Olvasom, hogy néhány kommentelőnek nem tetszett Évi stílusa ebben a videóban, és szerettem volna kifejteni erről a véleményem. Úgy látom, sok ember mintha sértve érezné magát, amikor hallja az igazságot az állatokkal való kegyetlen bánásmódról, aminek szerintem sok esetben lelkiismeret-furdalás is lehet az oka. Megfogalmazódik bennünk: "hát, én egész eddig ittam tehéntejet, és nem biztos, hogy le szeretnék mondani róla. Akkor rossz ember vagyok?" De valamit érdemes leszögezni: Évi nem azt mondja, hogy rossz ember, aki mindenevő. A vegánoknak (legalábbis nem mindnek) nem az a célja, hogy a mindenevőket szekálja, hanem az, hogy felhívják a figyelmet valamire, ami szerintük kegyetlen, helytelen és véleményük szerint nem szabadna folytatódnia. Ha gyakran karakán stílusban teszik ezt a figyelemfelhívást, úgy vélem, azért lehet, mert dühösek amiatt, hogy más élőlényektől elveszik a szabad és boldog élet lehetőségét, különösen a nagyipari állattartás esetén. Igenis szükség van rá, hogy beszéljünk ilyen és ehhez hasonló témákról, akkor is, ha kellemetlenül érint. Én nagyon örülök, hogy Évi mer beszélni róla. A videó számomra aktuális, szívhez szóló, ötvözi a komolyságot és a könnyedséget.
Ezeket a dolgokat nem tudod elég zen módon mondani ahhoz, hogy az emberek ne sértődjenek meg rajta. De ha mégis, akkor meg nem veszik komolyan, mert nem érződik, hogy probléma lenne. 22-es csapdája.
Nekem ezzel csak egy bajom van: Évi mindig és kizárólag a nagyipari fogyasztásról beszél, amivel én mint húsevő egyet is értek és ezért nem is veszek bolti húst vagy tejet. Viszont én vidéken élek és itt van lehetőség háznál tartott állatot venni, vagy húst rendelni venni tőlük. Nincs mindig vágás, ki kell várni, de szerintem nem is mindig kell húst enni. Számomra a vegán szemlélet pont ugyanolyan szélsőséges, mint azoké, akik naponta (akár naponta többször is) húst fogyasztanak. Hodász András pap például, mikor a pénteki böjtölésről kérdezték, vetette fel, hogy mennyire más lenne a világ, ha legalább heti egyszer nem ennénk húst. 1/7-del visszaesne a húsfogyasztás mennyisége. Na most ha az ember meg rá tudna állni a heti 3-4 alkalommal való húsfogyasztásra, akkor meg felére csökkenne ez a szám.
@@schnitzelwiener7929 Igen, az, hogy nem kínzunk állatokat az szélsőséges, egy olyan társadalomban ahol az állatkínzás a norma. Egyszer azok is szélsőségesek voltak, akik ellenezték a rabszolgatartást. Azt is mondták, hogy Isten akarata, hogy a négerek rabszolgaként éljenek. ruclips.net/video/FlsaFaUSihw/видео.html
Én a rizstejet szeretem :) Egyébként nagyon király hogy ezt a spáros szütyőt használod a növényi tejet leszűrni, nekem is van ilyenem, és nem is gondoltam rá, hogy jó lehet erre!♥
Én eddig is növényi tejet ittam sőt nagy részben én is készítettem de így meg sosem csináltam de bisztosan kofogom próbálni! És a többi receptet is minden keppen megcsinálom Szép napot!
Nagyon tetszett ez az őszinte videó, néhol kis humorral. Pár hónapja nem iszom már tejet, csak zabtejet, mandulatejet. Eleinte furcsa volt, más ízű lett tőle a kávém, de most már nagyon szeretem, szerintem finomabb a zabtej, mint a tehéntej. Ráadásul nagyon szomorú hallani, hogy mit tesznek ezekkel az állatokkal.
Szia! Köszönjük szépen a szuper tippet, én tejfehérje allergiásként követlek, hogy tippeket lessek el egy vegántól, hogy hogyan pótolhatom a tejtermékeket más alternatívával. Nagyon örülnék még több ilyen jellegű videónak, érdekesek, őszinték és hasznosak akár vegán akár érzékeny vagy akár kiváncsi személy nézni.
Olyan szupi csatornát csináltál, kár hogy csak most találtam rá. Mindig angol nyelvű hasonló témájú videokat szoktam nézni, de van már nekünk is akkor ilyen klassz általad!😊👏 Imádom ezeket a témákat, nagyon tetszik!😊
Köszi a receptet, kipróbáltuk, ezentúl csak ezt fogjuk inni, nem csak mínusz egy doboz, de sokkal finomabb is, mint a bolti növényi tejek, (a férjemnek azok nem ízlettek ezt viszont imádja)☺️
Nagyon örülök a videódnak, hiszen jómagam is próbálok a vegánságba bele csöppenni, és amúgy is tejérzékeny vagyok. Képzeld Évi, egy iskolai esszét kell írnom valakiről aki inspirál nap, mint nap és rólad írom. ;)
Szia Évi, én már nagyon régóta gondolkoztam rajta, hogy a hús mellett a tejet is elhagyom teljesen. De mivel a családban csak nekem vannak ilyen igényeim és mint tudjuk a bolti növényi tej pedig igen csak borsos árú, nem tudtam meghozni ezt a döntést. Fogalmam sem volt róla, hogy ennyire egyszerű elkészíteni ezeket a tejeket, ma meg is próbálkoztam a kókusztejjel, amennyire egyszerű annyira finom és költséghatékony számomra. Köszönöm.❤️
Én sem iszom tejet (enyhe laktóz intolerancia miatt). A videóban elhangzottakkal részben egyet értek, részben nem. Az ipari méretű állattartás nem jó dolog, de létezik olyan állattartás is ahol az állatok nyugodtan legelésznek a szabadban (például gyógynövényeket is - pl: mezei katáng,) így a szabadon tartott állatok teje, nagyban eltér az ipari tejtől. Ezt hívják vidéken házi tejnek, ami piacon kapható. (Amióta állattartás van a világon azóta isznak az emberek házi tejet). A "növényi tejek" nem rossz alternatívák, de....a rizs/zab és egyéb növényi eredetű termékek ugyan úgy tartalmazhatnak az ipari termelés során használt vegyszermaradványokat, nehézfémeket és egyéb nem kívánatos anyagokat, mint ahogy a a tehéntej hormonokat, gyógyszereket, antibiotikumokat. Ha egyre többen állnak át a növényi alapú italokra, megnő a termőterületük, egyre intenzívebben termelik, hogy az igényeket kielégítsék, ami egyre több vegyszer és műtrágya használattal jár, ami hasonlóan kizsarolja a talajt, mint az állati takarmányok előállításakor. A szója tejet egyáltalán nem ajánlom senkinek, mivel ugyan az EU-ban elméletileg nem lehet GMO-s szóját termelni, egyre nagyobb az esélye, hogy engedélyezni fogják. (Az elmúlt években egyre jobban növekszik a GMO-s szója lobbi, így lehet hogy pár éven belül már az EU-ban is lehet GMO-s szóját termelni)
A szójatejet egyáltalán nem ajánlod senkinek, mert majd lehet, hogy egyszer talán, esetleg, a jövőben valamikor, de nem tudni, mikor, jó eséllyel GMO-s szójából készítik majd, de majd ezt még meglátjuk. 🤔
@@flammerv Magyarországon már most a sertéstápokban használt szója 30%a GMOs szója. Ezt nagyon kevesen tudják. Én erre alapozva hívtam fel a figyelmet arra, hogy lehet, hogy a szója italokban is van GMOs szója. Nem tudom hol gyártják ezeket az italokat és a gyártó honnan szerzi be az ital alapanyagául szolgáló szóját. Ha EUn kívül gyártják akkor nagyobb az esély rá, hogy van benne GMO, ha EU-n belül, akkor is lehet benne, csak nem tudunk róla. Az EU-ban csak termeszteni nem lehet GMO-s szóját.
Ha csak növényevők v a népesség nagy százaléka növényevő lenne az nem zsigerelné ki a földet? Tudjuk milyen az ember. Vajon mikor kezd el a nagyobb profit reményében mindenféle szerekhez nyúlni csakhogy több növényt tudjon termeszteni? Tényleg a hús fogyasztás földünk legnagyobb problémája?
Már évtizedek óta zsigereljük a földet a nagyobb és szebb termés érdekében. Nem újdonság sajnos. Egyik rosszabb mint a másik. Ez a nyugati "fejlődő" globalizált világ hozadéka. (Amúgy a mostani új növénytermesztési trendekben már nem is kell föld a zöldségtermesztéshez, szóval vannak új irányzatok, kérdés, hogy tápanyagokkal hogy fogunk állni.) Igazad van amúgy, nem vegánpárti vagyok én is. Fontos, hogy mindent átlássunk.
Nem, mert az állatok takarmányozása több területet igényel (évi 70 milliárd állat), mint amennyi területre az embereknek szükségük lenne, ha növényi alapúan érkezne a társadalom. Én bio párti vagyok, mert az kevesebb/kevésbé káros szereket igényel, és így nem használjuk ki annyira a földet. A talajerózió fontos téma.
@@vaszonzsakoslany8695 A vegánok meg olyan szinten mindenhez is esznek avokádót, banánt, szóját és még sorolni tudnám hány olyan dolgot, amiért szintén elképesztő erdőpusztításokat végeznek és egyre többször génmódositják ezeket csak, hogy meg legyen az év mindennapján a több tonna avokádója a vegánoknak, mert a vegánok 90% nem veszi figyelembe milyen évszak van és mangót akarnak enni akár december közepén áfonyával és szójagranulátumos póthúsukkal. Egyik sem jó. se a hús ipar sem pedig a növény ipar.
Környezettudatosság szempontjábol fontos, hogy milyen növényi tejet választunk. A legjobb a zab de például a rizstej készítése/szállítása nagyon sok energiát vesz igénybe. Ha már növényit veszünk, ügyeljünk erre is. Nyilván amit otthon meg lehet csinálni az a legjobb:)
Környezettudosság szempontjából minden növényi tej jobb, mint a tehéntej (még akkor is ha az utóbbit helyi kistermelőtől vesszük, igy nincs szállitási költség: ourworldindata.org/food-choice-vs-eating-local ) de tényleg jó dolog, ha az ember erre is figyel :) www.bbc.com/news/science-environment-46654042
Ételre ilyen nem mondunk. Illetve gyanítom nem kóstoltál még olyat ami finom, pedig sok olyan van. Továbbá azt se felejtsd el hogy sokan NEM ihatnak tehéntejet allergia miatt.
Azt vettem észre, hogy sokan a vegánsàg környezetvédelmi oldalába kötnek bele, holott ez nem csak erről szól, hanem arról is, hogy nem zsigereljük ki az àllatokat. Ha csak azért lesz valaki vegán, hogy megkímélje az àllatokat, már azért is bőven megéri áttérni.
Egyébként lehet valahogy mérni az állatok boldogságát/boldogtalanságát? Vagy egyszerűen csak tudjuk, hogy az állatok nem érzik jól magukat a levágásuk előtt? Konkrétan itt a lakóhelyem körül rengeteg kis gazdaság van és a fejőstehenek LÁTSZÓLAG boldogan és gondtalanul legelésznek a domboldalban egész nap. Sokszor megyek hozzájuk közel, ha tudom megsimogatom a fejüket és teljes relaxban vannak, a szemükben is a gondtalan életet látom, nem fájdalmat. Télen értelemszerűen karámban vannak, friss szalma van alattuk és mindig van előttük takarmány. A fejés is teljesen automatikus és önkéntes. A tehenek maguktól, önszántukból mennek be egy ketrecbe, mikor érzik, hogy sok a tejük, ezt a gép érzékeli, rázárja az ajtót, a fejőgép automatikusan rácsatlakozik a tőgyre és lefeji a tejet. Mikor végzett, a boci kényelmesen kisétál és megy a dolgára (enni, pihenni, lazulni). És fejés közben is vígan rágcsálnak. Oké, a legyilkolásuk biztos nem lehet kellemes nekik, de szerintem ez is megoldható humánusan. Nyilván ami a dokumentumfilmekben van a kegyetlen állattartásról, az nem helyes út, de kell lenni valami köztes megoldásnak.
Ha az állat stresszes, általában lefogy, vékonyabb lesz, az örökítőképessége általában nem lesz olyan hatékony. Az állat nyugalmához elsősorban víz kell, táplálék és nyugodt környezet
Eddigi saját telep és terepbejárásom tapasztalatai során nagyon lehetett látni a különbséget egészséges s egészségtelen(pl napi 3x-i fejés) példány mérete között, illetve a tej minősége is más. A sokat reklámozott csipőtelki "boldog bocik "pl kifejezetten szörnyű állapotban vannak. TUDOM mert voltam ott, minden részletet bemutattak. Gyógyszerbeadástól kezdve, fejésen át stb. ... Ott ha jól emlékszem. holstein fríz tehenek vannak... Az ok, hogy mivel nem húsmarhák ezért soványabbak stb, de ezek iszonyúan ki voltak zsigerelve... Tartásuk meg kész kínzás...mindegy is... Én szeretem is, iszom is a tejet. De amennyire lehet inkább a háztájit... Növényi tejjel sajnos ízben nem vagyok kibékülve... Ízfokozó adalékanyagok ide vagy oda :(... De majd egyszer. Btw. : Évi, örülök, hogy rátaláltam a csatornára... A te hatásodra pl az nylonzacskókat kiiktattam az életemből(asszonykát is rászoktattam a dologra xd) és saját magam készítek szütyőket, növényi festékkel festett textilből(a festést is én végzem). Szóval gratulálok, csak így tovább:) .. :)
Itt a környezetemben sok biogazdaságot látok, illetve nagyon megy itt a bio élelmiszer úgy általában (Svájcról van szó). Közelről nem ismerem a működésüket, de jó lenne egy ilyen bio telepet megismerni. Szerintem megváltozna kicsit Évi véleménye is, ha nem csak az amerikai dokumentum filmekben látott kínzó/bántalmazó/sokkoló állattartást ismerné és állítaná szembe a vegánsággal. Ha látná, h nem csak úgy lehet állatot tartani, hogy kizsigereljük őket és tárgynak tekintjük őket.
@@emb3rke Én is pont ilyen állásponton vagyok. Egy az, hogy az ázsiai emberek 90%-a laktóz- ill. tejérzékeny (és mint tudjuk, az ázsiaiak k.va sokan vannak), innen (is) ered ez a 75%-os emberi érzékenység a tejre. A másik pedig hogy ha nem is tenyésztjük az állatokat, akkor maguktól szaporodnak annyit, amennyi nekik kényelmes - értem ezalatt hogy például a szarvasmarhák akkor is kérődznek, ha nem tenyésztjük őket és akkor is szennyezi a levegőt az általuk kibocsájtott metángáz.
Szia! Igen, a kókusz lehet bármilyen olajos mag (pl kesu, napraforgó, mandula), a datolya lehet bármilyen édesítő (cukor, agave, juharszirup, rizsszirup).
Kedves Évi! Annyit tennék hozzá kiegészítésül, hogy melyik tej kinek való: az állatvilágban is nem egy és két példa van rá amikor egy-egy egyed másik faj kölykeit táplálja, tény az egyed számára mindig az azonos fajba tartozó nőstény teje a legtáplálóbb. Illetve lenne még egy kérdésem a zabtejbe tett datolya/kókusz mennyire környezetbarát? /mivel ezek Afrikából vagy Ázsiából importált növények/
Kedves ingrid! A kérdésedre egy kérdéssel válaszolnék: milyen állatfajokat ismersz, akik többezer hektáros börtönkomplexumokat tartanak fenn, amiben akaratuk ellenére fejnek és ölnek más fajokat egész életükben? És milyen állatfajokat ismersz, amik felnőttkorukban is fogyasztják akár saját fajuk, akár más faj anyatejét? Sajnos konkrét tanulmányokat most nem találtam kifejezetten a datolyáról, de az biztos, szinte minden egzotikus gyümölcsről/növényről (narancs, mandarin, kókusz, datolya, banán stb.) elmondható, hogy ökológiai lábnyomuk nem kicsi, ami részben a szállításnak, részben a termesztésnek köszönhető, ezek a növények sok vizet igényelnek ahhoz, hogy lédús gyümölcsöt hozzanak, és valószínű az is, hogy a datolyát szüretelő munkások élete sem leányálom. De az is biztos, hogy az egzotikus gyümölcsöknek tulajdonítható üvegházhatások töredékei a tej- és húsipar által fenntartott állatfarmok vízigényének. Ha szívesen készítenél olyan zabtejet, amilyet a videóban láttál, de aggódsz a datolya ökológiai lábnyoma miatt, nagyon ajánlom a melaszt, mint alternatív édesítőszert - ez a cukorkészítés melléktermékeként létrejövő egyfajta cukornádszirup. Teljes értékű, karamelles ízű édesítőszer, ami a cukortartalom mellett rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Kókuszreszelék pedig helyett például zsírosíthatod a tejet dióval is, ez Magyarországon is honos, növényi tejek készítésére nagyon jól alkalmazható olajos mag.
