Oszczędziłeś mi dużo pieniędzy i czasu na analizowanie różnych ofert, których jest pełno na rynku. Dzięki Twojej prezentacji wiem już czego szukać. Dziękuję
W takich chwilach kocham internet. Doskonale podana wiedza w formie przystępnej dla laika. Dziękuje człowieku, dokształciłeś mnie i przygotowałeś podjęcia konkretnych decyzji. Like i sub.
Hahahahaha uśmiałem sie . Ten przekaz (co nie ulega wątpliwosci) ma oprocz wielkiej wartości fachowo-poznawczo-edukacyjnej dużą wartośc rozrywkową. Gdy wyłączylem głos i zapytałem żone, zgadnij o czym ten człowiek mowi to bez namysłu powiedziała: nawiedzony kaznodzieja ! No i dobrze, kocham ludzi z pasją, oni popychają świat naprzód, nie obchodzi ich nic oprocz tego co robią. Podchodzą do swojej pasji bardzo emocjonalnie, łapią sie za głowe, krzyczą i wymachują rekami, bo nie mogą sie pogodzic z głupotą innych. Też taki kiedyś byłem ale sie uspokoiłem. =) =) =)
@@dladam7434 i co z tego że ma taką fryzurę? jeśli czuje się z tym dobrze to tak i ma to jest jego decyzja. Patrz na to co ma się w głowie, a nie na głowie. Ty jak kupisz byle badziew to też jest to twoja decyzja, nie interesuje cię temat to po co komentować wygląd człowieka.
Zakres wiedzy zaj...sty (mimo braku podania źródeł tych wyliczeń sprawności poszczególnych typów elektrowni), ale sposób podania tak agresywny że zniechęca. Mimo to obejrzałem do końca
Duży zastrzyk wiedzy bardzo przydatnej .....właśnie dowiedziałem się że wirnik trójramienny jest lepszy niż pięcioramienny też na początku bym obstawiał pięcioramienny że lepszy tak jak zasypują nas takim sprzętem że skoro ma mieć więcej mocy musi więcej mieć ramion😀
Dzięki za taką ogromną i cenna wiedzę, jakiś czas temu zamowiłem wiatrak ale po oglądnieciu kilku filmów na YT zaraz zrezygnowałem z zakupu, warto posłuchać mądrzejszych w tuym temacie, pozdrawiam.
Super są te Twoje filmiki - tutoriale. Szacunek za to co robisz. Jednak dla mnie jako laika brakuje jednej rzeczy na samym początku każdego odcinka. Zdefiniowanie przedstawionego później problemu. Tak prosto jak chłop krowie na rowie. Bo jeśli o mnie chodzi to zaczynam łapać o czym mówisz dopiero po paru minutach a i tak nie wszystko chwytam do samego końca. A tak jak byś na początku zdefiniował i objaśnił istotę sprawy to jest szansa, że tacy jak ja zrozumieli by od razu. I druga kwestia, to skróty. Jakieś np trzy litery. Zanim sobie przypomnę albo i nie co one oznaczają to Ty już jesteś daleko z przodu i tracę wątek. Poza tym dobra robota. Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Szanowny Panie. Po obejrzeniu filmiku miesiąc temu pomyślałem że to kanał satyryczny drwiący z oze... Wielki szacun za te Ampery Volty Grzałki... Otworzyłeś mi oczy i Dziękuję. Subskryb od kilku odcinków. Mam ofgrid 800W przetwornica 1000/2000 W teraz to będę inaczej robił. Dziękuję ♥
Kiedyś też kombinowałem z taką elektrownią poziomą o trzech płatach, ale na solidnym stalowym maszcie, na bardzo solidnych betonowych fundamentach. Niestety z przyczyn niezależnych ode mnie, musiałem zaprzestać i odstąpić od tej budowy. Ale ten pomysł elektrowni na dachu, bardzo mi się podoba 👍 Natomiast te pomysły z elektrowniami pionowymi - są analogiczne do dawnych statków z napędem kołami łopatkowymi. Ich sprawność była bardzo mała, dlatego wprowadzono śruby okrętowe. Mające wielokrotnie większą sprawność 🙄 Wkrótce się odezwę do Pana. Serdecznie pozdrawiam GF
Film bardzo dobry , mam tylko prośbę czy coś może Pan powiedzieć za ostatnoi reklamowane elektrownie pionowe Dragon firmy Dospel? są bardzo ciche ale czy daja jakąś uczciwą MOC? Edwatd
Bezpiecznik ma 25 amperów a nie amper ;) Dzięki za świetny film. Chcę zrobić jakąś eksperymentalną turbinę wiatrową ze śmieci z garażu i Twój materiał bardzo dużo mi wyjaśnił.
@@corsiarz77 Człowiek jak się rodzi to nie potrafi mówić. Potem mówi "beb", później ogarnia "chleb". Dojrzewa i uczy się o amperach mówiąc, że "włancza "25 amper". Ale z czasem mu to nie wystarcza i zaczyna w końcu mówić, że "włącza 25 amperów". No taka ludzka natura, żeby się wiecznie doskonalić. Gdyby nasi przodkowie nie mieli tego we krwi to do dziś byśmy siedzieli na drzewie i jedli banany. No ale skoro dla Ciebie jestem śmiesznym człowiekiem... to wracaj na drzewo szukać bananów bo po co Ci ampery z wiatru?
@@poldoford gowno prawda, nie siedzimy na drzewach z lenistwa. Jedynie lenistwo jest napedem rozwoju. Gdyby nam sie chcialo nadal wszystko robilibyśmy rączkami 😁😉 wiec sie tak nie napinaj z ta chęcią rozwoju. We wszystkim i tak doskonaly nie będziesz.
Z sensem, rozumnie, logicznie - wreszcie ktoś te sprawy zebrał razem. Dzieki. I podpinam się pod prośbę użytkownika: Jacek Wawer - gdyby to było możliwe, to chętnie posłuchamy o magazynowaniu energii, bo sporo jest w tej sprawie niejasności i chyba nie mniej wciskania kitu. Pozdrawiam
Robiłem ponad roczny pomiar prędkości wiatru na kominie - 9 metrów nad gruntem. Przy wiatraku o średnicy 3 metry średnia, ciągła moc to 50 W. Pomiar w podpoznańskiej miejscowości. Była zamontowana prądniczka tachometryczna i zapis co 15 minut do arkusza kalkulacyjnego.
@@alchemik2010 j. W. Roczny pomiar prędkości zrobiony. A jeśli chodzi o amortyzację to nie widzę potrzeby tego liczyć bo jesteśmy tu w temacie offgrid więc innej alternatywy nie ma jeśli chodzi o energię z wiatru. To tak jakby się zastanawiać czy opłaca się mieć prąd w domu i kiedy zamortyzuje mi się koszt przyłączenia do sieci.
Fajnie i rzeczowo. Może za wiele emocji. A jak cokolwiek zrobić nielegalnie dla domu ok 2000 W. Czyli 3 podstawowe urządzenia jednocześnie. Z góry dziękuję za radę. Proszę się nie wymigiwać. Broni też nie wolno legalnie, a czarno prochową tak. Jest równie skuteczna.
