Polskie skrzydła lat '90. PZL M-34

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 ноя 2024

Комментарии • 38

  • @laserniebieski768
    @laserniebieski768 2 года назад +2

    Podstawowym zadaniem M34 miał być przewóz kontenerów LD-3 i pod tym kątem był projektowany.
    Podobno było wtedy duże zapotrzebowanie na taki samolot, który rozwoził by kontenery z dużych lotnisk dostarczonych tam samolotami pasażerskimi, w pobliże końcowych odbiorców, na małe lotniska lokalne. Głównym odbiorcą miały być firmy spedycyjne typu Federal Express czy DHL.
    Pozostałe zadania (wersje desantowe, sanitarne itp.)wynikały niejako przy okazji, do rozszerzenia o potencjalnych klientów, w tym przypadku o wojsko. Miała to być daleko posunięta modyfikacja M28- wydłużono, poszerzono i podwyższono kadłub, aby zmieściły się 3 kontenery LD-3. Wtedy w Mielcu powstały dwa, "konkurencyjne" projekty: M34 z tylną rampą załadowczą i poszerzoną tylną częścią kadłuba oraz Skytruck Plus, z dużymi bocznymi drzwiami. Wykonano nawet makietę Skytrucka Plus, wykorzystując uszkodzony kadłub M28. Projekt miał rację bytu, obecnie powstał samolot Cessna SkyCourier, prawie dokładnie odpowiadający parametrami M34/Skytruck Plus, którego głównym odbiorcą jest Federal Express.

  • @Psychonauta
    @Psychonauta 2 года назад +3

    Dzięki wielkie za materiał

  • @WW-sf4kc
    @WW-sf4kc 2 года назад +4

    Swego czasu czytałem, że chciano opracować uzbrojoną wersję morską, patrolowo-ratowniczą (dwie lekkie torpedy przeciw okrętom podwodnym lub pocisków przeciwokrętowe), ale udźwig seryjnych M-28 na to nie pozwalał. Opracowanie nowej większej wersji miało dać taką możliwość. Niestety stworzenie nowego płatowca wymagało środków finansowych, których zabrakło.

  • @KS-ModelismoAviacionHobby
    @KS-ModelismoAviacionHobby 2 года назад

    Z tego co mi wiadomo to w tej klasie jezt to najlepszy transportowiec.Jest taki dokumentalny wywia z Atonowem jak żył jeszcze i przentował tego antka...na międzynarodowych pod Paryżem

  • @lukasprus1480
    @lukasprus1480 2 года назад +2

    Witam 💪🏽🇵🇱

  • @knopek65
    @knopek65 2 года назад +12

    Tak naprawdę na przeszkodzie stanęła polityka. Polski przemysł lotniczy miał zostać zniszczony a to co z niego zostanie sprzedane obcym koncernom. Po to by nie były konkurencją dla firm zachodnich. Dlatego dziś o wiele bardziej uprzemysłowione i bardziej znaczące politycznie i gospodarczo od Polski są kraje dawnego "trzeciego świata" w których polskie firmy w latach 80-tych i 90 tych budowały fabryki. Np. Turcja która jest dziś potęgą a w latach 80-tych nie miała startu do Polski jeśli chodzi o przemysł.

    • @KS-ModelismoAviacionHobby
      @KS-ModelismoAviacionHobby 2 года назад +4

      I tak niestety się stało...

    • @piotrkucharski9137
      @piotrkucharski9137 2 года назад

      Francowate położenie między wschodem a zachodem...

    • @KS-ModelismoAviacionHobby
      @KS-ModelismoAviacionHobby 2 года назад +3

      @@piotrkucharski9137 nie zwalałbym winy na położnie geograficzne bo tak może każdy kraj opowiadać bzdurę... to raczej wina niedorowinietych umysłowo lub wyrachowanych chuyi jakimi są politycy w tym kraju od 1988roku

    • @laserniebieski768
      @laserniebieski768 Год назад

      @@KS-ModelismoAviacionHobby A to przed 1988 rządzili geniusze ekonomiczni. To dzięki im rządom mięso, cukier, masło było na kartki. O samochodzie zwykły obywatel mógł sobie tylko pomarzyć. Jak coś trafiło do produkcji, to tłuczono to przez 30-40 lat - samochody syrena, żuk, nysa, ciągniki Ursus, samoloty Wilga, An-2, śmigłowce Mi-2 itd.

