Nie rozumiem tej fali hejtu. Coście się tacy strasznie ekologiczni zrobili? Czy Kamil każe wam korzystać z jego rad? Pokazał po prostu, że można tak zrobić. Nie zdajecie sobie sprawy z tego, dla ilu ludzi w naszym kraju liczy się każdy grosz i w dupie mają to, że kocioł dymi. Będą go czyścić i cieszyć się, że zużycie drogiego ekogroszku zniwelowali o kilkadziesiąt procent.
Jak pokazuje sytuacja teraz z cenami , to jesteśmy to takich rozwiązań zmuszeni 🤔 Nasz rządź nikomu nie pomoże...trzeba sobie radzisz SAMEMU jak ZAWSZE
Ja paliłem bodobnie ale przełączałem sterowanie w tryb ręczny aby nie włączył się wentylatori podajnik i włączałem tylko pompę CO i zostawiałem uchylone drzwi załadunkowe tak aby był swobodny dopływ powietrza. Drewno idealnie spalone i podniesiona temperatura . Żar w retorcie trzyma nawet 3 godz. Nie było problemu z powrotem na podajnik.
Podobną metodę stosuję w czasie rozpalania kiedy trzeba dość szybko wodę w c.o. i/lub c.w.u doprowadzić do zadanej temperatury. Gdy załączamy c.o. i wiemy, że woda w grzejnikach ma powiedzmy 20^C to by ją doprowadzić do powiedzmy 55*C na wyjściu i ok 40*C na powrocie do pieca to musimy kupę czasu i cykli ładowania ekogroszku zużyć...no i wtedy z pomocą przychodzi palenisko z drewnem. Uchylamy lekko dolne drzwiczki, cug idzie od dołu przez palenisko i rozpala się kupa ognia w palenisku (załączamy zimny obieg C.O. lub CWU) i w 15-20minut mamy zagrzany cały ten skład wody do interesującej nas temperatury, gorące grzejniki, ciepły powrót do pieca lub rosnąca już CWU (wiadomo że w 15min nie zagrzejemy wody ale jak z bojlera wraca na piec woda o temp 40^c z wężownicy to znaczy ze już jest ok). Potem może sobie już piec podtrzymywać na ekogroszku. To samo w sytuacji gdy powiedzmy idziemy jeszcze dalej w pro-eko ultra-eko etc. i na noc powiedzmy wyłączamy c.w.u. zostawiając tylko c.o. Mamy wówczas pracę na grzaniu domu i oszczędzamy na niepotrzebnym dogrzewaniu CWU w nocy. Rano lub na drugi dzień po pracy ładujemy sobie znów ognisko drewna, odpalamy, włączamy cwu i już małym kosztem węgla podgrzewamy do powiedzmy 50st. Dalej znowu jak wcześniej. Dodatkowo na dzień - rano do popołudnia tj ponad 8h pracy można ustawić obniżenie temp na piecu o powiedzmy 5-10^C niżej niż zadana wieczorem a piec pracuje sobie na 47-52^C. Zabiegów może i trochę jest z tym ale to wszystko kosztem tego, że spalając dodatkowo 2 taczki często darmowego drewna, ładuję 6 worków ekogroszku do zasobnika raz na -------------- na 3 tygodnie ;-)
Chłopaki też robię w podobie,ja nic nie zmieniam ustawień,tylko ładuje drewno,podtrzymanie mam co trzeci raz włącza się podajnik. Pięć worków zasypie to ponad dwa tygodnie mi starczy,piec mam jastala z Pleszewa
Dużym minusem takiego palenia jest to że to drewno spala sie metodą od dołu czyli dolne drewno sie spala i wędzi to drewno które jest na górze przez co jest dużo więcej dymu. A dym to gazy które nie są spalone. Groszek spala sie metoda od góry dlatego są czyste spaliny. Moim sposobem na oszczędności jest to że na jesień zamiast startować zcgroszkiem pale przez jesień drewnem ale popalam go od góry. W październiku odpalam groszek i tak do wiosny na groszku.
Przy tych cenach ekogroszku około 1600 pln/t i ja zacznę tak palić . Nie dziwie się że ludzie oszczędzają jeszcze troche i butami będą palić i to mnie nie będzie dziwić . Mam troche lasu szkoda bo szkoda ale jak nas jeszcze przyduszą to nie będę miał skrupułów . W małych miejscowościach w Norwegii część ludzi pali drzewem i krzyku nikt nie robi . W domach mają kozy do palenia drewnem i kominki . Oczywiście bardzo dużo domów ogrzewanych jest elektrycznie a prąd jest z elektrowni wodnych . U nas coraz częściej dobry sąsiad kapuś zdjęcia komina robi jak dymi i do władzy donosi a przecież to władza odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne państwa . Tak szybciutko kopalnie zamykali i sprzedawali wszystko im sie nie opłaciło . Temat Polskich Składów Węgla znikła jak Art-B
I dobrze ze donoszą u mnie sie pali ekogroszkiem i nawet lekkiego dymku nie ma a jak po zmroku zaczynają sąsiedzi palić to oddychać na zewnątrz nie idzie
Witam ja również tak palę eko groszkiem i dodaję zrzyny dębowe, opłaca się! Jedyny mankament to że trzeba częściej czyścić komin i piec ale to zajmuje 30min a forsa w kieszeni
U mnie spore problemy z takim dokładaniem. Piec bardzo często się przegrzewa ( 85 stopni) . Jak nie zareaguje na czas to piec się wygasza. Robi się spiek w podajniku i przy ponownym włączeniu pieca cały dym wywala na kotłownie. Wydostaje się przy łączeniu wiatraka z piecem. Dodatkowo parę razy zadziałał czujnik STB. Piec się przegrzał ponad 100 stopni. Nie wiem czy to przypadek, ale zepsuł mi się też sterownik ( koszt naprawy prawie tys. zł ). Inną bolączką jest też szklista smoła która osadza mi się na zewnętrznych stronach drzwiczek. Drewno mam bardzo suche, ale niestety iglaste. Pewnie to jest przyczyną.
Żeby palić drewnem musi być dostęp powietrza np otwarte drzwiczki. Bez tlenu drewno zaczyna się dusić i kopcić, nie ma ognia i spala się w zbyt niskiej temperaturze. I mamy smołę w piecu.
Piec na ekogroszek u nas chodzi tylko w okresie kiedy jest już zimno aby chodził na max obrotach i wtedy spalanie jest małe a spaliny w miarę czyste, jeśli pogoda jest jako taka palimy na miał, w lato w piec miałowy wrzucam parę kartonów, kilka drewek i woda na kąpiel gorąca jest. Oczywiście mamy dwie kotłownie i dwa piece (po zakupie nowego kotła na ekogroszek zostawiliśmy kocioł miałowy) Najgorzej jak zakażą palenia węglem to jesteśmy w dupie ciemnej bo gaz owszem jest ale drogi w cholerę też jest i na pewno nie będziemy tak ciepło w domu mieć jak byśmy palili ekogroszkiem czy miałem, a dom ocieplony ponad 300m2 Ciekawe czasy nadchodzą, już kupiłem przez internet 4 tony ekogroszku workowanego po cenie 1160 zł/tona z myślą o przyszłym sezonie bo cholera wie po ile będzie chodził w lato czy na jesień jeśli embargo na ruski węgiel wprowadzą.
Witam, mam kilka pytań i proszę o pomoc 🤗 Co się dzieje z palnikiem gdy palimy drewnem przez około 10-12 godzin? Czy kopczyk zapada się przeciągajac do pdajnika? Czy to się uda utrzymać na powierzchni w takim przypadku? Czy idzie to zatrzymać utrzymując temperaturę zadaną? I jeszcze jedno takie małe zapytanie, jakiego kształtu jest retorta? Kwadrat czy prostokąt? jakie ma wymiary?
Retorta u mnie jest ksztaltu kwadratu. Jeśli mamy dobrze ustawiony tryb Czuwania nadzoru to nie ma problemu żeby utrzymać żar na odpowiednim poziomie. Po jakimś czasie kociol wystygnie i się wzbudzi żeby dobić temperaturę tak jak u mnie. Czasem to trwa 3/5h jak jest w czuwaniu i po tym czasie Nie Ma problemu żeby palilo sie tylko na palniku nawet możemy palić drewnem 24h i powinno być ok wszstko pod warunkiem prawidłowych ustawień
Pomysł spoko, a jeśli się sprawdza to ok. Tylko tak myślę, skoro temperatura spalin które wpadają do komina jest powyżej 200 stopni to większość mocy cieplnej idzie na straty... Może czas pomyśleć jak poprawić sprawność tego pomysłu 👍
Sorry, a jak dokładamy tlen? Czyżby bez dodatkowego paliwa było spalanie w nadmiarze powietrza? U mnie sonda lambda z tym sobie poradzi, ale jak jej nie ma...
a co myślisz aby na to drewno wrzucać spieki z Ekogroszku które moga się tworzyć. Mam jeszcze troche groszku o wysokim RI więc szkoda wyrzucać spieki koksowe. ???????
