Планински Приключения
Планински Приключения
  • Видео 15
  • Просмотров 60 678
в търсене на изоставените махали на село Луково
Разходка из Софийската Планина през землището на село Луково в пролома на река Искър. Посещение на заличените, обезлюдените, напуснатите, разграбени и изоставени махали на селото при връх Гола Глава. По време на тази разходка посетих махалите Турската Могила, Ачанова Преслоп, Гола Глава и най-интересната от тях - Ечемище. Махала Ечемище е най-далечната от центъра на селото махала, къщите се разпадат след няколко зими от тях ще остане само купчина от камъни. В една от къщите на Ечемище открих стари тетрадки, учебници и снимки от семейство Войнови. Учебници от 1920-те години! Ако някой е наследник на тези къщи, които съм снимал и не смята, че е редно те да се показват във видеото, моля да м...
Просмотров: 16 673

Видео

до обезлюдената планинска махала Бърдо на село Брезе
Просмотров 11 тыс.4 месяца назад
Разходка в планина Понор до изоставената и разграбената махала Бърдо, намираща се високо в планината над село Брезе. Някога електрифицирана, сега напълно забравена, зарасла и с разрушаващи се къщи, в които до началото на 2000-те години все още имаше последни обитатели. Както одържавяването от края на 1950-те години, прогонило хора от родните им места, така и периода от 1990-те, беше решаващ за ...
до изоставеното село Манастирище в планина Понор
Просмотров 26 тыс.4 месяца назад
Разходка в планина Понор до махалите на напълно обезлюденото село Манастирище, което умря след одържавяването на земите в края на 1950-те, когато населението намаля от 680 човека през 1941-ва година на 101 през 1965-та (и 25 през 1985-та). Посещение на къщите в махалите Раетска и Войнишката. Оброчни места от селото, както и двете стари изоставени гробища. Изкачване на връх Попова могила. Разход...
от Батулия до връх Чукава през Буковец
Просмотров 1,6 тыс.4 месяца назад
35 км разходка в Голема Планина през махалите на Батулия и Буковец. Изкачване на първенеца на Голема Планина - връх Чукава. Посещение на стари изоставени къщи и Оброчни Места.
от Своге до Гара Бов през Добърчин, Меча Поляна и връх Була
Просмотров 2,2 тыс.4 месяца назад
30 км разходка в планина Понор от ЖП гара Своге, през махалите Старо Село и Домишлярете, село Добърчин - махалите Елова Река, Величковци, Петковци, Лиляшковци, изоставеното село Меча Поляна и панорамни гледки от връх Була. Посещение на 13 оброчни места! Влизане в изоставени къщи в Меча Поляна. Слизане до Гара Бов по зарастваща пътека от село Заселе. 30 км / 1400 метра денивелация. Април 2024 GP...
от Левище до Реброво през Тръстеная и Издремец
Просмотров 1,4 тыс.4 месяца назад
35.7 км разходка през Голема Планина от жп спирка Левище до жп гара Реброво през махалите на Левище, връх Ручева Глава, хижа Тръстеная, скали ушите при връх Издремец, връх Лиляка, връх Високата Чукла, Бранска Чукла, Кръстец, махала Кръстец на Буковец и махала Църквище на Батулия. Общо около 1700 метра денивелация и около 9 часа ходене.
European Pine Marten and Jackal eat meat at night in the woods. Trail camera in Bulgaria
Просмотров 1527 месяцев назад
Златка намери вкусно пилешко за вечеря, но този път остана нещо вкусно и за чакала. Другите животни - лисицата, язовецът и сърната останаха гладни ( не че е имало нещо за сърната така или иначе).
Fox poops in the forest at night. Trail camera in Bulgaria
Просмотров 1717 месяцев назад
Лисица, минаваща край фотокапан, е решила, че мястото е подходящо за отделянето на изпражненията върху планинската пътека, по която минават различни животи, живущи в Голема Планина над село Батулия.
European Pine Marten, Jackals, Fox, Badger, Wood Mouse and a Roe Deer walk in the woods. Bulgaria.
Просмотров 2937 месяцев назад
Различни представители на старопланинската фауна в горите на село Батулия в Голема Планина. Оставих малко храна - пилешко месо и кучешки салам край пътеката на животните, но хитрата златка е изяла всичко още първата нощ и не остави нищо, освен мириса на месото за другите животни, които са минали по пътеката - няколко чакала (поне 3), язовец, лисица и мишка. Сърничката, разбира се, нямаше да яде...
Badger in the Balkan Mountains of Bulgaria
Просмотров 1267 месяцев назад
Поредна интересна "среща" на Пътеката над село Батулия в Голема Планина, по която минават чакали, европейски диви котки, сърни, златки, лисици и мишки. Този път успях да снимам европейски язовец.
Jackal eating chicken meat in the Balkan Mountains, Bulgaria.
Просмотров 4838 месяцев назад
Шест дена от живота на един чакал от Голема Планина (дял на Стара Планина) над село Батулия. Сложих този фотокапан на пътека, която открих в гората и по която, предполагах, че минават сърни. Оказа се, че пътеката е на чакалите, които слизат до селото от планината. Оставих пилешко месо край пътеката, което чакалът надуши още първата нощ, но му трябваха още 13 часа преди да се престраши да го изя...
European Wildcat caught on a trail camera in Bulgaria
Просмотров 2868 месяцев назад
За съжаление котката беше много близо до камерата и лицето й е бяло на видеото, но си е дива котка, точно такава, каквато има на снимка във википедия в статията за дивите котки. В края на видеото се вижда, че връхчето на опашката й е черно. Иначе си прилича на добре охранена домашна котка, но е типичен представител на дива котка, каквито живеят в горите на България.
European Pine Marten eating a banana in the Balkan Mountains
Просмотров 1648 месяцев назад
Любопитна златка намери вкусна храна, закачена върху ниско дърво и хапва с голямо удоволствие. Голема Планина, землището на село Батулия.
Две Златки над село Батулия. Ноември 2023. Фотокапан
Просмотров 1048 месяцев назад
Две златки в едно видео до извор над село Батулия, снимано с фотокапан през нощта.
Златка над село Реброво. Октомври 2022. Фотокапан
Просмотров 1428 месяцев назад
Любопитна златка търси нещо в шума до връх Чуклата в землището на село Реброво, Голема Планина, проломът на река Искър.

