Rewelacyjny materiał. Spokojnie, merytorycznie, bez szukania sensacji, bez krzykliwych nieuzasadnionych tez, z wyraźnym rozróżnieniem między faktami a hipotezami. Tak się powinno prezentować badania naukowe, a polscy dziennikarze powinni się od Pana uczyć.
Kilka razy wracałem do materiałów o osłabionych obszarach opancerzenia, oraz o sposobach składowania amunicji. Myślę że do tego materiału też będę wracał. Dzięki
Jak zawsze, wspaniały materiał. Naprawdę na platformie RUclips (nie tylko polskiej) brakuje takich twórców jak pan. Podziwiam pana prace i materiały, świetna robota :)
FANTASTYCZNY materiał! Nikt inny na RUclips nie podaje tak szczegółowych informacji, zwłaszcza o pancerzach i metodach składowania amunicji. Wielkie dzięki 🤝
Szacun za pracę! Myślę, że Twoja wiedza przekracza więdzę większości wojskowych "ekspertów". Minister Błaszczak, przy zakupach, powinien najpierw konsultować się z Tobą! :)
Nie sądzę by moja wiedza przekraczała wiedzę wojskowych, szczególnie tych którzy mają dostęp do informacji znajdujących się za klauzulami. Poza tym od dawna jestem zdania, że trzeba ćwiczyć nad sobą dyscyplinę i nie popadać w samozachwyt. Dyscyplina, skromność i świadomość własnych ograniczeń, to cnoty które warto pielęgnować. ;)
Majstersztyk, samo mięso, widać że mistrz powrócił w pełni formy. Więcej takich materiałów, bo w polskim internecie naprawdę ich brakuje. Dzięki za kolejny świetny materiał 👍
Panie Damianie nam frajdę sprwaia to ze dzieli sie Pan z nami wiedzą. Niedziela rano a tylu z nas juz nie spi i oglda z wypiekami na twarzy. Dziękuję ze Twirzy Pan dla nas i jest Pan prawdziwą kopalnią wiedzy o czołgach. Przy okazji mozna policzyć o ile wiecej waży niwy pancerz na podstawie plyt przyspawnyych do wieży czy kadluuba czołgu. Znajac wymiary wieży czy jadluba wyciagamy proporcje i mamy wymiary plyt przyspawanych. A gdy znamy ich grubość mozemy policzyć ile ważą. 1 metr kwadratowy plyty która ma grubość 100 mm to 790 kg.
Ciekawy odcinek widać że Amerykanie mocno się starają aby pancerze w ich czołgach nie wyciekły w porównaniu do czołgów rosyjskich których pancerze można znaleźć w 2 minuty w internecie
Błędny wniosek, o radzieckich i rosyjskich pancerzach czołgowych wiemy bardzo dużo już od dekad. Odsyłam do materiałów tej tematyce poświęconych na moim kanale.
Arcy ciekawy materiał, chylę czoła przed przekopaniem materiału źródłowego i wysnuciu ciekawych wniosków. Czekam na kolejne tak dogłębnie przygotowane i przedstawione materiały.
Bardzo fajne, szczere słowo wstępne. No to - myślę - acha, odcinek nie dla mnie :o) ...no, chwilkę obejrzę... Koniec końców obejrzałem całość :o) Nie wiem, po co mi ta wiedza, ale było ciekawie :o) dziękuję.
Kurcze myślałem,że tylko ja mam bzika w stsunku do rolnictwa regeneratywnego i tylko ja szukam w internecie po całym świecie jakiś nowinek i podpowiedzi. Ale tu jest sztos. Pozdrawiam Serdecznie
Damian, jak zwykle wrzucasz masę informacji których nigdzie nie można znaleźć. Znów mamy najwyższy poziom przekazu wiedzy. Dostaliśmy Abramsy M1A1 FEP z pancerzem E z kreską. Jakie miał oryginalnie USMC? Takie same? Druga sprawa mnie nurtuje. Uran jest pierwiastkiem o bardzo dużej gęstości (19,1g/cm3) co sprawia że uranowe wkłady są wyjątkowo ciężkie. Mówiłeś że nowe generacje pancerza są cięższe więc co tam zaaplikowali przy tej samej objętości? Ceramika i stal nie powinny ważyć tyle co dawniejsze wkłady uranowe ale mogę się mylić.
M1A1FEP służące w USMC miały literę U na końcu numeru seryjnego. Natomiast jak najbardziej stal i ceramika mogą ważyć tyle samo co wkłady ze stopu zubożonego uranu. Po prostu upakowano ich więcej. ;)
Mam jeszcze jedno pytanie. Podczas penetracji pancerza czołgu pociskiem z uranowym rdzeniem mamy do czynienia z efektem piroforycznym. Czy taki sam efekt występuje kiedy jest penetrowany pancerz oparty na uranie? Konkretnie - strzelamy do Abramsa z pancerzem U pociskiem z wolframowym rdzeniem. Czy pancerz zapłonie?
Świetny film i znaleziska. Mam jedno pytanie tyczące się szwedzkich testów na nowy czołg podstawowy. Skoro wymogi na poziom opancerzenia były mocno zawyżone do tego stopnia że nie spełnił ich pancerz FMS Improved w wersji z 1993 roku, jak wyglądała kwestia wybranego Leoparda 2S, szczególnie z docelowym pakietem szwedzkim? Czy ten pancerz finalnie w jakiś sposób spełnił ten wymóg, czy też również spełniał go jedynie częściowo, ale wóz został wybrany pomimo tej kwestii? Dziekuję i pozdrawiam
Moim zdaniem, Leopard 2S też nie spełniał w pełni tych wymogów, przeważyła polityka i kwestie ekonomiczne. Podobnie było ostatnio w Norwegii, co z tego że wojsko dwukrotnie rekomendowało K2, skoro politycy wybrali Leoparda 2 i przyznali że ze względu na czynniki polityczne. Badając różne materiały, również odnoszę wrażenie że w Szwecji, wojskowi skłaniali się ku M1A2.
To żonglowanie nazwami wariantów opancerzenia przypomina mi trochę artykuł o samolotach rozpoznania radioelektronicznego i dobrze ilustruje amerykańskie podejście do tajemnicy - każdy wie jakie to są typy maszyn, jakie są oznaczenia systemów w nich zamontowanych, natomiast nikt nie wie jak one działają i jakie mają parametry.
