A 80-as években még lakodalmakkor összefogva főztek az asszonyok . Még spontán nótáztak a férfiak . Ismerték az imákat énekeket , különböző népi táncokat . Voltak körmenetek népesebb volt a templom . Volt locsolás májusfa állítás , szüreti felvonulás . Voltak (nem iskolai) ifjusági kubbok ,sakk fotó ,lövészeti szakkörök . Volt a falvakban Spartakiád .(nem csak foci) Voltak munkahelyi táborok a dolgozók gyerekeinek . Volt közös Mozizás a kultúrházakban . A település háromnegyede ismerte a gyüjtötte a gyógynövényeket,gombákat . Sokkal elterjedtebb volt a népviselet (ünnepnapi vagy mindennapi)hordása , Ismerték az állattartást növénytermesztést,kolbász, befőtt és szörpkészítést és ritkán kellett állatorvos is . A nők is tudtak varrni,kötni,hímezni,sütni főzni . A papok legalább két nyelven tudtak misézni,esketni és temetni az adott nemzetiségek nyelvein . A médiában műveltségi vetélkedők voltak,nem a hülyéket mutogatták . Sokkal több többtagú zenekar volt .Búcsúkor hegedűsök járták a házakat . Ma ezek mind megszűnőben ,maroknyi csoportok művelik ,vagy megszüntek a falvakban ,nem alap ! Az lehet hogy pusztított a kommunizmus....de 90 óta a lebutítás felgyorsult !
Nagyon jó volt a beszélgetés,elismerésem a résztvevőknek érte. Sok olyan dolgot felhozott amiket már elfeledtem - igen az apám ünnepnapokon ivott egészen a közösbe való bekényszerítésig,a rendszer tette alkesszé.Ezt is a szovjetek,pontosabban a cárok találták ki ,mert így hamar visszament állam bácsi zsebébe a fizetések jó része. A növényvédőszerekről - a 60-70-es években használt atrazin hatóanyag minden mélyfúrású kútba kimutatható.Ugye a tsz. gyakorlatilag egy amerikai óriásfarmnak felet meg. ahol kevés élőerővel,sok vegyszerrel termesztettek,mint amerikában,egy valamit viszont nem vettek figyelembe a sűrű településhálózatot.Mikor én növényvédőszeres tanfolyamra jártam az atrazin élettani hatását még nem ismerték,2014 körül jelentek meg pár soros cikkek főként szakmai honlapokon - ezért van minden tizedik pár terméketlen,nőies férfiak,fokozza a homoszexualitást. Erre amerikában hamarább rájöttek,de nem merték nyilvánosságra hozni.A disputából kimaradt,hogy az 56-os forradalomban résztvevők gyerekeinek jegyeit lefelé kellett kerekíteni - kivétel párttagok,ellenállók és antifasiszták,,a háború alatt meghurcoltak gyerekei - itt megint az egyszerű emberek jártak rosszul.Apám két bátyja közül az idősebbik nem is jött haza 1946-ban már német állampolgár lett. A másik bátyja a debreceni tisza istván egyetemen végzett agrármérnök volt,az ávósok addig verték,mert nem vállalta el a tsz-elnöki címet,hogy öngyilkos lett,a fiát nem vették fel az egyetemre,csak 1956 után - miskolcon a megyei kórházban az unokatestvérem csinálta az első gerincsérv műtétet 1964-ben.Fenn van a kórház honlapján Hentes Lajos.Apám 1959-ben kijött a börtönből,mivel ártatlanul volt benn,engem az iskolában lefele kerekített jegyekkel jutalmaztak.Járási rajzversenyt nyertem és járási novellaíró versenyen negyedik lettem - de csak 3-as voltam magyarból,a tanárnő kihívott a folyosóra és azt mondta - ne haragudjak ötöst adna érte,de nekem nem lehet --- akkor ezt én nem értettem.majd 2012-ben feleségem osztálytalálkozóján a volt énektanár és igazgat helyettes,aki a hazafias népfront járási vezetőségének volt tagja anno - azt mondta a feleségemnek,hogy igaz a dolog és ő volt aki eldöntötte ki az akinek lefelé kell csökkenteni a jegyeit,megtudok-e bocsáltani ezért? SOHA! Apám 1969-ig volt REF-es,a rendőr tőlem kérdezte ,hogy milyen rádiót hallgatunk otthon? Amerika hangja,szabad európa,london? Nincs is rádiónk! Ne hazudj,mert akkora pofont adok,hogy az iskolatáskán csúszol hanyatt! A mai napig félek a rendőröktől,pedig a nagylányom férje is az. Belém idegződött,rögzült. Pedig 60 felett vagyok.Csak hegesztőnek vettek fel továbbtanulni. Később tanultam még két szakmát és közel a harminchoz levelezőn érettségiztem le,az osztályfőnököm magyar-történelem szakos tanárt akart belőlem csinálni - már akkor ,hova és minek?
