SPECIÁL Kateřina Hloušková: Mýty o českém školství

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Analytička Kateřina Hloušková vyvrací řadu mýtů, které fungují v obecném povědomí. První: české školství je podfinancované. Jasnými argumenty dokládá, že za posledních devět let vzrostl rozpočet tohoto resortu o sto procent, což nemá obdobu v jiných oblastech. V poměru k HDP jsme také nad průměrem Evropské unie a vynakládáme na školství více peněz než sousední Rakousko. Říká, že neplatí úměra, že více peněz znamená automaticky lepší výsledky. Důvod? Sama říká, že neexistuje žádný způsob zpětné vazby, který by školy hodnotil jak po stránce kvality výuky, tak třeba efektivity vynakládaných peněz. Také vyvrací pověru, že čeští učitelé jsou přetížení měřeno počtem žáků na jednoho učitele. Dokládá, že dnes je v Česku 11 žáků na jednoho učitele, zatímco například ve Francii 17. Popisuje také testování PISA, kde čeští žáci a studenti sice jsou nad průměrem EU, ale neustále klesají. Podle ní je nejvíc alarmující 60procentní funkční negramotnost učňů z maturitních oborů. Zamýšlí se také nad tím, jak je možné, že evidentní úspěch v podobě digitalizovaného přijímání studentů na střední školy není více oceňován. V podcastu se také bavíme o koncepci lyceí, jimž Hloušková věří jako možnosti rozšířit počty budoucích řemeslníků, kteří budou šířeji připraveni na život.
    Kompletní hodina a půl o všem možném na Forendors.cz
    Kecy a politika je podcast komentátora Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose, muže, který se čtvrtstoletí zabývá marketingem a politikou. Současná politika pohledem dvou rozdílných osobností, kteří se nebojí říct své názory. Nekorektní podcast, v němž se věci zasazují do kontextu a přísně se tu oddělují prázdné kecy od skutečné politiky.
    Staňte se členem skupiny Kecy & politika na Facebooku:
    / kecyapolitika
    Instagram Petrose Michopulose: / petrosmichopulos
    Instagram Bohumila Pečinky: / bohumilpecinka
    Instagram Kecy a politika: / kecy_a_politika
    TikTok Kecy a politika: / kecy_a_politika

Комментарии • 89

  • @BedLud
    @BedLud 21 день назад +17

    Skvělá žena! Umíme skvěle nadávat a děsit se a neumíme se ohlédnout a ocenit. Tohle je rozhovor, který by nás to mohl naučit :-)

    • @nudnike
      @nudnike 10 дней назад

      Jenže její data jsou nepřesná, upozornili mě na to odborníci.

  • @tizianam.2539
    @tizianam.2539 20 дней назад +8

    Moc díky za tuto analýzu. Moc ráda bych u lidí, jež svůj život zasvětili hodnocení výkonů žáků a studentů, viděla stejnou vášeň pro neustálé zvyšování svých učitelských kompetencí a efektivity. Zatím vidím rigiditu, neochota učit se nově věci, neschopnost pracovat s kritikou, házení klacků pod nohy mladším, nevyhořelým kolegům, kteří by mohli v oboru nepříjemně zvyšovat laťku. Čest výjimkám. Je to hodně o lidech a bez reformy se nehneme z místa, lhostejno kolik miliard do tohoto neefektivního cedníku ještě nalijeme.

  • @martahanova2347
    @martahanova2347 20 дней назад +9

    Není dobrým ministrem ten, kdo si vyboxuje nejvíc miliard, ale ten, který je nejlépe utratí. Příkladem jsou Jurečka a Kupka, za nimi je kus dobré práce.

  • @vozovnabistro3870
    @vozovnabistro3870 21 день назад +8

    Škola má dětem poskytnout místo, kde mohou tvořit, zkoumat, zkoušet a zjišťovat, o co v životě jde a čím se zabývat, aby můj život byl naplněný štěstím a harmonií s mým okolím. Také rozvíjet kompetence k překonávání krizových situací a období.