Czyli przy tej metodzie kocioł mniej pobiera ekogroszku, ale dalej podtrzymuje ogień na palenisku od ekoegroszku? Czy ruszt od eko się wygasza i pali się tylko na wolnym?
Mam ekogroszek od niedawna, jestem zielony w tym temacie, jezeli dorzuce drewna jak Pan na filmie to przestanie mi dodawac węgla zgodnie z cyklem? Bo jezeli nie yo będzie palone taka sama iloscia wegla plus drewno?
A ja powiem tak- skoro dobieramy prawie idealnie dawke powietrza do dawki wegla to skad Drewno ma wziac dodadkowy tlen zeby sie palic? Chyba bedzie sie tylko kisiło. Chyba zebys uchylil lekko dolne drzwiczki
Stosuję tą metodę w Klimosz Ling Duo 25. Sprawdza się i daje oszczednosci. Ale trzeba palić suche drewno na wysokiej temperaturze. Wtedy nie ma "smoły" lub jest jej minimalna ilość. Ja wrzucam zawsze po powrocie z pracy 15ta, dokladam 1-2 razy i pali sie drewno do ok 22giej. Dla mnie plusem jest dużo szybsze nabieranie temperatury do zadanej niz na samym ekogroszku. Teraz w mrozach -15 to pali ok 25vkg na dobe , a z drewnem ok 17-19 kg. Dom 160 m2 ocieplony.
Witam. Czy przy takim paleniu ma Pan zawieszony deflektor. ?Mam też trochę drewna wysezonowanego ostatnio rzuciłem dwa klocki spróbowanie czy da radę tak palić umnie tylko sie okopciły i zrobił węgiel drzewny. Czy muszę włożyć cała komorę drewna?
U mnie robi się to samo jak nałożę drewna na ruszt wodny, dosłownie będzie się tliło, aż zrobi się z niego węgiel. Ja kładę drewno między retortę a deflektor, na palący się groszek. Wejdą 2 kawałki. Wtedy spala się bez problemu.
Od 6 lat palę drewnem na ruszczcie awaryjnym. Do tej pory w automacie spalałem około 1 tony ekogroszku rocznie. W tym roku plan ambitniejszy. Nie chcę spalić ani kilograma /mam swoje drewno z którym muszę zrobić porządek do tego 2 pomieszczenia gospodarcze i stuletnia wielka stodoła/. Myślę teraz nad czymś dzięki czemu będę mógł odzyskiwać ciepło z przewodu do komina. Plan jest taki aby uspawać skrzynkę montowaną na przewód i dmuchawę uruchamianą w zależności od temperatury spalin. Czy ktoś już coś takiego zrobił, może Kamil ma gdzieś film. Są gotowe rekuperatory ale cena powyżej 1000zł a to coś ma dogrzewać kotłownie i garaż. Co do filmu drewno powinno się palić swobodnie z odpowiednią ilością tlenu wtedy spala się praktycznie bez dymu inaczej w sytuacji kiedy przebija temperatura tlenu jest za mało i zaczyna się wędzenie u siebie staram się tego unikać.
Kamil powiedz mi jak lepiej jest palić w pid czy własne ustawienia? mam zebiec 14 kv palilem skarbkiem to w zimie szło mi worek na dwie doby pierwsza zima Dom około 130 metrów plus garaż to razem 180 dół i góra czyli piętrowy na górze zakrecalem grzejniki bo ciepło szło z dołu czy może lepiej by było wszystkie termostaty na grzejnikach wziąść na połowę?dużo szło jak myślisz a bojler coś koło 160 czy jakoś tak litow
Proszę bardzo Pana o rade. Mam piec na ekogroszek nigdy nie paliłem dodatkowo drzewem . Z uwagi na sytuację która zgotował nam PiS kupiłem drzewo dębowe . Rozpalilem piec ekogroszkiem i rzuciłem trochę drzewa lecz po kilku godzinach zauważyłem że eko zgasło bo tak długo drzewo trzymalo . Jak ustawić piec albo co zrobić żeby przy tym jak załaduje drzewo nie gasł ekogroszek ??? Z góry dziękuję za podpowiedzi
Jeżeli kocioł jest dość blisko kanału komina, to ten sposób palenia może spowodować u kogoś zapalenie sadzy, dlatego dobrze jeżeli komin jest regularnie czyszczony. Też te wkłady kominowe mają ograniczoną odporność cieplną. By te może 2000 zł oszczędności w sezonie dla kogoś nie zakończyły się wymianą wkładów kominowych. Całym mykiem jest tutaj blokowanie ciepła na dole przy jednoczesnym podgrzewaniu od góry tych rur z wodą. Jeżeli tylko byłby dół, np wrzucić tam tytanową osłonę by ograniczyć uciekanie ciepła w górę to mogłoby to spowodować problemy i mikropęknięcia w tych rurach ze względu na różnicę znaczącą temperatur na dole i góry. Jeżeli o mnie chodzi to mogę poradzić poświęcenie tygodnia i ustawienie pieca tak by spalał doszczętnie ekogroszek, niż ryzykowne kombinacje z paleniem na dwóch rusztach.Ja mam 300m2, piec 30 i na tydzień wystarcza 6 worków po 25kg. Czyli 150kg. W miesiącu 600kg średnio. A niektórzy piszą tutaj o tonie na miesiąc, a nawet więcej przy mniejszych metrażach. Dobre ustawienie to podstawa, później ocieplenie domu.
Kamil ma 100% rację, ale bezpieczniej byłoby oczywiście podawać mniejsze dawki, jeśli jest taka możliwość. Po za tym potwierdzam na 100 % kocioł będzie zabezpieczony, jeżeli nie otworzycie tzw. popielnika. Wszystkie zabezpieczenia kotła zadziałają.
Mój eko żre 2 T miesięcznie 200m2 płaczę i palę. Kupiłem sobie kamerę termowizyjną, kotłownia w budynku gospodarczym 20m od domu , teraz chyba wiem czemu tak dużo żre , po badaniu temp. Z pieca wychodzi 56 C , po wejściu do domu w piwnicy mam 45 C ,masakra , i tak było z 15 lat . Podwórze beton ,myślałem że mam dobrze ocieplone rury , no i teraz widać jak to jest. Wracam z kotłownią do domu. Tylko nie tej zimy 🤔
Nie lepiej i bezpieczniej na ruszta wodne położyć ruszta żeliwne ktore się nagrzewaja i trzymają ciepło? Dla mnie mój piec na ekogroszek (25kw) to nie tylko oszczednosc ale tez wygoda- jak miałbym trzy razy dziennie chodzić i dokładać drzewa i jeszcze wybierać popiół z ruszta awaryjnego to traci on dla mnie sens- rownie dobrze mogę palić w kozie.
Niestety u mnie się nie pali tylko nie wiem zwęgla co bym nie robił wentylator na maxa otwarty obroty na max i niestety nic nie pali nawet papier chyba przez CO2 który jest skutkiem spalania ekogroszku
Również dodaje drzewa bo mam go w nadmiarze ale wtedy muszę kontrolować piec i jestem w domu,też zależy ile się da tego drzewa więc wodę można zagotować.
Ja tak paliłem. To po krótkim czasie już miałem piec i komin zawalony i metrowy ogień z niego się wydobywał. Żeby palić drewnem trzeba by było uchylić drzwiczki bo się wszystko kotłuje w środku. A jaki sens uchylac jak znowu się groszkiem pali .Ten ruszt to jest tylko do awaryjnego palenia bo na filtr fifty nie zdaje egzaminu.
Zgadzam się z Tobą całkowicie.Nie kupuje się pieca na ekogroszek po to tylko żeby wędzić drewno i dalej zatruwać środowisko.Kamil- pojechałeś po bandzie,duży minus dla Ciebie.
Masz rację, u mnie w kotle 3 klasy w dolnych drzwiczkach jest klapka i to nią reguluję dopływ powietrza. Zawsze musi być jego odpowiednia ilość i nigdy drewna naładowanego po brzegi. Wtedy drewno pięknie się spala i bez dymu. Tak jak na ognisku. Inaczej robi się wędzarnie i jeszcze jak ktoś ma mokre drewno to aż strach sobie wyobrazić co tam się dzieje.
