Difúzně Otevřená Skladba Dřevostavby je jen Marketingová Strategie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 янв 2025

Комментарии • 32

  •  Год назад +13

    Nejhorší lež je polovina pravdy, že. Difuzně otevřená vs. uzavřená - to není rozdíl primárně na vnitřní, ale na vnější straně stěny. Jestli máte uvnitř parotěsnou folii anebo prolepené OSB - na to sere pes. Ale zásadní je, že si připustíte, že se tam zevnitř přes to či ono vždycky nějaká vlhkost dostane a že ji na VNĚJŠÍ straně stěny dáte možnost odejít. Takže za mě: uvnitř vlhkost klidně "uzavřete" nebo jen "brzděte", ale nezaklápějte vnější stranu stěny OSB deskou, nýbrž nějakým paropropustmým materiálem, Pavatex Isolair třeba.

    • @ondrejheryan8780
      @ondrejheryan8780 8 месяцев назад

      mám vnější stranu zakopenou palubkami, je dřevo paropropustnější než osb nebo je to celé špatně?

    • @DREVOSTAVBAsvepomoci
      @DREVOSTAVBAsvepomoci  8 месяцев назад

      Nejhorší jsou teoretické úvahy nepodložené zkušeností...

  • @adamprucha1232
    @adamprucha1232 Год назад +1

    Zdravím, zajímalo by mě, zda toto platí i v případě, že se někdo rozhodne zateplit z venkovní strany třeba pomocí EPS, nevzniká potom tzv. Double vapour barrier?

  • @ondrejheryan8780
    @ondrejheryan8780 8 месяцев назад

    Dobrý den,
    co když je exteriér dřevostavby zaklopen palubkami přímo na konstrukci? Jak se dá tohle řešit? Mám vážné obavy, že případná vlhkost prostupující zevnitř nebude mít kudy uniknout a celá stavba začne pomalu hnít...

  • @linejajtak
    @linejajtak Год назад +2

    Názor který jsem slyšel:
    Udělám si difůz. otevřenou stavbu, protože kdybych si náhodou někdy poškodil zeď, tak to nemusím tolik řešit - můžu klidně udělat do zdi díru sekerou a nemám takový problém, jako kdybych udělal hřebíkem díru do difůz. uzavřené stěny.
    Každopádně, čím více sleduji videa, nejen Tvoje, tím více nevidím důvod stavět difůz. otevřenou stavbu, stejně jako třeba stavbu bez instalační předstěny, ačkoliv mnoho firem takové domy nabízí.

  • @janjakab1235
    @janjakab1235 Год назад +1

    Zdravím, mňa by zaujimal Váš názor na skladbu stenu s ekopanelov?

    • @DREVOSTAVBAsvepomoci
      @DREVOSTAVBAsvepomoci  Год назад +2

      Dle mého skromného názoru je to stejná kokotina jako třeba hempcrete. Žijeme v době kdy cokoliv s nálepkou "EKO" nebo "BIO" je dle "lepší" než vše ostatní a je důležitější splňovat papírově všemožné nesmysly, emisní povolenky a hlavně platit za všechny certifikáty oprávnění jinak výrobce nezíská dotace atd. Začarovaný kruh... Kdo si z těchto hovadin chce postavit dům, nech sa páčí. Já bych v tom nebydlel a nedal bych za to ty peníze :-D

    • @Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez
      @Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez Год назад

      Ekopanel je to iste, co drevovlaknita doska, akurat ekopanel je zo slamy. Cize je mozne z toho spravit kvalitnu stavbu. Co sa tyka nazvu eko - vyroba slamy produkuje nasobne viacej CO2 a ineho znecistenia ako vyroba mineralnej vlny. Ved predsa to "obilie" musite vypestovat, co su emisie. A slama sa neda vyrabat "pomocou fotovoltiky" ale mineralna vlna sa da... Navyse ta slama obsahuje mineraly, ziviny ktore ta rastlina vstrebala zo zeme a ked ich odstranime a ulozime v izolacii tak na poli budu chybat. A vyroba toho co do pola treba doplnit, stoji dalsie emisie. Ale ked date slamu zozrat krave tak z toho je hnojivo ktore ide naspat na pole aj so vsetkymi zivinami, kolobeh...

    • @jakubsebor4756
      @jakubsebor4756 Год назад

      @@DREVOSTAVBAsvepomoci Já si dovolím nesouhlasit. Abych postavil dům z ECOpanelů, tak potřebuji paletu vrtů a 2 palety pěny. Co je na tom ekologického? Možná to, že v tom budou časem běhat myši jako v každé jiné skladbě ze slámy.

