Bardzo się cieszę z Pana powrotu. W latach 70 szkoliłem się na szybowcach w Szczecinie. Miałem okazje latać za CSS 13. Kiedyś w czasie wakacji instruktor Jewdokimow poprosił mnie o pomoc. Poleciałem Papajem ( bo tak też mówiliśmy na CSS-a ) na poligon pod Szczecinem. Wojsko robiło pokazy dla władz i młodych żołnierzy. Z autostrady startowały i lądowały Iskry i MiG 21 a ciekawostką miał być jeszcze latający Kukuruźnik ( nazwa stosowana przez Armię Czerwoną ). Moja rola polegała na przytrzymaniu skrzydła na ziemi tak aby samolot zakręcił na lądowisku. Papaj był jeszcze kilka lat w naszym aeroklubie. Stare świetne czasy. Nie znalazłem już nikogo z tej starej ekipy. Wiem tylko, że zawodowym pilotem / mechanikiem został Zbyszek Juszczyk. Wydaje mi się, że pracował w Aeroklubie Szczecińskim. Zbyszek latał najlepiej i pierwszy się wylaszował - to znaczy poleciał samodzielnie. Zaszczyt dla mnie to to, że poleciałem jako drugi. To ponad 50 lat temu. Łezka w oku się kręci na wspomnienie jak latał na fali nad topolami rosnącymi przy drodze nasz szef wyszkolenia instr. Wróbel. Jak ciepło się odnosili do szybowców dwaj bracia, wspaniali mechanicy szybowcowi - jeszcze przedwojenni Panowie Michał i Józef Baraniewiczowie. Letnie obozy szkoleniowe z lotami za wyciągarką, poranna gimnastyka i mycie się w lodowatej wodzie w hangarze. Mycie samolotów i szybowców, tankowanie DZ-ety ręczną pompką parę tysięcy litrów przy podziemnych poniemieckich zbiornikach. W hangarze koziołki pod ogony samolotów z częściowo oryginalnym filcem i napisem Ju - 88.Uznanie i wdzięczność z Pana pracę, za jakość tej pracy, dokładność przy podawaniu informacji i za piękną polszczyznę. Pozdrawiam. Jacek
Dzień dobry. Dziękuję za ciekawy film. Podoba mi się opis termopar- "rób miny, jakbyś się na tym znał, i wiedział o czym mówisz, a wszyscy w to uwierzą" :). Ja pamiętam, jak jeden Pan opowiadał:" jak namieszałeś, i nie wiesz co zrobić, aby zaczął lecieć normalnie (poziomo), puść stery, a on (PO-2) sam wyrówna, trzeba mu tylko nie przeszkadzać".
Kilka ładnych lat temu, lecąc równolegle, filmowałem i fotografowałem kolegę skaczącego z tego właśnie CSS-a. Było to oczywiście w Krośnie. Fotografowałem go też przy innych okazjach w locie i na ziemi, aczkolwiek na skok z niego jakoś nie miałem ochoty. Piękny i nadal działający samolot, do którego w Krośnie mieliśmy dużo sympatii. Dziękuję za rzeczowy materiał. :-)
Pamiętam w 1982 roku w Aeroklubie Szczecińskim siedziałem w kabinie pilota takiego CSS-13, w tym czasie przygotowywałem się do kursu szybowcowego. To były czasy, hangar był pełny od szybowców i samolotów.
Do matury mieszkałem w wiosce pod Krosnem i bardzo często pasąc krowy patrzyłem na te dziwne samoloty, jak holowały szybowce. Pierwsze moje spotkanie z tym samolotem nastąpiło jednak kilka lat wcześniej w niecodziennych okolicznościach, we wrześniu 1944 r. Cała nasza rodzina wracała polami z Iwonicza Zdroju, dokąd musieliśmy się ewakuować na rozkaz Niemców, przewidujących ciężkie walki ( do których zresztą nie doszło). W trakcie marszu przez pola zauważyliśmy czerwone chorągiewki wytyczające kawał kartofliska, czyli terenu poprzecinanego redlinami. Ojciec sądził, że to może nie usunięte jeszcze miny, więc obeszliśmy to pólko bokiem a w tym czasie spod drzew rosnących przy chałupie wytoczył się PO-2 z czerwoną gwiazdą, pokołował na koniec pola i trochę podskakując- wystartował. Opisuję to, bo raczej niewiele maszyn wojskowych zdolnych wówczas było do startu i lądowania na tak przygodnym lądowisku. Dziękuje za ciekawy materiał, który cofnął mnie w czasie o dziesiątki lat.
Jak wspomniałem, pasąc krowy pod Krosnem widziałem kukuruźniki wyciągające Muchy i Bociany. Bociana można było łatwo rozpoznań po ujemnym skosie skrzydeł. Wiedziałem jednak, że mogę tylko popatrzeć. I pomarzyć. Po 50-ciu latach od tamtych czasów podczas jakiegoś pikniku lotniczego można było za parę złotych przelecieć się szybowcem więc wysupłałem potrzebną należność i jakoś się wgramoliłem do dwuosobowego szybowca. Po starcie zapytałem pilota: czym lecimy? Okazało się, że Bocianem. Nie wierzyłem własnym uszom, Ten egzemplarz pochodził z tamtych czasów! A trzeba pamiętać, że Bociany są drewniane, drewno nie najlepiej znosi upływ czasu. Jednak Bocian wytrzymał, zrobił krąg nad lotniskiem i bezpiecznie posadził mnie na ziemi. I marzenie pastuszka się ziściło!
