Díky za tvoji tvorbu.👍 Díky za krasy, blbuvzdorný manuál na ověření beznapěťového stavu, ověřený praxí 👍 Diky za zachráněné životy zbrklych elektrikářů.👍
padesátka mi propadla dva roky zpět a teď se živím s IT, ale elektro je furt mé hobby a tvá videa jsou můj katalog pro "znalého" domácího kutila. Díky moc za to, co děláš. Tady v česku jsi potřeba a jsem rád, že s námi rád sdílíš své osobní zkušenosti a postupy v praxi.
👍..je třeba dojit, kde se dá.. a neznalost normy neomlouvá.. takže cáluj love, hejle.. jinak bububu...☹️..jednou budeme platit daně i za svůj vlastní popel...😮
Předně, normy nejsou závazné, mnohé normy si dokonce navzájem odporují. Takže pokud chce člověk něco vyrobit v souladu s nějakou normou, je celkem fér že si ji musí koupit, ona jejich tvorba něco stojí, takže by za ně měl autor něco dostat (ikdyž v případě ČSN by častěji měl dostat po hubě než peníze, ale to je vedlejší). Protihodnotou, kterou za ty peníze dostává, je slučitelnost (případně zaměnitelnost, to záleží na tom, co norma upravuje) s jiným výrobkem/postupem konformním se shodnou normou. Problém nastává v situaci, kdy soulad s nějakou normou vyžaduje zákon, nebo obecněji, právně závazný předpis. V takovém případě se ona norma fakticky vzato stává součástí nějakého závazného předpisu konkrétní země (což se mimochodem může stát i mezinárodní dohodou, která je nadřízena všem lokálním právním normám dané země a to včetně ústavy) a jsou země, kde v tento moment musí být dostupná zdarma jako jakýkoliv jiný závazný předpis. Mezi takové země patří kupříkladu Indie, která má navíc i tu výhodu že je tam tuším ještě stále angličtina jedním z úředních jazyků, čili pokud potřebujete nějaké ISO a nechcete za to platit, jsou indické vládní stránky dobrým výchozím bodem, dokáže to ušetřit desetitisíce. V EU se něčeho takového asi nedočkáme, tady se jde obrácenou cestou, kdy se podobným způsobem nařízením vyžadují nejen normy, ale i mnoho jiných věcí vznikajících v rámci ryze komerčních kartelů, jako je kupříkladu USB-C u telefonů, což mi čímsi připomíná zákaz internetu z roku 1990…což překvapivě neudělali komouši, to byl až porevoluční klientelismus. Tehdy totiž šlo o to, že oni nezakázali Internet, oni pouze nařídili, že všechny datové sítě musí být postaveny výhradně na protokolu X.25, což je s TCP/IP neslučitelné, byť TCP/IP dokáže použít ATM (racionalizovaná varianta X.25) jako fyzickou vrstvu (aktivní dodnes v rámci ADSL/VDSL). Nevyhnutnost dalšího je zřejmá stejně jako u USB-C a mnoha dalších podobných věcí, pouze se obávám, že to bude trvat déle než ony 3 roky. BTW o dostupnosti norem na základě indického modelu u nás blahé paměti cosi mlela jedna ze současných vládních stran, která tehdy ještě vládní stranou nebyla. Že by na to téma něco podnikli jsem nezaznamenala, nicméně byl by to jistě dobrý počin. Ono by to zpětně redukovalo množství zákonem vyžadovaných norem a každý předpis, který by něco takového zaváděl, by bylo komplikovanější vydat. I to by bylo ku prospěchu věci. Normy vyžadované závazným právním předpisem by měly být dostupné zdarma každému občanovi (sorry, nesnáším to slovo, když někoho označím „občanem“ připadám si jako bych mu naplula do xichtu, ale tady se tomu bohužel nešlo vyhnout), jelikož je mu shoda s nimi nařízena.
Nevím co říct, tento kanál nám dává velmi cenné rady. Jsem po vyučení elektrikář a dost věcí mě tento kanál naučil. Jinak tuto zkoušečku mám úplně přesnou ;) a pak jsem si koupil klešťák Habotest a nůžky od WIHA :)
Mrzí ma, že v našich končinách ČSSR nie je záujem o podobné odborné videá ako robíš ty a tebe podobný, aby si sa tým mohol uživiť prípadne aspoň privyrobiť. Si šľachetný človek, že robíš takéto videá za dobrovolné príspevky, ktorých nie je dosť. Nech sa ti darí aj naďalej. Dúfam, že ťa chuť robiť podobné videá neopustí. Ďakujem.
6:27, ano, přesně tak!😉😉 Jsem like, protože nejsem elektrikář...(jsem jen takovej vážnější domácí bastlíř :D), na tvoje videa už se dívám snad 2 roky a ano, protože se chci něco přiučit, poučit atd. :)
Za svoji praxi jsem si dlouhodobě oblíbil obyčejnou zkoušečku UNI-T UT15C, měl jsem v rukách i ty fluky, i un-t vyšší řady co s sebou také tahám v kufru, i CEM nebo Emos, ale nakonec to u mne vyhraje vždycky na operativu ta UT15C, nemá žádné moc přesné měření napětí, ani z hlediska dílenského zpracování nevyniká nikterak oslnivě, nemá hroty se závity, ale je super responzivní a hlavně se mi mockrát hodil test průchodnosti (pípák) co pípá do 100kOhmů jako polní indikátor nedostatečných izolačních stavů. Nepátral jsem po podrobnostech vnitřní funkce a specifik jejího zapojení, ale podle zvukových signálů jsem schopný rozlišit zda jde při jednopólovém testu o přítomnost plného napětí nebo jen něčeho naindukovaného, nebo například zda je správně funkční zemnění. Jakoby akusticky uměla interpretovat mezní vlastnosti. Moc rád bych znal i váš názor kdyby jste si ji mohl alespoň zkusit.
