No jak zwykle piękny film i znów popularny ''Beskid'' cieszy ucho i oko :) Ja też muszę w swoich ślązakopodobnych dokładniej przeczyścić potencjometry i przesmarować te suwadła.
Piękny odbiornik. Sam również posiadam Beskida ale chyba starszego - rocznik 1977. Udało mi się je kupić za 5zł :) I jedna rzecz którą zrobiłem po zakupie - psikłem w potencjometr głośności. Nie wiem jak twoje odbiera, bo moje slabo, po włączeniu "huknie" głośnością i po chwili się trochę troszkę się ścisza. Na razie wymieniłem go na mój piękny radiomagnetofon RB-3200, który codziennie budzi mnie do szkoły :) Naprawdę piękność. Teraz by trzeba go posadzić na jakiejś meblościance lub w pobliżu kominka i można zgłebiać tajemnicę dobrej muzyki :)
+Piotr Piter Mogłeś spróbować go wyczyścić. W moim przypadku w Giewoncie okazało się, że po prostu zaśniedział i wyczyszczenie przywróciło jego nastawioną rezystancję...
Panie ARQ Ostatnio na wystawce znalazłem takie samo z tarabanem. sądząc po przerubkach i po tym że nie miały obydwa obudów są po jednym właścicielu , no i mam z 2 problem bo powymieniałem kondensatory i jak przełącze na ukf to w głośniku po maksymalnym podgłośnieniu słychać przydzwięk sprawdziłem elektrolity są ok ,czy wie pan co morze być przyczyną?
Dziś kupiłem Beskida za 40zł do przestrojenia w stanie wizualnym idealnym. Właściciel twierdził że trzeba go przestroić bo odbiera tylko program I polskiego radia. Po podłączeniu radia i włożeniu kawałka kabla jako anteny beskid pięknie odbiera współczesne stacje. Pewnie już wcześniej był przestrojony. Beskid gra dużo lepiej niż Śnieżka czy Sudety, które też posiadam i klasycznie wygląda. Będzie stał w salonie na honorowym miejscu:)
Witam super kocham pana filmy i jako człowieka tak bardzo. Chciałbym umieć naprawiać zabytkową elektronikę ale cos próbuje ostatnio wylutowałem. Wyłącznik do Taraban 2 i działa i w radiu Beskid uniterka miejsce na bezpiecznik i też działa skąd brać te wszystkie pontęciometry itp i skąd posiądz wiedze jak naprawiać bo moja kolekcja jest duza i się powiększa !-)) kocham wszystkich wszystko co używam na codzien to zabytki od dziecka kocham historię. I pana Boga pozdrawiam. I gratuluje panie areczku szkoda ze nie znam pana-((( i bardzo szkoda ogólnie i jeszcze mojego dziadzia ze strony mojej mamusi zginął w wypadku w 1997r a ja się urodziłem w1993 a mamusia mówi ze by mnie nauczył naprawiac elektonike zabytkową bo umiał-(((
Witam, mam problem z takim samym radiem a mianowicie radio jest do przestrojenia ale na razie odbiera mi na falach długich Jedynkę i jak zmieniam położenie potencjometru barwy dźwięku to raz to działa a raz nie. I na razy tak jakby na ułamek sekundy cichnie albo jest głośniejsze. Potencjometry wyczyszczone preparatem do potencjometrów. I wymieniłem duże elektrolity bo były podejrzane ( tak pokazywał tester)Jakaś podpowiedź? Poza tym super filmy, można się dużo dowiedzieć. Jedno radio już odbiera na nowym paśmie dzięki Pana instrukcji z filmów.
Proszę jeszcze odpowiedzieć, czy to samo dzieje się podczas regulowania głośności i czy zjawisko występuje również podczas przełączania z zakresu fald długich na UKF i z powrotem?
Witam, udało mi się dojść do ładu. Problemem okazały się zimne luty na płytce bo była połamana. Udało się też przestroić ale jest jeden problem, raz gra bardzo ładnie a na drugi dzień gra tak jak by się rozstroiło, nie umiem tego dźwięku określić w każdym razie gra nie czysto. Jak wyjmę płytkę z obudowy to jest dobrze. Nie mam pomysłu co może być. Cewki nie są zabezpieczone woskiem z gąbką, może to być przez to? Z góry dziękuję za pomoc 😉
Fajny film, posiadam takiego samego którego 3 lata temu przestroiłem lecz ostatnio po włączeniu słychać jakiś pisk a w tle gra stacja radiowa, może wie pan w czym mógł by być problem Pozdrawiam
Sprawdzić pojemności kondensatorów elektrolitycznych - najpierw tych najmniejszej pojemności - od 1 do 100µF. Wymienić w przypadku spadku pojemności, najlepiej wszystkie na nowe.
Ja udałbym się na pobliski punkt selektywnej zbiórki odpadów. Dogadał się z kimś kto tam rządzi, zobaczył czy jest coś adekwatnego i kupił taki lub podobny odbiornik. Wchodząc na lokalny PSZOK na powitanie wkładałem kierownikowi dychę w łapę. Byłem wolny niczym inspektor z ministerstwa. Czasem aby zdobyć wypatrzonego atrakcyjnego grata, zanosiłem coś na wymianę. Stary monitor firmy DAEWOO, który nawet się nie włączał, okazał się tak atrakcyjny dla "opiekuna" graciarni, że wymienił mi go na wspaniały wentylator PREDOM METRIX W-252 i to z pocałowaniem ręki! :) Tak więc nawet jeśli nie od razu, to za którymś z pewnością się coś znajdzie. Tylko trzeba trochę kombinować. Oczywiście legalnie. Warto też zaglądać na lokalne portale ogłoszeniowe. Wybrać ofertę odbioru osobistego. Wprawdzie oszustów nie brakuje, ale tym nie należy się przejmować, gdyż oni "robią" biznes na sprzęcie znacznie większego kalibru. Na drewnianych radyjkach rasowi złodzieje nie bazują. No co by jeszcze... giełdy, sprzątanie u babci na strychu. Tego typu odbiorniki i pochodne, były produkowane tysiącami. Musi się coś znaleźć.
@@ARQ-TONTECH No dziękuję za odpowiedź, zjednej strony racja ale zbieranie kolejnych radyjek to nie o to chodzi, ale za to z nich mogą być ciekawe części np obudowa lub głośnik itd. Ja nie jestem typem zbieracza chociaż mnie do tego porównują, mocowanie tego można wydrukować na druku 3D, w szkole mamy drukarki się dogadać i na następny dzień wydrukują 3 takie elementy, nawet na chwilę można dać jakieś nakładki na potencjometry. Ładne radyjko w dobrym stanie, nawet żaróweczka oryginalna!
@@Skys2005 rozumiem. Ale niestety, aby sprawnie naprawić stary sprzęt, potrzebne są części z epoki. Mam na myśli elementy obudowy, wyposażenia. Trzeba na nie polować w miejscach o których wspomniałem. W zasadzie tylko portale ogłoszeniowe, aukcyjny i giełdy, mogą oferować nowe części ze starych zapasów. Inaczej trzeba zdobyć "dawcę", lub... no ale to już nie moja bajka - część wydrukować :) Powodzenia!
Witaj czym czyścisz panel przedni, chciałbym swoje radio tak wyczyścić. A do potencjometrów to jest jakiś specjalny płyn czy wystarczy wilgotna pałeczka?
Lekko rozciągać L4. Jeśli przy zestawie kondensatorów dla "Beskida" nie dało efektu, proszę spróbować w miejsce C10 zamiast 39pF wstawić pojemność 22pF i stroić jak na filmie. Odsyłam też do filmu o "Ślązaku" z 1976 roku, gdzie ma miejsce w/w zaszłość.