O to chodzi. ;) Natomiast nie łudzę się że w dającej się przewidzieć przyszłości, czy nawet kiedykolwiek, zostaną odtajnione bardziej dokładne informacje na ten temat.
@@bronpancernaswiata6835 Ciekawe, czy jakiś zniszczony egzemplarz nie wpadł w ręce Daesh czy Jemeńczyków i czy z tej strony nie wypłyną kiedyś jakieś informacje.
Pojazdy porzucone były palone lub wysadzane w powietrze. Daesh czy Jemeńczycy nie mieli sił i środków by ewakuować tak ciężkie wozy i przekazać je dalej. Poza tym Amerykanie bardzo pilnowali Irakijczyków i Saudyjczyków i skrupulatnie liczyli zniszczone wozy. Te zostały ewakuowane. Widziałem nawet fotografię z takiej składnicy w Iraku pod Bagdadem, i byłem wstanie zidentyfikować niektóre wozy którymi chwalili się bojownicy. Sprawnymi wozami też nie byli wstanie odjechać, po pierwsze dlatego że często takie wozy były w jakiś sposób unieruchomione i bez WZT klasy M88A2 nie dałoby się ich ruszyć. Po drugie, bojownicy nie potrafią takiego sprzętu obsługiwać. Choćby kwestia tego, gdzie jest przełącznik by podać prąd z akumulatorów. Także nie, nic wartościowego nie wyciekło. Przyglądałem się tej sprawie w swoim czasie dość dokładnie.
Super materiał na niedziele. Czy da się gdzieś znaleźć w internecie fotografie dodatkowej i niewprowadzonej osłony stropu abramsa, a jeśli nie to czy wygląd wozu CATTB może być jakimś punktem odniesienia ?
Świetny materiał. Mam pytanie jaki typ pancerza specjalnego mają najnowsze M1A2Sep.V3 dla US Army? DU czy może coś innego? Chyba gdzieś już Pan o tym mówił ale nie mogę znalaźć?
Jaj zwykle łapka ,a co z naszym Pangolinem czy zostanie wdrożony i zastosowany w K2 Pl ,bo w tym temacie nie mogę znaleźć konkretnych informacji.Hipotetycznie do rozpoczęcia produkcji sa 4 lata więc czasu trochę jest na dopracowanie pancerza.
Obecnie Pangolin to zaledwie demonstrator technologii na dość niskin poziomie gotowości technologicznej. Jeszcze bardzo daleko do tego aby w ogóle myśleć o jego produkcji seryjnej.
@@bronpancernaswiata6835 Dziękuję za odpowiedz, myślałem że zaszły większe postępy o których być może informowao na MSPO ,a hipotetyczne 4 lata do rozpoczęcia produkcji K2 PL wystarczą na dopracowanie osłon.
Dobry materiał. Chciałbym jednak zapytać się o pancerze wież bezzałogowych ,które dla redukcji masy samego pojazdu są zazwyczaj słabo opancerzone . Jaki sens ma posiadadanie takiego słabego pancerza na wieży ,który bardzo łatwo można uszkodzić bądź zniszczyć co w konsekwencji przełoży się na czasową eliminację takiego pojazdu z walki ,a często i zupełnym jego zniszczeniem ? Czy najczęściej nieco mniejsze wymiary rekompensują ryzyko trudniejszego uszkodzenia takiego elementu pojazdu ?.
1. Wszystko zależy od przyjętej koncepcji, wieża bezzałogowa nie musi być słabo opancerzona, ale może taka być jeżeli konstruktorzy uznają że jest to wskazane. 2. Sens jest taki, że czasami trzeba zoptymalizować ochronę pancerną pojazdu i jego masę, wtedy idziemy na kompromisy i godzimy się że wieża bezzałogowa będzie słabiej opancerzona. 3. Mniejsze wymiary wieży, mogą sprawić że prawdopodobieństwo jej trafienia maleje, to też może mieć wpływ na podjęte decyzje. To jest tematyka o której pewnie przy piwie można by dyskutować całą noc. ;)
Abrams w wersji m1a1Fep... ma masę około..63 ton...gdyby pokryć go np. Erawą 2 wieże i kadłub ...wzrost masy to 1 tona z kawałkiem... ciekawe jak nasz dodatkowy pancerz by sie sprawował i czy by zwiększył odporność na przebicie o ile procent
Inaczej. Trzeba by to liczyć o ile % wybuchowy pancerz reaktywny redukuje przebijalność danego typu amunicji. Robiłem o osłonach ERAWA materiał. ruclips.net/video/API9-NkuRs8/видео.html&ab_channel=Bro%C5%84Pancerna%C5%9Awiata
Nie chcę się w to bawić za bardzo bo to wróżenie z fusów, do tego ekwiwalent RHA jest mało precyzyjny, ale ok specjalnie na Twoją prośbę, zabawmy się w małą spekulację. Z jednego z dokumentów CIA, wiemy że bazowy M1 z pancerzem 1. generacji miał z przodu wieży i kadłuba 400mm vs KE (APFSDS) ekwiwalentu RHA, i 750mm vs CE (HEAT) ekwiwalentu RHA. M1IP i M1A1 mają ulepszony pancerz 1. generacji dla wieży i najprawdopodobniej kadłuba, o ile? Trudno powiedzieć, ale załóżmy konserwatywne do 500mm RHA vs KE i około 900mm vs CE. M1A1HA/HA+(HC) ma pancerz 2. generacji dla wieży, załóżmy że zapewnia on ochronę na poziomie 600-700mm vs KE i około 1100mm vs CE. M1A2 ma pancerz 3. generacji, nie wiem o ile wzrosła by ochrona frontu wieży, ale załóżmy że 700-800mm i też około 1100-1200mm. Natomiast możemy policzyć kadłub. Jeżeli pancerz TCA został zastosowany do przyrost osłony był na poziomie 33-35% vs KE i 25% vs CE. Oznacza to że przód kadłuba ma jakieś 665-675mm vs KE i 1125mm vs CE. Powyżej tego nie ma już chyba sensu bawić się w spekulacje. Ale załóżmy że w M1A2SEPv3 przód kadłuba jak i wieży, był głównie ulepszany pod kątem ochrony przed amunicją KE, natomiast przyrost przeciwko amunicji CE był już mniejszy. A i jeszcze ciekawostka, trafiłem na dokument (i.imgur.com/kRVKK3M.jpg) który wspominał że burty wieży w M1A1SA i M1A2SEPv2 mają przyrost ochrony przeciwko amunicji kumulacyjnej, wynoszący aż 250%... tylko problemem jest to że nie znamy danych wyjściowych aby wykonać obliczenia, ani też dla kąta trafienia dla którego te 250% wychodzi. Więc bawiąc się w zgaduj zgadule może spowodować że wyjdą nam jakieś absurdalne dane. Także jak widzisz, można się w to bawić, ale na bazie tak skąpych danych, nie ma to większego sensu tak naprawdę.
