Schron przeciwlotniczy w bytomskich Miechowicach - Blog odkrywcy
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Subskrybuj mój kanał - / @blog_odkrywcy
Przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się udostępnić 50-metrowy odcinek. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.
W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.
Obiekt znajduje się przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.
#blogodkrywcy #schron #wojna #historia #bunkier #urbex #militaria #muzeum #bytom #miechowice #musicfordestruction #tajemniczyświatruin #śląsk #polska
Fajnie
😉
Super
😉
Rewelacja
😉
Super miejsce
Zgadza się
Ekstra
😉
Zwiedzamy schron - muzeum z ciekawą ekspozycją, do którego warto przyjechać.
Super
😉