Pare lat temu w autach wprowadzili obowiązek jazdy na światłach w dzień, jak myślisz z jakiego powodu? Jest to bardzo dobry test lampek sygnalizacyjnych, a nie oświetlających drogę np w ciemnym lesie czego chyba nie skumałeś.
Każdy producent lampek robi to samo że aby zmienić że swiatła mocnego na słabsze to trzeba się naklikać. Jadąc na szosie w nocy fajnie byłoby mieć możliwość za pomocą dwóch przycisków zmieniać światła jak w samochodzie. Jedzie auto z przeciwka zmieniamy jednym przyciskiem na 400lm a jak mamy pustą drogę to włączamy 800lm. Idealnie gdyby to było sterowane z przycisku na kierownicy ale to już całkiem bajer. w Mactronicu aby wrócić do światła 800lm musimy klikać 5 albo 6 razy i musi nam ta lampka podczas tej zmiany zgasnąć.
Busch & Muller IXON IQ, albo dla wymagających na prawdę dużo światła Space. Pierwsza ma dwa tryby, druga rodzaj podłużnego przycisku do ustawienia oczekiwanej mocy bez "przeklikiwania" wszystkich trybów po drodze. Obie lampki na szosę, bo nie oświetlają gałęzi na wysokości nosa ;-)
Kilka lat temu Daniel miał ciekawe filmy lecz ten to pomyłka. Brak odniesienia do prawdziwych warunków wieczornych i nocnych. Porownaie widoczności czy ewentualnego oslepiania z perspektywy kierownicy auta
Ja tam uważam że ilość lumenów jest bardzo ważna szczególnie jeżeli jedziemy ciemną nieoświetloną drogą w lesie. Szkoda że redaktor nie pokazał testów nocnych bo przecież po to kupuje się lampe. Ja tam jestem fanem lampy solarstorm która nie dość że ma dobry zasięg to jeszcze doświetla dobrze pobocza a nie tylko środek.
1:18 nie 6000 miliamperów tylko miliamperogodzin. To oznacza, że przez 6 tys godzin możemy pobierać 1mA (miliamper) prądu, lub inaczej przez 6 godzin 1A. Nie mylmy pojemności z natężeniem. Różnica jest taka jak między kilometrami a kilometrami na godzinę. Nie za bardzo też rozumiem po co testować lampki w dzień. Przecież taka lampka nie tylko ma oznaczać naszą pozycję, ale także oświetlać nam drogę. Co można o tym powiedzieć testując ją w dzień?
Ciekawy test, ale tylne lampki z tej prezentacji są, co tu dużo mówić, strasznie marne, a to właśnie tylne oświetlenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa rowerzysty. Sam używam dużo mocniejszych i zawsze mam dwie lampki z tyłu włączone - dużo lepsza widoczność dla kierowców i pewność (jak by jedna po prostu nawaliła lub rozładowała się to nie pozostajemy bez oświetlenia).
Mam kilka lampek rowerowych, ale statecznie najbardziej cenię Busch & Muller serii IXON z niemiecką homologacją drogową. Pięknie odcięty strumień światła jak w reflektorach samochodowych. Nie oślepiają i nie potrzebują pierdyliarda lumenów, żeby dobrze oświetlić drogę. Z tyłu stary, poczciwy CAT na noc, a w dzień Bontrager z trybem dziennym. Fenix BC21R miał rzekomo soczewką odcinać światło świecące do góry, ale efekt jest mierny.
Pojemność baterii podaje się w mAh (mili ampero godzinach), a nie w mA (mili amperach). W mA podaje się prąd ładowania. Sprawdź to chociażby na ładowarce od telefonu jak to wygląda :)
Wszystko ładnie i pięknie Szaju.... Tyle że słowem nie wspomniałeś w materiale o cenach tych produktów a śmiem twierdzić że dla zdecydowanej większości jest to podstawowe kryterium przy ich zakupie. Czyżby strach Cię obleciał? A może takie są wymogi przy projekcji materiału sponsorowanego? Wspomnę tylko że najtańszy z tych modeli kosztuje prawie 2 stówy, najdroższy lepiej pominąć milczeniem....
@@janlotka7585 dokładnie, jestem tego samego zdania😀 podawanie cen nie jest dobre gdyż jeżeli ktoś kieruje się tylko ceną a nie zastosowaniem i możliwościami to później często nie jest zadowolonym Januszkiem😀 ja za przednią lampkę lezyne 250 lumenów płaciłem 269zl i to był i nadal jest strzał w 10 dla mnie😀
Szaju świetny temat, może w drugim odcinku podasz jeszcze realny czas świecenia na różnych trybach bo lampka z mniejszą ilością lumenów, może pewnie i tańsza a jednocześnie wystarczająca wg potrzeb może mieć duuużą zaletę -dłuższy czas świecenia, pozdro iiii więcej filmów Daniel 😎👍
Podobno miały to być lampki, nie za miliony.. Patrząc na ceny jednej Kupiłbym sobie 10 sztuk Convoy'a A sam Convoy i tak do tanich nie należy. Z powyższego wnioskuję, że Szajbak prezentuje nam płatną reklamę. Ja, podziękuje. Nieraz, Szajbajk opowiada głupoty. Takie mam zdanie.
nie do końca, nie wiem czy ja tak trafiłem ale padły mi dwie takie lampki przy zastosowaniach mtb.Elektronika od wstrząsów padła. Po tych przebojach kupiłem "normalna" dobrą lampkę i od tamtego czasu każde nocne zawody są bezpieczne.
Convoy to nie lampka rowerowa.Rownie dobrze mogl bym napisac ze wystarczy Olight.Lampki z testu to specjalnie zaprojektowane konstrukcje ktore w przypadku roweru lykaja na starcie wszystko co nie rowerowe.
@@marwol28 Masz zdecydowaną rację. Niestety ale osoby piszące komentarz podają bardzo mało informacji, i później wychodzi że to tylko opcja na szosę. Też Januszowałem i 2 takie latarki rozwaliłem, całe szczęście zawsze mam dwie włączone więc wyszedłem z tego cało.
Cześć. Szukam właśnie fajnej lampki nie za mocnej w dzień ale w nocy. Szkoda, że ujęcia lampek na drodze są pokazywane prawie przed samym autem( z ucięciami filmów ) gdzie widać już rowerzyste, a nie z oddali. Wtedy pokazuje jak lampka działa...pozdro :)
Ja używam zakupionej już parę ładnych lat temu latarki ITP C7 która daje umiarkowane światło, ma dwa tryby jest cała metalowa i wielkościowo podobna do CR700, ustawiam wiązkę światła na 1.5/2 metry przed rowerem i mam podobnie doświetloną drogę bez obawy o oślepenie. :)
To ja sie wypowiem jako kierowca i rowerzysta. Lampa ma swiecic na droge, a nie w oczy(tak samo sie je ustawia w pojazdach silnikowych). Lampa nie powinna szybko migac - widzieliscie kiedys auto z migajacymi swiatlami(pomijam migacze). Lampa nie ma oslepiac(ani z przodu ani z tylu) bo skupia uwage kierowcy na lampce, a nie na tym co dzieje sie na drodze. Na drodze mijam auta z przepalonymi odblysnikami, zarowkami i matowymi kloszami, a mimo to je widac dlatego do roweru nie musi byc 1000 lumenow(przynajmniej nie w przod). Nawet jesli Twoja lampa bedzie swiecila pionowo w dol to bedzie Cie widac wystarczajaco dobrze. Czerwone swiatlo jest dla ludzkiego oka najbardziej widoczne na odleglosc wiec nie musi byc mocne. Jesli jednak jest za mocne to razi jak przeciwmgielne w dobrej widocznosci lub na miescie. Bardzo duzy plus dla autora, ze spytal innego uczestnika drogi o ustawienie mocy swiecenia.
ja osobiście zrobiłbym taki przepis jako rowerzysta... że światła roweru powinny być skierowane w dół taki aby oświetlać drogę na 20-40 metrów przed rowerem... i migające światła powinny być zapalone kiedy stoimy w miejscu... na przykład mając przerwę w jeździe
@@maurycymai2493 Ja akurat jestem przeciwny kolejnym nakazom, zakazom i wszelakim powinnosciom bo ograniczaja tych uczciwych, ktorzy sie do tego najczesciej stosuja(choc nie zawsze). Ten zly i tak albo sie wykpi przed kara albo bedzie ona dla niego smieszna. Wole informowac i uczyc.
