Ondřej Kania - Finský sen: Dokument o finském školství
HTML-код
- Опубликовано: 2 дек 2024
- ČESKÉ TITULKY si můžete zapnout v nastavení.
Finský sen je dokument o finském školství. Zjišťovali jsme, co stojí za úspěšnou Finskou vzdělávací reformou, jak přistupují ke vzdělávání a jak připravují budoucí učitele.
Cílem je rozpoutat debatu o podobě vzdělávání v České republice napříč celým politickým spektrem. Pokud se chceme Finsku v budoucnosti vyrovnat, musíme už teď přijít s novými vzdělávacími metodami a komplexní vzdělávací reformou.
Dokument natočila vzdělávaca skupina JK EDUCATION, která provozuje vzdělávací agenturu - www.jkconsulting.cz a dvě soukromé školy v Praze - www.phgymnazium.cz a www.americanacademy.cz. Právě na těchto školách se inspirujeme tím nejlepším z amerického a finského školství.
Normálně komentáře nepíšu, ale tady musim udelat vyjimku! Tohle by si měli všichni poslechnout/podivat se! Je super, ze tady ta Finska strategie se da ověřit ze funguje! Diky za super dokument!! Vic takovych projektu!!!
Tohle je fantasticky dokument! 🙌🙌
Přeji hezký dobrý den.
S těmito názory nemohu jinak než souhlasit. Mě je 44 let a dokážu si uvědomit,
jak je školský systém zastaralý. Moje děti jsem vždy směřoval k tomu, aby to co
je baví, dělaly naplno a hold předměty, co je neosloví nějakým způsobem prostě
zvládly a nebo se jim to člověk snažil vysvětlit v rámci možností a znalostí.
Říkal jsem jim, že v životě jsou věci jednodušší a věci složitější a s těmi se hold občas musí člověk porvat i když nejraději by to celé hodil za hlavu a vyhnul se tomu. Život je prostě překážková dráha a ty se mají zdolávat.
Jednou se jde nahoru a podruhé zase strmě dolu, ale kvůli tomu se přeci svět
nezboří. A tak jsem jim vysvětlil, že je to i se známkami. A nikdy jsem je s mou
drahou polovičkou nestresoval, když padla kule. Prostě to přišlo a hotovo.
Dospělého přece také nebaví občas dělat některé činnosti jako třeba vysávání
nebo mytí nádobí :-D :-D Prostě jsem jim dával taková jednoduchá přirovnání,
aby chápaly jednoduše podstatu různých událostí v jejich životě. Život je v
dnešním uspěchaném světě už dost náročný, tak proč si ještě všechno dělat o
mnoho těžší.
Pevně věřím, že se to všechno postupně změní a moje vnoučata, už budou takové školy navštěvovat. Tím nechci říct, že to bude za tak dlouho, protože moje dcera ještě pokračuje ve studiu a syn teď školu dokončil a čeká ho plnění snů, co si předsevzal.
Přeji Vám i celému teamu lidí kolem Vás ať jde vše tak, jak máte v plánu a díky za tento dokument. Jen tak dále. Omlouvám se za dlouhý komentář, ale i tak toho je zlomek :-D
Podle jakých kritérií je toto školství nej???
Dobrý den, krásný dokument. Věřím, že se v českém školství musí změnit spoustu věcí. Naučit učitele spolupracovat společně, ať už ve zborovně, kde konzultují svoje osnovy a snaží se je spojit v jeden celek. Tím myslím, předměty by se určite měli prolínat. Avšak, finský národ, si myslím, je mnohem více svědomitější, tedy poctivější. Pokud dáte českým dětem příliš velkou volnost, využijí toho a přestanou se učit. Celostátní srovnávací testy jsou prostředníkem jak tyto nesrovnalosti jednotlivých škol vyrovnat. Například určitě jsou rozdily vesnických a městských škol, tyto rozdíly je při nejmenším nutné odhalovat. Učit učitele "jak učit" je určitě potřeba, tzn. sjednocovat.
Díky za skvělý dokument! Také věřím, že změna je možná a jsem moc ráda, že je nás takových více.
instablaster...
Výborná práca. Veľmi dôležité video pre ľudí, ktorí chcú zmeniť.
Dobrý den, moc Vám fandím a snad se jednou tím ministrem školství stanete Vy! Také mě dlouhodbě zaráží nesmyslnost našeho vzdělávacího systému.
Ahoj (Dobrý den),
souhlasím s většinou myšlenek. Je super, že vznikají podobné iniciativy.
Po zkušenosti se systémem vzdělávání v ČR a ve Francii jsem začal usilovat o nějaké změny na mé univerzitě. Vymysleli jsem konkrétní návrhy na zlepšení, ovšem odezva byla velmi vlažná. Nakonec jsem se rozhodl nepokračovat ve studiu.
Minulý rok jsem si vyzkoušel na tři měsíce roli "učitele" ve třech zemích v Jižní Asii. Životní úroveň je v těchto zemích srovnatelná s životní úrovní u nás v Evropě před pár dlouhými desetiletími, ale ve vzdělání jsme na velmi podobné úrovni. Tím chci říci, že je velmi smutné, jak jsou děti-studenti (budoucnost) vychováváni.
Jak bylo ve videu zmíněno, angličtina ještě není standardem. Proto by bylo dobré přidat titulky, aby i lidé, kteří nevládnou angličtinou (například na ministerstvu školství) byli schopni porozumět, ale hlavně se inspirovat.
Držím palce v dalších krocích :)
Pěkný den,
Kuba
Zdravíme, děkujeme za příspěvek a touhu něco změnit. Nevzdávejte se, čím víc nás bude, tím větší šanci máme na vyvolání veřejné diskuze a nějaké reálné změně. Ano, v Asii je školství většinou založeno na bezduchém drilování a opakování. Podle nás je to velmi krátkozraké. Proto se inspirujeme vzdělávacími systémy jako jsou ve Finsku, Kanadě a USA, které jsou založené na svobodě, individualitě a kritickém myšlení. Sami Finové vnímají svůj systém jako mírně zastaralý a proto přichází neustále s novými reformami a vylepšeními, aby dokázali studenty lépe připravit na náš svět, který se mění daleko rychleji, než kdykoliv předtím.
