Hiánypótló gyakorlati tapasztalatok ezek. Nagy köszönet! Én éjjel nem fűtöm se a házat, se a HMV-t. 21-ig van fűtés, reggel 5:30-kor indul újra. Aludni jobb hűvösben, nekem 19fokig csökken. Így sokkal kisebb akku kapacitás kell nekem a fűtésre. Napközben meg ha dolgozik a napelem és feltöltődik az akku, akkor a felfűtések is megtörténhetnek. Télen persze a napelem kapacitás a korlátozó tényező így is, de amikor meg jól süt akkor ingyen van minden energia.
@@a.t.8708 Ez erősen a körülményektől függ. Természetesen függ a ház méretétől, hőszigeteléstől, külső hőmérséklettől, de általában elég volt. 0 fok alatt és amikor nem süt a nap, már inkább a gázt használtam.
@@lacikeri3102 ha 0 fok felett egy éjszaka alatt 19 fokra hül a ház, akkor az nem túl jól szigetelt. Amit pedig itt látunk szerintem egy megtévesztő videó.
Bennem az fogalmazódott meg, hogy ha a külső falak hő szigetelőként jól funkcionálnak, és ha a válaszfalak is ebből készültek akkor az ugyebár a válaszfalaknak sincs hőtartó képessége? Nem az lenne a jobb ha a hőtároló kapacitást bent a házban a falak biztosítanák, mert így csupán léghőmérséklet van és nem pufferhő, amit ugye a levegő páratartalma határoz meg, ezért nem lehet jobb a hatásfoka a pillanatnyi légpára kapacitásától. Ha a válaszfalakat egyszerű téglából építették volna, lenne a háznak hő puffere, ami télen és nyáron is tartaná a hő tehetetlenségi tényezőjének megfelelő lineáris hő leadását. Szerintem gazdaságilag sokkal olcsóbb lehetne egy ilyen ház ha ezt figyelembe vennék, és nem beszélve az energetikai hatásfokról, ha már ennyire okos-házaznak. Lényegesen kevesebbe kerülhetne egy építkezés, és nem biztos, hogy kellene ennyi felesleges + energia termelő berendezés ami megint csak olcsóbbá tehetné a házaikat. Ugyanis részben ha kiszámolnák a "módosított" belső falak kapacitását kiderülne, hogy bőven verné az összes hőtermelő egység össz kapacitását. Csupán a válaszfalak kapacitása! És itt máris kérdéses, hogy kell-e akkora teljesítményű input gépészet! Tisztelettel: István!
Bővíteni kell a napelemeket 8-10kW hozzá az invertert is megfelelőre, ha csak 3kW körüli. Ilyen házhoz, ahol minden áramról megy, már alapból sem rak fel az ember 3kW napelemet. Ha aksis, akkor vagy Off-Grid rendszer kell már, vagy olyan okosabb inverter, ami tud bypass üzemmódot is. Azaz, ha most mondjuk kéne napközben 3.5kW de a rendszer csak 3.0kW ad le, (nem fog csak ha jó a szög és hideg is van, meg nincs felhő) akkor a maradék szükséges áramot az az 500 Wattóra jön a szolgáltatótól, aztán ha minden fogyasztó pihen, vagy több a napelem termelés mint a fogyasztás, az szépen megy az aksikba. Aksikat meg az álmos könyv szerint 80% töltjük és max 20% merítjük, akkor lesz hosszú életű, már ha ez valakinek számít, mert az aksi szokott arany áron lenni, igaz most egy 450W rendesebb Canadian Solar CS3W-450MS napelem sem olcsó.Viszont aki teheti, van rá keret, utána független lesz gyakorlatilag fűtés, hűtés, háztartási nagy és kisgépek, szórakoztató elektronika. A függetlenség meg igen nagy kincs mostanság, amikor bármi lehet még az Orosz-Ukrán miatt. Itt meg nem a megtérülést kell nézni, hanem a függetlenség biztonságát ha beütne a baj. Jó lesz ez, fel kell szórni pár napelemet, üres a tető, van ott hely 👍Napelemé a jelen és a jövő. Ezek mire felépítik a Paks 2 , már kellene a Paks 3. Így akinek ilyen háza van mint ez annak keveset fog fájni a feje.
Bocsánat nem tudtam végig nézni a videót. Sajnos már most leszűrtem a tapasztalatot. 1 új korszerű ház 10 egység 1 új elektromos autó 8 egység Napelem és hozzá való dolgok (inverteres töltés szabályzó, tároló kapacitás " nem akkumulátor" ) 1-2 egység. Senkinek nem akarok a pénztárcájába kutakodni de meddig kell fizetni a hitelt!? Másik gratulálok a tervezőnek ez olyan mint a bérház, vagy mint az utasszállító repülőgép belseje. Különösen gratulálok aki tervezte az elektromos hálózatot hogy elég sűrűn van ott áramszünet (videó) alapján. Nem szabad csak egy típusú energia ellátása gondolni.
Tudom brutálisan drágább, de a földhőt hasznosító hőszivattyú (kutak, vagy 1,5 m alatt hosszú csőkígyó) hatásfoka nem függ az aktuális levegő hőmérséklettől. ( Nagyságrendben +15 Celsius ) Sokkal jobb és állandó hatásfokot lehet elérni. Aki szigetüzemet, biztonságot akar és tudja finanszírozni, az gondolkodhat ebben is. Persze előre kell eldönteni és a tereprendezés előtt megcsinálni a földalatti csövezést.
Ok, tehát akkor meglátásom szerint (az előző videókban elhangzottakat is figyelembe véve) egy ekkora lakáshoz hőszivattyús padlófűtéssel, légtechnikával, egyéb fogyasztókkal és némi ráhagyással neked 30 kWh-s akkupakk kell. Azaz, egy ilyen paraméterekkel rendelkező házhoz kb. 0.3 kWh akkukapacitás kell négyzetméterenként. Továbbá 10 kWh akkukapacitásonként 3.5 kW teljesítményű napelem kell (esetedben 10.5 kW nettó, azaz mindenféle veszteség levonása után). MINDENKI másnak, akinek rosszabb hatásfokú háza van, annak több (esetenként sokkal több) napelem és akkupakk kell. Tehát: először is legyen egy jól szigetelt, modern gépészettel rendelkező házad, aztán gondolkozz napelem-akkupakk telepítésben. Nekem is visszatáplálós napelem rendszer készül, de én is úgy gondoltam, hogy később ezt egy akkupakkal, akkutöltővel szigetüzeműre lehet alakítani, mert az inverter nem fogja tudni, hogy honnan jön az egyenáram... Bááár... az inverterem nem hibrid üzemű és nem támogat akkut. Viszont csak akkor indul be, ha 140 V-ot eléri a napelemek össz feszültsége. Ezt akkuról egyszerű módszerekkel nem lehet "szimulálni".
