Cześć wszystkim. Jako ze raczej uważam się za osobę która raczej działa niż mówi i śledzi to tez mnie tutaj nie było, a dokładniej w komentarzach. Kurs oczywiście dotrwał do końca i jest dostępny pod adresem www.akademiapolscience.pl. Dziękuje za miłe słowa i łapki wchodząc w statystyki z ręka na sercu raz na pół roku widzę że nagrani zrobiły robotę większa niż się spodziewałem. Nie chce zostawić wszystkich tych którzy czerpią wiedzę i będą następne nagrania, krótkie zwięzłe i konkretne, lecz teraz priorytetem jest budowanie firmy wiec i czasu na kanał który miał być hobby tak naprawdę jest mniej. Aleeee…. Czytając to wszytki i widząc ilości wyświetleń filmów na całym kanale wiem że TO, TUTAJ również jest ważne. Dla tych którzy nie inwestują w kompleksowa wiedzę podana na talerzu, niebawem pojawi się seria o podstawach elektryki, tak będzie to Kurs elektryki 🎉 Dziękuje ze jesteś i cenie to naprawdę🫡
O kurde a tego Pana to ja znam z filmików o prefabrykacji szaf. Fajnie tłumaczysz i szczerze to niedawno naszła mnie myśl jaka szkoda, że przestałeś nagrywać.
Po pierwsze należy sobie rozpisać jakie są urządzenia i określić obwody, następnie przeliczyć rozkład na fazy. Dzięki temu można sobie porozkładać obciążenia w miarę równomiernie. Co do lodówki zawsze warto zrobić do niej osobny obwód. Poza tym z tymi 500 W poboru lodówki to Pan zdecydowanie przegiął. Lodówka standardowa ma pobór początkowy około 300 coś W, a w trakcie normalnej pracy pobiera średnio do 100 W mocy. Rolety warto sobie zautomatyzować a nie latać co włącznik. Same włączniki warto mieć dla kontroli manualnej, ale lepiej jest dać sterownik i zautomatyzować np wieczorne zasłanianie, względnie spięte z alarmem.
Witam niebawem zaczynam działać z elektryką ,plan jest żeby puścić samemu okablowanie a do rozdzielnicy wziąć fachowca. Zostawiam suba i mam nadzieję że z pana pomocą ogarnę temat jak trzeba. Pozdrawiam
Świetny materiał do analizy i nauki. Dzięki bardzo za podzielenie się swoją wiedzą. Szacun i powodzenia :) subek poleciał, czekam na kolejne materiały :)
Nie do końca rozumiem zasilania siłą, indukcji, mianowicie czy tam kabel należy wyprowadzić w jakieś gniazdo? Takie gniazda od siły są dosyć grube i obawiam się, że przez to nie do końca spasują meble kuchenne. Czy powinna tam znajdować się puszka natynkowa? Jak to wygląda fachowo? No i jeszcze dopytam odnośnie piekarnika, skąd ten kabel ma iść? On ma mieć zasilanie z tych nablatowych gniazdek? Puścić sobie go w ścianie pod indukcją w formie wystającego przewodu, czy zwykłego gniazdka?
@@pacik19 Cześć, jeśli chodzi o indukcję to tutaj masz linka a.allegroimg.com/original/11f275/5a1da165449d88d1d5890a3ae2d6/EPN-GNIAZDO-DO-PLYT-INDUKCYJNYCH-KUCHENEK-AGD-400V A jeśli chodzi o piekarnik to gniazdo za piekarnikiem, przyzwoicie z klapką. Niech prąd będzie z Tobą ⚡️
Год назад+1
Jak byś polecił obecnie doprowadzenie przewodów, czy robić na jednym obwodzie jedno pomieszczenie tak jak mówisz na filmie, czyli np. pokój - gniazdka i oświetlenie razem? Bo niektórzy zauważyłem oddzielnie robią gniazda i oświetlenie, czyli wtedy w 1 pomieszczeniu dwa obwody?
Cześć Marcin, nie do końca tak mówiłem, chyba że przejęzyczenie, natomiast tak jeden bezpiecznik daję na jedno pomieszczenie jeśli chodzi o gniazda. Oświetlenie jest podzielone na 4 obwody na całym domku, parter północ oraz południe, ciągi komunikacyjne oraz 1 piętro. Możesz jak najbardziej zrobić np dwa trzy pomieszczenia na jednym bezpieczniku ale sumuj moce urządzeń które będą podpięte tak by nie przekroczyły 3600W.
Witam, chcialem zapytać czynie zna ktoś tytułu książki o praktycznym wykonywaniu instalacji elektrycznych, dobrze ilustrowany. Bo to co jest na rynku dobre jest dla wykładowców. Praktyki w nich malutko. Kiedyś kupem tłumaczenie z niemieckiego książki Sam buduję dom. Ronald Meyer perfekt ksiazkat wszystko wyłożone jak koniowi czyli prosto. Żeby coś takiego było o elektryce. W polskich książkach nie znajdziesz jak połączyć w puszkach klatkę schodową, jak zrobić rozdzielnice ze szczegółami co i jak połączyć. Mnie nie interesują wzory tabelki, mnie interesuje prosta sprawa jak podłączyć roznicówke ale nie schemat tylko co gdzie włożyć i skrecic. Teorie zostawmy uczniom w szkołach. I bez mądrowania tylko najlepiej pismem obrazkowym . Zna ktoś takie wydanie? Prosba jest wielka. Gdyby człowiek umial angielski to byłoby po problemie.