@@web-devlop Jako ty uni-t jsou jina cenov hladina, ale je to na nich i poznat, hlavne v tech drobnostech jako je treba provedeni krytu baterii, nebo fakt ze nemaji hroty se zavitem a tou redukci na zasuvkove koliky, nebo ze maji celkem tvrde kabely ktere se mi ale teda na druhou stranu za 8 let pouzivani neprelomily, nebo maji i treba horsi tu sponu na drzeni u sebe. Ja jako elektrikar je pouzivam a jak jsem psal jsem se k te ut15 vzdy vratil po tom co jsem zkousel i jine, ale pro kazdeho je to na zvazeni. Mozna by to chtelo aby na ne nekdo udelal take podobne erudovanou recenzi :-D
Ahoj s tím doutnavkovým šroubovákem je to pravda. Ještě bych dodal, že na dřevěném žebříku se při měření fáze doutnavka taky nerozsvítí. Vždycky po měření doutnavkáčem potřeba ověřit beznapěťový stav ještě dalším měřidlem.
Super video 👍 Jen ještě doplním že do 31.12. 2023 je na GHV ta 2100-GAMMA PRO ve slevě za 2610 Kč bez DPH tak se toho dá ještě využít. Jinak moc díky i za ukázku ověření těch šňůr i k tomu multimetru, to se mi stalo právě u toho UNI-T (šéfík mi nechtěl koupit zkoušečku protože zbytečně drahý), měl jsem zlomený šňůry - občas měřily občas ne - mulťák se tvářil že je vše bez napětí a já si pak užil slušnou "elektroléčbu", nejlepší škola života, od té doby si to kontroluju i když sahám na PEčko 😀
UNI-T UT15C - výborná práce. "Moje" verze dokáže měřit skvěle fázi. Vždy doprava. Docela mi trvalo, než jsem na to přišel. Při své hlouposti mi nedošlo, že něco takového je možné. Ano je to v systému založeném na maximaliziaci zisku možné. Známí mi řekl, že má jinou verzi téhož označení, která pozor dokáže měřit sled fází doleva. Tak sem ho poprosil, aby mi jí prodal. Takže teď mohu měřit sled fází doprava i doleva! (netýká se UNIT UT18C - čili nad touto značkou hůl nelámu,... důvěřuj ale prověřuj, moje blbost, že mě todle fakt nenapadlo)
aby kolega nemusel dělat s tou vadnou a aby neumčel .. geniální recenze a postřehy,.. ano, otec dělal na rozvodně na metru a chtěli po něm, aby dělal dle postupu, kterým by umřel Tak to nedělal podle předpisu, aby žil. To je sakra pravda.
Ahoj Jiří, super recenze. Mám jen dvě otázky. Je tato zkoušečka rozebíratelná? Je DPS přístroje zalakovaná, aby nedocházelo k poškození vlivem kondenzace, při přechodu ze zimy do tepla?
Zdravím, rozebíratelná ta zkoušečka není, respektive žádná kvalitní zkoušečka skrze krytí a zaručení normy nemá možnost rozebrat, ať už to je Amprobe, Fluke, Tietzsch, .. tím pádem oficiálně není ani opravitelná ale samozřejmě trocha násilí a použití torxe pomůže se do nich dostat.. 🙂 Co se týče lakované DPS, desky opět u všech 3 výše zmíněných značek jsou lakované a proti kondenzaci tak odolné. Zcela upřímně, větší strach bych v rámci mrazu měl u ztvrdlého kabelu a LCD, ale záleží o jak velkých mrazech se bavíme.
Ad Fluke: dělám pro firmu, kde člověk dostane na výběr: buď čínský odpad s potiskem Wurth a vysokohorskou přirážkou, nebo Fluke. Cokoliv jiného není schválené. Takže volba je jasná - Fluke T130, nebo T150. S těmi zatím nikdy problémy nebyl.
Ahoj mám Voltcraft VC-55LCD Je super a ZN1 taky umí vyhodit fíčko a měřit sled fází ,ale u toho voltcraftu nemám vyhození fíčka myslim ,nebo jsem to ani nezkusil. Dík za recenzi.
Proti UNIT UT18C, která je taky skvělá,... má prodloužené nástavce, párádně dělané diody od zelené až k červené, NCV a lepší gmové ochrany před opícháním
Ahoj, v popisku máš uvedenou cenu ve slevě 2160,- ale skutečná cena ve slevě je 2610,-. Nevím jestli jde o přesmyčku nebo už zdražili pro velký zájem po skvělé recenzi. Každopádně děkuji a super obsáhlou recenzi a celou tvou tvorbu.
Super video. Moje měřáky už toho mají hodně za sebou a už by chtělo je povyměňovat a tato zkoušečka vypadá super. Uni-t zkousečky mě nikdy nijak moc nenadchly ale už jsem pokukoval po Metrel MD1160. Má s ní někdo zkušenosti? Nebo obecně jak si na tom stojí značka Metrel - prozatím jsem ji považoval za Highend přístroje. Otázka je směrovaná na kohokoliv tady.
Ahoj Jiri. Na meranie beznapatoveho stavu som si osvedcil tuto metodu, ktora mi pride ako 100% a staci mi jeden multimeter. Pripojim multimeter tak, aby sam meral co potrebujem, bez drzania (pouzijem napr.krokodilky). Vidim, ze napriklad napatie nie je. Potom zapnem istic a musim vidiet, ze multimeter ukazuje sietove napatie. Nasledne idem vypnut istic a znova pozriem, ze multimeter ukazuje ~0V. Pred tym nez zacnem pracovat, tak pre istotu brnknem po vodicoch prstami a je to. Jasne, ze toto sa neda aplikovat pri rozvodnach, kde Ti na pockanie nevedia zapnut prud na par sekund, ale v domacich podmienkach je to celkom uzitocne. Co si o tom myslis?
Amprobe se v akci ukázalo :) Spektrometry jsou drahá zařízení, ale co bych pro to pokračování testu čelovek, svítilen, montážních lamp atd. neudělal :)
Zdravím p.Bekr mám faktickú poznámku k akustickej funkcii NCV u tejto skúšačky! Je zaužívané čím väčšie pole tým vyžší tón ( kmitočet) zvukovej signalyzácii. Tu je to nelogicky naopak. Mohli by to uogradovať. Samozrejme ďakujem za všetky diely.
