32 minuty z 2 miesięcy roboty. Mam nadzieję, że było warto. Zanim ktoś napisze coś, co później pada w filmie (typu: "linia miała iść do Wielunia" tuż po wejściu w film), to radzę obejrzeć do końca. Nie będę powielał narzekań z posta z karty społeczność (link kto chce przeczytać, zapraszam do monitorowania tej karty tak swoją drogą: ruclips.net/user/postUgkxlweATMrdTPg6j4mRQf-W5qKbfg6aTYEd ) ale powtórzę to po raz kolejny: dziękuję serdecznie Patronowi ksiedzu za uratowanie filmu. Coś wymyślę w zamian. Padam na twarz, a i tak jutro Sochaczew a w niedzielę znowu zaczynam prace nad kolejnym filmem na piątek. Życie.
Ależ materiał! Wychowałem się na os. Przytorze w Bełchatowie w ostatnich blokach przy lesie. Do torów miałem rzut beretem. Ileż to się naganiało za jadącymi składami. Wspomnienia pozostały. Coś pięknego. Dzięki i szacun, podziw za zajebisty materiał. 😀😃🙂
Dzięki za materiał. Sam jestem mieszkańcem Bełchatowa z osiedla, nomen omen, Przytorze. Obecnie jedyny ruch tutaj to pociągi towarowe na Rogowiec. Z połączeń regularnych do Piotrkowa odpadło właściwie wszystko od publicznych przewoźników - linia podmiejska PKS, linia 22 MZK i pociągi. Jeżdżą jeszcze tylko busy prywatnych przewoźników. Wiadukty na trasie 24 w tej chwili wyglądają jak widma niespełnionej chwały tej linii
Powrót Bełchatowa na kolejową mapę Polski to wydarzenie na które czekam od ponad 20 lat. Mam nadzieję że w najbliższej dekadzie ten projekt będzie zrealizowany.
Brawo za materiał. Nie wyobrażam sobie ile pracy musiałeś w niego włożyć. Gratuluję! Jedyna rzecz która mi osobiście nie do końca pasuje to muzyczka w intro. Ale to tylko moje osobiste zdanie :-)
Super!! Dzięki. Wychowałem się w bloku koło hali sportowej i miałem widok z balkonu na tamtą stronę. Pamiętam, jak "ciuchcia" śmigała :-). Jechałem raz do Piotrkowa piętrowym wagonem. Tak z ciekawości. Normalnie się brało MZK 22. Pozdrawiam
Jeszcze nie obejrzałem całości, ale jako mieszkaniec regionu bardzo dziękuję za ten film. Ciekawie jest usłyszeć o planach, jakie były poczynione względem centrum Piotrkowa. W szczególności mam tu na myśli okolice dworca. O ile część o likwidacji przejazdu na Słowackiego i zrobieniu tunelu dla pieszych brzmi sensownie (ten przejazd przy obecnym natężeniu ruchu powoduje gigantyczne korki), o tyle budynku dworcowego byłoby już szkoda. Może nic tam się nie dzieje (bo wszelkie „płazy”, kioski czy kebaby są dookoła dworca, tak genialnie jest on zarządzany), ale przynajmniej jest w miarę klimatycznie i ładnie. A tak to dostalibyśmy potworka w stylu tego w Koluszkach.
@@ryszardadamski obecny układ jest bez sensu. Dwa pociągi osobowe blokują tę część miasta. Ale biorąc pod uwagę bezjajeczny charakter obecnych rządów to chyba będziemy musieli na to jeszcze trochę poczekać.
To mi się oczy otworzyły na widok projektów 😲 Wola prawie jak Włoszczowa... Kiedyś widziałem pociąg z Bełchatowa na piotrkowskim dworcu tylko, że przyprowadzony przez Gagara z Bipami. Swoją drogą Alan Walker zamiast Borrtexu 🤔
Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracy i wiedzy, tym bardziej, że jestem mieszkańcem tego regionu (z większymi i mniejszymi przerwami)od prawie 40 lat.O połowie informacji, które przedstawiłeś nie miałem pojęcia, mimo iż mieszkam jakieś 200-400 m od torów kolejowych tejże linii.Linią tą w latach 1987-2000(wtedy gdy był na niej ruch pasażerski)podróżowałem kilkanaście razy, a teraz jest to jedno z moich ulubionych miejsc spacerowych. Twoje filmy oglądam od dłuższego czasu, ale żaden na mnie nie podziałał emocjonalnie jak ten i nie przeszkadzał mi nawet tutaj Twój z lekka ironiczny głos, w sumie nie dziwię się temu zważywszy na to co było w pierwotnych planach, a co wyszło w realu i co jest obecnie. Dziękuję i pozdrawiam, a w przyszłości miłoby mi było usłyszeć co nieco o innej linii kolejowej bliskiej memu sercu, czyli o linii nr (290/785/786/324)
Dziekuje za bardzo Dobry reportaze. Naprawde kawal dobrej roboty. Pamietam do dzisiaj, Kiedy bylem dzieciakiem to chodzilismy z kolegami bawic sie na tory. Z osiedla Dolnoslaskie. Kladlismy monety na szynach I czekalismy az pociag je rozjedzie. No I jeszcze zawieszona lina na wiadukcie nad rzeka Rakowka. Prowizoryczna chustawka. To byla zabawa. A dzisiaj dzieciaki w telefonach I na konsolach. Obecnie Mieszkam w Manchester z ktorego serdecznie Pozdrawiam I jeszcze raz dzieki za bardo dobra Podroz w czasie.
Masz mój szacunek. Naprawdę jestem w szoku i też pod wrażeniem, że ludzie tacy jak ty czy np kolega z kanału"autostrady polska". Hobbyści i entuzjaści są w stanie sami zrobić materiał i film milion razy bardziej wartościowy i merytoryczny niż telewizje z milionowym budżetem.
Napiszę to jeszcze raz, kolejny świetny materiał. Gdyby nie fakt że jest podany czas trwania filmu to 32 minuty to wydawały się chwilą. Więcej takich ciekawych filmów, wielkie brawa za poświęcony czas i prace również dla Patrona. Pozdrawiam.
Super materiał! Szkoda, że nawet za komuny nikomu nie przyszło do głowy żeby przystanek Bełchatów Miasto, faktycznie znajdował się w "mieście" a nie na jego obżerzach. Bez tego ruch kolejowy pasażerski z Bełchatowa był zawsze skazany na porażkę.
o ile pamiętam z innej dyskusji, którą @Kuracyja mógł widzieć na pewnym forum budowlanym ;), planowano by miasto rozwijało się właśnie w kierunku południowym, no i chyba też druga rzecz - tory sa w pewnym oddaleniu od Przytorza i innych osiedli, aby nie przeszkadzać pracownikom drugiej i trzeciej zmiany w wypoczynku
Zgodzę się i nie zgodzę jednocześnie. Rzeczywiście, zbiorkom powinien być w pobliżu, celem zwiększenia jego dostępności. Tu pytanie - gdzie twoim zdaniem powinna przebiegać linia? Uważam, że nie było alternatywy dla obecnego przebiegu. Na północy istniały już stare zabudowania Edwardowa i Binkowa, które poszły w gruzy (a może bardziej w drzazgi) pod bloki. Na południe od Dolnośląskiego powstało Przytorze - osiedla na łącznie jakieś 40k mieszkańców, może nieco mniej. Jak wspomniano powyżej, Bełchatów rozwijał się raczej w kierunku południowym. Stacja była zaplanowana przy najdłuższym w mieście ciągu ulic Czaplinieckiej i Wojska Polskiego. W kierunku W-Z miała obok przebiegać również szeroki, bo w planach dwupasmowy, ciąg obecnych Wyszyńskiego i Armii Krajowej. Nieco bardziej na wschód- wschodnia obwodnica Betonowa. Wystarczy zatem, by w mieście istniała sensowna komunikacja miejska, kursująca tymi znaczącymi ulicami z jakimś sensownym taktem. A nie raz na dwie godziny, i to wyłącznie w tygodniu, jak obecnie.
