II Rzeczpospolita: cienie i blaski: prof. Marek Kornat [WYKŁAD]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 июл 2023
  • ▶ OBEJRZYJ wykład prof. Marka Kornata, wybitnego znawcy międzywojennej Polski i DOWIEDZ się WIĘCEJ o #IIRP. Na wybranych przykładach prof. dokonuje oceny dorobku odrodzonej Polski i wskazuje zarówno jej „grzechy”, jak i osiągnięcia, formułując również postulaty badawcze na przyszłość. 📢 Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat ❓ ▶ Obejrzyj konferencję naukową na #IPNtvKonferencje i POZNAJ dzieje II Rzeczpospolitej Polskiej w całej jej złożoności 👉 bit.ly/3r7Veqr Historycy podejmują próbę obiektywnego i otwartego spojrzenia na bilans ówczesnej odrodzonej Polski z perspektywy ponad stu lat. Jakie są najnowsze wyniki ich badań❓
    Stulecie zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza z jednej strony, a decyzja o budowie portu w Gdyni z drugiej stały się pretekstem do podjęcia próby obiektywnego i otwartego spojrzenia na bilans II RP, w ramach którego trzeba pochylić się zarówno nad osiągnięciami, sukcesami, jak i porażkami młodego polskiego państwa.
    W opinii publicznej, a niekiedy i w świecie naukowym można dostrzec uproszczony obraz międzywojennej Polski: bądź jednoznacznie pozytywny, bądź zdecydowanie krytyczny. Oba te podejścia stanowią przejaw (de)mitologizacji II RP. Proces ten ułatwia zarówno dziedzictwo kilkudziesięciu lat komunistycznej propagandy, jak i odreagowanie PRL-owskiej polityki historycznej, a ponadto wciąż aktualne, choć reinterpretowane spory polityczne sięgające korzeniami okresu międzywojnia.
    Oczywiście, w obu narracjach można odnaleźć realne zjawiska. Bohaterska i zwycięska walka o granice, bezprecedensowe postępy w przezwyciężaniu dziedzictwa trzech zaborów, wielkie inwestycje, szybki rozwój infrastruktury, odrodzenie kultury i nauki czy budowa pozycji międzynarodowej współistniały z poważnymi kryzysami politycznymi i gospodarczymi, odchodzeniem od demokracji, napięciami narodowościowymi czy trudnymi relacjami z sąsiadami. Rozumiejąc rzeczywistość międzywojnia w całej jej złożoności, warto - z perspektywy stulecia - podjąć próbę obiektywnego i otwartego spojrzenia na bilans II RP, w ramach którego trzeba pochylić się zarówno nad osiągnięciami, sukcesami, jak i porażkami młodego polskiego państwa.
    Pojedyncza konferencja i publikacja oczywiście nie wyczerpią tej niezwykle bogatej problematyki, ułatwią jednak dalsze, bardziej pogłębione badania, oferując nowe spojrzenie na epokę.
    Patronat medialny: TVP Historia, Dzieje.pl, Historia.org.pl, Historykon.pl, Historia Polska Zbrojna
    🔔 SUBSKRYBUJ i bądź zawsze na bieżąco 👉 bit.ly/IPN_Konferencje
    i IPNtv 👉 bit.ly/30XgzUe
    🔹 Produkcja: Oddział IPN w Warszawie.
    Odwiedź nasze strony:
    👉 fb: / ipnwarszawa
    👉 inst: / ipn.o.warsz. .
    👉 tt: / ipn_warszawa
    👉 www: warszawa.ipn.gov.pl/
    #wykład #HistoriaPolski #IIRP #MojaNiepodległa #Społeczeństwo #Państwo #Historia #IpnWa #IPN

Комментарии • 21

  • @arturadamski71
    @arturadamski71 11 месяцев назад +19

    Jestem pod ogromnym wrażeniem naukowej klasy profesora Kornata. Wnioski oparte na wiedzy najdsolidniejszej z najsolidniejszej. Znakomite!

