Dzień dobry, super film i bardzo szczegółowy. Mam pytanie odnośnie użytkowania grawerek. W drukarkach 3d przed każdym wydrukiem głowica wraca do pozycji Home, dopiero bo wyzerowaniu osi rozpoczyna się drukowanie. Natomiast w wielu filmach o grawerkach przesuwa Pan głowicę ręcznie w miejsce gdzie ma rozpocząć się praca (przynajmniej ja to tak odbieram). A ja chciałbym mieć możliwość ustawienia w profilu że grawerka po uruchomieniu cięcia ma: - powrót na pozycję home -przesuń się na pozycję x/y -rozpocznij pracę Chciałbym grawerkę przykręcić do blatu, wykonać w nim otwory montażowe i umieszczać tam formy trzymające obrabiane elementy. Dla przykładu mam 10 długopisów. Projektuję napis i a długopis umieszczam w wydrukowanej formie. W tym momencie znam konkretne współrzędne które nigdy się nie zmienią. Więc uruchamiam kod, grawerka resetuje pozycję i graweruje idealnie 10 długopisów. Za kilka miesięcy chce ponowić proces więc montuję w tym samym miejscu swoją formę i po załadowaniu pliku grawerka znowu ponowi pracę na zadanych współrzędnych. I tutaj moje pytanie czy ja jestem na tej grawerce bądź innej którą Pan testował w stanie coś takiego zrobić? Z góry dziękuję za pomoc i wesołych świąt
Z tym nie ma problemu. Ustawia się to jak komu pasuje. Trzeba zaznaczyć powrót do punktu zerowego maszyny w zakładce "przesuń " i w prawym dolnym rogu rozpocznij od współrzędne bezwzględne. No i oczywiście trzeba pracę na ekranie też umieścić z orientacją w lewym dolnym rogu. Ja to robię ręcznie bo mi tak wygodniej. Z tym, że często w tej sytuacji wyskakuje komunikat o przekroczeniu obszaru grawerowania. Ale ignoruje to i grawerka zaczyna pracę gdzie chcę.
Mam specjalny filtr. A i wentylacją w tym pomieszczeniu, w którym robię film jest mechaniczna, wyciągowa. Jest problem, bo podczas zwłaszcza cięcia sklejki wydziela się dużo dymu, co widać na filmie. Dobrze jest mieć obudowę do grawerki i spaliny bezpośrednio na zewnątrz odprowadzić.
@@karolinka729 Nie, ja go tylko prezentuję i testuję. Ta grawerka na razie zostaje u mnie. Lubię czasem coś stworzyć i wygrawerować a i czasem wyciąć. Jak znajdę czas to pokażę jak wykonać parę bardziej skomplikowanych modeli 3D do składania.
Spoczko, warto zobaczyć.
Dziękuję za film
Pozdrawiam
Mnie ciekawi jak by to wychodziło na czarnym aluminium, poza tym fajny film👍
Czarnym? Na oxydowanym wychodzi bardzo dobrze.
Napisałem do Pana na maila, będę wdzięczny za odpowiedź.
Ok.
Dzień dobry, super film i bardzo szczegółowy.
Mam pytanie odnośnie użytkowania grawerek. W drukarkach 3d przed każdym wydrukiem głowica wraca do pozycji Home, dopiero bo wyzerowaniu osi rozpoczyna się drukowanie. Natomiast w wielu filmach o grawerkach przesuwa Pan głowicę ręcznie w miejsce gdzie ma rozpocząć się praca (przynajmniej ja to tak odbieram). A ja chciałbym mieć możliwość ustawienia w profilu że grawerka po uruchomieniu cięcia ma:
- powrót na pozycję home
-przesuń się na pozycję x/y
-rozpocznij pracę
Chciałbym grawerkę przykręcić do blatu, wykonać w nim otwory montażowe i umieszczać tam formy trzymające obrabiane elementy. Dla przykładu mam 10 długopisów. Projektuję napis i a długopis umieszczam w wydrukowanej formie. W tym momencie znam konkretne współrzędne które nigdy się nie zmienią. Więc uruchamiam kod, grawerka resetuje pozycję i graweruje idealnie 10 długopisów. Za kilka miesięcy chce ponowić proces więc montuję w tym samym miejscu swoją formę i po załadowaniu pliku grawerka znowu ponowi pracę na zadanych współrzędnych. I tutaj moje pytanie czy ja jestem na tej grawerce bądź innej którą Pan testował w stanie coś takiego zrobić?
Z góry dziękuję za pomoc i wesołych świąt
Z tym nie ma problemu. Ustawia się to jak komu pasuje. Trzeba zaznaczyć powrót do punktu zerowego maszyny w zakładce "przesuń " i w prawym dolnym rogu rozpocznij od współrzędne bezwzględne.
No i oczywiście trzeba pracę na ekranie też umieścić z orientacją w lewym dolnym rogu.
Ja to robię ręcznie bo mi tak wygodniej. Z tym, że często w tej sytuacji wyskakuje komunikat o przekroczeniu obszaru grawerowania. Ale ignoruje to i grawerka zaczyna pracę gdzie chcę.
@@Vteka Bardzo dziękuję za pomoc.
Komentarz statystyczny
Odpowiedź statystyczna. Dziękuję i pozdrawiam.
Rzeczywiście, dobra ta maszyna.
Porządny sorzet
Najlepsza jaką dotąd miałem
Ciekawe urządzenie, trochę kosztuje, ale zdaję się solidne. (FOREVER przez V piszemy 😀 )
Witam, chciałbym Pana się zapytać jak sprawuje się d1 20w w domu. Chciałbym kupić sobie taki laser ale jak z użytkowaniem w domu? Dymi strasznie ?
W domu drewno odpada, dymi jakby się paliło. Filtry i pochłaniacze trochę pomagają ale o tak czuć spaleniznę.
👍🏼👍🏼👍🏼
Gdzie odciąg? Nie ma problemu ze spalinami?
Mam specjalny filtr. A i wentylacją w tym pomieszczeniu, w którym robię film jest mechaniczna, wyciągowa.
Jest problem, bo podczas zwłaszcza cięcia sklejki wydziela się dużo dymu, co widać na filmie. Dobrze jest mieć obudowę do grawerki i spaliny bezpośrednio na zewnątrz odprowadzić.
W tego typu prezentacjach brakuje mi zwykle cięcia akrylu czy też pleksi. Z czarnej 2 mm czy 3 można robić również ciekawe rzeczy.
Bez problemu wytniesz co chcesz.
@@Vteka No tak podejrzewam, bo to całkiem mocarna konstrukcja. Bardziej chodzi mi o inne konstrukcje ze słabszymi laserami.
Przeważnie pokazywałem cięcie akrylu w poprzednich prezentacjach grawerek.
W tym skupiam się na drewnie, bo to najbardziej popularny materiał.
@@szymon4602 Nawet laserem 5,5 W wytniesz w czarnym akrylu grubości 3mm. Ale większa moc pozwala zrobić to szybciej, a cięcie jest gładsze.
@@Vteka Dzięki, o to mi chodziło.
foreWer
Oj tam, oj tam. Nieistotne szczegóły.
@@Vteka wiadomo ;) pan komercyjnie używa tego sprzętu ?
@@karolinka729 Nie, ja go tylko prezentuję i testuję. Ta grawerka na razie zostaje u mnie. Lubię czasem coś stworzyć i wygrawerować a i czasem wyciąć. Jak znajdę czas to pokażę jak wykonać parę bardziej skomplikowanych modeli 3D do składania.
@@Vteka o to będzie bardzo ciekawy przykład!