És mi egyértelműen nem tartozunk az állati egyedek fajába nem? Akkor nekünk nem való. :) A datolya és a kókusz: igen ezek import dolgok, ebben igazad van. Azonban Évi például valószínűleg csökkentett már akkorát (olyat hatalmasat) az ökológiai lábnyomán, hogy ez valószínűleg belefér. Szinte lehetetlen úgy élni, hogy semmi import dolgot nem veszünk magunkhoz. De Évi nagyon sokszor támogatta, "reklámozta", felhívta a figyelmet az itthoni termékek vásárlására, fogyasztására.
@@rebekakulcsar4753 A tejen nem értem a fennakadásokat azzal kapcsolatban semmilyen kérdést nem tettem fel pusztán tényeket osztottam meg, mivel nem volt pontos ami a videóban elhangzott. Mindemellett, ha arról beszélünk, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunk nem hiszem, hogy a legmegfelelőbb népszerűsíteni a datolyát, kókuszt és a többi ehhez hasonló gyümölcsöt.
@@heberblanka9098 El kell keserítselek, de az emlősök közé tartozik az ember. Nagyanyáink és dédnagyanyjáink korában amikor egy anyának nem volt valamiért teje a csecsemőket is tejjel etették pontosabban kecsketejjel, mert az hasonlít leginkább az emberi anyatejhez.
@@ingridmartin6963 Így van, tévedtem, a tejjel kapcsolatban valóban nem tettél fel kérdést. Szerintem nem hangzott el explicit módon, hogy nem fordul elő a természetben, hogy x faj y faj anyatejét issza, csak az, hogy alapvetően az adott faj teje az adott faj kicsinyének való elsősorban. De jó, hogy résen vagy és minden apró rezdülésre odafigyelsz, szerintem tartsd meg ezt jó szokásod az élet minden területén, hiszen konstruktív, éleslátó kritika viszi előre a világ fejlődését! 🙌
Átpörgetve a kommenteket több olyan hozzászólást is találtam, ami arra irányul, hogy a tejtermelés se feketén-fehéren polarizálható és ez nagyon örömteli! Azt gondolom, fontos lenne árnyaltan beszélni ezekről a témákról annak érdekében, hogy reális képet kapjanak az emberek. Az örök klasszikus példám, miszerint a csomagolt növényi tej-etikus kisgazdaságból származó állati tej ökológiai lábnyomát összevetve már nem olyan drasztikus a különbség vagy akár még környezetbarátabb is a legeltetés. Illetve a nagyipari állattartásról készült, elrettentő hangulatú dokfilmek szükségszerűen torzítják a képet. Ezért ide teszek egy kis alternatívát, ami árnyalhatja a képet és segíthet abban, hogy ne feltétlenül végletekben gondolkozzanak az emberek. ruclips.net/video/jIBEifcq5v8/видео.html
Ez nagyon jó ! Én kókusztejet és szója tejet iszom mindennap ! Nagyon jó és hasznos volt ez a videód !Én is kipróbálom ezt a receptet !!! Köszi a feltöltést !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Ilyenkor úgy sajnálom, hogy nagyon durván allergiás vagyok a zabra, pedig a legtöbb vegán recept alapja és amúgy imádom az ízét, de nem ehetem jó ideje😭😭😭
Csak annyit szeretnék mondani, hogy azt mondod, hogy ez olcsóbb mint a bolti tej...nalunk 1 csomag datolya 800 Ft...durva. Esetleg valahonnan lehet olcsóbban beszerezni?
Ilyenről megmondom őszintén még sosem hallottam, sokaknak pont hogy a tehéntejtől szokott hasmenésük lenni. Előfordulhat hogy a mandulával nem volt jóban a szervezeted. Szerintem próbálj ki más fajta növényi tejet, akár ezt a házi készítésűt és remélem nem lesz gond 💚
Elkészítettem, mert szeretnék változtatni, de sajnos nem ízlik és gyanítom, hogy ez a kókusz miatt van :( tudok segíteni, hogy mivel válthatnám ki? Vagy ha egyszerűen csak nem rakok bele?
És mi a vélemény a legeltető állattartásban tartott és pásztor életmódú (nem génkezelt, ősi magyar fajták, hozamfokozás nélkül) állatok tejével kapcsolatban, amik elkenörzött ökológiai termelésből származnak?
Amennyiben te magad is ősi magyar szürkemarha vagy, igyad nyugodtan, nem lesz tőle bajod, sőt. De ha az emberi fajhoz tartozol, akkor akármilyen hiper-szuper módon tartott állat tejét iszod is, az nem neked való, hanem az adott állat kicsinyének.
@Alexander ha tényleg annyira érdekel, te magad is megteheted, hogy keresel, számtalan tanulmányt fogsz találni. Mert ha csak azért írod, hogy tanulmányt kérsz, hogy kötekedj, erre a vonatra én nem szállok fel. Ennél értékesebb az időm, minthogy kételkedő kötekedőkre pazaroljam. Ha valóban érdekel a téma, ajánlom a figyelmedbe az instagramon janko_robi_taplalkozas_kutato csatornáját, illetve Varga Balász Vegán morzsák című podcast csatornáját. Mindkettőből sok hasznos információhoz lehet jutni. Ha az angol nyelv is játszik, akkor Dr.Michael Greger videóit és írásait böngészd, a www.nutritionfacts.org oldalon vagy itt a YT-on. De megjelent már két könyve is magyarul, azokat mindenképp olvasd el.
@@flammerv nem véletlenűl kértem hivatalosan alátámasztott tanulmányt. Én a munkából kifolyólag adok táplálkozási tanácsokat bereknek és arrol már találtam igazolást, hogy a Holstein, tenyésztett faj valamint a nem megfelelő módon tartott tehenek teje tartalmaz olyan módosított fehérjéket, amiket az emberi szervrzet nem képes megfelelően vagy egyáltalán feldolgozni. Viszont a jelen világban, amikor egy vélemény alkotó ember állít valamit, annak igenis kötelessége vállalni az állítasa mögött álló érveket. És a tudomány jelen állása szerint ennek a legmegbízhatőbb formái az ellenörzött, hivatalos kutatások, statisztikai adatok és egyéb lekövethető források. Ezek nélkül minden csak egy állításnak minősíthető, sajnos. Ebben remélem egyet értünk és nem veszed kötekedésnek! :)
@Alexander mármint most kérdőre vonsz, miért nem támasztom alá az állításomat kutatásokkal? Az előbbi kommentemben adtam erre választ. L Tehát: linkek helyett továbbra is ajánlom olvasásra a fent említett könyveket, illetve csatornákat. 😉
Nem annyira témába vágó, de a kedvencem anyás csoportokba: Úristen dehogy adom neki más anyatejét, ha nincs tejem inkább a tápszer (és közbe leundorítozzák más anyatejét), de mikor kezdik a hozzátáplálást óóóóóó ne csak tehéntejet neeeee - persze érthető, na de szerintem nem nézték meg miből van a tápszer ( persze koraszülött babák stb. stb. esetében tényleg nagy találmány) De imádom az emberi logikát :D Isszák tényleg inkább más állat tejét, de pl. nővérem is meg én is szívesen adtunk volna anyatejet - senkinek nem kell :/ sőt leadni is nagyon körülményes. Szomorú :(
Szia Hanna (vagy Boglárka?)! A növényi alapú étrend alapból laktózmentes mert laktózt a tejtermékek tartalmaznak, amit vegánként nem fogyasztunk. Amúgy én is laktóz érzékeny vagyok és hála ennek az étrendnek, már nem fáj a hasam 💚🌱
Szia Évi! Nem vegánként, csak kíváncsi vásárlóként mi is vettünk már mandula- és zabtejet. A mandulás nagyon nem jött be, pedig amúgy szeretjük enni. A zabtej sokkal semlegesebb ízű, azt itthon is készítjük azóta már. Meglepődtem, mikor a bevásárlózacskón szűrted át. Eszembe nem jutott volna.... Pedig mennyivel egyszerűbb kimosni is, mint a laza szövésű konyharuhát, amiből zacskót varrtam. Úgyhogy köszi az ötletet, meg a recepteket is. Legközelebb így is kipróbáljuk. Mi zabkeksz tésztájába tettük bele, persze, ott is jó volt. Lényeg, hogy ne dobjuk ki, kár lenne érte! Üdv: Ildi
Tetszett hogy ezt ilyen szórakoztató módon adtad elő :) Mi is magunknak készítjük a növényi tejet . Leggyakrabban mandula tej készül , de én szeretem a barna rizstejet és a kókusz tejet is. A mandula és kókusz pépből lisztet készítek , a barna rizs pépből pedig krékert :)
Naaaa végre valaki értékeli a humorom 😃 A barna rizstej milyen ízre?
3 года назад
@@vaszonzsakoslany8695 hát rizstej ízű 😂🙈 nem tudom megfogalmazni . :) ejszakàra beàztatva, abba nem szoktam édesítőt tenni , csak álá natúr . Nekem tetszik , Viszont csak pàr napig jó, mert utána benyákosodik. És használat előtt jól fel kell rázni , mert hiába szűrőm le , akkor is marad benne üledék. Próbáld ki ha gondolod , és szuper pénztárca barát is :)
Kedves Évi! Nagyon tetszett a videó, és szívesen kipróbálnám a növényi tejet, viszont ilyen enyhe allergiás reakcióm van a datolyára, a mandulára és sajnos a kókuszra is... A zabtejből ki lehet hagyni valahogy a datolyát? Valamint olyan kérdésem lenne hogy hol lehet téged támogatni? A patreonról fogalmam sincs miaz 😅
Szió! Persze, igazából csak édesítés gyanánt tettem bele, de lehet helyette cukrot vagy bármilyen édes szirupot használni (pl agave, juhar vagy rizsszirup), és a kókuszreszeléket is ki lehet hagyni. 💚 A Patreon egy támogató oldal, ahol 1-25 dollárral lehet támogatni a munkásságunkat (ez minden alkotó Patreon oldalán egyénileg meghatározott összeg) és időnként oda is posztolok extra tartalmakat vagy előbb debütál ott a legújabb videó. Nekem az is óriási támogatás ha nézitek tartalmaimat és dobtok egy likeot 🥰
A nyírfából is lehet kinyerni nyírfa cukrot és vizet. Állítólag egy éjszaka alatt megtellik egy 0'5-től 1,5 literes palack. De segítsetek ki ha tévedek.
Teljesen eggyet kell értenem azzal ,hogy nem kell-nem szabad fertőzni a környezetet fölösleges műanyaggal vagy vegyszerrep,de ugyan már most ez komoly???!Tejet nem eletlen isszuk év ezredek óta.Van egy olyan mondás az okos ember nem mindent hisz el amit hall a még okosabb pedig tudja ,h melyik részét higgye el.
Azért mert valamit sokáig csináltunk nem feltétlenül morális vagy helyes. Sokáig volt rabszolgaság, a nőknek nem voltak jogaik és a nyilvános kivégzés is egy mindennapos dolog volt 200 évvel ezelőttig. De ma már egyiket sem tartjuk elfogadhatónak. Miért ne terjeszthetnénk kő alapvető jogokat (például az élethez való jogot) az állatokra is, amikor ma már nincs is szükségünk a termékeikre?
Senki sem gondol a metalhead nézőkre? Mármint aláfestő zenének. Mostanában elég sok vidót nézek minimalizmus-környezetvédelem-vegánság témakörben, mindenhol nyugis zene, madárcsicsergés. Kéne egy tökös rocker is, aki ezekkel foglalkozik.
Persze! 1 bögre zab 1/2 bögre kókuszreszelék 1 tk vanília aroma 1 csipet só 5 szem datolya (vagy amivel édesíteni szeretnéd) 1 liter víz Turmixold össze, szűrd le és fogyasztható is. Hűtőben 3-4 napig eláll, fogyasztás előtt rázd fel, mert leül az aljára. A snickers pontos receptje a videó leírásában van, Kristóf zabos alapját a tej után megmaradt pulppal helyettesítettem. 💚
Mindig szerettem a húst és a tejtermékeket. A hústól mostanában elég gyakran megundorodom vagy csak nem kívánom, de még így is elég sokat fogyasztok, sajnos. A tejtermékek közül is a kedvencem a tej, minden mennyiségben képes vagyok meginni magában hideg. Hiába tudom már évek óta, hogy nem jó, régen nekem is voltak emésztési zavaraim miatta (az elmúlt években egyáltalán nem észleltem). Jobban szeretem, mint bármelyik üdítőt. Régóta szeretném kipróbálni a növényi változatát, de eddig csak sima lektózmenteset ittam, viszont én azt túl édesnek és vaníliásnak éreztem. Valaki tudna ajánlani olyan növényi tejet, ami nem túl édes és vaníliás? (a kókusz ízét se szeretem annyira)
Mint növénytermesztő agrármérnök mondom a véleményemet! Nem teljesen értek egyet ezzel az egész mozgalommal és azokkal az indokokkal amikre hivatkoztok. Első sorban egy előttem hozzá szóló nagyon jól írta le ha nem egy ennyire túlnépesedett libernyak Európa és USA lenne, sokkal de sokkal kevesebb élelmiszer-re lenne szükség. A rengeteg pazarlás sokkal nagyobb környezet terhelést jelent mint az a pár boci fejèse. Egy másik videó alatt egy komment a háztáji állattartás-rol szólt amivel messze menőkig egyet kell hogy értsek, környezet barát teljes mértékben, és marhára hasznos is mint minőségi élelmiszer ellátás mint gazdasági értelemben. Azokat az állatokat nem kell és nem lehet cuki-n nézni amikre csak is haszon szerzés céljából tartunk ha nem lenne tej és húsipar akkor ezek az állatok meg sem születnek. Ennyi erővel az emberi biorobotok tartása a gyártó szalag mellet is egy rossz dolog, hogy ha azok nem lennének hogyan lenne apple, tesla, Huawei és a többi óriás multi. A növénytermesztés árny oldaláról miért nem szól a fáma sosem nitrit szennyezés, halált okozó vegyszerek pl Dél Amerika, Ázsia, Afrika ahonnan rengeteg élelmiszert inportalunk.
Mi egyszerűen nem tekintünk rájuk tárgyként. Ugyanúgy érző, érezni képes lények ők is, éreznek fájdalmat, szomorúságot és örömöt is. Ha nem tennénk meg ezt kutyákkal és macskáknak, akkor miért tegyük meg tehenekkel? Nincs különbség. A haszonállat és házikedvenc ember alkotta fogalmak, az állat szemszögéből semmit sem jelentenek. Miért okozzunk nekik szenvedést ha el lehet kerülni?
