Te reaktory chce kupić Orlen

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2025

Комментарии • 723

  • @pawekalbarczyk6716
    @pawekalbarczyk6716 8 месяцев назад +135

    Panie Tomku, takiego SMR'a lub MMR'a to ja bym sobie na podwórku dał postawić, aby tylko była z niego korzyść, pozdrawiam.

    • @Nabuhodonozor1000
      @Nabuhodonozor1000 8 месяцев назад +7

      Nie pozwolą na to, zbyt łatwy dostęp do uranu dla ludzi.

    • @AmaatooR
      @AmaatooR 8 месяцев назад +5

      @@Nabuhodonozor1000 a po co ludziom uran z smra?

    • @AndrzejSiedlecki-x1u
      @AndrzejSiedlecki-x1u 8 месяцев назад +13

      @@AmaatooR Na kanapki...

    • @wawrzyniecgedek1340
      @wawrzyniecgedek1340 8 месяцев назад

      Ani słowa o geotermi-lobbi

    • @kwg101
      @kwg101 7 месяцев назад

      A co to jest SMR, bo takiego reaktora nie ma. To tylko skrót, że mały reaktor. O tym, jaki reaktor byś chciał, to trzeba dopiero pogadać.

  • @marek5229
    @marek5229 8 месяцев назад +13

    Po wieloletniej przerwie mam znowu podpięty sygnał do TV. Tomasza znam właśnie z TV. To co zobaczyłem po tylu latach przerwy - uznałem, że szkoda prądu na odbiór sygnału. Zlikwidowanie Sondy przysłużyło się i możemy obserwować koniec epoki TV. Świetny materiał i oprawa. Mam nadzieje że opłaca się to tak samo jak nie lepiej niż praca w tvp.

  • @thereisnone9177
    @thereisnone9177 8 месяцев назад +21

    Super, nie wiedziałem, że chcę to wiedzieć.

    • @ukash-jf4dw
      @ukash-jf4dw 8 месяцев назад

      Dokładnie team BIOTAD PLUS

  • @piotrlisiak7205
    @piotrlisiak7205 8 месяцев назад +2

    miło posłuchać Pana, kiedy mówi Pan o rzeczach na których się Pan zna..pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyjaśnienie tego tematu..

  • @Zygmunt-q4y
    @Zygmunt-q4y 8 месяцев назад +140

    Oby powstały jak najszybciej. Koszta może i duże, ale korzyści o wiele większe, od energii po ogrzewanie.

    • @SlawomirBaj
      @SlawomirBaj 8 месяцев назад +13

      Wszystko zależy od tego kto na tym zarobi, Niemcy muszą się wziąć ostro do roboty by unia mogła nam "nakazać" instalacje

    • @restoration3897
      @restoration3897 8 месяцев назад +4

      @@SlawomirBaj Tylko, że producentem ma być Rolls Royce.

    • @andrzej21111
      @andrzej21111 8 месяцев назад

      To taka nowa Izera. 😂

    • @edek123
      @edek123 8 месяцев назад +5

      @@SlawomirBaj masz jakąś obsesje nt Niemiec czy tylko bredzisz?

    • @tonieslychane
      @tonieslychane 8 месяцев назад

      powstały w latach 60tych i uzywa się ich do łodzi podwodnych

  • @zenekczekai6397
    @zenekczekai6397 8 месяцев назад +8

    Nu Scale dostało wypowiedzenia budowy SMR we wszystkich lokalizacjach w Utah, jeśli się nie mylę to 7. Praktycznie wszystkie miały zasilać miasta i inwestorami były/ są miasta tego stanu. Wypowiedziały umowy bo koszty poszły około 4 razy w górę. Taka jest oficjalna wersja. Ale smaczku dodaje fakt że jeden z naszych polskich inwestorów dostał wypowiedzenie umowy od Nu Scale. I jest faktem ze firma w jeden dzień zwolniła kupę ludzi. Jednak te zwolnienia wyglądają kompletnie inaczej niż podają media. Zwolniono praktycznie całą załogę ale w rzeczywistości zaledwie kilka procent ludzi straciło pracę. Większość ludzi poprzenoszono do innych oddziałów do firmy matki. Bo Nu Scale jakiś czas temu zostało kupione przez inną rodzinną firmę amerykańską, zajmującą się energetyką jądrową od wielu dziesięcioleci. Ale jak by nie patrzeć to chyba nie tylko koszty są tu problemem:(.

  • @piotrd.4850
    @piotrd.4850 8 месяцев назад +38

    1:14 i 4:45 - oczywiście SMRy *są* mają się świetnie - w marynarkach wojennych. W USA 6 tyś. reaktorolat bezawarynej eksploatacji. Cywilnie - teoria jest fajna, praktyka jest taka że jedyny certyfikowany projekt (NuScale) wyciągnał kopyta. W cywilnym wydaniu cenowo przestają odbiegać od _go-big-or-go-home_ dużych reaktorów z powodów niekoniecznie technicznych; i to nie tylko w cenie MWh ale i samej inwestycji. Szczególnie że taki skądinąd fajny BWRX-300 od GE/Hitachi nie jest ani mały ( 1 GWt ) ani modułowy. Ani tańszy. Elastyczność ( _load following_ ) czy naturalne bezpieczeństwo zależy od TYPU reaktora, a nie jego rozmiaru. Większość projektów opisanych w "Nowoczesne elektrownie jądrowe" (J. Kubowski) nigdy nie zaistniała w metalu. Zresztą - dyskusja nie ma sensu. 3 lata wydatków na 800+ dają nam dwie elektrownie jak Barakah - 5,6 GWe każda. Dwa Bełchatowy. Dorzućcie kolejny rok i kasa z jednej kadencji to obciążenie bazowe na noc. To nie kwestia środków finansowych i technicznych, to kwestia woli. Generalnie, dobry doktor spada z poziomem.... 5:22 - dlaczego niby? Poza niechęcią do wypuszczenia rozwiązań (głównie materiałowych) na rynek cywilny? Cywilne PWRy wywodza się z wojska, tylko zrobiono głupią rzecz, bo skalowano je w górę. PS: nie mylić z MSR - Molten Salt Reactors.

    • @arturfijakowski9572
      @arturfijakowski9572 8 месяцев назад +5

      Nazywanie wojskowych reaktorów SMRami jest jednak pewnym przegięciem. Po pierwsze te projekty nie są specjalnie jawne, więc nie wiadomo co i jak. Po drugie prawie na pewno wszystkie śmigają na paliwie, które poza wojskiem byłoby za drogie, aby można było je używać komercyjnie!

    • @bartomiej8210
      @bartomiej8210 8 месяцев назад +4

      Generalnie racja, a co do pytania z 5:22 - bo nikt ci takich nie sprzeda. Reaktory wojskowe pracują na wysokowzbogaconym uranie, generalnie 40-95%. Cywilne na uranie do 5%, a dąży się, żeby nawet mogły pracować na naturalnym. Koszty niższe, a też po prostu z tego bomby atomowej nie zbudujesz. Proste.

