до изоставеното село Манастирище в планина Понор

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 ноя 2024

Комментарии •

  • @SLAVI88
    @SLAVI88 6 месяцев назад +11

    Много хубаво видео. Благодаря ви !

  • @zhivkomarinov5449
    @zhivkomarinov5449 7 месяцев назад +13

    Страхотно видео! Много ми харесва как разказваш.

  • @Янка-щ3о
    @Янка-щ3о 4 месяца назад +1

    Интересно. Видео. Реалност. В. България. Колко. Много. История. Крият. Такива. Места. Благодаря. Ти

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  4 месяца назад

      благодаря за коментара! :)

    • @РуменГелов
      @РуменГелов 4 месяца назад

      Здравейте може ли да се свържа с Вас.​@@planinski_priklucheniya

  • @ЕмилГеоргиев-ы2п
    @ЕмилГеоргиев-ы2п 6 месяцев назад +3

    Много интересно видео! И аз имам корени от това село - имаме вече паднала къща, там. Всъщност и баща ми, който е на 75 години е учил в училището, намиращо се в Раетската махала. В миналото сегашния ловен заслон Бай Йосо беше магазини дядо ми е бил магазинер в него. Бих се радвал да направиш видео и за Загъжене - и там имам корени.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +2

      много инетересно! Значи вашият дядо е учил в училището в края на 50-те, началото на 60-те години. Не съм намерил информация за това, кога училищата в Манастирище са затворили. Сигурно в края на 60-те това вече се е случило, или в началото на 70-те. Благодаря Ви и за информацията за заслона, винаги ми е интересно да науча такава информация. Аз дори съм се чудил, дали оная къща до кръста (с пътната карта) не е било магазин, защото е по-различна и вътре има доста неща. В Загъжене съм се разхождал много пъти, тази пролет за пръв път видях и двете гробища в селото, но тогава не съм снимал. Хубавото в Загъжене е това, че всъщност в селото няма такива изоставени къщи, каквито има в Бърдо и Манастирище, дори в Кукерова махала къщата до скалната арка се поддържа, камо ли в горните части при асфалтовия път. В махалата при старата църква има строителство, ремонтират стари къщи, строят нови (точно то кръста Св. Св. Константин и Елена), видях и един мъж, който изграждаше дувар по стария начин - с напасване на камъни, без цимент.

  • @-G0G0-
    @-G0G0- 7 месяцев назад +2

    Благодаря! И аз изследвам така.

    • @НиколайПетров-я9ю
      @НиколайПетров-я9ю 7 месяцев назад

      Кво търсиш по тия къщи, та ги обикаляш подред.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +1

      мерси! само тази пролет се сетих да снимам, иначе обикалям така от години :)

  • @komita00
    @komita00 2 месяца назад +2

    Добар контент. Имаш чуден акцент.

  • @IlievaYolina
    @IlievaYolina 6 месяцев назад +5

    Здравейте, много интересна информация. В махалите на с. Искрец има няколко оброчни кръста.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +1

      здравейте! В махалите на Искрец за сега съм открил 33 оброчни места! А кръстовете са още повече, защото на някои места има по 2 кръста един до друг. Със сигурност има още, така че се разхождам и откривам нови :)

  • @-G0G0-
    @-G0G0- 7 месяцев назад +3

    Много хубаво видео!

  • @svetoslavpetrov812
    @svetoslavpetrov812 6 месяцев назад +5

    Тъжна история са тия къщи. Особено обруганото гробище. 😢

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +1

      да, това с гробището не мога да го разбера. Това са били много бедни хора, животновъди, какво са очаквали тези иманяри да открият... в същата планина има гробище на село Бракьовци (старото село, което е било високо в планината, не сегашното). И то е разкопано и кръстовете са почупени...

    • @ИванДраганПеткан
      @ИванДраганПеткан 9 дней назад

      @@planinski_priklucheniya По интересно е гробището до мах.Бърдо посока Равнище, над мах.Бърдо по пътя от дясната му страна мисля ,че се казваше голяма могила има гробище разкопано от иманяри и то май с добри резултати!Гробище и то много голямо има и над Войнишка махала,голото място над махалата билото на Понор е гробище,гробище има и след мандрата на Брезе от ляво на пътя за Келемеровци,гробище има и мах. Рецка кто тръгнеш от бай Йосо посока запад северо запад след големите камъни по пътя от ляво на пътя ако се загледаш ще видиш кръстовете!

  • @MilenBoev-j6j
    @MilenBoev-j6j 6 месяцев назад +4

    Може ли ваши телефонен номер за връзка с вас

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +1

      здравейте, може да ми пишете на contact@pavelpronin.com

  • @chavdarkarov1557
    @chavdarkarov1557 Месяц назад

    Човк.. ходи из Родопите щом те интересуват такива села и оброчни неща... там има такива села и махали наистина сус стари къщи и зидарии от камък какво ми обикаляш тук покрай София не че е лошоо ноо в Родопите наистина е друго например с. Дядовци община Ардино или Егри дере по старото име. Там според мен ще ти е по интересно

  • @Gerilin0806
    @Gerilin0806 5 месяцев назад +1

    Много интересно видео. Разказвате увлекателно. А защо всъщност търсите кръстове? Религиозен ли сте?

