JAKA NAJLEPSZA ELEKTROWNIA WIATROWA DLA CIEBIE JEST!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2024
  • preview.alibab...

Комментарии • 99

  • @plotkawieslaw
    @plotkawieslaw Год назад +13

    Dzień dobry. Jestem laikiem i to dla mnie czarna magia. Ale z każdym miesiącem coraz bardziej rozważam coś zrobić w tym kierunku aby mieć coś swojego.

  • @mypy5097
    @mypy5097 Год назад +4

    Nie wiem jak to sie stalo ze dopiero teraz zasubskrybowolawem ale lepiej z wiatrem niz pod wiatr… swietny material pozdro.. (posiadacz ista breez za ktorym nie zabardzo przepadasz jednak juz niebawem… czas na prawdziwe lopaty :) ) co prawda ten i2000 nie jest taki zly ale duzo energii sie marnuje przy 4-5 m/s nie moge sie juz doczekac porownania

  • @AdamHreszczyk
    @AdamHreszczyk Год назад

    No właśnie największy problem, żeby to ogarnąć jak się będzie za bardzo rozkręcał. Jestem właśnie na etapie, że muszę przyspawać mocowanie wiatraka do rury i przeprowadzić kable do piwnicy, gdzie mam już zmontowaną automatykę na sterowniku Jabel i dwóch zestawach przekaźników. Jeden zestaw do załączania turbiny na mostek jak się już trochę rozkręci, a drogi, do załączania hamulca gdy będzie za szybko się kręcić. Hamulec zrobiłem na dwunastu rezystorkach 100W z 1,68Ohm pomiędzy każdą fazę. Za mostkiem mam dwie przetwornice podłączone równolegle, bo mają 20A max każda, a po zamianie na 32V do mojego inwertera, to będzie prawie 40A jeśli turbina będzie miała rzeczywiście 1200W jak ma na tabliczce znamionowej :)

  • @rdcabal
    @rdcabal Год назад +1

    Nie czaję. Jeśli wieje zbyt mocno to powinna chodzić prądnica a nie rezystory, za to moc regulujemy ustawieniem do wiatru. Chyba tak pływa się z żaglem.
    Swoją drogą, mam pomysł na niemechaniczne odchylanie od wiatru. Bez trzaskającego ogona, bez dodatkowych elementów. Trzeba to tylko sprawdzić.

  • @zenonczerwik984
    @zenonczerwik984 Год назад +2

    Wiatry dużo ....się rozglądam za turbiną wiatrowa na rok prądu 1050kwh do 1150kwh.. kiedyś miałem turbine JESZCZE komputerów do nich w Polsce nie było to albo za mocne wiatry albo SŁABE przetwornica z 12v do 500w jak jeszcze prądu nie było..TERAZ jest co RAZ drogi ... Pozdrowienia z darlowa ślę emeryt PASIONAT ogrodów

  • @Barthez83
    @Barthez83 Год назад +1

    Zasuskredytować 🤣🤣🤣
    Dobrze, że nie zakredytować, hehe ;)
    Pozdrawiam szanownego Arka i barrrdzo dziękuję za konkretne inżynierskie informacje :-)))

  • @Progeniusz
    @Progeniusz Год назад +4

    Najlepiej taką żeby mieć większą niż średnia emerytura z Zus. Chodzi o zysk :)

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk1791 Год назад +6

    schemat rysunkowy jak podłaczyc wiatraczek i panele przez falownik do aku , na jakims przykłądowym falowniku off grid w systemie 48 v , moze rysuneczek byłby czytelny ludziska sa wzrokowcami w 1 kolejnosci :)

  • @dalibormichalek9482
    @dalibormichalek9482 Год назад +1

    Super info . dekuji🥇

  • @adamkos7511
    @adamkos7511 Год назад +4

    Jestem z Orzysza i dom mój jest w najwyższym punkcie i na dachu wieje, że mało łba nie urwie. Chyba się skuszę.

