@@mr.szkielkokoko9322 Coś Cię piecze czy co? Po co chodzić do prawnika, skoro wszystko masz napisane w kpc, wystarczy przeczytać. Po co w ogóle słuchać kogokolwiek na YT, skoro wszystko można zrobić samemu. Bułek w sklepie też nie kupujesz, bo możesz upiec sam? Ten sam mechanizm. Zrób swój kanał i zrób to lepiej, będę wtedy oglądał Ciębie, obiecuję :)
Jestem ciekaw czy w instrukcji obsługi do samochodu jest napisane że można jeździć w deszczu albo jaki jest wiatr graniczny: 😀 A jak nie napisali jaki jest wiatr graniczny to znaczy że nie można jeździć jak wieje. Logiczne? "Czego nie rozumiesz?"🤣
Warto znać nie tylko przepisy europejskie, ale krajowe. U nas to jeszcze pikus. W Chorwacji jest bardzo ciekawe, możesz latać....ale nie możesz nagrywać bez zgody, przy czym zgodę otrzymują tylko firmy z Chorwacji :-)
Jak do przepisów dronowych mają sie latawce? Swojego czasu , gdy słownik języka polskiego nie znał jeszcze słowa DRON wypuszczałem pod latawcem skrzynkowym kamery i aparaty , wychodziło 500m linki , sam latawiec miał ok 250-300 m AGL.. Czy obecnie też tak można?
Nie no więzienie jak połamiesz wzdłuż i wszerz prawo lotnicze :D Za Mini3Pro w terenie zabudowanym może latać więc spoko - tylko nie wlatuj ludziom nad głowy ani nad zgromadzenia osób bo tego nie wolno :)
@@jalatam Trudno w terenie zabudowanym nie wlatywać ludziom nad głowy. Poza tym sama interpretacja tego przepisu jest absurdalna. Dron który ma 248 gr , nie ma tyle, bo nie. ... pomimo że ma.
@@jalatam W praktyce jest likwidacja dronów o masie do 250gr. I wg mnie mocno bezprawna. Ciekawe czy można taką interpretację przepisów skierować do jakiegoś sądu, bo aż trudno uwierzyć że taka interpretacja przeszła.
@@firsst6779 mam właśnie otwartą stronę ULC i jeśli chodzi o ta masę to nawet jest w tym logika bo MTOM - Maximum Take Off Mass mówi o tym jaka jest maksymalna masa startowa danego statku a nie aktualna. A skoro do M3p można włożyć kartę micro SD, która wazy zawrotne 0,25g oraz założyć osłony na śmigła (czyli modyfikacje które udostępnia producent), to dron będzie ważył więcej niż 249g a skoro i w tedy jest zdatny do lotu (zdaniem producenta) to jego MTOM nie wynosi 249 tylko więcej wiec pod przepisy nie może się łapać. Żeby nie było ja tylko tłumacze logikę przepisów, nie mówię ze się z nią zgadzam 🥲a sprawa lotów nad ludźmi - można przelecieć nad osobami postronnymi „przypadkowo” ale nie należy nad nimi wisieć cały czas - jak to mówi ULC - „ograniczyć czas lotu nad osobami postronnymi do minimum”👍 UPS! Niechcący.. - takiej wymówki używają wszyscy latający w mieście nad ludźmi 😉 zabrania sie tylko wlatywać nad zgromadzenia czyli np koncert/mecz. Zrób sobie A1/A3 na darmo na stronie ULC i będzie ok 🤘
@@jalatam Oczywiście że to nie ma sensu i rodzi to duże zamieszanie. Tym bardziej że wszędzie mówi się o tych dronach, że są to drony do 250 gr ,a więc nie trzeba robić uprawnień. Jak się chce to można można nie robić z ludzi idiotów i zrobić to tak jak powinno być zrobione, czyli tak jak to zrobił urząd lotnictwa w UK. Masa startowa to aktualna masa drona dla konkretnego lotu. Można ? Można. Jak widać można podejść normalnie do tematu. Dla drona mini 3 pro take off mass to 249gr. To co zrobił ULC to narażenie nieświadomych ludzi na kary i pozbawianie nas prawa do lotu w kategorii A1 już w roku 2024. A to cytat z angielskiej strony odnoszący się do zamieszana dotyczącego maksymalnej masy startowej. "Although the UAS Regulations make reference to ‘maximum take-off mass’ (MTOM) throughout, as defined in Article 2 of the UAS IR, this term creates some confusion when referring to ‘home built’ or other ‘legacy’ unmanned aircraft where an MTOM has not been defined by the manufacturer. The term ‘take-off mass’ is also used when referring to legacy aircraft, but only within one article (Article 22 - transitional arrangements) and the term is not specifically defined. To clarify the situation the UK interprets these terms within the Open category only as follows: CAP 722 Chapter 2 | Operational Guidance Operational Guidance November 2020 Page 49 • Unmanned aircraft marked with a Class marking (C0 to C4) - MTOM will continue to be used as defined • Unmanned aircraft without a Class marking - any reference to MTOM or ‘take-off mass’ should be taken to mean the weight of the unmanned aircraft at the point of take-off for that particular flight (which is referred to as the ‘flying weight’)"
co z lataniem za granicą, dokładnie w Wenecji, kilka artykułów czytałem i niby jest zakaz, niby nie wszędzie, niby trzeba ubezpieczenie, kurde marzy mi się jedna fotka którą sobie wywołam w dużym formacie na ścianę, a czuję, że to będzie ciężkie do wykonania
Cześć! Pod co można podciągnąć przykładowo latanie FPV bez obserwatora zakładając, że mamy NSTS-01? Oczywiście biorąc pod uwagę najnowsze przepisy Prawa Lotniczego i NSTSów. Z tego co wiem to policja czy inne służby poza PANSĄ i ULC nie mają możliwości rozliczania z takich naruszeń. Pzdr!
A co z zakazami lotów nad obiektami wojskowymi, zakładami karnymi, elektrowniami, ujęciami wody itd.? W jakich aktach prawnych można znaleźć informacje na ten temat? Kto ma uprawnienia, żeby skontrolować, czy latam zgodnie z instrukcją obsługi oraz stan techniczny mojego drona? Kto może stwierdzić, czy mam swojego drona w zasięgu wzroku? Czy w takim razie instrukcję obsługi muszę mieć zawsze przy sobie podczas latania? Wydaje mi się, że większość z tego (oprócz lotów w strefach zakazanych) podlega weryfikacji dopiero w przypadku spowodowania jakiegoś incydentu czy wypadku i wszczęcia dochodzenia.
