Szanowny Panie prowadzący, jak i Państwo oglądający. Rozumiem, że kanał jest dedykowany w większości wnętrzom i ich projektowaniu, jednak chciałbym zaznaczyć, że większość przedstawionych w filmiku problemów to względnie tanie w naprawie błahostki. Osobiście proponowałbym zająć się i upilnować zdecydowanie innych rzeczy. Tak wiem, że nie wszyscy się znają zwłaszcza na tym o czym za chwilę napiszę. Drodzy Państwo proszę jako początkujący projektant/wykonawca, po prostu inż, skupcie się na zabezpieczeniu przeciwwodnym domu, czy to jakaś błaha papa na fundamencie (chociaż i to jest baaardzo średnim rozwiązaniem) czy innym rozwiązaniu. Na odpowiednim zaprojektowaniu i wykonaniu przegród, aby tam nie daj Boże nie narastała wilgoć, dajcie zawsze czas na przerwy technologiczne i ogólnie postarajcie się nie narobić sobie różnych chorób i alergii przez jakieś dziwne zachowania ;) a to czy gniazdeczko jest wyżej czy niżej to na prawdę tania w naprawie głupotka ;) Drodzy Państwo proszę pilnujcie wykonawstwa, nie tnijcie kosztów na rzeczach których nie da się wymienić ( tak jak ta izolacja przeciwwodna w fundamencie i na ściankach fundamentowych, pod chudziakiem cokolwiek ;) ) oraz proszę zadbajcie o to by projektant sprawdził warunki związane z przepuszczalnością pary wodnej bądź zagospodarowanym usunięciem zgromadzonej pary podczas lata. To jest taka drobna uwaga, na której jestem pewny, że wszyscy zyskają, zwłaszcza Państwa dzieci i zdrowie. To samo się tyczy okien dachowych, proponował bym unikać tego rozwiązania. Wiem, wiem fajnie to wygląda z zewnątrz, ale czy to jest takie fajne w użytkowaniu? Sprawa dyskusyjna. ja osobiście skłaniałbym się ku prostej, dwuspadowej połaci dachowej z "kukułkami" w celu minimalizowania kosztów wykonania i niepotrzebnych problemów z przeciekaniem. Kolejna sprawa z Izolacjami dachowymi, Proszę sobie zakodować, że wszystkie izolacje mają być powłoką a nie warstwą, wszelkie przebicia, zmioany przekrojów to bardzo szczególne miejsca, które wymagają bardzo, ale to bardzo szczególnej uwagi;) To tyle z grubszych uwag, dziękuję za chwilę na przeczytanie. Proszę o łapkowanie itd Pozdrawiam ;)
a może film o roletach/ żaluzjach itp. ...? co bardziej się sprawdza w codziennym użytkowaniu, materiał, rodzaje, czyszczenie, wytrzymałość itd. ... :)
Problem ze schodami rozwiązałem jeszcze prościej, stawiam dom parterowy. Wydaje mi się ze najczęstszym i najpoważniejszym błędem jest budowanie za dużego domu, dzieci się wyprowadzą a później trzeba sprzątać i ogrzewać niepotrzebne przestrzenie.
dokładnie, ludzie planują dodatkowe pokoje, wielkie salony a potem używają kanapy w salonie i jednej sypialni. Dwustanowiskowe garaże zapychają gratami a auta i tak stoją na podjeździe. Jesteśmy społeczeństwem zbieraczy, wydajemy kupę kasy na kolejne nieużyteczne przedmioty a potem budujemy tym przedmiotom ogromne przechowalnie - czyli "nasze" domy - smutne...
Dokładnie. Żadnych schodów chyba ze do piwnicy lub na poddasze użytkowe które rzeczywiście służy do przechowywania rzeczy używanych czy to sezonowo czy sporadycznie. Nawet kosztem wielkości ogrodu.
Super temat. Mam nadzieję na jego rozwinięcie. Wielu osobom może się przydać. Z technicznych uwag: super, że robisz napisy. Czasem jak karmię Córcię i nie mam słuchawek blisko to i tak mogę skorzystać z filmu. Dzięki!
Z tym oświetleniem ściany paskiem LED to warto pogadać z wykonawcą. Większość robi do zwykłej lampy i ściana jest równa, nawet jak zachodzące słońce na nią świeci, ale pasek LED potrafi wydobyć ze ściany bardzo wiele złego ;-). Jak wykonawca będzie to wiedział z góry to i ścianę w trakcie roboty lepiej podświetli, ale pewnie też weźmie za to ekstra kasę (i słusznie).
U mnie niezłego bigosu narobiła krzywo wylana płyta. Nie sprawdziliśmy poziomicą przed ułożeniem styropianu i podłogówki całej płyty, ułożyliśmy styropian i rurki sami i kiedy przyszły wylewki na ogrzewanie podłogowe okazało się, że aby rurki były zalane odpowiednią ilością betonu i cała posadzka była na jednym poziomie musieliśmy podnosić okno tarasowe o 1,5 cm bo inaczej wylewka wchodziłaby w światło okna. Dobrze że nie mieliśmy jeszcze tynków zewnętrznych i dało się nieco podnieść okno i lekko skuć beton z belki nadprożowej - byłam załamana. A dało się tego uniknąć nadlewając niskie miejsce na płycie wylewką samopoziomującą i układając 2 cm mniej styropianu (którego i tak mamy naddatek w stosunku do wymagań termicznych) - jeśli robicie podłogówkę sami - sprawdźcie koniecznie poziom płyty albo chudego betonu we wszystkich pomieszczeniach - musi być wszędzie taki sam. W kwestii węgarków to w oknach są równie ważne jak w drzwiach - bez węgarka przy oknie nie otworzysz go na 90 stopni a do tego za każdym otwarciem będziesz tłukł klamką o ścianę - niestety spotkałam się z taką sytuacją kilkakrotnie. Planując ogród dobrze jest wyciągnąć wodę (ogrodową - czyli na osobnym liczniku) na wszystkie strony budynku do którego przylega ogród a najlepiej wykonać studnię przydomową. Może być głębinowa albo zwykła abisynka połączona ze zbiornikiem na deszczówkę - tak aby się zbiornik uzupełniał albo deszczówką albo wodą ze studni. Polecam też podlewanie automatyczne ogrodu które zaoszczędzi czas i wodę i koniecznie załóżcie siatkę na krety ;) Jeśli robicie oranżerię - zaplanujcie od razu roletę na jej dach albo inne zadaszenie które ograniczy dostęp słońca - bez tego w czasie słonecznych dni (nie mówiąc o upałach) w oranżerii nie utrzymacie żadnych roślin - temperatury w takim pomieszczeniu w marcowe dni osiągają ponad 50 stopni (bez osłony). Ważna jest także możliwość wietrzenia i wentylacji oranżerii. Dla osób które zastanawiają się nad stawianiem roślin doniczkowych na podłodze z ogrzewaniem podłogowym - bez obaw, ziemia nieco szybciej przesycha zimą ale roślinom nic nie grozi ;) Odcinek przydatny jak zawsze - pozdrawiam ;)
Jaka szkoda, że nie mieliśmy możliwości posłuchania tak mądrych porad, dziesięć lat temu kiedy to budowaliśmy dom, mimo wszystko bardzo dziękuje i pozdrawiam.
odcinek bardzo ciekawy i w w fajny sposób zaprezentowane błędy, niektóre z wymienionych błędów pojawiają się podczas projektowania wnętrza w mieszkaniu, trzeba być przewidywalnym podczas projektowania, a nie każdy to potrafi, dobrze że są takie osoby jak Pan który przybliży i nakreśli temat
Oj te wengarki też nas dopadły... Mąż się śmieje że brak wengarkow to utrudnienie dla stolarza ułatwienie dla murarza. A do błędów można jeszcze zaliczyć zrobienie drzwi blisko drzwi garażowych. Mechanizm otwierania zajmuje sporo miejsca a jak się jeszcze zrobi niska piwnice... a po drugiej stronie jest gaz i drzwi muszą się otwierać na zewnątrz ... To jest problem. Błędem też jest zbyt bliskie ustawienie okna względem ściany albo zbyt niskie jego położenie zwłaszcza gdy poniżej ma być kibelek wiszący. Problematyczne staje się gdy na tej ścianie chce się zrobić szafę. Zbyt niskie ustawienie ściany kolankowej, też jest bardzo problematyczne. Traci się olbrzymią przestrzeń a koszt to często dwa pustaki wyżej i komfort jest zupełnie inny. A już hitem jest robienie garażu od lusterka do lusterka. Chociaż to dobrze dbać o linię bo dwa cm więcej i nocleg w aucie murowany, albo wyjście awaryjne przez klapę tylną😁
Temat - petarda! Myślę, że projektowanie domu powinno się zaczynać od projektu wnętrz. A dla Marka zadanie specjalne: gotów? Co powinien uwzględnić dobry projekt wnętrz domu pasywnego?