Jest podawany ale bardzo rzadko tylko żeby podtrzymać żar w retorcie. Ja np. Pale cały dzień drewnem wieczorem dorzucam ostatni raz i w nocy po prostu pali się już ekogroszek nic w Zawadzie nie robię
Czy przy piecu na ekogroszek bez takiego rusztu można też wrzucić trochę drewna na palenisko? Czy w ten sposób coś można zaoszczędzić węgla, czy to nie zda egzaminu?
To po co kupować kocioł z rusztem awaryjnym? Skoro jest to ja to wykorzystuję A że mam sporo drewna z ubiegłych lat zanim kupiłem kocioł to muszę coś z tym zrobić
mam kocił 5 klasy z podajnikiem na pellet i ekogroszek po przeróbce. Czy może mi ktoś napisać w skrócie jak palić drzewem i czy się da taki kocioł przerobić bo te ceny to jakieś wariactwo 😣😣
Mam DEFRO duo,czyli tak jak ty 2 paleniska. Jest trochę zabawy ale jest kolosalna oszczędność. Jestem w domu to od 10:00 do20:00 podejdę parę razy i dorzucę drewna. Jest tylko jedno ale, zmieniam nastawy w PODTRZYMANIU!!! podawanie i przerwa krócej.Nadmuch też Czemu??? Musisz utrzymać żar na PALNIKU, jakby brakło drewna u góry to przechodzi w stan pracy i ma skąd wziąść rozrzażony choćby jeden kamyczek i jechać do zadanej temp.No i żeby temp.podajnika nie szła zbyt do góry~ważne!!! Musi wypchać co jakiś czas zimny groszek.Klapka oczywiście 0,5cm uchylona!!! . Z tym drewnem na początku, trzeba trochę poćwiczyć, ale efekty są.
Ja mam piec 17kw i ogrzewam nim 220 m2 i wyśmienicie daje sobie radę, Spalanie eko - 16 - max 18 kg przy -15 na zewnątrz. Mam grzejniki i podłogówka na dole, poddasze same grzejniki. W zeszłym roku paliłem samym drewnem cały sezon i też dawałem radę, podłogówka wyłączona. W nocy wygasało i rano rozpalałem. Nie widzę sensu przewymiarowania kotła.Piec mam mi pracować na 80-100% swojej mocy.Wkurzało mnie później dokładanie drwa do pieca.
Teraz już nie palę, ale ruszt jest założony i jak jestem akurat w kotłowni, to ze dwa kawałki drzewa dorzucę, to jest tak jak mówiłeś, mam to dorzucę. Spróbuj położyć blachę z wywierconymi otworami na ruszt ( blacha 1/2 max rusztu),o dziwo zwiększa się efektywność pieca przy paleniu eko. Jak znajdę czas, to zapodam filmik, jak przerobiłem piec. Spalanie miałem na początku 25 kg.
Nie żebym się czepiał,ale tamto drewno wyglądało na zbutwiałe... Przynajmniej jeden kawałek... Sam w podobny sposób dogrzewam,ale drewno suche liściaste okorowane... Piec dosyć mocno się brudzi, trzeba pamiętać o większej ilości tlenu!! Dodatkowo czeste czyszczenie dorzucanie skrobii i innych spalaczy sadzy...gdyż 1cm sadzy na piecu to spadek sprawności o około 20% pozdrawiam
Ja jak jestem w domu to od czasu do czasu kładę kawałek drewna na palący się ekogroszek w retorcie. Drewno dobrze się spala, smoła się nie osadza, a i mniej spala się ekogroszku. Sporo ścinek desek zostało po budowie które teraz wykorzystuje. Jedyny mankament tej metody że nie nałoży się zbyt dużo drewna pomiędzy retortę a deflektor.
Ja robię tak samo. Jak nakładę drewna na ruszt wodny, to ono się tylko osmali, będzie się delikatnie tliło od spodu, ale nigdy się nie spali do końca. Groszek pali się idealnie, nie mam spieków, popiół wychodzi drobniutki, bez grudek. Aby drewno się paliło bardziej agresywnie, muszę zwiększyć moc pieca, lub obroty dmuchawy, a wtedy mam spieki na retorcie. Także wolę sobie kilka razy dziennie zejść do kotłowni i położyć na palącym się groszku 2 klocki drewna.
jak masz zimny piec to rozpalaj powoli --- nie laduj tyle drzewa na początku. Powinnein byc odpowietrzacz automatyczny na piecu przy wyjsciu gorącej wody jak masz to OK
@@Max-dk1ni muszę sprawdzić gdzie mam ten odpowietrznik o którym piszesz , znajomi w ten sam sposób palą i u nich jest Ok. Napewno jest zapowietrzony, mam zalany cały czas glikolem, piec w sumie ma trzy lata i nie chciał bym go wylewać, a przy spuszczaniu ? No nie wiem , spróbóje twojego pomysłu
ja palę suchym drewnem w kotle klasy 5 ruszt mam żeliwny i będę palił kolejny sezon wychodzi dużo taniej przy tych cenach ekogroszku co mamy dzisiaj kosmos 1900 zł za tonę jedyny minus to trzeba częściej chodzić do kotłowni ale coś za coś
2:59 Piekny widok produkcji smoly na prawej sciance. To nie jest piec na drewno i mozna co najwyzej troche dorzucic. Drewno potrzebuje wysokiej temperatury dopalania spalin(roznica w konstrukcji kotla) bo inaczej to tylko strata kasy, produkcja dymu i smoly w kominie. Tylko piec na zgazowanie drewna albo kominek pozwala w normalny sposob spalac tego typu opal. Kupowanie drewna zeby zaoszczedzic na paliwie do pieca weglowego nie ma najmniejszego sensu.
to fakt drewno w kotle robi na ściankach czarny smolisty osad,robiłem eksperymenty na SV200 ,super wspomaga palenie ekogroszku .W prosty sposób można dołożyć u mnie ruszt i przepalać drewnem,tylko ta smoła na ściankach--I CZY TO JEST NA PEWNO SMOŁA ,bo ona potem znika przy paleniu ekogroszkiem .
odłączam wtyczkę od sterownika i podajnika ek.g. i dodaję co chwilę drewna -za chwile 90 C na kotle, dmuchawa początkowo ze 100% przechodzi na 3% i zatrzymuje wszystko,dymu w kotle do cholery ale potem znów się uruchamia ,i tak w "koło" -sterownik AGROS PID.
@@kazimierzkrzemien4395 To jest Kreozot, ktory przy normalnym paleniu sie spali. Jesli jednak sie stworzyl, a sposob palenia nie ulegnie zmianie to ciezko go usunac.
Ja mam kociol malina 15kw i wspomagając się drewnem przy takich temperaturach zchodzilem z 15 kg na dobe na 8/9 kg z tym ze ja dokladałem mniej drewna i palilem w trybie automatycznym zwiekszając nadmuch na 70% bo płomień nie dosięgał drewna na ruszcie
Oszczędność w prądzie i cieple powinni pokazać w rządzie i w sejmie wybrać się do lasu i zbierać chust każdy poseł i minister pokazać Polakom że rząd sobie poradzi !!
Uniknąć w przypadku drzewa będzie praktycznie nie możliwe jedynie później można ja usunąć jakieś 2/3dni palenia samym groszkiem i przegrzaniem kotła do 75/80* I ja jeszcze daje sadpal przez te 3dni po 3 razu dziennie i schodzi wszystko ładnie
Paliłem drewnem i eko jeden sezon... dziękuję bardzo. Po pierwsze piec przebija temp bo zawsze powietrze dochodzi. Po drugie piec zaje...jak na filmie. Dziękuję bardzo. Do palenia drewnem musi być inny piec moim zdaniem.
Też dokładam drewna na ruszt wodny ale dorobiłem sobie kratke na ruszt o nie za dużym oczku żeby drewno nie przelatywało przez rurki ruszta tylko dopalało się do końca
kamil miernik pytanko mam bo się znasz .czy na ruszt wodny jakbym kupił ruszta żeliwny i posadził je nas ruszta wodnym czy to jest jakaś oszczędność bo niby ruszta żeliwny dłużej będzie trzymał.cieplo i co za tym idzie piec będzie dłużej trzymał temperaturę.co Ty na to?
@@Kamil_Miernik witam . Jakie rury zastosowaleś ? . ile wynosi roznica temperatur na.poczatku rury i na koncu . Oczywiscie mowa o tech rurach zakopanych w ziemi
Trzeba lekko uchylić drzwiczki na dole tam gdzie retorta żeby lekko syczalo w drzwiach bo wtedy drewno się wędzi i oblepia piec i komin zwłaszcza przy drewnie iglastym.
