Heat buffer - how to connect it to a solid fuel boiler

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 дек 2024

Комментарии • 418

  • @grzegorzhabiniak4308
    @grzegorzhabiniak4308 17 дней назад

    sposób który chciał zastosować u Ciebie hydraulik , był klasycznym układem ale ten Twój , podobnie jak w Atmosie ,jest absolutnie genialny - dziękuję za omówienie go bo kopię się z podobnym układem ,od jakiegoś czasu... też jestem hydraulikiem , z zawodu i z pasji ale schematy były dobre kiedyś bo teraz już są za słabe , zwłaszcza przy układach hybrydowych...

  • @nr5nr528
    @nr5nr528 11 месяцев назад +1

    Dziękuję za ren filmik. Przymierzam się równie do montażu bufora do mojego pieca, ale dopuszczam również dołożenie do tego wszystkiego pompy ciepła. Pozdrawiam.

  • @Minertu
    @Minertu Год назад +14

    Od 8 lat stosuję to rozwiązanie. Dziesiątki kotłów podpiętych w ten sposób. Również z dwoma buforami. Filmu nie nagrywałem bo nie było na to czasu a na ten trafiłem przez przypadek szukając schematu dla przyszłego klienta a na rysowanie go czasu brak. Mam go po prostu w głowie. Duże brawo dla autora filmu z genialna narracja. Pompa krótkiego obiegu musi być wysokiej wydajności.

    • @andrzejsmit3585
      @andrzejsmit3585 Год назад +1

      dobrze stosować laddoamt 21-22 z dobrą wkładką u mnie np 78c

    • @domowybiblijnyczonekciaach8419
      @domowybiblijnyczonekciaach8419 Год назад +2

      A co ze sterowaniem temperaturą na grzejnikach. Kocioł ma najwyższą sprawność kiedy grzeje się na maca jak dopuszcza producent. Temperatura wody z kotła sięgać przecież może 80/85 stopni. Nie damy takiej temperatury na grzejniki przecież. Czy jest jakieś mieszadło oo drodze na grzejniki?!?

    • @andrzejsmit3585
      @andrzejsmit3585 Год назад

      @@domowybiblijnyczonekciaach8419 stosuje się zawory mieszające ,nadmiar ciepła idzie na bufor

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад +3

      Oczywiście. Od ograniczenia temperatury na grzejniki są zawory mieszające i siłowniki. Mam to zamontowane.

    • @DawidDante-cv2rn
      @DawidDante-cv2rn Год назад +1

      Moze okolice Jeleniej Gory montuje Pan ? Pozdrawiam

  • @limaknawspak
    @limaknawspak Год назад +2

    Bardzo podobny schemat zrobiłem u siebie, z tym, że ten zawór 4D jest tutaj niepoprawny. Jeśli chcemy zainstalować zawór 4D razem z 3D musimy zamontować sprzęgło hydrauliczne. Zawór zwrotny klapowy zamontowałbym na wyjściu z kotła, chociaż Ty dałeś separator zanieczyszczeń, więc nie powinno nic klapy podstawić. Bardzo dobrze sprawdza się ładowanie i rozładowanie bufora tą samą rurą, najpierw leci na dom, a później nadmiar zrzucamy w bufor. Na powrocie zamontowałbym zawór temperaturowy 55 st bez automatyki, wtedy też osobna pompa CWU nie jest konieczna, a całą resztę dostosowałbym automatyką do swoich potrzeb z regulatorem pokojowym. :)

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Sprzęgła hydraulicznego nie mam, a oba zawory działają bez zarzutu. Gdy steruje tym sterownik i siłowniki to całość daje radę bez sprzęgła. Ale fajnie że ktoś miał podobny pomysł.

    • @limaknawspak
      @limaknawspak Год назад +2

      ​@@mozesieprzyda W takim układzie nie ma zrównoważenia hydraulicznego. Wiadomo teraz już nie ma co ruszać, jedynie siłowniki mają więcej pracy. Czytałem komentarze, ludzie narzekają na ten typ podłączenia, zastanawiam się czy ta krytyka jest konstruktywna. Nam zależy przecież na komforcie cieplnym domu w pierwszej kolejności i CWU. Bufor ma wyłapać nadmiar ciepła przy efektywnym procesie spalania przy wysokich parametrach, tak aby opał był jak najbardziej wydajny. Jeśli poza sezonem grzewczym puszczam tylko obieg na ręcznikowce lub dodatkowo podłogówke w łazienkach to po co mam grzać bufor. To rozwiązanie jest o tyle lepsze, że tą "baterię" ładuję kiedy mi pasuje.
      Tak z ciekawości jaki masz parametr medium grzewczego, jaka pojemność bufora, do jakiej temperatury go nagrzewasz, ile czasu trwa naładowanie i najważniejsze na ile starcza przy temp takich jak teraz w okolicach 0C

    • @grzegorza.5205
      @grzegorza.5205 Год назад

      Panowie,czy dawaliście większą pompę przy kotle?
      Zastanawiam się jak to by się sprawdziło u mnie gdzie mam dwie pompy na obiegu wtórnym(podłoga i grzejniki z bojlerem)

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Ja mam wszędzie takie same pompy. Z tym że przy kotle to ustawiłem na najwyższy bieg, a pozostałe na najniższym dają radę. O mojej pompie to na innym filmie moim znajdziesz. Nie pamiętam teraz jej parametrów.

  • @cyk3026
    @cyk3026 Год назад +8

    Bardzo dobrze że nie dałeś się omotać hydraulikowi i postawiłeś na swoje, ja niestety dałem się wpuścić w kanał i podłączył hydraulik po swojemu czyli podobnie jak chciał tobie podłączyć. Tamten rok jak nie było dużych mrozów to jeszcze było znośnie, ale przy mrozach to masakra.
    Latem przerobiłem instalację bufor piec tak jak u ciebie i to jest strzał w dziesiątkę, teraz jestem zadowolony z posiadania buforu a był taki moment że chciałem go wyj...ć w piz-u.

  • @jackm3458
    @jackm3458 2 года назад +8

    To jest dużo lepsze podłączenie niż podłączanie kotła do bufora a z bufora do reszty instalacji wiele kotłów w ten sposób zamontowałem i też widziałem pracę innych doświadczonych hydraulików i też w ten sposób podłączają, są duże plusy takiego podłączenia i oszczędność w materiałach, sam tak mam i w okresach przejściowych zamykam bufor (właściwie to mam elektrozawór który otwiera bufor po zagrzaniu w domu bez zaworu piec powoli osiąga wyższa temperaturę bo podmieszuje zimną wodę z bufora) zapalam w piecu pół załadunku i w domu ciepło oraz cwu zagrzana no i oszczędnie 🙂

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 2 года назад +1

      Jakie dokładnie plusy ?

    • @krystianpotrykus9849
      @krystianpotrykus9849 2 года назад +9

      Jak chcesz tak palić to po jakiego kija montowałeś bufor

    • @darekm.9478
      @darekm.9478 Год назад +1

      Panowie czy "Wy"nigdy nie paliliście w piecu ( kotle)
      U mnie przed dociepleniem budynku ,(190m2 klocek z80 l) można było palić ciągle i ciężko było zlapac22c , po dociepleniu tem.21-25dobowa (6 rano 20.5/21. Rozpalane 7koniec dokładania 9. +-20 min. Ok.15-18 kg.drewna .
      Tem.w domu 24-25c
      W tym roku bufor tylko po to aby mieć stały komfort 22-23 c .i może 1 raz na dzień rozpali. .a nie 2 jak obecnie

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад +3

      I po to właśnie montuje się bufor 👍

  • @1962miras
    @1962miras Год назад +4

    Bardzo pomocny film. Dziękuję.

  • @sewerynprobierz5618
    @sewerynprobierz5618 Год назад +2

    Dzięki za ten poradnik. Fajnie to pomyślałeś. Właśnie będę coś podobnego instalował więc wiedza się przyda

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Nie mówię że moje rozwiązanie jest idealne, ale póki co się sprawdza. Cieszę się że mogłem pomóc w jakikolwiek sposób. Pozdrawiam.

  • @grzegorzchmioa
    @grzegorzchmioa 2 года назад +2

    podoba się mi twoja kotłownia jest wszystko przemyślane. Sam się tym zajmuje

  • @Szy483
    @Szy483 11 месяцев назад +3

    Pytanie brzmi jakiej pojemności masz bufor ile wody w instalacji i co tak naprawdę chcesz osiągnąć czy chodzi tylko o czas nagrzania pomieszczeń
    W twoim rozwiązaniu bufor pełni rolę zabezpieczenia jeżeli przegniesz z temperaturą na początku
    Jaka ma być temp na wyjściu z kotła w twoim rozwiązaniu

  • @swietnymikoaj6584
    @swietnymikoaj6584 2 года назад +8

    Szanowny Autorze, ja ładuje tylko bufor , i czas oczekiwania na grzanie domu to ok 15-20 minut. Wystarczy wyjście na dom zrobić w GÓRNYM a nie bocznym króćcu. Plusem tego układu jest zabezpieczenie przez bufor przed zagotowaniem. Mam układ zamknięty i w czasach przed buforem zagotowałem dwukrotnie i zdecydowanie nie chcę juz powtarzać .

    • @jackm3458
      @jackm3458 2 года назад +1

      Jak masz dom dobrze ocieplony no to aż tak dużej różnicy nie będziesz wiedział w domu słabo ocieplonym przy mrozach bardzo często nawet nie ma szans zagrzać bufora bo wszystko zużywają grzejniki 😐

    • @swietnymikoaj6584
      @swietnymikoaj6584 2 года назад +1

      @@jackm3458 jeżeli miałoby tak być jak piszesz to wówczas w ogóle bufor niepotrzebny bo kocioł ledwo co dawałby radę ogrzać same grzejniki. Ja mam mało energetyczny układ niestety, w dodatku kotłownię mam 4 metry od domu co dodatkowo generuje straty. Przy dużych mrozach ostatnio, musiałem trzy razy w ciągu doby wrzucić do kotła na full przy czym palę mieszanką starej budowlanej sosny i na wiosnę ciętej olchy.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +3

      No jak wyjście w górnym króćcu to ok. Wtedy szybciej nagrzejesz dom.