100👍🏻 należy do mnie!😃 Szanowny Panie, z przyjemnością posłucham o błędach przy budowie domu🙂 Póki co jest działka, a🏡 w fazie projektu🤓 Edit: Precz z przedłużaczami!!!😖 Płytkimi wnękami!!! Niestety w mieszkaniu z drugiej ręki, empirycznie doświadczyłam tych „atrakcji” i mówię- nie!🤬
Ahh No właśnie. Podwyższyliśmy maksymalnie ściankę kolankowa i niestety zapomnieliśmy ze najlepiej byłoby w takim razie obniżyć okna dachowe. No i wyszło:D będę musiała nosić ze sobą taboret
Fachowcy i bez węgarków dadzą radę ;) .. Czasem nic się nie zrobi bo jak się chce np mieć 80 cm drzwi a z jednej strony już ściana, a zdrugiej wchodzisz na schody to co można zrobić/ ,.. Trzeba walczyć z tym co jest .. podciąć ładnie opaskę i ok ;)
Bardzo dobra seria odcinków. Niestety teraz dzięki Panu zauważyłem że mam krzywo włącznik w salonie i już teraz to będę zawsze widział i będzie mnie to bolało.
Włącznik można przecież poprawić. Oczywiście to jest kłopot, ale naprawa jest możliwa. Może zależy trochę od tego z jakiego materiału są ściany. A jak fachowiec położył płytki ze zbyt szeroką fugą, to już trudniej coś z tym zrobić. Podaję przykład z nowego mieszkania.
Ze schodami sprawa nie jest taka prosta. Ważne jest jeszcze czym te betonowe schody będą pokryte. Nie ma problemu, jeśli będą to jakieś płytki. Jeśli jednak będzie to drewno, trzeba uważać. Wyobraź sobie sytuację, gdzie już jest wylewka na podłodze, stopnie mają identyczną wysokość, jest super. Fachowiec przykleja na to deskę i lipa - pierwszy stopień staje się 2 cm wyższy niż pozostałe. Okno dachowe... Zrobiłem sobie okno dachowe nad klatką schodową. Jest jasna i na co dzień jest super, ale do mycia tego okna trzeba rozstawiać małe rusztowanie ;)
Systemy do nowoczesnego domu. Okablowanie do monitoringu i oświetlenia na zewnątrz. Tu na szczęście wstawiłem tylko moduł do włącznika na ścianie i samo się załącza. Lampy na pilota mnie wkurzały dopóki nie znalazłem włącznika co steruje się jednocześnie z pilota, włącznikiem ściennym i z telefonu. To samo włączniki schodowe oraz czujki zmierzchu i ruchu. Sterowanie wentylacji w łazience, osobne zasilanie żeby samo chodziło z czujnikiem wilgotności.
Marku, masz ode mnie tą łapkę w górę! Kolejny fajny film. Już jesteśmy po remoncie u siebie, ale z przyjemnością do Ciebie wracamy, bo bardzo przyjemnie się Ciebie słucha🙏
Dajcie koniecznie znać z jakimi Wy się spotkaliście błędami, lub sami poczyniliście 🙂 te są jeszcze ciekawsze 😁 A teraz mała autopromocja: Zachęcam do zapoznania się z ebookiem który napisałem na temat urządzenia łazienki mareksuchocki.pl/lp-ebook/, oraz, a może przede wszystkim z kalkulatorem kosztów remontu łazienki. Kalkulator jakiego nie znacie. Sam podpowiada, co jeszcze musisz zakupić wybierając daną pozycję :) mareksuchocki.pl/lp-kalkulator/ Oraz, zapraszam Was na mój Instagram :) instagram.com/aw_aranzacja_wnetrz/ i TikTok @aranzacjawnetrz
wegarek nowe pojecie ktorego sie nauczyłam. mysle ze warto dodac rowniez ze nie nalezy oszczedzac na hydraulice to tez do zmiany jest ciezkie i kosztowne
Nie zamierzam budować domu, ale i tak obejrzałam filmik i było ciekawie 👍😊 mieszkałam w domu rodzinnym mojego męża i właśnie okna dachowe są tam wysoko, nie wiedziałam, że to błąd. Pozdrawiam i czekam na jakiś filmik o urządzeniu małego mieszkania w sposób przytulny i nie przesadny 😊
Przy ostatnim punkcie dorzuciłabym jeszcze problem z późniejszym zamontowaniem klamki. Drzwi się wtedy nie otworzą nawet do 90 stopni co często utrudnia wniesienie gabarytowych przedmiotów.
Jak układałam ogrzewanie elektryczne podpodłogowe , wtedy były takie węże i jak na to fachowiec przywalił kleju pod płytki i płytki, to ogrzewanie, żeby zadziałało, musi sie "rozpalać' conajmniej z godzinę wcześniej , aby sie przez tę grubą warstwę przebić :-) Więc najlepiej w ogóle go nie wylaczać - co jednak przysparza kosztów
Ja bym jeszcze dodal do tego brak garazu, albo za maly garaz. Nie ma lepszego miejsca na tymczasowe skladowanie wszystkiego, na rowery, kosiarki, narzedzia, sprzety ogrodowo - biwakowe itd. Garaz w przeciwienstwie do domu nigdy za duzy.
Mieszkam w domu budowanym w latach 80tych. W kuchni mam jedno gniazdko, w najmniejszym pokoju też jedno i jedno w łazience, a w dwóch pozostałych pokojach po 2 sztuki na przeciwległych ścianach. W hallu gniazdek brak. Mamy w domu chyba z 10 przedłużaczy. A jak uruchomić piekarnik, zmywarkę i czajnik na raz, to wysadza korki, bo wszystko idzie przedłużaczami z jednego gniazdka, razem z lodówką... 😕
Co do schodów, mój wujek już po wybudowaniu domu złościł się, że schody są strasznie niewygodne do użytkowania. Jest to człowiek bardzo inteligentny, a jak czegoś nie wie to się po prostu dowiaduje i uczy. Tak więc nauczył się co nieco, wyliczył jakie schody będą wygodne dla niego, dla jego żony, wykonał jakąś skomplikowaną matematykę i wyszło na to, że do każdego stopnia musiał dołożyć prawie po 1cm, i dołożyć jeden stopień lekko zabiegowy. Obecnie schody są tak idealne, że nawet nie odczuwa się samego faktu chodzenia w górę czy w dół. Każdy kto po nich choć raz się przespacerował był pod wrażeniem.
Z tego co pamiętam, wygodne stopnie mają ok 16-17cm wysokości i głębokość ok 28-32cm. Muszą też pasować do kroku człowieka (średnio 60-65cm) według wzoru: 2h (wysokość 2 stopni) +s (głębokość 1 stopnia) = krok. Najczęściej w małych domach projektanci proponują 16 stopni zabiegowych po 19cm wysokości i 25cm głębokości. To schody, które zajmują w domu bardzo mało miejsca, ale też są niezbyt wygodne - na granicy dopuszczalnych norm. Ja nasze chcę przeliczyć (w upatrzonym projekcie są właśnie te najgorsze możliwe). Cały jeden wieczór poświęciłam na zgłębianie tematu i policzyłam, że lepiej zrobić 17 stopni po 17,35cm wysokości i 28cm szerokości. Niestety będzie to wymagało powiększenia otworu na schody kosztem jednej sypialni na poddaszu. Bo im więcej stopni i czym są dłuższe, tym większy otwór w stropie będzie potrzebny, żeby nie rąbnąć głową w sufit w czasie wchodzenia. Jeśli schody są pod skosem, to ma też znaczenie wysokość ścianki kolankowej, z tego samego względu. Po więcej info wpisz w wyszukiwarkę: jak zrobić wygodne schody. 🙂
U moich rodziców w domu były zaprojektowane schody z pełnym spocznikiem (tzw. półpiętro), ale też 19cm wysokości stopnia. Chrzestny taty, który pomagał na budowie (robili dom swoimi rękami) doradził dodatkowy stopień na spoczniku, w jego połowie. Wymagało to od domowników trochę przyzwyczajenia, żeby się nie potykać, bo nikt nigdzie takich schodów nie robi, ale za to mieliśmy wygodne schody. Chrzestny mówił: "policz to sobie i przemyśl, bo będziesz łaził po tych schodach może do końca życia". Zbawienna rada dla każdego inwestora 🙂
Jak zwykle dużo konkretów przedstawionych zwięźle i merytorycznie 😉 Śledzimy filmiki, bo właśnie sami budujemy dom. Jest tyle rzeczy przy budowie, o których trzeba myśleć duzo wcześniej... błędy na pewno będą, ale dzięki takim wskazówkom można zadbać by było ich jak najmniej 👍 zapraszam na nasz kanał 🤗
U nas był problem z drzwiami wewnetrznymi otwory w projekcie 213cm na gotowo i tak wykonali. Tylko pozniej okazalo sie ze jest problem bo przy 13 sztukach zdrowo uderzy po kieszeni (doplacenie ok 30%). Naszczescie w firmie zajmujacej sie drzwiami był jeden miły pan który pomogł nam rozwiązać ten problem bez dodatkowych kosztów.
Największą pomyłką było wzięcie Pani "architekt wnętrz", która nie słuchała naszych próśb, robiła po swojemu, efektem było wiele rzeczy do poprawy, na niektóre już za późno. Współpracę zaczęliśmy przed otrzymaniem pozwolenia na budowę, zakończyliśmy po elektryce. Np. Był czas na przesuwanie ścian przed ich murowaniem... Zmieniała po " bo potrzebuje pomierzyć dopiero po tynkach", tak samo otwór na brodzik. Chcieliśmy 100x120, a otwór pozostał 100 no i co. Kombinuj co zrobić sam. A takie opinie dobre miała.. Cieszę się, że trafiłam na Twój kanał. Dzięki niemu wiemy na co zwracać uwagę, bo nasza "architekt" to tylko do wskazania konta bankowego chętna była
Współczuję, ale ja również mam złe doświadczenia z projektantką wnętrz do nowego mieszkania. Bardzo podobne problemy. W końcu sama wszystko projektowałam opierając się m. in. na wiedzy pana Marka. Jestem bardzo wdzięczna za te filmy.