Czy przy dokladaniu drewnemmusze mieć otwarte drzwiczki dolne ?bo zacząłem palić ekogroszkiem i żeby oszczędzić zaczynam dorzucac drzewa i Nie wiem czy drzwiczki muszą być zawsze uchylone delikatnie czy mogą być zamknięte?kamil miernik pomóż bo widzę że się znasz
@@Kamil_Miernik A ja mam podłączona pod pompę ciepła.ktora ma ustawione 50stopni i nie przekroczy temperatury to wtedy ciepło idzie na piec .tak mi się zdaje chyba że się myle
no dobrze. Dorzucacie drzewa ale jak jest kociol ustawiony na automatycznie podawanie ekogroszku to przecież nie bedzie podawal groszku bo widzi zadana, albo nawet wieksza temperatuce i spowoduje ze on wygasnie, dobrze rozumiem ? wiec trzeba znowu trzeba ekogroszek podpalac
To znaczy że nie do końca umiesz palić drewnem skoro kocioł masz w smole. Drewnem trzeba umieć palić to podstawa a wymieniony sposób jak na filmie sprawdza się idealnie. Posiadam kocioł z rusztem wodnym żeliwnym i również jak jestem w domu dokładam drewno oszczędność jest duża a kociołek jest czyściutki.
@@zuchnet1 Nie ucz ojca dzieci robić, nie mam kotła z podajnikiem a z niewolnikiem wspomaganym miarkownikiem tj. Defro Optima komfort - piec górnego spalania. A odpalanie drewna, węgla czy czegokolwiek od dołu to tylko wywalenie opału w komin. Polecam poczytać czysteogrzewanie.pl
Pokusiłem się na dopalanie drewnem, niby suche, sezonowane. Po 3 miesiącach w pokoju wyszła piękna struktura komina, o smrodzie jaki był nie wspomnę. Idealne nastawy na spalanie ekogroszku nie zapewniały prawidłowego zgazowywania i spalania drewna, nie polecam bo łatwo zniszczyć komin.
Kamil chciałbym mieć takie spalanie,puki co wychodzi mi 50 kg eko 28 na dobe,temperatura 18 20* ściany nieocieplone strop ocieplony okna nowe kocioł szuflada 26 kw 3 m2 i ledwo ciągnie 120m2 i tak przemyśluje czy w miejsce szuflady wstawić palnik,mógłbyś zmierzyć retorte i wymiennik i podać w cm i jeszcze ,orientujesz się czy ten palnik podajnik zasobnik można kupić osobno / bez kotła,ma to jakiś symbol oznaczenie? za odpowiedz z góry dziękuje.
Ja mam około 100 m nieocieplone stropy nieocieplone ściany tylko nowe okna jak na razie kocioł chyba za duży bo 20kw ale przy aktualnych temp -18 noc dzień -10 to takie 25 max 30 i wszystkie grzejniki na 5 max temp na piecu 45 noc 50 dzien
Nie rozumiem tej fali hejtu. Coście się tacy strasznie ekologiczni zrobili? Czy Kamil każe wam korzystać z jego rad? Pokazał po prostu, że można tak zrobić. Nie zdajecie sobie sprawy z tego, dla ilu ludzi w naszym kraju liczy się każdy grosz i w dupie mają to, że kocioł dymi. Będą go czyścić i cieszyć się, że zużycie drogiego ekogroszku zniwelowali o kilkadziesiąt procent.
Jak pokazuje sytuacja teraz z cenami , to jesteśmy to takich rozwiązań zmuszeni 🤔
Nasz rządź nikomu nie pomoże...trzeba sobie radzisz SAMEMU jak ZAWSZE
@@przemysawwierzowiecki5546 po pierwsze, to nie nasz rząd i po drugie, pomoże ale nierobom.
@@marianhamer7062 TEN ŻYDOWSKI RZĄD NAPEWNO NIE JEST NASZ
I racja nie dajmy się zwariować
Teraz już eko groszek (18.5.2022) około trzy tysiące za tonę. Panie Kamilu, dziękuję za podpowiedź.
Ja paliłem bodobnie ale przełączałem sterowanie w tryb ręczny aby nie włączył się wentylatori podajnik i włączałem tylko pompę CO i zostawiałem uchylone drzwi załadunkowe tak aby był swobodny dopływ powietrza. Drewno idealnie spalone i podniesiona temperatura . Żar w retorcie trzyma nawet 3 godz. Nie było problemu z powrotem na podajnik.
Film na czasie przy tych cenach węgla 😂
Szczególnie twraz gdy groszek po 2.5k😡
2022 rok i właśnie go oglądam....
Podobną metodę stosuję w czasie rozpalania kiedy trzeba dość szybko wodę w c.o. i/lub c.w.u doprowadzić do zadanej temperatury. Gdy załączamy c.o. i wiemy, że woda w grzejnikach ma powiedzmy 20^C to by ją doprowadzić do powiedzmy 55*C na wyjściu i ok 40*C na powrocie do pieca to musimy kupę czasu i cykli ładowania ekogroszku zużyć...no i wtedy z pomocą przychodzi palenisko z drewnem. Uchylamy lekko dolne drzwiczki, cug idzie od dołu przez palenisko i rozpala się kupa ognia w palenisku (załączamy zimny obieg C.O. lub CWU) i w 15-20minut mamy zagrzany cały ten skład wody do interesującej nas temperatury, gorące grzejniki, ciepły powrót do pieca lub rosnąca już CWU (wiadomo że w 15min nie zagrzejemy wody ale jak z bojlera wraca na piec woda o temp 40^c z wężownicy to znaczy ze już jest ok).
Potem może sobie już piec podtrzymywać na ekogroszku.
To samo w sytuacji gdy powiedzmy idziemy jeszcze dalej w pro-eko ultra-eko etc. i na noc powiedzmy wyłączamy c.w.u. zostawiając tylko c.o. Mamy wówczas pracę na grzaniu domu i oszczędzamy na niepotrzebnym dogrzewaniu CWU w nocy. Rano lub na drugi dzień po pracy ładujemy sobie znów ognisko drewna, odpalamy, włączamy cwu i już małym kosztem węgla podgrzewamy do powiedzmy 50st. Dalej znowu jak wcześniej. Dodatkowo na dzień - rano do popołudnia tj ponad 8h pracy można ustawić obniżenie temp na piecu o powiedzmy 5-10^C niżej niż zadana wieczorem a piec pracuje sobie na 47-52^C.
Zabiegów może i trochę jest z tym ale to wszystko kosztem tego, że spalając dodatkowo 2 taczki często darmowego drewna, ładuję 6 worków ekogroszku do zasobnika raz na -------------- na 3 tygodnie ;-)
Witam mamy bojler koło pieca żeby jak go zakręce to mniej eco groszku spali ?.Jak Pan ustawia podtrzymanie ecogroszku przy paleniu drewnem?
Chłopaki też robię w podobie,ja nic nie zmieniam ustawień,tylko ładuje drewno,podtrzymanie mam co trzeci raz włącza się podajnik. Pięć worków zasypie to ponad dwa tygodnie mi starczy,piec mam jastala z Pleszewa
U mnie w starym domu mam kuchnie węglowa z piecem kaflowym, palę grochem węglem kamiennym i drzewem, 1 toną węgla i 3 metry drzewa
Dużym minusem takiego palenia jest to że to drewno spala sie metodą od dołu czyli dolne drewno sie spala i wędzi to drewno które jest na górze przez co jest dużo więcej dymu. A dym to gazy które nie są spalone. Groszek spala sie metoda od góry dlatego są czyste spaliny. Moim sposobem na oszczędności jest to że na jesień zamiast startować zcgroszkiem pale przez jesień drewnem ale popalam go od góry. W październiku odpalam groszek i tak do wiosny na groszku.
Przy tych cenach ekogroszku około 1600 pln/t i ja zacznę tak palić .
Nie dziwie się że ludzie oszczędzają jeszcze troche i butami będą palić i
to mnie nie będzie dziwić .
Mam troche lasu szkoda bo szkoda ale jak nas jeszcze przyduszą to
nie będę miał skrupułów .
W małych miejscowościach w Norwegii część ludzi pali drzewem i krzyku nikt nie robi .
W domach mają kozy do palenia drewnem i kominki .
Oczywiście bardzo dużo domów ogrzewanych jest elektrycznie a prąd jest z elektrowni wodnych .
U nas coraz częściej dobry sąsiad kapuś zdjęcia komina robi jak dymi i do władzy donosi a
przecież to władza odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne państwa .
Tak szybciutko kopalnie zamykali i sprzedawali wszystko im sie nie opłaciło .
Temat Polskich Składów Węgla znikła jak Art-B
teraz ten co ja zawsze brałem kosztuje 2400 a rok temu był za 1100 mnie nie bedzie stac bo w zime idzie 5 ton...