@najdos- Też tak mi się wydaje. Myślę, że latając dronem spokojnie nad miastem to pies z kulawą nogą by się tym nie przejął. A nawet jakby jakiś społeczniak by się zainteresował naszym lecącym dronem i postanowił zawiadomić służby to zanim cokolwiek by zrobili to dawno wrócimy tym dronem do siebie. To coś jak picie sobie piwa w głębi lasu w Borach Tucholskich. Teoretycznie nie wolno ale prawdopodobieństwo dostania za to mandatu jest niemal równe zeru.
Fajny materiał a może byś zrobił materiał otym jakie uprawnienia są potrzebne począwszy od drona z lidla przez 40gramowe droniki fpv potem np dji fpv czy drony budowane 5" I omówić jak ma się wzrost masy do poziomu uprawnień plota pozdrawiam dobra robota;)
Mnie osobiście ciekawią przepisy dotyczące prywatnego terenu.czy są takie .bo mam wątpliwości czy straż miejska ma prawo latać tuż nad moim kominem.a gdzie w tym moje prawa?jak ją swoim dronem polecę nad komin straży miejskiej to zaraz będzie aferami a oni mogą? Chyba nie do końca jest to legalne moim zdaniem.
Może bo to przestrzeń powietrzna i z koncepcji FUA wynika, że jest dla każdego i nie może być ograniczona. Jeżeli latają zbyt często to możesz zgłosić uporczywe nękanie (że Ci hałasują non stop nad głową i we własnym domu nie masz spokoju). Mnie tylko zastanawia czym Ty w piecu palisz skoro latają Ci nosaczem nad kominem..? :D
Te przepisy to kpina z ludzi. Za latanie zabawką (słyszałem, co wg.przepisów zabawką nie jest, ale to i tak przegięcie), niezależnie gdzie (np. nad łąkami) kara surowsza, niż za jazdę samochodem bez uprawnień. A co stwarza realniejsze zagrożenie? Dodam też, że w prawie wodnym, wszystko, co pływa, to statek. I mam przy okazji jeszcze pytanie. Kiedyś latałem zdalnie sterowanym samolotem. Bez FPV. Czy taka zabawka, o rozpiętości skrzydeł 2 m, zrobiona ze styropianu, też podlega pod te przepisy? Interesuje mnie fotografia z powietrza i drony są do tego idealne. Marzy mi się dron sterowiec/ zdalnie sterowany sterowiec (duża wyporność, można podpiąć prawdziwą kamerę i do tego mało prądu zużywa).
odpuść sobie sterowiec - 1m^helu/wodoru podnosi 1kg , hel drogi , wodoru nie kupisz a pozyskanie 1m^3 zajmie dużo czasu , jak to zwiniesz po locie ?? wypuścisz hel w atmosfere? po 150 pln za kubik ? poza tym sterowiec odleci z wiatrem , musiał byś mieć potężne silniki i pakiety (waga) ,żeby to pchać pod wiatr... na dzień dzisiajszy tylko dron , ewentualnie jakiś Elektroszybowiec , lub coś w stylu Parot disco..
Prezes ULC wydaje świadectwo zdatności do lotu po stwierdzeniu zgodności stanu technicznego statku powietrznego z wymaganiami określonymi w certyfikacie typu wydanym lub uznanym przez Prezesa Urzędu oraz ustanowionymi przepisami prawa w zakresie ciągłej zdatności do lotu statku powietrznego .. więc nie jest to instrukcja obsługi.
Mówimy tu o dronach. Prezes ULC nie wydaje zaleceń do każdego modelu. Obecnie wchodzą certyfikaty C0-C6 ale to dalej nie będzie decyzja prezesa ULC odnośnie każdego konkretnego modelu tylko adaptacja Unijnego rozporządzenia poprzez wprowadzenie nowej ustawy prawo lotnicze. Na czas nagrywania tego wideo to właśnie instrukcja obsługi określała jak należy użytkować BSP.
a co w sytuacji kiedy sam złożyłem dużego drona ,który w związku z samodzielnym pomysłem i montażem nie posiada czegoś takiego jak instrukcja obsługi ???, Powiedzmy że robię tą konstrukcją pierwsze oblatywanie i nie wiem ile toto się podniesie w górę i czy w jaki kolwiek sposób się podniesie :) :) :) oraz jaki powiew wiatru jest w stanie wytrzymać .... jak te przepisy mają się do takiej sytuacji ???
Jeśli chcesz nim odbywać lot w kat. Szczególnej musisz go zarejestrować w UTM, to samo z ubezpieczeniem.. Więc zgodnie z procedurami musisz stworzyć instrukcje obsługi w oparciu o części jakich uzyles i trochę mat-fizu 😉 silniki, kv, napięcie pakietu, śmigła, skok, mtom... = ciąg itd. Od groma roboty i na to są jakieś procedury ale żeby to zrobić tak zgodnie ze sztuka trzeba by poczytać o procedurach takich akcji.. Ja aż tak mądry nie jestem 😅
@@jalatam Dronami na codzień nie latam ( sporadycznie sparkiem jak jest taka potrzeba :)) ale bardziej wciągneło mnie konstruowanie swoich projektów na bazie kontrolera pixhawk i różnego rodzaju osprzętu w postaci czujników zbliżeniowych ,sonarów i nawet obrotowego lidara i wiadomo ... oblatać takie coś trzeba a że małe to nie jest bo ma śmigła 19 cali i waży z baterią jakieś 5-6 kg ,to naszła mnie taka właśnie myśl ... ile mi dowalą jak mnie złapią :) ... wiadomo że mam takie swoje miejsce na obloty gdzie jest to polana a dookoła las w razie jak by chciał sobie dron zrobić coś niekontrolowanego i nawet były sytuacje że zakładałem mu smycz w postaci linki żeby wyżej niż 10 metrów nie odleciał ale mimo to tak jak powiedziałeś ... dobrze jest znać przepisy jakie się nagina albo jakie się łamie i być tego świadomym :)
Ja dostarczył bym projekt (wraz z prawami autorskimi) do ambasady Iranu. Po miesiącu przyszłaby paczka z dronem i instrukcją wg. moich wytycznych: prędkość wiatru do 8 km/s (możnaby holować go za rakietą kosmiczną), temperatura użytkowania od -273'C (kosmos) do +6 mln'C (słońce), pułap od -3000 m (kopalnie złota w RPA) do + 36000 km (satelity geostacjonarne), deszcz, grad, śnieg do 100 t/m²/min. Wszystko z pieczęciami i podpisami odpowiednich instytucji z Iranu. ULC mógłby mi skoczyć, bo nikt nawet amerykanie, nie kwestionuje dronów z Iranu.
