Spektakularna renowacja - prezentuje sie "folderowo" . Zabrakło tylko słynnego , można juz śmiało powiedzieć: kultowego głosu😊. Rozumiem , że to eksperyment na ..... widzach😊 ( no bo chyba nie chrypka) Pozdraiwiam
Z zewnątrz to bardzo ładne radio! Fajna funkcja z tą skalą liczbową. Na mojej półce leży Taraban. W pełni sprawny. Nawet na dzisiejsze czasy te radia dają bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Szkoda tylko, że w Polsce jest bardzo mało stacji, które faktycznie warto słuchać
Ło Panie! Szanuję nie tylko za kolejny, rewelacyjny film, ale również za doskonały remont 😎 Aż mi się łezka w oku zakręciła, gdy przypomniałem sobie, że wyrzuciłem moją starą, zepsutą Diorę do śmietnika...
Sam prezes technics podobno kazał zniszczyć zakład, bał się konkurencji 😂 6:02 w lewej górnej części widać jaka do była jakość- układ scalony wmontowany pod kątem 45 stopnii 😂
Ah to! Zupełnie nie zwróciłem na to uwagi! :) Wszystko przez pośpiech monterki. Wiadomo "kobieta tak szybko nie myśli" i wkładała jak leci, byle było. Po przejściu nad falą lutowniczą, po zmontowaniu i sprawdzeniu odbiornika pod kątem niedolutowań, przerywania dźwięku i innych takich, tuż przed zapakowaniem zadecydowano czysto po polsku: "działa to działa, puszczaj dalej!" :) Poza tym to tak marginalny przypadek, że nie warto się tym przejmować. Działa to działa. Przeszło jak widać wiele i nic się przez to nie stało. W końcu to zwykłe... Choć może w takiej sytuacji, wręcz niezwykłe radio. Dzięki!
Istnieją eksportowe wersje "SUDETÓW" pod nazwą "elta 3210", czy "Palladium" z wysokim UKF i adekwatną skalą, ale bez zakresów KR. Oryginalne skale w odbiornikach nie przeszkadzają mi zbytnio. Zapamiętuję położenie stacji wg istniejącej skali.
Pierwsze ujęcie i miałem wrażenie że nic się z tym zrobić nie da. Później uświadomiłem sobie gdzie to radio się znalazło. Musiało być dobrze. Te trzaski i jęki plastików całkiem zabawne zamiast podkładu. Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia życzę.
W te wakacje udało mi się naprawić brązową wersję tego radioodbiornika. Naprawa sprowadziła się do wymiany wadliwego ul 1211 i przestrojenia głowicy na nowy zakres.
Uwielbiam design "Sudetów", naprawdę piękne radio i do dzisiaj wyglądające dość nowocześnie, pomimo upływu ponad 35 lat. Szkoda, że w śnieżkopodobnych zrezygnowano z regulacji barwy tonu i z możliwości odtwarzania z magnetofonu (można tylko nagrywać).
Zrezygnowano bo "Śnieżka" i jej mutacja - "SUDETY", z założenia są tanimi odbiornikami kuchenno-biurowymi. Za to mają rozszerzony zakres fal krótkich, czego nie posiadają nawet większe odbiorniki. Cecha ta, jak i mapka świata na skali, mają sugerować, że "SUDETY" są odbiornikiem globalnym 🙂 Był jednak wybór. Kto chciał radio wyższej klasy, mógł nabyć "Tarabana 3" który w/w cechy posiadał.
Sudety miała moja babcia od nowości, większość życia stało, bo nie było przestrojone. Potem zostało oddane komuś i przepadło bez wieści. Kupiłem po latach takie samo, tylko jeszcze pod logiem Unitry. Obydwa egzemplarze brązowe. Moje jest w pięknym stanie, też wygląda na wręcz nieużywane, też ma stary zakres UKF. Nie przestrajałem go. To taka typowa pamiątka i obraz ładnego wzornictwa mimo niskiego segmentu, w jakim był pozycjonowany ten produkt. Białe miałem okazję kupić dwa razy. Za pierwszym razem zrezygnowałem, a za drugim sprzedający chciał zbyt wysokiej ceny, w skutek czego woził je tak długo, aż potrzaskał przednią pleksę. Szkoda, bo byłby komplet do białego MK232P, którego swego czasu posiadałem. Obecnie mam brązowe Sudety, ale nie mam brązowego MK232P.