Ja jako kierowca i rowerzysta wole jak rower miga, bo go lepiej widać. Oczywiście żeby nie raził, ale miganie szybciej zobaczysz niż czerwone z daleka. Jeszcze z czymś innym czerwonym pomyli kierowca i oleje temat...
To nie są tanie rzeczy :) Ale jak policzymy - lekko zmodyfikowany convoy s2, dobry uchwyt, dwa dobre japońskie ogniwa, ładowarka i wychodzi 200 zł. Trochę mniej funkcjonalnie i taniej o jakieś 150 zł. Każdy musi sobie sam to przeliczyć. Ja mam convoya i jestem super zadowolony.
Moim zdaniem od lampek w dzien jest wazniejsze znajomosc zasad ruchu drogowego i swiadomosc tego ze nie jestesmy sami na drodze. Opowiedz ludziom o przepisach. To w dzien zwiekszy bezpieczenstwo a nie lampki. Pozdro.
Kierowca ma obowiązek widzieć w dzień rowerzystę bez oświetlenia. Jaka by lampka nie była to w dzień spełnia swoją funkcję zwiększając bezpieczeństwo bardziej lub mniej. Ja byłem hmm... (poirytowany to mało powiedziane), kiedy po 12h pedałowania 20 km przed domem nie byłem w stanie jechać w nocy bo na jezdni nie było oznakowanej krawędzi i nie wiedziałem czy jeszcze jadę po asfalcie czy już poboczem co na szosowym rowerze jest niebezpieczne. Lampka KLS Drivequipment z 4 diodami z nowiutkimi bateriami. Bardzo nie polecam. Szkoda że pod filmem nie ma linku do testu nocnego "dla dorosłych".
Kierowca jest tylko człowiekiem. I jeśli trafi np w słoneczny dzień w lesie gdzie jest mnóstw światło-cieni na rowerzystę samobójcę ubranego w czarne ciuchy, bez odblasków, bez kamizelki, bez oświetlenia to w najgorszym razie będzie miał do naprawy zderzak i lampę prawą a rowerzysta no cóż.... nie kot, życie ma jedno i ja bym powiedział, że rowerzysta MA OBOWIĄZEK zadbać o to aby był widoczny na drodze, bo to o jego bezpieczeństwo chodzi a nie kierowcy.
Ja do swojego roweru na przód założyłem lampkę Mactronic Scream 02 i jestem zadowolony, regulacja szerokości strumienia sprawia, że jest dość uniwersalna. Z tyłu mam natomiast Mactronic Walle 1 i dla tej lampki póki co nie widzę żadnej alternatywy.
Tego najmocniejszego Ravemana używam już od trzech lat, ten system światła mijania działa znakomicie. W końcu nie oślepiam kierowców jadących z na przeciwka. Ravemen był pierwszym producentem w klasie mocniejszych lamp z czasowym wyświetlaczem stanu naładowania baterii. Cateye i inni znani producenci byli w tym czasie daleko w tyle. Pozdrawiam
@@DebaGTX Jestem po prostu zadowolonym użytkownikiem tej lampy. Dlatego polecam co dobre i sprawdzone. 3 lata temu nie miała ona żadnej konkurencji, nawet wśród znanych dobrych marek np jak Cateye, Lezyne i inne. Pozdrawiam
@@cannonbiker Może miałeś, ale nie ten najmocniejszy (1600). Wtedy jeszcze nie był dostępny. Ma on już bezprzewodowy pilot umożliwiający sterownie oświetleniem. Faktycznie lampka dla bardziej świadomych użytkowników..
Nie zła reklama troszkę danych ale w dzień testy ? ! nic mi to nie pokazało jak naprawdę się spisują jak rozpraszają światło i czas pracy przy po szczególnych trybach to są testy
Wuju szaju prosze o rade. Więc tak mam zamiar kupić amortyzator rock shox rs 1. Kupując go muszę kupić także nową piaste ale oryginalna z rock shox-a jest bardzo droga. Nie ma może jakijś tańszych zamienników?
Słaba ta reklama, albo kupujemy cos za 30zł lub pchełki za 9.99 żeby być odrobine widoczni na wypadek przedlużonego treningui i powrocie przed zmrokiem. Albo jedziemy nocą i kupujemy convoy s2+ lub coś do 100 zl na ali/allegro na diodziem xml2 z pakietem 4xaku i mamy super swiatło na 6h jazdy w zimie (niska temp wpływa na czas pracy na bateri). Takie lapki jak z filmu nie maja co konkurować w kategorii cena/power niestety ale to jest fakt. A oślepianie kierowców ? proszę was lampa pod niższym kątem na asfalt i problemu nie ma, Jak ktoś ma lepszą lampę w grupie (jazda za kims kto wali ci oslepiajacym swiatłem w plecy i masz same cienie na zjeżdie nie jest fajna ) to po prostu ląduje na początku geupy i problemu nie ma. Pozdrawiam
Witam, mam pytanie bo szukam swojego pierwszego kasku do roweru jazda w enduro i trochę ostrzejsza jazda i czy opłaca się kupić FOXKask Metah Flow czy jakiegoś taniego fulla ?
w erze, kiedy samochody mają światła do jazdy dziennej, a są o wiele bardziej widoczne od rowerzysty, test lampek rowerowych w dzień ma większy sens, niż test nocny, kiedy w najgorszym razie namiastkę bezpieczeństwa da Ci dobre światełko odblaskowe. Lampka tylna, której światła nie widać w dzień, to dla mnie żadna lampka.
Jeżdżę na przedniej Bike Pro Noise300. Aku jest bardzo ważny bo daje czas jazdy. Tu mam li-ion18650- 2600mAh. Lampa jest wystarczająca. Z tyłu Walle. To jest moc i klasa sama w sobie. Refleksje po pięciu latach? Lumeny się tracą w wysilonych ledach. Tył nie wykazuje oznak zużycia. Polecam dobrze planować i szukać dobrej baterii. Na filmie są to potwory świetlne. Z bateriami potworami. Super ale też drogie. Ważne jest żeby mieć dobre światło. To nasze bezpieczeństwo.
Wiadomo kiedy producenci rowerow pokazują modele na 2020 rok? Jestem kompletnie zielony i nie wiem czy spodziewać się tego np w październiku czy w lutym.
Oślepianie jest nagminne i nie wynika to z ustawienia lampki, a z jej konstrukcji. Wczoraj np. w lesie kabackim dwaj panowie mieli tak mocne oświetlenie, że oświetlało korony drzew a z tyłu wieźli akumulator od STARA by te lampki zasilić. Otwartą ręką prosto w pysk.
Taka rowerowa wersja syndromu małego.... ego :) Mocniej nie przycisnę bo jestem za cienki to albo zmodzę elektryka albo taką latarnię że wam lakier spłowieje :D
Beka 😁 ale ja mam często tak że kierowcy samochodów oślepiają mnie długimi światłami (celowo nie gaszą) i z wielką przyjemnością bym im poświęcił takim reflektorem po oczach
Ja uzywam Fenixa BC30 1800 lumenow, bardzo przydatna opcja w tej lampce to tryb burst wlaczany z dodatkowego przycisku ktory mozna przyczepic na kierownicy. Kiedy kierowcy nie wylaczaja dlugich swiatel moge im mrugnac.
Szajbajki pomóżcie! Czy kupno fulla ma sens, gdy chcę go wykorzystwyać nie tylko w teren, ale również na treningi po asfalcie robiąc dłuższe trasy od 100km wzwyż. Czy lepszą opcją będzie jednak zakup hardtaila?
Ja moim fullem ze skokiem 150mm przód&tył i oponą 26x2.3 robiłem asfaltowe 8dziesiątki jak i setki, ale w porównaniu do hardtaila ze skokiem 100mm i oponą 26x2.0 ani to przyjemne ani wydajne. Za to full suspension na kołach 29 z nie za szeroką oponą i ze skokiem do 120mm nie powinien być kowadłem na asfalcie, a w terenie na pewno da więcej zabawy niż hardtail. Pozdrawiam
@@robocopp7009 Dziękuję za odpowiedź, chodzi o to że rower uniwersalny nie istnieje i gdzieś ten kompromis trzeba jednak znaleźć. Rower z ramą na włóknie odpuszczę ze względu na fakt, że podczas dalszych wypraw często zakładam bagażnik i dość mocno będę ten rower obciążał sakwami. W terenie hardtail też jakoś sobie poradzi - trochę mniej frajdy i zabawy ale tutaj właśnie jest ten środek - Zastanawiam się nad X-calibrem 9. Jeśli można prosiłbym o podanie jakiejś opcji alternatywnej, na czym Ty jeździsz będę wdzięczny Co do sztycy, często po jeździe moim obecnym HT w terenie boli mnie tyłek- myślałem żeby dokupić sztycę amortyzowaną NCX'a lub podobną. Czy ktoś może testował takową? Zbędny badziew czy jednak godzien uwagi?
