2:12 Pozor, ohledně tohoto tvrzení existuje spor. ČSN 332130 ed. 3 čl. 7.7.8 Pokud narazíte na přísného revizního technika tak vám to nemusí uznat. Jednoduchá a dvojzásuvka se považuje za jednu, ale hnízdo s pěti zásuvkami je sporné. Důvodem pro vznik tohoto omezení je počet spojů a přechodový odpor na nich... tím pádem z logiky je hnízdo s pěti zásuvkami v jednom rámečku považováno za pět zásuvek... bohužel větná formulace normy je nejasná a existuje dvojí výklad. Každopádně je lepší se držet toho, co jsem psal víše, snížíte tím poruchovost a zvíšíte bezpečnost. ;)
Celkem slušná práce. Jen to napojování více chrániček (husích krků) proti sobě - v budoucnu tím už nic neprotáhnete. Každá trasa má mít svoji trubku. Zas tak drahý to není.
Díky za video, Pavle. 8:05 Chaos v tom mít nebudete ani bez odizolování, neboť zpravidla kabel ke světlu je veden nahoru a přívod a odvod dolů . Dále protahování kabelu ke svítidlu v čase 8:25 a i jinde je obdivuhudné. Obvykle se to ale dělá taháním kabelu po podlaze vyššího patra a pak vyvrtanou (zespodu) dírou dolů. Ale každému dle svého.
Díky a komentář Davide, tím, že pro přívod ke spotřebiči využíváme otvorů v miako vložkách nejdeme z vypínače kabelem zpravidla nikdy nahoru, ale všechny kabely vedou dolů. Proto je odizolování dobrý pomocník.
@@svepomoci ted to cilem neni, ale s postupem casu to prijde, davat husi krk ma svuj duvod, jenom sa to musi udelat poradne. a protahovat budou, dnes se resi 2,5 GB sit, cena klesa, postupne to bude 10GBit a tak dale, ta potreba vymenit tu bude, jinak sekame a tahame....a proto mam i elektrinu, datove a televizni rozvody v husich krkach, odevsud se dostanu kamkoliv v baraku, dotahnu draty, vymenim draty.
Mam pocit ze plechove koncovky a keystony by mali byt len na jednej strane, idealne na uzemnenom patchpaneli v "serverovni". Ak sa pouziju na oboch stranach, hrozi ze sa tym FTP budu vyrovnavat potencialy
Sice to výrobci síťových zařízení kolikrát doporučují, ale je to hloupost. Pokud je cílem stínit, pak by měly být uzemněny obě strany a obecně může být kabel uzemněn i po cestě (to u FTP dělat nebudete). Odpojování stínění na jedné straně je hack, se kterým se můžete setkat například u audio aparatur. Je to však spíš symptom problému (např. zařízení na různých obvodech v TN-C, konstrukční vada přístroje, etc.). Ano, náboj bude zákonitě proudit po všech souběžných trasách ke svému cíli. Ale pokud máte na stínění netriviální proudy, tak je něco špatně. Pokud je na druhém konci zařízení, které nemá řádně uzemněný stíněný konektor RJ-45 (je to třeba plastová IP kamera, která vůbec nemá přivedený ochranný vodič), tak by asi bylo dobré ukončit kabel v zásuvce/ krabici, kde můžete stínění uzemnit. Jinak to vaše stínění spíš připomíná anténu.
Ty počty zásuvek budou odporovat normě a revizák s tím bude mít problém. Počítáte 1 zásuvkové místo jako 1 zásuvkový vývod, ale přitom všechny zásuvky kabelem prosmyčkujete nebo budete mít snad nějaké speciální zásuvkové sady z výroby propojené? Norma tím nejspíše chtěla omezit počet spojů na 1 kabelů.
V ČSN 332130 ed. 3 se vyskytuje v čl. 7.7.9 odstavec, ze kterého je definice jednoho zásuvkového vývodu: Vícenásobná zásuvka se považuje za jeden zásuvkový vývod. Také několik zásuvek zapojených ve společném zásuvkovém obvodu a umístěných ve společné vícenásobné přístrojové krabici se považuje za jeden zásuvkový vývod. Zásuvky v prostorově oddělených přístrojových krabicích na povrchu pod společným vícenásobným rámečkem mohou být zapojeny do více než jednoho obvodu, avšak musí být vizuálně rozlišeny (označením, barevně).
@@poolmofy940 Dve zásuvky inštalované vedľa seba v dvoch krabiciach sa nepovažujú za viacenásobné zásuvky na základe žiadnych noriem EU či EN! Za viacnásobnú zásuvku sa dá považovať ako jednu zásuvku iba zásuvku dvojitú s prepojenými prepojkami od výrobcu na základe vyhlásenia zhody od výrobcu! To vždy platilo a platiť aj bude v celej EU a neexistujú žiadne národné výnimky! Normy EU neriešia žiadne zásuvkové hniezda!!! Stále platí max. 10 zásuviek ( aj dvojzásuviek) na zásuvkový obvod s istením 16A/230V!!! Nerobte si z toho holubník!!!! Až keď vyhoríte..už bude neskoro!!!
@@poolmofy940 Netrefil jste se ani s jednim cislem clanku. Kdybyste si tu normu otevrel jako ja ted, tak byste zjistil, ze oba dva clanky se tykaji naprosto neceho jineho
No to ruční rozmotávání kabelů musí být požitek, co takhle použít tzv."kolotoč", dále protahování SLP kabelů do "krků" od Koposu ,také dobrý zážitek, zvláště pokud máte větší svazek kabelů, doporučuji použít protahovací péro, případně FML krky
@@svepomoci no, hlavne je to dobre pro budouci vymenu, doba se nezastavi. co neni v husim krku, nejde vymenit, doplnit, rozsirit a to plati i pri elektrice. tak si snad majitele nebudou chtit pridat svetlo, zasuvku, jinak budou tahat a tahat a jeste sekat a sekat...vzdy se nakonec najde duvod na novy kabel 😀
Tyto moderní rozvody nemám rád. Přijde mi do budoucna nepraktické tahat kabely přímo ve zdi bez "husích krků"/trubek z minimálně dvou důvodů: 1. Co když v budoucnu zjistím že je některý zásuvkový okruh často přetížen a hodilo by se mi ho rozdělit na dva okruhy aby neustále nevypadával jistič? 2. Co když se něco stane a uhoří drát připojený do zásuvky/vypínače a nezbude tam dost dlouhý konec na odstřižení uhořeného drátu a následného znovupřipojení nepoškozené části drátu? To v tu chvíli budu muset buď celou trasu sekat, nebo použít lišty a vést je po povrchu... 3. Jakýkoli jiný důvod, kvůli kterému by bylo potřeba tahat další nové dráty do zásuvek/světel... Byl jsem rád že doma máme instalaci dělanou postaru v trubkách/chráničkách, když uhořel starý drát v rozvaděči a už ho nešlo popotáhnout (rovnou jsme v tu chvíli přetahali všechny rozvody co v těch trubkách byly[celý dům]). Osobně bych tyto rozvody bez chrániček po této zkušenosti nikdy nedělal. někdy v budoucnu se může hodit mít možnost přitáhnout někam další dráty z jakéhokoli důvodu. Švýcaři mají jasno a dělají to rozumně. Mají tam zavedeno že vše musí být v chráničkách
Ohledně zásuvek to není pravda, pokud máte rámeček se zásuvkami, tak každá samostatná se počítá, pouze dvojzásuvku, která se zapojuje jako jedno zařízení můžeme považovat za jednu. Takže podle vašeho příkladu 8 zásuvkových míst předpokládám, že jste porušil normu o 10 zásuvkách na okruh. (ale snad snad revizák nebyl "chytrolín" a překousl to)
Krabičky se sádruji do čistého jádra!!! Před štukama. Vaše superodováha je tak pro ládu hrušku! :) Toto je pak hlavně vidět u vice rámečků protože nikde nebude stejná vrstva omítky a pokud krabičky budou hodně utopené tak to sice přes dlouhé šroubky zkompletujete ale jádro se štukem odpadne. A možná největší problem vzniká kdy si zednici dráty stoči do krabičky a prknem stáhnou jádro a v momente krabice je pod omítkou... a kdepak asi byla.... sice prodávaji vička s provázkem ale i tak jsem videl spousty "ztracených krabiček" . Takže jednoznačně do čista !!!