Ale zwracam uwagę, że przewodów po kominie się nie prowadzi - bo pokazywałeś na komin i mówiłeś że tak do góry. Źle uczysz ludzi - potem jakiś ktoś tak zrobi.
Super materiał, zawsze takich mi brakowało, a co myslisz o układaniu przewodów w podłodze, ale w korytach, myslę o wygodzie pozniej pod kądem układania styropianu, bo dojezdzam styropianem i na to idzie kolejna warstwa styropianu?
Myśle ze to również dobry pomysł, zwłaszcza montując kanały pełne tak by zaprawa nie dostała się do środka i dokładając do tego peszle w bruzdach daje to fajne możliwości na przyszłość.
Fajny filmik! Pytanie do fachowca będę robić sobie w domu, samemu instaję, prowadzenie przewodów w tynkach odbywa się najczęściej w pionie i w poziomie by ułatwić późniejsze ich namierzanie. Ponieważ mam sufit podwieszany do wiązarów na lekko, czy dopuszczalne jest prowadzić przewody w topografii gwiazdy na tzw skuśkę, czyli w linii prostej do odbiornika czy sterowania mocując pod spodem wiązarów? Oczywiście chodzi o oszczędność materiałów. Podobnie sytuacja z przewodami prowadzonymi w korytkach na chudziaku do gniazdek pod warstwa izolacji i podłogowki gdzie wiertło nigdy się nie pojawi? Pozdrawiam!
#PolAutomation Gdzie podziała się druga część filmu "Jak podzielić obwody elektryczne w domku jednorodzinnym oraz dobrać zabezpieczenia w rozdzielnicy."?
Fajnie tłumaczone widać fachura tylko mam jedno pytanie?czy jest sens dawać 4x1.5 na dwustrefowy włącznik skoro oświetlenie nie potrzebuje uziemienia to można wykorzystać żyłe żółtozieloną jako faze drugiej strefy?
Czyli tyczy się oświetlenia z oprawą jeśli chodzi o halogeny to nie bo robiłem i wszystko jest ok jestem budowlaniec i wykończeniowiec ale elektryka mnie bardzo interesuje
@@michajakubowski880przepisy wymagają PE bezwzględnie wszędzie, poza tym ostatnio coraz więcej opraw potrzebuje uziemienia, a prowadzenie fazy na żółto-zielonym jest zabronione nawet jeśli oznaczysz termokurczakiem
@@simpleit7905 kolego dałeś mi do myślenia🤔. W sumie zabronione to nie jest a jak myślę nad tym głębiej jest to świetny sposób by dodatkowo zabezpieczyć przewody przed budowlańcami czy ekipą od posadzki. Jak najbardziej 👏 Szanuję kreatywne podejście do tematu. Jak widać nie ma jednego złotego sposobu, co nową głową wymyśli coś nowego. Pozdrawiam 👋🏽
Nie do końca zrozumiałem całość pytania, natomiast norma jest 2,5mm2 CU - 16 Amper. Spotykałem niejednokrotnie gdzie na mieszkaniach na starej instalacji aluminiowej 2,5mm2 zasilane były w całości. Wiele czynników ma znaczenie. Powód wymiany jest pewnie taki że zabezpieczenie zadziałało lud działa często. Trzeba by odpowiedzieć sobie na pytanie co powoduje jego zadziałanie.
Przez długi czas słyszałem legęde o tym. Zapobiegawczo, jeśli tynku planowo nie miało iść dużo były bruzdy. Chodź dzisiaj już wiem, że kable widać jeśli powłoka będzie cienka.
Witam, widzę że ten materiał ma już ponad rok, a ja bardzo żadko mam okazję działać na tego typu obiektach że je ładnie nazwę "cywilnymi". Niestety od wczoraj po godzinach ratuję taką instalację robioną przez właścicieli domku! Zacząłem od kuchni bo w sumie tam było najgorzej, niestety wszystko trzeba zrobić od nowa bo miało być TANIEJ... wyjdzie już nie tak TANIO, niestety bo trzeba, zdemontować meble,zerwać płytki i wszystko ułożyć na nowo. Fajnie że ludzie próbują, ale niech skonsultują to co chcą zrobić z elektrykiem robiącym takie instytucje na co dzień, by ocenił i podpowiedział dla tego konkretnego przypadku jak należałoby to zrobić. Mój przypadek jest w śród najbliższych znajomych, którzy odkupili tą nieruchomość od kogoś, więc nie usłyszeli stanowczego: Przepraszam, dziękuję, nie podejmuje tematu. W tym konkretnym przypadku ktoś na siłę chciał zaoszczędzić więc zrobił za mało obwodów, w dodatku na za "cienkim kablu" i to jeszcze w kilku miejscach niechlujnie sztukowanym. W dobie Termomiksów, ekspresów do kawy i innych urządzeń "prądożernych" NIE OSZCZĘDZAJCIE GŁUPIO. Na każdy zestaw gniazd w ścianie puść oddzielny obwód (przynajmniej tym kablem 3x2,5) bo nie wiesz co za pół roku czy rok będzie tam wpięte, planujesz płytę grzewczą puść te 5x4 przynajmniej bo 5x2,5 po dwóch latach ostrej eksploatacji może zacząć się "smażyć" od środka. Stosujcie rurki czy korytka schowane pod tynkiem bo w razie czego nie trzeba będzie tyle kuć i wołać kogoś kto to wykończy i położy na nowo płytki. Nie chcesz ciągnąć aż tylu kabli do kuchni? Z rozdzielni puść coś grubszego (5x6, czy 5x10, z wyłączeniem oświetlenia - ono na innym "kablu") i na miejscu zrób mała rozdzielnię zostawiając w niej przynajmniej te 2-3 miejsca wolne tak na wszelki wypadek. Nie bój się zastosować większej ilości rożnicówek, im ich więcej (2-4 sztuki) tym mniejszy obszar pozbawiony prądu po jej zadziałaniu, bezpieczników kombinowanych (rożnicówka i Es (np.B16) w jednym na urządzenia typu zmywarka, pralka, suszarka czyli tych gdzie spotyka się prąd z wodą w jednym urządzeniu. No i moim zdaniem najważniejsze, najpierw zaplanuj na full wypasie ( nie musisz wszystkiego od razu robić, portfel nie z gumy,zrób trasy z rurek na początku), potem zapytaj 2-4 elektryków (a nie speców od wszystkiego) jak oni to widzą pytając o wycenę a na końcu jak się zdecydujesz to wszystko na papierze zapisz by było wiadomo co kto robił i za co będzie później odpowiadał.