Pytanie pancerne, ale strona dawnej żelaznej kurtyny inna. Dłuższy czas szukałem potwierdzenia informacji, że silnik stosowany w T90, T72, to pra przodek silnika W-2 z T-34. Czy można gdzieś znaleźć materiał potwierdzający/zaprzeczający temu? Chciałbym poznać historię z tym związaną, ale chyba w łatwo dostępnych źródłach ciężko cokolwiek znaleźć.
Hej! Mam pytanie nie dotyczące odcinka. Czy uważasz że czołgi podstawowe zanikną w dalszej perspektywie? Patrząc na rozwój ciężkich BWP i na coraz bardziej absurdalną masę kolejnych wersji czołgów podstawowych wydaje mi się że z powodu kosztów i trudności logistycznych rozwoju aktywnych systemów obrony i powrotu do liczniejszych armii, czołgi podstawowe zanikną na rzecz "czołgów średnich/wozów wsparcia ogniowego na podwoziu ciężkiego BWP" (jak zwał tak zwał) jako pojazdy i tak odporne na najczęstsze zagrożenia i majace możliwość niszczenia większości celów przy ograniczonych kosztach co zapewni pododdziałom odpowiednie wsparcie. Czołgi "właściwe" jednak nie zanikną, ale będą ewolułowały w jeszcze cięższe wozy, ale ze względu na koszty i logistykę nie będą liczne i staną się właściwie "czołgami ciężkim/czołgami przełamania"?
Kategorycznie się nie zgadzam. 1. Wóz Wsparcia Ogniowego to nowomowa, bo co to oznacza tak naprawdę? Wozem Wsparcia Ogniowego może być wszystko, czołg podstawowy, czołg ciężki, średni, lekki, bojowy wóz piechoty, transporter opancerzony, czy armatohaubica samobieżna. 2. Czołgi podstawowe nie zanikną, po prostu ewoluują dalej, czego przykładem są takie demonstratory technologii jak AbramsX czy EMBT. M1A3 będzie lżejszy, lepiej opancerzony, bezpieczniejszy, bardziej ergonomiczny od swoich poprzedników. Ale to nadal będzie czołg podstawowy.
@@bronpancernaswiata6835 nie no patrzyłem na tą ostatnią tabelkę i słyszałem jakie pancerze mają czołgi m1a1fep. Wiem że mówił Pan o pancerzu bez zubożonego uranu next generation, mimo to jak zobaczyłem tą tabelkę na samym końcu to przy Polskich abramsach nie zrozumiałem tego objaśnienia. Dziękuję za odpowiedź i materiał jest super.
Jeśli już to pancerzem Chobham. Tak naprawdę kryptonim Chobham to bardziej wytwór mediów, prawdziwy kryptonim prac badawczo rozwojowych w Wielkiej Brytanii nosił nazwę Burlington, w jego ramach zaprojektowano co najmniej kilka różnych pancerzy specjalnych, określanych lakonicznie jako "Special Armor No.1", "Special Armor No.2" itd. Potem do prac dołączyli Amerykanie, ich część programu nosiła kryptonim Starflower, w ramach programu Starflower opracowali również kilka różnych pancerzy specjalnych, jednym z nich była tzw. 1 generacja pancerza specjalnego zastosowana w czołgu M1, potem Amerykanie dalej rozwijali już czysto swoje rozwiązania w zakresie pancerzy czołgowych.
Witam, na dniach Pan Błaszczak wybiera się do USA, Mamy w Polsce mieć bazę remontową dla Abramsów w Europie, ale USA chciało abyśmy mieli więcej czołgów, ktoś coś więcej wie? :) Pozdrawiam
Nie bardzo. Twórcy tej gry jeżeli chodzi o nowoczesny sprzęt, rozpowszechniają głównie bzdury i typową rosyjską propagandę. Na przykład jeżeli chodzi o pancerze nowoczesnych czołgów... tam się nic nie zgadza, tak samo kwestie związane z amunicją.
Ja tylko przypomnę że tam się nawet modele nie zgadzają. Ot kwestia modelu czołgu M1A2, ot kiedy to bazowy M1A2 z tyłu wieży ma element systemu klimatyzacji nazywany VCSU (Vapor Compression System Unit) będący elementem systemu TMS (Thermal Management System)? Te elementy wprowadzono dopiero w czołgu M1A2SEPv1. W bazowym M1A2 z tyłu wieży powinien być po prostu EAPU (External Auxiliary Power Unit) tak jak w M1A1HC. Ale nic dziwnego, Rosjanie nadal nie potrafią identyfikować poszczególnych wariantów czołgu M1... co jest dość zabawne bo nie jest to trudne jak ma się trochę czasu i chęci by zgłębić taką wiedzę.
Jeśli chodzi o odwzorowanie szeroko pojętej fizyki to się absolutnie zgadzam. Bardziej mi chodziło o tajne dokumenty które były tam udostępniane przez użytkowników forum. Przykladowo wyciek dokumentów dotyczących challengera 2
Ujmę to tak. Widziałem je, ale nie zamierzam oficjalnie bazować na tego typu materiałach. Sam nie mam dostępu do materiałów objętych klauzulami i mieć nie zamierzam, a już tym bardziej udostępniać tego typu materiału. Zawsze bazuje na materiałach jawnych, dostępnych dla szarego Kowalskiego.
Mam pytanie Panie Damianie, ponieważ przeglądając artykuły, komentarze i ogólnie propagandę moskali skierowaną do wewnątrz stosują oni inną nomenklaturę niż u nas, np zamiast SEPv3 mówią o M1A2C z czego to wynika? Aż tak zamknięci na informacje z zachodu nie są więc skąd ta różnica? Czy oznaczenie SEPv3 jest nazwą handlową a US Army stosuje rzeczywiście kolejne litery alfabetu czy to po prostu kolejna ruska fanaberia aby umniejszyć znaczenie modyfikacji?