Z przyjemnością stwierdzam że wybraliśmy gotowy projekt domu z prefabrykatów i z niewielką pomocą pracowników firmy dostosowalismy (choćby punkty świetlne) w taki sposób że uniknęliśmy wszystkich wspomnianych tutaj błędów.
Haha z tym murarzem to ja tak słyszałem jak musiał prostować ścianę. Pamiętajcie to co od początku jest robione na odpierd... Później mści się w kolejnych etapach
Błagam o pomoc!!! Jaki zrobić otwór na drzwi wewnętrzne? Piszą, że od 207cm do 209cm, moi architekci dali 205... Specjalisci mówią, że za malo i to zależy od producenta czyli juz muszę szukać drzwi wewnetrzych?. Sama ciągle poprawiam Architektow na etapie projektowania. Co do punktów omawianych to z szerokością szafy bingo! Dziękuję dobry człowieku, moi architekci dali 60cm i faktycznie za malo, przesunę sciane o 10cm dla bezpieczeństwa. A co bym dodała moi architekci lubią np okno w rogu.... I nie widzą problemu... a jak zawiesić firankę z karniszem, jak dodać skrzynkę roletowa? Bujaj się babo potem. Warto brać też szerokość framugi jeśli zaraz obok cos jest np szafka łazienkowa, szafa w wiatrolapie.
myślę że warto przy budowie domu pomyśleć o pomieszczeniach technicznych tjak kotłownia, garaż, spiżarka koło kuchni i pralnia w której można też wysuszyć ubrania i je uprasować. no i oczywiście garaż.
Bardzo dobre rady. Co do podnoszenia ściany kolankowej - uważajcie i róbcie to w porozumieniu z projektantem: - Zwiększa się kubatura budynku. - Zwiększa się wysokość budynku. Trzeba się upewnić, że nowa wysokość budynku będzie zgodna z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy. - Jeżeli podniesiesz ścianę kolankową, ale kalenicę zostawisz na zaplanowanej wysokości, to zmieni się kąt dachu, a to zmiana niezgodna z uzyskanym pozwoleniem na budowę wymagająca ponownego przeliczenia konstrukcji więźby! Ps Zapraszam na porady z cyklu "co byś zrobił inaczej budując drugi dom": ruclips.net/video/WWaIw7iI9xc/видео.html
W filmie był poruszany temat okna w kuchni ‐ jak sądzisz czy okno powyżej blatu jest bardziej funkcjonalne czy lepszym rozwiązaniem jest parapet równo z blatem?
Z doswiadczenia - parapet jak najdalej od blatu - wiecznie zabrudzone okno, roleta w tragicznym stanie, bardzo trudna do wyczyszczenia, o firankach lepiej nawet nie myslec.
Co do blatu kuchennego pod oknem, znam przypadek odwrotny: dolna krawędź okna jest tak nisko, że wysokość blatu odpowiadałaby tylko bardzo niskim osobom. Oczywiście, można by wymienić okno, chociaż jest w doskonałym stanie...
@@projektantwnetrz tak to jest pisać komentarze na swype 🤣 w sumie to i tak dobrze wyszło bo lepiej dołożyć warstwy płytek jak kuć schodki. Wszystkiego na budowie nie przewidzi. 13 lat buduje dom, już w nim mieszkam, poprawek i przeróbek było spoooro.
dużym błędem z którym spotkałem się na kilku forach, na szczęście mój dekarz mnie ustrzegł przed jego zrobieniem, jest nie ocieplenie szczytu kiedy masz dwa dachy dwuspadowe, większy nad domem i mniejszy nad garażem, a obie części przylegają do siebie. Wtedy większy dach jest nad mniejszym i jak nie ocieplisz właśnie tego szczytu, a dekarz jest dupa i zrobi dach, to jest podwójna dupa bo potem panowie od elewacji chodzą po dachu i mają bardzo mało przestrzeni do działania. Nie mówiąc o tym, żeby dekarz zrobił od razu podbitkę na tej części większego dachu. a nie pitu pitu i wysokości gniazdek ;)
Niestety u mnie okna dachowe wyszły trochę za wysoko. Jedną dachówkę niżej i było by idealnie, tak to ja (182 cm) muszę stawać na palcach żeby coś więcej zobaczyć :D Także również polecam na to zwracać uwagę :)
Oj tak ściane kolankową kazalismy podnieść żeby mieć wiekszą powierzchnie realnie uzytkową i swobodnie tam mebel jakiś postawić. Na schodach bardzo nie chciałam zabiegow i to sie nie do konca udało.
Należy zwrócić uwagę na wymiary okien, drzwi, bramy garażowej w projektach gotowych- muszą mieć wymiary standardowe dostępne u sprzedawców. Wymiar nietypowy to conajmniej kilkaset zł więcej na sztuce.
Ha. Jest temat tego kawałka ścianki, wegarek. Trudny montaż, z opaska problem, drzwi klamka o ścianę walą za szybko, zmniejsza się światło drzwi, listwa przy podłogowa wygląda dziwnie a i samo wykończenie i efekt średni. Dzięki za film. Pozdrawiam 👍
A ja mam prawdziwa zagadkę. Pralka podłączona do gniazdka niedaleko umywalki. Kiedy pierze pralka, a ja myję ręce, to szczypie mnie prąd, bardzo delikatnie, ale jednak. Gniazdko sprawdzone i jest ok.
Uziemienie to jedno. Ale i tak nie powinna mieć faza nic wspólnego z rurami. Idą tak blisko siebie, że jest indukcja? Potraktuj to jako ulepszenie wody: zęby elektryzująco domyjesz. Do czasu, aż się izolacja z kabla przetrze o rurę. Wtedy zęby wyszczerzysz 😁
Hej. Czy oglądasz może czsem na You Tube "Emil koszty budowy". Jak byś to budowanie ocenił? I coś mi się wydaje że przydałaby się im twoja pomoc przy projektowaniu.
Myślę, że wielu tych błędów można uniknąć jeżeli ma się projekt z dobrego biura projektowego i sprawdzoną ekipę budowlaną, taką z doświadczeniem. Mnie udałosię wychwycić mały błąd i w dobrym momencie zmniejszyłam na wysokość otwory okienne w kuchni. Inaczej bym musiała mieć blaty na niższą wysokość niż chciałam.
To racja. Powiem więcej, strzelając może sobie w kolano. Lecz jak ekipa jest dobra, sprawdzona, z doświadczeniem to potrafi i zrobić wszystko i super doradzić
My z kolei mamy troche za nisko okno dachowe bo doszla nam rekuperacja, ktorej wczesniej nie wzielismy pod uwage, przez co wylewki wyszly troche wyżej i okno wyszlo nisko, nie uderzam glowa we wneke okienna ale na styk sie mieszcze a mam 174cm wzrostu
jako arch mega sie ciesze z Twoich filmów, świadomość ludzi i przekonywanie ich "tak prosze Pani, to jest potrzebne/tak trzeba zrobić/ale pan sie nie martwi o to tylko o to" to zawsze najcięższy moment projektu 😅 w zeszłym roku kupiliśmy mieszkanie i wlasnie ostatnio montowalismy drzwi bez weglarkow do sypialni, konstrukcja wyszla ciekawa i uwydatnila krzywosci tynków w pokojach 🤣 korytarz ma chociaz zrobione na świeżo piony 🤦♀️ A Ospel polecam, mamy od nich gniazdka i mega jestem zadowolona, plastik bardzo fajnej jakosci, model mamy na podbitej ramce od lica ściany, wiec cos innego fajnego dla oka 😋😍 pozdrawiam !
Za małe mam otwory i musiałam zamówić drzwi w czeskiej normie , okno w kuchni mam ciut za nisko i blat mam na wysokości 82cm. Ale do skrzydła okna zostaje mi centymetr, czy mógłbys doradzić co zrobić jak nie mam kontaktu na środku salonu a będą tam kanapy i stolik .
Do głowy by mi nie przyszło, że takie błędy przechodzà, jak to okno bez możliwości zobaczenia "świata", czy brak węgarków. To tym bardziej pana sugestie sà cenne, bo pomogà przyszłym właścicielom mieć "rękę na pulsie".
Weź tabelę matematyczną tangens i policz sobie ile cm od ścianki będziesz miał potrzebną ci wysokość. Każdy ma inny wzrost i czego innego będzie potrzebował. Matematyka się kłania. 😊
Zbyt wysoka ścianka kolankowa zaburza proporcje budynku i jest przeważnie owocem zmian w projekcie , rzecz jasna dobrze to wygląda wewnątrz ale nie na zewnątrz. Remedium na to częściowo może być wydłużony okap budynku
@@projektantwnetrz Ale sam na poczatku powiedziales ze ... wszystkovtrzeba wczesniej przemyślec a skoro budujesz cos pierwszy raz to nawet nie wiesz na co zwrocic uwage. dlatego tak wazni sa zaufani fachowcy.