Bardzo obszerna wiadomość Panie Jerzy, dziękuję za zaangażowanie. Większość tego co Pan napisał jest prawdą i zgadzam się z tym w 100%. Tutaj jest przedsmak kursu który jest dostępny w całości w którym to jest dokładnie omówione to co Pan napisał oraz jeszcze więcej. Całość dostępna na www.akademiapolscience.pl
Witaj opcja dostępu online nie wypaliła. Natomiast cały kurs jest dostępny w wersji fizycznej na Pendrive. Ponad 100 GB wiedzy spakowane w kilku godzinnym kursie. Zapraszam do kontaktu email chabielski.marek@polautomation.pl
wszystko ładnie tylko trzeba wziąć pod uwagę że cały dom/mieszkanie też wisi na jakimś bezpieczniku. No i mogę sobie zrobić osobny obwód dla każdego pomieszczenia ale to nie rozwiązuje problemu, a może go jeszcze pogorszyć. Bo co z tego że zrobię sobie dwa obwody, każdy na bezpieczniku np. 10A a całe mieszkanie będzie wisiało na dajmy na to 16A. W jednym obwodzie poleci 9A więc bezpiecznik nie wybije. W drugim obwodzie pobór prądu podskoczy też do 9A, bezpiecznik obwodu też nie wybije, a wybije bezpiecznik główny (ten 16A). To ja już wolę żeby mi wybił bezpiecznik w mieszkaniu niż biegać w nocy po klatce schodowej i szukać bezpiecznika. Jak sama nazwa wskazuje, tu chodzi o bezpieczeństwo, a nie żeby ciągnąć ile się da. Oczywiście robienie całego mieszkania na jednym bezpieczniku też nie jest dobre. Ale skoro poradnik ma być dla początkujących to pewne podstawy trzeba wytłumaczyć, bo ktoś gotów będzie sobie zrobić dziesięć obwodów, każdy na bezpieczniku 10A i sobie pomyśli że może ciągnąć 100A.
Nie do końca Adam masz racje. Jeśli wybijać Ci będzie bezpiecznik w złączu kablowym to znaczy ze masz zbyt małe zabezpieczenia i musisz zwiększyć moc przyłączeniową. Podział daje łatwiejsze namierzanie awarii w przyszłości oraz podczas np. remontów gdzie wyłączysz sobie jedno pomieszczenie remontowane a nie pół domu.
Nie jestem elektrykiem ale wy wprowadzacie ludzi w błąd bo o ile sami mogą sobie zrobić w remontowanym mieszkaniu czy domu to o nowym zapomnij . Kto im dokumentu podpisze do odbioru?? jak sami sobie zrobią
@@adriansosinski6428 Ja wiem ze tak da się zrobić tylko pamiętaj że ktoś kto to podpiszę bierze odpowiedzialność na siebie.Zrobiłbyś tak ??? A malo tego nawet zasilanie do rozdzielnie mówi że możesz sam .??? Za chwilę do sieci każe ludziom się podpinać samemu. Troszkę zdrowego rozsądku, wielu ludzi to ogląda, robi samemu a potem cyrk albo płacz.
Hydraulika najbardziej skoplikowana w kuchni ??? No teraz to d.jebales ,przecież nawet w łazience mamy więcej punktów . Kotłownia !!! Ewentualnie maszynownia bo z takim określeniem też się spotkalem.
@@juliuszkarolak9084 po pierwsze dość często pralka nie jest w lazience a łazience masz prysznic, umywalka lub dwie a czasami i wanna to masz 4 podwójne podejscia ( ciepła, zimna woda ) nie wspomnę o mieszaczach czy desczowniach ,kibelek a w kuchni tylko jedno ciepła ,zimna woda więcej nie potrzebujesz bo zmywarkę rozgałęziacz zimną.
