Czy wymiar czasu pracy kierowcy = maksymalny czas pracy kierowcy?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 июл 2024
  • 0:21 Maksymalny czas pracy kierowcy
    1:55 Godziny nadliczbowe w transporcie
    7:15 Czas wolny za nadgodziny w transporcie
    8:29 Nadgodziny średniotygodniowe w transporcie
    Godziny nadliczbowe w rejestrze
    Przepisy dotyczące godzin nadliczbowych również w 2024 r. nie uległy zmianie. Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców - nadliczbowe - są to godziny ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy.
    Z reguły w 2024 r. kierowca nie może mieć na swoim koncie więcej godzin nadliczbowych niż 260 h. Niemniej - pracodawca może w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych, natomiast nie może ona wynieść więcej niż 8 h przypadających na każdy tydzień pracy w miesiącu - tj. 52. Wobec tego - maksymalna liczba nadgodzin, którą przewoźnik może określić, nie może przekroczyć 416 h.
    To, co podkreśla nasz ekspert - Maciej Kabaciński - w zasadę tę nie wpisują się tygodnie, kiedy kierowca przebywa na urlopie. Zatem, jeśli kierowca w ciągu roku weźmie 3 tygodnie urlopu, wówczas, by obliczyć maksymalną liczbę nadgodzin mnożymy 49 tygodni przez liczbę 8 h. Zgodnie z tą regułą - nasz kierowca w ciągu całego 2024 r. będzie mógł odbyć maksymalnie 392 h nadliczbowe.
    Rozliczenie nadgodzin
    A skoro już wiemy, ile godzin nadliczbowych maksymalnie może przepracować kierowca w 2024 r., zwróćmy szczególną uwagę na ich rozliczenie. Dlaczego? Ponieważ za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz standardowego wynagrodzenia, kierowcy przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, jeśli odbywają się one w nocy, w niedzielę lub święta, które nie są dla pracownika dniami pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto. Natomiast mniejszy dodatek - w wysokości 50% wynagrodzenia należy się za nadgodziny pracownika, które zostały wypracowane w dni powszednie.
    Kierowca też na własny wniosek może „odebrać” godziny nadliczbowe na czas wolny - w stosunku 1:1. Czyli za każdą godzinę nadliczbową kierowca może otrzymać 1 godzinę wolnego, ale wyłącznie w sytuacji, w której złoży odpowiedni wniosek. Istnieje także możliwość „oddania” pracownikowi nadgodzin bez wniosku złożonego przez zainteresowanego, ale wówczas stosunek odbioru musi wynosić 1:1,5 na korzyść kierowcy.
    Istnieją także nadgodziny średniotygodniowe. Aby zweryfikować, czy z takimi nadgodzinami mamy do czynienia trzeba policzyć:
    Czas pracy - godz. nadliczbowe - wymiar czasu pracy = nadgodziny średniotygodniowe
    Za nadgodziny średniotygodniowe również przysługuje kierowcy dodatek. Wysokość dodatku stanowi 100% wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
    Chcesz wiedzieć więcej?
    Kup pełne nagranie z webinaru:
    www.akademiaczasupracy.pl/pro...
    #czaspracykierowców #akademiaczasupracy #transport #4Trans
    Sklep ➡ sklep.install.pl/​
    Więcej informacji o firmie ➡ www.install.pl​
    Facebook ➡ / akademiaczasupracy
    Instagram ➡ / akademiaczasupracy
    Akademia czasu pracy ➡ www.akademiaczasupracy.pl/​
    Jesteś zainteresowany bezpłatną prezentacją naszych systemów?
    Zapraszamy do kontaktu!
    ☎ Maciej Kabaciński - 602 125 917 i możesz postawić mi kawę: buycoffee.to/maciej.kabacinski
    📧 e-mail: biuro@grupainstall.pl
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 1

  • @guramidwuplamy9523
    @guramidwuplamy9523 3 дня назад

    Kolejny film gdzie kolejny ekspert ma odmienne zdanie....
    A szkoda, że sie gubimy w tym gąszczu interpretacji...
    Podaje Pan, ze nie wliczane są żadne przerwy do czasu pracy kierowcy, a wielu innych ekspertów wlicza pierwsze 15min przerwy do czasu pracy kierowcy.
    Eeeechhh
    P.S.
    Żebym był dobrze zrozumiany: nie twierdzę, że nie mówi Pan tak jak jest, tylko ubolewam, że jest wiele różnych interpretacji ekspertów, a zwykli zjadacze chleba nie są wstanie się w tym połapać...
    Dziękuję za podzielenie się wiedzą....