PRL sposób na życie najlepiej zapytać w lokalnym sklepie elektronicznym, każdy dobrze wyposażony powinien mieć kondensator ceramiczny o potrzebnej Ci pojemności. Ewentualnie poszukaj na złomie wszelakich płytek z elektroniką - często większość części można pozyskać z wylutu ;)
MAM pytanie do was. czym zakonserwować wnętrze obudowy?. Kruszy się sklejka wiórowa, stolarz poradził mi przesmarowanie tego wikolem. radioodbiornik Unitra Contessa
+ARQbyTontechUNITRA Dopadłem 3 dni temu Beskida w stanie jak nówka. Niestety Twój przepis nie zadziałał, więc pozwalę sobie zamieścić alternatywę, która zadziała: "To może jeszcze raz (wg "Radioelektronika" 5/2000, metoda trochę bardziej pracochłonna, ale najdokładniejsza): C1 zmienić na 12 pF, C3 usunąć, C5 zmienić na 15 pF, C10 zmienić na 39 pF, C15 zmienić na 12 pF, L3/L4 przerobić na 5 zwojów z odczepem po 4 zwojach od strony C14/C18. Dzięki przezwojeniu cewki heterodyny nie powinno już być problemu z pokryciem w paśmie 88-108 MHz. Cewka L1 to prosty i prymitywny filtr wejściowy i nie trzeba tam nic kręcić (i tak nie ma rdzenia). Poza tym tak najbardziej prawidłowo, dla nowego i szerszego zakresu powinny być wstawione trymery, by można było zestroić na współbieżność (cewkami dla 88 MHz, trymerami dla 108 MHz). Ale wystarczająco dobre efekty daje zestrojenie tylko L2 (poprzez ściskanie i rozciąganie) w środku zakresu (ok. 98 MHz) na najsilniejszy odbiór, oczywiście poprzedzić to osiągnięciem pokrycia poprzez ściskanie i rozciąganie L3/L4. Dziwne, że do L2 nie ma dojścia bez zdjęcia ścianki przedniej - przecież ściankę przednią zdejmuję się razem z całą płytką. Poza tym L2 nie trzeba wylutowywać itp, wystarczy dojść do niej od góry jakimś kawałkiem patyczka. Czy aby nie pomyliłeś cewki L2 z filtrem p.cz? Żadnych "miedzianych" filtrów 7x7 nie ruszaj, one nie podlegają regulacji podczas przestrajania" Źródło: forum elektroda.pl
Z całym szacunkiem, ale nie przesadzajmy z tą dokładnością w tak prostych radiach. Owszem, wszelkie prace należy wykonywać starannie, ale nie porwałbym się na w/w operację. Jestem zwolennikiem metod możliwie najprostszych i skutecznych. Odbiorniki które prezentuję, pracują wyśmienicie, bez najmniejszych problemów. Proszę zwrócić uwagę na położenie cewki L2 zarówno na schemacie, jak i w samym odbiorniku. Zdziwienie, że do cewki L2 dostęp jest tak utrudniony, że trzeba zdejmować przednią ściankę - co grozi rozwinięciem linki napędu strojenia, świadczy o nieznajomości konstrukcji odbiorników radiowych serii DMP-400. Proszę selektywnie podchodzić do publikacji, co pozwoli uniknąć błędów i nadmiaru pracy podczas napraw.
To akurat ktoś. :) Jest to po prostu dosłownie, zdanie w zdanie, skopiowany post z Eleketrody. :) Ja też wolę najprostsze sposoby, ale uwierz, że pomimo wszelkich starań Twój przepis nie zadziałał, ponieważ łapało od dołu pasmo od 90-90 paru MHz i koniec. Nijak nie byłem w stanie zmusić głowicy do zejścia niżej. Po zastosowaniu metody z Elektrody głowica momentalnie wskoczyła gdzie trzeba i dostrojenie heterodyny nie wiem czy mi minutę zajęło, ponieważ akurat głowica po wymianie kondensatorów i cewki ustawiła się bardzo blisko krańców pasma...
No dobrze! Brawo! :) Często powtarzam, że niekiedy trzeba opracować indywidualną metodę naprawy, dla konkretnego egzemplarza. Pokazałem to na przykładzie "Śnieżki" R-207. Bo między innymi na poszukiwaniu skutecznych metod napraw, polega cała zabawa. Poza tym świadczy o wiedzy i wysokich umiejętnościach.
Zgadza się, frajda ze zrobienia czegoś samodzielnie jest bezcenna. Jak wlutowałem te kondensatory i cewkę, i zobaczyłem, że radio "ożyło" i heterodyna nawet nie jest mocno odstrojona to się ucieszyłem jak małe dziecko z upragnionego prezentu... Już mam w planach wyhaczyć kolejnego staruszka Diory i ożywić, tylko muszę doposażyć sobie warsztat, bo teraz jest ciężko... Na pewno chcę sobie kupić miernik częstotliwości, bo przestrajanie heterodyny bez niego to dla mnie masochizm.. Myślę, że łatwiej będzie mi się nauczyć widząc gdzie heterodyna pracuje, bo wtedy będzie widział jak radio zachowuje się i jak pracuje heterodyna i wtedy dużo prościej będzie mi już po objawach wydedukować co trzeba zrobić..
Arq dzisiaj dostałem Kasprzaka STEREO. Potrzebuję do niego zembatki która nachodzi na wałek metalowego koła do którego jest m.in przyczepiony pasek i dwóch zembatek obok tej zembatki. Posiadasz to może? Bardzo by mi to pomogło.
Gdzie ty znajdujesz te wszystkie radia ja kocham Unitre w domu mam pełno a te płyny też by mi się przydały co czyscisz. Podziękował bym gdybyś odpowiedział na moje pytania.
Stara, dobra pasta lekkościerna Tempo świetnie nadaje się do polerowania elementów z tworzyw sztucznych i niemalowanych metalowych. Można również użyć pasty do zębów, takiej najzwyklejszej, nie żadne żelowe wynalazki - również ma delikatne właściwości ścierające.
Jak jest okazja, to zabieram, czasem coś kupię. Tego "beskida" kupiłem od takich chłopaków na giełdzie. Handlowali częściami komputerowymi i mieli właśnie to radio. Miałem nie kupować, bo mam już "Giewonta" i dwa "Ślązaki", ale odchodząc pomyślałem... pewnie zbierają kasę na telefon, albo co innego. Kupię od nich to radio. Po co ma się poniewierać. Odnowię je i tak też się stało. Teraz mam pełną rodzinę odbiorników DMP-400 :)
Witam, czy przyczyną że właśnie radio Beskid głośno szumi i nie ściąga w ogóle żadnych fal (chociaż coś tam chcę to radio ściągnąć, a nie może) może być że radio nie ma w ogóle masy?
Gdyby nie było masy, to by nie grało wcale. Choć może występować punktowy brak masy, urwana ścieżka, pęknięcie. Wprawdzie to rzadkość, ale pozostaje przelutować wszystkie podejrzane luty i tym samym upewnić się, że masa jest wszędzie gdzie być powinna.
Witam!!Kompleksowa naprawa odbiornika Beskid,cierppliwosc i rzetelnosc przynosi owoce,odbiornik ozyl!!film z pokazem okey!! Przydala by sie porzadna lutownica????
Dziękuję. Lutownica - poczciwa "Lutola". Wiem, że są lepsze, ale tą pracuje mi się najlepiej. "Lutolą" zaczynałem, uczyłem się... Nie zamienię na nic innego :)
@@ARQ-TONTECH !!Wiem ze kazdy przyzwyczaja sie do swego sprzetu!!!ale wczsniej czy pozniej trzeba bedzie ja wymienic!!pozatym dobry srodek do mycia kalafoni bylby mile widziany !!!!!!
Wszystkie części do przestrojenia brałem z własny zapasów, gromadzonych przez lata. Ostatnio dokupiłem na giełdzie garść różnych kondensatorów ceramicznych. Można je kupić też w internetowych sklepach elektronicznych. Kosztuje to grosze. Niestety linku nie podam, bo po pierwsze nie reklamuję ofert i usług, a poza tym nie kupuję takich części w internecie. Przesyłka droższa niż kondensatory. Lepiej poszukać sklepu elektronicznego, w najbliższej okolicy.
Tak, ale nie wszystkie "Giewonty", "Ślązaki" i "Beskidy" są takie same. Starsze egzemplarze "Ślązaków" mają drobne różnice w głowicy, mogą zawierać w swej konstrukcji układy hybrydowe URC, a w pierwszych seriach przewidziano układ scalony m.cz. w obudowie TO-3. Dla "Beskida" przeznaczony był nieco inny głośnik - inne oznaczenie. Tak więc odbiorniki te, nieco się różnią.
Mechaniczne części potencjometrów smaruję smarem precyzyjnym. Nie dotyczy to ślizgacza mającego kontakt z węglową ścieżką oporową i jej samej. Te można czyścić jedynie preparatem do konserwacji potencjometrów.
A jakie tam są? Ja miałem problem ze znalezieniem żarówek do zk246, takich na 22V, które mają dziwny trzonek, w końcu znalazłem na tej aukcji allegro.pl/zarowka-magnetofonu-szpulowego-unitra-22v-24v-i6524020356.html Czy to są takie.
Jeśli drewno nie jest miejscami odbarwione, wytarte itp., to wystarczy przecierać z kurzu lekko wilgotną szmatką. Do pielęgnacji, można używać kremu typu "fornit". Jeśli na obudowie widać jakieś plamy, rozjaśnienia lub ściemniałe miejsca, można obudowę odświeżyć odnawiaczem w płynie. Jest podobny do bejcy, ale daje się polerować, nadając połysk i przywracając głębię koloru. Po tym wystarczy już zwykłe wycieranie, ew. pielęgnacja kremem do mebli.
Jak zwykle pierwsza klasa! Patrząc na wymianę obudowy nasuwa mi się mój problem, który nurtuje mnie w odbiorniku Jubilat. W linku poniższym jest przedstawiony jeden z moich egzemplarzy ze strony MyVimu.pl ,ale nie jest on w swojej skórze. Problem jest tam opisany, a ja chciałbym wiedzieć co Pan o tym myśli? Oto link: myvimu.com/exhibit/54745419-radio-jubilat-dmt-401-diora Pozdrawiam.
Sądzę, że ktoś wymieniał obudowę. Najpewniej z powodu uszkodzenia, lub tego, że nie podobała się obudowa z tworzywa sztucznego. "Jubilaty" oprócz skrzynek drewnianych, były również montowane w kolorowe obudowy z plastiku. Czerwone, kremowe...