W skrócie? Dlatego że to nie są najostrzejsze ołówki w tym piórniku, jeśli wiesz co mam na myśli. ;) A teraz bardziej fachowo. W swoim czasie w Kongresie USA, jeden z polityków, zaproponował by zrezygnować z kodu SEP i nazwać warianty czołgu M1A2 kolejno - M1A2 -> M1A2A (SEPv1) -> M1A2B (SEPv2) -> M1A2C (SEPv3) -> M1A2D (SEPv4). Armia Amerykańska odrzuciła tą propozycję, bo te kody alfanumeryczne były zbyt podobne do tych eksportowych jak M1A2K, M1A2S czy M1A2T. A więc oficjalnie wygląda to tak wedle obowiązującej nomenklatury US Army - M1A2 -> M1A2SEPv1 -> M1A2SEPv2 -> M1A2SEPv3 -> M1A2SEPv4 (anulowany na rzecz czołgu nowej generacji M1E3 który po standaryzacji otrzyma oznaczenie M1A3).
@@bronpancernaswiata6835 dziękuję bardzo, tak podejrzewałem że tu chodzi o to by robić wszystko po swojemu, nieważne czy to jest zgodne z prawdą czy nie. Czyli omawiany na kanale demonstrator AbramsX wpisuje się w pracę nad przyszłym M1A3, czy to bardziej wesoła twórczość GDLS?
Ujmę to tak. Prace koncepcyjne nad M1A3 muszą trwać już od dłuższego czasu. GDLS zapewne ma na ten temat informacje, więc AbramsX pojawił się nieprzypadkowo. Ale trzeba przy tym pamiętać że AbramsX to jedynie demonstrator technologii, on nigdy nie stanie się M1A3, natomiast pewne rozwiązania w nim zastosowane, mogą znaleźć się w M1A3. Tak naprawdę M1A3 to będzie najprawdopodobniej całkowicie nowy czołg, który z oryginalnym M1 nie będzie mieć już nic wspólnego.
@@bronpancernaswiata6835 Wie pan, dziwny jest ten świat. Niech pan mi wierzy jednak, że są ludzie którzy bardzo doceniają pana pracę i bardzo pana szanują. pozdrawiam
Fajnie, że Pan powoli wraca także do własnych wrzutek do sieci. Oby tal dalej!
Rewelacyjny materiał. Spokojnie, merytorycznie, bez szukania sensacji, bez krzykliwych nieuzasadnionych tez, z wyraźnym rozróżnieniem między faktami a hipotezami. Tak się powinno prezentować badania naukowe, a polscy dziennikarze powinni się od Pana uczyć.
Nadal daleko mi do zawodowych historyków, ale staram się przedstawiać dane zagadnienie w sposób maksymalnie rzetelny.
Zebranie takiej wiedzy musi zajac wiele lat. Podziwiam
To prawda. Do tego jest to ciągła weryfikacja tej wiedzy.
Uwielbiam jak Pan robi długie materiały, Im dluzej tym lepiej Bardzo dziękuję za Pana filmy
Siedziałem na tym prawie do północy. :D
Człowieku! Okazałeś się być człowiekiem -czołgiem. Dziękuję dla Ciebie, z całego serca!
Wspaniala niedziela nastala. Dziekuje Panie Damianie!
Niedziela bożq
Panie Damianie - tak zwyczajnie dziękuję 👍
Kilka razy wracałem do materiałów o osłabionych obszarach opancerzenia, oraz o sposobach składowania amunicji. Myślę że do tego materiału też będę wracał. Dzięki
Twoje filmy są zajebiste uwielbiam Twoje filmy 😊bardzo dziękuję za dzielenie się informacją 😊
Jak zawsze, wspaniały materiał. Naprawdę na platformie RUclips (nie tylko polskiej) brakuje takich twórców jak pan. Podziwiam pana prace i materiały, świetna robota :)
FANTASTYCZNY materiał! Nikt inny na RUclips nie podaje tak szczegółowych informacji, zwłaszcza o pancerzach i metodach składowania amunicji. Wielkie dzięki 🤝
Dzięki Panie Damianie już się biorę do oglądania!
Przyjemny akcent na początek dnia!!!!
Bardzo dobry materiał , pogłębiający wiedzę z tej tematyki.
Szacun za pracę! Myślę, że Twoja wiedza przekracza więdzę większości wojskowych "ekspertów". Minister Błaszczak, przy zakupach, powinien najpierw konsultować się z Tobą! :)
Nie sądzę by moja wiedza przekraczała wiedzę wojskowych, szczególnie tych którzy mają dostęp do informacji znajdujących się za klauzulami. Poza tym od dawna jestem zdania, że trzeba ćwiczyć nad sobą dyscyplinę i nie popadać w samozachwyt. Dyscyplina, skromność i świadomość własnych ograniczeń, to cnoty które warto pielęgnować. ;)
Taktyczny komentarz dla zasięgu. Fajnie się słucha i ogląda. Pozdrowienia z Lublina
Majstersztyk, samo mięso, widać że mistrz powrócił w pełni formy. Więcej takich materiałów, bo w polskim internecie naprawdę ich brakuje. Dzięki za kolejny świetny materiał 👍
Brawo, brawo, brawo. Pokazuje Pan, że profesjonalizm wciąż ma znaczenie. Wiedza, rzeczowe omówienie, inżynierskie podejście!
To, że film długi, to tylko zaletą Panie Damianie!
Ty razem wykład do śniadania :D Dobrze powiedziane wiedza nie jest wyryta w kamieniu i ewoluuje, Także swietna aktualizacja 👍
Bardzo ciekawe zestawienie, dziękuję za opracowanie tych informacji.
Dziękuję za chęć dzielenia się z nami tą pasjonującą wiedzą.
Panie Damianie - dziękuję za przygotowanie bardzo ciekawego materiału.
Panie Damianie nam frajdę sprwaia to ze dzieli sie Pan z nami wiedzą.
Niedziela rano a tylu z nas juz nie spi i oglda z wypiekami na twarzy.
Dziękuję ze Twirzy Pan dla nas i jest Pan prawdziwą kopalnią wiedzy o czołgach. Przy okazji mozna policzyć o ile wiecej waży niwy pancerz na podstawie plyt przyspawnyych do wieży czy kadluuba czołgu.
Znajac wymiary wieży czy jadluba wyciagamy proporcje i mamy wymiary plyt przyspawanych. A gdy znamy ich grubość mozemy policzyć ile ważą.
1 metr kwadratowy plyty która ma grubość 100 mm to 790 kg.