Jinak titulky jsme zpracovali, aby si to právě mohl kdokoliv z našeho školství přečíst. Stačí si je přehodit v nastavení a zapnout.
Hezký den
JK Tým
Skvělý dokument! Díky Ondro! :)
Děkuji, pánové, skvělá práce! :)
Super dokument!
Souhlasím s bodem, že v ČR kompletně chybí vize, čeho by se mělo dosáhnout. Pokud nějaká vize existuje, pak je to pouze ztroskotaný kvantitativní management podle mantry "if you can't measure it, you can't manage it". Snahy mít všechno standardizované, hodit na všechno procento, známku, percentil nebo jiné číselné ohodnocení a pak srovnávat a řídit na základě pouhých čísel bez kontextu, jak se k tomu číslu někdo dostal. Pak z těch čísel akorát někdo vysoudí, že máme kvalitní školství na základě toho, že X procent populace má vysokou školu. Jenže každý u nás vidí, jak je to jenom celé na oko - Potěmkinova vesnice
Skvělý dokument!
Ahoj. Velmi zajímavé. Konečně se tam zalej někdo podívat. Je to silně inspirativní, ale přesto bych si dovolil s několika věcmi nesouhlasit. Inspekce tam jsou, jelikož to v podstatě dělají ti koordinátoři, kteří mají ty školy na starosti. Co by taky v práci dělali. Asi tomu říkají jinak, ale z dokumentu je patrné, že jsou to profesionálové, kteří dohlíží na to, zda se kurikulum zavádí do praxe. Další věc jsou peníze. Školství je spolu se zdravotnictvím černá díra pro rozpočet. V prvé řadě musíte zavést menší třídy, zaplatit učitele a poté po nich chtít ty věci, které si představujeme. Je to hodně práce (ve Finsku mají lidi, kteří jim s tím pomáhají). Tohle je reforma na řadu let. V naší zemi to vyžaduje dlouhodobou politickou shodu, což v dnešní době vypadá jako největší problém. Každopádně díky za přínosné informace.
Hezký den. Právě jsem se dodívala na váš dokument o finském školství. Určitě je super, že jste se jeli podívat do Finska. Já jsem měla tu možnost s Finy 2 roky spolupracovat na mezinárodním projektu a byla to skvělá zkušenost, která mi dala možnost nahlédnout do finského školství opravdu hluboko. Mnoho věcí, které v dokumentu zazněly, jsou založeny na pravdě. Například plná pravda je v tom, že všechny základní školy poskytují stejně kvalitní výuku. Jde ale o základní školy, střední školy fungují na jiném principu a tam již rozdíly jsou. Chápu, že do půlhodinového dokumentu se nevejde pravda celá, nicméně je důležité si také uvědomit, že ve Finsku mají velmy vysoké daně, které ovšem po právu putují velkým poměrem do školství. Ano, byli osvícení a do vzdělání nalili a stále nalévají spoustu peněz daňových poplatníků. Decentralizace jejich školství znamená hlavně to, že mají jen jakousi radu, která udává směr školství na určitý čas dopředu, která je nezávislá na ministrovi a ministerstvu školství. To je podle mě fantastická výhoda oproti našemu systému. To si myslím, že je hodně zásadní a to tam nezaznělo. Trochu bych doplnila to, jak vypadá ta finská svoboda. Máte pravdu v tom, že učitel má možnost si vybrat, není omezován ve vyjetých kolejích, dokonce na spoustu věcí nepotřebují ani smlouvy. Ale jen do chvíle, kdy vyjedete ze systému. Jak jednou selžete, ať už je to z jakéhokoli důvodu, tak už klesnete v jejich očích. Ta jejich svoboda má tedy i druhou stranu mince. Víte, český národ má jinou kulturu. Jsme byrokratičtí a nedůvěřiví. Proto se kontrolujeme. Hodně věcí ve Finsku funguje, protože oni jsou prostě takoví. Je to i o komunikaci, samozřejmě. Trochu se mi nelíbilo, jak jste český systém zcela shazoval. Máte možná špatnou zkušenost a netvrdím, že se v našem školství nemá co zlepšovat, nicméně trochu zapomínáte na to, že Češi mají díky našemu vzdělávacímu systému také obrovský přehled o světě i jeho historii. Inspirace je ve světě hodně, s tím naprosto souhlasím, také bych ráda své děti vedla do školy, které mohu naprosto důvěřovat. Ale nic není černobílé. A ještě si neodpustím trochu ironickou poznámku. Mluvíte o tom, že Češi na ministervech neumí anglicky. Já jich znám rozhodně hodně, kteří anglicky umí naprosto perfektně. Ale když už se strefujete do vlastních řad, naučte se psát česky. Ty titulky opravdu za moc nestojí.
Autor vôbec nerozumie (práve som na časti kde hovorí že českí (a to isté slovenskí) učitelia nepatria do 20% najlepších študentov - neviem odkiaľ s touto informáciou disponuje - ale predovšetkým, u nás nie je finančná motivácia šikovných ľudí vôbec do školstva vstúpiť. Nerieši problém, ktorý v našich postkomunistických krajinách je!
Super, velice zajímavé ! Prosím více takové iniciativy !
Lepší video jsem neviděla!! Jsem kosmetička, ale neskutečně mě to zajímá!!
Výborný dokument!
Díky za tenhle dokument, pro mě bylo zase utrpení na gymplu a fakt mě sere, že u nás je stále prehistorickej systém vyučování. Mrzí mě, že jsem se nenarodil ve Finsku.