Fantasztikusan jó műsor! Édesanyám a miskolci Rákosi Mátyás nehézipari egyetemen tanított, oda tudott elbújni, amikor a szüleit kitelepítették és ahol a szerencsétlen bányászok,akiknek nem volt érettségije se, kérdezték tőle, hogy "én becsületes bányász vagyok,miért kell nekem itt lennem tanulni, "tanársegédúrnőelvtársnő"? A nagyszüleimet tönkretette a föld beszolgáltatás, nagyanyám belehalt...A Phylaxia állami oltóanyag termelőnek az igazgatója egy kovács volt az 50-es években. Volt annyi józan esze,hogy összehívta a vezetőket és annyit mondott nekik, én nem értek az oltóanyaghoz, maguk tudják mi az, dolgozzunk együtt, hogy működjön a vállalat...Megfélemlítés....a korona oltás is megfélemlítés...minden megfélemlítés, ami zsarol...
Az is a stratégia része hogy hülye sorozatokra szoktatják rá az embereket. Nem hiába a külföldi érdekeltségû RTL (Rádió Televízió Luxemburg) adja a legbugyutább valóságshow-kat. Magyarországon.
@@janesmith5607pontosan en is erre gondoltam! Annyi nepbutito gagyi ( török) sorozat megy , buta " quiz- ek ,ahol szinte faj,hogy mit nem tudnak a resztvevök.
Valóban régen lerombolták a vidéket, de mi is történik ma? Van még magyar ember vidéken? A falvak, községek 80%-a élhetetlen egy jó érzésű magyar ember számára a nyakunkra tenyésztett kisebbség miatt..talán erről is kellene beszélni.
A hatvanas évek végén beinditott esztelen sok műtrágyázás , az most mind itt van bennűnk , szűleiken keresztűl örökölték át , aki élelmiszerét űzletekbe , boltokba vette ! Tele vagyunk tumorokkal , és az egész csonka hazánk ! Csak akinek saját önellátó családi állattartása + kertje volt , azok maradtak egészségesebbek ! Stb...
Kösz.már elején az igazság kimondása.fv ken ez igy můködött,most a kegyelemdöfésre készülnek. "A jelek" !! van sok magyarul beszélő,de,csak beszélő" Hála az oktatásnak is.