Witam, witam. Wpadam ze swojego kanału ( na który notabene zapraszam ). A już dawno nic nie było, myślałem że już porzuciłeś kanał a tu niespodzianka i to od razu taka ku przestrodze. Pozdrawiam ps. mam nadzieje że uda się coś razem nagrać jakiś krosik. Mam rzut dronem do Ciebie. Pozdrawiam Serdecznie
Chciałbym poinformować, ze został skradzony dron z oprzyrządowaniem o numerze fabrycznym Serial Number: 1581F4XF322AA006X1F7, oraz fly more kit o numerze fabrycznyn 52WKK8j01200DL. Uważajcie na "okazje" które mogą was wpakować na minę.
Myślę, że latając dronem spokojnie nad miastem to pies z kulawą nogą by się tym nie przejął. A nawet jakby jakiś społeczniak by się zainteresował naszym lecącym dronem i postanowił zawiadomić służby to zanim cokolwiek by zrobili to dawno wrócimy tym dronem do siebie. To coś jak picie sobie piwa w głębi lasu w Borach Tucholskich. Teoretycznie nie wolno ale prawdopodobieństwo dostania za to mandatu jest niemal równe zeru.
1.A co z dronami o masie ujemnej jak balony i sterowce? Balonem co prawda trudno sterować, trzeba zdać się na wiatr, co nawet czasami Chińczykom w Stanach nie wychodzi, ale sterowcem kierować spokojnie można. ULC ma licencje na wielorotory, samoloty i helikoptery, ale nie na aerostaty. 2. A latawce? Są.modele skrzynkowe ważące więcej niż 25 kg. Zwykłe spokojnie uniosą kamerkę, skrzynkowe inny sprzęt. 3. Poduszkowce? Unoszą się kilka/kilkanaście cm nad ziemią/wodą. Czy jakiekolwiek polskie przepisy je obejmują? Jeśli nawet tak, to na pewno nie bezzałogowe. Poza tym praktycznie cały czas dotykają podłoża fartuchem, czy zatem są to drony naziemnonawodne czy powietrzne, a może naziemnonawodnopowietrzne? 4. Jeśli dron do 250 g nie ma kamery, to nie musi być rejestrowany. A jeśli ciągnie światłowód, który rzuca obraz do aparatu w smartfonie, to co wtedy? 5. Przepisy mówią jedynie o maszynach latających. A jeśli umieścimy kamery na ptakach, ssakach (nietoperze), czy owadach (takie minikamery kiedyś będą); wytresujemy ptaszysko i wyślemy w strefy zakazu lotów, a potem upublicznimy filmy to co?
Swojego czasu , gdy słownik języka polskiego nie znał jeszcze słowa DRON wypuszczałem pod latawcem skrzynkowym kamery i aparaty , wychodziło 500m linki , sam latawiec miał ok 250-300 m AGL.. Czy obecnie też tak można?
Kazdy sprzet latajacy ktory posiada oznaczenie wlacznie CE od 14 lat i wiecej jest sprzetem ktorego latanie nalezy regulowac wedlug obowiazujacego prawa lotniczego, z tego co pamietam.
Latam od dawna, jeszcze ustaw nie było, obecnie prawo mocno nas ogranicza i uważam, że jest to już za duża ingerencja i to zabija tę dziedzinę gospodarki, to jest zabieranie nam wolności, ja na te niektóre pojebane przepisy kładę lachę i dalej będę latał mimo uprawnień BVLOS i kategorii szczególnej i nadal będzie partyzantka, ponieważ nie lubię, jak zabiera się mi swobody obywatelskie.
Oj to jest dobry temat! Poszczególne strefy będą w oddzielnym materiale, ten traktuje bardziej ogólnie co oprócz stref może być przyczyną problemu dla niejednego kontrolującego 😉
@@jalatam fajnie, że pochwaliłeś się PAŻP - ostatnio próbowałem polatać przez PansaUTM i zgłosiłem misję to ją odrzucono ("obowiązuje całkowity zakaz wykonywania lotów BSP") a w dzień planowanej misji dwóch latało z check-in w DronRadar. Pytanie czy dzwoniąc prędzej dostanę zgodę na lot niż w PansaUTM? Ponadto czytają opis strefy jest jednak wyłączenie które umożliwia latanie w strefie i żeby było ciekawiej jest mowa o masie startowej nawet do 25kg i AGL do 50m.
R148 wychodzi Notam'em i owszem można w niej latać ale tylko w granicach administracyjnych miast pow. 25k mieszkancow tj. Rzeszów i Jarosław. Poza tymi granicami zakaz lotów BSP. I owszem dostaniesz prędzej zgodę zarządzającego na telefon bez misji na PansaUTM bo PAŻP nie może wydać zgody na lot w takiej strefie a zarządzający tak. Jak tamci panowie latali bez zgody to art. 212 i uwierz mi, to się dzieje ✌
@@kynekit tu można się zdziwić gdyż jest w użyciu sprzęt który może zlokalizować nie tylko drona ale również operatora. Więc jakby mieli akcję na wyłapywanie "cwaniaków" to jest to możliwe :-( lepiej skoczyć za Rudnik i tam spokojnie polatać. Sam uważam, że te obostrzenia są na spory zapas i w większości bez sensu zwłaszcza dla BSP poniżej 250g.
Do 1 km od lotniska całkowity zakaz bez zgody. 1-6 km do 30 m, ale nie pamiętam jak jest gdy strefa jest aktywna. Teraz na mapie PANSA są te informacje.
@@pawelm5053 air 2 nie polatasz nad ludźmi i budynkami. Powinieneś zachować dystans 150 metrów. Z większego drona przesiadłem się na mniejszego właśnie ze względu przepisów.