@@antonitonieja9444 " raczej niewiele maszyn wojskowych zdolnych wówczas było do startu i lądowania na tak przygodnym lądowisku." - czapla? storch? Ja nie wiem, tylko przypuszczam, chętnie poznam opinię fachowców.
W 1950r. z lotniska w Gdańsku - Wrzeszczu (Obecnie Zaspa) uciekł z Polski do Szwecji, mój bardzo dobry znajomy, wspaniały człowiek, inżynier śp. Tomir Bałut razem ze swoim bratem Przemkiem. Słuchałem jego opowieści wielokrotnie, mieszkając w Kanadzie spotykaliśmy się często. Uciekli na Po-2. Niezwykła historia. Kolejną ikoną lotnictwa był Janusz Żurakowski pseudonim (Żura) ale to inna historia wybitnego Polaka pilota świętej pamięci, który mieszkał w Ontario w Kanadzie. Dziękuje za ten film. Pozdrawiam
@@petersawala Spierdolił z Gdańsk-Lotnisko do Szwecji ? NOOO..., to teraz wiadomo czemu bolszewicy skasowali to lotnisko , całą Zaspę zabudowali osiedlami mieszkaniowymi a nowe lotnisko wybudowali w Rębiechowie . O żesz to bolszewiccy zbrodniarze . A przecież to stare lotnisko to było historyczne miejsce . Wystarczy przypomnieć że we wrześniu 1939 zaraz po wyzwoleniu Danzig tam właśnie wylądował z tryumfalną wizytą sam Führer . A bolszewicy zbezcześcili takie uświęcone miejsce .
@@naumgoldapfel Taki był spontaniczny plan. Areszt w Szwecji. Telefon do wujka w Kanadzie i sponsorowanie na wyjazd do Kanady. Rosyjski kuter wojskowy z załogą nie miał takiego szczęścia po ucieczce do Szwecji. Wszystkich oddali sowieckiej władzy. :( Tak bez wulgaryzmów było. Pozdrawiam Pana
Fajnie, że jeszcze Pan kręci, chociaż z pełnym zrozumieniem przyjąłem informację, że na kanale będzie mniej filmów lub w ogóle. Są rzeczy ważne i ważniejsze, ale jak ma Pan jeszcze energię i chęć coś wrzucać od czasu do czasu, to trzymam kciuki i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.
Jest Pan niezwykle utalentowanym dziennikarzem lotniczym. Świetny film, ludzie, sprzęt i miejsce a przede wszystkim sposób przekazu. Czysta przyjemność oglądania. CSS-13 w wersji sanitarnej pamiętam w końcu lat 70 w hangarze w Aeroklubie Oploskim w Polskiej Nowej Wsi. W ciągu moich kilku lat tam idziałem go tylko raz w krótkim, ok. 20-min. locie. Powód to że miał wtedy tylko 18 h. resursu. Pilotem był Pan płk. Hoffman, bardzo charakterystyczna postać w tym miejscu.
Chciałbym sprostować drobny szczegół w temacie termopar - otóż połączone galwanicznie dwa różne metale (Ni-Cr) tworzą tzw termoogniwo wytwarzające napięcie/prąd pod wpływem temperatury, które interpretowane jest jako wartość temperatury.
Dzięki za film o kukuruźniku. Wolałbym jednak filmy o tych maszynach które dzięki duszącej pomocy wspartej bagnetami nie były produkowane. Cieszę się z powrotu cyklu na ekrany. :)
@@andrzej4512 ale 500 kilometrów niemieckiego wybrzeża które polaczki dostaliście dzięki rosyjskim bagnetom to jak rozumiem polski gnojku dalej byś chciał mieć ?
Jak zawsze bardzo interesujący materiał dla pasjonatów i entuzjastów wszelkiego rodzaju statków powietrznych. Dziękuję za kolejny kawał dobrej roboty i czekam na kolejne filmy!
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. To, co robisz, jest wspaniałą lekcją i skarbnicą wiedzy dla "zarażonych" lotnictwem. Gratulacje. Zqpytanko mam, czy równolegle nie dałoby się robić materiału o polskich lotnikach, wspaniałych pilotach klasy światowej, o których trochę mało ostatnio się mówi. Piloci z poczatkow Polskich Skrzydeł, czasu tzw. międzywojnia , I i II W.Ś. oraz czasów powojennych, aż do dziś, niekoniecznie w kolejności chronologicznej. Życzę szczęścia gratuluję i pozdrawiam. Zarażony lotnictwem, fan progamu. Dziękuję za wiedzę którą się dzielisz, aż chciałoby się tam być..
Czy ja dobrze widzę, że ten "kolektor wydechowy" łączący górny cylinder z lewym ma przekrój kroplowy? Bardzo się cieszę z Twojego powrotu na YT i z niecierpliwością czekam na kolejne produkcje.
