86. Suburbanizacja i samochodoza, czyli dlaczego amerykańskie miasta wyglądają identycznie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 апр 2022
  • Jak to możliwe, że w kraju tak różnorodnym jak Stany Zjednoczone miasta są zazwyczaj do siebie tak podobne? Wieżowce w centrum, wokół nich morze parkingów, dalej pięciopiętrowe apartamentowce, a dalej niekończące się połacie jednakowych przedmieść? Dlaczego tak trudno odróżnić od siebie Indianapolis od Minneapolis, a Denver od Dallas?
    Mówimy o historii transportu publicznego, o tym dlaczego na potęgę likwidowano w Stanach tramwaje i czy naprawdę był to spisek General Motors? O tym, w jaki sposób ogromne zapotrzebowanie na domy dla wracających z wojny weteranów zmieniło amerykańskie miasta; o ustawie z 1944 roku, która umożliwiła milionom Amerykanów kupno własnego domu i w konsekwencji pomogła stworzyć suburbia, takie jak słynne Levittown na nowojorskiej Long Island.
    Dowiecie się w jaki sposób domek na przedmieściach stał się symbolem amerykańskiego snu, ale też o tym dla kogo ten sen był niedostępny - i dlaczego. Co się stało z centrami miast, kiedy klasa średnia wyniosła się z nich na przedmieścia; co oznaczała „odnowa miast” w latach 50. i 60. i jakie przyniosła skutki? Opowiadamy w jaki sposób powstała słynna amerykańska sieć autostrad; jaką rolę odegrał jej powstaniu generał Eisenhower, a jaką General Motors i dlaczego tysiące kilometrów szerokich dróg przekształciły kraj bardziej, niż ktokolwiek mógł się tego spodziewać.
    Możecie nas słuchać w: Spotify, Podtail, Apple Podcasts, Google Podcasts i RUclips. Jeśli chcecie nas wesprzeć, zapraszamy na patronite.pl/podkastamerykanski
    #podkastamerykanski #suburbia #eisenhower #levittown

Комментарии • 13

  • @alanheraklesalexanderarsal5893
    @alanheraklesalexanderarsal5893 9 часов назад

    Od kiedy słucham wasz podkast mam pewne przemyślenia. USA wydaje mi się teraz takie nieludzkie i smutne, państwo możliwosci (ale dla wybranych, lepszych). Kraj wolności i możliwości, szkoda tylko że niestety czasami kolor skóry lub adres zamieszkania uniemozliwia te wspaniałe rzeczy.

  • @hermanmelville3368
    @hermanmelville3368 Год назад +2

    Bardzo ciekawe!

  • @michalk.sikorski882
    @michalk.sikorski882 6 месяцев назад

    Pozdrawiam serdecznie wszystkich obecnych 🎉❤

  • @wojciechstrzadala2462
    @wojciechstrzadala2462 2 дня назад +1

    By the way, ciekawe kiedy czarna dzielnica była kwitnąca hehe...

    • @podkastamerykanski
      @podkastamerykanski  2 дня назад

      Hehe haha hihi. Pan sobie posłucha naszego odcinka o pogromie w Tulsie i o tym co się stało z kwitnącą czarną dzielnicą, kiedy zaczęła kłuć w oczy białych mieszkańców miasta.

  • @kamilfranuszczyk9677
    @kamilfranuszczyk9677 День назад

    4.00 to żadna teoria spiskowa a fakty .to lobby samochdowe zniszczylo transport zbiorowy jako konkurencji.

  • @jakubpiekut1997
    @jakubpiekut1997 2 года назад +1

    Skoro ludzie są bogatsi to stać ich na mieszkanie na przedmieściach. Inny problem że 80-90% z nich ma te domy na kredyt

    • @ukaszpiegrzyk7522
      @ukaszpiegrzyk7522 2 года назад +4

      to w końcu są bogaci czy nie? xDD

    • @jakubpiekut1997
      @jakubpiekut1997 2 года назад

      @@ukaszpiegrzyk7522 domy są zbyt drogie

    • @infeltk
      @infeltk 2 года назад +2

      Dom na kredyt to nie problem. To co może lepiej odkładać i wynajmować? A później znów odkładać, bo zdrożały, a oszczędności nadszarpnięte inflacją?

  • @Maciex295
    @Maciex295 Месяц назад +1

    Chciałbym mieszkać na takich osiedlach dla mnie Ameryka lat 50 to ideał i te kobiety z lat 50

  • @rafakolano3219
    @rafakolano3219 2 года назад

    Można się tym bardziej czepić kraju nad Wisłą i zapytać: dlaczego nigdy jego społeczeństwo nie zamieszka w domu z podwórkiem, na nieotoczonych murami przedmieściach tylko w ciasnych mieszkalnych klatkach jak dla zwierząt (rodzaju ludzkiego, homo polonis). Wiadomo, że ten kraj nigdy nie pójdzie w ślady USA, tylko dlaczego mieszkania są coraz mniejsze, panuje betonoza, tzw. polska patodeweloperka. Nad tym warto by się zastanowić

    • @infeltk
      @infeltk 2 года назад +6

      ale co tu się zastaanawiać? Mało wolnych terenów, brak podatku katastralnego (zwłaszcza dla nieużytków przetrzymywanych), drogie materiały budowlane, kiepskie przepisy, niska siła nabywcza wciąż, ciągnięcie młodych do dużych miast, brak prawdziwych mieszkań komunalnych.
      W USA dom kosztuje $500k i więcej, to też nie jest mało.