Postupovali jsme podle pokynů elektrikáře. Ten nás ujistil, že chráničky nejsou nutné, pokud při realizaci omítek zajistíme, aby nedošlo k poškození kabelů.
Krabičky je třeba dávat několik mm pod plánovanou omítkou (cca 5mm), protože všude nebude na mm stejná tloušťka omítky a až vám bude krabička o 2mm vystupovat tak váš čeká pěkná pakárna a ještě si přitom lehce poškodíte omítku.
Krabička nikdy nesmí jít pod úroveň omítky, protože pak se lámou kryty zásuvek. Okraj se opře o omítku a šroubek dotáhne a pověstně kvalitní české zásuvky se samozřejmě při zapojování spotřebiče na tom plechu prohnou dovnitř a kryt následně rupne, zvláště když to někdo při montáži vylepší tím, že nedotáhne šrouby držící vnitřek zásuvky v krabici. Celá síla při zapojování vidlice se pak vybouří na tom jediném šroubku v plastu, takže to končí jediným možným způsobem.
@@NikiBretschneider No za 1. bych chtěl vědět, jak byste mohla prakticky usadit krabičku s přesností na 1mm podle omítky, když ta tam ještě není. A za 2. bych chtěl vidět to praskání krytek, protože to by musel někdo hodně zprasit, jinak to snad není možné. Viděl jsem stovky mírně či více utopených krabiček a s ničím Vámi popisovaným jsem se nesetkal.
@@fulltank9225 Určitě pošlete, rádi přidáme na FB. S důkladným zasádrováním souhlasím. My kontrolujeme těsnost domu BlowerDoor testem. Pokud je zjištěna netěsnost v zásuvce či vypínači, doplňujeme tmel. Test provádíme po dokončení parozábran, před instalací SDK a samozřejmě před usazením přístrojů do elektro krabiček.
Ano, pro me je to aktualni tema. Jeden elektrikar mi doporucuje presne vas postup, osadit krabicky az po omitkach (sadrove) a druhy pred s tim ze nevadi jestli poleze pod omitku. Jenze problem nastane, pokud poleze pres, nebo omitkari se s tim budou babrat kolem krabic... Rozhodl jsem se osadit az po omitkach, kolem krabicky zasadruju, zabrousim, zahraldim. Mozna na tom ve vysledku nesejde, je jasne ze kdyzsi nekdo dela kvalitne, jde s krabickou po omitce, ale pokud se tim nekdo zivi, jde pred omitkama.
Koax bych v dnešní době už nerozváděl. Absolutně nechápu jeho smysl. CAT6 proč? Proč už ne CAT7 nebo dokonce CAT8? Když už stavím dům tak se snažím dát vždy to nejnovější možné.
Jasně, kabely CAT 7 a zásuvky, patchcordy, patchpanel na CAT 5 protože az se člověk podíva na ceny komponent CAT 7 tak se vyvrati. Takovejch uz sem viděl 😉 BTW, cat 6 na domácí Gb síť stačí bohatě a následujících 50 let stačit bude.
@@carloss8095 já dával cat7 kabely všude minulý rok a nijak jsem se nevyvrátil, keystone apod kvůli RJ45 jsem nechal 6a, ale mám připraveno do budoucna až bude GG45 standard :)
Ať tam klidně ten koax je, klidně i to Cat 5e. Ale proboha, všechno je to v krkách které už nikdy v životě neprotáhně. Protože jsou naspojkované v podlahách...
@@carloss8095 kdyz uz tak 6A na 10 GB sit...ta cena neni az takova a alespon ten kabel, zasuvky vymeni postupem casu kde to bude nutne. Kdo na to ma, nataha rovnou nekazilovou optiku.
@@carloss8095ja neviem, či si niekto plánuje doma v každej izbe založiť server na p*rnhub alebo čo 😂 a najlepšie, že si potom dajú internet 10 Gb a ten už ďalších 20rokov nezmenia a ani router im ani o tých 50rokov neposkytne pre 10 rôznych káblov dostatočnú rýchlosť, aby museli využiť cat 7, ibaže tou dobou už bude pravdepodobne optika aj v dome medzi jednotlivými zariadeniami, 😂 Zmysel to má len ak majú viac POE zariadení...
také bych se hádal o přesnosti tohoto videa, v normě je napsáno že na jeden zásuvkový okruh se může zapojit maximálně 10 zásuvek a je tím míněno přímo 10 zásuvek fyzicky ne nějakých míst (+ teoreticky jedno světlo, ale to bych sem netahal) samostatný jistič se nedává "náročnějším" spotřebičům, ale všem spotřebičům, u kterých se předem ví jejich umístění a už se nebude měnit souběh NV kabelů a datových není primárně kvůli ručení signálu, ale kvůli bezpečnosti, může dojít k indukci do těchto kabelů ještě bych rád zmínil jednu důležitou věc kterou jste ve videu nezmínili, pokud budete rozholovat plášť kabelu jako je to na videu nesmí dojít k poškození izolace jednotlivých žil mimochodem nikde nevidím zemnící pospojení které se dělá na všechny kovové části v domě ( vana, dřez, futra, kotel, rozvaděč pro podlahovnu...)
2 года назад+7
5.3.6 Jednofázové zásuvky. Na jeden zásuvkový obvod lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů (dvoj- zásuvka i vícenásobná zásuvka se považují za jeden zásuvkový vývod), přičemž celkový instalovaný příkon nesmí překročit 3 680 VA při jištění 16 A (2 300 VA při jištění 10 A). - ČSN 33 2130 ed. 3
2 года назад+1
Plechovou vanu už dnes nikdo nemá, futra se dávají obložková, dřez nemusí být kovový a rozvaděč pro podlahovku jsem ještě přizemněný neviděl.
