kvasok mam zo suseneho, oziveny, a z raznej chlebovej muky, rozkvas vyzeral dobre, cesto ale strasne lepive, musel som pridat muku a je velmi hutne, neviem, kde je chyba
Dobrý deň Lenka Mančíková z Ľubošovej kuchyne, s Vašim postupom sa mi ražný chlebík podaril na prvý krát, teda čo sa chuti týče, tvar bol vydarený až pri druhom, čo však nevadí, aj keď aj oči jedia :) . Videl som ozaj vela postupov, ale ten Váš ma oslovil najviac, žiadne prekladať x krát po x minútach a podobné postupy, aj keď aj tie chlebíky boli aj krásne a určite aj velmi chutné. Ďakujem a prejem všetko dobré ! Atila.
Dobrý deň. Sme radi, že pečiete z kvásku. Perfektne upečený chlieb je naozaj malý zázrak a tak trocha aj veda. Čo ešte môžete skúsiť, aby chlieb nepraskal: - dôležité je nemať cesto príliš mokré (veľa vlhkosti sa odparuje z chleba) alebo suché (rýchlo sa tvorí kôrka), - dobre chlieb premieste aj pri tvarovaní, zabránite tvorbe vzduchových bublín na nesprávnych miestach, - dobre utesnite chlieb vo šve, ktorý by mal pri pečení byť na spodnej strane chleba, - chlieb pri kysnutí prikrývajte (Lenka to robí plávacou čapicou), udrží vlhkosť a kôrka tak skoro nevyschne, - treba správne cesto nakysnúť: keď strčíte prst do nakysnutného cesta a 1. diera sa hneď uzavrie = podkysnuté, 2. diera sa neuzravrie = prekysnuté, 3. diera sa uzavrie asi dopolovice = správne nakysnuté cesto. Treba si nájisť svoju cestu a "oko", - používajte na začiatku pečenia paru, oddiali tvorbu kôrky, neskôr plech vyberte a pečte do krásnej chrumkavej kôrky, - dostatočne narežte chlieb hneď pred pečením, pokojne do hĺbky aj 2 cm. Držíme palce!
Kvaskujem krátko, pokusy otrasné, ale chlebík zjeme 🤣 ani raz nebol tak pekne vymieseny a ani sa s ním nikdy tak dobre nerobilo 🙈 aké skúšam aj keď sú to nepodarky... Vaše videá mi dosť pomohli. Chcem sa opýtať zamienanie múky v receptoch za akýkoľvek druh je možné??? Ak idem robiť chlebík alebo lievance a nepáči sa mi použitá múka v recepte...☺️
Dobrý deň, Lucia! Sme radi, že videá pomáhajú. Úplne a akékoľvek zmieňanie múk nie je možné alebo jednoducho realizovateľné. Múky majú rôzne vlastnosti. V pohode však môžete zamieňať biele hladké múky (napr. špaldovú, pšeničnú alebo manitobu), biele polohrubé múky alebo aj hladké a polohrubé celozrnné múky navzájom. Pri špecifických druhoch múky to nebude také jednoduché, napr. pri pohánkovej, pšenovej, ražnej,... Odporúčam sa vtedy držať receptov zo základných alebo Vami obľúbených typoch múk. Držíme palce!
Bolo by viac než vhodné povedať v tejto časti, koľko hodín má cesto po zamiesení kysnúť na linke, teda pri izbovej teplote (v ošatke) a koľko v chladničke? Robil som si prvý chlieb podľa Vášho receptu, rozkvas bol ozaj dobrý a bublinkový s kyslým nádychom no výsledok bol vhodný pre betonárske spoločnosti...pričom som dodržal postup (ako tak podľa videa) aj typy surovín (taká múka, onaká múka,...). Nevdávam sa....
Dobrý deň, Ivan. Ďakujem za reakciu. Lenka neuvádza čas kvasenia, pretože sa naozaj môže pohybovať medzi 3 - 12 hodinami, napr. podľa teploty prostredia a sily kvásku. Mne doma to pri izbovej teplote trvá asi 4 hodiny, v chladničke cez noc. Ak cez noc cesto nevyrastie, premiesim ho a nechám od rána pri izbovej teplote. Keby niečo, píšte, prístup máte výborný, nevzdávajte sa!
Dobrý deň, opäť. Lenka sa domnieva, že okrem tých všetkých bodov, ktoré už boli uvedené, je dôležité správne vytvarovať a spracovať cesto pred vložením do ošatky. Tak skúste všetko uvedené, dúfam, že prídete na ten svoj správny spôsob. Keby niečo, píšte. Chlieb je zrejme aj tak veľmi chutný, niekedy popraská aj nám doma. Držíme palce!
Dobrý deň! Použijete ražnú celozrnnú alebo chlebovú múku s použitím ražného kvásku. Vypracujete lepivé cesto, ktoré netreba silno miesiť. Pokračujete klasickým postupom. Chlieb bude výrazný, tuhší a mierne nadýchaný. Držíme palce! Potrebujete presný recept?
@@lubosovakuchyna2895 Dobrý deň. Som trocu nešťastná. Idem piecť 4 žitný chlebík a čím ich viac pečiem sa mi zdá že je horší. Tentokrát mi rozkvas cez noc nevykysol v chladničke. Ráno som ho preto troška dokŕmila a mám ho na linke celkom podrástol. Ako dlho ho treba nechať v chladničke som ho mala skoro 18h nevipočítala som si to a v noci som radšej chcela spať :) A ďalší kvások rozrábať radšej z rozkvasu alebo zo zvyšku kvásku. Zrejme mi zoslabol. To je na dlhšiu debatu :)
Isla som presne podla receptu na bodky... vymieila som kym sa nelepilo,bolo super no pak som preklapala kazde 30min po 2h a cesto sa mi nedalo stocit do osatky a po vyklopeny sa iba rozlial do placky. Co sa asi stalo? Malo muky alebo co to? Dakujem za rady
Dobrý deň! Ďakujeme za komentár a otázku. Podľa Vášho popisu by mohlo naozaj ísť o riedke cesto (málo múky), prekysnuté cesto (už nedrží pohromade) alebo nevhodnú múku (slabú). Ozvite sa, keby niečo. Držíme palce.
@@lubosovakuchyna2895 môže byť...dnes som celý deň strávila nad internetom... ono tu neexistuje spaldova chlebova múka iba spaldova (som v UK) a chlebové sú len biela silna múka a biela celodenný silna múka. Chlebík skončil ako placka ale chutí super. Myslíte že spaldova múka Daves Farm je zlá na chlebík, lebo neviem aký je rozdiel medzi slovenskou spaldov chlebovov mukou a to našou. No skúšam ďalej...zajtra pokus číslo 4. Hahaha
Ja by som sa chcela opýtať na kvasok ako ho potom udržiavať napr.spravíme si ten rozkvas a po 12hodinach si odoberieme za lyžicu a dáme do chladničky .Keď budem piecť dajme tomu o 10 dni stačí ho potom prikŕmit len deň predtým a potom si zase z toho rozkvasu odložiť ?
