Lotnisko Kluczewo, Ostatni Rozdział. Schrony Dowodzenia, Umocnienia, Pozostałości Lotniska - Urbex

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024

Комментарии • 33

  • @Hubi365
    @Hubi365  6 месяцев назад +5

    Podobają Ci się nasze filmy? Rezonujesz z tym co pokazujemy ? Teraz możesz postawić nam wirtualną kawę ☕🥰. Za wszystkie kawy, bardzo dziękujemy ♥❤🤝🤝. Link do naszej kawiarni w serwisie BuyCoffee.to poniżej 😊
    👉buycoffee.to/hubi365

  • @user-gu4hx2ui6b
    @user-gu4hx2ui6b 5 месяцев назад +1

    Świetny materiał pozdrawiam Was serdecznie 😊😊

    • @Hubi365
      @Hubi365  5 месяцев назад +1

      Dzięki, pozdrawiamy serdecznie ♥️👋🍀

  • @tropicielhistorii
    @tropicielhistorii 6 месяцев назад +3

    Konkretny materiał, muszę raz jeszcze na spokojnie obejrzeć 😀
    Wiem że to nie koniec spacerów po lotnisku, tam jest za każdym razem taka podróż w czasie, taka odskocznia...
    I widzę że byliśmy w tym samym miejscu (przy torach) prawie w tym samym czasie i to miejsce także w moim dzisiejszym materiale 😉
    Pozdrawiam😃👍

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +2

      To prawda. Skok w czasie. Kluczewo już nas wiele razy zaskoczyło. Tak coś czuję, że to nie ostatni raz ☺️. Jesteśmy ciekawi materiału o pociągu pancernym. Na pewno obejrzymy ☺️.
      Pozdrawiamy serdecznie 🍀☺️.

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody 6 месяцев назад +1

    Witam no dużo info , zacnie , pozdrawiamy

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +1

      Dzięki wielkie i pozdro 🍀♥️

  • @SkuterSzkut
    @SkuterSzkut 6 месяцев назад +1

    1:05:13 to pozostałości eksperymentalnej niemieckiej baterii przeciwlotniczej Wasserfall

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +1

      Dziękujemy za komentarz ☺️. Tak, też takie informacje mamy. Sama wyrzutnia rakiet Wasserfall to maleńki wózek z ustawioną na nim rakietą, jednak uważamy, że to pozostałości systemu naprowadzania takich rakiet.

  • @SkuterSzkut
    @SkuterSzkut 6 месяцев назад +1

    Jeśli chodzi o hamownię tak była to niemiecka hamowania silników odrzutowych, ale nie została ona wysadzona a rozebrana kilka lat temu.

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +1

      Takie informacje się powtarzają i widać tak było. Zmyliła nas skala zniszczenia i duża degradacja terenu wokół. Dlatego pomyśleliśmy, że obiekt został wysadzony.

  • @mariuszdobiszewski6260
    @mariuszdobiszewski6260 6 месяцев назад +1

    Bardzo fajny ,konkretny film serdecznie was pozdrawiam...

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +2

      Dziękujemy i także pozdrawiamy. Dziękujemy także że akcję z radiolatarnią 🍀👍☺️

  • @user-lm3gm5yg7s
    @user-lm3gm5yg7s 6 месяцев назад +2

    Szanując to co robicie,należy wprowadzić trochę poprawek do tego odcinka.Tam nie ma ziemianek, to SPRR.Hangar zwany tu ,,hamownia" nic wspólnego z hamownią nie miał.Przeznaczenie zupełnie inne.SKS był w innym miejscu.Obiekt ten nie został, jak sugerujecie zniszczony w czasie II wojny,a całkiem niedawno został wyburzony i skończył jako podsypka pod drogi.SP dla Me-163, częściowo istnieją do dzisiaj.W SD to górna część jest ciekawsza.Ten,,budyneczek" z niebieską lamperią, na górce w rejonie KP pułku,to podręczny magazyn paliwa do agregatów.Dalej to pozostałości garaży na obiekcie ,,N",poradzieckie.Następny to myjnia.Pomieszczenia techniczne hangaru(Su-27),z przyłączem.Obiekt w pobliżu transzei to skład SAWRiB.Dalej jeden z elementów tankstelle.Budynek z czerwonej cegły na obiekcie ,,B"-poradziecki-na post antenowy.Na końcu jeden z elementów obiektu testowego-poniemiecki.