Zgodnie z prawem cała instalacja powinna być robiona przez osobę uprawnioną czyli posiadającą aktualne uprawnienia sep do co najmniej 1kV. Czemu w polszy ludzie nauczyli się, że kabelki to sobie sami zrobią, bo to przecież nic trudnego... A potem wołają elektryków bo coś im wybija, coś nie działa, ledy migają, pralka się resetuje itd.. Już nie mówiąc o bezpieczeństwie i fakcie, że instalacje robisz raz na wiele lat. Zapłacić za paznokcie, rzęsy, kino, kolacje i inne badziewia raz w miesiącu 1500zł to spoko.. Ale zapłacić elektrykom 10tys. za instalację na 30 lat to za dużo.. Polsza
@@hiddennick za 10 tysięcy zrobi to amator ( bez podtekstów ) za dobrze wykonaną instalację na przeciętnym domku to koszt ok 15-20 tysięcy. Ludzie którzy będą się stosowali do tego co mówię, będą mieli ja zrobioną na wysokim poziomie. A co do uprawnień to zalecam zawsze aby na koniec wezwać elektryka który sprawdzi i zrobi pomiary. A już niebawem na www.akademiapolscience.pl pojawi się kurs przygotowujący do egzaminu SEP. Subskrybuj i zdobywaj wiedzę ✌️
Pewnie, nauczajcie ludzi bez zapoznania z odpowiednimi normami, będzie przez to tyle spierdzielonych instalacji że głowa mała, ale super bo na takich ludziach właśnie zarabiam którzy myślą, że potrafią to zrobić. Pamiętajcie że poprawki są dwa razy droższe😉 Oddajcie robotę fachowcowi a nie dziadujecie na wykonawcę
@zino7945 Problemy się zaczynają jak będzie wypadek wypłata polisy itp albo inne np. jak podłączenie łącznika krzyżowego schodowego albo gdzie i kiedy łączyć "ten" :) niebieski z żółto zielonym albo gdzie nie łączyć
10 месяцев назад+1
A jakie normy potrzebujesz, żeby połączyć kabelki?
Już od dawna zauważyłem że elektryka to specyficzne środowisko i połowa uważa się że pozjadało rozumy... a jak kowalski ma podłączyć zwykle gniazdko w domu to takim "fachowym" językiem jest wytłumaczone, że człowiek boi się cokolwiek zrobić i mądrala przychodzi i kasuje kupę siana za punkt. To tak jak z bydowa domu. Robię to na codzień a mimo wszystko jest dużo osób które budują sami i chętnie im podpowiadam. A tak juz nawiasem mówiąc nie raz i nie dwa przy wykończeniówce zdarzało się poprawiać coś po fachowcu "elektryku" 😂
Jesteś mistrzem...super tłumaczysz...
Mega wiedza z życia wzięta. Świetny pomysł, aby to pokazywać na budowanie krok po kroku. Dzięki wielkie!
Dziękuję za kurs. Dobrze się oglądało i dobrze wytłumaczone.
Rozdzielnia zrobiona po mistrzowsku, arcydzieło, tak jak lubię. Serdecznie pozdrawiam.
Dzięki Grzegorz za opinie o kursie, jak widać jest prawdziwy o faktycznie można się z niego sporo nauczyć. 🤝
Gdzie mogę zakupić kurs ??@@polautomation9857
Bardzo dobry materiał, dziękuję !
dziękuję za taki film - super dla mnie
Cześć wszystkim. Jako ze raczej uważam się za osobę która raczej działa niż mówi i śledzi to tez mnie tutaj nie było, a dokładniej w komentarzach.
Kurs oczywiście dotrwał do końca i jest dostępny pod adresem www.akademiapolscience.pl.
Dziękuje za miłe słowa i łapki wchodząc w statystyki z ręka na sercu raz na pół roku widzę że nagrani zrobiły robotę większa niż się spodziewałem.
Nie chce zostawić wszystkich tych którzy czerpią wiedzę i będą następne nagrania, krótkie zwięzłe i konkretne, lecz teraz priorytetem jest budowanie firmy wiec i czasu na kanał który miał być hobby tak naprawdę jest mniej.
Aleeee…. Czytając to wszytki i widząc ilości wyświetleń filmów na całym kanale wiem że TO, TUTAJ również jest ważne.
Dla tych którzy nie inwestują w kompleksowa wiedzę podana na talerzu, niebawem pojawi się seria o podstawach elektryki, tak będzie to Kurs elektryki 🎉
Dziękuje ze jesteś i cenie to naprawdę🫡
w jakiej cenie i gdzie go mogę kupić
@@zm1995 www.akademiapolscience.pl
Jak cena kursu?
Super film... szacunek za wlozoną prace i poswiecony czas na nagranie filmu... Czekamy na dalsze czesci.
Super film, dzięki !
Całkiem spoko film i wreszcie, kuźwa, mogę zasubskrybować Twój / Wasz kanał.
Subek poszedł, ale mega materiał
Fajnie, że jesteś długo Cię nie było.
Dobra robota.
O kurde a tego Pana to ja znam z filmików o prefabrykacji szaf. Fajnie tłumaczysz i szczerze to niedawno naszła mnie myśl jaka szkoda, że przestałeś nagrywać.
Liczę kolejne odcinki tego i inne elektryce - automatyce bo lubię ten kanał pozdrawiam 😜.
Fajny film, szkoda że tylko 1 część. Gdyby faktycznie powstał poradnik krok po kroku pokazujący wszystko, to byłaby to rewelacja.
@@kamiljastrzebski8644 już nie, dzięki. Elektryka w domu już ogarnięta
@@kamiljastrzebski8644 kiełki chcesz za taki kurs?
Kielo
@@kamiljastrzebski8644 jestem zainteresowany
@@kamiljastrzebski8644zainteresowany...
Zapowiada się sensownie.
