# 250 GRAWITACJA czy OPÓR POWIETRZA? Co bardziej skraca zasięg?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • ►Nasz Sklep: www.omnisarma.com
    ►Wirtualna Sekcja Strzelecka: www.omnisarma....
    ►Kurs Elaboracji On-Line: www.OmnisArma....
    ►Tarcze do łatwego przystrzeliwania broni: www.omnisarma....
    ►Kursy Snajperskie: www.OmnisArma....
    ►Nasze koszulki: www.omnisarma.p...
    ►Wesprzyj nas: www.patronite....
    ►Vortal Omnis Arma: www.omnisarma.p...
    www.OmnisArma....
    / omnisarma
    / omnisarma
    / omnisarma
    Link do poradnika na temat uzyskiwania pozwolenia na broń:
    tinyurl.com/om...
    #OmnisArma​​​ #WirtualnaSekcjaStrzelecka

Комментарии • 74

  • @OmnisArma
    @OmnisArma  5 месяцев назад +17

    Dziękuję za bardzo pozytywny odbiór pomysłu na serię o balistyce!
    W tych filmach znajdą się ciekawostki (jak ta), elementy teorii i zagadnienia czysto praktyczne. Wszystko wymieszane jak bigos.

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +3

      Można podrzucać tematy. Lista jest długa ale na tablicy zostało ciut miejsca.

  • @paulantonowicz8806
    @paulantonowicz8806 5 месяцев назад +8

    Z moja znajomoscia fizyki od poczatku obstawialem opor powietrza. Serdecznie pozdrawiam.

  • @wojciechraginia7452
    @wojciechraginia7452 5 месяцев назад +13

    Mega :) ale czemu tak mało!? Kawa zaparzona, film odpalony i… kawa cała została, nawet nie ostygła.

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад

      😅 bo Mateusz nie pija kawy więc nie wie, że my kawosze potrzebujemy na nią czasu.

  • @marekkosnowski4458
    @marekkosnowski4458 4 месяца назад

    Świetne materiały, ogromna wiedza i bardzo przystępny sposób przekazu sprawia że jesteś postrzegany, również przeze mnie, jako ekspert dla tego chciałbym zwrócić uwagę na pewien błąd, który powiela się nie tylko w Twoich prezentacjach, ale również w komentarzach pod nimi. Często słyszę jak mówisz o "zasięgu" pocisku czy śrutu, otóż ZASIĘG to odległość jaką może przebyć samochód, czołg, samolot, itd na jednym pełnym zatankowaniu zbiorników, akumulatorów czy innych "własnych" magazynów napędu. Jeśli mowa jest o pocisku nie posiadającym napędu własnego chodzi wówczas o "donośność"

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  4 месяца назад

      Musisz to podeprzeć jakimś mocnym źródłem. Inaczej będzie problem. Donośność brzmi dobrze dla pocisku ale dość słabo dla strzału. I w konsekwencji otrzymamy serię problemów.

  • @kursantstrzelecki2958
    @kursantstrzelecki2958 5 месяцев назад +2

    Czytam komentarze, przypominam sobie podręczniki do fizyki z podstawówki i zaczynam wątpić. Jeszcze nie wiem w co dokładnie (czy w fizykę, czy w sens powszechnego szkolnictwa, czy w ludzi), ale zaczynam wątpić.

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад

      A mi się przypomina słynna fizyka z Orange jaką to nam przedstawiła Pani marketerka. 🤭 Jej własna zgodna z farmazonami.

  • @pszuja2620
    @pszuja2620 5 месяцев назад +1

    Pytanie trochę z d.. , lub inaczej mówiąc podchwytliwe, bo obie rozpatrywane tutaj siły wpływają na co innego, grawitacja na trajektorię, a opór powietrza bezpośrednio na zasięg, w przypadku braku oporu powietrza wystarczy zmienić kąt strzału żeby zneutralizować wpływ grawitacji, w przypadku braku grawitacji nie ma sposobu żeby zneutralizować opór powietrza, można go zmniejszyć poprzez kształt ale wyeliminować wpływu na pocisk się nie da.

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад

      A gdzie to pytanie ? 🤔

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад

      Grawitacja też ogranicza zasięg, bo w pewnym momencie kończy się zakres kątów, który pomaga go wydłużyć (walczyć z grawitacją).

