Kotłownia krok po kroku! | Pierwszy vlog z roboty.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024

Комментарии • 11

  • @hubertjurdziak
    @hubertjurdziak 5 месяцев назад +2

    Witam dziękuję za normalne wytłumaczenie dla zwykłego zjadacza chleba. Tak się składa że czekam na przyłącze gazu i mój hydraulik również stworzył ofertę oparta o ten kocioł. Mam pytanie jak będzie to dalej w tym wypadku sterowane? Pozdrawiam i życzę powodzenia we wszystkich realizacjach😊

    • @PotoraBara
      @PotoraBara  5 месяцев назад +1

      Sterowanie na chwilę obecną będzie opierało się o zwykły sterownik pokojowy - radiowy. Klient obecnie nie chce automatyki (siłowników i czujników pokojowych na każde pomieszczenie).
      Sterownik radiowy działa na zasadzie programu tygodniowego i trybu dobowego (dzień/noc oddzielna temperatura). Co do sterowania pompą są różne sterowniki z np. Czujnikami sprzęgła itp. Ale ja zastosuje zwykłą przylgę która pod wpływem temperatury zamknie obieg termostatu i puści prąd do pompy. Na przyldze nastawia się temperature zbliżoną do tego co będzie w obiegu grzewczym. Czyli sterownik radiowy odpala kociol. Kocioł puszcza wodę na sprzęgło. Przed sprzęgłem jest przylga która odpala pompę za sprzęgłem. Dalej pompą wypycha wodę na instalacje i cały budynek grzeje jednakowo aż do osiągnięcia parametru. W przyszłości klient będzie to modyfikować, ale póki co szkoda mu pieniędzy. Wiadomo jak jest przy wykończeniu. A temperatura na obiegu będzie miała maksymalnie 40 stopni. Zastanawiam się jeszcze nad mieszaczem ale sprawdzę jakie są straty pirometrem na belce rozdzielacza i wtedy zadecyduje czy jest sens.

    • @hubertjurdziak
      @hubertjurdziak 5 месяцев назад

      Dziękuję za odpowiedź. U mnie chce zastosować jeden sterownik na korytarzu też z Brotje ten moduł komunikacyjny bodajże IDA. Poczekam na dalszą część i kolejny odcinek który nakręcisz, wtedy napewno będę mógł sobie lepiej wyobrazić twój zamysł co do kompletnej instalacji w kotłowni. Oby tak dalej, proste schematy przynoszą najmniej problemów 👍😉

  • @98Chriskck
    @98Chriskck 5 месяцев назад +1

    Ciekawy pomysł z tym kanałem! :D

  • @rafalm8924
    @rafalm8924 5 месяцев назад +1

    Witam!!Przypadkiem trafiłem na ten kanał, ale jeśli dalej będzie tak tłumaczone treści i ciekawa tematyka to na pewno nie będę ostatnim subskrybentem!!Pozdrawiam

    • @PotoraBara
      @PotoraBara  5 месяцев назад +2

      Witam, treści będą przeróżne, ale ze świata hydrauliki/ciepłownictwa/chłodnictwa. A to jakiś montaż klimy, a to jakaś stacja uzdatniania, czasem kotłownia, czasem serwis kotła. Różnie - wiele zależy od dobrej woli klienta i pozwolenia na nagrywanie.
      Dzięki za komentarz i suba! Pozdrawiam!

  • @jt-servicetomaszzalewski5099
    @jt-servicetomaszzalewski5099 4 месяца назад

    Trochę mała średnica tego pexa jak na tyle obiegów. 32 powinna być. No i te hamulce w złączkach pex - szczególnie w kolankach.

    • @PotoraBara
      @PotoraBara  4 месяца назад

      Cała długość tej instalacji ma ok. 2-3 metrów. Nie widzę sensu mocować się z 32jką w takich okolicznościach. 25tka spokojnie wystarczy przy takiej pompie. Oczywiście można to by było zrobić z 32 i byłoby to jak najbardziej ok ale ceny towaru w tych czasach też robią swoje. Myślę że sam fakt tego, że kocioł kryzuje 3/4towym króćcem przy swoim przyłączu już niweluje tu sens montowania większej średnicy rury. Sprzęgło niweluje efekt kryzy, tak samo jak i rozdzielacz który jest niecały metr od pompy za sprzęgłem. Grunt by zadbać o higienę instalacji, bo nawet 32 po jakimś czasie zarośnie bez odpowiedniego zabezpieczenia, a średnica przy tak krótkim dystansie raczej nie robi aż tak wielkiej różnicy. A co do kolanek to tracimy na nich 2.5mm przekroju. Pozdrawiam!

    • @jt-servicetomaszzalewski5099
      @jt-servicetomaszzalewski5099 4 месяца назад

      32 przy tej ilości i sekcji poprostu wychodzi z obliczeń.
      I tyle. Nie krytykuję. Stwierdzam.
      Na 14 pętli potrzebujemy jednak trochę przepływu. Nawet wkładając mocną pompę - tym bardziej potrzebujemy średnic. Jest taka aplikacja na telefon - pomaga dobierać średnice.
      No ale ok. Już zbudowane. Musi tak działać.
      P. S. - nie ma co za wszelką cenę robić „jak najtaniej” dla klienta bo jak będzie coś słabiej działać to klient i tak tego nie doceni.

    • @PotoraBara
      @PotoraBara  4 месяца назад

      W porządku, ja też się nie złoszczę i nie twierdzę że jestem nieomylny przekładając moje racje nad Pana. Zobaczymy jakie będą efekty przy uruchomieniu - w przyszłym tygodniu prawdopodobnie wrzucę film. (brak licznika gazu zastopował serię) Generalnie w 80% przypadków w kotłowniach stosuję 25, rzadko się zdarza by była to 32, albo 40. Zazwyczaj przy pompach ciepła wrzucam większe średnice, co wynika nawet ze specyfikacji instalacji i wymogów technicznych. W chwili obecnej nie ma też automatyki, ale w przyszłości będą chodzić pojedyncze obiegi wg. zapotrzebowania. Myślę że spokojnie to wydoli. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)