Świetna robota!! Gratuluję
Po pierwsze należy sobie rozpisać jakie są urządzenia i określić obwody, następnie przeliczyć rozkład na fazy. Dzięki temu można sobie porozkładać obciążenia w miarę równomiernie.
Co do lodówki zawsze warto zrobić do niej osobny obwód. Poza tym z tymi 500 W poboru lodówki to Pan zdecydowanie przegiął. Lodówka standardowa ma pobór początkowy około 300 coś W, a w trakcie normalnej pracy pobiera średnio do 100 W mocy. Rolety warto sobie zautomatyzować a nie latać co włącznik. Same włączniki warto mieć dla kontroli manualnej, ale lepiej jest dać sterownik i zautomatyzować np wieczorne zasłanianie, względnie spięte z alarmem.
Dzięki.
Kibicuje żeby kurs dotrwał do końca :)
super film
Dzięki sąsiad :)
Witam niebawem zaczynam działać z elektryką ,plan jest żeby puścić samemu okablowanie a do rozdzielnicy wziąć fachowca.
Zostawiam suba i mam nadzieję że z pana pomocą ogarnę temat jak trzeba.
Pozdrawiam
Udało się? Ja też zaczynam samemu i nie wiem czy ogarnę
@@polomarcoPL Witam udało się ruclips.net/video/rAkrVuEbl88/видео.htmlsi=IvSeF3l-XZr4xayy
A ja zawsze myślałem że robimy zgodnie z.projektem bo odbioru nie przejdzie a tu proszę można robić wedle uznania . Ups
Świetny materiał do analizy i nauki. Dzięki bardzo za podzielenie się swoją wiedzą. Szacun i powodzenia :) subek poleciał, czekam na kolejne materiały :)
Pozdrawiam z Pieszyc
Zainwestować w mikrofon i można przyjemnie oglądać. 😊
Biorę do siebie 😉
A do piekarnika i do mikrofalówki też po osobnym kablu puścić ?
Jak uzyskac dostep do dalszej czesci bo dobrze sie zapowiada i jakoe koszta
Nie do końca rozumiem zasilania siłą, indukcji, mianowicie czy tam kabel należy wyprowadzić w jakieś gniazdo? Takie gniazda od siły są dosyć grube i obawiam się, że przez to nie do końca spasują meble kuchenne. Czy powinna tam znajdować się puszka natynkowa? Jak to wygląda fachowo?
No i jeszcze dopytam odnośnie piekarnika, skąd ten kabel ma iść? On ma mieć zasilanie z tych nablatowych gniazdek? Puścić sobie go w ścianie pod indukcją w formie wystającego przewodu, czy zwykłego gniazdka?
@@pacik19 Cześć, jeśli chodzi o indukcję to tutaj masz linka a.allegroimg.com/original/11f275/5a1da165449d88d1d5890a3ae2d6/EPN-GNIAZDO-DO-PLYT-INDUKCYJNYCH-KUCHENEK-AGD-400V
A jeśli chodzi o piekarnik to gniazdo za piekarnikiem, przyzwoicie z klapką.
Niech prąd będzie z Tobą ⚡️
Jak byś polecił obecnie doprowadzenie przewodów, czy robić na jednym obwodzie jedno pomieszczenie tak jak mówisz na filmie, czyli np. pokój - gniazdka i oświetlenie razem? Bo niektórzy zauważyłem oddzielnie robią gniazda i oświetlenie, czyli wtedy w 1 pomieszczeniu dwa obwody?
Cześć Marcin, nie do końca tak mówiłem, chyba że przejęzyczenie, natomiast tak jeden bezpiecznik daję na jedno pomieszczenie jeśli chodzi o gniazda. Oświetlenie jest podzielone na 4 obwody na całym domku, parter północ oraz południe, ciągi komunikacyjne oraz 1 piętro. Możesz jak najbardziej zrobić np dwa trzy pomieszczenia na jednym bezpieczniku ale sumuj moce urządzeń które będą podpięte tak by nie przekroczyły 3600W.
Jeden bezpiecznik wystarczy na 2 pokoje bo w pokojach to jest sama drobnica
Witam, chcialem zapytać czynie zna ktoś tytułu książki o praktycznym wykonywaniu instalacji elektrycznych, dobrze ilustrowany. Bo to co jest na rynku dobre jest dla wykładowców. Praktyki w nich malutko. Kiedyś kupem tłumaczenie z niemieckiego książki Sam buduję dom. Ronald Meyer perfekt ksiazkat wszystko wyłożone jak koniowi czyli prosto. Żeby coś takiego było o elektryce. W polskich książkach nie znajdziesz jak połączyć w puszkach klatkę schodową, jak zrobić rozdzielnice ze szczegółami co i jak połączyć. Mnie nie interesują wzory tabelki, mnie interesuje prosta sprawa jak podłączyć roznicówke ale nie schemat tylko co gdzie włożyć i skrecic. Teorie zostawmy uczniom w szkołach. I bez mądrowania tylko najlepiej pismem obrazkowym . Zna ktoś takie wydanie? Prosba jest wielka. Gdyby człowiek umial angielski to byłoby po problemie.
4:30 a to oswietlenie bedzie na dwoch wylacznikavh schodowych bo jak nie to pacjent bedzie wychodzil z kuchni po ciemku.
Ale zwracam uwagę, że przewodów po kominie się nie prowadzi - bo pokazywałeś na komin i mówiłeś że tak do góry. Źle uczysz ludzi - potem jakiś ktoś tak zrobi.