Majdnem így müködik csak sajnos napelemröl nem lehet szigetüzemben füteni, egy egy jo napon feltöltödik az akkud de a tél nagy részén nem fog. Nekem angliában a tél nagy részén egy 4.9 kW-os rendszer angliában legtöbbször 1 kWh-t se termelt 0.8 nagyon gyakori volt. Esélytelen a fütés vele. Az elsö tél után a látni fogod, hogy mennyit tudsz termelni a legrosszabb napokon. Azt hogy meg mennyi kell fütésre azt ugy tudod kiszámolni, hogy megnézed mennyi gázt használsz átlagban egy nap. a számládon valahol rajta kéne lennie a fütöértéknek, abbol ki lehet számolni hogy az hány kWh. Ezt csökkented 10-20% attol függöen hogy mennyi lehet a gázkazánod hatásfoka.Ez lesz a ház tiszta fütési (+ melegvíz esetleg) energiaigénye. Ezt elosztod 2.5-3-al ami a höszivattyù átlagos hatásfoka és meg is van hogy mekkora aku kellene egy átlagos napi fütésre. De sztem nem éri meg annyi akkut venni ha ugyse tudod feltölteni.
a 10es akksi 2,3 M forint, nem találtam árat ugyan a 20asra de gondolom legalább 1.5x ár ha nem több.. 3-4 millió forint.. legyen mondjuk 10 év az élettartama, lehet bírja tovább, de kapacitása biztosan csökkeni fog.. ez azt jelenti hogy éves szinten 300-400 000 forintot legalább fogyasztanom kell áramból hogy nullán legyek. az havi 25 000-33 000 .. fűtéssel még el is tudom képzelni hogy ez az összeg kijön, DE ekkor vagyok nullán, ennél még a nem visszatöltős kormány által szétbaszott napelemes rendszer is jóval gazdaságosabb jelenleg. 3 kWp-s rendszerrel meg teljesen értelmetlen ez az egész, vegyül pl az idei évet november december január végig köd pára eső felhő .. minimális termelése lesz egy ekkora rendszernek, de még egy jóval nagyobbnak is, ezt tapasztalatból mondom.. azaz használni vagy kénytelen a hálózatot, fűtésre biztosan, de előző videóban is mondátok hogy 150wattot termel mert épp rossz az idő, azzal még egy telefont sem tudsz feltölteni.. és már buktad is, hogy valaha megtérüljön egy ilyen akku.. SOHA nem fogja visszahozni az árát, nincs értelme ilyenben gondolkodni JELENLEG. Az egész videó egy etetés, nem tudtok sziget üzemről fűteni idehaza, mert annyival kellene túlméretezni a rendszert hogy írtó drága lenne, plusz az akku ára is őrült borsos, hozzátenném, hogy lehet ennél olcsóbb akkut is venni, de azzal SEM éri meg.. akku gyártás rohamléptekben javul, el tudom képzelni, hogy 10 év múlva már elérhetőbb árban lesznek, akár nagyobb kapacitású / élettartamú akkuk is, addig teljesen értelmetlen. Ez a videó reklámnak jó ugyan, de egy teljes átverés.. ne dőljetek be neki.
Pláne, hogy az akku dobozán fent volt a megrendelő cég neve is. Feltéve (de nem megengedve) nagyon nem mindegy, hogy valaki magánszemélyként az extrán leadózott fizetéséből áfával piaci áron megvásárolja az akkumulátort, vagy pedig megveszik cégre és még azt (is) elköltségelik!
Én Angliában élek és itt már senki sem telepít aku nélkül napelemet. Itt sose volt szaldó, de van egy pár olcsó éjszakai tarifa. Télen az emberek éjszaka feltöltik az akkut és így van olcsó áramuk napközben. Így belátható idön belül megtérül a rendszer. Érdemes lenne megnézni, hogy Magyarországon milyen éjszakai áram megoldások vannak (h tarifárol hallottam). Igazából az a “baj”, hogy Magyarországon túl olcsó az áram ezért jelenleg soha sem fog megtérülni az akus rendszer. Itt nálunk ársapkásan 140Ft/kWh körül van, amit fél évente emelnek, és nincs 2000 kWh féláron. Ha véletlenül eltörlik a rezsicsökkentést akkor máris lesz értelme az egésznek, olyan 5-10 év között lazán megtérül. Addig meg tényleg a biztonságtudat marad. De az biztos, hogy az energia sose lesz olcsóbb csak drágább. Jó látni, hogy van olyan építtetö akinek szívügye és tényleg minöségi majdnem passzív házakat épít. Minden elismerésem.
Pszt. Deye inverter, rendelkezik engedéllyel. :) OFF és Ongrid működés megy neki. Te paraméterezed, akkuból hová, mit toljon és ha tele az akku, mehet a gridre. Lehet offgrid kör, lehet export limiteres kör, stb, stb, stb. Egész nagy rendszert is építettünk már vele (72kW inverter telj, 16db Pytes akku és ~150panel) Tök jó a Victron, csak fajlagosan drááága. :)
Így van. Most telepítődik hozzám is egy 10 kw-os 13 kwpi napelem, és 14kwh akksi, backup. Ez utóbbit majd bővítem egyszer, még pont lesz visszatáplálásom. A deye nagyon sokat tud kb féláron.
Sok jó megoldás létezik, nekünk 5 éve van fenn 4Kwh napelem, plusz elektromos fűtő panelek és egy hűtő-fűtő klíma, amit szinte csak fűtésre használunk maximum plusz 3-4 Celsius fokig. A hőszivattyúkkal valójában csak annyi a baj,hogy fagypont, alatt már nagyon sokat romlik a hatásfokuk, ezért gazdaságosabb mínusz fokban a gázfűtés.Ezek mellett természetesen gázzal is fűtünk, így a villamos kiegészítő fűtéssel havi szinten kb. átlagosan 8000 Ft a gáz számla (fűtés,főzés, melegvíz )100m2 alapterületű jó hőszigeteléssel ellátott ház esetében. Az öt évvel ezelőtti beruházás legalább 70%-a már megtérült. Szerintem érdemes még várni az akkumulátor beszerzéssel, mert gyorsan fejlődik a technológia, remélhetőleg hamarosan lesznek még hosszabb élettartamú akkumulátorok, olcsóbban, de mindenképpen érdemes több rendszerre támaszkodni.
Szép meg jó ez a videó, csak pár fontos adat kimaradt: -mekkora a ház? -hány fokra van fűtve? -mekkora a ház hőigénye, milyen az energetikai besorolása? (??kWh/m2)
@@ispapp Nem tudom mennyi az energetikai besorolása, de az meg lett említve az előző videóban, hogy Porfix 50-es habbetonból készült a ház és nincs rajta szigetelés - mert állítólag ilyenre nem is kell.
Ha van keleti és nyugati tetőd akkor oda tegyél napelemet délre ne! Mivel így használod a legkevesebbet az akkukat és több napelemet is elbír ugyanaz az inverter!
Megtérülést akkor kell számolni, ha már előtte volt másik működő fűtési rendszer. Ha újat építesz, vagy tönkrement a gázkazán, akkor nem megterüles kérdése a beruházás, a gázfűtesnél sem számolsz megtérülést, megveszed mert kell, és hosszú távon 20 30 év, olcsóbbnak gondolod a fánál, szénnél, egyébnél. A hőszivattyú ha a fizikát nézzük, harmad üzemelesi költség a gázhoz képest. A politikai árszabályozás ezt felrúghatja ideig óráig.
Sziasztok. Jómagam is a téma megszállotja vagyok. A saját házam egyik legnagyobb problémálya a tájolása. "Rossz" a napelemek hatásfoka. De talátam egy esedleges megoldást. A "napraforgó napelem" vagy Solar Tracker. Elvileg 40% jobb, mint ugyanaz a fix társa. Tény más problámákat hoz magával. Ezzel foglalkoztatok már?