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  5 месяцев назад +1

      търсенето започна случайно, обикалям из тези места и виждах все повече кръстове и започнах да ги отбелязвам. за мен са спомен за онези хора, които са живяли високо по планините край пролома на река Искър. Аз лично изобщо не съм религиозен, но разбирам тяхната потребност към вярата и традициите.

  • @ВасилВасилев-р1в
    @ВасилВасилев-р1в 7 месяцев назад +3

    След махала Манастирище, е махала Скривена,също е
    иинтересна.След махала Скривена посока село Гинци е махала Полеглица.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад

      да, в тази част има доста за проучване, много стари и изоставени махали.

  • @kristianakrystanova9563
    @kristianakrystanova9563 6 месяцев назад +5

    Аз съм наследник на къщата , в която намерихте вестниците Отечествен фронт и къщата, в която влизаха крадци и Вие не посмяхте да влезете., защото има календар от 2013год.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +4

      интересно! кога последно бяхте по тези места? Вие ли подредихте вестниците? Бяха подредени един върху друг много внимателно. Иначе вратата е разбита и стои отворено, мисля, че дори липсва изцяло. Двете къщи се намират в различни махали - едната е в Раетската (с Отечествен фронт), а другата е във Войнишката - под училището, тоест на известно разстояние една от друга. Имахте роднини и в двете махали? Втората за сега изглежда здрава, аз вързах тел от катинара към дръжката, да не се отваря и да не влизат дивите животни. Ако имате снимки или спомени от тези места, с удоволствие бих ги погледнал/видял. Редовно се разходждам из тези места, не знам дали тези стари къщи могат да се поддържат, сигурно изискват голям ресурс. Като цяло мисля, че вече не се обират тези стари къщи, каквото са откраднали през 90-те и 00-те, това е. Ако ги затваряте с катинар, мисля, че могат да стоят така с години.

    • @kristianakrystanova9563
      @kristianakrystanova9563 6 месяцев назад +2

      Здравейте. Прадядо ми е от Рецката махала, но там къщата се срути още преди години. Вестниците не съм ги подреждала аз, но съпругът ми често ходи на лов и влиза в къщата. Другата къща във Войнишката махала е на баба ми, лятото я обраха пак. Изнесоха всички завивки и одеяла, даже една стара печка се бяха опитали да изнесат, но я бяха изоставили в двора. Често наминаваме и там да видим какво става, но през известен период, когато има дърводобив в района, дърварите я разбиват и просто няма смисъл да правим каквото и да било. Засега поддържаме единствено къщата в Мало Равнище над село Бучин проход.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  5 месяцев назад +2

      @@kristianakrystanova9563 извинявам се, само сега видях отговора Ви. много тъжно е това с разбиването, мислех, че вече са спряли, но изглежда, че съм грешил... жалко, че няма как да се поддържат тези къщи и че това е съдбата им...

  • @nikolaytsintsarski6173
    @nikolaytsintsarski6173 10 дней назад +1

    Само с определението "много тежък живот" не съм съгласен. Напротив животът е по-суров, но по-лесен за живеене.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  9 дней назад

      трудно ми е дори да представя как са живяли в тези условия, за мен изглежда тежък техният живот, но тези хора така са живяли от поколения и за тях това беше нормално. свикнал със съвремените удобства, сигурно не бих могъл да живея така и на мен изглежда тежко.

  • @MilenaBaykoff
    @MilenaBaykoff 3 месяца назад +1

    Едната махала не е ли "ВойнУшка"? Доколкото знам между войници и войнУци има разлика.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  3 месяца назад

      здравейте! в книгата си за селата от селищната област на Искърския Пролом от 1943-та година, Любомир Динев изписва името на махалата като "Войничка", с буква Ч на мястото на сегашното Ш. Втората махала е написана като Раетска. Вече после на различни карти втората махала понякога е изписвана като Раецка или дори Раешка. Относно Войнишката, това пише Л.Динев "...става ясно, че една аст от селяните били привилигировани, като били освободени от данъци, но е трябвало да изпращат войници..." и още "... тъй като турците искали да отделят едните от другите, те задължили раетците да се заселят на куп на друго място в селското землище. Новото село било построено около 1870 година при сегашното селско училище в Раетската махала. В това село те са били принудени от турците да живеят през лятото, а през зимата всички са живеели по своите пояти". В други източници, които съм намирал, от началото на 20-ти век, махалите пак са две - Раетска и Войнич(ш)ка.