Dobrý deň, Nikoleta. Ďakujeme za otázku. Kvások zvykneme prikrmovať zhruba raz za 5 - 7 dni a tým ho udržiavať pri živote. 10 dni môže byť pre kvások príliš dlho... Veľa zdaru!
Dobrý deň, rozkvas mi narástol, urobila som cesto a nechala s ho v chladničke kysnúť cez noc. Ráno som ho vybrala a bolo úplne rovnaké, ani sa nepohlo. Dala som ho kysnúť na linku, aj som ho znovu premiesila a nič sa s ním nedeje. Kde je chyba? Pri tvorbe rozkvasu mi zostal kvások, mala som ho viac než pani Lenka. Treba ho zahodiť alebo mi ešte k niečomu poslúži? Ďakujem za odpoveď 🙂
Dobrý deň! Ďakujem za otázku, Váš problém sa vyskytuje často. Neviem, aký starý je Váš kvások, mladšie kvásky totiž zvyknú mať "jednoduchšiu" povahu a pomalšie reagujú. Taktiež môže byť váš rozvkas nezrelý, nedostatočne silný alebo príliš zriedený. Vieme, že chladnička prácu kvásku spomaľuje, niekedy pri nižších teplotách natoľko, že ani celá noc nestačí na "nadvihnutie" cesta. To, že kvások nereaguje ani pri preložení do izbovej teploty, je v poriadku. Niekedy jednoducho potrebuje viac času, obzvlášť mladý kvások. Správne ste ho premiesili a umiestnili na linku. Ak sa ešte v rozkvase objavili bubliny a rozvkas sa "nadvihol", bude rovnako pôsobiť aj na vaše chlebové cesto, možno potrebuje iba viac času. Netrápte sa, kvások postupom času bude naberať na sile a určite si spolu porozumiete. Nepoužitý kvások pokojne primiešajte k oddelenému rozvkasu a odložte do chladničky na ďalšie použitie.
@@monikahorvathova6428 Áno, dá sa, vyskúšajte však, akú máte hustotu cesta, príliš riedke cesto by sa mohlo ťažko v pekárničke miesiť. S pečením budete musieť počkať, kým cesto riadne nakysne.
Zdravim, cize spravne rozumiem, ze vymiesene cesto nemusim nechat kysnut v mise a prekladat a potom stocit do osatky a dalej nechat kysnut, ale staci hned po zmiesani surovin stocit chlieb do osatky a nechat ho kysnut iba tam a vsetko bude v poriadku ?
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku. Áno, Lenka v tomto postupe dáva cesto nakysnúť hneď do ošatky. Ak však máte viac času, bežný je postup aj s dvoma kysnutiami, t.z., nechať cesto kysnúť v ošatke až na druhýkrát. Štruktúra chleba bude takto jemnejšia, chuť prepracovanejšia, komplexnejšia. Skúste si to, oba postupy budú fungovať.
prosím chtěla bych se zeptat jestli mohu péct kváskový chleba ve formě biskubského chlebíka pro mě je dobrý tvar jestli ano tak ho v něm mohu nechat kynout? A také mám dodržet záparu při pečení? Děkuji za odpověď
Dobrý deň, my domov sme si zohnali ošatku na kurze pečenia u Lenky Mančíkovej. Kamenný obchod pri Vás žiaľ nepoznám, poobzeral by som sa na internete, prípadne v skupinách pečenia s kvásom na Facebook-u. Držím palce!
@@lubosovakuchyna2895 Dakujem velmi pekne, poriesim to teda asi na internete. Chcel som si iba uzit tu radost vybrat si tu spravnu velkost na zivo a rovno si ju odniest :-) Mimochodom dnes sa mi podaril najlepsi chlieb aky som kedy jedol. 3 krat som ho prekladal v mise, nakoniec hnietol tak dlho az sa mi cesto pri natahovani na tenko prestalo pretrhat. Napriek tomu ze som obratil recept a pouzil 300 g celozrnnej a 200 normalnej, chlebik je uplne nadychany a ma dokonalu korku. Myslite si ze zohralo rolu aj to, ze mi kamaratka od nejakej znamej zohnala 7- rocny kvasok ?
@@smugglerbloodklhr2901 Gratulujem! Vydarený domáci chlieb vždy poteší a je odmenou za vytrvalosť. Staršie kvásky zvyknú byť "vyspelejšie" a komplexnejšie ako tie mladšie. Myslím, že aj starší kvások spolu s riadnym hnietením naozaj prispeli k dobrému výsledku...
Dobrý deň! Áno, správne. Plátenka sa používa ako vrstva medzi cesto a ošatku. Chráni ošatku pred väčším znečistením a jednoduchšie sa udržiava. Prajeme veľa zdaru!
juuuzer Dobrý deň! Ak používate (tzn. pridávate do rozkvasu) špaldovú múku, cesto zvykne byť na dotyk mäkké a nelepivé. Pri ražnej múke naopak, cesto sa viac lepí na ruky a ťažšie formuje. Vo Vašom prípade treba zrejme použiť menej vody, prípadne viac múky. Nech sa darí!
Aha, môže byť. Myslel som, že do rozkvasu musí ísť ražná - nabudúce skúsim špaldovú. Každopádne, cestu pomohlo, keď sa odležalo. Podarilo sa mi ho dať do ošatky a teraz odpočíva v chladničke, tak snáď sa vydarí. Ďakujem za radu!
Dobry deň, chcem sa opytať dnes pečiem svoj prvý chlieb. Môj kvások má 16dni štarter bol v poriadku aspon podľa testu z vodou. V miske mi cesto trocha nakyslo každu hodinu som ho prekladala nehala som ho 3hodiny kysnuť. Na ďalšie 3 hod som ho dala do ošatky a tam sa mi ani nepohol. Kede som mohla prosím urobiť chybu? Ďakujem za radu
Dobrý deň. Ak sa javí, že kvások je aktívny a funkčný, môže byť problém napr. v tom, že: 1. kvások je príliš mladý, 2. je ho v ceste primálo. Odporúčam nechať kvasiť cesto dlhšie. Kvások časom naberie na komplexite, jeho aktivita a účinnosť porastie... prajem ešte veľa úspechov!
@@romanakleinedlerova9067 Treba ho nechať dozrieť používaním. Dajte mu zo začiatku viac času, postupom času bude aktívnejší. Je úžasné, že ste sa rozhodli založiť vlastný kvások! Je to náročnejšie, ako získať už rozbehnutý z druhej ruky, no umožní Vám sa s ním naozaj "zblížiť". Prajem veľa úspechov!
Dakujem za toto vlakno, prave som zarobil svoj prvy rozkvas a teda aj rozkvas z kvasku - juniora. Ma 11 dni. Kvasok je zvyknuty na celozrnnu spaldovu, pre istotu som pridal aj skusenejsieho kvasku, ktory bol z raznej muky. Verim, ze sa nepobiju. Nedava mi to zmysel, verim ze kvasinky budu spolupracovat a tie lepsie adaptovane to potiahnu. Muka do rozkvasu pre istotu 100 g spaldovej celozrnnej a 100g psenicnej T650. Konzistencia celkom dobra, drzte palce, napisem ci takyto zmiesany substrat bude pre kvasok vhodny. Tesim sa :-)
Funguje. Rozkvas prekypel do misky v noci v chladnicke. Cesto sme nasledne mali aj v chladnicke, islo moc pomaly, dali sme von, no aj tak sme cakali viac nez 10 hodin na pecenie. Vysledok skvely, navod vo videu je výborný. Akurat spodok sa nam velmi malo upecie vzdy, musime vychytat (odobratim plechu s vodou, ine pecenie...).