Prosímvás ty babráky jste vzali kde? Abych si tam náhodou něco neobjednala. Ty dvě trubky stažené izolačkou do třetí jsou opravdu geniální nápad, tím totiž neprotáhnete nic. Co tam není, to tam nedostanete. Ta trubka je samozřejmě strašně drahá, že. Problém je v tom, že životnost koaxiálního kabelu je cca 10 let (rozpad dielektrika a z toho plynoucí útlum a vyzařování kabelu), když tam dáte ten hnůj, co jste tam dali, tak vás to možná čeká už po pěti letech. Pak by se to mělo komplet vytahat a vyměnit, což není problém, protože se to dává do trubek. Přesněji řečeno nebyl by to problém, kdyby vám někdo nepředvedl trik s izolačkou. U televize je to celkem jedno, televizní vysílání v ITU1 regionu končí v roce 2030, takže těch 8 let to nějak vydrží a pak ty rozvody stejně budou k ničemu, tedy pokud neplánujete DVB-S, na což se ale stejně bude muset dát lepší kabel, no. Větší problém je ale s ethernetem, kde sice není dielektrikum, které by vystárlo, ale zase to zastará morálně. Dávat v dnešní době STP CAT6 (doufám, že alespoň CAT6e) je s prominutím pitomost, dala bych minimálně S/FTP CAT7 s tím, že se bude řešit ještě minimální poloměr oblouku, protože tyto věci jednoznačně směřují k optice a myslím si, že to nebude moc dlouho trvat. Pochopitelně za předpokladu, že se ten barák staví v civilizaci a né zas někde v hajzlu, kde od místního wifináře Huhuláka dostanete tak maximálně 1Mbit/s za dobrého počasí. Dalším argumentem pro normální rozvody je samozřejmě NAS. Dále. Toho idiota, co stříhá koaxiální kabel štípačkama bych chtěla dostat do ruky. Udělala bych mu věci, které se rozhodně dělat nemají. Tohle může udělat jedině diletant, který nemá představu co se při tom v tom kabelu děje. Ono toto uštípávání je divočina už u silových rozvodů, u UTP a STP je to akceptovatelné jen obtížně, u FTP či S/FTP a koaxiálních kabelů je to ale tragedie. Proboha!!! A to pomíjím namáhavost tohoto katastrofálního žužlání. 8 zásuvek na okruhu. A to zas proboha vymyslel kdo? České normy jsou v mnoha ohledech úchylné, ale pokud se neklamu, tak jako zásuvkový post se dá brát maximálně dvojzásuvka, takže pokud si uděláte lajničku zásuvek a z ní to pak vytáhnete někam dál, zakopnete s touto teorií o nedělitelnosti zásuvkového postu minimálně o impedanci smyčky a to revizák měřit bude. Teda pokud neseženete takového toho, co za dva rumy a sparty ve tvrdým napíše cokoliv. Ono to ale nedává smysl i z jiného úhlu pohledu, totiž ten okruh můžete jistit nanejvýše na 16A, což věru není mnoho, no a tak nějak tiše předpokládám, že se ty zásuvky budou na něco používat. Dále. Elektroinstalaci můžete mít výškově ve třech zónách, nechápu, proč někdo soustavně dává zásuvky k zemi. Je to nesmysl, vypínač taky nedáváte k zemi. Už vidím, jak lezete po zemi při připojování nabíječky od notebooku. U velkého PC se zásuvky v pohodě schovají za monitorem, to stejné platí o televizi, kde pak navíc můžete stolek přirazit až ke zdi a nic se vám neplazí po zemi, což zase potřebujete nejen kvůli robotickému vysavači, ale vhod to příjde i při normálním úklidu pometlem, stejná situace je v kuchyni, kde zase nějaký kuchyňský krám posadíte na stůl a lézt v tento moment k zásuvce na zemi je opravdu úžasná věc. Zásuvka u země se hodí k jedné jedině věci - velká stojací lampa. A schválně, kolik lidí takovou věc doma má. Ano, vím, že co se staví paneláky montují se zásuvky k zemi. Protože to tak v těch panelech bylo konstrukčně jednoduché. Proč to ale proboha tak dělat dnes? Ze zvyku? Co je to za nesmysl? Bezdrátově ovládané žaluzie. Proboha proč zas bezdrátově?? Všechny tyto bezdrátové věci jsou provozovány na základě nějaké generální licence, která může být zrušena kdykoliv a to navíc bez náznaku důvodu. Chápu to při integraci toho zařízení do nějaké existující budovy, kde je jednoznačným benefitem instalace bez zásahu do interieru, kvůli které na jedné straně riskujete možnost zrušení licence, současně možnost vzniku rušení, kde jste to navíc vy, kdo uvádí do provozu zařízení jako druhý, čili na vás padají i případné náklady s odstraněním rušení (a to mohou být obrovské částky) a spolehlivě na vás dopadne nutnost nějaké údržby baterií napájejících ovládací prvky těch žaluzií. Ta dvě rizika jsou řekněme malá a ty baterie jsou prostě cena za to, že si při instalaci nerozbijete interier, jehož uvedení do nějakého stavu by zase něco stálo, takže je to celkem racionální volba. Ale pokud to montuji do novostavby, kde interiery dávno nejsou hotové, tak jediný benefit, který bezdrátová technologie má, prakticky nedává smysl. A když už jsme u bezdrátových technologií. Tak nějak vám tam v rozvodech chybí příprava na WiFi. Pokud si myslíte, že to řeší AP zavřené v technické místnosti, tak to je s prominutím pitomost. Umístění AP je v tento moment celkem kritické, navíc, pokud chci zase dosáhnout vyšších rychlostí, případně trochu myslet do budoucnosti, neminou mne zařízení používající centimetrová pásma, kde je jakákoliv zeď vážnou překážkou. Barák by se měl stavět alespoň na 40 let (protože těch 40 let tak rámcově budete splácet hypoteku, navíc pokud stavíte, je vám typicky kolem 30, no a ve starobinci/pod drnem skončíte tak nějak mezi 60-80 rokem života), což znamená tři až čtyři technologické výměny, které musí jít udělat s minimálními náklady. Kamery a zabezpečovací zařízení. Tím jsou všichni posedlí. Proboha proč? K čemu? Náklady šílené, jak pořizovací, tak provozní, využití nulové. Stejně vám policie leda řekne, že auto není trezor, dům není trezor, trezor není trezor… A pokud už to náhodou něco natočí a někdo se tím bude zabývat, uvidí tam týpka v teplákovce s kapucí na hlavě, kterých se po světě pohybují miliony. To fakt pomůže s dopadením zločince… Uvědomte si, že člověk, který je něčím nápadný, se jako zloděj nemá šanci uživit, protože si ho všimne kdejaký kolemjdoucí.
Máte dobré připomínky, ale ty chráničky tam jsou kvůli tomu, aby se kabely nepoškodily. To dodatečné protahování chráničkami je taková fáma, která v naprosté většině případů (i pokud bude chránička v kuse) není proveditelná. Na to se musí trasa extra připravit a často to pak třeba vyžaduje ještě nějaké krabičky na trase.
Niky, máš vo všetkom pravdu! Je to fušerácka robota! Treba na to ľudí upozorniť a možno aj úrady a technickú inšpekciu!!! Keď nám elektriku budú ťahať takí fušeri..brrrr...
2 года назад
Pokud nad kamerami přemýšlíte jen jako nad zdrojem důkazního materiálu pak ano, pro Vás jsou k ničemu.
2 года назад
cat6a vs cat7 - 10 Gbps na multimédia stačí a bude stačit příštích několik desítek let každému, pokud se standardem nestane nějaký holografický zobrazovač. AP - IMHO to úplně v pohodě jde vyřešit dalším routerem kdekoliv, kde je ethernetová zásuvka.
@@comptelo-cz chcem vidiet ako bude prebiehat vymena kablov hoc su v chranickach ktore su na to aby chranili. odporucam si spravit doma test ako funguje vymena kabla v chranicke v dlzke 10m a hoc len s jednou pravouhlou zatackou..
