Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk. Jan Daniluk | GAK 2022.05.18

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Jak żyło się na Oruni w okresie Wolnego Miasta Gdańska, co trapiło jej mieszkańców? Jakie atrakcje oferowała tak samym orunianom, jak i przyjezdnym? Próby uchwycenia charakteru Oruni, jak i rytmu życia jej mieszkańców, podjął się dr Jan Daniluk, historyk, badacz i popularyzator dziejów Gdańska i Sopotu w XIX-XX w. ‪@WMGVIDEO‬ zaprasza do obejrzenia zapisu jego wykładu w Stacji Orunia GAK.
    Dzień 2 czerwca 1338 roku to początek oficjalnej historii Oruni (najpierw jako wsi, bowiem dzielnicą Gdańska stała się ona dopiero w 1933 roku). Tego dnia gdański komtur Winrych von Kniprode nadał Oruni przywilej lokacyjny. W tym roku obchodzimy zatem 684. rocznicę jej urodzin. W świętowanie jubileuszu szacownej solenizantki włącza się także Stacja Orunia GAK, która przygotowała cykl wydarzeń związanych z tą ważną rocznicą.
    Pierwszym z nich jest wykład dr Jana Daniluka pt „Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk”
    Na wykładzie poznamy obraz międzywojennej Oruni, jaki wyłania się z artykułów i wzmianek w prasie codziennej z epoki, wspomnień jej mieszkańców czy obserwatorów, a także ze źródeł statystycznych.
    Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk
    Gdańsk 18.05.2022
    Opowiada: Jan Daniluk
    Organizator: Gdański Archipelag Kultury Stacja Orunia
    Prowadzenie: Anna Sadowska
    Zdjęcia: Mirosław Koźbiał
    Realizacja: Mirosław Koźbiał
    WMG VIDEO
    Oglądaj i subskrybuj RUclips, kanał WMG VIDEO
    Zdjęcie z czołówki: muzeumpomorza....

Комментарии •