@Jiří Bekr Ten dvojzilovy kabel na fluke T130/150 vedel by si odporucit nieco ohybne a odolne? Mne sa stalo to iste kupene 2019 a kabel sa zlomil teraz a sn mimo zvolavacky
Jako asi jo, ale stejně si myslím, že na takové to, abych si jednou za 5 let někde vyměnil zásuvku a ověřil si, jestli jsem vypnul ten správný jistič, s tou doutnavkovou zkoušečkou vydržím. Do rozvaděčů se neženu, nikomu cizímu do elektriky taky nehrabu, nikde nemám třífázovou přípojku a tu svojí propadlou padesátku už asi taky řešit nebudu. Jinak připomnělo, jak si kdysi babička stěžovala, že ji kope pračka. Děda dělal prodlužovačku a fáze skončila na kostře. Žádná automatická pračka, ale taková ta stará kostka, kde byla pračka ždímačka vedle sebe a obsluha to mokré prádlo přehazovala z pračky do ždímačky. Dopadlo to dobře.
Neco podobneho sveho casu vyrobili tata s brachou. Nekde za nabytkem "vyhorela" zasuvka (barak z pozdnich sedmdesatek, takze hlinikovy rozvod TN-C kolem pul patra). Tak jsem tam dal cokolady, vicko a odjel spokojene na kolej. Co se nestalo, ti dva dospeli k nazoru, ze tam tu zasuvku potrebuji. No vratil jsem se v patek a nefungoval modem. Tak jsem ho rozebral a zjistil, ze brni. Pak jsem zjistil, ze brni i pocitacova bedna (nastesti koberec izoloval, takze to nekopalo). Ti experti v nove zasuvce pripojili draty misto zhora/zdola zleva/zprava, takze na zbytku okruhu pokracovala faze po kolikach. Myslel jsem, ze je pretrhnu jak hady...
Dovolil by som si ešte niečo doplniť. 1- Pred meraním musíš spojiť hroty aby si zistil či skúšačka funguje. Ak by bol poškodený kábel tak tým okamžite zistíš že sa niečo deje 2- Tie dve tlačidlá sa používajú aj ako záťaž ( fluke -7000ohm) Ako klasická žiarovka Napr či zásuvka naozaj funguje , či to nie je iba naindukované napätie 3-suchá koža má okolo 2000 ohm mokrá možno 500ohm , preto je bezpečné dotykové napätie pre AC 50 resp 25V Keby sme mali 600-50kohm mohly by sme sa dotýkať holými rukami 4- Zo skušackou (fluke)prepípaš až do 400kohm, čo z multimetrom nie je možné . A takto nájdes chyby ktoré multimeter nenájdeš Záverom chcem povedať že profi elektrikár multimeter v práci nepoužíva . (Používa skúšačku)Multimeter je vhodný v dielní alebo vo fabrike pri oprave strojov . Elektrikár má pri sebe kliešťový ampérmeter PS: Ináč tá musím pochváliť za dobré videá . Robíš to super . Vďaka
1 - To bylo ve videu ukázáno 2 - je to primárně na FI, pro klasické LowZ měření se to nehodí kvůli stoupající impedanci 3 - měřil jsem to sám na sobě 4 - To je nevýhoda, nikoliv výhoda. Protože pak pípá úplně všechno, včetně například vstupu spínaných zdrojů. Člověk pak před nahozením deionu neví, jestli má tvrdý zkrat, nebo je to jen nějaká pár set ohmová zátěž. Naopak multimetry mají hodně nízké limity pro pípání (Hioki DT4282 i nastavitelný), a multimetry taky umí měřit odpory do mnohem, mnooohem vyšších hodnot než zkoušečky, řádově desítky až stovky gigaohm. Závěrem - řeknu že profi elektrikář používá to, co potřebuje. Pro tahání CYKY rozvodů mi stačí zkoušečka, ale pro servis strojů to chce každou chvíli multimetr, protože na to zkoušečka prostě nemá. Používáme tedy přístroje podle povahy práce a inteligence obsluhy. Obsluha, jež je s fungování multimetru dobře znalá s ním dokáže divy.
Dvě věci. Předně. Nečekám od zkoušečky, že bude měřit odpor. Tady je to řekněme příjemný bonus. Nečekám, že u toho bude přesná. Ale ten rozpor mezi měřením na přípravku a měřením na dekádě by stál za hlubší průzkum. Tohle trochu popouzí moji zvědavost. Čistě v tom smyslu, že bych se zajímala o to, co se to děje. Dále bych podotkla, že beznapěťový stav je třeba zkoumat na AC i DC, což právě ta zkoušečka (narozdíl od multimetru) dělá. Extra v dnešní době, kdy je FVE na každém rohu a jediné, co mnohdy stojí mezi vámi a akumulátorem schopným dodat desítky až stovky A, jsou dva pofiderní MOSFETy vyrobené bůh ví kde. Ona teorie o tom, že když jsou tam nějaké paralelní špule, tak tam DC být nemůže, je strašně pěkná, bohužel i zcestná. Navíc prakticky každý motor má před sebou jistič, velice často i stykač, který prostě odpadne když zmizí AC, takže ono v okruhu v závěru nemusí té zátěže schopné zkratovat DC zůstat mnoho. Tady je to ještě vylepšené o to, že jsou věci, které je daleko horší zkratovat, než si na ně sáhnout. Nějakých 60V DC při dotyku typicky necítíte, ale zkratovat 60V AKB schopnou dodat stovky až tisíce A opravdu nechcete. Navíc jsou místa, kde se potkává AC s DC celkem běžně. Vyzkoušet si, že ta zkoušečka indikuje AC, je v mnoha zemích součást běžného postupu určení beznapěťového stavu, typicky se to dělá před měřením i po měření a jsou na to testery. Řekněme, že ve střední evropě takovou věc neseženete, protože to tady není vyžadované, ale to není úplně odpověď na to PROČ si to nejde koupit a namísto toho raději šťourat do výstupu nějaké UPS. Ono se to taky dá vyrobit a nedá to moc práce, ale myslím si, že by bylo lepší, kdyby si to člověk prostě mohl koupit. Myslím si, že by se to rozšířilo, na druhou stranu chápu dovozce, že nechtějí dráždit hada bosou nohou.