Určitě slaboproudé rozvody do chrániček včetně rozvodů pro PTZS i zde může dojít k poškození kabelu, nebo výrbní vadě. Jak tu byla zmiňována možnost opětovného protažení kabeláže, asi to nebude úplně pravda kvůli spojování chrániček do "Y" v některých místech této konkrétní instalace. S umístěním vývodů pro kamery plně souhlasím, je důležité vidět příchozímu do obličeje a ne na temeno hlavy. Z praxe stačí LAN rozvody v prostorech pro bydlení realizovat nestíněnými kabely za předpokladu dodržení pravidel pro souběh kabeláže. U kabelů typu FTP je nezbytné použít jak keystone v zásuvkách, tak patch panely ve stíněné verzi. Stínění se spojuje do jednoho bodu právě v datovém rozvaděči. Nezapomeňte po instalaci na měření a protokoly. Jinak pěkně zpracovaná videa a obře vedená stavba. Jen tak dál....
@@comptelo-cz Do stoupaček dávám pravidelně o aspoň jeden krk navíc, snažím se dávat o něco větší průměry a i když se snažím držet všech praktických zásad se mi občas stane, že když po sobě něco dotahuji nebývá to snadné....
Keď Vás budú bolieť zuby, rád Vám ich svojpomocne ošetrím. Ako elektrikár mám pár vŕtačiek a preto nebude žiaden problém Vám pomôcť. Tieto Vaše videa sú obyčajné bludy, asi si neuvedomujete aké obrovské škody môžete spôsobiť, a to nie len na majetku ale aj na životoch. Keď si budú svojpomocne ľudia riešiť práce podľa vašich videí. Keby ste to aspoň seriózne riešili a dali spraviť nejaké recenzie od revíznych technikov alebo inšpektorov. Tak to by ste nedostali zelenú. Sme krajina výnimočná, najviac úrazov vo všetkých oblastiach. Treba sa porozprávať s inšpektormi a súdnymi znalcami v obore ako sa dnes stavia. To len pre info. a na výstrahu! Dnešná doba prináša biedne školstvo, po vyučený žiadna skúsenosť a hor sa do podnikania. Preto aj vaši odborníci sú len na kopnutie do ........., samozrejme pár minútovom videu, nemôžte obsiahnuť ani len základnú problematiku. Predovšetkým takéto videa musia alebo mali by mať informáciu ze elektrické zariadenia sú: technické vyhradené zariadenia elektrické. Preto takéto zariadenia môžu inštalovať a spúšťať do prevádzky len osoby z príslušným vzdelaním a platným OSVEDČENÍM a oprávnením na vykonávanie takejto činnosti. Ďalej treba dodať že práce sa vykonávajú podľa platnej a schválenej elektro-dokumentácie. Tú tiež musí vykonať osoba s platným OSVEDČENÍM a oprávnením na vykonávanie takejto činnosti. K príprave projektovej dokumentácie treba mať vypracovaný protokol o vonkajších vplyvoch. Ako chcete alebo čo predložíte revíznemu technikovi? A čo predložité ku kolaudácii? Dodatočne to bude všetko drahšie a ešte aj robota na ............. A teraz k videu: - kde mate svorku HUS, pospájanie, viete na čo to slúži? - tie káble po zemi, idú sa zaliať do bétonu, alebo ide na to polystyrén? Vo videu to nie je vidno? Ako je vyriešený prechod káblov medzi podlahou a stenou? (dilatácia) - A čo sociálne zariadenia? Viete že sú tam zóny /priestory/ kde sa nesmú ťahať a nie to ešte spájať káble? Viete že káble sa vedú z vonkajšej strany, a keď to mení možné ako hlboko musia byť? A umiestnenie svietidiel vypínačov a zásuviek? Aj to má svoje pravidlá! - A ten káblik pri krokve? Aj keď je to pre kamerový systém, v prípade poruchy sa tam môže dostať aj iné poruchové napätie! Viete koľko mA Vám dokáže zapáliť dom? - Označovanie káblov v krabičkách, robí sa to presne opačne, označuje sa vývod ku svetlu oblankovaním. Viete prečo to máte zle? Preto ak bude zapojený rozvádzač a omylom niekto zapne istič na obvod ktorý nie je dokončený aby sa tam neobjavilo napätie. A tie káble majú dobrý izolačný odpor? Netreba to pomerať pred kožovaním a zalievaním podláh? Ja nič ja sa len pýtam. Neviete nič o elektrike a múdre videa, chorý svet.
co je chore na vydrazkovani, osadeni krabiciek pripadne potiahnuti kablov? poznam elektrikarov ktori to doslova ocenia pretoze maju tak vela prace ze sa nechcu zdrziavat tymito rutinnymi krokmi. normalny elektrikar sa pozrie a vidi ako idu kable, ked tak si ich presvieti. povedzme ze majitel si tie kable nataha na 80% sam, elektrikarovi ukaze krabicku po krabicke a spolocne to takto prejdu, zvysok dokoncia. pisem to samozrejme o robotach na byte, rodinnom dome lebo elektroinstalacia je velmi siroky pojem.
📝 SEZNAM POUŽITÉHO STAVEBNÍHO MATERIÁLU:
Krabice pod omítku PVC, KP 68 👉 bit.ly/362lLuE
Krabice pod omítku PVC, KPR 68 KA 👉 bit.ly/3ru7deY
DEK Sádra šedá - 5kg 👉 bit.ly/3Cx7eow
Kabel CYKY-J 3x1,5 RE 👉 bit.ly/3SUpq0R
Kabel CYKY-O 3x1,5 RE 👉 bit.ly/3EbCyux
Kabel CYKY-J 3x2,5 RE 👉 bit.ly/3V3YL3M
Kabel CYKY-J 5x2,5 RE 👉 bit.ly/3e73Wz5
Vodič (H07V-U) CY 4 zelenožlutá 👉 bit.ly/3CvFUaj
Chránička MONOFLEX EN PVC 320N, pr.32mm 👉 bit.ly/3RyzJXp
Chránička MONOFLEX EN PVC 320N, pr.25mm 👉 bit.ly/3Rzkn4M
Instal.kabel FTP Solarix CAT6 PVC 👉 bit.ly/3EcPe4j
EMOS Kabel koaxiální CB100F 👉 bit.ly/3ru8vXm
Elektro rozvadeč - EATON Rozvodnice Xboard BF-O-6/144-C; nástěnná N/PE 👉 bit.ly/3RxnKsX
2:12 Pozor, ohledně tohoto tvrzení existuje spor. ČSN 332130 ed. 3 čl. 7.7.8 Pokud narazíte na přísného revizního technika tak vám to nemusí uznat. Jednoduchá a dvojzásuvka se považuje za jednu, ale hnízdo s pěti zásuvkami je sporné. Důvodem pro vznik tohoto omezení je počet spojů a přechodový odpor na nich... tím pádem z logiky je hnízdo s pěti zásuvkami v jednom rámečku považováno za pět zásuvek... bohužel větná formulace normy je nejasná a existuje dvojí výklad. Každopádně je lepší se držet toho, co jsem psal víše, snížíte tím poruchovost a zvíšíte bezpečnost. ;)
Celkem slušná práce. Jen to napojování více chrániček (husích krků) proti sobě - v budoucnu tím už nic neprotáhnete. Každá trasa má mít svoji trubku. Zas tak drahý to není.
Děkuji za pěkné video. Ať se se vám daří !
Petře, díky za pozitivní komentář ;-)
Super video!! ⚡😎
Moc děkujeme
Díky za video, Pavle. 8:05 Chaos v tom mít nebudete ani bez odizolování, neboť zpravidla kabel ke světlu je veden nahoru a přívod a odvod dolů . Dále protahování kabelu ke svítidlu v čase 8:25 a i jinde je obdivuhudné. Obvykle se to ale dělá taháním kabelu po podlaze vyššího patra a pak vyvrtanou (zespodu) dírou dolů. Ale každému dle svého.