    • @swietnymikoaj6584
      @swietnymikoaj6584 2 года назад +6

      @@mozesieprzyda właśnie zrobiłem test. Start na kotle 20 stopni o 8.08, pompa co na dom odpaliła o 8.26. Na kotle 60, na zaworze 3 D na dom 40 st. Podkreślę jeszcze raz , to tak działa jak jest połączenie kocioł -bufor -dom ale wyjście w buforze w górę, przez"sufit" bufora. Jeżeli wyjścia w buforze tylko w bok wówczas patent podany przez autora filmu sprawdzi się dużo lepiej .

    • @ukaszbrych3726
      @ukaszbrych3726 2 года назад +4

      @@swietnymikoaj6584 nie zgadzam się ponieważ skoro kocioł grzeje instalacje to bufor jest ledwie nagrzany i jego obecność traci sens

  • @TheBs68
    @TheBs68 2 года назад +9

    Genialne rozwiązanie! Proste i skuteczne. Dziękuję! 😊

    • @piotrsajgon
      @piotrsajgon Год назад +4

      A inni chwalą rekuperację albo geotermię które niedługo zastąpi jedna nowoczesna ziemianka zaizolowana i docieplona tak że latem będzie chlodniusio a zimą cieplusio i wszystko na dynamo napędzane w ramach fitnesu domowników żeby się umyć, ogrzać i do pracy na hulajnodze dojechać. Do 60 dami jeszcze radę ale po 70 będzie już trudno zrobić koło siebie a oni nas na 12 h wyślą do pracy ......

  • @Slawek718
    @Slawek718 Год назад +5

    i jeszcze jedno,bufor w zaleznosci od producenta górne krócce ma skierowane do góry ,takze gorącą wodę zasysa z pod kopuły,a poza tym ,zeby twoja instalacja zaczeła pobierac ciepłą wodę z bufora nie grzejesz całego zładu,wystarczy zagrzac nascie-dziesiąt litrow wody,a poza tym,przeciez nie tracisz nic ,gdyz ciepło zostaje w buforze.(atmos+bufor 1000l +zasobnik cwu300l_)

  • @wd6818
    @wd6818 2 года назад +4

    Witam. W te mroźne dni na jak długo wystarczy ciepłej wody w buforze?

  • @prospector9377
    @prospector9377 Год назад

    Rozumię, że sam sobie to podłączyłeś 😊

  • @Kris1100101
    @Kris1100101 Год назад +14

    Całą robotę odwala zawór termostatyczny na powrocie przy kotle. On blokuje powrót zimnej wody z obiegu do kotła i nie pozwala na przepływ zimnej wody z wystudzonego kotła. Ten zawór zwrotny przy samym powrocie kotła jest zbędny gdyż w każdym momencie przepuścił by wodę. Natomiast potrzebny jest za pompą CWU. Gdy piec nie grzeje to pompy grzejnikowe i podłpgowe mogą zaciągać wodę z obiegu CWU gdy Pompa CWU nie pracuje.
    Przepływ pompy kotłowej powinien być większy niż suma przepływów pobieranej ciepłej wody w pozostałych obiegach, inaczej do bufora nigdy ciepła woda nie dopłynie.
    Reasumując poprawna praca tego układu jest możliwa ale przy dużej ilości warunków. Dla zainteresowanych budową takiego układu, sugeruje nie instalować na pałę tak samo bo może to nie funkcjonować poprawnie.
    Nie wiadomo jak układ zachowa się przy zaniku napięcia, jest tu dużo zaworów zwrotnych, Przy układzie proponowanym w DTR bufora jest szansa że praca grawitacyjna wypadnie lepiej.
    10 razy myśleć raz robić.

    • @NoName-hf8kx
      @NoName-hf8kx 6 месяцев назад

      nie do końca masz koleś rację ciepła woda z kotła idzie jednym króćcem do bufora a drugim przeciwległym idzie na grzejniki, to samo z powrotem. Oczywiście między buforem a grzejnikami powinien być zawór, najlepiej czterodrożny aby regulować temperaturę idącą na grzejniki. W tym układzie to się samo reguluje. I żadnych pomp na powrocie wody do kotła tylko pompa na zasilaniu grzejników tuż za zaworem czterodrożnym. Sterując właczeniem pompy reguluje się komfort ciepny tak aby nie było za gorąco albo za zimno. Natomiast kocioł ma chodzić z pełną mocą dzięki temu nadmiar ciepłą ogrzewa bufor z którego gorąca woda jest podbierana na grzejniki. Nawet można w kaloryfery powkrecać termostaty. Jak wszystkie będą zamkniete to i tak nic się nie przegrzeje bo nadmiar ciepła zabiera bufor. Przy odpowiednio dużym buforze cała instalacja może chodzić na kotle zasypowym bez obawy zagotowania wody bo on wszystko wchłonie. A jeśli bufor stoi nieco wyżej niż piec żadna ciepłą woda się do kotła nie cofnie. Wszystko można rozwiązać na zasadzie sterowania grawitacją z minimalną ilościa automatyki

  • @piotrsajgon
    @piotrsajgon Год назад +68

    Kiedyś to były proste połączenia bo i czasy były biedne a ludzie wszystko robili grawitacyjnie bez pomp a jak już była to jedna na powrocie i tyle w temacie a dziś sterowniki, falowniki, panele fotovolaticzne cztery pompy 5 zaworów trójdrożnych, bufor ciepła i zbiornik c.w.u a zaraz wejdzie do tego pompa ciepła bo piece do kasacji i od nowa koszty i dopłaty oraz rozliczenia z elektrownią i gdzie tu wolność gdzie czas na życie jak każdy tak dostaje po życi że już nie wie gdzie na to wszystko zarobić żeby spłacić te modernizacje a niedługo nowe przepisy i podatki a jak nie to wam odbiorą dom i oddazą nowym Panom z Pustyni Negew albo UPAdliny z kąd wjechały do nas na socjal nowe banderowskie elyty.....A ty Polaczku głupi tyraj na to bo za chwilę wejdą nowe podatki na żydowskie i ukraińskie roszczenia oraz kolejne ich zbrojenia.

    • @jacek8795
      @jacek8795 11 месяцев назад +3

      I nie zapomnij dodać jak walą w hu...ja firmy montujące sprzęt, np wartość materiałów 23000zł a przedstawiają koszt dla beneficjenta 41.900tys hehe żyć nie umierać takim hydraulikom.

    • @olienergy2063
      @olienergy2063 10 месяцев назад +4

      I teraz się ludzie dziwią że prąd idzie w górę. Jak tu tyle pomp sterowników dmuchawy zapewne. Pamiętam kiedyś dziadek płacił 20 zł za utrzymanie licznika plus 20 na miesiąc za telewizor i 2 żarówki w kuchni i pokoju. A teraz inflacja ktura sami sobie zgotowaliśmy. Tak samo z ogrzewaniem domu. Ja obecnie opalam dom drewnem 6m 3 na sezon 1200 zł dom 100m2 drewniany ocieplony 10cm nie w pełni. I przy tym zostanę (pięć zgazowujący drewno) liczę się z tym że dojdzie 20 proc za energię więcej. Ale drewno zawsze było i będzie dostępne. A z resztą nie wiadomo co Unia wymyśli.

    • @jurabielyj
      @jurabielyj 5 месяцев назад

      No, własnie tusek mendzi, że na upadlinę bedziemy wysyłac prąd z polskiego węgla, za europejskie piniądze! Widocznie moje na ETS i podatki to nie są europejskie! 🤔 Oj, zyjemy w ciekawych czasach!

  • @slamak9897
    @slamak9897 11 месяцев назад

    Będzie Pan Zadowolony...

  • @ArkusS
    @ArkusS 2 года назад +6

    Witam bardzo fajny filmik pokaxujacyvzle podlaczenie kotla z buforem. Mi wlasnie hydraulik podlaczyl bufor wlasnie tak jak Pan nie chcial. Powoduje to ze jak o 7 rano rozpalam dopiero po 2 - 2,5 godziny moge grzac dom. Zima jest przerababe bo marzniemy przez ten czas jak sie bufor nagrzeje okolo polowy. Pozdrawiam

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +2

      No właśnie. Tego chciałem uniknąć. Dzięki za ten komentarz. To tylko potwierdza moje myślenie. 👍

    • @ArkusS
      @ArkusS 2 года назад

      @@mozesieprzyda Wlaasnie ja nie przewidzialem tego i pluje sobie w brode a hydraulik nie chce poprawic

    • @adamkmak9793
      @adamkmak9793 2 года назад +7

      Niestety nie mogę się zgodzić bo maksymalnie po 30 minutach ciepła woda idzie już na instalację, oczywiście zależy to od kotła jaki jest zamontowany.

    • @ArkusS
      @ArkusS 2 года назад

      @@adamkmak9793Panie widze ze nie czaisz o co chodzi lepiej zapytaj sie Morawieckiego skad bierze sie inflacja:)

    • @gregiwana119
      @gregiwana119 2 года назад +2

      też mam tak skopaną instalację od zeszłego sezonu. Lepiej chyba wg mnie pominąć bufor na szybko albo poza sezonem przerobić tak jak na tym filmiku bo tutaj ma sens👍

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz 2 года назад +4

    Ile litrów bufor, w jakim czasie nagrzewasz bufor i do jakiej temp ?

  • @Brzcastas
    @Brzcastas 11 месяцев назад

    Mądrego to i posłuchać warto....

  • @wojciechludwisiak6943
    @wojciechludwisiak6943 2 года назад +3

    A można podłączyć bufor tylko zasilaniem z pieca a powrót tylko z kaloryferów do pieca z pominięciem bufora?