Dobra renowacja! Osobiście wolę skrzynki z zaokrąglonymi krawędziami. Są bardziej odporne na wilgoć. Z tymi standardowymi, zawsze jest problem z ich łączeniami przy krawędziach...
Aż trudno uwierzyć, że takie konstrukcje powstawały jeszcze w latach 90-tych, po zlikwidowaniu zrzeszenia i otwarciu kraju na plastikowe badziewie z krajów dalekiego wschodu.
Serwus Towarzyszu! Ciekaw mnie Wasza reakcja na reaktywację marki “Unitra.” Czy mieliście okazję posłuchać tego sprzętu? A jeśli chodzi o Sudety to po renowacji prezentują się równie pięknie jak nasze góry.
O! Miły gość, jak zawsze 🙂 Niestety nie miałem jeszcze przyjemności odsłuchu nowego sprzętu. Wystarcza nam ten stary, wyprodukowany za generała 😀 Dziękuję za jak zawsze wysoką ocenę mojej pracy.
"Diorowcy" od lat mieli ambicje uniezależniać się od centrali. Czego wielokrotnie dali dowód. Kolejna okazja nadarzyła się, gdy zjednoczenie zaczęło przekształcać się w zrzeszenie. Zrzeszenie było dobrowolne, toteż "DIORA" miała pewną swobodę. Ponadto 23 października 1987 roku, pojawiło się szereg nowych ustaw, zmieniających funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw państwowych. Pojawiła się możliwość przekształcania niektórych zakładów w spółki, co wiązało się z oficjalną likwidacją dotychczasowego podmiotu - nazwy, statusu i powstania nowego. W 1989 roku, "DIORA" była już pierwszą w PRL spółką akcyjną.
Dzierżoniowski klocek z rana jak śmietana. Panie ARQ, ja trochę z innej beczki. Chodzi za mną utwór z pierwszej połowy Pana filmu o podmianie uchwytu w magnetofonie M2405S z plastikowego na metalowy. Czy mogę liczyć na tytuł piosenki, bo tego filmu już nie ma publicznie dostęnego?
A ja wciąż cierpliwie czekam na kolejny odcinek "Zakresu specjalnego"... zdaje się że Sudety nie posiadają takowego. Może trzeba dołożyć jakieś tajemniczy filtr do głowicy UKF?
Do "Zakresu specjalnego" z pewnością zostanie użyty odbiornik, który takowy posiada. Kolejka filmów do przygotowania jest długa, ale obiecuję przyspieszyć termin pojawienia się nowego słuchowiska. Postaram się do świąt, aby było czego posłuchać :)
mój wujek ma białe sudety leżące w garażu nie używane od lat, może uda mi się je zdobyć i o nie zadbać bo szkoda żeby tak leżały, z pszoku kiedyś przytargałem tarabana 3 w kiepskim stanie tzn obudowa rozleciała się jak go tylko chciałem podnieść a na dodatek głośnik ma od wody rozwaloną membranę ale jak sie okazuje elektrycznie jest sprawny tylko nie odbiera nic na ukf jak i na długich ale to będę miał chwile to się nim zajmę bo miał posłużyć na części ale jest kompletny elektronicznie
@@wiesawc1570 no nie znam się na tym za bardzo więc kiepsko to widzę ale dzięki za dobre słowo. Z resztą moja sympatia do tego radia jest zupełnie iriacionalna... ani to jakoś nie gra niewiadomo jak, ani to ładne przesadnie nie jest. Ale się uparłem i zaczynam docenia stary polski sprzęt. Był jaki był ale był. Z resztą pierwszą gitarę elektryczną podłączałem do amplitunera Tosca w sypialni rodziców :-)
Ostatnio kilku widzów wyraziło pewnego rodzaju życzenie, aby pojawiały się prezentacje bez muzyki. Lubią w pełni słyszeć dźwięki tego co się robi. Rzeczywiście, to również może być ciekawe. Stąd trochę eksperymentalna wersja filmu 🙂
A na UKFie to masz więcej jak kilkanaście stacji? Przypominam że CCIR ma tylko 21 częstotliwości 87,5-108MHz. Więc to pasmo nie jest z gumy. I tak już jest zapchane pod korek. Głupotą była rezygnacja przed laty z pasma OIRT 65,5 - 75MHz. Mogli wówczas połączyć te pasma i dzisiaj nie byłoby takiego tłoku na UKFie, i miejsce dla kolejnych rozgłośni.