@@vaszonzsakoslany8695 De az emberre akkor tárgyként tekintesz, akik a gyártósoron, mint a hangyák vagy a méhek tizedmásodpercre pontosan rakják össze nekünk pl az autót vagy bármi mást? Sajnos a vegánoknál én ezt vettem észre, hogy oké nem tárgyként tekintenek az állatokra ez nagyon szép dolog, de kb minden más élőlényre tárgyként tekintettek. Na és mi van azokkal az emberekkel, akik pl. Ázsiában a rizsföldeken dolgozik, mint a gép vagy bárhol máshol? Azok nem emberek? Vagy az nem számít mert nem állatokat bánt? Én se támogatom a húsipart olyan hú de nagyon láttam én is filmeket, hogy mi is történik ott. Mondjuk megjegyezném, hogy legalább a vágóhidon a gyorshalált kapják és nem a fájdalmasabb szenvedést. De ez másik téma nem megyek bele. Évi az utóbbi időben nagyon erősen megváltozott a videók hangvétele. Ez nem az, hogy magabiztosabb lettél vagy mondjuk humorizálsz. Én talán úgy írnám le a viselkedésed, amit másik gúnyosnak vagy felsőbbrendűnek irtak le (néha én is érzékelem ennek halvány jeleit), hogy kezdesz passziv-agressziv aktivista lenni. A stílus amiben beszélsz egyre többször inkább bicskanyitogató és ellenszenvet kiváltó, mint inspiráló. A low waste videóidban nem ilyen voltál. Ott maximum néha mondtál egy-két rossz információt de az előfordul. Itt lassan egy év után kezdem azt érezni, hogy nem éri meg a te videóidat nézni, mert egyre többször inkább már hibáztatást vagy degradálást érzek a videóidban. Mindenevő emberként mondom tudom mi működik a husiparban. Láttam ezeket a filmeket is, amiket a vegánok mindig említenek. Mindet láttam megnéztem, de én előtte is tudtam hogy a hús honnan kerül a tányéromra vagy a tej a kávémba. Nem értem a vegánok miért hiszik azt, hogy a mindenevők egy barlangban nőttek fel, ahol semmit nem tudunk a külvilágról. Lehet, hogy vannak olyanok, akiknek ezek új információk, hogy a hús nem a fán terem stb, de ne általánositsunk. Mert ha a videóidban ez a stílus fog tovább menni akkor szerintem maximum a saját eddig szépen felépített váradat fogod lerombolni, amit nehezen tudtál felépiteni a low waste életmóddal.
@@sziiszii13 Örömmel hallom, hogy empátiával fordulsz a növények felé :) Akkor gondolom szeretnéd ha minnél kevesebb növény pusztulna el miattad, nem? Minden állatnak enni kell adni az élete során, például nagyjából 10 kg takarmány szükséges 1 kg marhahús előállitásához. (és ebbe az nincs beleszámolva, hogy az állattenyésztésnek nagyobb a területigénye, ezért ahhoz több fát kell kivágni, a területfelszabaditás érdekében ) Igy az a legjobb megoldás, hogy minnél kevesebb állatot eszel, és helyette közvetlenül növényeken keresztül viszed be a tápanyagot. :) Ha Évi csatornáján vagy, valószinüleg érdekel az is, hogy az ételekkel amiket eszel mennyire terheled a környezetet, jól gondolom? Van erre egy kalkulátor, amivel le tudod csekkolni: www.bbc.com/news/science-environment-46459714 Emellett pedig a mindenevőről vegánra váltás átlagosan 73%-al csökkentheti az ember ökológiai lábnyomát, igy ez a legnagyobb lépés amit környezettudatosság érdekében lehet tenni :) www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/veganism-environmental-impact-planet-reduced-plant-based-diet-humans-study-a8378631.html Képzeld 5 évvel ezelőtt én is borzasztó idegesitőnek, dogmatikusnak és túlérzékenynek gondoltam a vegánokat :D De nem is emiatt lettem vegán, hanem mert környezettudatosabban szerettem volna élni, (később az is bejött, hogy etikusabban) és emiatt egyre kevesebb húst, tejterméket, halat, és tojást ettem, aztán valahogy a vegánságnál kötöttem ki, pedig úgy gondoltam, én soha nem leszek vegán :D Persze nem ez az egyetlen mód arra, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat, de szerintem elég hatékony :) Mindenesetre nyugodtan igyál tejet, egyél húst, tojást, halat ez a te döntésed és felelősséged. Nem fognak érte megszólni, hiszen az emberek többsége igy tesz. Kivéve ez a csaj, ha őt meglátod, menekülj :D ruclips.net/video/bcv2lOOJYI8/видео.html&ab_channel=BiteSizeVegan
Nagyanyám nem hitte volna, hogy az őskori Princess turmixgépét erre fogom használni. :D Az újonnan vett daráló a répát se viszi, ez még a fakanalat is leaprítja. xD
De jó! 🥰 Évek óta növényi tejet iszom, mert fáj a hasam az állati eredetű tejektől. Nagyon jól jött a videód, mert én is tudok ezekután költséghatékonyan és természet tudatosan növényi tejet és finom vegán sütit készíteni. Eddig csak a 16. napnál tartok, de nagyon tetszik ez a diéta, életvitel. Csak a 12 éves fiamnak kell külön főznöm.
Tök jó dolog keverni az alapanyagokat pl a zabot kókusszal ahogy a videóban mert így gazdagabb lesz az íze,én például azért nem szeretem annyira a bolti növényi tejeket mert sokszor nagyon vízes ízük van de a házi módszerrel mi szabályozhatjuk a zsírtartamát ha a zabhoz kesudiót, kókuszt vagy más olajos magvat keverünk.fincsi és jó dolog ez a növényi tej ajánlom kipróbálni.🥰👍
Szia Èvi! Köszi a "receptet". Ma csinàltam belőle kakaót a kislànyunk imàdja, mert a zab ahogy melegìtem besűrűsödik, krèmes lesz! Igazi forrò csoki èlmèny, holland kakaòval ès sztìviàval. 😊
Én a tejről és tejtermékekről nem tudok lemondani, szerves részét képzik az étrendemnek. Viszont arra oda figyelek hogy honnan jön. Helyi gazdaságban ismerem a gazdát, a tartási körülményeit a teheneknek, azt hogy mennyire érzékeny szűrési módszerekkel "tisztitják" a tejet és az igényeknek megfelel. Bár a növényi tejeket is szívesen kipróbálnám, csak kis boltokban nehezebben beszerezhető az emberi fogyasztásra alkalmas zab, mandula.( Nyilván ezt sokszor települése válogatja, de általánosságban ez elmondható)
Van ez a székely vicc : Apjuk! Úgy hallottam, hogy a Sára terhes. Az az ő dolga! De azt is mondják, hogy tőled van a gyerek! Az az én dolgom! Én a vízbe vetem magam! Az meg a te dolgod!
Szia Évi! Van olyan "vászonzsákod" , ami érettebb, esetleg csöpögős, levet engedő gyümölcsökhöz jó? Ha van, milyen márka, hol lehet beszerezni? Én ilyet keresek, mert velem többször előfordul, hogy ilyen gyümölcsöket veszek a piacon.
Az áfonya, meggy, málna stb ilyesmikhez kellene? Mert ahhoz szerintem jobb inkább nagyobb dobozt (a fagyis a legjobb) használni tapasztalataim szerint.
Szerintem nincs gond azzal, ha valaki önnellátásra törekszik és falun háznál vagy kis tanyán tart 1-2 tehenet, ami legelőn (is) táplálkozik többnyire.😊
Szia! Én azt szeretném kérdezni, hogy ez esetben miért nem a támogatják a vegánok a kisgazdákat, például kis piacokon? Egyáltalán nem rossz indulatból kérdezem, csak sztem ez jó megoldás lehet.🙄
Ugyanaz történik a kis farmokon is, csak kicsiben. Ha lehet állati dolgok nélkül élni, és szuper finom ételeket enni, ráadásul úgy hogy fenntartható a szervezet számára és még a környezetnek is jót tesz, miért ne?
@@vaszonzsakoslany8695 Nem kötekedni szeretnék, de huzamosabb ideig nem lehet "állati dolgok" nélkül élni. Ez lehetetlen. Húsra, tojásra stb. szüksége van a szervezetnek.
Nem, nem tortenik ugyanez a kis farmokon! Borzaszto sarkalatos az eletszemleleted ilyen teren. Az en csaladom a ket kezevel latta el az allatokat, nem lattak sem gyogyszert, sem mesterseges tapokat, amitol ket heten belul vagni lehetett oket stb... Nevezhetjuk divatos neven bio gazdasagnak, csak 25 evvel ezelott nem tudtuk, hogy ez a neve annak, amit csinalunk. A zoldsegeinket is magunk termesztettunk, piacra joforman csak kenyerert es fuszerekert jartunk. Ha akkoriban nem ugrik meg a nagyipari husfeldolgozas, akkor talan nem megyunk csodbe. Ebbol eltunk meg akkoriban, valamint a szuleim mellette oriasi foldeken dinnyet es uborkat termesztettek, sajat felhasznalasra pedig kb a letezo osszes mas zoldseget, ami szinten bio volt. Ha akkoriban tobb tamogatast kapunk, akkor nem kellett volna 7 evvel ezelott kulfoldre menekulnunk, hogy elhessunk!!! Hatalmas foldeket, a csaladi villankat es az egesz eletunket kellett hatra hagynunk, mert levaltottak minket a multik. Most itt tamogatjuk a gazdakat, mert ez tobb generacios csaladoknak a megelheteset jelenti, es soha sem tennek maskepp.
Orvos vagy kedves Zsombor? Mert a legtöbb nagy dieteikai szervezet már kimondta hogy a növényi alapú étrend fenntartható a szervezet számára az élet minden szakaszában: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19562864/
Viszonylag laikus vagyok ilyen témában, de lenne egy teljesen komoly kérdésem, mert tényleg nem értem ez miért van így. Mi az oka annak, hogy a növényi alapú tejek jóval drágábbak, mint a klasszikus tehéntej? Ha egy árban lennének tök szívesen vennék olyat, legalább csak hogy kipróbáljam. Azzal pedig azt hiszem nem vagyok egyedül, hogy gyakran az ár a legmeghatározóbb, ha dönteni kell melyik fajtát is vegye az ember, a lényegében ugyanazt a funkciót ellátni hivatott termékből.
Több okból: egyrészt azért mert nem olyan nagy a kereslet még ezekre a termékekre mint a tejre, másrészt a tejipar adókedvezményt és állami támogatásokat kap, a növényi cuccok pedig nem. Viszont (!) van egy-két márka ami olcsóbb, az otthon készített pedig még a tehéntejnél is kedvezőbb árban. A Lidl és az Aldi saját márkás növényi tejei nagyon olcsók, a Dm-é közepes árkategóriában van. A legdrágább az Alpro és hasonlók.
Hol látsz ebben a videóban gúnyolódást? Hol látsz ebben a videóban felsőbbrendűsködést? Kérlek mutasd meg, hány perc, hány másodpercnél? Érdekel, mire gondolsz.
És 1:57-től sem túl baráti a hangnem, de ez csak én vagyok. Csak arról van szó hogy nagyon megváltozott a videok hangneme a vegán váltás óta. Nem a vegánsággal, hanem annak propagálásával, a mások életébe belenyúlással (ez nem Évire vonatkozik amúgy) van a gond. Mondom ezt úgy, hogy teljesen megértem, hogy ha valaki a vegán táplálkozást választja. De úgy beszélni a tejről, mint hogyha az gennyes véres szaft lenne, teljesen indokolatlan.
Szekeres O. Noémi vegán fodrász szőkítette ki (ha jól emlékszem Davines termékeket használ), utána Herbatint szintén vegán & cf minden mentes festékkel festettem be, de azóta megint lenőtt és most egy darabig nem is tervezem festeni.
Szia Évi! Feliratkozó vagyok, és mindegyik videódat meg szoktam nézni, szeretem is őket, úgyhogy amit most írni fogok, abszolút pozitív kommentnek szánom, nem kritikának, inkább észrevételnek. Az instagramon és itt is mondtad már, hogy nem érted sokszor, hogy egyes állatrészeket miért neveznek másképp, pl bacon, illetve hogy a cégek sokszor a vegán alternatívákat úgy reklámozzák/csomagolják, mint például a növényi húspótlókat és alternatívákat, mintha tényleg húsok lennének, pedig sok vegàn pont ezt akarja elkerülni. Szerintem ez egy teljesen fair pont, DE. Ilyenkor jönnek a növényi tejek. Táplálkozástudományi szempontból (harmadéves dietetikus hallgató vagyok) a tej anőstény emlős állatok tejmirigyeinek (emlőinek) időszakosan kiválasztott váladéka, ami az utód(ok) táplálására szolgál a születés utáni időszakban. Na már most, a zabtej, kókusztej társai nem ezek, szóval így nem is nevezhetjük őket tejnek. A cégek sem adják már és azt hiszem soha nem is adhatták a tej nevet ezeknek az italoknak pont emiatt. Ezek a zabital, kokuszital neveket viselik, mint ahogy a növényi alapú felvágott sem szalámi. Mindezt csak azért írom le neked, mert tudom, hogy te ezekre oda szoktál figyelni, de ebben a videóban csak tejként referáltál rájuk. Érdemes erre odafigyelni. Köszönöm hogyha elolvastad, tényleg semmilyen kioktatási szándék nincs benne, ez csak az én véleményem!
Szia! És mi a helyzet a kókusztejjel? Azt alapból tejnek hívjuk, mégis növényi eredetű.. Szerintem lényegtelen ez az elnevezés kérdés, azért hívjuk növényi tejnek, mert arra használjuk amire a tehén vagy más állati tejeket használtuk korábban. Ugyanez a növényi húsokkal. Most nemrégiben előterjesztette valaki az EU-ban hogy ne lehessen így hívni ezeket a növényi készítményeket, hála az égnek nem ment át a javaslat. Ha ezen megsértődik a tejipar, akkor az csak arra enged következtetni hogy tényleg leáldozóban van az az iparág...
Én sajnos hadilábon állok a növényi tejekkel. Sokat kipróbáltam, és egyik sem ízlett a kesun kívül. Mindegyiknek fura, erős mű- vagy mellékíze van/volt nekem. Sajnos ahol lakom horror áron kapni az összes növényi tejet, kesut pedig egyáltalán nem. De ez a recept annyira egyszerű, hogy ki fogom próbálni, hátha... Kókuszt mivel lehet helyettesíteni, hogy semmiféle plusz mellékíze ne legyen? És datolya helyett lehet juharszirupot tenni bele?
Kedves Évi! Nagyon tisztellek teged es nagyon szeretem a videoidat de nem ertek par dolgot. Hogy van az hogy azt mondod vegyuk a hazait mivel ha pl kulfoldi termekeket valasztunk akkor nem tesz jot a kornyezetnek az ideszallitasa (benzin) de te mégis hasznalsz kókuszzsirt kokuszolajat de a kokuszpálma itt nem marad meg tehat megint importra van szukseg! Es ezt nem elszámoltatóan kerdezem csak kivancsi vagyok! Minden jót!
Igyekszem kerülni őket a mindennapokban, a pálmazsíros termékeket amennyire lehet kerülöm, kókuszzsírral pedig nagyon ritkán készítek bármit, ha viszont igen, az minden esetben fair trade. :)
Volt élelmiszermérnök hallgató vagyok, és sajnos de. Mindegyikre megvan határozva egy határérték, ami alatt mehet a polcokra a termék, mert ilyen szinten elkerülhetetlen, hogy kerüljön bele.
@@adriennsarkozi6798 Az antibiotikum drága dolog - de nem csak emiatt nem adják indokolatlanul egy állatnak sem. Ha pedig beteg, akkor el van különítve, nem mellesleg a teje is elapad, vagy minimálisra csökken. Sokkal jobban ellenőrzik ezt annál, mintsem megérje kockáztatni. Ennél sokkal nagyobb az esélye annak, hogy permetszeres gyümölcsöt, zöldséget eszel...
Nem szoktam édesíteni és teljesen jó úgy is. Kicsit pirítsd meg előtte, forró vizet önts rá és hagyd állni egy órát. Ha ezután turmixolod nem lesz olyan darabos. Érdemes apró szemű zabpelyhet és sűrűbb szövésű zsákot használni.
Azt szeretném kérdezni hogy ezt az agave szirupot vagy a juharszirupot nem itthon gyártják, termelik ugye messziről hozzák terhelve ezzel a környezetet 😱szóval nem használhatnék helyette mézet ami itthon terem? 😀Én nem vagyok vegan de ha elkezdenek kevesebb húst enni vagy apránként átállni erre az étkezésre akkor használhatnék mézet amit a termelőtől vettem? Esetleg a datolya helyett aszalt szilvát, sarbabarackot ami szintén itthon terem? Valahogy nem egyezik a mentsük meg...... jó messziről hozott termékekkel a Földet 😪😪😪!!!!!!várom válaszod!