  • @andrzejsmit3585
    @andrzejsmit3585 Год назад +1

    jeden i drugi będzie działał ok , przy drugim lepiej mieć więcej wody w buforach to nie ma turbo dziury :D przy pierwszym dobrze ustawiony sterownik to podstawa bo będzie bardzo długo palone a efekt mizerny

  • @Adam-eb7tf
    @Adam-eb7tf 2 года назад +10

    W twoim schemacie nie ma sensu zawór 4d na grzejniki.
    Pytanie czy pompa ściągająca na kocioł nie będzie ściągać wody też z wężownicy cwu.
    Schemat hydraulika nie był zły, jedynie brakowało zaworu atv. Z doświadczenia powiem że bufor ładuje się ekspresowo i nie ma dużej zwłoki z czekaniem na ciepły czynnik dla pomp CO i cwu.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +1

      Zawór 4d na grzejniki jest tutaj akurat najlepiej sprawdzającym się zaworem. Mam go od dłuższego czasu. Z buforem połączenie idealne.

    • @Adam-eb7tf
      @Adam-eb7tf 2 года назад +3

      @@mozesieprzyda Chyba nie do końca rozumiesz różnice pomiędzy zaworem 3d a 4d.
      Ale jeżeli zadowala cię praca twojego układu to w porządku. Choć zawór 4d w tym układzie to błąd I piszę o tym by ktoś tego nie powielał.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +1

      Błąd? Hmm. To czemu to działa jak powinno? Bo to błąd? Hehe. Słuchaj. Żadne połączenie zaworów nie jest błędem jeśli w danej instalacji określone zawory spełniają swoje zadanie. Pewnie nigdy nie spotkałeś się z takim rozwiązaniem i dlatego takie jest Twoje zdanie. Ja nie robilbym tego filmu gdybym do tego rozwiązania nie był przekonany. Mam co widać na filmie, takie a nie inne zawory, działają na 100 procent dobrze więc czemu by komuś tego nie polecać? Siłownik i sterownik robią tu robotę i to działa ideolo.

    • @Adam-eb7tf
      @Adam-eb7tf 2 года назад +2

      @@mozesieprzyda Napisz krótko jaka jest różnica pomiędzy zaworami 3d a 4d

    • @dariuszjasiewicz217
      @dariuszjasiewicz217 2 года назад +1

      Popieram Adama. Pomyśl troszkę , po co przepłacać i dodatkowy materiał wciskać. Jeśli zawór trójdrożny się sprawdza na podłogówce to dlaczego ma się nie sprawdzać na układzie grzejnikowym. Pozdrawiam. Darek.

  • @daniel1ful
    @daniel1ful Год назад +3

    Twoj hydraulik miał racje, w twoim rozwiazaniu pompy walczą ze sobą i musisz mieć odpowiednio dobrane średnice rur, rozumiem twoją ideę i jesli chcesz pozostać przy niej to powinieneś dać jako zawor chroniący piec zwykły zawor temperaturowy ze stałą temperaturą, nie potrzebujesz siłownika a poniedzy piecem, buforem i instalacją zastosować sprzęgło hydrauliczne, wtedy całą twoja funkcjonalność zostanie zachowana

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад +1

      Bzdura. Zamienić zawór trójdrożny temperaturowym? A od kiedy temperaturowy to lepsze rozwiązanie od trójdrożnego z siłownikiem? Musisz wiedzieć że temperaturowego nie da się w żaden sposób ustawić. A są momenty przy paleniu drewnem że chcesz aby szybciej gorąca woda się wydostała z kotła. Co do rur to ich średnicę zawsze trzeba odpowiednio dobrać. Jedak jeśli się zdarzy że średnica jest odrobinę za mała to włączasz pompę na wyższy bieg i po problemie. Pompy w moim przypadku nie muszą walczyć ze sobą. Siłowniki robią robotę. Wszystko działa idealnie

    • @daniel1ful
      @daniel1ful Год назад +3

      Zawór temperaturowy kupujesz na odpowiednią ustawiona temperaturę zabezpieczającą powrót do pieca chroniąc go przed korozją niskotemperaturową, poczytaj sobie o tym, każdy piec ma określoną temperaturę powrotu, zawór sam stopniowo puszcza ciepłą wodę na obieg dokładnie jak siłownik ze sterownikiem który został wskazany na filmie

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Tylko powiedz jeszcze dlaczego zawór temperaturowy jest lepszy od mojego rozwiązania, bo sugerujesz że zawór trójdrożny z siłownikiem jest gorszym rozwiązaniem

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      @@daniel1ful znajdź mi hydraulika który potrafi ustalić na podstawie oględzin starego kotła, do którego nie ma już dokumentacji, jaki dokładnie zawór temperaturowy będzie dobry dla tego kotła. Gwarantuje ci że takiego nie znajdziesz. A potem tylko człowiek pluje sobie w brodę bo nie wie dlaczego kocioł pracuje nieprawidłowo. A to często wina złego dobrania zaworu temperaturowego. Mając trójdrożny z siłownikiem jest każdy w stanie dokładnie sobie ustawić temperaturę powrotu dla każdego kotła, nie będąc hudraulikiem. I to z dokładnością dużo lepszą niż potrafi to zrobić zawór temperaturowy.

  • @jacek8795
    @jacek8795 11 месяцев назад

    ❤ile czasu używał pan kotła bez bufora?

  • @buniawspaniaa5466
    @buniawspaniaa5466 8 месяцев назад

    bardzo pomocny filmik.dzięki

  • @malfred18
    @malfred18 6 месяцев назад +1

    Witam
    Czyli jest to układ zamknięty ?
    A czy ma Pan naczynie wzbiorcze?

  • @dominikakruk4043
    @dominikakruk4043 11 месяцев назад

    Witam proszę podać średnice zastosowanych zaworów czterodrożnego i trójdrożnego przy kotle i jaką średnicę rur przy kotle?

  • @dareek3192
    @dareek3192 6 месяцев назад +1

    Witam . Proszę kolegów o wyjasnienie tematu którego nie jesyem w stanie zrozumieć.
    Chodzi mi o to , ze gdy palimy w kotle, działa pompa kotłowa krótkiego obiegu, która wymusza obieg ogrzanej wody w kierunku bufora, ładowanie go i przy okazji dostarcza ciepłej wody do punktów poboru na grzejniki i podłogowke.
    Co w sytuacji, gdy w kotle nie palimy, pompa krótkiego obiegu przestaje pracować, by nie wystudzić bufora. Skąd ciepła woda z bufora bedzie sie dostawać w drugim kierunku poboru na grzejniki i podłogowke ? Skoro pompa nie wymusza już obiegu, co zmusi wode do ruchu w kierunku trójników. Pozdrawiam

  • @DaPi-w9l
    @DaPi-w9l 5 часов назад

    Zauważyłem że w pierwotnej instalacji bez bufora nie miałeś zaworu termostatycznego ochrony pieca (a może pominąłeś ten szczegół) natomiast na obecnym schemacie zawór trójdrogowy termostatyczne jest zainstalowany na powrocie, pytanie czy ma to znaczenie jak jest zamontowany - na zasilaniu czy na powrocie?

  • @krisfan36
    @krisfan36 10 месяцев назад +1

    Przymierzam się do wymiany kotła bezklasowego i dołożenie bufora. Parter planowana podłogówka pierwsze piętro tradycyjne ogrzewanie. Myślę, że przyda się ten materiał.

  • @AndrzejPrzyborowski-pi9ro
    @AndrzejPrzyborowski-pi9ro 9 месяцев назад

    Dziękuje bardzo bardzo się przydało

  • @krystianmikua1367
    @krystianmikua1367 Год назад

    Twoje jest lepsze bo odrazu grzejesz dom

  • @andrzejbudenko8004
    @andrzejbudenko8004 Год назад

    Proszę o informację jaka pompka i jaki zawor trojdrozny jest na krotkim obiegu kotła.

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz 2 года назад +6

    W Twoim schemacie został całkowicie zachwiany sens montażu bufora. Albo nie zrozumiałeś po co w ogóle on jest, lub zamontowałeś - bo inni mają.. Jeżeli dobrze podłączysz zasilanie, odbiory i powroty na buforze - ciepłą wodę na grzejnikach/podłogówce masz w zasadzie od razu (opóźnienie jest nie zauważalne). Drugi schemat wg mnie ( z modyfikacjami niestety) jest o wiele lepszy. W Swoim zyskałeś może na rurach a straciłeś na źle dobranej "galanterii". Pozdro.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +4

      Czyli rozumiem że bufor tutaj nie ma sensu tak? To że ciepła woda z kotła nie ogrzewa najpierw niepotrzebnie bufora tylko leci od razu na grzejniki jest twoim zdaniem gorsze? To że tylko nadwyżka ciepła z kotła magazynuje się w buforze jest złe? Przecież o to właśnie chodzi aby w końcu bufor robił za bufor, za magazyn energii nadmiernej, a nie za odbiór całego ciepła z kotła. Czy mam mieć zamontowane bufor wg standardów które obowiązują u hydraulików tylko dlatego aby nie zakłócać ich toku myślenia? Wszystko tutaj działa jak należy, w domu jest szybko ciepło a bufor magazynuje nadwyżkę ciepła z kotła i oddaje potem to ciepło gdy w kotle przestanę palić. O to przecież właśnie chodzi, czy nie? Wiem, hydraulikom ten film się nie podoba, bo mało kto tak ma, mało który hydraulik wogóle zna takie rozwiązanie montażu bufora, ale zrozum, że to działa i to bardzo dobrze.

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 2 года назад +10

      @@mozesieprzyda Nie wiem czy to się podoba hydraulikom czy nie, jak takim zostanę - to ci powiem.
      Napisz ile litrów ma bufor i w jakim czasie go grzejesz na fulla. Zrozumiesz o co mi chodzi.
      Na ten moment zrobiłeś to wg swojego pomysłu - totalnie nie wiesz co by było, gdybyś to zrobił wg 2 schematu (choć wg twojego rysunku był niepełny/niepoprawny).
      Nie wiesz ile zyskałbyś prądu, czasu, a co najważniejsze drewna - bo nim palisz.
      Na teraz natomiast wiesz, że zrobiłeś inaczej, że działa i że Tobie to pasuje.
      Chwalisz i mówisz, że to lepsze od innych schematów - choć innej koncepcji z buforem nie przetestowałeś - i przez to totalnie nie masz pojęcia co by wyszło lepiej.