Dziwne, że mój komentarz jest subtelne ukryty przez YT, czyli jak jestem tu zalogowany to widać, a gdy włączyłem YT na innym urządzeniu, gdzie nie jestem zalogowany to już był niewidoczny
Dziwne. Ale ostatnio też miałem problem z włączeniem komentarzy do filmu, który przez "samoczynne" ich wyłączanie niestety musiał zostać wycofany. Nie będę wnikał co o tym decyduje. Po prostu należy brać system takim jaki jest.
Taki bajer tamtych czasów. Pomaga szybciej odnaleźć ulubione stacje. Po warunkiem, że siłą przyzwyczajenia, zapamiętamy pod którą cyfrą na lewo bądź prawo, kryją się owe stacje. Takie rozwiązanie może być przydatne szczególnie teraz, gdzie po przestrojeniu, nowy zakres 88-108MHz, mija się z obecnym na skali.
Można się przyzwyczaić. Zwykłe śruby szczególnie te na płaski śrubokręt, na pewno byłyby wygodniejsze w serwisie, ale wbrew pozorom nie byłyby dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę szybki montaż na taśmie produkcyjnej. Śruby sześciokątne wkręca się sprawniej, bo kluczem nasadowym.
Spektakularna renowacja - prezentuje sie "folderowo" . Zabrakło tylko słynnego , można juz śmiało powiedzieć: kultowego głosu😊. Rozumiem , że to eksperyment na ..... widzach😊 ( no bo chyba nie chrypka)
Pozdraiwiam
Mały eksperyment 🙂
Wkrótce kolejny. Kulinarny 😀
Z zewnątrz to bardzo ładne radio! Fajna funkcja z tą skalą liczbową. Na mojej półce leży Taraban. W pełni sprawny. Nawet na dzisiejsze czasy te radia dają bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Szkoda tylko, że w Polsce jest bardzo mało stacji, które faktycznie warto słuchać
Teraz zwróciłem uwagę na tą skalę liczbową. Muszę sobie sprawić też te Sudety. Na razie mam tylko Śnieżkę i Tarabana.
Były skale liczbowe i literowe. Ja mam literową
Witam serdecznie z rana. Pozdrawiam twórcę kanału.
Bardzo kluje uwage mimo braku glosu. Podoba mi sie ten nowy styl stosowany tu i tam.
Ło Panie! Szanuję nie tylko za kolejny, rewelacyjny film, ale również za doskonały remont 😎
Aż mi się łezka w oku zakręciła, gdy przypomniałem sobie, że wyrzuciłem moją starą, zepsutą Diorę do śmietnika...
Dobrze że jest taki kanał na RUclips gdzie jest możliwość prezentowania Polskiej elektroniki zniszczonej po 1989 roku.Pozdrowienia dla autora.
Sam prezes technics podobno kazał zniszczyć zakład, bał się konkurencji 😂 6:02 w lewej górnej części widać jaka do była jakość- układ scalony wmontowany pod kątem 45 stopnii 😂
Ah to! Zupełnie nie zwróciłem na to uwagi! :)
Wszystko przez pośpiech monterki. Wiadomo "kobieta tak szybko nie myśli" i wkładała jak leci, byle było. Po przejściu nad falą lutowniczą, po zmontowaniu i sprawdzeniu odbiornika pod kątem niedolutowań, przerywania dźwięku i innych takich, tuż przed zapakowaniem zadecydowano czysto po polsku: "działa to działa, puszczaj dalej!" :)
Poza tym to tak marginalny przypadek, że nie warto się tym przejmować. Działa to działa. Przeszło jak widać wiele i nic się przez to nie stało. W końcu to zwykłe... Choć może w takiej sytuacji, wręcz niezwykłe radio. Dzięki!