Комментарии

  • @НиколайБързанов
    @НиколайБързанов 18 дней назад

    Немога да разбера за какво се възхищаваше за срутените къщи

  • @lyudmildimitrov1948
    @lyudmildimitrov1948 20 дней назад

    старо село е квартал на Своге

  • @user-up2nt6mh9j
    @user-up2nt6mh9j 25 дней назад

    В село Луково вила има Константин Цветков,от Надежда 1 в София.Този човек обира всички вили в района!

  • @MilenaBaykoff
    @MilenaBaykoff Месяц назад

    Едната махала не е ли "ВойнУшка"? Доколкото знам между войници и войнУци има разлика.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      здравейте! в книгата си за селата от селищната област на Искърския Пролом от 1943-та година, Любомир Динев изписва името на махалата като "Войничка", с буква Ч на мястото на сегашното Ш. Втората махала е написана като Раетска. Вече после на различни карти втората махала понякога е изписвана като Раецка или дори Раешка. Относно Войнишката, това пише Л.Динев "...става ясно, че една аст от селяните били привилигировани, като били освободени от данъци, но е трябвало да изпращат войници..." и още "... тъй като турците искали да отделят едните от другите, те задължили раетците да се заселят на куп на друго място в селското землище. Новото село било построено около 1870 година при сегашното селско училище в Раетската махала. В това село те са били принудени от турците да живеят през лятото, а през зимата всички са живеели по своите пояти". В други източници, които съм намирал, от началото на 20-ти век, махалите пак са две - Раетска и Войнич(ш)ка.

  • @user-jk2km2ur2o
    @user-jk2km2ur2o Месяц назад

    Аз съм от Чибаовци като ходиш така не те ли е страх от кърлежи има ли ги

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      Здравейте! До сега не съм срещал кърлежи... но това е защото не ходя по тези места през летните месеци. За това видео съм ходил по изключение - в края на май, обикновено обикалям из тези планини от октомври до април. През лятото пътеките, пътища, оброчни кръстове и старите къщи не се личат в зелената гора.

  • @momchilyordanov8190
    @momchilyordanov8190 Месяц назад

    Тъжно е, че хората от тези селца нямат никаква памет за населените места. Винаги ми е правило впечатление, как в други държави пазят подробни регистри от векове. Най-често в църквата може да се проследи поколения назад кой е живял, с какво се е занимавал, какво семейство е имал. А тук - никаква история не са писали. Все едно никога не е било. Моят дядо е от Буковец. Като дете ме водеха там родителите ми. Но сега селото е практически напълно изоставено. На книга се води, че има някакви постоянни жители. Може и да има такива, то като територия е огромно. Но там, откъдето е моето семейство, постоянни жители няма. И нищо не е останало като памет за мястото и неговата история.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      да, тъжно е това, как нищо не се пази. И докато имотите може да се трудни за поддръжка, спомените и фактите не са, а и това не се прави. Има фейсбук група за село Буковец, в нея от време на време качват стари снимки или информация. Много сте прав с това "А тук - никаква история не са писали. Все едно никога не е било. " Наистина. Като чета, как в някои села, където сега няма никакъв живот, през 1930-те години са живяли хиляди хора, направо е трудно да повярвам. И всички те са имали деца, внуци, всички са някъде по света, а имотите стоят забравени. В Буковец има страшно много за проучване, землището е огромно.

  • @hadzapi
    @hadzapi Месяц назад

    Като гледам тези оставени снимки, стенните килимчета и други подобни, то са си за музей. Защо не ги събирате и не ги занесете такива стари снимки в Държавния архив На ул. "Московска", може да им се зарадват много. Това е история и да се запазят. А килимчетата от стените - в Етнографския?

