Zdravím z východu!! Tohle video mne pohladilo po duši a po dobrém obědě to byl mooc dobrý dezert! Je radost vidět, že rozvody můžou být i logicky umístěné, správně zapojené myslí se i na budoucí doplnění instalace! Jinak výborně zvolena rozvodnice. Tyhle BF-ka od Eatonu mám rád, poněvadž je tam luxusní prostor na drátování a přístroje. Dobrá práce a děkuji. Budu se těšit na další.
Vážený pane, děkuji za skvělá a inspirující videa! Krásná práce! Škoda že nám to ve škole nebyli schopni podat tak jako Vy. Nicméně díky za RUclips a Vaše videa, ze který mohu čerpat.
Děkuji moc. Škola se snaží do nás nahustit co nejvíce informací, ale všechno tak na půl, ale to bych jim nevyčítal. Až první zaměstnání Vám udá směr, kterému se pak budete věnovat na plno a doplníte si zbytek informací 🙂.
Paráda, jen malá rada. Když já dělám prostup do rozvaděče tak stromečkem vykroužím 2 díry a ty pak prostřihnu nužkama, vypadá to hezky a lemovka se dá hezky v kuse
Minulý týden jsme věšeli baterky pro FVE kdy jedna měla necelých 80.kg a zeď dutá vysypaná sutí. Tak jsme použili chemickou kotvu. Držák baterie je na 5. šroubů . Ten den bylo přes 30. stupňů ve stínu, ale v servrovně určitě kolem 40. stupňů kdy první dvě hmoždinky normálně usazený, ale další tři už nešli chemická kotva ztuhla během dvou minut.
Pri týchto teplotách dať celú kartušu chem.kotvy na cca 30-45min do chladničky a vybrať tesne pred aplikáciou. Ušetríte nejaký manipulačný čas a nervy.
Super práce. Nedávno jsem potřeboval na novostavbě přidat zdroj do rozvaděče pro vstupní systém s biometrickým snímačem otisků prstu. Po odkrytování jsem nevěřil svým očím. Nevím, kdo to toho člověka učil, ale odizolované konce cyky nožem a tak, že z jističů koukala měď tak půl centimetru ven. No asi profík. Tohle je super. Mám rád hezký cable management. Nemusí to být ťip ťop na milimetr, ale je to pak přehledné a bezpečnější s tím manipulovat.
Perfektní. Jenom bych se chtěl že jestli by nešlo udělat video jak se dělá kusová zkouška. Nemohu to nikde najít. Jsem čerstvě vyučen a jak jsem měl obor se slabo tak silno proudem a nikdo nás to neučil😢
Tak to je smutný. Školství jde mílovými kroky do prdele. Mladí kluci, pokud nevytěží zavčas nějakého dlouholetého praktika, tak mají smůlu. To je jakoby nenaučili zedníka držet lžíci a namíchat maltu nebo řádný beton.
Z pohledu laika, ktery se kochá, je to super :) pekne vysvetlene, diky za vysvetleni, jak se pozna, co je co :D mam rad okomentovani rozvrzeni co kde je a proc. A zapojeni kabelu s popiskama vypada fakt pekne 👍Doufam, ze uvidime i ten zbytek :) Diky a hezky den
krása ako vždy, mne sa veľmi páči, že vysvetľujete aj praktické finty, kde zviazať vodiče a pod., ja ako laik som sa z týchto videí už veľa naučil, radosť pozerať, len tak ďalej :) ešte upresním, že sa mi veľmi páči rozumná miera vysvetĺovania, šikovná a precízna práca, odborné postrehy, dobrý strih videa a celkovo sympatický a vtipný prejav aj s nejakým tým vulgarizmom občas :D
Moc hezká instalace, oceňuji to i jako řadový elektrikář (ale nedělám domácí instalace), budu známému dělat komplet instalaci na baráku, a je dobré vidět co je vlastně vše potřeba, abych nezapomněl, než vylije betonovou podlahu. Co se týče uchycení rozvaděče, co takhle použít na zašroubování nějaký delší nástavec ? abych se dostal i k té vnitřní hraně rozvaděče ? Nicméně děkuji, za hezké přednesení naší profese, beztak i laikům.
nebo vyndat držák s din lištama i se s tím počítá stači povolit šrouby kousek nahoru a je to celé venku. Já osobně používám ráčnu ty 4 šrouby jsou zašroubované zachvilku celé osazení a vydrátování tvá mnohem dýl.
a taky topení třeba bude a zásuvka bude a tak dále, to se uvidí, propojí se CY4 do KR vně koupelny aby nestrašila v obkladu a připojí CY6 do rozvaděče k PE nebo přímo na HOP, kde by měl být nakonec připojen PE z rozvaděče
Dobrý den, Nemel by každý světelný okruh mit svůj vlastní proudový chránič, případně ja dávám chránič/jistič? Podle toho co ukazujete je za chráničem světelný okruh + zásuvky, je to takhle ok? Děkuji
Krasny to mas👌🏻😊Ja mam s timhle problem...Jako snazim se...fakt...Funguje to vzdy na prvni dobrou, ale ja to proste neumim udelat tak hezky🤦🏻♂️😂Dycky neco po..ru a pak je to nekde pokrouceny, nebo prekrizeny, nebo proste hnusny😂Ale aspon to funguje👏🏻😂Ted naposled, kdyz sme zapojovali fve, rikam kolegovy...Pod, ja Ti reknu a Ty to zapojis - on to umi hezky, ja zas vim kam -> tymova prace🤷🏻♂️😂
Zdravím chtěl bych se zeptat na přepěťovou ochranu jestli musí být za hlavním vypínačem nebo může být i před, někdo to kreslí před a jiný za..... (Když jsem se na to ptal tak mi bylo odpovězeno že když je to z přívodu tak že chrání i přívodní vedení a vypínač)
Pekna prace, kazdopadne mi vrta hlavou proc jsou N vodice rozdeleny na tolik list. Pokud v RD planuji FVE, tak by stalo za to udelat pripravu na zalohovane a nezalohovane uz ted.
Zdravím, chtel bych se zeptat proc jste nenechal nejakou rezervu pro pripadne pridani dalsich obvodů ? Napriklad o jednu modulovou radu navic nebo podobnou variantu. Diky
Taky mě to napadlo, že ty 3-4 moduly vpravo nejsou žádná výhra. Doma (chytrý RD) mám rozvaděč 2m x1,2m a ze 3 volných lišt (108cm) zabralo připojení FVE víc, jak půlku jedné lišty (odjištění WR, WR stykač na NT, odjištění + 3xSSR, hlídací část pro shození FVE při přepětí/podpětí atd. Jen pro připojení bazénu mám 3f vyp,, 3f jistič + 4 moduly SPD +kabel ovládání do RSA svorek. Chránič je až u bazénu v rozvaděči. Místo mizí děsivě rychle. Jinak hezká práce, vypadá to pěkně přehledně.