@@Dawid-jt4wr 15k mozna juz dorwać cos ciekawego na wadze 13.3 kg( carbon rama alu wachacz )na mleku z lekkim siodełkiem wiec i tak i nie, dodajac dobre opony w 29 calowym fuluu to 1kg -1.3 kg + wkładki do kół zeby chronic obręcze to z 300 g na koło i wyjdzie 15
@@noafreqz6264 Co do sztyc w moich rowerach, to w hardtailu mam najprostsza sztyce aluminiową która była seryjnie montowana w moim rowerze (merida matts tfs 500-d 2011). Jest baaardzo sztywno i twardo, więc przygoda bez dobrej wkładki w spodenkach kończy się bólem tyłka. Natomiast w fullu (specialized stumpjumper fsr evo comp 2013) mam sztyce opuszczaną specialized command post blacklite (także seryjna). Wygoda w tym rowerze bierze się z dampera i siodełka speca. Co do sztycy ncx mam znajomego który korzystał z tego wynalazku dość długo. Dla mnie osobiście to jedna wielka pomyłka. Ta sztyca dużo waży, niby coś tam amortyzuje ale w jego przypadku bardzo szybko złapała luzy na pivotach. Wg mnie lepszą inwestycją było by kupno dobrej sztycy karbonowej, wygodnego siodełka i wysokiej jakości spodenek rowerowych z wkładką.
Hej powiedz mi co ja mam teraz zrobić kupiłem rok temu rower MTB ale z rama 21 co po twoich filmach dowiedziałem się że mam za duża ramę u producenta nie można kupić samej ramy. powinienem mieć 19 lub 20. Ale jak jeżdżę na tej ramię nic mnie nie boli jeździ mi się wygodnie zrobiłem już około 700 km na nim.
Dawid Parzych jeździć obserwować, ale na serio jak noc nie boli to smigaj z uśmiechem. Mniejsze ramy do mtb poleca sie na techniczne odcinki gdzie łatwiej takim rowerem manewrować, wychylić sie za siodlo. Na trening i szutry i mniej techniczne Xc (nie mylić z zawodami) rama może być większa. Pozatym nie sugeruj sie rozmiarem u jednego producenta 21 to u innego może być 19- patrz na reach stack i bazę kół
W dzień jak wspomniano,wystarczy pastylka z biedronki,raz żeby było zgodnie z istniejącymi przepisami,dwa,żeby coś migało w pochmurne dni. Wiadomo,że jest to materiał sponsorowany,ale każdy musi z czegoś żyć,więc o to się nie czepiam. Tyle tylko,że jak na razie metoda testowa jest z pupy. W nocy też zależy gdzie śmigamy,na las wystarczą dwa tanie mocne chińczyki s2+ lub podobne,na miasto takiego wygaru nie potrzebujemy,raczej coś słabszego z odcięciem.
Test lampek w dzien? 🤣🤣 Gdzie lampki z odcieciem wiazki swiatla? te co najwyzej sie nadaja na oswietlanie wszystkiego do okola. Wiecej profesjonalizmu prosze.
Proszę pomocy!! Szaju (lub kto inny kto się zna) chciałem kupić rower MTB i upatrzyłem sobie Indiana x-pulser 5.9, ale później zobaczyłem kilka filmików na temat rowerów MTB w takiej cenie (~2300zł) i teraz jestem totalnie niezdecydowany. Wiem komentarz nie w temacie filmu ale proszę o pomoc czy rower podany wyżej jest wart swojej ceny czy może jest jakiś inny lepszy rower w tej cenie. Z góry dziękuję za pomoc.
@SzajBajk 1) poszukuję gravela do około 5tys. ze sztywnymi osiami, dobrze jakby na widelcu również miał możliwość przyczepienia bagażnika. Ewentualnie jakąś ramę jeśli wszystki rowery z takimi wymaganiami są droższe, bo nalepszych podzespołach. 2) co jest wadą napędów z grup MTB w gravelach? Czy jest to waga? Producenci często wkładają osprzęt szosowy, a recenzenci narzekają na nienapinanie łańcucha.
Lampki przód na akumulator.....zgadzam się. To robi robotę i ma sens. Ale moda na lampki COB z akumulatorem to jest dla mnie jakaś chorość. Miałem wcześciej Led na paluszki i przy żywotności powyżej 100h można było o niej po prostu zapomnieć. Miała migać i tyle. Obecnie mam ładowaną (2-4h) i kilka razy mi się zdarzyło że pomykam sobie radośnie krajówką po zmroku a na miejscu okazało się że tylne padło i to nawet nie wiem kiedy. Jakaś chorość.
Lampka poza tym że ma mnie być widać, ma mi oświetlać drogę żebym widział po czym jadę. Taki sam test przydałoby się zrobić w nocy z pokazaniem jak oświetlany jest dany obszar.
Kupiłem Acacia L2 za 50 zł kasuje większość lampek, spokojnie wystarczy na środkowym do jazdy po szosie na pełnej mocy to juz po bocznych nieoświetlonych widoczność ponad 100m . Co do rażenia kierowców wystarczy dobrze ustawić lampkę samochody również maja czasem źle ustawione reflektory i oślepiają tu wiec moc nie oślepia lecz ustawienie .
Czy ja dobrze trafiłem? Jakieś nowe przepisy weszły zmuszające do korzystania lampek w dzień? Po za tym używam mocnej lampki dającej po oczach. Strumień światła mam skierowany w dół. ale jak jakiś kierowca przesadza i daje mi po oczach to wtedy odwdzięczam się tym samym^^ Odcinek sponsorowany, Szajbajk się sprzedał :P :P :P
Danielu, lampki rowerowe w dzień, to jedynie są po to, by marnować prąd, albo ewentualnie policja się Ciebie nie czepiała ( ostatni punkt, to najczęstszy punkt widzenia rowerzystów szosowych w mojej okolicy ). W ostrym świetle, gdy kierowca jedzie pod światło, to skuteczność lampki nawet i 1600 ( żarówka samochodowa H4, stary typ, jeszcze z lat 80tych, jak nie starszy, w standardowej nie wzmacnianej wersji generuje 1100 lumenów, a czasem jadąc pod ostre słońce, można przegapić auto jadące z naprzeciwka, dlatego powinno się prowadzić w takich warunkach, w okularach przeciwsłonecznych, najlepiej, antypolarach ). W nocy, najważniejszym zadaniem lampki jest właśnie wskazanie pozycji rowerzysty na drodze. Bo rowerzystę właśnie wtedy MUSI być widać. Drugorzędnym zadaniem jest właśnie oświetlenie drogi. Inaczej jak w samochodzie, Ty na rowerze widzisz więcej, nawet bez lampek, jeśli się nie śpieszysz, możesz zobaczyć ważniejsze szczegóły drogi. Dopiero przy dużych prędkościach tracisz szczegóły. Dlatego, przy nocnej jeździe MTB, przydaje się mocniejsza lampka, tak do 300 lumenów. ( Mam taką na szosie, i jak wracam z trasy, późnym wieczorem, to w trybie max, czyli te 300 lumenów, potrafią mi migać, że za mocno świecę, a lampkę mam pochyloną nieco do przodu).
Cześć, "lampki rowerowe w dzień, to jedynie są po to, by marnować prąd" Absolutnie się nie zgadzam. "W ostrym świetle, gdy kierowca jedzie pod światło, to można nawet przegapić auto jadące z naprzeciwka" Cóż, warto wtedy zastanowić się, czy kontynuować jazdę. Natomiast samochodem nie jeździmy przecież tylko pod ostre słońce. W dzień mocny błyskacz w rowerze jest naprawdę w wielu sytuacjach bardzo pomocny, bo zwraca uwagę kierowców, że jedziemy bliżej prawej krawędzi drogi, a nie jej środkiem, jak większość pojazdów. Do tego wystarczy jechać w ciemnych ciuchach i wjechać między drzewa - od razu przestaje nas być widać z daleka. "przy nocnej jeździe MTB, przydaje się mocniejsza lampka, tak do 300 lumenów." Bardziej do 800 lumenów, a przy mocnym harataniu to jeszcze mocniejsza. Miałem kiedyś lampkę 300 lumenów i też myślałem, że jest mocna. Do naprawdę komfortowej jazdy w nocy - nie jest.
