Dzięki. Świetny materiał z tym sprzętem, ten i ten przed wyjazdem. Dokładnie takich info szukałem a sprzętowo też masz ładnie porozkminiane tematy. Pozdrawiam
Hej Piotrek, dzięki za wartościowy materiał. Zrób jak najszybciej film o tej latarce, bo jestem właśnie na etapie szukania nowej. Poza tym dzięki, że pokazałeś mi, że istnieje coś jak pompka przenośna do materaca! Człowiek całe życie się uczy... 💪💪💪
Zrobilem tą trase w zeszlym roku w 10 dni. Plecak waga koło 20kg ale z tego co widze, ciuchów to miałeś niewiele. My mielismy dni gdzie walilo deszczem non stop a na szczytach snieg i minus temperatura wiec pizgało złem. W zasadzie jedzenie zabralismy ze soba na cale 10 dni bo plan był spać na dziko a wyszło, ze spalismy na campsite i za duzo pilismy wiec po całym spacerku waga +2.5kg :D Fajnie sie slucha twoje recenzje i super jakosc filmiku.
Super materiał! Oglądam Twoje materiały z kartką oraz długopisem i zapisuję co ciekawszy sprzęt, z którego korzystasz. Nie ma lepszych recenzji niż właśnie po takich podróżach (sam chodzę na 3-5 dniowe wycieczki). Ja mam zupełnie inne pytanie- opowiesz coś więcej o sprzęcie do nagrywania? Z czego korzystasz? Myślałeś o lustrzankach, albo może nawet o dronie? Podoba mi się Twoje podejście light - wagowe do wędrowania, oraz sama jakoś materiałów jest na super poziomie, więc pytam z czystej ciekawości 😉
Dzięki! Nagrywam sony zv-e1 z obiektywem 11mm f1.8. Jakość obrazu to głównie kwestia obiektywu. Ja wybrałem taki zestaw, bo ma najciekawszy stosunek jakości obrazu do wagi i ceny. O dronie oczywiście myślałem ale mam realnie zbyt mało okazji do zastosowania, a w górach - gdzie najfajniej by było go używać - staram się zawsze maksymalnie zbić wagę + czuję, że po prostu by mi się nie chciało go wyciągać z plecaka, żeby robić ujęcia :) Staram się więc być kreatywny z samym aparatem hehe. Jeszcze co do zestawu, to jest dla mnie prawie idealny. Prawie, bo chciałbym jeszcze stabilizację obrazu w body oraz wodoszczelność. Niestety, takie body kosztują już ładnych kilka tysięcy więcej, także może kiedyś...
Hej. Świetny kanał. Mam pytanko, też mam lanshan 2 pro i przymierzam się do zakupu śpiwora puchowego do niego. Nie miałem z nimi do czynienia i mam wątpliwości. Mógł mi powiedzieć jak wilgoć spowodowana kondensacją wpływała na zachowanie śpiwora i na termikę. Trzeba było go po takiej nocy suszyć go, a jeśli tak to jak długo. I jeszcze ciekawi mnie czy temperatura komfortu w tym śpiworze pokrywa się z tym co podaje producent? Wiem że każdy inaczej odczuwa temperaturę, ale interesuje mnie twoje zdanie. Brałeś podstawową wersję czy coś w nim z zmieniłeś np. puch hydrofobowy lub jakiś inny materiał? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam ;)
Dzięki! Ja mam lite line 300 i bardzo polecam. Tak, do tych 5 stopni mogę w nim spać komfortowo w bieliźnie merino (długie nogawki/rękawy + skarpetki wełniane, lekkie rękawiczki i czapka). Bliżej zera i muszę dorzucać kurtkę puchową. Dodam, że jestem raczej z tych zmarzluchów. Wiele jednak zależy od wilgotności powietrza. Mam wersję z puchem hydrofobowym (bardzo polecam), oraz dodatkową membraną na nogach i kapturze. Przydaje się, gdy się człowiek obciera o ścianki namiotu nad ranem. Po wilgotnej nocy jest tak, że on nie jest w żaden sposób mokry ale czuć, że jest wilgotnawy. Pakujesz normalnie i potem w ciągu dnia, wystawiasz na słońce na 10 min i jest suchutko.
Cześć. Dziękuję za wiele cennych porad. Mam też 2 pytania: Jak Ci się sprawdził puchowy śpiwór przy takiej kondensacji jak wspominałeś? Oraz ile zużyliście gazu podczas całego wyjazdu ( kartusze jakiej pojemności? )
Obydwa spiwory sie spisaly idealnie. Hydrofobowy puch i membrana w stopach i kapturze i kondensacji sie nie balem :) clifton nie ma membrany i tez nie narzekal.