Konečně! Mockrát děkuji za konkrétní ukázku finského školství. Souhlasím se vším řečeným, především v závěru videa. A jakým způsobem jsou vybíráni třeba ředitelé škol ve Finsku?
České školství postrádá profesionalitu a lidský přístup, prakticky se od dob zavedení školní docházky moc nezměnilo. Spousta lidí zažívá stres, kvůli nesmyslům jako jsou testy a ústní zkoušení nebo prezentace, viděl jsem lidi ve vlaku jak jsi berou i prášky na stres aby byli aspoň chvilku v klidu. Pro mě byla škola opravdový démon, jenom díky kamarádům a taky díky podpoře rodiny jsem to zvládnul. Já jsem před pár měsíci odmaturoval na gymnáziu v Hradci, nebudu psát na jakém.Tato škola před několika lety nebyla špatná co jsem slyšel od lidí, ale teď tam dělá problém nový ředitel, který jsi z toho dělá skoro vojenské zařízení, kde jakmile jste nemocní za půl roku déle jako 2 týdny už máte problém. A učitelé jsou z něj ve stresu a pak si to vybíjejí na žácích. Také jak jsou zavedeny ty nová procenta, tak se vytrácí úplně lidský přístup a nikoho nezajímá, že ten student měl pětku pouze o 1% nebo, že má zameškáno z jednoho předmětu místo 25% předepsaných 26.2%. Já jsem měl profesora na matematiku a jednu starou učitelku na češtinu a ti mě doučovali, sice neučili na mé škole, ale byli to ti nejlepší učitelé a lidé co jsem poznal ve školství, kteří učili i svoje studenty úplně jinou formou než jak se učí dnes. Je potřeba úplně překopat tenhle náš školní systém a vyházet ty znuděné a namyšlené učitele, kteří si myslí, že jejich předmět spasí svět. Jinak taky si nemyslím, že by maturita měla být výsledkem 4 let učení na střední škole to je opravdu stupidní, snad vysvědčení prověřuje, že jsem každý rok zakončil a ke konci by se to mělo pouze sečíst. Jako chápu, že tu budou zastánci starých zvyků a otrávení lidé, kteří si nedokáží připustit něco nového, ale myslete na naše děti a na psychické nemoce vzešlé z dnešní uspěchané a stresující doby.
Milí nadšení přátelé,
sdílím Vaše zaujetí pro změnu přístupu ke vzdělávání a vítám Vaši iniciativu. Budu ráda, když naše školy budou k dětem i učitelům přátelské a nebudou se u nás dít nesmyslné zásahy do vzdělávacího systému iniciované ministerstvem. Držím palce, ať se Vám daří - ať vyučování i studování můžeme prožívat s hlubokým uspokojením.
M.
P. S.: chci Vás poprosit, abyste si přečetli české titulky ve 23. a 28. minutě, díky :-)
Moc bych si takové školství přála. Moje děti už to nestihnou, ale vnuci by snad mohli :-)
Dobré, chválím, subscribuju .. já měl na základce komunistickou a křesťanskou třídní co mě zkritizovala čtenářský denník, když jsem napsal že za druhé světové sověti stříleli dezertéry, když jsem jí chtěl oponovat tak mě seřvala, že jsem se rozbrečel... takže paní Jůlínková, gratuluji a doufám, že ji ještě někdy uvidím a vmetu jí to do tváře..
Matěj Ostrezi komunistickou a křesťanskou?! To se snad vylučuje, ne?
Dobrý den,
líbí se mi, že v dokumentu srovnáváte finské a české školství v přístupu k učení, k žákům, k hodnocení. Co mi vadí, jsou Vaše navádějící otázky typu: "u nás dáváme dětem velké testy, nedělají nic jiného než se připravují na test, je to velmi stresující..., jak hodnotíte žáky u Vás?"...také je to zjednodušený pohled na různé školství. České a finské prostředí je přirozeně odlišné. U nás, jak to vnímám já, to neděláme hůř, děláme to prostě po svém. Jinak držím palce, ať jste dál tak aktivní!!!
... proč je město velké ... skvělá otázka ... paní učitelka je také skvělá , nevěděla od kterého ročníku se dávají na její škole známky ... asi si to musí vygooglit ... úžasné je , že všichni mluví angličtinou, což, ruku na srdce - kdo až umí anglicky na základní škole u nás a tím nemyslím učeitele, kteří tento jazyk umí ...
Fajn video, urcite je super se inspirovat finskym systemem, jen mi vadi ten sebemrskacsky ton - proc to neudelat jako radoby nezavislou reportaz, bez pomlouvani toho naseho (jiste v mnohem zaostaleho) systemu?
Tento pristup (..my u nas jsme ve vsem takove lopaty a vy jste uzasni..) mi vadil na mnoha Cesich, ktere jsem venku potkal.
Pojdme si resit nase problemy doma, a nestezovat si venku z jakezeto podelane zeme my chudacci pochazime.
Trocha sebevedomi a hrdosti na ty dobre veci, ktere se tu deji (bez prehlizeni realnych nedostatku), by neskodila.
myslím, že lepší je zaměřit se na podstatu věci, ne na formu - tedy sebemrskačský ton je pro dobro věci nepodstatný. Já si v této souvislosti všiml jiné věci: my skutečně žijeme v systému, který jinde opustili již před 40 lety. Dovedete si představit, jakby vypadalo naše zdravotnictví, kdyby se léčilo podle 40 let starých poznatků?
Pravda není pomluva.Pan Kania má o českém školství naprostou pravdu.V dobrém stavu jsou studenti, ne školy.