Jak nic Ci nie przeszkadza, nie irytuje, nie powoduje dodatkowych kosztów, to znaczy, że błędów nie było i nie ma się czym przejmować. A jeśli nadal jesteś na etapie wykańczania, to tym bardziej warto obejrzeć. Może coś uda się naprawić,
Cieszę się, że mój mąż jest elektrykiem, pod tym względem wiedziałam, że nie popełnimy błędu. Błąd z otworami na drzwi to ja... 10 par drzwi, u góry są ok, na dole za duże (5 sztuk) już pal licho w pokojach, ale łazienkę już mamy zrobioną i teraz musimy kombinować. No niestety, człowiek uczy się na błędach. A co do blatu podsuniętego do okna, ja chciałam tak, ale na szczęście stolarz mnie uświadomił, że jestem niską osobą i blat będzie zbyt wysoko, co będzie dla mnie niekomfortowe. Miał racje. Mamy parapet, a blat niżej. Wyglądanie przez okno dachowe jest dla mnie niedorzeczne, jeszcze nigdy nie słyszałam, żeby ktoś chciał przez nie oglądać coś innego niż niebo. Ja mam tylko jedno, w garderobie. Co prawda mam problem z zamykaniem, bo niestety jestem krasnoludkiem, a obok mam schodki, bo i tak mi są potrzebne w garderobie.
To teraz usłyszysz, a raczej przeczytasz. Okno dachowe, to normalne okno, tylko umieszczone skośnie do podłogi. Dlaczego miałabym ograniczać sobie widok z niego wyłącznie do gwiazd. To jest właśnie niedorzeczne. Pan Marek ma 100% racji - okna dachowe zbyt wysoko, to błąd.
@@beatamateuszczyk9608 no cóż, nie dla mnie 🤷♀️ jak chce patrzeć przez okna, to patrzę przez zwykle, a nie dachowe. Każdy niech buduje swój dom jak chce, mi nie przeszkadza, że w garderobie nie widzę przez okno nic, prócz nieba.
@@tazla89 Tu się w pełni zgadzam - niech każdy buduje dom jak chce. Ale nie pisz, że jakieś rozwiązanie jest niedorzeczne, bo Tobie ono nie pasuje, lub nie znasz osób, którym ono odpowiada. Jeszcze raz napiszę, że pan Marek ma absolutnie rację. Nie ma sensu ograniczać funkcji danego urządzenia (w tym wypadku okna), bo nigdy nie wiadomo, czy ta funkcja nie będzie nam w przyszłości potrzebna. Jeśli umieszczenie okna na normalnej wysokości w niczym nam nie przeszkadza (np zmniejsza ilość półek w garderobie), to nie ma sensu robić tego okna wyżej, bo możliwość wyjrzenia np. na ulicę lub ogród zawsze może się przydać.
@@beatamateuszczyk9608 przecież napisałam, że DLA MNIE jest to niedorzeczne i zdania nie zmienię. Nie muszę z garderoby patrzeć na podwórko czy ogród. Mam inne okna i proszę mnie na siłę nie przekonywać do swojego zdania.
Też nienawidzę tych setek kabli. Ale co zrobić kiedy budowlańcy bloków w latach 60 - ych uważali, że tu łóżko i 2 nocne stoliki (to damy 2 gniazdka). Następny pokój - tv i gniazdko i koniec!! Itd itp. Nawet w kuchni. Więc wszędzie mam przedłużacze. Dzięki, że mój Ex był złotą rączką, to pochował ile się dało. Potem wynajmowałam pokój elektrykowi, hydraulikowi. Q.... Ludzie bez pojęcia. Co robić?? Robię experymenty! Powoli przynosi to rezultaty. Bo jak ma żyć stara, samotna baba w bloku, gdzie z czasem coś się psuje?! I na dokładkę z turasami vis' a vis? którzy mają po 25 lat i myślą, że świat do nich należy!! Tak wpuścili Niemcy Turków do siebie kiedyś (pomijam prawo), tak Polacy wpuszczają Ukraincow. Nie będzie narodowości!! Będą "silniej się rozmnażalni". A polskie prawo jest bardziej do dupy.
Po pierwsze- w latach 60 Nikt nie myślał, ze elektronika pójdzie tak do przodu by w każdym rogu było gniazdko. Lampka nocna, radio, telewizor, niektórzy mieli telefon stacjonarny i tyle. A dodatek o Ukraińcach to przesada. Oni uciekają przed wojna. Oby pani tez nie musiała nigdzie nigdy uciekać
Szanowny Panie prowadzący, jak i Państwo oglądający. Rozumiem, że kanał jest dedykowany w większości wnętrzom i ich projektowaniu, jednak chciałbym zaznaczyć, że większość przedstawionych w filmiku problemów to względnie tanie w naprawie błahostki. Osobiście proponowałbym zająć się i upilnować zdecydowanie innych rzeczy. Tak wiem, że nie wszyscy się znają zwłaszcza na tym o czym za chwilę napiszę. Drodzy Państwo proszę jako początkujący projektant/wykonawca, po prostu inż, skupcie się na zabezpieczeniu przeciwwodnym domu, czy to jakaś błaha papa na fundamencie (chociaż i to jest baaardzo średnim rozwiązaniem) czy innym rozwiązaniu. Na odpowiednim zaprojektowaniu i wykonaniu przegród, aby tam nie daj Boże nie narastała wilgoć, dajcie zawsze czas na przerwy technologiczne i ogólnie postarajcie się nie narobić sobie różnych chorób i alergii przez jakieś dziwne zachowania ;) a to czy gniazdeczko jest wyżej czy niżej to na prawdę tania w naprawie głupotka ;)
Drodzy Państwo proszę pilnujcie wykonawstwa, nie tnijcie kosztów na rzeczach których nie da się wymienić ( tak jak ta izolacja przeciwwodna w fundamencie i na ściankach fundamentowych, pod chudziakiem cokolwiek ;) ) oraz proszę zadbajcie o to by projektant sprawdził warunki związane z przepuszczalnością pary wodnej bądź zagospodarowanym usunięciem zgromadzonej pary podczas lata. To jest taka drobna uwaga, na której jestem pewny, że wszyscy zyskają, zwłaszcza Państwa dzieci i zdrowie.
To samo się tyczy okien dachowych, proponował bym unikać tego rozwiązania. Wiem, wiem fajnie to wygląda z zewnątrz, ale czy to jest takie fajne w użytkowaniu? Sprawa dyskusyjna. ja osobiście skłaniałbym się ku prostej, dwuspadowej połaci dachowej z "kukułkami" w celu minimalizowania kosztów wykonania i niepotrzebnych problemów z przeciekaniem.
Kolejna sprawa z Izolacjami dachowymi, Proszę sobie zakodować, że wszystkie izolacje mają być powłoką a nie warstwą, wszelkie przebicia, zmioany przekrojów to bardzo szczególne miejsca, które wymagają bardzo, ale to bardzo szczególnej uwagi;)
To tyle z grubszych uwag, dziękuję za chwilę na przeczytanie. Proszę o łapkowanie itd
Pozdrawiam ;)
Mam dom i potwierdzam Najważniejsze. IZOLACJE I JESZCZE RAZ IZOLACJE..
Dziękuję za ten komentarz
a może film o roletach/ żaluzjach itp. ...? co bardziej się sprawdza w codziennym użytkowaniu, materiał, rodzaje, czyszczenie, wytrzymałość itd. ... :)
Mam zwykle rolety materiałowe brudza się a jak mąż je umył to śmierdziały jakimś klejem. Teraz wymieniam okna i zakładam rolety zewnętrzne .
O Właśnie nie ma na rynku rolet podtynkowych do okien trójkątnych!! Masakra
Problem ze schodami rozwiązałem jeszcze prościej, stawiam dom parterowy.
Wydaje mi się ze najczęstszym i najpoważniejszym błędem jest budowanie za dużego domu, dzieci się wyprowadzą a później trzeba sprzątać i ogrzewać niepotrzebne przestrzenie.
Dokładnie. My chcieliśmy mały dom wybraliśmy projekt 140 metrowy, teraz budowlanym 100m2
Zawsze dzieci mogą nam wtedy zbudować mniejszy dom lub kupić mieszkanie, a my się wymienimy.
dokładnie, ludzie planują dodatkowe pokoje, wielkie salony a potem używają kanapy w salonie i jednej sypialni. Dwustanowiskowe garaże zapychają gratami a auta i tak stoją na podjeździe. Jesteśmy społeczeństwem zbieraczy, wydajemy kupę kasy na kolejne nieużyteczne przedmioty a potem budujemy tym przedmiotom ogromne przechowalnie - czyli "nasze" domy - smutne...
Dokładnie. Żadnych schodów chyba ze do piwnicy lub na poddasze użytkowe które rzeczywiście służy do przechowywania rzeczy używanych czy to sezonowo czy sporadycznie. Nawet kosztem wielkości ogrodu.
Największy błąd to za wielki dom na ogromny kredyt.🙂
Wielki dom może być. Kredyt już nie ...
@@projektantwnetrz oczywiście
@@projektantwnetrz ale co kogo to obchodzi? Jeśli kogoś stać na spłacanie go, to w czym jest niby problem?
Tak mówią najczęściej Ci , którzy w wieku 40 lat siedzą dalej u Mamusi w mieszkaniu 40-metrowym.
@@robinturek30 ciężko sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić coś takiego, wydaje mi się, że takich ludzi już nie ma.
Nigdy nie słyszałam o węgarkach,więc dziękuję za tą cenną informację 😊
Nie buduję domu, ale lubię sposób w jaki prowadzisz te spotkania.