    • @mareks6934
      @mareks6934 2 года назад +1

      @@mozesieprzyda nie rozumiesz istoty sprawy , podłaczyłes bufor ROWNOLEGLE , jak kazdy inny odbiornik - grzejnik , gdybys był elektrykiem to bys poniał w mig o co biega , jest mnostwo schematow jak ma byc spiety kocioł z buforem i nie ma co wywazac otwartych drzwi tylko szukac sensownych rozwiazan

    • @grzegorzecki7872
      @grzegorzecki7872 2 года назад +1

      @@mozesieprzyda zbiornik akumulacyjny służy do jak najszybszego zgromadzenia w nim energii, po to aby korzystać z tej energii później przez długi czas. A w twojej instalacji jak długo trzeba czekać do pełnego naładowania bufora?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +1

      Bufor ma robić za Ferrari? A skąd to wziąłeś takie informacje? Bufor ma robić za bufor, nic więcej. I w moim przypadku tak właśnie jest. A prędkość zagrzania zawsze zależy od kilku czynników, jak pompy, średnicy rur, odbioru ciepła w momencie grzania kotłem. To nie wyścig szczurów, ma on spełniać swoje zadanie i tak właśnie jest w tym moim przypadku.

  • @bogdanr7908
    @bogdanr7908 5 месяцев назад

    Witam ten bufor jest firmy Galmet i mam pytanie jak sprawdza się w utrzymaniu temperatury pozdrawiam

  • @guliveros
    @guliveros Год назад +1

    Jasne że pomogłeś.

  • @bozenaradziwon1833
    @bozenaradziwon1833 11 месяцев назад

    Dzień dobry. Czy można bufor wstawić w piwnicy ,a kominek z płaszczem wodnym jest na parterze. Kotłownie i pompy w piwnicy.

  • @pawelchelicki3846
    @pawelchelicki3846 Год назад +3

    Zastanawia mnie skoro robisz odwrócenie obiegu i dałeś w odwróconym obiegu cwu gdzie przy pracy pompek
    Przepycha wodę przez cwu wiec przy paleniu drzewem kiedy nie ma podtrzymania jest wychładzania woda z cwu? Czyli jak w nocy jest pobierana woda z bufora i nie palone to jesteś z wbchlodzoną wodą użytkową z drugiej strony jeśli palisz paliwem stałym to pokiego to robić w ten sposób, przecież wtedy nie schodzisz z ustawionych temp , ale co najważniejsze podłączenie zgodne z producentem czyli Co + Bufor = Medium, masz ochronę i puszczasz wodę Np 60st, to do bufora trafia woda gorąca i ona jest na gorze zbiornika gdzie zawsze podłącza się odb a nadwyżka schodzi w dół czy serio myślisz ze masz lepiej? Czy miales rozwiązanie producenta do porównania?

    • @mariuszg7226
      @mariuszg7226 9 месяцев назад

      Nie ma lepiej. Zrobił po swojemu, bo myśli, że ma rację. Ja nie widzę żadnych korzyści z takiego sposobu podłączenia bufora. W momencie kiedy do bufora trafia gorąca woda, można z niej od razu korzystać pobierając ją na odbiorniki. Kombinacje alpejskie z odwracaniem kierunków przepływu....

    • @darekrejman2682
      @darekrejman2682 27 дней назад

      Potwierdzam to ja po 15 minutach od podpalenia mam ciepłe grzejniki i jednocześnie górę bufora a na powrocie bufor - pięć zastosowałem zawór klapkowy i wtedy przy zaniku prądu jak piec pracuje pełną mocą jest obieg grawitacyjny i nie ma możliwości zagotować wodę

  • @robertcabaa5610
    @robertcabaa5610 11 месяцев назад

    Witam mam jedno pytanie, chodzi mi o to jak pan zamontował czujnik który załącza pompy do obiegu z jakiego źródła dostają sygnał że jest już odpowiednia temperatura na kotle czy też na buforze żeby mogły pracować? Bo przy tym sterowniku jak się nie mylę to do załączania pomp trzeba zaznaczyć źródło grzania i wtedy jak jest osiągnięta temperatura to załączają się pomy, a ciekawi mnie jak pan to ma rozwiązane pozdrawiam

  • @mateusznakonieczny4133
    @mateusznakonieczny4133 9 месяцев назад +1

    Witam, widzę że nie ma pan żadnego sprzęgła, rozdzielacza tylko jest rura zasilająca i potem z tej rury są rozprowadzane obiegi tak ?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  9 месяцев назад

      Są tam trójniki w miejscu rozdzielania. Trójniki mają średnicę ciut większą niż rury. To wszystko.

  • @robertgasior9970
    @robertgasior9970 2 года назад +2

    Fajnie wszystko wytlumaczone, a nie jak Roman z innego kanału obchodzi temat od dupy strony żeby tylko broń Boże ludzie sami sobie instalacji nie zrobili. Pozdrawiam w Nowym roku

    • @pablobxl432
      @pablobxl432 Год назад

      Móglbyś podlinkować ten kanał tego Romana?

  • @maciekm9415
    @maciekm9415 3 месяца назад

    Przymierzam się do dołożenia bufora ciepła do swojej instalacji i szukając porad i opisów trafiłem na ten film, na którym wszystko fajnie jest rozrysowane i wytłumaczone. Również skłaniam się do wykonania takiego podłączenia bufora do instalacji.
    Mam jednak pytanie. Jaki zawór zastosował pan jako ochronę powrotu do kotła, że mógł pan zastosować na nim elektroniczne sterowanie. Zazwyczaj te zawory są zdefiniowane przez producenta na zadaną temperaturę i nie ma możliwości założenia na nich siłownika. A z tego co zrozumiałem w chwili jak temperatura zostanie osiągnięta i wygasza się kocioł sterownik powoduje ze ten zawór się zamyka i ciepła woda już nie krąży przez kocioł i pompa kotłowa się wyłącza. (przy okazji pytanie czy pompą kotłową steruje również ten sterownik Tech'a, czy jest ona sterowana z kotła?).
    Jeżeli jest pan w stanie proszę również opisać trochę sposób sterowania. Czy pana sterownik (I tech 3 plus) steruje również pompami do obiegu na podłogówkę i grzejniki. Na jakiej zasadzie je włącza, tzn skąd dostaje sygnał żeby włączyć/wyłączyć te pompy?
    Czy pompa do cyrkulacji wody CWU jest również sterowana przez ten sterownik.
    Czy może pan również opisać gdzie jakie czujniki temperatury zostały założone i podłączone do sterownika?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  3 месяца назад

      Zawór na powrocie do kotła to zwykły zawór trójdrożny. Takim zaworem sterownik może sterować, założysz na niego siłownik. Sterownik TECH-I3 steruje również pozostałymi pompami (cwu, podłogówka, kaloryfery) i zaworami (trójdrożny na podłogówkę, czterodrożny na kaloryfery). Łącznie więc ten sterownik obsługuje 4 pompy i 3 zawory.
      Jest jednak jeden minus mojego rozwiązania. Chodzi o CWU. Woda w bojlerze CWU się grzeje zawsze, gdy działa pompa powrotu kotła i jednocześnie gdy zawór przy kotle jest otwarty. To powoduje, że nawet jak pompa od CWU jest wyłączona to i tak bojler się nagrzewa. Dla mnie to nie problem, odkręcam kran z ciepłą wodą w tym czasie trochę ostrożniej, ale trzeba o tym wiedzieć. Plusem jest to, że pompa CWU nie włącza się tak często. Jak ktoś nie chce takiego rozwiązania, to można by podłączyć bojler bezpośrednio do bufora, lub jeszcze lepiej dać jakiś zawór dwudrożny i podłączyć go do tego sterownika. To by rozwiązało problem. Ja stwierdziłem, że modernizacja jakakolwiek to gra nie warta świeczki i tak zostawiłem.
      Mam taki patent, że po wygaszeniu kotła wyłączam pompę powrotu kotła poprzez zmianę temperatury progu załączania pompy. Takie tam są ustawienia na sterowniku TECH-I3. Ale to już inna bajka. Ogólnie zasada działania sterownika i co i gdzie jest w nim podłączone to długi temat i nie za bardzo mam czas na to teraz. Jedno jest pewne, ten sterownik ogarnia wszystko. W dodatku steruję nim smartfonem, więc całkiem fajnie jest. Pozdrawiam.

  • @ukaszs6505
    @ukaszs6505 Год назад

    Ciekawy pomysł, ja swoj bufor testuje od roku, mam podlaczony w sposob proponowany prze Pana hydraulkia z tym ze pobor wody z bufora jest przez gorny kruciec oraz mam krotki obieg z laddomatem. Palę w kotle glownie drewnem a jak mi sie znudzi to odpalam jego narmalna prace na ekogroszek. Zauwazylem ze podczas palenia ekogroszkiem bufor dziala jak amortyzator dla kotla przez co kocioł wiekszosc czasu pracuje w trybien podtrzymania co pozwala na oszczednosc opału. Pozdrawiam.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 Год назад

    Przy wygaszonym kotle, jaki sterownik wymusza zasilanie grzejników z bufora i zatrzymuje podawanie ciepłego czynnika z niego??

  • @Noreki
    @Noreki 2 года назад +6

    Wystarczyło by w odpowiedni sposób podłączyć bufor i odbiorniki do bufora i chwilę po rozpaleniu mamy ciepło na instalację. Zawsze łącze piec z buforem tak jak jest pokazane w drugim sposobie. Wystarczy odpowiedni bufor i jego podłączenie. Pozdrawiam

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад

      No właśnie. Hydraulicy ponoć tak przeważnie podłączają, prosto do bufora. Bo tak prościej często, bo tak podłączali zawsze, bo tylko tak wiedzą że można, bo wysterować łatwiej. Przyczyn może być wiele. Ja na tym filmie pokazuje alternatywę, która się sprawdza, która powoduje że nie musimy niepotrzebnie grzać bufora z kotła gdy chcemy mieć ciepło w domu. Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi aby mieć w domu ciepło jak najszybciej a nie w buforze. To błędne myślenie wielu hydraulików: "Zagrzej wpierw bufor, po to on jest". To błąd myślenia odkąd chyba bufory zostały wprowadzone na rynek. Tak, twój sposób będzie działać, nie zaprzeczam, ale przy takim myśleniu tracimy pewien procent energii na zagrzanie bufora, niepotrzebnie.