Pecka, také jsem obdivovatelkou finského školství (a jeho výsledků). Jedna z věcí, co by mě zajímala na vašem projektu, je oceňování učitelů. Zatímco ve Finsku patří učitel k velmi respektovaným, dobře platově ohodnoceným povoláním (a právě pedagogické vysoké školy jsou jedny z nejvytíženějších, kam se dostanou jen top studenti), v Čechách je to jako přesný opak. Nastavujete mzdy na vašem gymnáziu výrazně výše, pokud obdržíte požadovanou kvalitu výuky? Já osobně vidím v nízké kvalitě a motivaci našich učitelů jeden z největších problémů.
Zdravíme, tak to jsme rádi :) Ano, naše učitele si velmi vážíme, už v prvním půl roce jsme jim zvedli platy. I v budoucnu jim chceme dávat bonusy a zvyšovat platy na základě kvality jejich výuky. Na naší americké školy mají ještě o poznání větší platy, jelikož se jedná o mezinárodní učitele. Každopádně jsme se ptali učitelů ve Finsku, jak to mají s platem. Možná byste se divila, ale prý úplně nadprůměrné nejsou. Respektované povolání to je, ale co se týče platu, tak říkali, že je spíše průměrný. Dělají to tak všechno spíše z přesvědčení a lásky k dětem. Nevidíme tak největší problém v platech, ale už v samotném výběru, výchově a přípravě učitelů na jejich povolání. Zatímco ve Finsku si studenty velmi pečlivě vybírají z tisíce uchazečů podle toho, jaké mají schopnosti, jak dokáží komunikovat a motivovat ostatní, tak v Česku učitele přijímají podle toho, jak napíšou přijímací zkoušky. Už tady to je ten základní rozdíl a chyba.
ten Vás dokument mě nadchl. Vycítil jsem z něho, že lidé, kteří se v takovém systému stávají učiteli, to berou jako svoje celoživotní poslání, nemají strach či starost o to, jak to bude dál, že nejdou učit jen na dva roky a pak třeba prodávat hrnce nebo koučovat ve firmách, protože to nese víc. Učitel je prostě učitelem ne od 8 do půl druhé, ale 24 hodin denně, stejně tak jako lékař je lékařem anebo hasič hasičem. Je velká škoda, že se u nás tak málo učí tímto projektovým způsobem, zejména proto, že my Češi jsou výborní improvizátoři, vynikáme nápaditostí a nevšedním přístupy. Jenže: i kdyby se toho nakrásně nějaký ministr u nás ujal a dal svobody ředitelům a učitelům, nedopadne to u nás tak jako se vším?Česká společnost je odmítavá k jakýmkoliv novým věcem, podívejte se na ten humbuk po zákazu kouření a zavedení EET- přitom jsou to věci, na kterých by měli mít lidé ve většině zájem. Ministerstvo, školské úřady i školy jsou plné lidí, kteří nechtějí nic měnit. Na pedagogických fakultách máte profesory, kteří chtějí "dožít" dalších 40 let své kariéry v klidu. Tahle mentalita se projevuje všude: ve vztahu k životnímu prostředí, k zdravému jídlu, k urbanismu, k fenoménu uprchlictví Lidé jsou uzavření do svých mikrokosmů, rodina-auto-hypotéka-dovolená, trvají na svých zakonzervovaných postojích a dál nic... Přeji hodně zdaru, mě je 42, jsem vystudovaný ekonom, celý svůj dospělý život cestuji a pracuji či žiji střídavě v zahraničí a Čechách a dělám to proto, že mě ten domácí způsob života úplně ubíjí. Z nadšeného a otevřeného studenta se stal skeptik. Můj aktivismus začal a skončil tím, že jsem na střední škole zorganizoval protest proti výuce ruštiny, protože jsem viděl, že jeden cizí jazyk nestačí a bez angličtiny se do budoucna nikdo neobejde.
Je to hodně poučné, ale u nás se nic nezměnilo za dvacet pět let. Možná změna nastane, až na pravých místech bude sedět nová generace. Kam zmizelo ono pověstné - škola hrou?
that was amazing ,thank you
Hurá!
Už to tady padlo. CHTĚLO BY TO ČESKÉ TITULKY!. Ráda bych si to poslechla, ale neumím anglicky. Díky, za nápravu.
Milada Weinmannová Anglicky se naučte, moc vám to pomůže ve všech oblastech života :)
Dobrý den, české titulky tam samozřejmě jsou, stačí si je přepnout v nastavení :) Díky za zájem!
Díky, to jsem nevěděla.
Myslím, že v mých šestašedesáti letech toho už moc nenacestuji, tak se mi to zdá zbytečné. Ale na druhou stranu, umím obstojně rusky, a co vy ?? :-))
Snad jste mě nepochopila špatně, upřímně si myslím že umět anglicky je užitečné, ať je vám kolik chcete. A ať už se člověk učí cokoliv, tak to určitě není ztráta času :)
Tesat!
Skvělý, ještě by to chtělo přidat české titulky, ať si to můžou poslechnout/přečíst i ti, co neumí anglicky. Jak p. Kania sám říká, takových je ve vedení českých ministerstev a škol většina ..
Zdravíme, české titulky tam samozřejmě z tohoto důvodu jsou. Stačí si je přepnout v nastavení a je to :)
Jo no .. zapni si je :D Už je moderní doba ..
Když v podstatě nehodnotí. Co je tedy cílem výuky. Naučit je hledat si vše na internetu? Jako dospělý a davno po škole. Se tak vzdělavám nebo zajímám o věci, ale jsou to přeci jen věci mimo standartní pracovní využití. Běžná česká praxe je o papíru na dosažené vysledky. Aby měl zamestnavatel měřitko srovnání adepta. Tady by se musel změnit nejen systém vzdělávání, ale kompletně celý systém zažitych postupů ve společnosti. Tj národni povaha. Tomu upřímně nevěřím. Utopie.
Kdyz tohle clovek vidi, tak je mu smutno z nasdho skolstvi, ktere pusobi oproti tomuhle opravdu dost zaostale.
Welcome to Finland to see how special education works in a vocational school.