    • @arturfijakowski9572
      @arturfijakowski9572 8 месяцев назад +1

      @@bartomiej8210 Z tego co rozumiem koszt wzbogacania rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem wzbogacenia, więc im mniej, tym lepsza ekonomia paliwa.

    • @donniasty
      @donniasty 8 месяцев назад +1

      Możliwe, że ich praca powoduje powstawanie np. plutonu. A taki materiał w rozwiązaniu cywilnym, więc z dużo mniejszymi zabezpieczeniami, to łakomy kąsek dla jakichś poj...echanych grup (np. terrorystów).

    • @arturfijakowski9572
      @arturfijakowski9572 8 месяцев назад +1

      @@donniasty Produkcja plutonu powoduje na tyle dużo kłopotów, że na poziomie organizacyjnym poniżej państwa jest to w zasadzie nie możliwe.

  • @Czterolistny
    @Czterolistny 8 месяцев назад +1

    Ja to sobie bym mógł zamiast fotovoltaiki koło domu postawić smr albo mmr.
    Jak zawsze porządny materiał :)

  • @arturc6803
    @arturc6803 8 месяцев назад +203

    Takie reaktory powinny być instalowane w miastach - prąd do sieci elektrycznej, ciepło do sieci ciepłowniczej. Ciekawe jaki procent zapotrzebowania na prąd pokrył by reaktor skalkulowany tak, by pokryć całkowite zapotrzebowanie miasta na ciepłą wodę użytkową?

    • @bartomiej8210
      @bartomiej8210 8 месяцев назад +10

      Ciekawe kto się zgodzi na ogrzewanie swojego domu ciepłem z reaktora? Pomysł jest bardzo dobry, duża EJ mogłaby ogrzać całą Warszawę. Ale nikt nie chce mieć reaktora obok domu, ani wody z reaktora w kaloryferach (nawet jeśli to jest drugi obieg).

    • @pawegoawski1718
      @pawegoawski1718 8 месяцев назад +87

      @@bartomiej8210 przecież od wielu lat jest reaktor pod Warszawą i jakoś nikt nie narzeka.

    • @gjaworowski76
      @gjaworowski76 8 месяцев назад +74

      Problem jest taki, że ludzie boją się tego czego nie znają.
      A słowo reaktor kojarzą jedynie z czarnobylem. To, że elektrociepłowni w miastach trują wszystkich powoli nie ma dla niektórych znaczenia. "Panie całe życie była elektrociepłownia i jakoś to było." Niestety takie jest myślenie. Ja bym bardzo chciał, żeby zamiast mojej elektrociepłowni był SMR

    • @arturc6803
      @arturc6803 8 месяцев назад +54

      @@bartomiej8210 a skąd założenie, że nikt nie chce? Skoro ja bym chciał i dwa komentarze też są pozytywne, to już widać że nie wszyscy są przeciw.

    • @bartomiej8210
      @bartomiej8210 8 месяцев назад +7

      @@pawegoawski1718 Mało kto nawet o nim wie. Faktycznie jest blisko centrum Warszawy, ale jest też mały i dobrze ukryty. Budowa EJ taka nie będzie.

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna7578 8 месяцев назад +1

    Nareszcie *dobry i krótki film na ten temat* - taki był potrzebny - dodam jeszcze jeden mały szczegół - poniekąd Pan o tym mówi ale ja napiszę o tym WPROST - SMR - to taki "atomowy agregat prądotwórczy" - konstrukcja typu "copy & paste" - potrzebujesz 1 - kupujesz 1 - potrzebujesz 4 - kupujesz 4 - i ZAWSZE możesz to rozbudować ...
    A teraz NAJCIEKAWSZE - przesył prądu KOSZTUJE i w sensie strat energii na przesyle i w sensie kosztów utrzymania i modernizacji sieci - spójrzcie na rachunek ;-)
    P.S.
    Tak Panie Tomku - w Lesznie przydałyby się takie SMR produkcja prądu + ciepła

  • @jacekgatkowski8869
    @jacekgatkowski8869 8 месяцев назад +4

    Bardzo chętnie bym zamienił elektrociepłownię na SMR. Bardzo tak!

  • @zscorporation
    @zscorporation 8 месяцев назад +16

    Jestem na TAK - SMR to super pomysł :)

  • @iblis123123
    @iblis123123 8 месяцев назад +145

    Chwila, chwila - brakuje ważnej informacji, która raczej nie nastraja optymistycznie. Końcówka filmu wprowadza w błąd.
    KGHM wybrał NuScale, czyli firmę, która ZAWIESZA budowe reaktorów w USA. Okazało się, że koszt reaktora będzie znacznie wyższy niż obiecali. Firma miała zwolnić 40% kadry. W ciągu 1 dnia akcje firmy spadły o ponad 35%. - Informacje ze stycznia 2024.
    KGHM podobno chce kanadyjską firmę, która podobno buduje już te reaktory (NuScale dobiero przechodził z planowania do budowy - "nie było jeszcze wszystkich papierków").
    Kolejny wątek pominięty w filmie to zastrzeżenia ABW odnośnie kontraktów.
    Opieranie energetyki o to, że firma, która dopiero planuje budowę reaktora, ma zbudować nam reaktor jest olbrzymim ryzykiem, na które nie mamy czasu dzięki nieudolności naszych rządzących. SMR to obecnie startup'y - temat modny to obiecanki są, a jak przychodzi do budowania to NuScale...
    Zbudujmy w końcu tą elektrownie w Choczewie, a SMR jak będą to dobrze, a jak nie to.... damy sobie rade. Budowanie tej elektrowni atomowej w Polsce jest bardziej skomplikowanie niż wysłanie ludzi na Księżyc.

    • @agatastaniak7459
      @agatastaniak7459 8 месяцев назад

      Jak wynika nawet z tego flimiku, ale i z planów rządu jedno nie wyklucza drugiego. Budowa 3 dużych elektrowni, w tym we wspomnanej przez Ciebie lokalizacji, nie wyklucza możliwości korzystania z technologii typu "mały atom". Z uwagi na warunki naturalne w Polsce- brak wielu silny rzek, brak mocnych wiatrów czy brak bardzo silnego słońca ( odległość od Równika) oczywiście technologia nuklearna jako źródło produkcji energii elektrycznej jest rozsądnym kierunkiem i nasz kraj powinien zmierzać do kompleksowego i zdywersyfikowanego wykorzystania drzemiącegow takich rozwiązaniach potencjału. A wszelkie przetargi i zakupu należy kontrolować jak każde inne przetargi i zakupy z udziałem wydatkowania środków publicznych i to państwo i służby oraz stosowne inspekcje powinny oczywiście zadbać na wszystkich etapach takich inwestycji. Co do samego start-up to jest pewien typ firm, a nie forma technologii. By korzystać np. z ulg podatkowych czy środków unijnych na promowanie rozwijania i zakupu pewnych technologii można tworzyć czy zachęcać do tworzenia start-upów co nie oznacza, że sama technologia jaką taki start up oferuje nie jest już technologią dojrzałą i dopracowaną od co najmniej 5, 10, 15 czy 25 lat. Warto to rozróżniać. Na polskim rynku start upy mogą być bardziej popularne z uwagi na wsparcie inwestycyjne ze środków unijnych, przepisy specjalne dla specjalnych stref ekonomicznych czy przepisy skarbowe.