zabudol si v samom uvode videa na vzdelanych laikov, ktori sice maju strednu skolu elektrikarsku, ale nikdy to nerobili a su uz za znalostnym horizontom. k tym by som bol zhovievavy. taki vedia, ze mozu len to, na co maju a zvysok nechaju praxou oslahanym odbornikom 😂 snad som ich privelmi neprechvalil 😂😂 som jeden z nich 😮😊
Uf to je lidí. Příště namísto 3 kategorií platných ve svém rozsahu udělám rovnou gradient, třeba teplotní. Nezkušení modrá, částečně zkušení zelená, pak bude žlutá a oranžová a ostřílený profík bude tmavě červená. Každý si tam najde svoji barvičku. Ne, teď beze srandy. Snažil jsem se aby si tam každý přišel na to svoje, a cítil jsem trochu potřebu sdělit kdo si konkrétně na co přijde. 🙂
Ja som na tom rovnako :D som autoelektronik, mali sme aj silnoprud, no doma si tak maximálne urobím predlžovačku, sem tam odpadnutý vodič opravím ale inak sa toho nechytam :D a podobne to je aj s autom, pekne krásne do servisu, kde majú špeciálne náradie na to
Ak vymieňam lampu alebo zásuvku, vždy si tam niečo zapnem a potom zhodím presne ten istič, keď sa to vypne ešte to premeriam a pre istotu dám ešte do skratu, ak by bola nefunkčná, tak vypínam elektrinu v celom dome a overim si to na všetkých fázach, či sa vyplo Dutnavku sa mi v živote nepodarilo rozsvietiť 😂 tej neverím, ale raz nám zhorela fáza transformátora v dedine, samozrejme tak sprosto to ukazovalo, stará skúšačka hlásila, že všetky 3 fázy idú, no multimetrom som nameral 30-40V čo sa niekde len naindukovalo na vedení, ale na tú skúšačku to stačilo,
Zaujímalo by ma., ako sa Amprobe chová pri naindukovanom napätí. Ako príklad uvediem zisťovanie napätia na svietidle. V práci používame vadasky SN-02 a SN-04. Elektronická SN-02 vykazuje prítomnosť napätia (už pri vypnutom vypínači), ale mechanická SN-04 už nie. Ináč ďakujem za skvelé videá....
Asi sme sa nepochopili... iba som chcel vedieť, ako reaguje Amprobe na overenie nenapäťového stavu v prípade neurčeného naindukovaného napätia, či bude falošne reagovať na neprítomnosť fázy ako skúšačka SN-02, ako som už písal, pri vypnutom vypínači SN-02 reaguje akoby bol meraný bod pod napätím, ale SN-04 už nie. Ďakujem.
Paragraf mám slovenský ale neživím sa elektrikou tvoja výčitka konštrukcii že by to mali spraviť trikrát silnejšie by som odporoval s tým že aj by spravili dve zaistenia hore a dole tak by nebolo treba materiál navyše na zosilnenie a pritom účel by to splnilo a bolo to istené na dvoch miestach tým by sa zabránilo vypáčeniu spoja
Taky zajímavý nápad. Na nízkoenergetických obvodech, například za 63A jističem to půjde. Ale za 1600A deionem snad i lepší si sáhnout než to šlusnout :)
nemam v povahe moc nehavat komentare ale teraz musim....veta "NORMA NEUPRAVUJE PREDPIS" je vec pre ktoru si takuto veliku pracu na pisacom stroji davam....treba radsej trocha vediet ako vela si mysliet.... a bod sedem sa mi vobec nelubi ....ale prvotne fyzicke skusanie prstom by som uplatnil opakom proti pohybnu prsta voci skusanej ploche :-D aby sa nemohol podmienene dotknut ale prave naopak podmienene "rozdotknut" ,ludske svaly tiez funguju na elektronoch.sval sa zoviera pri priechode prudu...a prud je podmieneny v tomto pripade :-D ten kto vie ten vie,ten kto si mysli bude vediet :-D
První odstavec komentáře jsem nepochopil ani po 3. přečtení Druhý odstavec - jak asi můžu dělat pohyb od sebe, když je sběrna přede mnou? To mám strčit ruku hluboko mezi sběrny a pak táhnout k sobě? To bych v životě neudělal...
Tipa a Svět součástek-radioplus. Tím druhým si ale nejem jistý, na jejich portále jsem to nedohledal, ovšem dost věcí od UNI-T mají výrazně levněji. Jako vadasku v práci používám Axiomet AX-T902.
Díky za tvoji tvorbu.👍
Díky za krasy, blbuvzdorný manuál na ověření beznapěťového stavu, ověřený praxí 👍
Diky za zachráněné životy zbrklych elektrikářů.👍
padesátka mi propadla dva roky zpět a teď se živím s IT, ale elektro je furt mé hobby a tvá videa jsou můj katalog pro "znalého" domácího kutila.
Díky moc za to, co děláš. Tady v česku jsi potřeba a jsem rád, že s námi rád sdílíš své osobní zkušenosti a postupy v praxi.
ja to iste, mne slovenska 21 prepadla 5 rokov po strednej, lebo IT, ale stale udrzujem prehlad.
Super video. Taky mi vrtá hlavou proč jsou normy placené. Nikdy mi to nedávalo smysl.
👍..je třeba dojit, kde se dá.. a neznalost normy neomlouvá.. takže cáluj love, hejle..