Škoda, že se dokument víc nezabývá Finskem, ale zbytečně až příliš se zaměřuje na rýpání do českého systému. Chtělo by to změnit název a udělat rozsáhlejší analýzu obou systémů pro pořádný komparativní dokument. Sám vím, o čem mluvím, dělal jsem výzkum na finských školách, tedy ne na jedné škole :-)
Dobrý den Ondřeji, shlédla jsem a schvaluji..jen my mne zajímalo, jaký mají Finové přístup ke gymnaziálnímu vzdělávání? Jak to tam funguje? Máte o tom více informací? Děkuji
Dobrý den, Jano, Finové v podstatě nemají gymnázia, mají cca polovinu středních škol, kam studenti chodí na poslední tři roky a zhruba polovinu řekněme technických škol, kam studenti chodí na odborné věci a řemesla. Odtud se mimochodem dá také dostat na technické univerzity.
Aha, takže něco jako jazykově nebo klasicky humanitně zaměřené gymnázium tam neexistuje...myslíte si, že gymnázia postrádají smysl???..Já bych stejně velmi ráda znala Váš názor na to, jak vést třeba výuku historie na gymnáziu...vezmeme-li finský model, byť jsou zde odlišnosti. Co děláme my učitelé humanitních předmětů třeba špatně...podle Vás..a existuje nějaký finský přístup..který by nám mohl být prospěšný? Je ti hodně debat o ZŠ, ale třeba metody využitelné na českém gymnáziu..o tom se moc nemluví....děkuji moc za příspěvek....hezký den:))
Jana Čermáková ... kdybyste uměla obstoujně anglicky, což nevím třeba umíte , tak si různá témate přečtete na webovkách , což dle vašich otázek neděláte, jsou jich tisíce , je potřeba zrušit gympl a hlavně Cermat, politická vůle zatím v nedohlednu, protože si každý drží tak úžasný flek, jakým je učitelské místo, a ještě chce stávkovat, za nic nedělání, aby mu stát přidal prachy, kdo se nedostane na jakoukoli VŠ jde na pajdák tam berou každého ... viděla jste ve videu učitel je ve škole celý den, to u nás odučí 4 hodiny a tradá do Tesca nebo jinam ... jinak ať se daří dílo
Neni to sestrihane? Mam dojem, ze tam byla pasaz i o domacich ukolech, ale ted to nemuzu najit.
Líbí se mi tahle letmá exkurze do finského školství i záměr tohoto filmu vyvolat diskusi o změnách v českém školství. To, co mě na něm dráždí, je apriorní nastavení Ondřeje ve smyslu "český školství je špatný stejně, jako lidi, co ho řídí". Nejsem vůbec zastánce toho, jak funguje český vzdělávací systém. Myslím si ale, že tenhle přístup, který je od počátku dokumentu generalizující a kritický, není dobrým výchozím bodem pro vyvolání diskuse, která má vést ke změně. Právě respekt k pesrosti životní reality je něco, co jsem z finských účinkujících v dokumentu cítil a vlastně bych ho rád cítil i z člověka, který takovým dokumentem provází. I s tímhle přístupem, který možná není na první pohled tolik provokující, se dá vyvolat smysluplná debata.
Jsem zastancem svobodneho vzdelani a rozmaniteho pristupu. Taky si stojim za tim, ze stat by nemel vzdelavaci instituce tak kontrolovat, ale ocenovat je na zaklade jinych kriterii, napr. zamestnanost/prosazeni absoloventu. Vzhledem ale k soucasne diskuzi o Matematice je treba rict fakt, ze nezavisle na systemu, je Matematika zakladem ved a potrebuje ji kazdy. Kazdy absolovent i vyuceny bez vyjimky se neobejde bez Matematiky a mel by tedy z tohoto predmetu slozit zkousku (na primerene urovni ovsem). Proto taky Matematika nelze nadrtit, ale jen se naucit, porozumet ji a cvicit ji. A pokud nekdo tvrdi opak, tak si nezaslouzi volebni pravo. Pac z definice te zkousky neni zpusobily volit.
A u nás na peďáku si slečny stěžují, že nechtějí jít doučovat jednou týdně...
Žil jsem zde půl roku (Erasmus) a kdo tam nebyl, tak opravdu nepochopí ;-) Už ani nedoufám, že to postkomunistické školství se tady někdy změní - každý učí, jak byl učen.
České školství má sice mnoho problémů
(např. na VŠ orientace na pseudovýzkum a publikování zbytečných pseudovědeckých článků
a na vymýšlení projektů pro bezhlavé utrácení peněz,
místo orientace na výuku);
ale nemyslím si, že by za Finskem výrazně zaostávalo v tom, o čem je řeč.
Jeden vyučující na většinu předmětů pro jednu třídu a po několik let je na českém prvním stupni ZŠ také,
vč. přítomnosti učitele ve škole (tady je chybou videa porovnávání finského prvního stupně a české SŠ/VŠ);
5letý studijní obor na PdF je u nás také normální,
jeho náplň s praxí velice podobná,
a rozhodně neplatí, že by na peďáky chodili nejlepší v konkrétních oborech, spíše naopak, chodí tam ti,
kdo ten obor nezvládají studovat na vyšší úrovni a vykonávat prakticky (např. v IT), takže v tomto jsme spíše ještě dál než Finsko a rozhodně bych netvrdil, že na PdF jdou nejlepší studenti. "Šprti" snad, ale nejlepší odborníci určitě ne.
A i když je teď u nás rozvoj montoven, spíše z politicko-ekonomických důvodů,
tak čeští konstruktéři byli během celého 20. století (před WW2 i po ní) a jsou i dnes na velmi dobré úrovni.
Určitě je smutné, nežádoucí a kontraproduktivní, pokud učitel potlačuje iniciativu žáků, ale podle mé zkušenosti se to děje spíše na nižších stupních (1. stupeň ZŠ) a směrem k VŠ se to postupně zlepšuje (protože tam učí učitelé s lepšími znalostmi a tedy i úsudkem).
