Az Orbán-rezsim dezinformációs befolyása a határon túli magyar közösségekben

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 дек 2023
  • A 2010-es évek eleje óta hatalmas összegek vándoroltak Magyarországról a határon túli magyar közösségekbe az Orbán-rezsim hatalmi befolyásának kiépítésére. A forrásokat elsődlegesen a helyi magyar közélet függő helyzetbe hozására használták: társadalmi és kulturális szervezeteket, sportegyesületeket és médiumokat finanszíroztak, épületeket vásároltak és mezőgazdasági támogatásokat nyújtottak belőle. De a Fidesz emellett a diskurzusok szintjén is igyekszik befolyásolni a helyi magyar közéletet a határon túlra eljuttatott, gyakran megosztó és dezinformációt tartalmazó üzenetekkel. Célja egyrészt, hogy így biztosítsa a maga számára a határon túli kettős állampolgárok szavazatát, másrészt hogy közvetett befolyást gyakoroljon a környező országok belpolitikájára. Ez utóbbira friss példa a szlovákiai parlamenti választási kampány.
    Az esemény egyrészt a Political Capital korábbi tanulmányára épül, amely az Orbán-rezsim nemzetközi politikai befolyásának kiépítéséről szólt, másrészt a közelmúltban végzett kutatásra, amely a magyar kormány dezinformációs befolyását vizsgálta a romániai, szerbiai, szlovákiai és ukrajnai magyar közösségekben.
    A főbb kutatási eredmények bemutatása mellett az eseményen helyi partnereink betekintést nyújtanak a kisebbségi magyar nyilvánosság helyzetébe a négy országban.
    Program
    Győri Lóránt - geopolitikai elemző, Political Capital
    Gyurkovics Virág - főszerkesztő, Átlátszó Vajdaság (Szerbia)
    Kőváry Sólymos Karin - újságíró (Szlovákia)
    Sipos Zoltán - főszerkesztő, Átlátszó Erdély (Románia)
    Soltész András - újságíró, Varosh (Ukrajna)
    Hunyadi Bulcsú - szakmai vezető, Political Capital

Комментарии •