Małe sprostowanie: samolot CSS-13 APD razem z AEI służył przez ponad 20 lat w Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej w Plocku (195X do ok 1978). Następnie lotem technicznym odstawiony do Szczecina, gdzie po remoncie trafił do Krosna. Po zakończeniu kołowania w Szczecinie urwało się podwozie.
Termopara to efekt termoelektryczny (zjawisko Seebecka) dwa metale odkształcające się od temperatury to po prostu bimetal on działa mechanicznie. Ten silnim m11 FR wygląda na silnik z wałkami królewskimi albo ma takie osłony popychaczy.
Tak, termopara to element składający się z dwóch drutów zespawanych lub zgrzanych na końcu. Druty są wykonane z różnych materiałów, np. chromel i alumel, żelazo i konstantan, rod i platyna. Wskutek działania ciepła na takie złącze generowana jest siła elektromagnetyczna / napięcie elektryczne. To napięcie jest w przybliżeniu proporcjonalne do wartości temperatury złącza. Pomiar polega na odczycie wartości tego napięcia (po wzmocnieniu, gdyż zwykle są to nikłe miliwolty) na odpowiednio przeskalowanych woltomierzach.
@@Włodzimierz-o9n Dzień dobry. Też miałem wrażenie, że opis "temopar" jakoś mi przywołuje obraz bimetali, ale dziś, to ja już się na niczym nie znam, pozdrowienia dla Panów.
Jeja... .miałem przyjemność posiedzieć w kabinie krośnieńskiego egzemplarza. Te wszystkie cięgna, dźwigienki i drewienka. Majstersztyk sztuki zegarmistrzowskiej
Szanowny Panie, proszę nie mieć najmniejszych wątpliwości co do wartości pańskiej pracy. Jestem miłośnikiem lotnictwa . Nigdy nie siedziałem za sterami, chociaż zawsze było to moim marzeniem. Pańskie odcinki prócz wiedzy merytorycznej stanowią jakąś namiastkę bycia w powietrzu... Może to dziwnie brzmi ale jakoś tak jest. ) Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Termopara to połączenie dwóch drutów z innych metali ( lub stopów ) które generuje niewielkie napięcie. Trimmer to oryginalny pierwosłów - bo pochodzi z j.angielskiego
Rzeczywiście po II WW agrolotnictwem zajmował się PLL LOT a od 1959 LZUG(Lotniczy Zespół Usług Gospodarczych)przy aeroklubie ale było to osobne przedsiębiorstwo państwowe.
@@Zabytki_Nieba wyskakuje się stojąc na skrzydle z samodzielnym otwarciem zaraz za ogonem samolotu. Z tego co wiem nie na możliwości skakania "na linę". Wykonałem też podobny skok u tzw "Nocka" nad Pustynia Błędowska z samolotu AN-2 którym załoga dokonała udanej ucieczki do Wiednia. Mogę podesłać materiał
Dziękuję za ten świetny film. Pamiętam ostatniego CSSa z Gliwic (SP-BHB), zaczynałem szkolenie, a on już był spisany ze stanu, ciągle żałuję, że go nie próbowałem uratować od potraktowania siekierą. Trudno- ale w zamian zbudowałem sobie model i to właśnie SP-APD, tu film z jednego z lotów: ruclips.net/video/OXlU4CAPxOc/видео.html
autorem cytowanej tu "Instrukcji dla pilotów" jest Rudolf Weigl - wymieniony małym druczkiem na ostatniej stronie instrukcji. jak sam mówił "w tamtych czasach nie było sie czym chwalić." Pełen tytuł: "Samolot CSS 13 Instrukcja dla pilotów" Wydawnictwo Ligi Lotniczej
Miałem okazję takim lecieć. Wspaniałe chwilę. Pamiętam widok popychaczy zaworów, doskonale widoczne na silniku. I I te linki sterowe widoczne na zewnątrz kadłuba .Ciekawe ile sztuk , dalej lata ?
pamietam jak (chyba w 1986?) na płycie lotniska w Krosnie mozna było zobaczyc jednocześnie KR-03A Puchatek a niedaleko wokół CSS-13 krecił sie jakis aktor ucharakteryzowany jako (chyba?) Zygmunt Berling z czasów WW2. ktoś pamieta jaki to był film, jeśłi powstał?