@@PiotrMichaIek Dziękuję :) Tylko, że spaliście osobno w namiotach a my planujemy w tym "Twoim" spać we dwie czyli pewnie będziemy dotykać ścianek namiotu, sta moja obawa. A jaki dokładnie śpiwór miał Clifton?
@gosiakozowska3201 jesli we dwie to tak, pewnie bedziecie bardziej dotykac. Clifton ma tego samego cumulusa tylko cieplejszego. Lite line 400tka bodajze. Jesli nie bedzie mocno wialo, to polecam rozkladac namiot na kijkach 130cm+ zeby podniesc kat nachylenia scianek.
Doradź mi proszę coś.. kompletuje sobie właśnie sprzęt i mam bardzo podobne rozwiązania do Twoich. Waham się tylko co do wyboru śpiwora i materaca. Koszty już i tak duże więc czy odrobina więcej czy mniej to już mniej istotne niż to żeby wybrać w miarę optymalnie. Chciałbym sobie złożyć coś w miarę uniwersalnego, trzysezonowego. Celuje właśnie w takie przygody wiosenno jesienne i trekkingi po górach maksymalnie typu TMB. No i właśnie się zastanawiam czy wybrać Xtherma czy Xlitea, a śpiwór Lite Line 300 czy 400.. Wiadomo, że taki Xtherm jest odrobine na wyrost ale tak sobie tłumaczę, że teraz 200 zł więcej a gdyby człowiekowi kiedyś w zimniejsze pory odbiło to już sprzęt będzie profi. Śpiwór oczywiście zdaje sobie sprawę, że na zimniejsze okresy musi być mocniejszy.. Wiem, że to takie wróżenie z fusów ale jak to Tobie się sprawdza i które byś polecał wybrać, tak z doświadczenia i intuicyjne ;)
Dokładnie rozumiem problem, bo miałem identyczne dylematy. Zdecydowałem się na xtherma bo jest jeden do wszystkiego. Działa równie dobrze w lato jak i w zimę. Jak się okazuje, jego 600g wagi nie odstaje bardzo od alternatyw, które rozważałem, które by miały R value 4+. Bo ja wiem, że nie chcę mniej. Nawet najnowsze nemo tensory (np. ta wersja trail) w rozmiarze regular wide, waży praktycznie tyle samo. Póki co nie znalazłem niczego innego sensownego. Tu wybór jest więc taki, że albo bierzesz jeden uniwersalny ale trochę cięższy, albo bierzesz dwa i konkretnie na lato łykasz coś z R value ~2-4, co będzie znacząco lżejsze czyli np. uberlite'a. Co do śpiwora, to nie doradzę między 300 a 400. Kwestia indywidualnej termiki. Ja lubie ciepełko i na TMB lite line 300tka starczyła, choć ze dwa razy musiałem zakładać puchówkę. Clifton miał 400tke i zawsze było mu ciepło ale on też ma wyższą tolerancję na zimno. Jedyne co mogę powiedzieć "na pewno", to bierz puchowy śpiwór z puchem hydrofobowym. Chyba, że quilt, to wtedy można brać cieplejszy i mieć wagę zbliżoną do śpiwora z mniejszą temperaturą komfortu.
@@PiotrMichaIek Dzięki. Ten hydrofobowy to też jeden z drobiazgów nad którymi się zastanawiałem, więc cenna rada. A powiedz jeszcze tylko, Ty tym swoim Lite Linem 300, to sobie rozumiem ogarniasz właśnie tą całą wiosnę i jesień.. a podejrzewam, że nawet latem w gorsze dni on jeszcze się załapie.. ?
@@grzechooh1980 Hydrofobowość pomaga nie tylko z wilgocią od zewnątrz ale też z odprowadzeniem wilgoci od ciebie. Także zdecydowanie warto. Dla mnie, 300tka działa do tych mniej więcej 4 stopni. W zimę oznacza konieczność zrobienia kokona z syntetykiem, żeby spać przy minusowej temperaturze, lub zakładać puchówkę na 0-4 stopni. W lato oczywiście też działa ale często jest za ciepło :) No ale wtedy się rozpinasz i przykrywasz bardziej jak kołdrą, wystawiasz rękę/nogę itp. :)
@@PiotrMichaIek Tak.. też jest taki scenariusz żeby nawet lżejszy śpiwór wybrać (200) z założeniem że kiedyś w przyszłości jeszcze sobie dobrać drugi cieplejszy i się kokonić :).. dylematów zawsze sporo :) Dzięki za pomoc!