Díky a komentář Davide, tím, že pro přívod ke spotřebiči využíváme otvorů v miako vložkách nejdeme z vypínače kabelem zpravidla nikdy nahoru, ale všechny kabely vedou dolů. Proto je odizolování dobrý pomocník.
Parádna robota pán majster :)
14:39 no tak to je pěkná píčovina, tam už nikdo nikdy nic neprotáhne :D
Cílem není znovu něco protahovat, ale mechanicky ochránit kabely proti poškození při dalších stavebních pracích.
@@svepomoci ted to cilem neni, ale s postupem casu to prijde, davat husi krk ma svuj duvod, jenom sa to musi udelat poradne. a protahovat budou, dnes se resi 2,5 GB sit, cena klesa, postupne to bude 10GBit a tak dale, ta potreba vymenit tu bude, jinak sekame a tahame....a proto mam i elektrinu, datove a televizni rozvody v husich krkach, odevsud se dostanu kamkoliv v baraku, dotahnu draty, vymenim draty.
Mam pocit ze plechove koncovky a keystony by mali byt len na jednej strane, idealne na uzemnenom patchpaneli v "serverovni". Ak sa pouziju na oboch stranach, hrozi ze sa tym FTP budu vyrovnavat potencialy
presne tak
Sice to výrobci síťových zařízení kolikrát doporučují, ale je to hloupost. Pokud je cílem stínit, pak by měly být uzemněny obě strany a obecně může být kabel uzemněn i po cestě (to u FTP dělat nebudete). Odpojování stínění na jedné straně je hack, se kterým se můžete setkat například u audio aparatur. Je to však spíš symptom problému (např. zařízení na různých obvodech v TN-C, konstrukční vada přístroje, etc.). Ano, náboj bude zákonitě proudit po všech souběžných trasách ke svému cíli. Ale pokud máte na stínění netriviální proudy, tak je něco špatně. Pokud je na druhém konci zařízení, které nemá řádně uzemněný stíněný konektor RJ-45 (je to třeba plastová IP kamera, která vůbec nemá přivedený ochranný vodič), tak by asi bylo dobré ukončit kabel v zásuvce/ krabici, kde můžete stínění uzemnit. Jinak to vaše stínění spíš připomíná anténu.
Ty počty zásuvek budou odporovat normě a revizák s tím bude mít problém. Počítáte 1 zásuvkové místo jako 1 zásuvkový vývod, ale přitom všechny zásuvky kabelem prosmyčkujete nebo budete mít snad nějaké speciální zásuvkové sady z výroby propojené? Norma tím nejspíše chtěla omezit počet spojů na 1 kabelů.
V ČSN 332130 ed. 3 se vyskytuje v čl. 7.7.9 odstavec, ze kterého je definice jednoho zásuvkového vývodu:
Vícenásobná zásuvka se považuje za jeden zásuvkový vývod. Také několik zásuvek zapojených ve společném zásuvkovém obvodu a umístěných ve společné vícenásobné přístrojové krabici se považuje za jeden zásuvkový vývod. Zásuvky v prostorově oddělených přístrojových krabicích na povrchu pod společným vícenásobným rámečkem mohou být zapojeny do více než jednoho obvodu, avšak musí být vizuálně rozlišeny (označením, barevně).
omlouvám se čl. 7.7.8
@@poolmofy940 Dve zásuvky inštalované vedľa seba v dvoch krabiciach sa nepovažujú za viacenásobné zásuvky na základe žiadnych noriem EU či EN! Za viacnásobnú zásuvku sa dá považovať ako jednu zásuvku iba zásuvku dvojitú s prepojenými prepojkami od výrobcu na základe vyhlásenia zhody od výrobcu! To vždy platilo a platiť aj bude v celej EU a neexistujú žiadne národné výnimky! Normy EU neriešia žiadne zásuvkové hniezda!!! Stále platí max. 10 zásuviek ( aj dvojzásuviek) na zásuvkový obvod s istením 16A/230V!!! Nerobte si z toho holubník!!!! Až keď vyhoríte..už bude neskoro!!!
@@poolmofy940 Netrefil jste se ani s jednim cislem clanku. Kdybyste si tu normu otevrel jako ja ted, tak byste zjistil, ze oba dva clanky se tykaji naprosto neceho jineho
No to ruční rozmotávání kabelů musí být požitek, co takhle použít tzv."kolotoč", dále protahování SLP kabelů do "krků" od Koposu ,také dobrý zážitek, zvláště pokud máte větší svazek kabelů, doporučuji použít protahovací péro, případně FML krky
Zdravím! Chápu správně, že FTP kabely jsou taženy v jedné chráničce pospolu? Případně UTP kabely tahat jeden samostatně v chráničce? Díky
Dobrý den, ano, kabely jsme tahali spolu v jedné chráničce. Chráničku jsme používali, abychom kabely ochránili před mechanickým poškozením.
@@svepomoci no, hlavne je to dobre pro budouci vymenu, doba se nezastavi. co neni v husim krku, nejde vymenit, doplnit, rozsirit a to plati i pri elektrice. tak si snad majitele nebudou chtit pridat svetlo, zasuvku, jinak budou tahat a tahat a jeste sekat a sekat...vzdy se nakonec najde duvod na novy kabel 😀
Tie silnoprudove kable volne po zemi polozene to je v poriadku?
Ano
Topka
To je návod ako sa to nerobí?
1:15 a ještě lepší cyky j 5x 1.5 :))) za mě
Tyto moderní rozvody nemám rád. Přijde mi do budoucna nepraktické tahat kabely přímo ve zdi bez "husích krků"/trubek z minimálně dvou důvodů:
1. Co když v budoucnu zjistím že je některý zásuvkový okruh často přetížen a hodilo by se mi ho rozdělit na dva okruhy aby neustále nevypadával jistič?
2. Co když se něco stane a uhoří drát připojený do zásuvky/vypínače a nezbude tam dost dlouhý konec na odstřižení uhořeného drátu a následného znovupřipojení nepoškozené části drátu? To v tu chvíli budu muset buď celou trasu sekat, nebo použít lišty a vést je po povrchu...
3. Jakýkoli jiný důvod, kvůli kterému by bylo potřeba tahat další nové dráty do zásuvek/světel...
Byl jsem rád že doma máme instalaci dělanou postaru v trubkách/chráničkách, když uhořel starý drát v rozvaděči a už ho nešlo popotáhnout (rovnou jsme v tu chvíli přetahali všechny rozvody co v těch trubkách byly[celý dům]).
Osobně bych tyto rozvody bez chrániček po této zkušenosti nikdy nedělal. někdy v budoucnu se může hodit mít možnost přitáhnout někam další dráty z jakéhokoli důvodu.
Švýcaři mají jasno a dělají to rozumně. Mají tam zavedeno že vše musí být v chráničkách
co ked zistim ze je dom maly? No postavim novy .... ... ... ... tieto co ked ...
@@MrRadgo Tak stavba nového domu kdy nestačí a případná potřeba někde rozdělit okruhy jsou úplně rozdílné záležitosti...
2. Co když je v rozvaděči elektrický jistič, který tomu zabrání?
@@Honza1324 je to to iste. Co ked vypnu prud tak krb. Co ked vodu tak studna. Co ked nahodou si zmyslim neskor jadrovy reaktor ...