@@elenril nie pamiętam już dokładnie, na Forum Polskich Wieżowców w każdym razie. Albo wątek poświęcony ŁKA, albo o komunikacji w aglomeraxji albo o LK24 właśnie.
Podobno ...podkreslam podobno sa dobre czasy za horyzontem dla tej linii i jest szansa na budowe chocby jednotorowej linii 24 do Wielunia przez Chorzew a doclewo miala by to byc alternatywna trasa kolejowa dla roznych tras wykorzystywanych obecnie przez IC jako szybkie polączenie Wrocław - Warszawa.
Jedną z alternatyw ciekawszych to np przedłużenie linii z Rogowca w stronę zwałowiska i ośrodka góry Kamieńsk, i dalej przedłużenie do magistrali linii kolejowej nr 1.
Super materiał. Odnośnie Synagogi Piotrkowskiej, to w tej mniejszej części mieściła się wypożyczalnia książek dla dzieci i były widoczne ślady po kulach niemieckich na malunku na wewnątrz synagogi. Odnośnie linii kolejowej, wielkie plany a wyszło jak wyszło. Byłem służbowo na p.o. Stawek to jeszcze była wiata. Teraz widać wszystko zaorane. Bilety na pociąg były tak drogie nawet jak na przewóz pracowniczy. Pod koniec tylko jako przewóz robiły. Nawet miałem sposobność rozmawiać z pracownikiem odprawiającym ostatni pociąg z p.o. Stawek w 2005 roku.
Witam. Proponuję film o linii nr5 która tak samo miała powstać, a też miejscami są po niej obiekty. Jeden nowy nawet powstał - przepust na tę linię pod obecną A2. A ten materiał to super ciekawostka, o której mało kto wiedział. Pozdrawiam
F1 - jest Walaszek - jest Lotnictwo - jest Kolej - jest A do tego dzisiejszy odcinek to o moich okolicach. Nie wiem czy na yt jest twórca lepiej dopasowany do mnie 😅❤️
Ale naprawdę ile to jest wspomnień a to jak pociąg jechał, albo jak się wywaliło o wystający podkład. I fajnie jest zobaczyć pierwotne plany. Ale czasami i tak się pójdzie na stację, nawet tak bez powodu :)
Przeżyłem pierwsza 20 lat mojego życia w prl, w tym pierwsze osiem w czasach propagandy sukcesu i ta megalomania mnie wcale nie dziwi. Wtedy wszystko musiało być największa najszybsze najlepsze Polska drugą Japonią.
Cudowny film! Uwielbiam taką solidną dawkę konkretnych informacji. Masz może projekty tych nastawni czy dworców? Przydałyby się do modeli kartonowych w H0 :)
Nastawnie mam, co do dworców jest tylko projekt Bełchatowa i B-Miasta. Reszta [poza Piotrkowem] ma podane jaki typ z katalogu Kolprojektu (w Bibliotece Min. Infrastruktury coś może być)
Przypomina mi się temat Konina i byłej już LK388. No i planach przedłużenia linii z Konina przez Kazimierz, Kleczew i (pewnie śladem byłej wąskotorówki) do Anastazewa i Orchowa. Wszystko rzecz jasna "pod drutem" do końca XX wieku. Wyszło jak wyszło i Konin stał się stacją "przelotową", a dawna linia została zdegradowana do roli bocznicy elektrowni Pątnów i Konin.
Wow. Ja też chcę pogratulować wkładu pracy w ten film. Szkoda kolejnej linii kolejowej, która zarasta... Trzymam kciuki żeby udało się ją odbudować, choć na pewno nie będzie łatwo...
10:46 już pomijając uproszczone nazewnictwo, to tutaj chyba jest błąd - rozumiem, co miałeś na myśli, ale tory 3 i 4 jak najbardziej były torami głównymi zasadniczymi :)
@Wujek Roy jakoś przegapiłem twój komentarz, więc dopiero teraz odpowiadam. "By na wysokości wsi Krzyżanów utworzyć czterotorową linię biegnącą do (...) Woli Krzysztoporskiej". Jeżeli linia była czterotorowa (co również jest skrótem myślowym, linia może mieć max. 2 tory, tu były więc 2 linie idące do siebie równolegle), to znaczy, że przy tym układzie torowym stacji, jaki widnieje na rekonstrukcji, tory 3 i 4 powinny być traktowane jako przedłużenie torów szlakowych, a co za tym idzie były torami głównymi zasadniczymi.
Bardzo ciekawy materiał, mocno oparty na źródłach. Po obejrzeniu tego filmu przyszły mi na myśl dwa tematy, które mogłyby stanowić pomysł na kolejne odcinki - są to tematy praktycznie nie znane,może z wyjątkiem bardzo nielicznych osób. Pierwszy to rozbudowa i budowa linii do budowanej w latach 80-tych EJ Żarnowiec, z której jak wiemy nic nie wyszło. Drugim tematem są poc. PONSZ, w szczególności te przewożące przez Polskę odpady radioaktywne z elektrowni z terenu NRD do ZSRR. Pierwszy z tematów został praktycznie zapomniany, drugi objęty był w owych czasach ścisłą tajemnicą. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tworzeniu kolejnych filmów.
Dwa dodatkowe do elektrociepłowni, należące do Urzędu Miasta i znajdujące się nieco na południe od torów PKP (tor odchodzący "w lewo" w 24:17 prowadzi do nich), plus jeden dodatkowy należący cały czas do PKP PLK (w 24:17 na wprost, on nie prowadzi do elektrociepłowni) tuż przy torze głównym (w 24:17 po prawej). Razem trzy tory dodatkowe. Potwierdza to zresztą schemat stacyjny udostępniony przez PKP PLK jako załącznik nr 7 w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji z grudnia 2022.
@@Kuracyjastartodnowa Ja tam kurde byłem i widziałem dwa. Pierwszy bliżej głównego toru szedł dalej a drugi kończył się zaspą po jakichś 20 m. I oba było po lewo od toru głównego jak się patrzy na zachód. To ja nie wiem gdzie jest ten trzeci.
@@Kuracyjastartodnowa A dobra jak drugi raz przeczytałem to chyba rozumiem, ten tor prowadzący do Elektrowni Bełchatów to też tor dodatkowy? Bo tylko tak to rozumiem.
Wejdź na geoportal, ustaw widok na stację Bełchatów, włącz Cieniowanie (vel Lidar) w Rzeźbie terenu i wyłącz Ortofotomapę. Tor szlakowy linii 24 to tor główny zasadniczy stacji. Reszta to tory dodatkowe i Lidar jest dowodem na to że są ich trzy - jezeli nie wierzysz mi i schematowi PLK
Pierwszy pociąg, którym jechałem w życiu - osobowy z Piotrkowa do Bełchatowa. Miałem wtedy trzy lata (rok 1995) i dziadek kolejarz przewiózł mnie na nielegalu w kabinie lokomotywy. Innym czynnikiem, który sprawiał, że z pociągów nikt nie korzystał, było położenie stacji Bełchatów (Miasto) na obrzeżach miasta, gdzie i tak trzeba było dojechać autobusem miejskim. Chyba do roku 2008 MZK Bełchatów obsługiwała kursy linii 22 do Piotrkowa, więc dojazd do Piotrkowa był możliwy w zasadzie z większości przystanków autobusowych. Obecnie zorganizowany transport publiczny z Bełchatowa do Piotrkowa w zasadzie nie istnieje. Przez wiele lat oprócz sporadycznych autobusów PKS Bełchatów dojazd możliwy był jedynie prywatnymi busami.