Kedves Zsuzsa, A veganizmus és a környezetvédelem nem egy ez ugyanaz, a veganizmus egy olyan filozofia mely elutasítja az állatok árucikként való kezelését, tárgyiasítását. A méhek állatok, ezen okból kifolyólag a méz nem vegán. Persze a kettőnek nem kell kizárni a egymást, az utóbbi időben például hazai gyártású pitypang méz-alternatívát szoktunk fogyasztani, ez a videó több évvel ezelőtt készült. Üdv, Évi
Melyikre gondolsz? A magtejeket nagyon egyszerű csinálni. Egy bögre hámozott mandulát turmixolj össze tetszőleges mennyiségű vízzel (ha egy liter tejet szeretnél, akkor 1 liter vizet tegyél bele), juhar/rizs/agave sziruppal, majd szűrd le, pont mint a videóban csináltam, és kész is :)
Egyébként teljesen egyet értek, viszont a tehén nem csak akkor tejel amikor borjuzzo. A tehen kioregedeseig /amig egeszseges addig folyamatosan tejel:)
Igen, ez igy van, a tehén addig tejel, amig fejik. Vagyis amig bele nem hal. Mert rettentően kifáradnak tőle, elgyengül a szervezetük a túl sok fejéstől és a várható élettarttamukhoz képest sokkal hamarabb halnak meg :( Édesanyám sokáig szoptatott engem és a testvéreimet, amikor ezt elmondtam neki, egyből megértette. :(
@@enikopusztai5957 De ha még nem feji meg senki a tehenet akkor fájdalmai lesznek tőle. Ha nincs ember aki lefejné akkor a tehenek egymásnak fejik le. Iszonyú kín nekik ha nem foglalkoznak vele.
@@Evlyn30 Hát igen, sajnos igy tenyésztették ki őket, hogy sok tejet termeljenek. Úgy tudom ez az embernél sincs másként, ha egy nőnek túl sok teje van, és nem feji le az fáj. Eleve nem kéne őket mesterségesen szaporitani :(
MI nem eszünk just de tejtermeket eszünk ,bocsánat az elōzzōkommentért de Tony leg hiányolom a zero waste. De imádlak és nagyon jó, hogy több környezetvédelmi korrupciot adsz. Én 10 éves vagyok és AZ anyukámat erre buzdítom de még nem tudtam rá venni.
Na csak ennyit szerettem volna a metángáz kapcsán, az állattartás mára Iparrá vált, mivel hagytuk. De talán el lehetne kezdeni kicsiben is az állattartást, igen Hús fogyasztás céljából. Nem vagyok vega,vegán. A Paleo étrend híve vagyok. Mindenkinek egyéni dolga mit eszik, s mit nem. Egy gondolatot megért, hogy ezt megosszam veletek. Szerintem a Falvak várják Vissza Szeretettel a Lakóikat a városokból. Kicsiben kell elkezdeni, nem kell Farmot létrehozni, de egy kis háztáji önellátás mindenkinek jár. Mi Magyarok megtehetjük, mert nem vagyunk túlnépesedve, hát éljünk ezzel a csodálatos lehetőséggel! :-) Miután sajnálatosan elnéptelenedtek a falvaink. Ma pedig sajnálatosan a külföldiek vásárolják fel régi Falvainkat, köszenhető ez a kormányi rendeletnek. Már így is kiárusított Ország a miénk. Remélem nem hagyjuk, hogy ez az Iparosodás fejetlenség sokáig menjen így tovább! Pl.Kosaras csere kiskereskedelmet kellene létrehozni minden Faluban! A háztáji kistermelőket támogatva köztük az állattartást is újra a régi lenne, ha tömegesen összefogva nem vásárolnánk a boltokba meg a sok mérgezett élelmiSZERt.
@@vaszonzsakoslany8695 Mérget mertem volna inni rá, hogy ez lesz a válasz. Itt és most, ebben az esetben ez így van. Ezzel kaptad meg a lehetőséget, hogy legyen mivel takarozni.
Kipróbáltam ezt a tejet, mivel eddig a kedvencem a mogyorós volt,de ez is finom. Viszont pár kérdésem lehet? Lehetséges,hogy már kérdezték,de nagyon sok a hozzászólás. Szóval: Hogy csinálod,hogy ilyen könnyen kicsavarod? Már sokszor használt zsák? Én a tchiboba vettem most,mert ott volt most közel,amit erre írtak,de párom favágó keze is megszenvedett vele. Emellett van esetleg pontosabb mérték rá mint a pár szem és a fél bögre? :D Tudom,hogy saját ízlés,de az alapanyagokkal kísérletezni is inkább pazarlás.. :/
A zsákot a Spárban vettem, zöldséges háló, sokszor használtam már erre és teljesen jól működik. Arányokban nagyon nem vagyok jó, leginkább érzésre szoktam főzni, de legközelebb lemérek mindent és kiegészítem a videó leírását.
Vega=Vegetáriánus ,nem eszik húst. Vegán az Évi. Azért mondja el nagyvalószíleg mert az "A hol vagy Ingrid" féle Milka csoki reklámok ahol előadják ezt a tömény bullshitet nagyon messze vannak a valóságtól. Ha szereted igyad, nincs ezzel semmi baj,de igenis jo tudni a valóságot mert ez az igazi ára a tejnek. Remélem nyitott leszel azért 1-2 receptre 🙂✌️
@@justme2291 A reklámokat pont olyan fenntartásokkal kezelem, mint mondjuk ezt a videót. Attól még, hogy valaki állít valamit semmi bizonyíték nincs, hogy az úgy is van. Amit viszont nem értek az az, hogy ha valaki nem akar tejet inni vagy húst enni, akkor azt milyen okból akarja valami hozzá hasonló, illetve pont úgy kinéző dologgal pótolni. Nekem ez úgy jön le, hogy undorító dolog a tej - ennek ellenére inni akarok valamit, ami pont úgy néz ki, mint az. Hogy egészen világos legyen mit akarok mondani : számomra ez pont olyan, mint mondjuk az, hogy undorító a takony, azt nem eszem meg, viszont akarok valamit enni, ami pont úgy néz ki, olyan állagú és hasonló ízű, mint az, amitől undorodom... Logikai bukfenc.
@Andrea Kiss például azért szeretnék a vegánok "pótolni" az állati eredetű termékeket, mert egyikőnk sem született vegánnak! Mi is ettünk/ittunk azelőtt ilyesmit, és nem azért lettünk vegánok, mert nem ízlett az adott étel/ital, hanem azért, mert megtudtuk, hogy milyen gusztustalan módon abuzálják az állatokat azért, hogy mi fogyasztók kielégíthessük az igényeinket, és tovább nem szeretnénk ebben részt vállalni! Állatvédelemből, állatszeretetből! Ezt jelenti vegánnak lenni, hogy nem ártassz érző állatoknak! Azért még mi is szívesen iszunk egy finom habos kávét vagy kakaót, talàn ez nem bűn! ;)
@@emiraabdelfattah1538 Számomra nem bűn, de ha nagyon kötekedni akarnék mondhatnám, hogy ha állati eredetű termékek nélkül lehet élni, kakaó és kávé nélkül pláne lehet. Mind a kettő ajzószer, ráadásul hosszú úton érkezik ide... Bocsánat, de továbbra is ott tartok, hogy ha valamit pótolni akarok, akkor az azt az üzenetet hordozza, hogy hiányzik. Márpedig ha hiányzik, akkor az én értelmezésemben rúgtatok egy öngólt.
@Andrea Kiss a kávét/kakaót példaként hoztam fel, írhattam volna bármi mást is, értsd jól! Azzal egyet értek, persze, hogy nem szükség szerű ezeket fogyasztani, aki akarja igya, aki nem nem! Ez amit írtál egyáltalán nem tartozik a vegánsághoz, tehát ahhoz, hogy ne zsákmányoljunk ki és bántsuk az állatokat ha másképp is meg lehet oldani és el tudjuk készíteni (ha maradunk a fenti PÉLDÁNÁL) , a tejes kávét!
Kíváncsi vagyok mi a véleményed vagy a véleményetek a "házi" tehéntejről. Tehát, amit nem nagy üzemekben állítanak elő, hanem a falu szélén feji meg a bácsi a saját tehenét és eladja a tejét a helyieknek. Én kb. ilyen tejen nőttem fel és a szüleim is meg az ő szüleik is. Ezzel személy szerint nem érzem, hogy gond lenne. Ez nem ilyen támadó jellegű poszt csak tényleg kíváncsi vagyok, hogy vélekedtek erről.
Én úgy vagyok vele, hogy ha nincs szükségem rá, ráadásul intoleranciám is van, akkor mi okom lenne ilyet venni 🤷♀️ Nyilván, barátságosabb ismerős tehenétől venni, aki öregségben hal meg, de ez nem mindenkinek kivitelezhető, pláne nem ilyen mennyiségben, mint ahogy manapság fogyasztják...
Mikor elkezdted mesélni mimindent csinálnak szegény tehenekkel elsírtam magam. Nem tudtam róla, de már kb. mióta az eszemet tudom nem iszom, nem eszem tehén tejet. A szüleimmel a kókusz tejet szeretjük és idén karácsonyra csináltam házi készítésűt. A szüleim nagyon büszkék voltak rám.
Bevallom, én nem vagyok vegán, de a tehéntejet én is évek óta igyekszem kerülni, azokból az okokból, amik a videóban elhangzottak. A növényi tejek közül a rizstej a kedvencem eddig, de nagyon tetszettek a videó végén a receptek, úgyhogy ki fogom próbálni ezeket is!!
Szia! Engem érdekelne egy videó arról, hogy igazából megéri e jobban többszörhasználatos, de műanyag, textil, vagy üveg dolgokat venni, mint eldobható, de papír társaikat (például szilikonos muffinforma, szilikon sütőpapír, mosható szalvéta, ilyesmik) mert engem sokszor leszólnak ilyenek miatt, hogy ezek még rosszabbak mint a papír, akkor is ha többször felhasználom őket. Másik ide kötődő téma pedig, amit sokszor megkapok, hogy a többször használatos dolgokat minden alkalommal el kell mosogstni, amivel rengeteg vizet hadználok el. Ezekről neked mi a véleményed? 🙂
Olvasom, hogy néhány kommentelőnek nem tetszett Évi stílusa ebben a videóban, és szerettem volna kifejteni erről a véleményem. Úgy látom, sok ember mintha sértve érezné magát, amikor hallja az igazságot az állatokkal való kegyetlen bánásmódról, aminek szerintem sok esetben lelkiismeret-furdalás is lehet az oka. Megfogalmazódik bennünk: "hát, én egész eddig ittam tehéntejet, és nem biztos, hogy le szeretnék mondani róla. Akkor rossz ember vagyok?"
De valamit érdemes leszögezni: Évi nem azt mondja, hogy rossz ember, aki mindenevő. A vegánoknak (legalábbis nem mindnek) nem az a célja, hogy a mindenevőket szekálja, hanem az, hogy felhívják a figyelmet valamire, ami szerintük kegyetlen, helytelen és véleményük szerint nem szabadna folytatódnia. Ha gyakran karakán stílusban teszik ezt a figyelemfelhívást, úgy vélem, azért lehet, mert dühösek amiatt, hogy más élőlényektől elveszik a szabad és boldog élet lehetőségét, különösen a nagyipari állattartás esetén.
Igenis szükség van rá, hogy beszéljünk ilyen és ehhez hasonló témákról, akkor is, ha kellemetlenül érint. Én nagyon örülök, hogy Évi mer beszélni róla. A videó számomra aktuális, szívhez szóló, ötvözi a komolyságot és a könnyedséget.
Köszönöm 💚💚💚
Ezeket a dolgokat nem tudod elég zen módon mondani ahhoz, hogy az emberek ne sértődjenek meg rajta. De ha mégis, akkor meg nem veszik komolyan, mert nem érződik, hogy probléma lenne. 22-es csapdája.
Nekem ezzel csak egy bajom van: Évi mindig és kizárólag a nagyipari fogyasztásról beszél, amivel én mint húsevő egyet is értek és ezért nem is veszek bolti húst vagy tejet. Viszont én vidéken élek és itt van lehetőség háznál tartott állatot venni, vagy húst rendelni venni tőlük. Nincs mindig vágás, ki kell várni, de szerintem nem is mindig kell húst enni. Számomra a vegán szemlélet pont ugyanolyan szélsőséges, mint azoké, akik naponta (akár naponta többször is) húst fogyasztanak. Hodász András pap például, mikor a pénteki böjtölésről kérdezték, vetette fel, hogy mennyire más lenne a világ, ha legalább heti egyszer nem ennénk húst. 1/7-del visszaesne a húsfogyasztás mennyisége. Na most ha az ember meg rá tudna állni a heti 3-4 alkalommal való húsfogyasztásra, akkor meg felére csökkenne ez a szám.
@@schnitzelwiener7929 Igen, az, hogy nem kínzunk állatokat az szélsőséges, egy olyan társadalomban ahol az állatkínzás a norma. Egyszer azok is szélsőségesek voltak, akik ellenezték a rabszolgatartást. Azt is mondták, hogy Isten akarata, hogy a négerek rabszolgaként éljenek. ruclips.net/video/FlsaFaUSihw/видео.html
Én a rizstejet szeretem :) Egyébként nagyon király hogy ezt a spáros szütyőt használod a növényi tejet leszűrni, nekem is van ilyenem, és nem is gondoltam rá, hogy jó lehet erre!♥
Bizony és van bolt ahol hasonlót 4-5000 ft/db áron árulnak. Tök jó hogy Évi is ráérzett erre a felhasználási módjára!
Tudom, megfogom a lenyeget, de annyira tetszik a tanyerkeszleted. :)
Valakinek feltűnt 😃 Tomi kapta az újabbakat karácsonyra, ha már főzős videó, tálalkunk szép tányérban 🥰😄
Nekem is ilyenre fáj a fogam évek óta, de sose vagyok hajlandó pénzt adni érte, amíg nincs rá szükségünk...
@@vaszonzsakoslany8695 Szervusz Évi, szabad tudni, hogy a bögre hol kapható (milyen márka) - gondolom ugyanaz mint amiben a datolyát áztattad be :)
Én eddig is növényi tejet ittam sőt nagy részben én is készítettem de így meg sosem csináltam de bisztosan kofogom próbálni!
És a többi receptet is minden keppen megcsinálom
Szép napot!
Légyszi, légyszi legyen 'ezért nem eszem többé tojást - alternatív vegán variációk tojás helyettesítésére' is. 🥺🥰🥰
Addig is írtam róla egy hosszabb posztot is: instagram.com/p/CJmEjkWhCe5/
💚
Nagyon tetszett ez az őszinte videó, néhol kis humorral. Pár hónapja nem iszom már tejet, csak zabtejet, mandulatejet. Eleinte furcsa volt, más ízű lett tőle a kávém, de most már nagyon szeretem, szerintem finomabb a zabtej, mint a tehéntej. Ráadásul nagyon szomorú hallani, hogy mit tesznek ezekkel az állatokkal.
Szia!
Köszönjük szépen a szuper tippet, én tejfehérje allergiásként követlek, hogy tippeket lessek el egy vegántól, hogy hogyan pótolhatom a tejtermékeket más alternatívával.
Nagyon örülnék még több ilyen jellegű videónak, érdekesek, őszinték és hasznosak akár vegán akár érzékeny vagy akár kiváncsi személy nézni.
Vééééégre! Már alig vártam a zabtej receptet!! Nagyon köszönöm❤🤗
Ismeretlen volt számomra az állati eredetű tej barbár nyers mivoltja. Köszönöm videót. A tetszés a receptnek szól, nem az állat kínzásnak .
Úristen, nagyon jól néz ki mindegyik édesség, ki fogom próbálni!