Wszystkiego dobrego.
Bardzo dziękuję i serdecznie Cię pozdrawiam
Super temat. Mam nadzieję na jego rozwinięcie. Wielu osobom może się przydać.
Z technicznych uwag: super, że robisz napisy. Czasem jak karmię Córcię i nie mam słuchawek blisko to i tak mogę skorzystać z filmu. Dzięki!
Dziękuję
Akurat myślałem o osobach niedosłyszących, ale taki "powód" jak najbardziej rozumiem. napisy sa przy każdym odcinku
Mądre rady. W natloku projektowania moze to wszystko gdzies uciec. Bardzo dziękuję 🌻
Bardzo mi miło. Dziękuję
Z tym oświetleniem ściany paskiem LED to warto pogadać z wykonawcą. Większość robi do zwykłej lampy i ściana jest równa, nawet jak zachodzące słońce na nią świeci, ale pasek LED potrafi wydobyć ze ściany bardzo wiele złego ;-). Jak wykonawca będzie to wiedział z góry to i ścianę w trakcie roboty lepiej podświetli, ale pewnie też weźmie za to ekstra kasę (i słusznie).
U mnie niezłego bigosu narobiła krzywo wylana płyta. Nie sprawdziliśmy poziomicą przed ułożeniem styropianu i podłogówki całej płyty, ułożyliśmy styropian i rurki sami i kiedy przyszły wylewki na ogrzewanie podłogowe okazało się, że aby rurki były zalane odpowiednią ilością betonu i cała posadzka była na jednym poziomie musieliśmy podnosić okno tarasowe o 1,5 cm bo inaczej wylewka wchodziłaby w światło okna. Dobrze że nie mieliśmy jeszcze tynków zewnętrznych i dało się nieco podnieść okno i lekko skuć beton z belki nadprożowej - byłam załamana. A dało się tego uniknąć nadlewając niskie miejsce na płycie wylewką samopoziomującą i układając 2 cm mniej styropianu (którego i tak mamy naddatek w stosunku do wymagań termicznych) - jeśli robicie podłogówkę sami - sprawdźcie koniecznie poziom płyty albo chudego betonu we wszystkich pomieszczeniach - musi być wszędzie taki sam.
W kwestii węgarków to w oknach są równie ważne jak w drzwiach - bez węgarka przy oknie nie otworzysz go na 90 stopni a do tego za każdym otwarciem będziesz tłukł klamką o ścianę - niestety spotkałam się z taką sytuacją kilkakrotnie.
Planując ogród dobrze jest wyciągnąć wodę (ogrodową - czyli na osobnym liczniku) na wszystkie strony budynku do którego przylega ogród a najlepiej wykonać studnię przydomową. Może być głębinowa albo zwykła abisynka połączona ze zbiornikiem na deszczówkę - tak aby się zbiornik uzupełniał albo deszczówką albo wodą ze studni. Polecam też podlewanie automatyczne ogrodu które zaoszczędzi czas i wodę i koniecznie załóżcie siatkę na krety ;)
Jeśli robicie oranżerię - zaplanujcie od razu roletę na jej dach albo inne zadaszenie które ograniczy dostęp słońca - bez tego w czasie słonecznych dni (nie mówiąc o upałach) w oranżerii nie utrzymacie żadnych roślin - temperatury w takim pomieszczeniu w marcowe dni osiągają ponad 50 stopni (bez osłony). Ważna jest także możliwość wietrzenia i wentylacji oranżerii.
Dla osób które zastanawiają się nad stawianiem roślin doniczkowych na podłodze z ogrzewaniem podłogowym - bez obaw, ziemia nieco szybciej przesycha zimą ale roślinom nic nie grozi ;)
Odcinek przydatny jak zawsze - pozdrawiam ;)
Dziękuję za opinie i opis swojego doświadczenia
Jaka szkoda, że nie mieliśmy możliwości posłuchania tak mądrych porad, dziesięć lat temu kiedy to budowaliśmy dom, mimo wszystko bardzo dziękuje i pozdrawiam.
bardzo mi miło. Dziękuję. A co się stało, jakie błędy?
Bardzo przydatny film. Już zabieram się do planu umieszczenia puszek i instalacji ❤
odcinek bardzo ciekawy i w w fajny sposób zaprezentowane błędy, niektóre z wymienionych błędów pojawiają się podczas projektowania wnętrza w mieszkaniu, trzeba być przewidywalnym podczas projektowania, a nie każdy to potrafi, dobrze że są takie osoby jak Pan który przybliży i nakreśli temat
Dziękuję :)
Oj te wengarki też nas dopadły... Mąż się śmieje że brak wengarkow to utrudnienie dla stolarza ułatwienie dla murarza. A do błędów można jeszcze zaliczyć zrobienie drzwi blisko drzwi garażowych. Mechanizm otwierania zajmuje sporo miejsca a jak się jeszcze zrobi niska piwnice... a po drugiej stronie jest gaz i drzwi muszą się otwierać na zewnątrz ... To jest problem. Błędem też jest zbyt bliskie ustawienie okna względem ściany albo zbyt niskie jego położenie zwłaszcza gdy poniżej ma być kibelek wiszący. Problematyczne staje się gdy na tej ścianie chce się zrobić szafę. Zbyt niskie ustawienie ściany kolankowej, też jest bardzo problematyczne. Traci się olbrzymią przestrzeń a koszt to często dwa pustaki wyżej i komfort jest zupełnie inny. A już hitem jest robienie garażu od lusterka do lusterka. Chociaż to dobrze dbać o linię bo dwa cm więcej i nocleg w aucie murowany, albo wyjście awaryjne przez klapę tylną😁
Temat - petarda! Myślę, że projektowanie domu powinno się zaczynać od projektu wnętrz. A dla Marka zadanie specjalne: gotów? Co powinien uwzględnić dobry projekt wnętrz domu pasywnego?
Dobre flow :)
Dzięki, temat dla wszystkich, ale szczególnie dla tych co są na etapie budowy
Zadanie specjalne nadal bez odpowiedzi 🤔
Podpowiem: ciemna, matowa ściana w zasięgu światła słonecznego padającego zimą z okna skierowanego na południe.
Rekuperację???
Pasywny dom... 😂😂😂
maraton Twoich odcinków wjeżdża 😀 tyle do zobaczenia i czekam na kolejne ! 🎉
Łooo. to Ty nabijasz mi te reklamy 😜
100👍🏻 należy do mnie!😃 Szanowny Panie, z przyjemnością posłucham o błędach przy budowie domu🙂 Póki co jest działka, a🏡 w fazie projektu🤓
Edit: Precz z przedłużaczami!!!😖 Płytkimi wnękami!!! Niestety w mieszkaniu z drugiej ręki, empirycznie doświadczyłam tych „atrakcji” i mówię- nie!🤬
Dziękuję
mam nadzieję, że te 100% to nie są popełnione błędy 😜
@@projektantwnetrz 🙏🏻😇🤪
Super odcinek, czekam na kolejne w temacie z przed lub w trakcie budowy 😁
Dziękuję 😊
Ahh No właśnie. Podwyższyliśmy maksymalnie ściankę kolankowa i niestety zapomnieliśmy ze najlepiej byłoby w takim razie obniżyć okna dachowe. No i wyszło:D będę musiała nosić ze sobą taboret
Fachowcy i bez węgarków dadzą radę ;) .. Czasem nic się nie zrobi bo jak się chce np mieć 80 cm drzwi a z jednej strony już ściana, a zdrugiej wchodzisz na schody to co można zrobić/ ,.. Trzeba walczyć z tym co jest .. podciąć ładnie opaskę i ok ;)
Bardzo dobra seria odcinków. Niestety teraz dzięki Panu zauważyłem że mam krzywo włącznik w salonie i już teraz to będę zawsze widział i będzie mnie to bolało.
Włącznik można przecież poprawić. Oczywiście to jest kłopot, ale naprawa jest możliwa. Może zależy trochę od tego z jakiego materiału są ściany. A jak fachowiec położył płytki ze zbyt szeroką fugą, to już trudniej coś z tym zrobić. Podaję przykład z nowego mieszkania.
😅👍
Witam. Uwielbiam Pana program. Dziękuję
bardzo mi miło. Dziękuję
Ze schodami sprawa nie jest taka prosta. Ważne jest jeszcze czym te betonowe schody będą pokryte. Nie ma problemu, jeśli będą to jakieś płytki. Jeśli jednak będzie to drewno, trzeba uważać. Wyobraź sobie sytuację, gdzie już jest wylewka na podłodze, stopnie mają identyczną wysokość, jest super. Fachowiec przykleja na to deskę i lipa - pierwszy stopień staje się 2 cm wyższy niż pozostałe.
Okno dachowe... Zrobiłem sobie okno dachowe nad klatką schodową. Jest jasna i na co dzień jest super, ale do mycia tego okna trzeba rozstawiać małe rusztowanie ;)
Systemy do nowoczesnego domu. Okablowanie do monitoringu i oświetlenia na zewnątrz. Tu na szczęście wstawiłem tylko moduł do włącznika na ścianie i samo się załącza. Lampy na pilota mnie wkurzały dopóki nie znalazłem włącznika co steruje się jednocześnie z pilota, włącznikiem ściennym i z telefonu. To samo włączniki schodowe oraz czujki zmierzchu i ruchu.
Sterowanie wentylacji w łazience, osobne zasilanie żeby samo chodziło z czujnikiem wilgotności.