Informacja o tym ze po tej linii miały jeździć EN-57 z prędkością 120 (prędkość projektowa 110 km/h) jest myląca, linia na odcinku Wola Krzysztoporska - Zarzecze to CMK - Zachód V-max 220 km/h, odcinek Piotrków Tryb - Wola Krzysztoporska to łącznica V-max 160 km /h. Tak po za tym to spróbuj w drugim zdaniu powiedzieć; niedopoznania" bo słychać nie - do - Poznania.
"W relacjach miejscowych przewiduje się elektryczne zespoły trakcyjne - trzyjednostkowe o szybkości maksymalnej 120 km/h" - z "Ustaleń ogólnych" projektu. Na początku filmu, pierwszy fragment za intrem: "...zaś w ostatniej fazie, na większości trasy linia otrzymałaby parametry Centralnej Magistrali Kolejowej" Fragment o który są wąty: "Założono, że na ukończonej linii pociągi pasażerskie będą obsługiwane trójczłonowymi zespołami trakcyjnymi o prędkości maksymalnej 120 km/h" Projekt NIE DOTYCZY odcinków przed Piotrkowem i za Osinami. Na temat prędkości maksymalnych 220 i 160 serdecznie poproszę źródło.
@@Kuracyjastartodnowa Na odcinku Wola K. - Zarzecze łuki są na R-2200m co oznaczało wówczas prędkość dopuszczalną Vmax 220 km/h eksploatacyjną 200 km/h tak samo jak na CMK , oczywiście odpowiednich szyn nigdy nie położono. Przebieg dalej widoczny na projekcie do Siemkowic jest urojony i niemożliwy do realizacji przechodzi bowiem przez środek odkrywki Szczerców i jej zwałowisko. Realny był Kodrań około 10 km na północ, nawet był już na schematach w rejonowym rozkładzie jazdy (łódzkim) ale niestety inwestycja została zaniechana.
1) okay, parametry CMK padają w filmie, załatwione ustalone. 2) Projekt z 1973 zawiera właściwie dwa warianty na zachód z Osin - ten drugi to miał być między zwałowiskiem a Elektrownią Broszęcin, więc musieli się kapnąć na temat wtopy przez zwałowisko.
@@andrzejbak4052W momencie projektowania tej linii odkrywki Szczerców i zwałowiska na zachód jeszcze nie było. Wiedziano że jest tam węgiel ale pierwsze projekty odkrywki to koniec lat 70 tych. Odkrywka Szczerców ruszyła pełną parą dopiero w 2002 roku.
Mieszkam tu, znam chyba wszystkie miejscowości wymienione na filmie ale jak słucham i oglądam co miało być zrobione na Zarzeczu Osinach itp to ogarnia mnie załamanie. Przecież w tych miejscowościach auto jest rzadkością
@@Kuracyjastartodnowa Jakub i szczególnie Błażej zinwertaryzowali pozostałości niedokończonej budowy kilkanaście km na północ od Jaktorowa. Mi bardziej chodzi o plany dalej dalszego przebiegu tak jak zostało to doskonałe omówione tutaj w odcinku o linii bełchatowskiej. Kilkanaście lat temu w planach zagospodorawania przestrzennego niektórych gmin pomorskich była rezerwa pod gierkowską cmk. Mam również mapkę przebiegu koło Malborka gdzie cmka miała omijać Malbork od wschodu i północy. W Płocku jest też chyba utrzymywana rezerwa. Na południu też miała być Cmka najprawdopodobniej wychodząca od Góry Włodowsiej omijającą GOP od wschodu w kierunku Bielska Białej Cieszyna granicy czeskiej.
Zastanawiam się, o co chodzi z żartem zapodanym w 9:40. Brytyjskie media i brytyjscy kierowcy F1. Podobnie KolProjekt i ich pomysły. Chodzi o "lekceważące podejście"?. Wyjaśnienie autora filmu będzie mile widziane.
Brytyjscy dziennikarze mają straszny odchył jak chodzi o Hamiltona, zwłaszcza Croft. Nie dało się go słuchać podczas GP Wlk. Brytanii i Brazylii w 2021, Brazylia była pierwszym wyścigiem w tamtym roku który sam z siebie wyłączyłem przed metą. Nie mogłem znieść tego gadania. Gdyby audio ze SkySports nie było domyślne dla F1TV wtedy to bym przebolał. Ale to był mój pierwszy pełny świadomy sezon i wystarczyło, żeby znielubić Crofta i SkySports za te odchyły. Zamień Crofta i Sky na Kolprojekt, a Hamiltona na projekty Kolprojektu. Wady? Jakie wady? Zarzecze, stacja z dwoma zadaszonymi peronami 200 m w środku lasu? To nie wada, to FICZER
@Kuracyja- start od nowa Czy z napisami końcowymi wszystko porządku w sensie czy ta muzyka była planowana? Pytam bo jakoś dziwnie się czuję czytając napisy końcowe, gdzie leci jeden z moich ulubionych kawałków i użycie jej po raz pierwszy na kanale ;)
Świetny materiał. Mam pytanie do Autora - czy uważa, że jest sens reaktywacji i rozbudowy tej linii? Oczywiście nie w takim kształcie jak przewymiarowany plan z lat 70., jednak obecnie wygląda na to, że rząd chce przygotować połączenie kolejowe pomiędzy Wieluniem a Bełchatowem. Dwa projekty mają zostać zrealizowane z programu Kolej+ (Bełchatów - Bogumiłów i Wieluń - Chorzew Siemkowice), a dodatkowo w kontrakcie programowym dla woj. łódzkiego wskazano inwestycję dot. połączenia Bełchatowa z linią kolejową 131.
Sens jest, ale na pewno nie w takim kształcie jak zaproponował IDOM, czyli do Bogumiłowa. Obejrzałem sobie spotkanie informacyjne z października zeszłego roku dotyczące zgłoszenia linii do programu K+, trasa do Bogumiłowa to jest koncertowy strzał w stopę jeżeli chcemy mówić o przedłużeniu do węglówki. Z Osin przynajmniej można było wyprowadzić linię na zachód bez jakichś większych problemów, a linia w Bogumiłowie będzie tak zakończona że nijak się nie da.
@@Kuracyjastartodnowa O wydłużenie linii do Bogumiłowa zabiegały miasto/gmina Bełchatów oraz gmina Kleszczów. Chcieli aby linia łączyła strefę ekonomiczną, którą będzie dzięki temu bardziej atrakcyjna dla inwestorów. O dziwo nie jest to zgodne z zasadami Kolej+, która zakłada połączenia pasażerskie miast, ale jak widać udało się to przepchnąć. Miasto i gmina chcą już zabezpieczać miejsca pracy po tym, jak zostaną wygaszone elektrownia i kopalnia, choć moim zdaniem ich działania są i tak zbyt ubogie oraz za późne. Myślę, że nowa linia odbije w kierunku Osin za Zarzeczem, żeby ominąć w drodze do linii 131 odkrywki i zwałowisko od strony północnej.