Megcsinaltam az első receptet, 😊szuper és ízlett a fiúknak. Köszi 🤩
Olyan szupi csatornát csináltál, kár hogy csak most találtam rá. Mindig angol nyelvű hasonló témájú videokat szoktam nézni, de van már nekünk is akkor ilyen klassz általad!😊👏 Imádom ezeket a témákat, nagyon tetszik!😊
Köszi a receptet, kipróbáltuk, ezentúl csak ezt fogjuk inni, nem csak mínusz egy doboz, de sokkal finomabb is, mint a bolti növényi tejek, (a férjemnek azok nem ízlettek ezt viszont imádja)☺️
Jajjjj dejóóó 😍😍😍 nagyon örülök! 💚
Nagyon örülök a videódnak, hiszen jómagam is próbálok a vegánságba bele csöppenni, és amúgy is tejérzékeny vagyok. Képzeld Évi, egy iskolai esszét kell írnom valakiről aki inspirál nap, mint nap és rólad írom. ;)
Jajjj ez nagyon kedves, örülök hogy inspirálhattalak 💚🌱
Szia Évi, én már nagyon régóta gondolkoztam rajta, hogy a hús mellett a tejet is elhagyom teljesen. De mivel a családban csak nekem vannak ilyen igényeim és mint tudjuk a bolti növényi tej pedig igen csak borsos árú, nem tudtam meghozni ezt a döntést. Fogalmam sem volt róla, hogy ennyire egyszerű elkészíteni ezeket a tejeket, ma meg is próbálkoztam a kókusztejjel, amennyire egyszerű annyira finom és költséghatékony számomra. Köszönöm.❤️
Juhuuuu 🥳😃
Én sem iszom tejet (enyhe laktóz intolerancia miatt). A videóban elhangzottakkal részben egyet értek, részben nem. Az ipari méretű állattartás nem jó dolog, de létezik olyan állattartás is ahol az állatok nyugodtan legelésznek a szabadban (például gyógynövényeket is - pl: mezei katáng,) így a szabadon tartott állatok teje, nagyban eltér az ipari tejtől. Ezt hívják vidéken házi tejnek, ami piacon kapható. (Amióta állattartás van a világon azóta isznak az emberek házi tejet). A "növényi tejek" nem rossz alternatívák, de....a rizs/zab és egyéb növényi eredetű termékek ugyan úgy tartalmazhatnak az ipari termelés során használt vegyszermaradványokat, nehézfémeket és egyéb nem kívánatos anyagokat, mint ahogy a a tehéntej hormonokat, gyógyszereket, antibiotikumokat. Ha egyre többen állnak át a növényi alapú italokra, megnő a termőterületük, egyre intenzívebben termelik, hogy az igényeket kielégítsék, ami egyre több vegyszer és műtrágya használattal jár, ami hasonlóan kizsarolja a talajt, mint az állati takarmányok előállításakor. A szója tejet egyáltalán nem ajánlom senkinek, mivel ugyan az EU-ban elméletileg nem lehet GMO-s szóját termelni, egyre nagyobb az esélye, hogy engedélyezni fogják. (Az elmúlt években egyre jobban növekszik a GMO-s szója lobbi, így lehet hogy pár éven belül már az EU-ban is lehet GMO-s szóját termelni)
A szójatejet egyáltalán nem ajánlod senkinek, mert majd lehet, hogy egyszer talán, esetleg, a jövőben valamikor, de nem tudni, mikor, jó eséllyel GMO-s szójából készítik majd, de majd ezt még meglátjuk. 🤔
@@flammerv Magyarországon már most a sertéstápokban használt szója 30%a GMOs szója. Ezt nagyon kevesen tudják. Én erre alapozva hívtam fel a figyelmet arra, hogy lehet, hogy a szója italokban is van GMOs szója. Nem tudom hol gyártják ezeket az italokat és a gyártó honnan szerzi be az ital alapanyagául szolgáló szóját. Ha EUn kívül gyártják akkor nagyobb az esély rá, hogy van benne GMO, ha EU-n belül, akkor is lehet benne, csak nem tudunk róla. Az EU-ban csak termeszteni nem lehet GMO-s szóját.
Ha csak növényevők v a népesség nagy százaléka növényevő lenne az nem zsigerelné ki a földet? Tudjuk milyen az ember. Vajon mikor kezd el a nagyobb profit reményében mindenféle szerekhez nyúlni csakhogy több növényt tudjon termeszteni? Tényleg a hús fogyasztás földünk legnagyobb problémája?
Nem hálistennek, hanem a globalizáió és a nagymértékű robotizáció.
Már évtizedek óta zsigereljük a földet a nagyobb és szebb termés érdekében. Nem újdonság sajnos. Egyik rosszabb mint a másik. Ez a nyugati "fejlődő" globalizált világ hozadéka.
(Amúgy a mostani új növénytermesztési trendekben már nem is kell föld a zöldségtermesztéshez, szóval vannak új irányzatok, kérdés, hogy tápanyagokkal hogy fogunk állni.)
Igazad van amúgy, nem vegánpárti vagyok én is. Fontos, hogy mindent átlássunk.
Nem, mert az állatok takarmányozása több területet igényel (évi 70 milliárd állat), mint amennyi területre az embereknek szükségük lenne, ha növényi alapúan érkezne a társadalom. Én bio párti vagyok, mert az kevesebb/kevésbé káros szereket igényel, és így nem használjuk ki annyira a földet. A talajerózió fontos téma.
@@vaszonzsakoslany8695 A vegánok meg olyan szinten mindenhez is esznek avokádót, banánt, szóját és még sorolni tudnám hány olyan dolgot, amiért szintén elképesztő erdőpusztításokat végeznek és egyre többször génmódositják ezeket csak, hogy meg legyen az év mindennapján a több tonna avokádója a vegánoknak, mert a vegánok 90% nem veszi figyelembe milyen évszak van és mangót akarnak enni akár december közepén áfonyával és szójagranulátumos póthúsukkal. Egyik sem jó. se a hús ipar sem pedig a növény ipar.
Halacska Arany az avokado es bananfogyasztas nemcsak a veganoknal van jelen, van aki vigan avokados piritost eszik reggelire es sult csirket ebedre
Mennyire jó video ez is!❤ Gratulálok!👏👏👏 Mi iszunk, de teljesen igazad van! Holnap megmutizom a gyerekeknek a videot 😊
Imádom a főzős videóidat 😍 nagyon inspiráló vagy🌸
Környezettudatosság szempontjábol fontos, hogy milyen növényi tejet választunk. A legjobb a zab de például a rizstej készítése/szállítása nagyon sok energiát vesz igénybe. Ha már növényit veszünk, ügyeljünk erre is. Nyilván amit otthon meg lehet csinálni az a legjobb:)
Környezettudosság szempontjából minden növényi tej jobb, mint a tehéntej (még akkor is ha az utóbbit helyi kistermelőtől vesszük, igy nincs szállitási költség: ourworldindata.org/food-choice-vs-eating-local ) de tényleg jó dolog, ha az ember erre is figyel :) www.bbc.com/news/science-environment-46654042
Pedig a tej finom pláne a házi tej 😍 a növényi tejek okádékok
Ételre ilyen nem mondunk. Illetve gyanítom nem kóstoltál még olyat ami finom, pedig sok olyan van. Továbbá azt se felejtsd el hogy sokan NEM ihatnak tehéntejet allergia miatt.
Mik a pontos arányok? Víz, csésze mennyisége? Köszönöm
Azt vettem észre, hogy sokan a vegánsàg környezetvédelmi oldalába kötnek bele, holott ez nem csak erről szól, hanem arról is, hogy nem zsigereljük ki az àllatokat. Ha csak azért lesz valaki vegán, hogy megkímélje az àllatokat, már azért is bőven megéri áttérni.
Egyébként lehet valahogy mérni az állatok boldogságát/boldogtalanságát? Vagy egyszerűen csak tudjuk, hogy az állatok nem érzik jól magukat a levágásuk előtt?
Konkrétan itt a lakóhelyem körül rengeteg kis gazdaság van és a fejőstehenek LÁTSZÓLAG boldogan és gondtalanul legelésznek a domboldalban egész nap. Sokszor megyek hozzájuk közel, ha tudom megsimogatom a fejüket és teljes relaxban vannak, a szemükben is a gondtalan életet látom, nem fájdalmat.
Télen értelemszerűen karámban vannak, friss szalma van alattuk és mindig van előttük takarmány.
A fejés is teljesen automatikus és önkéntes. A tehenek maguktól, önszántukból mennek be egy ketrecbe, mikor érzik, hogy sok a tejük, ezt a gép érzékeli, rázárja az ajtót, a fejőgép automatikusan rácsatlakozik a tőgyre és lefeji a tejet. Mikor végzett, a boci kényelmesen kisétál és megy a dolgára (enni, pihenni, lazulni). És fejés közben is vígan rágcsálnak.
Oké, a legyilkolásuk biztos nem lehet kellemes nekik, de szerintem ez is megoldható humánusan.
Nyilván ami a dokumentumfilmekben van a kegyetlen állattartásról, az nem helyes út, de kell lenni valami köztes megoldásnak.
Ha az állat stresszes, általában lefogy, vékonyabb lesz, az örökítőképessége általában nem lesz olyan hatékony. Az állat nyugalmához elsősorban víz kell, táplálék és nyugodt környezet
Eddigi saját telep és terepbejárásom tapasztalatai során nagyon lehetett látni a különbséget egészséges s egészségtelen(pl napi 3x-i fejés) példány mérete között, illetve a tej minősége is más. A sokat reklámozott csipőtelki "boldog bocik "pl kifejezetten szörnyű állapotban vannak. TUDOM mert voltam ott, minden részletet bemutattak. Gyógyszerbeadástól kezdve, fejésen át stb. ... Ott ha jól emlékszem. holstein fríz tehenek vannak... Az ok, hogy mivel nem húsmarhák ezért soványabbak stb, de ezek iszonyúan ki voltak zsigerelve... Tartásuk meg kész kínzás...mindegy is... Én szeretem is, iszom is a tejet. De amennyire lehet inkább a háztájit... Növényi tejjel sajnos ízben nem vagyok kibékülve... Ízfokozó adalékanyagok ide vagy oda :(... De majd egyszer.
Btw. : Évi, örülök, hogy rátaláltam a csatornára... A te hatásodra pl az nylonzacskókat kiiktattam az életemből(asszonykát is rászoktattam a dologra xd) és saját magam készítek szütyőket, növényi festékkel festett textilből(a festést is én végzem). Szóval gratulálok, csak így tovább:) .. :)
Itt a környezetemben sok biogazdaságot látok, illetve nagyon megy itt a bio élelmiszer úgy általában (Svájcról van szó). Közelről nem ismerem a működésüket, de jó lenne egy ilyen bio telepet megismerni.
Szerintem megváltozna kicsit Évi véleménye is, ha nem csak az amerikai dokumentum filmekben látott kínzó/bántalmazó/sokkoló állattartást ismerné és állítaná szembe a vegánsággal.
Ha látná, h nem csak úgy lehet állatot tartani, hogy kizsigereljük őket és tárgynak tekintjük őket.
@@emb3rke Én is pont ilyen állásponton vagyok. Egy az, hogy az ázsiai emberek 90%-a laktóz- ill. tejérzékeny (és mint tudjuk, az ázsiaiak k.va sokan vannak), innen (is) ered ez a 75%-os emberi érzékenység a tejre. A másik pedig hogy ha nem is tenyésztjük az állatokat, akkor maguktól szaporodnak annyit, amennyi nekik kényelmes - értem ezalatt hogy például a szarvasmarhák akkor is kérődznek, ha nem tenyésztjük őket és akkor is szennyezi a levegőt az általuk kibocsájtott metángáz.
Sajnos láttam. Gyerekkoromban rendszeresen jártam tanyára nyaranta, otthon pedig voltak tyúkjaink. Szörnyű volt mikor le “kellett” vágni őket.
Lehet készíteni datolya, és kókusz nélkül? Egyiket sem szeretem sajnos különösebben.
Szia! Igen, a kókusz lehet bármilyen olajos mag (pl kesu, napraforgó, mandula), a datolya lehet bármilyen édesítő (cukor, agave, juharszirup, rizsszirup).
@@vaszonzsakoslany8695 Nagyon szépen köszönöm a választ🙂 Eddig a zabtejet vettem de most kedvet kaptam, hogy otthon készítsem el magamnak.
A kesudio is kornyezetszennyezo legjobb tudomásom szerint. Így hogy lehet az ebből készült tej környezetbarát?
Igazad van, a kesu valóban környezetszennyező, sőt legjobb tudomásom szerint nem is fair trade. Én egyszer kóstoltam, nem jött be annyira.
A szója a legjobban környezet szennyező talan mert amikor termesztik elég sok metán szabadul föl...
én így tudom) :)
Csak az a szója amit állatok takarmányozásához természetének, a bio szója ártalmatlan.
@@vaszonzsakoslany8695 Mi a különbség a két szója fajtája,termesztése és a metán kibocsátása között?
Az hogy az egyiket Dél-Amerikában termesztik, nagyon nem bio módon, horribilis méretekben, a másikat meg csak kis mennyiségben, bio módon, Európában.
Ez nagyon jó lett! Ki fogom próbálni mindegyiket!
Kedves Évi!
Annyit tennék hozzá kiegészítésül, hogy melyik tej kinek való: az állatvilágban is nem egy és két példa van rá amikor egy-egy egyed másik faj kölykeit táplálja, tény az egyed számára mindig az azonos fajba tartozó nőstény teje a legtáplálóbb.
Illetve lenne még egy kérdésem a zabtejbe tett datolya/kókusz mennyire környezetbarát? /mivel ezek Afrikából vagy Ázsiából importált növények/
Kedves ingrid!
A kérdésedre egy kérdéssel válaszolnék: milyen állatfajokat ismersz, akik többezer hektáros börtönkomplexumokat tartanak fenn, amiben akaratuk ellenére fejnek és ölnek más fajokat egész életükben? És milyen állatfajokat ismersz, amik felnőttkorukban is fogyasztják akár saját fajuk, akár más faj anyatejét?
Sajnos konkrét tanulmányokat most nem találtam kifejezetten a datolyáról, de az biztos, szinte minden egzotikus gyümölcsről/növényről (narancs, mandarin, kókusz, datolya, banán stb.) elmondható, hogy ökológiai lábnyomuk nem kicsi, ami részben a szállításnak, részben a termesztésnek köszönhető, ezek a növények sok vizet igényelnek ahhoz, hogy lédús gyümölcsöt hozzanak, és valószínű az is, hogy a datolyát szüretelő munkások élete sem leányálom. De az is biztos, hogy az egzotikus gyümölcsöknek tulajdonítható üvegházhatások töredékei a tej- és húsipar által fenntartott állatfarmok vízigényének.
Ha szívesen készítenél olyan zabtejet, amilyet a videóban láttál, de aggódsz a datolya ökológiai lábnyoma miatt, nagyon ajánlom a melaszt, mint alternatív édesítőszert - ez a cukorkészítés melléktermékeként létrejövő egyfajta cukornádszirup. Teljes értékű, karamelles ízű édesítőszer, ami a cukortartalom mellett rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Kókuszreszelék pedig helyett például zsírosíthatod a tejet dióval is, ez Magyarországon is honos, növényi tejek készítésére nagyon jól alkalmazható olajos mag.
És mi egyértelműen nem tartozunk az állati egyedek fajába nem? Akkor nekünk nem való. :)
A datolya és a kókusz: igen ezek import dolgok, ebben igazad van. Azonban Évi például valószínűleg csökkentett már akkorát (olyat hatalmasat) az ökológiai lábnyomán, hogy ez valószínűleg belefér. Szinte lehetetlen úgy élni, hogy semmi import dolgot nem veszünk magunkhoz. De Évi nagyon sokszor támogatta, "reklámozta", felhívta a figyelmet az itthoni termékek vásárlására, fogyasztására.
@@rebekakulcsar4753 A tejen nem értem a fennakadásokat azzal kapcsolatban semmilyen kérdést nem tettem fel pusztán tényeket osztottam meg, mivel nem volt pontos ami a videóban elhangzott.
Mindemellett, ha arról beszélünk, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunk nem hiszem, hogy a legmegfelelőbb népszerűsíteni a datolyát, kókuszt és a többi ehhez hasonló gyümölcsöt.
@@heberblanka9098 El kell keserítselek, de az emlősök közé tartozik az ember. Nagyanyáink és dédnagyanyjáink korában amikor egy anyának nem volt valamiért teje a csecsemőket is tejjel etették pontosabban kecsketejjel, mert az hasonlít leginkább az emberi anyatejhez.
@@ingridmartin6963 Így van, tévedtem, a tejjel kapcsolatban valóban nem tettél fel kérdést. Szerintem nem hangzott el explicit módon, hogy nem fordul elő a természetben, hogy x faj y faj anyatejét issza, csak az, hogy alapvetően az adott faj teje az adott faj kicsinyének való elsősorban. De jó, hogy résen vagy és minden apró rezdülésre odafigyelsz, szerintem tartsd meg ezt jó szokásod az élet minden területén, hiszen konstruktív, éleslátó kritika viszi előre a világ fejlődését! 🙌
Átpörgetve a kommenteket több olyan hozzászólást is találtam, ami arra irányul, hogy a tejtermelés se feketén-fehéren polarizálható és ez nagyon örömteli! Azt gondolom, fontos lenne árnyaltan beszélni ezekről a témákról annak érdekében, hogy reális képet kapjanak az emberek. Az örök klasszikus példám, miszerint a csomagolt növényi tej-etikus kisgazdaságból származó állati tej ökológiai lábnyomát összevetve már nem olyan drasztikus a különbség vagy akár még környezetbarátabb is a legeltetés. Illetve a nagyipari állattartásról készült, elrettentő hangulatú dokfilmek szükségszerűen torzítják a képet. Ezért ide teszek egy kis alternatívát, ami árnyalhatja a képet és segíthet abban, hogy ne feltétlenül végletekben gondolkozzanak az emberek.
ruclips.net/video/jIBEifcq5v8/видео.html
Koszi és egyetértek!