Ahoj, Lucia! Sú možné dva základné postupy: 1. Lenkin postup. Nakŕm vždy CELÝ KVÁSOK a vytvor z neho rozkvas. Z toho rozkvasu odober na nový chlieb a zamies na cesto, ZVYŠOK rozkvasu odlož do chladu na ďalšie použitie. Prikrmuj ako obvykle, aspoň raz za 4 - 7 dní, pokiaľ nechceš piecť. Opakuj. Príklad: Kvások prikŕm napríklad 50g múky a 50g vody, vytvor rozkvas a 100g z neho použi na prípravu cesta. Zostalo Ti rovnaké množstvo kvásku s akým si začínala. 2. Iný postup. ČASŤ KVÁSKU z chladničky odober, prikŕm, vytvor rozkvas a celý použi na zamiesenie cesta. Kvások, čo zostal v chladničke, udržuj pri živote dokrmovaním ako obvykle. Odporúčam Ti vyskúšať prvý postup, takto dokŕmiš kvások rovnakým množstvom vody a múky (v pomere 1:1) podľa receptu a toto množstvo použiješ na prípravu chleba, kvások sa Ti teda nekonečne nemnoží. O oboch prípadoch by Ti však optimálne nemal zostávať kvások aj rozkvas súčasne. Stať sa však môže, použi ho napríklad na lievance. Neboj sa, si na správnej ceste za lepším chlebom. Držíme Ti na nej palce! Keby niečo, píš. Ľuboš Mego.
V predchadzajucom dieli je povedane ze na rozkvas pouzijeme 200g raznej muky a 200g vody z coho mi vychadza ze rozkvas bude mat 400g. V tomto dieli je v zozname napisane 300g razneho rozkvasu. Kde je chyba ?
Dobrý deň, zvyšný rozkvas si odložíte na ďalšie použitie do chladničky. Ten budete prikrmovať po celú dobu tak ako je to vysvetlené v predchádzajúcich častiach seriálu, až do ďalšieho pečenia chleba. Majte sa!
Teraz som az zistila, ze od 5. do 14. dna som pridavala 2 lyzice muky a 2 lyzice vody 2x a nie len 1x. To znamena, ze mozem kvasok zahodit a zacat odznovu alebo da sa s tym pracovat dalej? Dakujem
Dakujem Vam za rychlu odpoved. Este predsa len sa spytam, aby som neurobila nejaku dalsiu chybu. Mozem to teraz zredukovat na tych 60 g hmoty a pridavat dalej uz len po 2 lyziciach muky a 2 lyziciach vody? Len kolko este dni, lebo dnes mam prave 14. den a myslela som si, ze pojdem v sobotu piect chlebik..., ale asi nie. Dakujem a pekny vecer prajem
Dobrý deň, pani Ivana. Keď nechávate cesto kysnúť v ošatke, môžete tak urobiť pri izbovej teplote alebo aj v chladničke, najlepšie na jej najteplejšom mieste, teda na hornej poličke (to sa môže osvedčiť napríklad vtedy, keď chcete piecť chlieb ráno). Pri izbovej tepolote môže trvať kysnutie chleba 2 - 4 hodiny, v chladničke celú noc. Podstatné je vždy nakysnutie, teda zhruba zdvojnásobenie objemu cesta. Odskúšajte si to vo svojich podmienkach. Držíme palce!
@@lubosovakuchyna2895 a koľko času nechávate cesto v chladnicke v ošatke a aký čas na linke v izbovej teplote tiež máme 750g ošatku veľmi pekne ďakujem za odpoveď
@@borisgabriel3088 Musíte si to otestovať vo svojich podmienkach. Závisí to od viacerých faktorov: sila kvásku, teplota cesta a prostredia, čas. U nás v chladničke trvá celú noc, na linke asi 2 - 3 hodiny. Po vytiahnutí z chladu treba cesto nechať pri izbovej teplote zohriať. Podstatné je, aby cesto zväčšilo svoj objem zhruba na dvojnásobok. Držíme palce a ďakujeme za otázky!
Dobrý deň, áno cesto sa môže lepiť, obzvlášť, ak používate napr. ražnú múku. Pri následnom ročnom spracovaní použite viac múky na podsypanie pracovnej dosky.
Dobrý deň prajem. Rozkvas predstavuje živú hmotu na vrchole svojej aktivity. Táto živá hmota podstatne urýchli želané zmeny v našom chlebovom ceste: napr. premenu škrobov na jednoduchšie cukry pri súčasnom vzniku plynov, ktoré sa pri náhlom výraznom oteplení (pečení) rozpínajú a dávajú tak chlebu tú krásnu štruktúru. Túto živú hmotu (rozkvas) chceme konzervovať na budúce použitie, čo robíme tak, že ju udržiavame v chladničke, čím výrazne spomalíme jej aktivitu. Nie však zastavíme. Preto je nevyhnutné, aby sme z času na čas kvások nakŕmili ďalšími škrobmi z múky. Stačí tak 1 - 2krát týždne primiešať do schladeného kvásku trochu múky a vody. Takto dokážeme udržiavať kvások v chladničke pri živote prakticky do nekonečna. Samozrejme, ten sa nám teda časom prikrmovaním zväčšuje, čo však nevadí, pretože pravidelným pečením chleba z neho riadne ubúda. Pred pečením chleba je však žiadúce dostať túto živú hmotu opäť na vrchol svojej aktivity tým, že ju okrem prikŕmenia vyložíme z chladničky a privedieme na izbovú teplotu. Z teraz už z tzv. rozkvasu opäť uberieme na zarobenie cesta a zvyšok vrátime do chladu na budúce použitie. Kvások týmto časom naberá na komplexite mikrobiologickej aj chuťovej. Nie sú vo svete výnimočné pekárne, ktoré sa pýšia kváskom starým desiatky až stovky rokov.
Nikoleta Konecna Dobrý deň. Cesto by malo kvasiť, či už v chladničke alebo mimo nej, tak dlho, aby bolo správne vykvasené. V oboch prípadoch to môže trvať niekoľko hodín, v chladničke zväčša aj cez noc. Čas kvasenia sa môže zakaždým líšiť.
dobrý den, prosím o radu, chléb mám první, druhý den dobrý, ale podle mě je moc hutný, třetí den již nic moc, těsto jsem zkoušela jak méně, tak více husté, při řídčím se mi chléb roztékal, čím to může být, že není dost nadýchaný, děkuju
Dobrý deň, pani Ivana. Hutný chlieb môže byť dôsledkom: 1. Používania celozrnnej (najmä ražnej - žitnej) múky. Tá obsahuje menšie množstvo lepku a chlieb je preto hutnejší. Skúste nahradiť časť celozrnnej múky klasickou bielou alebo špaldovou múkou. 2. Nedostatočného kysnutia. Cesto a chlieb možno bude treba nechať pred miesením a pečením viac nakysnúť. 3. Chybou kvásku. Kvások alebo rozkvas môže byť slabý alebo v príliš malom množstve. Používajte overený a funkčný kvások v primeranom množstve (podľa receptu). Domáci pečený chlieb je naozaj najlepší hneď po vychladnutí. Každým dňom sa jeho kvalita zhoršuje. Skúste piecť toľko chleba, koľko ste schopní skonzumovať do 2 - 3 dní, prípadne sa s ním podeliť alebo použiť do iných receptov. U nás doma máme najlepšie skúsenosti so skladovaním chleba v obale so včelím voskom. Chlieb nevysychá a neplesnivie. Na Slovensku tieto obaly ponúka stránka vcelobal.sk. Držíme palce! Keby niečo, pokojne sa ozvite.