  • @krzysztofkowol5392
    @krzysztofkowol5392 5 месяцев назад

    Mozesz udostepnic matematyke i skrypty symulacyjne na jakims githubie? Czy to tajne know-how

  • @Milicja0bywatelska
    @Milicja0bywatelska 27 дней назад

    Interesujący materiał. Byłem na szkoleniu najperskim (dawno), nie było tam jednak czegoś, co zaprząta mi głowę, a do czego nawiązuje ten materiał. Symulacja lotu pocisku w kalkulatorze. Trajektoria w kalkulatorach kalkulowana jest na postawie stałego współczynnika balistycznego. Producenci ammo podają BC wyliczony na jakimś dystansie (np. SK dla 22 LR dka 50m lub 100m). Średnio to działa w praktyce na innych dystansach, ale jak zmieniam BC w kalkulatorze wraz z dystansem (czyli spadającą prędkością), to zaczyna działać. Może warto o tym zrobić odcinek?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  26 дней назад

      Taki materiał jest zaplanowany.
      Natomiast w skrócie: te objawy świadczą o tym, że używasz złego prawa oporu albo masz źle określony współczynnik balistyczny.
      A z ciekawości - zmieniasz BC z dystansem - na jakiej podstawie? Współczynnik Janosika, czyli tak, żeby pasowało do trafień na tarczy? Czy na podstawie danych z sieci (czasem podają po trzy BC dla jednego pocisku). Pytam, bo czasami można trafić na bardzo błędne sugestie, od bardzo poważanych firm lub osób.

    • @Milicja0bywatelska
      @Milicja0bywatelska 26 дней назад

      Współczynnik Janosika dla 22 LR. Co zrobiłem:
      1. Wziąłem pomary realne na różnych dystansach
      2. Wprowadziłem różne serie danych do kalkulatora balistycznego dla tego samego pocisku (masa), temperatury, wysokości itp.
      3. Powyższe serie danych różnicowałem dwoma parametrami: prędkość wylotowa i współczynnik balistyczny.
      3a. Zastosowałem różne prędkości od 1077 fps do 1100 fps (bo takie podają pomiary na takiej samej lufie, jak moja w sieci - ja sam nie testowałem chrono) oraz różne współczynniki - od 0.172 przez 0.136 i .122 aż do 0.118
      4. Wrzuciłem serie danych do Excela w kolumnach. W pierwszej kolumnie opad real
      5. Co się okazało? Że trajektoria real jest dobrze odzwierciedlona przez kalkulator dla danej prędkości MV na różnych dystansach przy różnych BC, np. dla dystansów 50-110m przez BC=0.172, potem przeskalujemy na BC=0.136 i dobrze śledzi gdzieś do 150m-180m (zależnie od MV), potem dobrze w modelu wygląda BC=0.122 itd.
      6. W specyfikacji SK Rifle Match (czerwone) podają BC=0.172 (czy 0.174, nie pamiętam) zmierzone na dystansie 50m! SK Long Range to samo tylko dla 100m. Ale dla 150m nic nie podali. Tzn BC powinno chyba być stałe, ale w praktyce może te kwestie o których mówisz w filmie tak się manifestują?
      Pozdrawiam!

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  25 дней назад

      @@Milicja0bywatelska Patrząc po samych wartościach BC, używasz funkcji G1. To się nie uda do .22LR. Jeżeli chcesz liczyć w funkcji G1, to potrzebujesz podzielić trajektorię na trzy części, nie wg dystansu, a prędkości. Wtedy do każdego przedziału jest inny BC. Myślę, że te odległości, które podałeś, pokrywają się mniej więcej z przedziałami prędkości, które zazwyczaj się stosuje.
      Gdybyś użył funkcji oporu RA4, to wystarczyłby jeden BC.

    • @Milicja0bywatelska
      @Milicja0bywatelska 25 дней назад

      @@OmnisArma o, dziękuję! Tego nie wiedziałem. Tak, stosowałem G1. Kombinowałem trochę na podstawie porównywania odczytów realnych z kalulacjami i tym, co napisał Ejsmont w "balistyce dla snajperów" - gdzie wspomniał coś mimochodem o tym, że w G1 stosuje się różne współczynniki BC - ale bez szczegółów. Muszę znaleźć jakiś kalkulator / aplikację z tym modelem oporu. No to jest właśnie coś, czego na kursie nie było, czyli praktyczne aspekty modelowania itp. (teraz chyba macie taki kurs "rozszerzony", z własną bronią jako poziom wyżej do tych kursów dwudniowych? Ja byłem w 2019 roku, tego wtedy chyba nie oferowaliście)