Pěkná práce :) Poradil bys jakou znacku použít AFDD? Muj kolega elektrikář mi nabizi Hager znacku a to se mi moc nezamlouvá ja bych radsi Eaton co bys doporucil
zdravím rozvaděč za jedničku! :D ale mám takový dotaz co si myslíte o světlech za chráničem a mimo chránič protože už jsem potkal pá revizních techniků co mi řekli že světla za chráničem jsou špatně a pár co mi řekli že sv. musí být za chráničem muže mi tu někdo troch poradit? protože už sem z toho totálně mimo.
Moc pěkná práce. Jen mě zaujal ten rezervní jistič pro případný další rozvaděč v pergole. Neměl by i ten být za RCD? Pro případ že by něco překousalo kabel, nebo se něčím narušil v chráničce po cestě (záleží kudy pak vede samozřejmě)?
Hezké, podobně jako to mám já, jen bych ty kopoflexky dal až do skříně a přidal jištění přepěťové ochrany. Nastavování přívodu, není šťastné řešení, kvůli případným poruchám a přechodovým odporům. Chrániče bych dal 3fazove a rozdělil fáze rovnoměrně. Ne přes jednofázové. Bude zřejmě zatizená fáze více ta, která napájí spotřebiče a ne ta, která pouze osvětlení. Omítku bude zedník dělat podle skříně? Na stavbách jsem se s tím, zatím nesetkal. Jinak ubrat na spojích. Čím méně, tím spolehlivější. Normy jsou sice jen doporučením, ale není to legrace a ne každý je schopen je všechny ovládat. Chytrých lidí je fura, ale pokud tady stát mění normy, jak ponožky, tak se v tom nevyznaji ani ti, co školí, natož ti, co podle toho dělají. Můj názor je takový, že to má být jednoduché, srozumitelné a méně informací, aby v těch normách nebyl zmatek. Mě stačilo znát ČSN 341010, 33200, 343100,atd plus edice. Člověk se učí celý život, a žádný génius z nebe nepriletel.
S predjišťovanim přepěťovek je to naprostý nesmysl. Přepěťovky se predjišťují pouze v případě že máte na vstupu vetší jištění než 125A... vždy se řídí údaji výrobce. Za další, když uděláte práci pořádně, tak se nemusíte obávat poruch a přechodových odporů. Třífázové chrániče patří na třífázové obvody, jednofázové na jednofázové...prasarna pak je používat třífázové na jednofázové. Normy, že jsou doporučenim!?? Stát žádné normy nemění, fyzika je pořád stejná. Normy se jen harmonizují podle EU a k žádným zásadním rozdílům z hlediska teorie nedochází.
Proč se všechny modré N vodiče nedávají na tu dlouhou horizontální lištu a namísto toho se dávají na několik krátkých lištiček v oravo nahoře? Díky za vysvětlení :-)
To jsou výstupy z jednotlivých proudových chraničů.Nemůžeš je zmastit na jednu společnou sběrnici. Blbě se to vysvětluje 😁 Myslim, že tu má někde na kanálu Jirka video o chráničích.
Soustava TN-C je v tomto případě přípustná a zcela v pořádku, jelikož je dodržen průřez vodiče PEN >= 10mm2. Jedná se o zděnou stavbu, kde není vyžadován hlavní proudový chránič. Oproti 5x10 ušetříte jak peníze za levnější kabel, tak za levnější SPBT. V oblasti PRE by byl problém s bodem rozdělení u elektroměru v případě, že by elm. rozvaděč nebyl vybaven odchozími svorkami. 😉
Pozdravujem, pekný uprataný rozvádzač. Môžem sa spýtať, autora alebo dakoho z divákov, použité prierezy CYA sú aké? SPD 16mm2, bod rozdelenia 10mm2, odvod z vypínača na svorky fázové 10mm2 a potom sú to 6mm2 na prepojovacie lišty a na vrchné PE a N? Ďakujem za odpoveď.
Varná deska za prodovým chráničem je podle mě lepší. Přeci jen za 10let deska v rohu napraskne, rozpadne se těsnění a v kuchyni je spousta vody a kovových předmětů. Stejně tak lednice, když se vaří natahuje se od dřezu/sporáku/myčky do lednice, tak je lepší když včas vypne. Stejně při výpadku půl dne vydží a navíc je šance, že při poruše FI vypne dřív než jistič a nezahoří. Neměly by se používat průchodky do rozvaděče než tam vyříznout jen díru? Zase rozvaděč uzeměný přes jen přes samořezky v PE liště? To už není tolík práce z PE lišty dát očko na tu zadní stěnu. Vždyť každej elektrikář jak tam bude něco dělat se jednou rukou opře o rozvaděč a druhou se v něm se šroubovákem bude vrtat.
Jsem presvedcen ze bude pri krytovani pospojovat i dvirka, takze nepochybuji o tom ze pospojeni rozvadece dodela. Ty popisky pises rucne? S tiskarnou na tyto hranate navlecky jsem jeste nevidel, v praci tisknu popisky jen na kulete buzirky... Rozvadec bych volil klidne i vetsi, moc mista na vic tam neni. Jak jsou vyreseny venkovni zasuvky, svetla, pohon brany? Jsou na spolecnem chranici? Privod pro rack bych taky nechal na samostatnem okruhu (a volil bych dost velkou skrin aby se tam pripadne vesel i domaci NAS...) Jinak pekna prace, ja spis preferuji zlaby, ale proc ne. :-) btw: proc jsi vedle Pe neudelal i svazek N? Vetsina jde po stejne trase k N mustkum...
Krásná práce, radost se dívat Mohl bych se zeptat jak protahujete ty kabely již instalovanými chráničkami? Budete dělat i ten slaboproud, který vypadá zajímavě? Děkuji za vaše videa
Děkujuuu... V chráničkách je provázek na který navážu lano a protáhnu ho. Za lano se může více zabrat. Pak navážu na lano kabel a jeden tahá a druhý tlačí. Když se udělá trasa s rozumem, tak to jde jak po másle a i docela dlouhé trasy. Slaboproud nechávám na odbornících. Nemůžu se s..t do všeho 😀
Děkuji za radu, vždycky se mi ten originální provázek vysmekl z kabelu a pak jsem to tam tlačil všelijak. Z vaších videí jsem vždycky nadšený, protože teprve studií... Prostě to děláte vzorově a ještě tak skvěle natočené👍
@@maty5343 Do chráničky bez provázku stačí z jedné strany strčit volný provázek (případně s nějakou menší kuličkou třeba z papírové pásky) a z druhé strany vysavač. Ten už provázek protáhne a rázem je z toho chránička s provázkem :D
Chapem že zariadenie ktoré je napájane na priamo nemusí mať prudový chránič, no v projekte od tepelného čerpadla nebolo napisané že tam chce mať prudový chranič?