  • @janpicko7843
    @janpicko7843 20 дней назад +5

    Paní sklutečně není odborník na školství a spadá do trendu současnosti tedy prosazování rychlého utopického poloslepého řešení, o kterém víme, že nebude fungovat. Nejde tu o zkvalitnění a prioritizaci školství, ale o škrtání, optimalizaci něčeho, co neumíme ani popsat. České školství má víc jak třicetiletý sluh v plánování a to nemá rychlé řešení, je potřeba důsledná (rozuměj třeba pětiletá) analýza a vytvoření dlouhodobého výhledu, kam se má školství dostat za dalších 30 - 40 let, to vám PISA neudělá, ze statistik to nevyčtete. Proto jsou jak pan Nantl tak tady paní Hloušková (o panu Pečinkovi nemluvě, ten ví o školství natož o vzdělávání prd, jen to o sobě neví) uvnitř tradice slepce s mečem v tanci. Snažit se popsat vztah školství a vzdělávání se nepokouší ani jeden z nich (pochopitelně, nejsou odborníci ani na jedno). Fakt, že MŠMT se dobrovolně a vlastně nevratně vzdalo svrchovanosti nad středními školami se vznikem Krajů znamená, že jakékoliv změny neprosadí Krajům navzdory. Ale to si nikdo nepřizná. Místo toho nám tu paní Hloušková a pan Pečinka (podobně jako placení odborníci pracující MŠMT) skladají navážku lamentací a výkřiků, které v leším případě odnese vítr, v horším povede k marnému pokusu no reformu, která po X letech sončí po utracení několika miliard na výchozím bodě. Je stále stejným temným lesem kolem bílých skal.

  • @petrkarafiat1707
    @petrkarafiat1707 21 день назад +6

    Výborný rozhovor, zajímavý host! Díky.

  • @zuzanadvorakova4472
    @zuzanadvorakova4472 20 дней назад +7

    Lycea problémy ucnovskeho školství nevyřeší. Pokud máme funkčně negramotné učně, nejsme schopni je naučit středoškolskou látku, kterou učí lycea.

    • @luciemikova5829
      @luciemikova5829 20 дней назад +1

      Naprosto souhlasím. Výborný rozhovor, jenom mi tak vyznělo, že lycea jsou jako učňáku s maturitou, což tak rozhodně není. Dcera chodí na kombinované lyceum humanitně/ přírodovědné a vůbec to tedy není žádná "brnkačka". Osnovy mají v podstatě gymnaziální ale je tam přidáná hodnota v praxich, které musí během roku absolvovat. Na konci 2. ročníku si děti volí větev ve které chtějí pokračovat. Humanitní, nebo přírodovědnou a podle toho se jim také liší rozvrh a maturitní odborná část. A i tak se počítá že budou pokračovat na vysokou školu. Jen jsou lépe připraveni na směr dalšího studia.

  • @malkallamfromgrimsdel
    @malkallamfromgrimsdel 21 день назад +17

    České školství nepotřebuje mýty, ale trestní oznámení za plýtvání času a potenciálu dětí.

  • @martahanova2347
    @martahanova2347 20 дней назад +3

    A dík tomuto podcastu, že otvírá témata, o kterých se všichni politici báli mluvit, témata nevyhnutná a témata, která zpočátku u části voličů berou politické body. Mnoho škol, mnoho obcí, mnoho všeho...a vše zbytečně drahé. Dnes konečně tato témata vládní politici otvírají, čeří stojaté vody a nebojí se sáhnout na rozpočtové určení daní. Jestliže jsou obce a kraje stabilně ve vysokých plusech a stát funí na dluh, tak zcela zřejmě máme nevyváženost v rozpočtovém určení daní a nebo stát musí dělat méně agend, méně služeb.

  • @Ondra2020
    @Ondra2020 21 день назад +5

    Problém školství (ale i státu) je v tom, že si tu každý vystuduje zadarmo a stát z toho nic nemá🙃
    Hlavně co se doktorů a zubařů týká. Pak můžeme plakat proč jich tu máme málo.