@@David-wt4rh zabránit může, ale taky nemusí.
10 zásuviek na jeden obvod a nie 10miest. to by som mohol mať aj 100 zásuviek na jeden istič. jedine dvojzasuvka sa berie ako jednozasuvka.
Ohledně zásuvek to není pravda, pokud máte rámeček se zásuvkami, tak každá samostatná se počítá, pouze dvojzásuvku, která se zapojuje jako jedno zařízení můžeme považovat za jednu. Takže podle vašeho příkladu 8 zásuvkových míst předpokládám, že jste porušil normu o 10 zásuvkách na okruh. (ale snad snad revizák nebyl "chytrolín" a překousl to)
Díky za komentář. Postupovali jsme přesně dle instrukcí elektrikáře. Revize OK.
Krabičky se sádruji do čistého jádra!!! Před štukama. Vaše superodováha je tak pro ládu hrušku! :) Toto je pak hlavně vidět u vice rámečků protože nikde nebude stejná vrstva omítky a pokud krabičky budou hodně utopené tak to sice přes dlouhé šroubky zkompletujete ale jádro se štukem odpadne. A možná největší problem vzniká kdy si zednici dráty stoči do krabičky a prknem stáhnou jádro a v momente krabice je pod omítkou... a kdepak asi byla.... sice prodávaji vička s provázkem ale i tak jsem videl spousty "ztracených krabiček" .
Takže jednoznačně do čista !!!
Dobrý den. Co znamená do čsita? Mohl by jste mi dát radu? Zrovna se na to chystam tak abych veděl. Děkuji
Proc nedávate cyky do chráničky v podlahe?
Postupovali jsme podle pokynů elektrikáře. Ten nás ujistil, že chráničky nejsou nutné, pokud při realizaci omítek zajistíme, aby nedošlo k poškození kabelů.
Já osobně dával krabice až po finálních omítkách, měl jsem pak možnost si je s omítkou krásně zarovnat.
Ano, je to jedna z možností
Krabičky je třeba dávat několik mm pod plánovanou omítkou (cca 5mm), protože všude nebude na mm stejná tloušťka omítky a až vám bude krabička o 2mm vystupovat tak váš čeká pěkná pakárna a ještě si přitom lehce poškodíte omítku.
Krabička nikdy nesmí jít pod úroveň omítky, protože pak se lámou kryty zásuvek. Okraj se opře o omítku a šroubek dotáhne a pověstně kvalitní české zásuvky se samozřejmě při zapojování spotřebiče na tom plechu prohnou dovnitř a kryt následně rupne, zvláště když to někdo při montáži vylepší tím, že nedotáhne šrouby držící vnitřek zásuvky v krabici. Celá síla při zapojování vidlice se pak vybouří na tom jediném šroubku v plastu, takže to končí jediným možným způsobem.
@@NikiBretschneider
No za 1. bych chtěl vědět, jak byste mohla prakticky usadit krabičku s přesností na 1mm podle omítky, když ta tam ještě není.
A za 2. bych chtěl vidět to praskání krytek, protože to by musel někdo hodně zprasit, jinak to snad není možné. Viděl jsem stovky mírně či více utopených krabiček a s ničím Vámi popisovaným jsem se nesetkal.
@@NikiBretschneider 🤣 počuli ste už o medzikružkoch?
@@NikiBretschneider co to je za blbost a co vymezovaci kroužky? Koukám tady samej expert
"Komu smrdí rum, tomu smrdí práce" --- Pavel Tesárek 😁
Prvnich 37 dilu bylo super, ale kdyz vidim tuto instalaci tak se me obraci zaludek.
Mnohem lepší je udělat díry na zásuvky/vypínače, natáhnout kabely a udělat hrubý omítky. Pak usadit zásuvky/vypínače do roviny a dělat finální štuky.
Děkujeme za TIP
@@fulltank9225 Určitě pošlete, rádi přidáme na FB. S důkladným zasádrováním souhlasím. My kontrolujeme těsnost domu BlowerDoor testem. Pokud je zjištěna netěsnost v zásuvce či vypínači, doplňujeme tmel. Test provádíme po dokončení parozábran, před instalací SDK a samozřejmě před usazením přístrojů do elektro krabiček.
Ano, pro me je to aktualni tema. Jeden elektrikar mi doporucuje presne vas postup, osadit krabicky az po omitkach (sadrove) a druhy pred s tim ze nevadi jestli poleze pod omitku. Jenze problem nastane, pokud poleze pres, nebo omitkari se s tim budou babrat kolem krabic... Rozhodl jsem se osadit az po omitkach, kolem krabicky zasadruju, zabrousim, zahraldim. Mozna na tom ve vysledku nesejde, je jasne ze kdyzsi nekdo dela kvalitne, jde s krabickou po omitce, ale pokud se tim nekdo zivi, jde pred omitkama.
Koax bych v dnešní době už nerozváděl. Absolutně nechápu jeho smysl. CAT6 proč? Proč už ne CAT7 nebo dokonce CAT8? Když už stavím dům tak se snažím dát vždy to nejnovější možné.
Jasně, kabely CAT 7 a zásuvky, patchcordy, patchpanel na CAT 5 protože az se člověk podíva na ceny komponent CAT 7 tak se vyvrati. Takovejch uz sem viděl 😉 BTW, cat 6 na domácí Gb síť stačí bohatě a následujících 50 let stačit bude.
@@carloss8095 já dával cat7 kabely všude minulý rok a nijak jsem se nevyvrátil, keystone apod kvůli RJ45 jsem nechal 6a, ale mám připraveno do budoucna až bude GG45 standard :)
Ať tam klidně ten koax je, klidně i to Cat 5e. Ale proboha, všechno je to v krkách které už nikdy v životě neprotáhně. Protože jsou naspojkované v podlahách...
@@carloss8095 kdyz uz tak 6A na 10 GB sit...ta cena neni az takova a alespon ten kabel, zasuvky vymeni postupem casu kde to bude nutne. Kdo na to ma, nataha rovnou nekazilovou optiku.
@@carloss8095ja neviem, či si niekto plánuje doma v každej izbe založiť server na p*rnhub alebo čo 😂 a najlepšie, že si potom dajú internet 10 Gb a ten už ďalších 20rokov nezmenia a ani router im ani o tých 50rokov neposkytne pre 10 rôznych káblov dostatočnú rýchlosť, aby museli využiť cat 7, ibaže tou dobou už bude pravdepodobne optika aj v dome medzi jednotlivými zariadeniami, 😂
Zmysel to má len ak majú viac POE zariadení...
také bych se hádal o přesnosti tohoto videa, v normě je napsáno že na jeden zásuvkový okruh se může zapojit maximálně 10 zásuvek a je tím míněno přímo 10 zásuvek fyzicky ne nějakých míst (+ teoreticky jedno světlo, ale to bych sem netahal)
samostatný jistič se nedává "náročnějším" spotřebičům, ale všem spotřebičům, u kterých se předem ví jejich umístění a už se nebude měnit
souběh NV kabelů a datových není primárně kvůli ručení signálu, ale kvůli bezpečnosti, může dojít k indukci do těchto kabelů
ještě bych rád zmínil jednu důležitou věc kterou jste ve videu nezmínili, pokud budete rozholovat plášť kabelu jako je to na videu nesmí dojít k poškození izolace jednotlivých žil
mimochodem nikde nevidím zemnící pospojení které se dělá na všechny kovové části v domě ( vana, dřez, futra, kotel, rozvaděč pro podlahovnu...)