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      всички тези къщи имат наследници, реално те са били посещавани още преди 10-15 години. Не мисля, че тези неща са стари, а и дори да са, не изнасям нищо, само гледам :) Все пак мисля, че тези стари къщи са паметници и трябва да се пазят. Те показват това, което вече не съществува, жалко е, че те се разрушават пред очите ми. По тази причина и реших да ги снимам, поне да ги документирам.

  • @gabrielatodorova5781
    @gabrielatodorova5781 Месяц назад

    Moiata baba e ot rebrovo maxala nreclon

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      Реброво е доста голямо село. Исторически е било от западната страна на пролома, от сегашните Владо Тричков чак до сегашния Томпсън. От източната страна е било Луково. Сега пък границите са доста по-различни и Реброво е и от двете страни на реката. Не се сещам за махалата, която написахте, може би я написахте грешно?

  • @Transcapital-x4j
    @Transcapital-x4j Месяц назад

    Имате силен руски акцент.

  • @user-rz5uq9hj8b
    @user-rz5uq9hj8b Месяц назад

    Може ли да се свържа с вас.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      Здравейте! Разбира се, може да ми пишете на contact@pavelpronin.com

  • @user-vt8ge1ip2l
    @user-vt8ge1ip2l Месяц назад

    Аз съм от село Луково Бкагодаря за орекрасното видео

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      благодаря Ви за коментара :) Луково е чудесно село с много дълга история!

  • @alexpantchev8418
    @alexpantchev8418 Месяц назад

    Приятелю,за това аз и семейството ми се изселихме в Щатите. Заради мръсници комунисти и зависчии,мизерници и простаци ни загина селото...ВЛАХИ Благоевградско. Когато ходя в България и аз така печално гледам и си спомням за хората които последни живяхме хубавите мигове в Махала Полена....и си спомням как баща ми казваше че гробището под нас е на деца и хора които не са имали как да ги откарат в Влахи. Чак след 35 години разбрах че това са гробищата на Полковник Янков и неговата чета избита от Турците

  • @alexpantchev8418
    @alexpantchev8418 Месяц назад

    Най голямото проучване става сега от Dundee presses metals international.... на които Българските продажници като Кирил Петков и Асен Василев им дадоха правото да изследват тази част от планината за ЗЛАТО. Повярвайте ще ни откраднат всички ресурси под носа заради продажни БЪЛГАРСКИ ПОЛИТИЦИ

  • @alexpantchev8418
    @alexpantchev8418 Месяц назад

    Губи ви се българския език,личи че живеете извън България

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      Съгласен съм, за това и не съм снимал видеа, притеснявах се от акцента или някоя друга грешка тук-там, ама в крайна сметка все пак реших да ги правя. Българският език не ми е родният език, от това идват тези грешки.

    • @alexpantchev8418
      @alexpantchev8418 Месяц назад

      @@planinski_priklucheniya поне си се научил да говориш български. Аз съм в Щатите и съм учител по български език на моите деца и внуци. Английския ми е с български акцент,а на децата българския им е с Английски акцент. Няма по хубаво да говориш много езици,като се случи като мен искал не искал трябваше да говоря испански език за да се разберем с клиентите в Тексас

  • @user-yg6jn5ru9z
    @user-yg6jn5ru9z Месяц назад

    Тази колективизация за която говориш и одържавяването на земите направиха 9 милиона Българи да ти споделя че маи идея си нямаш сега селата който гледаш опразнени не там а големите от 30 г ги няма да знаеш .

  • @borislav_georgiev
    @borislav_georgiev Месяц назад

    Благодаря Ви за това което правите и споделяте с нас!

  • @nevenkabondova637
    @nevenkabondova637 2 месяца назад

    Публикацията е от два месеца,съжалявам,че сега случих на вашите клипове.И си мисля,че вие сте последният посетител на тези старини,които изживяват последните мигове на тази земя.Навестявайте ги...защото чрез вашите очи живите хора,чиито спомени са останали там,всепак,ще имат възможност да се сбогуват стях.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      благодаря Ви! :) Надявам се, че все пак някои къщи могат да ги възстановят като вили и да ги поддържат, но ако съм честен, това едва ли ще се случи ;(

  • @ScatteringCrows
    @ScatteringCrows 2 месяца назад

    Страхотно, но моля Ви, взимайте с Вас снимките и книжките. Оставянето им там означава, че просто ще изгният и ще изчезнат окончателно. Ако е имало наследници, са щели да ги вземат отдавна. По-добре ги спасете, така ще остане някакъв спомен от хората живели там, дори след като къщите съвсем се сринат. Има хора, които събират и опазват снимки, документи, стари книги - по-добре да отидат при тях. Снимката с трамвая например има и историческа, освен лична стойност, много хора интересуващи се от транспортната история щяха да и се зарадват.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya Месяц назад

      благодаря за коментара. Разбирам вашата гледна точка, но не знам, някакси не ми се струва правилно да взимам нещо от тези къщи, въпреки, че разбирам, че ако не ги взема, те ще останат погребени под разрушаващите се къщи...