@@lis92100 zawsze możesz powiedzieć ze znalazłeś w sieci i pobrałeś na kompa, którego już nie masz na konto Microsoft które zostało skradzione.. a hasło do maila znała dawno zmarła babcia 😎 ogólnie wypierać się ✌️
Ja latam dji mini se zarejestrowanym i jestem operatorem drona i wszystko gra no nielata sie przy wojsku szpitalu i innych... Tylko pola lasy stawy piekne filmy i zdjecia polecam rozsadnym ludzią
pod jaki paragraf podlega pilot blackhawka , który na festynie pełnym ludzi urywa wirnikiem śmigłowca przewód elektryczny ? wg TV strata na 2,5 mln , ubezpieczyciel nie wypłaci . pilot odpowiada finansowo - uwaga - do 3-krotności uposażenia , ALE odszedł na emeryture... to dopiero są jaja . Naprawa będzie finansowana z"budżetu celowego policji" czyli naszych podatków. A więc latasz dronem bez zgłoszenia - 5 lat , urywasz blackhawkiem przewód energetyczny na festynie - idziesz na eme
Interpretacja przepisów to ciężka sprawa. Do 250gr. dron jest traktowany jako zabawka. Chodzi o Unijne prawo. Dlatego np. DJI takie drony wypuszcza. Jeśli policja lub straż miejska do Was się przyczepi to raczej schowajcie sprzęt i na tym się skończy. Inaczej jest w parkach narodowych. Oni więcej o tym wiedzą bo za filmowanie mają cennik, no i strefę. My byśmy polecali zarejestrować się ULC-u i zrobić licencję podstawową. Nie jest trudne, a nie raz można się obronić. Pozdrawiamy.
Można na luzie tylko zarejestruj się na drony.ULC.gov.pl i przejdź darmowe szkolenie A1/A3. To pozwoli Ci latać Mini3, nauczy nieco prawa lotniczego i bezpiecznego korzystania ze sprzętu ;)
Drony do 249gr znanych producentów nie są uznawane przez ULC jako drony do 249gr. Ponieważ jak twierdzą, zawsze możesz założyć jakieś akcesoria, które zwiększą jego wagę.
@@Jarkosss Tak. Certyfikat jest ważny w UE. Wymagane oklejenie nr licencji drona i przestrzeganie stref. Warto wydrukować sobie certyfikat, albo przynajmniej ściągnąć na telefon.
Rules are for fools....👈 Że zapytam....a co w tym dzikim kraju jest normalnego? Jakie prawo mamy napisane tak by cie czleku nie ujebać? Jak widać musi byc napisane pokrętnie...👈
W Polsce jedyne legalne hobby to hlenie na umór przed telewizorem...
Zabawne ze od wielu dekad nic się nie zmieniło.. 🫡
Bo Ci co tworzą ustawy też w palnik dają...dlaczego nic się w tej kwestii nie zmieni
No niestety przecież społeczeństwo ma być głupie i zasówać na ZUS i wypłaty dla posłów 😢
A i za chlanie jeszcze można dostać rentę😂
dobrze powiedziane...
Film kozak. Sam jeszcze nie latam, ale dodatkowa wiedza zawsze się przyda :)
film kozak LUL. Gosć nam czyta ustawe z dziennika ustaw, jak nie umiesz sam znalesc to w sumie racja. Masz swojego kozaka na YT
Jak nie widzisz różnicy między czytaniem a interpretacją ustawy to ten film jest zdecydowanie dla Ciebie ;)
@@mr.szkielkokoko9322 Coś Cię piecze czy co? Po co chodzić do prawnika, skoro wszystko masz napisane w kpc, wystarczy przeczytać. Po co w ogóle słuchać kogokolwiek na YT, skoro wszystko można zrobić samemu. Bułek w sklepie też nie kupujesz, bo możesz upiec sam? Ten sam mechanizm. Zrób swój kanał i zrób to lepiej, będę wtedy oglądał Ciębie, obiecuję :)
Jestem ciekaw czy w instrukcji obsługi do samochodu jest napisane że można jeździć w deszczu albo jaki jest wiatr graniczny: 😀 A jak nie napisali jaki jest wiatr graniczny to znaczy że nie można jeździć jak wieje. Logiczne? "Czego nie rozumiesz?"🤣
o to ten sławny youtuber w końcu zrobił materiał :)
Tak, to ja!
Warto znać nie tylko przepisy europejskie, ale krajowe. U nas to jeszcze pikus. W Chorwacji jest bardzo ciekawe, możesz latać....ale nie możesz nagrywać bez zgody, przy czym zgodę otrzymują tylko firmy z Chorwacji :-)
Jak do przepisów dronowych mają sie latawce? Swojego czasu , gdy słownik języka polskiego nie znał jeszcze słowa DRON wypuszczałem pod latawcem skrzynkowym kamery i aparaty , wychodziło 500m linki , sam latawiec miał ok 250-300 m AGL.. Czy obecnie też tak można?
Kupiłem mini3pro żeby móc latać w mieście. Teraz okazuje się że jedyne co mogę, to załapać się na karę finansową lub więzienie. Rewelacja.
Nie no więzienie jak połamiesz wzdłuż i wszerz prawo lotnicze :D Za Mini3Pro w terenie zabudowanym może latać więc spoko - tylko nie wlatuj ludziom nad głowy ani nad zgromadzenia osób bo tego nie wolno :)
@@jalatam Trudno w terenie zabudowanym nie wlatywać ludziom nad głowy. Poza tym sama interpretacja tego przepisu jest absurdalna. Dron który ma 248 gr , nie ma tyle, bo nie. ... pomimo że ma.
@@jalatam W praktyce jest likwidacja dronów o masie do 250gr. I wg mnie mocno bezprawna. Ciekawe czy można taką interpretację przepisów skierować do jakiegoś sądu, bo aż trudno uwierzyć że taka interpretacja przeszła.