Dobry den. Uz dva krat sa mi prilrpil na utierku chlebik a bola teda riadne vymucena 😂 dve ztierky v kosi a dva chlebiky nie zle ale nepodarene... Su moc hydratovane alebo kde moze byt chyba? Dakujem za odpoved
Dobrý deň, pani Vierka. Prilepenie utierky môže mať zrejme viacero dôvodov: - ako píšete, cesto môže byť príliš vlhké, hydratované, a pri kysnutí sa lepí k utierke, - nepoužívate ošatku. Ošatka (ak ju nepoužívate) by Vám v tomto mohla pomôcť tým, že formovaním cesta vytvorí vzduchovú bariéru medzi cestom a prikrývkou, - nesprávna múka. Mnohé ženy používajú na obalenie cesta po formovaní (alebo napr. na spodok a vrch cesta v ošatke) pohánkovú múku alebo kukuričný škrob, - použité utierky. Pani Mančíková používa na prikrytie cesta pri kysnutí v ošatke kúpaciu čapicu s gumičkou. Tá vytvorí nad ošatkou klobúčik, ktorý zabráni prilepeniu chlebíka k prikrývke. Cesto navyše lepšie a rýchlejšie kysne. Tak, snáď som pomohol. Keby nie, určite sa ešte ozvite. Prajem veľa zdaru! Ľuboš
nie je 300 g rozkvasu prilis vela na 500 g muky? Vela pekarov tvrdi, ze kvasok ma byt do 30 % z hmotnosti muky ... a viac, ze vraj je uz zbytocne ... budem rada za odpoved :)
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku. Áno, pani Lenka v tomto recepte použila 300g rozkvasu na spolu kilový chlieb. Tento pomer je v poriadku a chlieb bol vynikajúci. Odporúčame sa zo začiatku držať receptov a s pribúdajúcou sebaistotou pokojne skúšať vlastné recepty. Držíme palce!
@@lubosovakuchyna2895 ja sa samozrejme drzim receptov, ale kedze som teraz zazrata do kvaskovania, tak nasavam informacie z roznych zdrojov ... a pri viacerych videach "specialisti" na kvaskove chlebiky spominali, ze na 1 kg chlieb sa pouziva 120-200 g kvasku ... tak preto bola moja otazka - bola som zvedava na dovod, preco Lenka dala tak vela kvasku ... ale dakujem
@@avaburnett420 Súhlasím, do kváskovania je veľmi jednoduché sa "zažrať", máme to aj my doma! Treba byť zvedavý a klásť otázky podobne ako Vy, možno spolu lepšie pochopíme, ako kvások funguje. Pošlem Vašu otázku ďalej a dám Vám vedieť, čo som zistil. Zatiaľ ďakujem...
Tak tu je rýchla odpoveď od Lenky: "Je to o skúšaní, sú rôzne názory, napr. že rozkvasu by malo byť asi 10 percent, len je fakt, že čím ho je menej, tým bude chlieb dlhšie kysnúť, bude tam pomalšia fermentícia. Čiže aj ja robievam niekedy s malým množstvom rozkvasu prípade úplne bezrozkvasový, keď potrebujem spomaliť kvasenie. Skúšaním viete zistiť, aký chlieb vám vyhovuje, viac chutí." Držíme palce.
Tak tu je rýchla odpoveď od Lenky: "Je to o skúšaní, sú rôzne názory, napr. že rozkvasu by malo byť asi 10 percent, len je fakt, že čím ho je menej, tým bude chlieb dlhšie kysnúť, bude tam pomalšia fermentícia. Čiže aj ja robievam niekedy s malým množstvom rozkvasu prípade úplne bezrozkvasový, keď potrebujem spomaliť kvasenie. Skúšaním viete zistiť, aký chlieb vám vyhovuje, viac chutí." Držíme palce.
Treti časť nevidim,ďakujem za pridanie aj tretej casti.
Konečne zrozumiteľný a vždy podariteľný recept :) Ďakujem ;)
Super ďakujem
S tymto videom som zacinal a stale si ho rad pozriem.
kvasok mam zo suseneho, oziveny, a z raznej chlebovej muky, rozkvas vyzeral dobre, cesto ale strasne lepive, musel som pridat muku a je velmi hutne, neviem, kde je chyba
Ďakujem za všetkých 5 časti .🙏🏼 Zistila som kde dom robila chyby a ! Konečne sa nám podaril upiecť ten správny/dobrý chlieb 🍞.
Výborne! Tešíme sa s Vami.
Dobrý deň Lenka Mančíková z Ľubošovej kuchyne,
s Vašim postupom sa mi ražný chlebík podaril na prvý krát, teda čo sa chuti týče, tvar bol vydarený až pri druhom, čo však nevadí, aj keď aj oči jedia :) . Videl som ozaj vela postupov, ale ten Váš ma oslovil najviac, žiadne prekladať x krát po x minútach a podobné postupy, aj keď aj tie chlebíky boli aj krásne a určite aj velmi chutné.
Ďakujem a prejem všetko dobré !
Atila.
Ďakujeme za milú správu a tešíme sa z Vašich úspechov! Prajeme ešte mnoho ďalších!
Dnes mi chlebik strašně praskl čím to asi je děkuji za radu
Dobrý deň. Sme radi, že pečiete z kvásku. Perfektne upečený chlieb je naozaj malý zázrak a tak trocha aj veda.
Čo ešte môžete skúsiť, aby chlieb nepraskal:
- dôležité je nemať cesto príliš mokré (veľa vlhkosti sa odparuje z chleba) alebo suché (rýchlo sa tvorí kôrka),
- dobre chlieb premieste aj pri tvarovaní, zabránite tvorbe vzduchových bublín na nesprávnych miestach,
- dobre utesnite chlieb vo šve, ktorý by mal pri pečení byť na spodnej strane chleba,
- chlieb pri kysnutí prikrývajte (Lenka to robí plávacou čapicou), udrží vlhkosť a kôrka tak skoro nevyschne,
- treba správne cesto nakysnúť: keď strčíte prst do nakysnutného cesta a 1. diera sa hneď uzavrie = podkysnuté, 2. diera sa neuzravrie = prekysnuté, 3. diera sa uzavrie asi dopolovice = správne nakysnuté cesto. Treba si nájisť svoju cestu a "oko",
- používajte na začiatku pečenia paru, oddiali tvorbu kôrky, neskôr plech vyberte a pečte do krásnej chrumkavej kôrky,
- dostatočne narežte chlieb hneď pred pečením, pokojne do hĺbky aj 2 cm.