    • @KS-ModelismoAviacionHobby
      @KS-ModelismoAviacionHobby Год назад

      @@laserniebieski768 widać, że jesteś mlody i gówno wiesz

  • @TomSonSztab
    @TomSonSztab 2 года назад +1

    6:20 czy mogły to być jednosilnikowe samoloty, tańsze w eksploatacji - następcy An - 2.

  • @piotrsikora4125
    @piotrsikora4125 2 года назад

    A ja myślę że nowy samolot oparty na An- 28 miał by sens pewnie dużo części było by wspólnych, a w Bryzie wiele można by poprawić - przede wszystkim wielkość kadłuba i moc silników - do Polskich warunków transport małymi samolotami był sensowny, i szkolenia spadochronowe z małych samolotów też byly sensowne - problem polegał na tym że zaczęły się misje zagraniczne które potrzebowały większych i szybszych samolotów. Oprócz samolotów transportowych mogła być potrzebna platforma do radaru wczesnego ostrzegania i do radaru ścianowego, do tego potrzebne były nośniki dla samolotu nasłuchu radiowego i zwiadu radarowego, do tego można było stworzyć mały samolot do tankowania w powietrzu, ale nie wielką cysternę do dalekich globalnych misji tylko do uzupelniania paliwa co wydłuża czas przebywania w powietrzu myśliwców na dyżurach bojowych oraz pozwala wykonywać misję bez zbiorników zewnętrznych.

    • @peceed
      @peceed Год назад

      Tak małe latające cysterny nie mają sensu, głównie ze względu na koszty załogi i serwisu maszyny. Lepiej wysłać jedną cysternę która obsłuży całą eskadrę i zwiększy promień działania 3 razy. Nawet bezzałogowa latająca cysterna MQ-25 Stingray zabiera więcej paliwa niż waży cały M-28 z paliwem i ładunkiem!

    • @piotrsikora4125
      @piotrsikora4125 Год назад

      @@peceed tak komentarz napiąłem dawno temu i po przemyśleniu i poczytaniu stwierdzam że An 28 nie nadaje się na tankowiec co nie znaczy że większy i szybszy samolot transportowy nie mógł by spełniać tej roli na pewno Polski nie stać na ck 135 albo inne kolosy i w zasadzie nie ma takiej potrzeby bo my nie będziemy wykonywać globalnych uderzeń całymi eskadrami - tylko u nas w misjach defensywnych jest potrzeba długiego dyżurowanie w powietrzu myśliwców aby wykonywały misje przechwytujące, nieracjonalnie jest wysyłać durzy tankowiec dla zatankowania 2myśliwców a takie misje są bardziej realne niż to ze w powietrzu na danym obszarze skupimy wiele samolotów - dlatego średnia Platforma w kilku egzęplażach sprawdzi się lepiej niż jedna durza do tego ze względu na możliwość strat i awari lepiej mieć kilka samolotów i kilka załóg.

    • @peceed
      @peceed Год назад

      @@piotrsikora4125 W tej chwili największy sens mają maszyny MRTT i standardem jest A-330, w trakcie lockdownu można było bardzo tanio nabyć używane maszyny cywilne do przerobienia - okazja która się nie powtórzy, mogliśmy sobie kupić 5-10 maszyn i mieć spokój na 50 lat z transportem, cysternami i awacsami!
      Wypadałoby też kupić maszynę klasy Stingraya- stealth jest niezbędne w naszych warunkach.

    • @piotrsikora4125
      @piotrsikora4125 Год назад

      @@peceed już widzę te 10 szt :)

  • @peceed
    @peceed Год назад

    Nowa konstrukcja rozwiązywała jeszcze jeden istotny problem - braku pełni praw intelektualnych do An-28.

    • @laserniebieski768
      @laserniebieski768 Год назад

      Tak, to prawda, ale uporano się z tym problemem przez jakieś porozumienia z biurem Antonowa. Była to jedna z przyczyn przerwania programu M-34. Skoro można było sprzedawać M-28, robienie M-34 nie było już takie ważne. Drugim, ważniejszym, był po prostu brak środków. Program wymagał zainwestowania mnóstwa pieniędzy, których PZL Mielec nie miał.

  • @patrykhinca2361
    @patrykhinca2361 Год назад

    Wszystko się rozbiło przez to że ktoś z kimś się dogadał że w Mielcu będę Sikorscy się rodzić.

  • @adamczajkowski6606
    @adamczajkowski6606 7 месяцев назад

    Użyłeś moich filmów to mogłeś dać credit. Wypadło by.