@@firsst6779 mam właśnie otwartą stronę ULC i jeśli chodzi o ta masę to nawet jest w tym logika bo MTOM - Maximum Take Off Mass mówi o tym jaka jest maksymalna masa startowa danego statku a nie aktualna. A skoro do M3p można włożyć kartę micro SD, która wazy zawrotne 0,25g oraz założyć osłony na śmigła (czyli modyfikacje które udostępnia producent), to dron będzie ważył więcej niż 249g a skoro i w tedy jest zdatny do lotu (zdaniem producenta) to jego MTOM nie wynosi 249 tylko więcej wiec pod przepisy nie może się łapać. Żeby nie było ja tylko tłumacze logikę przepisów, nie mówię ze się z nią zgadzam 🥲a sprawa lotów nad ludźmi - można przelecieć nad osobami postronnymi „przypadkowo” ale nie należy nad nimi wisieć cały czas - jak to mówi ULC - „ograniczyć czas lotu nad osobami postronnymi do minimum”👍 UPS! Niechcący.. - takiej wymówki używają wszyscy latający w mieście nad ludźmi 😉 zabrania sie tylko wlatywać nad zgromadzenia czyli np koncert/mecz. Zrób sobie A1/A3 na darmo na stronie ULC i będzie ok 🤘
@@jalatam Oczywiście że to nie ma sensu i rodzi to duże zamieszanie. Tym bardziej że wszędzie mówi się o tych dronach, że są to drony do 250 gr ,a więc nie trzeba robić uprawnień. Jak się chce to można można nie robić z ludzi idiotów i zrobić to tak jak powinno być zrobione, czyli tak jak to zrobił urząd lotnictwa w UK.
Masa startowa to aktualna masa drona dla konkretnego lotu. Można ? Można. Jak widać można podejść normalnie do tematu. Dla drona mini 3 pro take off mass to 249gr.
To co zrobił ULC to narażenie nieświadomych ludzi na kary i pozbawianie nas prawa do lotu w kategorii A1 już w roku 2024. A to cytat z angielskiej strony odnoszący się do zamieszana dotyczącego maksymalnej masy startowej.
"Although the UAS Regulations make reference to ‘maximum take-off mass’ (MTOM)
throughout, as defined in Article 2 of the UAS IR, this term creates some confusion
when referring to ‘home built’ or other ‘legacy’ unmanned aircraft where an MTOM has
not been defined by the manufacturer. The term ‘take-off mass’ is also used when
referring to legacy aircraft, but only within one article (Article 22 - transitional
arrangements) and the term is not specifically defined.
To clarify the situation the UK interprets these terms within the Open category only as
follows:
CAP 722 Chapter 2 | Operational Guidance Operational Guidance
November 2020 Page 49
• Unmanned aircraft marked with a Class marking (C0 to C4) - MTOM will
continue to be used as defined
• Unmanned aircraft without a Class marking - any reference to MTOM or ‘take-off
mass’ should be taken to mean the weight of the unmanned aircraft at the point
of take-off for that particular flight (which is referred to as the ‘flying weight’)"
co z lataniem za granicą, dokładnie w Wenecji, kilka artykułów czytałem i niby jest zakaz, niby nie wszędzie, niby trzeba ubezpieczenie, kurde marzy mi się jedna fotka którą sobie wywołam w dużym formacie na ścianę, a czuję, że to będzie ciężkie do wykonania
Cześć! Pod co można podciągnąć przykładowo latanie FPV bez obserwatora zakładając, że mamy NSTS-01? Oczywiście biorąc pod uwagę najnowsze przepisy Prawa Lotniczego i NSTSów. Z tego co wiem to policja czy inne służby poza PANSĄ i ULC nie mają możliwości rozliczania z takich naruszeń. Pzdr!
A co z zakazami lotów nad obiektami wojskowymi, zakładami karnymi, elektrowniami, ujęciami wody itd.? W jakich aktach prawnych można znaleźć informacje na ten temat?
Kto ma uprawnienia, żeby skontrolować, czy latam zgodnie z instrukcją obsługi oraz stan techniczny mojego drona? Kto może stwierdzić, czy mam swojego drona w zasięgu wzroku? Czy w takim razie instrukcję obsługi muszę mieć zawsze przy sobie podczas latania?
Wydaje mi się, że większość z tego (oprócz lotów w strefach zakazanych) podlega weryfikacji dopiero w przypadku spowodowania jakiegoś incydentu czy wypadku i wszczęcia dochodzenia.
@najdos- Też tak mi się wydaje. Myślę, że latając dronem spokojnie nad miastem to pies z kulawą nogą by się tym nie przejął. A nawet jakby jakiś społeczniak by się zainteresował naszym lecącym dronem i postanowił zawiadomić służby to zanim cokolwiek by zrobili to dawno wrócimy tym dronem do siebie. To coś jak picie sobie piwa w głębi lasu w Borach Tucholskich. Teoretycznie nie wolno ale prawdopodobieństwo dostania za to mandatu jest niemal równe zeru.
Tak jest. Lepiej świadomie na przypale niż jak dzban , odpalać bo mi się należy. To propsuje.
Spoko film. To powied mi proszę co myślisz o ograniczeniach jakie są nałożone w EP R148
Moim zdaniem są niewspółmierne do ryzyka jakie niosą że sobą operacje BSP 🤔
@@jalatam Czyli mamy podobne zdanie. I brak możliwości uzyskania zgody nawet na mały AGL na wiosce kilkanaście km od lotniska.
😱 Niecierpliwie czekam na premierę 👍😊
Ty wiesz ze ja też? Muszę tak częściej robić 😅
Jak chodzi o ten wiatr graniczny to chodzi o średnią prędkość czy podmuchy?
8:55 hehe. Super wyjaśnione
A dziękuje :D
Fajny materiał a może byś zrobił materiał otym jakie uprawnienia są potrzebne począwszy od drona z lidla przez 40gramowe droniki fpv potem np dji fpv czy drony budowane 5" I omówić jak ma się wzrost masy do poziomu uprawnień plota pozdrawiam dobra robota;)
To musiałby być 3 godzinny tasiemiec 😅 ale nie wykluczam. Niezły pomysł, dzięki 😉
@@jalatam teraz popularne są seriale są wszędzie.odcinek 1 czym mogę latać bez uprawnień 2 z darmowym szkoleniem 3 z nst itd.....;)
To jest serio niezły pomysł - zrobie takie coś 🤘
Mnie osobiście ciekawią przepisy dotyczące prywatnego terenu.czy są takie .bo mam wątpliwości czy straż miejska ma prawo latać tuż nad moim kominem.a gdzie w tym moje prawa?jak ją swoim dronem polecę nad komin straży miejskiej to zaraz będzie aferami a oni mogą? Chyba nie do końca jest to legalne moim zdaniem.
Może bo to przestrzeń powietrzna i z koncepcji FUA wynika, że jest dla każdego i nie może być ograniczona. Jeżeli latają zbyt często to możesz zgłosić uporczywe nękanie (że Ci hałasują non stop nad głową i we własnym domu nie masz spokoju). Mnie tylko zastanawia czym Ty w piecu palisz skoro latają Ci nosaczem nad kominem..? :D
@@jalatam kotami 🤣
@@jacekcb 🐱🤷♂️
hahahha :D czadowe Panie. Super że coś wypuścileś czekamy na nowe przepisy i twoje objaśnienia ;) ..... Sciąłeś włosy?