  • @kaloyan0
    @kaloyan0 2 месяца назад

    Здравейте, аз съм внук на бабата и дядото които живееха в махала Ачанов преслоп (7:10) . Даже съм почти сигурен че сме се запознавали, като сте ни идвали на гости. Дядо почина 2013 г, с баба изкара до към 2016 г., но пресъхването на питейния извор, поради поголовна сеч и липсата на електричество, направиха постоянния престои невъзможен и доведоха имота до състоянието в което е днес. Иначе, моите спомени от махалите в Луково датират от 1997 г. насам, основно летните месеци. Реално, прадядо ми разрушава старата фамилна къща на Ачанов преслоп след 1945 г., така че това което се вижда днес, е строено в периода 1986 - 2007 г, когато дядо се връща да живее там, след пенсия. В повечето от по-скорошните строежи съм участвал лично, така че е много странно когато ги гледам днес, било лично като се разходя до горе или от вашето видео, да ги възприемам и тях, като нещо старинно, останка от отминала епоха. Но е факт че си минаха 30г. и нищо вечно няма! Няколко коментара по видеото: кръстът между Турската могила и Ачанов преслоп (5:46) е за курбан, който се (е) дава(л) за Илинден и по традиция всяка от махалите се е редувала да го прави. В по-скорошни времена помня че се е събирало почти цялото село. В Турската могила човек не живее от към 2007 г. За дървосекачите сте прав, последното сечище в района е от 2020 г. Хижата "Ловна среща" (9:45) е била на брата на прадядо и надписът е написан от братовчедите на шега. През последните години се реновира от един познат и се ползва за "преспиване". И в двата имота, семействата са били 8-ем членни -- баща и майка с по 6 деца. Заключеният имот на Гола глава се поддържаше до към 2016 г. в състояние, годно за живот. Даже помня, когато строяхме лятната кухня 2005 г. (бараката по средата на имота). Имаше действаща кошара с 30-тина кози. Млякото и сиренето бяха много вкусни! Всъщност повечето къщи са строени по следния план: приземен етаж (мазе) използван за кошара, изграден от каменоред, помещение с оджак (огнище) и една стая, където семейството е живеело, изградени от кирпич (изолация с кал) и стабилен покрив, строен с греди и цигли. Решетките на прозорците са си още от едно време, така че не са мерило кога е ползван имота. И там водата понамаля. Последно като бягах дотам (планински бегач съм, точно по тия чукари се запалих по този спорт) изворчето беше недостъпно и пресъхнало. В Ечемище съм скитал най-малко, главно защото е забутано. Познавах само един жител поименно - Данчо. Снимката която намерихте накрая е на неговите родители (34:55), така че това трябва да е неговата къща, но за съжаление самият той е покойник от около 13-тина години. Войнови съм ги чувал като фамилия, но от другата страна на баира - махалата "Сърце". Дали има връзка между двата рода не зная, а и не мисля че има жив човек, който да попитаме. 😔 Всъщност, въпросния Данчо го помня главно от курбаните на Гола глава. Колко ракия се е изпило там, бедна ви е фантазията 😇. Основният фактор да запустеят имотите е безводието, липсата не електричество и хубави пътища. На практика тези махали са неизползваеми в смисъла в който влагаме във "вила на село" където да прекарвам уикендите. Поддръжката на такъв имот би била скъпа, трудоемка и времепоглъщаща. Последното основен фактор. Баща ми например вече гони 60-така и още не си вижда пенсията и изобщо не му се занимава да поддържа имота. Дядо и баба са се пенсионирали на по 55 - 60 годишна възраст, което им е дало достатъчно време в една все още трудоспособна възраст да се заселят повторно в махалите и да поддържат имотите. Изкараха до 80 годишна възраст горе. Тази времева дупка от 15-20 години между поколенията доведе имотите до критичното състояние в което ги намираме днес и точно това съответно е непреодолима бариера за повечето хора. Аз лично бих инвестирал пари в тези имоти (глано по носталгични причини) но в момента изграждам мое собствено жилище и всичко отива там. Много се отнесох в писания. С една дума, това видео е прозорец към една отминала епоха, в кято животът е бил коренно различен. Поздравеления за начинанието!

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      здравейте! много благодаря за това, че писахте. може би дори не си представяте, колко ми е ценен този коментар и информацията в него! Трудно е да се намери информация за тези места, не срещам никого, когато обикалям из тези планини. Не знам какви са емоциите, които има човек, който е познавал тези махали, когато са били населени с хора, когато ги вижда сега. Аз ги познавам само такива - изоставени, с изключение на вашата махала Ачанов Преслоп. За съжаление не съм бил на гости при вашите баба и дядо, само съм поздравявал вашата баба, когато минавах край махалата. Като написахте за източника, сега се сещам къде е бил и, че сега като се разходих през май, не съм обърнал внимание дали от него тече вода. Интересно е, че всички постройки в махалата са строени след 86-та, бих помислил, че основната къща, тази, която показах във видеото, е по-стара. Другата къщичка пък е пристроена към фургон, как ли сте го качили горе! Благодаря и за историята на "ловната хижа" :) Личи се, че тя се поддържа, преди години нямаше прозорци, а сега вътре наистина може да се нощува. Благодаря Ви още веднъж!