    • @kazikkapa3002
      @kazikkapa3002 8 месяцев назад +20

      Wreszcie jakiś normalny komentarz a nie jakieś podniecanie się już, teraz, zaraz, natychmiast.
      Za tą umowę z KGHM to ktoś powinien beknąć

    • @kondrut
      @kondrut 8 месяцев назад +14

      Wątek ABW pominięty, bo pan doktor wystepowal w pisowskich programach, u Stanowskiego...

    • @Johneczek
      @Johneczek 8 месяцев назад +5

      Podzielam opinię.
      Uważam, że przede wszystkim należy wybudować duże elektrownie atomowe.
      Co do SMR, to w filmie nie wspomniano o bardzo dużej wadzie tych reaktorów. Mianowicie, spalają one proporcjonalnie większe ilości paliwa jądrowego niż duże reaktory, ponadto odpad jest bardziej niebezpieczny. Mimo to myślę, że warto by było finansować badania w Polsce, z budżetu, aby opracować własną technologię co w efekcie powinno wyjść nam na dobre.

    • @marcel79pl
      @marcel79pl 8 месяцев назад +4

      Budowa elektrowni atomowej aktualnie nie jest najszczęśliwszym posunięciem, ponieważ paliwo do niej (uran) będzie można kupić tylko od Rosji lub Chin, a ze względu na sytuację geopolityczną mogłoby się okazać, że zbudujemy za kilkadziesiąt miliardów złotych elektrownię, która nie zostanie uruchomiona lub będzie działać tylko kilka lat, bo na tyle czasu wystarczy paliwa dostarczonego przez Westing House.
      Natomiast gdzieś na świecie trwają prace nad wykorzystaniem zużytego uranu do wytwarzania energii. Jeżeli taka technologia powstanie i będzie efektywna, to wówczas budując elektrownię, która mogłaby wykorzystywać zużyty uran, paliwa nigdy nie zabraknie, ponieważ takich odpadów wszystkie kraje posiadające elektrownie atomowe mają nadto i chętnie się ich pozbędą.

  • @jarosawvv493
    @jarosawvv493 8 месяцев назад +30

    Jasne żebym wołał ale chciałbym aby z naszych podatków zdecydowanie bardziej wspierać projekty ludzi zdolnych, pracowitych, wykształconych, ambitnych. Projekty, które budowałyby naszą markę. Przy takiej dystrybucji dochodów państwa jak dotychczas nie wyjdziemy z kolonialnej jaskini. Inwestycje w naukę i jej zastosowanie cymbały rządowe, a nie byle od wyborów do wyborów.

    • @restoration3897
      @restoration3897 8 месяцев назад +1

      No już mamy przecież Izerę na przykład, serio wierzysz że decydujący o dotacji politycy nie rozdaliby tego swoim? Oj naiwnyś.

    • @mariuszwarszawa2798
      @mariuszwarszawa2798 8 месяцев назад +1

      Z definicji jeśli masz ludzi zdolnych, pracowitych, wykształconych, ambitnych to oni nie potrzebują pomocy ludzi głupich i leniwych.
      A jeśli potrzebują pomocy to nie są tacy mądrzy jak się im wydaje

    • @kahtyman7293
      @kahtyman7293 8 месяцев назад

      @@restoration3897 zamiast Izery lepiej skupić swoją uwagę na EVANa od Innovation AG, to przynajmniej istnieje, jeździ, jest zarejestrowane i jest stworzone przez polską firmę, jeśli mnie pamięć nie myli to chyba tylko lusterka boczne są importowane z Włoch a reszta to produkt krajowy

  • @przemeklisowski502
    @przemeklisowski502 8 месяцев назад

    Uważam, że potrzebujemy takich rozwiązań - jak najszybciej! Chciałbym, żeby każdy był niezależny energetycznie (piszę tutaj o np. mieście czy jakimś regionie). Pozdrawiam

  • @Mariusz-j1r
    @Mariusz-j1r 8 месяцев назад

    Poprosiłbym o odcinek o bateriach atomowych jeżeli ktoś jest też chętny łapka w górę 😀

  • @katg-ka645
    @katg-ka645 8 месяцев назад

    Gdyby w mojej miejscowości stanął SMR (a jest tu duży obszar przemysłowy należący do orlenu) to bylibyśmy pierwszym zielonym miastem w polsce ! Mamy już elektrownię wodną (tama), elektryczne autobusy (prawie wszystkie), powstaje stacja wodorowa na terenie anwilu. Szczerze mówiąc - niesamowicie podoba mi się taka wizja włocławka

    • @katg-ka645
      @katg-ka645 8 месяцев назад

      Zapomniałam do tego dodać jeszcze węzeł komunikacyjny w większości zasilany fotowoltaiką.

  • @damiankali2514
    @damiankali2514 8 месяцев назад

    Potrzebna jest konkretna decyzja , w glownej mierze wydaje mi sie polityczna decyzja, ze idziemy w tej projekt za wszelką cenę, bo jutro może być juz za późno, konkretna ,męska decyzja, a nie tysiąc komisji , spółek i latami "topienia" pieniędzy.

  • @Discoverer87
    @Discoverer87 8 месяцев назад +3

    Brakuje podstawowej zalety mniejszych bloków jądrowych. Ich wyłączenie nie będzie takim dużym szokiem dla sieci energetycznej. Kilka mniejszych bloków można regulować znacznie lepiej, co dużym jednostkom >900MW sprawia problem (zatrucie rektora przy obniżeniu jego mocy i konieczny czas by znów tą moc zwiększyć). Poza tym obecnie to nie Stany Zjednoczone czy Chiny będą wiodły prym pierwszego SMR-a, lecz ..... Argentyna ze swoim CAREM (Central ARgentina de Elementos Modulares) małym blokiem (25-32 MWe) mającym zasilić Buenos Aires, który to rozwijany jest od ok. 1980 roku a jego rozruch planowany jest na 2024r.

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 8 месяцев назад +2

      Pomijając nawet regulację, bo zawsze można moc przekierować choćby do elektrolizy wodoru / elektrowni szczytowo pompowej - dwa tygodnie na wymianę paliwa w APR-1400 to wywalenie 1,4 GWe z sieci na ten czas. Ogólnie pragmatyczna moc reaktorów kończy się gdziś na 1 GWe. I lepiej w elektrowni mieć 4x1GWe niż 3x1,6GWe.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 8 месяцев назад

    Dokladnie, nareszcue poruszono ten temat, tyle razy zgłaszałem.