Wielki szacunek za twoją pracę i chęć podzielenia się wiedzą.
Ciekawy odcinek widać że Amerykanie mocno się starają aby pancerze w ich czołgach nie wyciekły w porównaniu do czołgów rosyjskich których pancerze można znaleźć w 2 minuty w internecie
Ciężko byłoby utrzymać sekret jak w obecnej wojnie stracili już blisko 2.5K czołgów. Udokumentowanych.
Błędny wniosek, o radzieckich i rosyjskich pancerzach czołgowych wiemy bardzo dużo już od dekad. Odsyłam do materiałów tej tematyce poświęconych na moim kanale.
Jest Pan polską marką 💪👍. Dziękuje za trud i poświęcenie.
Długo czekałem i się doczekałem. To jest to. Dziękuję i gorąco polecam poprzednie filmy , zawsze dowiecie się czegoś ciekawego.
Dziękuję za wartościowy materiał i serdecznie pozdrawiam.
Idealny materiał, taka abramsowa przekąska o długości godziny lekcyjnej 🙃Dolewam ☕i zasiadam do tej uczty😁
Znakomity, jak zwykle materiał. Dla mnie bardzo ciekawy i pożyteczny. Dziękuję i pozdrawiam 😊😊😊
Arcy ciekawy materiał, chylę czoła przed przekopaniem materiału źródłowego i wysnuciu ciekawych wniosków. Czekam na kolejne tak dogłębnie przygotowane i przedstawione materiały.
Panie Damianie super materiał👍
Dzięki Ci za ten materiał. Jak zwykle klasa.
Uwielbiam serie o Brabramsach... kiedys sobie pobiorę i zachowam na dysku
Dziekuje za wspanialy material!
Genialny kanał. Profesjonalizm.
Dziękuję.
Imponujące studium tematu. Świetny film. Dziękuję i pozdrawiam!
Dzięki za Twoją prace
Panie Damianie jak zwykle sztos.
Super materiał. W końcu jako tako ogarnąłem te abaramsowe pancerze. Fajna tabelka na końcu.
Pełna profeska. Jak zwykle.
Nic dodać, nic ująć Panie Damianie 👍👍👍👍
BRAWO. 👍✌️ Kilka spraw się rozjaśniło. Pozdrawiam Serdecznie - Stan
No i znowu najciekawsze materiał na YT w tygodniu 👏😄
Pozdrawiam i dzięki za nowy materiał 👍👍👍
Długi?? Drogi Panie mogło być 2godz. I nie byłoby długo😁Pozdrawiam i zdrowia.
Bardzo fajne, szczere słowo wstępne. No to - myślę - acha, odcinek nie dla mnie :o) ...no, chwilkę obejrzę... Koniec końców obejrzałem całość :o) Nie wiem, po co mi ta wiedza, ale było ciekawie :o) dziękuję.
Bardzo ciekawe opracowanie
Kurcze myślałem,że tylko ja mam bzika w stsunku do rolnictwa regeneratywnego i tylko ja szukam w internecie po całym świecie jakiś nowinek i podpowiedzi. Ale tu jest sztos. Pozdrawiam Serdecznie
Czekam niecierpliwie na omówienie naszych sep v3 po ich otrzymaniu, może być bardzo ciekawie
Świetny materiał, czekam na kolejne :)
Duzo wiedzy. Ciekawy materiał!
DOBRA ROBOTA !!!
Tradycyjnie , materiał TOP . POZDRAWIAM
Jak ja marzę żeby Pana poznać osobiście.
Czasami można mnie spotkać to tu to tam. ;)
Panie Damianie, czas pomyśleć o serii książek. Musi się pan zmusić i zagiąć czasoprzestrzeń 🙂
Może kiedyś, jak już będę sobie mógł pozwolić na dużo czasu do pisania.
Super materiał, pozdrawiam
Damian, jak zwykle wrzucasz masę informacji których nigdzie nie można znaleźć. Znów mamy najwyższy poziom przekazu wiedzy. Dostaliśmy Abramsy M1A1 FEP z pancerzem E z kreską. Jakie miał oryginalnie USMC? Takie same? Druga sprawa mnie nurtuje. Uran jest pierwiastkiem o bardzo dużej gęstości (19,1g/cm3) co sprawia że uranowe wkłady są wyjątkowo ciężkie. Mówiłeś że nowe generacje pancerza są cięższe więc co tam zaaplikowali przy tej samej objętości? Ceramika i stal nie powinny ważyć tyle co dawniejsze wkłady uranowe ale mogę się mylić.
M1A1FEP służące w USMC miały literę U na końcu numeru seryjnego. Natomiast jak najbardziej stal i ceramika mogą ważyć tyle samo co wkłady ze stopu zubożonego uranu. Po prostu upakowano ich więcej. ;)
Mam jeszcze jedno pytanie. Podczas penetracji pancerza czołgu pociskiem z uranowym rdzeniem mamy do czynienia z efektem piroforycznym. Czy taki sam efekt występuje kiedy jest penetrowany pancerz oparty na uranie? Konkretnie - strzelamy do Abramsa z pancerzem U pociskiem z wolframowym rdzeniem. Czy pancerz zapłonie?
Nie, to zjawisko ma dopiero miejsce po przebiciu pancerza i wniknięciu do wnętrza przedziału bojowego.
Faktycznie - materiał dla wymagającego widza. Można powiedzieć, że to film dokumentalny.
Tego mi brakowało !!!!🎉
Dobra robota 😀
Świetny materiał, a my czekamy na polskie "nieśmigane" M1A2SEPv3 i zastanawiamy się nad ostateczną konfiguracją K2 PL. Pozdrawiam serdecznie. :)
No nasze M1A2SEPv3 naprawdę będą nieśmigane, bo będą całkowicie od podstaw nowe.
Super kanał :)
Pozdrawiam 👍
Mega! 💪🏻💪🏻💪🏻
Muszę przyznać, że to, co Pan robi wcale nie jest ciekawe... jest bardzo ciekawe!
bardzo dobry materiał, o obszernym temacie
pozdrawiam
Świetny film i znaleziska. Mam jedno pytanie tyczące się szwedzkich testów na nowy czołg podstawowy. Skoro wymogi na poziom opancerzenia były mocno zawyżone do tego stopnia że nie spełnił ich pancerz FMS Improved w wersji z 1993 roku, jak wyglądała kwestia wybranego Leoparda 2S, szczególnie z docelowym pakietem szwedzkim? Czy ten pancerz finalnie w jakiś sposób spełnił ten wymóg, czy też również spełniał go jedynie częściowo, ale wóz został wybrany pomimo tej kwestii? Dziekuję i pozdrawiam
Moim zdaniem, Leopard 2S też nie spełniał w pełni tych wymogów, przeważyła polityka i kwestie ekonomiczne. Podobnie było ostatnio w Norwegii, co z tego że wojsko dwukrotnie rekomendowało K2, skoro politycy wybrali Leoparda 2 i przyznali że ze względu na czynniki polityczne.