Držíme palce!
Kvaskujem krátko, pokusy otrasné, ale chlebík zjeme 🤣 ani raz nebol tak pekne vymieseny a ani sa s ním nikdy tak dobre nerobilo 🙈 aké skúšam aj keď sú to nepodarky...
Vaše videá mi dosť pomohli. Chcem sa opýtať zamienanie múky v receptoch za akýkoľvek druh je možné??? Ak idem robiť chlebík alebo lievance a nepáči sa mi použitá múka v recepte...☺️
Dobrý deň, Lucia! Sme radi, že videá pomáhajú. Úplne a akékoľvek zmieňanie múk nie je možné alebo jednoducho realizovateľné. Múky majú rôzne vlastnosti.
V pohode však môžete zamieňať biele hladké múky (napr. špaldovú, pšeničnú alebo manitobu), biele polohrubé múky alebo aj hladké a polohrubé celozrnné múky navzájom. Pri špecifických druhoch múky to nebude také jednoduché, napr. pri pohánkovej, pšenovej, ražnej,... Odporúčam sa vtedy držať receptov zo základných alebo Vami obľúbených typoch múk. Držíme palce!
Ďakujem..
Bolo by viac než vhodné povedať v tejto časti, koľko hodín má cesto po zamiesení kysnúť na linke, teda pri izbovej teplote (v ošatke) a koľko v chladničke? Robil som si prvý chlieb podľa Vášho receptu, rozkvas bol ozaj dobrý a bublinkový s kyslým nádychom no výsledok bol vhodný pre betonárske spoločnosti...pričom som dodržal postup (ako tak podľa videa) aj typy surovín (taká múka, onaká múka,...). Nevdávam sa....
Dobrý deň, Ivan. Ďakujem za reakciu. Lenka neuvádza čas kvasenia, pretože sa naozaj môže pohybovať medzi 3 - 12 hodinami, napr. podľa teploty prostredia a sily kvásku. Mne doma to pri izbovej teplote trvá asi 4 hodiny, v chladničke cez noc. Ak cez noc cesto nevyrastie, premiesim ho a nechám od rána pri izbovej teplote.
Keby niečo, píšte, prístup máte výborný, nevzdávajte sa!
Dobrý večer, koľko hodín ma kysnúť?
Vše jsem dodržel ale chlebik mi stále praská podélně už jsev vyzkoušela ledacos ale stále praská
Dobrý deň! Prediskutujeme túto tému ešte s Lenkou a skúsime niečo vymyslieť...
Dobrý deň, opäť. Lenka sa domnieva, že okrem tých všetkých bodov, ktoré už boli uvedené, je dôležité správne vytvarovať a spracovať cesto pred vložením do ošatky. Tak skúste všetko uvedené, dúfam, že prídete na ten svoj správny spôsob. Keby niečo, píšte. Chlieb je zrejme aj tak veľmi chutný, niekedy popraská aj nám doma.
Držíme palce!
Prosím vás ako pečiete čisto ražný chlebík.
Dobrý deň! Použijete ražnú celozrnnú alebo chlebovú múku s použitím ražného kvásku. Vypracujete lepivé cesto, ktoré netreba silno miesiť. Pokračujete klasickým postupom. Chlieb bude výrazný, tuhší a mierne nadýchaný. Držíme palce! Potrebujete presný recept?
To by bolo super. Bola by som vám veľmi vďačná. 🙂
@@esterpelikanova8983 tu je Lenkin základný celoražný chlieb: www.zdravepecenie.sk/chlieb/
Veľa šťastia!
@@lubosovakuchyna2895 Ďakujem krásne. :)
@@lubosovakuchyna2895 Dobrý deň. Som trocu nešťastná. Idem piecť 4 žitný chlebík a čím ich viac pečiem sa mi zdá že je horší. Tentokrát mi rozkvas cez noc nevykysol v chladničke. Ráno som ho preto troška dokŕmila a mám ho na linke celkom podrástol. Ako dlho ho treba nechať v chladničke som ho mala skoro 18h nevipočítala som si to a v noci som radšej chcela spať :) A ďalší kvások rozrábať radšej z rozkvasu alebo zo zvyšku kvásku. Zrejme mi zoslabol. To je na dlhšiu debatu :)
Isla som presne podla receptu na bodky... vymieila som kym sa nelepilo,bolo super no pak som preklapala kazde 30min po 2h a cesto sa mi nedalo stocit do osatky a po vyklopeny sa iba rozlial do placky. Co sa asi stalo? Malo muky alebo co to? Dakujem za rady
Dobrý deň! Ďakujeme za komentár a otázku. Podľa Vášho popisu by mohlo naozaj ísť o riedke cesto (málo múky), prekysnuté cesto (už nedrží pohromade) alebo nevhodnú múku (slabú). Ozvite sa, keby niečo. Držíme palce.
@@lubosovakuchyna2895 môže byť...dnes som celý deň strávila nad internetom... ono tu neexistuje spaldova chlebova múka iba spaldova (som v UK) a chlebové sú len biela silna múka a biela celodenný silna múka. Chlebík skončil ako placka ale chutí super. Myslíte že spaldova múka Daves Farm je zlá na chlebík, lebo neviem aký je rozdiel medzi slovenskou spaldov chlebovov mukou a to našou. No skúšam ďalej...zajtra pokus číslo 4. Hahaha
@@luciacincurova1727 Výborne! Tak to má byť, skúšajte ďalej....
Ja by som sa chcela opýtať na kvasok ako ho potom udržiavať napr.spravíme si ten rozkvas a po 12hodinach si odoberieme za lyžicu a dáme do chladničky .Keď budem piecť dajme tomu o 10 dni stačí ho potom prikŕmit len deň predtým a potom si zase z toho rozkvasu odložiť ?
Dobrý deň, Nikoleta. Ďakujeme za otázku. Kvások zvykneme prikrmovať zhruba raz za 5 - 7 dni a tým ho udržiavať pri živote. 10 dni môže byť pre kvások príliš dlho...
Veľa zdaru!
Zabudla ste dôležitú informáciu uviesť,ohrev aky?horny dolný,alebo teplovzdušný?Ako dlho sa pečie?Pri kolkých stupňoch?
Dobrý deň, rozkvas mi narástol, urobila som cesto a nechala s ho v chladničke kysnúť cez noc. Ráno som ho vybrala a bolo úplne rovnaké, ani sa nepohlo. Dala som ho kysnúť na linku, aj som ho znovu premiesila a nič sa s ním nedeje. Kde je chyba?
Pri tvorbe rozkvasu mi zostal kvások, mala som ho viac než pani Lenka. Treba ho zahodiť alebo mi ešte k niečomu poslúži?
Ďakujem za odpoveď 🙂
Dobrý deň! Ďakujem za otázku, Váš problém sa vyskytuje často.