Ez nagyon jó ! Én kókusztejet és szója tejet iszom mindennap ! Nagyon jó és hasznos volt ez a videód !Én is kipróbálom ezt a receptet !!! Köszi a feltöltést !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Ilyenkor úgy sajnálom, hogy nagyon durván allergiás vagyok a zabra, pedig a legtöbb vegán recept alapja és amúgy imádom az ízét, de nem ehetem jó ideje😭😭😭
Jajj nagyon sajnálom! 😔 És a magtejek szóba jöhetnek? Mert akkor csinálok arra is recepteket.
@@vaszonzsakoslany8695 Igen, nagyon örülnék egy ilyen videónak, mert nem igazán találtam hasonló tartalmat 😘😉
Kedves vagy, hogy válaszoltál 😌
Csak annyit szeretnék mondani, hogy azt mondod, hogy ez olcsóbb mint a bolti tej...nalunk 1 csomag datolya 800 Ft...durva. Esetleg valahonnan lehet olcsóbban beszerezni?
Van esély arra hogy a növényi tej után megy a hasunk? Át kell szokni? Nekem ment a hasam a mandulatej után
Ilyenről megmondom őszintén még sosem hallottam, sokaknak pont hogy a tehéntejtől szokott hasmenésük lenni. Előfordulhat hogy a mandulával nem volt jóban a szervezeted. Szerintem próbálj ki más fajta növényi tejet, akár ezt a házi készítésűt és remélem nem lesz gond 💚
Elkészítettem, mert szeretnék változtatni, de sajnos nem ízlik és gyanítom, hogy ez a kókusz miatt van :( tudok segíteni, hogy mivel válthatnám ki? Vagy ha egyszerűen csak nem rakok bele?
Szió! Bármilyen olajos maggal ki tudod váltani, pl mandula, kesu, napraforgó, de el is hagyhatod belőle. 💚
És mi a vélemény a legeltető állattartásban tartott és pásztor életmódú (nem génkezelt, ősi magyar fajták, hozamfokozás nélkül) állatok tejével kapcsolatban, amik elkenörzött ökológiai termelésből származnak?
Amennyiben te magad is ősi magyar szürkemarha vagy, igyad nyugodtan, nem lesz tőle bajod, sőt. De ha az emberi fajhoz tartozol, akkor akármilyen hiper-szuper módon tartott állat tejét iszod is, az nem neked való, hanem az adott állat kicsinyének.
@@flammerv köszönöm. A témával kapcsolatos tanulmányt mellékelni tudnád, amire az állítást alapozod? A jobb megértés céljából. :)
@Alexander
ha tényleg annyira érdekel, te magad is megteheted, hogy keresel, számtalan tanulmányt fogsz találni. Mert ha csak azért írod, hogy tanulmányt kérsz, hogy kötekedj, erre a vonatra én nem szállok fel. Ennél értékesebb az időm, minthogy kételkedő kötekedőkre pazaroljam.
Ha valóban érdekel a téma, ajánlom a figyelmedbe az instagramon janko_robi_taplalkozas_kutato csatornáját, illetve Varga Balász Vegán morzsák című podcast csatornáját. Mindkettőből sok hasznos információhoz lehet jutni. Ha az angol nyelv is játszik, akkor Dr.Michael Greger videóit és írásait böngészd, a www.nutritionfacts.org oldalon vagy itt a YT-on. De megjelent már két könyve is magyarul, azokat mindenképp olvasd el.
@@flammerv nem véletlenűl kértem hivatalosan alátámasztott tanulmányt. Én a munkából kifolyólag adok táplálkozási tanácsokat bereknek és arrol már találtam igazolást, hogy a Holstein, tenyésztett faj valamint a nem megfelelő módon tartott tehenek teje tartalmaz olyan módosított fehérjéket, amiket az emberi szervrzet nem képes megfelelően vagy egyáltalán feldolgozni.
Viszont a jelen világban, amikor egy vélemény alkotó ember állít valamit, annak igenis kötelessége vállalni az állítasa mögött álló érveket. És a tudomány jelen állása szerint ennek a legmegbízhatőbb formái az ellenörzött, hivatalos kutatások, statisztikai adatok és egyéb lekövethető források.
Ezek nélkül minden csak egy állításnak minősíthető, sajnos.
Ebben remélem egyet értünk és nem veszed kötekedésnek! :)
@Alexander
mármint most kérdőre vonsz, miért nem támasztom alá az állításomat kutatásokkal? Az előbbi kommentemben adtam erre választ.
L
Tehát: linkek helyett továbbra is ajánlom olvasásra a fent említett könyveket, illetve csatornákat. 😉
Szia! Én imádom a csatornád, miattad kaptam ihletet, hogy környezettudatosabban éljek, de egyre inkább vegán a csatorna mint zerowaste
Veganuár van, most ezért csinálok erről több tartalmat. A július a műanyagmentességé, a január a veganizmusé, a szeptember a használt ruháké.
Ez a videó szokás szerint valami izgalmas és fantasztikus^u^. Le a kalappal Évi^u^ szép munka^u^.
Mandula a kislányom kedvence :-)
Szia! Csalódás😢😭😥... aroma😱😱😱😱amúgy szuper receptek! 😉
Nem annyira témába vágó, de a kedvencem anyás csoportokba: Úristen dehogy adom neki más anyatejét, ha nincs tejem inkább a tápszer (és közbe leundorítozzák más anyatejét), de mikor kezdik a hozzátáplálást óóóóóó ne csak tehéntejet neeeee - persze érthető, na de szerintem nem nézték meg miből van a tápszer ( persze koraszülött babák stb. stb. esetében tényleg nagy találmány) De imádom az emberi logikát :D Isszák tényleg inkább más állat tejét, de pl. nővérem is meg én is szívesen adtunk volna anyatejet - senkinek nem kell :/ sőt leadni is nagyon körülményes. Szomorú :(
Teljesen egyetértek!
Szia Évi:) Én nem javaslom a kávézacc bőrradírt, mert a szemcsék nem egyenlő méretűek, ezért felsérthetik a bőrödet.
Szia. Azt szeretném kérdezni hogy hogy lehet Laktóz mentesen. De még is vegánan étkezni vagy inni
Tudom hülye kérdés de engem érdekel
Szia Hanna (vagy Boglárka?)! A növényi alapú étrend alapból laktózmentes mert laktózt a tejtermékek tartalmaznak, amit vegánként nem fogyasztunk. Amúgy én is laktóz érzékeny vagyok és hála ennek az étrendnek, már nem fáj a hasam 💚🌱
Köszönöm! Köztévében a helye ennek a tartalomnak!
😁💚
Szia Évi!
Nem vegánként, csak kíváncsi vásárlóként mi is vettünk már mandula- és zabtejet. A mandulás nagyon nem jött be, pedig amúgy szeretjük enni. A zabtej sokkal semlegesebb ízű, azt itthon is készítjük azóta már. Meglepődtem, mikor a bevásárlózacskón szűrted át. Eszembe nem jutott volna.... Pedig mennyivel egyszerűbb kimosni is, mint a laza szövésű konyharuhát, amiből zacskót varrtam. Úgyhogy köszi az ötletet, meg a recepteket is. Legközelebb így is kipróbáljuk. Mi zabkeksz tésztájába tettük bele, persze, ott is jó volt. Lényeg, hogy ne dobjuk ki, kár lenne érte!
Üdv: Ildi
A zabkeksz is szuper ötlet 😃
Szia Évi!
Kérlek szépen az arányokat q tej elkészítéséhez le tudod írni, hogy hány dl víz kell hozzá kb?
Szia nagyon jó lett a videó ✨
Tetszett hogy ezt ilyen szórakoztató módon adtad elő :) Mi is magunknak készítjük a növényi tejet . Leggyakrabban mandula tej készül , de én szeretem a barna rizstejet és a kókusz tejet is. A mandula és kókusz pépből lisztet készítek , a barna rizs pépből pedig krékert :)
Naaaa végre valaki értékeli a humorom 😃
A barna rizstej milyen ízre?
@@vaszonzsakoslany8695 hát rizstej ízű 😂🙈 nem tudom megfogalmazni . :) ejszakàra beàztatva, abba nem szoktam édesítőt tenni , csak álá natúr . Nekem tetszik , Viszont csak pàr napig jó, mert utána benyákosodik. És használat előtt jól fel kell rázni , mert hiába szűrőm le , akkor is marad benne üledék. Próbáld ki ha gondolod , és szuper pénztárca barát is :)
Kedves Évi!
Nagyon tetszett a videó, és szívesen kipróbálnám a növényi tejet, viszont ilyen enyhe allergiás reakcióm van a datolyára, a mandulára és sajnos a kókuszra is... A zabtejből ki lehet hagyni valahogy a datolyát?
Valamint olyan kérdésem lenne hogy hol lehet téged támogatni? A patreonról fogalmam sincs miaz 😅
Szió!
Persze, igazából csak édesítés gyanánt tettem bele, de lehet helyette cukrot vagy bármilyen édes szirupot használni (pl agave, juhar vagy rizsszirup), és a kókuszreszeléket is ki lehet hagyni. 💚
A Patreon egy támogató oldal, ahol 1-25 dollárral lehet támogatni a munkásságunkat (ez minden alkotó Patreon oldalán egyénileg meghatározott összeg) és időnként oda is posztolok extra tartalmakat vagy előbb debütál ott a legújabb videó.
Nekem az is óriási támogatás ha nézitek tartalmaimat és dobtok egy likeot 🥰
A nyírfából is lehet kinyerni nyírfa cukrot és vizet. Állítólag egy éjszaka alatt megtellik egy 0'5-től 1,5 literes palack. De segítsetek ki ha tévedek.
Teljesen eggyet kell értenem azzal ,hogy nem kell-nem szabad fertőzni a környezetet fölösleges műanyaggal vagy vegyszerrep,de ugyan már most ez komoly???!Tejet nem eletlen isszuk év ezredek óta.Van egy olyan mondás az okos ember nem mindent hisz el amit hall a még okosabb pedig tudja ,h melyik részét higgye el.
Azért mert valamit sokáig csináltunk nem feltétlenül morális vagy helyes. Sokáig volt rabszolgaság, a nőknek nem voltak jogaik és a nyilvános kivégzés is egy mindennapos dolog volt 200 évvel ezelőttig. De ma már egyiket sem tartjuk elfogadhatónak. Miért ne terjeszthetnénk kő alapvető jogokat (például az élethez való jogot) az állatokra is, amikor ma már nincs is szükségünk a termékeikre?
Senki sem gondol a metalhead nézőkre? Mármint aláfestő zenének. Mostanában elég sok vidót nézek minimalizmus-környezetvédelem-vegánság témakörben, mindenhol nyugis zene, madárcsicsergés. Kéne egy tökös rocker is, aki ezekkel foglalkozik.
Vettem a jelzést 😎
@@vaszonzsakoslany8695 :D
Ajánlom a "Vegan Black Metal Chef" videókat, én sírtam rajtuk. :D
@@zzsofi1552 meglesem :D
@@zzsofi1552 valóban zseniális
Szia Évi ☺️ a tej és az átálakított süti pontos receptjét meg tudnád adni?
Persze!
1 bögre zab
1/2 bögre kókuszreszelék
1 tk vanília aroma
1 csipet só
5 szem datolya (vagy amivel édesíteni szeretnéd)
1 liter víz
Turmixold össze, szűrd le és fogyasztható is. Hűtőben 3-4 napig eláll, fogyasztás előtt rázd fel, mert leül az aljára.
A snickers pontos receptje a videó leírásában van, Kristóf zabos alapját a tej után megmaradt pulppal helyettesítettem. 💚
@@vaszonzsakoslany8695 Nagyon szépen köszönöm🤗💚
Mindig szerettem a húst és a tejtermékeket. A hústól mostanában elég gyakran megundorodom vagy csak nem kívánom, de még így is elég sokat fogyasztok, sajnos. A tejtermékek közül is a kedvencem a tej, minden mennyiségben képes vagyok meginni magában hideg. Hiába tudom már évek óta, hogy nem jó, régen nekem is voltak emésztési zavaraim miatta (az elmúlt években egyáltalán nem észleltem). Jobban szeretem, mint bármelyik üdítőt. Régóta szeretném kipróbálni a növényi változatát, de eddig csak sima lektózmenteset ittam, viszont én azt túl édesnek és vaníliásnak éreztem. Valaki tudna ajánlani olyan növényi tejet, ami nem túl édes és vaníliás? (a kókusz ízét se szeretem annyira)
cukormentes szojatej
Mint növénytermesztő agrármérnök mondom a véleményemet!
Nem teljesen értek egyet ezzel az egész mozgalommal és azokkal az indokokkal amikre hivatkoztok. Első sorban egy előttem hozzá szóló nagyon jól írta le ha nem egy ennyire túlnépesedett libernyak Európa és USA lenne, sokkal de sokkal kevesebb élelmiszer-re lenne szükség. A rengeteg pazarlás sokkal nagyobb környezet terhelést jelent mint az a pár boci fejèse. Egy másik videó alatt egy komment a háztáji állattartás-rol szólt amivel messze menőkig egyet kell hogy értsek, környezet barát teljes mértékben, és marhára hasznos is mint minőségi élelmiszer ellátás mint gazdasági értelemben. Azokat az állatokat nem kell és nem lehet cuki-n nézni amikre csak is haszon szerzés céljából tartunk ha nem lenne tej és húsipar akkor ezek az állatok meg sem születnek. Ennyi erővel az emberi biorobotok tartása a gyártó szalag mellet is egy rossz dolog, hogy ha azok nem lennének hogyan lenne apple, tesla, Huawei és a többi óriás multi.
A növénytermesztés árny oldaláról miért nem szól a fáma sosem nitrit szennyezés, halált okozó vegyszerek pl Dél Amerika, Ázsia, Afrika ahonnan rengeteg élelmiszert inportalunk.
Mi egyszerűen nem tekintünk rájuk tárgyként. Ugyanúgy érző, érezni képes lények ők is, éreznek fájdalmat, szomorúságot és örömöt is. Ha nem tennénk meg ezt kutyákkal és macskáknak, akkor miért tegyük meg tehenekkel? Nincs különbség. A haszonállat és házikedvenc ember alkotta fogalmak, az állat szemszögéből semmit sem jelentenek. Miért okozzunk nekik szenvedést ha el lehet kerülni?
@@vaszonzsakoslany8695 De az emberre akkor tárgyként tekintesz, akik a gyártósoron, mint a hangyák vagy a méhek tizedmásodpercre pontosan rakják össze nekünk pl az autót vagy bármi mást? Sajnos a vegánoknál én ezt vettem észre, hogy oké nem tárgyként tekintenek az állatokra ez nagyon szép dolog, de kb minden más élőlényre tárgyként tekintettek. Na és mi van azokkal az emberekkel, akik pl. Ázsiában a rizsföldeken dolgozik, mint a gép vagy bárhol máshol? Azok nem emberek? Vagy az nem számít mert nem állatokat bánt?
Én se támogatom a húsipart olyan hú de nagyon láttam én is filmeket, hogy mi is történik ott. Mondjuk megjegyezném, hogy legalább a vágóhidon a gyorshalált kapják és nem a fájdalmasabb szenvedést. De ez másik téma nem megyek bele.