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +2

      Dziękujemy za te informacje. W dużej mierze bazujemy na informacjach przekazywanych przez różne osoby. Nie mamy dostępu do tak dokładnych opisów. Informacja, że była to hamownia pochodzi z bardzo poważnego źródła i tego się póki co trzymamy ☺️. Tak samo w temacie ziemianek. Nie przesądzamy dokładnie co to było. Wersje są różne i też pochodzą z poważnych źródeł. Traktujemy ten komentarz jako wspaniałe uzupełnienie i zainteresowani na pewno go przeczytają i w ten sposób wiele spraw się wyjaśni i uściśli ☺️. To także zaproszenie do dyskusji na temat pokazanych obiektów ☺️.
      Byliśmy na górnym poziomie Schronu dowodzenia. W opisie jest link do tego materiału. W naszym odczuciu ten drugi poziom jest znacznie ciekawszy ☺️
      Bylibyśmy wdzięczni za rozwinięcie co oznaczają SPRR i SAWRiB ☺️

  • @arturrobaczewski7381
    @arturrobaczewski7381 6 месяцев назад +2

    Jak bym zobaczył te ziemianki na mapie to mógłbym powiedzieć czy wogole mają coś wspólnego z lotniskiem. Okolica to teren gdzie były duże pokłady gliny. Zanim powstała cegielnia wypalano cegły w bardziej prymitywny sposób. Pod ułożonymi w określony sposób cegłami rozpala się drewno. Można znaleźć filmy w necie. Często ludzie kręcą filmiki i bardzo fajnie ponieważ można się cofnąć w czasie. Ale czasami mijają się zprawdą. Na przykład bunkier nazywany bunkrem KGB nazywają bunkrem dowodzenia. Był to bunkier obrony przeciwlotniczej. W podziemnych hangarach stały samochody z wyrzutnia i S300. Bunkier to obsługa kompleksu. Sale żołnierskie, magazyn broni, toalety, łazienki oraz duże pomieszczenie , raczej magazynowe. A jeszce kompresor i wentylatory. Wiem ponieważ tu bywałem najpierw w dzieciństwie, miałem kumpli małych Sowietów, potem handlowałem z nimi tym co oni mogli przywieźć z ZSRR. Więc wiem dokładnie gdzie co było. Inna sprawa, że poniemieckie hangary rozebrali Polacy w latch 2000 cznych. Rosjanie wyprowadzając się pozostawili to co niesprawne. samochody, samoloty, masę sprzętu, też złomu. A po zaty tony koksu, węgla i paliwo. Wszystko zostało zagospodarowane w złodziejski sposób. 0:10 Wojsko, urzędnicy ich rodziny, koledzy. Potem wycinali drzewa, rozbierali całe obiekty by pozyskać złom. Trzy ogromne hangary z suwnicami, sklep, herbaciarnie i wiele innych obiektów. W tym pałac w Burzykowie. Z cegły z pałacu jest obecnie zbudowana ogromną obora też zbudowana w latch 2000ce.

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +2

      Dziękujemy za udział w dyskusji i komentarz z ciekawymi informacjami ❤️☺️.
      Ziemniaki znajdują się pomiędzy składem paliw a obiektem specjalnym Dębica. Zatem to teren lotniska. Zwłaszcza, że blisko jest zniszczony poniemiecki hangar, schron zwany hamownią.
      Co do schronu dowodzenia to jest to ponad wszelką wątpliwość stanowisko dowodzenia 239 Baranowickiej Dywizji Myśliwskiej. I potwierdzają to Rosjanie, którzy stacjonowali w Kluczewie. Do hangaru wewnątrz nie ma wjazdu. To zamknięta przestrzeń ograniczona tylko pomieszczeniami, co widać na filmie. Nie ma mowy o stacjonowaniu tam wyrzutni S300.
      Przy schronie dowodzenia było miejsce, taki jakby korytarz, w którym teoretycznie mogła stać S300. Ale raczej do osłony stanowiska dowdzenia. Systemy S300 były wysoce mobilne. Podziemne, stacjonarne stanowisko za bardzo nie ma sensu dla takiego systemu, który z natury ustawia się w dogodnym na daną chwilę terenie a nie działa z jednego miejsca. Możliwe, że była rozpowszechniana dezinformacja o tym miejscu z racji jego przeznaczenia.
      No chyba, że mówimy o schronie dowodzenia, którego już nie ma. Tutaj relacje są podzielone, jednak większość wspomina jednak o stanowisku dowodzenia 159 Pułku, choć jest możliwe, że to był schron obrony przeciwlotniczej. Stare zdjęcia jednak nie ujawniają miejca gdzie mogłaby wjechać dość potężna wyrzutnia sytemu S300.
      Co do dewastacji pełna zgoda. Wiele zabudowań po prostu zniknęło. W tym zabytki. I to jest bardzo smutne 😔.

    • @arturrobaczewski7381
      @arturrobaczewski7381 6 месяцев назад +2

      @@Hubi365 Hangar na samochodami z wyrzutniami S300 BYL NA PRAWO OD WEJSCIA GŁOWNEGO jakieś 200m w wąwozie. Obecnie zasypany gruzem. Bunkier był połączony z hangarem tunelem. Chodziłem po tym bunkrze kilka lat po opuszczeniu go przez Sowietów. Co do dowodzenie to skoro był to bunkier KGB to może chodzi o polityczne dowództwo a nie operacyjne. Dowództwo garnizonu było tu gdzie teraz stoją bloki STBS. Duży budynek z samolotem na postumencie mig21 .przed budynkiem. Z przodu płać apelowy. W tej części też było duże centrum szkoleniowe z salami wykładowymi, basenem i salą sportową. Pozostała tylko szkoła podstawowa dla dzieci oficerów. Co do lotniska i dowodzenia lotami, całym ruchem to , lotami, tankowaniem, uzbrojeniem to raczej nierealne by się to z tego bunkra odbywało.