Neviem, aký starý je Váš kvások, mladšie kvásky totiž zvyknú mať "jednoduchšiu" povahu a pomalšie reagujú. Taktiež môže byť váš rozvkas nezrelý, nedostatočne silný alebo príliš zriedený.
Vieme, že chladnička prácu kvásku spomaľuje, niekedy pri nižších teplotách natoľko, že ani celá noc nestačí na "nadvihnutie" cesta.
To, že kvások nereaguje ani pri preložení do izbovej teploty, je v poriadku. Niekedy jednoducho potrebuje viac času, obzvlášť mladý kvások.
Správne ste ho premiesili a umiestnili na linku. Ak sa ešte v rozkvase objavili bubliny a rozvkas sa "nadvihol", bude rovnako pôsobiť aj na vaše chlebové cesto, možno potrebuje iba viac času.
Netrápte sa, kvások postupom času bude naberať na sile a určite si spolu porozumiete.
Nepoužitý kvások pokojne primiešajte k oddelenému rozvkasu a odložte do chladničky na ďalšie použitie.
@@lubosovakuchyna2895 ešte sa chcem spýtať, dá sa na vymiesenie cesta použiť domáca pekárnička? Na pečenie chleba asi nie 🙂
@@monikahorvathova6428 Áno, dá sa, vyskúšajte však, akú máte hustotu cesta, príliš riedke cesto by sa mohlo ťažko v pekárničke miesiť. S pečením budete musieť počkať, kým cesto riadne nakysne.
Zdravim, cize spravne rozumiem, ze vymiesene cesto nemusim nechat kysnut v mise a prekladat a potom stocit do osatky a dalej nechat kysnut, ale staci hned po zmiesani surovin stocit chlieb do osatky a nechat ho kysnut iba tam a vsetko bude v poriadku ?
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku. Áno, Lenka v tomto postupe dáva cesto nakysnúť hneď do ošatky. Ak však máte viac času, bežný je postup aj s dvoma kysnutiami, t.z., nechať cesto kysnúť v ošatke až na druhýkrát. Štruktúra chleba bude takto jemnejšia, chuť prepracovanejšia, komplexnejšia. Skúste si to, oba postupy budú fungovať.
prosím chtěla bych se zeptat jestli mohu péct kváskový chleba ve formě biskubského chlebíka pro mě je dobrý tvar jestli ano tak ho v něm mohu nechat kynout? A také mám dodržet záparu při pečení? Děkuji za odpověď
Áno, môžete piecť vo forme, nechajte ho tam druhýkrát kysnúť. Dodržte aj záparu pri pečení.
@@lubosovakuchyna2895 moc děkuji dnes už je v osatce příště zkusím
Dobry den, neviete niekto kamennom obchode v Nitre alebo Piestanoch kde zozeniem podlhovastu osatku ? Dakujem
Dobrý deň, my domov sme si zohnali ošatku na kurze pečenia u Lenky Mančíkovej. Kamenný obchod pri Vás žiaľ nepoznám, poobzeral by som sa na internete, prípadne v skupinách pečenia s kvásom na Facebook-u. Držím palce!
@@lubosovakuchyna2895 Dakujem velmi pekne, poriesim to teda asi na internete. Chcel som si iba uzit tu radost vybrat si tu spravnu velkost na zivo a rovno si ju odniest :-) Mimochodom dnes sa mi podaril najlepsi chlieb aky som kedy jedol. 3 krat som ho prekladal v mise, nakoniec hnietol tak dlho az sa mi cesto pri natahovani na tenko prestalo pretrhat. Napriek tomu ze som obratil recept a pouzil 300 g celozrnnej a 200 normalnej, chlebik je uplne nadychany a ma dokonalu korku. Myslite si ze zohralo rolu aj to, ze mi kamaratka od nejakej znamej zohnala 7- rocny kvasok ?
@@smugglerbloodklhr2901 Gratulujem! Vydarený domáci chlieb vždy poteší a je odmenou za vytrvalosť. Staršie kvásky zvyknú byť "vyspelejšie" a komplexnejšie ako tie mladšie. Myslím, že aj starší kvások spolu s riadnym hnietením naozaj prispeli k dobrému výsledku...
Pořídil jsem ošatku, která je i s plátěným potahem. Jak se správně používá, dá se prostě jen mezi chléb a ošatku? Nebo je to k ničemu? Díky!
Dobrý deň! Áno, správne. Plátenka sa používa ako vrstva medzi cesto a ošatku. Chráni ošatku pred väčším znečistením a jednoduchšie sa udržiava. Prajeme veľa zdaru!
Cesto som miesil 15 minút ručným mixérom a potom ešte aj rukami, ale stále je brutálne lepkavé. Recept som dodržal. V čom môže byť problém?
juuuzer Dobrý deň! Ak používate (tzn. pridávate do rozkvasu) špaldovú múku, cesto zvykne byť na dotyk mäkké a nelepivé. Pri ražnej múke naopak, cesto sa viac lepí na ruky a ťažšie formuje.
Vo Vašom prípade treba zrejme použiť menej vody, prípadne viac múky. Nech sa darí!
Aha, môže byť. Myslel som, že do rozkvasu musí ísť ražná - nabudúce skúsim špaldovú. Každopádne, cestu pomohlo, keď sa odležalo. Podarilo sa mi ho dať do ošatky a teraz odpočíva v chladničke, tak snáď sa vydarí. Ďakujem za radu!
@@juuuzer op
Chcem sa spytat ci ste spokojna s tym mixerom...
Dobrý deň, je to mixér značky KitchenAid a pani Lenka je s ním veľmi spokojná.
Dakujem za rychlu odpoved
Dobry deň, chcem sa opytať dnes pečiem svoj prvý chlieb. Môj kvások má 16dni štarter bol v poriadku aspon podľa testu z vodou. V miske mi cesto trocha nakyslo každu hodinu som ho prekladala nehala som ho 3hodiny kysnuť. Na ďalšie 3 hod som ho dala do ošatky a tam sa mi ani nepohol. Kede som mohla prosím urobiť chybu? Ďakujem za radu
Dobrý deň. Ak sa javí, že kvások je aktívny a funkčný, môže byť problém napr. v tom, že:
1. kvások je príliš mladý,
2. je ho v ceste primálo.
Odporúčam nechať kvasiť cesto dlhšie. Kvások časom naberie na komplexite, jeho aktivita a účinnosť porastie... prajem ešte veľa úspechov!
@@lubosovakuchyna2895 A čo s kváskom ked je mlady a slabý ako ho urobit aby bol silný a utiahol chlieb?
@@romanakleinedlerova9067 Treba ho nechať dozrieť používaním. Dajte mu zo začiatku viac času, postupom času bude aktívnejší. Je úžasné, že ste sa rozhodli založiť vlastný kvások! Je to náročnejšie, ako získať už rozbehnutý z druhej ruky, no umožní Vám sa s ním naozaj "zblížiť". Prajem veľa úspechov!
