Repozytoria cyfrowe UW. Wywiad z prof. UW dr hab. Anną Ceterą-Włodarczyk

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 июл 2024
  • W nowej serii filmów do rozmowy zaprosiliśmy badaczy i badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w swojej codziennej pracy korzystają z cyfrowych repozytoriów. Poprosiliśmy, by opowiedzieli nam o wpływie takich rozwiązań na działalność naukową i realizowane przez siebie projekty. Sprawdzamy także, jak, zdaniem praktyków, idee otwartej nauki i otwartego dostępu zmieniają kształt i charakter prowadzonych dziś badań naukowych.
    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. UW dr hab. Anną Ceterą-Włodarczyk z Instytutu Anglistyki UW, kierowniczką projektu Polski Szekspir (polskiszekspir.uw.edu.pl).
    Na Uniwersytecie Warszawskim działają dwa repozytoria instytucjonalne:
    - Repozytorium Instytucjonalne ReIn UW repozytorium.uw.edu.pl/ gromadzi i udostępnia pełnotekstowe publikacje naukowe (wraz z metadanymi), materiały dydaktyczne, prace dyplomowe i raporty badawcze autorów afiliowanych przy UW.
    - Repozytorium Dane Badawcze UW danebadawcze.uw.edu.pl/ gromadzi, przechowuje i udostępnia dane badawcze generowane w trakcie badań naukowych prowadzonych na UW.
    Oba wpisują się w ideę otwartej nauki, która zakłada dążenie do zwiększania dostępności informacji naukowej dla wszystkich. Otwarty dostęp do publikacji i danych badawczych sprzyja wymianie informacji między naukowcami, przyspiesza tempo badań naukowych i zwiększa ich transparentność. Zarówno Repozytorium Instytucjonalne UW, jak Repozytorium Dane Badawcze UW znacząco wpływają na widoczność i zasięg badań naukowych, wspomagając wymianę informacji i rozwój współpracy naukowej. Jednocześnie ułatwiają spełnianie wymogów grantodawców i instytucji oceniających.
  • НаукаНаука

Комментарии •