  • @PATDZI333
    @PATDZI333 Год назад +12

    Cześć.
    Ja mam pytanie odnośnie kwestii prawnych. Ja to wygląda jeśli chodzi o wysokość masztu i mocy ? Kiedy jest potrzebne pozwolenie na budowę a kiedy nie ? Czy w planach jest film poruszający kwestie prawne farmy wiatrowej ?
    Pozdrawiam.

    • @adamadler2154
      @adamadler2154 Год назад

      Potrzebujesz pozwolenia jeżeli masz fundament jeżeli jest obiekt trwale związany z gruntem. Można robić na zgłoszenie jak masz odciągi i jakąś podstawę ale nie związaną z gruntem tylko interpretacja zależy od urzędu. Pamiętam że to kiedyś liczyliśmy i wszystko co miało sensowną moc wymaga fundamentów. Nawet konstrukcje na dachach jak przekraczają 3 metry wysokości bądź ingerują w dach to muszą mieć pozwolenie.

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +8

      do 3m nad dach nic, do 10m nad poziomem gruntu albo do 10m nad budynkiem zgłoszenie, powyżej 10m zezwolenie. nie ma znaczenia czy masz fundament

    • @mateusz09184
      @mateusz09184 Год назад

      @@4nrgy super

    • @adamadler2154
      @adamadler2154 Год назад

      @@4nrgy A może Pan podać podstawę prawną bo UD427 o elektrowniach wiatrowych do 12m jest dopiero w fazie opiniowania i nie jest obowiązującym stanem prawnym. A w prawie budowlanym elektrownie wiatrowe wymienione są w art 3 co rozumiemy jako budowlę ''' a także części
      budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni
      jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych
      urządzeń)'' a nie widzę wyłączenia spod pozwolenia w art 29

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      @@adamadler2154 mikroinstalacje do 40kW nie są traktowane jak elektrownie wiatrowe. obowiązują przepisy jak dla instalacji oze. czyli: "konstrukcja wsporcza dla odnawialnych źródeł energii"

  • @krotson6767
    @krotson6767 Год назад +4

    Trzeba niestety zmienić technologie akumulowania energii z akumulatorów ołowiowych, litowych,litowo-jonowych itd na inną. Polecam sprężanie powietrza.

    • @grzegorzkoecki5375
      @grzegorzkoecki5375 Год назад +2

      To już lepsze chyba będzie produkowanie wodoru. W same zbiorniki wysokociśnieniowe trzeba by zainwestować krocie

    • @krotson6767
      @krotson6767 Год назад +1

      @@grzegorzkoecki5375 Bez przesady. Takich dwóch naukowców wymyśliło jak skraplać tlen który w stanie ciekłym jest pod niskim ciśnieniem. Z wodorem problem jest taki że jego spalanie nie ma sensu. Dodatkowo "podobno" szybko ucieka z każdej butli ponieważ jego atomy/cząsteczki są tycie. Ciekły tlen jednak wydaje mi się prostszy w obsłudze. Pozdrawiam.

    • @grzegorzkoecki5375
      @grzegorzkoecki5375 Год назад +1

      @@krotson6767 Tylko jest z Twoim pomysłem jeden problem. Powietrze to tylko 20-21% O2, ~78% azotu +1-2%innych gazów. Jak zamierzasz w prosty sposób odseparować te gazy. Potrzebował byś sporej sprężarki i dużej membrany, a sprawność tego układu to znów kilkadziesiąt %. Do tego by przechowywać ciekły tlen czy azot potrzebujesz ~ -180 st. C dla tlenu oraz prawie -200 dla azotu.
      Tak więc znów wszystko rozbija się o koszty