Widzę różnych kamikadze na youtube jak mocują wiatrak do komina.Gdyby był z żelazobetonu to ok. ale prawdopodobnie stracą komin tak jak sąsiad który wystawił dach poza obręb domu o metr.Dach od zachodu poleciał sobie.Rejon Kalisz-mamy tu czasem silne zachodnie wiatry ponad 100 km.na godz.
siły ścinające na wysokości mocowania elektrowni do masztu dla całkiem dużej elektrowni ( 4m średnicy!) to 2,5kN. powyżej 20m/s większość małych elektrowni ma mechanizm ustawiający je bokiem do wiatru! trzeba sprawdzić na jakie siły boczne policzony był komin ale pamiętajmy że komin jest budowany jak dom- a nie slyszalem żeby wiatr obalił ceglany dom( 😜 bylo o tym nawet w bajce o 3🐖 😂 )
4nrgy, znasz rozwiązanie DAB , zmienisz zdanie. Po pierwsze śmigłowe są zależne od kierunku wiatru, pionowe nie. Po drugie sprawność powinno liczyć się w całym zakresie prędkości wiatru a ten w każdym miejscu jest inny, najczęściej zmienny. Po trzecie śmigło śmigłowi nie równe a co za tym idzie ta sama elektrownia będzie miała inną sprawność w zależności od profilu śmigła. Po czwarte śmigłowe wytwarzają dźwięk o niskie częstotliwości - szkodliwy. Energia ze śmigła ciągnie konstrukcje do przodu, czyli energia z wiatru dzieli się na ciąg do przodu jak w samolocie i na napęd prądnicy , więc wektor energii jest wypadkową. Nie wiem skąd wziąłeś dane, z tego co ja mam to śmigłowe poziome mają do 0,4 a pionowe do 0,45. Sprawność trzeba liczyć dla tej samej kubatury elektrowni. Jeszcze uniwersalność, czyli praca w jak największym zakresie prędkości wiatru. Pionowe generują energię w przedziale np. DAB od 1,2 m/ sek do 40 m/sek. Temat morze a kolega tylko liznął problem. Co do produktów chińskich to mam takie same zdanie. Chińczyk kłamie i nie dopowiada wszystkiego w każdej dziedzinie np. elektrownia 700 W generuje 35W, głośnik 100 W pali się przy 10 W, dron podwodny zabawka za 10 tyś może pływać po wodą z kamerą 4K do 100 m a przy 2 atm wszystko pęka.
dziękuję za materiał. jak dla mnie bardzo merytorycznie, tak zbytniego akademizowania tematu. to było to coś, czego potrzebowałem. mam też prośbę. czy mógłby pan zaproponować cos "malego", co można zamontować na dachu w mieście. jest mój sub.
szajba pełna, zakręcony gość z Ciebie, dzięki że jesteś. Mało kto tak chętnie dzieli się pasją! Chętnie posłuchałbym co i jak mogę zrobić i co niezbędnego kupić przy elektrowni 2kw. Niby elektryk ze mnie, ale bez wiedzy o produktach. Twój slang głęboko zaawansowany jest pewnie zrozumiały dla instalatorów, mniej dla amatorów. Pomyśl.\
Super zebrane informacje (łapka w górę). Mam tylko wątpliwości, co do montażu masztu na dachu. Jeżeli tego nie przewidzimy na etapie projektu, to ja bym nie ryzykował. Nie da się całkowicie uniknąć np. drgań, czy naprężeń. Dach będzie działał, jak pudło rezonansowe.
Zgadza się - dochodzą siły zginające działające przez ramię o długości równej wysokości masztu ze zmiennych kierunków, a do tego wibracje Ale sam pomysł z dyfuzorem mega zacny 🙂 Dla spokoju lepiej może byłoby ustawić wiatrak na jakieś stodole. Zaryzykowałbym nawet obracaną, żeby dyfozor dobrze działał ;-D Pozdro!
miałem wiatrak pionowy z prądnicą 3 fazową 48v do niego dla testów inwerter 22-65v i 45-90v. Wiatrak nie produkował prądu gdyż tylko po podłączeniu do inwertera 22v obroty były hamowane tak bardzo, że inwerter nawet nie startował bo voltaż spadał poniżej 22... Gdy podłączyłem pod 45-90v wiatrak działał wiele szybciej niż przy 22v ale dalej nie potrafił wyprodukować wystarczającej energii aby zacząć produkować, ciągle było trochę poniżej 22 lub 45. Dla mnie to jest oczywiste, że inwerter przyhamowuje wiatrak no ale w moim przypadku to nawet nie produkował gdy był sztorm a w Niderlandch są dość mocne. W ciągu roku inwerter na działanie zużył więcej prądu niż wyprodukował.
Masz rację ciężko jest wyprodukować energię jak ludzie nastawiają się na 1kw z wiatru. Wiatr ma siłę ale wytwarzać prąd z wiatru to nie prosta sprawa wszystko najlepiej wybrać i ustawić się na minimalne produkcję
Zgłoszę się do Ciebie po ocenę. Widzę że się znasz i ci ufam. Powinieneś standardowo takie usługi oferować. No i całościowo..... Jaka fotowoltaika, co do czego pasuje,
Dzięki za ten film, nie sądziłem że są tak ogromne różnice w sprawności tych wiatraków. Wiatrak na dachu - fajny pomysł, ale czy drgania nie uszkodzą budynku? czy nie będzie w domu hałasu? czy nie trzeba tego uwzględnić w projekcie podczas budowy?
sztywny maszt i nie będziesz słyszał nigdy!!! wiem bo sam wybiegałem w czasie burzy czy się wiatrak nie urwał bo nie było go słychać 😁 jeżeli konstrukcja utrzyma antenę satelitarną 90cm to utrzyma elektrownię wiatrową o srednicy 2,5m( sprawność wycinka śruby Archimedesa czyli smigla to 47% max a przy wietrze >20m/s dużo mniej) max bedzie 0,5kN siły wierzchołkowej
@@4nrgy chcesz powiedzieć że rurka fi 40mm z aluminium (chociaż w niej tyle aluminium co w gównie złota) utrzyma gondolę i śmigła? No to chyba masz naprawdę dobre ubezpieczenie.
@@4nrgy Czy jest opcja zakupu jakiegoś urządzenia które by zmierzyło przewidywany uzysk energii oraz ciągłość na konkretnym dachu czy w jakikolwiek inny sposób to sprawdzić abym przed taką inwestycją miał świadomość na co się piszę? Będę wdzięczny jeżeli ktoś coś podpowie w tej kwestii bo nie widzę filmu stricte o opłacalności ale może jest gdzieś taki film.
Pierwszy film ,który wyjaśnił mi podstawy działania elektrowni wiatrowej. Same konkrety, brawo.Informacje zrozumie każdy, kto ukończył szkołę podstawową
Widać że jesteś pasjonatem w tym co robisz. Szukasz, czytasz, zgłębiasz temat i wyciągasz wnioski.... Tak trzymaj. Niewielu ludziom chce się cokolwiek poza zapchaniem kichy i kolejnym odcinkiem Ukrytej Prawdy. Pzdr.