Piotrze, czy dodatkowa kieszeń na szelkę plecaka nie uwiera podczas marszu ? Czy ten klips łapie całą szelkę czy przyczepia się do zewnętrznego systemu nośnego na szelce ?
Siemka. Odnośnie poncza 3fulgear z rękawami bo mówiłeś że na podejściach jednak się grzales przez brak "wentylacji" może lepiej sprawdziło by się to normalne ponczo bez rękawów Tego samego jak tak producenta tam chyba inaczej powietrze krąży. Hmmm?
To na pewno, natomiast kolega miał normalne ponczo helikona i też się mega grzał :) Także ja już na 2024 poszedłem w stronę kurtka + spodnie przeciwdeszczowe i będę patrzył co lepsze.
@@PiotrMichaIek hmmmm no ten zestaw działa. Ale ogromnym plusem jest suchy plecak, cały suchy plecak. Sam Jeszcze wyślę co wybiorę bo mam duży dylemat też. Ale bliżej mi do suchego plecaka niż do suchych spodni.
@@AdrianSztruks z tymi spodniami to bardziej chodzi o utrzymanie termiki. Liczę, że plecak z wodoodpornego materiału + liner utrzyma co trzeba suche, nawet jak coś przejdzie przez szwy.
Zastanawiam się, czy udało Ci się znaleźć alternatywę dla poncza w przypadku poruszania się w terenie wysokogórskim? Podsumowanie zacne, bez całej tej marketingowej otoczki. W dzisiejszych czasach, to cenna przypadłość. 😉 Wielki plus.
Dzięki! :) Na ten moment jeszcze nie zdecydowałem. Wiem tylko, że chciałbym spróbować jakąś kurtkę i potencjalnie "rain skirt" na górną część nóg. Z kurtką to robię aktualnie doktorat na youtubie hehe. W sumie opcje są trzy: albo taka super bazowa
@@PiotrMichaIek Hahaha. Doktorat plus za habilitacja. Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania w tej materii. Kilkanaście lat temu kupiłem sobie ceratę Mammuta za prawie 2k. Duma mnie rozpierała. Na pierwszym zimowym wyjściu uszkodziłem ją rakami🤣. Teraz używam Raincuta z Deca za 40 zł do wspinania latem w Tatrach, bo tani i praktyczny na letnie zlewy. Na końcu wszystkich opinii innych na temat szpeju zawsze zostajesz sam na sam z decyzją. 😉 Powodzenia zatem i Czekam na kolejne filmy. 💪
@@PiotrMichaIek to mogę się wypowiedzieć w tej kwestii, bo podobnie kombinujemy. szarpnąłem się na zestaw RR i myślę, że raincut z D jest mega opcją jakość do ceny a na lekkie opady polecam mini parasol który też idealnie chroni przed słońcem.
Parasolka kusi nie powiem. Ostatecznie wylapalem w dobrej promce black diamond stormstretch kurtke i spodnie. Zobaczymy jak sie sprawdza. Na pewno zrobie o nich kiedys material :)
Hej. Może była informacja i przeoczyłem, chciałem dowiedzieć się o pojemność plecaka, licząc sprzęt na cała wyprawę namiot śpiwór mata cała opisana przez Ciebie reszta, 50l wystarczy?
Z myciem nie ma żadnego problemu. Na każdym kempingu są prysznice, w schroniskach oczywiście też. Po drodze można też zawsze się lekko odświeżyć w licznych potokach, strumieniach czy ujęciach wody. Schroniska są drogie, trzeba liczyć średnio 60 euro za dobę z jedzeniem. Można trafić taniej np 40 euro za samą noc ale bywa tak, że trzeba kupić nocleg wraz z kolacją.
@ermako64 do recki jeszcze chwila ale skoro potrzebujesz info juz, to powiem tyle: jesli masz lekki sprzet i bedziesz nosil tak do 12-14kg max, to ten plecak jest genialny. Wez sobie tez od razu ich kieszonke na szelke.
Z zero dropem raczej nie bedzie nic taniego. Taka kombinacje robi garstka producentow. Jesli nie zero drop, to slyszalem ze merrell moab 3 sa spoko i widze tez ze sa w wersji wide.