    • @krotson6767
      @krotson6767 Год назад +2

      @@grzegorzkoecki5375 Ciekły tlen powstaje jako produkt uboczny produkcji ciekłego azotu. Ciekły azot którego jest więcej w atmosferze można dalej wykorzystać do skroplenia większej ilości tlenu. Taka skraplarka kosztowała jakieś 15 tyś 1-2 lata temu i jest podobna wymiarami do dystrybutora wody. Jeżeli chodzi o przechowanie wystarczy mieć odpowiednio izolowane zbiorniki dzięki czemu gazy się nie ogrzeją temperaturą zewnętrzną (+20 +30 stopni Celsjusza lato). Gazy schłodzone do -275 stopni Celsjusza w takim zbiorniku gdyby był wykonany idealnie wcale by się nie ogrzewały. Jednak w prawdziwym świecie istnieją tzw "mosty termiczne" dzięki którym gazy mają kontakt z otoczeniem i się rozprężają. Dodatkowo tlenu nie zabraknie w okolicy miejsca produkcji ponieważ to jest tak jak z wodą w stawie lub deszczem. Wszystkie potencjały się wyrównują. Są fajne filmy na youtub które pokazują jak produkować ciekły tlen i azot.

    • @marceliwaclawski5988
      @marceliwaclawski5988 Год назад +1

      Sprężanie powietrza sprawność 20%, odzysk sprawność 20%. 20%*20%=4%.

  • @przemysawkot1888
    @przemysawkot1888 10 месяцев назад

    A wypowiedział byś sie jaki wiatrak potrzeba w polsce żeby podpiąć pod niego bufor ciepła i mieć spokój z ogrzewaniem 🤔

  • @mateusz09184
    @mateusz09184 Год назад +2

    Mam domek w dość wietrznej okolicy. Panele 6,5 megawatopika cokolwiek to znaczy. Do 10 megawatopika mogę mieć instalacje. Od jakiegoś czasu oglądam Pana filmy i bardzo mnie interesuje żeby tą moc pozyskać z wiatraka. Na pewno będę się z Panem kontaktować w tym temacie.
    Pozdrawiam i dziękuję za merytoryczne info

    • @mateusz09184
      @mateusz09184 Год назад

      Znaczy chodzi o trzy i pół megawatopika które brakuje do duchy.

    • @mateusz09184
      @mateusz09184 Год назад

      Jeszcze dodam że panele mam na domie ale do warsztatu wkopałem kab siłowy chyba 5*4 albo coś takiego.

    • @jagoda1234
      @jagoda1234 Год назад +5

      To ty bogaty człowiek jesteś, same panele jak były nowe to min 6 baniek. Gratulacje🤚

    • @ukasztylkowski7776
      @ukasztylkowski7776 Год назад +3

      @@mateusz09184 dobry jesteś panele na dachu o powierzchni 50tys m2 i wszystko zasilane przewodem 5m2

    • @jestes71830
      @jestes71830 Год назад +5

      chyba pomyliłeś mega waty z kilo watami. 1kw to tysiąc watów a 1 mw to milion watów.

  • @AdamHreszczyk
    @AdamHreszczyk Год назад +1

    Pozostaje jeszcze kwestia, czy ... lepiej mieć kilka mniejszych turbin, bo mniejsze łatwiej się rozkręcą przy małej wietrzności, czy jedną dużą, która potrzebuje jednak solidnego podmuchu.

  • @tomaszlempke4982
    @tomaszlempke4982 Год назад +2

    Witam ,czy jest mozliwosc kupna wiatraka u Pana z montazem 3-5 kW

  • @pokrec
    @pokrec Год назад +2

    Mój wujek wymyślił, że jakby do nogi przywiązać kij od maselnicy, to można by przy okazji seksu jeszcze coś pożytecznego zrobić i seks zacząłby mieć sens. A gdyby tak zamiast maselnicy użyć jakiejś prądnicy? Nie musielibyśmy stawiać elektrowni jądrowych. Bo już byśmy je mieli... A tak poważnie - dzięki o wspomnieniu o tym, żeby sprawdzić warunki wiatrowe w swoim miejscu. Bo średnia dla Polski to nie średnia dla konkretnego miejsca. Tak jak średnie zarobki są, jakie są, a połowa z nas zastanawia się jak to możliwe, żeby zarabiać taki hajs, bo trzeba by pracować 48 godzin na dobę...

    • @mariuszp305
      @mariuszp305 Год назад +4

      Wujek miał dobry pomysł, po drobnych modyfikacjach miejsca wiązania mogłaby z tego wyjść elektrownia jądrową.