I dobrze ze donoszą u mnie sie pali ekogroszkiem i nawet lekkiego dymku nie ma a jak po zmroku zaczynają sąsiedzi palić to oddychać na zewnątrz nie idzie
Juz ponad 2tys
Dziś kupiłem 3.000tys tona 😵
@@bartekbartek7708 ja będę śmieciami palił mam stertę starych opon na zimę starczy nie będę tym złodzieja płacił takich chorych pieniędzy
Witam ja również tak palę eko groszkiem i dodaję zrzyny dębowe, opłaca się! Jedyny mankament to że trzeba częściej czyścić komin i piec ale to zajmuje 30min a forsa w kieszeni
Witam
Pytanie do Pana a podajnik do pieca da się wyłączyć?
Czy można zastosować taki trik w kotle na pellet? Dodam,że mam sterownik argos pid plus,który obsługuje również ekogroszek.
U mnie spore problemy z takim dokładaniem. Piec bardzo często się przegrzewa ( 85 stopni) . Jak nie zareaguje na czas to piec się wygasza. Robi się spiek w podajniku i przy ponownym włączeniu pieca cały dym wywala na kotłownie. Wydostaje się przy łączeniu wiatraka z piecem. Dodatkowo parę razy zadziałał czujnik STB. Piec się przegrzał ponad 100 stopni. Nie wiem czy to przypadek, ale zepsuł mi się też sterownik ( koszt naprawy prawie tys. zł ). Inną bolączką jest też szklista smoła która osadza mi się na zewnętrznych stronach drzwiczek. Drewno mam bardzo suche, ale niestety iglaste. Pewnie to jest przyczyną.
Witam czy podczas takiego palenia nie zbiera się Tobie woda w kotle
Żeby palić drewnem musi być dostęp powietrza np otwarte drzwiczki. Bez tlenu drewno zaczyna się dusić i kopcić, nie ma ognia i spala się w zbyt niskiej temperaturze. I mamy smołę w piecu.
@sebo76 wlkp mamy pyt jak włączyć dmuchawe na małej mocy przy paleniu drewnem piec pleszewski sterownik nergos?
Czy wstawienie palnika peletowego do kotła na groszek z rusztem wodnym ma sens?
Piec na ekogroszek u nas chodzi tylko w okresie kiedy jest już zimno aby chodził na max obrotach i wtedy spalanie jest małe a spaliny w miarę czyste, jeśli pogoda jest jako taka palimy na miał, w lato w piec miałowy wrzucam parę kartonów, kilka drewek i woda na kąpiel gorąca jest. Oczywiście mamy dwie kotłownie i dwa piece (po zakupie nowego kotła na ekogroszek zostawiliśmy kocioł miałowy)
Najgorzej jak zakażą palenia węglem to jesteśmy w dupie ciemnej bo gaz owszem jest ale drogi w cholerę też jest i na pewno nie będziemy tak ciepło w domu mieć jak byśmy palili ekogroszkiem czy miałem, a dom ocieplony ponad 300m2
Ciekawe czasy nadchodzą, już kupiłem przez internet 4 tony ekogroszku workowanego po cenie 1160 zł/tona z myślą o przyszłym sezonie bo cholera wie po ile będzie chodził w lato czy na jesień jeśli embargo na ruski węgiel wprowadzą.
Witam, mam kilka pytań i proszę o pomoc 🤗 Co się dzieje z palnikiem gdy palimy drewnem przez około 10-12 godzin? Czy kopczyk zapada się przeciągajac do pdajnika? Czy to się uda utrzymać na powierzchni w takim przypadku? Czy idzie to zatrzymać utrzymując temperaturę zadaną? I jeszcze jedno takie małe zapytanie, jakiego kształtu jest retorta? Kwadrat czy prostokąt? jakie ma wymiary?
Retorta u mnie jest ksztaltu kwadratu. Jeśli mamy dobrze ustawiony tryb Czuwania nadzoru to nie ma problemu żeby utrzymać żar na odpowiednim poziomie. Po jakimś czasie kociol wystygnie i się wzbudzi żeby dobić temperaturę tak jak u mnie. Czasem to trwa 3/5h jak jest w czuwaniu i po tym czasie Nie Ma problemu żeby palilo sie tylko na palniku nawet możemy palić drewnem 24h i powinno być ok wszstko pod warunkiem prawidłowych ustawień
Kamil Miernik Dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam 👋
Wojciech Romanczuk u mnie 7:30 stop i start o 18:00 rozpala sie bez problemu
Pomysł spoko, a jeśli się sprawdza to ok. Tylko tak myślę, skoro temperatura spalin które wpadają do komina jest powyżej 200 stopni to większość mocy cieplnej idzie na straty... Może czas pomyśleć jak poprawić sprawność tego pomysłu 👍
By zaoszczędzić to teraz oponami ja będę wymieniał piec gazowy na piec na opony. Bo gmina nie chce płacić za to że jestem Eco .😁
Sorry, a jak dokładamy tlen?
Czyżby bez dodatkowego paliwa było spalanie w nadmiarze powietrza?
U mnie sonda lambda z tym sobie poradzi, ale jak jej nie ma...
Witam . Czy przy paleniu jednocześnie ekogroszkiem i drzewem trzeba zasłonić jakąś blaszka retorte ?
a co myślisz aby na to drewno wrzucać spieki z Ekogroszku które moga się tworzyć. Mam jeszcze troche groszku o wysokim RI więc szkoda wyrzucać spieki koksowe. ???????
Czyli przy tej metodzie kocioł mniej pobiera ekogroszku, ale dalej podtrzymuje ogień na palenisku od ekoegroszku? Czy ruszt od eko się wygasza i pali się tylko na wolnym?
Czy można palić mokrym drewnem.
Mam ekogroszek od niedawna, jestem zielony w tym temacie, jezeli dorzuce drewna jak Pan na filmie to przestanie mi dodawac węgla zgodnie z cyklem? Bo jezeli nie yo będzie palone taka sama iloscia wegla plus drewno?
Czy podczas palenia drzewem nie zbiera się Tobie woda w piecu
Pozdrawiam
Moim zdaniem ,jak się ma trochę drewna to czemu nie.
A ja powiem tak- skoro dobieramy prawie idealnie dawke powietrza do dawki wegla to skad Drewno ma wziac dodadkowy tlen zeby sie palic? Chyba bedzie sie tylko kisiło. Chyba zebys uchylil lekko dolne drzwiczki
Te minimalne powietrze wystarczy w zupełności innaczej bym wodę zanotował w kilka minuty
a co z wylotem do komina otwarty na full czy przymknietty?
Otwarty na Maxa
Spróbuję w ten sposób
JACEKFBI. Dużo dymu i smrodu czyli nie efektywne spalanie drewna. To jest ruszt awaryjny i do tego ma służyć.
aGDZIE JEST CZUNIK SPALIN?
Stosuję tą metodę w Klimosz Ling Duo 25. Sprawdza się i daje oszczednosci. Ale trzeba palić suche drewno na wysokiej temperaturze. Wtedy nie ma "smoły" lub jest jej minimalna ilość. Ja wrzucam zawsze po powrocie z pracy 15ta, dokladam 1-2 razy i pali sie drewno do ok 22giej. Dla mnie plusem jest dużo szybsze nabieranie temperatury do zadanej niz na samym ekogroszku. Teraz w mrozach -15 to pali ok 25vkg na dobe , a z drewnem ok 17-19 kg. Dom 160 m2 ocieplony.
Dokładnie można zaoszczędzić sporo kasy A mało co nas to kosztuje czasu
prawda ja mam kocioł Krzaczek i też tak podkładam
Też mam Klimosza Ling Duo 25 i też tak spróbuję. Dziękuję i pozdrawiam 😀
Witam. Czy przy takim paleniu ma Pan zawieszony deflektor. ?Mam też trochę drewna wysezonowanego ostatnio rzuciłem dwa klocki spróbowanie czy da radę tak palić umnie tylko sie okopciły i zrobił węgiel drzewny. Czy muszę włożyć cała komorę drewna?
U mnie robi się to samo jak nałożę drewna na ruszt wodny, dosłownie będzie się tliło, aż zrobi się z niego węgiel. Ja kładę drewno między retortę a deflektor, na palący się groszek. Wejdą 2 kawałki. Wtedy spala się bez problemu.
Można palić tylko drewnem bez ekogroszku w kotle? Chodzi mi o lato grzanie tylko na wodę. Piec lava biotech
Opona wejdzie ?