@@PiotrMichaIek Dzięki. Ciekawy byłby również odcinek o tym co Klifton miał na plecach, bo widzę że buty inne, plecak inny. Jeszcze nie obejrzałem całej relacji bo chcę patrzeć w monitor a tu sobie słuchałem, ale oczywiście nadrobię :)
@sklepa on mial gregory focala bodajze 48l. Bardzo sobie chwalil. Jego waga bazowa byla ze 2kg wieksza od mojej, czyli nosil srednio jakies 14kg pewnie bo chlopak lubil tez miec wiecej wody ze soba. Buty to zamberlany yeren low gtx i tez sobie chwalil. Ma dosc szeroka stope i mowil ze nic go nie obcieralo, natomiast z butami to jest mooocno indywidualna kwestia, co widac nawet po nas: on woli podejsciowki z gtxem a ja wole przewiewne trailrunnery… tak czy siak, obydwa typy sie tam sprawdzily doskonale i obydwaj bylismy zadowoleni.
Panie kolego rozwijasz się Pan :) dobrze się słucha, cenne uwagi i wartościowy materiał :)
Dzieki!
Dzięki. Świetny materiał z tym sprzętem, ten i ten przed wyjazdem. Dokładnie takich info szukałem a sprzętowo też masz ładnie porozkminiane tematy. Pozdrawiam
Hej Piotrek, dzięki za wartościowy materiał. Zrób jak najszybciej film o tej latarce, bo jestem właśnie na etapie szukania nowej. Poza tym dzięki, że pokazałeś mi, że istnieje coś jak pompka przenośna do materaca! Człowiek całe życie się uczy... 💪💪💪
Hehe dzieki i ciesze sie ze moglem oswiecic :) odnosnie latarki to moge spokojnie polecic ale nie planuje w najblizszym czasie o niej robic odcinka.
Zrobilem tą trase w zeszlym roku w 10 dni. Plecak waga koło 20kg ale z tego co widze, ciuchów to miałeś niewiele. My mielismy dni gdzie walilo deszczem non stop a na szczytach snieg i minus temperatura wiec pizgało złem. W zasadzie jedzenie zabralismy ze soba na cale 10 dni bo plan był spać na dziko a wyszło, ze spalismy na campsite i za duzo pilismy wiec po całym spacerku waga +2.5kg :D Fajnie sie slucha twoje recenzje i super jakosc filmiku.
Śnieg? To pewnie gdzieś w końcu czerwca szliście? Albo września?
@@PiotrMichaIek 4-10 sierpień
@@ewi57ty wow ok, no to pech. Ale faktycznie pamiętam, że jak skończyliśmy to potem czytałem, że się strasznie posypała pogoda w sierpniu.
Świetny materiał, zaczynam właśnie przygotowania do przyszłorocznego TBM, pozdrawiam serdecznie 👍
Dzieki i powodzenia!
Fajny I ciekawie opisany sprzęt,👍👍👍 gratuluję udanej wyprawy i życzę kolejnych....pozdrawiam😀😀😀
Dzięki!
Dzięki Piotrze mega owocny film z mądrymi poradami zwięźle i ciekawe dzięki pozdrawiam !
Dzieki! Nie wiem czy zwiezle ale staralem sie :)
dzięki za przydatne informacje :)
Dzięki stary, wybieram się w 2024 i dajesz cenne wskazówki
Powodzenia! Niezapomniane przeżycia gwarantowane :)
Wielki szacunek za rzetelne za i przeciw , za obiektywne recenzje. Zdrowia na szlakach !
No było trochę tego sprzętu👍 Fajne podsumowanie i pokazanie tego co było potrzebne i tego co w sumie nie trzeba było brać👍
Kluczowe to zabrać jak najmniej ciuchów! Cholerstwo waży zaskakująco dużo jak się podsumuje...
pozdrawiam👍
Super materiał! Oglądam Twoje materiały z kartką oraz długopisem i zapisuję co ciekawszy sprzęt, z którego korzystasz. Nie ma lepszych recenzji niż właśnie po takich podróżach (sam chodzę na 3-5 dniowe wycieczki).
