Остър камък е село в Южна България. То се намира в община Харманли, област Хасково.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2025
  • Селото със старо име Сиврикая е в пределите на България от 1885 г. През 1906 г. е преименувано на Остри камък, а през 1966 г. името е осъвременено на Остър камък.
    Според преданието селото е възникнало през турско време и е имало 16 махали. Някои от имената на местности обаче показват, че в землището е имало живот още по-рано. Така например в м. Мантарла имало дялан гроб, в м. Дядо Ангеловия камък е имало римска гробница. При долното кале т.нар. Калемски камък, висок 7 m, на който имало изобразено „човешка и конска стъпка“, както и канал, който водел до реката. По-интересно е на горното кале където още личали следите от крепостта и останки от гробница. Близо до Поляновската поляна е имало стар мост и се смята, че е минавал римски път, водещ към Остър камък. Един от най-важните и интересни обекти тук са долменът „Каменната къща“, който се намира вдясно от пътя към селото, на ок. 500 - 700 m от връх Остър камък. Долменът има запазени само три от стените, като лицевата плоча е липсвала още през 50-те години на XX век. Долмените са забележителни паметници на тракийската култура и са разпространени само в Странджа, Сакар и съвсем малко в Източните Родопи в района на рида Хуйлата, при селата Остър камък, Иваново и Брягово. Учените са установили, че в м. Черковище, на 2 km южно от Олу дере е съществувало римско селище. На самия връх Остър камък се намират изобилно парчета от съдове и замазка на жилища, които позволяват да се каже, че там е имало живот още към X век пр.н.е. Ако проследим имената на други местности, можем да открием и други страни от живота на селото. Така например при Шарап дере е бил големият Бахчеванов кладенец, който вече е изчезнал. Според легендата, когато турците бягали пред настъпващата руска армия те изсипали тук всичко ценно, което имали, като се надявали, че един ден ще се върнат да си го приберат. Между Остър камък и Ратьовица на 24 май се провеждал годишният панаир на селото, където се стичали всички родове. В месността Пънковите камъни има голяма пещера, а в самото село се намира вековен дъб, за който се смята, че е на 700 години. Кредитна кооперация „Селяк“ е основана през 1934 година.

Комментарии • 8

  • @EUROSOLCARGO-x6e
    @EUROSOLCARGO-x6e 9 месяцев назад +2

    Kato voinik v Harmanli mi e mnogo poznat Oostar kamak!!!

  • @ПетяМишовска-ь5б
    @ПетяМишовска-ь5б 10 месяцев назад +2

    Хубаво видео, имахме къща в Остър камък но я продадохме преди години .Направете още клипове може ли да снимате улицата като идваш от главния път кметството е в дясно и като го подминеш малко в ляво завоя после пак надясно да снимате тази улица😊😊

    • @cvettisha
      @cvettisha  9 месяцев назад

      другия пут ще снимам

    • @ПетяМишовска-ь5б
      @ПетяМишовска-ь5б 9 месяцев назад

      Добре много благодаря ще чакам като снимате пишете да гледам

  • @СнежанаЙорданова-э1и
    @СнежанаЙорданова-э1и 9 месяцев назад +2

    Много ми беше интересно. Този край не ми е познат, но в половината от клипа гледах асфалт за съжаление, а исках нещо повече. За хората живеещи или родени там е познато, но за останалите не е много информативно.

    • @cvettisha
      @cvettisha  9 месяцев назад

      Здравей радвам се че ви е харесал клипа.Селото е малко има само две улици.Разгледайте и другите клипове в канала

  • @georgigeorgiev2299
    @georgigeorgiev2299 10 месяцев назад +3

    Бях казармата в Харманли и съм го посещавал полигон-корен