    • @Noreki
      @Noreki 2 года назад +2

      @@mozesieprzyda Jak najbardziej nie ma sensu na początku grzać bufor. Ma on odebrać tylko nadmiar ciepła. Ale można podłączyć piec z buforem bezpośrednio, a do bufora instalacje tak żeby zaraz po odpaleniu pieca ciepło z bufora praktycznie natychmiast trafi do instalacji. Wystarczy podłączyć odbiór z najwyższego punktu i stosować bufory z fajkami kierującymi wodę kotłowa. Nie mówię że 1 sposób z filmiku jest zły tylko nie można mówić że w drugim trzeba grzać długo bufor wystarczy odpowiedni zbiornik buforowy. Pozdrawiam

    • @szymongoembski14
      @szymongoembski14 Год назад

      @@Noreki witam jaki bufor możesz polecić? Interesuje mnie 2000 litrów tylko niewiem czy lepiej dać jeden 2000 czy 2 po 1000

    • @Noreki
      @Noreki Год назад +1

      @@szymongoembski14 Bufor ma po prostu posiadać kierownice wlotowe do wody oraz fajki kierujące wodę na górze bufora. A przede wszystkim dobre ocieplenie. Odbiór ciepła z bufora jeżeli nie ma fajki w środku bufora to pobieramy z najwyższego punktu. A potem nie można dopuścić do mieszania wody. Czyli każdy odbiornik najlepiej zrealizować poprzez mieszacz sterowany pogodowo. Oraz odpowiednio ładować bufor. Efekt jest taki że po rozpaleniu mamy od razu ciepło na instalacji a nadmiar trafia do bufora.

    • @franko6752
      @franko6752 Год назад

      @@Noreki cześć, a gdzie w takim razie powroty z cwu i CO wpiąć? W bufor czy może bezpośrednio w powrót między buforem a kotłem.

  • @annanowak5432
    @annanowak5432 2 месяца назад

    Mój stary kocioł jest aktualnie podłączony tak, że ciepła woda wychodzi na lewą i na prawą stronę. To samo jest z powrotem. Jak w tej sytuacji zamontować bufor do istniejącej instalacji?

  • @grzegorzstroz6258
    @grzegorzstroz6258 Год назад

    Jaka cena bufora i podlaczenie

  • @JackBlack-cw7ts
    @JackBlack-cw7ts 11 месяцев назад

    Oczywiście że to najlepszy sposób, ciepło od razu może iść na instalacje, a bufor ładuje się z nadwyżek.
    Nie wiem czy wiecie, ale Atmos ma dokładnie taki sam schemat do stosowania wraz ze swoimi kotami.
    Ale mam jedno pytanie, czy nie powinny znajdować się gdzieś zawory zwrotne na tym schemacie ?

  • @keezstn4389
    @keezstn4389 3 месяца назад

    No a np nagrzewasz do tych 80 to podczas wygaszania pieca bedzie bufor chlodzil bo jak piec wystudzic bez obiegu wody? Nawet jak bufor na 80 stopni jest a piec wylaczysz na 60 to piec tez moze sie zagotowac i tak

  • @Czlowiekuuu121
    @Czlowiekuuu121 7 месяцев назад

    Dlaczego 4 drogowy a nie dwa 3 drogowe zamontowałeś?

  • @RafiSmolar
    @RafiSmolar Год назад

    Witam. Jakiej wielkości rur Pan zastosował z pieca do bufora i jakie wielkości rur na poszczególne obiegi np grzejniki , podłogówka ?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Z pieca do bufora to 1 calowe. Od zaworów mieszkających to z tego co pamiętam 3/4 cala już szły do rozdzielaczy.

  • @daronacodzien4119
    @daronacodzien4119 5 месяцев назад

    A co byś podpowiedział w przypadku dwóch źródeł ogrzewania?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  5 месяцев назад

      Mówisz o dwóch źródłach ogrzewania w połączeniu z buforem?

    • @daronacodzien4119
      @daronacodzien4119 5 месяцев назад

      Tak. Kominek plus pięć na pellet.

  • @daronacodzien4119
    @daronacodzien4119 3 месяца назад

    Na jakiej podstawie sterownik wie, że piec zgasł? Pozdr

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  3 месяца назад

      Dokładnie to jest tak. Gdy gaśnie w piecu ustawiam temperaturę progu załączania pompy przy kotle na o 2-3 stopnie wyżej niż temperatura wody w kotle. To powoduje wyłączenie się tej pompy. Zawór który jest przy kotle natomiast zamknie się automatycznie jak tylko na powrocie kotła obniży się temperatura poniżej zadanej powrotu kotła, u mnie około 48 stopni obecnie. Przy kolejnym rozpalaniu zmieniam na sterowniku tylko temp progu załączania pompy na powiedzmy 50 stopni i reszta działa automatycznie. Sterowanie mam możliwe z poziomu smartfona więc to nie kłopot dla mnie żaden. Pozdrawiam.

  • @totalizm
    @totalizm 2 месяца назад

    Przeczytałem większość komentarzy i mam mętlik w głowie. Oglądałem też inne filmy i ludzie podłączają kotły do bufora - czyli tak, jak chciał pański hydraulik. Odpowiedzcie mi na pytanie: mam nieocieplony dom, chcę kupić kocioł na pellet, bufor z kotła i grzałek elektrycznych (być może też bufor z wężownicą do CWU). Autor tego filmu twierdzi, że jego rozwiązanie jest lepsze, bo ciepło idzie od razu na dom. Ale też inni użytkownicy tutaj twierdzą, że to nie jest dobre rozwiązanie, że traci się idea instalacji bufora. Oglądałem filmy, w których od momentu rozpalenia kotła i zimnego bufora do osiągnięcia 75stopni na buforze (górna część) zajęło pół godziny i do rozpoczęcia rozprowadzania ciepła na dom. Przecież idea jest taka, że bufor raz rozgrzany a później tylko dogrzewany wodą z kotła oddaje ciepło, powiedzmy że raz na dzień - lub też max 2 x dziennie trzeba przy niecieplonym domu rozpalić, by dogrzać bufor. Nie wiem, mam naprawdę mętlik.

  • @jacek8795
    @jacek8795 9 месяцев назад

    Jakiej śrur użyłeś do podłączenia bufora?

  • @Kisiel-fo2il
    @Kisiel-fo2il 10 месяцев назад

    Czy przy takim podłączeniu jak autor poleca to czy przy wygaszonym kotle a zagrzanym buforze pompy obiegowe nie będą zaciagaly równocześnie ciepłej wody z bufora i zimnej z kotła? Chodzi mi o to czy nie nastąpi wychładzanie bufora przez kocioł.

    • @dariuszczochrowski5055
      @dariuszczochrowski5055 8 месяцев назад

      Myślę że nie, zawór temperaturowy na powrocie do kotła ( zapewne ATV 55*) po niżej tej temperatury zamyka na mały obieg w kotle.

  • @MarekMatwiejczuk
    @MarekMatwiejczuk 2 месяца назад

    Choć to stary temat, napiszę kilka słów ponieważ mam zamiar podłączyć bufor ciepła do mojej instalacji C.O. Problemem jest moja nieobecność w domu gdy pracuję a stałopalność kotła nie wystarcza. Mam dobrze skonfigurowany kocioł DS na drewno. Odbiór ciepła jest realizowany jednym obiegiem (nie mam podłogówki) grzanie CWU jest realizowane bezpośrednio z kotła. W systemie grzewczym powinny być również pokazane miejsca instalowania czujników temperatury. Osobiście nie chcę ingerować w istniejącą infrastrukturę grzewczą, która działa dobrze. Jeżeli nie będę ingerował to grzanie z bufora muszę podać przez kocioł (a przynajmniej przez jego górną warstwę). Mam nadzieję, że rozwiążę problemy z automatycznym przełączaniem temperatury ochrony powrotu dla mojego kotła, ponieważ nie chcę (w większości przypadków nie mogę)klikać za każdym razem zmiany kocioł/bufor na sterowniku. Na wstępnym etapie mojego projektu myślę nad zastosowaniem przełączników różnicowo-temperaturowych do ładowania i rozładowania bufora.

  • @jutrzenkaporanna3312
    @jutrzenkaporanna3312 2 года назад

    Komcik dla zasięgu 😀

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +2

      I od razu poranna kawa smakuje jakoś lepiej ☕😃

  • @r.lobocki
    @r.lobocki 2 года назад +1

    Czy bufor nie jest schładzany do momentu wygaszania się kotła ?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +2

      Nie. Gdy bufor osiąga wymaganą temperaturę, wygasa w kotle. Po tym jest wyłączana pompa zasilająca bufor i zamykany jest zawór trójdrożny. W buforze zostaje ciepła woda na dłużej. No, zimą, teraz, to dłużej trwa krócej 😆

  • @tomaszsmolinski5775
    @tomaszsmolinski5775 Год назад

    Czy podpowiesz jakimi serdnicami przewodow podłączyłeś sie do tego sterownika tech i-3 plus.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Z tego co pamiętam była to średnica 0,75 mm. Każdy przewód ma niewielkie obciążenie więc starczy w zupełności. Pewnie i 0,5 dałby radę.

  • @MarcinAugustynski
    @MarcinAugustynski 4 дня назад

    Twój schemat sprawdza się przy buforze, ale przy akumulatorze ten drugi który też powinien zawierać krótki obieg na ochronę kotła przed niską temperaturą

  • @keezstn4389
    @keezstn4389 3 месяца назад

    Witaj. A jak na lato zakrecasz obieg na grzejniki?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  3 месяца назад

      Zamykam zawór 4 drogowy

    • @keezstn4389
      @keezstn4389 3 месяца назад

      @@mozesieprzyda jak bym Panu podesłał schemat jak u mnie wygląda instalacja to pomogł by mi Pan mniej wiecej gdzie wpiac sie z buforem?