50lat mam na kominie przewod i jakos dalej dziala
Ja mam rozdzielnice na kominie
Czasem nie w kominie ?
Super materiał, zawsze takich mi brakowało, a co myslisz o układaniu przewodów w podłodze, ale w korytach, myslę o wygodzie pozniej pod kądem układania styropianu, bo dojezdzam styropianem i na to idzie kolejna warstwa styropianu?
Myśle ze to również dobry pomysł, zwłaszcza montując kanały pełne tak by zaprawa nie dostała się do środka i dokładając do tego peszle w bruzdach daje to fajne możliwości na przyszłość.
Fajny filmik! Pytanie do fachowca będę robić sobie w domu, samemu instaję, prowadzenie przewodów w tynkach odbywa się najczęściej w pionie i w poziomie by ułatwić późniejsze ich namierzanie. Ponieważ mam sufit podwieszany do wiązarów na lekko, czy dopuszczalne jest prowadzić przewody w topografii gwiazdy na tzw skuśkę, czyli w linii prostej do odbiornika czy sterowania mocując pod spodem wiązarów? Oczywiście chodzi o oszczędność materiałów. Podobnie sytuacja z przewodami prowadzonymi w korytkach na chudziaku do gniazdek pod warstwa izolacji i podłogowki gdzie wiertło nigdy się nie pojawi? Pozdrawiam!
Kupił ktoś ten kurs? Jakieś opinie?
#PolAutomation Gdzie podziała się druga część filmu "Jak podzielić obwody elektryczne w domku jednorodzinnym oraz dobrać zabezpieczenia w rozdzielnicy."?
Czy będzie kontynuacja?
A i tak różnicówki podczas zadziałania wyłączą kilka obwodów naraz, a różnicówki wybijają najczęściej.
RCBO można używać zamiast nadpradowych i roznicowopradowych
zabezpieczyć należy, a ich liczba zależy wyłącznie od zasobności portfela, zachowują przy tym przynajmniej wymagane minimum.
Spoko wprowadzenie i planowanie a część druga jest gdzieś? może chociaż na jakichś dwóch pokojach np. kuchnia, duży pokój i rozdzielnia..
Można prosić o kolejne filmy z rozkładania instalacji ?
akademiapolscience.pl
Fajnie tłumaczone widać fachura tylko mam jedno pytanie?czy jest sens dawać 4x1.5 na dwustrefowy włącznik skoro oświetlenie nie potrzebuje uziemienia to można wykorzystać żyłe żółtozieloną jako faze drugiej strefy?
Część Michał miło słyszeć, dzięki ;) Jeśli oprawa będzie metalowa należy ją uziemić. Nie warto wykorzystywać ochronnej jako fazowej.
Czyli tyczy się oświetlenia z oprawą jeśli chodzi o halogeny to nie bo robiłem i wszystko jest ok jestem budowlaniec i wykończeniowiec ale elektryka mnie bardzo interesuje
@@michajakubowski880przepisy wymagają PE bezwzględnie wszędzie, poza tym ostatnio coraz więcej opraw potrzebuje uziemienia, a prowadzenie fazy na żółto-zielonym jest zabronione nawet jeśli oznaczysz termokurczakiem
@@juliuszkarolak9084ludzie podlaczaja w starym budownictwie i zyja
@@zino7945 ziomeczku, wszyscy znają twoją opinię na temat starego budownictwa, nie musisz tego pisać pod każdym filmem o elektryce
A można zrobić trasy kablowe z korytek plastikowych na dole na chudziaku?
@@simpleit7905 kolego dałeś mi do myślenia🤔. W sumie zabronione to nie jest a jak myślę nad tym głębiej jest to świetny sposób by dodatkowo zabezpieczyć przewody przed budowlańcami czy ekipą od posadzki. Jak najbardziej 👏
Szanuję kreatywne podejście do tematu.
Jak widać nie ma jednego złotego sposobu, co nową głową wymyśli coś nowego. Pozdrawiam 👋🏽
Mozna zamontowac w kochni b20a(bez kuchenki ele.) kiedy kabel 2,5mm² wroci w ten sam bezpiecznik.
Nie do końca zrozumiałem całość pytania, natomiast norma jest 2,5mm2 CU - 16 Amper.
Spotykałem niejednokrotnie gdzie na mieszkaniach na starej instalacji aluminiowej 2,5mm2 zasilane były w całości.
Wiele czynników ma znaczenie.
Powód wymiany jest pewnie taki że zabezpieczenie zadziałało lud działa często. Trzeba by odpowiedzieć sobie na pytanie co powoduje jego zadziałanie.
Czy kurs jest gdzieś jeszcze dostępny? Na podanej stronie nie da się go zamówić.
Mogą być 2 rozwiązania. Strona internetowa w budowie. (Powinno być to napisane) albo oszustwo.
Świetny pomysł! Fajny odcinek 1, kiedy następny?
ile bierzes Pan za robote takiego domku i ile wyszło za materiał ? :)
Witam kiedy dzień 2?
Wiesz mniej wiecej ile pojdzie kabla w metrach na dom 120m2?
3698
Nie ma śladów po kablach które lecą po ścianie a nie w bruzdach na pomalowanych ścianach? Spotkałeś się z takim problemem?
Przez długi czas słyszałem legęde o tym.
Zapobiegawczo, jeśli tynku planowo nie miało iść dużo były bruzdy. Chodź dzisiaj już wiem, że kable widać jeśli powłoka będzie cienka.