    • @TymexComputing
      @TymexComputing 8 месяцев назад

      Nie, to nie ten, chodzi o reaktor soli l3kkich metali

  • @splonskurwysynu190
    @splonskurwysynu190 8 месяцев назад +2

    Jestem akurat mieszkańcem Włocławka i bardzo bym chciał, żeby w mojej okolicy powstał taki smr. Automatycznie uniezależniłoby nas to od innych źródeł energii a przy okazji może nawet utrzymałby to ceny prądu na dzisiejszym poziome, przy pewnej dozie optymizmu może by je nawet obniżyło.

    • @Filip95s
      @Filip95s 8 месяцев назад +1

      Wydaje mi się, że jeśli chodzi o ewentualne korzyści dla Włocławka i Płocka, to w planach jest jedynie ciepło, a nie energia elektryczna, ale dla kieszeni mieszkańca to i tak bardzo dobrze. Pozdrawiam kolegę z miasta :)

    • @splonskurwysynu190
      @splonskurwysynu190 8 месяцев назад

      @@Filip95s nawet jeśli to będzie ciepło to na plus, bo jeszcze zmniejszy to skąd węglowy w okolicy. Już się znacząco zmniejszył, szczególnie na południu i michelinie, natomiast wciąż można tu sporo poprawić ;)

  • @kamilkosiba1161
    @kamilkosiba1161 8 месяцев назад

    Smr,y mmr,y jest bardzo ciekawym wynalazkiem , dla Polski bardziej opłacalnym niż budowa ogromnych elektrowni atomowych może być dla nas mało opłacalna bądź przez geografię bardzo utrudniona ze względu na dostarczenie odpowiedniej ilości wody do chłodzenia tego typu reaktora a że Polska zbyt wiele takich miejsc nie ma to budowa tego typu elektrowni staję zbyt kosztowna , dzeki za materiał , pozdro😁👍

  • @dariuszp.3240
    @dariuszp.3240 8 месяцев назад +2

    Fajnym równoważnikiem byłby program, o tym co można pozyskać z węgla i jakim marnotrawstwem jest prymitywne zfajczenie węgla w piecu.
    Może przy okazji analiza o przyczynach dlaczego w Polsce nie inwestuje się w badania nad przetwarzaniem węgla.(?)

    • @YTKrzysztof
      @YTKrzysztof 8 месяцев назад

      otóż to! Mamy węgiel, naukowców, biznesmenów i patriotów. Czemu to nie ONI wezmą się za temat?

    • @andrzejbensel5466
      @andrzejbensel5466 8 месяцев назад

      W Zabrzu od bardzo dawna (tzn od czasów głębokiej komuny) istnieje Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla - obecna nazwa to Instytut Technologii Paliw i Energii.
      Czy ktoś słyszał o jakichś spektakularnych sukcesach?

  • @tomaszjackowski5197
    @tomaszjackowski5197 8 месяцев назад

    Dzięki za kolejny odcinek. Pozdrawiam👍

  • @kondor6120
    @kondor6120 8 месяцев назад +18

    Oby się te SMR-y udały.

  • @mateuszlis74
    @mateuszlis74 8 месяцев назад +6

    Dobry pomysł! Tylko działań jakoś brak...

  • @JarKo880
    @JarKo880 8 месяцев назад +1

    W Polsce przydała by się jakaś strategia. Na przykład taka, że: zbudujemy w X lat 2-3 elektrownie konwencjonalne. W międzyczasie intensywnie inwestujemy w kadrę branżową. Potem np Orlen przejmuje firmę z zaawansowaną technologią SMR, która ma potencjał, dopracujemy sami tą technologię i instalujemy w Polsce 20-30 SMRów. Oczywiście budujemy te SMRy u nas i zdobywamy w tym doświadczenie. Potem zaczynamy eksportować technologię SMR na cały świat i zarabiać na tym. Potrzebne jest coś co nie będzie tylko generowało kosztów. Trzeba wreszcie zacząć tworzyć coś bardziej zaawansowanego w naszym pięknym kraju. Rozwój oparty na taniej sile roboczej już mamy za sobą.

    • @Filip95s
      @Filip95s 8 месяцев назад

      Strategie są z założenia długoterminowe, a niestety niewiele z tych, które podjęto w naszym kraju przetrwało zmiany rządów. Pozytywnym kontrprzykładem jest budowa Gazoportu w Świnoujściu, którego realizację kontynuowało kilka kolejnych rządów. Ale to i tak był tylko pojedynczy projekt, a strategia, to coś znacznie więcej.

    • @piotrpastuszka6613
      @piotrpastuszka6613 8 месяцев назад

      @@Filip95s Niemcy wybudowali 4 lu 5 gazoportów w 10 mieisiecy. Widać jak bardzo u nas korupcja/nieudolność/biurokracja przeszkadza

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 8 месяцев назад +1

      @@piotrpastuszka6613 ponieważ nasz budżet na gazoport to w Niemczech błąd zaokrąglenia?

    • @rafalorafalo4807
      @rafalorafalo4807 8 месяцев назад +2

      @@Filip95s Jak również gazociąg do Norwegii (Morze Północne).

  • @urbg
    @urbg 8 месяцев назад

    Oby ta technologia stała się jak najszybciej jak najtańsza, by wdrożenie w PL było możliwe im szybciej tym lepiej 👍💪

  • @DariuszHanke-sx8ou
    @DariuszHanke-sx8ou 8 месяцев назад +1

    Jaki jest koszt budowy i ekspoatacj w stosunku do zysku?

  • @lodziarz74
    @lodziarz74 8 месяцев назад

    Dzięki za filmiki
    I poproszę o jedną sztukę na próbę 😊

  • @gotowy_sp9adc
    @gotowy_sp9adc 8 месяцев назад

    Jestem za tym. To wbrew pozorom bezpieczniejsze rozwiazanie w razie konfliktu zbrojnego.

  • @marcinadamski3854
    @marcinadamski3854 8 месяцев назад

    Dolna Odra - zamieniam na SMR'a od reki :)

  • @szymon1149
    @szymon1149 8 месяцев назад

    Panie Tomku! Brakło w tym filmie informacji, że SMR od NuScale póki co okazał się klęską z której wycofują się kolejne stany w USA, więc cóż po tym, że jest najbardziej zaawansowany ;)

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor 8 месяцев назад

    Najlepszy by był ASMR oprócz prądu i ciepła mógłby dawać jeszcze przyjemne doznania:)

  • @tex435
    @tex435 8 месяцев назад

    Chcialbym, zeby reaktory jadrowe staly w Polsce we wszystkich mozliwych miejscach. Oczywiscie z uwzględnieniem wielu skomplikowanych czynników. Z poszanowanie przede wszystkim ludzi

    • @MrPaparara
      @MrPaparara 8 месяцев назад

      No to powiem tak. Już dzisiaj reaktory jądrowe stoją w Polsce we wszystkich możliwych miejscach z uwzględnieniem wielu skomplikowanych czynników i przede wszystkim z poszanowaniem zdania ludzi... czyli nie mamy ani jednego.
      Bo zawsze ktoś będzie się jakoś sprzeciwiał, choćby dla samego sprzeciwiania się i zawsze coś komuś nie będzie pasowało.