@@roweroweporady Co do tego MTB, to trochę poleciałem, faktycznie 300 lm może być nieco za słaba, chyba, że mamy ładną księżycową pogodę. Ale przy dziennej jeździe, o ile widoczność nie jest ograniczona, przez deszcz, albo lekką mgłę, IMHO, nie ma sensu montować drogiej lampki.
na nockę mam 650 z bocznym doświetleniem dobrze ustawiona i to jest ok, zaznaczam że to jest normalna jazda miejsko/poza miejska, a nie latanie po s'kach w lesie
Przepisy mówią jasno że jednoślady poruszające się po drogach maja być oświetlone zawsze 24na dobę. A co do jazdy nocnej to przednia lampka powinna spełniać normę StVZO czyli cała wiazka światła jest skierowana na drogę. A nie jak większość światełek wali światłem rozproszonym - takie światełko jako drugie drogowe na bezdroża ,las.. jak najbardziej wskazane. Ten przepis jest u Niemiaszków i ma wejść w tym roku u nas i będą sie sypać mandaty.
taka lampka świeci kilkadziesiąt godzin, na "rezerwie" świeci jeszcze kilka godzin. Dodatkowo "rezerwa" jest sygnalizowana. Jak ktoś zapomni wtedy podpiąć i naładować to ma problem jak ten, któremu baterie się wydoiły, a nie ma zapasowych.
@@rafsen2943 Z tymi czasami świecenia nie jest tak do końca, gdyż nadal znani producenci robią produkty które starczają na 3 do max 4h. Oczywiście że są powerbanki, z tym że trudno obsłużyć to w czasie deszczu. Niestety trzeba iść na kompromisy a wszystko zależy od naszych potrzeb. Ja oczywiście jestem ogromnym zwolennikiem USB.
Jest to nieprawda, sam się przesiadłem na takie lampki typu "slim" władowane USB od Mactronica i świecą w zależności od trybu pracy do kilkudziesięciu godzin.
@@jackblock7451 Ten model tylko do miasta i w trybie turbo ale jak dla mnie jeszcze za cienka. Mój faworyt to Acebeam X70 dyskretna, lekka i z przyjebaniem. motionMixx.. Convoy spoko ale z właściwym kalimatorem tnącym wiązkę światła zgodnie ze sztuką StVZO
@@ktmtranceracing482 dokładnie tak jak piszesz. Tylko rowery od 10 tys wzwyż się liczą na full karbonie , wszystko co tańsze nie da rady na tym jeżdzić bo za tanie
Dobrze, że testujesz lampki w ciągu dnia. Teraz już wiem jakie lampki rowerowe stosować za dnia...
Dzienny test lampek rowerowych. Bardzo przydatne. P. S. jak robisz materiał sponsorowany to przynajmniej go tak podpisz
Pare lat temu w autach wprowadzili obowiązek jazdy na światłach w dzień, jak myślisz z jakiego powodu? Jest to bardzo dobry test lampek sygnalizacyjnych, a nie oświetlających drogę np w ciemnym lesie czego chyba nie skumałeś.
przód convoy s2+ kolimator, a na tył Mactronic walle i jestem widoczny. Cena wynosi mniej niż za lampke Ravemen cr700. Polecam
do pełni szczęścia dodatkowo Convoy S2+ SMO jako długie - i jest miód malina :-)
U mnie z tyłu wciąż, od lat Bontrager City Flare.
Z tyłu bontrager flare r i jest mega światło. Na przód szykuje wlasnie zakup convoy s2+. Teraz mam wheel up 400lm i jest super
@@Aror82 Weź pod uwagę że canvoy sprawdzi się tylko na szosie ;)
@@krystiankiermasz ja tylko na szosie więc się sprawdzi 😁
Każdy producent lampek robi to samo że aby zmienić że swiatła mocnego na słabsze to trzeba się naklikać. Jadąc na szosie w nocy fajnie byłoby mieć możliwość za pomocą dwóch przycisków zmieniać światła jak w samochodzie. Jedzie auto z przeciwka zmieniamy jednym przyciskiem na 400lm a jak mamy pustą drogę to włączamy 800lm. Idealnie gdyby to było sterowane z przycisku na kierownicy ale to już całkiem bajer. w Mactronicu aby wrócić do światła 800lm musimy klikać 5 albo 6 razy i musi nam ta lampka podczas tej zmiany zgasnąć.
Busch & Muller IXON IQ, albo dla wymagających na prawdę dużo światła Space. Pierwsza ma dwa tryby, druga rodzaj podłużnego przycisku do ustawienia oczekiwanej mocy bez "przeklikiwania" wszystkich trybów po drodze. Obie lampki na szosę, bo nie oświetlają gałęzi na wysokości nosa ;-)
Dobre oświetlenie to podstawa. Bardzo ciekawy i obszerny film 👍 Czekamy z niecierpliwością na odcinek "dla dorosłych" 😉
Bardzo fajny test.. Chętnie zobacze jak wyglądają wieczorem na drodze.. Pozdrawiam.
Nie ma to jak przeprowadzać test oświetlenia w dzień, gratuluje poczucia humoru. Amator.
Śmieszny test, za dnia testują lampki... żeby na końcu powiedzieć ze w 2 części będą testować lampki w nocy hehe
Kilka lat temu Daniel miał ciekawe filmy lecz ten to pomyłka.
Brak odniesienia do prawdziwych warunków wieczornych i nocnych. Porownaie widoczności czy ewentualnego oslepiania z perspektywy kierownicy auta
Teraz tylko zaczekać na odcinek nocny i można kupować 😎
Ja tam uważam że ilość lumenów jest bardzo ważna szczególnie jeżeli jedziemy ciemną nieoświetloną drogą w lesie. Szkoda że redaktor nie pokazał testów nocnych bo przecież po to kupuje się lampe. Ja tam jestem fanem lampy solarstorm która nie dość że ma dobry zasięg to jeszcze doświetla dobrze pobocza a nie tylko środek.
1:18 nie 6000 miliamperów tylko miliamperogodzin. To oznacza, że przez 6 tys godzin możemy pobierać 1mA (miliamper) prądu, lub inaczej przez 6 godzin 1A. Nie mylmy pojemności z natężeniem. Różnica jest taka jak między kilometrami a kilometrami na godzinę.
Nie za bardzo też rozumiem po co testować lampki w dzień. Przecież taka lampka nie tylko ma oznaczać naszą pozycję, ale także oświetlać nam drogę. Co można o tym powiedzieć testując ją w dzień?
Test lampek w dzień
Ja mam convoya s2+ i sądze że to najlepsza opcja😌
Test lamp w dzień ;D !
może zmienić nazwę kanału na telezakupy ;)
Ciekawy test, ale tylne lampki z tej prezentacji są, co tu dużo mówić, strasznie marne, a to właśnie tylne oświetlenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa rowerzysty. Sam używam dużo mocniejszych i zawsze mam dwie lampki z tyłu włączone - dużo lepsza widoczność dla kierowców i pewność (jak by jedna po prostu nawaliła lub rozładowała się to nie pozostajemy bez oświetlenia).
za tą cene tych podróbek mozna kupic oryginał czyli fenixa bc30 1800 lumenow + pilot + żaluzje + wymiennie ogniwa + czesci + lepszy uchwyt
Podstawowym parametrem jest cena. Potem koszt a na końcu to ile trzeba za nia zaplacic.
Mam kilka lampek rowerowych, ale statecznie najbardziej cenię Busch & Muller serii IXON z niemiecką homologacją drogową. Pięknie odcięty strumień światła jak w reflektorach samochodowych. Nie oślepiają i nie potrzebują pierdyliarda lumenów, żeby dobrze oświetlić drogę. Z tyłu stary, poczciwy CAT na noc, a w dzień Bontrager z trybem dziennym.
Fenix BC21R miał rzekomo soczewką odcinać światło świecące do góry, ale efekt jest mierny.
Pojemność baterii podaje się w mAh (mili ampero godzinach), a nie w mA (mili amperach). W mA podaje się prąd ładowania. Sprawdź to chociażby na ładowarce od telefonu jak to wygląda :)
600 zł za lampkę no bez przesady 🤣
Test lampek w dzień. Skisłem 😂
Wszystko ładnie i pięknie Szaju.... Tyle że słowem nie wspomniałeś w materiale o cenach tych produktów a śmiem twierdzić że dla zdecydowanej większości jest to podstawowe kryterium przy ich zakupie.