Bez zgody urzędu do 3 metrów, ale liczone od dachu do najwyższego punktu łopaty, jednak należy uwzględnić wysokość masztu, a to znaczy, że śmigło powinno mieć mniej niż D3000mm.
zarąbisty materiał! bardzo emocjonalny, a jednocześnie obalający całe tiry mitów. wielkie dzięki :) jestem na etapie zbierania materiałów, jaki wiatrak na dach kupić, aby uzupełnił fotowoltanikę, której też nie mam :) zastanawiam się czy nie zacząć właśnie od wiatraka, bo nieźle u mnie wieje, ale akurat głównie wzdłuż dachu typu "stodoła". co do elektryki to też 100% racji. elektrycy od 230V nie mają zielonego pojęcia co robią, bo dla takich instalacji max prąd na obwód to jest 16A i przewody 2.5mm2 . ci o których mówisz to jacyś rutyniarze. oni nawet neutralnego z tablicy rozdzielczej nie potrafią prawidłowo do uziomu doprowadzić. jak już, to trzymają się jedynie normy. np. u mnie norma przewiduje kabel ochronny 5mm2 (i tak mam grubszy), a jest potrzebny jeszcze grubszy pomimo że do bednarki blisko, aby ochrona była skuteczna. mam już kupiony i wymienię za jakiś miesiąc, ale i tak działa jak trzeba. o ile u sąsiadów już popaliło przez rok parę rzeczy, to u mnie wszystko przetrwało. generalnie na elektryków trzeba uważać. co z tego że ma mocny papier, skoro rutyniarz. oglądałem też gościa na innym kanale, który mocno zachwalał wiatrak pionowy, ten z łopatami. a jednocześnie mocno się dziwił czemu konwerter daje tak kiepską moc, pomimo deklaracji producenta co do mocy.
A Pan co się tak wydziera, hę? ;-) 09:05 - siły zginające i wibracje powodują, że konstrukcja dachu musi uwzględniać wiatrak już od etapu projektu. Ale koncepcja z dachem jako dyfuzorem jest super! 🙂 Mega pozdro!
Bardzo otwierający oczy i konkretny film! Mógłby Pan podać przykład jakiejś trójpłatowej elektrowni na szczyt dachu domku jednorodzinnego dostępnej tu w Polsce? Z poważaniem. Piotr
Bardzo dobry materiał. Gratuluję fachowej wiedzy. Mnie jej w przypadku wiatru brakowało, dlatego dałem się naciągnąć na pionową turbinę, która wyprodukowała przez 15 m-cy całe 0 kWh :) Bądźmy w kontakcie, bo może się to przydać na przyszłość. Pozdarwiam.
@@PP.EKOTECH Może to nie właściciel tylko algorytmy YT. Zauważyłem, że jak wkleja się linki, to na YT często komentarze znikają. Ale nie dzieje się to zawsze. To jakaś loteria.
Na pewno nie polecam kupować chińskich turbin. Żadne z podanych parametrów nie są zgodne z rzeczywistością. Turbina 1000W przy wietrze 10m/s daje zawrotne 70W. Już lepiej dopłacić i wybrać markową turbinę ISTE.
@@4nrgy Kto kupił chińczyka ten wie o czym mówię. Jak ktoś nie wierzy to wystarczy sprawdzić sobie opinię i filmiki ISTA i typowego chińczyka z działania turbin i wszystko się wyjaśni 😉
Z ilością łopat (a nie śmigieł jak tego nie odróżnia ten pan) to nie jest taka prosta sprawa. Jeżeli mocno wieje to rzeczywiście lepiej jest mieć mniej łopat, bo uzyskamy wyższe obroty. Tyle, że w PL mocno wieje przez bardzo mało dni w roku. Natomiast im więcej łopat tym niższa prędkość wiatru potrzebna do uzyskania założonej mocy, ale też musi to iść w parze z bardziej wolnoobrotową prądnicą. Im więcej łopat tym większy moment obrotowy na wale co jest przecież oczywiste. Dlatego w Polsce lepiej jest mieć więcej łopat, bo przez dłuższy czas będziemy mogli czerpać energię. Natomiast optymalizowanie turbiny wiatrowej do pracy przez kilkanaście bardzo wietrznych dni w roku w mojej opinii jest kompletnym bezsensem.
Wszystko dobrze z wyjątkiem ciśnienia na szczycie dachu. Odwołując się do mechaniki płytów a dokładnie prawa Bernoulliego ciśnienie statyczne na szczycie dachu będzie najniższe. Prędkość wiatru za to będzie największa. Pozdrawiam
Masz dużo racji ale co do pitch-a to trzeba by uściślić, z ilością łopat to też nie do końca tak. Proponuję wspomnieć jeszcze o rezystancji wewnętrznej generatora. Raz klient chciał ,żebym mu podłączył turbinę 6kW(wszystkie certyfikaty ,pionowa 1mx1m) o rezystancji wewnętrznej generatora 300 ohm. Ktoś to i tak podłączył bo widziałem że, stało(dosłownie) jakieś pół roku na dachu
Super może zrobisz kolego test tych elektrowni od chińskich do markowych o różnej mocy było by to niezwykle użyteczne to o czym mówisz to fakty ale zobaczmy to w działaniu elektrowni na wietrze pozdrawiam
Masz wiedzę i pasję, to widać. Ale z wiatrem grzej jak ze słońcem. Startują na ogół przy 4 metrach, wydajność to 25 metrów, a to stówka/h. Mam wiatrak, strefa nadmorska wysoki maszt, 3 kw i nie powiem, że jestem zadowolony. Dzisiaj zainwestowałbym w magazyn ciepła. Taki 100 m3. Grzanie solary plus foto, gdy będzie potrzeba. Ciepła woda, ogrzewanie za darmo na lata. Solary się nie zużywają, magazyn też.
Elegancko odcinek pozwala wejść w temat konkretnie od razu , mam pytanie gdzieś była polecana ta elektrownia sm6-3000w w odcinku którą kupić a jakiej unikać , czy są jakieś how-to jak wykonać maszt do takiej elektrowni i czy to by miało sens na gruncie dość dobrze odsłoniętym od zabudowań na wolnej przestrzeni . Z tego co się orientuje na gruncie też do 3 metrów wysokości ale czy to wymiar do podstawy mocowania samego masztu od gruntu czy może jakiś inny ?. Nie wiem czy to co próbuje sobie wyobrazić ma sens przy takiej średnicy śmigieł. Całość by była dodatkiem do invertera offgrid 5500W kw z aku 18Kwh.