  • @tomekkula
    @tomekkula Год назад +2

    Czy myślałeś o założeniu grupy na Facebooku?

  • @uratuj.grabow2653
    @uratuj.grabow2653 Год назад

    Witam. Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania lub zrobienie filmiku na ten temat.
    1) Z obliczeń w/g Pana wskazań wychodzi mi, że dla małej elektrowni S3 wystarczy odłącznik 3-fazowy B16. Nie pozwoli on produkować elektrowni z większą mocą, niże jej moc przy duuużym wietrze. Dodatkowo zyskujemy odłącznik pożarowy dla strażaka (jeśli umieścimy go na elewacji zewnętrznej). Ale co dalej po zadziałaniu takiego B16? Odciął dopływ prądu do regulatora i pięknie, ale przecież śmigła dalej się kręcą - czy turbina może tak się kręcić po prostu bez obciążenia, bez szkody dla siebie samej? No i w przewodzie dalej jest prąd (nieodbierany) - czy ona tak sobie może tam być i "czekać" na jakieś wykorzystanie (bez szkody dla turbiny, czy kabla)? Rozumiem, że mogę ją wyhamowywać grzałką i zwarciowo (mam takie opcje w regulatorze), ale załóżmy że mnie nie ma w domu, B16 odciął prąd z turbiny i co się dzieje?
    2) Ze względu na posiadane możliwości mocowania na dachu i stosunki dobrosąsiedzkie :) rozważam montaż 2 mniejszych turbin, zamiast jednej dużej, np. 2xS3. Jak je podłączyć do jednego regulatora? Czy wystarczy kable z obydwu zacisnąć razem na listwie regulatora, prądy zsumują się i już? A może zacisnąć je razem do jakiegoś B30 na strychu i do regulatora pójść już jednym kablem (zaoszczędziłbym na kablu)? A co jeśli prądy z obydwu turbin będą różnej wielkości, czy też będą połączone razem 2 różne turbiny, np. S3 i M3 - czy nie trzeba stosować jakichś diód (tak jak to się robi przy panelach pv), żeby jedna turbina nie "ładowała" drugiej?
    3) Jaka grubość kabla w wersji z jednym kablem od dwóch turbin, np. S3+M3 - 4x10mm2 (jedna żyła na uziemienie masztu)? Pozdrawiam.

    • @sebastiankubiak2971
      @sebastiankubiak2971 Год назад +1

      Też nurtują mnie te pytania więc czekam za odpowiedzią

  • @ToJa-qg3mh
    @ToJa-qg3mh Год назад

    Mialem klienta w Gdyni któremu w ramach miejskiego projektu zainstalowali za darmo elektrownie wiatrową na domu.
    Po roku odczyt uzysku był poniżej 50kWh. Wiatrak kręcił się cały czas.
    Dlatego ciekawi mnie czy to nie fejk

  • @sotyson3833
    @sotyson3833 Год назад +2

    Czyli co. Kupujemy miernik prędkości wiatru, montujemy na prowizorycznym maszcie i zlicza nam średnią siłę wiatru w ciągu miesięcy / roku wtedy się dowiemy czy się opłaci oraz w którym miejscu.

    • @tomekkula
      @tomekkula Год назад

      Możesz podesłać link jakiegoś miernika do instalacji na dach?

    • @sotyson3833
      @sotyson3833 Год назад

      @@tomekkula nie mogę bo takiego z funkcją zapisywania historii nie widziałem ale myślę że firmy od tych wiatraków jakiś muszą używać. Jak nie ma takiego to zamontować wentylator i licznik rowerowy one historię kilometrów mają i teoretycznie znajdzie się dobre miejsce z wiatrem ale obliczyć to na moc już nie będzie takie łatwe

  • @sebahades
    @sebahades Год назад +2

    Łapka w górę za Henia 😅

  • @grzegorzkoecki5375
    @grzegorzkoecki5375 Год назад +1

    Czy ktoś myślał o czymś takim jak 2 współbieżne śmigła 3 łopatowe, które przy mocnym wierze ustawiają się tak by działały jak jedno 6 łopatowe, a przy słabym wietrze jedno śmigło ustawia się w chorągiewkę? Można by wtedy wykorzystać znacznie większy zakres prędkości wiatru. Zrozumiałem, że przy mocnym wietrze prądnica jest odcinana, bo zbyt mocno ładuje. Czyli można by jakiś prosty hamulec odśrodkowy lub elektromagnetyczny zastosować by spowolnić obroty.