5.3.6 Jednofázové zásuvky. Na jeden zásuvkový obvod lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů (dvoj-
zásuvka i vícenásobná zásuvka se považují za jeden zásuvkový vývod), přičemž celkový instalovaný příkon
nesmí překročit 3 680 VA při jištění 16 A (2 300 VA při jištění 10 A). - ČSN 33 2130 ed. 3
Plechovou vanu už dnes nikdo nemá, futra se dávají obložková, dřez nemusí být kovový a rozvaděč pro podlahovku jsem ještě přizemněný neviděl.
@ tak alespoň ten bojler bychom uzemnit ale mohli, Geberit v koupelně a nerez žlab ve sprcháči, což ?
tak najednou je z 8 zásuvek zmíněných ve videu 10 podle normy a vícenásobná zásuvka... vám nevyjde impedance smyčky při revizním měření
a pospojení kotle / tepelného čerpadla, kovových trubek do podlahového vytápění, akumulační nádrže nebo bojleru?
Nikdy nedavekte stinene kabely, pokud tomu nerozumite, udela to vic skody.
Prosímvás ty babráky jste vzali kde? Abych si tam náhodou něco neobjednala. Ty dvě trubky stažené izolačkou do třetí jsou opravdu geniální nápad, tím totiž neprotáhnete nic. Co tam není, to tam nedostanete. Ta trubka je samozřejmě strašně drahá, že. Problém je v tom, že životnost koaxiálního kabelu je cca 10 let (rozpad dielektrika a z toho plynoucí útlum a vyzařování kabelu), když tam dáte ten hnůj, co jste tam dali, tak vás to možná čeká už po pěti letech. Pak by se to mělo komplet vytahat a vyměnit, což není problém, protože se to dává do trubek. Přesněji řečeno nebyl by to problém, kdyby vám někdo nepředvedl trik s izolačkou. U televize je to celkem jedno, televizní vysílání v ITU1 regionu končí v roce 2030, takže těch 8 let to nějak vydrží a pak ty rozvody stejně budou k ničemu, tedy pokud neplánujete DVB-S, na což se ale stejně bude muset dát lepší kabel, no. Větší problém je ale s ethernetem, kde sice není dielektrikum, které by vystárlo, ale zase to zastará morálně. Dávat v dnešní době STP CAT6 (doufám, že alespoň CAT6e) je s prominutím pitomost, dala bych minimálně S/FTP CAT7 s tím, že se bude řešit ještě minimální poloměr oblouku, protože tyto věci jednoznačně směřují k optice a myslím si, že to nebude moc dlouho trvat. Pochopitelně za předpokladu, že se ten barák staví v civilizaci a né zas někde v hajzlu, kde od místního wifináře Huhuláka dostanete tak maximálně 1Mbit/s za dobrého počasí. Dalším argumentem pro normální rozvody je samozřejmě NAS.
Dále. Toho idiota, co stříhá koaxiální kabel štípačkama bych chtěla dostat do ruky. Udělala bych mu věci, které se rozhodně dělat nemají. Tohle může udělat jedině diletant, který nemá představu co se při tom v tom kabelu děje. Ono toto uštípávání je divočina už u silových rozvodů, u UTP a STP je to akceptovatelné jen obtížně, u FTP či S/FTP a koaxiálních kabelů je to ale tragedie. Proboha!!! A to pomíjím namáhavost tohoto katastrofálního žužlání.
8 zásuvek na okruhu. A to zas proboha vymyslel kdo? České normy jsou v mnoha ohledech úchylné, ale pokud se neklamu, tak jako zásuvkový post se dá brát maximálně dvojzásuvka, takže pokud si uděláte lajničku zásuvek a z ní to pak vytáhnete někam dál, zakopnete s touto teorií o nedělitelnosti zásuvkového postu minimálně o impedanci smyčky a to revizák měřit bude. Teda pokud neseženete takového toho, co za dva rumy a sparty ve tvrdým napíše cokoliv. Ono to ale nedává smysl i z jiného úhlu pohledu, totiž ten okruh můžete jistit nanejvýše na 16A, což věru není mnoho, no a tak nějak tiše předpokládám, že se ty zásuvky budou na něco používat.
Dále. Elektroinstalaci můžete mít výškově ve třech zónách, nechápu, proč někdo soustavně dává zásuvky k zemi. Je to nesmysl, vypínač taky nedáváte k zemi. Už vidím, jak lezete po zemi při připojování nabíječky od notebooku. U velkého PC se zásuvky v pohodě schovají za monitorem, to stejné platí o televizi, kde pak navíc můžete stolek přirazit až ke zdi a nic se vám neplazí po zemi, což zase potřebujete nejen kvůli robotickému vysavači, ale vhod to příjde i při normálním úklidu pometlem, stejná situace je v kuchyni, kde zase nějaký kuchyňský krám posadíte na stůl a lézt v tento moment k zásuvce na zemi je opravdu úžasná věc. Zásuvka u země se hodí k jedné jedině věci - velká stojací lampa. A schválně, kolik lidí takovou věc doma má. Ano, vím, že co se staví paneláky montují se zásuvky k zemi. Protože to tak v těch panelech bylo konstrukčně jednoduché. Proč to ale proboha tak dělat dnes? Ze zvyku? Co je to za nesmysl?
Bezdrátově ovládané žaluzie. Proboha proč zas bezdrátově?? Všechny tyto bezdrátové věci jsou provozovány na základě nějaké generální licence, která může být zrušena kdykoliv a to navíc bez náznaku důvodu. Chápu to při integraci toho zařízení do nějaké existující budovy, kde je jednoznačným benefitem instalace bez zásahu do interieru, kvůli které na jedné straně riskujete možnost zrušení licence, současně možnost vzniku rušení, kde jste to navíc vy, kdo uvádí do provozu zařízení jako druhý, čili na vás padají i případné náklady s odstraněním rušení (a to mohou být obrovské částky) a spolehlivě na vás dopadne nutnost nějaké údržby baterií napájejících ovládací prvky těch žaluzií. Ta dvě rizika jsou řekněme malá a ty baterie jsou prostě cena za to, že si při instalaci nerozbijete interier, jehož uvedení do nějakého stavu by zase něco stálo, takže je to celkem racionální volba. Ale pokud to montuji do novostavby, kde interiery dávno nejsou hotové, tak jediný benefit, který bezdrátová technologie má, prakticky nedává smysl.
A když už jsme u bezdrátových technologií. Tak nějak vám tam v rozvodech chybí příprava na WiFi. Pokud si myslíte, že to řeší AP zavřené v technické místnosti, tak to je s prominutím pitomost. Umístění AP je v tento moment celkem kritické, navíc, pokud chci zase dosáhnout vyšších rychlostí, případně trochu myslet do budoucnosti, neminou mne zařízení používající centimetrová pásma, kde je jakákoliv zeď vážnou překážkou. Barák by se měl stavět alespoň na 40 let (protože těch 40 let tak rámcově budete splácet hypoteku, navíc pokud stavíte, je vám typicky kolem 30, no a ve starobinci/pod drnem skončíte tak nějak mezi 60-80 rokem života), což znamená tři až čtyři technologické výměny, které musí jít udělat s minimálními náklady.