Witam To świetny materiał Wiedza na na poziomie tego tematu No i ta ekspresja uczciwości w głosie o kłamstwach naciągaczach itp. Mam tylko jedno pytanie Czy jest możliwość kontaktu z Panem i w jaki sposób? Pozdrawiam Piotr
Możecie kupić najdoskonalszą turbinę, ale jak nie ma u was wiatru, to i tak nie ruszy. Pierwszy krok to kupno stacji pogodowej z zapisem parametrów i czujnikiem prędkości oraz kierunku wiatru . Po roku sprawdzamy jaka średnia prędkość wychodzi. Jak poniżej 5 m/s to nawet nie ma co kasy wywalać.
windy.com wpisujemy swój adres, wybieramy wysokość pomiaru i już, bez instalacji i bez kosztów. Przecież zakup i instalacja zbędnej stacji pogodowej to taki sam wydatek jak zakup elektrowni wiatrowej (elektrownie 300-500W to wydatek ok 500pln i mamy w bonusie awaryjne zasilanie na wypadek awarii!!!!). średni wiatr nie ma znaczenia. przy średnim 5m/s może być dzienna produkcja np 12kWh( 12h wieje 10m/s i 12h 0m/s) lub 4* mniej czyli 3kWh(24h wieje wiatr 5m/s). przy takim samym średnim wietrze!
Moje wyliczenia pokrywają się mniej więcej z tym filmikiem.... ruclips.net/video/5hch3sjba-s/видео.html Jako bufor zasilania awaryjnego OK natomiast off grid to gigantyczne koszty i zero szans na zwrot inwestycji (wystarczy porównać sprawności różnych konfiguracji urządzeń i dodać do siebie straty mocy jakie generują)
w magazynie głównym problemem jest koszt baterii. przy samej foto, muszą być ogromne aby energii wystarczyło cały rok, aby to naładować latem i wykorzystać zimą. to się nigdy nie zwraca. zakład energetyczny tutaj zawsze wygrywa, chociaż teraz jak wszystko leci ostro w górę w tym całym nieładzie, to może mieć sens. ale póki co nikt nie robił wyliczeń bo cały czas rozgrzebują ustawy. od lutego zjeżdżają z akcyzami i watem za prąd, ale tylko za 6 miechów. nie wiem jak dostawcy na to zareagują, ale sklepy już teraz podwyższają ceny, aby po tej "uldze" watowskiej ceny bez wat wróciły jedynie nieco poniżej obecnych cen z watem. wracając do tematu, tam gdzie dobrze wieje, miks foto i wiatru może nam wyliczyć mniejszy magazyn do offgrid. ja to się za to zastanawiam, mam długi dach. czy nie postawić najpierw jednego wiatraka na jednym końcu, a po jakimś czasie czy nie dołożyć drugiego na drugim końcu jak ten pierwszy się sprawdzi.
Ja kupiłem turbine świderek Miał mieć max 400 wat liczyłem na 150 i bylo by okej natomiast wyszlo z tegi tylko ozdoba ogródka 😅 16:53 Jedyny plus ze naprawdę startuje przy minimalnym wietrze Kiedyś dokupie jakąś prądnice amerykankę ze 300 wat z rynku wtórnego i zaloze na nią sam świderek z wałem.
Oszczędziłeś mi dużo pieniędzy i czasu na analizowanie różnych ofert, których jest pełno na rynku. Dzięki Twojej prezentacji wiem już czego szukać. Dziękuję
9
O
Dawno nie widziałem tak dużej dawki wiedzy w krótkim filmie, gracias senor
Dobrze Pan gada, tylko nie drzyj się Pan tak na mnie, bo ja nic Panu nie zrobiłem.
Drze japę jak by go wypuścili z Tworek
🤣🤣🤣🤣 inaczej do was nie dotrze...
A ja omyłkowo odczytałem nazwę kanału jako: 4ngry zamiast 4nrgy czyli : Angry technologie i mnie przez to ton wypowiedzi nie zaskoczył ;)
@@siderion67 No faktycznie, ja też też tak przeczytałem.
@@Andrzej.Stoszek Powinien jeszcze po ryju walić, ha, ha.
W takich chwilach kocham internet. Doskonale podana wiedza w formie przystępnej dla laika. Dziękuje człowieku, dokształciłeś mnie i przygotowałeś podjęcia konkretnych decyzji. Like i sub.
Hahahahaha uśmiałem sie . Ten przekaz (co nie ulega wątpliwosci) ma oprocz wielkiej wartości fachowo-poznawczo-edukacyjnej dużą wartośc rozrywkową. Gdy wyłączylem głos i zapytałem żone, zgadnij o czym ten człowiek mowi to bez namysłu powiedziała: nawiedzony kaznodzieja ! No i dobrze, kocham ludzi z pasją, oni popychają świat naprzód, nie obchodzi ich nic oprocz tego co robią. Podchodzą do swojej pasji bardzo emocjonalnie, łapią sie za głowe, krzyczą i wymachują rekami, bo nie mogą sie pogodzic z głupotą innych. Też taki kiedyś byłem ale sie uspokoiłem. =) =) =)
Nie tylko kaznodzieja ale jeszcze fryzura na Pana Jezusa z Nazaretu.
Kapłan nowej religii - ekologizmu ;)
@@dladam7434 i co z tego że ma taką fryzurę? jeśli czuje się z tym dobrze to tak i ma to jest jego decyzja. Patrz na to co ma się w głowie, a nie na głowie. Ty jak kupisz byle badziew to też jest to twoja decyzja, nie interesuje cię temat to po co komentować wygląd człowieka.
Ciekawe jak ty wyglądasz
@@dladam7434 jak ty wyglądasz ? Pudrujesz się za pewne
Szacun dla Pana . Mało kto tak uczciwie przedstawia temat zwłaszcza taki na czasie .
Zakres wiedzy zaj...sty (mimo braku podania źródeł tych wyliczeń sprawności poszczególnych typów elektrowni), ale sposób podania tak agresywny że zniechęca. Mimo to obejrzałem do końca
Duży zastrzyk wiedzy bardzo przydatnej .....właśnie dowiedziałem się że wirnik trójramienny jest lepszy niż pięcioramienny też na początku bym obstawiał pięcioramienny że lepszy tak jak zasypują nas takim sprzętem że skoro ma mieć więcej mocy musi więcej mieć ramion😀
A masa, masa wirnika jest równie ważna! Fajnie że jesteś sobą w trakcie tego filmu znaczy że wiele wiesz na ten temat. Pozdrawiam!
dziękuję za wysiłek i tak merytoryczny przekaz.
Szanowny Panie, takich wykładów jak Pana, nie ma w necie. Jest sub ikciuk.
No brawo za pożądny zastrzyk wiedzy popartej faktami... 👍
Dzięki za taką ogromną i cenna wiedzę, jakiś czas temu zamowiłem wiatrak ale po oglądnieciu kilku filmów na YT zaraz zrezygnowałem z zakupu, warto posłuchać mądrzejszych w tuym temacie, pozdrawiam.
Dziękuję za wszystkie filmy, tony wiedzy. Pełen szacunek dla Ciebie, że tak po prometejsku to wszystko przekazujesz.
Mało gdzie szukać takiej wiedzy , szacun
Prawda niby broni się sama ale Ktoś jednak musi ją nam wcześniej przedstawić. Dobrze, że Jesteś Chłopie! ;)
Super są te Twoje filmiki - tutoriale. Szacunek za to co robisz. Jednak dla mnie jako laika brakuje jednej rzeczy na samym początku każdego odcinka. Zdefiniowanie przedstawionego później problemu. Tak prosto jak chłop krowie na rowie. Bo jeśli o mnie chodzi to zaczynam łapać o czym mówisz dopiero po paru minutach a i tak nie wszystko chwytam do samego końca. A tak jak byś na początku zdefiniował i objaśnił istotę sprawy to jest szansa, że tacy jak ja zrozumieli by od razu. I druga kwestia, to skróty. Jakieś np trzy litery. Zanim sobie przypomnę albo i nie co one oznaczają to Ty już jesteś daleko z przodu i tracę wątek.