ARQbyTontechUNITRA. Przyznam szczerze że jest mi bardzo przykro z tego powodu bo osobiście chciałem Cię poznać ponieważ dla mnie jesteś mistrzem. Ale cóż przykro mi. Pozdrawiam
Słyszałem że ludzie z tak unikatowa pasją powinni się znajdować wzajemnie bo jest Nas mało. Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za to, że ciagne ten temat tak długo. Ale szanuje prywatność.
Dziękuję za wyrozumiałość. Nie umożliwiam zbytnio kontaktów poza oficjalnym kanałem, nie dlatego że nie chcę rozszerzać znajomości. Znaczne rozszerzenie kontaktów, zabrałoby mnóstwo czasu, którego na co dzień nie mam zbyt wiele i poprostu ktoś mógłby czuć się pominięty, bo nie wszystkim zdołałbym odpowiedzieć na listy i pytania. Poza tym nie mogę wybiórczo traktować swoich widzów i jednych zapraszać, a innych nie. Osobiście znają mnie tylko ci, którym okazjonalnie zostałem przedstawiony, np. na jakiejś wystawie sprzętu lub w podobnych okolicznościach. Być może będzie jeszcze okazja mnie poznać, porozmawiać. Nie wykluczam takich możliwości. Dzięki za miłe słowa. Głowa do góry! :)
ARQbyTontechUNITRA Wiesz ja po prostu jestem wielkim twoim fanem i ogromnym miłośnikiem Unitry. Jeżeli ma się jakiegoś idola to się chce go poznać nie zawsze jest to możliwe, ale wolę mieć takiego idola niż jakiego beznadziejnego celebryte. Dziękuję bardzo za słowa pocieszenia.
Nie zwykłem oficjalnie rozpisywać się w kwestii danych osobowych, dlatego oznajmię, że z roku fajnego :) Niczego poza tym nie zdradzę. Dodam, że na świecie i w Polsce, miało wówczas miejsce, wiele ciekawych i ważnych wydarzeń :) FSO zaprezentowała nowy polski samochód. Polak został papieżem. Uruchomiono produkcję elementów pierwszej polskiej wieży HiFi. TONSIL wyeksportował głośniki do Ameryki. Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos. Poraz pierwszy na świecie, kobieta i oczywiście Polka, opłynęła jachtem kulę ziemską. Zadebiutowała w Opolu Beata Kozidrak, z zespołem BAJM. Polskie Radio wyemitowało poraz pierwszy audycję "Cztery pory roku". Polska alpinistka Wanda Rutkiewicz, zdobyła Mount Everest. Firma INTEL przedstawiła 16 bitowy mikroprocesor typu 8086. SONY zaprezentowało osobisty odtwarzacz kasetowy "Walkman". Zakłady MERA-ELWRO zdobyły tytuł "Zakładu Przodującej Jakości". Na Dolnym Śląsku, rozpoczęto testy z nowym, podobnym w działaniu do obecnego RDS TA, systemem RADIO-INFO - komunikatów drogowych do odbiorników samochodowych. Zakłady UNITRA TELPOD wprowadziły pojemnościowo-rezystorowe hybrydowe układy scalone, a wraz z nimi, pojawił się nowy radioodbiornik "ŚLĄZAK". Miał premierę film "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" W OBR FSM "Bosmal" powstał nowy model "malucha" z silnikiem z przodu i przednim napędem. We Wrocławiu, urodził się 35 milionowy Polak, a właściwie Polka. Porucznik Borewicz, dostaje nowiutkiego Poloneza :)
Przykro mi, nie sprzedaję części. Nie prowadzę firmy, ani serwisu. To moje hobby. Nie ukrywam, że mam części, ale gromadziłem je wiele lat. Są mi potrzebne. Wprawdzie czasem pomagam dzieląc się po koleżeńsku, ale obecnie są z tym problemy. Przepisy dotyczące danych osobowych uległy zaostrzeniu i trudno wymieniać się adresami potrzebnymi do wysyłki. Skrzynka wiadomości prywatnych nie działa, w komentarzach lepiej nie podawać danych osobowych, a dać coś komuś, lub sprzedać nawet za symboliczną dychę też strach, bo urząd skarbowy czuwa. Dopóki system będzie utrudniał zwykłym ludziom życie, dopóty banalne kwestie będą jego absurdami. Na pocieszenie dodam, że "istostaty" są łatwe do kupienia. Polecam też gromadzenie części. Może na złomowisku za symboliczną sumę, sprzedadzą jakieś radyjko na części, albo coś jeszcze lepszego. Powodzenia! :)
No tak, rozumiem. Choć ja pierwszy raz wybrałem się na złomowisko za częściami, gdy miałem 11 lat :) Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dziś może być trudniej. Obecnie by coś takiego załatwić, trzeba być dorosłym, albo pod opieką rodzica, mieć pieniądze by zapłacić, zgodę kogoś z rodziny, podać dane osobowe i wyrazić zgodę na ich przetwarzanie. Ponadto pewnie trzeba by napisać oświadczenie, że nie zaśmieci się środowiska i że jest to nam naprawdę potrzebne. Doprawdy, współczuję Wam - obecnym nastolatkom. Za moich czasów nie było z tym żadnego problemu. Szło się na złom, wystarczyło się pokazać na portierni i można było grzebać ile się chciało. Pamiętam, że pierwszym razem przytargałem kilka płyt montażowych od telewizorów lampowych. Mam je do dziś! :) Innym razem spodobała mi się stara kuchenka. Wystarczyło przywieźć w zamian około 50 kg innego złomu, co też uczyniłem i na moim wózku wylądowała piękna kuchenka :D Bawiłem się nią na ogródku. Miałem bardzo wesołe dzieciństwo :)
Szmatka zwilżana wodą z delikatnym płynem do mycia naczyń. Czasem pomaga też... ślina :) Wiele razy zdarzało mi się po prostu napluć na silnie zabrudzone miejsce i czyściło jak złoto! :) Ślina ma dobre właściwości rozpuszczające tłuste zabrudzenia. Potem wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i jest OK!
We wnętrzu potencjometrów, szczególnie suwakowych i na dodatek w ten sposób zamotnowanych na płycie, zbiera się kurz, a w odbiornikach przenośnych, nawet piasek i inne zanieczyszczenia. Wpuszczenie jakiegokolwiek preparatu, nawet najlepszego, spowoduje zmieszanie się płynu z brudem i jeszcze większe zabrudzenie potencjometru, a nawet uszkodzenie. Dlatego warto potencjometr wyczyścić, a dopiero potem stosować preparaty regenerujące.
Czy w takim Beskidzie normalnym zjawiskiem jest to, że jak słucham jednego kanału to jak muzyka stopniowo cichnie w radiu to słyszę inne fale (zakłócenia)
Zakłócenia interferencyjne nie są normalne dla tego odbiornika. Prawdopodobnie masz w sąsiedztwie silną stację, nadającą na zbliżonej częstotliwości. Przy dużej czułości odbiornika i antenie o dużym zysku, obserwuję niekiedy podobne zjawisko ze stacją z Czech.
ARQbyTontechUNITRA Panie Arq bardzo serdecznie dziękuję za podanie wartości tego kondensatora po jego wymianie na C8 zakłócenia się skończyły. Pozdrawiam serdecznie
Piękne radio mam identyczne i niedługo się za nie wezmę mam pytanie czy mógłby pan mi wysłać na meila instrukcje krok po kroku jak je przestroić mój mail czarnobyltown@wp.pl z góry dziękuje i pozdrawiam
Na filmie powyżej, pokazałem kolejność przestrajania. Najpierw wskazałem kondensatory, które pracują w głowicy w standardzie OIRT i które podlegają wylutowaniu. Następnie wskazałem wlutowane już kondensatory o nowych wartościach, jeden w nowym miejscu, jak również miejsca, w których żadnego kondensatora nie wstawiłem. Wszystko dla nowego standardu CCIR. Na koniec dostrajanie głowicy, przez rozciąganie nawoju cewek L3 L4. Dostrajanie przeprowadza się przy włączonym odbiorniku. Wcześniej należy zorientować się, jaką stację można odbierać w okolicy 107MHz i w okolicy 88MHz. Dostrajać odbiornik tak, aby stację nadajacą np. na częstotliwości 106,7MHz, dobrze odbierać przy ustawieniu wskazówki skali na 73MHz. Reszta stacji atomatycznie powinna przyjąć właściwe miejsca, łącznie z nadającą na początku pasma. Np. program nadawany na częstotliwości 88,9MHz, powinien być dobrze odbierany przy położeniu wskazówki skali tuż przed częstotliwością 66MHz. Można też dostrajać na częstotliwość środkową - czyli stację nadającą na częstotliwości np. 98,8MHz, powinniśmy dobrze odbierać przy położeniu wskazówki na środku skali, czyli w miejscu w którym wskazówka przyjmuje pozycję na 70MHz. W razie pytań, proszę pisać. Powodzenia! :)
Można, ale tylko ze standardową wkładką typu piezo. Bez kłopotów można też podłączyć magnetofon, lub inne żródło sygnału analogowego, np. komputer, lub inne przenośne urządzenie, za pomocą kabla typu DIN + Jack.