Witam, widzę że ten materiał ma już ponad rok, a ja bardzo żadko mam okazję działać na tego typu obiektach że je ładnie nazwę "cywilnymi".
Niestety od wczoraj po godzinach ratuję taką instalację robioną przez właścicieli domku! Zacząłem od kuchni bo w sumie tam było najgorzej, niestety wszystko trzeba zrobić od nowa bo miało być TANIEJ... wyjdzie już nie tak TANIO, niestety bo trzeba, zdemontować meble,zerwać płytki i wszystko ułożyć na nowo.
Fajnie że ludzie próbują, ale niech skonsultują to co chcą zrobić z elektrykiem robiącym takie instytucje na co dzień, by ocenił i podpowiedział dla tego konkretnego przypadku jak należałoby to zrobić.
Mój przypadek jest w śród najbliższych znajomych, którzy odkupili tą nieruchomość od kogoś, więc nie usłyszeli stanowczego: Przepraszam, dziękuję, nie podejmuje tematu.
W tym konkretnym przypadku ktoś na siłę chciał zaoszczędzić więc zrobił za mało obwodów, w dodatku na za "cienkim kablu" i to jeszcze w kilku miejscach niechlujnie sztukowanym. W dobie Termomiksów, ekspresów do kawy i innych urządzeń "prądożernych" NIE OSZCZĘDZAJCIE GŁUPIO. Na każdy zestaw gniazd w ścianie puść oddzielny obwód (przynajmniej tym kablem 3x2,5) bo nie wiesz co za pół roku czy rok będzie tam wpięte, planujesz płytę grzewczą puść te 5x4 przynajmniej bo 5x2,5 po dwóch latach ostrej eksploatacji może zacząć się "smażyć" od środka. Stosujcie rurki czy korytka schowane pod tynkiem bo w razie czego nie trzeba będzie tyle kuć i wołać kogoś kto to wykończy i położy na nowo płytki. Nie chcesz ciągnąć aż tylu kabli do kuchni? Z rozdzielni puść coś grubszego (5x6, czy 5x10, z wyłączeniem oświetlenia - ono na innym "kablu") i na miejscu zrób mała rozdzielnię zostawiając w niej przynajmniej te 2-3 miejsca wolne tak na wszelki wypadek. Nie bój się zastosować większej ilości rożnicówek, im ich więcej (2-4 sztuki) tym mniejszy obszar pozbawiony prądu po jej zadziałaniu, bezpieczników kombinowanych (rożnicówka i Es (np.B16) w jednym na urządzenia typu zmywarka, pralka, suszarka czyli tych gdzie spotyka się prąd z wodą w jednym urządzeniu. No i moim zdaniem najważniejsze, najpierw zaplanuj na full wypasie ( nie musisz wszystkiego od razu robić, portfel nie z gumy,zrób trasy z rurek na początku), potem zapytaj 2-4 elektryków (a nie speców od wszystkiego) jak oni to widzą pytając o wycenę a na końcu jak się zdecydujesz to wszystko na papierze zapisz by było wiadomo co kto robił i za co będzie później odpowiadał.
Bardzo obszerna wiadomość Panie Jerzy, dziękuję za zaangażowanie. Większość tego co Pan napisał jest prawdą i zgadzam się z tym w 100%. Tutaj jest przedsmak kursu który jest dostępny w całości w którym to jest dokładnie omówione to co Pan napisał oraz jeszcze więcej. Całość dostępna na www.akademiapolscience.pl
Przepraszam, a kabel "rezerwowy" z agregatu warto instalować?
Jak najbardziej Panie Prince
Gdzie znaleźć dzień 2 itd ?
👍
Witam mogę jeszcze wykupić dostęp do kursów bo na stronie chyba już się nie da
Witaj opcja dostępu online nie wypaliła. Natomiast cały kurs jest dostępny w wersji fizycznej na Pendrive. Ponad 100 GB wiedzy spakowane w kilku godzinnym kursie. Zapraszam do kontaktu email chabielski.marek@polautomation.pl
@@polautomation9857 napisałem :)
E-mail niepoprawny, czy wiecie może czy da się gdzieś kupić ten kurs w całości ?
wszystko ładnie tylko trzeba wziąć pod uwagę że cały dom/mieszkanie też wisi na jakimś bezpieczniku. No i mogę sobie zrobić osobny obwód dla każdego pomieszczenia ale to nie rozwiązuje problemu, a może go jeszcze pogorszyć. Bo co z tego że zrobię sobie dwa obwody, każdy na bezpieczniku np. 10A a całe mieszkanie będzie wisiało na dajmy na to 16A. W jednym obwodzie poleci 9A więc bezpiecznik nie wybije. W drugim obwodzie pobór prądu podskoczy też do 9A, bezpiecznik obwodu też nie wybije, a wybije bezpiecznik główny (ten 16A). To ja już wolę żeby mi wybił bezpiecznik w mieszkaniu niż biegać w nocy po klatce schodowej i szukać bezpiecznika. Jak sama nazwa wskazuje, tu chodzi o bezpieczeństwo, a nie żeby ciągnąć ile się da. Oczywiście robienie całego mieszkania na jednym bezpieczniku też nie jest dobre. Ale skoro poradnik ma być dla początkujących to pewne podstawy trzeba wytłumaczyć, bo ktoś gotów będzie sobie zrobić dziesięć obwodów, każdy na bezpieczniku 10A i sobie pomyśli że może ciągnąć 100A.