Bardzo dobry materiał , mam takie pytanie wiem że to kanał zabytki nieba jest kierowany bardziej o starszych konstrukcjach ale czy mógłby się pojawić jakiś materiał o Samolotach Akrobacyjnych typu EXTRA 330LC , ZIVKO edge 540 , ZLIN 50 LC albo o SU 26 Bardzo fajnie by było zobaczyć materiał o którymś Samolocie Akrobacyjnym na tym kanale. Pozdrawiam Serdecznie 😃😎✈️🛩️
@Zabytki_Nieba Faktycznie trochę mnie poniosło z SU 26 ale naprzyklad w Aeroklubie Podhalanskim stoją dwa EXTRA 330 LC i ZLIN 50. Pozdrawiam serdecznie 😎🛩️✈️
Bardzo się cieszę z Pana powrotu. W latach 70 szkoliłem się na szybowcach w Szczecinie. Miałem okazje latać za CSS 13. Kiedyś w czasie wakacji instruktor Jewdokimow poprosił mnie o pomoc. Poleciałem Papajem ( bo tak też mówiliśmy na CSS-a ) na poligon pod Szczecinem. Wojsko robiło pokazy dla władz i młodych żołnierzy. Z autostrady startowały i lądowały Iskry i MiG 21 a ciekawostką miał być jeszcze latający Kukuruźnik ( nazwa stosowana przez Armię Czerwoną ). Moja rola polegała na przytrzymaniu skrzydła na ziemi tak aby samolot zakręcił na lądowisku. Papaj był jeszcze kilka lat w naszym aeroklubie. Stare świetne czasy. Nie znalazłem już nikogo z tej starej ekipy. Wiem tylko, że zawodowym pilotem / mechanikiem został Zbyszek Juszczyk. Wydaje mi się, że pracował w Aeroklubie Szczecińskim. Zbyszek latał najlepiej i pierwszy się wylaszował - to znaczy poleciał samodzielnie. Zaszczyt dla mnie to to, że poleciałem jako drugi. To ponad 50 lat temu. Łezka w oku się kręci na wspomnienie jak latał na fali nad topolami rosnącymi przy drodze nasz szef wyszkolenia instr. Wróbel. Jak ciepło się odnosili do szybowców dwaj bracia, wspaniali mechanicy szybowcowi - jeszcze przedwojenni Panowie Michał i Józef Baraniewiczowie. Letnie obozy szkoleniowe z lotami za wyciągarką, poranna gimnastyka i mycie się w lodowatej wodzie w hangarze. Mycie samolotów i szybowców, tankowanie DZ-ety ręczną pompką parę tysięcy litrów przy podziemnych poniemieckich zbiornikach. W hangarze koziołki pod ogony samolotów z częściowo oryginalnym filcem i napisem Ju - 88.Uznanie i wdzięczność z Pana pracę, za jakość tej pracy, dokładność przy podawaniu informacji i za piękną polszczyznę. Pozdrawiam. Jacek
Dzień dobry. Dziękuję za ciekawy film. Podoba mi się opis termopar- "rób miny, jakbyś się na tym znał, i wiedział o czym mówisz, a wszyscy w to uwierzą" :). Ja pamiętam, jak jeden Pan opowiadał:" jak namieszałeś, i nie wiesz co zrobić, aby zaczął lecieć normalnie (poziomo), puść stery, a on (PO-2) sam wyrówna, trzeba mu tylko nie przeszkadzać".
Zrobiłeś mi świeta. "Wracamy do nagrywania". Dziekuje.
Kilka ładnych lat temu, lecąc równolegle, filmowałem i fotografowałem kolegę skaczącego z tego właśnie CSS-a. Było to oczywiście w Krośnie.
Fotografowałem go też przy innych okazjach w locie i na ziemi, aczkolwiek na skok z niego jakoś nie miałem ochoty.
Piękny i nadal działający samolot, do którego w Krośnie mieliśmy dużo sympatii.
Dziękuję za rzeczowy materiał. :-)
Zazdroszczę:) Z tym że ja bym wyskoczył:)
Pozdrawiam
Super wiadomość na koniec 👋
Dokładnie! Czekamy na więcej filmów!
Pamiętam w 1982 roku w Aeroklubie Szczecińskim siedziałem w kabinie pilota takiego CSS-13, w tym czasie przygotowywałem się do kursu szybowcowego. To były czasy, hangar był pełny od szybowców i samolotów.
@@jackmustang6158 jeszcze jedna sowiecka zbrodnia .
W sensie ten zbrodniczy pełny hangar .
Do matury mieszkałem w wiosce pod Krosnem i bardzo często pasąc krowy patrzyłem na te dziwne samoloty, jak holowały szybowce. Pierwsze moje spotkanie z tym samolotem nastąpiło jednak kilka lat wcześniej w niecodziennych okolicznościach, we wrześniu 1944 r. Cała nasza rodzina wracała polami z Iwonicza Zdroju, dokąd musieliśmy się ewakuować na rozkaz Niemców, przewidujących ciężkie walki ( do których zresztą nie doszło).
W trakcie marszu przez pola zauważyliśmy czerwone chorągiewki wytyczające kawał kartofliska, czyli terenu poprzecinanego redlinami. Ojciec sądził, że to może nie usunięte jeszcze miny, więc obeszliśmy to pólko bokiem a w tym czasie spod drzew rosnących przy chałupie wytoczył się PO-2 z czerwoną gwiazdą, pokołował na koniec pola i trochę podskakując- wystartował. Opisuję to, bo raczej niewiele maszyn wojskowych zdolnych wówczas było do startu i lądowania na tak przygodnym lądowisku.
Dziękuje za ciekawy materiał, który cofnął mnie w czasie o dziesiątki lat.
A ja dziękuję za podzielenie się ciekawym wspomnieniem, chociaż pewnie przywołało ono też myśl o ciężkich czasach.
Ciężkie czasy .