Poza tym dobra robota. Pozdrawiam.
Prosto i konkretnie mówisz. Sam założyłem dzięki Twoim poradom panele i całą resztę. Zaraz podchodzę do wiatraka, dzięki 💪
Poleciał sub 😊 dziękuję, że otwiera Pan nam oczy na inne źródła energii.
Dzień dobry
Proszę podać konkretne modele na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Dziękuję
Witam serdecznie. Szanowny Panie. Po obejrzeniu filmiku miesiąc temu pomyślałem że to kanał satyryczny drwiący z oze... Wielki szacun za te Ampery Volty Grzałki... Otworzyłeś mi oczy i Dziękuję. Subskryb od kilku odcinków. Mam ofgrid 800W przetwornica 1000/2000 W teraz to będę inaczej robił. Dziękuję ♥
Świetny film, dużo wiedzy. Tylko proszę tak nie krzyczeć bo system kontrolujacy dźwięk w tv nawet nie daje rady tego wyplaszczyc :))))
JESTEM ZSZOKOWANY TAKĄ MEGA WIEDZĄ ! Dzięki za wspaniałe informacje ! Pozdrowienia !
Pozytywny film pozytywny i bardzo energiczny Pan. Super daje suba za tej film. Pozdrawiam serdecznie. Dziękuję.
Gościu jesteś zarąbisty! Właśnie takiego przekazu szukałem. Trudno oderwać się od Twoich filmów, bo to same mięso. Pozdrawiam.
Bardzo fajny film. Same konkrety, jasne i dobitne. Szczęśliwego Nowego 2022 Roku :)
Dzięki za przystępne przedstawienie tematu i zaangażowanie!
Kiedyś też kombinowałem z taką elektrownią poziomą o trzech płatach, ale na solidnym stalowym maszcie, na bardzo solidnych betonowych fundamentach.
Niestety z przyczyn niezależnych ode mnie, musiałem zaprzestać i odstąpić od tej budowy.
Ale ten pomysł elektrowni na dachu, bardzo mi się podoba 👍
Natomiast te pomysły z elektrowniami pionowymi - są analogiczne do dawnych statków z napędem kołami łopatkowymi. Ich sprawność była bardzo mała, dlatego wprowadzono śruby okrętowe. Mające wielokrotnie większą sprawność 🙄
Wkrótce się odezwę do Pana.
Serdecznie pozdrawiam GF
Proszę podać kilka konkretnych modeli turbin, różnych firm, żeby można było coś wybrać, a nie błądzić po omacku. Pozdrawiam
Dzięki przyjacielu zdrowia w nowym roku
Specyficznie, ale ... WOW! Już wiem, że elektrownia wiatrowa raczej nie dla mnie - dzięki za otwarcie oczu ;-)
Jestem w szoku, przypadkowo trafiłem na ten kanał. Jeden z najlepszych przypadków 😏. Szacun!
Mistrz!!!!!!!!!!!! Do drugiej minuty jakoś się trzymałem.... ale potem leżałem :) (słychać , że wie co mówi :) )
Film bardzo dobry , mam tylko prośbę czy coś może Pan powiedzieć za ostatnoi reklamowane elektrownie pionowe Dragon firmy Dospel? są bardzo ciche ale czy daja jakąś uczciwą MOC?
Edwatd
Bezpiecznik ma 25 amperów a nie amper ;) Dzięki za świetny film. Chcę zrobić jakąś eksperymentalną turbinę wiatrową ze śmieci z garażu i Twój materiał bardzo dużo mi wyjaśnił.
Bezpiecznik ma 25 amper i co?? W polonistę się bawisz śmieszny człowieczku?? Ja kktoś powie 25 wat to będziesz się czepiał, że źle??
@@corsiarz77 Człowiek jak się rodzi to nie potrafi mówić. Potem mówi "beb", później ogarnia "chleb". Dojrzewa i uczy się o amperach mówiąc, że "włancza "25 amper". Ale z czasem mu to nie wystarcza i zaczyna w końcu mówić, że "włącza 25 amperów". No taka ludzka natura, żeby się wiecznie doskonalić. Gdyby nasi przodkowie nie mieli tego we krwi to do dziś byśmy siedzieli na drzewie i jedli banany. No ale skoro dla Ciebie jestem śmiesznym człowiekiem... to wracaj na drzewo szukać bananów bo po co Ci ampery z wiatru?
@@poldoford gowno prawda, nie siedzimy na drzewach z lenistwa. Jedynie lenistwo jest napedem rozwoju. Gdyby nam sie chcialo nadal wszystko robilibyśmy rączkami 😁😉 wiec sie tak nie napinaj z ta chęcią rozwoju. We wszystkim i tak doskonaly nie będziesz.
Z sensem, rozumnie, logicznie - wreszcie ktoś te sprawy zebrał razem. Dzieki. I podpinam się pod prośbę użytkownika: Jacek Wawer - gdyby to było możliwe, to chętnie posłuchamy o magazynowaniu energii, bo sporo jest w tej sprawie niejasności i chyba nie mniej wciskania kitu. Pozdrawiam
0p
Robiłem ponad roczny pomiar prędkości wiatru na kominie - 9 metrów nad gruntem. Przy wiatraku o średnicy 3 metry średnia, ciągła moc to 50 W. Pomiar w podpoznańskiej miejscowości. Była zamontowana prądniczka tachometryczna i zapis co 15 minut do arkusza kalkulacyjnego.
Dobrze myślę że 4m/s prędkości wiatru.
500kwh rocznie. I tak całkiem nieźle, może pomyśl nad sprawniejszym wiatrakiem
@@sideford -(500kwh)🤔😂😂😂, dla paneli to tyle co kotek napłakał 🤣🤣🤣 !
@@wojtas-4 ale to jest prąd z innego źródła więc ciężko porównywać
@@alchemik2010 j. W. Roczny pomiar prędkości zrobiony. A jeśli chodzi o amortyzację to nie widzę potrzeby tego liczyć bo jesteśmy tu w temacie offgrid więc innej alternatywy nie ma jeśli chodzi o energię z wiatru. To tak jakby się zastanawiać czy opłaca się mieć prąd w domu i kiedy zamortyzuje mi się koszt przyłączenia do sieci.
Dziękuję za dużą wiedzę i UCZCIWOSC 👍👍
BRAVO I POPIERAM PANA sam jestem elektromechanikiem , boli to że takie osoby moga wykonywac te prace i nazywaja sie fachowcami
Kurde, ten Pan może sprzedawać wszystko. Jaka pasja!
Fajnie i rzeczowo. Może za wiele emocji. A jak cokolwiek zrobić nielegalnie dla domu ok 2000 W. Czyli 3 podstawowe urządzenia jednocześnie. Z góry dziękuję za radę. Proszę się nie wymigiwać. Broni też nie wolno legalnie, a czarno prochową tak. Jest równie skuteczna.