Zmywamy spirytusem (alkoholem) w każdej postaci, najlepszy jest izopropanol, denaturat też nie zaszodzi itd. Nie powodują utleniania i zwarcia (ważne). Ja natomiast (JA!!!) olej wazelinowy (ten do maszyn do szycia) wkraplam do środka, jak na razie skutków negatywnych mojej autorskiej metody nie zauważyłem.
Przestroiłem zgodnie z Twoim filmem. Wszystko gra 🙂 tylko że u mnie uszkodzony był jeszcze układ ul1211 co objawiało się zaraz przy włączeniu odbiornika poprawnym głośnym graniem a sekundę później milkł. Wymieniłem ul, wyczyściłem potencjometry jak Ty i złożyłem do kupy. Dawniej każdy miał w domu takie radio, polskie radio w polskim domu. Stało na stole bądź na segmencie a teraz w szafie. Szkoda. A filmik oczywiscie na plus, jak zwykle.
Sądziłem, że dość dobrze pokazałem co należy zrobić. Być może będzie jeszcze okazja, pokazać dokładniej co i jak. Ale w sumie to dość proste. Proszę zwrócić uwagę na to co należy wylutować, jakie wartości wlutować i jak stroić. Tylko dwie cewki nawojowe.
@@ARQ-TONTECH A, przepraszam, rzeczywiście - tam się pojawiają podpisy przy wymienianych elementach, nie zauważyłem tego. Nie rozumiem jednak dalej o co chodzi z tym rozciąganiem cewki próbnikiem, to ma może coś wspólnego z tym strojeniem?
@@tomaszk2242 strojenie oscylatora i regulacja wzmocnienia, polega właśnie na rozciąganiu lub ściskaniu nawojów drutu stanowiącego cewkę. Wygląda to może śmiesznie, ale tak się stroi te radia i jest to zupełnie normalny element w technice radiowej. W zasadzie należałoby to robić jakimś plastikowym śrubokrętem, lub wykałaczką, ale moje doświadczenie pozwala mi na użycie zwykłego śrubśtaka.
ARQbyTontechUNITRA Ja kupiłem na giełdzie w super stanie tylko guzika potrzebowałem (dzięki wielkie) i ja dałem dyche :) Ale powiem Ci że i tak warto. Pamiętaj!! tych radii nigdy nie przybędzie!!!!! Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Umyć wszystko płynem - odtłuszczającym Fairy, w gorącej wodzie. Wysuszyć na parapecie balkonu, podczas upałów! Szkoda giąć tych blokad potencjometrów!!! Elektronikę można wodą myć, gotować, bez jednorazowego męczenia metalowych elementów - potencjometrów!!!
Takie radio jest warte jest 20zł, klient przynosi do przestrojenia, to ile mu powiedzieć za taką usługę?. 100 zł było by rozsądną ceną za nakład czasu(robociznę). Tylko klient powie; CZYŚ PAN ZGŁUPIAŁ! TE RADIO WARTE 20ZŁ, TO SE KUPIE 5 TAKICH
Na mnie to nie działa, ale ma jedną zaletę. W moim regionie nadaje na krańcach pasma. Nie muszę używać generatora podczas strojenia UKF na nowe pasmo. Zawsze "pojawi" się tam gdzie trzeba i łatwo dostroić częstotliwości względem skali. Przy tym ma najsilniejszy sygnał, co ułatwia ewentualną kalibrację wskaźników poziomu sygnału :D
Wszystkie kondensatory są oryginalne. Te importowane też. Niczego nie wymieniałem. Wkrótce pokażę odbiornik, w którym są np. kondensatory firmy "Century". Dzięki! :)
Dobrze,żę jest jeszcze ktoś kto naprawia te perły. Mi się zawsze podobał panel przedni ten dizajn z tamtych lat.
Jak zwykle kawał dobrej roboty ,a efekt końcowy genialny.
KOCHAM PANA FILMY !!! Pozdrawiam
Kocham te klimaty :D
Pięknie. Wiem że film stary, ale być może będzie u mnie biały Beskid. To chyba perełka.
Wspaniale! Bardzo fajnie jest mieć coś unikatowego, czego nie ma nikt inny.
@@ARQ-TONTECH Nie chcę zapeszać. Nie będę osamotniony, ale Białych było niezbyt dużo.
Ma Pan wspaniały kanał. Uwielbiam oglądać Pańskie filmy.
No jak zwykle piękny film i znów popularny ''Beskid'' cieszy ucho i oko :)
Ja też muszę w swoich ślązakopodobnych dokładniej przeczyścić potencjometry i przesmarować te suwadła.
Fajne I ciekawie pozdrawiam serdecznie &&&
Piękny odbiornik. Sam również posiadam Beskida ale chyba starszego - rocznik 1977. Udało mi się je kupić za 5zł :) I jedna rzecz którą zrobiłem po zakupie - psikłem w potencjometr głośności. Nie wiem jak twoje odbiera, bo moje slabo, po włączeniu "huknie" głośnością i po chwili się trochę troszkę się ścisza. Na razie wymieniłem go na mój piękny radiomagnetofon RB-3200, który codziennie budzi mnie do szkoły :) Naprawdę piękność. Teraz by trzeba go posadzić na jakiejś meblościance lub w pobliżu kominka i można zgłebiać tajemnicę dobrej muzyki :)
Takie ściszanie się, to przeważnie wina rozregulowanego potencjometru nastawnego R22, który ustala napięcie dla UL1211.
Piotr Piter Muszę spojrzeć ale na razie nie słucham radia, a jak słucham to swojej rozgłośni
+Unitra SSKD
Niekoniecznie... :) Ja miałem przypadek, że zaśniedział... :P Wyczyściłem go tylko kontaktem S i już było ok. :)
+Piotr Piter
Mogłeś spróbować go wyczyścić. W moim przypadku w Giewoncie okazało się, że po prostu zaśniedział i wyczyszczenie przywróciło jego nastawioną rezystancję...
Jak zawsze profesjonalnie, chapeau bas!
Panie ARQ Ostatnio na wystawce znalazłem takie samo z tarabanem. sądząc po przerubkach i po tym że nie miały obydwa obudów są po jednym właścicielu , no i mam z 2 problem bo powymieniałem kondensatory i jak przełącze na ukf to w głośniku po maksymalnym podgłośnieniu słychać przydzwięk sprawdziłem elektrolity są ok ,czy wie pan co morze być przyczyną?
Dziś kupiłem Beskida za 40zł do przestrojenia w stanie wizualnym idealnym. Właściciel twierdził że trzeba go przestroić bo odbiera tylko program I polskiego radia. Po podłączeniu radia i włożeniu kawałka kabla jako anteny beskid pięknie odbiera współczesne stacje. Pewnie już wcześniej był przestrojony. Beskid gra dużo lepiej niż Śnieżka czy Sudety, które też posiadam i klasycznie wygląda. Będzie stał w salonie na honorowym miejscu:)
Witaj Arkadiuszu. Filmik fantastyczny. Mój ulubiony :) Mnóstwo pracy włożyłeś - efekt jak zawsze super!!!
To prawda. Włożyłem sporo pracy w jego odnowienie.
Dzięki ogromne! :)
Witam super kocham pana filmy i jako człowieka tak bardzo. Chciałbym umieć naprawiać zabytkową elektronikę ale cos próbuje ostatnio wylutowałem. Wyłącznik do Taraban 2 i działa i w radiu Beskid uniterka miejsce na bezpiecznik i też działa skąd brać te wszystkie pontęciometry itp i skąd posiądz wiedze jak naprawiać bo moja kolekcja jest duza i się powiększa !-)) kocham wszystkich wszystko co używam na codzien to zabytki od dziecka kocham historię. I pana Boga pozdrawiam. I gratuluje panie areczku szkoda ze nie znam pana-((( i bardzo szkoda ogólnie i jeszcze mojego dziadzia ze strony mojej mamusi zginął w wypadku w 1997r a ja się urodziłem w1993 a mamusia mówi ze by mnie nauczył naprawiac elektonike zabytkową bo umiał-(((
Mogę potwierdzić przestrojenie--u mnie śmiga jak Marzenie tylko muszę jeszcze pokombinować z cewkami 😉
super film oczywiście łapka w górę.
Plomba wymiata jeszcze tak nie spotkałem zabezpieczenia gwarancyjnego. Potencjometry też swoje przeszły :)
Plastelina plomby jest oryginalna! :)
Witam, mam problem z takim samym radiem a mianowicie radio jest do przestrojenia ale na razie odbiera mi na falach długich Jedynkę i jak zmieniam położenie potencjometru barwy dźwięku to raz to działa a raz nie. I na razy tak jakby na ułamek sekundy cichnie albo jest głośniejsze. Potencjometry wyczyszczone preparatem do potencjometrów. I wymieniłem duże elektrolity bo były podejrzane ( tak pokazywał tester)Jakaś podpowiedź? Poza tym super filmy, można się dużo dowiedzieć. Jedno radio już odbiera na nowym paśmie dzięki Pana instrukcji z filmów.