jinak bububu...☹️..jednou budeme platit daně i za svůj vlastní popel...😮
Předně, normy nejsou závazné, mnohé normy si dokonce navzájem odporují. Takže pokud chce člověk něco vyrobit v souladu s nějakou normou, je celkem fér že si ji musí koupit, ona jejich tvorba něco stojí, takže by za ně měl autor něco dostat (ikdyž v případě ČSN by častěji měl dostat po hubě než peníze, ale to je vedlejší). Protihodnotou, kterou za ty peníze dostává, je slučitelnost (případně zaměnitelnost, to záleží na tom, co norma upravuje) s jiným výrobkem/postupem konformním se shodnou normou. Problém nastává v situaci, kdy soulad s nějakou normou vyžaduje zákon, nebo obecněji, právně závazný předpis. V takovém případě se ona norma fakticky vzato stává součástí nějakého závazného předpisu konkrétní země (což se mimochodem může stát i mezinárodní dohodou, která je nadřízena všem lokálním právním normám dané země a to včetně ústavy) a jsou země, kde v tento moment musí být dostupná zdarma jako jakýkoliv jiný závazný předpis. Mezi takové země patří kupříkladu Indie, která má navíc i tu výhodu že je tam tuším ještě stále angličtina jedním z úředních jazyků, čili pokud potřebujete nějaké ISO a nechcete za to platit, jsou indické vládní stránky dobrým výchozím bodem, dokáže to ušetřit desetitisíce. V EU se něčeho takového asi nedočkáme, tady se jde obrácenou cestou, kdy se podobným způsobem nařízením vyžadují nejen normy, ale i mnoho jiných věcí vznikajících v rámci ryze komerčních kartelů, jako je kupříkladu USB-C u telefonů, což mi čímsi připomíná zákaz internetu z roku 1990…což překvapivě neudělali komouši, to byl až porevoluční klientelismus. Tehdy totiž šlo o to, že oni nezakázali Internet, oni pouze nařídili, že všechny datové sítě musí být postaveny výhradně na protokolu X.25, což je s TCP/IP neslučitelné, byť TCP/IP dokáže použít ATM (racionalizovaná varianta X.25) jako fyzickou vrstvu (aktivní dodnes v rámci ADSL/VDSL). Nevyhnutnost dalšího je zřejmá stejně jako u USB-C a mnoha dalších podobných věcí, pouze se obávám, že to bude trvat déle než ony 3 roky. BTW o dostupnosti norem na základě indického modelu u nás blahé paměti cosi mlela jedna ze současných vládních stran, která tehdy ještě vládní stranou nebyla. Že by na to téma něco podnikli jsem nezaznamenala, nicméně byl by to jistě dobrý počin. Ono by to zpětně redukovalo množství zákonem vyžadovaných norem a každý předpis, který by něco takového zaváděl, by bylo komplikovanější vydat. I to by bylo ku prospěchu věci. Normy vyžadované závazným právním předpisem by měly být dostupné zdarma každému občanovi (sorry, nesnáším to slovo, když někoho označím „občanem“ připadám si jako bych mu naplula do xichtu, ale tady se tomu bohužel nešlo vyhnout), jelikož je mu shoda s nimi nařízena.
Perfektné poučné video skutočne nádherne a zrozumiteľne vysvetlené,priateľu DAKUJEME
Nevím co říct, tento kanál nám dává velmi cenné rady. Jsem po vyučení elektrikář a dost věcí mě tento kanál naučil. Jinak tuto zkoušečku mám úplně přesnou ;) a pak jsem si koupil klešťák Habotest a nůžky od WIHA :)
Užitečné video, díky. Mám Fluke T120, ale mám ji už dlouho, takže půjde na chalupu. Objednáno 🙂
nevedel som ze existuje T120
@@peterdonhonesto9486 jsou to staré série, kdysi byly řady T100, T120 a T140, ty se pak nahradily novou aktuální řadou tedy T90, T110, T130 a T150. :)
Díky za video. Zrovna se po nějaký zkoušečce na domácí kutění dívám, zatím výběr skončil na Benning Duspol analog a Amprobe 2100 ALPHA.
Mrzí ma, že v našich končinách ČSSR nie je záujem o podobné odborné videá ako robíš ty a tebe podobný, aby si sa tým mohol uživiť prípadne aspoň privyrobiť. Si šľachetný človek, že robíš takéto videá za dobrovolné príspevky, ktorých nie je dosť. Nech sa ti darí aj naďalej. Dúfam, že ťa chuť robiť podobné videá neopustí. Ďakujem.
Ahoj. Ja si Jirkove videá tiež užívam
Super video 👍To zas bude drahý, ale třeba mi to zachrání život 😉
Opet super profi videorecenze konecne moje stara cervena vadaska bude mit letecky den s kvety 😂😂😂😂 a vim uz presne co si koupim dekuju
skvele a poučne video Jirka je prostě profík
6:27, ano, přesně tak!😉😉 Jsem like, protože nejsem elektrikář...(jsem jen takovej vážnější domácí bastlíř :D), na tvoje videa už se dívám snad 2 roky a ano, protože se chci něco přiučit, poučit atd. :)
Za svoji praxi jsem si dlouhodobě oblíbil obyčejnou zkoušečku UNI-T UT15C, měl jsem v rukách i ty fluky, i un-t vyšší řady co s sebou také tahám v kufru, i CEM nebo Emos, ale nakonec to u mne vyhraje vždycky na operativu ta UT15C, nemá žádné moc přesné měření napětí, ani z hlediska dílenského zpracování nevyniká nikterak oslnivě, nemá hroty se závity, ale je super responzivní a hlavně se mi mockrát hodil test průchodnosti (pípák) co pípá do 100kOhmů jako polní indikátor nedostatečných izolačních stavů. Nepátral jsem po podrobnostech vnitřní funkce a specifik jejího zapojení, ale podle zvukových signálů jsem schopný rozlišit zda jde při jednopólovém testu o přítomnost plného napětí nebo jen něčeho naindukovaného, nebo například zda je správně funkční zemnění. Jakoby akusticky uměla interpretovat mezní vlastnosti. Moc rád bych znal i váš názor kdyby jste si ji mohl alespoň zkusit.
Díky za sdílení osobní zkušenosti, těch není nikdy dost :)
Vcera som akurat, po tomto videu, pozeral na UT15C a UT18C. To by sa mozno oplatilo aj na velmi obcasne domace pouzitie.
@@web-devlop Jako ty uni-t jsou jina cenov hladina, ale je to na nich i poznat, hlavne v tech drobnostech jako je treba provedeni krytu baterii, nebo fakt ze nemaji hroty se zavitem a tou redukci na zasuvkove koliky, nebo ze maji celkem tvrde kabely ktere se mi ale teda na druhou stranu za 8 let pouzivani neprelomily, nebo maji i treba horsi tu sponu na drzeni u sebe. Ja jako elektrikar je pouzivam a jak jsem psal jsem se k te ut15 vzdy vratil po tom co jsem zkousel i jine, ale pro kazdeho je to na zvazeni. Mozna by to chtelo aby na ne nekdo udelal take podobne erudovanou recenzi :-D
Ahoj s tím doutnavkovým šroubovákem je to pravda. Ještě bych dodal, že na dřevěném žebříku se při měření fáze doutnavka taky nerozsvítí. Vždycky po měření doutnavkáčem potřeba ověřit beznapěťový stav ještě dalším měřidlem.
Super video 👍 Jen ještě doplním že do 31.12. 2023 je na GHV ta 2100-GAMMA PRO ve slevě za 2610 Kč bez DPH tak se toho dá ještě využít.