    • @tex435
      @tex435 8 месяцев назад

      @@MrPaparara Reaktora jądrowego nie ma ze względów politycznych. Poszanowanie społeczeństwa to nie sluchanie kazdego sprzeciwu.

  • @grzegorzstradomski8856
    @grzegorzstradomski8856 8 месяцев назад +1

    Ja nie tylko bym się podpisał pod takim pomysłem jak budowa blisko mojego miasta smra. Ja bym chciał żeby takie miasto jak Częstochowa było zasilane np. w energię ciepłą np. z biogazu do poziomu takiego jak się da a resztę energii generować z maksymalnie tanich i stabilnych źródeł

  • @DariuszHanke-sx8ou
    @DariuszHanke-sx8ou 8 месяцев назад +1

    Czy SMR pozostawia odpady radioaktywne? W jakich ilościach w stosunku do elektrowni atomowych?

  • @77ADAM666
    @77ADAM666 8 месяцев назад +54

    Taaak, chyba lepszy smr niż ciągle trująca kopalnia węglowa

    • @restoration3897
      @restoration3897 8 месяцев назад +6

      No to pokaż mi gdzieś SMRy, które są opłacalne komercyjnie gdzieś na świece.

    • @korek866
      @korek866 8 месяцев назад +2

      Kopalnia nie truje tylko wydobywa, trują gazy i substancje uboczne pochodzące z procesu spalania węgla.

    • @restoration3897
      @restoration3897 8 месяцев назад +2

      @@korek866 To się doinformuj jak kopalnie szkodzą środowisku i przestań kłamać.

    • @korek866
      @korek866 8 месяцев назад

      @@restoration3897 nie tylko kopalnie szkodzą środowisku, ale większość zakładów produkcyjnych, które spuszczają ścieki do rzek. Kopalnia wody zasolone puszcza tylko przy podniesionym stanie wody żeby nie przekroczyć norm, a innych zakładów nikt nie kontroluje. Metan owszem kopalnie puszczają w powietrze, ale nie jest on gazem trującym. Większość ludzi ma dzisiaj wyprany łeb przez bandę niemieckich ekooszołomów i łykają wszystko jak pelikany co im w mediach podadzą. Jestem ciekaw tylko kto z tych warszawskich śmieci beknie za czajke.

  • @przemysaw9546
    @przemysaw9546 8 месяцев назад +2

    W Polsce też jest opracowywany reaktor HTGR - POLA przez NCBJ warto o tym wspominać.

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 8 месяцев назад +1

      Tam opracowywany. Kraków lobbuje za tym HTRem od 20 lat chyba i uja mają. U nas nie ma wiedzy, materiałów, kultury technicznej szczególnie że HTRy to cięzki temat - póki co jedyny działający mają Chińćzycy.

  • @grzegorzadrianczelejewski4595
    @grzegorzadrianczelejewski4595 8 месяцев назад +1

    Mógłby się pan odnieść do wywiadu Mazurka z Ostatnim Pokoleniem?

  • @wojtekr2907
    @wojtekr2907 8 месяцев назад +3

    Gdzie działają jednostki SMR, które nie są egzemplarzami badawczymi ?

    • @restoration3897
      @restoration3897 8 месяцев назад +1

      W wojsku.

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 8 месяцев назад

      Od dekad, na pokładzie kilkuset okrętów podowodnych i klkudziesięciu lotniskowców, klku lodołamaczy....

  • @ketodwa
    @ketodwa 8 месяцев назад +2

    Panie Tomasz, czy jako kolega Pana Roberta Mazurka, nie boli Pana jego ostatni atak na naukę i naukowców podczas transmisji z 'ostatnim pokoleniem'. Zgodzi się Pan ze słowami przytaczanymi przez Pana Redaktora Mazurka ?

  • @MariuszKuchta-ev3ki
    @MariuszKuchta-ev3ki 8 месяцев назад +84

    Ludzie boją się reaktorów jądrowych a nie boją się o swoje zdrowie niszczone przez marnej jakości piec sąsiada.

    • @krzysztofgorski9611
      @krzysztofgorski9611 8 месяцев назад +3

      I to jest dziwne

    • @singezone
      @singezone 8 месяцев назад +3

      Piec sąsiada już znają a atom to u nas nowość. A jedyny o jakim słyszeli to Czarnobyl

    • @restoration3897
      @restoration3897 8 месяцев назад +1

      Dym widać i czuć, promieniowania nie, dlatego ludzie tego sie tak panicznie boją zwłaszcza jak nic na ten temat nie wiedzą i powtarzają tylko hasła zasłyszane gdzieś w TV. Ludzie nawet nie wiedzą na czym polega uzyskiwanie energii w EJ.

    • @artur92k21
      @artur92k21 8 месяцев назад +5

      Bo sąsiad truł zawsze. I nie będą Polakowi wmawiać jakiś wynalazków. Na co to komu? Przypominam że w tym średniowiecznym kraju ludzie stawiają obrazki świętych i palą świeczki w oknach ...

    • @bananek719
      @bananek719 8 месяцев назад +3

      Moze dlatego ze piec sasiada nie powoduje tego ze w razie awarii cala okolica swieci w nocy :)

  • @sylwiabatog100
    @sylwiabatog100 8 месяцев назад +8

    Energia dziś to krwiobieg państw, ma moc ten kto ją ma:) Proszę więcej i więcej o tym temacie w NtL❤️

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 7 месяцев назад

    Szacuje się, że SMR zwraca się po około 15 latach. W Polsce może nigdy się nie zwrócić po tym jak "uwalono" energię wiatrową czy fotowoltaike.

  • @marekchomiak2102
    @marekchomiak2102 8 месяцев назад

    Małe, w dużej ilości, jest lepsze od dużej jednostki. Ja jednak widzę przyszłość w reaktorze torowym, który może być moderowany w ciągu minuty. Za dnia mamy nasze PV a w nocy wiatraki i Reaktor Torowy jako uzupełnienie braków.
    SMR byłby super tam, gdzie jest stała potrzeba na energię. tyle że w moich przemyśleniach to teoria, bo temat jest mi teoretyczny.
    Niemniej brzmi świetnie, oby w praktyce powstał.

  • @dariuszb.9778
    @dariuszb.9778 8 месяцев назад

    O NuScale od kilku miesięcy wiadomo, że rozpuścił pracowników i w praktyce poszedł w piach, bo w ciągu niecałych lat prognozowane koszty energii z tego SMR-a poszły w górę o 100% i miasteczka, które już z NuScale miały podpisane listy intencyjne wycofały się. W takiej sytuacji SMR-y pozostały ideą na papierze, a jedynymi używanymi na większą skalę reaktorami są pewnie wojskowe SMR-y i MMR-y (spełniające jednak nieco inne kryteria bezpieczeństwa i w praktyce nie dbające o jakiekolwiek pozwolenia od agencji atomowych krajowych i międzynarodowych).