Marku, masz ode mnie tą łapkę w górę! Kolejny fajny film. Już jesteśmy po remoncie u siebie, ale z przyjemnością do Ciebie wracamy, bo bardzo przyjemnie się Ciebie słucha🙏
bardzo mi miło. Dziękuję
Dajcie koniecznie znać z jakimi Wy się spotkaliście błędami, lub sami poczyniliście 🙂 te są jeszcze ciekawsze 😁
A teraz mała autopromocja: Zachęcam do zapoznania się z ebookiem który napisałem na temat urządzenia łazienki mareksuchocki.pl/lp-ebook/, oraz, a może przede wszystkim z kalkulatorem kosztów remontu łazienki. Kalkulator jakiego nie znacie. Sam podpowiada, co jeszcze musisz zakupić wybierając daną pozycję :) mareksuchocki.pl/lp-kalkulator/
Oraz, zapraszam Was na mój Instagram :) instagram.com/aw_aranzacja_wnetrz/ i TikTok @aranzacjawnetrz
Witaj.Filmik bardzo praktyczny 👏👏👏👏Ja uwielbiam domy na jednym poziomie ❤️ Pozdrawiam 🙂
Dziękuję i również pozdrawiam
wegarek nowe pojecie ktorego sie nauczyłam. mysle ze warto dodac rowniez ze nie nalezy oszczedzac na hydraulice to tez do zmiany jest ciezkie i kosztowne
Nie zamierzam budować domu, ale i tak obejrzałam filmik i było ciekawie 👍😊 mieszkałam w domu rodzinnym mojego męża i właśnie okna dachowe są tam wysoko, nie wiedziałam, że to błąd. Pozdrawiam i czekam na jakiś filmik o urządzeniu małego mieszkania w sposób przytulny i nie przesadny 😊
bardzo mi miło. Dziękuję
Pomocne rady dziękuję !
bardzo mi miło. Dziękuję
Przy ostatnim punkcie dorzuciłabym jeszcze problem z późniejszym zamontowaniem klamki. Drzwi się wtedy nie otworzą nawet do 90 stopni co często utrudnia wniesienie gabarytowych przedmiotów.
Dziękuję!
Pozdrawiam
Jak układałam ogrzewanie elektryczne podpodłogowe , wtedy były takie węże i jak na to fachowiec przywalił kleju pod płytki i płytki, to ogrzewanie, żeby zadziałało, musi sie "rozpalać' conajmniej z godzinę wcześniej , aby sie przez tę grubą warstwę przebić :-) Więc najlepiej w ogóle go nie wylaczać - co jednak przysparza kosztów
Nie działa to błyskawiczne, ale godzina to trochę długo.
Warto dodać, że przy podnoszeniu ścianek kolanowych, zestawienie więźby dachowej w projekcie jest już nieaktualne
No ciekawe ile błędów wyjdzie u mnie 🤔.
Część rad już może okazać się zbyt późnych🤦♀️, więc teraz błędy wyjdą w trakcie 🤷♀️ , oby jak najmniej 😉
Oby :)
4:30 znormalizowane są odległóści puszek połączniowych do tego są puszki systemowe które załatwią za nas pomiary :P
Ja bym jeszcze dodal do tego brak garazu, albo za maly garaz. Nie ma lepszego miejsca na tymczasowe skladowanie wszystkiego, na rowery, kosiarki, narzedzia, sprzety ogrodowo - biwakowe itd. Garaz w przeciwienstwie do domu nigdy za duzy.
Super, a może film z aranżacją dla alergików, co czym zastąpić np. zasłony
Nie wiem czy jestem odpowiednią osobą. Ani lekarz, ani alergik ;)
Jeśli na roztocza, to zasłony, które da się prać w pralce są ok. Gorzej z tapicerkami, wykładzinami lub dywanami- chyba najprościej zrezygnować.
My nie mamy alergii ale mamy rolety. I nie mamy zasłon i firanek.
Mieszkam w domu budowanym w latach 80tych. W kuchni mam jedno gniazdko, w najmniejszym pokoju też jedno i jedno w łazience, a w dwóch pozostałych pokojach po 2 sztuki na przeciwległych ścianach. W hallu gniazdek brak. Mamy w domu chyba z 10 przedłużaczy. A jak uruchomić piekarnik, zmywarkę i czajnik na raz, to wysadza korki, bo wszystko idzie przedłużaczami z jednego gniazdka, razem z lodówką... 😕
Okap przez ścianę na zewnątrz, elektryka cała do wymiany
Co do schodów, mój wujek już po wybudowaniu domu złościł się, że schody są strasznie niewygodne do użytkowania. Jest to człowiek bardzo inteligentny, a jak czegoś nie wie to się po prostu dowiaduje i uczy. Tak więc nauczył się co nieco, wyliczył jakie schody będą wygodne dla niego, dla jego żony, wykonał jakąś skomplikowaną matematykę i wyszło na to, że do każdego stopnia musiał dołożyć prawie po 1cm, i dołożyć jeden stopień lekko zabiegowy. Obecnie schody są tak idealne, że nawet nie odczuwa się samego faktu chodzenia w górę czy w dół. Każdy kto po nich choć raz się przespacerował był pod wrażeniem.
Witama co to za wzor ?
I mądrego zawsze warto słuchać :) Taki wujek to skarb
Z tego co pamiętam, wygodne stopnie mają ok 16-17cm wysokości i głębokość ok 28-32cm. Muszą też pasować do kroku człowieka (średnio 60-65cm) według wzoru: 2h (wysokość 2 stopni) +s (głębokość 1 stopnia) = krok. Najczęściej w małych domach projektanci proponują 16 stopni zabiegowych po 19cm wysokości i 25cm głębokości. To schody, które zajmują w domu bardzo mało miejsca, ale też są niezbyt wygodne - na granicy dopuszczalnych norm. Ja nasze chcę przeliczyć (w upatrzonym projekcie są właśnie te najgorsze możliwe). Cały jeden wieczór poświęciłam na zgłębianie tematu i policzyłam, że lepiej zrobić 17 stopni po 17,35cm wysokości i 28cm szerokości. Niestety będzie to wymagało powiększenia otworu na schody kosztem jednej sypialni na poddaszu. Bo im więcej stopni i czym są dłuższe, tym większy otwór w stropie będzie potrzebny, żeby nie rąbnąć głową w sufit w czasie wchodzenia. Jeśli schody są pod skosem, to ma też znaczenie wysokość ścianki kolankowej, z tego samego względu. Po więcej info wpisz w wyszukiwarkę: jak zrobić wygodne schody. 🙂
U moich rodziców w domu były zaprojektowane schody z pełnym spocznikiem (tzw. półpiętro), ale też 19cm wysokości stopnia. Chrzestny taty, który pomagał na budowie (robili dom swoimi rękami) doradził dodatkowy stopień na spoczniku, w jego połowie. Wymagało to od domowników trochę przyzwyczajenia, żeby się nie potykać, bo nikt nigdzie takich schodów nie robi, ale za to mieliśmy wygodne schody. Chrzestny mówił: "policz to sobie i przemyśl, bo będziesz łaził po tych schodach może do końca życia". Zbawienna rada dla każdego inwestora 🙂
Jak zwykle dużo konkretów przedstawionych zwięźle i merytorycznie 😉 Śledzimy filmiki, bo właśnie sami budujemy dom. Jest tyle rzeczy przy budowie, o których trzeba myśleć duzo wcześniej... błędy na pewno będą, ale dzięki takim wskazówkom można zadbać by było ich jak najmniej 👍 zapraszam na nasz kanał 🤗
bardzo mi miło. Dziękuję
Zerknę na Wasz kanał ::)
U nas był problem z drzwiami wewnetrznymi otwory w projekcie 213cm na gotowo i tak wykonali. Tylko pozniej okazalo sie ze jest problem bo przy 13 sztukach zdrowo uderzy po kieszeni (doplacenie ok 30%). Naszczescie w firmie zajmujacej sie drzwiami był jeden miły pan który pomogł nam rozwiązać ten problem bez dodatkowych kosztów.
Dzięki za komentarz. Niestety z tymi drzwiami i otworami często sa kłopoty, dlatego o tym wspomniałem
Największą pomyłką było wzięcie Pani "architekt wnętrz", która nie słuchała naszych próśb, robiła po swojemu, efektem było wiele rzeczy do poprawy, na niektóre już za późno. Współpracę zaczęliśmy przed otrzymaniem pozwolenia na budowę, zakończyliśmy po elektryce. Np. Był czas na przesuwanie ścian przed ich murowaniem... Zmieniała po " bo potrzebuje pomierzyć dopiero po tynkach", tak samo otwór na brodzik. Chcieliśmy 100x120, a otwór pozostał 100 no i co. Kombinuj co zrobić sam.
A takie opinie dobre miała..
Cieszę się, że trafiłam na Twój kanał. Dzięki niemu wiemy na co zwracać uwagę, bo nasza "architekt" to tylko do wskazania konta bankowego chętna była
Współczuję, ale ja również mam złe doświadczenia z projektantką wnętrz do nowego mieszkania. Bardzo podobne problemy. W końcu sama wszystko projektowałam opierając się m. in. na wiedzy pana Marka. Jestem bardzo wdzięczna za te filmy.