Proszę jeszcze odpowiedzieć, czy to samo dzieje się podczas regulowania głośności i czy zjawisko występuje również podczas przełączania z zakresu fald długich na UKF i z powrotem?
Witam, udało mi się dojść do ładu. Problemem okazały się zimne luty na płytce bo była połamana. Udało się też przestroić ale jest jeden problem, raz gra bardzo ładnie a na drugi dzień gra tak jak by się rozstroiło, nie umiem tego dźwięku określić w każdym razie gra nie czysto. Jak wyjmę płytkę z obudowy to jest dobrze. Nie mam pomysłu co może być. Cewki nie są zabezpieczone woskiem z gąbką, może to być przez to? Z góry dziękuję za pomoc 😉
Fajny film, posiadam takiego samego którego 3 lata temu przestroiłem lecz ostatnio po włączeniu słychać jakiś pisk a w tle gra stacja radiowa, może wie pan w czym mógł by być problem
Pozdrawiam
Sprawdzić pojemności kondensatorów elektrolitycznych - najpierw tych najmniejszej pojemności - od 1 do 100µF. Wymienić w przypadku spadku pojemności, najlepiej wszystkie na nowe.
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
jak zawsze super wyszedł sprzęt
Niestety Mam ten OR brakuje mi mocowania na suwak, i kapturków na oba... Masz pomysł gdzie je znaleźć?
Ja udałbym się na pobliski punkt selektywnej zbiórki odpadów. Dogadał się z kimś kto tam rządzi, zobaczył czy jest coś adekwatnego i kupił taki lub podobny odbiornik. Wchodząc na lokalny PSZOK na powitanie wkładałem kierownikowi dychę w łapę. Byłem wolny niczym inspektor z ministerstwa. Czasem aby zdobyć wypatrzonego atrakcyjnego grata, zanosiłem coś na wymianę. Stary monitor firmy DAEWOO, który nawet się nie włączał, okazał się tak atrakcyjny dla "opiekuna" graciarni, że wymienił mi go na wspaniały wentylator PREDOM METRIX W-252 i to z pocałowaniem ręki! :)
Tak więc nawet jeśli nie od razu, to za którymś z pewnością się coś znajdzie. Tylko trzeba trochę kombinować. Oczywiście legalnie.
Warto też zaglądać na lokalne portale ogłoszeniowe. Wybrać ofertę odbioru osobistego. Wprawdzie oszustów nie brakuje, ale tym nie należy się przejmować, gdyż oni "robią" biznes na sprzęcie znacznie większego kalibru. Na drewnianych radyjkach rasowi złodzieje nie bazują. No co by jeszcze... giełdy, sprzątanie u babci na strychu. Tego typu odbiorniki i pochodne, były produkowane tysiącami. Musi się coś znaleźć.
@@ARQ-TONTECH No dziękuję za odpowiedź, zjednej strony racja ale zbieranie kolejnych radyjek to nie o to chodzi, ale za to z nich mogą być ciekawe części np obudowa lub głośnik itd. Ja nie jestem typem zbieracza chociaż mnie do tego porównują, mocowanie tego można wydrukować na druku 3D, w szkole mamy drukarki się dogadać i na następny dzień wydrukują 3 takie elementy, nawet na chwilę można dać jakieś nakładki na potencjometry. Ładne radyjko w dobrym stanie, nawet żaróweczka oryginalna!
@@Skys2005 rozumiem. Ale niestety, aby sprawnie naprawić stary sprzęt, potrzebne są części z epoki. Mam na myśli elementy obudowy, wyposażenia. Trzeba na nie polować w miejscach o których wspomniałem. W zasadzie tylko portale ogłoszeniowe, aukcyjny i giełdy, mogą oferować nowe części ze starych zapasów. Inaczej trzeba zdobyć "dawcę", lub... no ale to już nie moja bajka - część wydrukować :)
Powodzenia!
Dalej szuka Pan wyżymaczki do emaliowanego światowita? Bo mam i mogę się jej pozbyć. pozdrawiam
Witaj czym czyścisz panel przedni, chciałbym swoje radio tak wyczyścić. A do potencjometrów to jest jakiś specjalny płyn czy wystarczy wilgotna pałeczka?
Przestroilem odbiornik Alba. Układ elektryczny jak Beskid, Ślązak. Niestety nie mogę pokryć całego pasma. Jak sobie z tym poradzić
Lekko rozciągać L4. Jeśli przy zestawie kondensatorów dla "Beskida" nie dało efektu, proszę spróbować w miejsce C10 zamiast 39pF wstawić pojemność 22pF i stroić jak na filmie. Odsyłam też do filmu o "Ślązaku" z 1976 roku, gdzie ma miejsce w/w zaszłość.
Witam serdecznie. Panie Arq potrzebuje kondensatora ceramicznego 16pF. Skąd jest szansa na pozyskanie tego? Film jak zawsze super. pozdrawiam
PRL sposób na życie najlepiej zapytać w lokalnym sklepie elektronicznym, każdy dobrze wyposażony powinien mieć kondensator ceramiczny o potrzebnej Ci pojemności. Ewentualnie poszukaj na złomie wszelakich płytek z elektroniką - często większość części można pozyskać z wylutu ;)
Unitra 4 Life dziękuję za odpowiedź ale niestety w moim sklepie nie ma
MAM pytanie do was. czym zakonserwować wnętrze obudowy?. Kruszy się sklejka wiórowa, stolarz poradził mi przesmarowanie tego wikolem. radioodbiornik Unitra Contessa
Potwierdzam. Wikol wypełni ubytki, wsiąknie w szczeliny, a przede wszystkim zwiąże wióry, zapobiegając dalszemu ich wykruszaniu się.
@@ARQ-TONTECH dziękuję
Mam radio UNITRA Kasprzak RM 121 i po co jest w niej taka metalowa płytka na tylnej ścianie (przyklejona) ?
Ona nie jest do niczego podłączona
Ekranowanie. Płytka łączy się przez sprężynę kontaktową z masą płyty montażowej.
Jaki rodzaj pasty polerskiej uzywał pan do przeczyszczenia tabliczki skali i do gałki od potencjometru?
Lekkościerna pasta polerska do karoserii samochodowych.
Dziękuję ślicznie za odpowiedź
moja babcia miała te radio i mi je dała stoi w kuchni
Super sprawa!Jaki ten sprzęt był prosty w swojej budowie Gdzie kupiłeś ten malutki wychylowy kluczyk nasadowy
Nie kupiłem. Znalazłem w skrzynce narzędziowej jakieś 20 lat temu :)
+ARQbyTontechUNITRA
Dopadłem 3 dni temu Beskida w stanie jak nówka. Niestety Twój przepis nie zadziałał, więc pozwalę sobie zamieścić alternatywę, która zadziała:
"To może jeszcze raz (wg "Radioelektronika" 5/2000, metoda trochę bardziej pracochłonna, ale najdokładniejsza): C1 zmienić na 12 pF, C3 usunąć, C5 zmienić na 15 pF, C10 zmienić na 39 pF, C15 zmienić na 12 pF, L3/L4 przerobić na 5 zwojów z odczepem po 4 zwojach od strony C14/C18. Dzięki przezwojeniu cewki heterodyny nie powinno już być problemu z pokryciem w paśmie 88-108 MHz. Cewka L1 to prosty i prymitywny filtr wejściowy i nie trzeba tam nic kręcić (i tak nie ma rdzenia). Poza tym tak najbardziej prawidłowo, dla nowego i szerszego zakresu powinny być wstawione trymery, by można było zestroić na współbieżność (cewkami dla 88 MHz, trymerami dla 108 MHz). Ale wystarczająco dobre efekty daje zestrojenie tylko L2 (poprzez ściskanie i rozciąganie) w środku zakresu (ok. 98 MHz) na najsilniejszy odbiór, oczywiście poprzedzić to osiągnięciem pokrycia poprzez ściskanie i rozciąganie L3/L4.
Dziwne, że do L2 nie ma dojścia bez zdjęcia ścianki przedniej - przecież ściankę przednią zdejmuję się razem z całą płytką. Poza tym L2 nie trzeba wylutowywać itp, wystarczy dojść do niej od góry jakimś kawałkiem patyczka. Czy aby nie pomyliłeś cewki L2 z filtrem p.cz? Żadnych "miedzianych" filtrów 7x7 nie ruszaj, one nie podlegają regulacji podczas przestrajania"
Źródło: forum elektroda.pl
Z całym szacunkiem, ale nie przesadzajmy z tą dokładnością w tak prostych radiach. Owszem, wszelkie prace należy wykonywać starannie, ale nie porwałbym się na w/w operację. Jestem zwolennikiem metod możliwie najprostszych i skutecznych. Odbiorniki które prezentuję, pracują wyśmienicie, bez najmniejszych problemów.
Proszę zwrócić uwagę na położenie cewki L2 zarówno na schemacie, jak i w samym odbiorniku. Zdziwienie, że do cewki L2 dostęp jest tak utrudniony, że trzeba zdejmować przednią ściankę - co grozi rozwinięciem linki napędu strojenia, świadczy o nieznajomości konstrukcji odbiorników radiowych serii DMP-400. Proszę selektywnie podchodzić do publikacji, co pozwoli uniknąć błędów i nadmiaru pracy podczas napraw.