    • @babcia4430
      @babcia4430 Год назад

      Stare wiiatraki na tej zasadzie działały.Wymagało to ręcznego zapierzenia .Mądry kto wymyśli automat.Proste to nie będzie.

    • @grzegorzkoecki5375
      @grzegorzkoecki5375 Год назад

      @@babcia4430 chodzi o hamulec czy dwa śmigła?
      jeżeli o hamulec to albo prosty układ odśrodkowy, lub na zasadzie hamulca magnetycznego z rezystorem hamującym

  • @barnaba8717
    @barnaba8717 Год назад +2

    Dzień dobry 😃

  • @stasiu787
    @stasiu787 Год назад

    Proszę o pomoc 60 metrów kwadratowych 5 żarówek setek energo oszczędnych i lodówka energo oszczędna 4 piętro jaka turbina proszę o konkretny link mocowanie do komina

  • @rabbitflow1
    @rabbitflow1 Год назад +1

    Witam serdecznie czy w samochodzie lepiej założyć inverter mppt 24v czy 48 v np taki Renogy Rover 100 Amp 12/24/36/48V DC Input MPPT Charge Controller ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      w kamperze? 24V w razie czego wyjmiesz regulator z alternatora i doładujesz

    • @rabbitflow1
      @rabbitflow1 Год назад

      @@4nrgy dziękuję

  • @Bolescic
    @Bolescic Год назад +1

    Sprawdzisz ten link z opisu? U mnie się nie wyświetla

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад +1

      www.alibaba.com/product-detail/REAL-Power-Wind-Generator-1000W-24V_1600675495959.html?spm=a2747.manage.0.0.148771d22N3l58

  • @wadysawmacios2060
    @wadysawmacios2060 Год назад

    Pan sprzedaje turbiny wiatrowe?

  • @abiogaz
    @abiogaz Год назад +1

    Dzień dobry 👋

  • @ostatnizpierwszych441
    @ostatnizpierwszych441 Год назад +2

    Co zrobić żeby coś kręciło tym skrzydłem - jakieś palenisko ciepłe powietrze albo cuś ? Kurwa ludzie no to musi być proste do rozkminienia

  • @bigos_bez_grzybow
    @bigos_bez_grzybow Год назад +3

    Dziś poniedziałek 🤪🧅🧅

    • @soyer00
      @soyer00 Год назад +1

      sobota

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 Год назад +2

      Dla mnie, owszem. A moja wstążka ani drgnie😁

  • @piterwilk7383
    @piterwilk7383 Год назад +2

    Cześć Arek ! właśnie zamówiłem Turbinkę 1000W 48V 3 śmigła, dobrze Tobie znana, proszę napisz mi czy po wyprostowaniu mostkiem mogę podłączyć do sterownika Victron BlueSolar MPPT 100/30 , nie mam PV, turbina ma ładować mój magazyn energii 12V 300AH a docelowo 24V 300AH. Dzięki i Pozdrawiam !!!

    • @barnaba8717
      @barnaba8717 Год назад +1

      Cześć Kolego. A podał byś linka bo właśnie takiej szukam....plisss🥺

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      najprosciej podłączyć do przetwornicy step down. mppt będzie hamowało elektrownię. 48V do 24V magazynu to nieoptymalnie🤷

  • @dariuszkorczak7099
    @dariuszkorczak7099 Год назад

    Jeden kw i miał prądu tyle co Pan pokazywał?