  • @elzbietabrezden
    @elzbietabrezden 5 месяцев назад +2

    Jestem fanką prof.Kornata zawsze z wielką uwagą i przyjemnością słucham jego wykładów, które pogłebiają i systematyzują moja wiedzę.
    Oby jak najwięcej młodych ludzi słuchało profesora,bo wykłady te uczą myślenia historycznego w kontekście teraznieszosci.Pozdrawiam serdecznie Pana Profesora.

  • @TS-zw4ns
    @TS-zw4ns 11 месяцев назад +6

    Wspaniały wykład. Pomaga ukształtować swoje poglądy w oparciu o fakty, a nie mity.

  • @DWojtowicz1988
    @DWojtowicz1988 11 месяцев назад +8

    Uczta intelektualna. Tak II RP była wielkim sukcesem, patrząc, z jakiego poziomu w 1918 roku startowaliśmy. Pamiętajmy o tym, gdy dziś zbieramy się na krytykę państwa polskiego. Szczególnie mając w pamięci 1989 roku i szarzyznę PRL

  • @mareksomianowski2517
    @mareksomianowski2517 11 месяцев назад +5

    Bardzo dziękuję Panie profesorze.

  • @casimirus2397
    @casimirus2397 11 месяцев назад +8

    Świetny wykład. Uwielbiam słuchać pana profesora!

    • @ulkas.6406
      @ulkas.6406 11 месяцев назад +1

      Dokładnie. Ja też

  • @danutakrzywda
    @danutakrzywda 11 месяцев назад +5

    Ciekawy wyjątkowo wykład....

  • @marekwitos7350
    @marekwitos7350 11 месяцев назад +4

    Zapowiada się ciekawie

  • @ginek73
    @ginek73 9 месяцев назад +5

    Profesor Kornat ma jeden najwazniejszy atut którego nie da sie kupić czy nauczyć.Nawet najbardziej skomplikowane kwestie potrafi tak przedstawić ze dla amatora pasjonata historii jak ja jest to jasne i zrozumiałe .a to nie częste u takich fachowców .Gdy pojawia sie taki program z profesorem Kornatem to nic tylko robic kawkę coś na ząb i słuchać .i cenic należy że kompletnie nie czuć sympati politycznych gdy taki temat jest poruszany i jest to przedstawione bardzo obiektywnie.

  • @dunajec32
    @dunajec32 11 месяцев назад +2

    Kraków jako miasto "Kongresówki"? Ups! 24 min 35

  • @EwaMaga-os5gh
    @EwaMaga-os5gh 11 месяцев назад

    Niech sobie spplojży w dowód osobisty . Z ŁACINY DOMINUTO MAKSIMA ,co oznacza i PESEL.

  • @jarekdwaski241
    @jarekdwaski241 11 месяцев назад +8

    Kryzys gospodarczy w Polsce zaczął się przed wojną Rosji z Ukrainą panie profesorze. Winę za to ponosi narząd Mateusza Jakuba Morawieckiego. 19:12

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 9 месяцев назад

      Ale wojna jeszcze bardziej pogłębiła kryzys

  • @Tomekscorpion
    @Tomekscorpion 11 месяцев назад +2

    popierdółki ... Trzeba było z Niemcami ruszyć tak jak poszli Węgrzy i Rumuni i wyczekiwać, obserwować rozwój sytuacji - koniunktura zawsze się zmienia .... Dziś nikt nie ma pretensji do Węgier, Słowaków i Rumunów, a podczas wojny nie zostali tak wymordowani, kraje tak zniszczone jak Polska !!! Propagowanie takiej wersji historii jest szkodliwe ...

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 9 месяцев назад

      I gówno by z tego wyszło. Zamiast Niemców to Warszawę zburzyli by Sowieci a o Ziemiach Odzyskanych można by było pomarzyć.

  • @andrzejplewa2454
    @andrzejplewa2454 11 месяцев назад

    Powstało Państwo - Prusacy przywieźli Piłsudskiego pociągiem a Brytyjczycy przywieźli Paderewskiego statkiem.

  • @xtb5158
    @xtb5158 11 месяцев назад +1

    Ukraińcy, Niemcy a Żydzi? Nie było ich w Polsce? Nieuk?

    • @maniekmaniek3985
      @maniekmaniek3985 11 месяцев назад +7

      O ruskich nic nie wspomnisz ,bo masz przekaz z Kremla?