  • @user-yg6jn5ru9z
    @user-yg6jn5ru9z 2 месяца назад

    Хаха знаеш ли колко села умряха след 1989 г толкова много за 35 г че толкова косми по главата нямаш .

  • @user-nm3bg1yj6x
    @user-nm3bg1yj6x 2 месяца назад

    Ехото. На. Отминали. Години. Браво. На. Теб. Че. Все. Някой. Се. Сеща. За. Тия. Места. Продължавай

  • @user-nm3bg1yj6x
    @user-nm3bg1yj6x 2 месяца назад

    Интересно. Видео. Реалност. В. България. Колко. Много. История. Крият. Такива. Места. Благодаря. Ти

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      благодаря за коментара! :)

    • @user-rz5uq9hj8b
      @user-rz5uq9hj8b Месяц назад

      Здравейте може ли да се свържа с Вас.​@@planinski_priklucheniya

  • @evgeni9246
    @evgeni9246 2 месяца назад

    Страхотно изживяване, благодаря, че споделихте!

  • @evgeni9246
    @evgeni9246 2 месяца назад

    От 1 година имаме вила там. Случайно намерихме 5-6 изоставени къщи в гората. Нямах идея за историята на Луково преди комунизма. Моя род пък е от Буковец - подножието на Мали Кръстец. И там махалите имат същата съдба. Все пак ги посещаваме, за да се заредим с енергията и упорития дух на предците си.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      преди 44-та всичките махали източно от пролома, от сегашната Ромча чак до сегашния Томпсън при река Градешница (ония най-шантавия завой на шосето за Своге) бяха част от Луково. След това вече са отделяли махалите и направиха новите села. Луково тогава е състояло от 41 махала! Относно Буковец - прекрасно място, специално Кръстец ми е сред любимите места - там все още има един постоянно живущ човек, близо до параклиса. Разхождал съм се там много пъти, когато имам възможност, ще снимам и там. Хубавото за Кръсте е това, че, въпреки, че там живее само 1 човек, все пак къщите се поддържат, не е както в махалите на Луково.

    • @momchilyordanov8190
      @momchilyordanov8190 Месяц назад

      @@planinski_priklucheniya То в Буковец някои хора още се качват. Тези, които живеят в Своге и Лесковдол дори садят градини горе. Такива неща, които не искат постоянно поливане, примерно картофи. Също така се качват да берат гъби, малини и т.н. Варят и ракия през есента. Та, къщите не са напълно запуснати, защото хорати ги ползват, макар и по 5-6 уикенда годишно.

  • @user-nm3bg1yj6x
    @user-nm3bg1yj6x 2 месяца назад

    Тъжно. Някога. Е. Кипял. Живот. Сега. Пустее. За. Съжаление. Красиви. Места. Но. Пусти

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      да, специално тук ми е доста тъжно, когато обикалям, защото помня една от махалите жива, все още има възможност да опазят къщата наследниците, ако имат възможност. За другите вече е късно.

  • @polimulti3936
    @polimulti3936 2 месяца назад

    В с.Батулия имам малка вила...дано да не засечем в двора ми !

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      не разбрах коментара. какво да правя в двора Ви?

    • @polimulti3936
      @polimulti3936 2 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya същото,което и в клиповете...Нарушаваш закона,като влизаш без покана в частна собственост,макар и изоставена.Според мен никоя частна собственост не е изоставена,тя си има собственик.Това,че той не стопанисва собствеността си е друг въпрос.Знаем,че в САЩ за подобно нещо стрелят без предупреждение.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      @@polimulti3936 от моята гледна точка, документирам стари къщи, които се разрушават и може би, ако отида пак до тези места след година - две, от някои от тях вече няма да остане нищо , освен основите. стоят отключени, в тях влизат диви животни, крадците вече не влизат - няма какво да крадат. аз пък затварям вратите, ако видя, че още има какво да се опази. разбирам и вашата логика. не мисля, че по някакъв начин нарушавам нечии права. писали са ми собственици на къщи на подобни места, които не са ги виждали от години, защото нямат възможност да ги посетят и съм им пращал снимки. За мен това са места, където вече никога няма да има живот и просто ги документирам, с уважение към техните обитатели, които някога са живяли там.

    • @polimulti3936
      @polimulti3936 2 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya Сега вече разбирам..." уважение към техните обитатели" звучи успокояващо.Явно всичко е на ред.Лека вечер!

  • @user-pk2je1gb4b
    @user-pk2je1gb4b 2 месяца назад

    Евалата брат аз и приятелката ми много ти се кефим. Най любимо ни е да гледаме видеата ти докато ядем-продължавай!