Czyżby strach Cię obleciał? A może takie są wymogi przy projekcji materiału sponsorowanego?
Wspomnę tylko że najtańszy z tych modeli kosztuje prawie 2 stówy, najdroższy lepiej pominąć milczeniem....
Nie każdy zarabia 2000 zł msc... Są ludzie dla których lampka za 200 zł to taniocha.... Dużo ludzi takich jest :-) moja owijka kosztowała więcej :P
@@janlotka7585 dokładnie, jestem tego samego zdania😀 podawanie cen nie jest dobre gdyż jeżeli ktoś kieruje się tylko ceną a nie zastosowaniem i możliwościami to później często nie jest zadowolonym Januszkiem😀 ja za przednią lampkę lezyne 250 lumenów płaciłem 269zl i to był i nadal jest strzał w 10 dla mnie😀
Ale czemu miałby o tym wspominać? Czasy internetu, masz link w opisie a wszystko do rączki.
Szaju świetny temat, może w drugim odcinku podasz jeszcze realny czas świecenia na różnych trybach bo lampka z mniejszą ilością lumenów, może pewnie i tańsza a jednocześnie wystarczająca wg potrzeb może mieć duuużą zaletę -dłuższy czas świecenia, pozdro iiii więcej filmów Daniel 😎👍
Krótko i na temat i to mnie cieszy same konkrety
z oślepianiem jest spory problem, niektórzy montują mega reflektor w ustawieniu poziomym i dają w oczy innym rowerzystom i kierowcom...
400 zł za lampkę, trochę aluminium bateria i żarówka, dramat 😑
Latarki przednie testuje się wieczorem
Podobno miały to być lampki, nie za miliony..
Patrząc na ceny jednej
Kupiłbym sobie 10 sztuk Convoy'a
A sam Convoy i tak do tanich nie należy.
Z powyższego wnioskuję, że Szajbak prezentuje nam płatną reklamę.
Ja, podziękuje.
Nieraz, Szajbajk opowiada głupoty.
Takie mam zdanie.
hahaha racja
Wystarczy convoy s2+ tanio i solidnie . Większym problemem w nocy są psy jak masz jakiś patent jak sobie z tym radzić to chętnie posłucham: )
nie do końca, nie wiem czy ja tak trafiłem ale padły mi dwie takie lampki przy zastosowaniach mtb.Elektronika od wstrząsów padła. Po tych przebojach kupiłem "normalna" dobrą lampkę i od tamtego czasu każde nocne zawody są bezpieczne.
@@krystiankiermasz kupiłem ulepszoną używam na szosie i jest super
@@bodmadb3640 na szosie to się zgodzę, to jest super lampka, ale do mtb się nie nadaje 😀
Convoy to nie lampka rowerowa.Rownie dobrze mogl bym napisac ze wystarczy Olight.Lampki z testu to specjalnie zaprojektowane konstrukcje ktore w przypadku roweru lykaja na starcie wszystko co nie rowerowe.
@@marwol28 Masz zdecydowaną rację. Niestety ale osoby piszące komentarz podają bardzo mało informacji, i później wychodzi że to tylko opcja na szosę. Też Januszowałem i 2 takie latarki rozwaliłem, całe szczęście zawsze mam dwie włączone więc wyszedłem z tego cało.
Test latarek w ciągu dnia nie ma żadnego sensu
Cześć. Szukam właśnie fajnej lampki nie za mocnej w dzień ale w nocy. Szkoda, że ujęcia lampek na drodze są pokazywane prawie przed samym autem( z ucięciami filmów ) gdzie widać już rowerzyste, a nie z oddali. Wtedy pokazuje jak lampka działa...pozdro :)
test lampki w dzien?????
Te może nie mają kwadryliona lumenów za to kosztują pierdylion złotych 🤣
Ja używam zakupionej już parę ładnych lat temu latarki ITP C7 która daje umiarkowane światło, ma dwa tryby jest cała metalowa i wielkościowo podobna do CR700, ustawiam wiązkę światła na 1.5/2 metry przed rowerem i mam podobnie doświetloną drogę bez obawy o oślepenie. :)
Bocialarka czyli mod Convoya załatwia sprawę 😁👍
To ja sie wypowiem jako kierowca i rowerzysta. Lampa ma swiecic na droge, a nie w oczy(tak samo sie je ustawia w pojazdach silnikowych). Lampa nie powinna szybko migac - widzieliscie kiedys auto z migajacymi swiatlami(pomijam migacze). Lampa nie ma oslepiac(ani z przodu ani z tylu) bo skupia uwage kierowcy na lampce, a nie na tym co dzieje sie na drodze. Na drodze mijam auta z przepalonymi odblysnikami, zarowkami i matowymi kloszami, a mimo to je widac dlatego do roweru nie musi byc 1000 lumenow(przynajmniej nie w przod). Nawet jesli Twoja lampa bedzie swiecila pionowo w dol to bedzie Cie widac wystarczajaco dobrze. Czerwone swiatlo jest dla ludzkiego oka najbardziej widoczne na odleglosc wiec nie musi byc mocne. Jesli jednak jest za mocne to razi jak przeciwmgielne w dobrej widocznosci lub na miescie. Bardzo duzy plus dla autora, ze spytal innego uczestnika drogi o ustawienie mocy swiecenia.
ja osobiście zrobiłbym taki przepis jako rowerzysta... że światła roweru powinny być skierowane w dół taki aby oświetlać drogę na 20-40 metrów przed rowerem... i migające światła powinny być zapalone kiedy stoimy w miejscu... na przykład mając przerwę w jeździe
@@maurycymai2493 Ja akurat jestem przeciwny kolejnym nakazom, zakazom i wszelakim powinnosciom bo ograniczaja tych uczciwych, ktorzy sie do tego najczesciej stosuja(choc nie zawsze). Ten zly i tak albo sie wykpi przed kara albo bedzie ona dla niego smieszna. Wole informowac i uczyc.
Ja jako kierowca i rowerzysta wole jak rower miga, bo go lepiej widać. Oczywiście żeby nie raził, ale miganie szybciej zobaczysz niż czerwone z daleka. Jeszcze z czymś innym czerwonym pomyli kierowca i oleje temat...
To nie są tanie rzeczy :) Ale jak policzymy - lekko zmodyfikowany convoy s2, dobry uchwyt, dwa dobre japońskie ogniwa, ładowarka i wychodzi 200 zł. Trochę mniej funkcjonalnie i taniej o jakieś 150 zł. Każdy musi sobie sam to przeliczyć. Ja mam convoya i jestem super zadowolony.
Convoy niestety oślepia na ścieżkach rowerowych i drogach.
Jak można robić test lampki w dzień?!
Jeśli w dzień świeci poprawnie, w nocy będzie tylko lepiej
Można. Jeśli nie używasz lub za mało jeździsz, to i tak nie zrozumiesz dlaczego..
Jak to jak? Obejrzyj jeszcze raz filmik to się dowiesz hehe.
A tak poważnie to śmiech na sali 😁.
Co to za test za dnia....
Test drogowy w dzień... Szaju zajmij się jazdą na rowerze bo to Ci wychodzi, sprzęt rowerowy i rowery zostaw komuś innemu
Moim zdaniem od lampek w dzien jest wazniejsze znajomosc zasad ruchu drogowego i swiadomosc tego ze nie jestesmy sami na drodze. Opowiedz ludziom o przepisach. To w dzien zwiekszy bezpieczenstwo a nie lampki. Pozdro.
Powiedź to kierowcom, którzy po otrzymaniu "prawa jazdy" zapominają, że dzielą drogę z innymi i obowiązują ich zasady, z których zdawali egzamin.
Jaki polecacie zestaw lampek na usb do 100zł z allegro?
Specter Ghost 650
Kierowca ma obowiązek widzieć w dzień rowerzystę bez oświetlenia. Jaka by lampka nie była to w dzień spełnia swoją funkcję zwiększając bezpieczeństwo bardziej lub mniej. Ja byłem hmm... (poirytowany to mało powiedziane), kiedy po 12h pedałowania 20 km przed domem nie byłem w stanie jechać w nocy bo na jezdni nie było oznakowanej krawędzi i nie wiedziałem czy jeszcze jadę po asfalcie czy już poboczem co na szosowym rowerze jest niebezpieczne. Lampka KLS Drivequipment z 4 diodami z nowiutkimi bateriami. Bardzo nie polecam. Szkoda że pod filmem nie ma linku do testu nocnego "dla dorosłych".