  • @grzegorzecki7872
    @grzegorzecki7872 2 года назад +14

    Poza tym widzę ze w twoim schemacie kłócą się ze sobą pompy obiegowe. SCHEMAT który proponował twój hydraulik był bardzo dobry i w sumie to materiałowo nie wychodzi to wcale drożej a nawet powiedziałbym że taniej. Z miłą chęcią zobaczę film w którym pokazujesz w jakim czasie podgrzewasz bufor 😉

    • @darekgdansk849
      @darekgdansk849 2 года назад +3

      Tak zgadza się ja mam również system podobny do tego co hydraulik proponował
      Natomiast zastosowałem inny sterownik który ma możliwości o wiele większe, miedzy innymi ustawienie priorytetów dwóch źródeł zasilania pieca lub bufora, czasówki programowej itp
      Do tego trzeba dodać ze bufor w tym układzie nie jest wykorzystany w pełni a tak jest
      Wykorzystywana jego stałocieplność główna cecha buforów

    • @capitanopablito
      @capitanopablito 2 года назад +2

      Ogólnie nie jestem hydraulikiem. Podłączyłem piec z buforem bezpośrednio i tak naprawdę chwilę po rozpaleniu gorąca woda już trafia na grzejniki. Te rozwiązanie jest dobre pod tym względem, że w przypadku zagrzania buforu piec nie jest duszony tylko reszta ciepła, która może oddać piec trafia na grzejniki, a nie studzi buforu.

    • @wolnystrzelec2257
      @wolnystrzelec2257 2 года назад +4

      No i ten powrót z CWU w tym schemacie inwestora bezpośrednio do kotła za pompę powrotu i zwrotny bo przy zamkniętym trójdrążnym zabezpieczenia temp. powrotu pompa CWU nie ma obiegu a to jej szkodzi. Pcha na powrót bufora bo zwrotniaka nie ma . Pompy więc są przeciw sobie powrotu kotła i cwu. Wg mnie kiepskie rozwiązanie. Pracuje bo nie ma wyjścia ale nie jest to fachowe rozwiązanie.

    • @wolnystrzelec2257
      @wolnystrzelec2257 2 года назад

      Niby idzie przez ten trójdrążny ale go schładza w początkowej fazie zwłaszcza więc wydłuża jego otwarcie na krótki obieg. Bezpośrednio do kotła powrót CWU przed zwrotniak.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад +3

      Oj, to chyba się nie przyjrzałeś dokładnie jak mam zrobione. Gdy w piecu zgasnie to trójdrożny jest zamykany i pompa przy kotle się wyłącza. To odcina niejako obieg krótki przy kotle i ten obieg już nie działa. Powrót z CWU ładnie kieruję się do bufora i wszystko ładnie działa. Dobrze jeszcze raz to przestudiuj.

  • @jasiek8792
    @jasiek8792 Год назад +1

    mam pytanie , czy można by zamknąć sekcje grzania kaloryferów na rzecz podłogówki i odwrotnie ? Drugie jak zrobić ,aby mieć cieplą wodę uzytkową latem gdy nie pracuje CO?

    • @daniel1ful
      @daniel1ful Год назад +1

      Każdą pompę można wyłączyć, cwu latem za pomocą grzałki w bojlerze

  • @torqo7265
    @torqo7265 Год назад

    Czy poza tym, że grzejniki są szybciej ciepłe jest jakaś przewaga Pana sposobu nad pomysłem hydraulika? Moim zdaniem ma to sens, ale w przypadku gdy np. nie ma nikogo w domu przez dużą część dnia i temperatura mocno spadnie, że jest po prostu zimno i szybko chcemy żeby temperatura wróciła do optymalnej. Przy regularnym paleniu albo kotle pół automatycznym na pellet czy groszek nie ma zbytnio sensu.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Przy kotle automatycznym np na ekogroszek wogole bufor nie ma dużego znaczenia, nie ma też znaczenia sposób montażu bufora przy kotle z podajnikiem. Ja moje rozwiązanie sugeruję dla kotła np na drewno czy na węgiel bez podajnika. Ja po prostu często palę drewnem, rozpalam codziennie i wtedy jest lekka przewaga mojego sposobu podłączenia.

  • @grzegorzstolarz4196
    @grzegorzstolarz4196 Год назад

    To jest sposób ATMOSOWSKI tak zwany tez tak mam. Ale w takim przypadku musi byc odowiedni separator zanieczyszczen działajacy w obu kierunkach.

  • @szymszymmm6502
    @szymszymmm6502 5 месяцев назад

    Witam chcialbym sie dowiedziec co na schemacie oznaczaja te prostokąty np przed zaworem czterodrogowym?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  5 месяцев назад +1

      To są trójniki, a że mają średnicę ciut większą niż rury więc je zaznaczyłem

    • @szymszymmm6502
      @szymszymmm6502 5 месяцев назад

      Dzięki za tak szybką odpowiedź 😅 💪​@@mozesieprzyda

  • @KarolJanixzke
    @KarolJanixzke Год назад

    witam mam pytanie te prostokaty po zworami 3 drogowym i 4 drogowym co onzaczaja? na zasilaniu i powrocie?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      To są zwykłe trójniki, 5/4 cala z tego co pamiętam.

  • @jacek3161
    @jacek3161 11 месяцев назад +1

    Witam pracuje na instalacji 500kw połączonej na wzór twojego hydraulika i problemy są 2. Pierwszy to woda z pieca 75 stopni na bufor tam się miesza z warstwą zimna i do grzejnik idzie 55 a drugi temat jak mam 50%wody w buforze wykorzystanej a jest zagrzany do 85 to rozpalają piec woda wymiesza się w bufor i to też denerwuje. Będę przerabiał na twój system Pozdrawiam

    • @jacek5173
      @jacek5173 10 месяцев назад

      jakim cudem woda sie miesza?

    • @jacek3161
      @jacek3161 3 месяца назад

      Pompa z pieca strumieniem wody wpadają do bufora

  • @kamilkr4727
    @kamilkr4727 Год назад

    Witam, a czy zamiast tego zaworu 4 drogowego na grzejniki mozna by było zastosować zawór 3 drogowy?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Przy zaworze 3 drogowym trzeba się liczyć z tym że pompa będzie działać non stop nawet latem w przypadku gdy zagrzejesz bufor do wysokiej temperatury. Przy zaworze 3 drogowym istnieje ryzyko że wysoka temperatura powrotem będzie przedstawiać się na dom. Trzeba by chyba wtedy zastosować zawór zwrotny. Wiem jedno. Zawór 4 drogowy jest dużo lepszy od 3 drogowego, i to nieważne czy przy podłogówce czy przy grzejnikach. Zawór ten daje możliwość całkowitego odcięcia gorącej wody gdy istnieje taka potrzeba. Jakbym drugi raz robił kotłownie to dałym na podłogówkę też zawór 4 drogowy

  • @szczepantom75
    @szczepantom75 Год назад

    Schemat według mnie jest ok lecz mam pytanie jaka jest temperatura na kotle CO ?
    U mnie jest 65 st/C wiec na bojler wody użytkowej też osiąga tą temperaturę...woda jest gorąca .
    Czy nie należało by zastosować dodatkowo zaworu 3-drożnego przed wejściem do bojlera gdyby zadana temperatura na piecu C.O. będzie jeszcze wyższa?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад +1

      Tak, zgadza się. Warto tak zrobić jak piszesz. Ja jednak nie mam małych dzieci które mogły by nie zapanować nad kranem i dlatego nie jest dla mnie to niezbędne. Jednak warto taki zawór zamontować.

  • @marekszczepanek8766
    @marekszczepanek8766 Год назад

    Część, bufor z wężownicą czy masz jakiś wymiennik czy ciepła woda przepycha zimną?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Bufor jest bez wężownicy. Do CWU mam osobny zasobnik, z wężownicą.

    • @marekszczepanek8766
      @marekszczepanek8766 Год назад

      @@mozesieprzyda ale jakiś wymiennik dołożyłeś czy gorąca przepycha zimną wodę?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Wymiennika żadnego dodatkowego nie mam. Tylko to co na filmie. Gorąca przepycha zimną.

    • @marekszczepanek8766
      @marekszczepanek8766 Год назад

      @@mozesieprzyda super, muszę rozbudować układ bo na razie mam grzalki A wiadomo co się stało z cena prądu

  • @g.p.8355
    @g.p.8355 Год назад +5

    Hmm... ja raczej podłączyłbym tak, jak proponował hydraulik... jakoś wygląda mi jego rozwiązanie bardziej logicznie. Woda ciepła płynąca do bufora nie miesza się i zostaje w górnej jego części wiec, będzie natychmiast płynąć do grzejników, czy podłogówki. Nie będzie w tym straty, a nie ma przepychania wody, raz w jedną, raz w druga stronę.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад +1

      A co to szkodzi, że w rurach płynie woda raz w jedną a raz w drugą stronę? I o jakim przepychaniu mówisz? Żadna pompa nie koliduje z inną pompą.

  • @sebastiankalinowski5328
    @sebastiankalinowski5328 Год назад

    Ciekawe rozwiązanie jak czasowo wygląda na grzanie bufory do max. Temperatury ?

  • @damianguenther2521
    @damianguenther2521 Год назад

    Witam, wszystko po chwili zastanowienia zrozumiale, jedyne pytanie czy nie robi się żaden obieg wokół pieca, gdy jest wygaszony, a pompy pchają wodę na dom?

    • @damianguenther2521
      @damianguenther2521 Год назад +1

      Jeszcze raz przemyslalem i napewno nie ma zbednego obiegu. Zajefajny układ, najbardziej ekonomiczny jaki widziałem. Pozdrawiam.

    • @damianguenther2521
      @damianguenther2521 Год назад

      W ktorym miejscu masz naczynie przeponowe podpięte w tym układzie?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Na powrocie blisko kotła, między zaworem trójdrożnym a kotłem

    • @damianguenther2521
      @damianguenther2521 Год назад

      @@mozesieprzyda a to przed pompą, czy za pompą? Bo to ma duże znaczenie do ustawień wstepnych cisnienia w instalacji.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Kolejność: zawór trójdrożny, pompa, naczynie, kocioł

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 Год назад +1

    Czyli w tym układzie do jakiej temp ładuje się bufor. Przecież chodzi o to by miał on w sobie zapas energii co odsuwa w konieczność ponownego rozpalania w kotle.