  • @juliuszpelan7135
    @juliuszpelan7135 8 месяцев назад +4

    Zdecydowanie byłbym zadowolony gdyby Elektrownia Łaziska zdobyła takie źródło energii
    I tak jej resurs się kończy i aż się prosi żeby kotły węglowe zastąpić SMR-em. Cała reszta infrastruktury gotowa. Jednocześnie może być źródłem ciepła systemowego dla okolicy
    O możliwości produkcji wodoru w momencie nie wykorzystywania pełnej mocy nie wspomnę…
    Widzę elektrownię przez okno i czekam
    Dziękuję za ciekawy materiał

  • @piotr780
    @piotr780 7 месяцев назад

    3:50 SMR-y nie są bezpieczne - ich wdrożenie w Polsce spowoduje powstanie 30 nowych celów dla przeciwnika - jest to nie do ochronienia, szczególnie jeśli staną na terenie zakładów przemysłowych np. na terenie rafinerii

  • @szaqall
    @szaqall 8 месяцев назад

    Dla zasięgu 😚

  • @Heraklitism
    @Heraklitism 8 месяцев назад +2

    Witam,
    Na wstępie chciałem tylko zaznaczyć że chętnie oglądam Państwa programy i powyższy materiał stoi na wysokim poziomie. Mam tylko jedno pytanie bo niestety miałem wątpliwą przyjemność obejrzeć (nie dałem rady całości) GODZINA ZERO #33: OSTATNIE POKOLENIE - AKTYWIŚCI KLIMATYCZNI | MAZUREK I STANOWSKI i muszę przyznać że poziom tego programu był żenująco niski (chodzi tutaj o dyskredytowanie nauki). Jak Państwo jako kanał popularyzujący naukę/wiedzę naukowa zamierzają zareagować i czy w ogóle zamierzają coś z tym zrobić? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Karol Drewniaczyk

  • @Hakiros54
    @Hakiros54 8 месяцев назад +4

    Będzie jakiś komentarz po debacie na kanale zero? Troche słabo to wygląda jak Mazurek wprost pluje na naukę, twierdząc, że skoro kiedyś tam nie wiedziano, że ziemia nie jest płaska to nie powinno się w ogóle polegać na nauce.

  • @timmy44jr89
    @timmy44jr89 8 месяцев назад +7

    Panie Tomaszu jako że poruszał Pan wielokrotnie kwestie zmian klimatu oraz patrząc na Pana współpracę z kanałem zero myślę że przydałoby się kilka słów komentarza odnośnie ostatniegi wywiadu z aktywistami z grupy Ostatnie Pokolenie na kanale Pana Stanowskiego. Pan Mazurek robił tam nienajlepszy pr jesli chodzi o walkę ociepleniem

  • @maciejwalczak6382
    @maciejwalczak6382 8 месяцев назад

    Nie wiem kto się boi tych reaktorów. Ciągle to słyszę a pytając możliwie szeroko wszystkich znajomych to nawet co bardziej oporni wolą nowoczesny reaktor w środku miasta niż drogi prąd.

  • @DanielPasieczny
    @DanielPasieczny 8 месяцев назад +2

    100 obwodnic i 100 SMR-ów, tego Polska potrzebuje

  • @AmaatooR
    @AmaatooR 8 месяцев назад +1

    Mieszkam 500m od kończącej swój żywot elektrowni Siersza (niecałe 900MW). Chetnie w miejscu starych bloków zobaczyłbym reaktory jadrowe. Raczej SMRy bo nie ma tu zbyt wiele wody.
    Reasumując jestem na tak.

    • @icemixpl
      @icemixpl 8 месяцев назад

      Pewnie w sierszy też nie wszystkie bloki chodzą, max 2 co nie?

    • @AmaatooR
      @AmaatooR 8 месяцев назад +1

      @@icemixpl bloki 1 i 2 mogą pracować. 3-6 to już na złom poszły. Ale z tego co obserwuje po parze wydostającej się z kominków od uszczelnień to coraz częściej w ogóle elektrownia nie pracuje.

  • @grakenik
    @grakenik 8 месяцев назад

    Czy doda Pan kiedyś obiecane linki źródłowe do filmiku o samochodach elektrycznych? Chciałbym sie np dowiedzieć skąd kobalt do nich pochodzi i czy faktycznie jest wydobywany w niewolniczych warunkach w Kongo…

    • @fp7713
      @fp7713 8 месяцев назад

      Z tych samych źródeł co materiał do baterii twojego telefonu czy laptopa

  • @raf.b
    @raf.b 8 месяцев назад

    Fajnie by było coś takiego mieć.

  • @bradleycooper5188
    @bradleycooper5188 8 месяцев назад +36

    Panie doktorze może nie jest to związane z tym tematem, ale chciałbym poznać Pana stanowisko na temat osteopatów. W internecie nie ani jednego materiału na ich temat, a bardzo wiele osób korzysta z usług takich specjalistów. Jest na przykład takie coś jak osteopatia trzewna, która za pomocą terapii manualnej likwiduje dysfunkcje wewnętrzne i urazy w organach wewnętrznych i co najgorsze ludzie na to chodzą i w to wierzą. Znam nawet osobiście takie osoby.

    • @piatyelement4470
      @piatyelement4470 8 месяцев назад

      To jest zdecydowanie nie związane z tematem.

    • @zenobikraweznick
      @zenobikraweznick 8 месяцев назад +3

      ​@@piatyelement4470 e tam, jakieś połączenie się znajdzie 😂

    • @edek123
      @edek123 8 месяцев назад +3

      Jest mnóstwo filmów o osteopatach czyli o pseudonauce podobnej do homeopatii

    • @thinking_hurts_a_lot
      @thinking_hurts_a_lot 8 месяцев назад +2

      Chcesz naukowca pytać co sądzi o nienaukowych metodach?😂😂😂😂

  • @jankes2k178
    @jankes2k178 8 месяцев назад +2

    Może odcinek o reaktorach termojądrowych oraz o samej fuzji.

    • @wwaldes
      @wwaldes 8 месяцев назад

      nie ma takich reaktorów i długo nie bedzie , nie wymyslaj bredni

  • @terminusek
    @terminusek 8 месяцев назад

    Mogą stawiać, nawet u mnie na osiedlu, żaden problem. I tak najbardziej czekam na reaktory z zimną fuzją.

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 месяцев назад

      To sie nie doczekasz, bo taki proces nie zostal stworzony.

    • @terminusek
      @terminusek 8 месяцев назад

      @@kooboos89 jeszcze. Przez ostatnie 30 lat widziałem takie zmiany że ... pożyjemy zobaczymy...