@@Kuracyjastartodnowa Tak, IDOM w ogóle nie brał pod uwagę połączenia Bełchatowa do linii 131, choć też odpowiadali za projekt odcinka Wieluń - Chorzew. Widocznie urząd marszałkowski podszedł do tego dwutorowo ;) i mając, zapewne słuszne obawy, że nie uda się w ramach Kolej+ uzyskać finansowania na cały odcinek Bełchatów - Wieluń zabezpieczył te środki w budżecie polityki spójności EU. Nie odnalazłem dotychczas żadnego projektu dla przedłużenia linii 24 do linii 131. Z informacji na stronie RPO udało mi się tylko ustalić, że chcą przeznaczyć na to prawie 159 mln euro i będzie to zdecydowanie najdroższy projekt ujęty w tym programie - rpo.lodzkie.pl/images/2022/46-kontrakt-programowy/kontrakt-programowy.pdf
Nie takie inwestycje na planach legły U mnie w mieście stoi nowy komin do nowej elektrociepłowni która prawie skończyli a po upadku komuny sprzedali poniżej ceny placu i rozkradli
Pytanko mam jako były pracownik Wars na Pendolino - dlaczego w rozkładzie Waw-Krk miałem Idzikowice jako stację? Yyy... Nigdy Nikt mi tej zagadki nie wytłumaczył w sposób sensowny 🤔
kolej plus co innego mówią co innego robią sam jestem z Bełchatowa i nie raz jak jest słoneczny ciepły dzień na 2 końcu miasta mozna uslyszec ze przejezdza przez bełchatów albo z piotrkowa trybunalskiego lub rogowca
Kujawskim KD mam poświęcić odcinek 5 podzielony na 3 części. Przed Kujawskimi są kolejno: Piotrkowska (będzie NAPRAWDĘ wkrótce), Sochaczewska (ujęcia do zrobienia), Rogowska (ujęcia są)
ja takie projekty to sobie w głowie robię jak myślę o rewitalizacji linii 96, a już tutaj mamy o wiele mniejsze zadupia. Te moje scenariusze tworzę sobie jak mi się nudzi, bo sensu to jeszcze bardziej nie mają xd
się zaśmiałem i to bardzo, ponieważ to samo intro jest w obu odcinkach "Po wąskim torze" i chwalili xD ale na poważnie, jeżeli to przypomina coś w rodzaju propagandy (nie boję się samokrytyki), to treść dalsza... raczej propagandą nie jest, projektu LK24 za bardzo nie chwalę
@@Kuracyjastartodnowa Oglądałem Po wąskim torze, (nadal czekam na Jędrzejów!) I jakoś nie zapamiętałem xd Broń boże jakaś propaganda, poprostu śmieszkuje że brzmi jak jakieś wiadomości, teleturniej, Familiada czy coś :P.
Nastepny program do wydania kasy dla swoich.Nikt nie potrzebuje jechać do Piotrkowa pociągiem, bo po co.Aby dostać się do dworca w B-owie i tak trzeba odpalić samochód.A jest ich w przeliczeniu na mieszkańców najwięcej w Polsce. Szacunek za wklad pracy.
32 minuty z 2 miesięcy roboty. Mam nadzieję, że było warto. Zanim ktoś napisze coś, co później pada w filmie (typu: "linia miała iść do Wielunia" tuż po wejściu w film), to radzę obejrzeć do końca.
Nie będę powielał narzekań z posta z karty społeczność (link kto chce przeczytać, zapraszam do monitorowania tej karty tak swoją drogą: ruclips.net/user/postUgkxlweATMrdTPg6j4mRQf-W5qKbfg6aTYEd ) ale powtórzę to po raz kolejny: dziękuję serdecznie Patronowi ksiedzu za uratowanie filmu. Coś wymyślę w zamian.
Padam na twarz, a i tak jutro Sochaczew a w niedzielę znowu zaczynam prace nad kolejnym filmem na piątek. Życie.
Świetnie się to ogląda. Pan odpocznie i rusza dalej, bo już się doczekać nie mogę :)
Szacun za robotę i merytoryczne podejście bez dłużyzny. Bardzo cenny film
Oczywiście że było warto, dużo osób zastanawiało brak kolei w Bełchatowie
A co będziesz robił w Sochaczewie?
^ robiłem*, patrz karta społeczność
Ależ materiał! Wychowałem się na os. Przytorze w Bełchatowie w ostatnich blokach przy lesie. Do torów miałem rzut beretem. Ileż to się naganiało za jadącymi składami. Wspomnienia pozostały. Coś pięknego. Dzięki i szacun, podziw za zajebisty materiał. 😀😃🙂
Dzięki za materiał. Sam jestem mieszkańcem Bełchatowa z osiedla, nomen omen, Przytorze. Obecnie jedyny ruch tutaj to pociągi towarowe na Rogowiec. Z połączeń regularnych do Piotrkowa odpadło właściwie wszystko od publicznych przewoźników - linia podmiejska PKS, linia 22 MZK i pociągi. Jeżdżą jeszcze tylko busy prywatnych przewoźników. Wiadukty na trasie 24 w tej chwili wyglądają jak widma niespełnionej chwały tej linii
Powrót Bełchatowa na kolejową mapę Polski to wydarzenie na które czekam od ponad 20 lat. Mam nadzieję że w najbliższej dekadzie ten projekt będzie zrealizowany.
Brawo za materiał. Nie wyobrażam sobie ile pracy musiałeś w niego włożyć. Gratuluję! Jedyna rzecz która mi osobiście nie do końca pasuje to muzyczka w intro. Ale to tylko moje osobiste zdanie :-)
Super!! Dzięki. Wychowałem się w bloku koło hali sportowej i miałem widok z balkonu na tamtą stronę. Pamiętam, jak "ciuchcia" śmigała :-). Jechałem raz do Piotrkowa piętrowym wagonem. Tak z ciekawości. Normalnie się brało MZK 22. Pozdrawiam
Jeszcze nie obejrzałem całości, ale jako mieszkaniec regionu bardzo dziękuję za ten film. Ciekawie jest usłyszeć o planach, jakie były poczynione względem centrum Piotrkowa. W szczególności mam tu na myśli okolice dworca. O ile część o likwidacji przejazdu na Słowackiego i zrobieniu tunelu dla pieszych brzmi sensownie (ten przejazd przy obecnym natężeniu ruchu powoduje gigantyczne korki), o tyle budynku dworcowego byłoby już szkoda. Może nic tam się nie dzieje (bo wszelkie „płazy”, kioski czy kebaby są dookoła dworca, tak genialnie jest on zarządzany), ale przynajmniej jest w miarę klimatycznie i ładnie. A tak to dostalibyśmy potworka w stylu tego w Koluszkach.
Słowackiego powinno być przedłużone tylko tunelikiem dla pieszych i rowerów. Samochodowo trzeba tą część zamknąć.
@@ryszardadamski obecny układ jest bez sensu. Dwa pociągi osobowe blokują tę część miasta. Ale biorąc pod uwagę bezjajeczny charakter obecnych rządów to chyba będziemy musieli na to jeszcze trochę poczekać.
No na pewno lub badziewie w stylu " Uć Kal. " /łódż kaliska/"
To mi się oczy otworzyły na widok projektów 😲 Wola prawie jak Włoszczowa... Kiedyś widziałem pociąg z Bełchatowa na piotrkowskim dworcu tylko, że przyprowadzony przez Gagara z Bipami. Swoją drogą Alan Walker zamiast Borrtexu 🤔
Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracy i wiedzy, tym bardziej, że jestem mieszkańcem tego regionu (z większymi i mniejszymi przerwami)od prawie 40 lat.O połowie informacji, które przedstawiłeś nie miałem pojęcia, mimo iż mieszkam jakieś 200-400 m od torów kolejowych tejże linii.Linią tą w latach 1987-2000(wtedy gdy był na niej ruch pasażerski)podróżowałem kilkanaście razy, a teraz jest to jedno z moich ulubionych miejsc spacerowych. Twoje filmy oglądam od dłuższego czasu, ale żaden na mnie nie podziałał emocjonalnie jak ten i nie przeszkadzał mi nawet tutaj Twój z lekka ironiczny głos, w sumie nie dziwię się temu zważywszy na to co było w pierwotnych planach, a co wyszło w realu i co jest obecnie. Dziękuję i pozdrawiam, a w przyszłości miłoby mi było usłyszeć co nieco o innej linii kolejowej bliskiej memu sercu, czyli o linii nr (290/785/786/324)
ja jestem z Piotrkowa, to dla mnie też był ważny materiał
Dziekuje za bardzo Dobry reportaze.