Oczywiście że tak
Od 6 lat palę drewnem na ruszczcie awaryjnym. Do tej pory w automacie spalałem około 1 tony ekogroszku rocznie. W tym roku plan ambitniejszy. Nie chcę spalić ani kilograma /mam swoje drewno z którym muszę zrobić porządek do tego 2 pomieszczenia gospodarcze i stuletnia wielka stodoła/. Myślę teraz nad czymś dzięki czemu będę mógł odzyskiwać ciepło z przewodu do komina. Plan jest taki aby uspawać skrzynkę montowaną na przewód i dmuchawę uruchamianą w zależności od temperatury spalin. Czy ktoś już coś takiego zrobił, może Kamil ma gdzieś film. Są gotowe rekuperatory ale cena powyżej 1000zł a to coś ma dogrzewać kotłownie i garaż. Co do filmu drewno powinno się palić swobodnie z odpowiednią ilością tlenu wtedy spala się praktycznie bez dymu inaczej w sytuacji kiedy przebija temperatura tlenu jest za mało i zaczyna się wędzenie u siebie staram się tego unikać.
Witam, nie Kopci się jak pali się drewnem? Bo u mnie był taki problem że dym bił na kotłownie jak się chciało podłożyć
jak masz drewno to czemu wsadziłes piec na ekogroszek a nie dedykowany do drewna
@luki_pogu5799 Jak nie ma czasu, czasami się nie chce, przychodzą święta czy kilkudniowe wyjazdy przełączam na ekogroszek.
Kamil powiedz mi jak lepiej jest palić w pid czy własne ustawienia? mam zebiec 14 kv palilem skarbkiem to w zimie szło mi worek na dwie doby pierwsza zima Dom około 130 metrów plus garaż to razem 180 dół i góra czyli piętrowy na górze zakrecalem grzejniki bo ciepło szło z dołu czy może lepiej by było wszystkie termostaty na grzejnikach wziąść na połowę?dużo szło jak myślisz a bojler coś koło 160 czy jakoś tak litow
Worek na 2 dni to dużo????
@@Kamil_Miernik na 48 godzin
Mam kocioł Carbo 1 Kotrem Kłobuck.
Jak wyłączyć podawanie ekogroszku i palić tylko drzewem?
Tryb ręczny.
Proszę bardzo Pana o rade. Mam piec na ekogroszek nigdy nie paliłem dodatkowo drzewem . Z uwagi na sytuację która zgotował nam PiS kupiłem drzewo dębowe . Rozpalilem piec ekogroszkiem i rzuciłem trochę drzewa lecz po kilku godzinach zauważyłem że eko zgasło bo tak długo drzewo trzymalo . Jak ustawić piec albo co zrobić żeby przy tym jak załaduje drzewo nie gasł ekogroszek ??? Z góry dziękuję za podpowiedzi
Jeżeli kocioł jest dość blisko kanału komina, to ten sposób palenia może spowodować u kogoś zapalenie sadzy, dlatego dobrze jeżeli komin jest regularnie czyszczony. Też te wkłady kominowe mają ograniczoną odporność cieplną. By te może 2000 zł oszczędności w sezonie dla kogoś nie zakończyły się wymianą wkładów kominowych. Całym mykiem jest tutaj blokowanie ciepła na dole przy jednoczesnym podgrzewaniu od góry tych rur z wodą. Jeżeli tylko byłby dół, np wrzucić tam tytanową osłonę by ograniczyć uciekanie ciepła w górę to mogłoby to spowodować problemy i mikropęknięcia w tych rurach ze względu na różnicę znaczącą temperatur na dole i góry.
Jeżeli o mnie chodzi to mogę poradzić poświęcenie tygodnia i ustawienie pieca tak by spalał doszczętnie ekogroszek, niż ryzykowne kombinacje z paleniem na dwóch rusztach.Ja mam 300m2, piec 30 i na tydzień wystarcza 6 worków po 25kg. Czyli 150kg. W miesiącu 600kg średnio. A niektórzy piszą tutaj o tonie na miesiąc, a nawet więcej przy mniejszych metrażach. Dobre ustawienie to podstawa, później ocieplenie domu.
Kamil ma 100% rację, ale bezpieczniej byłoby oczywiście podawać mniejsze dawki, jeśli jest taka możliwość. Po za tym potwierdzam na 100 % kocioł będzie zabezpieczony, jeżeli nie otworzycie tzw. popielnika. Wszystkie zabezpieczenia kotła zadziałają.
Gratulacje. Robię tak samo hehehe
Mój eko żre 2 T miesięcznie 200m2 płaczę i palę. Kupiłem sobie kamerę termowizyjną, kotłownia w budynku gospodarczym 20m od domu , teraz chyba wiem czemu tak dużo żre , po badaniu temp. Z pieca wychodzi 56 C , po wejściu do domu w piwnicy mam 45 C ,masakra , i tak było z 15 lat . Podwórze beton ,myślałem że mam dobrze ocieplone rury , no i teraz widać jak to jest. Wracam z kotłownią do domu. Tylko nie tej zimy 🤔
Trzeba być nie spełna rozumu żeby zrobić kotłownie 20 m od domu :D
Chciałeś się pochwalić czy pożalić.o swych tonach to możesz żulowi z pod żabki wciskac
Super, dzieki za podpowiedz.
Nie lepiej i bezpieczniej na ruszta wodne położyć ruszta żeliwne ktore się nagrzewaja i trzymają ciepło? Dla mnie mój piec na ekogroszek (25kw) to nie tylko oszczednosc ale tez wygoda- jak miałbym trzy razy dziennie chodzić i dokładać drzewa i jeszcze wybierać popiół z ruszta awaryjnego to traci on dla mnie sens- rownie dobrze mogę palić w kozie.
Jeśli mam czas to chodzę dołożyć jeśli nie to pali się ekogroszkiem A że mam skoro drzewa to dla czego mam tego nie wykorzystać
Wandalita widzę że oglądałeś mój filmik😄 tak trzymać👌pozdrawiam
Dziekuje za odpowiedź
Niestety u mnie się nie pali tylko nie wiem zwęgla co bym nie robił wentylator na maxa otwarty obroty na max i niestety nic nie pali nawet papier chyba przez CO2 który jest skutkiem spalania ekogroszku
Mam pytanie! Zadowolony jesteś z tego kościolka? Kupił byś go jeszcze raz?
Tak prawdopodobnie będę kupował jeszcze pelletowy od nich
Pytasz instalatora tych kotłów?!?!? Gaz wychodzi taniej o 1/3
@@dan911911dan a teraz gaz wychodzi jeszcze taniej ; po flaszce na łeb i lulu w zimnej chacie .
Również dodaje drzewa bo mam go w nadmiarze ale wtedy muszę kontrolować piec i jestem w domu,też zależy ile się da tego drzewa więc wodę można zagotować.
Ja tak paliłem. To po krótkim czasie już miałem piec i komin zawalony i metrowy ogień z niego się wydobywał. Żeby palić drewnem trzeba by było uchylić drzwiczki bo się wszystko kotłuje w środku. A jaki sens uchylac jak znowu się groszkiem pali .Ten ruszt to jest tylko do awaryjnego palenia bo na filtr fifty nie zdaje egzaminu.
Zgadzam się z Tobą całkowicie.Nie kupuje się pieca na ekogroszek po to tylko żeby wędzić drewno i dalej zatruwać środowisko.Kamil- pojechałeś po bandzie,duży minus dla Ciebie.
@@michajanusz958 h
Masz rację, u mnie w kotle 3 klasy w dolnych drzwiczkach jest klapka i to nią reguluję dopływ powietrza. Zawsze musi być jego odpowiednia ilość i nigdy drewna naładowanego po brzegi. Wtedy drewno pięknie się spala i bez dymu. Tak jak na ognisku. Inaczej robi się wędzarnie i jeszcze jak ktoś ma mokre drewno to aż strach sobie wyobrazić co tam się dzieje.
@@michajanusz958 w dupie byłeś gówno widziałeś
@@1976mayki Ty jesteś na stałe.
Witam mam pytanie a jaki to jest piec model o marka bo jestem na kupnie i chce wiedzieć
Jeśli się pali drewnem w takim kotle to rozumiem, że wtedy groszek nie jest podawane tak?
Jest podawany ale bardzo rzadko tylko żeby podtrzymać żar w retorcie. Ja np. Pale cały dzień drewnem wieczorem dorzucam ostatni raz i w nocy po prostu pali się już ekogroszek nic w Zawadzie nie robię
Polecam można sporo grosza zaoszczędzić
@@Kamil_Miernik Witam Panie mamy zamiar kupić piec pleszew 15 kw z rusztem wodnym stałym lub żeliwny zdejmowany ktury wybrać? .Palnik uniwersalny czy dobry wybur pieca?
Tylko u mnie w piecu eko plus 25kv ogniwo, paląc drzewem KISI się wszystko w piecu, ktoś coś doradzi?
Czy przy piecu na ekogroszek bez takiego rusztu można też wrzucić trochę drewna na palenisko? Czy w ten sposób coś można zaoszczędzić węgla, czy to nie zda egzaminu?