    • @arturrobaczewski7381
      @arturrobaczewski7381 6 месяцев назад +1

      @@Hubi365 A część gdzie była baza paliwowe bliżej Dębic to część, która została włączona do lotniska koniec lat 50 tych. Wcześniej tam mieszkali ludzie. Wies Burzykowo i Słotnica zostały w tym czasie wysiedlone. Dawny pas startowy , ten niemiecki to obecnie droga z parku NT na osiedle Lotniska.

    • @jedzmieso437
      @jedzmieso437 6 месяцев назад +1

      @@Hubi365 W przypadku obu schronów nie mijacie się panowie z prawdą. Schron położony na terenie osiedla, z zamurowanym korytarzem (wejście "generalskie") w pobliżu parkingu to istotnie podziemne stanowisko dowodzenia dywizji. Nieistniejący to oczywiście KP Pułku, powstał jakby trochę "z boku i w dół/poniżej" (nie umiem tego lepiej zobrazować słowami) dawnego niemieckiego schronu dowodzenia i był z nim połączony. Oba udało mi się zwiedzić wielokrotnie a nawet spędziłem w nich kilka nocy z kumplami swego czasu - kilka razy w tym pułkowym, zamontowaliśmy nawet oświetlenie podłączone do generatora prądotwórczego na zewnątrz by wszystko lepiej widzieć a nawet oczyściliśmy korytarz by łatwiej było tam nocować.
      Co do wycinki drzew (nielegalnej oczywiście), ma ona miejsce do tej pory po za tym lotnisko służy jako dzikie wysypisko śmieci dla wielu okolicznych mieszkańców ale zdarzało się tam znaleźć także odpady z pobliskiej cukrowni.
      Gdyby zaraz po opuszczeniu terenu przez Rosjan, ktoś wpadł na pomysł by oddać te tereny za darmo albo sprzedać je za grosze (mam na myśli domy mieszkalne itp.) i dzięki temu zasiedlić, sprawa pewnie wyglądałaby dzisiaj inaczej ale z drugiej strony stwierdzono iż teren jest silnie zanieczyszczony (polecam pracę: "Stan zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego produktami ropopochodnymi na terenie byłych baz wojskowych Federacji Rosyjskiej na przykładzie Kluczewa" autorstwa: Obara, K. , Zdenkowski, J. , Buszewski, B.) - być może więc nie bardzo można tam było kogoś osiedlić - nie wiem, nie zamierzam udawać że znam się na ekologii. Natomiast skoro tereny nie zostały na nowo zasiedlone w ciągu tych pierwszych 10 lat, to czemu się dziwić? Po tym czasie nawet zostawione same sobie nie nadawałyby się do zamieszkania bez generalnych remontów lub wyburzeń i postawienia nowych budynków a niby czemu ktoś chciałby tam ładować pieniądze w "mieszkanie", skoro mógł osiedlić się bliżej miasta. Nie ma już dzisiaj nad czym płakać bo ostatecznie miasto znalazło inny pomysł na te tereny i dewastacja czy przez lokalnych cwaniaczków czy przez buldożery firm budowlanych to de facto żadna różnica.

    • @jedzmieso437
      @jedzmieso437 6 месяцев назад +1

      @@arturrobaczewski7381Ośmielę się nie zgodzić z szanownym kolegą co do położenia pasa startowego (niemieckiego). Pas zbudowany przez Niemców znajdował się dokładnie tam gdzie znajduje się do dzisiaj (no... jego resztki się tam dzisiaj już znajdują) - jest to dokładnie ten sam pas startowy z którego do 91' roku startowały samoloty sowieckie ale oczywiście został przez rosjan rozbudowany i przedłużony. Najlepszym tego dowodem jest jedno ze zdjęć lotnicznych (nie, nie to słynne z okładki magazynu Live widać bombardowanie infrastruktury mieszkalno-koszarowej lotniska ale ze zdjęcia zwiadowczego, na którym widać długi na 1350m pas w pobliżu Burzykowa, dodkładnie tam gdzie jest on do dzisiaj, z 3 marca 1945 roku. Zdjęcie można znaleźć na portalu fotopolska.eu (przynajmniej kiedyś tam było - jest dosyć duże: 9940x9837 pikseli). Pozdrawiam.

  • @JaremaJaracz
    @JaremaJaracz 6 месяцев назад +1

    Czołem a coś wam by się udało załatwić pozwolenie na wejście do schronu tam był podobno główny sztab dowodzenia na trzy lotniska Chojny kluczewa i trzecie zapomniałem kiedyś pokazywaliscie wejście do tego schronu

    • @Hubi365
      @Hubi365  6 месяцев назад +2

      Tak, to był sztab dywizji w której w skład wchodziły półki z Kluczewa, Chojny i Bagicza. Weszliśmy bez pozwolenia 😉. Drugi poziom jest właśnie na tym filmie ☺️. Pierwszy poziom jest na filmie z linku w opisie.