    • @stoker303
      @stoker303 20 дней назад +2

      Myslíte si, že pokud bychom zavedli placené školství pro doktory a zubaře, že jich budeme mít víc? Nebo jak Vašemu příspěvku rozumět? 🙄

  • @zuzanaruzickova521
    @zuzanaruzickova521 19 дней назад +3

    Myslím,že informace této analytičky o podílu výdajů na školství na HDP je špatně. Je to 4.1 % ... Je to hned v úvodu rozhovoru...a je nižší, než průměr OECD..Doporučuji info PAQ research.

  • @martinbergmann1341
    @martinbergmann1341 20 дней назад +2

    Výborný rozhovor, od obou a jeden z nejlepších v historii K&P👍.
    A pokud není pan Michopulos tak spolukomentator/ host muže i bez přerušovaní a skákání do řeči plně vyjádřit své myšlenky (i když třeba kontroverzni)

    • @tomasvolek6357
      @tomasvolek6357 19 дней назад

      Zrovna skákání hostům do řeči vždycky dělal více Bohumil než Petros :)

  • @tomasnemec7225
    @tomasnemec7225 17 дней назад +1

    Otázka je, jak velká část těch prostředků doputuje až do škol. Já mám zkušenost pouze ze základní umělecké školy, na kterých jsou platy pedagogů financovány skrze tzv. normativy. To jsou peníze, které stát škole posílá na konkrétního žáka. Když jsem se tím kdysi zabýval, zjistil jsem, že MŠMT pošle v daném roce na žáka např. 20 tis Kč. Ale ty peníze nejdou přímo do školy, anobrž na kraj. A z krajů pak na školy odchází částka podstatně nižší, která se navíc kraj od kraje liší. Někde je to 14 tis, jinde 17 ap. To je věc, kterou jsem nikdy nepochopil.

  • @jarek3255
    @jarek3255 21 день назад +4

    Zní to dobře, a s většinou věcí souhlasím. Problémem je ale praktické provedení, třeba u onoho slučování malých škol. Naše obec také provozuje malotřídku, první až pátá třída. Škola je oblíbená, zájem velký. Ano, ekonomicky by bylo výhodnější sloučit ji s větší školou o deset kilometrů dál a v budově udělat byty. Ale - když vidím, jak je ona větší škola vedená a jak její ředitelka, ve všem podporovaná starostkou zřizující obce, plánuje hovadiny, a jak zástupce ředitelky bezostyšně lže, že ony hovadiny jsou schvalované starosty obcí, jejichž obyvatel se dotknou, tak ne, fakt o nějaké slučování nemám zájem.

    • @jirkary2519
      @jirkary2519 20 дней назад +1

      Dobrý den, tady ovšem nejde o fyzické rušení škol, ale změnu jejich administrace. Jinak vaše argumenty chálu, ale jsou v osobní rovině a to přeci lelze aplikovat na celý systém...

    • @jarek3255
      @jarek3255 20 дней назад

      @@jirkary2519 Chápu vaše stanovisko. Tohle byl jenom příklad, v obecné rovině tím chci říct, že velikost organizace není zárukou pro její dobré vedení. Při hypotetickém sloučení bychom tedy za menší náklady dostali neúměrně méně muziky. Nějaký lokální patriotismus zde roli nehraje, každý starosta na malé vesnici by byl jen rád, kdyby se malé školy zbavil - pokud by to ovšem znamenalo zachování nebo zlepšení kvality služeb pro občany.

  • @nudnike
    @nudnike 10 дней назад

    Jeden z ohlasů, když jsem sdílela video.
    "To by mě teda zajímalo, odkud paní analytička bere data. Vynakládáme na školství více peněz než sousední Rakousko? Rozpočet Rakouska na veřejné školství v roce 2022: 24.135 mld eur, tj. 604 miliard Kč. Rozpočet českého školství v roce 2024: 269 mld. Kč. Ani při přepočtu na HDP to nevychází víc než v Rakousku."