  • @jacek8795
    @jacek8795 11 месяцев назад

    Czy możliwe jest uzyskanie zasilania grawitacyjnego w przypadku zaniku zasilania ze wszystkimi tymi zaworami i pompkami?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  11 месяцев назад

      Nie mam pojęcia. Ja mam zasilanie awaryjne które zresztą tej zimy zdało egzamin na 6.

    • @jacek8795
      @jacek8795 11 месяцев назад

      @@mozesieprzyda a jaki jest mniej więcej koszt zasilania awaryjnego i na ile czasu wystarczy?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  11 месяцев назад +1

      @jacek8795 ja mam taki za niecałe 900 zł. Jak było bez prądu tej zimy 6 godzin to spokojnie pociągnął piec na ekogroszek z podajnikiem plus 4 pompy plus sterownik plus siłowniki na zaworach. Do tego podłączyłem 50w lampę w domu. Zasilania by starczyło na drugie tyle czasu chyba. Takie coś się docenia dopiero gdy tego prądu nie ma.

    • @jacek8795
      @jacek8795 11 месяцев назад +1

      @@mozesieprzyda no napewno w momentach bez zasilania by się doceniło, ale jeszcze piękniejszą rzeczą jest obieg grawitacyjny

    • @jacek8795
      @jacek8795 10 месяцев назад

      ​@@mozesieprzydarozumiem że ktoś musi być w domu żeby przełączyć na awaryjne zasilanie bo inaczej zagotuje wodę?

  • @mariuszkrupski7966
    @mariuszkrupski7966 Год назад

    Jak duży bufor ?

  • @Brick_dont_hit_back
    @Brick_dont_hit_back Год назад

    Szczeze ...czy bufor pozwala żadziej chidzic do kotłowni ?mam "kopciucha" dom 180m² grzejniki żeliwne czy duzy bufor mnie odciaży i zaiszczedzi drewna ?dziekuje

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад +1

      Nie mam pojęcia jak grzejniki żeliwne współpracują z buforem bo takich nie mam. Mam 65% grzejniki panelowe i 35% podłogówka. Mi bufor pomógł o tyle że mam non stop komfort cieplny i nie muszę tyle interesować się kotłem co przed buforem. Robię ogień częściej nie wtedy kiedy muszę tylko wtedy kiedy mam czas, paląc drewnem. Bufor pomoże na pewno, w każdym przypadku. Przy kopciuchach to jeszcze większa korzyść. Przy grzejnikach żeliwnych im większy bufor tym lepiej.

    • @jacek5173
      @jacek5173 10 месяцев назад

      napewno minimum 2000 l

  • @jankowalski-kj7zp
    @jankowalski-kj7zp Год назад

    Gdzie masz spuszczanie i uzupełnianie wody.

  • @Kamil_TG
    @Kamil_TG 4 месяца назад

    Cześć nie wiem czy dobrze rozumie ten schemat ale czy przypadkiem po wyłączeniu kotła woda przypadkiem nie przepływa przez kocioł cały czas dodatkowo się wychładzając ?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  4 месяца назад

      Gdy wyłączam kocioł to zamykam też zawór trójdrożny przy kotle (przy udziale sterownika). To powoduje zamknięcie obiegu kotła, a to z kolei powoduje brak przepływu wody przez kocioł. Po czasie na kotle jest temperatura 40 stopni a na buforze 70.

  • @przemekk1110
    @przemekk1110 Месяц назад

    A z pompą ciepla taki schemat by sie sprawdził?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Месяц назад

      Tego nie wiem. Brak doświadczenia jeśli chodzi o pompy ciepła.

  • @grzegorzprenkiewicz4099
    @grzegorzprenkiewicz4099 11 месяцев назад +1

    W jakim stopniu udaje się naładować bufor w takim układzie? Jaka max temperatura i jaka objętość bufora?

  • @MichaPaulCaneCorso
    @MichaPaulCaneCorso 11 месяцев назад

    13:57 Dlaczego mowisz ze 4 pompy obsluguje, skoro jedna od cwu jest podpieta pod gniazdko. Twoj schemat uwazam ze jest rowniez dobry, chyba nawet lepszy.

  • @dareek3192
    @dareek3192 Год назад

    Witam . Planuje zrobić instalacje według tego schematu . Mam pytania .
    1. Gdy w kotle przestaje sie palić, temperatura jest nizsza od zadanej na zaworze antykondensacyjnym , cala woda która jeszcze jest nagrzana w kotle ulega rozproszeniu? W komin ? W laddomat rozwiązane jest to zaworem zwrotnym który umożliwia migrację ciepłej wody ku górze wykorzystując ciepło resztkowe . Czy jezeli do zaworu trójdrożnego chroniącego powrót zrobię bajpas z zaworem zwrotnym omijającym 3d i pompę prosto do wejscia powrotu kotła, nie pojawi się zjawisko pobierania wody z bufora , która bedzie wytracać energie w komin ?
    2. Skąd woda wie ze w piecu już nie ma ciepłej wody i musi zacząć płynąć z bufora? Rozumiem , ze po wyłączeniu się pompy małego obiegu i zamknięciu 3d ta strona staje sie martwa? A ciepło zgromadzone w buforze bedzie cyrkulowane pompami które powrotem podłogowego ogrzewania, grzejników jest wtłaczane do bufora powrotem ?
    Trochę haotycznie . Mam nadzieję, że będzie zrozumiałe. Pozdrawiam

    • @dareek3192
      @dareek3192 Год назад

      3. Czy rura zasilająca z kotła musi iść w górę i później dopiero w poziomie na którym zamontowane są trójniki, następnie rura biegnąca do bufora musi zakręcać w dół? Czy ma to związek z cyrkulacją grawitacyjną? Lub właśnie z priorytetem kocioł -bufor ?
      Pytam , bo w mojej kotłowni mam bardzo mało miejsca, jestem zmuszony łączyć kocioł z buforem rurą zasilającą która będzie przechodziła nad drzwiami , a rura powrotu bufora musi iść w posadzce pod drzwiami . Będzie działać ? Pompy cyrkulacyjne ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego dadzą radę wypchać ciepłą wodę z bufora na instalację?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      To pytanie rozumiem od razu 😄. U mnie po prostu tak pasowało. Rura z kotła wychodzi do góry i potem od razu zakręca w kierunku bufora, po drodze mijając trójniki od wyjść na dom. Rura idzie mniej więcej w poziomie. Wydaje mi się że u ciebie podejście nad drzwiami i pod drzwiami nie będzie przeszkadzało, o ile pompa będzie włączona, pewnie na max. prędkość. Ale powinna dać radę wypchnąć wodę z kotła. Będziesz musiał chyba dać tylko odpowietrznik w szczycie tej rury, a to z kolei nie wiem czy zmieścisz jeszcze wyżej niż rura nad drzwiami. Może dać odpowietrznik gdzieś nad górnym wyjściem bufora? Byle był w najwyższym punkcie układu. Wyjście z kotła masz z boku kotła? No cóż, u mnie było oryginalne na górze kotła.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      2. Gdy przestaje palić w kotle to albo nic nie robię, albo jak widzę że temperatura nie rośnie zamykam zawór powrotu przy użyciu sterownika. Na smartfonie w aplikacji nawet. A jak nic nie robię to zawór powrotu zamknie się gdy osiągnie niższą, ustaloną przeze mnie temperaturę na powrocie kotła. Pompa przy kotle też wyłączy się automatycznie. Od tego mam sterownik.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      1. Nie przejmuje się tym co dzieje się z ciepłą wodą w kotle po wygaszeniu. Proporcjonalnie jest w nim bardzo niewiele wody w stosunku do bufora. Ale chyba ciepła woda z niego naturalnie biegnie do góry, czyli idzie w kierunku grzejników.

    • @dareek3192
      @dareek3192 Год назад

      @@mozesieprzyda racja , jest to nie wielka ilość energii , gra nie warta świeczki . 🙂Dzięki za odpowiedź

  • @tomaszkorzeniowski-q3y
    @tomaszkorzeniowski-q3y Год назад

    Zrobiłem kotłownię według pana projektu. Natomiast stanąłem przy ustawieniu temperatur na zaworze 3D (jakie zadać temperatury by po wypaleniu w kotle ogrzewanie działało z bufora).B. proszę o podpowiedź??????

  • @MarcinAugustynski
    @MarcinAugustynski 4 дня назад

    Ja mialem duze pole manewru. Robiac instalacje od zera przy remoncie zastosowalem duzy kociol ds 60kW plus akumulator 4000litrow, kociol laduje aku a reszta odbiornikow podlaczona jest pod akumulator, robie ogien raz na dobe gdzie srednio nie wychlodzilem go jeszcze po nizej 55C a laduje do 80C ...dom na wsi 300m2

  • @uugndfvdfgwas5012
    @uugndfvdfgwas5012 4 месяца назад

    ciepła woda przepływa przez cała instalację i trafia do bufora a jak rozwiązany jest moment osiągnięcia temperatury w budynku jak ta gorąca woda dociera do bufora nie rozgrzewając pomieszczeń ?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  4 месяца назад

      Jesteś w błędzie myśląc że woda zanim trafi do bufora przepłynie przez całą instalacje. To dzięki zaworom woda płynie do bufora bezpośrednio przede wszystkim, a tylko wymagana temperatura trafia na grzejniki i podłogówkę.

    • @uugndfvdfgwas5012
      @uugndfvdfgwas5012 4 месяца назад

      @@mozesieprzyda no pan wybaczy ale na schemacie tak to wygląda.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  4 месяца назад

      W okolicach 4 minuty filmu tłumaczę że ciepła woda idzie na instalacje a nadwyżka cieplej wody trafia do bufora. Ta nadwyżka to często 90% ciepłej wody. To zawory decydują ile cieplej wody i gdzie popłynie ta ciepła woda.

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl 2 года назад

    Ciekawe rozwiązanie . Zastanawiam sie tylko po co ten zawór 4d na grzejniki ,nie mogl by być 3d ?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад

      Nie wiem, pewnie i by mógł być 3d. Jednak jakbym drugi raz miał projektować sobie instalacje to dałbym 4d zarówno na grzejniki jak i na podłogówkę. Takim 4d można lepiej wysterować i zapanować nad temperaturą wychodzącą na dom.

