejte průběžně. Já jich kdysi nastavil jen pár a od té doby je prakticky každý den doplňuji a přenastavuji (při zavírání pracovního souboru, ve kterém jsem oblíbené nějak upravoval, je exportuji do mé šablony a z ní si pak celou sadu aktuálních oblíbených načítám do dalších rozpracovaných projektů). Ono se to ale týká šablony jako takové, mám ji prakticky neustále otevřenou v jiném okně archicadu a průběžně ji dolaďuji - šablona je živý proces, ideál neexistuje :)

    • @vitkolaja4798
      @vitkolaja4798 3 года назад

      @@ardit. vzhledem k tomu, že dle videí používáte oblíbené celkem často dokážete říct co má smysl si jako oblíbené ukládat. Je dobré si ukládat všechno nebo třeba skladby kcí jsou zbytečné atd. ? Děkuji

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад +1

      @@vitkolaja4798 Pro mě je zásadní možnost ukládání toho, co se složitě nastavuje - nábytek, okna, dveře, zábradlí a další. Používám svou vlastní tabulku per, tak je to pro mě jediný způsob, abych nemusel 10x denně složitě nastavovat třeba kuchyňskou linku. Pak tam mám hodně 2D prvků, hlavně různých nástrojů pro kreslení situací. Konstrukce tam postupně přidávám, ale spíše se tam snažím držet si jen ty základní (hlavně pro stavební povolení a prováděčky nemá smysl ukládat úplně vše; ono to pak samozřejmě obnáší i nutnost mít nastaveny příslušné sendviče mezi atributy a já v tom zastávám spíše minimalistický přístup). Hlavně ale: jde o jedno kliknutí a člověk to tam má uloženo... Má to vlastně jedinou nevýhodu, že to nastavování parametrů pro přenos (třeba když nechci výběrem ovlivňovat i vrstvu nebo rozměr) je trochu těžkopádnější, mnohé parametry tam jsou možná až příliš seskupeny do celků a nedají se vypínat a zapínat zvlášť.

  • @martindimitrov516
    @martindimitrov516 2 года назад

    Hello, could you please tell me how did you make that curved window on the facade? I guess it's not an actual window object or is it?

    • @ardit.
      @ardit.  2 года назад

      Hi Martin, indeed, the curved window is a part of the Archicad standard library. I don't have the INTL version of Archicad installed at the moment, but I am assuming (looking into the CZE version) that the curved window is placed under "Special windows" subdirectory (see ibb.co/frxGQW6). The window copies the curvature of the wall in which is placed then.

    • @martindimitrov516
      @martindimitrov516 2 года назад

      ​@@ardit. Thank you for the answer. Mine always breaks in pieces can't get it to be curved like that and follow the wall with
      the curve. it's always just straight part different angle then straight part again. Might be a setting I am missing, will looks for it.

  • @peterstruhar6818
    @peterstruhar6818 3 года назад

    Dobrý večer pán Rosa. Kedy plánujete ďalší prírastok k vašim príspevkom 😀? Sú jednoznačne najlepšie 👍👍👍. Práve riešim strechy a mám trosku problém s valbovym vaznikovym krovom. Dá sa to nejakým spôsobom zjednodušiť pri modelovaní ako pri normálnom valbovom krove cez roofmaker alebo musím každý väzník nakresliť čiarovo zadať do Truss makeru? Ďakujem za Vašu ochotu. S pozdravom Peter.

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад

      Dobrý večer. V úterý v 8 hodin ráno bude první díl vánočního speciálu (původně mělo jít o jedno dlouhé video, ale bude rozděleno do dvou dílů, takže ještě v úterý těsně před Vánoci vyjde pokračování) :) První díl mám už nachystán pro publikaci, ten druhý ještě dolaďuji (půjde o extra dlouhé video...), ale chci udržet tradiční úterní termín pro zveřejnění.
      S krovy bohužel nemám příliš zkušeností (vazníkové krovy obecně prakticky nenavrhuji, takže byť jsem v truss makeru už párkrát něco dělal, zrovna tento typ krovu to nebyl). Konkrétně roofmaker už v poslední době moc nepoužívám - od minulé verze archicadu, ve kterém se dost posunula práce s nástroji trám a sloup (včetně možnosti "naklánění" jejich čel), je podle mě mnohem zajímavější, než skládat krov z knihovních prvků, využít právě tyto základní modelovací nástroje.