Pewnie że można tylko drewno nie może być w dużych kawałkach mi zasobnik 100 kg ekogroszku starcza na 2 tygodnie odkąd dokładam drewno
A czy próbował ktoś polozyc tam kilka cegieł szamotowych. Ciekawe czy temperatura utrzymywalaby sie dłużej.
Jaki rozmiar mają te drzwi przez które wklada Pan drewno?
Muszę zmierzyć ale spore są
Ok, byłbym wdzięczny
Wymiar otworu przez który wkladam drewno to 31/41 a wymiar dziwiczek to 48/56 cm
po co kupowac taki kociol i palic drewnem ???
To po co kupować kocioł z rusztem awaryjnym? Skoro jest to ja to wykorzystuję A że mam sporo drewna z ubiegłych lat zanim kupiłem kocioł to muszę coś z tym zrobić
mam kocił 5 klasy z podajnikiem na pellet i ekogroszek po przeróbce. Czy może mi ktoś napisać w skrócie jak palić drzewem i czy się da taki kocioł przerobić bo te ceny to jakieś wariactwo 😣😣
Jaki czas przekroczenia masz ustawiony przy takim paleniu?
Nie ma to znaczenia bo i tak powyżej 5* od zadanej przechodzi w czuwanie
Ja mam piec na ekogroszek ruszt awaryjny żeliwny czy też można dokładać drewno
Tak jak najbardziej po to ten ruszt jest jak najbardziej polecam sporo można zaoszczędzić
Tylko uważaj, co by nie za nisko, możesz zniszczyć ruszta od żaru z ekogroszku.
Ja tak palę i ruszt mam na samej górze- piec glamet.
Mam DEFRO duo,czyli tak jak ty 2 paleniska. Jest trochę zabawy ale jest kolosalna oszczędność. Jestem w domu to od 10:00 do20:00 podejdę parę razy i dorzucę drewna. Jest tylko jedno ale, zmieniam nastawy w PODTRZYMANIU!!! podawanie i przerwa krócej.Nadmuch też Czemu??? Musisz utrzymać żar na PALNIKU, jakby brakło drewna u góry to przechodzi w stan pracy i ma skąd wziąść rozrzażony choćby jeden kamyczek i jechać do zadanej temp.No i żeby temp.podajnika nie szła zbyt do góry~ważne!!! Musi wypchać co jakiś czas zimny groszek.Klapka oczywiście 0,5cm uchylona!!! . Z tym drewnem na początku, trzeba trochę poćwiczyć, ale efekty są.
Ja mam piec 17kw i ogrzewam nim 220 m2 i wyśmienicie daje sobie radę, Spalanie eko - 16 - max 18 kg przy -15 na zewnątrz. Mam grzejniki i podłogówka na dole, poddasze same grzejniki. W zeszłym roku paliłem samym drewnem cały sezon i też dawałem radę, podłogówka wyłączona. W nocy wygasało i rano rozpalałem. Nie widzę sensu przewymiarowania kotła.Piec mam mi pracować na 80-100% swojej mocy.Wkurzało mnie później dokładanie drwa do pieca.
Nie wiem jak ale jak bym miał takie spalanie jak Ty to bym pewnie nie palił drewnem
Teraz już nie palę, ale ruszt jest założony i jak jestem akurat w kotłowni, to ze dwa kawałki drzewa dorzucę, to jest tak jak mówiłeś, mam to dorzucę.
Spróbuj położyć blachę z wywierconymi otworami na ruszt ( blacha 1/2 max rusztu),o dziwo zwiększa się efektywność pieca przy paleniu eko.
Jak znajdę czas, to zapodam filmik, jak przerobiłem piec. Spalanie miałem na początku 25 kg.
Z miłą chciał zobaczę też się uczę
Tadeusz nie wiem czy wiesz ale i tak masz przewymiarowany kocioł. wychodzi na to że palisz z mocą niespełna 4,5kW przy -15
Ale, niestety te spalanie jest po przeróbce pieca, normalnie było 22-25 kg.
Nie żebym się czepiał,ale tamto drewno wyglądało na zbutwiałe... Przynajmniej jeden kawałek... Sam w podobny sposób dogrzewam,ale drewno suche liściaste okorowane... Piec dosyć mocno się brudzi, trzeba pamiętać o większej ilości tlenu!! Dodatkowo czeste czyszczenie dorzucanie skrobii i innych spalaczy sadzy...gdyż 1cm sadzy na piecu to spadek sprawności o około 20% pozdrawiam
a co Pan mysli o brylach brunatnego ? chyba gorsze od drewna
Według tego co sprawdzam to węgiel brunatny jest bardzo kiepski ale to tez zależy od ceny
Ja jak jestem w domu to od czasu do czasu kładę kawałek drewna na palący się ekogroszek w retorcie. Drewno dobrze się spala, smoła się nie osadza, a i mniej spala się ekogroszku. Sporo ścinek desek zostało po budowie które teraz wykorzystuje. Jedyny mankament tej metody że nie nałoży się zbyt dużo drewna pomiędzy retortę a deflektor.
Ja robię tak samo
Ja robię tak samo. Jak nakładę drewna na ruszt wodny, to ono się tylko osmali, będzie się delikatnie tliło od spodu, ale nigdy się nie spali do końca. Groszek pali się idealnie, nie mam spieków, popiół wychodzi drobniutki, bez grudek. Aby drewno się paliło bardziej agresywnie, muszę zwiększyć moc pieca, lub obroty dmuchawy, a wtedy mam spieki na retorcie. Także wolę sobie kilka razy dziennie zejść do kotłowni i położyć na palącym się groszku 2 klocki drewna.
Ściągnij deflektor, a na retortę wstaw kratkę wyspawaną z drutu zbrojeniowego.
Ja tak palę drewno na ruszcie awaryjnym i na retorcie
Moje defro eko duo komfort pz 20 kw grzeje się, słychać bulgoczenie i syczenie przy paleniu samym drzewem, proszę o pomoc co to może być
jak masz zimny piec to rozpalaj powoli --- nie laduj tyle drzewa na początku. Powinnein byc odpowietrzacz automatyczny na piecu przy wyjsciu gorącej wody jak masz to OK
@@Max-dk1ni muszę sprawdzić gdzie mam ten odpowietrznik o którym piszesz , znajomi w ten sam sposób palą i u nich jest Ok.
Napewno jest zapowietrzony, mam zalany cały czas glikolem, piec w sumie ma trzy lata i nie chciał bym go wylewać, a przy spuszczaniu ? No nie wiem , spróbóje twojego pomysłu
A jakie masz zabezpieczenie powrotu? Ja mam zawór termostatyczny i dopuki nie wygrzeje powrotu, też wydaje dziwne dźwięki.
im wieksza temperatura tym lepsze spalanie. i widac suche drzewo wiec git
ja palę suchym drewnem w kotle klasy 5 ruszt mam żeliwny i będę palił kolejny sezon wychodzi dużo taniej przy tych cenach ekogroszku co mamy dzisiaj kosmos 1900 zł za tonę jedyny minus to trzeba częściej chodzić do kotłowni ale coś za coś
2:59 Piekny widok produkcji smoly na prawej sciance. To nie jest piec na drewno i mozna co najwyzej troche dorzucic. Drewno potrzebuje wysokiej temperatury dopalania spalin(roznica w konstrukcji kotla) bo inaczej to tylko strata kasy, produkcja dymu i smoly w kominie. Tylko piec na zgazowanie drewna albo kominek pozwala w normalny sposob spalac tego typu opal. Kupowanie drewna zeby zaoszczedzic na paliwie do pieca weglowego nie ma najmniejszego sensu.
to fakt drewno w kotle robi na ściankach czarny smolisty osad,robiłem eksperymenty na SV200 ,super wspomaga palenie ekogroszku .W prosty sposób można dołożyć u mnie ruszt i przepalać drewnem,tylko ta smoła na ściankach--I CZY TO JEST NA PEWNO SMOŁA ,bo ona potem znika przy paleniu ekogroszkiem .
odłączam wtyczkę od sterownika i podajnika ek.g. i dodaję co chwilę drewna -za chwile 90 C na kotle, dmuchawa początkowo ze 100% przechodzi na 3% i zatrzymuje wszystko,dymu w kotle do cholery ale potem znów się uruchamia ,i tak w "koło" -sterownik AGROS PID.
@@kazimierzkrzemien4395 To jest Kreozot, ktory przy normalnym paleniu sie spali. Jesli jednak sie stworzyl, a sposob palenia nie ulegnie zmianie to ciezko go usunac.
Nie mam drewna ale mam stare opony i butelki pet. Czy tez moge je wsadzic na gorny ruszt?
