Ahoj Paľo. Ja si myslím, že ten zdroj bude aj dobrý. Len ho nemôžeš merať na záťaži pri konštatnom výkone. Nie je tam totiž žiadna pevná napäťová hladina, ku ktorej by sa ten výkon vzťahoval. Po zapnutí záťaže, záťaž nastaví nejaký prúd podľa napätia. Napätie klesne, záťaž zvýši prúd a tak to ide dokola až napätie padne celkom dole a prúd je na limite (ale bez požadovaného výkonu). Tak záťaž zníží prúd, napätie vyletí hore a všetko sa to začne opakovať. Preto to tak behalo hore-dole. Zdroj konštantného prúdu by som meral pri zaťažení menovitým prúdom (alebo postupne zvyšovať až do menovitého). Prípadne vidím, že máš na záťaži aj režim konštantného napätia. Tak by som tam nastavil napätie z intervalu napätia udávaného na tom zdroji. Záťaž sa bude snažiť udržať nastavené napätie a prúd bude limitovaný samotným zdrojom. Ten by mal zodpovedať menovitému prúdu zdroja.
Zdravím Vás. Odešla deska ve zdroji. Šel by opravit, nebo čím ho nahradit? Parametry jsou L9602-3 LED DRIVER PRI:100-250VAC,50/60Hz SEC:0.65A,20W ta:50⁰C tc85⁰C Děkuji za odpověď
Dobre natočené, ale aký má zmysel odspájkovavať THT súčiastku ak si si predtým odsal cín knotom? Komfortnejšie a práve na obojstranných doskách s prekovenými dierami je odspájkovať práve s pridaným cínom. Ide to rýchlejšie keďže tepelný prechod cez kvapku pridaného cínu je lepší. Sám osobne používam spájkovačku Solomon SL-20 a s pridaním olovnatého cínu a stačí mi na spojoch týchto rozmerov 270-300°C za predpokladu, že hrot je čistý a pocínovaný. Typ hrotu najčastejšie pre tieto účely mám plochý 3mm. Zenerka medzi gejtom a výstupom drivera? to je nezmysel. je to rýchla dioda a plní účel rýchlejšieho vybíjania náboja gejtu v čase keď kontrolér nebudí mosfet, robí sa to z dôvodu aby mosfet pracoval v "ostrejšom" pulznom režime. Bez tej diody to bude fungovať tiež, ale mosfet sa bude viac hriať keďže jeho uzavieranie po ukončení pulzu drivera bude pomalšie. V tejto aplikácii vždy ide hlavne o to, aby mosfet pracoval v čo naostrejšom pulznom režime, čo znamená, že aby jeho otváranie a zatváranie pokiaľmožno čo najpresnejšie v čase kopírovalo PWM signál pre gejt z driveru. Dobrý nápad by bol zmerať na to meráku izolačného odporu prierazné napätie alebo izolačný odpor na niektorom mini trafku z lacnej USB alebo inej nabíjačky, ktorá má spínaný zdroj. Tam sa totiž stáva, že na kostričke trafka niesú prepážkami oddelené primárne, pomocné a sekundárne vinutia, ale z dôvodu malých rozmerov kostričky a jadierka sú jednotlivé vinutia navinuté nad sebou ako to kedysi bolo bežné aj na klasických 50Hz trafkách a niekedy sa dokonca stáva, činan zabudol vložiť izolačnú pásku medzi primárne a sekundárne vinutie alebo medzi pomocné a sekundárne vinutie a teda izolačný odpor v tomto prípade závisí len na hrúbke izolačného laku drôtov vinutí a vzdialenosti medzi vinutiami.
Ahojte, ventilátor na odsavanie s časovým dobehom v kúpeľni mi fungoval krátko po tom ako som ho osadil potom prestal ísť nesvieti mi dioda napajania po zapnuti len preblikne a koniec neviete čo by tomu mohlo byť? Ďakujem za rady super kanál
Ďakujem! Výborná práca!