To akurat ktoś. :) Jest to po prostu dosłownie, zdanie w zdanie, skopiowany post z Eleketrody. :) Ja też wolę najprostsze sposoby, ale uwierz, że pomimo wszelkich starań Twój przepis nie zadziałał, ponieważ łapało od dołu pasmo od 90-90 paru MHz i koniec. Nijak nie byłem w stanie zmusić głowicy do zejścia niżej. Po zastosowaniu metody z Elektrody głowica momentalnie wskoczyła gdzie trzeba i dostrojenie heterodyny nie wiem czy mi minutę zajęło, ponieważ akurat głowica po wymianie kondensatorów i cewki ustawiła się bardzo blisko krańców pasma...
No dobrze! Brawo! :)
Często powtarzam, że niekiedy trzeba opracować indywidualną metodę naprawy, dla konkretnego egzemplarza. Pokazałem to na przykładzie "Śnieżki" R-207. Bo między innymi na poszukiwaniu skutecznych metod napraw, polega cała zabawa. Poza tym świadczy o wiedzy i wysokich umiejętnościach.
Zgadza się, frajda ze zrobienia czegoś samodzielnie jest bezcenna. Jak wlutowałem te kondensatory i cewkę, i zobaczyłem, że radio "ożyło" i heterodyna nawet nie jest mocno odstrojona to się ucieszyłem jak małe dziecko z upragnionego prezentu... Już mam w planach wyhaczyć kolejnego staruszka Diory i ożywić, tylko muszę doposażyć sobie warsztat, bo teraz jest ciężko... Na pewno chcę sobie kupić miernik częstotliwości, bo przestrajanie heterodyny bez niego to dla mnie masochizm.. Myślę, że łatwiej będzie mi się nauczyć widząc gdzie heterodyna pracuje, bo wtedy będzie widział jak radio zachowuje się i jak pracuje heterodyna i wtedy dużo prościej będzie mi już po objawach wydedukować co trzeba zrobić..
Arq dzisiaj dostałem Kasprzaka STEREO. Potrzebuję do niego zembatki która nachodzi na wałek metalowego koła do którego jest m.in przyczepiony pasek i dwóch zembatek obok tej zembatki. Posiadasz to może? Bardzo by mi to pomogło.
Ja posiadam sam odlewam
Arq czym najlepiej wyczyścić te aluminiowe guziki jeśli są tak zasyfiałe jak u ciebie przed remontem?
Ja wszystko czyszczę jedną pastą polerską do tworzyw. Delikatnie, jednocześnie bardzo skutecznie czyści i poleruje również aluminium.
Gdzie ty znajdujesz te wszystkie radia ja kocham Unitre w domu mam pełno a te płyny też by mi się przydały co czyscisz.
Podziękował bym gdybyś odpowiedział na moje pytania.
Stara, dobra pasta lekkościerna Tempo świetnie nadaje się do polerowania elementów z tworzyw sztucznych i niemalowanych metalowych. Można również użyć pasty do zębów, takiej najzwyklejszej, nie żadne żelowe wynalazki - również ma delikatne właściwości ścierające.
Jak jest okazja, to zabieram, czasem coś kupię. Tego "beskida" kupiłem od takich chłopaków na giełdzie. Handlowali częściami komputerowymi i mieli właśnie to radio. Miałem nie kupować, bo mam już "Giewonta" i dwa "Ślązaki", ale odchodząc pomyślałem... pewnie zbierają kasę na telefon, albo co innego. Kupię od nich to radio. Po co ma się poniewierać. Odnowię je i tak też się stało. Teraz mam pełną rodzinę odbiorników DMP-400 :)
Witam, czy przyczyną że właśnie radio Beskid głośno szumi i nie ściąga w ogóle żadnych fal (chociaż coś tam chcę to radio ściągnąć, a nie może) może być że radio nie ma w ogóle masy?
Gdyby nie było masy, to by nie grało wcale. Choć może występować punktowy brak masy, urwana ścieżka, pęknięcie. Wprawdzie to rzadkość, ale pozostaje przelutować wszystkie podejrzane luty i tym samym upewnić się, że masa jest wszędzie gdzie być powinna.
Witam!!Kompleksowa naprawa odbiornika Beskid,cierppliwosc i rzetelnosc przynosi owoce,odbiornik ozyl!!film z pokazem okey!! Przydala by sie porzadna lutownica????
Dziękuję.
Lutownica - poczciwa "Lutola". Wiem, że są lepsze, ale tą pracuje mi się najlepiej. "Lutolą" zaczynałem, uczyłem się... Nie zamienię na nic innego :)
@@ARQ-TONTECH !!Wiem ze kazdy przyzwyczaja sie do swego sprzetu!!!ale wczsniej czy pozniej trzeba bedzie ja wymienic!!pozatym dobry srodek do mycia kalafoni bylby mile widziany !!!!!!
Dasz nazwę lub link sklepu internetowego do zakupu rzeczy do przestroienia?
czyli co kupić i gdzie
Wszystkie części do przestrojenia brałem z własny zapasów, gromadzonych przez lata. Ostatnio dokupiłem na giełdzie garść różnych kondensatorów ceramicznych. Można je kupić też w internetowych sklepach elektronicznych. Kosztuje to grosze. Niestety linku nie podam, bo po pierwsze nie reklamuję ofert i usług, a poza tym nie kupuję takich części w internecie. Przesyłka droższa niż kondensatory. Lepiej poszukać sklepu elektronicznego, w najbliższej okolicy.
Dzięki. W Gliwicach kupię
Arq potrzebuje aluminiowy przycisk do tego Beskida bo u mnie go brak. Masz na stanie może?
Przycisku wyłącznika nie mam.
ARQbyTontechUNITRA Ja potrzebuje tego co się włącza fale długie
mam pytanie, za pomocą czego odczepiasz lutowane elementy
Chwytam palcami, lub szczypcami.
+ARQbyTontechUNITRA
Tak zastanawia mnie jedna rzecz... Beskid i Giewont to samo pod kątem elektroniki?
Tak, ale nie wszystkie "Giewonty", "Ślązaki" i "Beskidy" są takie same. Starsze egzemplarze "Ślązaków" mają drobne różnice w głowicy, mogą zawierać w swej konstrukcji układy hybrydowe URC, a w pierwszych seriach przewidziano układ scalony m.cz. w obudowie TO-3. Dla "Beskida" przeznaczony był nieco inny głośnik - inne oznaczenie. Tak więc odbiorniki te, nieco się różnią.
Aha, rozumiem.
jakim smarem smaruje Pan potencjometry? Pozdrawiam ;)
Mechaniczne części potencjometrów smaruję smarem precyzyjnym. Nie dotyczy to ślizgacza mającego kontakt z węglową ścieżką oporową i jej samej. Te można czyścić jedynie preparatem do konserwacji potencjometrów.
Mam takie pytanie dla pana,czy można kupić żarówki do magnetofonu zk 120t?
Tak. Można kupić, w internecie.
A czy zna pan jakieś strony na której są takie?
A jakie tam są? Ja miałem problem ze znalezieniem żarówek do zk246, takich na 22V, które mają dziwny trzonek, w końcu znalazłem na tej aukcji allegro.pl/zarowka-magnetofonu-szpulowego-unitra-22v-24v-i6524020356.html Czy to są takie.
Tak, ale w ZK-120T ma być żarówka na napięcie 7V.
Chodzi o koło zębate i zębnik który wymieniłeś w filmie Unitra Eltra Mechanika dowijania
Niestety, nie mam obecnie ani jednego kompletu. Mnie też by się przydał choć jeden. Ale na razie jest z tym problem.
ARQbyTontechUNITRA Sprawdzę u siebie w mieście w takim sklepiku co Pani ma części elektroniczne z PRL. Jak będzie to Ci powiem
PRL sposób na życie Mogę prosić o adres tego sklepu??
Arq czy miałbyś na zbyciu skrzynkę do radia Sudety?
Do "Sudetów" skrzynki nie mam na składzie.
ARQbyTontechUNITRA No to bardzo mi przykro. Pozdrawiam i jak będzie czegoś trzeba to pisz.
witam, czym konserwować drewniane obudowy?
Jeśli drewno nie jest miejscami odbarwione, wytarte itp., to wystarczy przecierać z kurzu lekko wilgotną szmatką. Do pielęgnacji, można używać kremu typu "fornit". Jeśli na obudowie widać jakieś plamy, rozjaśnienia lub ściemniałe miejsca, można obudowę odświeżyć odnawiaczem w płynie. Jest podobny do bejcy, ale daje się polerować, nadając połysk i przywracając głębię koloru. Po tym wystarczy już zwykłe wycieranie, ew. pielęgnacja kremem do mebli.
Jak zwykle pierwsza klasa!
Patrząc na wymianę obudowy nasuwa mi się mój problem, który nurtuje mnie w odbiorniku Jubilat. W linku poniższym jest przedstawiony jeden z moich egzemplarzy ze strony MyVimu.pl ,ale nie jest on w swojej skórze. Problem jest tam opisany, a ja chciałbym wiedzieć co Pan o tym myśli?