Jak masz taką ochotę twój kocioł twoja sprawa co ty tam palisz
Aha i w dupie miej co wdychasz i sąsiedzi
Jak najbardziej
Ja mam kociol malina 15kw i wspomagając się drewnem przy takich temperaturach zchodzilem z 15 kg na dobe na 8/9 kg z tym ze ja dokladałem mniej drewna i palilem w trybie automatycznym zwiekszając nadmuch na 70% bo płomień nie dosięgał drewna na ruszcie
Hahah a czemu nie płyty meblowe będzie jeszcze taniej
Oszczędność w prądzie i cieple powinni pokazać w rządzie i w sejmie wybrać się do lasu i zbierać chust każdy poseł i minister pokazać Polakom że rząd sobie poradzi !!
A co ze smoła? Jak tego uniknąć?
Uniknąć w przypadku drzewa będzie praktycznie nie możliwe jedynie później można ja usunąć jakieś 2/3dni palenia samym groszkiem i przegrzaniem kotła do 75/80* I ja jeszcze daje sadpal przez te 3dni po 3 razu dziennie i schodzi wszystko ładnie
@@Kamil_Miernik Potwierdzam, sam praktykuję metody Kamila i się sprawdzają.
Paliłem drewnem i eko jeden sezon... dziękuję bardzo. Po pierwsze piec przebija temp bo zawsze powietrze dochodzi. Po drugie piec zaje...jak na filmie. Dziękuję bardzo. Do palenia drewnem musi być inny piec moim zdaniem.
Ale on pali drzewem ,choć ja nie potrafię. Można próbować drewnem 😃😃
@@marcinyyy5683 można...tylko po co?
@@maureliusz1 dokładnie
@@marcinyyy5683 😁
to jest utylizacja,drewno tylko do kotła DS lub holzgaz
Też dokładam drewna na ruszt wodny ale dorobiłem sobie kratke na ruszt o nie za dużym oczku żeby drewno nie przelatywało przez rurki ruszta tylko dopalało się do końca
kamil miernik pytanko mam bo się znasz .czy na ruszt wodny jakbym kupił ruszta żeliwny i posadził je nas ruszta wodnym czy to jest jakaś oszczędność bo niby ruszta żeliwny dłużej będzie trzymał.cieplo i co za tym idzie piec będzie dłużej trzymał temperaturę.co Ty na to?
Jak oszczędzić węgiel? Palić drewnem! Brzmi jak plan, pozdrawiam.
Mam u siebie zamontowane te same rozwiązanie
Poza kamerą co wrzucasz?
Drewno nic wiecej ale na pewno nie będę się tłumaczył bi nie ma z czego pewnie sam palisz......
Ropą z ZEA.
Poza kamerą wrzuca radio ,telefon ...
Ma ktoś link jak palić drewnem w piecu na pellet heiztechnik najlepiej hit pellet ale inny model też może być, bo nie moge znaleźć nic sensownego
w układzie zamknietym moge palic dewnem na ruszcie awaryjnym ?
Raczej bym nie ryzykował chyba ze został zamontowany zawór schładzający
@@Kamil_Miernik ok dzieki za odpowiedz tez tak mysle ze duze ryzyko
Teraz jeszcze bardziej na czasie 😆
Jaki dom grzejesz tym kotłem-metry kwadratowe?
Ogrzewam 2 domki nie ocieplone jeden 60m2 drogi 50m2 go jednego rurki ida ziemia 15m
@@Kamil_Miernik witam . Jakie rury zastosowaleś ? . ile wynosi roznica temperatur na.poczatku rury i na koncu . Oczywiscie mowa o tech rurach zakopanych w ziemi
Jest to możliwe w kotłach do Euro4 powyżej już nie...Ty tutaj masz ruszt a ja kazalem podczas zamawiania kotła wspawać plaszcz wodny..
zawsze można go wyciąć i wstawić ruszt ; nie eko ale taniej
Na czasie teraz
A gdzie sie wyjmuje ten czujnik temperatury spalin?
A co w kominie. Można zaoszczędzić i zasmolić komin.
Trzeba lekko uchylić drzwiczki na dole tam gdzie retorta żeby lekko syczalo w drzwiach bo wtedy drewno się wędzi i oblepia piec i komin zwłaszcza przy drewnie iglastym.
Czy przy dokladaniu drewnemmusze mieć otwarte drzwiczki dolne ?bo zacząłem palić ekogroszkiem i żeby oszczędzić zaczynam dorzucac drzewa i Nie wiem czy drzwiczki muszą być zawsze uchylone delikatnie czy mogą być zamknięte?kamil miernik pomóż bo widzę że się znasz
Zamknięte bo zagotujesz wode w kotle
@@Kamil_Miernik A ja mam podłączona pod pompę ciepła.ktora ma ustawione 50stopni i nie przekroczy temperatury to wtedy ciepło idzie na piec .tak mi się zdaje chyba że się myle
To ja już nie wiem jaki masz układ i co w nim masz
Czyli drzwiczki muszą być zamknięte i niech w środku dmuchawa dostarcza powietrza drewnu i ekogroszkowi
Ja tak robiłem wlansie
Cały zasobnik drzewa i przy nadmuchu ciągłym to piec jobla dostaje
no dobrze. Dorzucacie drzewa ale jak jest kociol ustawiony na automatycznie podawanie ekogroszku to przecież nie bedzie podawal groszku bo widzi zadana, albo nawet wieksza temperatuce i spowoduje ze on wygasnie, dobrze rozumiem ? wiec trzeba znowu trzeba ekogroszek podpalac
Jak jest do rze ustawione czuwanie to nie wygaśnie
Idealny sposób na zabetonowanie pieca smołą, załaduj i odpal od góry to będzie jeszcze taniej a nie bedziesz musiał nic zmieniać w sterowniku.
To znaczy że nie do końca umiesz palić drewnem skoro kocioł masz w smole. Drewnem trzeba umieć palić to podstawa a wymieniony sposób jak na filmie sprawdza się idealnie. Posiadam kocioł z rusztem wodnym żeliwnym i również jak jestem w domu dokładam drewno oszczędność jest duża a kociołek jest czyściutki.
@@zuchnet1 Nie ucz ojca dzieci robić, nie mam kotła z podajnikiem a z niewolnikiem wspomaganym miarkownikiem tj. Defro Optima komfort - piec górnego spalania. A odpalanie drewna, węgla czy czegokolwiek od dołu to tylko wywalenie opału w komin. Polecam poczytać czysteogrzewanie.pl
A czy można zastosować taki trik w kotle na pellet? Dodam,że mam sterownik argos pid plus,który obsługuje również ekogroszek.
Sprawdza się ja nawet nie mając rusztu awaryjnego kombinuje moze drzewo się się 100 procentach nie wypali ale jestem zadowolony
Pokusiłem się na dopalanie drewnem, niby suche, sezonowane. Po 3 miesiącach w pokoju wyszła piękna struktura komina, o smrodzie jaki był nie wspomnę. Idealne nastawy na spalanie ekogroszku nie zapewniały prawidłowego zgazowywania i spalania drewna, nie polecam bo łatwo zniszczyć komin.
Bez urazy, drzewo rośnie, a palimy drewno
Ale ja się nie gniewam skoro popelniam błędy liczę się z krytyką
Szukasz dziury w całym. Jesteś rudy ?
Kamil chciałbym mieć takie spalanie,puki co wychodzi mi 50 kg eko 28 na dobe,temperatura 18 20* ściany nieocieplone strop ocieplony okna nowe kocioł szuflada 26 kw 3 m2 i ledwo ciągnie 120m2 i tak przemyśluje czy w miejsce szuflady wstawić palnik,mógłbyś zmierzyć retorte i wymiennik i podać w cm i jeszcze ,orientujesz się czy ten palnik podajnik zasobnik można kupić osobno / bez kotła,ma to jakiś symbol oznaczenie? za odpowiedz z góry dziękuje.
Daj jakiś namiar na siebie Ne e mail daj nr to zadzwonię k.miernik@o2.pl
Ja mam około 100 m nieocieplone stropy nieocieplone ściany tylko nowe okna jak na razie kocioł chyba za duży bo 20kw ale przy aktualnych temp -18 noc dzień -10 to takie 25 max 30 i wszystkie grzejniki na 5 max temp na piecu 45 noc 50 dzien
Powiem tak pewnie dużo osób się nie zgodzi lepiej większy niż za mały kocioł ja bym dał 19KW A sterownikiem można obniżyć moc generowana przez palnik
nie pal wcale to zaoszczędzisz
Pozdrawiam
Drzewo ma zgnic ale nie palic w piecu. Przecież te piece niczym sie nie ruzni od zwykłych piecy na wegiel
Sprawność CO pokazuje tylko 13%
Aby zaoszczeszic to nie grzejemy CWU grzac se ciepla wode boljerem 80 l