Kamery a zabezpečovací zařízení. Tím jsou všichni posedlí. Proboha proč? K čemu? Náklady šílené, jak pořizovací, tak provozní, využití nulové. Stejně vám policie leda řekne, že auto není trezor, dům není trezor, trezor není trezor… A pokud už to náhodou něco natočí a někdo se tím bude zabývat, uvidí tam týpka v teplákovce s kapucí na hlavě, kterých se po světě pohybují miliony. To fakt pomůže s dopadením zločince… Uvědomte si, že člověk, který je něčím nápadný, se jako zloděj nemá šanci uživit, protože si ho všimne kdejaký kolemjdoucí.
Máte dobré připomínky, ale ty chráničky tam jsou kvůli tomu, aby se kabely nepoškodily.
To dodatečné protahování chráničkami je taková fáma, která v naprosté většině případů (i pokud bude chránička v kuse) není proveditelná. Na to se musí trasa extra připravit a často to pak třeba vyžaduje ještě nějaké krabičky na trase.
Niky, máš vo všetkom pravdu! Je to fušerácka robota! Treba na to ľudí upozorniť a možno aj úrady a technickú inšpekciu!!! Keď nám elektriku budú ťahať takí fušeri..brrrr...
Pokud nad kamerami přemýšlíte jen jako nad zdrojem důkazního materiálu pak ano, pro Vás jsou k ničemu.
cat6a vs cat7 - 10 Gbps na multimédia stačí a bude stačit příštích několik desítek let každému, pokud se standardem nestane nějaký holografický zobrazovač.
AP - IMHO to úplně v pohodě jde vyřešit dalším routerem kdekoliv, kde je ethernetová zásuvka.
z ktorej katedry teoretickych bludov ste spadli ? nesrandujte
UTP kabel dávám černý ten odolnější, normálně ze silovýma nikdy nebyl problém
Chráničky jsou zbytečný
@@comptelo-cz dělám to takhle už leta nikdy nebyl problém
@@comptelo-cz chcem vidiet ako bude prebiehat vymena kablov hoc su v chranickach ktore su na to aby chranili. odporucam si spravit doma test ako funguje vymena kabla v chranicke v dlzke 10m a hoc len s jednou pravouhlou zatackou..
Určitě slaboproudé rozvody do chrániček včetně rozvodů pro PTZS i zde může dojít k poškození kabelu, nebo výrbní vadě. Jak tu byla zmiňována možnost opětovného protažení kabeláže, asi to nebude úplně pravda kvůli spojování chrániček do "Y" v některých místech této konkrétní instalace. S umístěním vývodů pro kamery plně souhlasím, je důležité vidět příchozímu do obličeje a ne na temeno hlavy. Z praxe stačí LAN rozvody v prostorech pro bydlení realizovat nestíněnými kabely za předpokladu dodržení pravidel pro souběh kabeláže. U kabelů typu FTP je nezbytné použít jak keystone v zásuvkách, tak patch panely ve stíněné verzi. Stínění se spojuje do jednoho bodu právě v datovém rozvaděči. Nezapomeňte po instalaci na měření a protokoly.
Jinak pěkně zpracovaná videa a obře vedená stavba. Jen tak dál....
@@comptelo-cz Do stoupaček dávám pravidelně o aspoň jeden krk navíc, snažím se dávat o něco větší průměry a i když se snažím držet všech praktických zásad se mi občas stane, že když po sobě něco dotahuji nebývá to snadné....
Co ti říká norma která upravuje vzdálenost souběhu rozvodů nn a mn ?
Je to hnus!
Keď Vás budú bolieť zuby, rád Vám ich svojpomocne ošetrím. Ako elektrikár mám pár vŕtačiek a preto nebude žiaden problém Vám pomôcť.
Tieto Vaše videa sú obyčajné bludy, asi si neuvedomujete aké obrovské škody môžete spôsobiť, a to nie len na majetku ale aj na životoch. Keď si budú svojpomocne ľudia riešiť práce podľa vašich videí. Keby ste to aspoň seriózne riešili a dali spraviť nejaké recenzie od revíznych technikov alebo inšpektorov. Tak to by ste nedostali zelenú. Sme krajina výnimočná, najviac úrazov vo všetkých oblastiach. Treba sa porozprávať s inšpektormi a súdnymi znalcami v obore ako sa dnes stavia. To len pre info. a na výstrahu!
Dnešná doba prináša biedne školstvo, po vyučený žiadna skúsenosť a hor sa do podnikania. Preto aj vaši odborníci sú len na kopnutie do ........., samozrejme pár minútovom videu, nemôžte obsiahnuť ani len základnú problematiku.
Predovšetkým takéto videa musia alebo mali by mať informáciu ze elektrické zariadenia sú: technické vyhradené zariadenia elektrické. Preto takéto zariadenia môžu inštalovať a spúšťať do prevádzky len osoby z príslušným vzdelaním a platným OSVEDČENÍM a oprávnením na vykonávanie takejto činnosti.
Ďalej treba dodať že práce sa vykonávajú podľa platnej a schválenej elektro-dokumentácie. Tú tiež musí vykonať osoba s platným OSVEDČENÍM a oprávnením na vykonávanie takejto činnosti.
K príprave projektovej dokumentácie treba mať vypracovaný protokol o vonkajších vplyvoch. Ako chcete alebo čo predložíte revíznemu technikovi? A čo predložité ku kolaudácii? Dodatočne to bude všetko drahšie a ešte aj robota na .............
A teraz k videu: - kde mate svorku HUS, pospájanie, viete na čo to slúži?
- tie káble po zemi, idú sa zaliať do bétonu, alebo ide na to polystyrén? Vo videu to nie je vidno? Ako je vyriešený prechod káblov medzi podlahou a stenou? (dilatácia)
- A čo sociálne zariadenia? Viete že sú tam zóny /priestory/ kde sa nesmú ťahať a nie to ešte spájať káble? Viete že káble sa vedú z vonkajšej strany, a keď to mení možné ako hlboko musia byť? A umiestnenie svietidiel vypínačov a zásuviek? Aj to má svoje pravidlá!
- A ten káblik pri krokve? Aj keď je to pre kamerový systém, v prípade poruchy sa tam môže dostať aj iné poruchové napätie! Viete koľko mA Vám dokáže zapáliť dom?
- Označovanie káblov v krabičkách, robí sa to presne opačne, označuje sa vývod ku svetlu oblankovaním. Viete prečo to máte zle? Preto ak bude zapojený rozvádzač a omylom niekto zapne istič na obvod ktorý nie je dokončený aby sa tam neobjavilo napätie.
A tie káble majú dobrý izolačný odpor? Netreba to pomerať pred kožovaním a zalievaním podláh? Ja nič ja sa len pýtam.
Neviete nič o elektrike a múdre videa, chorý svet.
co je chore na vydrazkovani, osadeni krabiciek pripadne potiahnuti kablov? poznam elektrikarov ktori to doslova ocenia pretoze maju tak vela prace ze sa nechcu zdrziavat tymito rutinnymi krokmi. normalny elektrikar sa pozrie a vidi ako idu kable, ked tak si ich presvieti. povedzme ze majitel si tie kable nataha na 80% sam, elektrikarovi ukaze krabicku po krabicke a spolocne to takto prejdu, zvysok dokoncia. pisem to samozrejme o robotach na byte, rodinnom dome lebo elektroinstalacia je velmi siroky pojem.
Věř tomu že nikoho nepřekvapí že se tu ozvou elektrikáři kteří by velice rádi sadrovali krabičky a tahali kabely sami za 500 na hodinu, no osuš slzu 😀