Jinak moc díky i za ukázku ověření těch šňůr i k tomu multimetru, to se mi stalo právě u toho UNI-T (šéfík mi nechtěl koupit zkoušečku protože zbytečně drahý), měl jsem zlomený šňůry - občas měřily občas ne - mulťák se tvářil že je vše bez napětí a já si pak užil slušnou "elektroléčbu", nejlepší škola života, od té doby si to kontroluju i když sahám na PEčko 😀
UNI-T UT15C - výborná práce. "Moje" verze dokáže měřit skvěle fázi. Vždy doprava. Docela mi trvalo, než jsem na to přišel. Při své hlouposti mi nedošlo, že něco takového je možné. Ano je to v systému založeném na maximaliziaci zisku možné. Známí mi řekl, že má jinou verzi téhož označení, která pozor dokáže měřit sled fází doleva. Tak sem ho poprosil, aby mi jí prodal. Takže teď mohu měřit sled fází doprava i doleva! (netýká se UNIT UT18C - čili nad touto značkou hůl nelámu,... důvěřuj ale prověřuj, moje blbost, že mě todle fakt nenapadlo)
aby kolega nemusel dělat s tou vadnou a aby neumčel .. geniální recenze a postřehy,.. ano, otec dělal na rozvodně na metru a chtěli po něm, aby dělal dle postupu, kterým by umřel Tak to nedělal podle předpisu, aby žil. To je sakra pravda.
To zabodovanie komedia riadna :D Kto má SN1 zabrúsiť hroty !!! Video super!
Ahoj Jiří, super recenze. Mám jen dvě otázky. Je tato zkoušečka rozebíratelná? Je DPS přístroje zalakovaná, aby nedocházelo k poškození vlivem kondenzace, při přechodu ze zimy do tepla?
Zdravím, rozebíratelná ta zkoušečka není, respektive žádná kvalitní zkoušečka skrze krytí a zaručení normy nemá možnost rozebrat, ať už to je Amprobe, Fluke, Tietzsch, .. tím pádem oficiálně není ani opravitelná ale samozřejmě trocha násilí a použití torxe pomůže se do nich dostat.. 🙂
Co se týče lakované DPS, desky opět u všech 3 výše zmíněných značek jsou lakované a proti kondenzaci tak odolné. Zcela upřímně, větší strach bych v rámci mrazu měl u ztvrdlého kabelu a LCD, ale záleží o jak velkých mrazech se bavíme.
na doma mám UNI-T UT18C a zatím spokojenost 👍
Na doma bude jistě stačit :)
Samozřejmě pro sicher doporučuju před každou prací kontrolovat funkčnost.
Ad Fluke: dělám pro firmu, kde člověk dostane na výběr: buď čínský odpad s potiskem Wurth a vysokohorskou přirážkou, nebo Fluke. Cokoliv jiného není schválené. Takže volba je jasná - Fluke T130, nebo T150. S těmi zatím nikdy problémy nebyl.
Nemůžu si pomoci, ale ty léta opěvované Fluky jsou jen předražená nafouknutá bublina...
asi stejně jako Hilti 😀
Ahoj mám Voltcraft VC-55LCD Je super a ZN1 taky umí vyhodit fíčko a měřit sled fází ,ale u toho voltcraftu nemám vyhození fíčka myslim ,nebo jsem to ani nezkusil. Dík za recenzi.
Proti UNIT UT18C, která je taky skvělá,... má prodloužené nástavce, párádně dělané diody od zelené až k červené, NCV a lepší gmové ochrany před opícháním
Ahoj, v popisku máš uvedenou cenu ve slevě 2160,- ale skutečná cena ve slevě je 2610,-. Nevím jestli jde o přesmyčku nebo už zdražili pro velký zájem po skvělé recenzi. Každopádně děkuji a super obsáhlou recenzi a celou tvou tvorbu.
Jo, díky za upozornění, psal jsem to na mobilu 😁
Super video. Moje měřáky už toho mají hodně za sebou a už by chtělo je povyměňovat a tato zkoušečka vypadá super. Uni-t zkousečky mě nikdy nijak moc nenadchly ale už jsem pokukoval po Metrel MD1160. Má s ní někdo zkušenosti? Nebo obecně jak si na tom stojí značka Metrel - prozatím jsem ji považoval za Highend přístroje. Otázka je směrovaná na kohokoliv tady.
Tak po zhlednuti tohoto videa to musi byt uplne jasne snad i tomu nevetsimu blbci na svete 👍👍👍je to jasne i me 😂😂😂
Super video. Musim ocovi zakazat tlmivkovu skusacku.
Na domácí použití jednou za rok snad stačí, samozřejmě pokud je v bezvadném stavu.
Na to by som nespoliehal, je to nejaka cina. Ale nedavno mi prisli 2 kusy ANENG M113, ze to dam k rodicom, aby tam bolo aspon nieco@@jiribekr
1) I obyčejné zkoušečky umějí určit sled fází.
2) Může se stát, že všechny fázové sběrny jsou na jedné fázi.
3) Co na tuto zkoušečku říkají leváci?
Ahoj Jiri. Na meranie beznapatoveho stavu som si osvedcil tuto metodu, ktora mi pride ako 100% a staci mi jeden multimeter. Pripojim multimeter tak, aby sam meral co potrebujem, bez drzania (pouzijem napr.krokodilky). Vidim, ze napriklad napatie nie je. Potom zapnem istic a musim vidiet, ze multimeter ukazuje sietove napatie. Nasledne idem vypnut istic a znova pozriem, ze multimeter ukazuje ~0V. Pred tym nez zacnem pracovat, tak pre istotu brnknem po vodicoch prstami a je to. Jasne, ze toto sa neda aplikovat pri rozvodnach, kde Ti na pockanie nevedia zapnut prud na par sekund, ale v domacich podmienkach je to celkom uzitocne. Co si o tom myslis?
verze Pro v akci 👍 tvl spektrometr za 500$ 😱 já zkoušel hledat něco na změření CRI mých světel u kterých lze změnit barva.
Amprobe se v akci ukázalo :)
Spektrometry jsou drahá zařízení, ale co bych pro to pokračování testu čelovek, svítilen, montážních lamp atd. neudělal :)
Zdravím p.Bekr mám faktickú poznámku k akustickej funkcii NCV u tejto skúšačky! Je zaužívané čím väčšie pole tým vyžší tón ( kmitočet) zvukovej signalyzácii. Tu je to nelogicky naopak. Mohli by to uogradovať. Samozrejme ďakujem za všetky diely.