Oto link: myvimu.com/exhibit/54745419-radio-jubilat-dmt-401-diora
Pozdrawiam.
Sądzę, że ktoś wymieniał obudowę. Najpewniej z powodu uszkodzenia, lub tego, że nie podobała się obudowa z tworzywa sztucznego. "Jubilaty" oprócz skrzynek drewnianych, były również montowane w kolorowe obudowy z plastiku. Czerwone, kremowe...
Ile za przestrojenie,odnowienie,przrgląd Unitra Śnieżka?
Nie prowadzę serwisu. Trudno mi wyceniać tego typu naprawy. Zresztą nie robię tego co robię, dla pieniędzy.
Arq powiedz mi czy jest inna możliwość kontaktu niż You Tube?
Nie.
ARQbyTontechUNITRA. Przyznam szczerze że jest mi bardzo przykro z tego powodu bo osobiście chciałem Cię poznać ponieważ dla mnie jesteś mistrzem. Ale cóż przykro mi. Pozdrawiam
Słyszałem że ludzie z tak unikatowa pasją powinni się znajdować wzajemnie bo jest Nas mało. Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za to, że ciagne ten temat tak długo. Ale szanuje prywatność.
Dziękuję za wyrozumiałość. Nie umożliwiam zbytnio kontaktów poza oficjalnym kanałem, nie dlatego że nie chcę rozszerzać znajomości. Znaczne rozszerzenie kontaktów, zabrałoby mnóstwo czasu, którego na co dzień nie mam zbyt wiele i poprostu ktoś mógłby czuć się pominięty, bo nie wszystkim zdołałbym odpowiedzieć na listy i pytania. Poza tym nie mogę wybiórczo traktować swoich widzów i jednych zapraszać, a innych nie. Osobiście znają mnie tylko ci, którym okazjonalnie zostałem przedstawiony, np. na jakiejś wystawie sprzętu lub w podobnych okolicznościach. Być może będzie jeszcze okazja mnie poznać, porozmawiać. Nie wykluczam takich możliwości.
Dzięki za miłe słowa. Głowa do góry! :)
ARQbyTontechUNITRA Wiesz ja po prostu jestem wielkim twoim fanem i ogromnym miłośnikiem Unitry. Jeżeli ma się jakiegoś idola to się chce go poznać nie zawsze jest to możliwe, ale wolę mieć takiego idola niż jakiego beznadziejnego celebryte. Dziękuję bardzo za słowa pocieszenia.
On ma trafo głośnikowe ?
Nie. Nowoczesna konstrukcja zawierająca układy scalone, szczególnie w stopniu końcowym, nie wymaga transformatora głośnikowego.
Mam takie pytanie co do bezkida skąd pan wiedział co należy wymienić
Jak się zna budowę i zasadę działania urządzenia, to się wie :)
Czasem wystarczy, że spojrzę na schemat, a czasem muszę eksperymentować.
ARQbyTontechUNITRA dziękuję za wiadomość
ARQbyTontechUNITRA jeszcze takie małe pytanie bo jestem ciekawy czy jest to pasta polerska uniwersalna czy raczej nie . Ładnie to wyszło
Witam ktoś pomoże w przestrojeniu Beskida co mam wymienić za kondensatory na jakie itp
No przecież "kawa na ławę" z przestrajaniem "Beskida", jest "wyłożona" w tym filmie. Tylko trzeba cierpliwie obejrzeć do końca :)
Faktycznie dzięki za odpowiedź a co to za specyfik którym wyczyśćiłeś przedni panel i gałki od potencjometru strojeniowego?
Typowa pasta polerska do tworzyw sztucznych. Można się nią również posłużyć, do wypolerowania pokręteł. Powodzenia! :)
Dzięki wielkie
A takie pytanie co to za klucz ?
Skąd miałeś nowa obudowę?
Zbieram części od blisko 30 lat, więc wśród nich musiała się znaleźć i obudowa :)
ARQbyTontechUNITRA Kurde fajna sprawa. Pozdro
Czym polerujesz szybki w tych radiach?
Pasta polerska do plastiku.
Dzięki za odpowiedź
Panie Arq mam pytanie. Bo odbiornik jest z 1979 roku, a Pan z którego? Film jak zwykle świetny. Pozdrawiam
Nie zwykłem oficjalnie rozpisywać się w kwestii danych osobowych, dlatego oznajmię, że z roku fajnego :) Niczego poza tym nie zdradzę.
Dodam, że na świecie i w Polsce, miało wówczas miejsce, wiele ciekawych i ważnych wydarzeń :)
FSO zaprezentowała nowy polski samochód.
Polak został papieżem.
Uruchomiono produkcję elementów pierwszej polskiej wieży HiFi.
TONSIL wyeksportował głośniki do Ameryki.
Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos.
Poraz pierwszy na świecie, kobieta i oczywiście Polka, opłynęła jachtem kulę ziemską.
Zadebiutowała w Opolu Beata Kozidrak, z zespołem BAJM.
Polskie Radio wyemitowało poraz pierwszy audycję "Cztery pory roku".
Polska alpinistka Wanda Rutkiewicz, zdobyła Mount Everest.
Firma INTEL przedstawiła 16 bitowy mikroprocesor typu 8086.
SONY zaprezentowało osobisty odtwarzacz kasetowy "Walkman".
Zakłady MERA-ELWRO zdobyły tytuł "Zakładu Przodującej Jakości".
Na Dolnym Śląsku, rozpoczęto testy z nowym, podobnym w działaniu do obecnego RDS TA, systemem RADIO-INFO - komunikatów drogowych do odbiorników samochodowych.
Zakłady UNITRA TELPOD wprowadziły pojemnościowo-rezystorowe hybrydowe układy scalone, a wraz z nimi, pojawił się nowy radioodbiornik "ŚLĄZAK".
Miał premierę film "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?"
W OBR FSM "Bosmal" powstał nowy model "malucha" z silnikiem z przodu i przednim napędem.
We Wrocławiu, urodził się 35 milionowy Polak, a właściwie Polka.
Porucznik Borewicz, dostaje nowiutkiego Poloneza :)
ARQbyTontechUNITRA Haha podoba mi się podejście do tematu. Lubię i szanuję. Pozdrawiam serdecznie
Masz może sprzedać isostaty do tego radia bo moje zardzewiały :(
Przykro mi, nie sprzedaję części. Nie prowadzę firmy, ani serwisu. To moje hobby. Nie ukrywam, że mam części, ale gromadziłem je wiele lat. Są mi potrzebne. Wprawdzie czasem pomagam dzieląc się po koleżeńsku, ale obecnie są z tym problemy. Przepisy dotyczące danych osobowych uległy zaostrzeniu i trudno wymieniać się adresami potrzebnymi do wysyłki. Skrzynka wiadomości prywatnych nie działa, w komentarzach lepiej nie podawać danych osobowych, a dać coś komuś, lub sprzedać nawet za symboliczną dychę też strach, bo urząd skarbowy czuwa. Dopóki system będzie utrudniał zwykłym ludziom życie, dopóty banalne kwestie będą jego absurdami. Na pocieszenie dodam, że "istostaty" są łatwe do kupienia. Polecam też gromadzenie części. Może na złomowisku za symboliczną sumę, sprzedadzą jakieś radyjko na części, albo coś jeszcze lepszego.
Powodzenia! :)
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za odpowiedź. Niestety ja nie miałem możliwości gromadzenia części. Z powodu że mam 13 lat.
No tak, rozumiem. Choć ja pierwszy raz wybrałem się na złomowisko za częściami, gdy miałem 11 lat :) Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dziś może być trudniej. Obecnie by coś takiego załatwić, trzeba być dorosłym, albo pod opieką rodzica, mieć pieniądze by zapłacić, zgodę kogoś z rodziny, podać dane osobowe i wyrazić zgodę na ich przetwarzanie. Ponadto pewnie trzeba by napisać oświadczenie, że nie zaśmieci się środowiska i że jest to nam naprawdę potrzebne. Doprawdy, współczuję Wam - obecnym nastolatkom. Za moich czasów nie było z tym żadnego problemu. Szło się na złom, wystarczyło się pokazać na portierni i można było grzebać ile się chciało. Pamiętam, że pierwszym razem przytargałem kilka płyt montażowych od telewizorów lampowych. Mam je do dziś! :) Innym razem spodobała mi się stara kuchenka. Wystarczyło przywieźć w zamian około 50 kg innego złomu, co też uczyniłem i na moim wózku wylądowała piękna kuchenka :D Bawiłem się nią na ogródku. Miałem bardzo wesołe dzieciństwo :)
Czy to jest to radio, o którym mi pisałeś w mailu? Pięknie wyszło :D
Jakich środków używasz do czyszczenia?
Szmatka zwilżana wodą z delikatnym płynem do mycia naczyń. Czasem pomaga też... ślina :) Wiele razy zdarzało mi się po prostu napluć na silnie zabrudzone miejsce i czyściło jak złoto! :) Ślina ma dobre właściwości rozpuszczające tłuste zabrudzenia. Potem wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i jest OK!