Určitě je super, že se někdo snaží něco dělat jinak, tak jak tomu věří, a lépe než ostatní,
je nádherné, že autor videa nelení a jede sbírat zkušenosti jinam, aby své školy vedl co nejlépe,
ale naštěstí není jediný, kdo to dělá, a situace v ČR není podle mě tak tragická, jak ji video popisuje.
Situace v českém školství je sice místy tragická, ale řekl bych, že z jiných důvodů, než si myslí autor videa.
Často až z důvodů opačných (např. je mnoho pseudostudentů postupně degradujících pseudoprestižních oborů, a chybí řemeslníci; a někteří učitelé např. na SŠ mají kvalifikaci spíše příliš nízkou než příliš vysokou).
Mmch - autor videa vyzdvidhuje svobodu finských škol a nezasahování státu, ale přitom úředník ve videu říkal, že školy jsou ve Finsku dobré proto, že školství má centrální osnovy, stát garantuje kvalitu, téměř nejsou soukromé školy, a všude se učí stejně - což trochu jde proti závěrům autora videa.
Ale i tak rozhodně fandím autorově snaze dělat svoji práci lépe, jít nad rámec standardu, hledat zlepšení, apod., to je nepochybně super.
Inspirovat se konkrétními střípky toho či onoho odtamtud či odjinud, dle vlastního zhodnocení, co je dobré, bez dogmatického kopírování 1:1 á la frenchising může určitě prospět.
Přeji hodně štěstí v budování koncepce nejlepší výuky!
Podle modelové školy nepoznáme kvalitu školství. Finský model je sice pěkný, ale nemůžete ho propagovat takto. U nás taky nejsou problém vesnické školy. Ty jsou u nás taky velice kvalitní a mají skvělé výsledky. Měl by jste navštívit nějakou větší školu ve větším městě kde je víc žáků ( tak 500+ ). Popřípadě nějakou segregovanou školu ( kde je víc arabu, aby bylo nějaké porovnání s našima romskýma školama ). A podle toho pak hodnotit kvalitu finského vzdělávání.
Ale jinak chválím vaši snahu aspoň něco změnit.
Doporučujeme se podívat ještě na dokument od Michaela Moora - Where to invade next. Je tam také část o finském školství. Byl na úplně jiné škole, ale řekli mu v podstatě to stejné, co nám. Všechny školy jsou stejně kvalitní, proto si je nemusí rodiče složitě vybírat. Každopádně je to zajímavý nápad a rádi se zajedeme podívat i do takovýchto větších škol.
České vesnické školy a kvalitní?Nenech se vysmát.Na vesnicích jsou tak 2 až 4 učitelé, v malých městech tak 20 až 30.A velká část z nich je prostě starších a blíží se důchodovému věku.A z mé vlastní zkušenosti vím, že právě tito starší učitelé učí prostě ze všech nejhůře.
Finský model je desítky let před naším modelem, kdy se musíš naučit úplně všechny pojmy, které si musíš pamatovat, místo toho abys řešil nějaký problém či nad něčím přemýšlel, něco vytvořil, pro něco se nadchl.
Projel jsem hodně vesnických škol a bylo vidět, že jsou i lepší než ve velkých městech. Učitelé byli taky kvalitní a děti naprosto nesrovnatelné s těma z města. Jak chováním tak i vědomostmi.
Máš pravdu, že finsko je milion let před náma. A při tom co se u nás ve školství děje (nekoncepčnost, málo financí, byrokracie) se k finskému modelu nikdy ani nepřiblížíme.
@@vojtechnavratil6608 jop, stovky let před tím naším...
Neviem teda, kde sa memoruje chemicka tabulka prvovv Cechach alebo na Slovensku. nech nekyda na nase systemy, Chudak
24:27 Jsem nevěděl že Ondra sleduje LCK 😄
Jéé Kohoutovice :-)
Povinná maturita z matematiky :)
Pošlete to na ministerstvo.
ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, KSČM se školstvím nikdy nepohnou a nikdy ho nezlepší.Naopak za poslední vlády, ČSSD, ANO a KDU-ČSL, se školství v mnohém razantně zhoršilo.
A zbylé strany jako třeba KSČM školství naprosto nezajímá.Ti by se nejraději vrátili k tělesným trestům...
Čím to asi je, že finské školství začalo mít skvělé výsledky už v době, kdy celá ta slavná vzdělávací reforma byla teprve na "rýsovacích prknech"?
korelace neznamená kauzalitu.
Ondřeji, bral byste u nás to ministerské místo? :)
Autor mluvil především o chybné,resp.neexistujici koncepci českého školství a v tom má pravdu....pořád na nic nejsou peníze,chybí motivace,politická vůle...tohle bohužel po 30!! letech se nezměnilo,kde ty peníze vlastně jsou
Dobrý den,
omlouvám se ale v rozhovoru s děkanem jste položil otázku, jak vybírají z 3000 studentů 100 vyvolených. Nějak jste utekli od tématu a vlastně nevím, jaká je odpověď. Pochytil jsem, že člověk musí mít nějaká kritéria viz. umět motivovat, zapojovat děti do výuky a částečně být i herec. To mi furt ale nedává představu o tom jak z 3000 studentů vyberu 3.3% vhodných kandidátů. Nemáte třeba informace jak se staví k přijímání studentů do inženýrství nebo designu?
Jak si podle Vás vede britský vysokoškolský systém v porovnání se severoamerickým? (studuji v Británii engineering)
Děkuji za odpověď a držím palce s Vaším businessem
To je fakt nehoráznost, že jinde je to tak v klidu se učit. A tady? Ani na vysoké se nesetkáte s tak volným přístupem...