Z przyjemnością stwierdzam że wybraliśmy gotowy projekt domu z prefabrykatów i z niewielką pomocą pracowników firmy dostosowalismy (choćby punkty świetlne) w taki sposób że uniknęliśmy wszystkich wspomnianych tutaj błędów.
Jakie prefabrykaty użyła pani do budowy domu?
Haha z tym murarzem to ja tak słyszałem jak musiał prostować ścianę. Pamiętajcie to co od początku jest robione na odpierd... Później mści się w kolejnych etapach
Błagam o pomoc!!! Jaki zrobić otwór na drzwi wewnętrzne? Piszą, że od 207cm do 209cm, moi architekci dali 205... Specjalisci mówią, że za malo i to zależy od producenta czyli juz muszę szukać drzwi wewnetrzych?. Sama ciągle poprawiam Architektow na etapie projektowania. Co do punktów omawianych to z szerokością szafy bingo! Dziękuję dobry człowieku, moi architekci dali 60cm i faktycznie za malo, przesunę sciane o 10cm dla bezpieczeństwa. A co bym dodała moi architekci lubią np okno w rogu.... I nie widzą problemu... a jak zawiesić firankę z karniszem, jak dodać skrzynkę roletowa? Bujaj się babo potem. Warto brać też szerokość framugi jeśli zaraz obok cos jest np szafka łazienkowa, szafa w wiatrolapie.
Bezpiecznie bym zrobił 209 cm.
3maj sie :)
Super wiedza
bardzo mi miło. Dziękuję
myślę że warto przy budowie domu pomyśleć o pomieszczeniach technicznych tjak kotłownia, garaż, spiżarka koło kuchni i pralnia w której można też wysuszyć ubrania i je uprasować. no i oczywiście garaż.
Bardzo dobre rady. Co do podnoszenia ściany kolankowej - uważajcie i róbcie to w porozumieniu z projektantem:
- Zwiększa się kubatura budynku.
- Zwiększa się wysokość budynku. Trzeba się upewnić, że nowa wysokość budynku będzie zgodna z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy.
- Jeżeli podniesiesz ścianę kolankową, ale kalenicę zostawisz na zaplanowanej wysokości, to zmieni się kąt dachu, a to zmiana niezgodna z uzyskanym pozwoleniem na budowę wymagająca ponownego przeliczenia konstrukcji więźby!
Ps Zapraszam na porady z cyklu "co byś zrobił inaczej budując drugi dom": ruclips.net/video/WWaIw7iI9xc/видео.html
W filmie był poruszany temat okna w kuchni ‐ jak sądzisz czy okno powyżej blatu jest bardziej funkcjonalne czy lepszym rozwiązaniem jest parapet równo z blatem?
Z doswiadczenia - parapet jak najdalej od blatu - wiecznie zabrudzone okno, roleta w tragicznym stanie, bardzo trudna do wyczyszczenia, o firankach lepiej nawet nie myslec.
Co kto lubi. Moja mama ma wyżej, ja na równo. Fajny, duży blat roboczy. Najgorzej jak różnica to jakieś 3cm - koszmarna szpara.
Może jakiś odcinek o schodach w nowym i remontowanym domu ? :) chętnie zobaczę
Oglądam. Już się prawie wybudowałam więc nie wiem czy to dobrze :))
Hmm... co by nie było na mnie 😅
@@projektantwnetrz nigdy! 🙂
Co do blatu kuchennego pod oknem, znam przypadek odwrotny: dolna krawędź okna jest tak nisko, że wysokość blatu odpowiadałaby tylko bardzo niskim osobom. Oczywiście, można by wymienić okno, chociaż jest w doskonałym stanie...
W naszym projekcie tak było zaproponowane. Okna na wysokości 79cm. Za nisko o 10cm.
Niestety, też znam takie przypadki
U mnie 3 płytki naklejali na siebie, żeby wyrównać schody🤣
Że co? A w którym momencie, w jakim pomieszczeniu. P.S. nie dawaj namiarów na fachowców 😁
@@projektantwnetrz 🤣😂
@@projektantwnetrz tak to jest pisać komentarze na swype 🤣 w sumie to i tak dobrze wyszło bo lepiej dołożyć warstwy płytek jak kuć schodki. Wszystkiego na budowie nie przewidzi. 13 lat buduje dom, już w nim mieszkam, poprawek i przeróbek było spoooro.
Komentarz dla zasięgu: 5:12 - z takich ładnych rączek brzmi jak obietnica 😜😜😃
Haha. Dziękuję. A jednak to morderstwo :)
Ja bym chciała odcinek, wszystko o oknach, roletach co jest na topie ?
Mam w planach ;)
dużym błędem z którym spotkałem się na kilku forach, na szczęście mój dekarz mnie ustrzegł przed jego zrobieniem, jest nie ocieplenie szczytu kiedy masz dwa dachy dwuspadowe,
większy nad domem i mniejszy nad garażem, a obie części przylegają do siebie. Wtedy większy dach jest nad mniejszym i jak nie ocieplisz właśnie tego szczytu, a dekarz jest dupa i zrobi dach,
to jest podwójna dupa bo potem panowie od elewacji chodzą po dachu i mają bardzo mało przestrzeni do działania. Nie mówiąc o tym, żeby dekarz zrobił od razu podbitkę na tej części większego dachu.
a nie pitu pitu i wysokości gniazdek ;)
Niestety u mnie okna dachowe wyszły trochę za wysoko. Jedną dachówkę niżej i było by idealnie, tak to ja (182 cm) muszę stawać na palcach żeby coś więcej zobaczyć :D Także również polecam na to zwracać uwagę :)
Oj tak ściane kolankową kazalismy podnieść żeby mieć wiekszą powierzchnie realnie uzytkową i swobodnie tam mebel jakiś postawić. Na schodach bardzo nie chciałam zabiegow i to sie nie do konca udało.
To macie pół zabiegowe?
U mnie ścianka kolankowa ma 180cm mam balkon i drzwi balkonowe a poddasze duże dobrze obstawne😊
Należy zwrócić uwagę na wymiary okien, drzwi, bramy garażowej w projektach gotowych- muszą mieć wymiary standardowe dostępne u sprzedawców. Wymiar nietypowy to conajmniej kilkaset zł więcej na sztuce.
Świeta racja, zazwyczaj nie przejmujemy się tym dopóki, dopóty nie przyjdzie zamawiać danych rzeczy
Ha. Jest temat tego kawałka ścianki, wegarek.
Trudny montaż, z opaska problem, drzwi klamka o ścianę walą za szybko, zmniejsza się światło drzwi, listwa przy podłogowa wygląda dziwnie a i samo wykończenie i efekt średni. Dzięki za film.
Pozdrawiam 👍
Dziękuję i również pozdrawiam
A ja mam prawdziwa zagadkę. Pralka podłączona do gniazdka niedaleko umywalki. Kiedy pierze pralka, a ja myję ręce, to szczypie mnie prąd, bardzo delikatnie, ale jednak. Gniazdko sprawdzone i jest ok.
Problem z uziemieniem
Potwierdzam też uważam ze uziemienie.
Uziemienie to jedno. Ale i tak nie powinna mieć faza nic wspólnego z rurami. Idą tak blisko siebie, że jest indukcja?
Potraktuj to jako ulepszenie wody: zęby elektryzująco domyjesz. Do czasu, aż się izolacja z kabla przetrze o rurę. Wtedy zęby wyszczerzysz 😁
Mnie też😲😖😣
No... ostatnie zdanie 😂
Dzk
Hej. Czy oglądasz może czsem na You Tube "Emil koszty budowy". Jak byś to budowanie ocenił?
I coś mi się wydaje że przydałaby się im twoja pomoc przy projektowaniu.
Nie, nie widziałem. Postaram się zerknąć na ten kanał
Myślę, że wielu tych błędów można uniknąć jeżeli ma się projekt z dobrego biura projektowego i sprawdzoną ekipę budowlaną, taką z doświadczeniem. Mnie udałosię wychwycić mały błąd i w dobrym momencie zmniejszyłam na wysokość otwory okienne w kuchni. Inaczej bym musiała mieć blaty na niższą wysokość niż chciałam.
To racja. Powiem więcej, strzelając może sobie w kolano. Lecz jak ekipa jest dobra, sprawdzona, z doświadczeniem to potrafi i zrobić wszystko i super doradzić
My z kolei mamy troche za nisko okno dachowe bo doszla nam rekuperacja, ktorej wczesniej nie wzielismy pod uwage, przez co wylewki wyszly troche wyżej i okno wyszlo nisko, nie uderzam glowa we wneke okienna ale na styk sie mieszcze a mam 174cm wzrostu
No, to o takim przypadku nie słyszałem :)
jako arch mega sie ciesze z Twoich filmów, świadomość ludzi i przekonywanie ich "tak prosze Pani, to jest potrzebne/tak trzeba zrobić/ale pan sie nie martwi o to tylko o to" to zawsze najcięższy moment projektu 😅
w zeszłym roku kupiliśmy mieszkanie i wlasnie ostatnio montowalismy drzwi bez weglarkow do sypialni, konstrukcja wyszla ciekawa i uwydatnila krzywosci tynków w pokojach 🤣 korytarz ma chociaz zrobione na świeżo piony 🤦♀️
A Ospel polecam, mamy od nich gniazdka i mega jestem zadowolona, plastik bardzo fajnej jakosci, model mamy na podbitej ramce od lica ściany, wiec cos innego fajnego dla oka 😋😍
pozdrawiam !
bardzo mi miło. Dziękuję za opinie
Za małe mam otwory i musiałam zamówić drzwi w czeskiej normie , okno w kuchni mam ciut za nisko i blat mam na wysokości 82cm. Ale do skrzydła okna zostaje mi centymetr, czy mógłbys doradzić co zrobić jak nie mam kontaktu na środku salonu a będą tam kanapy i stolik .
ooo a co to za czeska norma? Maja inne wymiary?