Te przepisy to kpina z ludzi. Za latanie zabawką (słyszałem, co wg.przepisów zabawką nie jest, ale to i tak przegięcie), niezależnie gdzie (np. nad łąkami) kara surowsza, niż za jazdę samochodem bez uprawnień. A co stwarza realniejsze zagrożenie?
Dodam też, że w prawie wodnym, wszystko, co pływa, to statek.
I mam przy okazji jeszcze pytanie. Kiedyś latałem zdalnie sterowanym samolotem. Bez FPV. Czy taka zabawka, o rozpiętości skrzydeł 2 m, zrobiona ze styropianu, też podlega pod te przepisy? Interesuje mnie fotografia z powietrza i drony są do tego idealne. Marzy mi się dron sterowiec/ zdalnie sterowany sterowiec (duża wyporność, można podpiąć prawdziwą kamerę i do tego mało prądu zużywa).
odpuść sobie sterowiec - 1m^helu/wodoru podnosi 1kg , hel drogi , wodoru nie kupisz a pozyskanie 1m^3 zajmie dużo czasu , jak to zwiniesz po locie ?? wypuścisz hel w atmosfere? po 150 pln za kubik ? poza tym sterowiec odleci z wiatrem , musiał byś mieć potężne silniki i pakiety (waga) ,żeby to pchać pod wiatr... na dzień dzisiajszy tylko dron , ewentualnie jakiś Elektroszybowiec , lub coś w stylu Parot disco..
Prezes ULC wydaje świadectwo zdatności do lotu po stwierdzeniu zgodności stanu technicznego statku powietrznego z wymaganiami określonymi w certyfikacie typu wydanym lub uznanym przez Prezesa Urzędu oraz ustanowionymi przepisami prawa w zakresie ciągłej zdatności do lotu statku powietrznego .. więc nie jest to instrukcja obsługi.
Mówimy tu o dronach. Prezes ULC nie wydaje zaleceń do każdego modelu. Obecnie wchodzą certyfikaty C0-C6 ale to dalej nie będzie decyzja prezesa ULC odnośnie każdego konkretnego modelu tylko adaptacja Unijnego rozporządzenia poprzez wprowadzenie nowej ustawy prawo lotnicze. Na czas nagrywania tego wideo to właśnie instrukcja obsługi określała jak należy użytkować BSP.
Mimo wszystko nie sądzę aby podciągnięcie drona pod świadectwo udało się obronić w jakimkolwiek sądzie. :-)
@@jalatam
Co z lataniem Mavic 2 w 2024 roku? Sprzedawać puki ktoś kupi? Przesiadać się na Mini?
Jak zrobisz NSTS to możesz tym latać jeszcze 2 lata
Trochę lipa... Trzeba spodziewać się wyprzedaży dronów tego typu. Szkoda@@jalatam
Nie Ty latasz tylko dron. Jakie najniższe uprawnienia potrzebne są do BVLOS ?
a co w sytuacji kiedy sam złożyłem dużego drona ,który w związku z samodzielnym pomysłem i montażem nie posiada czegoś takiego jak instrukcja obsługi ???, Powiedzmy że robię tą konstrukcją pierwsze oblatywanie i nie wiem ile toto się podniesie w górę i czy w jaki kolwiek sposób się podniesie :) :) :) oraz jaki powiew wiatru jest w stanie wytrzymać .... jak te przepisy mają się do takiej sytuacji ???
Jeśli chcesz nim odbywać lot w kat. Szczególnej musisz go zarejestrować w UTM, to samo z ubezpieczeniem.. Więc zgodnie z procedurami musisz stworzyć instrukcje obsługi w oparciu o części jakich uzyles i trochę mat-fizu 😉 silniki, kv, napięcie pakietu, śmigła, skok, mtom... = ciąg itd. Od groma roboty i na to są jakieś procedury ale żeby to zrobić tak zgodnie ze sztuka trzeba by poczytać o procedurach takich akcji.. Ja aż tak mądry nie jestem 😅
I świetne pytanie nawiasem mówiąc 👌
@@jalatam Dronami na codzień nie latam ( sporadycznie sparkiem jak jest taka potrzeba :)) ale bardziej wciągneło mnie konstruowanie swoich projektów na bazie kontrolera pixhawk i różnego rodzaju osprzętu w postaci czujników zbliżeniowych ,sonarów i nawet obrotowego lidara i wiadomo ... oblatać takie coś trzeba a że małe to nie jest bo ma śmigła 19 cali i waży z baterią jakieś 5-6 kg ,to naszła mnie taka właśnie myśl ... ile mi dowalą jak mnie złapią :) ... wiadomo że mam takie swoje miejsce na obloty gdzie jest to polana a dookoła las w razie jak by chciał sobie dron zrobić coś niekontrolowanego i nawet były sytuacje że zakładałem mu smycz w postaci linki żeby wyżej niż 10 metrów nie odleciał ale mimo to tak jak powiedziałeś ... dobrze jest znać przepisy jakie się nagina albo jakie się łamie i być tego świadomym :)
Ja dostarczył bym projekt (wraz z prawami autorskimi)
do ambasady Iranu. Po miesiącu przyszłaby paczka z dronem i instrukcją wg. moich wytycznych: prędkość wiatru do 8 km/s (możnaby holować go za rakietą kosmiczną), temperatura użytkowania od -273'C (kosmos) do +6 mln'C (słońce), pułap od -3000 m (kopalnie złota w RPA) do + 36000 km (satelity geostacjonarne), deszcz, grad, śnieg do 100 t/m²/min. Wszystko z pieczęciami i podpisami odpowiednich instytucji z Iranu. ULC mógłby mi skoczyć, bo nikt nawet amerykanie, nie kwestionuje dronów z Iranu.
@@jalatam Ciekaw jestem jak z latawcem skrzyniowym sprawa wygląda bo te latają nawet na 2 km :)
A jak w instrukcji ani nie pisze że można latać ani nie pisze że nie można latać w deszczu?
Producent jednego z BSP w instrukcji pisze, że maxymalny pułap możliwości drona to 800m :) nie używałbym instrukcji jako wykładni - tak z żartem.