  • @peterpruch
    @peterpruch Год назад +5

    Dovod preco ist do difuzne otvorenej skladby je nedovera v schopnost, poctivost a realizovatelnost utesnenia vsetkych prestupov firmou ktora to stavia, ako aj nedovera v zivotnost akejkolvek zazracnej lepiacej pasky. Pokial viem, tak nie je na trhu dom, ktory by mal v sebe parozabranu prelepenu paskov, a mal uz 50 rokov, takze nie je mozne to dokazat ze to tak dlho vydrzi. Taktiez casom sa moze ta folia vekom rozpadnut, ako aj ju mozu prederavit mysi, hmyz ci nesikovny majitel. No a to by som chcel vidiet ze parozabranu niekto vymeni v celom dome.
    Co sa tyka blow door testu, predpokladam, ze sa vetsinou u neho podvadza penou ci docasnou paskou pochybnej kvality, aby sa dosiahli pozadovane parametre.
    Mate skvele videa ktore su odborne na vysokej urovni, len tak dalej, vela som sa naucil. Mam pocit ze su zamerane pre ludi, ktory hladaju idealny pomer cena/kvalita. Je tu ale este skupina zakaznikov, ktory davaju doraz na ekologiu a cena je druhorada. Skuste si na vikend prenajat napriklad dreveny srub a uvidite, ze zit a dychat v takej stavbe je uplne ina uroven kvality prostredia. Napriklad tam necitit ziadne chemicke vypary ako v beznych stavbach alebo tradicny problem s regulaciou vlhkosti vzduchu, to dokaze masivne drevo na jednicku.
    Ekologia v drevostavbe je dnes ale problematicka. Ak by tam boli len drevene steny tak je to v pohode, ale sadrokarton ktory je nejak lepeny s kartonom, osb desky ktore su tiez zlepene vlakna dreva, plastove folie, silikon na utesnenie spar, vsetky umele a synteticke folie na parozabrany, plastove okna, vinylova podlaha, drevotrieskovy nabytok, vsemozne natery, no katastrofa toto uhlidat aby to bolo ekologicke. Ano, vetsina tychto vyrobkov bude udavat nizku emisnu triedu, to ale neznamena ze sa z tych materialov nic toxickeho neodparuje. No a teraz si nakombinujte vsetko co sa odparuje zo vsetkych tychto nizkoemysnych vyrobkov a mame problem. Nakoniec zijeme v takej chemickej toxickej fabrike. Skuste si schvalne nainstalovat v dome cidlo na VOC a ine tekave latky, zhrozite sa co za koktejl dychate vy a vasa rodina. Ciastocne sa to da riesit rekuperaciou zapnutou na vysoke obratky, lepsie by bolo ale zamysliet sa nad tym, z coho si staviate dom a co si davate do interieru.
    V jednom z komentarov su spominane ekopanely, co je velmi zaujimavy material. Pri stavbe domu je treba totiz zvazovat hodne parametrov a vyhody/nevyhody roznych materialov. Ekopanely maju skvelu pevnost, narozdiel od sadrokartonu ci sadrovlakna. Je mozne na ne obycajnym vrutom do dreva pripevnit vsetok bezny nabytok co v dome mate. Priklad za vsetky kuchyna ci kupelna, nemusim riesit kde dam ake vyztuze drevene do konstrukcie, proste to privrtam a hotovo. Dalsia skvela vlastnost je akumulacia a tym padom aj zabranenie prehrievaniu interieru v lete, co by bolo ale na dlsie vysvetlovanie. Samozrejme toho je mozne dosiahnut viacerimi vrstvami osb desiek ci sadrovlakna, to by bolo ale cenovo a realizacne niekde inde. A to som este nespomenul skvelu poziarnu odolnost, zvukovu a ciastocne aj tepelnu izolaciu.

  • @tominmorris7661
    @tominmorris7661 Месяц назад

    Kdyz tam budu mit cirkulaci vzduchu a normálně vetrat tak vlhkost mit nebudu vubec ne?

  • @danieltencl3630
    @danieltencl3630 Год назад +1

    Přemýšlel jsem, co použiju pro svou chatu v lese, kde je trvale vysoká vlhkost a vzal jsem do úvahy své neschopnosti - a zvolil difúzně otevřenou skladbu, kde parobrzdou je OSB4 na vnitřní straně trámů. Co se týká pásky, i spoje OSB jsou překryté páskou s otazníkem životnosti pásky, ale i když mi to někde bude utíkat, nebude to mít vliv na konstrukci.

    • @DREVOSTAVBAsvepomoci
      @DREVOSTAVBAsvepomoci  Год назад

      Když to bude někde utíkat tak to BUDE mít negativní vliv na konstrukci. Tímto nesmyslem, že je difúzně otevřená skladba vlastně "nezničitelná", je prodáván velkými firmami tento nesmyslný technologický paskvil. Ale každému podle chuti.