Prawdziwy odbiornik klasy robotniczej, spotykany najczęściej w hotelach robotniczych.
Świetna robota. Coś niesamowitego
Piękne radio i film w starym stylu bez słów.
No, bo niektórzy wolą bez ilustracji muzycznej. Dzięki!
@@ARQ-TONTECH
Tylko proszę nie zamilknij na zawsze. Masz lektorski głos, miło ogląda się naprawy w twoim wykonaniu, słucha się tak samo przyjemnie.
Z pewnością lektorka będzie. Przegląd prasy i Wiadomości Telekomunikacyjne już w przygotowaniu 🙂
Uwielbiam ten radioodbiornik❤ świetny materiał,
Pozdrawiam
Aż miło spojrzeć na prawidłowo ożywionego staruszka.
Bardzo mi sie podoba to co Pan nagrywa :)
Sudety są najładniejszym klockiem z Diory. Także bliźniacza mniejsza Śnieżka. Można było jeszcze wymienić skalę na tą z wysokim UKF.
Istnieją eksportowe wersje "SUDETÓW" pod nazwą "elta 3210", czy "Palladium" z wysokim UKF i adekwatną skalą, ale bez zakresów KR. Oryginalne skale w odbiornikach nie przeszkadzają mi zbytnio. Zapamiętuję położenie stacji wg istniejącej skali.
Pierwsze ujęcie i miałem wrażenie że nic się z tym zrobić nie da. Później uświadomiłem sobie gdzie to radio się znalazło.
Musiało być dobrze. Te trzaski i jęki plastików całkiem zabawne zamiast podkładu.
Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia życzę.
👍super robota 👍
Bardzo lubię ten rodzaj filmów bo ich klimat jest niepowtarzalny, radyjko świetnie odrestaurowane czekam na kulinaria, pozdrawiam.
majster piękna robota jak zwykle
Bardzo dobrze że zostało uratowane renowacja pierwsza klasa. Miło popatrzeć. Pozdrawiam
W te wakacje udało mi się naprawić brązową wersję tego radioodbiornika. Naprawa sprowadziła się do wymiany wadliwego ul 1211 i przestrojenia głowicy na nowy zakres.
Super robisz fajna robotę w ożywieniu radia do słuchania muzyki
Uwielbiam design "Sudetów", naprawdę piękne radio i do dzisiaj wyglądające dość nowocześnie, pomimo upływu ponad 35 lat. Szkoda, że w śnieżkopodobnych zrezygnowano z regulacji barwy tonu i z możliwości odtwarzania z magnetofonu (można tylko nagrywać).
Zrezygnowano bo "Śnieżka" i jej mutacja - "SUDETY", z założenia są tanimi odbiornikami kuchenno-biurowymi. Za to mają rozszerzony zakres fal krótkich, czego nie posiadają nawet większe odbiorniki. Cecha ta, jak i mapka świata na skali, mają sugerować, że "SUDETY" są odbiornikiem globalnym 🙂
Był jednak wybór. Kto chciał radio wyższej klasy, mógł nabyć "Tarabana 3" który w/w cechy posiadał.
Bardzo ładnie wyszło. Pozdro
Sudety miała moja babcia od nowości, większość życia stało, bo nie było przestrojone. Potem zostało oddane komuś i przepadło bez wieści. Kupiłem po latach takie samo, tylko jeszcze pod logiem Unitry. Obydwa egzemplarze brązowe. Moje jest w pięknym stanie, też wygląda na wręcz nieużywane, też ma stary zakres UKF. Nie przestrajałem go. To taka typowa pamiątka i obraz ładnego wzornictwa mimo niskiego segmentu, w jakim był pozycjonowany ten produkt.
Białe miałem okazję kupić dwa razy. Za pierwszym razem zrezygnowałem, a za drugim sprzedający chciał zbyt wysokiej ceny, w skutek czego woził je tak długo, aż potrzaskał przednią pleksę. Szkoda, bo byłby komplet do białego MK232P, którego swego czasu posiadałem. Obecnie mam brązowe Sudety, ale nie mam brązowego MK232P.