To, że nasi wschodni przyjaciele traktują temat tworzenia instrukcji obsługi tak jak my horoskopy to temat na cały odcinek.. 😉
@@jalatam dalekowschodni, na wschodzie nie ma przyjaciół.
Nie strasz xd takie przypadki to rzadkość
Witam, witam. Wpadam ze swojego kanału ( na który notabene zapraszam ). A już dawno nic nie było, myślałem że już porzuciłeś kanał a tu niespodzianka i to od razu taka ku przestrodze. Pozdrawiam
ps. mam nadzieje że uda się coś razem nagrać jakiś krosik. Mam rzut dronem do Ciebie. Pozdrawiam Serdecznie
Za dużo sroczek za ogony łapałem ostatnio stąd mało czasu, ale mam silna wolę wrzucać regularnie i częściej.. Trzymaj kciuki! 😉
@@jalatam Trzymam,trzymam. Powodzonka
Ciekawy materiał
Chciałbym poinformować, ze został skradzony dron z oprzyrządowaniem o numerze fabrycznym Serial Number: 1581F4XF322AA006X1F7, oraz fly more kit o numerze fabrycznyn 52WKK8j01200DL. Uważajcie na "okazje" które mogą was wpakować na minę.
Czy 6 km od lotniska czyli strefa ctr muszę uzyskać pozowolnie na lot do wysokości 30m? (Mini 3 pro)
Najgorsza jest strefa parków narodowych😒
Najgorsze, że pokrywają tak duży obszar Polski i nie ma nawet dyskusji z nimi.. Nie i tyle! :(
Oho czas zobaczyć na ile pójdę siedzieć 🤣
Edit
No cóż dożywocie 🤣
Myślę, że latając dronem spokojnie nad miastem to pies z kulawą nogą by się tym nie przejął. A nawet jakby jakiś społeczniak by się zainteresował naszym lecącym dronem i postanowił zawiadomić służby to zanim cokolwiek by zrobili to dawno wrócimy tym dronem do siebie. To coś jak picie sobie piwa w głębi lasu w Borach Tucholskich. Teoretycznie nie wolno ale prawdopodobieństwo dostania za to mandatu jest niemal równe zeru.
1.A co z dronami o masie ujemnej jak balony i sterowce? Balonem co prawda trudno sterować, trzeba zdać się na wiatr, co nawet czasami Chińczykom w Stanach nie wychodzi, ale sterowcem kierować spokojnie można. ULC ma licencje na wielorotory, samoloty i helikoptery, ale nie na aerostaty.
2. A latawce? Są.modele skrzynkowe ważące więcej niż 25 kg. Zwykłe spokojnie uniosą kamerkę, skrzynkowe inny sprzęt.
3. Poduszkowce? Unoszą się kilka/kilkanaście cm nad ziemią/wodą. Czy jakiekolwiek polskie przepisy je obejmują? Jeśli nawet tak, to na pewno nie bezzałogowe. Poza tym praktycznie cały czas dotykają podłoża fartuchem, czy zatem są to drony naziemnonawodne czy powietrzne, a może naziemnonawodnopowietrzne?
4. Jeśli dron do 250 g nie ma kamery, to nie musi być rejestrowany. A jeśli ciągnie światłowód, który rzuca obraz do aparatu w smartfonie, to co wtedy?
5. Przepisy mówią jedynie o maszynach latających. A jeśli umieścimy kamery na ptakach, ssakach (nietoperze), czy owadach (takie minikamery kiedyś będą); wytresujemy ptaszysko i wyślemy w strefy zakazu lotów, a potem upublicznimy filmy to co?
Swojego czasu , gdy słownik języka polskiego nie znał jeszcze słowa DRON wypuszczałem pod latawcem skrzynkowym kamery i aparaty , wychodziło 500m linki , sam latawiec miał ok 250-300 m AGL.. Czy obecnie też tak można?
Kazdy sprzet latajacy ktory posiada oznaczenie wlacznie CE od 14 lat i wiecej jest sprzetem ktorego latanie nalezy regulowac wedlug obowiazujacego prawa lotniczego, z tego co pamietam.
A latawiec wlasnoręcznie zrobiony? Za moich czasów takie latawce (skrzyniowe) puszczało się na 500m i wyżej ale to były lata 70te ;)
Latam od dawna, jeszcze ustaw nie było, obecnie prawo mocno nas ogranicza i uważam, że jest to już za duża ingerencja i to zabija tę dziedzinę gospodarki, to jest zabieranie nam wolności, ja na te niektóre pojebane przepisy kładę lachę i dalej będę latał mimo uprawnień BVLOS i kategorii szczególnej i nadal będzie partyzantka, ponieważ nie lubię, jak zabiera się mi swobody obywatelskie.
zwłaszcza za latanie bez zgody na podkarpaciu w R148
Oj to jest dobry temat! Poszczególne strefy będą w oddzielnym materiale, ten traktuje bardziej ogólnie co oprócz stref może być przyczyną problemu dla niejednego kontrolującego 😉
@@jalatam fajnie, że pochwaliłeś się PAŻP - ostatnio próbowałem polatać przez PansaUTM i zgłosiłem misję to ją odrzucono ("obowiązuje całkowity zakaz wykonywania lotów BSP") a w dzień planowanej misji dwóch latało z check-in w DronRadar. Pytanie czy dzwoniąc prędzej dostanę zgodę na lot niż w PansaUTM? Ponadto czytają opis strefy jest jednak wyłączenie które umożliwia latanie w strefie i żeby było ciekawiej jest mowa o masie startowej nawet do 25kg i AGL do 50m.
R148 wychodzi Notam'em i owszem można w niej latać ale tylko w granicach administracyjnych miast pow. 25k mieszkancow tj. Rzeszów i Jarosław. Poza tymi granicami zakaz lotów BSP. I owszem dostaniesz prędzej zgodę zarządzającego na telefon bez misji na PansaUTM bo PAŻP nie może wydać zgody na lot w takiej strefie a zarządzający tak. Jak tamci panowie latali bez zgody to art. 212 i uwierz mi, to się dzieje ✌
Chyba tak nie do pilnują. Widziałem zdjęcia z nowej sarzyny z tamtego tygodnia
@@kynekit tu można się zdziwić gdyż jest w użyciu sprzęt który może zlokalizować nie tylko drona ale również operatora. Więc jakby mieli akcję na wyłapywanie "cwaniaków" to jest to możliwe :-( lepiej skoczyć za Rudnik i tam spokojnie polatać. Sam uważam, że te obostrzenia są na spory zapas i w większości bez sensu zwłaszcza dla BSP poniżej 250g.