  • @gabrielatodorova5781
    @gabrielatodorova5781 2 месяца назад

    Nevidiax kade e vodata

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      не разбрах какво имате предвид. ако говорите за източниците и изворите край махалите, има ги, ама са ходили по 100-200 метра до тях.

  • @Una_personaNAPOLETANA
    @Una_personaNAPOLETANA 2 месяца назад

    напишете нещо за Любенова махала

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      не ми е познато това място. като гледам, има такова село до Сливен. но не съм ходил в тази част.

  • @babiyarnazarismaily6207
    @babiyarnazarismaily6207 2 месяца назад

    Otnosno masloto spored men niakoi e nadcenil vazmojnostite na avtomobila si i go e udaril otdolu,sled koeto mu e izteklo masloto,mai karter se kazvashe tova miasto deto spored men e udareno,shtoto vednaj s chicho mi hodehme v balkana s pejo 306 model okolo 1996,no togava beshe chisto novo kupeno za 22 hil dolara i si beshe seriozen problem,kato go udarihme i pochna da mu teche masloto otdolu.....spasenieto e da palnish ako ne e mn goliama dupkata dokato stignesh do serviz😂....nie taka biahme,a serviza beshe na 180kmv sofia😂😂😂ujas....deto se vika palnish kaca bez dano😂😂(niamam kirilica,izvinete me molia)

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      мерси, от други коментари съм разбрал, че това се прави от ловците - калчища за диви прасета. Странна работа.

  • @user-wy2ni3nz4k
    @user-wy2ni3nz4k 2 месяца назад

    Благодаря ти за поредното увлекателно видео.

  • @user-bo9jb8xz5f
    @user-bo9jb8xz5f 2 месяца назад

    Еее,​много е тъжно с тези изоставени къщи. Толкова човешки съдби и труд да бъдат построени и сега никой да не се погрижи да запази паметта на прародителите си. Благодаря за видеото.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      да, и на мен ми е тъжно. Сигурно много трудно се поддържат такива къщи на труднодостъпни места, а като добавим и това, че са били разбивани, а там, където е имало електричесвто - стените са къртени заради жиците и така къщите се разпадат още по-бързо...

  • @user-pe6sq7hm5d
    @user-pe6sq7hm5d 2 месяца назад

    Много е интересно.... Гледаме с интерес

  • @kloiko7917
    @kloiko7917 2 месяца назад

    такива ценни книги направо ги взимай и запази, може да ги предадеш за реставрация

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      бих се радвал наследниците да си ги вземат, най-вече снимките...

  • @kloiko7917
    @kloiko7917 2 месяца назад

    да беше копнал там едно каналче това масло да изтече надолу към храстите ,

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      аз само като минах, изцапах се, и смърдях чак до края на разходката :)

    • @kloiko7917
      @kloiko7917 2 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya ами точно заради това- да не се цапат животните които ще минат от там

    • @alexz7111
      @alexz7111 2 месяца назад

      @@kloiko7917 Няма си работа човека, канал ще копа заради маслото на ловджиите или конярите. Драсни му клечката колега.

  • @bobbi321
    @bobbi321 2 месяца назад

    Здравейте! Адмирации за прекрасните клипове. Искам да питам Вие от България ли сте, защото има някакъв акцент в говора Ви?

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      благодаря. вече съм Българин :) иначе да, не съм роден тук, от Русия съм.

  • @karollinazorova1010
    @karollinazorova1010 2 месяца назад

    Всичко, което показвате е изключително интересно, но тъжно и благодарение на това, че попаднах на клиповете Ви случайно, разбрах от майка ми, че прадядо ми и родът му са от Брезе и Войнишката махала... Прабаба ми също е познавала всички от там, защото е от Бучин проход, а те са близо. В Бучин проход все още има живот и се закупуват къщи, макар и да има останали от турско време, там прекарах детството ми и мога да кажа, че по тези места има нещо много специално, което въздейства на духовно ниво. Докато с майка ми гледахме клиповете, изпитвахме недоумение и съжаление, че тези къщи са изоставени, което само по себе си е странно за хората от този край... Аз от своя страна съжалявам, че не мога да науча къде са отишли част от наследниците, защото са наши роднини. Дано с това, което правите си дадем сметка, че историята и наследството не трябва да се обричат на разруха. Все пак внимавайте, когато обикаляте, защото има много недоброжелатели. Чест Ви прави, че се грижите и за кръстовете! 🙂

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      здравейте! много Ви благодаря за коментара и това, че писахте, че споделихте вашата история. Много ми е интересно и приятно, когато пишат хора, които имат връзка към тези места. Аз, за съжаление, ги познавам такива, каквито са във клиповете - изоставени. Когато влизам в старите, изоставени къщи, надявам се да видя някоя снимка или картина от тези места от преди, когато по тези места е имало живот. Сега те изглеждат много по-различно, зарасли, разрушаващи се, изоставени. Трудно е да си представя тези места, когато тук е имало живот. 680 човека в съседното село Манастирище! Това са много хора, толкова са живяли тук през 1943-та. Какво ли е било... Сега само пред почивните дни тук се виждат ловджиите, а аз, колкто и да съм обикалял през делнични дни, не съм срещал никой... Благодаря Ви още веднъж за това, че споделихте с мен малко от вашата история.