Moje Sudety ciągle czekają mają stopione gniazda żarówek czarne i brązowe 😐 Pięknie wyszło 😀 Pozdrawiam 🌞
Dobra renowacja! Osobiście wolę skrzynki z zaokrąglonymi krawędziami. Są bardziej odporne na wilgoć. Z tymi standardowymi, zawsze jest problem z ich łączeniami przy krawędziach...
To prawda. Poza tym ładniej spaja się z zaokrągleniami panela.
Film w starym niegadanym stylu. Super robota. Mam Sudety, ale z uszkodzonym filtrem w którym łączą się wszystkie zakresy i niestety radio jest głuche.
Mam takie Sudety tylko brązowe i w innej obudowie 😀
Piękna robota!! Co to za dokładne mleczko, którym polerował Pan pokrętło?
Nie powinienem reklamować w sposób konkretny marek i firm. Chętnie zdradzę jednak, że użyłem typowego mleczka do mycia garnków i kuchenek 🙂
Aż trudno uwierzyć, że takie konstrukcje powstawały jeszcze w latach 90-tych, po zlikwidowaniu zrzeszenia i otwarciu kraju na plastikowe badziewie z krajów dalekiego wschodu.
Serwus Towarzyszu! Ciekaw mnie Wasza reakcja na reaktywację marki “Unitra.” Czy mieliście okazję posłuchać tego sprzętu? A jeśli chodzi o Sudety to po renowacji prezentują się równie pięknie jak nasze góry.
O! Miły gość, jak zawsze 🙂
Niestety nie miałem jeszcze przyjemności odsłuchu nowego sprzętu. Wystarcza nam ten stary, wyprodukowany za generała 😀
Dziękuję za jak zawsze wysoką ocenę mojej pracy.
Myślałem że nowe logo Diory pojawiło się już po rozpadzie Unitry. Po 89 roku.
"Diorowcy" od lat mieli ambicje uniezależniać się od centrali. Czego wielokrotnie dali dowód. Kolejna okazja nadarzyła się, gdy zjednoczenie zaczęło przekształcać się w zrzeszenie. Zrzeszenie było dobrowolne, toteż "DIORA" miała pewną swobodę.
Ponadto 23 października 1987 roku, pojawiło się szereg nowych ustaw, zmieniających funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw państwowych. Pojawiła się możliwość przekształcania niektórych zakładów w spółki, co wiązało się z oficjalną likwidacją dotychczasowego podmiotu - nazwy, statusu i powstania nowego. W 1989 roku, "DIORA" była już pierwszą w PRL spółką akcyjną.
Dzierżoniowski klocek z rana jak śmietana.
Panie ARQ, ja trochę z innej beczki. Chodzi za mną utwór z pierwszej połowy Pana filmu o podmianie uchwytu w magnetofonie M2405S z plastikowego na metalowy. Czy mogę liczyć na tytuł piosenki, bo tego filmu już nie ma publicznie dostęnego?
Sprawdzę co to tam było.
A ja wciąż cierpliwie czekam na kolejny odcinek "Zakresu specjalnego"... zdaje się że Sudety nie posiadają takowego. Może trzeba dołożyć jakieś tajemniczy filtr do głowicy UKF?
Do "Zakresu specjalnego" z pewnością zostanie użyty odbiornik, który takowy posiada.
Kolejka filmów do przygotowania jest długa, ale obiecuję przyspieszyć termin pojawienia się nowego słuchowiska. Postaram się do świąt, aby było czego posłuchać :)
Wyrazy szacunku za uratowanie i dopieszczenie świetnego sprzętu z duszą.
mój wujek ma białe sudety leżące w garażu nie używane od lat, może uda mi się je zdobyć i o nie zadbać bo szkoda żeby tak leżały, z pszoku kiedyś przytargałem tarabana 3 w kiepskim stanie tzn obudowa rozleciała się jak go tylko chciałem podnieść a na dodatek głośnik ma od wody rozwaloną membranę ale jak sie okazuje elektrycznie jest sprawny tylko nie odbiera nic na ukf jak i na długich ale to będę miał chwile to się nim zajmę bo miał posłużyć na części ale jest kompletny elektronicznie
A ja napiszę tak, ile ja takich radyjek uratowałem tylko jak zobaczę naprawiam i przestrajam za darmo, pozdrawiam.