Öregapám 1887-ben született és 1972-ben halt meg. Szívesen mesélt nekem az életéről. Lelenc gyerek volt 10 éves kora óta dolgozott. A Habsburg birtok meghatározta a falu életét. Nagyapám a vasútállomás főnöke lett. Kapott az uraságtól 300 négyszögöl telket ingyen, ahol felépítette a házát kalákában ahogy a többiek is. 300 négyszögöl szőlőt ingyen. A többi földjét vette. Önellátók voltak 3 gyerekkel, mindent megtermeltek maguknak. A vasúti állás nem járt nagy fizetéssel, de nyugdíjas állás volt. A kolhozra csak legyintett, a lusták gyülekezetének tartotta őket. A falunak a Habsburg család óvodát épített, kultúrházat, könyvtárat, mozit, gyógyszertárat. Minden volt, ami kellett. Jó kocsma belsőszobával, ahol vasárnaponkét kártyáztak és beszélgettek az emberek. Az értelmiség: jegyző, intéző, orvos, fogász, gyógyszerész, tanárok, könyvtáros, agronómus. Szakmunkások: szabók nők és férfiak, gépészek, kovácsok, szekérgyártok, kádárok, lakatosok, traktorosok, állattenyésztők, pékek, boltosok, postások stb. A keresztény ünnepeket megtartották, a katolikusok és a reformátusok is. A párttitkár is ott ült közöttük meg a TSZ-elnök és az agronómus is... szóval mindenki tett az egész kommunista rendszerre. Az emberek létrehozták a falusi színészjátszást, ami nagyon szórakoztató volt. 1956-ban sem volt semmi gond, mert mindenki higgadtan viselkedett és senkinek nem esett bántódása. A téeszetísést 3 gazda úszta meg 68 holdas gazdáként a nagy tekintélyük miatt. Még a téeszről: orrba szájba permeteztek mindent, a madarak eltűntek a földjeikről. Később a faluban is működött a háztáji, mert mindenki tudta, hogy egyéni felelőséggel jobb lesz a teljesítmény. Az életem másik fele városban telt nagyon jól összetudtam hasonlítani a kettőt, és mindig a falu szabadsága győzött. Jó ideje falun élek, követem az őseim szokását. Ma már tényleg a föld nélküli gazdák leszármazottjai élnek a városokban kb 70%-ban. A "paraszt" nem magyar szó: szlovén, horvát, szerb eredetű. Nálunk a komcsi humoristák szokták használni lenézően a vidéki emberekre, pedig a gazdák kis ujjában több tudás volt, mint a humoristák fejében. Sajnálatos, hogy ismét elmaradt a földosztás Magyarországon. A kárpótlási jegyek ötlete egy olyan vicc volt, mint az 5 holdas birtok egykor.
Az emberi gyarlóság, lustaság, egyszerűség stb. olyan tulajdonságok, amikért úgymond nem kell „tenni" semmit. A nemtevés könnyebb, mint valamit megvalósítani, dolgozni, serényen, igényesen akár. Nem lesz egyszerű feladat az elbutult igénytelen, lusta, buta tömegekkel megértetni, hogy nekik ez nem jó.
Bevallom főiskolán ovónőképzőben tanultam és tamulni kellett maxizmzmus és nem sikererült a vizsga utána a többi tanár már másképpen nézett rám..elvágtak...szép kus társadalom volt akkor....Ez 80 -as év vége xolt,akkor még nem láttam mi van itr.
Nem tudom, milyen főiskola volt az, mert én a 70-es évek 2. felében jártam, de az ideológiai tantárgyakat senki sem vette komolyan, és nem ezeket, hanem a szakmaiakat nézték a tanárok. Ha vki azokból bukdácsolt, főleg a rosta tantárgyakból, akkor valóban nehezen tudott másikból is jókat kapni. De sztem a diploma után kutya sem nézte a jegyeket, mert ki, mire vitte az életben, nem ezen múlt.
Mind nyugaton, mind keleten a társadalom átalakult a II. világháború után. A városokba özönlenek az emberek. Ez nemzetközi trend volt. Korrektebb lett volna, ha ezt is megemlítik.
Az is igaz, hogy a klasszikus magyar kultura, leginkabb videken volt lathato. A magyar, egy videkies, nem varosias ( ha tetszik, ha nem ) kultura volt!
De Magyarorszàgon a kommunistak olyan mértékben kulàktalanitottak hogy akinek minimàlis földje volt azt is ugy megadoztattàk. Hogy képtelenség volt megélni belöle. Rà kényszeritették a fiatalokat hogy a vàrosban keresenek munkàt.Miutàn talàltak màr nem volt vonzo nekik a falu. Pedig a sajàt földjén mindenki jobban dolgozott mint az ugynevezett tiéd a gyàrban.
@@zsoltfeher4220 A Kadar alatt, a "masodik" gazdasag videken, a haztaji gazdasag volt! Bizony sokan termeltek otthon is. Es az is igaz, hogy pl. a hetvenes evekben, a videkiek jobban eltek e miatt a lehetoseg miatt, mint varosi polgartarsaik....
