The Creators of the Fastest Growing Candy Company in Hawai'i | Howsdis ep 27

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 фев 2025

Комментарии • 34

  • @jimmyalisna7782
    @jimmyalisna7782 11 месяцев назад +1

    Mahalo for this we ordered 10 at a time the watermelon 🍉 action

    • @Howsdis
      @Howsdis  11 месяцев назад

      Mahalo for the support!

  • @Lokahi-fo-life
    @Lokahi-fo-life 11 месяцев назад

    I’m the only one seeing a love connection?

  • @heavybyrd
    @heavybyrd 11 месяцев назад +1

    Kamalani Dung is that Lance Dungs daughter?

    • @Howsdis
      @Howsdis  11 месяцев назад

      I’m not sure, I’ll ask her next time I see her!

    • @heavybyrd
      @heavybyrd 11 месяцев назад

      @@Howsdis Rahjah dat Hawaiian Mahalo Ke'akua

  • @arrogantprickly
    @arrogantprickly 9 месяцев назад

    I bought Noms because Trech Kekahuna told me to.

  • @dasik3807
    @dasik3807 10 месяцев назад +1

    audio was low on dis one. commercials break my eardrums

  • @alphap.2482
    @alphap.2482 Год назад +1

    Just placed my order 3 bags 💣

    • @Howsdis
      @Howsdis  Год назад

      Right on! Mahalo!

  • @ChrisParayno
    @ChrisParayno Год назад +1

    Noms is good but too $$$ for my wallet. For the same price you can get the old scool huge bags of "said lihing-lemon peel flavor what ever". Good for them though.

  • @fosterrob44
    @fosterrob44 11 месяцев назад

    If I had EBT No ways I would buy these bags. $12 for six pieces of gushers. Sorrynotsorry

  • @suzannewright8868
    @suzannewright8868 Год назад +2

    Candys are delicious must buy family

    • @Howsdis
      @Howsdis  Год назад +1

      Yes they are! Mahalo for watching!

  • @damokebusdrivah9701
    @damokebusdrivah9701 11 месяцев назад +1

    Had to try dis and it’s Ono but that’s it $5.99 for 1.7oz packs is so overpriced. If Target or Safeway makes a generic brand for half that priced I’d buy the cheaper version in a heartbeat

    • @Howsdis
      @Howsdis  11 месяцев назад

      🤙🏽🤙🏽🤙🏽

  • @fpvkauai
    @fpvkauai Год назад +1

    bring back da coke bottle gummies!!!!

    • @howzit9397
      @howzit9397 Год назад +1

      What? They don’t make that no more? Unreal!! 😂 that was the bomb!! Then chew on the wax

    • @Howsdis
      @Howsdis  Год назад

      dat one get action!

    • @punawelewele
      @punawelewele Год назад

      Cuz, pretty sure I just seen those at Wal-mart. Was either cola or the root beer kine.

  • @Keliiyamashita
    @Keliiyamashita Год назад +1

    Oh and get Chylers beef jerky on here. They got the best crispy jerky out there.

  • @Keliiyamashita
    @Keliiyamashita Год назад +1

    I mean, they just repackaging already trademarked candies and adding li hing and lemon peel… lol. Like every crack seed owner did that last 50 years! lol! But I nutz. Just bought a box of Noms!

  • @34delrosario
    @34delrosario 10 месяцев назад

    😂

  • @dakinekai808
    @dakinekai808 Год назад +1

    Was at swap meet wit my mom guys and had one braddah selling em 1 fo 5. Den I wen call my boi cause he said foodland farms kapolei get on sale. He said 2 fo 9. I wen tell my maddah dat was 3 tents away. Wit my hands 2 4 9.
    She wen go foodland lata and was mad at me cause wasn’t $2.49 each. Den it when hit her. 2 fo 9. I tell.

  • @thesecretplace5635
    @thesecretplace5635 Год назад

    my friend worked over there and he would go on and on about the lemon peel candy until he finally gave me some

  • @leimominanipumehana7104
    @leimominanipumehana7104 Год назад +1

    Nānākuli super always have ❤

  • @lonniem397
    @lonniem397 Год назад

    *promosm*

  • @jamee215
    @jamee215 Год назад +7

    No wayyyyyyy!!! Way too expensive!!! I dunno if ppl just splurge on them or are using EBT or what but to actually pay those prices for reals,…. Nooo way!!! Signed: resident of Wailuku

    • @Islandboiizay
      @Islandboiizay Год назад +4

      Just say your broke

    • @punawelewele
      @punawelewele Год назад +4

      I hate to knock a local company but I agree with you, it's not cheap. And it's so unhealthy. I doubt these girls would have the figures they do if they ate much of their product.

    • @alphap.2482
      @alphap.2482 Год назад

      Just bought 3 bags 🤤.

    • @ChrisParayno
      @ChrisParayno Год назад

      ​@Zaydoespushups a pack of nerds is $1. No way adding lihing powder and lemon peel would add $5-$7 markup.