Dakujem za toto vlakno, prave som zarobil svoj prvy rozkvas a teda aj rozkvas z kvasku - juniora. Ma 11 dni. Kvasok je zvyknuty na celozrnnu spaldovu, pre istotu som pridal aj skusenejsieho kvasku, ktory bol z raznej muky. Verim, ze sa nepobiju. Nedava mi to zmysel, verim ze kvasinky budu spolupracovat a tie lepsie adaptovane to potiahnu. Muka do rozkvasu pre istotu 100 g spaldovej celozrnnej a 100g psenicnej T650.
Konzistencia celkom dobra, drzte palce, napisem ci takyto zmiesany substrat bude pre kvasok vhodny. Tesim sa :-)
Funguje. Rozkvas prekypel do misky v noci v chladnicke. Cesto sme nasledne mali aj v chladnicke, islo moc pomaly, dali sme von, no aj tak sme cakali viac nez 10 hodin na pecenie. Vysledok skvely, navod vo videu je výborný. Akurat spodok sa nam velmi malo upecie vzdy, musime vychytat (odobratim plechu s vodou, ine pecenie...).
Dobrý deň, a čo s tým zbytkom z rozkvasu ? Ďakujem
Ahoj, Lucia!
Sú možné dva základné postupy:
1. Lenkin postup. Nakŕm vždy CELÝ KVÁSOK a vytvor z neho rozkvas. Z toho rozkvasu odober na nový chlieb a zamies na cesto, ZVYŠOK rozkvasu odlož do chladu na ďalšie použitie. Prikrmuj ako obvykle, aspoň raz za 4 - 7 dní, pokiaľ nechceš piecť. Opakuj.
Príklad: Kvások prikŕm napríklad 50g múky a 50g vody, vytvor rozkvas a 100g z neho použi na prípravu cesta. Zostalo Ti rovnaké množstvo kvásku s akým si začínala.
2. Iný postup. ČASŤ KVÁSKU z chladničky odober, prikŕm, vytvor rozkvas a celý použi na zamiesenie cesta. Kvások, čo zostal v chladničke, udržuj pri živote dokrmovaním ako obvykle.
Odporúčam Ti vyskúšať prvý postup, takto dokŕmiš kvások rovnakým množstvom vody a múky (v pomere 1:1) podľa receptu a toto množstvo použiješ na prípravu chleba, kvások sa Ti teda nekonečne nemnoží.
O oboch prípadoch by Ti však optimálne nemal zostávať kvások aj rozkvas súčasne. Stať sa však môže, použi ho napríklad na lievance.
Neboj sa, si na správnej ceste za lepším chlebom. Držíme Ti na nej palce!
Keby niečo, píš. Ľuboš Mego.
V predchadzajucom dieli je povedane ze na rozkvas pouzijeme 200g raznej muky a 200g vody z coho mi vychadza ze rozkvas bude mat 400g. V tomto dieli je v zozname napisane 300g razneho rozkvasu. Kde je chyba ?
Dobrý deň, zvyšný rozkvas si odložíte na ďalšie použitie do chladničky. Ten budete prikrmovať po celú dobu tak ako je to vysvetlené v predchádzajúcich častiach seriálu, až do ďalšieho pečenia chleba. Majte sa!
@@lubosovakuchyna2895 Dakujem pekne, chlieb bol na prvykrat pomerne vydareny
@@smugglerbloodklhr2901 teší ma, ďakujem za správu!
Teraz som az zistila, ze od 5. do 14. dna som pridavala 2 lyzice muky a 2 lyzice vody 2x a nie len 1x. To znamena, ze mozem kvasok zahodit a zacat odznovu alebo da sa s tym pracovat dalej? Dakujem
Dobrý deň. Malo by to byť v poriadku, asi máte len viac hmoty. Pokračujte ďalej.
Dakujem Vam za rychlu odpoved. Este predsa len sa spytam, aby som neurobila nejaku dalsiu chybu. Mozem to teraz zredukovat na tych 60 g hmoty a pridavat dalej uz len po 2 lyziciach muky a 2 lyziciach vody? Len kolko este dni, lebo dnes mam prave 14. den a myslela som si, ze pojdem v sobotu piect chlebik..., ale asi nie. Dakujem a pekny vecer prajem
@@lichaklaudia1054 Áno, pokračujte ďalej. Kvások pripravený na použitie bude mať, ako popísané, bublinkovú štruktúru a špecifickú vôňu.
dobrý den, rozumím tomu dobře, že když už mám těsto v ošatce, nechávám kynout v lednici?
Dobrý deň, pani Ivana. Keď nechávate cesto kysnúť v ošatke, môžete tak urobiť pri izbovej teplote alebo aj v chladničke, najlepšie na jej najteplejšom mieste, teda na hornej poličke (to sa môže osvedčiť napríklad vtedy, keď chcete piecť chlieb ráno).
Pri izbovej tepolote môže trvať kysnutie chleba 2 - 4 hodiny, v chladničke celú noc.
Podstatné je vždy nakysnutie, teda zhruba zdvojnásobenie objemu cesta. Odskúšajte si to vo svojich podmienkach. Držíme palce!
Dobry den. Mozem v recepte spaldovu celozrnnu zamenit za spaldovu chlebovu alebo hladku? Ďakujem Jana
Dobrý deň! Áno, samozrejme, pokojne zameňte.
Dobrý deň zaujímalo by ma akým spôsobom počítate gramáž sú ošatky 500g, 750g, 1000g ďakujem
Dobrý deň. Spočítajte múku a vodu v recepte a výjde Vám veľkosť ošatky. My doma používame 750g ošatku na zhruba 900g hotový chlieb.
@@lubosovakuchyna2895 a koľko času nechávate cesto v chladnicke v ošatke a aký čas na linke v izbovej teplote tiež máme 750g ošatku veľmi pekne ďakujem za odpoveď
@@borisgabriel3088 Musíte si to otestovať vo svojich podmienkach. Závisí to od viacerých faktorov: sila kvásku, teplota cesta a prostredia, čas. U nás v chladničke trvá celú noc, na linke asi 2 - 3 hodiny. Po vytiahnutí z chladu treba cesto nechať pri izbovej teplote zohriať. Podstatné je, aby cesto zväčšilo svoj objem zhruba na dvojnásobok. Držíme palce a ďakujeme za otázky!
Dobrý deň, môže byt múka spaldova hladká, alebo musí byt chlebová? Ďakujem.
inatova Dobrý deň. Jasné, pokojne použite hladkú špaldovú...
Dobry den. Este jedna otazka. Napriek dodrzaniu gramazi a muk sa mi cesto ne7veritelne lepi. V com mam chybu? Ďakujem J
Dobrý deň, áno cesto sa môže lepiť, obzvlášť, ak používate napr. ražnú múku. Pri následnom ročnom spracovaní použite viac múky na podsypanie pracovnej dosky.
Dobrý deň...Stále nechápem prečo sa odkladá rozkvas? a ako dlho sa udržuje v chladničke a ako?