  • @user-nb1th5kb4x
    @user-nb1th5kb4x 20 дней назад +2

    Asi je načase položiť si otázku : Môže si štát dovoliť toľko malých obcí ?

    •  20 дней назад +1

      Odpověď každý zná: nemůže, ale nikdo nemá koule to říct nahlas

    • @pavelsmid5800
      @pavelsmid5800 20 дней назад

      Politicky neprůchodné ... souhlasím s názorem.

  • @PavelMichal
    @PavelMichal 17 дней назад +1

    v dobách revolučních jsem spal ve škole ve švajcu, jako hostitelé nám dali nejen tělocvičnu, ale i oběd. ředitel všech asi 5 škol malého města obcházel stolující kantory a konferoval s kým potřeboval , oběd byl dost dlouhý a tak i pracovní.
    večer se ale spalo obtížně neb ve škole rodiče a děti řádili do 22.00, nejen počítačové učebny, ale skoro všechno, místo kantorů rodiče dobrovolníci, každý ve svém zájmu se svou skupinkou, ne jako zlomyslný ruskomilný komunista co čumí doma do bedny aby si nezadal v otevřeném světě

  • @zdrh13
    @zdrh13 17 дней назад

    Ten systém phmax popisuje paní nesmyslně. Ten systém dává každé škole maximální počet hodin, které škola může odučit a které jí stát zaplatí. Víc jí nikdo nezaplatí. Takže škola si nemůže nastavit libovolný počet hodin, ale pouze do počtu phmax. Ten phmax je daný oborem školy, typem školy apod. A rozhodně není pravidlem, že každá škola učí na phmax. Protože ani školy nejsou schopné pokrýt takový počet hodin. Obecně ale došlo k navýšení celkového počtu odučených hodin (což vzniklo větším půlením hodin, nikoliv, že by žáci měli celkově víc hodin).
    K Pise - výsledky klesají. Resp. spíš klesaly, protože z posledního testování v roce 2022 došlo k mírnému zlepšení.
    K malým školám - jako ano je hodně malých škol, jednotřídek. Ty malé školičky ale jsou většinou pouze na nižší stupeň, vyšší stupeň bývá na větších školách. Třeba tady v Uh. Hradišti jsou 4 kompletní ZŠ a k tomu ještě dvě další školy, kde je pouze nižší stupeň a žáci pak přechází na větší školu.
    Počet ředitelů - ano je jich hodně kvůli malým školám, ale současně je potřeba také říct, že základní školy jsou spojené s mateřskými školami v jednu instituci a pak je jeden ředitel pro obě části. A většinou to bývá právě z té části ZŠ.
    Lycea - školy mají danou určitou kapacitu, kolik můžou mít tříd v daném oboru. Takže pokud škola zavede lycea, tak nahradí jeden současný obor lyceem.
    A to že to nebude tahat lidi do Brna např. z Kyjova - doufám, že paní z Brna ví, že v Kyjově je gymnázium (mimochodem spojené se střední zdravotní školou, takže dvě instituce, ale jeden ředitel).
    Celkově mně pan Pečinka připadal jako člověk spadlý z Marsu, který neví o školství lautr nic. Proboha to je připravený novinář? To je katastrofa. Když budu dělat rozhovor, tak se aspoň připravím a snažím se aspoň získat základní přehled. Ale ne být čistý jak slovo boží...