Nastawała ciemna noc zbrodniczej sowieckiej okupacji .
Jak wspomniałem, pasąc krowy pod Krosnem widziałem kukuruźniki wyciągające Muchy i Bociany. Bociana można było łatwo rozpoznań po ujemnym skosie skrzydeł. Wiedziałem jednak, że mogę tylko popatrzeć. I pomarzyć.
Po 50-ciu latach od tamtych czasów podczas jakiegoś pikniku lotniczego można było za parę złotych przelecieć się szybowcem więc wysupłałem potrzebną należność i jakoś się wgramoliłem do dwuosobowego szybowca. Po starcie zapytałem pilota: czym lecimy? Okazało się, że Bocianem. Nie wierzyłem własnym uszom, Ten egzemplarz pochodził z tamtych czasów! A trzeba pamiętać, że Bociany są drewniane, drewno nie najlepiej znosi upływ czasu. Jednak Bocian wytrzymał, zrobił krąg nad lotniskiem i bezpiecznie posadził mnie na ziemi.
I marzenie pastuszka się ziściło!
@@antonitonieja9444 " raczej niewiele maszyn wojskowych zdolnych wówczas było do startu i lądowania na tak przygodnym lądowisku." - czapla? storch? Ja nie wiem, tylko przypuszczam, chętnie poznam opinię fachowców.
Bardzo mi miło że powrócił Pan do tworzenia filmów. Są one bardzo bardzo potrzebne w strefie netu... Dziękuję
W 1950r. z lotniska w Gdańsku - Wrzeszczu (Obecnie Zaspa) uciekł z Polski do Szwecji, mój bardzo dobry znajomy, wspaniały człowiek, inżynier śp. Tomir Bałut razem ze swoim bratem Przemkiem. Słuchałem jego opowieści wielokrotnie, mieszkając w Kanadzie spotykaliśmy się często. Uciekli na Po-2. Niezwykła historia. Kolejną ikoną lotnictwa był Janusz Żurakowski pseudonim (Żura) ale to inna historia wybitnego Polaka pilota świętej pamięci, który mieszkał w Ontario w Kanadzie. Dziękuje za ten film. Pozdrawiam
Ciekawe, nie wiedziałem o ucieczce tym typem maszyny, choć oczywiście nie jestem historykiem i nie znam wielu szczegółów.
@@Zbigniew_Nowak Przesyłam link do opowieści Tomka. ruclips.net/video/wAKh3cKL42s/видео.html. Pozdrawiam i życzę kolejnych dobrych filmów.
@@petersawala Spierdolił z Gdańsk-Lotnisko do Szwecji ?
NOOO..., to teraz wiadomo czemu bolszewicy skasowali to lotnisko , całą Zaspę zabudowali osiedlami mieszkaniowymi a nowe lotnisko wybudowali w Rębiechowie .
O żesz to bolszewiccy zbrodniarze .
A przecież to stare lotnisko to było historyczne miejsce .
Wystarczy przypomnieć że we wrześniu 1939 zaraz po wyzwoleniu Danzig tam właśnie wylądował z tryumfalną wizytą sam Führer .
A bolszewicy zbezcześcili takie uświęcone miejsce .
@@petersawala Spierdolił na kukuruźniku z Gdańsk-Lotnisko do Szwecji ?
A nie bliżej było mu na Bornholm ?
@@naumgoldapfel Taki był spontaniczny plan. Areszt w Szwecji. Telefon do wujka w Kanadzie i sponsorowanie na wyjazd do Kanady. Rosyjski kuter wojskowy z załogą nie miał takiego szczęścia po ucieczce do Szwecji. Wszystkich oddali sowieckiej władzy. :( Tak bez wulgaryzmów było. Pozdrawiam Pana
Cieszymy się wszyscy! Dobrze, że ktoś wierzy w przyszłość lotnictwa w Polsce.
Powrót do nagrywania to świetna wiadomość. Dziękuję i pozdrawiam.
Świetna wiadomość że wrócisz !!!
Świetny materiał. Pozdrawiam serdecznie.
Piękny materiał. Historia , technikalia , ciekawostki i w końcu piękny lot. A Twój uśmiech bezcenny. Nagrywaj jak najwięcej proszę.
Bardzo Pięknie Opowiada Pan o Historii lotnictwa. Uwielbiam słuchać tak Pasjonujących informacji w tym temacie. Pozdrawiam Pana Serdecznie.
Super było Cię znowu zobaczyć ❤
Nareszcie Pan wrócił.Tak trzymać .Pozdrawiam
15:33 "...w tedy w całości metalowe samoloty to były zabawkami na placach zabaw".
Tekst odcinka😆
Fajnie, że jeszcze Pan kręci, chociaż z pełnym zrozumieniem przyjąłem informację, że na kanale będzie mniej filmów lub w ogóle. Są rzeczy ważne i ważniejsze, ale jak ma Pan jeszcze energię i chęć coś wrzucać od czasu do czasu, to trzymam kciuki i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.
Bardzo dziękuję.
Dobrze widziec nowy odcinek i słyszeć info o nastepnych 😃
Super odcinek.