Další dotaz ke srkiním je ten že vyrobce ma svoje lišty N a PE ale ty zjevne používaš klasickou lištu s držákem, zajimá me jaky držák je to a jak je uchycen. Máš trebas nejaký meil kde se dá s tebou soukrome psát?
Ahoj, já se setkávám s tím, že do skříně vyvrtají díru a nanýtujou závit a pe/n lištu uchytí tak, že odmontujou 2 šroubky z té lišty a šroub s metrickým závitem zašroubují skrze vstup pro vodič do bedny.
Teď jsem skončil školu obor elektrikář silnoproud a nic o tom jsem neměli. Proto se ptám.. Taky mě překvapila trubka 50mm do klasické zásuvkové krabice. Momentálně mam již dvě zakázky 🤣 a to jsem teprve měsíc po škole. 🤣 Samozřejmě s dozorem, zatím.
Práce hezká, ale.... ty díry na kabelový průchodky tam asi k něčemu slouží :)) né že se tam vyřízne něco co nepůjde utěsnit proti prachu.Jestli měl ten rozvaděč nějaký štítek s IP krytím tak tou dírou bylo IP kryti porušeno a revizák by to neměl pustit s kladnou revizí.
Co napřed si oholit kabely než se zavedou do rozvaděče proudový chránič se nepoužívá? Když jsem montoval dříve rozvaděče tak jsem napřed zapojil vodiče PE a PEN pak osadil rozvaděč jističe a pak zapojil zbytek 😅😅
Pe vodiče uplně zbytečně přes celej rozvaděč. Co takhle si dát sběrnu dolů, to by ušetřilo práce. Tím bych se nechlubil ani v hospodě, nedejbože veřejně... Jinak celkem pěkná práce. A dovolím si zpochybnit CY6 pro anténí stožár norma říká min 16mm2 pro místa, kde se dá předpokládat svedení části bleskového proudu, což jistě zařízení v LPz 0b jsou... U fotovoltaiky o tom nikdo nepochybuje, ale nerez komín příp anténa jsou asi něco jinýho...
Hezká práce ale dovolím si otázku, není rozváděč příliš plný? Oteplení, rezerva? Jestli koukám správně tak je cca 35 okruhů a rozvík je odhadem 72 modulů. Často narážím na podobný problém a většinou to končí tak že pro RD dáváme zpravidla 120 modulů a i tak mi přijde že by volného místa mohlo být víc.
No, pan Jirka, jak vidno z jeho reakcí, oceňuje srdíčkem pouze kladné ohlasy - většinou od amatérů, kterým se na pohled líbí pěkně ranžírované vodiče. Ta bezrezerva je do očí bijící a nejhorší a kravsky řešenou dispozici rozvodnice má , kdy PE/N svorkovnice osadil nahoře a všechny vedení zespodu. Nehledě na to, že vlastně nesmí rozvodnici tímto způsobem zprovoznit a je to přímo protizákonné. Jde mu asi jen o nějakou tu korunu za shlédnutí videa - a po mě potopa. Odkaz na právní rozbor odpovědnosti za takto vyrobené rozvodnice mi okamžitě smáznul.
Jak je to s tím krbem, řekněmě že mám kovovou vložku a nerezová krbová kamínka, dole přizemněna a nahoře na komíně je hromosvod pospojován s komínem. Tj není tam oddálený hromosvod. Není to pak lákání blesku do interiéru? Jáka je situace pokud dole kamna přizemněna nejsou?
Tak to je ovšem špatné řešení. Není to lákání, ale když do baráku "praští" máte bleskocý proud zavedený do baráku minimálně v poměru na počet svodů originál hromosvodu. Jsou to i desítky i dstovky kA a tyhle proudy udělají neplechu jak na impedancích - úbytky resp napěťové pecky, tak tepelné účinky kdy se želeto taví hořlavé předměty od toho vzplanou, taj dynamické účiky, kdy to může vybourat zeď. Opravdu nestraším, ale není blesk jako blesk. Minimálně správné řešení by u vás bylo : Na komíně izolační distanční držák/ky dlouhý více než tzv "dostatečná vzdálenost". Ta se získá se výpočtem dle domu, svodů ... a pak pomocný jímač nad komín tak, aby tento vyšel celý do ochrannédo pásma/úhlu ("deštníku") jímače určité výšky nad komín - zase výpočet (nijak složité výpočty) ..... Ale práce pro profíka, projektanta. Anebo izolované (podstatně dražší verze) hromosvodové vedení samozřejmě taky normou (soubor 4 norem) podložené. Vím, že návrh LPS je přesné počítání s nepřesnými čísly a statistikou, které si někdy podle mě evropští normotvůrci někdy vycucali z prstu a nikdo nevylučuje tzv. "rizika", se kterými se počítá a jejíchž úroveň norma definuje pro různě zatříděné stavby (banky, školy, bytovky, rodinné domy, průmysl ....), že vás to v určitém druhu objektu zabije nebo vyhoří. A souvisí to hodně i s ochranou proti přepětí - tzv.koordinovaná ochrana.
Jirko, a proč, když máš přívody spodem všechny svorky PE a N ke chráničům nahoře ? Je v tom nějaká mě neznámá logika? Mimo to, že je ten bok narvanej drátama? Rezerva ja tam kolik - tak ani ne 5 modulů?
@@kykyryky5013 nemusí,pokud máte např.jistič od OEZ(nová minia ),který má takovou dvojsvorku,tak stačí,aby vodiče odpovídaly jištění a nemusí mít nutně stejný průřez
@@kykyryky5013 znovu zmíním jističe od OEZ,ty mají takový dvojkontakt s přepážkou,která umožňuje připojení vodičů rozdílneho průřezu,ale jinak máte pravdu,že je vhodné,aby byly ty kabely byly stejného průřezu,pokud je připojujete pod jednoduchý kontakt.
@@stanikicin Ano, je to zjevně "tunel" na kabely za televizi, kterým jde pak kdykoli dodatečně pohodlně protáhnout třeba UTP, HDMI, audio atd... nikdy nikdo neví co se bude tahat k telce za 20 let
Pekná robota ,ale mám otázku prečo máte ochrane vodiče PE hore ,keď máte prepetovu ochranu umiestnenú dole ,tým pádom keď máte prepetovu dole tak aj ochrane vodiče PE by mali byť umiestnené dole kvôli prepetiu ...tak nás to učia v škole .
No jasné, ale on má hned vedle přepěťovky dole HLAK svorkovnici na vodiči PEN ,kde je doveden přívodní PEN ,odvodní PE ,odvodní N ,uzemňovací svod na MET svorkovnici a svod PE z přepěťovky,takže bych řekl,že ok.
No, nejsem revizák , ale vidělbich to tak, že bod rozděleni (který je přizeměný) je dole a do té same svorkovnice je zapojený i odvod z přepěťovky. Tedy je to podle mně vpořadku.