  • @VJaninka
    @VJaninka 13 дней назад

    Nerozporuji, že někteří odborníci na školství by mohli a měli laickou veřejnost informovat o situaci, problémech českého školství srozumitelněji. Nejsem si ale jistá, že něčemu prospěje (osvítí veřejnost), když si spolu sednou dva lidi, kteří přiznaně (paní Hloušková) a očividně (pan Pečinka) odborníci na tuhle oblast nejsou (nezpochybňuji, ze v jiných oblastech třeba jsou) a o něčem tak komplikovaném (což systém školství bezesporu je) vynáší nějaké přesvědčené soudy. Neříkám, že některé úvahy nejsou zajímavé, na místě. Nicméně asi mi v tomto případě vadí, že se to v průběhu mezi těmi "kecy a politikou" snaží tvářit jako nějaká odborná debata nebo něco, co ji může s přehledem nahradit. Dost často tu chybí větší zasazení do kontextu, vynáší se tu názory a vymýšlí jednoduchá řešení věcí, které pomíjí spoustu faktorů, jež je třeba zohlednit. Moderátor chce po hostovi vysvětlení řady složitých věcí, ten se je vysvětlovat snaží, ale už dopředu je z povahy věci jasné (nejsem si ale jistá, že všem posluchačům, divákům), že to jsou spíše názory poučeného laika, jehož odbornost je jinde, což na začátku sám přiznává (těžko nám asi historička vysvětlí taje a souvislosti PHMAX zasvěceněji než někdo, kdo se na školství specializuje). Čísla jsou sice např. čísla, exaktní věc, ale nemůžu si přece jen tak říct, že když se do školství dává více peněz než před lety, že je vše vlastně mnohem lepší, než by se mohlo zdát z nálady a vnímání společnosti. Ona v mezidobí totiž nezůstala konzervovaná třeba právní úprava, mění se vzdělávací strategie atd. a to např. mimo jiné generuje potřebu vynakládání více finančních prostředků do školství. Samozřejmě se lze bavit o tom, jestli jsou prachy vynakládané efektivně, jestli jsou některé změny spojené s potřebou většího financování cestou správným směrem. Ale o tom by se asi měli bavit a informovat veřejnost spíš lidi, kteří do toho (z pohledu své odbornosti) vidí trochu víc. Takhle je to možná pro část lidí takové "líbivé" povídání, ale řekla bych, že to může vnímání radostí a nešvarů českého školství v komplexu dělat spíš medvědí službu.

  • @banterCZ
    @banterCZ 11 дней назад

    Pár zajímavých bodů k zamyšlení, za ně díky, zejména třeba to, že stát platí nehledě na kvalitu. Jinak mám spoustu výhrad. Má pan Pečinka představu, jaký je rozpočet malých obcí, že navrhuje, ať místo chodníků platí školu? Ony totiž ze svého nezaplatí ani ten chodník. Společnost ze spodu tlačí na lepší školy, dokonce jsou ochotní platit za soukromé, ale stát jim hází klacky pod nohy a nové povoluje s odporem nebo vůbec (Co jsem měl možnost před několika lety sledovat pár známých, kteří školu zakládali. Nejsem si jist, zda se situace dnes nějak zásadně zlepšila.) K bodu, že to mají děti přes potok, no, naše děti dojíždí do malé obce pět kilometrů. V případě přesunu do města by to bylo kilometrů patnáct. Podrobná věcná polemika s paní Hlouškovou například zde www.pedagogicke.info/2024/08/myty-kateriny-hlouskove-aneb-manipulace.html?m=1

  • @ondrejpokorny4337
    @ondrejpokorny4337 21 день назад +4

    Nee učitelé se mají skvěle. Těch 28k čistého je přímo sen.

    • @V0lkanic
      @V0lkanic 20 дней назад

      Průměrná čistá mzda učitele je 43 tisíc korun. ;)

    • @ondrejpokorny4337
      @ondrejpokorny4337 20 дней назад +2

      @@V0lkanic možná na internetu chytračku. Bez jakych koliv příplatku je to 28k čistého začínající učitel.