Mam takiego samego beskida ale nie wiem czemu się nie włącza nie mam czasu go naprawić więc stoi
Czy nie lepiej bylo psiuknac sprejem do regeneracji potencjometrow zamiast wylutowywac i rozbierac i ponownie zlozyc i wlutowac ?
We wnętrzu potencjometrów, szczególnie suwakowych i na dodatek w ten sposób zamotnowanych na płycie, zbiera się kurz, a w odbiornikach przenośnych, nawet piasek i inne zanieczyszczenia. Wpuszczenie jakiegokolwiek preparatu, nawet najlepszego, spowoduje zmieszanie się płynu z brudem i jeszcze większe zabrudzenie potencjometru, a nawet uszkodzenie. Dlatego warto potencjometr wyczyścić, a dopiero potem stosować preparaty regenerujące.
ARQbyTontechUNITRA ok rozumiem duzo zdrowka zycze na co dzien
DZIS DOSTAŁEM takiego od sasiada
Czy w takim Beskidzie normalnym zjawiskiem jest to, że jak słucham jednego kanału to jak muzyka stopniowo cichnie w radiu to słyszę inne fale (zakłócenia)
Zakłócenia interferencyjne nie są normalne dla tego odbiornika. Prawdopodobnie masz w sąsiedztwie silną stację, nadającą na zbliżonej częstotliwości. Przy dużej czułości odbiornika i antenie o dużym zysku, obserwuję niekiedy podobne zjawisko ze stacją z Czech.
ARQbyTontechUNITRA Panie Arq bardzo serdecznie dziękuję za podanie wartości tego kondensatora po jego wymianie na C8 zakłócenia się skończyły. Pozdrawiam serdecznie
Mam pytanie. Czy jak pisze komentarze to mogę się zwracać do Pana na Ty?
Cieszę się, że mogłem pomóc.
Tak. Możesz.
Piękne radio mam identyczne i niedługo się za nie wezmę mam pytanie czy mógłby pan mi wysłać na meila instrukcje krok po kroku jak je przestroić mój mail czarnobyltown@wp.pl z góry dziękuje i pozdrawiam
Na filmie powyżej, pokazałem kolejność przestrajania. Najpierw wskazałem kondensatory, które pracują w głowicy w standardzie OIRT i które podlegają wylutowaniu. Następnie wskazałem wlutowane już kondensatory o nowych wartościach, jeden w nowym miejscu, jak również miejsca, w których żadnego kondensatora nie wstawiłem. Wszystko dla nowego standardu CCIR.
Na koniec dostrajanie głowicy, przez rozciąganie nawoju cewek L3 L4. Dostrajanie przeprowadza się przy włączonym odbiorniku. Wcześniej należy zorientować się, jaką stację można odbierać w okolicy 107MHz i w okolicy 88MHz. Dostrajać odbiornik tak, aby stację nadajacą np. na częstotliwości 106,7MHz, dobrze odbierać przy ustawieniu wskazówki skali na 73MHz. Reszta stacji atomatycznie powinna przyjąć właściwe miejsca, łącznie z nadającą na początku pasma. Np. program nadawany na częstotliwości 88,9MHz, powinien być dobrze odbierany przy położeniu wskazówki skali tuż przed częstotliwością 66MHz. Można też dostrajać na częstotliwość środkową - czyli stację nadającą na częstotliwości np. 98,8MHz, powinniśmy dobrze odbierać przy położeniu wskazówki na środku skali, czyli w miejscu w którym wskazówka przyjmuje pozycję na 70MHz. W razie pytań, proszę pisać. Powodzenia! :)
ARQbyTontechUNITRA dziękuje za odpowiedz mam jeszcze pytanie czy do tego radia można podłączyć gramofon
Można, ale tylko ze standardową wkładką typu piezo. Bez kłopotów można też podłączyć magnetofon, lub inne żródło sygnału analogowego, np. komputer, lub inne przenośne urządzenie, za pomocą kabla typu DIN + Jack.
Czym czyści Pan potencjometr?
Preparatem do konserwacji potencjometrów.
Kontakt PR?
Nie mam konkretnych preferencji. Właściwie może być dowolny preparat, byle do konserwacji potencjometrów.
Ok, dziękuję i Pozdrawiam
Zmywamy spirytusem (alkoholem) w każdej postaci, najlepszy jest izopropanol, denaturat też nie zaszodzi itd. Nie powodują utleniania i zwarcia (ważne). Ja natomiast (JA!!!) olej wazelinowy (ten do maszyn do szycia) wkraplam do środka, jak na razie skutków negatywnych mojej autorskiej metody nie zauważyłem.
Przestroiłem zgodnie z Twoim filmem. Wszystko gra 🙂 tylko że u mnie uszkodzony był jeszcze układ ul1211 co objawiało się zaraz przy włączeniu odbiornika poprawnym głośnym graniem a sekundę później milkł. Wymieniłem ul, wyczyściłem potencjometry jak Ty i złożyłem do kupy. Dawniej każdy miał w domu takie radio, polskie radio w polskim domu. Stało na stole bądź na segmencie a teraz w szafie. Szkoda. A filmik oczywiscie na plus, jak zwykle.
Z tego co pamiętam potencjometry w tym radiu to masakra
Miło papatrzeć, jak inni pracują, ale przydałby się jakiś komentarz, żebym sam mógł na podstawie tego filmu przestroić swojego Beskida. A tak...
Sądziłem, że dość dobrze pokazałem co należy zrobić. Być może będzie jeszcze okazja, pokazać dokładniej co i jak. Ale w sumie to dość proste. Proszę zwrócić uwagę na to co należy wylutować, jakie wartości wlutować i jak stroić. Tylko dwie cewki nawojowe.
@@ARQ-TONTECH A, przepraszam, rzeczywiście - tam się pojawiają podpisy przy wymienianych elementach, nie zauważyłem tego. Nie rozumiem jednak dalej o co chodzi z tym rozciąganiem cewki próbnikiem, to ma może coś wspólnego z tym strojeniem?
@@tomaszk2242 strojenie oscylatora i regulacja wzmocnienia, polega właśnie na rozciąganiu lub ściskaniu nawojów drutu stanowiącego cewkę. Wygląda to może śmiesznie, ale tak się stroi te radia i jest to zupełnie normalny element w technice radiowej. W zasadzie należałoby to robić jakimś plastikowym śrubokrętem, lub wykałaczką, ale moje doświadczenie pozwala mi na użycie zwykłego śrubśtaka.
Arq ile za niego dałeś?
Ojej, chyba ze dwie dychy :)
ARQbyTontechUNITRA Ja kupiłem na giełdzie w super stanie tylko guzika potrzebowałem (dzięki wielkie) i ja dałem dyche :) Ale powiem Ci że i tak warto. Pamiętaj!! tych radii nigdy nie przybędzie!!!!! Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Może Pan mi powiedzieć jaka jest wartość kondensatora C8? Dzieki. Pozdrawiam
6,8pF
ARQbyTontechUNITRA Chodzi mi o ten gdzie jest oznaczenie C8 to ten z niebieską górą
On jest obok kondensatora niebieskiego C15, rurkowego 39 pf. Jak Pan weźmie ramkę radia do przodu to z tej perspektywy
Tak, C8 powinien mieć wartość 6,8pF.
Tak, tam jest C8, który powinien mieć wartość 6,8pF.
Umyć wszystko płynem - odtłuszczającym Fairy, w gorącej wodzie.
Wysuszyć na parapecie balkonu, podczas upałów!
Szkoda giąć tych blokad potencjometrów!!!
Elektronikę można wodą myć, gotować, bez jednorazowego męczenia metalowych elementów - potencjometrów!!!
mam taki sam w domu :)
Powinieneś się tym zawodowo zajmować, poważnie ;)
mmm... marzenie :)
Takie radio jest warte jest 20zł, klient przynosi do przestrojenia, to ile mu powiedzieć za taką usługę?. 100 zł było by rozsądną ceną za nakład czasu(robociznę). Tylko klient powie; CZYŚ PAN ZGŁUPIAŁ! TE RADIO WARTE 20ZŁ, TO SE KUPIE 5 TAKICH
mi wczoraj wieża UNITRA diora spadła strasznie płakałem niechcący zwalilem i do wyrzucenia
Muzyka Retro Można było naprawić...
Radio Maryja działa Rydzyk moze klamac ;)
Na mnie to nie działa, ale ma jedną zaletę. W moim regionie nadaje na krańcach pasma. Nie muszę używać generatora podczas strojenia UKF na nowe pasmo. Zawsze "pojawi" się tam gdzie trzeba i łatwo dostroić częstotliwości względem skali. Przy tym ma najsilniejszy sygnał, co ułatwia ewentualną kalibrację wskaźników poziomu sygnału :D
To prawda silny sygnal jest bo jak w aucie wykrece antene to tylko to slysze. Ale przynajmniej jest jak to wykorzystać do pracy. Pozdrawiam
łał
jeden mały minusik za kondensator nieoryginalny ;)
Wszystkie kondensatory są oryginalne. Te importowane też. Niczego nie wymieniałem.
Wkrótce pokażę odbiornik, w którym są np. kondensatory firmy "Century". Dzięki! :)
oki super