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад

      (Jen mě napadá (nemohu to teď prakticky ověřit), že v roofmakeru ten vazníkový krov asi opravdu nejde udělat? Ten nástroj je spíše pro vaznicové krovy, takže bych to spíše viděl na ten trussmaker... Ale opravdu na tohle téma nejsem zrovna odborník :) )

    • @peterstruhar6818
      @peterstruhar6818 3 года назад

      @@ardit. Ďakujem pekne a tesim sa na vianocny special. ☺

  • @filipkarafiat163
    @filipkarafiat163 3 года назад

    Dobrý den, měl bych otázku ohledně výškového kotování základů. Jsem v situaci, kdy potřebuji výškovou kotu jak pro spodní a horní hranu podkladní vrstvy PB tak i pro horní a spodní hranu základové patky. Napadlo mě, že bych to vyřešil vytvořením sendvičové konstrukce, ale nikde jsem v autotextu nenašel příkaz pro vypsání výšek hran jednotlivých vrstev sendviče.
    Děkuji za případné nápady a návody :D

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад +1

      Pokud máte na mysli výškovou kótu v půdorysu (tedy popisku výškové úrovně), tak u ní jde pro horní a spodní úroveň nastavit buď kótování celého prvku nebo jen nosné vrstvy (je to v části vlastní nastavení symbolové popisky - obsah). Pokud máte patku jako sendvič, tak můžete zkusit v jeho nastavení nastavit u materiálu samotné patky, že se jedná o nosnou vrstvu, a podkladní beton dát jako ostatní. Pak ale asi nedosáhnete toho, čeho chcete - uděláte popisku SH a HH patky (u této popisky nastavíte horní i spodní úroveň jako nosnou vrstvu), ale co se týče podkladního betonu, uděláte jen spodní vrstvu (když si nastavíte u spodní úrovně celý prvek). Teoreticky můžete popisku úrovní podkladního betonu udělat ze dvou popisek (jednou uděláte jen spodní úroveň a druhou si nastavíte jako spodní úroveň nosné vrstvy) - to je ale na mě trochu příiš komplikovaný postup. Zjednodušte si práci a udělejte si podkladní beton samostatnou deskou. Pak ty výškové úrovně popíšete bez problémů. Sendvičové konstrukce jsou fajn, ale občas se to vyplácí dělat samostatnými deskami po jednotlivých vrstvách (je to něco podobného, jako když jsem zmiňoval vícestupňový základový pas vytvořený vlastním profilem, u něj taky nelze snadno automaticky kótovat libovolný bod).

    • @filipkarafiat163
      @filipkarafiat163 3 года назад

      @@ardit. Dobry vecer, dekuji za odpoved. Vyzkousim

  • @Peter_Novak
    @Peter_Novak 3 года назад

    Môžem jednu otázku ohľadne kotovania? Čislo na kóte sa Vám zobrazuje ako napr. 5 400, ale ako spravíte aby to bolo 5400 (čiže bez medzeri, podla STN) Ja som už nato konečne prišiel, schválne či to viete aj vy ? :) Inak super videa a ďakujem.

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад

      Přiznám se, že nevím. Nikdy jsem podobný problém neřešil (obecně se normovými požadavky v mé práci moc nezabývám, u kótování jsem spokojen s tím, jak to v archicadu funguje...).

    • @Peter_Novak
      @Peter_Novak 3 года назад

      @@ardit. Ja pracujem v archicade 10 rokov a tiež som to neriešil, ale kolegovia čo chcú prejsť na archicad ma nato upozornili, že správne podľa STN to má byť bez medzery ....Nieje to nastavenie archicadu ! Archicad si tieto zobrazenia preberá z nastavenie OS (napr. všimnite si ako sa Vám to zobrazuje napr. v kalkulačke na Vašo OS) Takže v Macu sa to nastavuje: Systemové nastavenia/Jazyk a region - v pravo dole je možnosť Rožírené ...

    • @ardit.
      @ardit.  3 года назад

      Děkuji za tip, nastavovat to takto by mě asi nenapadlo. (Ale je to vlastně logické, podobným způsobem (přes systémové nastavení) jsem si v minulosti nastavoval to, jak se v archicadu zobrazuje datum.) ;)