    • @danieltencl3630
      @danieltencl3630 Год назад +1

      @@DREVOSTAVBAsvepomoci Ok. Je to možné, nejsem odborník, stavěl jsem si svoje, tak jsem se rozhodl, třeba blbě, uvidíme. Chtěl jste vědět důvod, odpověděl jsem vám. Těsnost u folie bych stejně nedokázal dodržet. Líbil se mi tu proto příspěvek navrhující venku použít dřevovlákno místo OSB i když by uvnitř byla nepropustná folie - tak jsem to stavěl, izolace dřevovlákna šla zvenku na trámy nejdřív.
      Mimochodem dědova chata byla letní, měla crawlspace, základy na písku žádné (betonové plotové bloky na zemi), na sucho naskládané cihly držící rošt také jen položené na zemi - a sucho. Po 90 letech byl zničený základový trámek na základech (asi díky nízké výšce odvětrávaného prostoru 0,3m nad povrchem) a při používání chaty v zimě konstrukční spoje kudy dlouhodobě unikal teplý vzduch, ve stěnách myši a mravenci. Dřevo určitě nebyl smrk. Zajímavost - izolace u mladší přístavby jen 60 let staré Rudým právem, celé noviny připínáčkem, daly se číst.

  • @nedrpigmen6006
    @nedrpigmen6006 Год назад

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký způsob (dif.uz./dif.ot. nebo jiný) používají při výstavbě domu američtí
    Perkins buildings brothers? Domy zateplují stříkanou izolací, prolepuji zvenku osb desky páskou, ale použití
    fólie jako parozábrany jsem u nich neviděl. Děkuji za informaci, Petr.

  • @vdt4037
    @vdt4037 Год назад

    ja budu stavet mensi chajdu, ale myslim take na dif. otevrenou stavbu. Nechci resit instalacni predstenu. Zajimalo by me fin. porovnani tedy techto dvou typu. Slo by prosim nakreslit prurez steny dif. otevrene a uzavrene stavby a trochu se o tom rozepsat ? Moje stena by mela byt, ze vnitr -> takto: sadrokarton, osb12, 10cm min.vata (v konstrukci 5x10), membrana (paropropustna smerem ven), 5cm polystyren, membrana, palubky. Pripadne muze nekdo zhejtit :) a napsat svuj koment. Stavba cca 25m2

    • @pavelhusak3365
      @pavelhusak3365 Год назад +4

      Podívejte třeba na stránky CPD, mají tam spousty konstrukčních detailů. Dle mého názoru je do dif. otevřené skladby OSB12 moc slabá a polystyren tam vůbec nepatří.

    • @danieltencl3630
      @danieltencl3630 Год назад

      Zvolil jsem u sebe předstěnu, kudy vedu kabely, vodu, protože jinak u difúzně otevřené skladby bych měl ze stěny parodálnici a ne parobrzdu. Mimochodem i když jde o chatu, tak počet kabelů je skoro stejný jak u baráku, doba, kdy nám stačily tři kabely jsou pryč. Moje otevřená skladba nemá membránu, protože by brzdila páru při cestě z kamenné vlny, tam musí být po celou šíři za OSB difúzní spád, aby se to samo vysušovalo směrem ven, to si hlídejte. Polystyren stopro ne, dal jsem dřevovlákno, odvětrávaná mezera latěma, pak vaše palubky. Poraďte se s někým znalým než přes internet, nestojí to tolik a ušetří vám to dost povzdechů po realizaci. Když čtu jak máte špatně navrženou otevřenou skladbu, budete mít ve svém návrhu i jiné chyby, které se po realizaci velmi špatně odstraňují.

    • @milanfriedel-flimel6193
      @milanfriedel-flimel6193 Год назад +1

      Zaujímavé riešenie,dať difúzne otvorenú fóliu smerom von a následné ju zalepiť difúzne zatvoreným polistyrénom.

    • @vdt4037
      @vdt4037 Год назад

      @@danieltencl3630 Aha, takže myslíte zvenku, místo polystyrenu, dát dřevovlákno, odvětrávaná mezera-chápu, pak palubky. Hm..jasný, vnitřek 15mm OSB. Já ten typ, co popisuji, mám nakoukaný z toho jak to dělá týpek u své chajdy (v USA). Pracuje také jako carpenter. Děkuji za tip. Jinak předstěnu chápu kvůli kabelům, ale přišlo mě to u tak malé stavby zbytečné a pracné. Hm..popřemýšlím.

    • @vdt4037
      @vdt4037 Год назад

      @@milanfriedel-flimel6193 Ne, fasadni polystyren urcite neni difuzne uzavreny. Obycejny polystyren bych tam nedal :) Ale i ten snad neni uzavreny.

  • @tom_kaufis
    @tom_kaufis Год назад +1

    Já stavě difúzně otevřenou,když už dřevostavba,tak ať přes ní hezky fouká 😂

  • @mexiko684
    @mexiko684 5 месяцев назад

    Je rozdiel akú použiješ izoláciu. Sú izolácie ktorým trochu vlhkosti nevadí a sú izolácie ktorým moc vadí aj ta trocha izolácie. A teda podľa druhu izolácie si môžeš vybrať fóliu ktorá sa tam môže hodiť viac.

  • @slofo22
    @slofo22 Год назад +1

    A preco to vymysleli ked to nestoji za nic? Nieco na tom predca musi fungovat ked sa to vymysli dobre. Neviem pitam sa...

  • @martinskoloud5062
    @martinskoloud5062 11 месяцев назад +2

    Takhle tendenčně podané informace, že se nestydíte...