  • @ивакаНиколов
    @ивакаНиколов 12 дней назад +1

    поздрави познах че сте Павел Пронин

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  12 дней назад +1

      поздрави. аз съм, кой друг обикаля из тези места и пише за тях, малко сме :)

  • @rositsaivanova4204
    @rositsaivanova4204 5 месяцев назад +2

    Наистина, интересно,това окачената бродерия на стените са ковьори

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  5 месяцев назад +2

      мерси, не знаех правилната дума, а ги виждам почти по всички стари и изоставени къщи.

  • @БориславДинин
    @БориславДинин 6 месяцев назад +5

    Сега в kakво състояние са селата та обвиняваш комунистите другарю

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +2

      ако идеята беше да изгонят хората от планинските села през 1950-те - справили са се прекрасно с тази цел.

    • @hadzapi
      @hadzapi 3 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya, никой не ги е гонил, а самите те са напускали. С образованието, младите хора не искат вече да се връщат на село. Масово средното образование е било по градовете - малки и големи. През годините на соц-а, след завършен техникум или Висше образование имаше по 3 години разпределение.
      И, установили се вече в града, младите не са се връщали на село, само в редки случаи. Когато бабите, дядовците и родителите са си заминали, вече е нямало кой да посещават и така... къщите в отдалечените махали, до които не е имало път-асфалт, постепенно обезлюдяват.

  • @РуменГелов
    @РуменГелов 4 месяца назад

    Може ли да се свържа с вас.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  4 месяца назад

      Здравейте! Разбира се, може да ми пишете на contact@pavelpronin.com

  • @МаринаНеделчева-й4з
    @МаринаНеделчева-й4з 5 месяцев назад +1

    Tova e svqto mqsto

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  5 месяцев назад

      да, името не е случайно. според някои източници, в тази част на планината имаше манастири, разрушени по време на османското робство. а оброците са сложени на места, където някога са били тези манастири.

  • @НиколайБързанов
    @НиколайБързанов 3 месяца назад

    Немога да разбера за какво се възхищаваше за срутените къщи

    • @DoliaStefanova-nk7hb
      @DoliaStefanova-nk7hb 2 месяца назад +1

      Това е история и човешки съдби.

  • @gabrielatodorova5781
    @gabrielatodorova5781 5 месяцев назад +1

    Nevidiax kade e vodata

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  5 месяцев назад

      не разбрах какво имате предвид. ако говорите за източниците и изворите край махалите, има ги, ама са ходили по 100-200 метра до тях.

  • @ИванДраганПеткан
    @ИванДраганПеткан 9 дней назад

    Като правиш тия клипове какво искаш да покажеш не те разбирам!!

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  9 дней назад +1

      обичам да се разхождам из тези места и реших да ги споделя. вече кой какво вижда - зависи от човека. има коментари в стила "до това води демокрацията" - с това не съм съгласен, други обвиняват периода 44-89-та, което е по-правилно по моята преценка. но като цяло се старая да оставям мнението ми за себе си и просто показвам тези места, защото къщите се разрушават, а някога тук са живяли хора и аз ги документирам, докато още има какво. след няколко години много от къщите в тези клипове вече ще са се срутили и ще останат само тук.

  • @yoana-k4k
    @yoana-k4k 7 месяцев назад +1

    Защо са ги изоставе ни

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  6 месяцев назад +1

      няма един общ отговор. все пак по цял свят селата се изоставят в ползата на градовете. но специално Манастирище се обезлюди от 680 на 101 човек в рамките на няколко години защото в края на 50-те години са извършили одържавяване на земите и животните и хората просто изоставиха селата за по-добър живот в по-големите села и градове и вече няма кой да живее на такива места в трудни планински условия. а за последните жители на такива села, 90-те години бяха ужасни, защото тогава започнаха и обирите и разбиваха къщите. така тези места не успяха да се развият дори като вилни зони.

    • @Una_personaNAPOLETANA
      @Una_personaNAPOLETANA 5 месяцев назад

      много интере сно

  • @ИванДраганПеткан
    @ИванДраганПеткан 9 дней назад

    А ти би ли живял в тия условия??И после не се чуди защо е била толкова голяма неграмотноста!!!

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  9 дней назад +1

      не знам защо ме нападате, аз не си представям, как са живяли тези хора, според мен заслужават уважение и възхищение, аз, разбира се, не бих могъл да живея така. за мен е интересно как са живяли, за това и документирам. според мен такъв живот е изгубен за винаги, за доброто или за лошото.

    • @ИванДраганПеткан
      @ИванДраганПеткан 9 дней назад

      @@planinski_priklucheniya Та ти на това живот ли му казваш,не виждаш ли ,че са живяли като скотове!!

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  9 дней назад

      Вие доста знаете за тези места,. от някое от селата от пролома на река Искър ли сте?

    • @ИванДраганПеткан
      @ИванДраганПеткан 9 дней назад

      @@planinski_priklucheniya А вие от къде сте като се интересувате за този район???

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya  9 дней назад +1

      в София живея, влюбих се в тези места през 2008-ма година, когато за пръв път се разходих над Гара Лакатник и така от тогава обикалям, защото ми харесва.