Chválím, velice hezká práce. Pouze připojení svodiče by mělo dle doporučení výrobce ochran vést zelenožlutým vodičem přímo a samostatně na MET (HOP) svorkovnici a ne být připojeno na PEN v rozvaděči.
@@MA-ui7vq Je to zapojení dle výrobce přepěťových ochran a určitě to má vliv na přímé, rychlejší svedení přepětí přímo do země bez dalšího větvení proudů po rozvaděči. Více nerozporuji.
@@jiristuchly1984 ptám se, ne abych prudil, spíš mne to zajímá.. U nás neexistuje abychom si rozvaděč vyrobili sami.. Musíme ho zadávat firmě, která nám ho vyrobí, opatří štítkem a vyzkouší ho.. dá nám štempl že je v pořádku a my jej teprve osadime.. i přesto že si revize děláme sami .. proto se zajímám, proč u vás si ho vyrobite sám a u nás to nejde .. ( jižní Čechy ).. Rozvaděč necháváme vyrobit například i na rekonstrukce bytu atpd.. nechám se poučit .. děkuji
Akorát nechápu proč je ze společného zemění(pospojování) vyveden ještě jeden zemnící drát na tepelné čerpadlo. To už je přece zeměné automaticky v přivedeném napájecím kabelu. Kde je v ČSN nějaká reference že se to musí ještě zvlášť zemnit? Toto se třeba v USA nedělá a je to zbytečné.
Z vnitřní jednotky čerpadla vzduch/voda jednotky můžou vést trubky od radiátorů,případně podlahovky. Stejně jako se dodatečně pospojuje bojler ,el.kotel,plyn.kotel atd...
@@martinhrib2354 Díky za odpovděď. V normálních prostorách tuším, že doplňková ochrana pospojováním není nutná. V USA se toto nedělá. Rovněž se (v USA) upustilo od zemění plynu, protože se přišlo na to, že to ničemu nepomůže, ba naopak. Bojler je zeměný v přívodu. Nevím jak se na věc v ČR nahlíží, jesli je obecně myšleno, že dodatečným pospojováním vznikne jakási lepší ochrana. Je nutné si uvědomit, že pospojování podle norem tak jak je, je primárně určené pro zásah bleskem. Podle mě je to zbytečné tahat na bojler ještě jeden zemnící drát. Musel by být bojler v koupelně, leda tak.
@@MA-ui7vq no jasné, ale tady jsme v ČR ne v USA, jsou tu normy,které nařizují udělat doplňující pospojení u bojleru,kotle,čerpadla a tady to doplňující pospojení je kvůli vyrovnání potenciálů, tzn. Aby byly trubky od topení, přívodu plynu, přívodu vody kvalitně pospojeny na stejný nulový potenciál. S ochranou před bleskem toto nemá moc co dělat.
Mně se hrozně líbí, jak myslíte na všechno, to muselo stát v historii strašných nervů a nadávání na to vše přijít. Klobouček pane.
To je nadhera. Jsou z toho citit roky zkusenosti. Krasne se na to kouka, kdyz to dela nekdo takhle krasne. 👌👍👍👍
Zdravím z východu!!
Tohle video mne pohladilo po duši a po dobrém obědě to byl mooc dobrý dezert!
Je radost vidět, že rozvody můžou být i logicky umístěné, správně zapojené myslí se i na budoucí doplnění instalace!
Jinak výborně zvolena rozvodnice. Tyhle BF-ka od Eatonu mám rád, poněvadž je tam luxusní prostor na drátování a přístroje. Dobrá práce a děkuji. Budu se těšit na další.
Děkuju moooc 🙂. Takový komentář mně vždy zvedne náladu 🙂.
Krásná práce... Vždycky se něco přiučím. Díky a ať se stále daří...
krásná práce! občas člověk otevře někde rozvaděč a nestačí se divit co tam objeví
Vážený pane, děkuji za skvělá a inspirující videa! Krásná práce! Škoda že nám to ve škole nebyli schopni podat tak jako Vy. Nicméně díky za RUclips a Vaše videa, ze který mohu čerpat.
Děkuji moc. Škola se snaží do nás nahustit co nejvíce informací, ale všechno tak na půl, ale to bych jim nevyčítal. Až první zaměstnání Vám udá směr, kterému se pak budete věnovat na plno a doplníte si zbytek informací 🙂.
Krásná práce a zase inspirace. Díky moc!
Děkujuuu 🙂
Paráda, jen malá rada. Když já dělám prostup do rozvaděče tak stromečkem vykroužím 2 díry a ty pak prostřihnu nužkama, vypadá to hezky a lemovka se dá hezky v kuse
Minulý týden jsme věšeli baterky pro FVE kdy jedna měla necelých 80.kg a zeď dutá vysypaná sutí. Tak jsme použili chemickou kotvu. Držák baterie je na 5. šroubů . Ten den bylo přes 30. stupňů ve stínu, ale v servrovně určitě kolem 40. stupňů kdy první dvě hmoždinky normálně usazený, ale další tři už nešli chemická kotva ztuhla během dvou minut.
Pri týchto teplotách dať celú kartušu chem.kotvy na cca 30-45min do chladničky a vybrať tesne pred aplikáciou. Ušetríte nejaký manipulačný čas a nervy.
Krásně vyvazuješ, já se s tím tak neseru a taky to tak vypadá ... no, zkusím na sobě zapracovat ;-)
😀 každej na to nemá nervy si s tím takhle hrát, ale zkus to, lidé to ocení 😀. Oni tomu totiž vůbec nerozumí, ale jediné co vidí je úprava 😀
Super práce. Nedávno jsem potřeboval na novostavbě přidat zdroj do rozvaděče pro vstupní systém s biometrickým snímačem otisků prstu. Po odkrytování jsem nevěřil svým očím. Nevím, kdo to toho člověka učil, ale odizolované konce cyky nožem a tak, že z jističů koukala měď tak půl centimetru ven. No asi profík. Tohle je super. Mám rád hezký cable management. Nemusí to být ťip ťop na milimetr, ale je to pak přehledné a bezpečnější s tím manipulovat.
Taková videa jsou pro nás začínající elektrikáře k nezaplacení
Děkuji
Tak to su moc rád a také děkuju 🙂
Suhlasim, taketo videa su ako zlato :D
Perfektní. Jenom bych se chtěl že jestli by nešlo udělat video jak se dělá kusová zkouška. Nemohu to nikde najít. Jsem čerstvě vyučen a jak jsem měl obor se slabo tak silno proudem a nikdo nás to neučil😢
Souhlas, také by mě to zajímalo a časem bych chtěl dělat revizáka....
Video o tom snad někdy natočím, ale zatím tě odkážu na normu ČSN EN 61439-1 ed.2 čl.11 Kusové ověřování. Tam je vše popsané 😉.