@@laszloszabados775 Ez igaz csak ha megmarad a agràrium a gazdàk kezébe a termelöeszközökel egyetemben. Akkor ugyanugy tudott volna fejlödni mint nyugaton. Az egészet szétzilàlták a kàdàri idökben ràjöttek hogy szükség van a kisgazdasàgokra mert a ugyn Tsz nem képes az igényeket kielégiteni. De kàdàr sajnos szüklàtokörű volt csak bizonyos szintig engedtek a kisgazdasàgokra fejlödni. Akkor még arrol nem tud senki hogy a magyar mezögazdasàgi gépgyàrtás toppon volt a Kühne Franciaorszàgba külde a vetögépeit és angliába. Még mindig öriznek ottani muzeumok magyar mezögaz.gépeket.Sikerült lenullàzni az agràriumot az elvtàrsaknak.
szeretem ezt a müsort,de most elveszitette hitelességét!! gyalázat ahogy félrevezetik a halgatoságot remélem nem direkt csak fogalmuk sincs a valoságrol!!!
Most már értem hogy miért a vidékről jött a rengeteg okos intelligens irodalmárunk nobeldíjasaink. Az iskoláinkat százszázalékos állami támogatás mellett vissza kell állítani hogy mindegyik iskola privát legyen, mindegyik iskola el tudja dönteni hogy mit akart tanítani és kivel akarja azt taníttatni.
Csak is eismerésemet tudom kifejezni, a Magyarság Kutató Intézet munkája iránt. Köszönöm hogy vannak, köszönöm, hogy tesznek értünk! Mert Mi értünk:-)
A 80-as években még lakodalmakkor összefogva főztek az asszonyok .
Még spontán nótáztak a férfiak .
Ismerték az imákat énekeket , különböző népi táncokat .
Voltak körmenetek népesebb volt a templom .
Volt locsolás májusfa állítás , szüreti felvonulás .
Voltak (nem iskolai) ifjusági kubbok ,sakk fotó ,lövészeti szakkörök .
Volt a falvakban Spartakiád .(nem csak foci)
Voltak munkahelyi táborok a dolgozók gyerekeinek .
Volt közös Mozizás a kultúrházakban .
A település háromnegyede ismerte a gyüjtötte a gyógynövényeket,gombákat .
Sokkal elterjedtebb volt a népviselet (ünnepnapi vagy mindennapi)hordása ,
Ismerték az állattartást növénytermesztést,kolbász, befőtt és szörpkészítést és ritkán kellett állatorvos is .
A nők is tudtak varrni,kötni,hímezni,sütni főzni .
A papok legalább két nyelven tudtak misézni,esketni és temetni az adott nemzetiségek nyelvein .
A médiában műveltségi vetélkedők voltak,nem a hülyéket mutogatták .
Sokkal több többtagú zenekar volt .Búcsúkor hegedűsök járták a házakat .
Ma ezek mind megszűnőben ,maroknyi csoportok művelik ,vagy megszüntek a falvakban ,nem alap !
Az lehet hogy pusztított a kommunizmus....de 90 óta a lebutítás felgyorsult !
Nagyon jó volt a beszélgetés,elismerésem a résztvevőknek érte. Sok olyan dolgot felhozott amiket már elfeledtem - igen az apám ünnepnapokon ivott egészen a közösbe való bekényszerítésig,a rendszer tette alkesszé.Ezt is a szovjetek,pontosabban a cárok találták ki ,mert így hamar visszament állam bácsi zsebébe a fizetések jó része. A növényvédőszerekről - a 60-70-es években használt atrazin hatóanyag minden mélyfúrású kútba kimutatható.Ugye a tsz. gyakorlatilag egy amerikai óriásfarmnak felet meg. ahol kevés élőerővel,sok vegyszerrel termesztettek,mint amerikában,egy valamit viszont nem vettek figyelembe a sűrű településhálózatot.Mikor én növényvédőszeres tanfolyamra jártam az atrazin élettani hatását még nem ismerték,2014 körül jelentek meg pár soros cikkek főként szakmai honlapokon - ezért van minden tizedik pár terméketlen,nőies férfiak,fokozza a homoszexualitást. Erre amerikában hamarább rájöttek,de nem merték nyilvánosságra hozni.A disputából kimaradt,hogy az 56-os forradalomban résztvevők gyerekeinek