Wymiana Ratcheta EXP DT Swiss 240

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 окт 2024
  • W filmie obrazowo i krok po kroku pokazujemy, jak wymienić Ratchet oraz wykonać przegląd piasty tylnej DT Swiss 240 w standardzie EXP 2020+
    Spis treści:
    01:18 - klucz DT Swiss do pierścienia EXP
    01:45 - demontaż bębenka
    02:36 - odkręcenie pierścienia EXP
    03:45 - porównanie Ratchetów
    04:00 - niezbędne smary
    04:05 - montaż pierścienia EXP
    05:08 - smarowanie łożysk i end capów
    05:34 - smarowanie Ratcheta

Комментарии • 17

  • @filipog4
    @filipog4 2 месяца назад

    Jak zawsze, miło popatrzeć na tak rzetelną pracę. Wiedzę i doświadczenie widać z daleka :) do tego dobra jakość, ujęcia i montaż - dokładnie takie filmy wyobrażałem sobie, odkąd wspomnieliście o rozpoczęciu ich nagrywania już dawno temu :)
    A tak z innej beczki - jeśli mnie wzrok nie myli, nosisz buty typu barefoot? Osobiście zainteresowałem się tematem jakiś rok temu i na początek wybór padł na Feel Grounds, wczoraj do mnie dotarły :) choć stawiam w nich pierwsze kroki, to już mam chęć kupić kolejną parę :D

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад +1

      Dzięki @filipog4 :-) Wzrok Cię nie myli, to fivefingersy. Używam tego typu butów (minimalistycznych) od wielu lat i nie mógłbym już chodzić na grubej podeszwie.

    • @taktak7980
      @taktak7980 2 месяца назад

      A tak z ciekawości nie wygodniej Ci się chodzi 8 godzin w butach z pianką? Lepiej wypadają takie barefooty niz wygodne piankowe? Pytam z ciekawości, bo tez myśle o przesiadce

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад +1

      @taktak7980 u mnie przygoda z takimi butami zaczęła się zupełnie naturalnie. Po prostu (zupełnie nie wiedząc o tym, że istnieje coś takiego jak obuwie minimalistyczne) wiele lat temu kupiłem zupełnym przypadkiem (zdecydowały względy wizualne ;-)) obuwie z cienką podeszwą. I to był strzał w dychę. Po prostu klasyczne, grubsze rozwiązania przestały mi odpowiadać.
      Przy czym Fivefingersy to buty ekstremalne. Pomimo wielu lat chodzenia w tego typu obuwiu po zakupie zrobiłem w nich kilkunastokilometrową przebieżkę i doznałem kontuzji (takiej, że musiałem przestać biec i wracać powoli do domu). Przeszła mi 2-3 dniach.
      Na pewno są to najlepiej "trzymające" w terenie buty minimalistyczne, jakie miałem. Dodatkowo wyraźnie czuć łatwość odbijania się z palców względem klasycznych rozwiązań. Fivefingersy fajnie wpływają na mięśnie łydek - to również czuć. Niemniej w mojej opinii do tego typu butów trzeba przystosowywać się przez lata i nie robić niczego na siłę jeśli Ci nie podejdą. Bez tego naprawdę łatwo o urazy.

  • @RhythmSecure
    @RhythmSecure 2 месяца назад

    Więcej takich filmów!
    Pozdrawiam

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад

      Na pewno będą, dzięki za komentarz!

  • @vetiSwiss
    @vetiSwiss 2 месяца назад

    Od niedawna mam piaste z identycznym rachetem i zauważyłem ze kolo trochę inaczej tyrka za każdym razem jak zdejmę bębenek. Czy to jest kwestia ułożenia tej sprężynki czy może chodzi o ilość smaru na zapadkach?

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад

      Smar powoduje głośniejszą lub bardziej cichą pracę. Gdy jest nierównomiernie rozłożony - także dźwięk ulegnie zmianie.
      Sprężynka również może wpływać na odgłosy wydawane przez piastę. Czasami docisk jest nierówny, nie powinno się jej rozciągać.

  • @cezaro2336
    @cezaro2336 2 месяца назад +1

    Przecież to ręką schodzi te nowe ncapy po co taki klucz

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад +1

      Nie zawsze, jak widać na filmie. W wielu piastach spasowanie jest bardzo ciasne i bywają przypadki, gdzie narzędzie nie chce pomóc (co wynika najczęściej z konstrukcji piasty lub zapieczenia się elementów)

  • @filippe7565
    @filippe7565 2 месяца назад

    Kurde mój ratchet 36 glosno chodzi i nie wiem czy to kwestia smaru czy ten typ tak ma.

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад +1

      @filippe7565 głośna praca może być spowodowana zbyt małą ilością smaru. Ale też często dźwięk bębenka jest dodatkowo rezonowany - wzmacniany - przez kasetę (szczególnie, jeśli to np. SRAM w formie wycinanki z jednego kawałka stali).

  • @adampietras
    @adampietras Месяц назад

    wszystko robicie ok ale po co nanosicie smar na plastikową osłonę kulek łożyska tam nie ma styku /tarcia z innymi elementami przy takiej okazji to warto osłony delikatnie zdjąć chociaż z dostępnej jednej strony i nałożyć smaru. Pozdrawiam

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  Месяц назад

      Smar nanosi się na gumowe osłony łożysk po to, aby zabezpieczyć wnętrze przed penetracją wody. To samo należy zrobić z miejscem styku łożysk z osią. Woda jest jednym z najbardziej destrukcyjnych czynników wpływających na zużycie. Jeśli łożysko toczy się dobrze nie dokładamy smaru, ponieważ zdejmowanie osłon samo w sobie nie jest najlepszym pomysłem (choć niektórzy producenci zalecają tego typu praktyki, np. CeramicSpeed).
      Doskonale jest to rozwiązane w łożyskach Chris King - tam uszczelnienia są żywcem wyjęte z zastosowań w przemyśle ciężkim i można je demontować bez obawy o uszkodzenie. Pozdrawiamy również! :-)

  • @esdopedoen517
    @esdopedoen517 2 месяца назад

    Co myślisz o używaniu bardzo małej ilości smaru na sprzęgle lub zastępowania go oliwką tak, by wzmocnić dźwięk ratcheta?

    • @serwisbajka
      @serwisbajka  2 месяца назад +1

      @esdopedoen517 mała ilość smaru jak najbardziej - zwiększy to głośność ratcheta. Właściwa oliwka również, aczkolwiek osobiście wolę jednak smar. Na pewno nie polecam rozciągania sprężynek - zwiększą docisk, ale niekiedy prowadzi to do uszkodzenia mechanizmu.
      Wbrew pozorom dużo daja sama kaseta, która np. w przypadku SRAMa działa jak puszka rezonansowa i dodatkowo wzmacnia dźwięk. Jeśli masz piastę MTB, możesz także wymienić bębenek na wersję SL, która jest mocniej frezowana i inaczej przenosi dźwięk. Głośniej działają też nowsze modele Ratcheta, frezowane wewnątrz.

    • @esdopedoen517
      @esdopedoen517 2 месяца назад

      @@serwisbajka Dzięki za odpowiedź. Pamiętam jak miałem kiedyś kasetę Reda OG-1090 i ona pięknie rezonowała, bo była pusta w środku