    • @karollinazorova1010
      @karollinazorova1010 2 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya в интерес на истината не на всички са повлияли негативно промените през 40-50те години на миналия век, доколкото помня по разкази. Бедността тогава е била масова общо взето и особено важен фактор за това изиграва ВСВ... Мога да отбележа, че и двамата с прабаба ми са извървявали километри пеша, за да се изучат, както много други техни връстници, родени в периода 1919-1921г. И това е говори много за ценностите на хората..

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      да, чел съм за бедността в селата от онези години, дори храната, която са произвеждали, не им е стигала, тежки времена. Споменавам за колективизацията и одържавяването във видеото за Манастирище, защото това е едно от селата, където след това населението намаля най-драстично, на хората просто не им остана никакъв смисъл да живеят в такива тежки условия и рискуваха всичко, премествайки се някъде на ново. Вече как са живяли тези, които са останали - не знам. Но тези къщи, които сега все още стоят са техни - тези от преди 1940-те вече отдавна са разрушени и от тях останаха само купчини камъни. Интересно е и това за училищата, аз сега обикалям по тези места и си мисля, че съм планинар, а тогава малки деца са вървяли километри по същите пътеки до училищата!

  • @fortniteundarksurvivalgame7301
    @fortniteundarksurvivalgame7301 2 месяца назад

    Respekt!

  • @user-ew5ky4pn8w
    @user-ew5ky4pn8w 2 месяца назад

    На кукичките на тавана са закачали люлките на бебетата.

  • @user-hs9pl8ei4o
    @user-hs9pl8ei4o 2 месяца назад

    Локвата с маслото е "калище". Ловните дружинки правят такива за дивите животни, особено дивите свине ги посещават редовно ако ги има в района.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      мерси! и двете бяха близо до ловни заслони. странното на едното, че беше на "главния" черен път от Луково за Ачанов Преслоп, заемаше целият път.

  • @Pinzo4
    @Pinzo4 2 месяца назад

    Трябваше да земеш книгата и снимките😢

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      никога не взимам нищо, само гледам (а сега и снимам) :)

  • @pavelpeev8564
    @pavelpeev8564 2 месяца назад

    Уникална разходка приятелю, но внимавай много в тези стари къщи, когато влизаш, по стълби, паянтови и изгнили подове, тавани и стени, пази се и бъди здрав и благословен, много късмет ти желая и продължи в същия дух, но внимавай все пак 🍀🍀🍀🙂

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      благодаря! да, малко време им остава на тези хубави стари къщи, има такива, в които съм влизал, а вече от тях има само купчини от камък и керемиди... гредите гният, никой не се грижи за тях. ще внимавам!

  • @JobocopS
    @JobocopS 2 месяца назад

    Супер. Благодаря, че споделяте тези видеа. Написаните пътеписи са много вълнуващи, но и видеата не им отстъпват, хич. Ще ме бъде интересно, ако споделяте, стига да знаете етимологията на някои махали и местности, а разбира се зрителите може да допълваме и да предлагаме хипотези по някои спорни наименования. Гледам в старите карти махала Ечемище я записват Цемище.. като че ли идва да бъде Чемище, ако коренът на думата е място където се е сяло ечемик?

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      Много благодаря за коментара! :) до колкото знам, почти всичките имена на махалите са топоними, вече от кога са ги получили, трудно е да се каже, те са от времето на Османското Робство, тоест хората са си имали имената на местности, а вече после, когато са решили да живеят по тези места, пак са ги използвали, не са ги променяли - Острио Камик, Локвите, Каменистите Полени, Дълбоката Падина, Попов дол... Махала Ечемище си е точно Ечемище, това "Цемище" присътства на карата от 70-те години, в която има много подобни грешки (в Батулия махала Ръплини е изписана като Ърплини). Моят източник за правилното име е от книгата Известия на Българското Географско Дружество от 1940-та година. Там Любомир Динев изброява 41 махали на Луково, от Редина до Нови Искър, от източната страна на пролома. Сред тях е и Ечемище. Има и документ от преброяването на населението на България от 1920-те или 1930-те, там също има изброени махали и там е "Ечемище". В съвремения кадастър пак е Ечемище, като се гледат имотите около махалата. Аз предполгам, че името идва, както е логично, от ечемик. Сигурно там е имало подходящи условия за отглеждането на ечемик, вече е трудно да се каже - там е гъста гора :) Другата махала - Ачанова Преслоп, второата дума е ясна, - Превал, ама Ачанова... име ли е ... Иначе в този видео пътепис исках да разкажа повече за историята на селото, защото специално за Луково съм чел доста и има информация и стари снимки, но реших, че няма да е инетересно да се слуша и оставих съвсем малко.