Widzę różnych kamikadze na youtube jak mocują wiatrak do komina.Gdyby był z żelazobetonu to ok. ale prawdopodobnie stracą komin tak jak sąsiad który wystawił dach poza obręb domu o metr.Dach od zachodu poleciał sobie.Rejon Kalisz-mamy tu czasem silne zachodnie wiatry ponad 100 km.na godz.
siły ścinające na wysokości mocowania elektrowni do masztu dla całkiem dużej elektrowni ( 4m średnicy!) to 2,5kN. powyżej 20m/s większość małych elektrowni ma mechanizm ustawiający je bokiem do wiatru! trzeba sprawdzić na jakie siły boczne policzony był komin ale pamiętajmy że komin jest budowany jak dom- a nie slyszalem żeby wiatr obalił ceglany dom( 😜 bylo o tym nawet w bajce o 3🐖 😂 )
4nrgy, znasz rozwiązanie DAB , zmienisz zdanie. Po pierwsze śmigłowe są zależne od kierunku wiatru, pionowe nie. Po drugie sprawność powinno liczyć się w całym zakresie prędkości wiatru a ten w każdym miejscu jest inny, najczęściej zmienny. Po trzecie śmigło śmigłowi nie równe a co za tym idzie ta sama elektrownia będzie miała inną sprawność w zależności od profilu śmigła. Po czwarte śmigłowe wytwarzają dźwięk o niskie częstotliwości - szkodliwy. Energia ze śmigła ciągnie konstrukcje do przodu, czyli energia z wiatru dzieli się na ciąg do przodu jak w samolocie i na napęd prądnicy , więc wektor energii jest wypadkową. Nie wiem skąd wziąłeś dane, z tego co ja mam to śmigłowe poziome mają do 0,4 a pionowe do 0,45. Sprawność trzeba liczyć dla tej samej kubatury elektrowni. Jeszcze uniwersalność, czyli praca w jak największym zakresie prędkości wiatru. Pionowe generują energię w przedziale np. DAB od 1,2 m/ sek do 40 m/sek. Temat morze a kolega tylko liznął problem. Co do produktów chińskich to mam takie same zdanie. Chińczyk kłamie i nie dopowiada wszystkiego w każdej dziedzinie np. elektrownia 700 W generuje 35W, głośnik 100 W pali się przy 10 W, dron podwodny zabawka za 10 tyś może pływać po wodą z kamerą 4K do 100 m a przy 2 atm wszystko pęka.
dziękuję za materiał. jak dla mnie bardzo merytorycznie, tak zbytniego akademizowania tematu. to było to coś, czego potrzebowałem. mam też prośbę. czy mógłby pan zaproponować cos "malego", co można zamontować na dachu w mieście. jest mój sub.
Trochę nerwowo ale super Pan wiedzę przekazuje. Dzięki
To pewnie od spida.
super swietny material,,,,,a juz bylem napalony na pionowa,pozdrawiam
szajba pełna, zakręcony gość z Ciebie, dzięki że jesteś. Mało kto tak chętnie dzieli się pasją! Chętnie posłuchałbym co i jak mogę zrobić i co niezbędnego kupić przy elektrowni 2kw. Niby elektryk ze mnie, ale bez wiedzy o produktach. Twój slang głęboko zaawansowany jest pewnie zrozumiały dla instalatorów, mniej dla amatorów. Pomyśl.\
Mądrego dobrze posłuchać , pozdrawiam.
Materiał super. Przyczepię się tylko do tego, że śmigła mają łopaty i to chyba o liczbę łopat w śmigłach/turbinach chodziło.
Proponuję już testować przerabianie "zarejestrowanych" on grid na off grid + aku ; )
Także prosiłbym o podanie przykładów wartych swojej ceny 🙂
Dziękuję za wiedzę.
ŚWIETNY MATERIAŁ
Super zebrane informacje (łapka w górę). Mam tylko wątpliwości, co do montażu masztu na dachu. Jeżeli tego nie przewidzimy na etapie projektu, to ja bym nie ryzykował. Nie da się całkowicie uniknąć np. drgań, czy naprężeń. Dach będzie działał, jak pudło rezonansowe.
Zgadza się - dochodzą siły zginające działające przez ramię o długości równej wysokości masztu ze zmiennych kierunków, a do tego wibracje
Ale sam pomysł z dyfuzorem mega zacny 🙂
Dla spokoju lepiej może byłoby ustawić wiatrak na jakieś stodole. Zaryzykowałbym nawet obracaną, żeby dyfozor dobrze działał ;-D
Pozdro!
Yia pierdou, normalnie syn Peruna ];-D... . Kniaź I Potrzepany.
Ale pozytywny gość:) Dzięki za super wykład.
Dzięki Twojej prezentacji wiem już czego szukać
miałem wiatrak pionowy z prądnicą 3 fazową 48v do niego dla testów inwerter 22-65v i 45-90v. Wiatrak nie produkował prądu gdyż tylko po podłączeniu do inwertera 22v obroty były hamowane tak bardzo, że inwerter nawet nie startował bo voltaż spadał poniżej 22... Gdy podłączyłem pod 45-90v wiatrak działał wiele szybciej niż przy 22v ale dalej nie potrafił wyprodukować wystarczającej energii aby zacząć produkować, ciągle było trochę poniżej 22 lub 45. Dla mnie to jest oczywiste, że inwerter przyhamowuje wiatrak no ale w moim przypadku to nawet nie produkował gdy był sztorm a w Niderlandch są dość mocne. W ciągu roku inwerter na działanie zużył więcej prądu niż wyprodukował.
Masz rację ciężko jest wyprodukować energię jak ludzie nastawiają się na 1kw z wiatru. Wiatr ma siłę ale wytwarzać prąd z wiatru to nie prosta sprawa wszystko najlepiej wybrać i ustawić się na minimalne produkcję
Dobry wiatrak, to tylko PRAWIDŁOWY SAVONIUS, daje, że hoho, ma największą moc i największa sprawność oraz siłę oraz ratuje ptaszki.
Świetnie wytłumaczone. Cieszę się że trafiłem na Twój kanał. Pozdrawiam serdecznie
Zgłoszę się do Ciebie po ocenę. Widzę że się znasz i ci ufam. Powinieneś standardowo takie usługi oferować. No i całościowo..... Jaka fotowoltaika, co do czego pasuje,
Super wiedza dzieki za oświecenie w temacie
Dzięki za ten film, nie sądziłem że są tak ogromne różnice w sprawności tych wiatraków. Wiatrak na dachu - fajny pomysł, ale czy drgania nie uszkodzą budynku? czy nie będzie w domu hałasu? czy nie trzeba tego uwzględnić w projekcie podczas budowy?
sztywny maszt i nie będziesz słyszał nigdy!!! wiem bo sam wybiegałem w czasie burzy czy się wiatrak nie urwał bo nie było go słychać 😁 jeżeli konstrukcja utrzyma antenę satelitarną 90cm to utrzyma elektrownię wiatrową o srednicy 2,5m( sprawność wycinka śruby Archimedesa czyli smigla to 47% max a przy wietrze >20m/s dużo mniej) max bedzie 0,5kN siły wierzchołkowej
@@4nrgy chcesz powiedzieć że rurka fi 40mm z aluminium (chociaż w niej tyle aluminium co w gównie złota) utrzyma gondolę i śmigła? No to chyba masz naprawdę dobre ubezpieczenie.