Ještě bych ráda dodala, že Češi nikam nepojedou, aby viděli, jak dobře to dělají jinde. My jsme tak hrdí, až jsme blbí! To máte jako s dálnicemi. Nikde v Evropě, nestaví tak špatné dálnice. Stačilo by zajet do Německa, a zeptat se, jak to děláte? Kdepak, my radši budeme stavět špatné dálnice. A tak je to v Česku se vším.
Máte pocit, že my něco stavíme? Staví to mezinárodní firmy typu Skanska, které moc dobře vědí, jak to mají dělat a jen využívají toho, že ze strany zadavatele nikdo na kvalitu nedbá, neřkuli ani neumí vypracovat projektovou dokumentaci znemožňující nekvalitní provedení. A co je naprosto nepochopitelné, že firma, se kterou se stát soudí kvůli neuznané reklamaci, dostává další a další zakázky stejného typu. U nás se prostě všechno jede dle hesla Z cizího krev neteče, moje peníze to nejsou.
Zrovna o víkendu jsem shlédl inspirativní rap o nesmyslnosti curricula ve Velké Británii ruclips.net/video/8xe6nLVXEC0/видео.html a koukám, že i nuás se začínáme probouzet :) Děkuji
No... Ono je toho sypání popela na hlavu na můj vkus už trochu moc. Může za všechno OPRAVDU jen školství? Což takhle dnešní (pseudo)výchova, kdy se dětem vše dovolí, vychovávají se z nich "neohraničené osobnosti" neschopné čelit neúspěchům či problémům? Jak to mají ti dokonalí Finové? Bavil se autor taky s dětmi, nebo si jen poslechl PR kecy, jak jsou "na míle daleko než u nás v Čečensku"?
Sám učím na vesnické škole a ve sborovně si všichni pomáháme jak to jen jde, běžně musím učit i věci, které jinak nejsou mými předměty a nemám s tím problém, dokonce mě to baví a rozšiřuju si tím repertoár zážitků a historek, který každodenně narůstá jako v málokteré profesi. Nemám problém s dětmi, přestože mě stále zařáží, co všechno si dnes mohou dovolit a jak mizivé páky vůči nim dnes máme. Nemám problém s tím, že v každé webové diskuzi se lidi předhání v hejtování typu: "Na peďáky choděj idioti. [...] Co by chtěli, dyť maj dva měsíce prázdnin a nemakaj 40 hodin tejdně jako já u pásu!" [...] Co ty mě budou radit, jak mam vychovávat svoje dítě?!", protože to každý správný strejc stejně zakončí slovy "Jsou to parchanti, já bych to dělat nemoh a asi bych je zabil!"
Ale s čím problém mám je:
1) Neustálé připomínání, že jsme sto let za opicemi. Fakt? Kolik lidí, co tohle pronáší skutečně ve školství pracuje a kolik jich má zkušenosti z práce s mládeží? A kolik lidí jen s nějakým pocitem křivdy z mládí vzpomíná na to, že je škola "nebavila a nešla jim" a proto teď, když mohou, projektují si své mindráky a mesianistické představy?
2) Věčné vyzdvihování Západu jako jediného vzoru - třeba takové kdysi elitní britské školství je tak "dokonalé", že 40% bílých Britů (o migrantech ani nemluvím) vyjde ze základních škol jako sekundárně negramotní lidé neschopní porozumnět psanému textu. O jejich mizivém přehledu o světě ani nemluvě. Ve Francii mají teď na předměstských školách policisty, kteří chrání pedagogy před šikanou. Jen je otázkou, kdo bude před šikanou chránit ony policisty.
3) Pokrytectví všech těchhle "kritiků a zázračných léčitelů" - ono je hrozně supr zasvětit život tomu, že říkám "Tohle by bylo super. Tohle by se mělo udělat.", ale dokud jen sedím a kecám, jsem platný jak pilotovi zpátečka. Jaký reálný přínos a jakou reálnou činnost tito lidé odvádí, pokud sami ve školství nepracují? Není to podobné jako ty hospody a obýváky plné "pivních trenérů", kteří taky ví, jak "se mělo hrát" a "co bylo všechno blbě"?
4) Neustálé snižování nároků, co se vůbec po žácích chce, jen abychom je nestresovali. Že se holt některé věci naučit musím, i když mi nedávají smysl, to je věc druhá - co takhle zavést podboný model do autoškol: "Nechcete se učit pravidla a značky? Tak se je neučte, je to ztráta času! Nechcete jezdit vpravo? Tak jezděte třeba prostředkem, hledejte si vlastní cestu!"
5) Inkluze a věčné úlevy snad pro každého. Pokud mají rodiče dost nízkou sebeúctu nevadí jim protáhnout dítě nechtějící nic dělat kolečkem poraden a center a to by v tom byl kozel, aby se aspoň jedno "dys" nenašlo. Tihle "simulanti" pak jen zhoršují pozici těm, kteří skutečně nějaké omezení mají, nemohou za něj a člověk se jim musí věnovat více.
6) Úřednická vykleštěnost a přemrštěná hyperkorektnost. Jede se na výlet? Musíme rozdávat lístečky týden dopředu. Chytí dítě na výletě klíště? Nesmíme mu ho vytáhnout, aby nás někdo nežalovat, takže buď k lékaři, nebo předat rodičům, ať si vytáhnou parazita z dítěte sami (nekecám). Jedeme na vodák? Děti se samozřejmě nesmí koupat, protože co, kdyby se někdo chtěl utopit? Narazil si někdo při vybíjené vlastní neobratností prst? Ihned informujte rodiče, vyplňte knihu úrazů a případně kontaktujte pojišťovnu! Ne, tu mastičku na naraženiny opravdu na ten prst dát nesmíte, je to lék a ty my podávat nesmíme, co kdyby mělo dítě alergii a udělala se mu na prstíku vyrážka?