Kierowca jest tylko człowiekiem. I jeśli trafi np w słoneczny dzień w lesie gdzie jest mnóstw światło-cieni na rowerzystę samobójcę ubranego w czarne ciuchy, bez odblasków, bez kamizelki, bez oświetlenia to w najgorszym razie będzie miał do naprawy zderzak i lampę prawą a rowerzysta no cóż.... nie kot, życie ma jedno i ja bym powiedział, że rowerzysta MA OBOWIĄZEK zadbać o to aby był widoczny na drodze, bo to o jego bezpieczeństwo chodzi a nie kierowcy.
1:45 Szaju, a kto ustawia lampkę rowerową poziomo???
90% pedalarzy może?!
Ja do swojego roweru na przód założyłem lampkę Mactronic Scream 02 i jestem zadowolony, regulacja szerokości strumienia sprawia, że jest dość uniwersalna. Z tyłu mam natomiast Mactronic Walle 1 i dla tej lampki póki co nie widzę żadnej alternatywy.
Przód GACIRON V9C-400 Cree XP-G2 port USB 400 lum, tył Prox minor i jak na jazdę w nocy poza miastem rewelacja.
Tego najmocniejszego Ravemana używam już od trzech lat, ten system światła mijania działa znakomicie. W końcu nie oślepiam kierowców jadących z na przeciwka. Ravemen był pierwszym producentem w klasie mocniejszych lamp z czasowym wyświetlaczem stanu naładowania baterii. Cateye i inni znani producenci byli w tym czasie daleko w tyle.
Pozdrawiam
@@DebaGTX
Jestem po prostu zadowolonym użytkownikiem tej lampy. Dlatego polecam co dobre i sprawdzone.
3 lata temu nie miała ona żadnej konkurencji, nawet wśród znanych dobrych marek np jak Cateye, Lezyne i inne.
Pozdrawiam
@@cannonbiker Może miałeś, ale nie ten najmocniejszy (1600). Wtedy jeszcze nie był dostępny. Ma on już bezprzewodowy pilot umożliwiający sterownie oświetleniem. Faktycznie lampka dla bardziej świadomych użytkowników..
Nie zła reklama troszkę danych ale w dzień testy ? ! nic mi to nie pokazało jak naprawdę się spisują
jak rozpraszają światło i czas pracy przy po szczególnych trybach to są testy
Nie ma testu zasięgu nocą :(
Wuju szaju prosze o rade. Więc tak mam zamiar kupić amortyzator rock shox rs 1. Kupując go muszę kupić także nową piaste ale oryginalna z rock shox-a jest bardzo droga. Nie ma może jakijś tańszych zamienników?
Zrób recenzje proxa
Słaba ta reklama, albo kupujemy cos za 30zł lub pchełki za 9.99 żeby być odrobine widoczni na wypadek przedlużonego treningui i powrocie przed zmrokiem. Albo jedziemy nocą i kupujemy convoy s2+ lub coś do 100 zl na ali/allegro na diodziem xml2 z pakietem 4xaku i mamy super swiatło na 6h jazdy w zimie (niska temp wpływa na czas pracy na bateri). Takie lapki jak z filmu nie maja co konkurować w kategorii cena/power niestety ale to jest fakt. A oślepianie kierowców ? proszę was lampa pod niższym kątem na asfalt i problemu nie ma, Jak ktoś ma lepszą lampę w grupie (jazda za kims kto wali ci oslepiajacym swiatłem w plecy i masz same cienie na zjeżdie nie jest fajna ) to po prostu ląduje na początku geupy i problemu nie ma. Pozdrawiam
Ja mam z tyłu lampkę za 9 zł na USB daje wystarczające jasne światło w nocy
Canvoy są ok ale tylko na szosę ;)
Witam, mam pytanie bo szukam swojego pierwszego kasku do roweru jazda w enduro i trochę ostrzejsza jazda i czy opłaca się kupić FOXKask Metah Flow czy jakiegoś taniego fulla ?
Jak zaczynasz z enduro to weź jakiegoś tańszego lecz gdy jesteś już doświadczony weź tego foxa
Witam mam sprawę istnieje nawigacja na rower gdzie np chciał bym pojechać z Poznania do Kołobrzegu tylko lasami istnieje coś takiego?
Na czuja walisz. Troche spontanu sprytu I przygody a nie tam pierdolenie o navi. Niebawem potrzebna wam bedzie mapa sklepu bo sie pogubicie
Szukam rankingu lampek rowerowych. Patrzę na wasz filmik, myślę może być spoko. No ale test takich lampek w dzień? Kto na to wpadł?
w erze, kiedy samochody mają światła do jazdy dziennej, a są o wiele bardziej widoczne od rowerzysty, test lampek rowerowych w dzień ma większy sens, niż test nocny, kiedy w najgorszym razie namiastkę bezpieczeństwa da Ci dobre światełko odblaskowe. Lampka tylna, której światła nie widać w dzień, to dla mnie żadna lampka.
Gdzie można kupić lampki Ravemen?
Jeżdżę na przedniej Bike Pro Noise300. Aku jest bardzo ważny bo daje czas jazdy. Tu mam li-ion18650- 2600mAh. Lampa jest wystarczająca. Z tyłu Walle. To jest moc i klasa sama w sobie. Refleksje po pięciu latach? Lumeny się tracą w wysilonych ledach. Tył nie wykazuje oznak zużycia. Polecam dobrze planować i szukać dobrej baterii. Na filmie są to potwory świetlne. Z bateriami potworami. Super ale też drogie. Ważne jest żeby mieć dobre światło. To nasze bezpieczeństwo.
Nie kupujcie tego. Ta jakość jest dostępna kilka razy taniej na aliexpresie, a baterie bierze się ze starych laptopów - pasują.
Wiadomo kiedy producenci rowerow pokazują modele na 2020 rok? Jestem kompletnie zielony i nie wiem czy spodziewać się tego np w październiku czy w lutym.
wrześień - październik niektórzy coś już pokazują
Razi/nie razi... było w nocy robić test.
Oślepianie jest nagminne i nie wynika to z ustawienia lampki, a z jej konstrukcji. Wczoraj np. w lesie kabackim dwaj panowie mieli tak mocne oświetlenie, że oświetlało korony drzew a z tyłu wieźli akumulator od STARA by te lampki zasilić. Otwartą ręką prosto w pysk.
chyba mijałem tych samych typów :)
Taka rowerowa wersja syndromu małego.... ego :) Mocniej nie przycisnę bo jestem za cienki to albo zmodzę elektryka albo taką latarnię że wam lakier spłowieje :D
Beka 😁 ale ja mam często tak że kierowcy samochodów oślepiają mnie długimi światłami (celowo nie gaszą) i z wielką przyjemnością bym im poświęcił takim reflektorem po oczach
chyba bym wolał fenixa
Ja uzywam Fenixa BC30 1800 lumenow, bardzo przydatna opcja w tej lampce to tryb burst wlaczany z dodatkowego przycisku ktory mozna przyczepic na kierownicy. Kiedy kierowcy nie wylaczaja dlugich swiatel moge im mrugnac.
1800 lumenów ?.Co ty chcesz robić za latarnię uliczną ?
Szajbajki pomóżcie! Czy kupno fulla ma sens, gdy chcę go wykorzystwyać nie tylko w teren, ale również na treningi po asfalcie robiąc dłuższe trasy od 100km wzwyż. Czy lepszą opcją będzie jednak zakup hardtaila?
Ja moim fullem ze skokiem 150mm przód&tył i oponą 26x2.3 robiłem asfaltowe 8dziesiątki jak i setki, ale w porównaniu do hardtaila ze skokiem 100mm i oponą 26x2.0 ani to przyjemne ani wydajne. Za to full suspension na kołach 29 z nie za szeroką oponą i ze skokiem do 120mm nie powinien być kowadłem na asfalcie, a w terenie na pewno da więcej zabawy niż hardtail. Pozdrawiam
nie ma sensu, tani full poniżej 15.000 zł to 15 kg wagi.