Naprawde kawal dobrej roboty.
Pamietam do dzisiaj, Kiedy bylem dzieciakiem to chodzilismy z kolegami bawic sie na tory. Z osiedla Dolnoslaskie. Kladlismy monety na szynach I czekalismy az pociag je rozjedzie. No I jeszcze zawieszona lina na wiadukcie nad rzeka Rakowka. Prowizoryczna chustawka. To byla zabawa. A dzisiaj dzieciaki w telefonach I na konsolach. Obecnie Mieszkam w Manchester z ktorego serdecznie Pozdrawiam I jeszcze raz dzieki za bardo dobra Podroz w czasie.
Masz mój szacunek. Naprawdę jestem w szoku i też pod wrażeniem, że ludzie tacy jak ty czy np kolega z kanału"autostrady polska". Hobbyści i entuzjaści są w stanie sami zrobić materiał i film milion razy bardziej wartościowy i merytoryczny niż telewizje z milionowym budżetem.
9:25 dzięki za wspomnienie o tej porażce, co straszy w Koninie. 🤦♂️
Jako mieszkaniec Bełchatowa, wielkie dzieki!
Od dawna twierdziłem, że tory samej bocznicy projektował pijany projektant...tu się okazuje że całą linię...
Napiszę to jeszcze raz, kolejny świetny materiał. Gdyby nie fakt że jest podany czas trwania filmu to 32 minuty to wydawały się chwilą. Więcej takich ciekawych filmów, wielkie brawa za poświęcony czas i prace również dla Patrona. Pozdrawiam.
23:04 To jest przy moście nad Piotrkowską, byłem tam kiedyś z kolegą.
9:43 piękna szpileczka, króciutko z brytyjską mafią
Super materiał! Szkoda, że nawet za komuny nikomu nie przyszło do głowy żeby przystanek Bełchatów Miasto, faktycznie znajdował się w "mieście" a nie na jego obżerzach. Bez tego ruch kolejowy pasażerski z Bełchatowa był zawsze skazany na porażkę.
o ile pamiętam z innej dyskusji, którą @Kuracyja mógł widzieć na pewnym forum budowlanym ;), planowano by miasto rozwijało się właśnie w kierunku południowym, no i chyba też druga rzecz - tory sa w pewnym oddaleniu od Przytorza i innych osiedli, aby nie przeszkadzać pracownikom drugiej i trzeciej zmiany w wypoczynku
@@MilvenTheDwarf Można prosić o linka do tego wątku na wspomnianym forum?
Zgodzę się i nie zgodzę jednocześnie. Rzeczywiście, zbiorkom powinien być w pobliżu, celem zwiększenia jego dostępności. Tu pytanie - gdzie twoim zdaniem powinna przebiegać linia? Uważam, że nie było alternatywy dla obecnego przebiegu. Na północy istniały już stare zabudowania Edwardowa i Binkowa, które poszły w gruzy (a może bardziej w drzazgi) pod bloki. Na południe od Dolnośląskiego powstało Przytorze - osiedla na łącznie jakieś 40k mieszkańców, może nieco mniej. Jak wspomniano powyżej, Bełchatów rozwijał się raczej w kierunku południowym. Stacja była zaplanowana przy najdłuższym w mieście ciągu ulic Czaplinieckiej i Wojska Polskiego. W kierunku W-Z miała obok przebiegać również szeroki, bo w planach dwupasmowy, ciąg obecnych Wyszyńskiego i Armii Krajowej. Nieco bardziej na wschód- wschodnia obwodnica Betonowa. Wystarczy zatem, by w mieście istniała sensowna komunikacja miejska, kursująca tymi znaczącymi ulicami z jakimś sensownym taktem. A nie raz na dwie godziny, i to wyłącznie w tygodniu, jak obecnie.
@@elenril nie pamiętam już dokładnie, na Forum Polskich Wieżowców w każdym razie. Albo wątek poświęcony ŁKA, albo o komunikacji w aglomeraxji albo o LK24 właśnie.
Brawo. Dziękujemy 🕯️👍👋🇵🇱
Mimo wczesnej pory...... Tłoczno 🤣🤣🤣😆🤣🤣😆🤣rozwaliłeś system
Tia 😁
Kto z Bełchatowa nie lajknie lub odpowie. Zobaczmy ile nas jest :)
Mega ciekawy materiał, szacunek za włożoną pracę 👌🏻
Nie ma torów głównych i dodatkowych, są tory główne zasadnicze i główne dodatkowe. Ogólnie jak zawsze gitówa filmik, 10/10
Podobno ...podkreslam podobno sa dobre czasy za horyzontem dla tej linii i jest szansa na budowe chocby jednotorowej linii 24 do Wielunia przez Chorzew a doclewo miala by to byc alternatywna trasa kolejowa dla roznych tras wykorzystywanych obecnie przez IC jako szybkie polączenie Wrocław - Warszawa.
Super odcinek ! Widać ogrom pracy i wiedzę oraz pasje w tym o czym mówisz. Więcej takich odcinków 😊😊 pozdrawiam
Dzieki za materiał . Czekamy na więcej
Świetny, rzetelny materiał, lubię takie klimaty, wielkie dzięki. Pozdro!
A ja się 6 miesiecy zastanawiałem co się z tobą dzieje dzisiaj przypadkowo znalazłem twój najnowszy materiał
To chyba Twój najlepszy materiał! Mega i gratulacje, ale muzę wolałem starszą XD.
Nowe intro, nowa muzyka i super materiał który był długi. Świetna robota
Jedną z alternatyw ciekawszych to np przedłużenie linii z Rogowca w stronę zwałowiska i ośrodka góry Kamieńsk, i dalej przedłużenie do magistrali linii kolejowej nr 1.
No ale to też bez sensu - puszczanie linii z Piotrkowa, tylko po to, żeby potem łączyć ją z tą samą?
To mi zaimponowales , dlugii material ale samo sedno , Chciabym wiecej takich filmow .Szacun za twoja prace
Super film! 2 miesiące pracy się opłaciły!
24:16 to fajne schody w tle :)
Wow, wspaniały research.
Super materiał. Odnośnie Synagogi Piotrkowskiej, to w tej mniejszej części mieściła się wypożyczalnia książek dla dzieci i były widoczne ślady po kulach niemieckich na malunku na wewnątrz synagogi. Odnośnie linii kolejowej, wielkie plany a wyszło jak wyszło. Byłem służbowo na p.o. Stawek to jeszcze była wiata. Teraz widać wszystko zaorane. Bilety na pociąg były tak drogie nawet jak na przewóz pracowniczy. Pod koniec tylko jako przewóz robiły. Nawet miałem sposobność rozmawiać z pracownikiem odprawiającym ostatni pociąg z p.o. Stawek w 2005 roku.
Dobre to jest. Zawsze robisz dobre programy.
Witam. Proponuję film o linii nr5 która tak samo miała powstać, a też miejscami są po niej obiekty. Jeden nowy nawet powstał - przepust na tę linię pod obecną A2.