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  24 дня назад +1

      @@Milicja0bywatelska G1/G7 zawsze tłumaczę ale bez szczegółów w powyższym stylu. Natomiast mamy od 2 lat dedykowane zajęcia z balistyki, gdyż poza poznaniem BC trzeba znać np. w jakiej atmosferze odniesienia został określony, a tego producenci nie dogadali między sobą i każdy może mieć inny poziom odniesienia. Różnice są duże ~18% wartości współczynnika. Także temat rzeka. Dlatego jeśli ktoś chce w to wejść, to robimy osobne zajęcia.

  • @Blejk_Karington
    @Blejk_Karington 5 месяцев назад

    Gdyby opor powietrza rosnący wraz z prędkością byl pomijalny lub nie taki jski jest to maszyny ważące kilkadziesiąt to nie byłby w stanie latać 😁

  • @kwestionariusz1
    @kwestionariusz1 5 месяцев назад

    Oczywiscie ze grawitacja widac to przy duzych masach w kosmosie nie ma oporu powietrza a mimo to ciala niebieskie (pociski) leca z trajektoriami ustalonymi przez sily grawitacyjne.

    • @bojansonmagnus9506
      @bojansonmagnus9506 5 месяцев назад

      😂

    • @bojansonmagnus9506
      @bojansonmagnus9506 5 месяцев назад

      A jak strzelasz na długi dystans 2.5 km to obliczając parametry lotu pocisku bierzesz też pod uwagę prędkość obrotu ziemi ???

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +2

      @kwestionariusz1 🙂 Tak masz rację. Tam gdzie nie ma powietrza, opór powietrza jest pomijalną siłą.

  • @jacekso8142
    @jacekso8142 5 месяцев назад

    Cześć, fajne porównanie ale szkoda że nie dodałeś do tego dodatkowego czynnika -ciężar pocisku - bo skoro grawitacja to ciężar robi kolosalna różnicę - a może będzie motywacja do nakręcenia kolejnego odcinka w podobnym temacie - Pozdrawiam i dzięki za fajne pouczające porównanie

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +2

      Boże... ratuj nas. Bez ciężaru, to ten pocisk poleciałby w kosmos. Myślisz, że skąd bierze się paraboliczna trajektoria?

    • @jacekso8142
      @jacekso8142 5 месяцев назад

      ​@@OmnisArma DOBRE -

    • @kursantstrzelecki2958
      @kursantstrzelecki2958 5 месяцев назад

      @@OmnisArma E, może człowiekowi chodziło o to, że dostatecznie ciężki pocisk będzie przyciągał do siebie Ziemię z niepomijalną siłą. (Tyle jest mitów o magicznych mocach .45ACP...)
      ;)

  • @rghost1647
    @rghost1647 5 месяцев назад +1

    Brawo. Jak zawsze merytorycznie. Ciekawe czy kalkulator Garmina o tym wie 😅

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад

      Podejrzewam ze ten z nakładkami z Applied Balistics wie. 😉

  • @menelizacja
    @menelizacja 5 месяцев назад +5

    To porównanie jest trochę bez sensu i nijak z niego nie wynika co ma większy wpływ, bo badasz ekstrema, czyli brak grawitacji i brak oporu powietrza. Bardziej sensownym testem byłoby przyjąć rzeczywistą grawitację, rzeczywisty opór powietrza i wyliczyć maksymalny zasięg obierając optymalną trajektorię. Potem to samo powtórzyć dla zmniejszonej grawitacji o 1/4, i odpowiednio dla zmiejszonej gęstości powietrza o 1/4. A to i tak byłoby dalece odległe od prawdy, bo wpływ grawitacji i oporu powietrza na zasięg na pewno nie jest liniowy.

    • @TheLuki525
      @TheLuki525 5 месяцев назад

      Do tego jeszcze chyba warto by przyjąć minimalną prędkość pocisku taką, aby miał energię powiedzmy kilkudziesięciu J, aby był w stanie cokolwiek zrobić po trafieniu w cel. To by pewnie jeszcze bardziej uwydatniło, jak ogromnym czynnikiem jest opór powietrza w porównaniu do prędkości terminalnej 0.1m/s

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +3

      Trochę panowie chrzanicie.
      Zasięg maksymalny w próżni z grawitacją i w powietrzu bez grawitacji zostały policzone na realnych danych naboju .22LR. Jak myślicie, że wiecie lepiej, jak to powinno wyglądać, to śmiało nagrywajcie.
      A prędkość nie była terminalna, bo nie było celu.