    • @V0lkanic
      @V0lkanic 20 дней назад

      @@ondrejpokorny4337 No to je ale dost extrémní případ. Po třiceti letech praxe a s příplatky (třídnictví, kroužky, další aktivity) se dostáváme nad 50 tisíc. :D

    • @M_______B
      @M_______B 20 дней назад +1

      @@V0lkanic takže má člověk čekat 20 let než s emu vlastně vyplatí pracovat? Taky dobry :-D kroužky tridnictvi atd je už nad rámec běžné pracovní doby. takže ano, vydělá si víc, ale vydělal by si ještě víc, když se na kroužky vykašle a půjde po vyučování ještě do Lidlu za pokladnu na odpoledni :-D Zkuste vymyslet způsob zvýšení hodinové vzdy a ne jen zváýení odpracovaných hodin.. To není žádná inovace , že za víc hodin si člověk vydělá víc :-D

    • @stoker303
      @stoker303 20 дней назад

      @@M_______B Možná by bylo fajn, kdyby školské odbory přišly například s návrhem, jak celý systém školství zefektivnit, pak by možná problém s platy učitelů zmizel...

  • @jankopecny4407
    @jankopecny4407 21 день назад +2

    Chybí vize a vůle. Proč taky, hlavně že kape.Každý si loupe perníček školství a obrana krásné příklady. Hlavně podporujme neziskovky nalepené na stát a bůhví koho=ovlivňujeme a sajeme bez zodpovědnosti.Pan premiér krásný příklad.

    • @janzizka5959
      @janzizka5959 20 дней назад

      Typický socializmus .nikdy nic pořádně nedodělat ,ať je práce i za týden.

  • @Deckard13
    @Deckard13 9 дней назад

    Dost často se lze setkat i v debatě v komentářích že lidi nejsou schopni chápat psaný text .

  • @karelrepka7733
    @karelrepka7733 16 дней назад

    Díky, paní Hloušková má pravdu... školství polyká peníze a kvalita výuky klesá...

  • @robertjanik3659
    @robertjanik3659 20 дней назад +1

    Skvely dil, jen mi sakra lidi vysvetlete jednu vec. Co tam do prdele tedy delaji Bek a dalsi ministri, ze tohle nevi, neprezentuji a nenabizi jasna reseni rozvrzena konkretne do nekolika le, kde budou konkretni body a jak presne se bude postupovat? Vzdyt to by prece mel byt naprosty zaklad prace na kazdem ministerstvu, ale nedeje se to vlastne vubec nikde.

  • @RedSkullOperations
    @RedSkullOperations 17 дней назад

    Mě strašně vadí ta zvukařka co uvádí to intro, to její falešný "L". To je hrozný.

  • @dagmarnovakova7210
    @dagmarnovakova7210 19 дней назад

    Děkuji. Zajímavé. I já si opravila názor.

  • @hanavandasova1771
    @hanavandasova1771 14 дней назад

    Já si dám dva řízky a paní nedám žádnej, průměrně máme každá jeden řízek, akorát se paní z toho svého průměru nenají. Asi tak fungujou ty její analýzy.

  • @OndrejVeris
    @OndrejVeris 19 дней назад

    Bohumil Pečinka byl tak šokován, že 24 % škol má pod 50 žáků, že říkal omylem pod 50 procent?

  • @Manzoril
    @Manzoril 18 дней назад

    Já teda nevím asi žiji nějaké bublině ale od žádného z 5ti učitelů co znám a ani z mého pohledu rodiče nevidím problém v nedostatku financí.
    A celý vás rozhovor je jako řešit jestli slučovat nebo kde ušetřit, komu přidat ve firmě vyrábějící psací stroje. Tak co budeme investovat do vývoje nového psacího stroje? Rozvažte ruce soukromým a alternativním školám a koukejte jak státní školy postupně vymřou nebo v nich necháte jen sociálně slabé.

  • @vozovnabistro3870
    @vozovnabistro3870 21 день назад

    Konzervativní rodiče dávají důraz na výkon, aby jejich děti “uspěly” ve společenské soutěži.

  • @marekruzicka4308
    @marekruzicka4308 18 дней назад

    Příměr jednoho faráře se službou přes vícero farností je trefný.

  • @yorgTube
    @yorgTube 21 день назад +1

    Finance, které české školství dostává jsou dokladem vemni dobré práce jejich odborů. Aneb, kdo nejvíc a dlouhodobě řve, ten nejvíc dostane.