@Jiří Bekr Ten dvojzilovy kabel na fluke T130/150 vedel by si odporucit nieco ohybne a odolne? Mne sa stalo to iste kupene 2019 a kabel sa zlomil teraz a sn mimo zvolavacky
Vůbec netuším, snad něco jemně slaněného, takové vodiče bývají určené na časté a velké ohyby.
zlaté šíny se strácí i pod napětím 😃😃😃
Jako asi jo, ale stejně si myslím, že na takové to, abych si jednou za 5 let někde vyměnil zásuvku a ověřil si, jestli jsem vypnul ten správný jistič, s tou doutnavkovou zkoušečkou vydržím. Do rozvaděčů se neženu, nikomu cizímu do elektriky taky nehrabu, nikde nemám třífázovou přípojku a tu svojí propadlou padesátku už asi taky řešit nebudu.
Jinak připomnělo, jak si kdysi babička stěžovala, že ji kope pračka. Děda dělal prodlužovačku a fáze skončila na kostře. Žádná automatická pračka, ale taková ta stará kostka, kde byla pračka ždímačka vedle sebe a obsluha to mokré prádlo přehazovala z pračky do ždímačky. Dopadlo to dobře.
Neco podobneho sveho casu vyrobili tata s brachou. Nekde za nabytkem "vyhorela" zasuvka (barak z pozdnich sedmdesatek, takze hlinikovy rozvod TN-C kolem pul patra). Tak jsem tam dal cokolady, vicko a odjel spokojene na kolej. Co se nestalo, ti dva dospeli k nazoru, ze tam tu zasuvku potrebuji.
No vratil jsem se v patek a nefungoval modem. Tak jsem ho rozebral a zjistil, ze brni. Pak jsem zjistil, ze brni i pocitacova bedna (nastesti koberec izoloval, takze to nekopalo). Ti experti v nove zasuvce pripojili draty misto zhora/zdola zleva/zprava, takze na zbytku okruhu pokracovala faze po kolikach. Myslel jsem, ze je pretrhnu jak hady...
Dovolil by som si ešte niečo doplniť. 1- Pred meraním musíš spojiť hroty aby si zistil či skúšačka funguje. Ak by bol poškodený kábel tak tým okamžite zistíš že sa niečo deje
2- Tie dve tlačidlá sa používajú aj ako záťaž ( fluke -7000ohm)
Ako klasická žiarovka Napr či zásuvka naozaj funguje , či to nie je iba naindukované napätie
3-suchá koža má okolo 2000 ohm mokrá možno 500ohm , preto je bezpečné dotykové napätie pre AC 50 resp 25V
Keby sme mali 600-50kohm mohly by sme sa dotýkať holými rukami
4- Zo skušackou (fluke)prepípaš až do 400kohm, čo z multimetrom nie je možné . A takto nájdes chyby ktoré multimeter nenájdeš
Záverom chcem povedať že profi elektrikár multimeter v práci nepoužíva . (Používa skúšačku)Multimeter je vhodný v dielní alebo vo fabrike pri oprave strojov . Elektrikár má pri sebe kliešťový ampérmeter
PS: Ináč tá musím pochváliť za dobré videá . Robíš to super . Vďaka
1 - To bylo ve videu ukázáno
2 - je to primárně na FI, pro klasické LowZ měření se to nehodí kvůli stoupající impedanci
3 - měřil jsem to sám na sobě
4 - To je nevýhoda, nikoliv výhoda. Protože pak pípá úplně všechno, včetně například vstupu spínaných zdrojů. Člověk pak před nahozením deionu neví, jestli má tvrdý zkrat, nebo je to jen nějaká pár set ohmová zátěž. Naopak multimetry mají hodně nízké limity pro pípání (Hioki DT4282 i nastavitelný), a multimetry taky umí měřit odpory do mnohem, mnooohem vyšších hodnot než zkoušečky, řádově desítky až stovky gigaohm.
Závěrem - řeknu že profi elektrikář používá to, co potřebuje. Pro tahání CYKY rozvodů mi stačí zkoušečka, ale pro servis strojů to chce každou chvíli multimetr, protože na to zkoušečka prostě nemá. Používáme tedy přístroje podle povahy práce a inteligence obsluhy. Obsluha, jež je s fungování multimetru dobře znalá s ním dokáže divy.
Dvě věci. Předně. Nečekám od zkoušečky, že bude měřit odpor. Tady je to řekněme příjemný bonus. Nečekám, že u toho bude přesná. Ale ten rozpor mezi měřením na přípravku a měřením na dekádě by stál za hlubší průzkum. Tohle trochu popouzí moji zvědavost. Čistě v tom smyslu, že bych se zajímala o to, co se to děje. Dále bych podotkla, že beznapěťový stav je třeba zkoumat na AC i DC, což právě ta zkoušečka (narozdíl od multimetru) dělá. Extra v dnešní době, kdy je FVE na každém rohu a jediné, co mnohdy stojí mezi vámi a akumulátorem schopným dodat desítky až stovky A, jsou dva pofiderní MOSFETy vyrobené bůh ví kde. Ona teorie o tom, že když jsou tam nějaké paralelní špule, tak tam DC být nemůže, je strašně pěkná, bohužel i zcestná. Navíc prakticky každý motor má před sebou jistič, velice často i stykač, který prostě odpadne když zmizí AC, takže ono v okruhu v závěru nemusí té zátěže schopné zkratovat DC zůstat mnoho. Tady je to ještě vylepšené o to, že jsou věci, které je daleko horší zkratovat, než si na ně sáhnout. Nějakých 60V DC při dotyku typicky necítíte, ale zkratovat 60V AKB schopnou dodat stovky až tisíce A opravdu nechcete. Navíc jsou místa, kde se potkává AC s DC celkem běžně.
Vyzkoušet si, že ta zkoušečka indikuje AC, je v mnoha zemích součást běžného postupu určení beznapěťového stavu, typicky se to dělá před měřením i po měření a jsou na to testery. Řekněme, že ve střední evropě takovou věc neseženete, protože to tady není vyžadované, ale to není úplně odpověď na to PROČ si to nejde koupit a namísto toho raději šťourat do výstupu nějaké UPS. Ono se to taky dá vyrobit a nedá to moc práce, ale myslím si, že by bylo lepší, kdyby si to člověk prostě mohl koupit. Myslím si, že by se to rozšířilo, na druhou stranu chápu dovozce, že nechtějí dráždit hada bosou nohou.