jegyeit lefelé kellett kerekíteni - kivétel párttagok,ellenállók és antifasiszták,,a háború alatt meghurcoltak gyerekei - itt megint az egyszerű emberek jártak rosszul.Apám két bátyja közül az idősebbik nem is jött haza 1946-ban már német állampolgár lett. A másik bátyja a debreceni tisza istván egyetemen végzett agrármérnök volt,az ávósok addig verték,mert nem vállalta el a tsz-elnöki címet,hogy öngyilkos lett,a fiát nem vették fel az egyetemre,csak 1956 után - miskolcon a megyei kórházban az unokatestvérem csinálta az első gerincsérv műtétet 1964-ben.Fenn van a kórház honlapján Hentes Lajos.Apám 1959-ben kijött a börtönből,mivel ártatlanul volt benn,engem az iskolában lefele kerekített jegyekkel jutalmaztak.Járási rajzversenyt nyertem és járási novellaíró versenyen negyedik lettem - de csak 3-as voltam magyarból,a tanárnő kihívott a folyosóra és azt mondta - ne haragudjak ötöst adna érte,de nekem nem lehet --- akkor ezt én nem értettem.majd 2012-ben feleségem osztálytalálkozóján a volt énektanár és igazgat helyettes,aki a hazafias népfront járási vezetőségének volt tagja anno - azt mondta a feleségemnek,hogy igaz a dolog és ő volt aki eldöntötte ki az akinek lefelé kell csökkenteni a jegyeit,megtudok-e bocsáltani ezért? SOHA! Apám 1969-ig volt REF-es,a rendőr tőlem kérdezte ,hogy milyen rádiót hallgatunk otthon? Amerika hangja,szabad európa,london? Nincs is rádiónk! Ne hazudj,mert akkora pofont adok,hogy az iskolatáskán csúszol hanyatt! A mai napig félek a rendőröktől,pedig a nagylányom férje is az. Belém idegződött,rögzült. Pedig 60 felett vagyok.Csak hegesztőnek vettek fel továbbtanulni. Később tanultam még két szakmát és közel a harminchoz levelezőn érettségiztem le,az osztályfőnököm magyar-történelem szakos tanárt akart belőlem csinálni - már akkor ,hova és minek?
Fantasztikusan jó műsor! Édesanyám a miskolci Rákosi Mátyás nehézipari egyetemen tanított, oda tudott elbújni, amikor a szüleit kitelepítették és ahol a szerencsétlen bányászok,akiknek nem volt érettségije se, kérdezték tőle, hogy "én becsületes bányász vagyok,miért kell nekem itt lennem tanulni, "tanársegédúrnőelvtársnő"? A nagyszüleimet tönkretette a föld beszolgáltatás, nagyanyám belehalt...A Phylaxia állami oltóanyag termelőnek az igazgatója egy kovács volt az 50-es években. Volt annyi józan esze,hogy összehívta a vezetőket és annyit mondott nekik, én nem értek az oltóanyaghoz, maguk tudják mi az, dolgozzunk együtt, hogy működjön a vállalat...Megfélemlítés....a korona oltás is megfélemlítés...minden megfélemlítés, ami zsarol...
Igen ki írtották. Köszönöm szépen,hogy szóbakerűlt.
Köszönöm hogy beszéltek ezekről. A hülye sorozatok helyett inkább ezt tenném be a tv műsorokba.
Az is a stratégia része hogy hülye sorozatokra szoktatják rá az embereket.
Nem hiába a külföldi érdekeltségû RTL (Rádió Televízió Luxemburg) adja a legbugyutább valóságshow-kat. Magyarországon.
@@janesmith5607pontosan en is erre gondoltam! Annyi nepbutito gagyi ( török) sorozat megy , buta " quiz- ek ,ahol szinte faj,hogy mit nem tudnak a resztvevök.
Szuper a műsor. Objektíven nézve viszont ijesztően sok a hasonlóság a jelenlegi rendszerrel.
köszönet
Valóban régen lerombolták a vidéket, de mi is történik ma? Van még magyar ember vidéken? A falvak, községek 80%-a élhetetlen egy jó érzésű magyar ember számára a nyakunkra tenyésztett kisebbség miatt..talán erről is kellene beszélni.
csak magyarok vannak ☺
Nagyon tanulságos beszélgetés. Köszönjük !