@@4nrgy Czy jest opcja zakupu jakiegoś urządzenia które by zmierzyło przewidywany uzysk energii oraz ciągłość na konkretnym dachu czy w jakikolwiek inny sposób to sprawdzić abym przed taką inwestycją miał świadomość na co się piszę? Będę wdzięczny jeżeli ktoś coś podpowie w tej kwestii bo nie widzę filmu stricte o opłacalności ale może jest gdzieś taki film.
WoW! Fantastyczny materiał! Dziękuję
Przekaz dość ekspresyjny, ale merytoryczny. Gratulacje!
Panie Arku. Trzeba polecić sterowniki do podpięcia elektrowni do inwertera PV - alternatywa o podobnej jakości co robił śp. pan Zbyszek.
Pierwszy film ,który wyjaśnił mi podstawy działania elektrowni wiatrowej. Same konkrety, brawo.Informacje zrozumie każdy, kto ukończył szkołę podstawową
Witam serdecznie może zrobił by pan recenzje turbin dragon firmy dospel polskiej produkcji !!
Widać że jesteś pasjonatem w tym co robisz. Szukasz, czytasz, zgłębiasz temat i wyciągasz wnioski.... Tak trzymaj. Niewielu ludziom chce się cokolwiek poza zapchaniem kichy i kolejnym odcinkiem Ukrytej Prawdy. Pzdr.
Yia pierdou, normalnie syn Peruna ];-D... . Kniaź I Potrzepany.
Dziękujemy.
Ciekawy materiał, tak po ludzku powiedziane.
Pozdrawiam
Bez zgody urzędu do 3 metrów, ale liczone od dachu do najwyższego punktu łopaty, jednak należy uwzględnić wysokość masztu, a to znaczy, że śmigło powinno mieć mniej niż D3000mm.
zarąbisty materiał! bardzo emocjonalny, a jednocześnie obalający całe tiry mitów. wielkie dzięki :) jestem na etapie zbierania materiałów, jaki wiatrak na dach kupić, aby uzupełnił fotowoltanikę, której też nie mam :) zastanawiam się czy nie zacząć właśnie od wiatraka, bo nieźle u mnie wieje, ale akurat głównie wzdłuż dachu typu "stodoła". co do elektryki to też 100% racji. elektrycy od 230V nie mają zielonego pojęcia co robią, bo dla takich instalacji max prąd na obwód to jest 16A i przewody 2.5mm2 . ci o których mówisz to jacyś rutyniarze. oni nawet neutralnego z tablicy rozdzielczej nie potrafią prawidłowo do uziomu doprowadzić. jak już, to trzymają się jedynie normy. np. u mnie norma przewiduje kabel ochronny 5mm2 (i tak mam grubszy), a jest potrzebny jeszcze grubszy pomimo że do bednarki blisko, aby ochrona była skuteczna. mam już kupiony i wymienię za jakiś miesiąc, ale i tak działa jak trzeba. o ile u sąsiadów już popaliło przez rok parę rzeczy, to u mnie wszystko przetrwało. generalnie na elektryków trzeba uważać. co z tego że ma mocny papier, skoro rutyniarz.
oglądałem też gościa na innym kanale, który mocno zachwalał wiatrak pionowy, ten z łopatami. a jednocześnie mocno się dziwił czemu konwerter daje tak kiepską moc, pomimo deklaracji producenta co do mocy.
Kabel do uziomu 16mm2 minimalnie.
Gdybyś wiedział o czym mówisz ? :)
@@wk6848 raczej nie 😂
No to przydałby się film pokazujący konkretną ,dobrze działającą elektrownię wiatrową na dachu np.4kW.
A Pan co się tak wydziera, hę? ;-)
09:05 - siły zginające i wibracje powodują, że konstrukcja dachu musi uwzględniać wiatrak już od etapu projektu.
Ale koncepcja z dachem jako dyfuzorem jest super! 🙂
Mega pozdro!
Dzięki za dopięcie serducha ! 🙂
Ukłony.
Bardzo otwierający oczy i konkretny film! Mógłby Pan podać przykład jakiejś trójpłatowej elektrowni na szczyt dachu domku jednorodzinnego dostępnej tu w Polsce? Z poważaniem. Piotr
dzięki. co ma ta elektrownia robić? ongrid? instalavja autonomiczna? jakie napięcie pracy? o elektrowni offgrid będzie jutro. pozdrawiam
Witam, potrzebuję informacji jak zbudować amerykankę czyli jaki gruby drut, magnesy i co jeszcze się da. Pozdrawiam.
Bardzo dobry materiał. Gratuluję fachowej wiedzy. Mnie jej w przypadku wiatru brakowało, dlatego dałem się naciągnąć na pionową turbinę, która wyprodukowała przez 15 m-cy całe 0 kWh :) Bądźmy w kontakcie, bo może się to przydać na przyszłość. Pozdarwiam.
@@PP.EKOTECH Może to nie właściciel tylko algorytmy YT. Zauważyłem, że jak wkleja się linki, to na YT często komentarze znikają. Ale nie dzieje się to zawsze. To jakaś loteria.
Dobry ciekawy film pozdrawiam. Czy w ogóle jest sens inwestycji w elektrownie wiatrowe dla przeciętnych ludzi i jakie koszty?
Na pewno nie polecam kupować chińskich turbin. Żadne z podanych parametrów nie są zgodne z rzeczywistością. Turbina 1000W przy wietrze 10m/s daje zawrotne 70W. Już lepiej dopłacić i wybrać markową turbinę ISTE.
🤣🤣🤣🤣
Wygrałeś!
ista to chinska turbina kupiona i przeklejona naklejka z mocą przez Turków.
Kupuj. Natychmiast kupuj🤪
@@4nrgy Kto kupił chińczyka ten wie o czym mówię. Jak ktoś nie wierzy to wystarczy sprawdzić sobie opinię i filmiki ISTA i typowego chińczyka z działania turbin i wszystko się wyjaśni 😉
Cześć, dziękuję bardzo za info. Bardzo pomocny materiał 🙋
Dobrze się Pana ogląda. Wydaje się, że mówi Pan merytorycznie. Myślę, że warto zmienić mikrofon, bo źle przenosi niektóre Pana dźwięki.
Taki fajny wykład,miliard informacji. Ale nie drzyj sie tak na nas😛
Super przekaz prawdziwy pasjonat takich ludzi nam trzeba
Z ilością łopat (a nie śmigieł jak tego nie odróżnia ten pan) to nie jest taka prosta sprawa. Jeżeli mocno wieje to rzeczywiście lepiej jest mieć mniej łopat, bo uzyskamy wyższe obroty. Tyle, że w PL mocno wieje przez bardzo mało dni w roku.