Badając różne materiały, również odnoszę wrażenie że w Szwecji, wojskowi skłaniali się ku M1A2.
To żonglowanie nazwami wariantów opancerzenia przypomina mi trochę artykuł o samolotach rozpoznania radioelektronicznego i dobrze ilustruje amerykańskie podejście do tajemnicy - każdy wie jakie to są typy maszyn, jakie są oznaczenia systemów w nich zamontowanych, natomiast nikt nie wie jak one działają i jakie mają parametry.
O to chodzi. ;)
Natomiast nie łudzę się że w dającej się przewidzieć przyszłości, czy nawet kiedykolwiek, zostaną odtajnione bardziej dokładne informacje na ten temat.
@@bronpancernaswiata6835 Ciekawe, czy jakiś zniszczony egzemplarz nie wpadł w ręce Daesh czy Jemeńczyków i czy z tej strony nie wypłyną kiedyś jakieś informacje.
Pojazdy porzucone były palone lub wysadzane w powietrze. Daesh czy Jemeńczycy nie mieli sił i środków by ewakuować tak ciężkie wozy i przekazać je dalej. Poza tym Amerykanie bardzo pilnowali Irakijczyków i Saudyjczyków i skrupulatnie liczyli zniszczone wozy. Te zostały ewakuowane. Widziałem nawet fotografię z takiej składnicy w Iraku pod Bagdadem, i byłem wstanie zidentyfikować niektóre wozy którymi chwalili się bojownicy.
Sprawnymi wozami też nie byli wstanie odjechać, po pierwsze dlatego że często takie wozy były w jakiś sposób unieruchomione i bez WZT klasy M88A2 nie dałoby się ich ruszyć. Po drugie, bojownicy nie potrafią takiego sprzętu obsługiwać. Choćby kwestia tego, gdzie jest przełącznik by podać prąd z akumulatorów.
Także nie, nic wartościowego nie wyciekło. Przyglądałem się tej sprawie w swoim czasie dość dokładnie.
@@bronpancernaswiata6835 Dziękuję za odpowiedź. Zawsze frapował mnie ten temat.
Do śniadania niedzielnego jak znalazł 😊
Super materiał na niedziele. Czy da się gdzieś znaleźć w internecie fotografie dodatkowej i niewprowadzonej osłony stropu abramsa, a jeśli nie to czy wygląd wozu CATTB może być jakimś punktem odniesienia ?
Niestety, na oba pytania odpowiedź musi brzmieć: nie.
Świetny materiał. Mam pytanie jaki typ pancerza specjalnego mają najnowsze M1A2Sep.V3 dla US Army? DU czy może coś innego? Chyba gdzieś już Pan o tym mówił ale nie mogę znalaźć?
Mówię o tym w materiale. Najprawdopodobniej Amerykanie zrezygnowali z DU na rzecz innego materiału lub rozwiązania.
@@bronpancernaswiata6835 Umknęło mi przepraszam i dziękuję za odpowiedź. Szacun za kawał dobrej roboty! Pozdrawiam.
Thank you! Any Chance to enable subtitles?
Prędkość odtwarzania x1.5 i można posłuchać :D
👏
Jaj zwykle łapka ,a co z naszym Pangolinem czy zostanie wdrożony i zastosowany w K2 Pl ,bo w tym temacie nie mogę znaleźć konkretnych informacji.Hipotetycznie do rozpoczęcia produkcji sa 4 lata więc czasu trochę jest na dopracowanie pancerza.
Obecnie Pangolin to zaledwie demonstrator technologii na dość niskin poziomie gotowości technologicznej. Jeszcze bardzo daleko do tego aby w ogóle myśleć o jego produkcji seryjnej.
@@bronpancernaswiata6835 Dziękuję za odpowiedz, myślałem że zaszły większe postępy o których być może informowao na MSPO ,a hipotetyczne 4 lata do rozpoczęcia produkcji K2 PL wystarczą na dopracowanie osłon.
Dobry materiał. Chciałbym jednak zapytać się o pancerze wież bezzałogowych ,które dla redukcji masy samego pojazdu są zazwyczaj słabo opancerzone . Jaki sens ma posiadadanie takiego słabego pancerza na wieży ,który bardzo łatwo można uszkodzić bądź zniszczyć co w konsekwencji przełoży się na czasową eliminację takiego pojazdu z walki ,a często i zupełnym jego zniszczeniem ? Czy najczęściej nieco mniejsze wymiary rekompensują ryzyko trudniejszego uszkodzenia takiego elementu pojazdu ?.
1. Wszystko zależy od przyjętej koncepcji, wieża bezzałogowa nie musi być słabo opancerzona, ale może taka być jeżeli konstruktorzy uznają że jest to wskazane.
2. Sens jest taki, że czasami trzeba zoptymalizować ochronę pancerną pojazdu i jego masę, wtedy idziemy na kompromisy i godzimy się że wieża bezzałogowa będzie słabiej opancerzona.
3. Mniejsze wymiary wieży, mogą sprawić że prawdopodobieństwo jej trafienia maleje, to też może mieć wpływ na podjęte decyzje.
To jest tematyka o której pewnie przy piwie można by dyskutować całą noc. ;)
Czytał Muniek Staszczyk 😂 Pozdrowienia dla bliźniaka głosowego Pana Damiana.
:) To nagranie to drugie podejście, robione późno w nocy, gardło już trochę odmawiało posłuszeństwa.
Abrams w wersji m1a1Fep... ma masę około..63 ton...gdyby pokryć go np. Erawą 2 wieże i kadłub ...wzrost masy to 1 tona z kawałkiem... ciekawe jak nasz dodatkowy pancerz by sie sprawował i czy by zwiększył odporność na przebicie o ile procent
Inaczej. Trzeba by to liczyć o ile % wybuchowy pancerz reaktywny redukuje przebijalność danego typu amunicji. Robiłem o osłonach ERAWA materiał.
ruclips.net/video/API9-NkuRs8/видео.html&ab_channel=Bro%C5%84Pancerna%C5%9Awiata
Damianie, mógłbyś określić ekwiwalentną ochronę w RHA (i może czynnik redukujący przebijalność danej głowicy) dla poszczególnych typów pancerza?