A ten materiał to super ciekawostka, o której mało kto wiedział. Pozdrawiam
F1 - jest
Walaszek - jest
Lotnictwo - jest
Kolej - jest
A do tego dzisiejszy odcinek to o moich okolicach.
Nie wiem czy na yt jest twórca lepiej dopasowany do mnie 😅❤️
Motobieda - też jest
Ale naprawdę ile to jest wspomnień a to jak pociąg jechał, albo jak się wywaliło o wystający podkład. I fajnie jest zobaczyć pierwotne plany. Ale czasami i tak się pójdzie na stację, nawet tak bez powodu :)
czyli były plany połączenia mojego Wielunia z resztą województwa. Dzięki wielkie za tą wiedzę.
Teraz mają plan w 2028 r. Połączyć linia kolejowa wieluń z Chorzewem, a dzięki temu z Łodzią i z Morzem...
Genialny odcinek. Sporo pracy włożyłeś w niego. Gratuluję. Co następne? Historia linii nr 34? :)
Mega dobry i ciekawy materiał!!!!
Pozdro z sieradza
PS. Byłem przy kopalni :)
Ukłony z przygotowanie merytoryczne. Swoją drogą taka magistrala do Wrocławia byłaby szansą dla, wymierającego dzisiaj, Bełchatowa.
Genialny odcinek!
Przeżyłem pierwsza 20 lat mojego życia w prl, w tym pierwsze osiem w czasach propagandy sukcesu i ta megalomania mnie wcale nie dziwi. Wtedy wszystko musiało być największa najszybsze najlepsze Polska drugą Japonią.
Świetny materiał
Cudowny film! Uwielbiam taką solidną dawkę konkretnych informacji. Masz może projekty tych nastawni czy dworców? Przydałyby się do modeli kartonowych w H0 :)
Nastawnie mam, co do dworców jest tylko projekt Bełchatowa i B-Miasta. Reszta [poza Piotrkowem] ma podane jaki typ z katalogu Kolprojektu (w Bibliotece Min. Infrastruktury coś może być)
Przypomina mi się temat Konina i byłej już LK388. No i planach przedłużenia linii z Konina przez Kazimierz, Kleczew i (pewnie śladem byłej wąskotorówki) do Anastazewa i Orchowa. Wszystko rzecz jasna "pod drutem" do końca XX wieku. Wyszło jak wyszło i Konin stał się stacją "przelotową", a dawna linia została zdegradowana do roli bocznicy elektrowni Pątnów i Konin.
Witam kolegę z Konina. Też ubolewam nad brakiem tej linii kolejowej.
Kto był z nami na imprezie do Bełchatowa, gdzie wjechaliśmy zakładową Tamarą pod największą chłodnię kominową w Polsce :) ?
Wow. Ja też chcę pogratulować wkładu pracy w ten film. Szkoda kolejnej linii kolejowej, która zarasta... Trzymam kciuki żeby udało się ją odbudować, choć na pewno nie będzie łatwo...
10:46 już pomijając uproszczone nazewnictwo, to tutaj chyba jest błąd - rozumiem, co miałeś na myśli, ale tory 3 i 4 jak najbardziej były torami głównymi zasadniczymi :)
@Wujek Roy jakoś przegapiłem twój komentarz, więc dopiero teraz odpowiadam.
"By na wysokości wsi Krzyżanów utworzyć czterotorową linię biegnącą do (...) Woli Krzysztoporskiej". Jeżeli linia była czterotorowa (co również jest skrótem myślowym, linia może mieć max. 2 tory, tu były więc 2 linie idące do siebie równolegle), to znaczy, że przy tym układzie torowym stacji, jaki widnieje na rekonstrukcji, tory 3 i 4 powinny być traktowane jako przedłużenie torów szlakowych, a co za tym idzie były torami głównymi zasadniczymi.
"W głowie nadesr.ła jest tylko jedno - niewiele"
13:02 "z dwoma wiatami" - chyba miało być "z dwoma wariatami", bo wiaty są rodzaju żeńskiego, a więc "dwie, dwiema".
a nikt nigdy uwagi mi nie zwrócił
@@Kuracyjastartodnowa Nie pierwszy raz poprawiam twoją polszczyznę z Kongresówki ;)
25:36 To są podpory a nie "przęsła".
ale tej muzyki na końcu to się nie spodziewałem xD
Bardzo ciekawy materiał, mocno oparty na źródłach. Po obejrzeniu tego filmu przyszły mi na myśl dwa tematy, które mogłyby stanowić pomysł na kolejne odcinki - są to tematy praktycznie nie znane,może z wyjątkiem bardzo nielicznych osób. Pierwszy to rozbudowa i budowa linii do budowanej w latach 80-tych EJ Żarnowiec, z której jak wiemy nic nie wyszło. Drugim tematem są poc. PONSZ, w szczególności te przewożące przez Polskę odpady radioaktywne z elektrowni z terenu NRD do ZSRR. Pierwszy z tematów został praktycznie zapomniany, drugi objęty był w owych czasach ścisłą tajemnicą. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tworzeniu kolejnych filmów.
Bardzo dobry materiał!
Czy mógłbyś zrobić jakiś materiał o czymś z okolić Krakowa jeśli jest coś ciekawego w tym rejonie?
może coś o Niepołomicach...
Jako nastolatek kilka razy jechałem z Piotrkowa do Bełchatowa Stonka ciągnęła 1 lub 2 wagony ale na pewno nie piętrowe
Jako mlody chlopak jezdzilem z tata do piotrkowa pociagien wielokrotnie pietrowym. Zawsze siadalismy na gorze z tata.
w relacji do Bełchatowa (nie do Rogowca) były puszczane "zwykłe" wagony
Super odcinek
24:17 Jakimi kuźwa trzema? Tam są tylko dwa do elektrociepłowni.
Dwa dodatkowe do elektrociepłowni, należące do Urzędu Miasta i znajdujące się nieco na południe od torów PKP (tor odchodzący "w lewo" w 24:17 prowadzi do nich), plus jeden dodatkowy należący cały czas do PKP PLK (w 24:17 na wprost, on nie prowadzi do elektrociepłowni) tuż przy torze głównym (w 24:17 po prawej). Razem trzy tory dodatkowe. Potwierdza to zresztą schemat stacyjny udostępniony przez PKP PLK jako załącznik nr 7 w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji z grudnia 2022.
@@Kuracyjastartodnowa Ja tam kurde byłem i widziałem dwa. Pierwszy bliżej głównego toru szedł dalej a drugi kończył się zaspą po jakichś 20 m. I oba było po lewo od toru głównego jak się patrzy na zachód. To ja nie wiem gdzie jest ten trzeci.
@@Kuracyjastartodnowa A dobra jak drugi raz przeczytałem to chyba rozumiem, ten tor prowadzący do Elektrowni Bełchatów to też tor dodatkowy? Bo tylko tak to rozumiem.
Wejdź na geoportal, ustaw widok na stację Bełchatów, włącz Cieniowanie (vel Lidar) w Rzeźbie terenu i wyłącz Ortofotomapę.
Tor szlakowy linii 24 to tor główny zasadniczy stacji. Reszta to tory dodatkowe i Lidar jest dowodem na to że są ich trzy - jezeli nie wierzysz mi i schematowi PLK
@@Kuracyjastartodnowa A dobra teraz widzę na wschód to rzecewiście trzy dodatkowe ale na zachód to tylko dwa
Pierwszy pociąg, którym jechałem w życiu - osobowy z Piotrkowa do Bełchatowa. Miałem wtedy trzy lata (rok 1995) i dziadek kolejarz przewiózł mnie na nielegalu w kabinie lokomotywy.