Nem rossz. A napelem teljesítmény nagyon jó, kb. kétszer jobb, mint az enyém. Viszont én úgy látom, még bővítés nélkül is lehetne sokkal többet kihozni. A nap ugyanis télen, Karácsonykor van a legalacsonyabban délben, ilyenkor nem megy 20 fok fölé. Persze a wiki-ben utána kellene nézni. A napelemek állásszöge nagyon nem ideális. 50-60 fok állásszögnél a téli termelés akár közel a duplája is lehetne, de mindenképpen sokkal több. Nyáron persze rosszabb a teljesítmény, de ez sem teljesen biztos, mert a meredekebb állásszög miatt kevésbé melegszik, vagyis nem biztos, hogy rosszabb lenne. De ezt még én is csak tervezem, szóval ez csak tipp. A hőszivattyú nálam 32kWó-t fogyaszt ilyenkor, amikor rendesen röpködnek a mínuszok. Tudok trükközni azzal, hogy a nem használt helyiségeket lezárom és nem fűtöm, ha szükséges. A gáznál mindenképpen olcsóbb, de a kivitelezés a sokszorosa. A klíma egyébként tök ugyanaz, csak hatékonyabb. Szaldónál nincs értelme az aksinak, hiszen az áramszolgáltató visszaadja a betáplált áramot, amit meg betáplálunk, azt a szomszédok használják el. Így nincs nagy veszteség. Az aksival viszont jelentős veszteség van.
Kicsit utána olvastam. Nyáron 66 fokig megy fel a nap, vagyis 23 fok lenne a napelem ideális szöge. Ettől 15 fokkal lehet eltérni, ennél nagyobb szögnél már visszaverődik a fény a napelemről. Így jön ki a 37 fokos állásszög, amit ideálisnak tartanak. De télen ugyanez 55 fokra jön ki, tehát ha a téli termelés fontosabb, akkor ebben az állásszögben kell gondolkozni. Nyáron nem megy a fűtés, tehát nem gond, ha sokkal kevesebb áram termelődik.
Természetesen tök jó a rendszer l, viszont egy 10kWh fali akku 1,7-1,8m Ft-ért. Lehet fele ennyiért is kapni és saccra ugyanazok a CATL Lifepo cellák vannak benne. Ez csak egy vélemény.
Nagyon jók vagytok srácok, nagyon vártam ezt a részt, abba ne hagyjátok várjuk a kövi videot is 😉 Ha lehet kérni egyszer majd egy olyan rész is legyen amiben benne van egy komplett ház hőszivattyúval + aksival + elektromos autóval milyen rendszerigényű lenne. 😉
Ez, ha az idő úgy alakul tehát nem lesznek ezek a hidegek, fog készülni egy olyan rendszer ami ezeknek a kritériumoknak megfelel. Már nagyon várom ott aztán lesz minden is..
A vízteres kandallóhoz.Ha nincs beépítve semmilyen biztonsági szelep,tágulási tartály akkor ki nyílhat.Aki így épít be bármit is,hogy a biztonsági szerelvényeket kihagyja,az meg is érdemli.Amúgy a keringető kb 60w-jához bármilyen kis szünetmentes tápegység kacagva elég.Mire ez lemerül,addig kialszik a tűz és már nem tud akkora hőt a rendszernek leadni,főleg,ha nem spóroltak a csövek keresztmetszetén sem,mert akkor megy gravitációban is.
Mi klímákkal fűtünk 70%-ban (nagy családi ház), átlagban napi 40kW-ot fogyasztunk. A gby honlapján egy 20kWh-os rendszer 10kWh napelemmel majdnem 10 millió Ft. Ez kb 20 évnyi villanyszámlánk lenne a jelenlegi árakon. 20+ év megtérülés?! HOGY ÉRI EZ MEG EGYÁLTALÁN?! (Vagy másoknál más a matek?)
Úgy, hogy karbonsemleges lesz a házad, így nem vetnek ki rád brutál karbonadót, amit ha nem fizetsz ki, ráterhelik a házadra, ergo oda a házad, max. bérelni tudod majd. Amúgy ez csak egy konteo a sok közül. Csak sajnos a 3 évvel ezelőtti jóslatok szépen lassan beigazolódnak, úgyhogy hajrá!
@@endremurvai6136 hajrá?!?! Ez mit akar jelenteni? Talán azt, hogy mindenki költsön majd 10 millió Ft-ot, csakhogy 'karbonsemleges' legyen a háza, mert majd TALÁN EGYSZER meg fogják adóztatni... Ez komoly?! Majd a falvakban a sok szegényembert majd biztos agyon adóztatják, meg elveszik a házukat, mert nem lesz faluhelyen minden ház teli rakva napelemmel 10 miliiókért..mi?! SOHA NEMLESZ ILYEN, főleg mert a kormány legfőbb szavazótábora a vidéken élőkből áll össze. Majd pont minden szegényembernek elveszik a nem 'karbonsemleges' házát... aha. A kormány soha nem fog ilyen intézkedést hozni. Amúgy meg az akkumulátoros üzemnek sem sok értelme van, mert télen pár nap alatt totál lemeríti az akksikat, onnantól meg lehet a drága hálózati áramot fizetni, mivel télen nem termel annyit a napelem, amennyit elfogyaszt a ház, hacsak nincs csúnyán túlméretezve a napelem rendszer, de akkor már ugyanott vagyunk, hogy több, mint 20-25 év megtérüléssel nem érdemes foglalkozni...
Úgy,ha közvetlenül a gyártótól rendeled meg,pl. az aksit ;) nem a magyar forgalmazótól.persze ez többlet utánajárással jár,meg vámot is kell fizetni az áfa mellé.
Sziasztok, Nagyon profi es egyszeru az amit csinaltok. A gby akkumlator is nagyon tetszik remelem egyszer en is rendelkezni fogok egyel kettovel ?! Kerdesem az lenne hogy ebbe a hazba amirol a video keszult az ki derult hogy -9 fokba egy ejszaka alatt a hoszivattyu megevett 20kwh. De atlagba a haz kulon es a hoszivattyu mennyit szokot fogyasztani, naponta?
Úgy fogalmaznék a ház fogyasztásáról, hogy a feleségem mivel szeretne meglepni, ebéd vacsora reggeli kedvenc mackóm kimosása (már megint ez van rajtad?😅) 10kWh felé amióta mérem nem mentünk ha nyugovóra térünk az alapfogyasztás az ami megy ez 50-55W ha megy a hűtő 125W ha a keringetők is mennek a fűtéshez 210 a hőszivattyút lehet programozni és be is fogom annyit nem veszít a ház, hogy reggelig annyit essen. 24-ről 23-ig szokott, majd akkor fűt nappal, és még a nap is segít ha az elemek is úgy akarják :)
@@zoltanjambor5547 Ez igy egy nagyon alacsony es optimalis fogyasztas. Nalunk 20kwh van naponta hoszipka nelkul. Nekunk igazan megerne a nap ellem. Igy ahogy szamolom akkor nekem akkubol 20kwh(200Ah) nem is lenne eleg. Vagyis eleg lenne mind addig mig nem jon egy rossz ido. Neked van jelenleg 3.5kwh nappellem. Ennek a hozzama naponta mennyi?
@@zsoltimolnar452 igen, de ez 20kWh akkuhoz sajnos kevés. Időrendbe a máig. 16,3kWh, 15,16kWh, 15,44kWh, 7,71kWh, 13,56kWh ezek közül 1 nap volt gyengébb de az lazán ment akkuból a mai nap 02.13 nem lesz egy fényes nap.