7) Hodiny stupidní kancelářské práce na úkor času na přípravy či odpočinek. Máte v pořádku proškrtaná okénka ve třídnicích? A formuláře ke GDPR? A zapsaná průřezová témata? Cesťáky vyplněné minimálně den před výjezdem? Provozní řády učeben? Vyměnili jste v lékárničkách všechny obvazy, aby nebyly prošlé? Co tématické plány? Sedí to s tím, co máte opravdu ve třídnici? Už máte vyplněný měsíční výkaz práce? A nezapomněli jste před prázdninami a ředitelským volnem žáky poučit o tom, jak se ve svém volném čase nemají zmrzačit? A co před výletem? Vědí, jak mají sedět v autobuse a civět z okýnka na cestu?
8) Přehlížení toho, že my, co jsme "v první linii" fakt děláme maximum a jedeme čistě z vlastního entuziasmu a nadšení:
- jde to snad někdo dělat pro peníze? Když jsem při studiu VŠ tahal palety ve skladu bral jsem stejně.
- nebo snad kvůli prestiži? Haha, to už by byl úplně černý humor.
- pro vidinu toho, jak se všechno zlepšuje a posouvá nahoru? Při rapidním poklesu všeho (od fyzičky po schopnost řešení abstraktních úloh či znalost cizích jazyků) by to byl dost silný masochismus
- tak alespoň pro pocit, že dělám něco užitečného a snažím se téhle zemi opravdu prospět a v tomhle marastu zkusit "udělat alespoň kus dobra"? Ano, to jediné asi zbývá.
Autorovi "dokumentu" přeju hodně zdraví a spokojenosti. Až jednou dosáhne všeho, čeho chce - tak jako již dosáhl ve World of Warcraft. Jistě se už konečně také zařadí do smysluplného pracovního procesu a třeba zkusí sám za sebe v reálném prostředí to školství zlepšit. Osobně si myslím, že kontakt s realitou a sveřepými puberťáky školou povinnými by mohl být pro něj přínosný a obohacující.
V ŽIVOTĚ JE VŽDY SNAZŠÍ MLUVIT NEŽ KONAT, ALE JE NEKONEČNĚ PROSPĚŠNĚJŠÍ ZAPÁLIT BYŤ I JEN MALOU SVÍČKU, NEŽ SI CELÝ ŽIVOT STĚŽOVAT NA TMU.
je vidět, že jste jeden z lepších učitelů, na které všichni za život narazíme, ale co jsem za svůj krátký život zpozoroval je že pokud má učitel problém s neposlušnými žáky, tak to má vždy jen jeden jediný důvod. Neumí učit, nezaujme, ani nemotivuje. Na střední jsem byl asi v neproblémovější třídě co se týká chování co byla tou dobou na škole, ale pokud přišel správný učitel(který umí zaujmout, motivovat, ale co hlavně ukázal že má znalosti v tom oboru a že těch bylo málo, někteří nebyli učitelé, ale předčítači) nebyl jediný problém co je rok dlouhej
No předcitače plodí české pokřivené školství. Je to celý demotivující systém. Věřím tomu co autor příspěvku píše a to nepopsal to co bývalo běžné v mé škole. Romské děti se po ránu sešli ve třídě a když se shodli že je to vlastně nebaví. Tak odešli. Když bylo teplo tak se koupat. Vsechny propadli. To dnes není možné. Učitel je zodpovědný za jejich vysledky. Propadnutí žáka. No das is grosse problem. Tolik otázek. Není to rasizmus? U čecha neni zasedlý? Tak dostanou vsichni max 4 a jdou dál. Jak z tohohle systemu nekdo chce udelat ten z reportáže? Vždyť tady nikdo nechce zmenu víc jak učitelé. Jako podnikatel jsem jezdil po školách poměrně často. Byl čas si i popovídat.
Já studoval na jedné z nejhorších škol a snad nejhorší třídě na ni 😁 Občas se ti spolužáci chovali jako naprostí retardi, byli i sprostí a dělali kdejaké hnusy, ale byli tam učitelé kteří s naší třídou neměli žádné problémy a dokázali i z těch "dementů" (za které naši třídu měla většina učitelů) vytáhnout opravdu inteligentní myšlenky. Až jsem se sám divil, protože do některých bych to ani já jakožto spolužák neřekl.
pošlete finy na mauricius a pak se jich zeptejte jak funguje školskej systém
Video se mi líbilo. Kromě konce, kde jste o Česku mluvil jako o chudé zemi a zemi východoevropské. Ani jedno není pravda.
Daniel máme průměrný plat třetinový oproti průměru v EU. Jsme chudá východní země.
Tohle se snad neurčuje pouze podle platu (ani tak bych ale nesouhlasil), navíc jsem to myslel spíše ve světovém měřítku. A jsme zemí střední Evropy, po většinu historie jsme navíc byli součástí západní Evropy/kultury.
Já jsem to myslel tak, že od doby ruské okupace a železné opony jsme považováni za východ a dnes i za montovnu západu (ten plat). Každopádně je pravda, že jsme vždycky měli blízko i k západu a geograficky bychom se mohli považovat za střed Evropy.
S montovnou souhlasím. Nicméně platy konečně rostou a věřím, že do pěti let na tom budeme ještě o dost lépe. Když k tomu připočteme jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik, nejnižší nezaměstnanost v EU a bezpečnost země, máme dle mého dobré vyhlídky :)
Pač si nebyl u nás ve škole ZŠ Solidarita jede...
to iste tu v Dansku
Tady je krásně vidět, jak jsme zastaralí :(
Podpořte lukrativní business plán mladého, nadějného aktivisty financovaného G.Sorösem.
Co je to za žblebt?To už nyní každý nekomunista a liberální člověk je placený Sorosem?
Finsko neexistuje, tohle video je fake :D (nejblbější vtip 21.století)
makat rukama budete
já radši nohama
zklamání - neumím ani slovo anglicky, jsem ryzí němčinář, takže z dokumentu mám kulový...
Daji se zapnout dole u listy ceske titulky.