Innym czynnikiem, który sprawiał, że z pociągów nikt nie korzystał, było położenie stacji Bełchatów (Miasto) na obrzeżach miasta, gdzie i tak trzeba było dojechać autobusem miejskim. Chyba do roku 2008 MZK Bełchatów obsługiwała kursy linii 22 do Piotrkowa, więc dojazd do Piotrkowa był możliwy w zasadzie z większości przystanków autobusowych. Obecnie zorganizowany transport publiczny z Bełchatowa do Piotrkowa w zasadzie nie istnieje. Przez wiele lat oprócz sporadycznych autobusów PKS Bełchatów dojazd możliwy był jedynie prywatnymi busami.
Witam i pozdrawiam
Alan Walker spectre, ale mi deja vu do 2015 roku zrobiłeś :D
Byłem młody jak z kolegami jeździliśmy do białego łuk do elektrowni bibami jeszcze parowozy chodziły było super 😀
Motyw muzyczny z Cities in Motion ;)? 15:00
to się zgadza, Second Era czyli 1950 - 1970 jeżeli dobrze pamiętam
Brak połączenia kolejowego w Bełchatowie przez tyle lat, żeby chociaż móc dojechać do Piotrkowa lub Łodzi to jakiś niesmaczny żart.
Informacja o tym ze po tej linii miały jeździć EN-57 z prędkością 120 (prędkość projektowa 110 km/h) jest myląca, linia na odcinku Wola Krzysztoporska - Zarzecze to CMK - Zachód V-max 220 km/h, odcinek Piotrków Tryb - Wola Krzysztoporska to łącznica V-max 160 km /h. Tak po za tym to spróbuj w drugim zdaniu powiedzieć; niedopoznania" bo słychać nie - do - Poznania.
"W relacjach miejscowych przewiduje się elektryczne zespoły trakcyjne - trzyjednostkowe o szybkości maksymalnej 120 km/h" - z "Ustaleń ogólnych" projektu.
Na początku filmu, pierwszy fragment za intrem: "...zaś w ostatniej fazie, na większości trasy linia otrzymałaby parametry Centralnej Magistrali Kolejowej"
Fragment o który są wąty: "Założono, że na ukończonej linii pociągi pasażerskie będą obsługiwane trójczłonowymi zespołami trakcyjnymi o prędkości maksymalnej 120 km/h"
Projekt NIE DOTYCZY odcinków przed Piotrkowem i za Osinami. Na temat prędkości maksymalnych 220 i 160 serdecznie poproszę źródło.
@@Kuracyjastartodnowa Na odcinku Wola K. - Zarzecze łuki są na R-2200m co oznaczało wówczas prędkość dopuszczalną Vmax 220 km/h eksploatacyjną 200 km/h tak samo jak na CMK , oczywiście odpowiednich szyn nigdy nie położono. Przebieg dalej widoczny na projekcie do Siemkowic jest urojony i niemożliwy do realizacji przechodzi bowiem przez środek odkrywki Szczerców i jej zwałowisko. Realny był Kodrań około 10 km na północ, nawet był już na schematach w rejonowym rozkładzie jazdy (łódzkim) ale niestety inwestycja została zaniechana.
1) okay, parametry CMK padają w filmie, załatwione ustalone.
2) Projekt z 1973 zawiera właściwie dwa warianty na zachód z Osin - ten drugi to miał być między zwałowiskiem a Elektrownią Broszęcin, więc musieli się kapnąć na temat wtopy przez zwałowisko.
@@andrzejbak4052W momencie projektowania tej linii odkrywki Szczerców i zwałowiska na zachód jeszcze nie było. Wiedziano że jest tam węgiel ale pierwsze projekty odkrywki to koniec lat 70 tych. Odkrywka Szczerców ruszyła pełną parą dopiero w 2002 roku.
Proponuję linię Chrzanów-Wadowice-Sucha B.
Zadupie tu było... kopalnia i elektrownia to było dobrodziejstwo...
Mieszkam tu, znam chyba wszystkie miejscowości wymienione na filmie ale jak słucham i oglądam co miało być zrobione na Zarzeczu Osinach itp to ogarnia mnie załamanie. Przecież w tych miejscowościach auto jest rzadkością
🤣🤣To żart?
Jeśli już jesteśmy w temacie nie zrealizowanych inwestycji kolejowych z epoki Gierka to może jakiś odcinek na temat CMK północ do trójmiasta ?
Mogę zrobić, ale tylko w takiej konwencji jak ten, tj. jeżeli będzie projekt. Błażej Dikunow i Jakub Kulecki zrobili swoje filmy
@@Kuracyjastartodnowa Jakub i szczególnie Błażej zinwertaryzowali pozostałości niedokończonej budowy kilkanaście km na północ od Jaktorowa. Mi bardziej chodzi o plany dalej dalszego przebiegu tak jak zostało to doskonałe omówione tutaj w odcinku o linii bełchatowskiej. Kilkanaście lat temu w planach zagospodorawania przestrzennego niektórych gmin pomorskich była rezerwa pod gierkowską cmk. Mam również mapkę przebiegu koło Malborka gdzie cmka miała omijać Malbork od wschodu i północy. W Płocku jest też chyba utrzymywana rezerwa.
Na południu też miała być Cmka najprawdopodobniej wychodząca od Góry Włodowsiej omijającą GOP od wschodu w kierunku Bielska Białej Cieszyna granicy czeskiej.
Pytanie: skąd pochodzą rysunki nastawni? Gdzie można poczytać więcej na temat typowych nastawni z lat 70?
Rysunki były załączone do projektu. Co do nastawni... sugerowałbym poszukać coś w Świecie Kolei, Stalowych Szlakach, et cetera.
Zastanawiam się, o co chodzi z żartem zapodanym w 9:40. Brytyjskie media i brytyjscy kierowcy F1. Podobnie KolProjekt i ich pomysły.
Chodzi o "lekceważące podejście"?. Wyjaśnienie autora filmu będzie mile widziane.
Brytyjscy dziennikarze mają straszny odchył jak chodzi o Hamiltona, zwłaszcza Croft. Nie dało się go słuchać podczas GP Wlk. Brytanii i Brazylii w 2021, Brazylia była pierwszym wyścigiem w tamtym roku który sam z siebie wyłączyłem przed metą. Nie mogłem znieść tego gadania.
Gdyby audio ze SkySports nie było domyślne dla F1TV wtedy to bym przebolał. Ale to był mój pierwszy pełny świadomy sezon i wystarczyło, żeby znielubić Crofta i SkySports za te odchyły.
Zamień Crofta i Sky na Kolprojekt, a Hamiltona na projekty Kolprojektu. Wady? Jakie wady? Zarzecze, stacja z dwoma zadaszonymi peronami 200 m w środku lasu? To nie wada, to FICZER
@Kuracyja- start od nowa
Czy z napisami końcowymi wszystko porządku w sensie czy ta muzyka była planowana?
Pytam bo jakoś dziwnie się czuję czytając napisy końcowe, gdzie leci jeden z moich ulubionych kawałków i użycie jej po raz pierwszy na kanale ;)
Spójrz na kartę społeczność (link do konkretnej wiadomości jest tutaj w przypiętym komentarzu pod filmem). Oryginalne outro z PWT dostaje claimy.