@@projektantwnetrz zamówiłam drzwi DRE w czeskiej normie otwór musi być 201,5 202 cm wys . 91 91,5cm. szer. 😊
Do głowy by mi nie przyszło, że takie błędy przechodzà, jak to okno bez możliwości zobaczenia "świata", czy brak węgarków. To tym bardziej pana sugestie sà cenne, bo pomogà przyszłym właścicielom mieć "rękę na pulsie".
Pozdrawiam
Jaką wysokość ściany kolankowej przy kącie 37 stopni? Teraz mamy 130 cm i nie wiemy czy to nie za dużo. Dodatkowo mamy stropodach.
Weź tabelę matematyczną tangens i policz sobie ile cm od ścianki będziesz miał potrzebną ci wysokość. Każdy ma inny wzrost i czego innego będzie potrzebował. Matematyka się kłania. 😊
a po co patrzeć przez okna dachowe ? żeby zobaczyć kurz na dachówkach ?:D
albo co sie dzieje na drodze, czy przed domem :)
Można się z Panem skontaktować na przykład po przez e-maila ?
Prosze pisać office@aranzacjawnetrz.com.pl
Pozdrawiam i 🖐️🙂👍
Dziękuję i również pozdrawiam
Zbyt wysoka ścianka kolankowa zaburza proporcje budynku i jest przeważnie owocem zmian w projekcie , rzecz jasna dobrze to wygląda wewnątrz ale nie na zewnątrz. Remedium na to częściowo może być wydłużony okap budynku
Miałem o tym napisać, wiele domów się widuje tak " poprawionych"
😂 szwagier tak zrobil.inonon dawal styropian jeszcze i zle zrobil ten pierwszy stopien. A moj maz mowil jak ma zrobic i nie posluchal😂
Najwiekszym bledem budowy domu , jest zatrudnienie Polskich majstrow .🤣🍻
Nie każdy jest zły ;)
Jak mowi moj kolega: przy 3cim domu juz zrobisz bez bledow
😂
Takie przyslowie slyszalem, pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie...
@@Ja_szczupak Ja od razu wybudowałem dla siebie ten trzeci 😉
@@projektantwnetrz Dlatego to Ty udzielasz rad, a inni sluchaja, a nie na odwrot, choc przy budowie zazwyczaj jest wlasnie na odwrot.
@@projektantwnetrz Ale sam na poczatku powiedziales ze ... wszystkovtrzeba wczesniej przemyślec a skoro budujesz cos pierwszy raz to nawet nie wiesz na co zwrocic uwage. dlatego tak wazni sa zaufani fachowcy.
mi schodziarz mówił, że pierwszy schodek powinien być niższy, a ostatni wyższy.
Obawiam się że mógł nie mieć racji.
Schrzanił robotę i w ten sposób uniknął konsekwencji.
Oj... i jak wyszło?
👍🙂👍
😊
Boje się oglądać, bo dom już wybudowany 😂
Ja chyba też bym nie patrzył 🙈 😁
@@projektantwnetrz Zrobione i nie było konfliktu, więc w czym problem.
@@grzegorzgrzejdziak4828 Brawo TY
Jak nic Ci nie przeszkadza, nie irytuje, nie powoduje dodatkowych kosztów, to znaczy, że błędów nie było i nie ma się czym przejmować. A jeśli nadal jesteś na etapie wykańczania, to tym bardziej warto obejrzeć. Może coś uda się naprawić,
W ramie okiennej gniazdko... XD
Bardzo wygodne rozwiązanie. Ile razy już kładłam u syna w pokoju telefon na parapecie i przeciągałam przedłużacz, żeby moc go tam ładować...
W garderobach nie zrobili mi węgarka
A dorobić nie możesz? Za wąsko bedzie?
@@projektantwnetrz niestety tak
@@izabelaguja5612 No niestety, nie Ty pierwsza jesteś z takim problemem
To okno dachowe to tragedia , sąsiedzi się budują i nie widzę sąsiadki 😁😁
I po co takie okno 😁
@@projektantwnetrz No właśnie 🤔😁
mieszkam 5 km od ospelu
Fajni ludzie tam pracują. Poznałem, bardzo sympatyczni
Cieszę się, że mój mąż jest elektrykiem, pod tym względem wiedziałam, że nie popełnimy błędu.
Błąd z otworami na drzwi to ja... 10 par drzwi, u góry są ok, na dole za duże (5 sztuk) już pal licho w pokojach, ale łazienkę już mamy zrobioną i teraz musimy kombinować. No niestety, człowiek uczy się na błędach.
A co do blatu podsuniętego do okna, ja chciałam tak, ale na szczęście stolarz mnie uświadomił, że jestem niską osobą i blat będzie zbyt wysoko, co będzie dla mnie niekomfortowe. Miał racje. Mamy parapet, a blat niżej.
Wyglądanie przez okno dachowe jest dla mnie niedorzeczne, jeszcze nigdy nie słyszałam, żeby ktoś chciał przez nie oglądać coś innego niż niebo. Ja mam tylko jedno, w garderobie. Co prawda mam problem z zamykaniem, bo niestety jestem krasnoludkiem, a obok mam schodki, bo i tak mi są potrzebne w garderobie.
To teraz usłyszysz, a raczej przeczytasz. Okno dachowe, to normalne okno, tylko umieszczone skośnie do podłogi. Dlaczego miałabym ograniczać sobie widok z niego wyłącznie do gwiazd. To jest właśnie niedorzeczne. Pan Marek ma 100% racji - okna dachowe zbyt wysoko, to błąd.
@@beatamateuszczyk9608 no cóż, nie dla mnie 🤷♀️ jak chce patrzeć przez okna, to patrzę przez zwykle, a nie dachowe. Każdy niech buduje swój dom jak chce, mi nie przeszkadza, że w garderobie nie widzę przez okno nic, prócz nieba.
@@tazla89 Tu się w pełni zgadzam - niech każdy buduje dom jak chce. Ale nie pisz, że jakieś rozwiązanie jest niedorzeczne, bo Tobie ono nie pasuje, lub nie znasz osób, którym ono odpowiada. Jeszcze raz napiszę, że pan Marek ma absolutnie rację. Nie ma sensu ograniczać funkcji danego urządzenia (w tym wypadku okna), bo nigdy nie wiadomo, czy ta funkcja nie będzie nam w przyszłości potrzebna. Jeśli umieszczenie okna na normalnej wysokości w niczym nam nie przeszkadza (np zmniejsza ilość półek w garderobie), to nie ma sensu robić tego okna wyżej, bo możliwość wyjrzenia np. na ulicę lub ogród zawsze może się przydać.
@@beatamateuszczyk9608 przecież napisałam, że DLA MNIE jest to niedorzeczne i zdania nie zmienię. Nie muszę z garderoby patrzeć na podwórko czy ogród. Mam inne okna i proszę mnie na siłę nie przekonywać do swojego zdania.
Gwiazd nie widać w tych czasach. Chyba że masz dom w Beskidzie Niskim.
Przykro mi, ale facet musi siadać na kibelku, chyba, że później sam po każdym siusiu umyje wszystko naokoło 😜
Kurde... jakich Ty facetów znasz 🤔
@@projektantwnetrz 🤔...chyba małych😉
@@projektantwnetrz..... naturalnie wyjątkowych 👼🤣
@@beatami5881 filozofów doceniam i myśliwych 🤣🤣🤣
@@projektantwnetrz Normalnych, dla których to nie problem przysiąść
Słaba jakość dźwięku
Hmm, nic nie zmieniałem
Jest normalnie.
Poruszaj anteną od internetu 😂
Też nienawidzę tych setek kabli. Ale co zrobić kiedy budowlańcy bloków w latach 60 - ych uważali, że tu łóżko i 2 nocne stoliki (to damy 2 gniazdka). Następny pokój - tv i gniazdko i koniec!! Itd itp. Nawet w kuchni. Więc wszędzie mam przedłużacze. Dzięki, że mój Ex był złotą rączką, to pochował ile się dało. Potem wynajmowałam pokój elektrykowi, hydraulikowi. Q.... Ludzie bez pojęcia. Co robić?? Robię experymenty! Powoli przynosi to rezultaty. Bo jak ma żyć stara, samotna baba w bloku, gdzie z czasem coś się psuje?! I na dokładkę z turasami vis' a vis? którzy mają po 25 lat i myślą, że świat do nich należy!! Tak wpuścili Niemcy Turków do siebie kiedyś (pomijam prawo), tak Polacy wpuszczają Ukraincow. Nie będzie narodowości!! Będą "silniej się rozmnażalni". A polskie prawo jest bardziej do dupy.
Po pierwsze- w latach 60
Nikt nie myślał, ze elektronika pójdzie tak do przodu by w każdym rogu było gniazdko. Lampka nocna, radio, telewizor, niektórzy mieli telefon stacjonarny i tyle. A dodatek o Ukraińcach to przesada. Oni uciekają przed wojna. Oby pani tez nie musiała nigdzie nigdy uciekać