Czy dronem ważącym do 250g możemy latać wszędzie, we wszystkich strefach geograficznych na wysokości do 30m? Z kamerą (konkretnie mam DJI Mini 3 pro)
Do 1 km od lotniska całkowity zakaz bez zgody. 1-6 km do 30 m, ale nie pamiętam jak jest gdy strefa jest aktywna. Teraz na mapie PANSA są te informacje.
Czy można nagrywac obiekty sportowe typu stadion? Zamki czy np pociągi podczas jazdy?
Dron nawet nie odpalił silników w Krakowie na Błoniach koło Cracovii, ale koło Wawelu bez problemów.
Zawsze będę mówił że to chory kraj!!!
Witam jak kupię od kogoś drona a ta osoba latala nie legalnie to ja będę miał z tego jakieś konsekwencje,?
Pytanie zasadne ale nie, nie poniesiesz konsekwencji w tym przypadku. Tak jak w przypadku auta - winę ponosi kierowca a nie właściciel sprzętu.. ;)
Jeśli bym miał kategorie A1 A3 to gdzie polatam przykładowo dronem dji air 2
@@pawelm5053 air 2 nie polatasz nad ludźmi i budynkami. Powinieneś zachować dystans 150 metrów. Z większego drona przesiadłem się na mniejszego właśnie ze względu przepisów.
Przepisy dotyczące osoby nie czlowieka
raczej mało kto poszedł do więzienia
Pa jaki odważny 😂
Przebilem test parówki? Challenge!
Jakie dane ma ULC o użytkowniku który lata nie legalnie może masz wiedzę o tym?
Nikłe, jesli nie zrobisz Check-ina to tylko Aeroscop i złapanie na gorącym uczynku wiąże pilota z dronem i wykroczeniem/przestępstwem..
Jak ktoś wcześniej latał dronem nie legalnie a później zrobił kurs i używał tego samego drona to może mieć jakieś konsekwencje?
Nie chyba ze wrzuci filmy z nagraniami do sieci ;) chcesz nam coś powiedzieć? :D
@@jalatam nawet jak nagranie trafi do kogoś na messengera?
@@lis92100 zawsze możesz powiedzieć ze znalazłeś w sieci i pobrałeś na kompa, którego już nie masz na konto Microsoft które zostało skradzione.. a hasło do maila znała dawno zmarła babcia 😎 ogólnie wypierać się ✌️
Polska to najbardziej ułomny kraj w unii 🤬😡🤬🤬
To eurokołchoz jest najbardziej ułomnym bo rządzą nim lewacy.
W Turcji wolno prawie wszystko
Budować domy bez fundamentów odpornych na trzęsienie ziemi też. Skutki odpowiednie.
wowoooo wooo
A można latać mavic mini w lesie?
A kto cie złapie 😂
Pierw to państwo musi być legalne
😮
🎯
A za co nie można póść do więzienia? Jesteśmy coraz bardziej zniewoleni i stopniowo dokręcają śrubę, tzw gotowanie żaby...
Czy ktoś wie co jeśli zrobię check in w strefie z wysokością max lotu 30m, a ja będę latał na wyższej wysokości?
Oficjalnie czy nieoficjalnie?
@@jalatam oficjalnie będę latał na wyższej wysokości, czy ktoś to jakoś może sprawdzić czy jak?
dronradar ;( RIP
Stosować art 4 konstytucji
on lata
Супер
Ja latam dji mini se zarejestrowanym i jestem operatorem drona i wszystko gra no nielata sie przy wojsku szpitalu i innych... Tylko pola lasy stawy piekne filmy i zdjecia polecam rozsadnym ludzią
No i bardzo rozsądnie
pod jaki paragraf podlega pilot blackhawka , który na festynie pełnym ludzi urywa wirnikiem śmigłowca przewód elektryczny ? wg TV strata na 2,5 mln , ubezpieczyciel nie wypłaci . pilot odpowiada finansowo - uwaga - do 3-krotności uposażenia , ALE odszedł na emeryture... to dopiero są jaja . Naprawa będzie finansowana z"budżetu celowego policji" czyli naszych podatków. A więc latasz dronem bez zgłoszenia - 5 lat , urywasz blackhawkiem przewód energetyczny na festynie - idziesz na eme
polska to kraj zamordystyczny porownywalny do rosji
Interpretacja przepisów to ciężka sprawa. Do 250gr. dron jest traktowany jako zabawka. Chodzi o Unijne prawo. Dlatego np. DJI takie drony wypuszcza. Jeśli policja lub straż miejska do Was się przyczepi to raczej schowajcie sprzęt i na tym się skończy. Inaczej jest w parkach narodowych. Oni więcej o tym wiedzą bo za filmowanie mają cennik, no i strefę. My byśmy polecali zarejestrować się ULC-u i zrobić licencję podstawową. Nie jest trudne, a nie raz można się obronić. Pozdrawiamy.
Czyli co mam DJI MINI 3 gdzie wazy 249 gr i nie mogę nim latać bo ma kamerkę ?
gdzie wiadomo ze kupuje się drona żeby nagrać coś fajnego
Można na luzie tylko zarejestruj się na drony.ULC.gov.pl i przejdź darmowe szkolenie A1/A3. To pozwoli Ci latać Mini3, nauczy nieco prawa lotniczego i bezpiecznego korzystania ze sprzętu ;)
Drony do 249gr znanych producentów nie są uznawane przez ULC jako drony do 249gr. Ponieważ jak twierdzą, zawsze możesz założyć jakieś akcesoria, które zwiększą jego wagę.
Jak się zarejestruje na stronie ULC i zdam egzamin a1/a3 to mogę mini 3 pro latać legalnie w innych krajach ? Np hiszpania
@@Jarkosss Tak. Certyfikat jest ważny w UE. Wymagane oklejenie nr licencji drona i przestrzeganie stref. Warto wydrukować sobie certyfikat, albo przynajmniej ściągnąć na telefon.
Czyli zakup drona = więzienie (chyba, że należy się do "najwyższej kasty"), prawda?
Rules are for fools....👈
Że zapytam....a co w tym dzikim kraju jest normalnego? Jakie prawo mamy napisane tak by cie czleku nie ujebać? Jak widać musi byc napisane pokrętnie...👈