A hatvanas évek végén beinditott esztelen sok műtrágyázás , az most mind itt van bennűnk , szűleiken keresztűl örökölték át , aki élelmiszerét űzletekbe , boltokba vette ! Tele vagyunk tumorokkal , és az egész csonka hazánk ! Csak akinek saját önellátó családi állattartása + kertje volt , azok maradtak egészségesebbek ! Stb...
Kösz.már elején az igazság kimondása.fv ken ez igy můködött,most a kegyelemdöfésre készülnek.
"A jelek" !! van sok magyarul
beszélő,de,csak beszélő"
Hála az oktatásnak is.
Érdemes lenne elolvasni Illyés Gyula : Puszták népe.
Öregapám 1887-ben született és 1972-ben halt meg. Szívesen mesélt nekem az életéről. Lelenc gyerek volt 10 éves kora óta dolgozott. A Habsburg birtok meghatározta a falu életét. Nagyapám a vasútállomás főnöke lett. Kapott az uraságtól 300 négyszögöl telket ingyen, ahol felépítette a házát kalákában ahogy a többiek is. 300 négyszögöl szőlőt ingyen. A többi földjét vette. Önellátók voltak 3 gyerekkel, mindent megtermeltek maguknak. A vasúti állás nem járt nagy fizetéssel, de nyugdíjas állás volt. A kolhozra csak legyintett, a lusták gyülekezetének tartotta őket. A falunak a Habsburg család óvodát épített, kultúrházat, könyvtárat, mozit, gyógyszertárat. Minden volt, ami kellett. Jó kocsma belsőszobával, ahol vasárnaponkét kártyáztak és beszélgettek az emberek. Az értelmiség: jegyző, intéző, orvos, fogász, gyógyszerész, tanárok, könyvtáros, agronómus. Szakmunkások: szabók nők és férfiak, gépészek, kovácsok, szekérgyártok, kádárok, lakatosok, traktorosok, állattenyésztők, pékek, boltosok, postások stb. A keresztény ünnepeket megtartották, a katolikusok és a reformátusok is. A párttitkár is ott ült közöttük meg a TSZ-elnök és az agronómus is... szóval mindenki tett az egész kommunista rendszerre. Az emberek létrehozták a falusi színészjátszást, ami nagyon szórakoztató volt. 1956-ban sem volt semmi gond, mert mindenki higgadtan viselkedett és senkinek nem esett bántódása. A téeszetísést 3 gazda úszta meg 68 holdas gazdáként a nagy tekintélyük miatt. Még a téeszről: orrba szájba permeteztek mindent, a madarak eltűntek a földjeikről. Később a faluban is működött a háztáji, mert mindenki tudta, hogy egyéni felelőséggel jobb lesz a teljesítmény. Az életem másik fele városban telt nagyon jól összetudtam hasonlítani a kettőt, és mindig a falu szabadsága győzött. Jó ideje falun élek, követem az őseim szokását. Ma már tényleg a föld nélküli gazdák leszármazottjai élnek a városokban kb 70%-ban. A "paraszt" nem magyar szó: szlovén, horvát, szerb eredetű. Nálunk a komcsi humoristák szokták használni lenézően a vidéki emberekre, pedig a gazdák kis ujjában több tudás volt, mint a humoristák fejében. Sajnálatos, hogy ismét elmaradt a földosztás Magyarországon. A kárpótlási jegyek ötlete egy olyan vicc volt, mint az 5 holdas birtok egykor.
igy van ezen vendegek minden penzt megernek remeljuk minel tovabb
Most termelünk-e cukorrépát ? Van nyugdíjuk akik alig dolgoztak a tsz.-ben .Én
50 ÉVET dolgoztam , jelenleg is a nyugdíjam min.
A magyar hálot vertek szét az építéssel,lásd,panelek éítése.
Az emberi gyarlóság, lustaság, egyszerűség stb. olyan tulajdonságok, amikért úgymond nem kell „tenni" semmit. A nemtevés könnyebb, mint valamit megvalósítani, dolgozni, serényen, igényesen akár. Nem lesz egyszerű feladat az elbutult igénytelen, lusta, buta tömegekkel megértetni, hogy nekik ez nem jó.