    • @JobocopS
      @JobocopS 2 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya Благодаря за коментара и особено много за книгата, която вече я намерих и запазих. Ако са ви попадали някои други източници, именно за този източен край на пролома - рединско, лесковско и буковско много бих се радвал да разбера. Много интересно, което разбрах от книгата е че в пролома е имало черкезко селище , но дали е било само едно? И да преслапи в този район - бол. аз се сещам за поне 3 махали и местности носещи името преслап/преслапо или сходни. Има такива местности които носят в името си нива, орнище, орница или сходни а днес там се извисяват гори и шубраци. Природата доста бързо се възстановява.

    • @DalechOtGrada
      @DalechOtGrada 2 месяца назад

      О, ще е интересно и още как 👍🏻❤️. Може в следващо видео 🙏🏻🍀.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      Любомир Динев има и друга книга за пролома, "Селищната Област на Искърския Пролом" от 1943-та. В нея е описал всичките села от Бучин Проход до Ябланица и от Луково до Зверино. Римските пътища през селата, населението, какво ли не. На мен, като за човек, който обикаля доста из тези места, беше доста интересно. в разходката до Манастирище бях цитирал статистиката на грамотността по селата тук от 1920-те - взех я от тази книга (през 1926-та статистиката беше следната: 50.2% от мъжете по селата на Искърския Пролом са били грамотни, но при жените - 15.9%!) . За черкезите той пише това: "за разлика от многобройните черкезки поселвания в Софийското поле, в селищната област по Искърския Пролом е било създадено само едно единствено черкезкр село около 1863 година." (за Ромча става въпрос). а после пише и това "черкезите по тези места са се занимавали главно с просия и с кражби на дрехи и на добитък и затова са били една напаст за местното население, жителите на село Луково от махала Ромча изоставили почти всички свои имоти и къщи и тръгнали да търсят работа по чифлиците в Софийското..."

    • @JobocopS
      @JobocopS 2 месяца назад

      @@planinski_priklucheniya интересна книга. благодаря, че я споделихте. открих някои несъответствия, но това е нормално, все пак човека е географ, а не историк ( например твърдението, че Батулия е с армънски произход ) Но това е издребняване, тъй като детайлите в иначе доста достоверното изследване са впечатляващи.

  • @SLAVI88
    @SLAVI88 2 месяца назад

    Машинното масло го поставят ловците, заради дивите свине.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      благодаря! потърсих, наситина по форумите описват, че така правят "калищата" за дивите прасета. научих нещо ново. това нещо смърди от поне 40-50 метра.

  • @SLAVI88
    @SLAVI88 2 месяца назад

    Благодаря ти за поредното увлекателно видео.

  • @Dayman4o
    @Dayman4o 2 месяца назад

    Куката на тавана е за окачване на абажур.

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      мерси. като пипнах куката, за малко се притесних, че този таван се държи на магия, изглежда, че може да се срути всеки момент. малко й остава на тази къщичка :(

  • @user-dc6jg6jy7t
    @user-dc6jg6jy7t 2 месяца назад

    Благодаря за разходката из кътчета на пролома,а ето откъс от един разказ на Иван Вазов от 1894 година за пролома... Когато стигнах пролома и влезнах в него, аз не можах да устоя на съблазънта да повидя повечко от живописните негови завои и се оглъбих по-далеко, отколкото мислех. Проломът, глух, див и величествен, на всяка стъпка напред откриваше пред мене нови картини и ненадейности. Аз следвах, и всеки стигнат завой на дивата клисура ме пращаше към други завой, който ми вдъхваше желание да видя какви тайни крие следующия, както ни се случва при прочитането един увлекателен роман, на който всяка нова глава удвоява любопитството и пленява вниманието ни...

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      благодаря! :) проломът, който опозна Вазов, е доста по-различен от това, което знаем сега. Освен живота в отдалечените махали и пейзажите бяха други. Четох неговите описания на места, по които обикалям, как склоновете са били голи, как се виждаха скалите и т.н. Сега всичко това е непроходима гора. Точно в края на 19-ти век, началото на 20-ти гората в селата край пролома беше изсичана със страшна сила. залесяването започна след 1920-те...

  • @desislavzahariev9478
    @desislavzahariev9478 2 месяца назад

    Още едно прекрасно видео! Разходките ти из изоставеното минало са невероятни. Поздравления!

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 2 месяца назад

      много благодаря! за съжаление такива места са страшно много, и това са само тези, за които знам, а колко такива махали има по другите планини... ех...

  • @rositsaivanova4204
    @rositsaivanova4204 3 месяца назад

    Сова ,символът на Атина Палада или на мъдростта ❤

  • @rositsaivanova4204
    @rositsaivanova4204 3 месяца назад

    А това е бик,не е крава

    • @planinski_priklucheniya
      @planinski_priklucheniya 3 месяца назад

      благодаря! ще внимавам следващия път :)

    • @scoobydoo1728
      @scoobydoo1728 2 месяца назад

      И аз мислех да го отбележа 😉