  • @skalar06
    @skalar06 2 года назад

    To jest układ otwarty, czy zamknięty?

  • @eedi75
    @eedi75 Год назад

    Drodzy państwo takie pytanie czy z kotłem na pellet bufor ma ekonomiczny aspekt czy to już przerost. Dom nowo budowany

    • @dariuszstepien4053
      @dariuszstepien4053 Год назад

      Widze ze nikt nie odpowiedział a tez mam takie pyt. Na dzis uwazam, ze dla pelleciaka bufor jest bardziej przydatny niz dla ekogroszku, dlatego ze pelleciak sie wygasza i odpala, wiec moze robic palenie dluzej ale rzadziej. Pozatym, pellet ma mniej kalorii wiec istotna jest sprawnosc, a z buforem przy pelnej mocy mozna ja osiagnac, dla nowego domu rowniez, uwazam ze bufor jest nawet wazniejszy, bo odbior ciepla jest mniejszy, woec wiekszosc sezonu piec jest przewymiarowany, bufor rozwiazuje ten problem. ostatni aspekt to zapalarka, rzadsza praca to dluzsze zycie zapalarki

  • @xcxc9825
    @xcxc9825 Год назад

    A co jak nie będzie pradu ? Bufor się zagrzeje?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      Zadbałem o zasilanie awaryjne w kotłowni

  • @MirosławBron
    @MirosławBron 17 дней назад

    Mówi Pan że w początkowej fazie rozgrzewania instalacji ciepła woda idzie do kaloryferów a tylko nadmiar do bufora. Z fizyki wiadomo że ciśnienie rozchodzi się we wszystkich kierunkach więc również w kierunku bufora, stąd do bufora też płynie woda już od początku. Rozpływ wody do bufora i do odbiorników/ kaloryferów zależy od ich oporów przepływu. Do grzejników są rurki cieńsze więc więcej będzie szło do bufora, a może nawet prawie cała. Proszę wytłumaczyć Pana logikę.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  17 дней назад

      Pompy mam zamontowane, one wyprowadzają ciepłą wodę. Zawory regulują jej ilość. To zawory tutaj rządzą wraz z silownikami i sterownikiem który to wszystko ogarnia. Fizyka nie ma tutaj zastosowania zbytnio.

  • @andrzejkrawczyk4125
    @andrzejkrawczyk4125 5 месяцев назад

    Na początku trzymałem się zasady hydrauliki ale po obejrzeniu filmu pana zrobilem sobie sam taka instalacje tylko prosciejsza z dwiema pompkami i jeden bufor obecnie dokupiłem sobie drugi bufor 500 l i będę robił dwa bufor ale na grawitacji a pompka jedna zostanie zdemontowana

  • @peterkowalski5953
    @peterkowalski5953 2 года назад +1

    Zawór trojdrożny przy kotle można zastąpić zaworem temperaturowym mechanicznym. Pozdrawiam.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  2 года назад

      Tak, można. Tyle tylko że taki trójdrożny w połączeniu z siłownikiem i sterownikiem można fajnie wysterować do własnych potrzeb i do mocy kotła. Nie trzeba się też znać aż tak na doborze zaworu przy trójdrożnym. Można go sobie potem dostosować do własnych wymagań. Sterownik daje duże możliwości potem.

    • @peterkowalski5953
      @peterkowalski5953 Год назад +1

      @@mozesieprzyda ochtona powrotu to wartosc stała!

    • @peterkowalski5953
      @peterkowalski5953 Год назад

      Pozdrawiam

  • @Slawek718
    @Slawek718 Год назад

    witam.posłuchałem ,przeczytałem komentarze,mowisz tak ,,jak rozpalę w kotle to zaraz mam ciepło na grzejniki a w odpowiedzi na komentarz ,,
    Pompy nie muszą o nic walczyć. Załączają się gdy temperatura na buforze osiągnie zadaną temperaturę, tylko wtedy. O to dba sterownik,, no to jaka jest prawda????,idac tym tokiem rozumowania ,to i tak musisz zagrzac bufor ,zeby zaczeły grzac grzejniki.,to ,ze zasilanie grzejników będzie z bufora jest lepszą opcją, uwazam ,ze zainstalowanie pompy walczą,ze sobą (atmos +1000l bufor)

  • @robzii17
    @robzii17 4 месяца назад

    Dzień dobry, fajny film, mam podobnie podłączony schemat Też przyswiecała mi idea sżybiego rozgrzewania domu sterownie mam na tech i2 :).
    Drobne pytania:
    - Czy przy rozpalaniu nie ma Pan takiego problemu, że mieszacze ciągną jednocześnie wodę zimna z bufora i ciepłą z kotła?
    - Czy zmienne temperatury powrotu z mieszaczy nie destabilizują temperatury kotła podczas palenia?
    Znalazłem ostatnio w internecie podobne wykonania tyle, że powrót z instalacji był wpìety w bufor bezpośrernio pod górnym króccem
    Pozdrawiam

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  4 месяца назад +1

      Tak krótko odpowiem, nie widzę żadnych z powyższych problemów, od sterowania są zawory i dobrze ustawiony sterownik. I to działa jak powinno. pozdrawiam

    • @robzii17
      @robzii17 4 месяца назад

      @@mozesieprzyda to zadam jeszcze jedno pytanko, gdzie ma Pan umieszczone czujnik który decyduje o rozpoczęciu pracy mieszacza? Bezpośrednia pod tym mieszaczem czy gdzieś przy buforze?
      Dopuszczam u mnie ten problem ze kocioł działał do tej pory bez steronika smuchawy na naturalnym ciągu i zbyt wolno łapał moc :)

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  4 месяца назад

      Czujnik umieszczony jest na rurze powrotu kotła, 5 cm od kotła

  • @bobjohanson2118
    @bobjohanson2118 Год назад

    Wydaje się być pomysłowe o ile dobrze zrozumiałem zasadę działania tego układu. Nie spotkałem się z takim jeszcze. W sumie głównie węzły, pompy ciepła i parę kotłów gazowych robiłem. Stałopalnego nigdy. O ile to, że ciepło pójdzie szybko na grzejniki, zauważyłem bez problemu, to potem chwilę mi zajęło żeby resztę ogarnąć. Ale mam kilka pytań żeby to lepiej zrozumieć.
    1 - rozumiem, że na początku pracy kotła (pomijam krótki obieg) woda grzewcza idzie równolegle na instalację CO i bufor. Bo nie widzę żadnego zaworu który by odcinał bufor na początku pracy i dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury na instalacji CO, otwierał się i puszczał wodę na bufor?
    2 - co daje sygnał do wyłączenia kotła? Zakładam, że jakiś czujnik na buforze? Instalacja osiągnie parametr wcześniej, bufor później. I dopiero jak bufor osiągnie zadaną temp. to jego czujnik wysyła sygnał do sterownika o zatrzymaniu kotła? I tak samo zamyka zawór trójdrożny przed kotłem?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      1. To w sumie zawory (trójdrożny na podłogówkę i 4 drogowy na grzejniki) regulują tym gdzie ma przepływac woda z kotła. Jak są przymknięte to większość ciepła idzie na bufor, a jak otwarte to prosto na dom.

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      2. Przy kotle na ekogroszek nie ma czegoś takiego jak wyłączenie. Tutaj po prostu gdy osiągnie temp to rzadziej podaje, wchodzi w tryb podtrzymania. Kocioł ma swój czujnik. Przy kotle na ekogroszek bufor daje to że woda ma jeszcze bardziej stałą temperaturę w obiegu. Kocioł pracuje bardziej stabilnie. Bufor tym bardziej się przydaje im mamy mniej zautomatyzowany kocioł.

    • @bobjohanson2118
      @bobjohanson2118 Год назад

      @@mozesieprzyda Ok. Ale coś chyba jest "pchane" na bufor w czasie startu instalacji? Pompa obiegowa kotła robi obieg podstawowy, czyli ten do rozdzielacza i bufora. Jak instalacja startuje (zakładam przypadek, że dom jest zimny i woda w układzie ma z kilkanaście stopni) to zawory 3-drogowe od grzejników i podłogówki są otwarte i ich pompy zaciągają wodę na instalację bo jest takie zapotrzebowanie. Ale jednak w tym samym czasie coś wchodzi na bufor, bo działa też pompa obiegowa kotła. To nie jest tak, że na początku pracy bufor jest całkowicie odcięty przez jakiś zawór i przepływ na niego otwiera się dopiero po osiągnięciu zadanego parametru przez instalację grzewczą? Na początku jednak cyrkuluje przez niego jakaś część wody?
      Nie mogę do końca zrozumieć w jaki sposób pompy grzejników i podłogówki wyciągają wodę z bufora. Bo jeżeli pompa kotła robi obieg w kierunku rozdzielaczy, za rozdzielaczami wchodzi w górny króciec bufora, wychodzi dołem, przechodzi przez trójnik w który jest wpięty powrót z zasobnika CWU, potem jeszcze przez drugi trójnik i za nim już wraca na kocioł. To jak pompy grzejników i podłogówki mają wyciągać wodę z bufora przez górny króciec, jakby pod prąd? Rozumiem, że byłoby to możliwe gdyby na czas wyciągania wody z bufora, zamknął się zawór 3-drogowy przy kotle i wyłączyła się pompa obiegowa kotła, albo chociaż sam zawór. Czy tak się dzieje?
      Szukam takiego układu w książkach i googluje ale nic nie mogę znaleźć.

    • @bobjohanson2118
      @bobjohanson2118 Год назад

      No dobra. Po ponownym obejrzeniu na spokojnie stało się to jaśniejsze i kilka z powyższych pytań stało się zbędne :) Mam jeszcze tylko pytanie. Sygnał z jakiego czujnika (gdzie umieszczonego) daje sygnał do wygaszania kotła/zatrzymania podajnika?

    • @mozesieprzyda
      @mozesieprzyda  Год назад

      czujnik kotła jest na samym kotle, niedaleko wyjścia wody ciepłej na instalację. taki oryginalny otwór na czujnik - w kotle