Nálam 7.2 kW-os (18 db 400 Wattos panel, 8 kW-os Solplanet inverterrel) napelem van feltéve a garázs tetejére. Ezen a télen voltak olyan napok amikor csupán 1 kW-ot termelt egész nap. Nyáron ennek pont ellenkezője lesz. Az első napos napon a napelem televágja az akupakkot, másnap alig hiányzik belőle, tehát majdnem tele állapottal indul neki a napnak. 1-2 óra alatt telítődik, a többi termelt energiával már nem tud majd mit kezdeni. Előre menekülni tizen-huszon milliós elektromos autó(k) vásárlással megint csak marhaság. A lényeg. Éves szaldó nélkül sajnos nincs megtérülése a napelem rendszernek(12-15 éves korban a méregdrága invertert cserélni kell!), ezért teljesen értelmetlen megfejelni ezt a kiadást egy akupakkal. A videó szerintem is komolytalan, megtévesztő és etikátlan, alkalmas az erre fogékony emberek megtévesztésére(mondjuk ők meg is érdemlik!) "Aki haszon szerzés céljából másokat tévedésbe ejt vagy tart, csalást követ el!". 50-es Ytong fal, szigetelés nélkül. "Vicces" ...
Nekem is vannak napok amikor 500Wh jött le meg 1,2kWh az nem elég ez tény. Többször is hangsúlyozom, ha süt a nap, nekünk a mi felhasználásunknak a 3,5kWp februárban 5 napig (nem folyamatosan) a hőszivattyús fűtést is elvitte, napközben fűtöm a padlót amikor magas a COP értéke a kinti hőmérséklet miatt ez, és a tájolás, két szoba déli, a nappali kettős déli/nyugati míg egy másik szoba nyugati tájolású. 26 fokot elérem a házban mire mindenki hazaér vissza csökken 25,5-re fűrdés egy kis ez az, reggelig alig hűl rásegítés nélkül 23 fokig. A fogyasztásunk irodai időben megközelítőleg 1 kWh ezt a mai szutykos napon is lehozta, van elég akkum az estére. Ha holnap lesz egy kis nap akkor újra tudom tölteni amennyire engedi. De most februárban az átlag lehozatalom, 9kWh ez megközelítőleg picit több mint a napi átlagos felhasználásunk. Az 50-es nem Ytong hanem Porfix fal szigetelés nélkül miért is olyan vicces? A fűtésem nem megy napelemről, ahhoz ez kevés. De vannak napok amikor igenis elviszi februárban is, sőt voltak napok januárban is, bár 23.-án kerültek fel a panelek. Mi abban az etikátlan ha megosztom a saját tapasztalataimat? A saját élményeimet? Aki ismer tudja nem mellé beszélek. De a lehetőséget felkínálom. Ha valaki ennyire hitetlen jöjjön el nézze meg, megmutatom a rendszert. Hőkamerával körbejárjuk a házat. És meglátszik, hogy mennyi a veszteség. A +36207458960 számon elérhető vagyok és bármilyen felmerülő kérdésre válaszolok a témában.
@@zoltanjambor5547 A negtévesztés ott van, hogy azt sugallja a videó , ha vesznek egy akkupakkot, akkor mindenre lesz energia, miközben a részletekre nem térnek ki.
@@a.t.8708kinek ezt sugalja, azzal nincs mit kezdeni, nem lehet egy országot ostoba emberekre berendezni… nekem volt olyan üzletem ami amiatt hiúsult meg, mert ostoba volt a vevő, és semmi köze ehhez a témához. De vissza térve ettől több nem lesz, ami megteremhet, annak meg lehet tartani egy részét, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy lett egy ilyen klassz házam, és a családomnak,l ami ennyivel is beéri. Nem élünk kirakat életet, sokan egyenesen galád hazugnak neveznek, mert azt merem mindani mennyit fogyasztunk.
a baloldali úriembernek érdemes lenne felkeresni egy pszihológust, mert a depresszió jeleni nagyon erősen mutatkoznak rajta. nyílván a problémákatnem tudja megoldani de a tüneket meg tudja szüntetni.
Köszi a videót! Hiánypótló és őszintének látszik. Gratulálok! De egy megjegyzésem had legyen. A falon található inverter egy közkedvelt darab. Barkácsolók otthoni használatáról, már sok videót készítettek. "Szépen teszi a dolgát" hallhatjuk több videóban. De ezt a felhasználók saját felelőségükre, "szórakoztatásukra" építik be általában, az Ali Expressről rendelik. De ti építők vagytok, és ennek az inverternek nincs CE minősítése, így Magyarországon nem lehet forgalomban. Ez változott? Valaki minősíttette ezt az invertert? Ez egy komoly kérdés, mert ha bátor villanyászok, kockáztatják saját életüket, vagyontárgyaikat, az saját mérlegelésük. De a gyanútlan vásárló azt gondolhatja bevizsgált, engedéllyel rendelkező eszközt kap a pénzéért. Ami a magyar szabványoknak, jogszabályoknak megfelel. Félre ne értsetek, láttam ilyen invertert többet is. Nem tudok rosszat mondani róla. De más ha ismerjük a kockázatot és elfogadjuk, és más, ha hamis biztonságérzetünk van. Szóval a kérdésem, hogy van e már CE minősítése a videóban látott inverternek. Ha igen, hol lehet kapni, mert sokunkat érdekelne szerintem.
A kék fehér az csak a falon van. Mellette a kék, Victron ami nem alis kategória. Az viszi a rendszert. Rendkívül jól működik, nagyon kicsi önfogyasztással. Senkit nem buzdítanék az alis hibridekre. Hobbinak, jól átgondolva, szakszerűen bekötve jó lehet. Megteszi amit meg kell tennie. De a saját fogyasztása nagyon sok. Árban a Victron nem tudja felvenni a versenyt, a kína termékek meg minőségben.
Mennyire agymenés az, hogy télen nemcsak akksit tölt az ember, mikor süt a nap, hanem mondjuk fűtésrendszer puffertartályának vizét is melegíti, vagy első sorban azt, aztán akksit??
Vízteres Kandallót nem épít egy normális ember sem pár ezer forintos töltő ürítő szelep nélkül. Ami túlmelegedés esetén ráengedi a hálózati vizet a töltő oldalon, aminek hatására az ürítő szelep leengedi a forró vizet. E nélkül nem építünk kandallót napelemes rendszer mellett sem!
Hiánypótló gyakorlati tapasztalatok ezek. Nagy köszönet!
Én éjjel nem fűtöm se a házat, se a HMV-t. 21-ig van fűtés, reggel 5:30-kor indul újra. Aludni jobb hűvösben, nekem 19fokig csökken.
Így sokkal kisebb akku kapacitás kell nekem a fűtésre. Napközben meg ha dolgozik a napelem és feltöltődik az akku, akkor a felfűtések is megtörténhetnek.
Télen persze a napelem kapacitás a korlátozó tényező így is, de amikor meg jól süt akkor ingyen van minden energia.
Ha 19 fokig csökken aház hőmérséklete, akkor azt nem lehet 3 kW napelemmel ellátni.
@@a.t.8708 Ez erősen a körülményektől függ. Természetesen függ a ház méretétől, hőszigeteléstől, külső hőmérséklettől, de általában elég volt. 0 fok alatt és amikor nem süt a nap, már inkább a gázt használtam.
@@lacikeri3102 ha 0 fok felett egy éjszaka alatt 19 fokra hül a ház, akkor az nem túl jól szigetelt.