Dobrý deň prajem. Rozkvas predstavuje živú hmotu na vrchole svojej aktivity. Táto živá hmota podstatne urýchli želané zmeny v našom chlebovom ceste: napr. premenu škrobov na jednoduchšie cukry pri súčasnom vzniku plynov, ktoré sa pri náhlom výraznom oteplení (pečení) rozpínajú a dávajú tak chlebu tú krásnu štruktúru. Túto živú hmotu (rozkvas) chceme konzervovať na budúce použitie, čo robíme tak, že ju udržiavame v chladničke, čím výrazne spomalíme jej aktivitu. Nie však zastavíme. Preto je nevyhnutné, aby sme z času na čas kvások nakŕmili ďalšími škrobmi z múky. Stačí tak 1 - 2krát týždne primiešať do schladeného kvásku trochu múky a vody. Takto dokážeme udržiavať kvások v chladničke pri živote prakticky do nekonečna. Samozrejme, ten sa nám teda časom prikrmovaním zväčšuje, čo však nevadí, pretože pravidelným pečením chleba z neho riadne ubúda. Pred pečením chleba je však žiadúce dostať túto živú hmotu opäť na vrchol svojej aktivity tým, že ju okrem prikŕmenia vyložíme z chladničky a privedieme na izbovú teplotu. Z teraz už z tzv. rozkvasu opäť uberieme na zarobenie cesta a zvyšok vrátime do chladu na budúce použitie. Kvások týmto časom naberá na komplexite mikrobiologickej aj chuťovej. Nie sú vo svete výnimočné pekárne, ktoré sa pýšia kváskom starým desiatky až stovky rokov.
Ked dame cesto do chladnicky kvasit . na ako dlho?
Nikoleta Konecna Dobrý deň. Cesto by malo kvasiť, či už v chladničke alebo mimo nej, tak dlho, aby bolo správne vykvasené. V oboch prípadoch to môže trvať niekoľko hodín, v chladničke zväčša aj cez noc. Čas kvasenia sa môže zakaždým líšiť.
Dobrý den, vidím, že máte dva mixery - jak Kenwood, tak i Kitchen Aid. Prosím, který je lepší a výkonnější?
dobrý den, prosím o radu, chléb mám první, druhý den dobrý, ale podle mě je moc hutný, třetí den již nic moc, těsto jsem zkoušela jak méně, tak více husté, při řídčím se mi chléb roztékal, čím to může být, že není dost nadýchaný, děkuju
Dobrý deň, pani Ivana. Hutný chlieb môže byť dôsledkom:
1. Používania celozrnnej (najmä ražnej - žitnej) múky. Tá obsahuje menšie množstvo lepku a chlieb je preto hutnejší. Skúste nahradiť časť celozrnnej múky klasickou bielou alebo špaldovou múkou.
2. Nedostatočného kysnutia. Cesto a chlieb možno bude treba nechať pred miesením a pečením viac nakysnúť.
3. Chybou kvásku. Kvások alebo rozkvas môže byť slabý alebo v príliš malom množstve. Používajte overený a funkčný kvások v primeranom množstve (podľa receptu).
Domáci pečený chlieb je naozaj najlepší hneď po vychladnutí. Každým dňom sa jeho kvalita zhoršuje. Skúste piecť toľko chleba, koľko ste schopní skonzumovať do 2 - 3 dní, prípadne sa s ním podeliť alebo použiť do iných receptov.
U nás doma máme najlepšie skúsenosti so skladovaním chleba v obale so včelím voskom. Chlieb nevysychá a neplesnivie. Na Slovensku tieto obaly ponúka stránka vcelobal.sk.
Držíme palce! Keby niečo, pokojne sa ozvite.
Dobry den. Uz dva krat sa mi prilrpil na utierku chlebik a bola teda riadne vymucena 😂 dve ztierky v kosi a dva chlebiky nie zle ale nepodarene... Su moc hydratovane alebo kde moze byt chyba? Dakujem za odpoved
Dobrý deň, pani Vierka. Prilepenie utierky môže mať zrejme viacero dôvodov:
- ako píšete, cesto môže byť príliš vlhké, hydratované, a pri kysnutí sa lepí k utierke,
- nepoužívate ošatku. Ošatka (ak ju nepoužívate) by Vám v tomto mohla pomôcť tým, že formovaním cesta vytvorí vzduchovú bariéru medzi cestom a prikrývkou,
- nesprávna múka. Mnohé ženy používajú na obalenie cesta po formovaní (alebo napr. na spodok a vrch cesta v ošatke) pohánkovú múku alebo kukuričný škrob,
- použité utierky. Pani Mančíková používa na prikrytie cesta pri kysnutí v ošatke kúpaciu čapicu s gumičkou. Tá vytvorí nad ošatkou klobúčik, ktorý zabráni prilepeniu chlebíka k prikrývke. Cesto navyše lepšie a rýchlejšie kysne.
Tak, snáď som pomohol. Keby nie, určite sa ešte ozvite.
Prajem veľa zdaru!
Ľuboš
Ľubošova kuchyňa dakujem asi vyskusam zaobstarat osarku a mucit skrobom.
nie je 300 g rozkvasu prilis vela na 500 g muky? Vela pekarov tvrdi, ze kvasok ma byt do 30 % z hmotnosti muky ... a viac, ze vraj je uz zbytocne ... budem rada za odpoved :)
Dobrý deň! Ďakujeme za otázku. Áno, pani Lenka v tomto recepte použila 300g rozkvasu na spolu kilový chlieb. Tento pomer je v poriadku a chlieb bol vynikajúci. Odporúčame sa zo začiatku držať receptov a s pribúdajúcou sebaistotou pokojne skúšať vlastné recepty. Držíme palce!
@@lubosovakuchyna2895 ja sa samozrejme drzim receptov, ale kedze som teraz zazrata do kvaskovania, tak nasavam informacie z roznych zdrojov ... a pri viacerych videach "specialisti" na kvaskove chlebiky spominali, ze na 1 kg chlieb sa pouziva 120-200 g kvasku ... tak preto bola moja otazka - bola som zvedava na dovod, preco Lenka dala tak vela kvasku ... ale dakujem
@@avaburnett420 Súhlasím, do kváskovania je veľmi jednoduché sa "zažrať", máme to aj my doma! Treba byť zvedavý a klásť otázky podobne ako Vy, možno spolu lepšie pochopíme, ako kvások funguje. Pošlem Vašu otázku ďalej a dám Vám vedieť, čo som zistil. Zatiaľ ďakujem...
Tak tu je rýchla odpoveď od Lenky: "Je to o skúšaní, sú rôzne názory, napr. že rozkvasu by malo byť asi 10 percent, len je fakt, že čím ho je menej, tým bude chlieb dlhšie kysnúť, bude tam pomalšia fermentícia. Čiže aj ja robievam niekedy s malým množstvom rozkvasu prípade úplne bezrozkvasový, keď potrebujem spomaliť kvasenie. Skúšaním viete zistiť, aký chlieb vám vyhovuje, viac chutí."
Držíme palce.
Tak tu je rýchla odpoveď od Lenky: "Je to o skúšaní, sú rôzne názory, napr. že rozkvasu by malo byť asi 10 percent, len je fakt, že čím ho je menej, tým bude chlieb dlhšie kysnúť, bude tam pomalšia fermentícia. Čiže aj ja robievam niekedy s malým množstvom rozkvasu prípade úplne bezrozkvasový, keď potrebujem spomaliť kvasenie. Skúšaním viete zistiť, aký chlieb vám vyhovuje, viac chutí."
Držíme palce.