Őszi anyazárkázás - Neumann György varroa atka záró kezelése

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • A méhanya zárkázása Neumann György zárkájával varroa atka gyérítés céljából. Zárókezelés a méhesben, őszi atkakezelés Käfigen der Königin im Herbst, Varroabekämpfung - Caging the queen.
    A varroa atka gyérítésének hatékony módja oxálsav, oxál dihidrát szublimálással a méhészetben. Méhkertevők hatékony gyérítése vegyszermentesen. Hogyan keressük és találjuk meg a méhanyát?
    Szeptember 15 és 25-e között a méhanyát egy 10x10 cm-es két oldalt anyarácsos zárkába zárjuk 21 napra.
    A méhanya így nem tud tovább petézni, és a legutolsó fiasításból is kikelnek a méhek: fiasításmentes állapotba kerül a méhcsalád.
    A zárka egy lépbe helyezve két léputcára néz, a méhek ki és bejárnak az anyához, biztosítva a méhanya illatának terjedését a kaptárban. Ezalatt és utána lehetséges úgy szublimálni, hogy az atkapopuláció szinte teljesen kiirtásra kerüljön.
    Ez egy jelentős dolog, hiszen eddig a méhész a zárókezelésre elég sokat kellett várjon, sokszor október végére, november elejére érte el a méhcsalád a fiasításmentességet. Már a legelső év kísérlete során kiderült, hogy ez a méhészeti technológia nem csak a hatékony varroa atkairtást segíti, de más előnyei is vannak.
    E méhészeti technológia előnyei:
    hatékony záró kezelés a fiasításmentes családban;
    a kései hordás elmarad;
    nem kelnek ki kései (hibás zsírtestű) méhek ;
    szermentes méhviasz és méz előállítása;

Комментарии • 16

  • @petraserno1582
    @petraserno1582 2 года назад +1

    Jó napot kívánok. Ha tartós hordozóval kezelem nevezetesen oxálos söralátéttel vajon milyen hatásfokkal végződhet a kezelés anyazárkázás után? Köszönöm előre is a válaszát.

    • @beesandlove-hevesim.4107
      @beesandlove-hevesim.4107  2 года назад +1

      Szép napot! Az oxál tartós hordozó kezelés nyári műfaj, (napraforgó után használatos) ősszel már nem ajánlott, benedvesedik, nem hordják el stb. Őszi anyazárkázáshoz szublimálás, esetleg oxál vagy tejsavspriccelés (kevés családszám esetén) ajánlott.

    • @petraserno1582
      @petraserno1582 2 года назад +1

      @@beesandlove-hevesim.4107 Köszönöm válaszát.

  • @zsoltnagy6252
    @zsoltnagy6252 2 года назад +1

    Üdvözletem! Most akarom elkészíteni az anyazárkát. 2.5 cm széles keretléc alkalmas lehet rá vagy a 2 cm a jobb,esetleg nincs jelentősége, annak a 0.5 cm-nek?

  • @petertoth1272
    @petertoth1272 4 года назад +1

    Nagyon jó a videó!

  • @ferencifjgombos9730
    @ferencifjgombos9730 Год назад

    Szia hol fujsz be nekik?

    • @beesandlove-hevesim.4107
      @beesandlove-hevesim.4107  Год назад

      oxál szublimálás fészek fölött, fent

    • @ferencifjgombos9730
      @ferencifjgombos9730 Год назад +1

      Idén szeretném kiprobáln
      ia
      Idén szeretném kiprobálni a
      szublimálást,csak nem tudtam hova furjak,. köszönöm a válaszod .

  • @sandorkarcza7124
    @sandorkarcza7124 4 года назад +1

    Üdvözlöm György! Az lenne a kérdésem ,hogy 1 éves teljes atka elleni védekezése hogy néz ki milyen szerekkel milyen időközökben (kezdő méhész !)

    • @beesandlove-hevesim.4107
      @beesandlove-hevesim.4107  4 года назад +3

      Kedves Sándor, én nem György vagyok, hanem a film készítője, Hevesi Mihály. Idemásolom, amit György írt erről a témáról, és ami a Méhészet augusztusi számában fog hamarosan megjelenni: "Napraforgó utáni védekezésemet július vége, augusztus eleje körül kezdem. Ahogy én kezelek: 4x 5 naponta szublimálok 2g/család oxálsavat. Figyelmet fordítok arra, hogy a kijáró méhek többsége lehetőleg kint tartózkodjon, így sikeresebben tudom a kikelő és a fiatal dajkaméheket, illetve a kikelt fiatal heréket és az azokon tartózkodó atkákat lefújni. Igaz, ez nem méhészbarát, hiszen melegben kell csinálni, de sokkal hatékonyabb, mintha akkor kezelnék, amikor minden méh a kaptárban van (hajnali vagy esti órákban). Nem az a célom, hogy minden méhet eeltaláljak, hanem csak azokat, amelyeken nagy valószínűséggel a kikelt atkák tartózkodnak. Ezután már csak az anyák zárkázása után kezelek fiasítás mentes állapotban. A zárkázás ideje szeptember közepe-vége. "

    • @sandorkarcza7124
      @sandorkarcza7124 4 года назад

      @@beesandlove-hevesim.4107 köszönöm a választ akkor már védekezés nincs is egész évben?

    • @beesandlove-hevesim.4107
      @beesandlove-hevesim.4107  4 года назад +1

      @@sandorkarcza7124 Igen, a Neumann György technológiája úgy tűnik, ezt lehetővé teszi. Viszont szerintem nagyon fontos, hogy időnként pl. akác után kontrollt végezzünk akár szúrópróbaszerűen és tudjuk, mennyi atka lehet a méheknél. Ha szükséges akkor mindenképp kell még más védekezés is a leírtakon kívül, akármilyen stratégia mellé. Az eddigi években, ha jól tudom, Neumann Györgynél nem volt erre szükség.