Amit pedig itt látunk szerintem egy megtévesztő videó.
Bennem az fogalmazódott meg, hogy ha a külső falak hő szigetelőként jól funkcionálnak, és ha a válaszfalak is ebből készültek akkor az ugyebár a válaszfalaknak sincs hőtartó képessége? Nem az lenne a jobb ha a hőtároló kapacitást bent a házban a falak biztosítanák, mert így csupán léghőmérséklet van és nem pufferhő, amit ugye a levegő páratartalma határoz meg, ezért nem lehet jobb a hatásfoka a pillanatnyi légpára kapacitásától. Ha a válaszfalakat egyszerű téglából építették volna, lenne a háznak hő puffere, ami télen és nyáron is tartaná a hő tehetetlenségi tényezőjének megfelelő lineáris hő leadását. Szerintem gazdaságilag sokkal olcsóbb lehetne egy ilyen ház ha ezt figyelembe vennék, és nem beszélve az energetikai hatásfokról, ha már ennyire okos-házaznak. Lényegesen kevesebbe kerülhetne egy építkezés, és nem biztos, hogy kellene ennyi felesleges + energia termelő berendezés ami megint csak olcsóbbá tehetné a házaikat. Ugyanis részben ha kiszámolnák a "módosított" belső falak kapacitását kiderülne, hogy bőven verné az összes hőtermelő egység össz kapacitását. Csupán a válaszfalak kapacitása! És itt máris kérdéses, hogy kell-e akkora teljesítményű input gépészet! Tisztelettel: István!
Bővíteni kell a napelemeket 8-10kW hozzá az invertert is megfelelőre, ha csak 3kW körüli. Ilyen házhoz, ahol minden áramról megy, már alapból sem rak fel az ember 3kW napelemet. Ha aksis, akkor vagy Off-Grid rendszer kell már, vagy olyan okosabb inverter, ami tud bypass üzemmódot is. Azaz, ha most mondjuk kéne napközben 3.5kW de a rendszer csak 3.0kW ad le, (nem fog csak ha jó a szög és hideg is van, meg nincs felhő) akkor a maradék szükséges áramot az az 500 Wattóra jön a szolgáltatótól, aztán ha minden fogyasztó pihen, vagy több a napelem termelés mint a fogyasztás, az szépen megy az aksikba. Aksikat meg az álmos könyv szerint 80% töltjük és max 20% merítjük, akkor lesz hosszú életű, már ha ez valakinek számít, mert az aksi szokott arany áron lenni, igaz most egy 450W rendesebb Canadian Solar CS3W-450MS napelem sem olcsó.Viszont aki teheti, van rá keret, utána független lesz gyakorlatilag fűtés, hűtés, háztartási nagy és kisgépek, szórakoztató elektronika. A függetlenség meg igen nagy kincs mostanság, amikor bármi lehet még az Orosz-Ukrán miatt. Itt meg nem a megtérülést kell nézni, hanem a függetlenség biztonságát ha beütne a baj. Jó lesz ez, fel kell szórni pár napelemet, üres a tető, van ott hely 👍Napelemé a jelen és a jövő. Ezek mire felépítik a Paks 2 , már kellene a Paks 3. Így akinek ilyen háza van mint ez annak keveset fog fájni a feje.
Bocsánat nem tudtam végig nézni a videót.
Sajnos már most leszűrtem a tapasztalatot.
1 új korszerű ház 10 egység
1 új elektromos autó 8 egység
Napelem és hozzá való dolgok (inverteres töltés szabályzó, tároló kapacitás " nem akkumulátor" ) 1-2 egység.
Senkinek nem akarok a pénztárcájába kutakodni de meddig kell fizetni a hitelt!?
Másik gratulálok a tervezőnek ez olyan mint a bérház, vagy mint az utasszállító repülőgép belseje.
Különösen gratulálok aki tervezte az elektromos hálózatot hogy elég sűrűn van ott áramszünet (videó) alapján.
Nem szabad csak egy típusú energia ellátása gondolni.
Tudom brutálisan drágább, de a földhőt hasznosító hőszivattyú (kutak, vagy 1,5 m alatt hosszú csőkígyó) hatásfoka nem függ az aktuális levegő hőmérséklettől. ( Nagyságrendben +15 Celsius )
Sokkal jobb és állandó hatásfokot lehet elérni.
Aki szigetüzemet, biztonságot akar és tudja finanszírozni, az gondolkodhat ebben is.
Persze előre kell eldönteni és a tereprendezés előtt megcsinálni a földalatti csövezést.
Ok, tehát akkor meglátásom szerint (az előző videókban elhangzottakat is figyelembe véve) egy ekkora lakáshoz hőszivattyús padlófűtéssel, légtechnikával, egyéb fogyasztókkal és némi ráhagyással neked 30 kWh-s akkupakk kell.
Azaz, egy ilyen paraméterekkel rendelkező házhoz kb. 0.3 kWh akkukapacitás kell négyzetméterenként.
Továbbá 10 kWh akkukapacitásonként 3.5 kW teljesítményű napelem kell (esetedben 10.5 kW nettó, azaz mindenféle veszteség levonása után).
MINDENKI másnak, akinek rosszabb hatásfokú háza van, annak több (esetenként sokkal több) napelem és akkupakk kell.
Tehát: először is legyen egy jól szigetelt, modern gépészettel rendelkező házad, aztán gondolkozz napelem-akkupakk telepítésben.
Nekem is visszatáplálós napelem rendszer készül, de én is úgy gondoltam, hogy később ezt egy akkupakkal, akkutöltővel szigetüzeműre lehet alakítani, mert az inverter nem fogja tudni, hogy honnan jön az egyenáram...
Bááár... az inverterem nem hibrid üzemű és nem támogat akkut. Viszont csak akkor indul be, ha 140 V-ot eléri a napelemek össz feszültsége. Ezt akkuról egyszerű módszerekkel nem lehet "szimulálni".
Majdnem így müködik csak sajnos napelemröl nem lehet szigetüzemben füteni, egy egy jo napon feltöltödik az akkud de a tél nagy részén nem fog.
Nekem angliában a tél nagy részén egy 4.9 kW-os rendszer angliában legtöbbször 1 kWh-t se termelt 0.8 nagyon gyakori volt. Esélytelen a fütés vele.
Az elsö tél után a látni fogod, hogy mennyit tudsz termelni a legrosszabb napokon. Azt hogy meg mennyi kell fütésre azt ugy tudod kiszámolni, hogy megnézed mennyi gázt használsz átlagban egy nap. a számládon valahol rajta kéne lennie a fütöértéknek, abbol ki lehet számolni hogy az hány kWh. Ezt csökkented 10-20% attol függöen hogy mennyi lehet a gázkazánod hatásfoka.Ez lesz a ház tiszta fütési (+ melegvíz esetleg) energiaigénye. Ezt elosztod 2.5-3-al ami a höszivattyù átlagos hatásfoka és meg is van hogy mekkora aku kellene egy átlagos napi fütésre. De sztem nem éri meg annyi akkut venni ha ugyse tudod feltölteni.