Jak zawsze świetny materiał. Ogląda się z podekscytowaniem i "bananem" na buzi! Dziękuję za ten odcinek i niecierpliwie czekam na kolejne!
Jest Pan niezwykle utalentowanym dziennikarzem lotniczym. Świetny film, ludzie, sprzęt i miejsce a przede wszystkim sposób przekazu. Czysta przyjemność oglądania.
CSS-13 w wersji sanitarnej pamiętam w końcu lat 70 w hangarze w Aeroklubie Oploskim w Polskiej Nowej Wsi. W ciągu moich kilku lat tam idziałem go tylko raz w krótkim, ok. 20-min. locie. Powód to że miał wtedy tylko 18 h. resursu. Pilotem był Pan płk. Hoffman, bardzo charakterystyczna postać w tym miejscu.
Dziękujemy za wspaniałą robotę 👍 Pozdrawiamy ❤
W Ostrowie też mają taką maszynę. A tak w ogóle to miło, że wracasz do akcji🫡
Pozdrawiam Panie Łukaszu, zadowolony z pracy przewodnika z Krakowskiego Muzeum Lotnictwa.
Fajne zdjęcia z przelotu.
Bardzo ciekawa prezentacja. Podobają mi się te opisy szczegółów i zasady ich funkcjonowania.
Dzięki.
Chciałbym sprostować drobny szczegół w temacie termopar - otóż połączone galwanicznie dwa różne metale (Ni-Cr) tworzą tzw termoogniwo wytwarzające napięcie/prąd pod wpływem temperatury, które interpretowane jest jako wartość temperatury.
To był długi rok bez regularnych odcinków, a więc to bardzo dobra wiadomość! Cieszymy się😊 Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za ciekawy materiał. Czekam na kolejne. Brakowało mi ostatnio merytorycznych filmów na polskim You Tubie.
Wracamy do oglądania . Super odcinek i super wieści. SP
Dzień dobry od lat sledze ten kanał . Bardzo dobra robota i miło widzieć kolejny odcinek po długiej przerwie.
Super. Czekamy na nowe filmy o szybowcach 🙂
Rzesz mnie nie było na lotnisku w Krośnie jak pan przyjechał. Chętnie bym uścisnął chociaż dłoń :)
Dzięki za film o kukuruźniku.
Wolałbym jednak filmy o tych maszynach które dzięki duszącej pomocy wspartej bagnetami nie były produkowane.
Cieszę się z powrotu cyklu na ekrany. :)
@@andrzej4512 ale 500 kilometrów niemieckiego wybrzeża które polaczki dostaliście dzięki rosyjskim bagnetom to jak rozumiem polski gnojku dalej byś chciał mieć ?
Dziękuje za film i za Twoją pracę !
KAŻDY z Twoich filmów to prawdziwa perełka, warto poczekać! Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy!
Jak zawsze bardzo interesujący materiał dla pasjonatów i entuzjastów wszelkiego rodzaju statków powietrznych. Dziękuję za kolejny kawał dobrej roboty i czekam na kolejne filmy!
Super odcinek. Miło było poznać Pana Marka osobiście. Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza pozdrawia.
Ze wzajemnością i na pewno nie ostatni raz tam gościłem.
dziękuję za miłą chwilę podczas oglądania
Bardzo ciekawy materiał! Z przyjemnością oglądałem od początku do końca. Cieszę się że będzie więcej!!
Pozdrowienia 😊
Jak zawsze klasa.
No cóż, znowu świetny film,👏
Jak zwykle CIEKAWY i WARTOŚCIOWY film 😉👍
DZIĘKI
Super ! Czekam na kolejne filmy ❤😊
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. To, co robisz, jest wspaniałą lekcją i skarbnicą wiedzy dla "zarażonych" lotnictwem. Gratulacje. Zqpytanko mam, czy równolegle nie dałoby się robić materiału o polskich lotnikach, wspaniałych pilotach klasy światowej, o których trochę mało ostatnio się mówi. Piloci z poczatkow Polskich Skrzydeł, czasu tzw. międzywojnia , I i II W.Ś. oraz czasów powojennych, aż do dziś, niekoniecznie w kolejności chronologicznej. Życzę szczęścia gratuluję i pozdrawiam.
Zarażony lotnictwem, fan progamu. Dziękuję za wiedzę którą się dzielisz, aż chciałoby się tam być..
Czy ja dobrze widzę, że ten "kolektor wydechowy" łączący górny cylinder z lewym ma przekrój kroplowy?
Bardzo się cieszę z Twojego powrotu na YT i z niecierpliwością czekam na kolejne produkcje.
Miód na me uszy, że jest powrót filmów!!! Dziękuję 😁😁😁
Wspaniałe że wracasz pozdrawiam i życzę powodzenia ❤
Piękny egzemplarz
No jakim prawem on na moje niebo wlata? Bardzo ciekawy odcinek - serdecznie dziekuje. Swietnie, ze wracasz na jutuby.
Dziękuję i pozdrawiam.
Jak zaczalem cie ogladac to jeszcze nie potrzebowalem bryli. Mam nadzieje, ze poogladam chociaz do pierwszego roztusznika setca😂
Z niecierpliwością czekamy na zapowiedziane nowe odcinki!