  • @sarelo
    @sarelo Год назад

    gdzie znajdę ten kalkulator?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      w podpisie

  • @januszmakuch1557
    @januszmakuch1557 Год назад

    Turbina 3,2 m to moc około 1kW do 1,5kW

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      widocznie u ciebie fizyka działa inaczej.

    • @januszmakuch1557
      @januszmakuch1557 Год назад

      @@4nrgy Czy to oznacza że inwestycja jest nieopłacalna?

  • @jaroslawbaczynski346
    @jaroslawbaczynski346 Год назад +1

    Witam może kilka słów o wiatraku na samochodzie,czy to możliwe?

    • @4nrgy
      @4nrgy  Год назад

      tak testowalem wiatraki.

  • @rafakoscioek6206
    @rafakoscioek6206 Год назад

    Podajesz średnią moc na metr
    Ale powiedz ze są rejony kraju gdzie moc wiatru nawet 1/3sredniej nie osiąga

  • @mistert569
    @mistert569 Год назад +1

    Kupiłem elektrownię 400w sugerowaną przez Arka. 100m od mojego domu wiatr "łeb urywa" a u mnie na dachu cisza. Elektrownia ani drgnie pomimo że dom mam najwyższy 😞

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh Год назад +3

      Teraz przenieś dom 100 metrów i będziesz miał wiatr.

  • @waldemarsroka5354
    @waldemarsroka5354 Год назад

    Dobrze powiedziane jak nie ma wiatru nie ma nic , w Polsce wiatry są słabe , tylko napęd kinetyczny

    • @waldemarsroka5354
      @waldemarsroka5354 Год назад

      @@STOP2NWO masz zegar podłogowy lub ścienny , popatrz , pomyśl . Pozdrawiam

  • @robertkostek9904
    @robertkostek9904 Год назад +2

    Chciałbym coś pokazać. Podaje link do polskich wynalazców którzy zrobili nową baterię cienkowarstwowa m.ruclips.net/video/3HuCGQmzse8/видео.html

    • @Irek_Poland
      @Irek_Poland Год назад

      Startup do wydojenia kasy od sponsorów.
      To lipa jest, nigdy nie wejdzie do produkcji imo.

  • @kazimierzkowalski965
    @kazimierzkowalski965 Год назад

    Elektrownia wiatrowa to profesjonalna minimum 100 kw a nie jakieś chińskie wynalazki

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 Год назад +1

    ŻADNA!!!, zakup kazdej to wyrzucenie kasy w BŁOTO !!!. Według profesjonalnych badan sprawność na lądzie w Polsce to ok KILKUNASTU %

    • @hermionablokad5326
      @hermionablokad5326 Год назад +5

      Więcej optymizmu, wszystko jest możliwe i zależy tylko od Ciebie. Trzeba się nauczyć wykorzystywać wiatr o prędkości 0,53 m/s. Nie trzeba wiele, jeno większe śmigła. U mnie są takie wiatry i mam energii pod dostatkiem. Wczoraj odłączyłem się od sieci i tylko off-grid. Kilku sąsiadów już podpatrzyło i też montują wiatraki. Jak nas kilku się zbierze to zaczniemy prąd sprzedawać i obniżymy światowe ceny prądu o minimum 90 %. Pamiętajcie - wszystko zależy od nas. Za pół roku lądujemy na Marsie i to bez skafandrów, a i oddychać za dużo nie trzeba bo to tylko kwestia mainsetu.

    • @lukaspulut3162
      @lukaspulut3162 Год назад

      @@hermionablokad5326 jaki wiatrak kupiłeś zamontowałeś? Ile Cię to kosztowało?

  •  Год назад +1

    subskrybcia wskazana a do trurbinek to kamera ip i kiedy ruszą to dostajesz wiadomość w telefonie że wiatr przyszedł ruclips.net/video/Fe8JnB4FHAE/видео.html

    • @rdcabal
      @rdcabal Год назад +1

      Obejrzałem.
      Chętnie tupię takie akumulatory to magazynu i auta elektrycznego. Nie rozumiem obaw o brak popytu poza małą elektroniką. Obecnie liczy się energia.
      Akumulatory LTO są też ciekawą opcją.