a 10es akksi 2,3 M forint, nem találtam árat ugyan a 20asra de gondolom legalább 1.5x ár ha nem több.. 3-4 millió forint.. legyen mondjuk 10 év az élettartama, lehet bírja tovább, de kapacitása biztosan csökkeni fog.. ez azt jelenti hogy éves szinten 300-400 000 forintot legalább fogyasztanom kell áramból hogy nullán legyek. az havi 25 000-33 000 .. fűtéssel még el is tudom képzelni hogy ez az összeg kijön, DE ekkor vagyok nullán, ennél még a nem visszatöltős kormány által szétbaszott napelemes rendszer is jóval gazdaságosabb jelenleg. 3 kWp-s rendszerrel meg teljesen értelmetlen ez az egész, vegyül pl az idei évet november december január végig köd pára eső felhő .. minimális termelése lesz egy ekkora rendszernek, de még egy jóval nagyobbnak is, ezt tapasztalatból mondom.. azaz használni vagy kénytelen a hálózatot, fűtésre biztosan, de előző videóban is mondátok hogy 150wattot termel mert épp rossz az idő, azzal még egy telefont sem tudsz feltölteni.. és már buktad is, hogy valaha megtérüljön egy ilyen akku.. SOHA nem fogja visszahozni az árát, nincs értelme ilyenben gondolkodni JELENLEG. Az egész videó egy etetés, nem tudtok sziget üzemről fűteni idehaza, mert annyival kellene túlméretezni a rendszert hogy írtó drága lenne, plusz az akku ára is őrült borsos, hozzátenném, hogy lehet ennél olcsóbb akkut is venni, de azzal SEM éri meg.. akku gyártás rohamléptekben javul, el tudom képzelni, hogy 10 év múlva már elérhetőbb árban lesznek, akár nagyobb kapacitású / élettartamú akkuk is, addig teljesen értelmetlen. Ez a videó reklámnak jó ugyan, de egy teljes átverés.. ne dőljetek be neki.
Pláne, hogy az akku dobozán fent volt a megrendelő cég neve is. Feltéve (de nem megengedve) nagyon nem mindegy, hogy valaki magánszemélyként az extrán leadózott fizetéséből áfával piaci áron megvásárolja az akkumulátort, vagy pedig megveszik cégre és még azt (is) elköltségelik!
Én Angliában élek és itt már senki sem telepít aku nélkül napelemet. Itt sose volt szaldó, de van egy pár olcsó éjszakai tarifa. Télen az emberek éjszaka feltöltik az akkut és így van olcsó áramuk napközben. Így belátható idön belül megtérül a rendszer. Érdemes lenne megnézni, hogy Magyarországon milyen éjszakai áram megoldások vannak (h tarifárol hallottam). Igazából az a “baj”, hogy Magyarországon túl olcsó az áram ezért jelenleg soha sem fog megtérülni az akus rendszer. Itt nálunk ársapkásan 140Ft/kWh körül van, amit fél évente emelnek, és nincs 2000 kWh féláron. Ha véletlenül eltörlik a rezsicsökkentést akkor máris lesz értelme az egésznek, olyan 5-10 év között lazán megtérül. Addig meg tényleg a biztonságtudat marad. De az biztos, hogy az energia sose lesz olcsóbb csak drágább.
Jó látni, hogy van olyan építtetö akinek szívügye és tényleg minöségi majdnem passzív házakat épít. Minden elismerésem.
"olyan 5-10 év között lazán megtérül" Pont annyi az élettartama, így soha meg nem térülő befektetés...
Pszt. Deye inverter, rendelkezik engedéllyel. :)
OFF és Ongrid működés megy neki. Te paraméterezed, akkuból hová, mit toljon és ha tele az akku, mehet a gridre.
Lehet offgrid kör, lehet export limiteres kör, stb, stb, stb.
Egész nagy rendszert is építettünk már vele (72kW inverter telj, 16db Pytes akku és ~150panel)
Tök jó a Victron, csak fajlagosan drááága. :)
Így van.
Most telepítődik hozzám is egy 10 kw-os 13 kwpi napelem, és 14kwh akksi, backup. Ez utóbbit majd bővítem egyszer, még pont lesz visszatáplálásom. A deye nagyon sokat tud kb féláron.
Sok jó megoldás létezik, nekünk 5 éve van fenn 4Kwh napelem, plusz elektromos fűtő panelek és egy hűtő-fűtő klíma, amit szinte csak fűtésre használunk maximum plusz 3-4 Celsius fokig. A hőszivattyúkkal valójában csak annyi a baj,hogy fagypont, alatt már nagyon sokat romlik a hatásfokuk, ezért gazdaságosabb mínusz fokban a gázfűtés.Ezek mellett természetesen gázzal is fűtünk, így a villamos kiegészítő fűtéssel havi szinten kb. átlagosan 8000 Ft a gáz számla (fűtés,főzés, melegvíz )100m2 alapterületű jó hőszigeteléssel ellátott ház esetében. Az öt évvel ezelőtti beruházás legalább 70%-a már megtérült. Szerintem érdemes még várni az akkumulátor beszerzéssel, mert gyorsan fejlődik a technológia, remélhetőleg hamarosan lesznek még hosszabb élettartamú akkumulátorok, olcsóbban, de mindenképpen érdemes több rendszerre támaszkodni.
Szép meg jó ez a videó, csak pár fontos adat kimaradt:
-mekkora a ház?
-hány fokra van fűtve?
-mekkora a ház hőigénye, milyen az energetikai besorolása? (??kWh/m2)
Szia az előző videókban ah jól tudom volt szó legalább 2-ről : 96 m2 a ház kb, 23,5 -24 C van fűtve .
@@waterdragonization
Én nem hallottam benne ilyet, lehet az előző részben volt.
De ettől még fontos adat a ház energiaigénye (energiatanusítvány)
@@ispapp Nem tudom mennyi az energetikai besorolása, de az meg lett említve az előző videóban, hogy Porfix 50-es habbetonból készült a ház és nincs rajta szigetelés - mert állítólag ilyenre nem is kell.
Én a fűtéshez betennék egy kb 1m3-es puffert, plusz még némi napelemet. És beállítanám hogy akkor fűtsön fel ha termel a nepelem. Vagy ez hülyeség?
Ha van keleti és nyugati tetőd akkor oda tegyél napelemet délre ne!
Mivel így használod a legkevesebbet az akkukat és több napelemet is elbír ugyanaz az inverter!
Sokszor elhangzott az optimalizált ház. Mire gondolsz? Milyen vastag hőszigetelés? Padló, födém? A fal 50-es , hőszigetelni felesleges.
Sziasztok srácok jó a videó de ha lehetne akkor össze kéne rakni egy költség és egy meg térülesi videót
az egyik videó végén csináltak, nem éri meg, cserébe jó drága hobbi :)
Megtérülést akkor kell számolni, ha már előtte volt másik működő fűtési rendszer. Ha újat építesz, vagy tönkrement a gázkazán, akkor nem megterüles kérdése a beruházás, a gázfűtesnél sem számolsz megtérülést, megveszed mert kell, és hosszú távon 20 30 év, olcsóbbnak gondolod a fánál, szénnél, egyébnél.
A hőszivattyú ha a fizikát nézzük, harmad üzemelesi költség a gázhoz képest. A politikai árszabályozás ezt felrúghatja ideig óráig.
Sziasztok. Jómagam is a téma megszállotja vagyok. A saját házam egyik legnagyobb problémálya a tájolása. "Rossz" a napelemek hatásfoka. De talátam egy esedleges megoldást. A "napraforgó napelem" vagy Solar Tracker. Elvileg 40% jobb, mint ugyanaz a fix társa. Tény más problámákat hoz magával. Ezzel foglalkoztatok már?