    • @TheLuki525
      @TheLuki525 5 месяцев назад +1

      @@pracownikmieszalninitro Twój humor jest dla mnie zbyt głęboki

    • @TheLuki525
      @TheLuki525 5 месяцев назад +1

      @@OmnisArma Może i chrzanimy, ale przynajmniej zasięgi rosną :D
      Nikt Panu nie zarzuca, że coś zostało źle policzone, lub użyto złych danych. Pytanie w tytule jest jasne i odpowiedź też jest jasna. To co chciałbym zobaczyć, to podobne wyliczenie dla bardziej interesujących wartości (bo co komu po pocisku lecącym 0.1m/s), albo dla ciśnienia powietrza gdybyśmy strzelali w Alpach. Nie znam się na tym temacie aby nagrać własny film, ale mógłby Pan to potraktować jako sugestię do kolejnego odcinka o balistyce, zamiast jako bezsensowną krytykę.

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад +1

      ​@@TheLuki525😂 tematów do omówienia w balistyce jest jeszcze multum i wierz lub nie, są ciekawsze niż wyliczenia z czapy. 😉 😂 W końcu ma to być praktyczne, a nie uniwersyteckie gdybanie dla gdybania i filozofowania 😉

  • @piotrszumilas1888
    @piotrszumilas1888 5 месяцев назад

    A jeśli strzelamy pod górkę, np wzdłuż jakiegoś stromego zbocza?
    Np u kolarzy jest tak, że na płaskim najważniejsza jest aerodynamika żeby jak najmniejszy opór był, a pod górę najważniejsza jest waga

    • @piotrszumilas1888
      @piotrszumilas1888 5 месяцев назад

      I to już przy nachyleniach około 7%

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад

      Ale popatrz na kształt rowerzysty z rowerem a pocisku. - to tak w kwestii aerodynamiki.

    • @kursantstrzelecki2958
      @kursantstrzelecki2958 5 месяцев назад

      Kolarze zazwyczaj nie lecą balistycznie. (Chyba, że biorą naprawdę ostry doping).

    • @piotrszumilas1888
      @piotrszumilas1888 5 месяцев назад

      @@meganstanisz ale chodzi o to że grawitacja inaczej działa na masę poruszająca się po płaskim a inaczej pod górkę abstrahując od aerodynamiki

    • @piotrszumilas1888
      @piotrszumilas1888 5 месяцев назад

      @@meganstanisz bo po płaskim jest kat 90° a pod górkę np 100°

  • @MeingeliebterFuhrer
    @MeingeliebterFuhrer 5 месяцев назад

    tzn. trzeba miec dlugi i ciezki pocisk. dlatego kusze maja takie dobre przebicie.

  • @maciejp.2529
    @maciejp.2529 5 месяцев назад +5

    Bardzo ciekawa seria, pozdrawiam.

  • @R4TEL
    @R4TEL 5 месяцев назад +4

    To ciekawe 🤔

  • @maciejsmolarczyk6257
    @maciejsmolarczyk6257 5 месяцев назад +2

    Biedny pocisk zawsze mu wiatr w oczy wieje .

  • @mabciapayne16
    @mabciapayne16 5 месяцев назад +2

    Przydałyby się na niebieskiej kresce punkty oznaczające spowolnienie pocisku, np. 1/2 prędkości początkowej, 1/4, itd.

  • @ewa2807
    @ewa2807 5 месяцев назад +2

    Ostatnio miałem rozkminkę na temat amunicji 308 win 147 gr i 168 gr , pierwszy pocisk fmj drugi nosler i nie mogłem skumać dlaczego coś co jest szybsze na początku potrzebuje na dalszych odległościach większych poprawek(wspomagałem się kalkulatorem balistycznym) - drogą dedukcji doszedłem do oporu powietrza .

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +2

      Tak. Częsta pułapka myślenia, że ten szybszy będzie miał mniejszy opad. Czasem pokazujemy to na szkoleniach.