    • @gadiudo8004
      @gadiudo8004 20 дней назад +1

      Spíš než práci odborů to vidím tak, že naši politici mají blízké příbuzné ve školství zaměstnané, stejně tak je to ve zdravotnictví.

    • @robertjanik3659
      @robertjanik3659 20 дней назад

      jste asi neposlouchal co?

    • @yorgTube
      @yorgTube 20 дней назад

      @@robertjanik3659 A co nového jsem měl smyšet? Není-li to tajemstvím.

  • @vozovnabistro3870
    @vozovnabistro3870 21 день назад

    Peníze nejsou všechno, záleží na tom jak se použijí, zda ve prospěch či v neprospěch dětí.

  • @martinvidlak6695
    @martinvidlak6695 20 дней назад +1

    Tak to se holka pleteš. Já to v 15 letech věděl co chci dělat. Chtěl jsem na obchodní akademii, po té jsem vystudoval vysokou školu a teď mám velmi úspěšnou účetní firmu 🙂

    • @tizianam.2539
      @tizianam.2539 20 дней назад +1

      A ani jedna instituce Vás neodnaučila tykat... #vidlak

    • @robertjanik3659
      @robertjanik3659 20 дней назад +1

      Hele omezeny troubo, ona tam opravdu tvrdi, ze vsechny deti do jednoho v 15 nevi, co chteji delat v dospelosti?

  • @frantisekrafaja
    @frantisekrafaja 18 дней назад

    Malé školy na vesnicích? Proč? Dotujene autobusy, tak snad není problém dojet do školy vzdálené třeba 30 minut. Horší než za socialismu.A pokud to ty vesničky chtějí, tak buď ze svého rozpočtu nebo rodiče.

  • @PetrLazecky
    @PetrLazecky 20 дней назад

    I stolař si u nás může přečíst Vergilia v originále.

  • @SarkaKlimova
    @SarkaKlimova 20 дней назад +1

    Proč vlastně, Petře Fialo, ještě tato milá dáma není ministryně školství....??

  • @michalrusnok4364
    @michalrusnok4364 20 дней назад

    Tzv. funkční negramotnost je dosti vágní pojem.

  • @jirikohoutek4924
    @jirikohoutek4924 20 дней назад

    Velmi oceňuji že dáváte prostor takovým názorům. JK

  • @pavlarybarova537
    @pavlarybarova537 21 день назад +5

    Zanalyzovala jsem tuhle paní a svedomite říkám, že narativně je její práce na dvě veci: na nic a na h

    • @richardhrubes4585
      @richardhrubes4585 21 день назад +6

      vážně , tedy vy nechápete , že to co říká je že peněz je ve školství dost ale problém je využití těchto peněz ? nejste náhodou také produkt učňáku ?

    • @pavlarybarova537
      @pavlarybarova537 20 дней назад +1

      Přesně. Já nemám ani základní školu.

    • @richardhrubes4585
      @richardhrubes4585 19 дней назад +1

      @@pavlarybarova537 mno dle vaší odpovědi to tak opravdu vypadá ,nechci vás napadat , ale sakra proč píšete takové bláboly ?!

  • @kolokram
    @kolokram 20 дней назад

    Ono tam taky nepadlo to, že dnes chce být každý programátor a stačí mu k tomu v zásadě jen střední škola:) Tato cesta je hodně oblíbená.

    • @miroslavvalek7839
      @miroslavvalek7839 20 дней назад +1

      Mame ve firme 40 programatoru. Vetsina stredoskolaci, ale mysli jim to jak malo komu. Umi programovat, znaji praxi. Ja mam dve VŠ, ale stacit jim nemuzu.

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 20 дней назад

      Programatoru je tezkej nedostatek..;) tak kde jsou ty vsichni co to chteji delat?

    • @kolokram
      @kolokram 20 дней назад

      Zajimava informace a verim ze to tak je. V podstatě je to castecne pozitivum. Co uz neni tak pozitivni, ze málokdo chce dělat neco jineho kvuli horšímu ohodnocení při delším studiu..