Ja mam zupełnie inne pytanie- opowiesz coś więcej o sprzęcie do nagrywania? Z czego korzystasz? Myślałeś o lustrzankach, albo może nawet o dronie? Podoba mi się Twoje podejście light - wagowe do wędrowania, oraz sama jakoś materiałów jest na super poziomie, więc pytam z czystej ciekawości 😉
Dzięki! Nagrywam sony zv-e1 z obiektywem 11mm f1.8. Jakość obrazu to głównie kwestia obiektywu. Ja wybrałem taki zestaw, bo ma najciekawszy stosunek jakości obrazu do wagi i ceny. O dronie oczywiście myślałem ale mam realnie zbyt mało okazji do zastosowania, a w górach - gdzie najfajniej by było go używać - staram się zawsze maksymalnie zbić wagę + czuję, że po prostu by mi się nie chciało go wyciągać z plecaka, żeby robić ujęcia :) Staram się więc być kreatywny z samym aparatem hehe.
Jeszcze co do zestawu, to jest dla mnie prawie idealny. Prawie, bo chciałbym jeszcze stabilizację obrazu w body oraz wodoszczelność. Niestety, takie body kosztują już ładnych kilka tysięcy więcej, także może kiedyś...
Cześć👍💪 oglądam 👀👀👀
Hej. Świetny kanał. Mam pytanko, też mam lanshan 2 pro i przymierzam się do zakupu śpiwora puchowego do niego. Nie miałem z nimi do czynienia i mam wątpliwości. Mógł mi powiedzieć jak wilgoć spowodowana kondensacją wpływała na zachowanie śpiwora i na termikę. Trzeba było go po takiej nocy suszyć go, a jeśli tak to jak długo. I jeszcze ciekawi mnie czy temperatura komfortu w tym śpiworze pokrywa się z tym co podaje producent? Wiem że każdy inaczej odczuwa temperaturę, ale interesuje mnie twoje zdanie. Brałeś podstawową wersję czy coś w nim z zmieniłeś np. puch hydrofobowy lub jakiś inny materiał? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam ;)
Dzięki! Ja mam lite line 300 i bardzo polecam. Tak, do tych 5 stopni mogę w nim spać komfortowo w bieliźnie merino (długie nogawki/rękawy + skarpetki wełniane, lekkie rękawiczki i czapka). Bliżej zera i muszę dorzucać kurtkę puchową. Dodam, że jestem raczej z tych zmarzluchów. Wiele jednak zależy od wilgotności powietrza. Mam wersję z puchem hydrofobowym (bardzo polecam), oraz dodatkową membraną na nogach i kapturze. Przydaje się, gdy się człowiek obciera o ścianki namiotu nad ranem. Po wilgotnej nocy jest tak, że on nie jest w żaden sposób mokry ale czuć, że jest wilgotnawy. Pakujesz normalnie i potem w ciągu dnia, wystawiasz na słońce na 10 min i jest suchutko.
Cześć. Dziękuję za wiele cennych porad. Mam też 2 pytania: Jak Ci się sprawdził puchowy śpiwór przy takiej kondensacji jak wspominałeś? Oraz ile zużyliście gazu podczas całego wyjazdu ( kartusze jakiej pojemności? )
Obydwa spiwory sie spisaly idealnie. Hydrofobowy puch i membrana w stopach i kapturze i kondensacji sie nie balem :) clifton nie ma membrany i tez nie narzekal.
@@PiotrMichaIek Dziękuję :) Tylko, że spaliście osobno w namiotach a my planujemy w tym "Twoim" spać we dwie czyli pewnie będziemy dotykać ścianek namiotu, sta moja obawa. A jaki dokładnie śpiwór miał Clifton?
@gosiakozowska3201 jesli we dwie to tak, pewnie bedziecie bardziej dotykac. Clifton ma tego samego cumulusa tylko cieplejszego. Lite line 400tka bodajze. Jesli nie bedzie mocno wialo, to polecam rozkladac namiot na kijkach 130cm+ zeby podniesc kat nachylenia scianek.
Fajny i pomocny materiał. Ile razy na jednym ładowaniu ta pompka napompuje materac?
Zależy jaki ale przynajmniej kilkanaście razy.
Doradź mi proszę coś.. kompletuje sobie właśnie sprzęt i mam bardzo podobne rozwiązania do Twoich. Waham się tylko co do wyboru śpiwora i materaca. Koszty już i tak duże więc czy odrobina więcej czy mniej to już mniej istotne niż to żeby wybrać w miarę optymalnie. Chciałbym sobie złożyć coś w miarę uniwersalnego, trzysezonowego. Celuje właśnie w takie przygody wiosenno jesienne i trekkingi po górach maksymalnie typu TMB. No i właśnie się zastanawiam czy wybrać Xtherma czy Xlitea, a śpiwór Lite Line 300 czy 400..