    • @kooboos89
      @kooboos89 8 месяцев назад

      @@terminusek w takim razie pojecia o fuzji chyba bladego nie masz. Z

    • @Matthew.Morycinski
      @Matthew.Morycinski 8 месяцев назад

      @@terminusek To jest taki proces: "My coś mamy, zainwestuj!" a potem "Nie wyszło, sorki..."

  • @JerzyT74
    @JerzyT74 8 месяцев назад

    Klika dużych elektrowni atomowych jest w Polsce konieczne dla utrzymania stabilności sieci poprzez duże masy wirujące turbin generatorów. Dopiero wtedy można myśleć o całkowitym wyłączaniu elektrowni węglowych, rozbudowie PV i wiatraków. SMR-ry w tym miksie są konieczne celem zapewnienia ciepła dla miast i energii elektrycznej dla zakładów a przede wszystkim odciążenia linii przesyłowych najwyższych napięć, których w Polsce brakuje.

  • @albinpawowski9686
    @albinpawowski9686 8 месяцев назад

    Dziękuję za dobrą dawkę wiedzy. Dobrze, że mamy TAKICH ludzi.

  • @Erp_Atre
    @Erp_Atre 8 месяцев назад

    aby efektywnie wykorzystywać ciepło resztkowe można dołożyć instalacje wykorzystaniem silnika Stirlinga

  • @krzysztof7909
    @krzysztof7909 7 месяцев назад

    Oczywiście. We Wrocławiu jest idealne miejsce do budowy takiego SMR-a, na terenie węglowej elektrociepłowni PGE

  • @justysia3807
    @justysia3807 8 месяцев назад

    Taaaak. Chcemy.

    • @waldi62
      @waldi62 8 месяцев назад

      A co chcecie ? jak można chcieć czegoś czego nie ma.

  • @ameba1902
    @ameba1902 8 месяцев назад

    Panie Doktorze, ja mieszkam w Koninie, na MMR-a, nie wspominając o SMR-ze, nie mam, co liczyć (;

  • @Tadek5
    @Tadek5 8 месяцев назад +3

    5:30 - do zastosowania nie nadają się reaktory z okrętów - Ponieważ ???? Skoro napędzają wielki okręt, i to przez wiele lat, to dlaczego nie mają zasilać np zakładu przemysłowego albo mniejszego miasta ?? Autor proszony o bardziej pogłębiona analizę.

  • @hubertj8565
    @hubertj8565 8 месяцев назад

    5:40 reaktory Wysokotemperaturowe reaktory 4 generacji prawdopodobnie chodzi o reaktory na paliwie typu TRISO. Nie wiem dlaczego do jednego worka o nazwie SMR wkłada się wszystkie reaktory aby tylko mieściły się w pojęciu mały i modułowy? W takiej sytuacji pojęcie SMR traci znaczenie.
    PROSZĘ ROZRÓŻNIAĆ REAKTORY GDZIE CZYNNIKIEM CHŁODNICZYM lub MODERACYJNYM JEST WODA OD REAKTORÓW PRACUJĄCYCH NA TEMPERATURACH POWYŻEJ 600 stopniach C . ( Z zadowoleniem widzę progres w rozumowaniu)
    Woda jako czynnik odbierający ciepło z reaktora pracuje do 400 stopni C. Wykorzystywanie wody w reaktorach o wyższej temperaturze jest skrajnie nieodpowiedzialne.
    W reaktorach pracujących na temperaturach powyżej 600 stopni C wykorzystuje się zamiast wody gaz obojętny- hel, stopione sole- sód lub ołów.
    Reaktory wysokotemperaturowe odróżnia od innych fakt że posiadają one ujemne sprzężenie temperaturowe. Te reaktory pracują prawidłowo w stanie nadkrytycznym . Reaktory 3, 3+ i mniejszej generacji w stanie nadkrytycznym ulegają stopieniu rdzenia i eksplozji. Dlatego tylko w przypadku reaktorów 4 generacji można mówić o dużym bezpieczeństwie i bezobsługowi !!!!!!!!!!!!!!!

  • @magdalenagranosik4952
    @magdalenagranosik4952 8 месяцев назад +1

    Ja mam pytanie o Kanał Zero? Czy nadal Pan tam jest?

  • @christofbudzynski9345
    @christofbudzynski9345 8 месяцев назад +1

    Czy odpady radioaktywne można ponownie wykorzystać🤔

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 8 месяцев назад +1

      Można. Reaktory PWR zużywają może 5% paliwa w pręcie.

  • @Eillis
    @Eillis 8 месяцев назад

    Podoba mi się, mógłbym mieć taki reaktor pod domem jakby był cichy.

  • @marcinbaraniecki1034
    @marcinbaraniecki1034 8 месяцев назад +1

    A jak to jest np. z amerykańskimi lotniskowcami o napędzie jądrowym? Dlaczego technologie tam wykorzystane nie nadają się do zastosowań cywilnych?

  • @MrTheoktagon
    @MrTheoktagon 8 месяцев назад

    zdecydowanie tak, nie miałbym nic przeciwko aby w bezpośrednim sąsiedztwie domu znajdowała się nowoczesna elektrownia jądrowa

  • @SebastianKuchta
    @SebastianKuchta 8 месяцев назад

    Poproszę o wiecej informacji o chinskim SMR.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 8 месяцев назад

    Ja mieszkam ok 400m od elektrociepłowni i czasem jak widzę jak bura chmura dymu idzie nad mój dom to wolę aby zrobili SMR i pchali czyste ciepło i energię elektryczną. Ale fajnie by było aby lokalni mieszkancy mieli jakaś bonifikatę do ceny energii.

  • @MaacAbra
    @MaacAbra 8 месяцев назад

    Jasne że bym chciał!

  • @KennethLubin
    @KennethLubin 8 месяцев назад

    Odpowiednio już długo przyglądam się światu, by wiedzieć, że jeśli coś jest dobre, tanie i mogłoby wiele poprawić, to w Polsce nigdy nie powstanie. Po 30 latach dyskusji, analiz i marnowania publicznych pieniędzy na końcu okaże się, że nie ma "woli politycznej".

  • @ChrisWatermelone
    @ChrisWatermelone 8 месяцев назад

    Ja proponuję postawienie wszystkich elektrowni na granicy z Białorusią i odpowiednie ich zaminowanie 😀
    To będzie takie 'if i'm going down, i'm taking everybody with me' tylko że bez standardowych głowic nuklearnych

  • @preter_em
    @preter_em 8 месяцев назад

    Ja chcę takiego SMRa w domu na wsi :)

  • @Stforek
    @Stforek 8 месяцев назад +1

    zabrakło najważniejszego, kiedy SMRy w Polsce?

  • @mariusz07
    @mariusz07 8 месяцев назад

    SMRy na dziś powinny być tam gdzie jest kapitał, czyli w dużych strefach ekonomicznych, do zasilania fabryk i montowni przez 24h/7 dni w tygodniu. Wtedy inwestycja najszybciej się zwróci. A zwykła struktura mieszkaniowa w zupełności poradzi sobie z prądem z OZE wspomaganym gazem lub jakimś magazynem energii.