    • @louvalou5317
      @louvalou5317 14 дней назад

      Za nějakých 30 tisíc si můžete udělat dálkový kurz programátora, kde slibují, že budete vydělávat 140 tisíc měsíčně. "No nekup to". To už je skoro scam.

  • @tomassvozil5058
    @tomassvozil5058 21 день назад +1

    Jednoduchá odpověď - demokratizovat vysoké školství. Já nechápu proč, nezohlednit veřejný zájem a poptávku a ty obory dotovat (zubaři a doktoři) a zbytek by měl mít trh. Nebo alespoň zavést školné. Pustit tam alespoň trochu trh.

    • @vozovnabistro3870
      @vozovnabistro3870 21 день назад +2

      Jste schopen v případě příliš vysokého školného učit si děti doma?

    • @tomassvozil5058
      @tomassvozil5058 21 день назад

      @@vozovnabistro3870 Jako pokud se mladý rozhodne studovat rekrealogii nebo andragogiku, tak fajn, ale za svý. Navíc vzhledem k rozvoji AI bude vše všetně škol zlevňovat, protože cena inteligence klesá.

    • @M_______B
      @M_______B 21 день назад

      Protože by tu byly jen jednoduché školy, které produkují nepotřebné lidi. Když se průměrný student rozhoduje kam půjde, tak na základě toho kde je to nejlehčí cesta k titulu i když mu ten papír pak bude k ničemu. Kvalitní školy by podle vašeho scénáře zkrachovaly, protože statistika je neúprosná a jasně říká, že nadaných lidí je v populaci vždy méně, než těch průměrných. Školu podle prestiže si vybírají studenti, kteří jsou nadaní a nebudou mít problém tu školu udělat kdekoliv. Takže takové školy byste zavřel? Jo fakt skvělý nápad :-D

    • @tomassvozil5058
      @tomassvozil5058 21 день назад

      @@M_______B Jojo Caltech a MIT jsou opravdu jednoduché školy, které produkují kraviny jako je třeba AI a roboti a léky na nemoci. Co píšete je nesmysl jak kráva. Naopak tím co píšu by se snižíl počet věčných studentů a zmenšila by se motivace studovat debility na fildě. Respektive o tom, co je důležité by rozhodovali lidi - svojí peněženkou a není žádná přímější forma demokracie.

    • @janrozkot8412
      @janrozkot8412 21 день назад

      v podcastu dali jasně najevo, že o vysokých školách se nebudou bavit.

  • @placatazeme7665
    @placatazeme7665 21 день назад

    Skolstvi ma vetsi problem, a tim je voda, ktere se rika pitna. ruclips.net/video/LBZ4NBa9AZA/видео.html

    • @OndrejVeris
      @OndrejVeris 19 дней назад +1

      Konspirátor něco blábolí o fluoridu ve vodě k ovládnutí populace, jak jinak.

  • @radim3441
    @radim3441 20 дней назад

    Však on už to dá Babiš do pořádku 😂 pusťte nás nás na to...😊

  • @selmos496
    @selmos496 20 дней назад

    Tvle jak dlouho ze dela pecinka v mediich 30let vic?ten mluvenej projev tvle to je na urovni propadlika pri maturite….eeee noooo eeehm🙈👎

  • @kkkkkkkkktify
    @kkkkkkkkktify 20 дней назад +1

    S těma platama učitelů nevim no. Kamarádka učí s 15ti letou praxi na základní škole a dostává 30 tis. čistého. V tom případě bude nejspíš v hospodaření rezortu nějaká černá díra a nebo více černých děr a stálo by to za audit na ministerstvu a nebo se prostě zeptat agentury, která rozumí financím ve školství a zeptat se, jak lépe v resortu hospodařit. Jasně, říct si o zvýšení platu pod pohrůžkou odchodu neudělala a moc nechápu proč.

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 20 дней назад

      Pokud neni v soukrome skole tak si sice o vice rici muze, ale dostane dle tabulek ;)