@@jiristuchly1984 děkuji
Tak to je smutný. Školství jde mílovými kroky do prdele. Mladí kluci, pokud nevytěží zavčas nějakého dlouholetého praktika, tak mají smůlu. To je jakoby nenaučili zedníka držet lžíci a namíchat maltu nebo řádný beton.
Z pohledu laika, ktery se kochá, je to super :) pekne vysvetlene, diky za vysvetleni, jak se pozna, co je co :D mam rad okomentovani rozvrzeni co kde je a proc. A zapojeni kabelu s popiskama vypada fakt pekne 👍Doufam, ze uvidime i ten zbytek :) Diky a hezky den
Zdravím a děkuji moc 🙂. Jestli myslíte zbytek ten slaboproud, tak to bohužel dělat nebudu 🙄
@@jiristuchly1984 nevadi, tak bude neco dalsiho :)
Díky za fajn tipy. Zdravím z Letohradu
Práca pekná. Chcelo by to väčší rozvádzač, kvôli rezerve pre fotovoltiku. 👍
Pekná robota, fajn komentár 👍
To krásné zapojení a "vyvázání" v rozvaděči, to je správné porno 🙂 . Super práce 👍
Děkuju... noo někdy je to pěkná jeb.čka to je pravda 😂
Pěkná práce, klobouk dolů máte to v TOPU 🙂
Zdravím, jakou tiskárnu jste použil na žluté popisky na vodiče, díky za odpověd..
krása ako vždy, mne sa veľmi páči, že vysvetľujete aj praktické finty, kde zviazať vodiče a pod., ja ako laik som sa z týchto videí už veľa naučil, radosť pozerať, len tak ďalej :) ešte upresním, že sa mi veľmi páči rozumná miera vysvetĺovania, šikovná a precízna práca, odborné postrehy, dobrý strih videa a celkovo sympatický a vtipný prejav aj s nejakým tým vulgarizmom občas :D
Velmi pekna praca, akurat tie privodne kable mi pridu dost tenke na ten potencial, co ta skrina moze odovzdat
K rozvaděči byl nějaký projekt nebo jsi to všechno musel sám vymyslet ?
Projekt pouze pro stavební řízení a já udělám skutečné provedení.
nádhera, díky za pěkné video. A koukám/doufám, že jsem s Eaton prvky neudělal chybu :)
Moc hezká instalace, oceňuji to i jako řadový elektrikář (ale nedělám domácí instalace), budu známému dělat komplet instalaci na baráku, a je dobré vidět co je vlastně vše potřeba, abych nezapomněl, než vylije betonovou podlahu. Co se týče uchycení rozvaděče, co takhle použít na zašroubování nějaký delší nástavec ? abych se dostal i k té vnitřní hraně rozvaděče ? Nicméně děkuji, za hezké přednesení naší profese, beztak i laikům.
nebo vyndat držák s din lištama i se s tím počítá stači povolit šrouby kousek nahoru a je to celé venku.
Já osobně používám ráčnu ty 4 šrouby jsou zašroubované zachvilku celé osazení a vydrátování tvá mnohem dýl.
Co se pospojuje v koupelně? Dneska už kovový vany nejsou a počítám, že bojler bude v tech. místnosti, děkuji za odpověď
a taky topení třeba bude a zásuvka bude a tak dále, to se uvidí, propojí se CY4 do KR vně koupelny aby nestrašila v obkladu a připojí CY6 do rozvaděče k PE nebo přímo na HOP, kde by měl být nakonec připojen PE z rozvaděče
Třeba i baterie, muže se ti dostat napětí kdekoli na vodu a to muže být nepříjemné i v plastové vaně :D
zdravim pěkna prace
Dobrý den,
Nemel by každý světelný okruh mit svůj vlastní proudový chránič, případně ja dávám chránič/jistič?
Podle toho co ukazujete je za chráničem světelný okruh + zásuvky, je to takhle ok?
Děkuji
Máte to moc pěkný. snad se mi to podaří taky tak udělat na svém baráčku. :)
Dobrý den chtěl bych se zeptat co máte vyučenou za školu děkuji
Krasny to mas👌🏻😊Ja mam s timhle problem...Jako snazim se...fakt...Funguje to vzdy na prvni dobrou, ale ja to proste neumim udelat tak hezky🤦🏻♂️😂Dycky neco po..ru a pak je to nekde pokrouceny, nebo prekrizeny, nebo proste hnusny😂Ale aspon to funguje👏🏻😂Ted naposled, kdyz sme zapojovali fve, rikam kolegovy...Pod, ja Ti reknu a Ty to zapojis - on to umi hezky, ja zas vim kam -> tymova prace🤷🏻♂️😂
Zdravím chtěl bych se zeptat na přepěťovou ochranu jestli musí být za hlavním vypínačem nebo může být i před, někdo to kreslí před a jiný za..... (Když jsem se na to ptal tak mi bylo odpovězeno že když je to z přívodu tak že chrání i přívodní vedení a vypínač)
Nemělo by mít tepelné čerpadlo svůj proudový chránič?
Jak popisuješ ty dutinky na popisky? Tiskneš něčím rovnou na to nebo je to samolepka?
To vypadá jak od profíka 😉
Dobrá práce 👍😎
Pěkná práce ❤❤❤
Krásna práca. Klobúk dole. Zaujímalo by ma ako popisuješ tie žlté bužírky. :) Dakujem za odpoved
Pekna prace, kazdopadne mi vrta hlavou proc jsou N vodice rozdeleny na tolik list. Pokud v RD planuji FVE, tak by stalo za to udelat pripravu na zalohovane a nezalohovane uz ted.
11:15 Já ty pasky nechavám schvalně lechce povolené aby šly draty připadně vytáhnout.
Zdravím, chtel bych se zeptat proc jste nenechal nejakou rezervu pro pripadne pridani dalsich obvodů ?
Napriklad o jednu modulovou radu navic nebo podobnou variantu.
Diky
Taky mě to napadlo, že ty 3-4 moduly vpravo nejsou žádná výhra. Doma (chytrý RD) mám rozvaděč 2m x1,2m a ze 3 volných lišt (108cm) zabralo připojení FVE víc, jak půlku jedné lišty (odjištění WR, WR stykač na NT, odjištění + 3xSSR, hlídací část pro shození FVE při přepětí/podpětí atd. Jen pro připojení bazénu mám 3f vyp,, 3f jistič + 4 moduly SPD +kabel ovládání do RSA svorek. Chránič je až u bazénu v rozvaděči. Místo mizí děsivě rychle.
Jinak hezká práce, vypadá to pěkně přehledně.