Évi az utóbbi időben nagyon erősen megváltozott a videók hangvétele. Ez nem az, hogy magabiztosabb lettél vagy mondjuk humorizálsz. Én talán úgy írnám le a viselkedésed, amit másik gúnyosnak vagy felsőbbrendűnek irtak le (néha én is érzékelem ennek halvány jeleit), hogy kezdesz passziv-agressziv aktivista lenni. A stílus amiben beszélsz egyre többször inkább bicskanyitogató és ellenszenvet kiváltó, mint inspiráló. A low waste videóidban nem ilyen voltál. Ott maximum néha mondtál egy-két rossz információt de az előfordul. Itt lassan egy év után kezdem azt érezni, hogy nem éri meg a te videóidat nézni, mert egyre többször inkább már hibáztatást vagy degradálást érzek a videóidban. Mindenevő emberként mondom tudom mi működik a husiparban. Láttam ezeket a filmeket is, amiket a vegánok mindig említenek. Mindet láttam megnéztem, de én előtte is tudtam hogy a hús honnan kerül a tányéromra vagy a tej a kávémba. Nem értem a vegánok miért hiszik azt, hogy a mindenevők egy barlangban nőttek fel, ahol semmit nem tudunk a külvilágról. Lehet, hogy vannak olyanok, akiknek ezek új információk, hogy a hús nem a fán terem stb, de ne általánositsunk. Mert ha a videóidban ez a stílus fog tovább menni akkor szerintem maximum a saját eddig szépen felépített váradat fogod lerombolni, amit nehezen tudtál felépiteni a low waste életmóddal.
@@sziiszii13 Örömmel hallom, hogy empátiával fordulsz a növények felé :) Akkor gondolom szeretnéd ha minnél kevesebb növény pusztulna el miattad, nem? Minden állatnak enni kell adni az élete során, például nagyjából 10 kg takarmány szükséges 1 kg marhahús előállitásához. (és ebbe az nincs beleszámolva, hogy az állattenyésztésnek nagyobb a területigénye, ezért ahhoz több fát kell kivágni, a területfelszabaditás érdekében ) Igy az a legjobb megoldás, hogy minnél kevesebb állatot eszel, és helyette közvetlenül növényeken keresztül viszed be a tápanyagot. :)
Ha Évi csatornáján vagy, valószinüleg érdekel az is, hogy az ételekkel amiket eszel mennyire terheled a környezetet, jól gondolom? Van erre egy kalkulátor, amivel le tudod csekkolni: www.bbc.com/news/science-environment-46459714
Emellett pedig a mindenevőről vegánra váltás átlagosan 73%-al csökkentheti az ember ökológiai lábnyomát, igy ez a legnagyobb lépés amit környezettudatosság érdekében lehet tenni :) www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/veganism-environmental-impact-planet-reduced-plant-based-diet-humans-study-a8378631.html
Képzeld 5 évvel ezelőtt én is borzasztó idegesitőnek, dogmatikusnak és túlérzékenynek gondoltam a vegánokat :D De nem is emiatt lettem vegán, hanem mert környezettudatosabban szerettem volna élni, (később az is bejött, hogy etikusabban) és emiatt egyre kevesebb húst, tejterméket, halat, és tojást ettem, aztán valahogy a vegánságnál kötöttem ki, pedig úgy gondoltam, én soha nem leszek vegán :D Persze nem ez az egyetlen mód arra, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat, de szerintem elég hatékony :) Mindenesetre nyugodtan igyál tejet, egyél húst, tojást, halat ez a te döntésed és felelősséged. Nem fognak érte megszólni, hiszen az emberek többsége igy tesz. Kivéve ez a csaj, ha őt meglátod, menekülj :D ruclips.net/video/bcv2lOOJYI8/видео.html&ab_channel=BiteSizeVegan
Nagyanyám nem hitte volna, hogy az őskori Princess turmixgépét erre fogom használni. :D Az újonnan vett daráló a répát se viszi, ez még a fakanalat is leaprítja. xD
😂😂😂💚
De jó! 🥰 Évek óta növényi tejet iszom, mert fáj a hasam az állati eredetű tejektől. Nagyon jól jött a videód, mert én is tudok ezekután költséghatékonyan és természet tudatosan növényi tejet és finom vegán sütit készíteni. Eddig csak a 16. napnál tartok, de nagyon tetszik ez a diéta, életvitel. Csak a 12 éves fiamnak kell külön főznöm.
Tök jó dolog keverni az alapanyagokat pl a zabot kókusszal ahogy a videóban mert így gazdagabb lesz az íze,én például azért nem szeretem annyira a bolti növényi tejeket mert sokszor nagyon vízes ízük van de a házi módszerrel mi szabályozhatjuk a zsírtartamát ha a zabhoz kesudiót, kókuszt vagy más olajos magvat keverünk.fincsi és jó dolog ez a növényi tej ajánlom kipróbálni.🥰👍
Igen, valószínűleg nagyon felvizezik azokat.
Szia Évi! A mogyoróvaj helyett mással is lehet készíteni ezt a receptet?
Szia, a tejcsi meddig áll el így hűtőben?
3-4 napig prímán, de garantálom hogy előbb el fog fogyni 😄
úúú már nagyon vártam! :D
Nekem egy kerdesem lenne. A csokolade es a Floranak a csomagolasaval mit csinalsz? Kidobod? Vagy ujra hasznositod? Erdekes szamomra.
Szelektíven gyűjtöm :)
Szia Èvi! Köszi a "receptet". Ma csinàltam belőle kakaót a kislànyunk imàdja, mert a zab ahogy melegìtem besűrűsödik, krèmes lesz! Igazi forrò csoki èlmèny, holland kakaòval ès sztìviàval. 😊
😍😍😍 úgy örülök hogy tetszik!
Szia. Datolya nélkül is meglehet csinálni? 😊
Persze! Ha szeretnéd mással édesíteni, akkor tehetsz bele cukrot vagy valamilyen édes szirupot :)
Helló! Nekem annyi kérdésem lenne, hogy meddig áll el ez a zabtej? Köszi előre is!
Kb 3-4 napig, de garantálom hogy előbb el fog fogyni 😃
Én a tejről és tejtermékekről nem tudok lemondani, szerves részét képzik az étrendemnek. Viszont arra oda figyelek hogy honnan jön. Helyi gazdaságban ismerem a gazdát, a tartási körülményeit a teheneknek, azt hogy mennyire érzékeny szűrési módszerekkel "tisztitják" a tejet és az igényeknek megfelel. Bár a növényi tejeket is szívesen kipróbálnám, csak kis boltokban nehezebben beszerezhető az emberi fogyasztásra alkalmas zab, mandula.( Nyilván ezt sokszor települése válogatja, de általánosságban ez elmondható)
Van ez a székely vicc :
Apjuk! Úgy hallottam, hogy a Sára terhes.
Az az ő dolga!
De azt is mondják, hogy tőled van a gyerek!
Az az én dolgom!
Én a vízbe vetem magam!
Az meg a te dolgod!
Szia Évi! Van olyan "vászonzsákod" , ami érettebb, esetleg csöpögős, levet engedő gyümölcsökhöz jó? Ha van, milyen márka, hol lehet beszerezni? Én ilyet keresek, mert velem többször előfordul, hogy ilyen gyümölcsöket veszek a piacon.
Az áfonya, meggy, málna stb ilyesmikhez kellene? Mert ahhoz szerintem jobb inkább nagyobb dobozt (a fagyis a legjobb) használni tapasztalataim szerint.
Szerintem nincs gond azzal, ha valaki önnellátásra törekszik és falun háznál vagy kis tanyán tart 1-2 tehenet, ami legelőn (is) táplálkozik többnyire.😊
Szia! Én azt szeretném kérdezni, hogy ez esetben miért nem a támogatják a vegánok a kisgazdákat, például kis piacokon? Egyáltalán nem rossz indulatból kérdezem, csak sztem ez jó megoldás lehet.🙄
Ugyanaz történik a kis farmokon is, csak kicsiben. Ha lehet állati dolgok nélkül élni, és szuper finom ételeket enni, ráadásul úgy hogy fenntartható a szervezet számára és még a környezetnek is jót tesz, miért ne?
@@vaszonzsakoslany8695 Nem kötekedni szeretnék, de huzamosabb ideig nem lehet "állati dolgok" nélkül élni. Ez lehetetlen. Húsra, tojásra stb. szüksége van a szervezetnek.
Nem, nem tortenik ugyanez a kis farmokon!
Borzaszto sarkalatos az eletszemleleted ilyen teren.
Az en csaladom a ket kezevel latta el az allatokat, nem lattak sem gyogyszert, sem mesterseges tapokat, amitol ket heten belul vagni lehetett oket stb... Nevezhetjuk divatos neven bio gazdasagnak, csak 25 evvel ezelott nem tudtuk, hogy ez a neve annak, amit csinalunk.
A zoldsegeinket is magunk termesztettunk, piacra joforman csak kenyerert es fuszerekert jartunk.
Ha akkoriban nem ugrik meg a nagyipari husfeldolgozas, akkor talan nem megyunk csodbe.
Ebbol eltunk meg akkoriban, valamint a szuleim mellette oriasi foldeken dinnyet es uborkat termesztettek, sajat felhasznalasra pedig kb a letezo osszes mas zoldseget, ami szinten bio volt.
Ha akkoriban tobb tamogatast kapunk, akkor nem kellett volna 7 evvel ezelott kulfoldre menekulnunk, hogy elhessunk!!! Hatalmas foldeket, a csaladi villankat es az egesz eletunket kellett hatra hagynunk, mert levaltottak minket a multik.
Most itt tamogatjuk a gazdakat, mert ez tobb generacios csaladoknak a megelheteset jelenti, es soha sem tennek maskepp.
Orvos vagy kedves Zsombor? Mert a legtöbb nagy dieteikai szervezet már kimondta hogy a növényi alapú étrend fenntartható a szervezet számára az élet minden szakaszában:
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19562864/
Miért? A kis farmokon nem ölik le az állatokat? Természetes úton haláloznak el talán?
Viszonylag laikus vagyok ilyen témában, de lenne egy teljesen komoly kérdésem, mert tényleg nem értem ez miért van így. Mi az oka annak, hogy a növényi alapú tejek jóval drágábbak, mint a klasszikus tehéntej? Ha egy árban lennének tök szívesen vennék olyat, legalább csak hogy kipróbáljam. Azzal pedig azt hiszem nem vagyok egyedül, hogy gyakran az ár a legmeghatározóbb, ha dönteni kell melyik fajtát is vegye az ember, a lényegében ugyanazt a funkciót ellátni hivatott termékből.
Több okból: egyrészt azért mert nem olyan nagy a kereslet még ezekre a termékekre mint a tejre, másrészt a tejipar adókedvezményt és állami támogatásokat kap, a növényi cuccok pedig nem. Viszont (!) van egy-két márka ami olcsóbb, az otthon készített pedig még a tehéntejnél is kedvezőbb árban. A Lidl és az Aldi saját márkás növényi tejei nagyon olcsók, a Dm-é közepes árkategóriában van. A legdrágább az Alpro és hasonlók.
tudom, hogy te nem szereted, de nekem a mandula tej lett a kedvencem. 😅💚
Akkor te biztosan szereted a marcipánt is 😄 jól tippelek?
@Angelina Tóth, azt is szuper könnyű otthon elkészíteni😉
@@vaszonzsakoslany8695 hát ez furcsa lesz, de utálom! 😅
@@zilia84 még nem próbáltam, de majd nagyon szeretném! 😄
nekem is a mandula, és imádom a marcipànt is😁
Egy olyan kérdésem lenne, hogy zabtejből palacsintát is lehet sütni?
Persze! Érdemes durum liszttel csinálni és almapürével vagy pépesített banánnal szuperül lehet helyettesíteni a tojást. :)
Nagyon sajnálom ezt a stílusváltást Évi. Igazi gúnyolódó, magad felsőbbrendűnek érző vegán aktivista lett belőled. Elég szomorú :(
Hol látsz ebben a videóban gúnyolódást? Hol látsz ebben a videóban felsőbbrendűsködést? Kérlek mutasd meg, hány perc, hány másodpercnél? Érdekel, mire gondolsz.
szerintem egyáltalán semmi felsőbbrendű vagy gúnyolódó nincsen sem ebben a videóban, semelyik másik videóban:)
Nem értem h ezt miért mondod :( szerintem jó a video és nincsen benne gúnyolódas
@ Tomi Benkó 0:13-tól nekem ez az "azt hiszed hogy a tehenek nem szenvednek a tejadástól?" dolog erősen lenéző például
És 1:57-től sem túl baráti a hangnem, de ez csak én vagyok. Csak arról van szó hogy nagyon megváltozott a videok hangneme a vegán váltás óta. Nem a vegánsággal, hanem annak propagálásával, a mások életébe belenyúlással (ez nem Évire vonatkozik amúgy) van a gond. Mondom ezt úgy, hogy teljesen megértem, hogy ha valaki a vegán táplálkozást választja. De úgy beszélni a tejről, mint hogyha az gennyes véres szaft lenne, teljesen indokolatlan.
Szia! :)
Igaz ez nem ide tartozik, de megkerdezhetem mivel szokited/fested a hajad? :)
Szekeres O. Noémi vegán fodrász szőkítette ki (ha jól emlékszem Davines termékeket használ), utána Herbatint szintén vegán & cf minden mentes festékkel festettem be, de azóta megint lenőtt és most egy darabig nem is tervezem festeni.
Sziu😇hány napig tud el álni a hüttyőben?😇🩵🥛
Hol lehet kapni ilyen szűrőt?
Ezt a Spárban vettem, újrahasználható bevásárló szütyő. 300 Ft körül van egy 3 db-os csomag.
Köszönöm a választ 🙂
Szia Évi! Feliratkozó vagyok, és mindegyik videódat meg szoktam nézni, szeretem is őket, úgyhogy amit most írni fogok, abszolút pozitív kommentnek szánom, nem kritikának, inkább észrevételnek. Az instagramon és itt is mondtad már, hogy nem érted sokszor, hogy egyes állatrészeket miért neveznek másképp, pl bacon, illetve hogy a cégek sokszor a vegán alternatívákat úgy reklámozzák/csomagolják, mint például a növényi húspótlókat és alternatívákat, mintha tényleg húsok lennének, pedig sok vegàn pont ezt akarja elkerülni. Szerintem ez egy teljesen fair pont, DE. Ilyenkor jönnek a növényi tejek. Táplálkozástudományi szempontból (harmadéves dietetikus hallgató vagyok) a tej anőstény emlős állatok tejmirigyeinek (emlőinek) időszakosan kiválasztott váladéka, ami az utód(ok) táplálására szolgál a születés utáni időszakban. Na már most, a zabtej, kókusztej társai nem ezek, szóval így nem is nevezhetjük őket tejnek. A cégek sem adják már és azt hiszem soha nem is adhatták a tej nevet ezeknek az italoknak pont emiatt. Ezek a zabital, kokuszital neveket viselik, mint ahogy a növényi alapú felvágott sem szalámi. Mindezt csak azért írom le neked, mert tudom, hogy te ezekre oda szoktál figyelni, de ebben a videóban csak tejként referáltál rájuk. Érdemes erre odafigyelni. Köszönöm hogyha elolvastad, tényleg semmilyen kioktatási szándék nincs benne, ez csak az én véleményem!
Szia!
És mi a helyzet a kókusztejjel? Azt alapból tejnek hívjuk, mégis növényi eredetű..
Szerintem lényegtelen ez az elnevezés kérdés, azért hívjuk növényi tejnek, mert arra használjuk amire a tehén vagy más állati tejeket használtuk korábban. Ugyanez a növényi húsokkal. Most nemrégiben előterjesztette valaki az EU-ban hogy ne lehessen így hívni ezeket a növényi készítményeket, hála az égnek nem ment át a javaslat.
Ha ezen megsértődik a tejipar, akkor az csak arra enged következtetni hogy tényleg leáldozóban van az az iparág...
Én sajnos hadilábon állok a növényi tejekkel. Sokat kipróbáltam, és egyik sem ízlett a kesun kívül. Mindegyiknek fura, erős mű- vagy mellékíze van/volt nekem. Sajnos ahol lakom horror áron kapni az összes növényi tejet, kesut pedig egyáltalán nem. De ez a recept annyira egyszerű, hogy ki fogom próbálni, hátha... Kókuszt mivel lehet helyettesíteni, hogy semmiféle plusz mellékíze ne legyen? És datolya helyett lehet juharszirupot tenni bele?
Van Lidl vagy Penny felétek? Ott van egy viszonylag olcsóbb kókusztej, aminek lightosabb kókusz íze van.
@@HippieCottage Lidl van, de ahogy írtam, nem szeretem sajnos a többi növényi tejet. Lidlben van zabtej, de sajnos elég silány az is :-/
Szia!