Bevallom főiskolán ovónőképzőben tanultam és tamulni kellett maxizmzmus és nem sikererült a vizsga utána a többi tanár már másképpen nézett rám..elvágtak...szép kus társadalom volt akkor....Ez 80 -as év vége xolt,akkor még nem láttam mi van itr.
Nem tudom, milyen főiskola volt az, mert én a 70-es évek 2. felében jártam, de az ideológiai tantárgyakat senki sem vette komolyan, és nem ezeket, hanem a szakmaiakat nézték a tanárok. Ha vki azokból bukdácsolt, főleg a rosta tantárgyakból, akkor valóban nehezen tudott másikból is jókat kapni. De sztem a diploma után kutya sem nézte a jegyeket, mert ki, mire vitte az életben, nem ezen múlt.
Hálas köszönet.Mindenkinek tudnia kell!
KÖSZÖNET , TISZTELET
Minket is vertek , államigodózóttak voltunk , Anton Szemjonovics Makarenkora hivatkoztak !!!
nagyszeru musor
Kihagytam , hogy az egészségügyben
dolgoztam.
33:54
Sokszor kellett akkor * csasztuskat * járni, mert ha nem volt hajlandó, mehetett a börtönbe, v. nagyon korlátozták az életet.
Kiváló történészek!
Mind nyugaton, mind keleten a társadalom átalakult a II. világháború után. A városokba özönlenek az emberek. Ez nemzetközi trend volt. Korrektebb lett volna, ha ezt is megemlítik.
Igaz, de itt most, a magyar viszonyok vannak teriteken. Es az orok ordogok, a kommunistak...😁
Az is igaz, hogy a klasszikus magyar kultura, leginkabb videken volt lathato. A magyar, egy videkies, nem varosias ( ha tetszik, ha nem ) kultura volt!
De Magyarorszàgon a kommunistak olyan mértékben kulàktalanitottak hogy akinek minimàlis földje volt azt is ugy megadoztattàk. Hogy képtelenség volt megélni belöle. Rà kényszeritették a fiatalokat hogy a vàrosban keresenek munkàt.Miutàn talàltak màr nem volt vonzo nekik a falu. Pedig a sajàt földjén mindenki jobban dolgozott mint az ugynevezett tiéd a gyàrban.
@@zsoltfeher4220 A Kadar alatt, a "masodik" gazdasag videken, a haztaji gazdasag volt! Bizony sokan termeltek otthon is. Es az is igaz, hogy pl. a hetvenes evekben, a videkiek jobban eltek e miatt a lehetoseg miatt, mint varosi polgartarsaik....
@@laszloszabados775 Ez igaz csak ha megmarad a agràrium a gazdàk kezébe a termelöeszközökel egyetemben. Akkor ugyanugy tudott volna fejlödni mint nyugaton. Az egészet szétzilàlták a kàdàri idökben ràjöttek hogy szükség van a kisgazdasàgokra mert a ugyn Tsz nem képes az igényeket kielégiteni. De kàdàr sajnos szüklàtokörű volt csak bizonyos szintig engedtek a kisgazdasàgokra fejlödni. Akkor még arrol nem tud senki hogy a magyar mezögazdasàgi gépgyàrtás toppon volt a Kühne Franciaorszàgba külde a vetögépeit és angliába. Még mindig öriznek ottani muzeumok magyar mezögaz.gépeket.Sikerült lenullàzni az agràriumot az elvtàrsaknak.
szeretem ezt a müsort,de most elveszitette hitelességét!! gyalázat ahogy félrevezetik a halgatoságot remélem nem direkt csak fogalmuk sincs a valoságrol!!!
Nem igaz, benne éltem, hasonló helyzetben
Total jol mondjak. Lehetseges, ön volt és van felrevezeteve évtizedek óta.
Az a baj, hogy a nagybirtokok rendszere se volt egészséges, ezzel nem azt mondom, hogy a másik jobb volt, de az se volt jó: lásd : Őrség :
Most már értem hogy miért a vidékről jött a rengeteg okos intelligens irodalmárunk nobeldíjasaink.
Az iskoláinkat százszázalékos állami támogatás mellett vissza kell állítani hogy mindegyik iskola privát legyen, mindegyik iskola el tudja dönteni hogy mit akart tanítani és kivel akarja azt taníttatni.