    • @Balszoi
      @Balszoi  7 месяцев назад

      Pojawiła się informacja w opisie, mój błąd, dawne czasy gdy jeszcze nie do końca ogarniałem RUclips'a, natomiast na tym koncie z którego Pan pisze nie widzę żadnych materiałów więc nie wiem czy taki "credit" Panu odpowiada.

  • @zbigniewteterycz1571
    @zbigniewteterycz1571 2 года назад

    CZY ABY PROIEKT ALTAIR TO KONSTRUKCJA PANA INŹ
    MARGOŃSKIEGO. PAN INŹ OPRACOWYWAŁ MAŁY ODŹUTOWIEC "BIELIK " ,"ORKE" I SAMOLOT BEZOGONOWY
    JAKO WERSJA ROZWOJOWA DO DUZEGO SAMOLOTU TRANSPORTOWEGO . KTOŚ POMYLIŁ PROJEKTY I WARTO TO ZWERYFIKOWAĆ Z PANEM INŹYNIEREM .
    POZDRAWIAM.

  • @waldemarfabin3741
    @waldemarfabin3741 3 месяца назад

    Nowy właściciel nie był i nie jest kompletnie zainteresowany polską myślą techniczną i projektami polskich konstruktorów. Prywatyzacja polegająca na sprzedaży polskich firm amerykańskim korporajom doprowadziło do tego, że NIE MA ŻADNEJ POLSKIEJ FIRMY LOTNICZEJ. Nasi inżynierowie zajmują się wdrażaniem obcych projektów w przejętych fabrykach. Warszawa, Mielec, Świdnik, Kalisz, Rzeszów, Wrocław. Istniejące tam zakłady nie są polskie. Pozostały tylko wojskowe zakłady remontowe z branży lotniczej, które reanimują post sowiecki sprzęt.
    Czesi uchronili swoje firmy i dzisiaj mogą przyjąć offset na produkcję elementów do kupowanych F35.

    • @Balszoi
      @Balszoi  3 месяца назад

      " NIE MA ŻADNEJ POLSKIEJ FIRMY LOTNICZEJ" z cyklu pier...lcie Hipolice. Flaris, mówi to Panu coś?

    • @waldemarfabin3741
      @waldemarfabin3741 3 месяца назад

      @@Balszoi
      Oczywiście, że znam Flarisa. W firmie, w której pracowałem robiliśmy elementy przedniej goleni do prototypów badanych w instytucie lotnictwa w Warszawie. Byliśmy w bliskim kontakcie. Już po zakończeniu pracy w firmie utrzymywałem kontakt z Podgórzynem. Pierwsze kupione Flarisy powędrowały już na bliski wschód.
      Trochę celowo nie wspomniałem w moim poście o Flarisie. Coś na zasadzie: uderz w stół, a itd......
      Pozdrawiam z Wrocławia.
      Bardzo sobie cenię Pana materiały na YT.

    • @Balszoi
      @Balszoi  3 месяца назад +1

      Panie, Flaris to je Panie cudo. To jest król przestworzy jak szczupak jest król wód.
      A na poważnie - wybieramy jak wybieramy od 1990 r. to mamy co mamy.

    • @waldemarfabin3741
      @waldemarfabin3741 3 месяца назад

      @@Balszoi
      Flaris to realizacja projektu inż. Frydrychewicza z początku lat dwutysięcznych.
      Najlepiej o podejściu naszych "sojuszników" jest odmowa dostaw silników przez amerykańskie firmy. Kanadyjski Wiliams zgodził się. Choć wymagało to przeprojektowania płatowca. Finalnie jest silnik lżejszy, bardziej ekonomiczny i wydajniejszy od tych z USA.
      Zawsze trzymałem kciuki za powodzenie tego projektu. Może i nawet dobrze, że nie ma zbyt dużo chałasu w temacie Flaris-a.

  • @patrykhinca2361
    @patrykhinca2361 Год назад

    Jakby jankesi tak nie sikali ze strachu w gacie to by mieli swój z Polski a nie Spartakusa od Italijczyków.

  • @piotrdobro3100
    @piotrdobro3100 2 года назад

    Ocena samolotu PZL -M34 bez podstawowych danych technicznych i bez porównanie z innymi podobnymi konstrukcjami nic nie daje, tego tu brak. Nie ma możliwości właściwie ocenić pracę naszych konstruktorów.

  • @autystyczny4568
    @autystyczny4568 2 года назад +2

    SŁAWA UKRAINIE 💙💛💪✊