Nem rossz. A napelem teljesítmény nagyon jó, kb. kétszer jobb, mint az enyém. Viszont én úgy látom, még bővítés nélkül is lehetne sokkal többet kihozni. A nap ugyanis télen, Karácsonykor van a legalacsonyabban délben, ilyenkor nem megy 20 fok fölé. Persze a wiki-ben utána kellene nézni. A napelemek állásszöge nagyon nem ideális. 50-60 fok állásszögnél a téli termelés akár közel a duplája is lehetne, de mindenképpen sokkal több. Nyáron persze rosszabb a teljesítmény, de ez sem teljesen biztos, mert a meredekebb állásszög miatt kevésbé melegszik, vagyis nem biztos, hogy rosszabb lenne. De ezt még én is csak tervezem, szóval ez csak tipp. A hőszivattyú nálam 32kWó-t fogyaszt ilyenkor, amikor rendesen röpködnek a mínuszok. Tudok trükközni azzal, hogy a nem használt helyiségeket lezárom és nem fűtöm, ha szükséges. A gáznál mindenképpen olcsóbb, de a kivitelezés a sokszorosa. A klíma egyébként tök ugyanaz, csak hatékonyabb.
Szaldónál nincs értelme az aksinak, hiszen az áramszolgáltató visszaadja a betáplált áramot, amit meg betáplálunk, azt a szomszédok használják el. Így nincs nagy veszteség. Az aksival viszont jelentős veszteség van.
A hőszivattyú fogyasztást egy napra írtam.
Kicsit utána olvastam. Nyáron 66 fokig megy fel a nap, vagyis 23 fok lenne a napelem ideális szöge. Ettől 15 fokkal lehet eltérni, ennél nagyobb szögnél már visszaverődik a fény a napelemről. Így jön ki a 37 fokos állásszög, amit ideálisnak tartanak. De télen ugyanez 55 fokra jön ki, tehát ha a téli termelés fontosabb, akkor ebben az állásszögben kell gondolkozni. Nyáron nem megy a fűtés, tehát nem gond, ha sokkal kevesebb áram termelődik.
Természetesen tök jó a rendszer l, viszont egy 10kWh fali akku 1,7-1,8m Ft-ért. Lehet fele ennyiért is kapni és saccra ugyanazok a CATL Lifepo cellák vannak benne. Ez csak egy vélemény.
ezt melltartót ami a szürke alatt van, én hanyagolnám, ha már videózok...
Nagyon jók vagytok srácok, nagyon vártam ezt a részt, abba ne hagyjátok várjuk a kövi videot is 😉 Ha lehet kérni egyszer majd egy olyan rész is legyen amiben benne van egy komplett ház hőszivattyúval + aksival + elektromos autóval milyen rendszerigényű lenne. 😉
Ez, ha az idő úgy alakul tehát nem lesznek ezek a hidegek, fog készülni egy olyan rendszer ami ezeknek a kritériumoknak megfelel. Már nagyon várom ott aztán lesz minden is..
@@zoltanjambor5547 Szuper, és köszi a választ 😉 Csak nyomjátok, van rá igény 👍
Üdv.Tökéletesen érthető volt vegre minden a videóban.1 vagy 3 fázis a szerencsés?Köszi.
A vízteres kandallóhoz.Ha nincs beépítve semmilyen biztonsági szelep,tágulási tartály akkor ki nyílhat.Aki így épít be bármit is,hogy a biztonsági szerelvényeket kihagyja,az meg is érdemli.Amúgy a keringető kb 60w-jához bármilyen kis szünetmentes tápegység kacagva elég.Mire ez lemerül,addig kialszik a tűz és már nem tud akkora hőt a rendszernek leadni,főleg,ha nem spóroltak a csövek keresztmetszetén sem,mert akkor megy gravitációban is.
20kW elment fűtésre? Mekkora a ház?
Mi klímákkal fűtünk 70%-ban (nagy családi ház), átlagban napi 40kW-ot fogyasztunk. A gby honlapján egy 20kWh-os rendszer 10kWh napelemmel majdnem 10 millió Ft. Ez kb 20 évnyi villanyszámlánk lenne a jelenlegi árakon. 20+ év megtérülés?! HOGY ÉRI EZ MEG EGYÁLTALÁN?! (Vagy másoknál más a matek?)
Úgy, hogy karbonsemleges lesz a házad, így nem vetnek ki rád brutál karbonadót, amit ha nem fizetsz ki, ráterhelik a házadra, ergo oda a házad, max. bérelni tudod majd. Amúgy ez csak egy konteo a sok közül. Csak sajnos a 3 évvel ezelőtti jóslatok szépen lassan beigazolódnak, úgyhogy hajrá!
@@endremurvai6136 hajrá?!?! Ez mit akar jelenteni? Talán azt, hogy mindenki költsön majd 10 millió Ft-ot, csakhogy 'karbonsemleges' legyen a háza, mert majd TALÁN EGYSZER meg fogják adóztatni... Ez komoly?! Majd a falvakban a sok szegényembert majd biztos agyon adóztatják, meg elveszik a házukat, mert nem lesz faluhelyen minden ház teli rakva napelemmel 10 miliiókért..mi?! SOHA NEMLESZ ILYEN, főleg mert a kormány legfőbb szavazótábora a vidéken élőkből áll össze. Majd pont minden szegényembernek elveszik a nem 'karbonsemleges' házát... aha. A kormány soha nem fog ilyen intézkedést hozni.
Amúgy meg az akkumulátoros üzemnek sem sok értelme van, mert télen pár nap alatt totál lemeríti az akksikat, onnantól meg lehet a drága hálózati áramot fizetni, mivel télen nem termel annyit a napelem, amennyit elfogyaszt a ház, hacsak nincs csúnyán túlméretezve a napelem rendszer, de akkor már ugyanott vagyunk, hogy több, mint 20-25 év megtérüléssel nem érdemes foglalkozni...
Úgy,ha közvetlenül a gyártótól rendeled meg,pl. az aksit ;) nem a magyar forgalmazótól.persze ez többlet utánajárással jár,meg vámot is kell fizetni az áfa mellé.
Szuperek vagytok!
Tejlen ahoz a hazhoz 90kw aku + egyi minimum 10kw os intern kel
Sziasztok, Nagyon profi es egyszeru az amit csinaltok. A gby akkumlator is nagyon tetszik remelem egyszer en is rendelkezni fogok egyel kettovel ?!
Kerdesem az lenne hogy ebbe a hazba amirol a video keszult az ki derult hogy -9 fokba egy ejszaka alatt a hoszivattyu megevett 20kwh.
De atlagba a haz kulon es a hoszivattyu mennyit szokot fogyasztani, naponta?
Úgy fogalmaznék a ház fogyasztásáról, hogy a feleségem mivel szeretne meglepni, ebéd vacsora reggeli kedvenc mackóm kimosása (már megint ez van rajtad?😅) 10kWh felé amióta mérem nem mentünk ha nyugovóra térünk az alapfogyasztás az ami megy ez 50-55W ha megy a hűtő 125W ha a keringetők is mennek a fűtéshez 210 a hőszivattyút lehet programozni és be is fogom annyit nem veszít a ház, hogy reggelig annyit essen. 24-ről 23-ig szokott, majd akkor fűt nappal, és még a nap is segít ha az elemek is úgy akarják :)
@@zoltanjambor5547 Ez igy egy nagyon alacsony es optimalis fogyasztas. Nalunk 20kwh van naponta hoszipka nelkul. Nekunk igazan megerne a nap ellem. Igy ahogy szamolom akkor nekem akkubol 20kwh(200Ah) nem is lenne eleg. Vagyis eleg lenne mind addig mig nem jon egy rossz ido. Neked van jelenleg 3.5kwh nappellem. Ennek a hozzama naponta mennyi?