  • @connorpatrick5948
    @connorpatrick5948 8 месяцев назад

    Dzięki

  • @hugolowon11
    @hugolowon11 8 месяцев назад

    reaktor jądrowy aSMR?

  • @Skywalker6973
    @Skywalker6973 8 месяцев назад +2

    Niech powstają jak najszybciej, energii elektrycznej nie mamy ani za dużo, ani nawet wystarczająco... Teraz kwestia tylko dostaw uranu, ewentualnie "poszukania" go u nas.

  • @MrYavax
    @MrYavax 8 месяцев назад

    Jestem za, oby jak najszybciej

  • @rbrykala
    @rbrykala 8 месяцев назад +1

    Panie Rożek. To bardzo smutne co Pan zrobił. Napisałem dwa komentarze, które prosiły o zabranie głosu w sprawie Mazurka. Posty były kulturalne. A Pan mnie zablokował. To ma się nijak do pańskiego ostatniego materiału i hejcie w sieci. Sam Pan uznał, że jest zawsze miejsce na krytykę.
    Poparł Pan wtedy mocno Dawida Myśliwca i to poparcie miało sens. Dziś Pan milczy i wyłącza niewygodne komentarze. To bardzo nieładnie z Pana strony....

  • @mateusz3720
    @mateusz3720 8 месяцев назад +3

    Czy odniesie się Pan do denializmu klimatycznego, który prezentuje Robert Mazurek? W końcu reprezentują Panowie Kanał Zero.

  • @PanLukash
    @PanLukash 8 месяцев назад

    Cały czas czekam na film o małych reaktorach torowych . Pracuje nad nimi copenhagenatomics

  • @PeryMetalu
    @PeryMetalu 8 месяцев назад

    Z okna widzę komin zakladowej ciepłowni, który ma być zastąpiony SMRem :)

  • @MegaDiamond91
    @MegaDiamond91 8 месяцев назад

    Tak, chciałbym SMRa zamiast elektrociepłowni :)

  • @wojciechbernat1661
    @wojciechbernat1661 8 месяцев назад

    Kiedyś na fizyce mnie nauczyciel mnie spytał czy chciałbym elektrownie jądrową za oknem. Powiedziałem, że wolał bym widok na las. Z biegiem czasu jednak wolał bym widok siłowni jądrowej za oknem xD

  • @WatFat
    @WatFat 8 месяцев назад

    a jak wychodzi koszt budowy i utrzymania per kWh?

    • @waldi62
      @waldi62 8 месяцев назад

      Nie da się na tą chwile powiedzieć ile bedzie to kosztować, tych reaktorów na razie nie ma i niewiadomo kiedy powstanie pierwszy. Jeszcze niedawno koszt jednego miał wynosić 5,3 Miliarda Dolaów teraz mówi się o 9,3 Miliardach.

    • @olasek7972
      @olasek7972 8 месяцев назад

      @@waldi62mylisz reaktor SMR z francuskim EPR, te cyfry które podajesz dotyczą EPR

    • @waldi62
      @waldi62 8 месяцев назад

      @@olasek7972 Nie nie mylę się i jeszcze według najnowszych informacji wszystkie prace w NuScale nad tym projektem zostają wstrzymane, kłopoty z finansowaniem tego projektu.

  • @NXTe-tron
    @NXTe-tron 8 месяцев назад

    Jestem ze Skawiny i u nas w mieście elektrownia węglowa może nie smrodzi bardzo, ale zawsze lepszy atom

  • @flinstone63
    @flinstone63 8 месяцев назад +6

    Panie Tomku, Chińczycy mają 3 reaktory SMR wpięte w sieć elektryczną od 2023 roku i mają być testowane do 2030 roku. Potem chcą produkować 30 reaktorów rocznie. Biały "pasożyt" jest około 8 lat za Chińczykami.

    • @thomasmazur5787
      @thomasmazur5787 8 месяцев назад

      Niewazne. Polska juz wybrala! :) :)

  • @szymonkwasniewski4812
    @szymonkwasniewski4812 8 месяцев назад +1

    Pytanie ile czasu trwałaby realizacja takiej inwestycji. Czas budowy zwyklego reaktora bliski jest 20 lat oraz brak jest doświadczonych wykonawców. Jedynymi wykonawcami aktualnie działającymi są chińczycy i rosjanie. Uzależnienie o tych dostawców jest wykluczone.

    • @piotrpastuszka6613
      @piotrpastuszka6613 8 месяцев назад

      Ukraina także buduje reaktory atomowe. Sami obecnie coś budują. Nie wiem dlaczego ich się pomija

  • @adamosinski6901
    @adamosinski6901 8 месяцев назад

    Wolał bym zdecydowanie SMR zamiast klasycznej elektrociepłowni w okolicy ;-)

  • @HighAngel
    @HighAngel 8 месяцев назад

    4 Lata tem pisalem artykul o SMR'ach na univerek. To dobra technologia, ja uwazam ze caly swiat, szczegolnie Europa powinno w to isc, a na prad powinno byc to co sie da :]

  • @arturdor788
    @arturdor788 8 месяцев назад

    SMR
    Atomowe okręty podwodne - chyba mają malutkie te reaktory
    Mało miejsca i dostęp do wody - to w okrętach
    Zalew Zegrzyński, Solina można wyszukać sporo miejsc z dostępem do wody - i pytanie czemu by nie postawić coś na kształt tego co okrętach z napędem atomowym ??
    Pan jest naukowiec i mądry człowiek więc może by pan to wytłumaczył ??
    ps. po połowie jest wspomniane o wojskowych - ale czy to cały temat?
    Wojskowe działają napędzają jednostki więc czemu by nie w cywilu

    • @bartomiej8210
      @bartomiej8210 8 месяцев назад +2

      Bo są wojskowe - na wysokowzbogaconym uranie. A co można z takiego uranu (lub produktów rozpadu) zbudować? Bombę atomową. Nikt więc takiej technologii nie da. Mało tego - takie wzbogacanie jest bardzo drogie, dlatego dąży się, aby reaktory cywilne pracowały na jak najmniejszym wzbogaceniu lub nawet na naturalnym uranie. W wojsku koszty to jest sprawa drugorzędna.

    • @arturdor788
      @arturdor788 8 месяцев назад

      @@bartomiej8210 dziękuję bardzo za wyjaśnienie

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 8 месяцев назад

      @@bartomiej8210 już nie są na wysokowzbogaconym uranie. Poza tym nie muszą na takim pracować- w starszych typach reaktorów chodziło o to, aby wydłużyć okres między wymianą paliwa, stąd inne wzbogacenie. Właśnie dlatego, żeby oszczędzać koszty eksploatacji.

  • @mechanikadlalaika8612
    @mechanikadlalaika8612 8 месяцев назад

    Lepszym pomysłem są reaktory na tor