Natomiast im więcej łopat tym niższa prędkość wiatru potrzebna do uzyskania założonej mocy, ale też musi to iść w parze z bardziej wolnoobrotową prądnicą. Im więcej łopat tym większy moment obrotowy na wale co jest przecież oczywiste.
Dlatego w Polsce lepiej jest mieć więcej łopat, bo przez dłuższy czas będziemy mogli czerpać energię.
Natomiast optymalizowanie turbiny wiatrowej do pracy przez kilkanaście bardzo wietrznych dni w roku w mojej opinii jest kompletnym bezsensem.
Wszystko dobrze z wyjątkiem ciśnienia na szczycie dachu. Odwołując się do mechaniki płytów a dokładnie prawa Bernoulliego ciśnienie statyczne na szczycie dachu będzie najniższe. Prędkość wiatru za to będzie największa. Pozdrawiam
Nareszcie na coś konkretnego trafiłem. Pozdrawiam
Jedyna uwaga to, ze instalacja 3 fazowa to minimum 4 przewody i to po staremu wg obecnie panujacych norm to 5 przewodow 😉
Masz dużo racji ale co do pitch-a to trzeba by uściślić, z ilością łopat to też nie do końca tak. Proponuję wspomnieć jeszcze o rezystancji wewnętrznej generatora. Raz klient chciał ,żebym mu podłączył turbinę 6kW(wszystkie certyfikaty ,pionowa 1mx1m) o rezystancji wewnętrznej generatora 300 ohm. Ktoś to i tak podłączył bo widziałem że, stało(dosłownie) jakieś pół roku na dachu
Super może zrobisz kolego test tych elektrowni od chińskich do markowych o różnej mocy było by to niezwykle użyteczne to o czym mówisz to fakty ale zobaczmy to w działaniu elektrowni na wietrze pozdrawiam
Masz wiedzę i pasję, to widać. Ale z wiatrem grzej jak ze słońcem. Startują na ogół przy 4 metrach, wydajność to 25 metrów, a to stówka/h. Mam wiatrak, strefa nadmorska wysoki maszt, 3 kw i nie powiem, że jestem zadowolony. Dzisiaj zainwestowałbym w magazyn ciepła. Taki 100 m3. Grzanie solary plus foto, gdy będzie potrzeba. Ciepła woda, ogrzewanie za darmo na lata. Solary się nie zużywają, magazyn też.
Elegancko odcinek pozwala wejść w temat konkretnie od razu , mam pytanie gdzieś była polecana ta elektrownia sm6-3000w w odcinku którą kupić a jakiej unikać , czy są jakieś how-to jak wykonać maszt do takiej elektrowni i czy to by miało sens na gruncie dość dobrze odsłoniętym od zabudowań na wolnej przestrzeni . Z tego co się orientuje na gruncie też do 3 metrów wysokości ale czy to wymiar do podstawy mocowania samego masztu od gruntu czy może jakiś inny ?. Nie wiem czy to co próbuje sobie wyobrazić ma sens przy takiej średnicy śmigieł. Całość by była dodatkiem do invertera offgrid 5500W kw z aku 18Kwh.
Witam jestem zainteresowany elektrownią z instalacją o rozpiętość śmigieł do 3 m proszę o namiary dziękuję.
Pozdrawiam z Czech …. Super info🥇🥇🥇
Możesz poradzić jakiś zestaw elektrowni pionowej , gotowca, który można kupić , by się nie naciąć . Taki do 5 kw
Witam
To świetny materiał
Wiedza na na poziomie tego tematu No i ta ekspresja uczciwości w głosie o kłamstwach naciągaczach itp.
Mam tylko jedno pytanie
Czy jest możliwość kontaktu z Panem i w jaki sposób?
Pozdrawiam Piotr
Super filmik. Swietny mówca. Na temat poparte faktami. Like oraz abo :-)
Możecie kupić najdoskonalszą turbinę, ale jak nie ma u was wiatru, to i tak nie ruszy.
Pierwszy krok to kupno stacji pogodowej z zapisem parametrów i czujnikiem prędkości oraz kierunku wiatru .
Po roku sprawdzamy jaka średnia prędkość wychodzi. Jak poniżej 5 m/s to nawet nie ma co kasy wywalać.
windy.com wpisujemy swój adres, wybieramy wysokość pomiaru i już, bez instalacji i bez kosztów. Przecież zakup i instalacja zbędnej stacji pogodowej to taki sam wydatek jak zakup elektrowni wiatrowej (elektrownie 300-500W to wydatek ok 500pln i mamy w bonusie awaryjne zasilanie na wypadek awarii!!!!). średni wiatr nie ma znaczenia. przy średnim 5m/s może być dzienna produkcja np 12kWh( 12h wieje 10m/s i 12h 0m/s) lub 4* mniej czyli 3kWh(24h wieje wiatr 5m/s). przy takim samym średnim wietrze!
Świetny film takiej wiedzy nam trzeba pozdrawiam
Bardzo miło się ogląda.Dobre video..Pozdrawiam serdecznie
JESTEŚ WIELKI.....👍👍👍 BRAVO
Chłopie masz wiedzę i używasz rozumu.Wypowiedz się jeszcze na temat magazynowania energii elektrycznej i nie tylko elektrycznej.Pozdrawiam.
Moje wyliczenia pokrywają się mniej więcej z tym filmikiem.... ruclips.net/video/5hch3sjba-s/видео.html Jako bufor zasilania awaryjnego OK natomiast off grid to gigantyczne koszty i zero szans na zwrot inwestycji (wystarczy porównać sprawności różnych konfiguracji urządzeń i dodać do siebie straty mocy jakie generują)
w magazynie głównym problemem jest koszt baterii. przy samej foto, muszą być ogromne aby energii wystarczyło cały rok, aby to naładować latem i wykorzystać zimą. to się nigdy nie zwraca. zakład energetyczny tutaj zawsze wygrywa, chociaż teraz jak wszystko leci ostro w górę w tym całym nieładzie, to może mieć sens. ale póki co nikt nie robił wyliczeń bo cały czas rozgrzebują ustawy. od lutego zjeżdżają z akcyzami i watem za prąd, ale tylko za 6 miechów. nie wiem jak dostawcy na to zareagują, ale sklepy już teraz podwyższają ceny, aby po tej "uldze" watowskiej ceny bez wat wróciły jedynie nieco poniżej obecnych cen z watem.
wracając do tematu, tam gdzie dobrze wieje, miks foto i wiatru może nam wyliczyć mniejszy magazyn do offgrid. ja to się za to zastanawiam, mam długi dach. czy nie postawić najpierw jednego wiatraka na jednym końcu, a po jakimś czasie czy nie dołożyć drugiego na drugim końcu jak ten pierwszy się sprawdzi.
Ja kupiłem turbine świderek
Miał mieć max 400 wat liczyłem na 150 i bylo by okej natomiast wyszlo z tegi tylko ozdoba ogródka 😅 16:53
Jedyny plus ze naprawdę startuje przy minimalnym wietrze
Kiedyś dokupie jakąś prądnice amerykankę ze 300 wat z rynku wtórnego i zaloze na nią sam świderek z wałem.