Nie chcę się w to bawić za bardzo bo to wróżenie z fusów, do tego ekwiwalent RHA jest mało precyzyjny, ale ok specjalnie na Twoją prośbę, zabawmy się w małą spekulację. Z jednego z dokumentów CIA, wiemy że bazowy M1 z pancerzem 1. generacji miał z przodu wieży i kadłuba 400mm vs KE (APFSDS) ekwiwalentu RHA, i 750mm vs CE (HEAT) ekwiwalentu RHA.
M1IP i M1A1 mają ulepszony pancerz 1. generacji dla wieży i najprawdopodobniej kadłuba, o ile? Trudno powiedzieć, ale załóżmy konserwatywne do 500mm RHA vs KE i około 900mm vs CE.
M1A1HA/HA+(HC) ma pancerz 2. generacji dla wieży, załóżmy że zapewnia on ochronę na poziomie 600-700mm vs KE i około 1100mm vs CE.
M1A2 ma pancerz 3. generacji, nie wiem o ile wzrosła by ochrona frontu wieży, ale załóżmy że 700-800mm i też około 1100-1200mm. Natomiast możemy policzyć kadłub. Jeżeli pancerz TCA został zastosowany do przyrost osłony był na poziomie 33-35% vs KE i 25% vs CE. Oznacza to że przód kadłuba ma jakieś 665-675mm vs KE i 1125mm vs CE.
Powyżej tego nie ma już chyba sensu bawić się w spekulacje. Ale załóżmy że w M1A2SEPv3 przód kadłuba jak i wieży, był głównie ulepszany pod kątem ochrony przed amunicją KE, natomiast przyrost przeciwko amunicji CE był już mniejszy.
A i jeszcze ciekawostka, trafiłem na dokument (i.imgur.com/kRVKK3M.jpg) który wspominał że burty wieży w M1A1SA i M1A2SEPv2 mają przyrost ochrony przeciwko amunicji kumulacyjnej, wynoszący aż 250%... tylko problemem jest to że nie znamy danych wyjściowych aby wykonać obliczenia, ani też dla kąta trafienia dla którego te 250% wychodzi. Więc bawiąc się w zgaduj zgadule może spowodować że wyjdą nam jakieś absurdalne dane.
Także jak widzisz, można się w to bawić, ale na bazie tak skąpych danych, nie ma to większego sensu tak naprawdę.
👍
RADEK TYLKO TAKIE MATERIAŁY MASZ ROBIĆ, CZYLI DŁUGIE I TREŚCIWE ,Pozdrawiam
Pytanie pancerne, ale strona dawnej żelaznej kurtyny inna. Dłuższy czas szukałem potwierdzenia informacji, że silnik stosowany w T90, T72, to pra przodek silnika W-2 z T-34. Czy można gdzieś znaleźć materiał potwierdzający/zaprzeczający temu? Chciałbym poznać historię z tym związaną, ale chyba w łatwo dostępnych źródłach ciężko cokolwiek znaleźć.
Tak te silniki to jedna rodzina. Więcej można przeczytać na ten temat w źródłach rosyjskojęzycznych.
@@bronpancernaswiata6835 Czyli bariera językowa jednak dość spora. Ale dobrze że jednak coś dobrze dzwoniło.
Dzięki za odpowiedź.
USA Powinno nam podarowac Abramsow za bron przekazana Ukrainie T72 PT91 La4
Hej! Mam pytanie nie dotyczące odcinka.
Czy uważasz że czołgi podstawowe zanikną w dalszej perspektywie?
Patrząc na rozwój ciężkich BWP i na coraz bardziej absurdalną masę kolejnych wersji czołgów podstawowych wydaje mi się że z powodu kosztów i trudności logistycznych rozwoju aktywnych systemów obrony i powrotu do liczniejszych armii, czołgi podstawowe zanikną na rzecz "czołgów średnich/wozów wsparcia ogniowego na podwoziu ciężkiego BWP" (jak zwał tak zwał) jako pojazdy i tak odporne na najczęstsze zagrożenia i majace możliwość niszczenia większości celów przy ograniczonych kosztach co zapewni pododdziałom odpowiednie wsparcie.
Czołgi "właściwe" jednak nie zanikną, ale będą ewolułowały w jeszcze cięższe wozy, ale ze względu na koszty i logistykę nie będą liczne i staną się właściwie "czołgami ciężkim/czołgami przełamania"?
Kategorycznie się nie zgadzam.
1. Wóz Wsparcia Ogniowego to nowomowa, bo co to oznacza tak naprawdę? Wozem Wsparcia Ogniowego może być wszystko, czołg podstawowy, czołg ciężki, średni, lekki, bojowy wóz piechoty, transporter opancerzony, czy armatohaubica samobieżna.
2. Czołgi podstawowe nie zanikną, po prostu ewoluują dalej, czego przykładem są takie demonstratory technologii jak AbramsX czy EMBT. M1A3 będzie lżejszy, lepiej opancerzony, bezpieczniejszy, bardziej ergonomiczny od swoich poprzedników. Ale to nadal będzie czołg podstawowy.
Albo mi umknęło albo zabrakło podsumowania odnośnie polskich M1 jakie mają pancerze i co to oznacza.
Wystarczy uważnie słuchać.
@@bronpancernaswiata6835 nie no patrzyłem na tą ostatnią tabelkę i słyszałem jakie pancerze mają czołgi m1a1fep. Wiem że mówił Pan o pancerzu bez zubożonego uranu next generation, mimo to jak zobaczyłem tą tabelkę na samym końcu to przy Polskich abramsach nie zrozumiałem tego objaśnienia. Dziękuję za odpowiedź i materiał jest super.
Pierwszy👍
a co z tzw pancerzem chobokan? cos gdzies obilo sie mi o uszy
Jeśli już to pancerzem Chobham. Tak naprawdę kryptonim Chobham to bardziej wytwór mediów, prawdziwy kryptonim prac badawczo rozwojowych w Wielkiej Brytanii nosił nazwę Burlington, w jego ramach zaprojektowano co najmniej kilka różnych pancerzy specjalnych, określanych lakonicznie jako "Special Armor No.1", "Special Armor No.2" itd.