Wiadomo, że taki Xtherm jest odrobine na wyrost ale tak sobie tłumaczę, że teraz 200 zł więcej a gdyby człowiekowi kiedyś w zimniejsze pory odbiło to już sprzęt będzie profi. Śpiwór oczywiście zdaje sobie sprawę, że na zimniejsze okresy musi być mocniejszy..
Wiem, że to takie wróżenie z fusów ale jak to Tobie się sprawdza i które byś polecał wybrać, tak z doświadczenia i intuicyjne ;)
Dokładnie rozumiem problem, bo miałem identyczne dylematy. Zdecydowałem się na xtherma bo jest jeden do wszystkiego. Działa równie dobrze w lato jak i w zimę. Jak się okazuje, jego 600g wagi nie odstaje bardzo od alternatyw, które rozważałem, które by miały R value 4+. Bo ja wiem, że nie chcę mniej. Nawet najnowsze nemo tensory (np. ta wersja trail) w rozmiarze regular wide, waży praktycznie tyle samo. Póki co nie znalazłem niczego innego sensownego. Tu wybór jest więc taki, że albo bierzesz jeden uniwersalny ale trochę cięższy, albo bierzesz dwa i konkretnie na lato łykasz coś z R value ~2-4, co będzie znacząco lżejsze czyli np. uberlite'a.
Co do śpiwora, to nie doradzę między 300 a 400. Kwestia indywidualnej termiki. Ja lubie ciepełko i na TMB lite line 300tka starczyła, choć ze dwa razy musiałem zakładać puchówkę. Clifton miał 400tke i zawsze było mu ciepło ale on też ma wyższą tolerancję na zimno. Jedyne co mogę powiedzieć "na pewno", to bierz puchowy śpiwór z puchem hydrofobowym. Chyba, że quilt, to wtedy można brać cieplejszy i mieć wagę zbliżoną do śpiwora z mniejszą temperaturą komfortu.
@@PiotrMichaIek Dzięki. Ten hydrofobowy to też jeden z drobiazgów nad którymi się zastanawiałem, więc cenna rada.
A powiedz jeszcze tylko, Ty tym swoim Lite Linem 300, to sobie rozumiem ogarniasz właśnie tą całą wiosnę i jesień.. a podejrzewam, że nawet latem w gorsze dni on jeszcze się załapie.. ?
@@grzechooh1980 Hydrofobowość pomaga nie tylko z wilgocią od zewnątrz ale też z odprowadzeniem wilgoci od ciebie. Także zdecydowanie warto. Dla mnie, 300tka działa do tych mniej więcej 4 stopni. W zimę oznacza konieczność zrobienia kokona z syntetykiem, żeby spać przy minusowej temperaturze, lub zakładać puchówkę na 0-4 stopni. W lato oczywiście też działa ale często jest za ciepło :) No ale wtedy się rozpinasz i przykrywasz bardziej jak kołdrą, wystawiasz rękę/nogę itp. :)
@@PiotrMichaIek Tak.. też jest taki scenariusz żeby nawet lżejszy śpiwór wybrać (200) z założeniem że kiedyś w przyszłości jeszcze sobie dobrać drugi cieplejszy i się kokonić :).. dylematów zawsze sporo :)
Dzięki za pomoc!
@grzechooh1980 hehe no wlasnie :)
Piotrze, czy dodatkowa kieszeń na szelkę plecaka nie uwiera podczas marszu ? Czy ten klips łapie całą szelkę czy przyczepia się do zewnętrznego systemu nośnego na szelce ?
Nie uwiera, nie przeszkadza. Jest bardzo wygodna. Klips mocuje się do zewnętrznego paska na szelce.
Jak rozmiar tej koszuli kwarka masz i przy jakim wzroście i wadze?
L przy 80/178.
Dzięki za szybką odpowiedz i świetny nowy film, pozdrawiam @@PiotrMichaIek
Siemka. Odnośnie poncza 3fulgear z rękawami bo mówiłeś że na podejściach jednak się grzales przez brak "wentylacji" może lepiej sprawdziło by się to normalne ponczo bez rękawów Tego samego jak tak producenta tam chyba inaczej powietrze krąży. Hmmm?
To na pewno, natomiast kolega miał normalne ponczo helikona i też się mega grzał :) Także ja już na 2024 poszedłem w stronę kurtka + spodnie przeciwdeszczowe i będę patrzył co lepsze.
@@PiotrMichaIek hmmmm no ten zestaw działa. Ale ogromnym plusem jest suchy plecak, cały suchy plecak. Sam Jeszcze wyślę co wybiorę bo mam duży dylemat też. Ale bliżej mi do suchego plecaka niż do suchych spodni.