Pekná práca, kukám že ja to robím zle😅
Jaké jsou rozměry těch chrániček Kopoflex? Díky
Pěkná práce :) Poradil bys jakou znacku použít AFDD? Muj kolega elektrikář mi nabizi Hager znacku a to se mi moc nezamlouvá ja bych radsi Eaton co bys doporucil
Zdravím, kusovou zkoušku rozvaděče jste dělal sám jako revizní technik a zároveň montér rozvaděče? Děkuji za odpověď.
zdravím rozvaděč za jedničku! :D ale mám takový dotaz co si myslíte o světlech za chráničem a mimo chránič protože už jsem potkal pá revizních techniků co mi řekli že světla za chráničem jsou špatně a pár co mi řekli že sv. musí být za chráničem muže mi tu někdo troch poradit? protože už sem z toho totálně mimo.
Moc pěkná práce. Jen mě zaujal ten rezervní jistič pro případný další rozvaděč v pergole. Neměl by i ten být za RCD? Pro případ že by něco překousalo kabel, nebo se něčím narušil v chráničce po cestě (záleží kudy pak vede samozřejmě)?
vše je děláno z cyky drátů?
Hezké, podobně jako to mám já, jen bych ty kopoflexky dal až do skříně a přidal jištění přepěťové ochrany. Nastavování přívodu, není šťastné řešení, kvůli případným poruchám a přechodovým odporům. Chrániče bych dal 3fazove a rozdělil fáze rovnoměrně. Ne přes jednofázové. Bude zřejmě zatizená fáze více ta, která napájí spotřebiče a ne ta, která pouze osvětlení. Omítku bude zedník dělat podle skříně? Na stavbách jsem se s tím, zatím nesetkal. Jinak ubrat na spojích. Čím méně, tím spolehlivější. Normy jsou sice jen doporučením, ale není to legrace a ne každý je schopen je všechny ovládat. Chytrých lidí je fura, ale pokud tady stát mění normy, jak ponožky, tak se v tom nevyznaji ani ti, co školí, natož ti, co podle toho dělají. Můj názor je takový, že to má být jednoduché, srozumitelné a méně informací, aby v těch normách nebyl zmatek. Mě stačilo znát ČSN 341010, 33200, 343100,atd plus edice. Člověk se učí celý život, a žádný génius z nebe nepriletel.
S predjišťovanim přepěťovek je to naprostý nesmysl. Přepěťovky se predjišťují pouze v případě že máte na vstupu vetší jištění než 125A... vždy se řídí údaji výrobce. Za další, když uděláte práci pořádně, tak se nemusíte obávat poruch a přechodových odporů. Třífázové chrániče patří na třífázové obvody, jednofázové na jednofázové...prasarna pak je používat třífázové na jednofázové. Normy, že jsou doporučenim!?? Stát žádné normy nemění, fyzika je pořád stejná. Normy se jen harmonizují podle EU a k žádným zásadním rozdílům z hlediska teorie nedochází.
Moc pěkná práce, škoda že nejste od Kladna :)
Proč se všechny modré N vodiče nedávají na tu dlouhou horizontální lištu a namísto toho se dávají na několik krátkých lištiček v oravo nahoře? Díky za vysvětlení :-)
To jsou výstupy z jednotlivých proudových chraničů.Nemůžeš je zmastit na jednu společnou sběrnici.
Blbě se to vysvětluje 😁 Myslim, že tu má někde na kanálu Jirka video o chráničích.
@@martinch6019 Jasně, rozumím. to mě taky mohlo napadnout 🤦Díky za vysvětlení 🙂
Zdravím, proč do rozvaděče není už přívod 5krát? Jinak hezká práce jako vždy.
Soustava TN-C je v tomto případě přípustná a zcela v pořádku, jelikož je dodržen průřez vodiče PEN >= 10mm2. Jedná se o zděnou stavbu, kde není vyžadován hlavní proudový chránič. Oproti 5x10 ušetříte jak peníze za levnější kabel, tak za levnější SPBT. V oblasti PRE by byl problém s bodem rozdělení u elektroměru v případě, že by elm. rozvaděč nebyl vybaven odchozími svorkami. 😉
@@93pajda díky za informaci
Pozdravujem, pekný uprataný rozvádzač. Môžem sa spýtať, autora alebo dakoho z divákov, použité prierezy CYA sú aké? SPD 16mm2, bod rozdelenia 10mm2, odvod z vypínača na svorky fázové 10mm2 a potom sú to 6mm2 na prepojovacie lišty a na vrchné PE a N? Ďakujem za odpoveď.
Zdravím. Je to tak jak píšete a na PE a N dávám 10mm2, ale vždy to musíte přizpůsobit danému rozvaděči.
Na kolik vyjde taková pěkná právnička??? Cca?
Varná deska za prodovým chráničem je podle mě lepší. Přeci jen za 10let deska v rohu napraskne, rozpadne se těsnění a v kuchyni je spousta vody a kovových předmětů. Stejně tak lednice, když se vaří natahuje se od dřezu/sporáku/myčky do lednice, tak je lepší když včas vypne. Stejně při výpadku půl dne vydží a navíc je šance, že při poruše FI vypne dřív než jistič a nezahoří.
Neměly by se používat průchodky do rozvaděče než tam vyříznout jen díru? Zase rozvaděč uzeměný přes jen přes samořezky v PE liště? To už není tolík práce z PE lišty dát očko na tu zadní stěnu. Vždyť každej elektrikář jak tam bude něco dělat se jednou rukou opře o rozvaděč a druhou se v něm se šroubovákem bude vrtat.
Jsem presvedcen ze bude pri krytovani pospojovat i dvirka, takze nepochybuji o tom ze pospojeni rozvadece dodela.
Ty popisky pises rucne? S tiskarnou na tyto hranate navlecky jsem jeste nevidel, v praci tisknu popisky jen na kulete buzirky...
Rozvadec bych volil klidne i vetsi, moc mista na vic tam neni. Jak jsou vyreseny venkovni zasuvky, svetla, pohon brany? Jsou na spolecnem chranici? Privod pro rack bych taky nechal na samostatnem okruhu (a volil bych dost velkou skrin aby se tam pripadne vesel i domaci NAS...)
Jinak pekna prace, ja spis preferuji zlaby, ale proc ne. :-) btw: proc jsi vedle Pe neudelal i svazek N? Vetsina jde po stejne trase k N mustkum...
Krásná práce, radost se dívat
Mohl bych se zeptat jak protahujete ty kabely již instalovanými chráničkami? Budete dělat i ten slaboproud, který vypadá zajímavě?
Děkuji za vaše videa
Děkujuuu... V chráničkách je provázek na který navážu lano a protáhnu ho. Za lano se může více zabrat. Pak navážu na lano kabel a jeden tahá a druhý tlačí. Když se udělá trasa s rozumem, tak to jde jak po másle a i docela dlouhé trasy. Slaboproud nechávám na odbornících. Nemůžu se s..t do všeho 😀
Děkuji za radu, vždycky se mi ten originální provázek vysmekl z kabelu a pak jsem to tam tlačil všelijak. Z vaších videí jsem vždycky nadšený, protože teprve studií... Prostě to děláte vzorově a ještě tak skvěle natočené👍
Ještě bych měl jeden dotaz k těm chraničkám, dají se zatahovat kabely i do těch bez provázku?