@@robocopp7009 Dziękuję za odpowiedź, chodzi o to że rower uniwersalny nie istnieje i gdzieś ten kompromis trzeba jednak znaleźć. Rower z ramą na włóknie odpuszczę ze względu na fakt, że podczas dalszych wypraw często zakładam bagażnik i dość mocno będę ten rower obciążał sakwami. W terenie hardtail też jakoś sobie poradzi - trochę mniej frajdy i zabawy ale tutaj właśnie jest ten środek - Zastanawiam się nad X-calibrem 9. Jeśli można prosiłbym o podanie jakiejś opcji alternatywnej, na czym Ty jeździsz będę wdzięczny Co do sztycy, często po jeździe moim obecnym HT w terenie boli mnie tyłek- myślałem żeby dokupić sztycę amortyzowaną NCX'a lub podobną. Czy ktoś może testował takową? Zbędny badziew czy jednak godzien uwagi?
@@Dawid-jt4wr 15k mozna juz dorwać cos ciekawego na wadze 13.3 kg( carbon rama alu wachacz )na mleku z lekkim siodełkiem wiec i tak i nie, dodajac dobre opony w 29 calowym fuluu to 1kg -1.3 kg + wkładki do kół zeby chronic obręcze to z 300 g na koło i wyjdzie 15
@@noafreqz6264 Co do sztyc w moich rowerach, to w hardtailu mam najprostsza sztyce aluminiową która była seryjnie montowana w moim rowerze (merida matts tfs 500-d 2011). Jest baaardzo sztywno i twardo, więc przygoda bez dobrej wkładki w spodenkach kończy się bólem tyłka.
Natomiast w fullu (specialized stumpjumper fsr evo comp 2013) mam sztyce opuszczaną specialized command post blacklite (także seryjna). Wygoda w tym rowerze bierze się z dampera i siodełka speca.
Co do sztycy ncx mam znajomego który korzystał z tego wynalazku dość długo. Dla mnie osobiście to jedna wielka pomyłka. Ta sztyca dużo waży, niby coś tam amortyzuje ale w jego przypadku bardzo szybko złapała luzy na pivotach. Wg mnie lepszą inwestycją było by kupno dobrej sztycy karbonowej, wygodnego siodełka i wysokiej jakości spodenek rowerowych z wkładką.
Cześć Szaj zrobisz film podobny do 170km fullem?
Dla mnie to jest głupota płacić 700 zł za lampkę, skoro 1 600 lumenów można już mieć w lampce za nieco ponad 100 zł
To chodzi o jakość i funkcje kolego np. Wodoodporność, spora wytrzymałość, powerbank, szybkie ładowanie, regulacja
@@patrykb_ No ok, rozumiem, że za jakość trzeba płacić
Widać film sponsorowany, nie ma jak to lampka za 1/4 roweru :)
dokładnie, na uj taki film z lapkami po 300-400zł
Bo ten kanałów juz przestał być dla pasjonatów a stał się dla lanserów.
Hej powiedz mi co ja mam teraz zrobić kupiłem rok temu rower MTB ale z rama 21 co po twoich filmach dowiedziałem się że mam za duża ramę u producenta nie można kupić samej ramy. powinienem mieć 19 lub 20. Ale jak jeżdżę na tej ramię nic mnie nie boli jeździ mi się wygodnie zrobiłem już około 700 km na nim.
Dawid Parzych jeździć obserwować, ale na serio jak noc nie boli to smigaj z uśmiechem. Mniejsze ramy do mtb poleca sie na techniczne odcinki gdzie łatwiej takim rowerem manewrować, wychylić sie za siodlo. Na trening i szutry i mniej techniczne Xc (nie mylić z zawodami) rama może być większa. Pozatym nie sugeruj sie rozmiarem u jednego producenta 21 to u innego może być 19- patrz na reach stack i bazę kół
Dzień dobry tutaj świetlik szaj i ten kask areo kocham szajbajka
W dzień jak wspomniano,wystarczy pastylka z biedronki,raz żeby było zgodnie z istniejącymi przepisami,dwa,żeby coś migało w pochmurne dni.
Wiadomo,że jest to materiał sponsorowany,ale każdy musi z czegoś żyć,więc o to się nie czepiam.
Tyle tylko,że jak na razie metoda testowa jest z pupy.
W nocy też zależy gdzie śmigamy,na las wystarczą dwa tanie mocne chińczyki s2+ lub podobne,na miasto takiego wygaru nie potrzebujemy,raczej coś słabszego z odcięciem.
Istniejące przepisy nie mówią nic o konieczności stosowania oświetlenia rowerowego w dzień (pomijając tunele).
@@Borcejn Zdrowy rozsądek kolego a nie "takie jest(lub nie) prawo.
@@Borcejn jak cie kiedys cos jebnie, to bedziesz o prawie gadał?
swiatełko nawet w dzien zwieksza widoczność
Graty 150k widzow, rok temu miales 100k
Test lampek w dzien? 🤣🤣
Gdzie lampki z odcieciem wiazki swiatla? te co najwyzej sie nadaja na oswietlanie wszystkiego do okola.
Wiecej profesjonalizmu prosze.
Ona mają odcięcie wiązki
@@BoraDusiciel - marną podróbkę odcięcia. To nie działa jak należy.
Jakie są najlepsze lampki ?
Świecące .
Proszę pomocy!! Szaju (lub kto inny kto się zna) chciałem kupić rower MTB i upatrzyłem sobie Indiana x-pulser 5.9, ale później zobaczyłem kilka filmików na temat rowerów MTB w takiej cenie (~2300zł) i teraz jestem totalnie niezdecydowany. Wiem komentarz nie w temacie filmu ale proszę o pomoc czy rower podany wyżej jest wart swojej ceny czy może jest jakiś inny lepszy rower w tej cenie. Z góry dziękuję za pomoc.
Za taką cenę to używkę chyba że jeździsz rowerem po bułki
Też uważam że w tej cenie milion razy bardziej opłaca się używany rower.
A polecili byście coś?
@@szymon_2764 No poszukaj, w tej cenie jest sporo ciekawych używek, też niewiem gdzie mieszkasz
Witam. Wie ktoś coś o lampce Prox Crater cree xm-l2 u2 880lm? Bo jedni są "za" drudzy "przeciw" chociaż z przewagą pozytywnych opinii.
To podróbka Fenix bc21r, ta faktycznie będzie miała 880lm.
Szaju, wydaje mi się, że w niektórych momentach dałeś zbyt głośno muzykę
Ostatnio jakaś durna moda zapanowała na zagłuszanie wypowiedzi muzyką. W necie i TV to samo...
@SzajBajk
1) poszukuję gravela do około 5tys. ze sztywnymi osiami, dobrze jakby na widelcu również miał możliwość przyczepienia bagażnika. Ewentualnie jakąś ramę jeśli wszystki rowery z takimi wymaganiami są droższe, bo nalepszych podzespołach.
2) co jest wadą napędów z grup MTB w gravelach? Czy jest to waga? Producenci często wkładają osprzęt szosowy, a recenzenci narzekają na nienapinanie łańcucha.
Lampki przód na akumulator.....zgadzam się. To robi robotę i ma sens. Ale moda na lampki COB z akumulatorem to jest dla mnie jakaś chorość. Miałem wcześciej Led na paluszki i przy żywotności powyżej 100h można było o niej po prostu zapomnieć. Miała migać i tyle. Obecnie mam ładowaną (2-4h) i kilka razy mi się zdarzyło że pomykam sobie radośnie krajówką po zmroku a na miejscu okazało się że tylne padło i to nawet nie wiem kiedy. Jakaś chorość.
Lampka poza tym że ma mnie być widać, ma mi oświetlać drogę żebym widział po czym jadę. Taki sam test przydałoby się zrobić w nocy z pokazaniem jak oświetlany jest dany obszar.
polecam jeszcze raz wysłuchać początek materiału ;)
ja mam lampkę z Lidla i polecam, mocno świeci, ma 3 tryby 15 luxów 30 luxów i 60 luxów
A też mam i też polecam i to jest co ważne oświetlenie rowerowe a nie latarka!!!!
To juz wole latarki np lumintop czy convoy z piękną barwą światła nie to co te lampki trupi biały a w nocy oczy od tego bolą
Ile dostales kasy od tej firmy za reklame?
3 miliony.
Lumenów
Dostal lampke I meski uscisk dloni
Co to za syfiaste lampki, to już lepiej kupić jakiegoś fenixa i uchwyt do niego zamiast tego syfu
Kupiłem Acacia L2 za 50 zł kasuje większość lampek, spokojnie wystarczy na środkowym do jazdy po szosie na pełnej mocy to juz po bocznych nieoświetlonych widoczność ponad 100m . Co do rażenia kierowców wystarczy dobrze ustawić lampkę samochody również maja czasem źle ustawione reflektory i oślepiają tu wiec moc nie oślepia lecz ustawienie .