@@AdrianSztruks z tymi spodniami to bardziej chodzi o utrzymanie termiki. Liczę, że plecak z wodoodpornego materiału + liner utrzyma co trzeba suche, nawet jak coś przejdzie przez szwy.
Dzięki za materiał, rok przygotowań nie poszedł na marne :) Powiedziales, ze nie bralbys drugi raz ponczo przeciwdeszczowego. Na co bys postawil?
A o tym bedzie juz dzisiaj od 17ej w nowym filmie ktory wleci na kanal ;)
@@PiotrMichaIek ho, idealnie :)
Zastanawiam się, czy udało Ci się znaleźć alternatywę dla poncza w przypadku poruszania się w terenie wysokogórskim? Podsumowanie zacne, bez całej tej marketingowej otoczki. W dzisiejszych czasach, to cenna przypadłość. 😉 Wielki plus.
Dzięki! :) Na ten moment jeszcze nie zdecydowałem. Wiem tylko, że chciałbym spróbować jakąś kurtkę i potencjalnie "rain skirt" na górną część nóg. Z kurtką to robię aktualnie doktorat na youtubie hehe. W sumie opcje są trzy: albo taka super bazowa
@@PiotrMichaIek Hahaha. Doktorat plus za habilitacja. Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania w tej materii. Kilkanaście lat temu kupiłem sobie ceratę Mammuta za prawie 2k. Duma mnie rozpierała. Na pierwszym zimowym wyjściu uszkodziłem ją rakami🤣. Teraz używam Raincuta z Deca za 40 zł do wspinania latem w Tatrach, bo tani i praktyczny na letnie zlewy. Na końcu wszystkich opinii innych na temat szpeju zawsze zostajesz sam na sam z decyzją. 😉 Powodzenia zatem i Czekam na kolejne filmy. 💪
@@PiotrMichaIek to mogę się wypowiedzieć w tej kwestii, bo podobnie kombinujemy. szarpnąłem się na zestaw RR i myślę, że raincut z D jest mega opcją jakość do ceny a na lekkie opady polecam mini parasol który też idealnie chroni przed słońcem.
Parasolka kusi nie powiem. Ostatecznie wylapalem w dobrej promce black diamond stormstretch kurtke i spodnie. Zobaczymy jak sie sprawdza. Na pewno zrobie o nich kiedys material :)
Hejka, jeszcze jedno pytanie. Te legginsy to z merynosem czy jakieś "plasticzane"? Chodziłeś w nich podczas deszczu?
To akurat lvl1 helikona czyli plasticzane. Tylko do spania byly.
Mi chodzi o te legginsy o których mówisz, że przydały Ci się te chłodniejsze i deszczowe dni. Na filmie masz je założone pod szorty.
@@bartlomiejk.8055 aaa ok, no to te helikonowe, bo mam jeszcze merino z combat lab ale ich nie brałem w końcu.
Hej. Może była informacja i przeoczyłem, chciałem dowiedzieć się o pojemność plecaka, licząc sprzęt na cała wyprawę namiot śpiwór mata cała opisana przez Ciebie reszta, 50l wystarczy?
Tak. Moj ma 42+kieszenie. Jest oddzielna recenzja na kanale takze zapraszam :)
Cześć, mógłbys powiedzieć jakiego worka-linera plecaka używasz? Wygląda na solidny.
Wersja large stąd: www.trekking-lite-store.com/Rucksack-Liner-large.html Jest faktycznie solidny. Mogę szczerze polecić.
Dzięki :)
Jeszcze jedno pytanie, jakiej pojemności jest ten kartusz, że mieści się do kubka i na ile mniej więcej zagotowan wody wystarcza?
@bartlomiejk.8055 to jest zwykla setka. Starcza w zaleznosci od ilosci wody gotowanej, stosowanego palnika itp kilkanascie razy generalnie
Dzięki, już chyba wszystko co chciałem wiem 🙂 Dużo mi pomogłeś ✌️
Gdzie można kupić taki wodoszczelny liner do plecaka?
Szukam i jedynie za oceanem można coś znaleźć.
Ja kupiłem stąd www.trekking-lite-store.com/Rucksack-Liner-large.html Do mojego plecaka lepiej pasuje wersja Large.
@@PiotrMichaIek
Dzięki. Już zamówiłem:)
Kiedy GSB Piotrze?