@@maty5343 Do chráničky bez provázku stačí z jedné strany strčit volný provázek (případně s nějakou menší kuličkou třeba z papírové pásky) a z druhé strany vysavač. Ten už provázek protáhne a rázem je z toho chránička s provázkem :D
@@kykyryky5013díky moc za dobrou radu👍, usnadní mi spoustu prace
Chapem že zariadenie ktoré je napájane na priamo nemusí mať prudový chránič, no v projekte od tepelného čerpadla nebolo napisané že tam chce mať prudový chranič?
ako myslim že autor videa vie velmi dobre čo robi...k tomu neni co dodať..
Další dotaz ke srkiním je ten že vyrobce ma svoje lišty N a PE ale ty zjevne používaš klasickou lištu s držákem, zajimá me jaky držák je to a jak je uchycen. Máš trebas nejaký meil kde se dá s tebou soukrome psát?
Ahoj, já se setkávám s tím, že do skříně vyvrtají díru a nanýtujou závit a pe/n lištu uchytí tak, že odmontujou 2 šroubky z té lišty a šroub s metrickým závitem zašroubují skrze vstup pro vodič do bedny.
Teď jsem skončil školu obor elektrikář silnoproud a nic o tom jsem neměli. Proto se ptám.. Taky mě překvapila trubka 50mm do klasické zásuvkové krabice. Momentálně mam již dvě zakázky 🤣 a to jsem teprve měsíc po škole. 🤣 Samozřejmě s dozorem, zatím.
Příjde mi snažší vrtat rovně a koupit si dlouhé prodloužení bitu a šroiubovat to v pohodě rovně
Super video 👌
Aká dimenzia kabelu sa pouziva na propojeni isticu a prvku v rozvadeci, myslim to co si delal na dilne. Diky
Práce hezká, ale.... ty díry na kabelový průchodky tam asi k něčemu slouží :)) né že se tam vyřízne něco co nepůjde utěsnit proti prachu.Jestli měl ten rozvaděč nějaký štítek s IP krytím tak tou dírou bylo IP kryti porušeno a revizák by to neměl pustit s kladnou revizí.
Krásná práce,ja bych tam byl tak 3 dny a to mam 194 😂.Ty 1f chrániče mate 25A? Není to málo?
Thanks!
Děkuju moooc 🤑
Co napřed si oholit kabely než se zavedou do rozvaděče proudový chránič se nepoužívá? Když jsem montoval dříve rozvaděče tak jsem napřed zapojil vodiče PE a PEN pak osadil rozvaděč jističe a pak zapojil zbytek 😅😅
Pe vodiče uplně zbytečně přes celej rozvaděč. Co takhle si dát sběrnu dolů, to by ušetřilo práce. Tím bych se nechlubil ani v hospodě, nedejbože veřejně... Jinak celkem pěkná práce. A dovolím si zpochybnit CY6 pro anténí stožár norma říká min 16mm2 pro místa, kde se dá předpokládat svedení části bleskového proudu, což jistě zařízení v LPz 0b jsou... U fotovoltaiky o tom nikdo nepochybuje, ale nerez komín příp anténa jsou asi něco jinýho...
Krásné, ale není tam rezerva. Pro FVE např. pro přepínač sítí nebo DIN elektroměr, obě věci zaberou cca. 7 pozic. Dále N 0% atd.
Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je zaručeno, že po vybaveni proudového chrániče zhasne maximálně jeden světelný okruh, tak jak chce norma. Děkuji
Ve videu zaznělo, že je za RCD světelný okruh a pak zásuvky. Takže mi z toho logicky vyplývá, že za jedním RCD je jeden světelný okruh.
Top
Hezká práce ale dovolím si otázku, není rozváděč příliš plný? Oteplení, rezerva? Jestli koukám správně tak je cca 35 okruhů a rozvík je odhadem 72 modulů. Často narážím na podobný problém a většinou to končí tak že pro RD dáváme zpravidla 120 modulů a i tak mi přijde že by volného místa mohlo být víc.
No, pan Jirka, jak vidno z jeho reakcí, oceňuje srdíčkem pouze kladné ohlasy - většinou od amatérů, kterým se na pohled líbí pěkně ranžírované vodiče. Ta bezrezerva je do očí bijící a nejhorší a kravsky řešenou dispozici rozvodnice má , kdy PE/N svorkovnice osadil nahoře a všechny vedení zespodu. Nehledě na to, že vlastně nesmí rozvodnici tímto způsobem zprovoznit a je to přímo protizákonné. Jde mu asi jen o nějakou tu korunu za shlédnutí videa - a po mě potopa. Odkaz na právní rozbor odpovědnosti za takto vyrobené rozvodnice mi okamžitě smáznul.
Jak je to s tím krbem, řekněmě že mám kovovou vložku a nerezová krbová kamínka, dole přizemněna a nahoře na komíně je hromosvod pospojován s komínem. Tj není tam oddálený hromosvod. Není to pak lákání blesku do interiéru? Jáka je situace pokud dole kamna přizemněna nejsou?
Tak to je ovšem špatné řešení. Není to lákání, ale když do baráku "praští" máte bleskocý proud zavedený do baráku minimálně v poměru na počet svodů originál hromosvodu. Jsou to i desítky i dstovky kA a tyhle proudy udělají neplechu jak na impedancích - úbytky resp napěťové pecky, tak tepelné účinky kdy se želeto taví hořlavé předměty od toho vzplanou, taj dynamické účiky, kdy to může vybourat zeď. Opravdu nestraším, ale není blesk jako blesk.
Minimálně správné řešení by u vás bylo :
Na komíně izolační distanční držák/ky dlouhý více než tzv "dostatečná vzdálenost". Ta se získá se výpočtem dle domu, svodů ... a pak pomocný jímač nad komín tak, aby tento vyšel celý do ochrannédo pásma/úhlu ("deštníku") jímače určité výšky nad komín - zase výpočet (nijak složité výpočty) ..... Ale práce pro profíka, projektanta. Anebo izolované (podstatně dražší verze) hromosvodové vedení samozřejmě taky normou (soubor 4 norem) podložené.
Vím, že návrh LPS je přesné počítání s nepřesnými čísly a statistikou, které si někdy podle mě evropští normotvůrci někdy vycucali z prstu a nikdo nevylučuje tzv. "rizika", se kterými se počítá a jejíchž úroveň norma definuje pro různě zatříděné stavby (banky, školy, bytovky, rodinné domy, průmysl ....), že vás to v určitém druhu objektu zabije nebo vyhoří. A souvisí to hodně i s ochranou proti přepětí - tzv.koordinovaná ochrana.