Piekny samolot. Dobry odcinek!
Oczekujemy z niecierpliwoscia na kolejne odcinki 😀
Piękne to zrobiłeś, dałeś mi następną inspiracje na budowę następnego modelu.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Jak trzeba to mam sporo zdjęć jego detali.
@Zabytki_Nieba Super! Dziękuję za tą ofertę. Skontaktuję się w tej sprawie za jakiś czas na adres mailowy.
Świetnie, że znów można będzie obejrzeć nowe odcinki.
Uznanie dla autora 👍
Super!
Na gielsdzie antykow w Lublinie byla kiedys do sprzedania instrukcja do CSS-13, kosztowala 1300 PLN
Małe sprostowanie: samolot CSS-13 APD razem z AEI służył przez ponad 20 lat w Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej w Plocku (195X do ok 1978). Następnie lotem technicznym odstawiony do Szczecina, gdzie po remoncie trafił do Krosna. Po zakończeniu kołowania w Szczecinie urwało się podwozie.
Rzeczywiście, wynika z tego że w książce śladem po Płocku jest zamazana pieczątka bez dat.
wspaniali ludzie super odcinek
To prawda, wszystko przygotowali idealnie.
Kolejny świetny odcinek i świetna robota :) Pozdrawiam
Termopara to efekt termoelektryczny (zjawisko Seebecka) dwa metale odkształcające się od temperatury to po prostu bimetal on działa mechanicznie. Ten silnim m11 FR wygląda na silnik z wałkami królewskimi albo ma takie osłony popychaczy.
Tak, termopara to element składający się z dwóch drutów zespawanych lub zgrzanych na końcu. Druty są wykonane z różnych materiałów, np. chromel i alumel, żelazo i konstantan, rod i platyna. Wskutek działania ciepła na takie złącze generowana jest siła elektromagnetyczna / napięcie elektryczne. To napięcie jest w przybliżeniu proporcjonalne do wartości temperatury złącza. Pomiar polega na odczycie wartości tego napięcia (po wzmocnieniu, gdyż zwykle są to nikłe miliwolty) na odpowiednio przeskalowanych woltomierzach.
@@Włodzimierz-o9n Dzień dobry. Też miałem wrażenie, że opis "temopar" jakoś mi przywołuje obraz bimetali, ale dziś, to ja już się na niczym nie znam, pozdrowienia dla Panów.
@sp3sfzslawek555 Racja, opis jest niepoprawny.
6:30 Bardziej przypomina Prandtla, lecz mogę się mylić.
Świetny film! Pozdrawiam :)
Jeja... .miałem przyjemność posiedzieć w kabinie krośnieńskiego egzemplarza. Te wszystkie cięgna, dźwigienki i drewienka. Majstersztyk sztuki zegarmistrzowskiej
9:25 mam takowy iskrownik , z czasów wojennych , co ciekawe sprawny 😊
Doczekałem się!
Miło obejrzeć kolejny odcinek 👍
Ale niespodzianka! 🙂
15:10 Silnik M-11FR nie miał sprężarki. Wzrost mocy w stosunku do M-11D uzyskano zwiększając obroty maksymalne i stopień sprężania.
Jasne, chodziło o AK50M do sprężania powietrza w butlach rozruchowych.
Fajnie👍 Mieszkam kilka km.od lotniska Mirosławice (pod Wrocławiem) i jest tam odremontowany, latający AN2. Może tam odcinek?
An2 już był omówiony, ale tego lotniska nie miałem jeszcze okazji odwiedzić.
rewelacyjny odcinek
Pozdrawiam....nigdy nie miałam okazji polatać tym samolotem...
Pozdrowienia z Wrocławia 👍
Szanowny Panie,
proszę nie mieć najmniejszych wątpliwości co do wartości pańskiej pracy.
Jestem miłośnikiem lotnictwa . Nigdy nie siedziałem za sterami, chociaż zawsze było to moim marzeniem. Pańskie odcinki prócz wiedzy merytorycznej stanowią jakąś namiastkę bycia w powietrzu... Może to dziwnie brzmi ale jakoś tak jest. )
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo dziękuję. Sam się nie spodziewałem że moje filmy mogą być namiastką latania ☺️
Termopara to połączenie dwóch drutów z innych metali ( lub stopów ) które generuje niewielkie napięcie. Trimmer to oryginalny pierwosłów - bo pochodzi z j.angielskiego
Dzień dobry.Termopary, a mowa o bimetalach, też mnie to zastanowiło. Ale myślę- radziecka technika przodująca, może jakiś wynalazek?
Rzeczywiście po II WW agrolotnictwem zajmował się PLL LOT a od 1959 LZUG(Lotniczy Zespół Usług Gospodarczych)przy aeroklubie ale było to osobne przedsiębiorstwo państwowe.
Namowiles. Posiadam wystarczające uprawnienia aby wykonać skok z tego pociaka. Dokrece ciąg dalszy tego filmu xD
Powodzenia! Duże są wymagania żeby z niego skakać?