Ahoj Paľo. Ja si myslím, že ten zdroj bude aj dobrý. Len ho nemôžeš merať na záťaži pri konštatnom výkone. Nie je tam totiž žiadna pevná napäťová hladina, ku ktorej by sa ten výkon vzťahoval. Po zapnutí záťaže, záťaž nastaví nejaký prúd podľa napätia. Napätie klesne, záťaž zvýši prúd a tak to ide dokola až napätie padne celkom dole a prúd je na limite (ale bez požadovaného výkonu). Tak záťaž zníží prúd, napätie vyletí hore a všetko sa to začne opakovať. Preto to tak behalo hore-dole.
Zdroj konštantného prúdu by som meral pri zaťažení menovitým prúdom (alebo postupne zvyšovať až do menovitého). Prípadne vidím, že máš na záťaži aj režim konštantného napätia. Tak by som tam nastavil napätie z intervalu napätia udávaného na tom zdroji. Záťaž sa bude snažiť udržať nastavené napätie a prúd bude limitovaný samotným zdrojom. Ten by mal zodpovedať menovitému prúdu zdroja.
Dakujem amigo
mudri jak šalamun
prosím co by mohlo být na vině , když pásky blikají , někdy se to po čase ustálí.
Možná optočlen
👍👏
Zdravím Vás. Odešla deska ve zdroji. Šel by opravit, nebo čím ho nahradit?
Parametry jsou L9602-3
LED DRIVER
PRI:100-250VAC,50/60Hz
SEC:0.65A,20W
ta:50⁰C tc85⁰C
Děkuji za odpověď
Velkou nebo maly
Dekuyu
Kalhoti nebo kosile
Zatim doma nebo nekde
Dobre natočené, ale aký má zmysel odspájkovavať THT súčiastku ak si si predtým odsal cín knotom? Komfortnejšie a práve na obojstranných doskách s prekovenými dierami je odspájkovať práve s pridaným cínom. Ide to rýchlejšie keďže tepelný prechod cez kvapku pridaného cínu je lepší. Sám osobne používam spájkovačku Solomon SL-20 a s pridaním olovnatého cínu a stačí mi na spojoch týchto rozmerov 270-300°C za predpokladu, že hrot je čistý a pocínovaný. Typ hrotu najčastejšie pre tieto účely mám plochý 3mm.
Zenerka medzi gejtom a výstupom drivera? to je nezmysel. je to rýchla dioda a plní účel rýchlejšieho vybíjania náboja gejtu v čase keď kontrolér nebudí mosfet, robí sa to z dôvodu aby mosfet pracoval v "ostrejšom" pulznom režime. Bez tej diody to bude fungovať tiež, ale mosfet sa bude viac hriať keďže jeho uzavieranie po ukončení pulzu drivera bude pomalšie.
V tejto aplikácii vždy ide hlavne o to, aby mosfet pracoval v čo naostrejšom pulznom režime, čo znamená, že aby jeho otváranie a zatváranie pokiaľmožno čo najpresnejšie v čase kopírovalo PWM signál pre gejt z driveru.
Dobrý nápad by bol zmerať na to meráku izolačného odporu prierazné napätie alebo izolačný odpor na niektorom mini trafku z lacnej USB alebo inej nabíjačky, ktorá má spínaný zdroj.
Tam sa totiž stáva, že na kostričke trafka niesú prepážkami oddelené primárne, pomocné a sekundárne vinutia, ale z dôvodu malých rozmerov kostričky a jadierka sú jednotlivé vinutia navinuté nad sebou ako to kedysi bolo bežné aj na klasických 50Hz trafkách a niekedy sa dokonca stáva, činan zabudol vložiť izolačnú pásku medzi primárne a sekundárne vinutie alebo medzi pomocné a sekundárne vinutie a teda izolačný odpor v tomto prípade závisí len na hrúbke izolačného laku drôtov vinutí a vzdialenosti medzi vinutiami.
Ahojte, ventilátor na odsavanie s časovým dobehom v kúpeľni mi fungoval krátko po tom ako som ho osadil potom prestal ísť nesvieti mi dioda napajania po zapnuti len preblikne a koniec neviete čo by tomu mohlo byť? Ďakujem za rady super kanál
Poslite mi ho, pozriem sa naň
Jo zdravím já tak též Márphyho sleduji.
Zdravim vedel by si opraviť fotovoltaicke menice
😀
heh sa mi pači že mierne obhorena..
Coje
Ahoj
Zdravím. Čo stojí prosím tá sranda na odsávanie?
Stoji to okolo sto eur na tme