@@zsoltimolnar452 igen, de ez 20kWh akkuhoz sajnos kevés. Időrendbe a máig. 16,3kWh, 15,16kWh, 15,44kWh, 7,71kWh, 13,56kWh ezek közül 1 nap volt gyengébb de az lazán ment akkuból a mai nap 02.13 nem lesz egy fényes nap.
3kW napelem nem lát el egy 100 m2-es házat. Ez egy reklám videó. Erősen etikátlan.
Nálam 7.2 kW-os (18 db 400 Wattos panel, 8 kW-os Solplanet inverterrel) napelem van feltéve a garázs tetejére. Ezen a télen voltak olyan napok amikor csupán 1 kW-ot termelt egész nap. Nyáron ennek pont ellenkezője lesz. Az első napos napon a napelem televágja az akupakkot, másnap alig hiányzik belőle, tehát majdnem tele állapottal indul neki a napnak. 1-2 óra alatt telítődik, a többi termelt energiával már nem tud majd mit kezdeni. Előre menekülni tizen-huszon milliós elektromos autó(k) vásárlással megint csak marhaság. A lényeg. Éves szaldó nélkül sajnos nincs megtérülése a napelem rendszernek(12-15 éves korban a méregdrága invertert cserélni kell!), ezért teljesen értelmetlen megfejelni ezt a kiadást egy akupakkal. A videó szerintem is komolytalan, megtévesztő és etikátlan, alkalmas az erre fogékony emberek megtévesztésére(mondjuk ők meg is érdemlik!) "Aki haszon szerzés céljából másokat tévedésbe ejt vagy tart, csalást követ el!". 50-es Ytong fal, szigetelés nélkül. "Vicces" ...
Nekem is vannak napok amikor 500Wh jött le meg 1,2kWh az nem elég ez tény. Többször is hangsúlyozom, ha süt a nap, nekünk a mi felhasználásunknak a 3,5kWp februárban 5 napig (nem folyamatosan) a hőszivattyús fűtést is elvitte, napközben fűtöm a padlót amikor magas a COP értéke a kinti hőmérséklet miatt ez, és a tájolás, két szoba déli, a nappali kettős déli/nyugati míg egy másik szoba nyugati tájolású. 26 fokot elérem a házban mire mindenki hazaér vissza csökken 25,5-re fűrdés egy kis ez az, reggelig alig hűl rásegítés nélkül 23 fokig. A fogyasztásunk irodai időben megközelítőleg 1 kWh ezt a mai szutykos napon is lehozta, van elég akkum az estére. Ha holnap lesz egy kis nap akkor újra tudom tölteni amennyire engedi. De most februárban az átlag lehozatalom, 9kWh ez megközelítőleg picit több mint a napi átlagos felhasználásunk. Az 50-es nem Ytong hanem Porfix fal szigetelés nélkül miért is olyan vicces? A fűtésem nem megy napelemről, ahhoz ez kevés. De vannak napok amikor igenis elviszi februárban is, sőt voltak napok januárban is, bár 23.-án kerültek fel a panelek. Mi abban az etikátlan ha megosztom a saját tapasztalataimat? A saját élményeimet? Aki ismer tudja nem mellé beszélek. De a lehetőséget felkínálom. Ha valaki ennyire hitetlen jöjjön el nézze meg, megmutatom a rendszert. Hőkamerával körbejárjuk a házat. És meglátszik, hogy mennyi a veszteség. A +36207458960 számon elérhető vagyok és bármilyen felmerülő kérdésre válaszolok a témában.
@@zoltanjambor5547 A negtévesztés ott van, hogy azt sugallja a videó , ha vesznek egy akkupakkot, akkor mindenre lesz energia, miközben a részletekre nem térnek ki.
@@a.t.8708kinek ezt sugalja, azzal nincs mit kezdeni, nem lehet egy országot ostoba emberekre berendezni… nekem volt olyan üzletem ami amiatt hiúsult meg, mert ostoba volt a vevő, és semmi köze ehhez a témához. De vissza térve ettől több nem lesz, ami megteremhet, annak meg lehet tartani egy részét, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy lett egy ilyen klassz házam, és a családomnak,l ami ennyivel is beéri. Nem élünk kirakat életet, sokan egyenesen galád hazugnak neveznek, mert azt merem mindani mennyit fogyasztunk.
👌
a baloldali úriembernek érdemes lenne felkeresni egy pszihológust, mert a depresszió jeleni nagyon erősen mutatkoznak rajta. nyílván a problémákatnem tudja megoldani de a tüneket meg tudja szüntetni.
félig feltöltött akkut küldenek. Ez olyan mint a trabant 80ezer de teli tankkal :D
Köszi a videót! Hiánypótló és őszintének látszik. Gratulálok! De egy megjegyzésem had legyen. A falon található inverter egy közkedvelt darab. Barkácsolók otthoni használatáról, már sok videót készítettek. "Szépen teszi a dolgát" hallhatjuk több videóban. De ezt a felhasználók saját felelőségükre, "szórakoztatásukra" építik be általában, az Ali Expressről rendelik. De ti építők vagytok, és ennek az inverternek nincs CE minősítése, így Magyarországon nem lehet forgalomban. Ez változott? Valaki minősíttette ezt az invertert? Ez egy komoly kérdés, mert ha bátor villanyászok, kockáztatják saját életüket, vagyontárgyaikat, az saját mérlegelésük. De a gyanútlan vásárló azt gondolhatja bevizsgált, engedéllyel rendelkező eszközt kap a pénzéért. Ami a magyar szabványoknak, jogszabályoknak megfelel. Félre ne értsetek, láttam ilyen invertert többet is. Nem tudok rosszat mondani róla. De más ha ismerjük a kockázatot és elfogadjuk, és más, ha hamis biztonságérzetünk van. Szóval a kérdésem, hogy van e már CE minősítése a videóban látott inverternek. Ha igen, hol lehet kapni, mert sokunkat érdekelne szerintem.
A kék fehér az csak a falon van. Mellette a kék, Victron ami nem alis kategória. Az viszi a rendszert. Rendkívül jól működik, nagyon kicsi önfogyasztással. Senkit nem buzdítanék az alis hibridekre. Hobbinak, jól átgondolva, szakszerűen bekötve jó lehet. Megteszi amit meg kell tennie. De a saját fogyasztása nagyon sok. Árban a Victron nem tudja felvenni a versenyt, a kína termékek meg minőségben.
Mennyire agymenés az, hogy télen nemcsak akksit tölt az ember, mikor süt a nap, hanem mondjuk fűtésrendszer puffertartályának vizét is melegíti, vagy első sorban azt, aztán akksit??
Vízteres Kandallót nem épít egy normális ember sem pár ezer forintos töltő ürítő szelep nélkül. Ami túlmelegedés esetén ráengedi a hálózati vizet a töltő oldalon, aminek hatására az ürítő szelep leengedi a forró vizet. E nélkül nem építünk kandallót napelemes rendszer mellett sem!
Nem robban fel ha beraksz egy szünetmentest
Az elmúlt években tél sem volt igazán azért ezt ne feledjük a fűtés tekintetében
Termálkút és csá!!!