Bez przesady, w dzień trudno oślepić czymkolwiek. Nic tak nie wkoorwia jak źle ustawione świata samochodu jadącego z naprzeciwka.
Masz racje. W dzien nawet auta jadace na dlugich nie oslepiaja
Przetestuj spanninga THOR 1100
Część ja zostałem zbanowany na forum a nic nie zrobiłem nazywałam się made in Poland .
Mam metalową lampkę 100 lumenów za 20 złotych
Chicago.. ZNAJDZIESZ MNIE-??
Zrób film o lapkach Infini
Szukam dobrej lampki do 100 zl
A no bo rower ma obowiązek jak samochód mieć lmpkę dzienną i nocną
Czy ja dobrze trafiłem? Jakieś nowe przepisy weszły zmuszające do korzystania lampek w dzień? Po za tym używam mocnej lampki dającej po oczach. Strumień światła mam skierowany w dół. ale jak jakiś kierowca przesadza i daje mi po oczach to wtedy odwdzięczam się tym samym^^ Odcinek sponsorowany, Szajbajk się sprzedał :P :P :P
Najlepiej zrobiony film o lampkach rowerowych na polskim RUclips.
Danielu, lampki rowerowe w dzień, to jedynie są po to, by marnować prąd, albo ewentualnie policja się Ciebie nie czepiała ( ostatni punkt, to najczęstszy punkt widzenia rowerzystów szosowych w mojej okolicy ). W ostrym świetle, gdy kierowca jedzie pod światło, to skuteczność lampki nawet i 1600 ( żarówka samochodowa H4, stary typ, jeszcze z lat 80tych, jak nie starszy, w standardowej nie wzmacnianej wersji generuje 1100 lumenów, a czasem jadąc pod ostre słońce, można przegapić auto jadące z naprzeciwka, dlatego powinno się prowadzić w takich warunkach, w okularach przeciwsłonecznych, najlepiej, antypolarach ).
W nocy, najważniejszym zadaniem lampki jest właśnie wskazanie pozycji rowerzysty na drodze. Bo rowerzystę właśnie wtedy MUSI być widać.
Drugorzędnym zadaniem jest właśnie oświetlenie drogi.
Inaczej jak w samochodzie, Ty na rowerze widzisz więcej, nawet bez lampek, jeśli się nie śpieszysz, możesz zobaczyć ważniejsze szczegóły drogi. Dopiero przy dużych prędkościach tracisz szczegóły. Dlatego, przy nocnej jeździe MTB, przydaje się mocniejsza lampka, tak do 300 lumenów. ( Mam taką na szosie, i jak wracam z trasy, późnym wieczorem, to w trybie max, czyli te 300 lumenów, potrafią mi migać, że za mocno świecę, a lampkę mam pochyloną nieco do przodu).
Cześć,
"lampki rowerowe w dzień, to jedynie są po to, by marnować prąd"
Absolutnie się nie zgadzam.
"W ostrym świetle, gdy kierowca jedzie pod światło, to można nawet przegapić auto jadące z naprzeciwka"
Cóż, warto wtedy zastanowić się, czy kontynuować jazdę. Natomiast samochodem nie jeździmy przecież tylko pod ostre słońce. W dzień mocny błyskacz w rowerze jest naprawdę w wielu sytuacjach bardzo pomocny, bo zwraca uwagę kierowców, że jedziemy bliżej prawej krawędzi drogi, a nie jej środkiem, jak większość pojazdów. Do tego wystarczy jechać w ciemnych ciuchach i wjechać między drzewa - od razu przestaje nas być widać z daleka.
"przy nocnej jeździe MTB, przydaje się mocniejsza lampka, tak do 300 lumenów."
Bardziej do 800 lumenów, a przy mocnym harataniu to jeszcze mocniejsza. Miałem kiedyś lampkę 300 lumenów i też myślałem, że jest mocna. Do naprawdę komfortowej jazdy w nocy - nie jest.
@@roweroweporady Co do tego MTB, to trochę poleciałem, faktycznie 300 lm może być nieco za słaba, chyba, że mamy ładną księżycową pogodę.
Ale przy dziennej jeździe, o ile widoczność nie jest ograniczona, przez deszcz, albo lekką mgłę, IMHO, nie ma sensu montować drogiej lampki.
na nockę mam 650 z bocznym doświetleniem dobrze ustawiona i to jest ok, zaznaczam że to jest normalna jazda miejsko/poza miejska, a nie latanie po s'kach w lesie
Przepisy mówią jasno że jednoślady poruszające się po drogach maja być oświetlone zawsze 24na dobę.
A co do jazdy nocnej to przednia lampka powinna spełniać normę StVZO czyli cała wiazka światła jest skierowana na drogę. A nie jak większość światełek wali światłem rozproszonym - takie światełko jako drugie drogowe na bezdroża ,las.. jak najbardziej wskazane. Ten przepis jest u Niemiaszków i ma wejść w tym roku u nas i będą sie sypać mandaty.
Lampki na USB są całkowicie bez sensu. Jak się wyczerpie bateria w trasie to nie można jej wymienić i jechać dalej z oświetleniem.
są powerbanki
pewien polski producent na "mac" posiada takie co naładujesz po usb i aku sobie wymienisz - takie zwykłe ze sklepu.
taka lampka świeci kilkadziesiąt godzin, na "rezerwie" świeci jeszcze kilka godzin. Dodatkowo "rezerwa" jest sygnalizowana. Jak ktoś zapomni wtedy podpiąć i naładować to ma problem jak ten, któremu baterie się wydoiły, a nie ma zapasowych.
@@rafsen2943 Z tymi czasami świecenia nie jest tak do końca, gdyż nadal znani producenci robią produkty które starczają na 3 do max 4h. Oczywiście że są powerbanki, z tym że trudno obsłużyć to w czasie deszczu. Niestety trzeba iść na kompromisy a wszystko zależy od naszych potrzeb. Ja oczywiście jestem ogromnym zwolennikiem USB.
Jest to nieprawda, sam się przesiadłem na takie lampki typu "slim" władowane USB od Mactronica i świecą w zależności od trybu pracy do kilkudziesięciu godzin.
Na przód tylko Convoy S2+
Albo olight s30r iii baton mam te dwie lampki i polecam bratu często pożyczam convoya s2+ i daję rade a olighta mam na stałe na rowerze :)
zależy, IMHO lampka powinna byc ładowana przez USB. Jesli jeździsz dalej z bagażem dodatkowa ładowarka jest niewygodna.
Albo Fenix tk75.
@@jackblock7451
Ten model tylko do miasta i w trybie turbo ale jak dla mnie jeszcze za cienka. Mój faworyt to Acebeam X70 dyskretna, lekka i z przyjebaniem.
motionMixx..
Convoy spoko ale z właściwym kalimatorem tnącym wiązkę światła zgodnie ze sztuką StVZO
@@xcerber3896 Taka w sam raz do miasta 😁. Na kierownicy nie będzie przeszkadzać 😁.
Jak to jest rażenie podczas dnia to jakaś kpina po prostu jesteś dobrze widoczny kierowcy takie mizianie nie będzie przeszkadzać
Mój wybór to lampki Knog,bardzo dobra jakość polecam.
Wszystko tylko nie miganie wszyscy myślą że to polepsza bezpieczeństwo a to Gucio to powinno być ustawowo że ma ciągle świecić
@@billyfake69 czy jakiś pojazd silnikowy miga światłami dziennymi, lub światłami tylnymi ? Migające światła oślepiają uczestników ruchu drogowego.
Zrobisz odcinek O rowerach mtb które polecasz i są warte zakupu do 1800zl
DROGA PIEKNA EMMO NIE MA TAKICH,CHYBA ZE JAKAS OKAZJA OLX ALBO ALEGRO
@@ktmtranceracing482 No i czego się drzesz?
@@guerciotti.lavazza UDERZ W STOL A NOZYCE SIE ODEZWA....NIE MUSISZ DAWAC ZNAC INTERNAUTA ZE NIE MASZ MOZGU...MY TO JUZ WIEMY...
@@ktmtranceracing482 dokładnie tak jak piszesz. Tylko rowery od 10 tys wzwyż się liczą na full karbonie , wszystko co tańsze nie da rady na tym jeżdzić bo za tanie
KTM TRANCE RACING Troll żeś niskich lotów.
Słabe te latareczki. Ja bez 2000 lm nawet nie wyjeżdżam z piwnicy.