@@TheGitolek W drugiej połowie sierpnia :)
Zapisalem kilka rzeczy do kupna 😆 Piotrze bedzie podsumowanie kosztow? Pozdrawiam
Nastepny (i ostatni) filmik o TMB bedzie wlasnie logistyczny, takze poopowiadam m.in. o kosztach wyprawy.
Ile masz wzrostu i jaki rozmiar bluzy kwarka?
178cm. Lka
Dzień dobry, Panie Piotrze co to za nerka? Proszę o firmę model.
Firma on my way. Mają tylko jeden model. Bardzo polecam.
@@PiotrMichaIek Dziękuję
Czy ten plecak przewoziłes w samolocie jako bagaż kabinówy i nie było z nim problemów przy odprawie.
Nie. Był nadawany. Przewoziłem też kije trekkingowe, więc na kabinowy by na pewno nie przeszło.
Miałeś footprinta do Lamshan2 Pro?
Tak
Czesc, a co z myciem sie przez te wszystkie dni? czy schroniska naprawde sa tak drogie jak mowia?
Z myciem nie ma żadnego problemu. Na każdym kempingu są prysznice, w schroniskach oczywiście też. Po drodze można też zawsze się lekko odświeżyć w licznych potokach, strumieniach czy ujęciach wody. Schroniska są drogie, trzeba liczyć średnio 60 euro za dobę z jedzeniem. Można trafić taniej np 40 euro za samą noc ale bywa tak, że trzeba kupić nocleg wraz z kolacją.
a co z plecakiem?
Recenzja niebawem. Generalnie sprawdzil sie doskonale.
super. Przymierzam się do zakupu i może przechylisz szalę 😱
@ermako64 do recki jeszcze chwila ale skoro potrzebujesz info juz, to powiem tyle: jesli masz lekki sprzet i bedziesz nosil tak do 12-14kg max, to ten plecak jest genialny. Wez sobie tez od razu ich kieszonke na szelke.
mam też pompkę Flextaila. Widziałem na filmie jak masz założoną końcówkę. Tak chyba jest optymalniej do tego materaca@@PiotrMichaIek
Tak. Idealnie nachodzi na zawor.
Ogarnia ktos jakies tansze dobre buty na szlaki dlugodystansowe? na kazdym kanale widze tylko altry a sa strasznie drogie
Z zero dropem raczej nie bedzie nic taniego. Taka kombinacje robi garstka producentow. Jesli nie zero drop, to slyszalem ze merrell moab 3 sa spoko i widze tez ze sa w wersji wide.
Trailowe z deca są naprawdę przyzwoite stosunek jakości do ceny. Oczywiście nie są zero drop
Nie ma czegoś takiego jak za ciepły materac, nawet w upale to nie ma znaczenia. Co najwyżej można kręcić nosem na wagę mocno izolowanego materaca :)
Dokładnie, dlatego nie bałem się wcale, że będzie mi w nim za gorąco :) A z resztą nie miałem wyboru, bo tylko taki mam.
co to za stuptuty byczq?
Altry, wzialem te bo leciutkie i idealnie pasuja do butow. W koncu ta sama firma :)
@@PiotrMichaIek Dzięki. Ciekawy byłby również odcinek o tym co Klifton miał na plecach, bo widzę że buty inne, plecak inny. Jeszcze nie obejrzałem całej relacji bo chcę patrzeć w monitor a tu sobie słuchałem, ale oczywiście nadrobię :)
@@PiotrMichaIek a, i przechodziłem ostatnio przez niżne tatry, polecam bo pięknie a wycieczka dosyć łatwa logistycznie i tania.
@sklepa on mial gregory focala bodajze 48l. Bardzo sobie chwalil. Jego waga bazowa byla ze 2kg wieksza od mojej, czyli nosil srednio jakies 14kg pewnie bo chlopak lubil tez miec wiecej wody ze soba. Buty to zamberlany yeren low gtx i tez sobie chwalil. Ma dosc szeroka stope i mowil ze nic go nie obcieralo, natomiast z butami to jest mooocno indywidualna kwestia, co widac nawet po nas: on woli podejsciowki z gtxem a ja wole przewiewne trailrunnery… tak czy siak, obydwa typy sie tam sprawdzily doskonale i obydwaj bylismy zadowoleni.
@@sklepa Taak, Tatry też bardzo lubię. Byłem w zeszłym roku i na pewno tam jeszcze wrócę.
Z tymi samymi butami i namiotem przeszedłem całe lofoty w tym roku