Bármilyen olajos maggal lehet helyettesíteni a kókuszt, ez csak a krémesség miatt kell bele. A juharszirup szuper lesz bele! :)
@@vaszonzsakoslany8695 de jó, köszi :)
Kedves Évi! Nagyon tisztellek teged es nagyon szeretem a videoidat de nem ertek par dolgot. Hogy van az hogy azt mondod vegyuk a hazait mivel ha pl kulfoldi termekeket valasztunk akkor nem tesz jot a kornyezetnek az ideszallitasa (benzin) de te mégis hasznalsz kókuszzsirt kokuszolajat de a kokuszpálma itt nem marad meg tehat megint importra van szukseg! Es ezt nem elszámoltatóan kerdezem csak kivancsi vagyok! Minden jót!
Igyekszem kerülni őket a mindennapokban, a pálmazsíros termékeket amennyire lehet kerülöm, kókuszzsírral pedig nagyon ritkán készítek bármit, ha viszont igen, az minden esetben fair trade. :)
Nem hiszem, hogy a kereskedelemben kapható tejbe genny, vér és ürülék kerülne, szigorú szabályozások mellett
Ezt nem hinni kell, ez így van. 🙃
Volt élelmiszermérnök hallgató vagyok, és sajnos de. Mindegyikre megvan határozva egy határérték, ami alatt mehet a polcokra a termék, mert ilyen szinten elkerülhetetlen, hogy kerüljön bele.
Jaj hát nem csak az. Egy jó adag antibiotikum is van benne...csak hogy finomabb ée egészségesebb legyen. xD
@@szalaiszabina9069 Hogyan kerül bele?
@@adriennsarkozi6798 Az antibiotikum drága dolog - de nem csak emiatt nem adják indokolatlanul egy állatnak sem. Ha pedig beteg, akkor el van különítve, nem mellesleg a teje is elapad, vagy minimálisra csökken. Sokkal jobban ellenőrzik ezt annál, mintsem megérje kockáztatni. Ennél sokkal nagyobb az esélye annak, hogy permetszeres gyümölcsöt, zöldséget eszel...
Megjott a kedvem a zabtej keszitesehez :) mondjuk edesitok nelkul fogom, de remelem igy is jo lesz
Update: megcsinaltam egeszen hasonlit a boltihoz, de sajnos kicsit suru lett :/
Nem szoktam édesíteni és teljesen jó úgy is. Kicsit pirítsd meg előtte, forró vizet önts rá és hagyd állni egy órát. Ha ezután turmixolod nem lesz olyan darabos. Érdemes apró szemű zabpelyhet és sűrűbb szövésű zsákot használni.
@@rekakanasi4364 én is megcsináltam, de abszolút nem ízlik 😔
@@biankafazekas6107 szerintem meg alig van íze, nekem rendben van🤷♀️
Azt szeretném kérdezni hogy ezt az agave szirupot vagy a juharszirupot nem itthon gyártják, termelik ugye messziről hozzák terhelve ezzel a környezetet 😱szóval nem használhatnék helyette mézet ami itthon terem? 😀Én nem vagyok vegan de ha elkezdenek kevesebb húst enni vagy apránként átállni erre az étkezésre akkor használhatnék mézet amit a termelőtől vettem? Esetleg a datolya helyett aszalt szilvát, sarbabarackot ami szintén itthon terem? Valahogy nem egyezik a mentsük meg...... jó messziről hozott termékekkel a Földet 😪😪😪!!!!!!várom válaszod!
Kedves Zsuzsa,
A veganizmus és a környezetvédelem nem egy ez ugyanaz, a veganizmus egy olyan filozofia mely elutasítja az állatok árucikként való kezelését, tárgyiasítását. A méhek állatok, ezen okból kifolyólag a méz nem vegán. Persze a kettőnek nem kell kizárni a egymást, az utóbbi időben például hazai gyártású pitypang méz-alternatívát szoktunk fogyasztani, ez a videó több évvel ezelőtt készült.
Üdv,
Évi
Szia!
Mennyi ideig kell áztatni a datolyat?
Elég 5-10 percig, csak hogy egy kicsit megpuhuljon, úgy könnyebb turmixolni. :)
Kedves Évi! Az lenne a kérdésem, hàny napig áll el a zabtej hűtőben? Korábban kísérleteztem kókusztejjel, de az másnap már nem volt az igazi.
3-4 napig fixen eláll hűtőben :)
Ez baromi jóó😍😍😍
Szia Évi
Milyen mogyoróvajat használsz?
A márka most nem ugrik be fejből, a Biobarát bio boltban szoktam venni, naaaagy kiszerelésben. Semmi extra nincs benne csak mogyoró.
@@vaszonzsakoslany8695 köszönöm szépen
Gluténmentes növényi tej?
Ha jól tudom a zabtejen kívül a többi növényi tej (magtejek, rizstej, szója és kókusztej) mint gluténmentesek. 💚
@@vaszonzsakoslany8695 elkészítésre gondoltam, tudsz valami jó receptet hozzá?
Melyikre gondolsz? A magtejeket nagyon egyszerű csinálni. Egy bögre hámozott mandulát turmixolj össze tetszőleges mennyiségű vízzel (ha egy liter tejet szeretnél, akkor 1 liter vizet tegyél bele), juhar/rizs/agave sziruppal, majd szűrd le, pont mint a videóban csináltam, és kész is :)
Érdemes előre beáztatni a mandulát egy éjszakára, úgy még krémesebb lesz!
@@vaszonzsakoslany8695 köszi
Egyébként teljesen egyet értek, viszont a tehén nem csak akkor tejel amikor borjuzzo. A tehen kioregedeseig /amig egeszseges addig folyamatosan tejel:)
Ezt te sem gondolhatod komolyan....
Igen, ez igy van, a tehén addig tejel, amig fejik. Vagyis amig bele nem hal. Mert rettentően kifáradnak tőle, elgyengül a szervezetük a túl sok fejéstől és a várható élettarttamukhoz képest sokkal hamarabb halnak meg :( Édesanyám sokáig szoptatott engem és a testvéreimet, amikor ezt elmondtam neki, egyből megértette. :(
@@enikopusztai5957 De ha még nem feji meg senki a tehenet akkor fájdalmai lesznek tőle. Ha nincs ember aki lefejné akkor a tehenek egymásnak fejik le. Iszonyú kín nekik ha nem foglalkoznak vele.
@@Evlyn30 Hát igen, sajnos igy tenyésztették ki őket, hogy sok tejet termeljenek. Úgy tudom ez az embernél sincs másként, ha egy nőnek túl sok teje van, és nem feji le az fáj. Eleve nem kéne őket mesterségesen szaporitani :(
Ez nem igaz. Van egy laktációs idő ami ha letelik, akkor újra kell pároztatni ahhoz, hogy újra legyen tej.
Lehet hogy lényeget fogok meg én is.... amikor leszűröd a zabot, miért textil szütyőn keresztül ? Nem jó erre a fém vagy màs szita ?
Kézenfekvőnek tűnt nekem így, de szitával is lehet persze 💚
MI nem eszünk just de tejtermeket eszünk ,bocsánat az elōzzōkommentért de Tony leg hiányolom a zero waste. De imádlak és nagyon jó, hogy több környezetvédelmi korrupciot adsz. Én 10 éves vagyok és AZ anyukámat erre buzdítom de még nem tudtam rá venni.
szia! ezt bármilyen aprítóban meg lehet csinálni, vagy csak amilyet te használtál?😭
Én turmixgépben javasolnám, milyen aprítóra gondolsz?
amiben aprítottad a kekszet is pl :) turmixgépünk nincs jelenleg :/
Hááát, meg kell próbálni, vagy csinálj magkrémet (mondjuk mandulából) és egy keveset keverj össze vízzel botmixer segítségével.
Miért nem szabad sokáig turmixolni?
Akkor ragacsos lesz, ne kérdezd miért és hogyan, ennek a kémiáját nem értem, de olyan lesz akkor mint a takony 😄
fuj, akkor lehet anno azert volt nyalkas, amikor probaltam
Na csak ennyit szerettem volna a metángáz kapcsán, az állattartás mára Iparrá vált, mivel hagytuk.
De talán el lehetne kezdeni kicsiben is az állattartást, igen Hús fogyasztás céljából.
Nem vagyok vega,vegán.
A Paleo étrend híve vagyok.
Mindenkinek egyéni dolga mit eszik, s mit nem.
Egy gondolatot megért, hogy ezt megosszam veletek. Szerintem a Falvak várják Vissza Szeretettel a Lakóikat a városokból.
Kicsiben kell elkezdeni, nem kell Farmot létrehozni, de egy kis háztáji önellátás mindenkinek jár.
Mi Magyarok megtehetjük, mert nem vagyunk túlnépesedve, hát éljünk ezzel a csodálatos lehetőséggel! :-)
Miután sajnálatosan elnéptelenedtek a falvaink.
Ma pedig sajnálatosan a külföldiek vásárolják fel régi Falvainkat, köszenhető ez a kormányi rendeletnek. Már így is kiárusított Ország a miénk. Remélem nem hagyjuk, hogy ez az Iparosodás fejetlenség sokáig menjen így tovább! Pl.Kosaras csere kiskereskedelmet kellene létrehozni minden Faluban!
A háztáji kistermelőket támogatva köztük az állattartást is újra a régi lenne, ha tömegesen összefogva nem vásárolnánk a boltokba meg a sok mérgezett élelmiSZERt.
Nekem akkor van bajom a veganokkal amikor a vallás gyakorlókkal. Tudniillik amikor elkezdenek hittéríteni.
Kedves Erzsébet,
Bekopogtattam az ajtaján? Nem, ön kattintott saját akaratból a videóra. :)
@@vaszonzsakoslany8695 Mérget mertem volna inni rá, hogy ez lesz a válasz. Itt és most, ebben az esetben ez így van. Ezzel kaptad meg a lehetőséget, hogy legyen mivel takarozni.
Mivan?
Szóval Ön szerint védeni és szeretni az állatokat olyan rossz lenne?
Kipróbáltam ezt a tejet, mivel eddig a kedvencem a mogyorós volt,de ez is finom. Viszont pár kérdésem lehet? Lehetséges,hogy már kérdezték,de nagyon sok a hozzászólás. Szóval: Hogy csinálod,hogy ilyen könnyen kicsavarod? Már sokszor használt zsák? Én a tchiboba vettem most,mert ott volt most közel,amit erre írtak,de párom favágó keze is megszenvedett vele. Emellett van esetleg pontosabb mérték rá mint a pár szem és a fél bögre? :D Tudom,hogy saját ízlés,de az alapanyagokkal kísérletezni is inkább pazarlás.. :/
A zsákot a Spárban vettem, zöldséges háló, sokszor használtam már erre és teljesen jól működik. Arányokban nagyon nem vagyok jó, leginkább érzésre szoktam főzni, de legközelebb lemérek mindent és kiegészítem a videó leírását.
Én meg értelek hogy Vega vagy. De miért kel eröl beszélned hogy geny meg ürülék van benne. Mások atól még szeretik nem kel el elveni más,"étvágyat"
Vega=Vegetáriánus ,nem eszik húst.
Vegán az Évi.
Azért mondja el nagyvalószíleg mert az "A hol vagy Ingrid" féle Milka csoki reklámok ahol előadják ezt a tömény bullshitet nagyon messze vannak a valóságtól.
Ha szereted igyad, nincs ezzel semmi baj,de igenis jo tudni a valóságot mert ez az igazi ára a tejnek.
Remélem nyitott leszel azért 1-2 receptre 🙂✌️
@@justme2291 A reklámokat pont olyan fenntartásokkal kezelem, mint mondjuk ezt a videót. Attól még, hogy valaki állít valamit semmi bizonyíték nincs, hogy az úgy is van. Amit viszont nem értek az az, hogy ha valaki nem akar tejet inni vagy húst enni, akkor azt milyen okból akarja valami hozzá hasonló, illetve pont úgy kinéző dologgal pótolni. Nekem ez úgy jön le, hogy undorító dolog a tej - ennek ellenére inni akarok valamit, ami pont úgy néz ki, mint az. Hogy egészen világos legyen mit akarok mondani : számomra ez pont olyan, mint mondjuk az, hogy undorító a takony, azt nem eszem meg, viszont akarok valamit enni, ami pont úgy néz ki, olyan állagú és hasonló ízű, mint az, amitől undorodom... Logikai bukfenc.
@Andrea Kiss például azért szeretnék a vegánok "pótolni" az állati eredetű termékeket, mert egyikőnk sem született vegánnak! Mi is ettünk/ittunk azelőtt ilyesmit, és nem azért lettünk vegánok, mert nem ízlett az adott étel/ital, hanem azért, mert megtudtuk, hogy milyen gusztustalan módon abuzálják az állatokat azért, hogy mi fogyasztók kielégíthessük az igényeinket, és tovább nem szeretnénk ebben részt vállalni! Állatvédelemből, állatszeretetből! Ezt jelenti vegánnak lenni, hogy nem ártassz érző állatoknak!
Azért még mi is szívesen iszunk egy finom habos kávét vagy kakaót, talàn ez nem bűn! ;)
@@emiraabdelfattah1538 Számomra nem bűn, de ha nagyon kötekedni akarnék mondhatnám, hogy ha állati eredetű termékek nélkül lehet élni, kakaó és kávé nélkül pláne lehet. Mind a kettő ajzószer, ráadásul hosszú úton érkezik ide...
Bocsánat, de továbbra is ott tartok, hogy ha valamit pótolni akarok, akkor az azt az üzenetet hordozza, hogy hiányzik. Márpedig ha hiányzik, akkor az én értelmezésemben rúgtatok egy öngólt.
@Andrea Kiss a kávét/kakaót példaként hoztam fel, írhattam volna bármi mást is, értsd jól! Azzal egyet értek, persze, hogy nem szükség szerű ezeket fogyasztani, aki akarja igya, aki nem nem! Ez amit írtál egyáltalán nem tartozik a vegánsághoz, tehát ahhoz, hogy ne zsákmányoljunk ki és bántsuk az állatokat ha másképp is meg lehet oldani és el tudjuk készíteni (ha maradunk a fenti PÉLDÁNÁL) , a tejes kávét!
Kíváncsi vagyok mi a véleményed vagy a véleményetek a "házi" tehéntejről. Tehát, amit nem nagy üzemekben állítanak elő, hanem a falu szélén feji meg a bácsi a saját tehenét és eladja a tejét a helyieknek. Én kb. ilyen tejen nőttem fel és a szüleim is meg az ő szüleik is. Ezzel személy szerint nem érzem, hogy gond lenne.
Ez nem ilyen támadó jellegű poszt csak tényleg kíváncsi vagyok, hogy vélekedtek erről.
Én úgy vagyok vele, hogy ha nincs szükségem rá, ráadásul intoleranciám is van, akkor mi okom lenne ilyet venni 🤷♀️
Nyilván, barátságosabb ismerős tehenétől venni, aki öregségben hal meg, de ez nem mindenkinek kivitelezhető, pláne nem ilyen mennyiségben, mint ahogy manapság fogyasztják...
Mikor elkezdted mesélni mimindent csinálnak szegény tehenekkel elsírtam magam. Nem tudtam róla, de már kb. mióta az eszemet tudom nem iszom, nem eszem tehén tejet. A szüleimmel a kókusz tejet szeretjük és idén karácsonyra csináltam házi készítésűt. A szüleim nagyon büszkék voltak rám.
Bless your kind heart 💚
Bevallom, én nem vagyok vegán, de a tehéntejet én is évek óta igyekszem kerülni, azokból az okokból, amik a videóban elhangzottak. A növényi tejek közül a rizstej a kedvencem eddig, de nagyon tetszettek a videó végén a receptek, úgyhogy ki fogom próbálni ezeket is!!
Szia! Engem érdekelne egy videó arról, hogy igazából megéri e jobban többszörhasználatos, de műanyag, textil, vagy üveg dolgokat venni, mint eldobható, de papír társaikat (például szilikonos muffinforma, szilikon sütőpapír, mosható szalvéta, ilyesmik) mert engem sokszor leszólnak ilyenek miatt, hogy ezek még rosszabbak mint a papír, akkor is ha többször felhasználom őket.
Másik ide kötődő téma pedig, amit sokszor megkapok, hogy a többször használatos dolgokat minden alkalommal el kell mosogstni, amivel rengeteg vizet hadználok el. Ezekről neked mi a véleményed? 🙂
A mosogatást lehet kímélően intézni, míg egy eldobhatós alternatíva legyártása több millió liter víz felhasználásába és kezelésébe kerül.
Pontosan! Az előttem kommentelővel értek egyet. 💚