Nie do końca Adam masz racje. Jeśli wybijać Ci będzie bezpiecznik w złączu kablowym to znaczy ze masz zbyt małe zabezpieczenia i musisz zwiększyć moc przyłączeniową. Podział daje łatwiejsze namierzanie awarii w przyszłości oraz podczas np. remontów gdzie wyłączysz sobie jedno pomieszczenie remontowane a nie pół domu.
a piekarnik i mikrofala?
Jeśli nie powiedziałem to najwidoczniej zapomniałem. Lepiej powiedział o tym klientowi nim zamontuje meble ;)
Wssystko robię kablami 1.5 ❤ 2.5 już nie potrzebny prawie nigdy
Nie jestem elektrykiem ale wy wprowadzacie ludzi w błąd bo o ile sami mogą sobie zrobić w remontowanym mieszkaniu czy domu to o nowym zapomnij . Kto im dokumentu podpisze do odbioru?? jak sami sobie zrobią
Bierzesz człowieka tylko do rozdzielni z papierami i tyle, wiadomo gościu nie będzie opisywał tu jak obchodzić przepisy
@@adriansosinski6428 Ja wiem ze tak da się zrobić tylko pamiętaj że ktoś kto to podpiszę bierze odpowiedzialność na siebie.Zrobiłbyś tak ??? A malo tego nawet zasilanie do rozdzielnie mówi że możesz sam .??? Za chwilę do sieci każe ludziom się podpinać samemu. Troszkę zdrowego rozsądku, wielu ludzi to ogląda, robi samemu a potem cyrk albo płacz.
Hydraulika najbardziej skoplikowana w kuchni ??? No teraz to d.jebales ,przecież nawet w łazience mamy więcej punktów . Kotłownia !!! Ewentualnie maszynownia bo z takim określeniem też się spotkalem.
Masz 5 pralek?
@@juliuszkarolak9084 po pierwsze dość często pralka nie jest w lazience a łazience masz prysznic, umywalka lub dwie a czasami i wanna to masz 4 podwójne podejscia ( ciepła, zimna woda ) nie wspomnę o mieszaczach czy desczowniach ,kibelek a w kuchni tylko jedno ciepła ,zimna woda więcej nie potrzebujesz bo zmywarkę rozgałęziacz zimną.
@@adam1974able mój błąd, nie ogarnąłem że o hydraulikę chodziło xD
@@juliuszkarolak9084 zdarza się
Zgodnie z prawem cała instalacja powinna być robiona przez osobę uprawnioną czyli posiadającą aktualne uprawnienia sep do co najmniej 1kV. Czemu w polszy ludzie nauczyli się, że kabelki to sobie sami zrobią, bo to przecież nic trudnego... A potem wołają elektryków bo coś im wybija, coś nie działa, ledy migają, pralka się resetuje itd.. Już nie mówiąc o bezpieczeństwie i fakcie, że instalacje robisz raz na wiele lat. Zapłacić za paznokcie, rzęsy, kino, kolacje i inne badziewia raz w miesiącu 1500zł to spoko.. Ale zapłacić elektrykom 10tys. za instalację na 30 lat to za dużo.. Polsza
@@hiddennick za 10 tysięcy zrobi to amator ( bez podtekstów ) za dobrze wykonaną instalację na przeciętnym domku to koszt ok 15-20 tysięcy. Ludzie którzy będą się stosowali do tego co mówię, będą mieli ja zrobioną na wysokim poziomie. A co do uprawnień to zalecam zawsze aby na koniec wezwać elektryka który sprawdzi i zrobi pomiary.
A już niebawem na www.akademiapolscience.pl pojawi się kurs przygotowujący do egzaminu SEP.
Subskrybuj i zdobywaj wiedzę ✌️
Ty jesteś elektrykiem ? !
wdym?
Trochę za długi film .
Srasznie cicho
Proterm😛 tfu 😁 osadzenie rozdzielni w tym to katorga....
Nie myślcie Janusze elektryki o tych waszych 3x12-18 mod
Pewnie, nauczajcie ludzi bez zapoznania z odpowiednimi normami, będzie przez to tyle spierdzielonych instalacji że głowa mała, ale super bo na takich ludziach właśnie zarabiam którzy myślą, że potrafią to zrobić. Pamiętajcie że poprawki są dwa razy droższe😉 Oddajcie robotę fachowcowi a nie dziadujecie na wykonawcę
Normy jak i sepy to sobie mozna wsadzic w 4litery😂 elektryka jest banalna tylko fachura mydli oczy
@zino7945 Problemy się zaczynają jak będzie wypadek wypłata polisy itp albo inne np. jak podłączenie łącznika krzyżowego schodowego albo gdzie i kiedy łączyć "ten" :) niebieski z żółto zielonym albo gdzie nie łączyć
A jakie normy potrzebujesz, żeby połączyć kabelki?
Znajdź mi elektryka który zna normy xD
Już od dawna zauważyłem że elektryka to specyficzne środowisko i połowa uważa się że pozjadało rozumy... a jak kowalski ma podłączyć zwykle gniazdko w domu to takim "fachowym" językiem jest wytłumaczone, że człowiek boi się cokolwiek zrobić i mądrala przychodzi i kasuje kupę siana za punkt. To tak jak z bydowa domu. Robię to na codzień a mimo wszystko jest dużo osób które budują sami i chętnie im podpowiadam. A tak juz nawiasem mówiąc nie raz i nie dwa przy wykończeniówce zdarzało się poprawiać coś po fachowcu "elektryku" 😂