  • @kozikrafal
    @kozikrafal 5 месяцев назад

    Bez atmosfery z odpowiednią prędkością wejdziemy pociskiem na orbite i będziemy mieli nieskończony dystans. Albo osiągniemy 2 prędkość kosmiczna i opuścimy ziemię :)

    • @kursantstrzelecki2958
      @kursantstrzelecki2958 5 месяцев назад +1

      Z atmosferą też można. Znaczy, praktycznie to może być trudne, bez szwagra nie da rady.

  • @user-br4wi2ud2e
    @user-br4wi2ud2e 5 месяцев назад

    moim zdaniem nie można mówić że grawitacja ogranicza zasięg, po prostu sprawia że pocisk schodzi z kursu, co za tym idzie gdyby nic nie stało na przeszkodzie to pocisk mógłby w nieskończoność sobie orbitować zachowując cały czas pełną prędkość i skuteczność, natomiast co do oporu można by złożyć że zasięgiem jest odległość przy jakiej pocisk zwalnia do prędkości przy której staje się niegroźny, dla 22lr spodziewałbym się max 1km, z większej odległości świetnie zastąpiłby paintballa robiąc niewielkie siniaki

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад

      Jestem ciekaw, czy takie wpisy są poprzedzone, choć jednym, rzutem oka autora na własną wypowiedź.

    • @user-br4wi2ud2e
      @user-br4wi2ud2e 5 месяцев назад

      @@OmnisArma co do ciekawostki o paintballu to polecam nie próbować tego w domu, a co do sensowności wypowiedzi, jest ona napewno bardziej praktyczna i merytoryczna niż symulacja przez was wykonana która raz że jest pozbawiona wszelkich zmiemnych i przedstawia wręcz karykaturę balistyki a dwa że nijak się ma do oczekiwanych rezultatów i nic nie wnosi do balistyki rzeczywistej/praktycznej

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +1

      @@user-br4wi2ud2e 😂 Najbardziej politycznie poprawny foch, jakiego widziałem.

    • @meganstanisz
      @meganstanisz 5 месяцев назад

      🤣😂 kolejny po klasie humanistycznej z filozofia. Misiu powiem Ci tak. Na 800m to .22lr nadal ma skuteczność raniąc. A Ty pierdzielisz farmazony rodem z Mody na sukces. Orbitowanie nie występuje w środowisku w którym oprócz grawitacji masz inne zmienne siły oddziaływające na ciało. Zejdź na Ziemię. 😉

  • @olek-wc6qg
    @olek-wc6qg 5 месяцев назад

    No zagięcie ziemi widoczności podobno jest po 40km

  • @konradmajsterszef7899
    @konradmajsterszef7899 5 месяцев назад

    to przecież jest oczywiste

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +2

      Bardzo. Widać po komentarzach.

  • @padpad5026
    @padpad5026 5 месяцев назад

    W dużym skrócie. Im cięższy pocisk, tym lepiej pokonuje opór powietrza, ale szybciej spada.

    • @wojciechraginia7452
      @wojciechraginia7452 5 месяцев назад +2

      Nope. Wszystko spada na ziemię dokładnie z takim samym przyspieszeniem. Jeśli jest szybszy to po prostu większy odcinek długości pokona ale czas hipotetycznego spotkania z ziemią będzie taki sam. Ciężar wpływa na zdolność „przebijania się” przez ośrodek jakim jest atmosfera. Kształt redukuje kontakt z ośrodkiem.

    • @padpad5026
      @padpad5026 5 месяцев назад

      @@wojciechraginia7452 Fg=G×(Mz×m)/(r^2). Im pocisk więcej waży tym większa siła grawitacyjna na niego działa.

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  5 месяцев назад +1

      W takim razie przemyśl to: a=F/m 😉

    • @nowy5
      @nowy5 5 месяцев назад +1

      @@padpad5026 w próżni to nie ma znaczenia, bo ta WIĘKSZA siła proporcjonalnie musi rozpędzić WIĘKSZĄ masę, w atmosferze to bardzo skomplikowane, z tą samą prędkością wystrzelony większy pocisk poleci wyżej, ale też będzie szybciej spadać, bardzo lekkie pociski, np. pistoletowe, polecą wysoko, ale będą spadać powoli, dlatego tzw. ostrzegawczy strzał w powietrze nie zagraża ci jak już pocisk spadnie ci na głowę

    • @padpad5026
      @padpad5026 5 месяцев назад +1

      @@nowy5 panowie, pocisk podczas spadania też pokonuje opory powietrza. Dla tego cięższy szybciej spada, bo łatwiej pokonuje opory powietrza.