Świetny materiał. Mam pytanie do Autora - czy uważa, że jest sens reaktywacji i rozbudowy tej linii? Oczywiście nie w takim kształcie jak przewymiarowany plan z lat 70., jednak obecnie wygląda na to, że rząd chce przygotować połączenie kolejowe pomiędzy Wieluniem a Bełchatowem. Dwa projekty mają zostać zrealizowane z programu Kolej+ (Bełchatów - Bogumiłów i Wieluń - Chorzew Siemkowice), a dodatkowo w kontrakcie programowym dla woj. łódzkiego wskazano inwestycję dot. połączenia Bełchatowa z linią kolejową 131.
Sens jest, ale na pewno nie w takim kształcie jak zaproponował IDOM, czyli do Bogumiłowa.
Obejrzałem sobie spotkanie informacyjne z października zeszłego roku dotyczące zgłoszenia linii do programu K+, trasa do Bogumiłowa to jest koncertowy strzał w stopę jeżeli chcemy mówić o przedłużeniu do węglówki. Z Osin przynajmniej można było wyprowadzić linię na zachód bez jakichś większych problemów, a linia w Bogumiłowie będzie tak zakończona że nijak się nie da.
@@Kuracyjastartodnowa O wydłużenie linii do Bogumiłowa zabiegały miasto/gmina Bełchatów oraz gmina Kleszczów. Chcieli aby linia łączyła strefę ekonomiczną, którą będzie dzięki temu bardziej atrakcyjna dla inwestorów. O dziwo nie jest to zgodne z zasadami Kolej+, która zakłada połączenia pasażerskie miast, ale jak widać udało się to przepchnąć. Miasto i gmina chcą już zabezpieczać miejsca pracy po tym, jak zostaną wygaszone elektrownia i kopalnia, choć moim zdaniem ich działania są i tak zbyt ubogie oraz za późne.
Myślę, że nowa linia odbije w kierunku Osin za Zarzeczem, żeby ominąć w drodze do linii 131 odkrywki i zwałowisko od strony północnej.
Dobra, to wydłużenie do Bogumiłowa już rozumiem. Ale odbicie za Zarzeczem nie zostało ujęte w propozycji IDOM-u.
@@Kuracyjastartodnowa Tak, IDOM w ogóle nie brał pod uwagę połączenia Bełchatowa do linii 131, choć też odpowiadali za projekt odcinka Wieluń - Chorzew. Widocznie urząd marszałkowski podszedł do tego dwutorowo ;) i mając, zapewne słuszne obawy, że nie uda się w ramach Kolej+ uzyskać finansowania na cały odcinek Bełchatów - Wieluń zabezpieczył te środki w budżecie polityki spójności EU. Nie odnalazłem dotychczas żadnego projektu dla przedłużenia linii 24 do linii 131. Z informacji na stronie RPO udało mi się tylko ustalić, że chcą przeznaczyć na to prawie 159 mln euro i będzie to zdecydowanie najdroższy projekt ujęty w tym programie - rpo.lodzkie.pl/images/2022/46-kontrakt-programowy/kontrakt-programowy.pdf
Szkoda, bo przydała by się kolej u nas w Hamburgu :/
Zrób kiedyś film o Lini Tłuszcz - Śierpc to chyba dwie linie ale nwm
Mam pytanie o co chodzi z tym pociagiem ic reymont
Ktoś rzeczywiście nieźle popłynął projektując tą linię.
Szkoda zmarnowanego potencjału. A według planów brzmiało to niesamowicie.
Nie takie inwestycje na planach legły U mnie w mieście stoi nowy komin do nowej elektrociepłowni która prawie skończyli a po upadku komuny sprzedali poniżej ceny placu i rozkradli
@@amixo1 o którym mowa? o tym w pobliżu peronu kolejowego?
Jak się nazywa ta melodia co jest na napisach?
jest podane w napisach końcowych
Zaciekawił by na pewno wielu film o linii Szerokotorowej LHS, Pozdrawiam
Jak się nazywa tytuł piosenki pod koniec filmu
napisy końcowe
Pytanko mam jako były pracownik Wars na Pendolino - dlaczego w rozkładzie Waw-Krk miałem Idzikowice jako stację? Yyy... Nigdy Nikt mi tej zagadki nie wytłumaczył w sposób sensowny 🤔
System ma wklepane żeby odróżnić wariant przez CMK od tego przez Kielce.
@@Kuracyjastartodnowa Super! Dzięki za informację. Jesteś pierwszą Osobą, która udzieliła mi racjonalną odpowiedź 👍
👍👍
Taki to nasz smutny los
kolej plus co innego mówią co innego robią sam jestem z Bełchatowa i nie raz jak jest słoneczny ciepły dzień na 2 końcu miasta mozna uslyszec ze przejezdza przez bełchatów albo z piotrkowa trybunalskiego lub rogowca
Propozycja na kolejną część linia kolejowa z Rzepina do Międzyrzecza
Ciekawostka;)
Super odcinek, choć mam wrażenie, że planiści robiąc te projekty bawili się lepiej nIż dzieciaki robiąc miasto w SimCity.
Patrząc na tabelki z prospektami ludności w 1980 i 1990 to... no latali wysoko.
W Bełchatowie mieszka mój wujek i jest największą kopalnia węgla wysunięta na północ
A ja mam inne pytanie. Czy autor tego kanału pochodzi z samego Piotrkowa lub Bełchatowa, czy może z okolic tych miast? Pozdrawiam i dziękuje za filmy.
tak, urodziłem się w Piotrkowie
M/w za ile odcinków planujesz PWT? Czekam na Gniezno
Kujawskim KD mam poświęcić odcinek 5 podzielony na 3 części.
Przed Kujawskimi są kolejno: Piotrkowska (będzie NAPRAWDĘ wkrótce), Sochaczewska (ujęcia do zrobienia), Rogowska (ujęcia są)
0:11 To jest Elektrownia Jaworzno III?
...a to Bełchatów i Piotrków Trybunalski leżą na pograniczu Śląska i Małopolski?
ja takie projekty to sobie w głowie robię jak myślę o rewitalizacji linii 96, a już tutaj mamy o wiele mniejsze zadupia. Te moje scenariusze tworzę sobie jak mi się nudzi, bo sensu to jeszcze bardziej nie mają xd
Panie Kuracyja. Materiał świetny, ale z całym szacunkiem, muzykę z intro to chyba Jachaś wybierał. Brakuje tylko "TPN 21 Wiadomości na pełnej..."
się zaśmiałem i to bardzo, ponieważ to samo intro jest w obu odcinkach "Po wąskim torze" i chwalili xD
ale na poważnie, jeżeli to przypomina coś w rodzaju propagandy (nie boję się samokrytyki), to treść dalsza... raczej propagandą nie jest, projektu LK24 za bardzo nie chwalę
@@Kuracyjastartodnowa Oglądałem Po wąskim torze, (nadal czekam na Jędrzejów!) I jakoś nie zapamiętałem xd Broń boże jakaś propaganda, poprostu śmieszkuje że brzmi jak jakieś wiadomości, teleturniej, Familiada czy coś :P.
Spokojnie, po Jachasiu wiedziałem że to jaja xD Ot, postanowiłem użyć ponownie
Można by to puszczać w KWD TV
Zgłaszam wniosek formalny o przywrócenie poprzedniego podkładu audio pod outro
Impulsing? Przecież to nie jest CDK.
@@Kuracyjastartodnowa impulsing nie był tylko przy CDK :) no ale to tylko głos pojedynczego robaczka na tubie
Nastepny program do wydania kasy dla swoich.Nikt nie potrzebuje jechać do Piotrkowa pociągiem, bo po co.Aby dostać się do dworca w B-owie i tak trzeba odpalić samochód.A jest ich w przeliczeniu na mieszkańców najwięcej w Polsce.
Szacunek za wklad pracy.
GKS Bełchatów 😊