Potem do prac dołączyli Amerykanie, ich część programu nosiła kryptonim Starflower, w ramach programu Starflower opracowali również kilka różnych pancerzy specjalnych, jednym z nich była tzw. 1 generacja pancerza specjalnego zastosowana w czołgu M1, potem Amerykanie dalej rozwijali już czysto swoje rozwiązania w zakresie pancerzy czołgowych.
Witam, na dniach Pan Błaszczak wybiera się do USA, Mamy w Polsce mieć bazę remontową dla Abramsów w Europie, ale USA chciało abyśmy mieli więcej czołgów, ktoś coś więcej wie? :) Pozdrawiam
👍🇵🇱🇺🇲🇵🇱👍
Siema Damian
super tylko MAŁO 🙂
Panie Damianie a korzystał Pan z "oficjalnych" dokumentów dostępnych na forach War Thunder?
Nie bardzo. Twórcy tej gry jeżeli chodzi o nowoczesny sprzęt, rozpowszechniają głównie bzdury i typową rosyjską propagandę. Na przykład jeżeli chodzi o pancerze nowoczesnych czołgów... tam się nic nie zgadza, tak samo kwestie związane z amunicją.
@@bronpancernaswiata6835chciałbym żeby każdy to wiedział, zaskakująco dużo ludzi uważa gry tego typu za dobre źródło „informacji” i szerzą niewiedze.
Ja tylko przypomnę że tam się nawet modele nie zgadzają. Ot kwestia modelu czołgu M1A2, ot kiedy to bazowy M1A2 z tyłu wieży ma element systemu klimatyzacji nazywany VCSU (Vapor Compression System Unit) będący elementem systemu TMS (Thermal Management System)? Te elementy wprowadzono dopiero w czołgu M1A2SEPv1. W bazowym M1A2 z tyłu wieży powinien być po prostu EAPU (External Auxiliary Power Unit) tak jak w M1A1HC.
Ale nic dziwnego, Rosjanie nadal nie potrafią identyfikować poszczególnych wariantów czołgu M1... co jest dość zabawne bo nie jest to trudne jak ma się trochę czasu i chęci by zgłębić taką wiedzę.
Jeśli chodzi o odwzorowanie szeroko pojętej fizyki to się absolutnie zgadzam. Bardziej mi chodziło o tajne dokumenty które były tam udostępniane przez użytkowników forum. Przykladowo wyciek dokumentów dotyczących challengera 2
Ujmę to tak. Widziałem je, ale nie zamierzam oficjalnie bazować na tego typu materiałach. Sam nie mam dostępu do materiałów objętych klauzulami i mieć nie zamierzam, a już tym bardziej udostępniać tego typu materiału. Zawsze bazuje na materiałach jawnych, dostępnych dla szarego Kowalskiego.
Niech Pan napisze kuedyś monografię Abrsmsa w naszym języku
Może kiedyś, jak będę miał więcej czasu.
W niedzielę o tak morderczej godzinie? 😉
komentarz taktyczny
Muniek Staszczyk gada o czołgu.
Mam pytanie Panie Damianie, ponieważ przeglądając artykuły, komentarze i ogólnie propagandę moskali skierowaną do wewnątrz stosują oni inną nomenklaturę niż u nas, np zamiast SEPv3 mówią o M1A2C z czego to wynika? Aż tak zamknięci na informacje z zachodu nie są więc skąd ta różnica? Czy oznaczenie SEPv3 jest nazwą handlową a US Army stosuje rzeczywiście kolejne litery alfabetu czy to po prostu kolejna ruska fanaberia aby umniejszyć znaczenie modyfikacji?
W skrócie? Dlatego że to nie są najostrzejsze ołówki w tym piórniku, jeśli wiesz co mam na myśli. ;)
A teraz bardziej fachowo. W swoim czasie w Kongresie USA, jeden z polityków, zaproponował by zrezygnować z kodu SEP i nazwać warianty czołgu M1A2 kolejno - M1A2 -> M1A2A (SEPv1) -> M1A2B (SEPv2) -> M1A2C (SEPv3) -> M1A2D (SEPv4).
Armia Amerykańska odrzuciła tą propozycję, bo te kody alfanumeryczne były zbyt podobne do tych eksportowych jak M1A2K, M1A2S czy M1A2T.
A więc oficjalnie wygląda to tak wedle obowiązującej nomenklatury US Army - M1A2 -> M1A2SEPv1 -> M1A2SEPv2 -> M1A2SEPv3 -> M1A2SEPv4 (anulowany na rzecz czołgu nowej generacji M1E3 który po standaryzacji otrzyma oznaczenie M1A3).
@@bronpancernaswiata6835 dziękuję bardzo, tak podejrzewałem że tu chodzi o to by robić wszystko po swojemu, nieważne czy to jest zgodne z prawdą czy nie. Czyli omawiany na kanale demonstrator AbramsX wpisuje się w pracę nad przyszłym M1A3, czy to bardziej wesoła twórczość GDLS?
Ujmę to tak. Prace koncepcyjne nad M1A3 muszą trwać już od dłuższego czasu. GDLS zapewne ma na ten temat informacje, więc AbramsX pojawił się nieprzypadkowo. Ale trzeba przy tym pamiętać że AbramsX to jedynie demonstrator technologii, on nigdy nie stanie się M1A3, natomiast pewne rozwiązania w nim zastosowane, mogą znaleźć się w M1A3.
Tak naprawdę M1A3 to będzie najprawdopodobniej całkowicie nowy czołg, który z oryginalnym M1 nie będzie mieć już nic wspólnego.
można link do tego PDF? z wielką chęcią bym poczytał
Do którego?
@@bronpancernaswiata6835 do tego z początku filmu, tego z 2000 roku
emu.usahec.org/alma/multimedia/294064/20183164MN002029.pdf
Proszę.
@@bronpancernaswiata6835 dzięki wielkie
mógłbyś mi usiąść na twarz za te materiały
zajebiste, ale widze ze niecale30tys subow. Jakies dupki maja po 300tys i robia kabone. Za tak wiedze powinien Pan miec dofinasowanie z Men hehe
Cóż poradzić? :) Mogę jedynie kontynuować swoją pracę, która zresztą jest moją pasją.
@@bronpancernaswiata6835 Wie pan, dziwny jest ten świat. Niech pan mi wierzy jednak, że są ludzie którzy bardzo doceniają pana pracę i bardzo pana szanują. pozdrawiam
Dzięki. :)