36:58 Prý jaká je nejvzácnější kapalina na světě? Elektrikářův pot :P
Nikoli, pot na čele jeho advokáta...
bakelitova vadaska s poskodenou izolaciou kabla omotana izolepou😅😅😅
zabudol si v samom uvode videa na vzdelanych laikov, ktori sice maju strednu skolu elektrikarsku, ale nikdy to nerobili a su uz za znalostnym horizontom. k tym by som bol zhovievavy. taki vedia, ze mozu len to, na co maju a zvysok nechaju praxou oslahanym odbornikom 😂 snad som ich privelmi neprechvalil 😂😂 som jeden z nich 😮😊
Uf to je lidí. Příště namísto 3 kategorií platných ve svém rozsahu udělám rovnou gradient, třeba teplotní. Nezkušení modrá, částečně zkušení zelená, pak bude žlutá a oranžová a ostřílený profík bude tmavě červená. Každý si tam najde svoji barvičku.
Ne, teď beze srandy. Snažil jsem se aby si tam každý přišel na to svoje, a cítil jsem trochu potřebu sdělit kdo si konkrétně na co přijde. 🙂
@@jiribekr :D dobry napad. pozor na spravne farby :D
Ja som na tom rovnako :D som autoelektronik, mali sme aj silnoprud, no doma si tak maximálne urobím predlžovačku, sem tam odpadnutý vodič opravím ale inak sa toho nechytam :D a podobne to je aj s autom, pekne krásne do servisu, kde majú špeciálne náradie na to
Ak vymieňam lampu alebo zásuvku, vždy si tam niečo zapnem a potom zhodím presne ten istič, keď sa to vypne ešte to premeriam a pre istotu dám ešte do skratu, ak by bola nefunkčná, tak vypínam elektrinu v celom dome a overim si to na všetkých fázach, či sa vyplo
Dutnavku sa mi v živote nepodarilo rozsvietiť 😂 tej neverím, ale raz nám zhorela fáza transformátora v dedine, samozrejme tak sprosto to ukazovalo, stará skúšačka hlásila, že všetky 3 fázy idú, no multimetrom som nameral 30-40V čo sa niekde len naindukovalo na vedení, ale na tú skúšačku to stačilo,
Zaujímalo by ma., ako sa Amprobe chová pri naindukovanom napätí. Ako príklad uvediem zisťovanie napätia na svietidle. V práci používame vadasky SN-02 a SN-04. Elektronická SN-02 vykazuje prítomnosť napätia (už pri vypnutom vypínači), ale mechanická SN-04 už nie. Ináč ďakujem za skvelé videá....
Spotřeba je 584 uA při měření 230V. Vypočtený vstupní odpor při tomto je cca 400kOHM.
Asi sme sa nepochopili... iba som chcel vedieť, ako reaguje Amprobe na overenie nenapäťového stavu v prípade neurčeného naindukovaného napätia, či bude falošne reagovať na neprítomnosť fázy ako skúšačka SN-02, ako som už písal, pri vypnutom vypínači SN-02 reaguje akoby bol meraný bod pod napätím, ale SN-04 už nie. Ďakujem.
Změří to co vidí. Zatíží vedení impedancí cca 400k, a to co ze signálu zbyde, to ukáže. Záleží pak na tvdosti zdroje (intenzitě indukce)
Paragraf mám slovenský ale neživím sa elektrikou tvoja výčitka konštrukcii že by to mali spraviť trikrát silnejšie by som odporoval s tým že aj by spravili dve zaistenia hore a dole tak by nebolo treba materiál navyše na zosilnenie a pritom účel by to splnilo a bolo to istené na dvoch miestach tým by sa zabránilo vypáčeniu spoja
Osobně bych po ověření dvěmi zkoušečkami a před sáhnutím prstem zkusil nějakým drátem spojit jednotlivé fáze proti PEN
Taky zajímavý nápad. Na nízkoenergetických obvodech, například za 63A jističem to půjde. Ale za 1600A deionem snad i lepší si sáhnout než to šlusnout :)
@@jiribekr Zas na druhou stranu, abych citoval jednoho politika: "kdo z nas (amateru) to ma (doma)"....
nemam v povahe moc nehavat komentare ale teraz musim....veta "NORMA NEUPRAVUJE PREDPIS" je vec pre ktoru si takuto veliku pracu na pisacom stroji davam....treba radsej trocha vediet ako vela si mysliet....
a bod sedem sa mi vobec nelubi ....ale prvotne fyzicke skusanie prstom by som uplatnil opakom proti pohybnu prsta voci skusanej ploche :-D aby sa nemohol podmienene dotknut ale prave naopak podmienene "rozdotknut" ,ludske svaly tiez funguju na elektronoch.sval sa zoviera pri priechode prudu...a prud je podmieneny v tomto pripade :-D ten kto vie ten vie,ten kto si mysli bude vediet :-D
První odstavec komentáře jsem nepochopil ani po 3. přečtení
Druhý odstavec - jak asi můžu dělat pohyb od sebe, když je sběrna přede mnou? To mám strčit ruku hluboko mezi sběrny a pak táhnout k sobě? To bych v životě neudělal...
Kéž bych měl tohle video 10 let zpět. Neshodil bych dům a kamarádka mne nemusela křísit.
Tak hlavně že to dobře dopadlo 🙂
Možná se mýlím ovšem se domnívám, že UNI-T má obchodní zastoupení u spol. TIPA s.r.o.
Tipa a Svět součástek-radioplus. Tím druhým si ale nejem jistý, na jejich portále jsem to nedohledal, ovšem dost věcí od UNI-T mají výrazně levněji. Jako vadasku v práci používám Axiomet AX-T902.
Ten sroubovak je uplne na ♦️
Jaký šroubovák ?
@jiribekr ten pruhlednej s tou doutnavkou ten co jste zapomel vyhodit 🤣😂🤣😂
Jo ten jsem stále dodnes zapomněl vyhodit :D
ale od recenze jsem ho nedržel v ruce
Na doma jedna z možností Aneng 3009, viz poslední dvě videa kanálu Co mi přišlo z Číny.
Na tohle drobný měření v tužkovém formátu mám GVDA GD107, viz video s testem 5 tužkových multimetrů
Mam A3005 a je fakt super na EDC. Ted jsem si objednal i A3008, radeji nez kecani a o funkci navic (proti A3009).