Zdravím, ale každý světelný obvod má mít samostatný jistič + chránič. Za chráničem světla + zásuvky není dobře. 🤔
FI musí byť predradený a nemusí byť samostatne to je v poriadku + ističe ktoré už máte rozdelené podľa potreby
naco ? aby som v tom 3000m2 palaci nezakopol keby nahodou vyhodil prudak na svetla ? :D
ked tak maximalne chladnicku samostatne ...
@@shadowmasterlord světelný obvody má rozházený za vícero chráničů, v podstatě se nemůže stát že by zhasli třeba dvě místnosti vedle sebe.....
ja som reagoval na komentar, nie video
Akoby povedal nas premier Fico - Takto sa to robbi do psej matere. Fakt super!!! Idem pohladat ci tam nemas zapajanie samotneho rozvadzaca
Jirko, a proč, když máš přívody spodem všechny svorky PE a N ke chráničům nahoře ? Je v tom nějaká mě neznámá logika? Mimo to, že je ten bok narvanej drátama? Rezerva ja tam kolik - tak ani ne 5 modulů?
V 13:40 ... Z ističa by mal byť vždy iba jeden výstup, alebo sa mýlim?
Proč? Když je splněn průřez vůči jištění, můžou být klidně dva kabely pod jedním jističem.Jističe od OEZ jsou k tomu i uzpůsobené.
@@martinhrib2354 jen doplním, že musí být dva vodiče o stejném průřezu
@@kykyryky5013 nemusí,pokud máte např.jistič od OEZ(nová minia ),který má takovou dvojsvorku,tak stačí,aby vodiče odpovídaly jištění a nemusí mít nutně stejný průřez
@@kykyryky5013 znovu zmíním jističe od OEZ,ty mají takový dvojkontakt s přepážkou,která umožňuje připojení vodičů rozdílneho průřezu,ale jinak máte pravdu,že je vhodné,aby byly ty kabely byly stejného průřezu,pokud je připojujete pod jednoduchý kontakt.
Jirko v nejakem videu jsem ti dal dotaz k tomu proč se do krabice obyčejné tahal krk 50mm ...
Joo 🤔. To nevím. Nebyl to jen tunel na kabely za televizu 🤔
@@jiristuchly1984 zkusím to video najít a napsat ti tam přímo koment... Ale smisl taková roura pro kabely na TV dává...
@@jiristuchly1984 ruclips.net/video/_yplvb1ScCE/видео.html v tomhle videu najdeš to na co se ptám je to ve 2:25
@@stanikicin Ano, je to zjevně "tunel" na kabely za televizi, kterým jde pak kdykoli dodatečně pohodlně protáhnout třeba UTP, HDMI, audio atd... nikdy nikdo neví co se bude tahat k telce za 20 let
Pekná robota ,ale mám otázku prečo máte ochrane vodiče PE hore ,keď máte prepetovu ochranu umiestnenú dole ,tým pádom keď máte prepetovu dole tak aj ochrane vodiče PE by mali byť umiestnené dole kvôli prepetiu ...tak nás to učia v škole .
No jasné, ale on má hned vedle přepěťovky dole HLAK svorkovnici na vodiči PEN ,kde je doveden přívodní PEN ,odvodní PE ,odvodní N ,uzemňovací svod na MET svorkovnici a svod PE z přepěťovky,takže bych řekl,že ok.
No, nejsem revizák , ale vidělbich to tak, že bod rozděleni (který je přizeměný) je dole a do té same svorkovnice je zapojený i odvod z přepěťovky. Tedy je to podle mně vpořadku.
Chválím, velice hezká práce. Pouze připojení svodiče by mělo dle doporučení výrobce ochran vést zelenožlutým vodičem přímo a samostatně na MET (HOP) svorkovnici a ne být připojeno na PEN v rozvaděči.
Svodič je zapojen správně. Takhle se to dělá i v USA a Kanadě. Není třeba tahat zvlášť do MET.
@@MA-ui7vq Je to zapojení dle výrobce přepěťových ochran a určitě to má vliv na přímé, rychlejší svedení přepětí přímo do země bez dalšího větvení proudů po rozvaděči. Více nerozporuji.
N mostiky bez krytu su u vas este v pohode??? Tak to "cumim"...
Je to hezký, ale dvě věci: Projekt máte ? A co certifikát na výrobu rozvaděčů ?
Jaký certifikát máte na mysli?
Projekt mám, ale furt nevím jaký certifikát na výrobu rozvaděčů máte na mysli 🤔.
@@jiristuchly1984 Pán asi nezná ČSN 61 439 a ověření návrhu. Jinak také nevím, na co se ptá.
@@jiristuchly1984 Možná nějaká historická vzpomínka. Ve své práci se stále občas setkávám s požadavkem zákazníka na výchozí revizi strojního zařízení🙂
@@jiristuchly1984 ptám se, ne abych prudil, spíš mne to zajímá.. U nás neexistuje abychom si rozvaděč vyrobili sami.. Musíme ho zadávat firmě, která nám ho vyrobí, opatří štítkem a vyzkouší ho.. dá nám štempl že je v pořádku a my jej teprve osadime.. i přesto že si revize děláme sami .. proto se zajímám, proč u vás si ho vyrobite sám a u nás to nejde .. ( jižní Čechy ).. Rozvaděč necháváme vyrobit například i na rekonstrukce bytu atpd.. nechám se poučit .. děkuji
Akorát nechápu proč je ze společného zemění(pospojování) vyveden ještě jeden zemnící drát na tepelné čerpadlo. To už je přece zeměné automaticky v přivedeném napájecím kabelu. Kde je v ČSN nějaká reference že se to musí ještě zvlášť zemnit? Toto se třeba v USA nedělá a je to zbytečné.
Z vnitřní jednotky čerpadla vzduch/voda jednotky můžou vést trubky od radiátorů,případně podlahovky. Stejně jako se dodatečně pospojuje bojler ,el.kotel,plyn.kotel atd...
@@martinhrib2354 Díky za odpovděď. V normálních prostorách tuším, že doplňková ochrana pospojováním není nutná. V USA se toto nedělá. Rovněž se (v USA) upustilo od zemění plynu, protože se přišlo na to, že to ničemu nepomůže, ba naopak. Bojler je zeměný v přívodu. Nevím jak se na věc v ČR nahlíží, jesli je obecně myšleno, že dodatečným pospojováním vznikne jakási lepší ochrana. Je nutné si uvědomit, že pospojování podle norem tak jak je, je primárně určené pro zásah bleskem. Podle mě je to zbytečné tahat na bojler ještě jeden zemnící drát. Musel by být bojler v koupelně, leda tak.
@@MA-ui7vq no jasné, ale tady jsme v ČR ne v USA, jsou tu normy,které nařizují udělat doplňující pospojení u bojleru,kotle,čerpadla a tady to doplňující pospojení je kvůli vyrovnání potenciálů, tzn. Aby byly trubky od topení, přívodu plynu, přívodu vody kvalitně pospojeny na stejný nulový potenciál. S ochranou před bleskem toto nemá moc co dělat.