@@Zabytki_Nieba 200 skoków, świadectwo kwalifikacji skoczka typu C, własny spadochron i sianko na 45 minut lotu pociaka
@@Zabytki_Nieba wyskakuje się stojąc na skrzydle z samodzielnym otwarciem zaraz za ogonem samolotu. Z tego co wiem nie na możliwości skakania "na linę". Wykonałem też podobny skok u tzw "Nocka" nad Pustynia Błędowska z samolotu AN-2 którym załoga dokonała udanej ucieczki do Wiednia. Mogę podesłać materiał
Dzięki, znów świetny przekaz. Wygląda na to ze amerykance bezczelnie zerznęli od nas rozwiązania do zastosowania ich w F35.😏
Nareszcie :)
Dziękuję za ten świetny film. Pamiętam ostatniego CSSa z Gliwic (SP-BHB), zaczynałem szkolenie, a on już był spisany ze stanu, ciągle żałuję, że go nie próbowałem uratować od potraktowania siekierą. Trudno- ale w zamian zbudowałem sobie model i to właśnie SP-APD, tu film z jednego z lotów: ruclips.net/video/OXlU4CAPxOc/видео.html
O, dzień dobry, dawno pana nie było
Ten wzrok przy opisie działania termopary 😅
Z opisu wyszła maszkara termopary z bimetalem 😂
No nie da się ukryć. Muszę znaleźć inny samolot z termoparami i opisać jeszcze raz...
@@Zabytki_Nieba Dzień dobry. Wybaczalne, w końcu łutszaja tiechnika, więc wyprzedzająca swoje czasy.
Oo, dowiedziałam się że był produkowany długo jeszcze po wojnie, pzdr
Oby regularnie bo bez ciebie jest nudno na RUclips
Bravo!
oj czekam na nastepne :)
autorem cytowanej tu "Instrukcji dla pilotów" jest Rudolf Weigl - wymieniony małym druczkiem na ostatniej stronie instrukcji. jak sam mówił "w tamtych czasach nie było sie czym chwalić."
Pełen tytuł: "Samolot CSS 13 Instrukcja dla pilotów" Wydawnictwo Ligi Lotniczej
Dobrzeżewieczór!
Autorem instrukcji uzytkowania samolotu CSS 13 jest Rudolf Weigl, wymieniony drobnym druczkiem na ostatniej stronie.
Miałem okazję takim lecieć. Wspaniałe chwilę. Pamiętam widok popychaczy zaworów, doskonale widoczne na silniku. I I te linki sterowe widoczne na zewnątrz kadłuba .Ciekawe ile sztuk , dalej lata ?
17:35 A co by było jak by spadochroniarz mocniej podskoczył i chwycił tych małych skrzydełek z tyłu?
On faktycznie brzmi jak maszyna do szycia 😊
👍👍👍
Pozdrowienia z epkr!
Jest jeszcze w tym samolocie ten duch pierwszych zdobywców przestworzy 👍😄
To prawda. I lekki zapach spalinw kabinie.
3:31 RWD-8 był górnopłatem typu parasol, więc jak skoczkowie wychodzili na skrzydło przed skokiem? 🙂
Mój skrót myslowy - wychodzili na listwę w miejscu gdzie CSS ma chodnik na dolnym skrzydle. Jest to pokazane na filmie o RWD-8. :)
pamietam jak (chyba w 1986?) na płycie lotniska w Krosnie mozna było zobaczyc jednocześnie KR-03A Puchatek
a niedaleko wokół CSS-13 krecił sie jakis aktor ucharakteryzowany jako (chyba?) Zygmunt Berling z czasów WW2.
ktoś pamieta jaki to był film, jeśłi powstał?
Bardzo dobry materiał , mam takie pytanie wiem że to kanał zabytki nieba jest kierowany bardziej o starszych konstrukcjach ale czy mógłby się pojawić jakiś materiał o Samolotach Akrobacyjnych typu EXTRA 330LC , ZIVKO edge 540 , ZLIN 50 LC albo o SU 26 Bardzo fajnie by było zobaczyć materiał o którymś Samolocie Akrobacyjnym na tym kanale. Pozdrawiam Serdecznie 😃😎✈️🛩️
Z tego wszystkiego najprędzej może być film o którymś Zlinie, bo do nich miewam dostęp. Gdzie miałbym znaleźć Su26 albo Edge'a to nie wiem...
@Zabytki_Nieba Faktycznie trochę mnie poniosło z SU 26 ale naprzyklad w Aeroklubie Podhalanskim stoją dwa EXTRA 330 LC i ZLIN 50. Pozdrawiam serdecznie 😎🛩️✈️
@ArturTwardowski004 Nie mam tam dojścia niestety.
@Zabytki_Nieba Wiem rozumiem, może kiedyś nadarzy się okazja nagrać tam Pozdrawiam 😎🙂
@@Zabytki_Nieba O ile pamięć mnie nie myli to jeszcze w Aeroklubie PZL M26 Iskierka jest Hangarowana ale to w ramach takiej ciekawości Pozdrawiam 😄😎
Samolot ten ma rzadko spotykaną proporcję powierzchni steru do statecznika. Ten ostatni wydaje się być bardzo mały. Jak to wpływało na pilotaż?