A ja próbuję po latach uratować Giewonta od znajomej. Jak dobrze pójdzie to może jednego uratuję 😂 ale narazie to kiepsko idzie...
@@profaner667 Na spokojnie uzdrowisz 🤗
@@wiesawc1570 no nie znam się na tym za bardzo więc kiepsko to widzę ale dzięki za dobre słowo. Z resztą moja sympatia do tego radia jest zupełnie iriacionalna... ani to jakoś nie gra niewiadomo jak, ani to ładne przesadnie nie jest. Ale się uparłem i zaczynam docenia stary polski sprzęt. Był jaki był ale był. Z resztą pierwszą gitarę elektryczną podłączałem do amplitunera Tosca w sypialni rodziców :-)
Co tak dzisiaj bez komentarza? Piękny sprzęt.
Ostatnio kilku widzów wyraziło pewnego rodzaju życzenie, aby pojawiały się prezentacje bez muzyki. Lubią w pełni słyszeć dźwięki tego co się robi. Rzeczywiście, to również może być ciekawe. Stąd trochę eksperymentalna wersja filmu 🙂
6:01 Ale widzę że scalak ładnie wlutowany w stylu made in china :) Czy to jest tak fabrycznie ??
Niczego nie zmieniałem. Z pewnością więc fabrycznie.
Można dosłownie powiedzieć, że trafił się Panu biały kruk. Po renowacji znów może cieszyć oko i słuch.
Pozdrawiam.
Mam pytanie - jakiej pasty uzywasz do czyszczenia(polerowania?) plastiku? I czy na kolorowy plastik też działa?
Cif?
Do czyszczenia użyłem mleczka do czyszczenia naczyń. Do polerowania, używam lekkościernej pasty polerskiej do lakierów samochodowych.
SUDETY DISASSEMBLY. Ale w PRLu robili badziewie. Czułość tego radia jest porażająco niska. Zaledwie kilkanaście stacji.
Szacunek że Ci się chciało.
A na UKFie to masz więcej jak kilkanaście stacji? Przypominam że CCIR ma tylko 21 częstotliwości 87,5-108MHz. Więc to pasmo nie jest z gumy. I tak już jest zapchane pod korek. Głupotą była rezygnacja przed laty z pasma OIRT 65,5 - 75MHz. Mogli wówczas połączyć te pasma i dzisiaj nie byłoby takiego tłoku na UKFie, i miejsce dla kolejnych rozgłośni.
Około 16 stacji, zależnie od zastosowanej anteny i miejsca odbioru.
6:00 Lepsze byłyby diody prostokątne ustawione pionowo.
Albo dioda kwadratowa 5x5mm. Ale te nie zmieściłyby się w okrągłym tuneliku wskazówki. Poza tym nie lubię wprowadzać aż tak dużych zmian.
Można się z Panem skontaktować mailowo?
Niestety nie. Zagadnienia na temat sprzętu, można pisać w komentarzach pod filmami.
Dziwne, że mój komentarz jest subtelne ukryty przez YT, czyli jak jestem tu zalogowany to widać, a gdy włączyłem YT na innym urządzeniu, gdzie nie jestem zalogowany to już był niewidoczny
Dziwne. Ale ostatnio też miałem problem z włączeniem komentarzy do filmu, który przez "samoczynne" ich wyłączanie niestety musiał zostać wycofany. Nie będę wnikał co o tym decyduje. Po prostu należy brać system takim jaki jest.
Co to za paseczek z cyferkami
Taki bajer tamtych czasów. Pomaga szybciej odnaleźć ulubione stacje. Po warunkiem, że siłą przyzwyczajenia, zapamiętamy pod którą cyfrą na lewo bądź prawo, kryją się owe stacje. Takie rozwiązanie może być przydatne szczególnie teraz, gdzie po przestrojeniu, nowy zakres 88-108MHz, mija się z obecnym na skali.
I te znienawidzone diorowskie wkręty... 🤬
Można się przyzwyczaić. Zwykłe śruby szczególnie te na płaski śrubokręt, na pewno byłyby wygodniejsze w serwisie, ale wbrew pozorom nie byłyby dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę szybki montaż na taśmie produkcyjnej. Śruby sześciokątne wkręca się sprawniej, bo kluczem nasadowym.